Voornaamste Nieuws Maandag 3 Januari 1927++ 50ste Jaargang No. 16445 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechtten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Eerste Blad yAN HET VATICAAN. Pauselijk Pontificaal in St. Pieter. R.=K. KIESVEREENIGING „CREDO PU6H0" JAARVERGADERING Oh Vrijdag 7 Januari 1927, in het gebouw „St. BAVO te Haarlem. RECHTZAKEN. PLAATSELIJK NIEUWS. VERRUIMING VAN HET NOORDZEEKANAAL. Wat eerst zal worden uitgevoerd. HET SPOORWEGONGELUK TE WARMOND. De begrafenis der slachtoffers. PLECHTIG AFSCHEID VAN MISSIONARISSEN. Wat is kampeeren? Geen rentezegels voor een ziekelijke dienstbode. Een Brandbluschdemonstratie met gevolgen. dit nummer. RECHTZAKEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ KUNST EN KENNIS- J. J. WEBER ZOON f OPTICIENS FABRIKANTEN i Koningstraat 10 Haarlem. Prijsvragen. TER AAR. WEERBERICHT. Wisselkoersen en koersei van Bankpapier. LEIDEN. Zes dagen hechtenis voor een hond. BERLIJN 59.45 PARIJS 9.90 BRUSSEL 34.80 V/EENEN 35 LONDEN 12.13 STOCKHOLM 66.90 KOPENHAGEN 66.70 OSLO 63.30 BAZEL 48.35 NEW-YORK 2.50 ROME 11.25 PRAAG 7.45 WARSCHAU 27 MARKTNIEUWS. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 /Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiên 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f~7Efl bij een ongeval met f OCft bij verlies van een hand, f (OC bil verlies van een f Cf) bij'n breuk van f lf| bij verlies v.eeft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; vu.' doodelijken aflooptiwU. een voet of een oog; duim of wijsvingerbeen of arm; andere vingen» 1 Xm—m ii i ui» Onze Correspondent te Rome bericht 31 Dec.: Met groote plechtigheid werd heden het jaar gesloten door een Pauselijk Pontifikaal in de Vaticaansche Basiliek van Sint Pieter, In den geest van den H. Vader moest deze plechtigheid dienen om het Jubeljaar over geheel de wereld te sluiten en de eeuwfees ten van Sint Franciscus en van de Heilige Stanislaus Kostka en Aloysius v. Gonzaga te vieren. Van dezen laatsten Heilige was dezer dagen de kostbare reliek van den schedel naar Rome gebracht en na een Triduum in de kerk van den H. Ignatius, gisteren plechtig overgebracht naar Sint Pieter. Sober was de versiering van Sint Pieter, die zich slechts uitstrekte tot het groote Priesterkoor, waar tribunes waren opgericht voor de familieleden van den H. Vader, de diplomaten bij den H. Stoel, het Romeinsch patriciaat. Om half tien kwam de H. Vader langs de kapel van het H. Sacrament in de Basiliek en werd gekleed met de Pontificale gewaden. De prachtige stoet waardigheidsbekleeders van het Vaticaan en der H. Kerk, der Bis schoppen, Aartsbisschoppen, Kardinalen, vormden zich alsdan en ging vooraf aan den H. Vader, gezeten op de Sedia gestatoria, om geven door de bevelhebbers der Pauselijke lijfwachten. Toen de H. Vader in de Basiliek ■gedragen werd klonken de bazuinen vanaf de Loggia en speelde de Paushymne. De stoet begaf zich naar de koorkapel waar het Allerheiligste was uitgesteld en de H. Vader eenige oogenblikken in gebed verbleef en vervolgde den weg naar het Priesterkoor. Aan den kleinen troon aan den Evangelie kant verrichtten de Kardinalen en Bisschop pen de obedientie en werd het kerkelijk uur der Nonen gezongen. Daarna begon de plechtige Pausmis, Dé H. Vader werd geas sisteerd door een Kardinaal-Bisschop, twee Kardinalen-Troondiaken, een Kardinaal- Diaken als Diaken der H. Mis en een audi teur der Rota als Sub-Diaken. Het Evan gelie werd in bet Grieksch en Latijn ge zongen, evenals het Epistel. Na de Credo werd de Pausmis voortgezet aan het Pauselijk Altaar en even voor de communie begaf zich de Paus naar den grooten troon waar de Diaken en Sub-Diaken aan Z. H. de geconsacreerde H. Hostie en de kelk bracht voor de H. Communie. Z. H. reikte daarna de