Nacht-fast Abdijsiroop SER's GOEDKOOP HEOSELfcyiGJIZIJg* ■f BakeuessorgracM 56 hk K. Bsgpesir. Kaapt UITSLUITEND Uw MEUBELEN In Ziet onze Etalages Alles met garantie die afscfotiwdijke kwelling verdwijnt snel en zeker met BRIEVEN UIT BORNEO. re.so UIT DE PERS. HANDEL EN NIJVERHEID, Overwerk in de Schoenindustrie. UIT ONZE OOS 25-Jarig jubileum van het Kath. Sociaal Weekblad. Ernstige toestand in Serdang. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een zware brand veroorzaakt door kamervuurwerk Ventilatie in éénmanswagens. HANDEL EN NIJVERHEID. Nieuwe groenten op de a.s. Jaarbeurs LEGER EN VLOOT. Een salarisverhoogir.g voor officieren. KUNST EN KENNIS. h'.V. Italiaansche Operia Irts. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Insectenbeschadiging van graangewassen. bemesten van stalmest. SOCIAAL LEVEN. „St. Ckrisioffel". UITLOTINGEN. Voetbalvereeniging „Damiaie". WIELRIJDEN. VAN NEK—v. KEMPEN VIER RONDEN ACHTER. LAATSTE NIEUWS. S. 2436 no. 25 S. 26607 no. 25 S. 3735 no. 5 S. 33462 no. 23 S. 5903 no. 16 S. 33462 no 25 S. 10686 no. 14 S. 43781 no. 4 S. 123S8 no 24 S. 43781 no. 22 S. 17649 no. 3 S. 47533 no 17 S. 18517 no, 24 S. 48292 no. 11 S. 22718 no 3 S. 49460 no. 2 S. 26-105 no. 6 S. 50542 no 22 S. 26607 no. 5 S. 50542 no. 23 Met uitzondering van de reeds genoemde zijn de nummers der volgende series betaal baar met 295 frs. 151 2426 3735 4232 5903 7397 9342 10686 10837 12388 15975 16854 17649 18517 22035 22478 22718 23947 24664 25631 26254 26405 26607 £6711 33462 35244 35946 36245 41028 43781 44624 46878 47533 48202 49268 49460 50542 52025 56376 57290 58710 SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nationaal Zwemfeest „De Waterratten". lialiaanschDuitsch arbitrage- verdrag. Gemeenteraadsverkiezingen in Palestina Oostenrijktoeristenland. Uitbreidingsplan Southern Railway-Company. Congres voor Industrie en Handel Een oud kasteel door brand verwoest Om ruimte te makan voor onze Vsorjaarszendingen EXTRA LAGE FRIJZEN Zwaar Eiken Buffet Eiken Dressoir Ameublement met leer. Dito met wol moquette 2 Crapeauds, 4 eiken Stoeien met prima trijp Dito met wol moquette Queen Anne Theekast IVHoderne Theekast Groote eiken Spiegels Schuiftafels 45. SO 26.50 28.75 36.50 8© SO IS Sti 7.ÖO 12.25 14.90 VlSSER's GOEDKOOP MEUBELMAGAZIJN I Kuching, 30 Nov. 1926. Gisteren middag „thuis" gekomen; m'n „post" wachtte me: K. I., brief van Moeder; N. H. Ct. met "n „vraag" van een lezer; waarom lezen we zoo weinig van Pater Staal? I Met antwoord raak van Red. Morgenochtend hoepel ik weer op en zoo gaat het. Officieel „sta" ik hier in de hoofd statie, zooals u weet, doch ik ben zelden „thuis". Mijn parochie is ongelogen 7600 vierkante Engelsche mijlen. Hoeveel vier kante kilometers is dat? Heel Nederland beslaat 'n 12000 vierkante mijlen, dus mijn brok van 's Ileeren Wijngaard vèr over half Nederland. Praat over missieland! En in dat parochietje hebben we zestien staties, waar ik heelemaal alleen voor sta. Hier in Kuching en directe omgeving heb ik niets te doen, alleen onderhand nog 'ns Zieke be diening of „trouwtje", als ik juist hier ben. En die buitenstaties liggen niet langs een weg ais HaarlemO verveenBloemendaai, enz. Een paar betiets ik; verschillende sjouw ik en de meesten bereik ik met 'n roeiboot! O zoo plezierig! Gaat U mee naar Sadong? Hier in een bootje de Sarawak rivier af; een andere door; een andere rivier op en als de maleier goed roeit, dan mag je blij en tevreden zijn ^ils je 30 uren later uit iiet bootje kan stappen! O zoo plezierig! Je bent stijf en nog meer; en 't bcroerste is dat als je aankomt, dat niet de plaats is waar je wezen moet, alleen je kan met verder varen en nu moet je 7 8 tiur tippelen en dan kom je bij je lieve Dyakkcrs! Voor verleden week kwam ik van mijn „verste" statie. Drie dagen volle dagen sjouwen; een dag van 6 uur 's morgens tot over vijven 's avnds met al leen één half uurtje rust. Je moeten beénen, anders kan je in het oerwoud overnachten. En als je daags te voren 9 uur geloopfen heb, en dan na die 12 uur marscb, nog een uur of zeven looien moet, dan ben je voor die vier of vijf dagen vast niet in staat 't valt ten eene male niet om brieven in de N. H. Ct. te