Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 31 December 1926 UIT HEX AND— t Onder de Radio-berichten: De gevolgen der Britsche vakvereeni- gingspclitiek; de Nieuwjaarsboodschap van Thomas. Gevecht in een Zuid-Afrikaansche rnijn; 3 dooden, 94 gewonden. De Amerikaansche regeering verbiedt het gebruik van bepaalde vergiften bij de bereiding van alcohol. De Britsche Vakbond van Spoorwegpersoneel De Russische reis van Cook Wederom een vermissing. Het incident te Mainz. Vechtpartij in een mijn. Vergiften in alcohol. Smokkelhandel in bedwelmende middelen. De opstandige beweging in Nicaragua. De Hooge Raad van Arbeid. Personeele belasting. Tegen de wanbetalers. De financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. GEMENGD NIEUWS. Baiutbediende verduistert 3000 gulden. Griep te Leiden. Schip gezonken. Is er gedistilleerd in verborgen? In het ruim gevallen en gedood. Auto van een boot gereden. Inbraak bij een goudsmid te Rotterdam. De naweeën der pokken-periode. Een gebeten hospita. Clandestiene distilleerderij ontdekt. Kindje overreden en gedood. Oude man in de vlammen omgekomen. Een goede vangst. De gewonden van het ongeluk bij „De Vink" De man met de 7 broeken. STOOMVAARTLIJNEN. IWIERINGEN 29/12 v.B.-Ayres n. Santa Fe. ZAAN 29/12 v. Rott. te Golfo Aranci. I MARKTNIEUWS. Oe rampspoedige gevolgen van de vak- vereenigingspolitiek in het thans sluitende jaar vormen den grondtoon van de Nieuw jaarsboodschap van Thomas, den leider van den Nationalen Bond van Spoorweglieden. Thomas verklaart dat zelfs de Nationale Bond van Spoorweglieden, welke, naar hij zelf vaak niet trots had beweerd .vrijwel onbreekbaar" was, deerlijk gehavend uit de beproeving der algemeene staking te voor schijn is gekomen. Hij voegt er aan toe: Ofschoon de gebeurtenissen van 1926 u hard mogen hebben getroffen, staat ge voor de zware, gemeenschappelijke verantwoor delijkheid om gewichtige openbare diensten te verrichten. Dit kan alleen op bevredi gende wijze geschieden door het ploegen- s'elscl, waarbij elke rang een waren geest van samenwerking toont. Laten wij onze energie doen gelden om hetgeen verloren is zooveel mogelijk te herstellen en wederom den weg van den vooruitgang te betreden, In welke mate de Nationale Bond van Spoorweglieden door de staking heeft ge leden, toont een mededeeling, welke in zijn hoofdkwartier werd verstrekt en volgens welke 1/4 millicen pd. str. aan stakings- gelden en werkloozenuitkceringen gedu rende de laatste zeven maanden werden uitbetaald. Dit heeft de hulpmiddelen van den Bond aanmerkelijk doen slinken, zoo dat het bestuur heeft besloten om gedu rende de komende twaalf maanden een heffing van drie pence per week op de con tributie van alle leden in te voeden. Volgens den redacteur voor arbeidsza ken van de „Times" wordt Cook, de secre taris der Britsche mijnwerkersfederatie, na zijn bezoek aan Moskou beschouwd als de leider van een nieuwe beweging voor de ontbinding van het Intern. Verbond van Vakvereenigingen, dat zijn zetel te Amster dam heeft. Hij zou als eerste stap besloten hebben, pogingen te doen tot het vernielen van de bestaande Miinwerkersinternatio- nale, waarvan Frank Hodges secretaris is (die Cook tijdens de mijnwerkersstaking zoo scherp heeft aangevallen), en tot het op richten van een nieuwe Internationale, waarvan men de kern zou moeten zien in het reeds opgerichte Engelsch-Russisch Mijnwerkerscomité. Na mrs. Christie en miss Una Crowe is thans de beurt aan den zoon van lord Hal don, den dertigjarigen Honourable Edward Broomfield Pa lik, die Dinsdagmiddag in de City van Londen een kantoor verliet voor een afgesproken ontmoeting in East Croy don, doch niet op de ontmoetingsplaats is aangekomen en sinds spoorloos verdwenen. Lord Haldon heeft de vrees geuit, dat zijn zoon een ongeluk is overkomen, daar hij bij het verlaten van hel kantoor een vrij groole som gelds bij zich had. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat blijkens een mededeeling van den kom- mandeerenden Franschen generaal de beide Fransche soldaten, die bij het jongste inci dent betrokken waren, zijn gearresteerd, daar hun verklaringen met elkaar in strijd bleken. Naar aanleiding van de herhaalde botsin gen tusschen manschappen van het bezet tingsleger en burgers in het Rijnland, is de Dui sche rijkscommissaris voor de bezette gebieden voornemens bij zijn eerstvolgende bespreking met de Fransche autoriteiten te wijzen op de noodzakelijkheid om door doeltreffende instructies aan de mili aire overheid de kans op incidenten zoo gering mogelijk te maken. Tijdens een gevecht tusschen stammen, hetwelk in de Wankie-mijn te Z, Afrika (Buluwayo) plaats had en vijf uur duurde, werden drie inlanders gedood en 94 ern stig gewond, terwijl ongeveer 50 barakken afbrandden. Tal van wapenen werden ge bruikt o.a, knotsen, houweelen en asse gaaien. De vechtersbazen werden ten slotte door Europeanen uiteengedreven, die van jacht geweren gebruik maakten. Ten gevolge van den dood van talrijke personen, die, naar men gelooft, vergiftigde alcohol hebben gedronken, heeit Mellon, de Amerikaansche staatssecretaris van de schatkist, ter kennis gebracht, dat de regee ring heeft besloten het gebruik van bepaalde vergiffen in de verplichte formule voor de alcoholbranderijen te verbieden. (De „Times"-correspondenl te New York meldde intusschen Woensdag, dat hel aan tal dooden tot 27 was gestegen en dat er meer dan 80 slachtoffers in het hospitaal liggen, van wie er eenigen in kritieken toe- si and verkeeren). De afdeeling voor bedwelmende middelen in het ministerie van openbare gezondheid heeft te Montreal hel bestaan ontdekt eener groote organisaie voor den handel in be dwelmende middelen, welke over het ge- heele Amerikaansche continent opereert. Tengevolge van verschillende verzoeken der Amerikaansche regeering heeft de Ca- r.adeesche regeering de noodige maatregelen genomen om den uitvoer van narcotische middelen met bestemming naar de Ver. Sta- ten door bemiddeling dezer organisatie te verhinderen j De bladen staan vol met nieuws uit Ni caragua en pogen over het algemeen niet het feit te verhelen, dat de vitale kwestie, welke op het spel staat, is of de Ver. Sta ten of wel Mexico oppermachtig in Midden- Amerika zullen zijn Op het oogenblik steunt Mexico de libe ralen in Nicaragua onder Sacasa, terwijl de Ver. Staten de conservatieve regeering van Diaz steunen. De minister van buitenlandsche zaken van de regeering van Diaz verklaart, dat Mexico aan Sacasa wapens en geld levert, hetgeen de Ver. Staten wantrouwen inboezemt. Thans is het wetsontwerp ingediend strekkende tot reorganisatie. Thans is ingediend een wetsontwerp, houdende een wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is, blijkens de Memorie van Toelichting van oordeel, dat een reorgani satie van den Hoogen Raad van Arbeid in hoofdzaak overeenkomstig de voorstellen van den Raad, gewenscht is, en dal het tevens in verband met deze reorganisatie aanbeveling verdient bij de wet regelen te stellen, betreffende de samenstelling, werk wijze en bevoegdheid van den Raad. Dit is het doel, dat met het onderhavige wets ontwerp wordt beoogd. Aan den gereorganiseerden Hoogen Raad van Arbeid wordt een drieledige taak toe gedacht. In de eerste plaats zal de Raad, evenals (ot dusver gebruikelijk ,was, de minister op hun aanvrage van advies dienen over onder werpen, welke de belangen van den arbeid raken. De tweede taak bestaat uit de 'be voegdheid uit eigen beweging de hoofden der Departementen van algemeen bestuur van advies te dienen over alle onderwerpen, welke de belangen van den arbeid iraken. Ten slotte wordt bepaald, dat de Raad voorts alle werkzaamheden verricht, welbrfï hem bij de wet worden opgedragen. Tot. dusver is van een dergelijke op dracht van werkzaamheden aan den Hoogen Raad van Arbeid slechts sprake in artikel 41 der Axbeidsgeschillenwet 1923. Men kan echter aannemen, dat in de toekomst door de wet ook andere functies aan den Hoogen Raad van Arbeid zullen worden opgedragen. Om redenen van compiabelen aard, is het niet mogelijk den wensch van den raad in te willigen, dat hij vrije beschikking zal hebben over de eigen financiën. De minister dient de volle verantwoordelijkheid te be houden voor de besteding der gelden, roo- wel ten aanzien van haar rechtmatigheid als van haar doelmatigheid. Wel kan de minister aan het college in bepaalde opzich ten de vrije hand laten, b.v. door een alge meene machtiging te geven om onderzoe kingen te doen of jaarlijks een bepaald werkolan goed te keuren. Ove rl omslig het dienaangaande door den F negen Raad van Arbeid in zijn advi"s d -,oken verlangen wordt be paald, dat de Raad zijn voorzitter en diens plaatsvc-vnnger zal kiezen. Thans is de minist"- van Arbeid, Handel en Nijverheid amhts' ','ve voorzitter. Het !i:! n;et wel mogelnk overeenkom stig het r; 'angen van den Raad te bepalen, dat de ser-ate-is door H. M. de Kon'ngin of d?