H. Communie uit aan den Kardinaal-Diaken der Mis en aan den Sub- Diaken. Na de H. Mis knielde de H. Vader op de treden van het Pauselijk Altaar en las met zeer duidelijke stem de akte van toewijding der wereld aan Christus-Koning. De H. Vader begon alsdan het „Te Deum" en gaf {Jaarna op plechtige wijze den Apostolischen Zegen, waarna een Kardinaal-Diaken afkon digde, dat de H. Vader een vollen aflaat schonk aan de aanwezigen. Inmiddels vormde zich weder de stoet, die den H. Vader onder luid gejubel en toejui chingen der aanwezigen, onder het gezang van „Tu es Petrus" en het schetteren dei- trompetten en bazuinen terugleidde naar de H. Sacramentskapel en vandaar naar het .Vaticaan. M. en de diepte gebract op 15.50 A. P. of 15 M. heneden kanaalpeil, eveneens met een oeverbeloop van 3 op 1. Hiervoor zal dan, naar men thans kan berekenen, nog een 4.75 millioen gulden ge moeid zijn. Voor rond 17 millioen denkt men derhalve hel Noordzeekanaal tot in lengte van dagen in overeenstemming te kunnen brengen met de op het oogenblik met eenige mogelijkheid te verwachten uitbreiding van waterverkeer en scheepsomvang. De verbreeding zal grootendeels verkregen worden, zoo vernamen wij, door verplaatsing van den dijk en uitbaggering aan de Zuid zijde van het kanaal. /Aldus wordt de af stand tusschen de beide oevers van ruim 100 M. uitgelegd tot 150 M. Slechts in de bocht bij Buitenhuizen wordt de verruiming aan de Noordzijde ver kregen, waardoor tevens deze bocht aan zienlijk wordt verflauwd. De straal, thans 2200 M.. wordt dan op 3000 M. gebracht, en hetzelfde is men voornemens, zoo noodig ook elders te doen. Een belangrijke verbetering is voorts, meent de „Tel dat de Hembrug dubbël doorvaarbaar ral worden gemaakt. Aan de Zuidzijde van den middenpijler, waarop het Iwee-armige inidengedeelte draait, wordt eveneens een doorvaart ter breedte van 55 M. gegraven, zoodat deze pijler ter plaatse in de as van het kanaal komt te liggen. Hetgeen opstoppingen, waneer de spoorbrug eenigen tijd gesloten is geweest, aanmer kelijk zal verminderen. Bij Velsen is men met de plannen nog AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarver slag Secretaris. 4. Jaarverslag Penningmeester. 5. Rede van den ZeerEerw. Pater J. Corver S.C.J. te Amsterdam. 6. Mededeelingen be treffende canadidaten Prov, Staten. 7. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR. den te verlaten om in China zich aan het bekeeringswerk te gaan wijden. Daarbij wees de gewijde spreker ook op hel groote motief, dat de missionarissen hun offer, met enthousiasme deed brengen, de liefde tot Christus, die de eenige oorzaak was van hun edelmoedige daad van naastenliefde. De treffende woorden van den talent vollen redenaar maakten op allen een die pen indruk en de toehoorders waren zicht baar ontroerd. Na de H. Mis had het plechtig afscheid plaats. Na het „Veni Creator" had de zege ning der kruisen plaats en deze werden den vertrekkende missionarissen omgehangen. De Hoogeerw. pater Provinciaal sprak de niet gereed. Hier doen zich moeilijkheden - missionarissen nog hartelijke en bemoedi- elke week uit. Ik nam waar, dat zij kregen 75 vorderde 10 boete of 10 dagen hechtenis. tot 100% boven den inkoopsprijs, hetgeen niet slecht is, als men geen algemeene onkos ten heeft te betalen. voor in verband met de aan weerszijden be staande bebouwing. Hier staat o.m. de Pa pierfabriek aan een algeheeele weggraving van de bocht ter plaatse in den weg. Ook zullen de ponten over het kanaal te zijner tijd wel moeten worden verlegd, met gende woorden toe, waarna het „Ave Maris Stella" zezongen werd en het „Salve Sancte Pater" ter eere van den Heiligen Vader Franciscus. Nadat de reisgebeden volgens het rituale waren verricht gaven de missionarissen van- het oog op een logische aansluiting op