pennen. U weet het, ik ben niet bang voor een beetje en ik heb „heel- wat" geschreven, maar de laatste paar maanden is het trekken en Uekken en nog eens trekken. En natuurlijk een particulier secretaris hou ik er niet op na!! Als ik weer „verlost" ben van dit baantje, dat is, als die Duitsche priester weer „thuis" is van vacanlie en ik God weet waar heen gestuurd word dan kan het misschien wel weer „lijen", dan valt het misschien weer om 'ns 'n tikje te pennen, 't Is altijd ■een „harde arbeid" om te schrijven, want 's avonds zitten de muskieten je leeg te zuigen, zoodat er van kalm brieven-schrij- ven niets komt. Nu heb ik me er voor gezet en nu weet n het! Als ik niet meer zooveel plaatsen na te loopen heb en 't moet gebeuren dan boop ik 'n goed voornemen hoor! weer min of meer geregeld te schrijven over dii aardstuk. Er is genoeg en hier over Sarawak heelt er weinig in de N. H. Ct. gestaan! De lezer die de vraag stelde „Waarom lezen We zoo weinig van Pater Staal?" is zeker geen lezer van de Annalen van Mill Hill (Missiehuis Roosendaal N.E.), want ik zie dat er dit jaar 1926, een heel artikel over „Doesoens" in geplaatst is, zeker zes of zeven of acht misschien, groote stukken. Je werd bijna „raar" van het „wordt ver volgd". Dus goede lezer nog 'n beetje ge duid. Doch hier is iets dat toont, dat de Haarlemsche Missieman nog volop in leven is, we hebben geen tijd om dood te gaan. Juist zijn weer twee missionarissen gearrï- vcsid, kers versch, maar ze gaan verloren iii de tropiche oerwouden! 't Is 'n moeilijke missie, vol met verschillende talen, om lureluursch te worden! Van verschillende stammen en stammetjes, vol met oerwoud en modderige moerassen, vol met waterige rivieren, met insecten en andere „diertjes" en o zoo dun bevolkt. Dat heele brok Bor neo, 24 maal zoo groot nis Neerland met slechts13 miiliocn zielen! Je moet ze zoeken, ie hebt een acetyleenlamp noodig met twee verrekijkers, 'n paar binoculars en nog een roek-bril (uil-nfcri'l tegen de zonnestralen! En cfat trekken kost geld, en dat zoeken ook. De goecle herder ging ook uit om zijn afgedwaald schaapje te „zoeken". En wat zijn die Dyakkers, Doezoens, Poe- nans, Kayans enz anders dan -fgedwaalde schapen, geiten en hokken? En met dat rond-trekken hebben we God's genaden o zoo hard noodig voor ens zeb'en Bidt dan ook cris voor dien Haarlemschen Mis- Kaffers. Maar 't is bijna 1927! Mor gen 1 December Zoo Zalig Nieuwjaar goede vrienden. Moge de goede God u alles geveft, nuttig en wat u wensc'nt voor hier en hiernamaals; tijdelijk en geestelijk welzijn. Gedenkt miner dikwijls in pw godvruchtige gebeden, en dan tnisschen ik hoop het zelf zal '27 weer meer „brieven uit Borneo" hebben dan ',26 We zullen dan wel eens „boomen" over de lievelingetjes met hun eigën-hcbbelijkheid'es hier! Adieu. God's beste zegen over U al'en. Uw aller vriend J. STAAL, Pr. Missionaris. verspreide lectuur met las, en thans zelfs bij name niet meer kent. Zoo komen ideeën op en worden gepropageerd, die zeker wel eens ernstig dienden getoets te worden, eer ze in Katholieke bladen onweersproken opname vonden. Het verkondigen der grond beginselen bleef meer en meer achterwege, omdat men meende, dat deze nu wel vol doende algemeen bekend en aanvaard waren, en men in elk geval meer voelde voor de practische toepassing. Maar vergeten werd, dat het nu opgegroeide geslacht die vroegere lectuur niet of weinig gelezen had. Oude vraagstukken komen weer op, al zijn ze dan soms in nieuwe gewaden gekleed. Steeds tftaar bezig met practische toepassing, ging hier en daar de belangstelling voor de studie der als theorie beschouwde beginselen ver loren. Deze aldus gegroeide toestand bergt ge varen in haar schoot, welke men goed zal doen, niet uit het oog te verliezen, ge vaar vooral van niet voldoende principieele scholing, gevaar ook van eenzijdigheid ont staan uit de differentiatie in het vereenigings- wezen met sterk gedifferentieerde lectuur. "t Spreekt vanzelf wie in één bepaalde organisatie werkzaam is, beziet het sociaal gebeuren uit den gezichtshoek van die orga nisatie en verliest belangstelling voor hetgeen daarbuiten voorvalt. Veel twistgeschrijf en misverstand der laatste