Oproer op Sumatra. Katholieke Illustratie? Des avonds PUROL f Hebt U nog geen Scheurkalender Agenda 4 Januari VOOR DE „STILLE ARMEN." AvanVALKEHBURG'S-; RTRAAti LEEUWARDEN Het derde Lustrum van de R.K. Kring. Hij kost slechts SS cents, iedei blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst. Mooi prijzen te verdienen door oplossing der rebussen. Beste! den kalender dadelijk bij onzen bezorger of aan ons kantoor: Nassaulaan 49, Haarlem. TRAM OF AUTOBUS? De prijzen van Vacantiekaarten. Treinverbinding DuitschtandZand voort. Een zilveren jubileum. De heer G. J. van Gaste-en 75 jaar. Influenza en Griep Sanapirin tab letten BURGERLIJKE STAND. Aanbesteding:. Vestiging indnstrieele onder nemingen in Spanje. De af- of nlet-opheffing der Vischmarkt. Brandje. Verduisterisfs;. (Uc'STAATSLÖTERÏ.?. LAATSTE NIEUV/S. Een roofaanval van communisten. Eert vervalschte postwissel aangeboden. 4oir Employé gedood. Dóór drankmisbruik op Nieuwjaarsdag. Generaal-majoor Nebben Sterling, t Joseph Hollmann. f Stephen Meredyth Edivards. f Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59.45 59 43 9.90 9 88 34.80 34.80 WEENEN 35 35 30 LONDEN 12.13 12. 127/« STOCKHOLM 63.30 63.65 48 35 48 29 NEW-YORK 1125 11.17 PRAAG 7.45 7-401/2 WARSCHAU 27,— 27 Socëtéit „St. Be-to" Tooneelclub R.-K. Vrouwenbond 8 uur Nuts en Ge zellig verkeer 8 uur Fransche cur sus R.-K. Vrouwenbond S uur „St. Caecilia'' 8 uur Knipdemonstratie van 10 tot 11 uur, van 5 tot 6 uur en van 8 tot 9 uur Rechskundig Bureaut half 9 uur. St Josephsgezellengeboaw Jansstraat 59 Repetitie vioolclub S uur Repe titie Rederijkers „St. Genesius" 8 uur. Gebouw Kamer van Koophandel Kruis weg 70 Vergadering Kamer van Koop handel half 8 uur. rrans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. (unstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en var. half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins- dag en,\ rijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo". Sn^destr. 23 Telefoon 10049 Alle werKdagen van 9hali 12 uur, 's middatfs van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van r.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franr'scns Liefdewerk Zoelestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Cevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur ip Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uif!eeubib!lotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereêniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor" Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de»- S E. V. Maan dag van 23 uur. Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseerlr.gsvereenigind afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereenigicg, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. BLOEMBOLLENCULTUUR OVER 1926. EENIGE CIJFERS. November-staat over den uitvoer van bloembollen heeft geleerd, aldus schrijft het hoofdbestuur van de Algerr.eene ver eeniging voor Bloembollencultuur in het weekblad der vereeniging, dat de 40 millioen gulden stztistiekwaarde over 1926 niet be reikt zullen worden, hoewel het gewicht- cijfer op 1 Dec. reeds twee millioen K.G. hooger was. Gewoonlijk brengt de December maand rog een uitvoer van driekwart millioen K. G. voor een waarde van rond 8 ton. Daar door zuilen de uitvoercijfers over 1926 wor den 33 millioen K.G. voor een waarde van 39 millioen gulden. Dat is dus ruim twee millioen K. G. rae-r dan 't vorig jaar en een statistiek-waarde van vijf millioen minder. (De norm werd van f 1.50 tot f 1.20 per K.G. verlaagd.) Ook al laat men den norm voor de waarde niet buiten beschouwing, dan toch wijzen de uitvoercijfers duidelijk aan de goede oogst en de lagere prijzen, waardoor 1-926 zich'heeft gekenmerkt. Dit kenmerk stempelt 1926 tot een minder gunstig jaar voor het bloemvbollenvak dan 1925. De welvaartslijn ».s naar beneden ge kromd, al is de afbuiging nog niet veront rustend. De uitvoer van narcissen viel mee door de Amerikaansche permits die af kwamen. De bedreiging van vermindering van den afzet prikkelde tot energie wat de buitenlandschen verkoop betreft ec :.o vertoont het beeld van den uitvoer 1926, alle sombere voorgevoelens ten spijt, een vrij gunstig