het af he* Hoogaltaar aan de verzamelde me. nieuw geprojecteerde provinciale wegennet, nigte den zegen. Aan de confraters werd de Mogelijk ook zullen de bardkabelponten bij I afscheidskus gegeven en onder het zingen VERBETERING DER PONTEN OOK IN OVERWEGING/ De gemeente Amsterdam beeft besloten, hef te haren laste vallende deel in de ver- ruimingswerken van het Noordzeekanaal ad 27 7/9 pet. bij te dragen. Verwacht mag wor den dat de Provinciale Staten in de winter- zitting zullen hebben te beslissen over het door Noord-Holland bij te dragen gedeelte nl.I. 5 5/9 pet. Het overblijvende tweederde wordt, naar men weet, door het Rijk bekos tigd. „Het ligt in de bedoeling", heeft men in de Memorie van Toelichting op de Water- sfaatsbegrooting-1927 kunnen lezen, „met de werkzaamheden, welke zich uitstrekken van het pontveer te Velsen tot het stads- water te Amsterdam, in 1927 een begin te maken." In zeven tot acht jaar hoopt men het voorgenomen werk de eerste verrui mingsfase gereed te hebben. Amsterdam beeft, naar men zich zal herinneren, als voorwaarde voor zijn financieele deelneming gesteld, dat de verbetering in 1934 haar be slag zal hebben gekregen Voor dit eerste jaar heeft minister Van der Vegte 740,000 gevraagd en nog een kwart millioen voor aankoop van gronden en onteigeningskosten. Reecs werd voor één millioen aangekocht, terwijl nog 35 onteigeningsprocedures loo- pende zijn, welke zich reeds in een verge vorderd stadium van behandeling bevinden. De eerste verruimingsfase, zeiden wij, welke, naar ir. G, Redeker, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, beiast met de lei ding in het arrondissement Noordzeekanaal, ons mededielde moet vo'doende worden ge acht voor de eerste 25 tot 30 jaar. Volgens de door hem ontworp'n plannen zal de bo dembreedte, welke thans op de meeste plaatsen 50 M. bedraagt, 75 M. worden bij een diepte van 13 M. A P. of 12.50 M. beneden kanaalc-il, met onder een helling van 3 op 1 aansluitende beloopen. De kos ten van dit werk zijn geraamd op rond 12.5 millioen. Onder dit bedrag zijn niet begre pen de onteigeningskosten, welke zeer waar schijnlijk ruim beneden de 2 millioen zul len blijven. Ook op veidere verruiming gerekend. Wanneer naderhand, door toenemend scheepvaartverkeer en grooter wordende tonnage de behoefte wordt gevoeld aan ver dere uitbreiding van Amsterdams scheep vaartweg narar het We-ten dat zal dus zijn na afloop van den bcvengenoemden ter mijn van 25 tot 30 jaar is *>.n tweede verruiming reeds ontworpen. De bodem- breedte zal dan uitgelegd worden tot 100 van het „Magnificat" verlieten de missiona rissen het kerkgebouw. Bij de wachtende auto bad zich buiten een groote menigte verzameld, die de vertrek kende hartelijk toejuichten. Toen de auto wederom het kerkgebouw passeerde, werd er geestdriftig met hoeden en petten ge wuifd en een hoera steeg uit de alrijke kelen op. De plechtigheid, die te half elf was be gonnen, eindigde omstreeks kwart voor een. De missionarissen zijn gisteren per trein naar Genua vertrokken, waar zij Woendag a.s. scheep zullen gaan naar Shangaï. Deze reis zal 38 dagen duren. Eenmaal in Shan gaï aangekomen, zullen zij verder het bin nenland ingaan naar hun missiegebied. BLOEMBOLLENCULTUUR OVER 1926. EENIGE CIJFERS. De November-staat over den uitvoer van bloembollen heeft geleerd, aldus schrijf; het hoofdbestuur van de Algemeene ver- eeniging voor Bloembollencultuur in het weekblad der vereeniging, dat de 40 millioen gulden statistiekwaarde over 1926 niet be reikt zullen worden, hoewel het gewicht- cijfer op 1 Dec. reeds twee millioen K.G. hooger was. Gewoonlijk brengt de December maand nog een uitvoer van driekwart millioen K. G. voor een waarde van rond 8 ton. Daar door zullen de uitvoercijfers over 1926 wor den 33 millioen K.G. voor een