jaren vindt hierin gereede verklaring. Nooit moge men vergeten, dat wie op welk beperkt terrein ook der katholieke sociale beweging in leidende functie werkzaam is, vóór alles noodig heeft eenerzijds een gron dige kennis van de Katholieke sociale be ginselen, en anderzijds een breeden kijk op het groote geheel. Mist hij het een of ander, dan zijn mis stappen en misverstanden onvermijdelijk. Dit Weekblad sluit thans zijn eerste vijf-en- twintigjarige periode af. De vraag moest gesteld worden bij terug blik en vooruitzien heeft het thans nog een taak te vervullen? En dan zouden wij gezien de alom stijgenden klacht van teruggang in de sociale beweging gezien ook het hier en daar blij kend gemis aan voldoende principieels scholing, aan degelijk dóórdenken van wat de Katholieke sociale beginselen eischen en wat hunne concrete practische toepassing in verschillende gevallen zijn moet, ge zien ook de door de sterke differentiatie in vefeeoigingswezen en lectuur dreigende een zijdigheid van opvatting en gemis aan algemeenen kijk op het geheel van het sociaal gebeuren, dan zouden wij willen zeggen bestond een dergelijk algemeen Katholiek Sociaal Weekblad niet, dan zou het ten zeerste gewenscht zijn, het thans op te richten met hetzelfde doel en hetzelfde streven als voor vijf-en-twintig jaren ,,door het verspreiden van sociale kennis aan te sporen tot degelijke sociale actie. Hier is een terrein, waarop allen elkander kunnen ontmoeten. Hier een rustig hoekje, waarin men ongestoord met elkander van ge dachten kan wisselen. Hier een blad, waarin ieder aile vraagstukken van socialen en eco- nomischen aard behandeld kan vinden, ook die, welke liggen buiten zijn eigen gewone dagelijksche praktijk, maar waarvan de kennisneming voor allen noodzakelijk is, om te behouden breedheid van blik, om te verkrijgen goed verstaan van snderer leven en streven, om te voorkomen kortzichtige eenzijdigheid. Zoo moge, gelijk in hel verleden, ook in de toekomst het Katholiek Sociaal Weekblad blijven het verzamelpunt, waarin alle die genen, die in onze groote uiteengegroeide sociale beweging, een leidende functie ver vullen, elkander ontmoeten en spreken, de bron, waaruit alle dezen telkens weer kunnen putten bezieling voor hun arbeid, diepere kennis van de groote katholieke sociale beginselen, krachtiger gevoel van saamhoorigheid, telkens vernieuwde op wekking tot samenwerking en onderling vertrouwen, gegroeid uit een beter weten van elkanders werk en een beter begrijpen van elkanders, bedoelingen. Gesteund door de voorlichting van den Raad van Redactie en den arbeid der tal rijke Medewerkers, zal het mij een voor recht zijn ook in de toekomst mijn beste krachten te wijden aan dit werk, van welks noodzakelijkheid ik thans nog meer en die per overtuigd ben dan csii kwarteeuw ge leden. i Moge dc zegen van het Goddelijk Hart ook in de toekomst onzen gezamenlijken arbeid vruchtbaarheid schenken." Ook verschillende andere leden van den Raad van Redactie wijdden aan dit jubilé een artikel. De vergunning ingetrokken. De minister van Arbeid heeft, zoo wordt uit Tiel gemeld, de overwerkvergunning, die sinds 1922 in de schoenindustrie bestaat, met j ingang van 1 Januari a.s. ingetrokken, j De- 48-urige werkweek zal dus voortaan i ook vóór dit bedrijf weer gelden. V JL f Het, „Katholiek Sociaal Weekblad" heen thans zijn eerste 25-jarige bestaansperiode achter den rug. In no. 1 van den 26en jaargang van dit weekblad wijdt prof. mr. Aalberse aan dit jubilé een hoofdartikel, waarin hij, na erop gewezen te hebben, dat op heel het sociaal ter rein een breed uitgegroeid vereenigingsleven bestaat, o.m. schrijft „In het tweede deel van deze kwart-eeuw ligt de wereld-oorlog, met al zijn gevolgen op sociaal en economisch gebied, die hun terugslag ook op het vereenigingsleven heb ben gehad. Waf sommigen vreesden, bleek werkelijk heid. De groei was te hard gegaan, en het bleek financieel moeilijk, hier en daar zelfs reeds onmogelijk, om al het tot stand ge- komene in stand te houden. En het waren j helaas niet alleen derre takken, die afbraken. Daar kwam iets bij. De sterke specia.li- seering in het vereenigingsleven deed bij velen het eenheidsgevoel