- min'- uit een bindende voor dracht door den Raad opgemaakt, wordt benoemd. Ook het ontslag van den secretaris be hoort aan de Koningin te worden voorbe houden. Er bestaat geen bezwaar te vol doen aan het verzoek van den Raad, dat deze hij reglement van orde voortaan zijn eigen werkwijze regelt onder goedkeuring van den minister. Een adres van den Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond. De R.K. Ned Boeren- en Tuindersbond, heeft een adres gezonden aan den Minister van Financiën, waarin waardeering wordt uitgebracht voor de bedoeling om de ge bruikers van perceeien met lage huurwaar de en de hoofden van groote gezinnen te ontlasten van den tegenwoordigen te zwaren druk der peisoneele belasting. Echter zullen de plattelandsgemeenten in het algemeen en in het bijzender die in Drenthe, Limburg en Noord-Brabant, welke bijna zonder uitzondering in de Se en 9e klasse zijn gerangschikt, weinig of geen ver mindering' van belasting genieten. Dit is te meer te betreuren, omdat op het platteland vooral de gebrukers van perceeien met lage huurwaarde en de groote gezinnen gevonden worden. Adr. is evenwel van meening, dat in ver band met de veranderde woningtoestanden ten platlelande gevoeglijk een inkrimping van het aantal klassen zal kunnen plaats hebbe. Het heeft adr verheugd, dat ook door den Minister de mogelijkheid eener in krimping onder de oogen is gezien en het voornemen bestaat eerlang eene algemeene herziening der klasse-indeeling ter hand te nemen. Het wil adr. voorkomen, dat deze herzie ning dient tot s'and te komen vóór 1 Ja nuari 1928, aangezien anders de gemeenten, die ihas te laag zijn geclassificeerd in dub bel opzicht zouden benadeeld worden. Im- ni. i s, zij zouden niet alleen de nadeelen van de ie lage classificatie ondervinden, maarzij zouden ook de bijzondere voordeelen mis sen, die door de wijziging der wet aan de hoogere klassen verbonden zijn. Adr. houdt zich daarom overtuigd, dat de Minister bereid zal zijn, ten spoedigste een algemeene herziening cfer klasse-indeeling te bevorderen. Adr zou het daarbij ten zeerste op prijs stellen, wanneer de Minister aan de amb'enaren met de herziening be last. tevens de vraag ter beantwoording zou willen voorleggen, of in verband met de ver anderde woningtoestanden ten plattelande, niet één of meer der laagste klassen zouden dienen te vervallen. Wanneer dan bij die herziening blijken f zal, dat inkrimping van het aantal klassen kan plaats hebben, dan zal verkregen wor den, wat de Minister zich met de wijziging der wet op dc Personeele Belasting heeft voorgesteld en wat algemeen als billijk wordt gevoeld: dat de herziening ten "goede zal komen aan de inwoners van alle gemeen ten en vooral aan de gebruikers van percee ien met lage huurwaarde en de hoofden van groote gezinnen. Goedkoope en korte procedure gevraagd. Het bestuur van den Nederl. Midden standsbond heeft een adres tot den minis ter van Justitie gericht, waarin er op wordt aangedrongen dat ten spoedigste bij de Sta- ten-Generaal een wetsontwerp aanhangig gemaakt zal worden, waardoor een kortere en goedkoopere procedure voor het innen van vorderingen tot een beperkt bedrag wordt verkregen. Het adres bespreekt verder uitvoerig het onlangs ingediende adres van de K. van K. te Arnhem. Hel bestuur is van oordeel, dat bij de door de Kamer voorgestelde procedure het gevaar allerminst denkbeeldig is, dat deze procedure aan slechte betalers gelegenheid zal geven de betaling nog verder te ver schuiven dan onder de geldende regeling vaak het geval is. Ten slotte worden door adressant aan wijzingen gegeven omtrent een snelle en weinig kostbare wijze, waarop een vonnis zou kunnen worden verkregen. Een deputatie uit bovengenoemd bestuur heeft Donderdag het adres