waarde van 39 millioen gulden. Dat is dus ruim twee millioen K. G. meer dan 't vorig jaar en een statistiekwaarde van vijf millioen minder. (De norm werd van f 1.50 tot f 1.20 per K.G. verlaag* Ook al laat men den norm voor de waarde niet buiten beschouwing, dan toch wijzen de uitvoercijfers duidelijk aan de goede oogst en de lagere prijzen, waardoor 1926 zich heeft gekenmerkt. Dit kenmerk stempelt 1926 tot een minder gunstig jaar voor het bloemvbollenvak dan 1925. De welvaartslijn is naar beneden ge kromd, al is de afbuiging nog niet veront rustend. De uitvoer van narcissen viel mee door de Amerikaansche permits die af kwamen. De bedreiging van vermindering van den afzet prikkelde tot energie wat den buitenlandschen verkoop betreft en zoo vertoont het beeld van den uitvoer 1926, alle sombere voorgevoelens ten spijt, een vrij gunstig uiterlijk. Niettemin heeft de daling der Darwin- en andere tulpenprijzen een schok teweeg gebracht, die aan de energie en het uit houdingsvermogen van het vak zware eischen stelt. Een merkwaardig verschijnsel deed zich voor bij de Hyacinthenprijzen. Dit belang rijke hoofdartikel staat stevig. Moge het zoo blijven, daar de cultuurkosten door ziekte bestrijding en schuurbehandehng aller-minst dalen. Het jaar 1926 kenmerkte zich wat het vakleven hier te lande aangaat door groote activiteit. „Les idéés marchent". Zoo is het ook hier. De. onderlinge aan sluiting van de tulpenkweekers mislukte voorshands, maar de poging ertoe verdient als bewijs van activiteit vermelding. Er zal in 1927 op concentratie aangestuurd worden, als de voorteekenen niet te zeer bedriegen, al loopen de meeningen over de wijze waarop, nog uiteen. De ins elling van den keuringsdiens van „De Hyacinth" behoort tot een der belang- rijkste symptonen van het doordringend T - besef van de noodzaak van samenwerking, indrukwekkende oogenblikken. Deze dienst bleek nuttig te kunnen werken. t j In de Algemeene Vereeniging gaat het In de parochiekerk van het Allerheiligst Hoofdbestuur met een onopgelost Eigen- Hart, Kleverparkweg alhier, had Zondag- Gebouw-vraagstuk het nieuwe jaar in de morgen het plechtig afscheid plaats van een vertraging in de oplossing werd voor een tweetal missionarissen, de weleerw. paters groot deel veroorzaakt door omstandigheden Nicasus Flaat O. F. M uit Haarlem en Fruc- j buiten den wil van de Vereeniging. Het tuous Goedhart O F. M. uit Wormer, die Hoofdbestuur durft haast niet den wensch uit naar de missie in China zouden vertrekken, te spreken, dat dit schip in 1927 in veilige De plechtige Hoogmis werd te half elf op- j haven zal worden gestuurd, gedragen door den weleerw. pater Nicasius Flaat, geassisteerd als presbyter assiten door DE BOLLENHANDEL IN ENGELAND, den Hoogeerw. pater v. Berkel O. F. M., I IB. R.schrijft in de „Nurseryman and procurator der Misie, als diaken door den Seedsman Het zou wel interessant Zijn te weleerw. pater Fructuosus Goedhart O.F.M., weten of het afgeloopen seizoen goed is ge- als subdiaken door den zeereerw. pater v. d. weest voor den verkoop van bollen of niet. Valk, prefect van het gymnasium te Megen, j Hyacinthen waren te hoog m prijs om vlug te Buitenhuizen en bij de Hembrug in de naaste toekomst niet meer voldoende blijken, zoo wel in verband met het dan gewijzigd ka rakter der aansluitende wegen, alsook om de toch altijd belemmerend werkende ka bels te kunnen afschaffen. Vrijwarende pon ten, als die, welke de gemeente Amsterdam op het IJ gebruikt, zullen ook daar wellicht de voor land- en waterverkeer meest be vredigende oplossing geven. Aldus zijn in het kort de plannen van het Rijk. Amsterdam baggert op het oogenblik ten Westen der superfosfaatfabriek, waar het kanaal aan het gemeentewater aansluit en waar de breedte reeds ruim voldoende is. Zoo wordt in gemeen