Radio-Omroep De liefde van een kunstschilder. Tusschen Portugal en Engeland is een overeenkomst geteekend inzake consolideering der Portugeesche schuld aan Engeland. Tsjitsjerin gaat deze maand naar Parijs ter bespreking van de Fransch-Russische schuld. De Amerikaansche marine zou zich uit Nicaragua terugtrekken. Felle critiek op Coolidge. Amnestie in Japan op groote schaal in verband met de troonsbestijging van den nieuwen keizer. Onder de Radio-berichten: Ontzettend lawine-ongeluk bij den Arlberg. Aardschokken in Californië. Vreeselïjke tooneelen in Perak, ten gevolge der overstroomingen. Christenvervolgingen in China. GEM. BUITENL. BERICHTEN. r BINNENLANDSCH NIEUWS. Leidens nieuwe Burgemeester. Vergunning voor auto-bussen. De Wegenbelasting-wet. De belastingwetten. Neemt geen effecten mede naar Frankrijk. VERKEER EN POSTERIJEN. Verwarming van treinen. Frfinciscus van Assissie-zegels. Nieuwe uitgiften in Frankrijk. Nieuwe postzegels in Denemarken. LUCHTVERKEER. FEUILLETON. Portugal's schuld aan Engeland. De Britsche kanselier van de schatkist en de Portugeesche minister van Financiën hebben gisteren een overeenkomst getee kend tot consolidatie van de Portugeesche schulden aan Engeland. Deze overeenkomst voorziet in de betaling door Portugal van 62 annuïteiten, doch Portugal heeft het recht zijn heele schuld te amortiseeren door een betaling van 5 54 millioen pond sterling ■óór 31 December 1927. De spionnagezaak-Stranders. De vroegere Engelsche officier Vivian Stranders, die wordt beschuldigd van spion- nage, isldoor den rechter ondervraagd. Hij erkendefdat hij aan Weber (die deel zou heb ben uitgemaakt van een Duitsche spion- nagebureau) inlichtingen heeft verstrekt over de Fransche vliegmachines en motored, evencis over de rupsauto's, doch zij waren volgens Stranders van commercieelen en geenszins van militairen aard en waren niet geheim. Hij erkende eveneens, dat hij van Weber 1500 goudmark had ontvangen. Stranders werd vervolgens geconfronteerd met den directeur van een vliegmachine firma te Parijs, die verklaarde, dat hij met Schranders slechts in handelsrelatie stond. y* Brand in het stadhuis van Rouaan. Een brand in het stadhuis heeft groote schade aangericht. De prachtige klokketoren boven het gebouw stortte in. De brand werd pas na vier uren bedwon gen. Verschillende gemeentediensten, een groot gedeelte der archieven en het dak van het gebouw werden vernield. Men vreest dat de plafonds zullen instor ten. Verschillende brandweerlieden werden gewond. f ,L De bevaarbaarheid van r de Schelde. De Belgische Hooge Raad voor de scheep vaart heeft een motie aangenomen, waarbij wordt aangedrongen op de benoeming van een commissie, welke te beslissen zou heb ben over de bij scheepsongevallen in de Schelde te nemen maatregelen, nl. om de ge zonken schepen spoedig vlot te brengen en de belemmeringen en wrakken terstond te verwijderen. Reeds in 1924 had de Raad een voorstel in die richting gedaan, doch er werd toen geen gevolg aan gegeven. De Raad hernieuwt zijn voorstel op grond vad de vaststelling dat het verwijderen van de wrakken thans met bui tengewone traagheid geschiedt, wat nog on langs tot ongelukken op scheepvaartgebied inleiding heeft gegeven. i' Achturendaj! in hef Belgische win kelbedrijf. De wet op den achturendag is thans ook op het winkelbedrijf van toepassing gewor den. In de winkels met méér dan drie be dienden en in die, welke Zondags openblij ven, mag Zondags vier udr worden gewerkt, Eoodat de arbeidsweek 52 uur bedraagt. In de winkels met twee bedienden mag negen uur per dag gearbeid worden. Wordt de win kel Zondags opengehouden, dan mag bij de 54 uur nog vier worden gevoegd. Ter ver goeding moet in beide gevallen aan het per soneel 13 dagen verlof per jaar worden ver leend. Het besluit wordt over tien dagen van kracht. Klerken en boekhouders vallen niet on*E