persoonlijk voor den minister van Justitie toegelicht. Het onderzoek der Staatscommissie. Het bureau van de Staatscommissie in zake de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten heeft een schrij ven aan de gemeentebesturen gericht van den volgenden inhoud: Het bureau dezer commissie verzamelt feiten om aan de Staatscommissie over te leggen. In verband daarmede verzoekt het bureau hoeveel volgens de gemeentereke- ning over 1924 de uitgaven van de gemeen ten bed'oegen voor: a. 50 pet. jaarwedde burgemeester. b. 50 pet. jaarwedde gemeente-secretaris. c. 50 pet. jaarwedde gemeente-ontvanger. d. 25 pel. jaarwedde wethouders. e. 50 pet. netto-kosten der gemeente secretarie. f. 100 pet. van den ambtenaar van den Burg. Stand. g. 50 pet. kosten van het bevolkingsre gister en huisnummering voor zoover niet begrepen onder e. h. de geschatte jaarlijksche kosten voor de bevolkingsboekhouding. i. 50 pet. salaris gemeente-archivaris, wanneer deze functionaris afzonderlijk in de gemeente bestaat en 50 pet. kosten ge-' meente-archief, voor zoover niet begrepen onder c. j. 25 pet. van de totale kosten der ver kiezingen en van het bijhouden van de kie zerslijst voor Rijk en gemeente gemaakt in de jaren 1921, 1922, 1923 en 1924. k. 1/3 van de totale netto-kosten van de verpleging van armlastige k-ankzinnigen voorzoover de kosten niet door particulie ren worden betaald, (met de provinciale subsidie behoeft dus geen rekening te wor den gehouden bij de vaststelling van deze totale kosten). 1. 50 pet. netto-kosten van de bouwpoli- tie (bouw- en woningtoezicht). m. 75 pet. netto-kosten van de algemeene begraafplaatsen. n. nettp-kosten van pensioenbijdragen be rekend naar denzelfden maatstaf als die, gebruikt bij de salarissen van bovenge noemde titularissen. o. 50 pet. kosten uitvoering Motor- en Rijwielwet en van de keuring der openbare middelen van vervoer. Verzocht wordt voorts op te geven: p. Getal inwoners op 1 Januari 1924. q. Moeveel bovengenoemde kosten (a tot en met o) per inwoner der gemeente, vol gens gemeenterekening 1924, bedragen. r. Welk bedrag door de gemeente over 1924 werd on L vangen als rijksuitkeering volgens de gewijzigde wet van 1897 en s. Hoeveel deze uitkeering per inwoners bedroeg. Bij nader schrijven werden nog inlichtin gen gevraagd over: a. De kosten der politie. b. Hoeveel de pensioenbijdragen waren. c. Per inwoner (a en b). d. Kosten krankzinnigenverpleging. e. Kosten verpleging armlastige krankzin nigen. f. Kosten voortvloeiende uit art. 101 der L. O. Wet. g. Aantal leerlingen eind 1925 van de bijzondere en openbare scholen. „Aiwczlg voor een examen". De directie van de Crediet- en Spaar bank in Den Haag, heeft bij de politie aan gifte gedaan van de verduistering van 3000 door den kantoorbediende N. W. F. Het jongmensch had omstreeks 20 dezer een vrij groot bedrag aan geld, aan de bank toebehoorende, onder zijn berusting, en heeft daarvan een bedrag van 3000 achtergehouden. Doordat hij voorgaf ecnige dagen afwezig te moeten zijn voor een examen, waaraan de Kerstdagen aansloten, is het feit van deze verduistering niet aanstonds aan het licht getreden. Teen men vermoedens kreeg, bleek het jongmensch reeds voortvluchtig. De politie heeft het vermoeden, dat hij de wijk heeft genomen naar België, De griep heerscht te Leiden vrij sterk, sterk, doch vertoont een goedaardig karak ter. Een vrij groot aantal verpleegsters van het Academisch Ziekenhuis is door de ziekte aangetast. Haar plaatsen worden thans ingenomen door een dertigtal vrouwelijke medische studenten, die zich daarvoor vrijwillig hebben aangeboden. In de Bakkerskil, nabij Bolnes, is ge zonken de passagiersstoomboot „Prinses Juliana". De hoot, welke voor de firma J. en A. van der Schuyt den dienst Rotter damHoek van Holland onderhield, was daar opgelegd. Vermbedeiijk is de buiten boordskraan kapot gevroren en de boot bij de ingevallen dooi vol water geloopen en gezonken. Het schip zal gelicht worden. Belastingambtenaren uit Laren (N.