verloren gaan. Juist de vrees, dat dit komen zou, wel komen moest, had in 1905 doen besluiten tot de oprichting van de K.S.A., die als eenheid in de verscheidenheid gedacht, tot taak had de afzonderlijke vereenigingen tof één groote sociale eenheid te verbinden. En dan nog dit voor vijf-en-twintig jaren werd het noodig geoordeeld principieel krachtiger front te maken tegenover het Socialisme en het Liberalisme. Maar blijkt j thans niet dat er zijn, die geheet opgaande in practische activiteit, socialistisch noemen,1 wat alleen niet-liberaal, en evenzeer, die liberaal achten, wat enkel niet-sociaiistisch is Te veel wordt vergeten, dat een jonger geslacht is opgetreden, dat den ouden strijd om de beginselen niet meemaakte, veelal er bitter weinig zelfs van afweet, en er daarom niets van. begrijpt,.dat de vroeger ruim De dijken der Bampoe-rivier doorge broken. De spoorwegverbindingen tussche Medan en Belawan worden naar uit Medan wordt gemeld, spoedig hersteld. De toestand in Serdang is slecht. De groo te Bampoe rivierdijken zijn doorgebroken; het water staat 2 meter boven de rails en 1 meter boven den rijweg. Zondagmiddag is een zware brand uitge broken in het gebouw Hciligeweg 2628, waarin gevestigd zijn calé Moderne en bet dansinstituut van Van Hinie. De oorsprong er van was te vinden op de tweede étage, welke bewoond was door het gezin van den gérant, den heer A. F. van Born. Deze zelf lag raet influenza te bed, doch in de huis kamer, aan de voorzijde van het huis had den de overige familieleden zich om den Kerstboom verzameld. Terwille van de kinderen werd vuurwerk afgestoken. Dit lijkt op zichzelf onvoorzichtig, doch niemand duchtte gevaar omdat bet „kamervuurwerk" was, dat naar verluidt geen brand kan ver oorzaken. Dat men met dit zoogenaamde onschuldige vuurwerk voorzichtig moet zijn, is hedenmiddag dan ook doorslaand bewe zen. Lr was een zilver sterretje, dat zijn baan door de ltorner precies eindigde in imitatie- sneeuw op den Kerstboom, welke „sneeuw" al even gevaarlijk was als hpt vuurwerk zelf. Want voor één der hulag nooten er erg in had brandde de sneeuw lustig. De versie ring van den boom vatte mede vlam en plot seling was hij een brandenden fakkel gelijk. De gordijnen werden aangetast en de tijd, welke verstreek tot het groote vertrek in licbtc-iaEic stond, was met seconden af le meten, In allerijl namen de huisgenooten de vlucht. De heet Born, 'die ïn nachtgewaad was, werd plotseling door het vuur verrast en had groote moeite zich in veiligheid te brengen. De pas werd hem bijna geheel af gesneden en met ernstige brandwonden aan handen en armen slaagde hij er in de ach terzijde va de derde verdieping te bereiken. Hij klom uit het raam en liet zich omlaag vallen, zoodat hij op een plat terecht kwam. Hier vond de brandweer hem. Met eenige moeite droeg men hem naar beneden, waar de directeur van den Geneeskundigen Dienst, de heer Heyermans, die met een au to-brancard naar het terrein van den brand was uitgerukt, het eerste verband legde. Bij zijn vlucht had de heer Van Born tevens geringe kwetsuren aan het gelaat en eenj- ge schaafwonden opgeloopen. Daarna bracht de ambulancewagen hem naar het Binnen-, gasthuis, alwaar hij werd opgenomen. Zijn toestand is, de omstandigheden in aanmer king genomen, niet onbevredigend. Inmiddels was de ontboden brandweer- sterkte au grand complet. Om even over half vier was de eerste telefonische melding het Centraal bureau van de brandweer bin- nengeloopen, doch de persoon, die alar meerde, had, zooals dat meer gaat, in de haast vergeten het adres op te geven. In dit geval was dat niet zoo erg, want vlak daarna kwamen, ongeveer gelijktijdig, elf andere meldingen per telefoon binnen en werden de brandschellen van den Munttoren en het politiebureau Singel afgetrokken, Het ge volg was, dat de post Marnixstraat met een koolzuurspuit en de hoofdwacht Prinsen gracht met een motorspuit en een autolad derwagen uitrukten, dadelijk gevolgd door de motorspuit, een ladder- en een man- schappenwagen van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht, Van alle kanten naderde dit materieel den Heiligeweg, waar een dichte menschenmenigte zich had opgesteld. De