overleg de kortste sceepvaartweg van de oofdstad. West waarts naar zee, verbeterd ep zooveel mo gelijk in overeenstemming met de huidige eischen gebracht. En over acht jaren zullen twee „Acqui- tania's" elkaar ruim in het kanaal kunnen passeeren na de nieuwe sluizen te zijn door gevaren. Vrijdag vond op de R.K. begraafplaats te Noordwijk, onder belangstelling van vele dorpsgenooten, de teraardebestelling plaats van een der slachtoffers van het te War mond plaats gehad hebbende spoorwegon geluk, mej. Agatha Vink. De kist was gedekt met een krans van de directie van „Padox" te Warmond, een krans van het personeel dier zaak en een bloemstuk van de familie A. Vintk; zij werd ■gedragen door een 16-tal jongelingen uit Nocrdwijk. De II. Mis werd opgedragen door den Weleerw. heer pater C. v. d. Berg, uit 'St. Oedenrode. De plechtigheid op de begraafplaats werd verricht door den Weleerw. heer kapelaan Hesp uit Noordwijk. Diep onder den indruk verlieten allen de laatste rustplaats dezer doode. Op de R.K. begraafplaats te Warmond had een dergelijke droeve plechtigheid plaats. Hier was het mejuffrouw Geertruida Margarelha Kerkvliet, die onder enorme belangstelling grafwaarts werd gedragen. Ook bij de plechtige Uitvaartdiensten in de R.K. Kerk aldaar, was het gebouw ge heel gevuld met belangstellenden. De baar werd gedekt door een tweetal kransen, waaronder een van de directie en personeel der „Padox" fabriek. Ook de burgemeester en wethouder Heemskerk gaven door hun tegenwoordig heid blijk van hun deelneming in dit voor dn familie zoo zware verlies. HET NIEUWE HOOFD DER ST. CANISIUS-SCHOOL. In de plaats van den heer D. Janse is benoemd tot hoofd der St. Canisius-school, met ingang van 1 Februari a.s., de heer A. Aukes, die sinjds de oprichting dezer school daaraan verbonden is. terwijl als ceremoniarius fungeerde de wel eerw. pater J. F. M. Rekkers. O.F.M. In het priesterkoor hadden nog plaats ge nomen de Hoogeerw pater Provinciaal Re- galatus Hazebroek O.F.M. en eenige confra ters. Het kerkgebouw was tót in de uiterste boeken met geloovigen gevuld, waaronder een veertigtal familieleden van de missio narissen. Onder de H Mis hield de zeer eerw. pater Salvator Booms O.F.M. een pre- dicatie, waarin het met treffende woorden schilderde het offer, dat de missionarissen htans gingen brengen door familie en vrien- verkoopen, terwijl de prijsverlaging in de an dere soorten te gering was om veel nieuwen handel op te wekken. Ik ben onder den in druk, dat de handel beneden het normale ge bleven is, want anders had er niet zoo'n groot surplus geweest, want dat was er over het al gemeen. Er moet een buitengewoon overschot ge weest zijn van tulpen in Holland, te oordeelen naar het groote aantal, dat zijn weg vond naar de acties, terwijl de prijzen, die er voor ge maakt zijn, na aftrek van de onkosten weinig voor den inzender overlieten. De man met den kruiwagen in de straat heeft er het meeste uit gehaald, want die kocht per kist en verkocht De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle was requirant van cassatie tegen een vonnis dier rechtbank, waarbij mr, P. v. K., na vernietiging van een vonnis van het Kantongerecht te Ommen, van alle recht- vervolging is ontslagen, ter zake dat „ver dachte in de gemeente Ommen, op 20 Sept. 1925, des namiddags omstreeks 11 uur, zon der toestemming van B. en W. in die ge meente, op een perceel weiland, gelegen in de buurtschap Zeesse, en in gebruik bij H. J. W. ,in een daartoe geplaatste tent, in een veldbed, heeft liggen overnachten", en dit omdat de rechtbank weigerde aan dit bewe- zene de qualiiicatie van „kampeeren" te geven, welk begrip zij voor den enkeling omschrijft als: „Een leven leiden als in een kamp gebruikelijk", en ontsloeg hem daarom van alle rechtsvervolging. Naar het Wkbl. v. h