-H.) houdfen sedert enkele dagen wacht bij een in de Huizerhaven liggende Rijnaak. Deze aak is met een partij zakken kalk geladen bestemd voor de fabrikanten Gebr. Vos aldaar. De aak heeft haar lading aangevoerd uif Frankrijk. Om te kunnen nagaan of zich daarin wellicht gedistilleerd bevindt, is zij bij aankomst in ons land door de douanen verzegeld. Zij wordt thans onder toezicht der belastingambtenaren gelost. Wanneer deze lossing heelt plaats gehad, zal een grondiger onderzoek naar den inhoud worden ingesteld. Dc aanhouding en verzegeling van dit schip houdt verband met hef feit, dat on langs in eenzelfde vaartuig, eveneens ge laden met zakken kalk, een groote partij gedistilleerd ons land werd binnengesmok keld. Toen Donderdag de 24-jarige P. v. d. M., ongehuwd, wonende te Maassluis, aan boord van het in de „Vulkaanhaven" te Vlaar- dingen liggende stoomschip „Leonore" eenige werkzaamheden verrichtte, verloor hij plotseling het evenwicht. De man stortte in het ruim. Met ernstige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd, alwaar hij korten tijd later over leed. De inzittende verdronken. Donderdagmiddag is in dc Buitenhaven van Vlissingen eep auto van de provinciale boot te water gereden. De inzittende per soon, afkomstig uit Hoofdplaat, verdronk. Voor een waarde van pl.m. 10.000 ontvreemd. In den nacht van 29 op 30 Dec. is inge broken in den goudsmidswinkel van de firma Ameling Merkes aan den Goudschen weg te Rotterdam. Te 10 uur had de filiaalhouder den win kel gesloten en toen hij Donderdagmo gen 9 uur daarin terugkeerde, bemerkte hij, dat het kasregister, dat altijd op de toonbank staat, naar de achterkamer was verplaatst. Daar hem dit zeer vreemd voorkwam, stelde hij dadelijk in den winkel een onderzoek in. Het bleek, dat er inbrekers aan het werk waren geweest. De dieven hebben een groot aantal laden, die zich onder de toonbank bevinden, leeg gehaald. Het eigenaardige daarbij echter is, dal zij de laden, waarin zich zilveren en doublé-voorwerpen bevonden, onaangeroerd hebben gelaten. Slechts het goud en dia mant was gestolen. Ook de horloges bleven onaangeroerd. Vermist wordt een groot aantal gouden oorbellen, slootjes, broches, dames- en heerenringen, bezet met diamanten en bril- musketons, medaillons, enz. Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 10.000. Vermoedelijk zijn de inbrekers aan de achterzijde binnengekomen en hebben zich daarna door de brandgang toegang tot den winkel yerschaft. Daar de winkel aan de voorzijde met luiken was afgesloten, kon men van de straat af niet zien, dat er in brekers aan het werk waren. De firma is tegen inbraak verzekerd. Van de daders heeft men nog geen spoor kun nen ontdekken. De Msb. verneemt uit Maastrichi: Hoe meer door het uitblijven van verder verbreiding, de tongen stil raken over de pokken-periode, die we pas hebben doorge maakt, des te meer rijst het rumoer over de naweeën der inenting. Het aantal dergenen, die ziek werden van dc gevolgen der in enting, mag men wel op een paar duizend schatten. Haast ieder huis herbergt een of meer zieke.... gezonden. Publieke dien sten, industrieën en kantoren ondervonden merkbaar de gevolgen der vaccinatie. Die treden soms zóó heftig op, dat ze ernstig mogen worden genoemd. In een paar gevallen werd de toestand ..der lijders van dien aard, dat men het ge raden achtte, en van de laatste H.H. Sacra menten te voorzien Een geestelijke moest de H. Mis, die hij opdroeg, onderbreken, en van het altaar weggeleid worden. Of in de ernsiigste gevallen complicaties schuilen, weten we niet, wc laten onderzoek daarnaar aan de medici over. We ziin nog niet door de naweeën en in de mijnstreek, waar men pas met inenting begon, gaan ze pas komen Woensdag kreeg de 23-jarige kostganger T. S., met zijn kostiul rouv in haar huis in de Aert van Nesstraat te Rotterdam hoog- loopende ruzie. Tot slot beet hij de juffrouw zoo hevig in haar neus dat zij veel van haar vrouwelijk schoon moest inboeten. De hos pita stapte met haar neus, waar de tanden nog instonden, woedend naar de politie, die deze penibele zaak than.: onderzoekt. In samenwerking met ambtenaren van de accijnzen lipeft de politie in den Haag in een perceel aan den Rijswijkscheweg bij J. H. in beslag genomen twee distilleerketels, behcorende aan den vergunninghouder L. aan de Hoefkade, een schoonzoon van H. In de vergunningslokalilcit van dezen wer den tevens in beslag genomen vier liter sterkedrank, welke vermoedelijk ten huize van H. gestookt zijn. Te Veendam is een vijfjarig eenig kind van den manufacturier N. G. Doornbosch bij de Sarabrug, onder een auto bus geraakt en zoodanig inwendig gekwetst, dat het naar Groningen vervoerd moest worden. Aldaar is het aan de gevolgen der verwoningen overleden. Door het rooken van een pijp in bed. Omstreeks drie uur Vrijdagmidag heeft in de voorstraat 415 te Dordrecht een ernstige brand gewoed. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat de 89-jarige grijsaard, die daar met zijn zuster samenwoont, zich niet meer kon redden en jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Het voorgevallene heeft zich, naar dc Tel. verneemt, als volgt toegedragen. De 89-jar. rentenier B. H. van Zuylichem zou. naar zijn gewoonte, tegen hnlfdrie in den middag, zijn midagslaapje doen. Zijn zuster zou in dien tijd een bezoek aan zijn schoonzoon gaan brengen. Hij had zich reeds naar bed be geven, doch daar hij niet in slaap S:on komen, stak hij een pijp aan. Dit was een van de slechte gewoonten van den ouden man, waartegen zijn zuster en buren hem reeds meermalen gewaarschuwd hadden. Waarschijnlijk zijn vonken uit de pijp ge vlogen en op het bedegoed neer gekomen, waarvan de dekens onmiddellijk vlam heb ben gevat. Vandaar heeft het vuur zich aan hel meu bilair van de achterkamer medegedeeld, In een minimum van tijd stond daar toen alles in lichtelaaie Buren van Van Zuy lichem, de heeren Sebes en Kooyman, heb ben nog getracht in de achterkamer door j te dringen. Daar de wind echter recht op het achterhuis stond, wakerden de vlammen snel aan, en waren zen gedwongen hun po- gingen op te geven. Het vuur taste daarop ook de eerste en tweede étage aan, waar het magazijn van een borstelfabriek is gelegen, toebehoorende aan den heer Uytenboogaard, die verder in de straat zijn fabriek heeft. t De brandweer, die inmiddels ter plaatse verschenen was, gaf spoedig water met zeven 1 stralen, waarvan cr vfer gevoed werden door twee motorspuiten. De brand was daarna vrijspoediggebluscht, waarna de politie het huis kon binnen dringen. In de achterkamer vond met het geheel verkoolde lijk van den ouden man. Men heeft het lijk later met eenpolitiebrancard vervoerd. Eenige werklieden van de gasfabriek heb ben de gasbuizen waaruit nog gas stroom de, hetgeen gevaar opleverde voor een nieuwen brand, afgesloten. De politie stelt een nader onderzoek in. De gemeentepolitie te Doetinchem heeft aangehouden den Duitscher A. L„ afkom stig uit Emmerik. Hij moet zich aan diverse oplichtingen hebben schuldig gemaakt. Bi; onderzoek bleek, dat hij ook elders gezocht werd, o. a. door de politie te Zutfen en te Rotterdam. De man weigerde iedere inlich ting. Nog drie verpleegden te Leiden. Er worden op het oogenblik r.og drie slachtoffers van het spoorwegongeluk bij „De Vink" in het Academisch Ziekenhuis ie Leiden verpleegd, n.l1. de heeren Hage- man en Mets en mevr. Van Raalte. Zij allen gaan langzaam vooruit, het meest wel de heer Mets, die reeds geruimen tijd mag op zitten. Inbraak te Rotterdam. In den nacht van 29 op 30 December ont dekte een survcilleerend agent van politic op den Goudscnen Singel (e Rotterdam een man. wiens abnormale dikte hem wel wat verdacht voorkwam. In het politiebureau werd de betrokkene, de 22-jarige los-werkman J. W.. aan een na der onderzoek onderworpen. Daar bleek, dat hij zeven heerenpantalons onder zijn klee- ren verborgen had. Hij verklaarde, dat hij de broeken in da Breedestraat gevonden had. Een snel wegloopende man zou ze diaar hebben neergeworpen. Intusschen bleek, dat in het kleedingmagazijn van P. van Leeuwen aan de Korte Pannekoekstraat, was ingebro ken, Door het intrappen van een deurpaneel had de dief zich toegang tol den winkel verschaft en daarna zeven broeken gesto len W. is naar het Huis van Bewaring over gebracht. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen 29 Dec. (O. Houth): Roomberg, S. Sörnas, hout, carg. Vinke Co.; (Levantk.); Eos S. It2lië, stukg., carg. Vereen. Cargad, Kant; (O. Houth): Ittersum, S. Kotka, hout, carg. Vinke Co.; (Sur.k.) Deucalion, S. Ham burg, stukg., carg. Vrachtmail; (Sur.k.): Orpheus S. Bordeaux, stukg., carg. N. Rijn vaart Mij.; (H.k.): Frey, S. Londen, stukg. carg. Vereen. Cargad. Kant.; id. Freja, S. Londen stukg., carg. Vereen. Cargad Kant. 30 Dec. (H.k.): Wenning, S. Gooie, stukg steenk. carg. Gebr. Scheuer; id. Ronan, S. S. I.eith, stukg. steenk. carg. Vereen. Car gad. Kant. IJMUIDEN, aang. 30 Dec. Rovan S. Leith; Orestes, S. Levant. ENKHUIZEN, 29 Dec. Aangekomen. Marie Gosé, sleepsch. in Johanna, sleepsch., Doornik (Belvië) n. Medembük. MAASSLYIS aang. 29 Dec. Kentwood, S. Rouaan; Oevre, S. Antwerpen voor kolen; Diana S. Koningsbergen; Carelia, S. Ant werpen 30 Desc. Newminster S. New castle; Ino S. Swansea Rozenburg S. Ri- vadeo. Vertr. 29 Dec. Ceres S. Bremen; Sbe- ringham, S. Harwich; Caroline E. de Perez, S. Livorno; Bolette, S. Kopenhagen; Loos S. Butoem; Fennia S. Valencia; Archangel S. Harwich 30 December Hermes S., Barcelona; Ostsee, S. Narvik. MAASSLUIS aang. 30 Dec. Stina S. Santander; Batavier II, S. Londen; Weser, S. idem voor kolen; Korsfjord S. Trapaisa n. Kopervik voor kolen; Macclesfield, S. Hulis Ransholm, S. Valencia. Vertr. 30 Dec. Nicolas Norbert S. Rouaan Cevennes S. Tunis; Mercator, S. Helsing- fors; Avanville, S. Norkington; Josefjell, S. Bordeaux; Haugland S. Kirkeness; San Tel- mo, S. Oslo; Hosanger S. Kopervik. VLISSINGEN, 29 Dec. Gepass. naar Antwerpen: Avocet, S. Belfast; Marslew, S. Buenos-Ayres; Jethou, S. Rotterdam. Gepass. van Antw.: Britte S. Baltimors; Skjold S. Kopenhagen. VLIE, 30 E>ec. aangek. Schokland, S. New-castle. MAASSLUIS aang. 30 Dec. Roek, S. Londen; Corvus, S. Cette; Heemskerk, S. Amsterdam; Gratia, S. Gent; Mon Village, S. Honfleur; Nskmore, S. Benisaf; Trito, S. Amsterdam; Agility, S. Hamburg; Waregga, S. Walvischbaai; Midas, S. Amsterdam.; Basse Indre, S. Nantes; St. Denis, S. Har wich; Glengarry, m.b. Amsterdam; Schie- land, S. Newcastle; Grosvenor, S. Great Yarmouth; Admiral, S. Calais voor kolen; Sjofna, S. Rouaan; Neerlandia, lichter, Bordeaux per sleepb. „Limburg"; Boron Forres, S. La Goulette; Poeldiep, S. King's Lynn; Hebe, S. Caen; Buitenzorg, S. Ba tavia l.v. Londen. Vertr. 30 Dec. Enseigne Marie St. Ger main, S. Rouaan; Senateur Raymond, S. St. Charmond; Patria, S. Kopenhagen; Smaland, S. Hamburg; Harmonides, S. Londen. MAASSLUIS, aangek. 30 Dec.: Export, S„ Londen; Yeoman, S., Newcastle; Lute tian, S„ Curasao; Morawitz, S. Nicolajeff; Helmwigc, S„ Havre; Staveley, S„ Grimsby; Brockley, S. Londen. Vertr. 30 Dec.: Capt. Augustus, S„ Bor deaux; Valkyrian, S. Havre; Zaanland, S. Montevideo. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ANNA ms. 29/12 v. Engelanfd te Cuxhaven. DONAU 27/12 v. Calamata n. Hamburg. GOUWZEE, sleepb., 27/12 v. Rotterd. te Southampton, met twee barges. ISAR 29/12 v. Piraeus, v. Hamburg n. d. Zwarte Zee. MAASDIJK 29/12 v. New York n. Bremen. NECKAR 29/12 v. Ant. te Hamburg. ODER 28/12 v. Constantinopel, Galatz n. Hamburg. OISE, nm. 29/12 v. St. Nazaire n. IJmuiden. VREEWIJK 29/12 te Caen in lading voor IJmuiden. IJSELHAVEN 29 12 v. Charleston te Ham burg. ZUIDERZEE, sleepb., 29/12 v. Talara te Panama. BATAVIER V. 30/12 v.m. 7 u. 50 v. Rou te Gravesend. HOFPLEIN 29/12 Kopervik gep„ Narvik n. Rott. MIRACH 29/12's midd. 12 u. 330 mijl Z. O. van Cape Race, New York n. Bremen. NOORDWIJK 29/J2 v. Rott. te B u iu. PENDRECHT 29 12 v. Novorossisn n. Santander. RANDWIJK 30/12 Lizard gep. Bal tin ore n. Londen. RIJN 29/12 Quessant gep. Algiers n. Rott. I SIRRAH 29/12's nachts 12 u. 470 mijl. O. van Cape Race, New York n. Bremen. I STOOMVAARTLINEN. j STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. I BA WEAN (thuisr.) pass. 29/12 Gibraltar, ROTTI (uitr.) pass. 30/12 Gibraltar. STOOMVAARTLIJNEN. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND 30/12 v. Rott. n. Montevide HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK 30/12 v. Amsterdam t<- Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. GEMMA (uitr.) 29/12 te Shimonosiki. JAVA—BENGALEN LIJN. BOETON 29/12 v. Batavia n. Calcutta* ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG 30/12 v. Batavia te Rotter» dam. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. GLAUCUS, v. Japan n. Amsterdam, 28/12 v. Port Swettenham. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, v. Rotterdam n» Valencia, pass. 29/12 Peniche. KON. NED. STB. MIJ KON. W.