uiterlijk. Niettemin heeft de daling der Darwin- en andere tulpenprijzen een schok teweeg gebracht. die can de energie en het uit houdingsvermogen van het vak zware éischen stelt. Een merkwaardig verschijnsel deed zich voor bij de Hyacinthenprijzen. Dit belang rijke hoofdartikel staat stevig. Moge het zoo blijver., daar de cj'tuurkosten door ziekte bestrijding en schuurbehandeling aller-minst daler* Het jaar 1926 kenmerkte zich wat het vakleven hier te lande aangaat door groote activiteit. „Les idéés raarchent". gj Zoo is het ook hier. De onderlinge aan sluiting van de tulpenkweekers mislukte voorshands, maar de poging ertoe verdient als bewijs van activiteit vermelding. Er zal in 1927 op concentratie aangestuurd worden, als de voorteekenen niet te zeer bedriegen, ai loopen de rneeniiigen over de wijze waarop, nog uiteen. De ins eiling van den jrairingstiiens van „De Hyacinth" behoort tot een der belang rijkste sympton.en van het doordringend besef van de noodzaak van samenwerking. Deze dienst bleek nuttig te kunnen werken. In dc Algemeene Vereeniging gaat het Hoofdbestuur met een onopgelost Eigen- Gebouw-vraagstuk het nieuwe iaar in de vertraging in de oplossing werd voor een groet deel veroorzaakt door omstandigheden buiten den wil van de Vereeniging. Het Hoofdbestuur durft haast niet den wensch uit te spreken, dat dit schip in 1927 in veilige haven zal worden gestuurd. DE BOLLENHANDEL IN ENGELAND. J. B. R. schrijft in ue „Nurseryman and Seedsman" Het zou wel interessant zijn te weten of het afge'.oope.n seizoen goed is ge weest voor den verkoop van bollen of niet. Kyacinthen waren te hoog in prijs om vlug te verkoopen, terwijl de prijsverlaging in üe an dere soorten te gering was om veel nieuwen handel op te wekken. Ik ben or.der den in druk, dat de handel beneden het normale ge bleven is, want anders had er niet zeo'n groot surplus geweest, want dat was er over het al gemeen. Er moet een buitengewoon overschot ge weest zijn van tulpen in Holland, te oordeel zn naar hit groote r.aital, dat zijn v.eg vond naar de acties, terwijl de prijzen, die er voor ge maakt zijn, na aftrek van de onkosten weinig voor den inzender overlieten. De man met den kruiwagen in dc straat heeft er het meeste 'uit gehaald, want die kocht per kist en verkocht Ik» week uit. Ik na'rrswaar, dat zij kregen 75 lV boven den inkoopsprijs, -ergeen ie - ;il;os- moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct„ Tube 80 ct. Ingekomen giften. N. Nƒ100.—. Pcstchèque T. V. 10. N. K10.—. Door een verpleegster gebracht.. 5. Hrt 0.50. Gunst A. 2. Uit dankbaarheid ter eere van het Kerstkindje 10. Mevr. v. L. 2.50. Wij wenschen onzen weldoeners en medewerkers, onzen vrienden en belang stellenden, van ganscher harte een Zalig Nieuwjaar. Wij hopen, dat 1927 een in alle opzichten gelukkig jaar moge zijn, zóó gelukkig en zonnig, dat de hulp van de Commissie voor de Stille Armen, ontbeerd kan worden. Echter, wij blijven op wacht en mochten donkere wolken aandrijven, stormen loeien. de nood stijgen, wij houden ons paraat, om op het eerste alarm toe te snellen, balsem te verstrekken, leed te verzachten, steun te vcrleenen, onheil te voorkomen en als het kan, de zon in de ziel te brengen. Werkt mede, verschaft ons middelen, God zegen e u er voor! De Commissie voor de Stille Armen. H. B. SWARTE. A. I. VAN OS. P. I. MES. P. BUSÉ, Penningmeester. Gasthuissingel 64, giro 13543. C. WESSELS. M. H. VERBOOG. E. M. KUIPER. DE HEES C. J. J. NIEUWLAND 25 JAAR REGENT VAN HET ST. JACOBS GODSHUIS. In de smaakvol versierde kapel van het R. K. Weeshuis werd Zondagmorgen een plechtige H. Mis opgedragen door den Zeer- Eerw. heer C. Aalberse met assistentie van de ZeerEerw. heeren Kok en Pichot tot intentie van den fTeer C. Nieuwland, die het feit mocht herdenken, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot regent van het St. Ja cobs Godshuis. Vervolgens had een réunie plaats in de regentenzaal, waar gelegenheid bestond, den jubilaris geluk te wenschen. In de feestelijk versierde meisjeszaal waar de Eerw. Overste en Zusters en alle bewoon sters en bewoners van "het Huis zich ver- eenigd hadden, werden onder leiding van mej. Pielage eenige liederen gezongen en door enkele