nieuwsgierigheid was zóó groot, dat het op treden van de brandweer in eerste instantie belemmerd werd. De vlammen joegen zeer Iel uit de vier breede vensters aan de voorzijde van het gebouw en kletterend vielen de glasscherven op het asfalt. De bezoekers van café Mo derne maakten, dat ze weg kwamen, terwijl het op het dansins'tituut van den heer Kan Hine eveneens eeu sauve.qui-peut was. Het duurde" niet lang of'ook uit de derde verdieping laaide de vlam naar buiten en een zware rookkolom dreef langzaam over de oude stad weg. De brandweer zette haar aanval Van vijf zijden in. Een ploeg brand- wachts drong bet gebouw langs de breede trap binnen en voor het gebouw stonden twee autoiadders in uitgeschoven toestand. De tweede aanval had van achteren plaats, terwijl ook van de flanken geprobeerd werd het vuur te bestrijden. Wie op de aangren zende daken een kijkje nam, kon consta- j teeren, dat het vuur vrijwel over de ge- j heele lengte en breedte van bet pefceel woedde. Eindelijk pofte het ook uit de zij vensters onder de schuin oploopende kap naar buiten. Ongeveer een uur lang werd met vo'le ca paciteit gewerkt. Tegen vijf uur ongeveer kon een gedeelte van het materieel inrukken. Met hel oog op den toestand van de kap vooral bleet een ruime bewaking aanwezig. Er werd druk met bijl en koevoet gewerkt en steeds weer opnieuw werd. tusscben het houtwerk vuur ontdekt, zoodat ook voortdurend gespoten moest worden. Massa's water moesten op den brand wor den geworpen; vandaar dat alles op de be neden gelegen verdiepingen droop. De bal zaal van Van Hinte geleek nu een meertje, waarin enkele stoelen en tafeltjes ronddre ven. De gladde parketvloer vormde aanvan kelijk voor het bluschwater een beletsel om door te sijpelen naar bet restaurant gelijk- straats, Doch dit was slechts een kwestie van lijd, want soocdig klaterden ook hier de watervalletjes. De doordrenkte schemerlam pen, de kronen en de verflensde muurbedek- j kingen boden een troosteloozen aanblik en ofschoon bet personeel naarstiglijk boende, sch-obde en dweilde, bleef bet water hard nekkig rijzen. Oro haifacht ongeveer verdween de laatste brandweerwagen en verscheen een trans portwagen om de massa slangen op te halen. Een vrij sterke bewaking bleef achter. Hoe hevig de brand heeft gewoed, valt af te leiden uit den desolaten toestand, waarin de vertrekken op de tweede en der de étage verkceren. Alles is weggebrand en groote gaten zijn door het vuur in de vloe ren gevreten. Aan den voorkant brandde al les finaal weg, aan de achterzijde is overal ernstige brandschade. Zoowel dc heer Van Hintze als de heer Boer, directeur van café Modern, zijn ver zekerd. Gelukkig werd te midden van het puin een geldkistje met een zeer belangrij ken inhoud aan bankpapier aangetroffen. De schade aan de aangrenzende huizen is ge ring. Van het perceel van den banketbakker Peters werd met bet oog op het doorvoeren van eenige waterslangen, een gedeelte van de dak panbedekking verwijderd. Den geheelen avond was de belangstelling van hst publiek uitbundig. Het café De Roe mer, dat tegenover café Moderne gelegen is, ondervond de nadeden van de politieafzet- ting, omdat niemand kon worden toegelaten. In verband met herhaaldelijk uitge brachte klachten tn zake de ventilatie in de cénmanswagens van da gemeentetram, wor den op bat oogenblik eenige proeven ge nomen. In «die wagens was een tuimel raampje in de pui aangebracht; hieraan za! een tweede op elk baloon worden toe gevoegd. De proeven betreffen verder ver schillende constructies van ventilatoren. Reeds zijn op lijn 4 eenige draaibare ge monteerd. Een andere ventilator volgens het ontwerp van een Fransche fabriek, wordt dezer dagen verwacht. Het aantal inschrijvingen grooter dan in vorige jaren. De Nederi. Kunstzijde fabriek vertegenwoordigt. Den 15den Maart a.s. zal het tien jaar ge leden zijn, dat te Utrecht de eerste Neder- landsche Jaarbeurs geopend werd. Of dit feit feestelijk zal worden herdacht kon, naar de „Tel." meldt, de secretaris-generaal der Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen niet mededeelen. Wat hij wel verteld_e is, dat de a.s, voorjaarsbeurs, welke van 15 tot 24 Maart wordt gehouden er zeer gunstig