-l j MAILD. ALMELO (uitr.) 27/12 v. Antofagasta. BACCHUS 28/12 v. Cavalla n. Smyrna BRIELLE 27/12 v. Corral te Tocopilla, EUTERPE 29/12 v. Pasages n. Bilbao. ILOS, Malaga n. Cadix, pass. 28,12 Gi braltar. IRIS 29/12 v. Lissabon n. Amst. MIDAS 30/12 v. Amst. te Rott. NEREUS, Vigo n. Amst., pass. 29/1. Ouessant. OBERON 29/12 v. La Guavra n. Pto. Cabello. ORESTES 30/12 v.d. Levant te Amst. ORION 29/12 v. Catania n. Messena. PANGBOURNE 29/12 v. Amst. te Bilb. POLLUX, Levant n. Amst., pass. 30/12 Dungeness. RAMSHOLM 30/12 v. Valencia te Rott. SATURNUS 29/12 v. Hamburg n. Amst. TELLUS 29/12 v. O can te Patras. HOLLAND—AFRIKA LIJN. ARES 23/12 v. Brozambique te Beira. BILDERDIJK (thuisr.) 29/12 te Genua. BILLITON (uitr.) pass. 28/12 Dakar. KLIPFONTEIN 29/12 v. Mozambique te Dares-Salaam. RIETFONTEIN (uitr.) pass. 29/12 Gi braltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DINTELDIJK, Pacifickust n. Rotterdam, 23/12 v. Los Angeles. EDAM, New-Orleans n. Rotterdam, 29/12 v. Havana. GROOTENDIJK, Antwerpen n/d. Pacific kust 24 12 te Pto. Colombia. MOERDIJK, Aant. n/d. Pacifickust 26/12 v. San Francisco. NEBRASKA 26/12 v. Seattle te Portland (O.). STADSDIJK, New York n. Rott., 30/12 v.m. 3 u. 30 Lizard. JAVA—BENGALEN LIJN. SUMATRA 29/12 v. Calcutta te Batavi. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG (uitr.) pass. 30/12 Gibraltar. KEDOE (uitr.) pass. 30/12 Gibraltar. TJERIMAI (uitr.) 30/12 v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALGOAB 30/12 v. Hamburg n. Antwerper. ZIJLDIJK (thuisr.) 29/12 v. Santos. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. ANTOLYCUS 27/12 v. Shanghae n. Rot terdam. AMSTERDAM, 30 December. Eieren. (Veiling Prinsengracht). Aanvoer deze week 85.000 stuks kippen- hoogste prijs f 11.25, middenprijs f 910, laagste f 6.50, eenden- f 33.25. Handel stug. AMSTERDAM, 30 Dec. (Bericht v./d. mak. Jac. Knoop). Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 5.705.80, id. blauwen f 4.8C 5.25, ia. bravo's f 44.50, id. roodstar f 3.75 —3.90, id. Juin per 50 kg. f 2.10—2.20, id. bonte star f 4.204.40, id. Eigenheimers f 3.704.10, id. Eigenheimers poters f 3 3.25, id. blauwe poters f 2.802.90, id. bonte poters f 2.802.90, Anna Paulowna zand roodstar f 4, Flakkeesche Eigenheimers f 4.10, id. roodstar f 3.803.90, id. bl. Eigen heimers f 4.204.40, Spuische Eigenhei mers f 4.104.20, Friesche borgers f 4.10 4.20 per hl. DELFT, 30 Dec. Boter. Aangevoerd 4/8 en 1/16, tezamen 90 kg. Handel vlug. Prijs f 2.35—2.40. GOUDA, 30 Dec. Kaas. Ter markt waren 133 partijen. Prijzen le soort f 4448, 2e soort f 4043, rijksmerk le soort f 4750, 2e soort f 4246, zware Handel flauw. HOORN, 30 Dec. Kaas. Aangevoerd 7 stapels fabriekskaas f 43, 4 st. boerenkaas f 44, 1 st. boerencommissie f 42, totaal 12 stapels, wegende 9652 kg. Handel vlug. WIJK BIJ DUURSTEDE. Fruit. Ter veiling besteedde men,.voor bellefleur 25— 32, goudreinetten 2939, 2e s. 2026, sterappels 2942, 2e s. 1720, benderzoet 1618, 2e s. 1012, camp. zoet 1519, 2e s. 1014, dubb. benders 1922, 2e s. 1016, zure bloemé 2024, 2e s. 1218, ossekoppen 2024, 2e s. 1618, winter- jannen 912, 2e s. 57, bergamot 1013, 2e s. 79, ijsbouten 1115, 2e s. 810, amuels 9—10, 2e s. 4—7 c. per kg. HOOFDDORP, 30 Dec. 1926. Tarwe nieuwe 1415; Rogge 10)411.50; Gerst Chevallier 10)411.50; Wintergerst 1011; Haver 910; Witte Duiveboonen 1415: Paardeboonen 1212.50; Groene erwten 14 23; Schokkers 3643; Karwei 4243.50; Geel mosterd 2628; Btauwmaanzaad 60 64; Koolzaad 2223; Kanariezaad 1314; prijzen per 100 K.G. PURMEREND, 29 Dec. „Afslagvereen. Beemsler, Purmerend en Omstreken". Bloemkool 6.2035, Roode kool 0.90— 2.00, Savoye kool 1.904.60, per 100 st, Spruitkool 1.153.25 per 15 K.G. Boere- kool 0.751.50 per 100 struiken. Andij vie 0603.50 per ICO krop. Rapen 1.30 per 10. Bieten 6.er 1000. Uien 0.45 —0.81 per 25 K.G. Prei 8.60—14.50 per 100 bos. Appels: Bismarck-appel 0.15 0.28, Reinette, goud 0.26, per K.G. Peren: UITHOORN. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 23 partijen. Prijs Goudsche kaas R. M. 4649; 2de soort 4245; zondet P M. 4047. Kandel vlug. LWint er jan jf 11,80—13.00 per 100 K.G

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9