meisjes een toespraak gehouden, terwijl de voorzitter van het College van Regenten, de heer J. J. Beccari den jubi laris in hartelijke woorden huldigde voor al hetgeen hij in de afgeloopen jaren voor het Weeshuis had gedaan, er vooral op wijzen de, hoe de heer Nieuwland, ondanks zijn hoogen leeftijd, zich steeds wist aan te pas sen aan de eischen van den modernen tijd en de dikwijls ingrijpende veranderingen, die de laatste jaren in het Huis hebben plaats ge vonden (o.a. afschaffing van de uniform- kleeding voor de meisjes] van harte onder steunde. Daarna overhandigde rector Aalberse den jubilaris een portret van Z. H. den Paus, met eigenhandig onderschrift van Z. E. Kar dinaal van Rossum, die voor den heer en mevrouw Nieuwland den Pausejijken zegen had aangevraagd en verkregen. Inmiddels kwam nog de H. Eerw. plebaan Westerwoudt zijne geluk wenschen aanbie den om eveneens in enkele welsprekende woorden te wijzen op hetgeen de heer Nieuwland voor het Weeshuis had gedaan. Tenslotte dankte de heer Nieuwland allen en hoopte nog eenige jaren te kunnen blij ven arbeiden voor het St, Jacobs Godshuis en zijn bewoners. NICO HOOGERWERF GEHULDIGD. Op de repetitie van het mannenkoor „Caecilia" werd dezer dagen door den voorzitter, den heer G. A. Koper] den diri gent, Nico Hoogerwerf, uit dankbaarheid voor het vele werk dat hij de laatste maan den heeft gedaan op de repetities, voor de voorbereiding van de jubileum-concerten op 3 en 5 Januari het gouden insigne der vereeniging overhandigd. De heer Hoogerwerf dankte en- gaf de verzekering, dat hij zich gaarne aan zijn mannenkoor zou blijven wijden. STATUTEN. De „Staatscourant" bevat Je statuten van de Haarlemscbe Werkinrichting, alhier. DE ST. FRANCISCUS-FEESTAVOND. Gisteren is in de verschillende parochie kerken het volgende schrijven voorgelezen: Het Zevende Eeuwfeest van den sterfdag van St. Franciscus van Assisië, dat in het Dekenaat kerkelijk zoo luiterrijk in een ge houden Triduüm is gevierd, za' ook buiten kerkelijk op schitterende wijze worden her dacht. Donderdag en Vrijdag, den 13en en 14en Januari a.s., zal in de Gemeentelijke Con certzaal door de Derde Orde-Afdeelingen te Haarlem worden aangeboden egn glansrijke feestavond, waarop een hoogbegaafd Fran- ciscaansch priester de feestrede zal houden, terwijl een groot mannenkoor, bestaande uit ongeveer 140 kerkzangers van Haarlem, ver schillende belangriike werken zal uitvoeren. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de eerste a°. ond grati>- toegankelijk is voor Tertiarissen dier aldeeüngen en genoodig- den, en op den tweeden avond dc toegang voor ieder wordt opengesteld tegen een slechts kleine vergoeding. De Tertiarissen moeten zich tot bekoming der vrijkaarten wenden tot de Besturen,hun ner afdeehngei Voo. den tweeden aVond raadplege me de biletfen en de pubjlicaties in de Nieuwe Haarlemrche Courant. TOONEEL- EN ZANGAVOND R.K. VROU WENBOND. De ijverige propagani'.aclub van den R.K. Vrouwenbond, 3fd Haarlem, organiseert twee tooneel- en zangavonden, die a.s. Dins dag en Donderdag gegeven worden Dan komt de looneelcluh „Animo" voor het voet licht met „Tilly". familiedrama in drie be drijven door Fr. Werenfridus Neefjes O.F.M. Onder de bekwame leiding van mej. M. de Rooy heeft deze club meermalen blijken van ernstige toewijding en kunnen gegeven, zoo dat men ook nu weer een pakkende uitvoe ring niag verwachten. Daarnaast treedt het niet minder bekrnde dames-zangkoortje „St. Gertrudis" op, gedirigeerd door mej. Van Zutphen, met eeo aardig programma van po pulaire liederen, terwijl zich ook een be gaafde solorangeres zal doen hoeren. Voor beide avonden, die te 8 uur aanvangen, zijn bij dc ptopagandisfen tegen lagen prijs toe- gagsbiTetten te verkrijgen en ook, ah te nog 1 de zaaL DE GYMNASTIEK-UITVOERING VAN „URSUS". Men verzoekt ons het volgende mede te deelen Woensdagavond houdt de Haarlemsche R. K. Gymnastiekvereeniging „Ursus", zijn jaarlij ksche uitvoering. In verband met het feit dat dit jaar afzonderlijke avonden wor- j den georganiseerd voor heeren en jongens en voor dames en meisjes, wordt een proef geno men met het gebouw „St, Bavo". Wij kun nen de katholieke Haarlemmers een bezoek van deze uitvoering