Recht meldt, heeft de Hooge Raad nu onlangs besloten dat deze feitelijke en in cassatie alzoo onaantastba re opvatting der bestreden beslissing juist is, daar er geen reden is, waarom aan het woord „kampeeren" in art. 8 der verorde ning voor de gemeente Ommen een andere beteekenis zou moeten worden gehecht dan door het. algemeene spraakgebruik daaraan toegekend en kampeeren volgens dit spraak gebruik inderdaad meer omvat dan het enke le in een tent op een veldbed overnachten;I dat het op zoodanige wijze overnachten ook niet onder alle omstandigheden met kam peeren is gelijk te stellen, en het middel Alzoo is ongegrond, weshalve zij het beroep verworpen heeft. Uitspraak Centrale Raad van Beroep. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft op 23 December 1926 uitspraak ge daan in een navorderingsprocedure tus schen den Raad van Arbeid te Amsterdam en een heer des huizes, die zijn door dien Raad van Arbeid opgelegde verplichting, om ren tezegels te plakken ten behoeve van eene bij hem inwonende dienstbode, niet was na gekomen. Deze omstreeks 45-jarige dienstbode was eenige jaren geleden als zoodanig bij bedoel den heer tegen het gebruikelijke loon in dienst gekomen, tengevolge van een ziekte, die in den loop der jaren verergerde, was zij allengs niet meer in staat ten volle haar werkzaamheden te verrichten. Haar patroon wilde haar niet ontslaan, doch liet haar bij zich inwonen en nam als werkkracht een andere dienstbode. Waar de oude dienstbode dus alleen uit liefdadigheid in dienst werd gehouden, meende hij dan ook, dat geen ren tezegels voor haar behoefden te worden ge plakt. Deze meening werd echter niet ge deeld door den Raad van Arbeid en evenmin door den Raad van Beroep te Amsterdam, waarbij de aangesprokene in appèl was ge komen, want deze Raad bevestigde de be slissing van den Raad van Arbeid. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht, waarbij de zaak in hoogste instantie aan hangig werd gemaakt, oordeelde er echter anders over. Waar bedoelde dienstbode blij kens een ten dienste van den Raad van Be roep uitgebracht medisch rapport ten tijde, waarover de navordering liep, als invalide in den zin der Wet was te beschouwen en des ondanks haar patroon haar toch in zijn gezin heeft doen verblijven, oordeelde de Cen trale Raad, dat onder deze omstandigheden meerbedoelde dienstbode niet geacht kon worden de lichte bezigheden, die zij, voor zoover daartoe nog in staat, in het gezin heeft verricht, in .loondienst te hebben ge daan, doch dat hier moest worden gedacht aan een betoon van hulpvaardigheid door den heer des huizes aan de dienstbode be wezen. Zoowel de uitspraak van den Raad van Beroep te Amsterdam als de daarbij beves tigde beslissing van het Bestuur van den Raad van Arbeid aldaar werden vernietigd. Ongeveer veertien dagen geleden heeft de directeur van de N V. Jumbo, in brand- bluschapparaten te Amsterdam, van de po litie verlof gekregen om in de Indische buurt een demonstratie te houden. Door de brandweer was proces-verbaal opgemaakt op grond van art 276 der Amsterdamsche Politie-Verordening, luidende: Het is verbo den vuur te stoken in de open lucht. B. en W. kunnen echter op grond van art. 5 dis pensatie verleenen en deze was in dit geval niet verleend. De kantonrechter gaf toe. dat er omstan digheden waren, die verdachte van de wijs hadden kunnen brengen, doch als excuus is, zulks niet te aanvaarden, daar de verorde- ning op dit punt duidelijk is Als er staat, dat men zich tot B. en W. moet wenden, heeft men niet bii een commissaris van po litie aan te kloooen. Mitsdien veroordeelde mr. Polenaar den directeur overeenkomstig den eisch. EEN OPDRINGERIG KOOPMAN. O. belde aan een huis, waar hij zijn waren te koop wilde aanbieden. Een meisje deed open, vertelde binnen, dat er een koopman was en kwam terug met twee centen. O, achtte zich beleedigd, liep de gang en de kamer in, waar hij den heer des huizes vond. Ik wil geen twee centen! Je moet koo- pen! Koopen, of....! En hij nam een flesch en sloeg een raam stuk. Van deze inspannende arbeidsverspilling stond hij voor het Haagsche kantongerecht terecht, en zal hij zes weken in de gevan genis moeten uitrusten. De Officier had gemeend dat twee maan den noodig waren. Een zware brand te Amsterdam veroor zaakt door kamervuurwerk. Roofoverval te Geffen (N.