de wet. Fransch-Russische schul denregeling. De Russische volkscommissaris van buiten- fandsche zaken, Tsjitsjerin, zal op 15 Januari ter bespreking van de Fransch-Russische schuldenquaestie te Parijs aankomen. Naar verluidt is Tsjitsjerin voornemens den houders van de Russische vooroorlog- sche leeningen jaarlijks 2.4 millioen pd. str. ter amortisatie aan te bieden. Als tegenpres tatie zal hij dan van Frankrijk de verleening van credieten voor den aankoop van Fran sche producten eischen. De Fransche echter eischen een jaarlij ksche amortisatie van 3.2 millioen pd.str. Stresemann over den eco- nomischen toestand. De minister van buitenlandsche zaken eegt in een Nieuwjaarsverklaring, dat er tot een bepaald optimisme over de verdere ont wikkeling van den toestand, vooral op eco nomisch gebied, geen aanleiding bestaat. Maar men kan constateeren dat het Duitsche volk toch de kracht heeft getoond, om alles, wat het vermocht, te geven voor het herstel van den staat. Een dagorder aan de rijksweer. De rijkspresident verklaart in een dag order aan de rijksweer overtuigd te zijn, dat de weermacht als tot dusver in offervaardig heid haar plicht zal doen. Wettelijke maatregelen in zake arbeidsgeschillen. In de eerstvolgende zitting van den Zweed- schen Rijksdag zullen wettelijke maatregelen worden voorgesteld ter invoering van een verplichte gerechtelijke procedure in ge schillen voortspruitende uit collectieve over eenkomsten. De regeering heeft een com missie benoemd ter onderzoek van de quaes- tie en ter uitwerking van een voorstel, dat vóór 31 Maart 1927 gereed moet zijn. De eerstvolgende zitting van den Rijksdag zal 10 Jan. worden geopend. Uit het Litausche parle ment. Aan de gehouden eerste zitting van de Li tausche Sejm na de omwenteling hebben ook afgevaardigden der z.g. volkssocialisten en der sociaal-democratische partij deelge nomen. Een door de volkssocialisten ingediend voorstel, nl. dat de nieuwe regeering een re- geeringsverklaring moet afleggen, werd met één stem meerderheid verworpen nadat bij eerste stemming de stemmen hadden ge staakt (32 tegen 32). Een communistisch com plot ontdekt. Volgens een telegram uit Parijs, verne men de bladen uit Sofia, dat aldaar een com munistisch complot is ontdekt, met het doel op 7 Jan. de ministers gevangen te nemen en te fusilleeren en zich meester te maken van de banken en het station, terwijl een andere groep ter sterkte van 500 man de ka zernes zou bezetten. Weer andere communis ten moesten de leiders van de politie gevan gen nemen, terwijl de koning gedwongen zou worden, af te treden. Er zijn 80 personen gearresteerd o.w. de leiders Van de beweging. Een priester door fascis ten gedood. De correspondent van de „Daily Herajd" te Lugano meldt, dat pater Santé Scarpa, priester van de parochie van San Floriano, te Vittorio Veneto, in het ziekenhuis is over leden tengevolge van wonden, hem toege bracht door fascisten, die gijn huis binnen drongen en hem ernstig mishandelden. Tij dens den oorlog was Pater Scarpa aalmoeze nier in het leger. Het „misdrijf", waarvoor hij „gestraft" werd, was dat hij het hoofd Was van de padvinders in zijn woonplaats en dat hij weigerde zijn troep te ontbinden op bevel der fascisten. De muitende artillerie- I officieren. Het „Journal" meldt uit Madrid, dat de krijgsraad, welke de generaals en de hoofd officieren der artillerie moet berechten, die beschuldigd worden de aanstichters te zijn van de poging tot militairen opstand op 5 September j.l., zitting heeft gehouden. De koninklijke commissaris eischte voor elk der beschuldigden gevangenisstrafde verdedi gers vroegen vrijspraak. Daar het vonnis aan de goedkeuring van den minister van oorlog en den hoogen raad van leger en vloot zal worden voorgelegd, zal het niet vóór Zaterdag bekend worden. De ingesneeuwde trein. De personentrein op de lijn Madrid Albacete, die