met een gerust hart aanbevelen. In al de jaren dat „Ursus" bestaat, werden door de Roomsche turners uit Haarlem, telkens maar weer de meest eervolle onder scheidingen verdiend. Ia het najaar 1926 werd in Gouda de kroon op het werk gezet, door een schitterenden wedstrijd, waar „Ur sus" een eersten prijs, den eereprijs en den bondswisselprijs mee naar Haarlem nam Er valt met „Ursus" niet te spotten, alleen er is een gebrek bij die keurbende. Hun kas laat meestal den bodem zien en wie zou het willen dat door geldelijke zorgen, het uit stekende werk van „Ursus" zonder meer verloren ging? Niemand toch? Tenslotte nog dit„Ursus" demonstreerde zoo vaak op feestavonden enz. enz. om daardoor de belangstelling te wekken voor hun gezonde sport. „Spoor en tram" zal het getuigen dat deze demonstratie inderdaad vruchten hebben af geworpen. Van hen wordt een record aantal bezoekers verwacht in „St. Bavo". Om den toegangsprijs behoeft men het niet te laten. HAARLEMSCHE R. K. GYMNASTIEK VEREENIGING „URSUS". Secretaris W. L. de Zwager, Vooruit gangstraat 79. Dinsdagavond om 9 uur worden alle deel nemers aan onze uitvoering verwacht in het voormalig Zander-Instituut, Kleine Hout weg, ingang Badhuisstraat. Dit geldt voor alle deelnemers, dus ook voor de Patronaats- afdeelingen. In verband met deze extra-oefenavond, is de gewone oefenavond der dames afdeeling vervallen. De deelnemerskaarten (welke strikt persoonlijk zijn), werden deze week uit gereikt. Enkelen zijn er die deze kaart nog niet hebben ontvangen, voor hen zijn ze aan de zaal verkrijgbaar. De berichten over den kaartverkoop zijn over het algemeen gunstig te noemen. Een paar onzer aspiranten deed zelfs een „nabe stelling". Een goede aansporing voor hen, die nog niet te veel werk van den verkoop gemaakt hebben, om de laaLste dagen flink aan fe pakken. Onze uitvoering moet slagen, maar aller hulp is noodig. De deelnemers komen Woensdagavond uiterlijk kwart voor acht in „St. Bavo". Onze cabaret-avond wordt 15 Januari in „Dreefzicht" gehouden. Ieder herinnert, zich nog den gezelligen avond van 't vorig jaar Alle mogelijke moeite is gedaan om weer een „elck wat wils" programma in elkaar te zetten. Deze avond is uitsluitend voor onze leden en aanverwante artikelen, de donateurs(trices) en een zeer beperkt aan tal genoodigden. DE AUTOBUSSEN EN HET SPOOR- ABONNEMENT. Door het Bondsbestuur van den Alg. Ned. Handels en Kantoorbediendenbond was aan de Directie der Ned. Spoorwegen verzocht om de spoorwegabonnementen straks ook geldig te verklaren dp de autobussen. Op dit verzoek heeft de Directie het volgende geantwoord Naar aanleiding van 'nevenvermeld schrij ven hebben wij de eer U mede te deelen, dat er geen enkele aanleiding bestaat om aan dc abonnementskaarten zonder eenige vergoe ding meer voorrechten te verbinden en die geldig te maken voor diensten van alle ver keersondernemingen, waaraan de Nederland- sche Spoorwegen deelnemen. De Algemeene Abonnementskaarten en Groepkaarten zijn trouwens, behalve enkele uitzonderingen, evenmin geldig op de door ons geëxploiteerde tramwegen en wij zijn van meening, dat deze regeling juist is en ook ten aanzien van eventueel in te stellen autobus diensten toegepast behoort te worden. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over December 1926—1925. Aantaf behandelde posten 10623 (v.j. 8347). Aantal Inlagen 8086 (v.j. 6192). Aantal Te rugbetalingen 2537 (v.j. 2155). Ingelegd 337.740,47»/» (v.j. 240.189.81\. Terugbe taald 324.104.21(v.j. 262.040.96 Meer ingelegd 13.636.26 (v.j. minder 21.851.15 y2). Aantal nieuwe boekjes 252 (v.j. 127). Aantal afbetaalde boekjes 110 (v.j. 93). Spaarbusjes op 31 December 1926 in om loop 1735. Geledigd in December 1926 172 busjes met tctaal 3011.31. Aantal in bewa ring genomen boekjes op 31 Dec. 1926 405. GELOOF EN WETENSCHAP. Voor de kinderen der leden van de hoog ste klasse der lagere school tot en met de hoogste klassen van Mulo en Middelbare scholen werd Vrijdagmiddag een matinée ge geven, waarop de heer W. C. v. d. Volkere een voordracht hield over vloeibare lucht, Zeer veel kinderen hebben een genotvollen middag gehad, want de interessante lezing, geïllustreerd door vele amusante en belang wekkende