-Br.j Dijkbreuk op Sumatra. Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen benoemd tot burgemeester van Leiden. 1 Drie spoorwegongevallen op Oudejaars- j dag. HET „COUPEEREN" VAN DEN STAART BIJ HET PAARD. In „Het Paard" wordt een lans gebroken voor het behoud van den ongeschonden staart van het paard, welke niet alleen een sieraad voor den trouwen viervoeter, maar ook een hoogst nuttig afweermiddel van lastige insecten is De schr. van bedoeld artikel in „Het Paard" acht eveneens den staart van te groote beteekenis voor het welvaren van het paard, dan dat hiermede door den mensch geheel naar eigen believen zou kunnen worden omgesprongen. Nu is dwang altijd iets hoogst onaangenaams voor ieder, die er aan wordt onderworpen; voor dwang kan eerst worden gepleit in de laatste ja ren. Maar de voorlichting heeft tot nu toe niets geholpen en ook de subsidies in den vorm van uitgeloofde extra prijzen voor bekroonde dieren in het bezit van hun staart, hebben niet tot het beoogde doel geleid. Bovendien is een dergelijke subsidie in beginsel verkeerd, daar het toch niet aangaat premies toe te kennen op het niet begaan van en misdrijf. De schr. meent ten slotte, dat het „cou peeren" van den staart noch redelijk, noch noodzakelijk is. Op grond dus van het feit, dat hier met opzet letsel wordt toe gebracht, zou veroordeeling door den rechter krachtens art. 254 van het W. v. S. tot 6 maanden gevangenisstraf, subs, 300 boete moeien volgen. De wegenbelasting wet treedt binnenkort in werking. Inbraak in het belastingkantoor te Tilburg. De overwerkvergunning in de schoenen industrie ingetrokken. In Bulgarije is een communistisch complot ontdekt. Amnestie op groote schaal in Japan, ia verband met de kroonbestijging van den nieuwen keizer. Tusschen Engeland en Portugal is een overeenkomst getroffen tot consolidatie der Portugeesche schuld. Tsjitsjerin naar Parijs ter bespreking van de Fransch-Russische schuldenkwestie. Het stadhuis van Rouen door brand ern stig beschadigd. De overstroomingen in Perak. Enorm* schade, groot verlies aan menschaslevens. Aardschokken in Caliiornië. Christenvervolgingen in China Zie verder Laatste Nieuws twWitii, Barometerstand 9 uur v.m.: 763. Achteraf. Door Van Holkema Warendorf's Uitge vers Maatschappe te Amsterdam zijn twee prijsvragen uitgeschreven en wel een voor het beste meisjesboek en een voor het bes te jongensboek. Als prijs is voor elk boek een bedrag van 1000.uitgeloofd. De jury voor het meisjesboek zal bestaan uit de dames Tob Naeff, Anna van GoghKaul- bach en J. P. ZoomersVermeer, terwijl de %ry voor het jongensboek bestaat uit de heeren C. Joh. Kieviet, Theo Thijssen en A. B. van Tienhoven. De condities voor beide prijsvragen zijn op aanvrage bij Van Holkema Warendorf's Uitgevers Maatschappij te Amsterdam ver krijgbaar. R. K. Tuindersvereeniging. Vrijdag middag vergaderde de R. K. Tuindersver eeniging „Tuindersbelang", in 't café van den heer G. D. Verhoef, tot afwerking der agenda. Na den Zeer Eerw. Heer Pastoor, comité en leden welkom te hebben geheeten, hoopt de voorzitter, dat deze vergadering zal mogen leiden tot versterking en opbouw der een heid. De Zeer Eerw. Heer Pastoor het woord nemend, dringt er vooral op aan, nu thans de gelegenheid zoo gunstig is, dat allen zich aaneensluiten in de R. K. Tuindefsvereeni- ging St. Phocas, waar aller belangen, ook voor het persoonlijke veilingsysteem, zal worden opgenomen, wat alsdan bij de a.s. Patroonsvergadering, bij deze reorganisatie zal plaats hebben. Spr. spoorf vooral aan eerst de ledenlijst te teekenenom door Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.27. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 3 Januari 1927. Hoogste Barometerstand 769.6 m. M. te Zürich. Laagste Barometerstand 738.3 m. M. te Andaenes. Verwachting van den avond van 3 Januari tot den avond van 4 Januari: Matige tot krachtige, Z. W. tot W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk ratuur, later wellicht iets kouder, regenbuien, weinig verandering aan tenpe- I 3 JANUARI EERSTE KOERS LAATSTE KOERS Dinsdag diende, naar de Tel. meldt, deze onderlinge samenwerking en ver-ouwen, zaak voor den kantonrechter mr. Polenaar. de zaken in goede banen te leiden, thans wordt De directeur erkende de tenlaste legging, voorgesteld, dat de verkiezing van bestuur, doch verklaarde, dat hij zich tevoren ge- van de baan wordt geschoven, nog verschil- wend had tot den commissaris van het bu- lende punten werden behandeld, in verband reau Linnaeusstraat. den heer Ploos van met het veilingwezen, bij de a.s. reorganisatie, Amstel. Deze verwees hem raar Kamer 6 en vervolgens met algemeene stemmen be- op het hoofdbureau Hier werd eenigen tijd sloten een ledenlijst te teekenen, als lid der over bet geval gedelibereerd, waarbij gewe- K. Tuindersvereeniging St. Phocas, welke zen werd op de vereischte schriftelijke per- °!?or alle 41 aanwezigen werd geteekend. missie van B. en W. De directeur had hiertegen wel eenig be- Ook de andere leden zullen naar wij hopen, dit voorbeeld volgen, zoodat op de algemeene stand komt, daarna werd met den Chr. groe gesloten. vorens de dispensatie zou zijn verleend en reeds reclame voor de te houden demon stratie was gemaakt Er is toen tegen hem zegd, dat hij het verder maar in orde moest maken met den commissaris van politie. Deze had geen bezwaar en gaf hem viet politieagenten in uniform mede. De brandmeester Flitz van de hoofdwacht N. Achtergracht, deelde mede. dat hij zich C. M. te Katwijk aan Zee heeft voor het naar de Indische buurt heeft begeven en Leidsche kantongerecht terecht gestaan we- daar den houder van deze demonstratie ge- gens het niet voldoen aan de aanschrijving waarschuwd heeft dat proces-verbaal zou van B. en W. van Katwijk, zijn hond var worden opgemaakt, indien de met benzine een muilkorf te voorzien. Het bleek dat dit overgoten en met houtwolI en stroobulzen dier 2eer evaarlijk was en herhaaldelijk gevulde kisten zouden worden m brand ge- nen had be£en. Ondanks alle tot M. stoken. De directeur wilde met het oog op de gemaakte kosten en od het aanwezige fnchte waarschuwingen wenschte hl, er met publiek, mitsgaders met het oog op de door toe °ver gaan, Zijn hond te muilkorven, de politie verleende toestemming, toch de- ambtenaar van het O. M. meende tegen raonstreeren en stak de kist-n aan. Hiervan M- een 2eer zware straf te moeten eischen had get. Flitz proces-verbaal ootfemaakt. en vorderde zijn veroordeeling tot zes dagen Het O. M., mr. 's Jacob, achtte het on- principale hechtenis. -.biegrüpelijk, dat een commissaris van politic j Uitspraak over 14 dagen. «en „ei-gelijke toestemming had gegeven en J I ft I I t V 0 r i 1 F t i 1 ft AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 3 Jan. 537 vete koeien 961.04; 8094; 7078; mindere soorten 6079; 130 melk- en kalfkoeien 350525; 88 vette kalveren 1—1.05; 86—98; 70—84; 110 nuchtere kalveren 12—24; 196 schapen 2432; 695; 8283: Overzeesche en Geld. 8485 vete varkens 8283; 85 paarden 125 —225 per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1