ingesneeuwd was, is verder gegaan na 16 uur op dezelfde plaats te zijn gebleven, evenals twee hulptreinen, die den heelen nacht niet verder konden. Tal van treinen van verschillende lijnen blijven wegens de nog steeds vallende sneeuw in de stations. Een groot aantal dorpen zijn geheel en al van de buitenwereld afgesneden. Er worden maatregelen tot hulpverleening ge troffen. De opstandige beweging in Nicaragua. Volgens een bericht van de „Chicago Tribune," zouden de Amerikaansche marine soldaten bevel hebben gekregen, Nicaragua te verlaten. Slechts op één plaats, waar be langrijke eigendommen van Amerikaansche burgers liggen, zullen kleine troepenafdee- lingen achterblijven. Volgens den correspondent van de „Mor- ningpost" te Washington staat president Coolidge bloot aan heftige critiek wegens zijn optreden in Nicaragua. Zijn critici be- toogen, dat terwijl Coolidge den vrede belijdt, hij met de sabel klettert, terwijl hij voort durend preekt over de idealen van het recht en het verleenen van hulp aan de zwakke landen, hij den bullebak uithangt. Coolidge heeft volgens den correspondent in heel Midden-Amerika een heftige ontstemming verwekt, die, al heeft dit voor de Vereenigde Staten niets te beteekerten, daar de Midden- Amerikaansche Staten niets bij de Vereenigde Staten hebben in te brengen, zich toch gemakkelijk mededeelt aan Zuid-Amerika, waarmede de Vereenigde Staten meer te stellen zouden hebben. Senatoren van beide partijen dringen aan op het instellen van een onderzoek om precies vast te stellen, wat de politiek der regeering is en of Coolidge met het verlee nen van gewapenden steun aan president Diaz de neutraliteit heeft geschonden. In verband met de netelige positie, waarin Coo lidge is geraakt, heeft hij op het Witte Huis een langdurige conferentie gehad met Kellog, den staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, en Wilbus, den staatssecretaris van Marine, waarvan de bizonderheden echter angstvallig geheim worden gehouden. Een vulkaan in Alaska in werking. De berg Makuskin, een vulkaan op het eiland Unalaschka, stootte gisteren een dikke rookkolom uit. Tegelijk werd een aard beving waargenomen. Men gelooft dat de bewoners van het dorp bij den vulkaan in gevaar zijn. De Burgeroorlog in China. In overeenstemming met de in September gesloten overeenkomst wordt officieelge meld dat er thans tusschen de Chineesche en buitenlandsche autoriteiten regelingen zijn getroffen om de gemengde rechtbank in Sjanghai den 5en Januari in werking te doen treden. Het Engelsche memorandum. De Italiaansche regeering heeft op het Britsche memorandum inzake China ge antwoord. Naar verluidt is het antwoord in hoofdzaak gunstig ten opzichte der Britsche voorstellen. Het geeft uiting aan de geneigd heid der Italiaansche regeering om in de Britsche voorstellen te treden mits er onder de betrokken mogendheden eensgezindheid wordt bereikt. Amnestie in Japan. De schouwburgen, die sedert den dood van den keizer gesloten waren, zijn heropend; het verbod van muziek en dans is opgeheven. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van den nieuwen keizer zal amnestie worden verleend aan 50.000 gevangenen. SPIONNAGEZAAK VIVIAN STRANDERS. De „Daily Mail" vertelt het een en ander van den Engelschman Vivian Stranders, die te Parijs is gearresteerd onder verdenking van spionnage ten behoeve van Duitschland. Stranders is een zeer eigenaardige per soonlijkheid. Vóór den oorlog was hij on derwijzer in Maidenhead. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij bij de genie geplaatst om in 1917 bij den vliegdienst te worden in gelijfd. Hij toonde daar groote technische kennis van het vliegwezen. Een jaar later werd hij met den rang van kapitein bij den generalen staf ingedeeld en was hij op ver- verschillendt vliegvelden werkzaam. Toen de wapenstilstand was gesloten, maakte hij deel uit van de intergeallieerde luchtvaartcommissie in Duitschland, welke moest controleeren of de bepalingen van het verdrag van Versailles op luchtvaartgebied getrouw werden nagekomen. In Januari 1921 werd hij gedemobiliseerd. Hij vestigde zich toen in Duitschland en opende zaken in Ber lijn en Dusseldorf nl. de vertegenwoordiigng van motorrijwiel- en autofabrieken. Daarna specialiseerde hij zich in den verkoop van vliegtuigonderdeelen. en werd vertegen woordiger te Berlijn van een Fransche vlieg tuigfabriek. Zijn zaken brachten mede, dat hij herhaaldelijk naar Engeland kwam om vliegtuigondernemingen te bezoeken. Drie maanden geleden ontving Scotland Yard te Londen van de Parijsche Süreté Générale een mededeeling omtrent Stran ders. Zijn gangen werden nagegaan totdat men het noodig oordeelde hem te arrestee ren. Stranders ontkent elke beschuldiging van spionnage. Hij heeft verklaard met tal van vooraanstaande Franschen op luchtvaart gebied in contact te zijn geweest, wien hij verzoeken zal als getuigen cp te treden. DE GRIEP TE LONDEN. Londen doorstaat op het oogenblik naar het schijnt een daar totnogtoe niet bekenden vorm van griep. De lijder heeft acute pijn in de ingewanden, een hevige hoofdpijn, een hooge temperatuur, een pijnlijke keel en een hoest, die veel weg heeft van kinkhoest. Of schoon ook volwassenen worden aangetast, zoo zijn kinderen voornamelijk het slachtof fer van dezen vorm van griep. INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. De inbraak in de juweelenafdeeling van Harrods Stores te Londen Bromptonrad, behoort tot een van de geslüepenste inbraken, die Londen ooit heeft medegemaakt, waarbij de dieven zich van juweelen ter waarde van 120.000 a 350.000 gulden meester maakten. De dieven, die, naar men aanneemt, ten getale van drie. waren,hebben zich, voor zoover valt na te gaan, gedurende den nacht in de stoffenafdeeling verstopt en zijn via zes andere afdeelingen, met forceering van acht deuren, waarvan twee van ijzer, die van zware sloten waren voorzien, tot de juweelen- kluizen doordrongen, die zij met boren openden en volkomen leeghaalden. Ten slotte deden zij zich te goed aan verver- schingen en ontsnapten door een bijna onbe kende deur in Hansroad. Om van deze uit gang gebruik te maken, moesten zij balen verwijderen, die hem voor het oog verborgen verborgen en een zwaar slot forceeren. Om vijf uur in den ochtend Z?>g een politie-agent een taxi wegrijden en sloeg, echter te ver geefs alarm. Uit alles blijkt, dat men hier te doen heeft met inbrekers, die uitstekend met de situatie in het gebouw op de hoogte waren, en dat het beroepsinbrekers waren, leidt men af uit de bekwaamheid, waarmede zij de sloten der ijzeren deuren hebben behandeld. Onder het gestolene bevinden zich meer dan duizend horloges. Verzekering dekt den diefstal. EEN ARBITRAGEHOF VOOR HET POSTPERSONEEL. Den lOen Januari a.s. zal het Industrial Court for the Civil Service" een begin maken met de behandeling van een ar'oitrage-zaak betreffende de loonen van het postpersoneel, waarbij niet minder dan 120i)00 personen betrokken zijn. Meer dan twee jaar geleden had de Bond van postpersoneel loonsver- hooging gevraagd voor een vijf-en-twintigtal categorieën van het postpersoneel. Hiertegen over heeft het ministerie van posterijen in Juli Van dit jaar verlagingen voorgesteld voor nieuw aangesteld personeel. Töt Mei 1926 was er over de loóneischen onderhandeld. Het ministerie van posterijen weigerde tijdens die Onderhandelingen in te gaan op het voorstel, de eischen aan een ge mengde commissie voor te leggen. Volgens den minister zou met inwilliging der eischen een bedrag van zes millioen pond per jaar gemoeid zijn. EEN „SUIKERKONING" VEROOR DEELD. Ernest Dunbar Cairns, die in Engeland ge durende den oorlog beruchtheid kreeg in verband met een meer dan vrijmoedig op treden in de