proeven, wist de kinderen ten zeerste te boeien. Het Eere-cornité. Voor de viering van het Derde Lustrum van den R, K. Kring van 617 Januan rs een eere-comité gevormd, dat als volgt is samen gesteld: Beschermheer: Mgr. M. P. J. Mödmann, vicaris-generaal van hel Bisdom Haarlem. Voorzit.er: Plebaan L. A. A. M. Wester woudt deken van Haarlem, beschermheer van den R. K. Kring. Leden: Pastoor rï. C. J. Sondaal, der pa rochie van St. Joseph. Pastoor L. J. Boog- nians, der parochie van St. Joannes den Dooper Pastoor J. P. Reyrenberg O.F.M., der parochie van St. Anlonius. Pastoor J. F. G. Sandfort, O.F.M., der parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus. Pastoor B. J. Sphrandt, van ue parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans en c'en.H, Dourinicus. Pastoor H. J. I. Wentzel, der parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara. Pastoor P. ^J. N. v. d. Pavoordt. der parochie van Je ïi. Liduina. Drs. N. Th. Vlaar O.E.S. A„ rector van het R. K. Lyceum. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, wethouder van Haarlem, Air. J. B. Bomans, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. P, J. M. van Tetering, voorzitter der R. K. Middenstandsvereeni- giug. W. J. B. van Liemt, lid van dan ge meenteraad. H. J. L. Klein Schiphorst, lid van den gemeenteraad. Mevrouw Th. Rolide- Ledel. presidente der St. ElisabethsvererJ- ging. Notaris R, C, A. van Cranenhurgh. L. M. Wetering», hoofdredacteur der Nieuwe Haar- lemsche Courant. Jos. de Lobel, voorzitter van het plaatselijk comité der K. S. A, Het bureau der Kamer van Koophandel heeft een enquête ingesteld bij belangheb benden tusschen Haarlem en Leiden, over de I vraag, of de verbinding tusschen Haarlem en Leiden per tram of per autobus onderhouden moet worden. In totaal kwamen 21 antwoorden binnen, waarvan 16 zich voor electrïficatie der tram uitspreken, 4 deze nieuwe verbinding naast de autobusschen wenschen, terwijl 1 aan dringt op het verleenen van concessie aan autobussen. De hee J, v, d. Burg, lid der Kamer van Koophandel, heeft bij de Kamer een voor stel ingendiend, den Minister van Water staat en/of de directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken om een bil ijk er tarief dan liet thans bestaande voor vacantiekaarten en invoering te bepleiten van vacantiekaarten voor kinderen. De Commissie voor Verkeer en Vervoer overweegt, dat deze kwestie niet of slechts zeer zijdelings een belang van handel en nijverheid in hst district der Kamer is, doch meer in het bijzonder behoort tot het arbeidsveld van Vreemdelingenverkeer of van andere in minder centraal gelegen stre ken arbeidende organisaties. Het is volgens haar zelfs denkbaar, dat bijv, Zandvoort na deel van tariefsverlaging van vacantie-kaar- ten zal ondervinden, omdat bijv. de Noord- zee-eilanden en Walcheren zonder meer kosten bereikbaar worden. Mitsdien stelt de commissie voor, het voor stel— v.d. Burg te verwerpen. De Commissie voor Verkeer en Vervoer stelt voor, een adres te zenden aan de direc tie der Ned. Spoorwegen, waarin gevraagd wordt treinen in te lasschen, waardoor een diecte verbinding tusschen Duitscblar.d langs de lijn ZevenaarAmsterdam naar Zand voort tot stand wordt gebracht. Nieuwjaarsdag herdacht niei.' E. Pielage den dag, dat zij 25 jaar verbonden, was als onderwijzeres aan de Mariaschool aan de Koningstraat. Bij deze gelegenheid werd haar door de Eerw. Zusters uit erkentelijkheid een cadeau aangeboden. Op verzoek van de jubdaresse zijn echter alle feestelijkheden achterwege gebleven. De 75ste verjaardag van den oud-direc ter van den stadsschouwburg, den heer G. J. van Gasteren is voor hem een onver getelijke geworden. De heer v. Gasteren, nog uitstekend ge- :.Yr.d, heeft Vrijdag van talrijke zijden velé blijken van belangstelling mogen onder vinden en die blijken van sympathie hebben den jubilaris bewezen, 'dat men zijn werk op prijs stelt. Onder de vele telegrammen en brieven van gelukwensch was er ook een van den oud-burgemeestsr van Haarlem, Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Verder hadden talrijke corporaties en particulieren van hun sympathie Hoen ge tuigen. Ook de directeur van den stads schouwburg, de heer