voor staat. j Het aantal inschrijvingen is reeds vee! grooter dan in vorige jaren. Irv hoofdzaak schrijft de heer Graadt van Roggen dezen vooruitgang toe aan het z.g» groepsysteein. Waren op de vorige beurs groepen als de bouwmaterialen, zuivelindustrie, radio, voe- dings- en genotmiddelen, meubelen en galan- teriën aanwezig, voor de a.s. beurs hebben zich twee nieuwe groepen ingeschreven, ol. die der textiel- en confectiefabrikantsn en de electro-fechniek. Een verblijdend teeken noemde de heer Graadt van Roggen het, dat de Nederland- sche kunstzijden fabriek de E.N.K.A., deel zal uitmaken van de textielgroep. Wat de groep electro-techniek betreft, daarvoor is opgericht een centrale electrotechnische commissie, waarin o.m. zitting hebben fa brikanten van electrische apparaten, direc teuren van elecfriciteitswerken en installa teurs. Deze groep zal op de 1ste verdieping worden ondergebracht. De groep bouwmaterialen is van een der gelijke uitgebreidheid, dat, na ar de heer Graadt van Roggen mededeelde, daarvoor reeds gebrek aan ruimte is. Tot de inschrij ving van deze groep behoort o.m, een be kend steenfabrikant uit Boedapest. Uit het feit, dat firma's die nimmer heb ben medegedaan, thans op de Jaarbeurs ver tegenwoordigd zullen zijn, koesterde de secretaris-generaal voor de toekomst de beste verwachtingen. 6. de betere ontleding van den stalmest. Hiertegenover staan evenwel de volgende nadeelen 1. het voor het grootste deel verloren gaan van de humusvormende waarde van den stalmest; 2. het voor een deel verloren gaan van de stikstof, vooral bij potstalmest en 3. de bevordering van de ontwikkeling van wortelstokkruiden, met name van kweek- ook tijdens den winter. Het hangt nu van omstandigheden af welke factoren den doorslag zullen geven. Zoo zal op de lichtere zandgronden de be dekking van den bodem met stalmest van minder invloed zijn op de struetuur dan op de zwaardere klei, In strenge winters zal een overbemesting met stalmest vaak be tere resultaten geven dan in zachte, terwijl de verliezen van den groepstalmest geringer zullen zijn dan die van den potstalmest. Blijkens de in 1923 en 1924 door de Deut sche Landwirtschafst Gesellschaft genomen proeven was in het eene geval het onder- ploegen voordeeliger en in het andere het uitspreiden en laten liggen. Uit geen der proeven viel een positief resultaat af te lei den. Een oplossing van het vraagstuk is dus nog niet verkiezen. Een oud K. B., waarbij f 100 verliooging werd toegezegd. Bij legerorder is wijziging gebracht in de salarisregeling van de Officieren. Zoo is o.m. bepaald, dat de le luit. met 20 dienstjaren van 1 Jan. 1925 af een verhooging van hon derd gulden per jaar zal ontvangen. Van dit interessant Japansch lyrisch drama vat» Pietro Mascagni zal door de Italiaansche Opera drie opvoeringen worden gegeven en wel te Amsterdam tn den Stadsschouw burg op Woensdag 5 Januari a.s.te Den Haag Donderdag 6 Januari in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen en de laatste op 8 Januari te Rotterdam in den Grcoten Schouwburg. Het tot zeventig personen extra versterkt koor za! het beroemde zonnekoor uitvoeren. Ook het orkest zal versterkt worden over- eenkotnsriy de partituur van den componist. De Japansche zangeres Yovita Fuentes zal de titelrol„Iris" zingen. Verdere medewerkenden zijn de tenor Yeghelli-Osaka, de bariton Piccioii-Kyoto, de bas Fumagaili, de blinde vader, e. a. De dansen voorstellende de „Schoonheid", „Vampyr", en „Dood" zijn ingestudeerd door Signorina Colferini. De muzikale leiding is in handen van Maestro Ferrari, die in Milaan met maestro Mascagni persoonlijk dit werk heeft uit gevoerd. De enorme kosten van tnonteering enz. aan de opvoering van dit werk verbonden, maken het der Directie der Italiaansche Opera onmogelijk méér dan de boven ver melde drie opvoeringen van Iris te doen geven, SMALLE GRAANVLIEG EN FRIT- VLIEG. In de publicatie van den Plantenziekten- kundigen Dienst over de smalle graan vlieg, welks larven zooveel schade kunnen berok kenen aan de scheuten der wintergranen, geven de onderzoekers tevens den weg aan voor de landbor.wpractiik, om het euvel zooveel mogelijk te beperken. Op een veld, waar schade optreedt (in het voorjaar dus), kan zonder bezwaar haver worden gezaaid. Veiligheidshalve wordt aan geraden de haver niet te vroeg in te brengen. In hetzelfde geval kan ook wel zomergerst worden gezaaid, docli deze moet betrekkelijk laat ingebracht worden. Men zorge voer krachtige wintergraan gewassen. De schade door eventueele aan tasting is bij een krachtig gewas veel geringer dan bij een zwak gewas. Vroeg zaaien is een goed middel om een krachtig wintergraan gewas re krijgen. Alleen als er gevaar bestaat voor fritvliegschade, moet laat worden ge zaaid Op het cogenblik zal de wetenschap nog niet altijd kunnen aangeven, of fritvlieg schade dan wei smalle graanylieg-sehade is te vreezen op den duur zal zij een en ander echter zeer goed weten te voorspellen. Het proefstation Rostrup beveel taan, wi'n- tergranen na bakvruchten te verbouwen, daar de laatste het land bedekt houden, tijdens de periode vati het eieren leggen der vliegen, waardoor deze haar eieren elders afzetten. Om dezelfde raden beveelt Rostrup aan, de kunstweiden niet eerder dan eind Augus tus te ploegen. Fr zijn echter aan het laat ploegen van kunstweiden ook bezwaren ver bonden zoo neemt hiermede het gevaar voor fritvlieg-, ritnaald- en emeltschade toe (de laatste schade is echter te voorkomen door tijdige aanwending van zemelen met Parijsch groen, of wellicht zemelen met kiezelfluoor- natrium). Men handde naar o»nstandi<z- heden is er in de omgeving van het betref fende perceel hevige aantasting door frit vlieg cf ritnaald geweest, zoo kan het wen- schelijk zijn vroeg te scheuren (eind Juli of begin Aug.) is er daarentegen gevaar voor smalle graanvliegschade, zoo ploege men het. Over de beste wijze van stoppelbewerking durven zij geen definitief oordeel uit te spreken, Rostrup beveelt aan, het land onaan geroerd te laten tijdens de periode van het eieren leggen der vliegen. Kaar waarnemingen waarop dit advies berust, zijn echter "ten onzent niet bevestfgd. Daarentegen is wèl waargenomen, dat op een groen geworden haverstoppel, en op onkruidplekken in bak vruchten en andere gewassen, zeer gaaine eieren worden afgezet. Om allerlei redenen bevelen zij daarom aan, de stoppelvelden direct te ploegen. BESTRIJDING VAN DEN FRITVLIEG. Ook de fritvlieg en de bertrijdirtg er van is bestudeerd. Aangeraden wordt het vroeg zaaien van de zomergranen (haver als vrij afdoend middel, om stengelaantasting door fritvliegmaden te voorkomen. De planten zijn dan reeds in het 4e Plad (of verder), als de vliegen bij massa's optreden. De korrdaantasting is niet door vroeg zaaien te voorkomen. In de meeste gevallen zal echter een vroege zaai zulk een aantasting wel tegengaan het gewas bloeit dan vroeg, en op een tijdstip, dat et nog geen maximum aantal vliegen aan wezig is. Onderploegen of uitspreiden? Blijkens een artikel in „De R.K. Boeren stand" heeft men zich in Duitschland, even als vele jaren geleden (in 1902) weer bezig gehouden met de vraag of het aanbeveling verdient den stalmest in den herfst onder te ploegen, dan we! hem uit te spreiden. Als voordeeleti eenzr overbemesting met stalmest of het bedekken van den akker hiermede gedurende de wintermaanden kunnen werden genoemd 1. het verhinderen van het uitdrogen Van de bouwvoor; 2e. net voorkomen van sterke teinpera- tuttrsschommelingen, zoodat de grond een meêr gelijkmatige temperatuur benoudt; 3i het losser blijven van de structuur, Zonder gevaar voer dichtslibben en korst- vopsning. 4. het gunstig beïnvloeden van het le ven der boaembzeteriën 5. de beschutting van het wintergraan een •thi- De R. K. Vereeniniging van Handels reizigers „St. Christoffel" bestond 26 Dec. j.l. tien jaren. In verband daarmede verscheen het orgaan dar vereeniging vorige week als lustrum-nummer, waarvoor door ver schillende vooraanstaande leden bijdragen werden geleverd. De buitengewoon bestuur der de heer W. Lucassen, geeft een uit voerig overzicht van de geschiedenis der vereeniging van haar ontstaan af, toen zij begon met 28 afdeelingen, waarbij succes sievelijk nog 15 nieuwe kwamen, terwijl er 2 werden opgeheven. „Waterratten" boven 30 jaar; 4 X 40 M. vrije slag estafette voor school'ploegen uit Haarlem. Voorts zal