v. Hees, kwam den heer v. Gasteren persoonlijk zijn geluk- wenschen aanbieden, evenals Theo Bouw meester, Vele bloemstukken verhoogden het feestelijk cachet van den dag. GEVAARLIJK. Dat het gevaarlijk is vlak achter een tram te rijden ondervond gistermorgen 11 uur een auto, die dat deed en tegen een tram aanbots te, die uit den Hout kwam rijden en plotse ling aan de halte Proveniershuis Gr. Hout straat stopte. Het gevolg was, dat van de tram de koppeling verbogen werd, terwijl de auto van voren beschadigd werd. Verdere onge vallen vielen niet voor. Even later kon de auto zijn weg vervolgen. BUDAPESTER STRIJKKWARTET. Op het derde abonnementsconcert van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos te Haarlem op Woensdag 5 Januari a.s. om 8 uur in den Schouwburg Wilsonsplein, zal het wereldvermaarde Hongaarsche en semble het Budapester Strijkkwartet, optre den, Dien avond zal door het kwartet werken van Mozart, Beethoven, Schubert en Grain ger ten gehoore worden gebracht. EEN SPORTLIEFHEBBER. Gisteren werd door de militaire politie te Schoten aangehouden een zwervende vreemdeling. Deze bleek in het bezit te zijn van voetbalkleeding. Nadat hij ter beschik king van den Burgemeester van Spaarndam was gesteld is hij door de politie van Heem stede overgenomen. Hij bleek te zijn gekleed met zeven voetbalshirts en in het bezit te zijn van een voetbaltasch inhoudende choco lade, kauwgom, koek en een gedeelte van een gebraden kip. De voetbaltasch, choco lade, koek en een der shirts bleken te Heem stede ontvreemd te zijn uit twee clubgebouw tjes van voetbalverenigingen aan den Meer weg. Hij bekende zich aan die inbraken te hebben schuldig gemaakt. Hij was ook nog in het bezit van een zilveren briefopener. Van de overige shirts welke hij zegt te hebben gekocht is de herkomst nog niet vastgesteld kunnen worden en het is meer dan waar schijnlijk dat deze ook door hem zijn ont vreemd. KERSTBOÖM IN BRAND. In de woning van de weduwe K. op het Kennermerplei.n vloog gisterenavond de Kerstboom in brand. Door het krachtdadig optreden van de bewoonster werd erger voorkomen, door end brandenden boom op straat te werpen. De dame bekwam brane- wonden aan gezicht en armen. ONEERLIJKE DIENSTBODE. Door de politie is alhier de Duitsche dienst bode M. K. aangehouden, die ten nadeele van haar werkgeefster een gouden dames- ring en een bedrag van f 14 had ontvreemd, De ring is in beslag genomen/het geld was reeds verteerd. Proces-verbaal is opgemaakt. TRAMSTORING. In een motorwagen van de E.S.M., op den hoek HeerenvestAntoniestraat, brandde Vrijdagmiddag half zes, een electrische draad door. Het tramverkeer andervond een kwar tier vertraging. .Koortswerend en genezend zijn Mijnhardf's Bij Apoth. en Drogisten 75 40 en 25 ct- VECHTPARTIJ. In de Groote Houtstraat ontstond Vrijdag middag half zes een vechtpartij tusschen den 34-jarigen N. B. en den 28-jarigen P. D. B. wilde met een zelf gefabriceetde gummi stok D. te lijf. Deze verdedigde zich en wierp den aanvaller op den grond bewusteloos bleef B. liggen. Hij werd binnengedragen bij de firma Mathot, waar een lichte hersen schudding werd geconstateerd. Per zieken auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Bevallen. 29 Dec.: J. W. C. v. SonsbeeK- Hendriks, .z, 28 Dcc.: E. Ou thuis;Nol le®, z. 29 Dec.: G. v, Egmond—r ranscn, z. 2 Januari:: H. H. v. Wonderen—1v. Egmond, z. 1 Januari: M. L. Jacobs Van Looy, z. 31 Dcc.: M. J. Stam Zwart, d. 2 Januari: H. Schoutenv. Balen, d. 1 Januari: C. M. Nijssen Verdcl, d. 2 Januari. C. KoelmanBalm, zo-on. Overleden: 1 Januari. D. L. Adam Leegstra, 47 j„ Hazepa'.erslaan. 2 Jan.: G. de BruinBosman, 44 jar, Spiegelstr. 3 Januari: G„ 4 jaar, d. van E. Rudolphy, Kleverparkweg. 31 Dec.: T. Hopman Dedel, 60 jaar, Klein Heiligland. H. J. G. v. Bijleveldt, 79 jaar, M, v. Heetnskerkstr, 1 Januari: P. v. Wijngaarden, 70 jaar, M. v. Heemskerkstraat. 2 Januari: J. H. W. Giljou, 33 "aar, M. v. Heemskerkstraat. 1 Januari. C. Spaargaren, 62 jaar, Teij. lerplein. H. v. Roon, 48 jaar, Hamen- jansstraat. T. A. M, A. Diepanibrock— 'Sinkel, 59 jaar, Kamperlaan. J. J. v. d. Berg, 73 jaar, Zijlweg. C. Pruim—Hen driks, 85 jaar, Pieter Kiesstraa 30 Dec.: A. VosWest'nuis, 85 jaar. Ripperdapark. DE DIENST OP DE HAARLEMMERMEER LIJNEN. Dc Commissie voor Verkeer en Vervoer der Kamer van Koophandel stelt voor, een schrijven te richten aan de directie der Ned. Spoorwegen, waarin gevraagd wordt, of uit breiding van den dienst op de Haarlemmer- mterlijnen niet in overweging kan worden ge nomen, waarbij de Kamer de aandacht ves tigt op de toepassing van benzine-motorwa- ger.s met eenmansbediening. Ook zou de Ka mer gaarne eennige motor-sneltreinen op het traject Amsterdam-Hoofddorp-Haarlem zien ingelascht. De Commissie bericht verder aan de Ka mer, dat op verbetering van het eerste per ron te Haarlem met meer succes zal kunnen worden aangedrongen, wanneer het aantal treinen op de lijn Haarlem-Hoofddorp zal zij;, uitgebreid. Heden werd door den architect D. van Zetten opgedragen het verbouwen van per ceel Nieuwe Gracht no. 11 te Haarlem aan de N. V. Maatschappij tot aannemen van werken, v./h. B. Hagen te Haarlem. De afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Haarlem medege deeld, dat bij Koninklijk Decreet van 3 December 1926 het reglement is gepubli ceerd van het Comité van induslrieele producie in Spanje. Belanghebbenden bij de vestiging van induslrieele maatschappijen of ondernemin gen in Spanje geven wij in overweging zich om nadere inlichtingen tot de Kamer te wenden. B. en W. van Haarlem hebben aan den voorzitter van de Kamer van Koopbondci diens meening gevraagd over de eventueele opheffing der vischmarkt. Deze heeft, nadat het gevoelen der Kamér hem bekend was geworden, geantwoord, dat de bestaande vischmarkt zonder bezwaren kan worden opgeheven en een verplaatsing van de vischmarkt niet zal leiden lot eenige meerdere ontwikkeling van deze instelling. In 'de motorboot Bertha 1, liggende in het Spaarne, b-ak Vrijdagmiddag een begin van brand uit, doordat een handdoek op de kachel viel. Een houten schotje werd beschadigd. De schippersknecht blusehte lfet vuur met een emmer water. Op verzoek van den Commissoa'is van .Politie te Haarlem, is door de politic te 's-Hertogenbosch de loopknecht F. P., wonende te Schoten, aangehouden, die ver dacht wordt ten nadeele van zijn patroon op 17 Dcc. j.l. een bedrag van 40 te heb ben ontvreemd. Trekkin* van Maandag 3 Januari 4e Klasse le Lijst. Hoo«e prijzen; 10401 ƒ1000. 11107 200. Anela meldt uit Sabang: Commun sten vielen het station te Siloen- Kang aan, met de bedoeling de kas te roo- ven. De chef en het personeel srijn gevlucht. Het K&mpong-boofd werd vermoord; d'e spiotweg en de telegraaf naar Sawan'nleento en Solok zijn bescbedigd. In de Bovenlanden is vertraging van 't verker. Verschillende plaatsen vragen militaire ass stentie. Aneta meldt uit Oiot: Dc hoofdaanvoer der van de communisten te Nagrek is hier aangebracht. Hij bekende uitvoerige plannen tot het veroorzaken van oproer gehad te hebben. Ilii wees z'n medeplichtigen aan, waaronder een oud-onderwijzer. Aneta meldt lit Padang: Het district Si- loenkang op dc westkrst van Sumatra is ge heel in opstand. De wegopzichter Leur en 1 goeroes zijn te Süoengkang vermoord. Eer aanval op Sawanhloento is afgeslagen. Auto's, waarin militairen, zijn bit Padang aangevallen. Bij deze gevebhten werd de le luit. W. F. H. L. Simons neergeschoten en 2 inlandsche militairen gewond 30 opstande lingen werden neergelegd. Talrijke arresta ties hadden plaats, .AMSTERDAM, 3 Jan. Aan bet bij kantoor der Posterijen op den Amstel, boek Heerengracht, werd hedenmorgen een postwissel aangeboden, die een bedrag aan gaf van 19, De postambtenaar ontdekte, dat het oorspronkelijke bedrag was veran derd en dat het vermoedelijk tegoed 10 bad bedragen. Toen de aanbieder werd uit- genoodigd binnen te komen en dus be greep, dat zijn vervalsehing was ohtdekt, nam hij de baenen. Kü werd dadelijk na gezet cn op den Amstel door twee schip per® gegrepen. De jonge man werd aan de .ooliUe overgeleverd, 8044 11487 13319 100. Prijzen van 65: 16 49 113 125 133 144 207 208 240 255 256 293 529 656 708 807 893 1010 1072 1086 1096 1146 1159 1165 1218 1231 1237 12 44 1272 1369 1573 1636 1702 1732 1799 1812 1820 1922 1924 1951 1958 1963 1984 2189 2297 2394 2431 2444 2511 2566 2651 2712 2750 2775 2786 2895 2977 3013 3030 3111 3159 3246 3287 3392 3451 3615 3649 3796 3831 3872 3939 3964 .3971 4080 4159 4161- 4191 4212 4214 4332 4370 4398 4422 4508 4534 4649 4653 4677 4690 4704 4715 4893 4903 4914 5040 5079 5177 5268 5269 5276 5290 5313 5347 5442 5453 5496 5505 5513 5520 5605 5706 5712 578! 