onderstaand zevental een friendly game spelen tegen een nog uit te noodigen zevental. W. Voerman, H. Pieters, A. Liezenberg, A. H. de Bruyn Jr., C. H. Vrugt, S. v. d. Meer, H. Holsken. Het derde elftal heeft wederom op zich laten wachten. De spelers worden er aan herinnerd, dat zij, welke geen afschrijven hebben gezonden aan den secretaris, de twee e.k. wedstrijden niet medespelen. Tevens worden alle leden er op geatten- tcerd, dat hedenavond een ledenvergadering wordt gehouden in den Chr. Bestuurders- bond, Bakenessergracht. Aller opkomst gewenscht. Het tweede elftal speelde tegen Hoofd dorp gelijk spel, 22. De zesdaagsche te Brussel. Na de sprints van hedenavond luidt het klassement aldus RielensVermandM 83 p. Op één ronde 2. CharlierDuray 240 p. Op twee ronden 3. Desmedt—Degelas 3S0 "p. 4. A. Maetv. Aken 370 p.5. de ThijsBoogmans 365 p.6. Maes— Dcclercq 337 p. 7. Hellebaut—-Roels .*35 o. 8. VermeerbergenHaesendonck 140 p. 9. SellierPutzeis 120 p. 10. Steenhout Fonteyne 115 p. Op drie ronden 11. RamscaertPersijn 95 p. Op vier ronden 12. v. Nek—v. Kempen 1095 p. 13. MacillacMarcot 310 p.14. DebaetsMarcel Buysse 210 p. H. S. C. EXCELSIOR. Do uitslag van de Zondag gehouden re- cordritten over een ronde was als volgt; H. de Wit 15 min. 50 sec.; P. Egging 16, 40' A. Michel 16. 48: W. Sleutel 16. 52; W. J 'Schefter 16. 53; C. de Nijs 17, 19; F. do Nijs 17, 32 en 18, 12; G. Makelie 17, 44; J. v Tol 18. 2. Zondag 9 Januari Wild-wedslrijd over 2 ronden met voorgilt, voor alle leden. CONGO LOTEN 1888. Trekking 20 December. S. 48292 no. 1 betaalbaar met 10.000 fr. S. 25631 no. 9 2000 fr. S. 22035 no. 7 1000 fr. S. 23462 no. 3 1000 fr. S. 49460 no. 5 1000 fr. Zijn betaalbaar met 750 frs. Naar wij vernemen heeft de Weled.geb. heer C. Maarschalk, burgemeester van Haar lem, het eere-voorzitterschap der jury voor bovengenoemde zwemwedstrijden, welke 1 Januari a.s. ten bate van het Olympiade Zwemfonds 1928 in Stoop'» Bad gehouden worden, aanvaard. In aansluiting op het reeds eerder ver. melde programma van bovengenoemde zwemwedstrijden, laten wij hieronder het programma van de onderlinge wedstrijden volgen; 20 M. vrije slag meisjes tot en met !2 jaa- adspirant-ledan „Waterratten"; 20 M. vrije slag jongens tot e:i met 12 jaar adspirant- leden „Waterratten"; 40 M. vrije slag meis jes boven 13 jaar adspirant-leden „Water ratten"; 40 M. vrije slag jongens boven 13 jaar adspirant-leden „Waterratten 40 M. wisselslag (schoolslag en rugclag) dames leden „De Waterratten"; 40 M. wisselslag (schoolslag' en rugslag) heeren-lcden ..Dc Waterratten"; 40 M. schoolslag heeren-leden ROME, 3 Jan. In de permanente Ita- liaansch-Duitsche arbitrage-commissie zal Italië vertegenwoordigd werden door TiU loni. JERUSALEM. 3 Jan. De gemeente raadsverkiezingen in Palestina zullen in den loop van de maand Maart werden ge houden. De nieuw gekozenen zullen zit ting hebben voor een periode van 3 jaren. WEENEN, 3 Jan. De regetring hoopt Oostenrijk tot een toeristenbond te ma ken. Daarvoor heeft zij thans een uitge werkt schema tot wegenaanleg genomen. De motorrijders hebben geklaagd over de verwaarloozing der wegen. De spoorweg verbindingen zijn kort geleden verbeterd. LONDEN, 3 Jan. De Southrcn-railway company maakt eer. verbetering en uitbrei dingsplan bekend, dat te zameh met an dere reeds in ui voering zijnde werken 8 millioqn p. st. zal kosten. De uitbreiding van de spoorwegwerken aan de haven te Southampton zal 3 mdlicen kosten. V oorts zullen 35 nieuwe locomotieven gebouwd worden. Men hoopt de~ opdrachten alle bij Brilsche firma's te plaatsen. CALCUTTA, 3 Jan. —.Het Zondag ge- eindigde Congres voor Industrie en Handel heeft een resolutie aangenomen, waarin het niet-aanvaarden van het rapport der Scheepvaarl-commisie afgekeurd wordt. In de reslutie was verder aangedrongen op bevordering der nationale scheepvaart, vaststelling van het gebied der kustvaart en opheffing van de uitgestelde ko-tingen. AUGSBURG, 3 Jan. Het in dc nabijheid van Memmingen gelegen kasteel Eiïenburg. dat dateert uit de 16e eeuw, is grooteudecls door brand vernield. Heele kunstschatten zijn verwoest of ernstig beschadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3