5798 5801 5899 5912 5943 6016 6075 6089 6194 6227 6342 6385 6433 6459 6492 6501 6520 6576 6583 67 29 6870 6910 6968 7032 7044 7093 7165 7172 7182 7245 7300 7329 7391 4413 743(1 7455 7486 7529 7559 7564 7575 7579 7622 7729 7765 7S27 7838 7912 795.3 7993 8216 8248 8251 8381 8408 8412 8466 8620 8626 3632 8693 8724 8772 8S15 88,78 8876 8879 8925 9051 9086 9119 9143 9149 9261 9375 9406 9407 <0432 9479 9496 9617 9636 9576 9730 9743 9791 9970 10000 10019 10025 10107 10155 10201 10225 10313 10384 10443 10461 10590 10593 10626 10641 10665 10692 10848 10859 10867 10925 10931 10"59 11043 11074 11077 11128 11155 11215 11243 11328 11369 11433 11460 11461 11625 11651 11671 11738 US76 11975 12192 12250 12383 12385 12399 12431 12538 12553 12597 12640 12646 12738 12770 12787 12802 12891 12052 13009 13162 13277 13339 13346 13852 13364 13553 13562 13568 13582 J3623 13719 13971 13972 13990 14168 14178 14210 14279 14298 14321 14342 14357 14398 14429 14455 14476 14482 14562 14642 14666 14675 14751 14788 14918 14921 14952 14963 15027 15078 15193 15216 15267 15310 15329 15378 15336 15427 15482 15514 1565(1 15655 15657 15735 15817 15819 15867 15914 15978 16095 16108 16131 16155 16195 16230 16235 16279 16295 16301 16360 16392 16434 16492 16505 16570 16637 15638 16656 16766 16777 16794 16807 16829 16835 16921 17004 17033 17036 17071 17081 17225 17235 17261 17.320 17368 17478 17524 17723 17731 17776 17789 17848 17912 18018 18035 18117 18185 18305 18386 18409 18424 1843S 18446 18500 18619 18622 18664 18695 18703 18740 18772 1S807 1S891 18951 18956 18967 19074 19080 19106 19138 19341 19318 19510 19603 19613 19644 19647 IS694 19809 19877 19879 K9I8 19971 19972 20005 20030 20042 20066 20076 20396 20425 20431 20474 20480 20551 20595 20677 20687 20688 20699 20755 20777 20800 120833 20909 20968 3e Klasse le Lijst; 6821 m.z. 6C7J 14 41 106 119 143 1 20 25óP 28| 43# •16# 48# 5119 5394 55$ 58# 6121 64W 67Sf» 7123 7.3# 7552 77' 79 84' 87. 9026 929? 95; 981-, 10194 1053c 1.0698 11240 11578 12091 12496 12751 13071 13397 1395? 14272 14427 145® 14942 1523-1 3.5452 15801 1610? 16247 16441) 16677? 1691 171"' 1751 17891 j; j3& 13591 Vil FRANSCHE SOLDATEN IN DU1TSCH- LAND. BERLIJN, 3 Jan. Uit Kiel wordt gemeld: Op oudejaarsavond hielden een Franscbe onderofficier en twee soldalen, die in be schonken toestand verkeerden een arbeider aan, die per rijwiel passeerde. Zij namen hem de fietslantaarn af, naar het schijnt, ornd-t de arbeider om de Fransche soldaten ge lachen bad. De Fransche soldalen lieten daarop een tweeden arbeider, ook op de fiets, aanhouden; deze ontkwam echter, waarop zij dreigden te schieten. Op een aan klacht van den eersten arbeider had de Fransche gendarmerie intusschen reeds eer- vervolging der daders op touw gezet en zd werden in dc wacht gezet. Dc lantaarn werd bij hen gevonden. BATAVIA, 2 Jan. De employé van dc Stoomvaart-Maatschappij „Nederland", W. P. J. Schollaardt is bij een auto-ongeluk Op de Priokweg gedood. BOXTEL, 2 ar. Hedenmorgen werd in een greppel bij de Nieuwstraat te Boxtel, het lijk gevonden van J. van G. De persoon is in het water gestikt. Drankmisbruik op Nieuwjaarsdag is vermoedelijk de oorzaak. Op 69-jarigen leeftijd, overleed te Utrecht de heer J. A. Nebben Sterling, in leven geno raal-majoor der Genie b.d. MAASTRICHT, 3 Jan. Nieuwjaarsnacht U dc wereldberoemle cellist Joseph it oilman 1 te Parijs op 74 jarigen leeftijd overleden. Hij werd te Maastricht geboren. Zijn lijk wordt wordt Dinsdag naar hier overgebracht en waarschijnlijk Donderdag bijgezet in het Ia-» militegrai. LONDEN, 3 Jan. Stephen Mrcdyth Ed wards, de secretaris van de Koninkl. Azia tische Vereeniging, is op 54-jarigen leeftijd overleden. Deze Pagina gedeeltelijk ongecorrigeerd. 3 JANUARI EtKSlt KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN i i PARIJS i BRUSSEL i p i 6690 66 86«Jfi KOPENHAGEN 66.70 66 70 OSLO BAZEL i 2.50 2.4913 u ROME V V 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2