suikerwereld en daardoor den bijnaam van „suikerkoning" kreeg, werd gisteren te Kingston tot negen maanden „hard labour" (ruwen gevangenisarbeid) veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd, door valsche voorstellingen een bedrag van acht pond sterling te hebben verkregen van een handelaarster in antiek. Hij had haar nl. medegedeeld, dat hij den interest wach tende was van een bedrag groot 223.000 pond sterling „Federal European State Bonds," Cairns, die eigenlijk naar men gelooft Ernest Edwards heet en als Zoon van rijke ouders vroeger de wereld heeft doorgereisd, begon zijn geluk op de renbanen in ver schillende deelen van Frankrijk, waar hij met eerste families en een markies een verlies van een bedrag ter waarde van een half millioen gulden gezorgde. Later trad hij in Engeland op als „groothandelaar" in suiker en nam met een bedrag van 3500 pond sterling, dat hij van een bank geleend had, de wijk naar het vaste land, waar hij zich schuldig maakte aan oplichting in België, Frankrijk en Nederland. In België werd hij voor krankzinnig gehouden en naar Enge land gerepatrieeerd, waar hij in een gesticht in Kent werd opgesloten) Edwards, alias Cairns, weigerde voor den rechter verklaringen af te leggen onder den uitroep, dat hij met de rechtbank niets te maken had. Waarop de rechter lakoniek repliceerde „Dan veroordeel ik u tot negen maanden „hard labour." EEN GOED BEGIN. Het is van oudsher gewoonte dat de groote telegraafkantoren in Europa elkaar met nieuwjaar telegrafisch gelukwenschen. Het eerste telegram, dat te Berlijn aan het hoofd telegraafkantoor 'is ontvangen, werd afge zonden door de collega's te Parijs. SNEEUWSTORMEN. Naar een V. D.-bericht uit Berlijn meldt, woeden in het oostelijk deel van het land hevige sneeuwstormenwaardoor vooral het telefoon- en en telegraafverkeer veel te lijden heeft. ZONDERLINGE GESCHIED SCHRIJVERS. Men kent den strijd tegen onjuiste be schrijving der geschiedenis in leerboeken voor de schooljeugd. De „D. Allg. Zt." haalt met instemming een artikel aan uit de „Was hington Post", getiteld„Geschiedschrij ving, welke de Vereenigde Staten belache lijk maakt." Kolonel Thomas J. Dixon heeft zich de moeite gegeven 52 verschillende schoolboe ken door te zien, waarin de wereldoorlog wordt beschreven. Uit de vele aangegeven fouten twee voorbeelden. In „The Current American History" wordt o.a. ergens geschreven De groote Duitsche vloot, de trots des keizers, werd zonder dat zij ooit een schot gelost had, aan de geallieerden uitgeleverd. De Amerikaan sche critius merkt hierbij op, te meenen, dat de slag van Jutland een van de belangrijkst gevechten is geweest in de geschiedenis van den zeeoorlog. Ook de daden van de „Möwe" en de „Einden' zijn algemeen bekend. Waar na hij herinnert aan de actie der Duitsche duikbooten. De Amerikaansche vloot ver loor 10.000 man in den oorlog. „Door der gelijke vervalsching van de geschiedenis in onze schoolboeken maken wij ons eenvou dig belachelijk." In een ander boek „History of the United States", wordt o.m. verteld „Bij St. Mihiel stootten 500.000 Amerikanen op de beste Duitsche troepen. Zij maakten 16.000 gevan genen en braken, alles ter neer slaande, door de Duitsche linies. Ruim een millioen men- schen in khaki vochten als helden een maand lang. De Amerikanen dreven de vluchtende i Duitschers terug tot den Rijn." Waarna het commentaar van den critius volgt„Vluch-v, tend tot den Rijn De Duitschers verdedig den eiken voet grond tot Sedan. Hun ach- terwaartsche beweging was eenvoudig on overtrefbaar. Tot den wapenstilstand vielen 44.000 Amerikanen. Wij dreven de Duit schers weliswaar terug, maar het is historisch onjuist, dat wij, alles ter neer slaande, door de Duitsche linies braken." De „D. Allg. Z." verheugt er zich natuur lijk over, dat een Amerikaansch critius de geschiedschrijvers van zijn land tracht te verbeteren, en vraagt of de dappere kolonel met zijn kritiek een witte raaf zal blijven. Heb het nitstekendste aan te bieden, dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Mr, A. v. d. Sande Bakhuyzen thans benoemd. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari be noemd tot burgemeester van Leiden, de heer A. van de Sande Bakhuyzen. De heer Van de Sande Bakhuyzen is ge boren te Leiden op 18 April 1874 en is, gelijk bekend, de zoon van wijlen den directeur van de Sterrewacht aldaar, pröf. v. d. Sande Bakhuyzen. Hij behoort tot de Ned. Herv. gemeente. Mr. van de Sande Bakhuyzen is in veel vroeger jaren als volontair aan het departe ment van buitenlandsche zaken werkzaam geweest en koos daarna de consulaire loop baan. Zoo werd hij in het jaar 1911 vice-consul in algemeenen dienst; is verder consul ge weest te New-York, waar hij later den per soonlijken titel van consul-generaal kreeg. In dien laatsten rar.g fungeerde hij te Singapore. Eenige jaren later Werd hij werkzaam ge steld bij de Nederlandsch-Indische regeering en wel als tijdelijk hooid van het kantoor voor buitenlandsche aangelegenheden. Hij kreeg daarbij den titel van adviseur voor buitenlandsche aangelegenheden. In het jaar 1916 bekwam mr. Van de Sande Bakhuyzen eervol ontslag uit die functie. Niet langen tijd daarna fungeerde hij als waarnemend directeur van het Rijksbureau voor de scheepvaart in Nederland. .Ook was hij secretaris-generaal van de te 's-Gravenhage gehouden „Russische conferen tie," die een uitvloeisel was van de Interna tionale Economische conferentie van Genua. Ten slotte is hij, nadat hij nog eenigen tijd werkzaam was aan het ministerie van buiten landsche zaken, benoemd tot consul-generaal, belast met de functie van zaakgelastigde van Nederland te Boedapest. Op dit oogenblik be- vindt hij zich aldaar. Mr. Van de Sande Bakhuyzen is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ged. Staten van Zuid-Holand hebben Ver gunning verleend voor verschillende inter communale autobusdiensten van de West- landsche Stoomtram-Mij. en dien dienst „Vios" te Wateringen. Binnenkort inwerkingtreding. In verband met de noodige voorbereidin gen, die nog getroffen moeten worden, is nog niet met zekerheid te zeggen, op welken da tum de wet in zake de Wegenbelasting in werking zal treden. Wel verneemt de „Tel." dat dit binnenkort het geval zou zijn. In Verband hiermede zal, r.aar het blad ver der weet te melden, dan ook zoo spoedig mogelijk de begrooting van het Wegenfonds krachtens art. 30 van genoemde wet bij de Staten-Gencraal worden ingediend, opdat na de goedkeuring van deze begrooting een aan vang kan worden gemaakt met de wegenver betering, ten einde den te dien aanzien be- staanden achterstand in te halen en inmiddels de Voorbereidingen te treffen voor de uitvoe ring van het groote Rijkswegenplan, dat door den minister van Waterstaat, na Gedeputeer de Staten der provincies te hebben gehoord, wordt, vastgesteld. Vrijdag zijn afgekondigd de wetten tot wij ziging van de personeele belasting, de succes siebelasting, de provinciale wet en de ge meentewet. - Naar aan het departement van Financiën bericht wordt, is het ift den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen, dat landgenooten zonder voorafgaande toestemming van het Fransche ministerie van Financiën te goeder trouw geldswaardige papieren in Frankrijk hebben ingevoerd. Deze effecten werden dan in beslag geno men, terwijl later na teruggave van de waar den een hooge boete werd opgelegd, Men vestigt er de aandacht op, dat de in voer van geldswaardige papieren in Frankrijk zonder een buitengewone vergunning ver boden is. Maatregelen ter gerieve van reizigers. In verband met het feit, dat de verwar ming van treinen, uit een groot aantal Wagons bestaande, steeds groote moeilijk heden oplevert, heeft de directie van de Nêd. Spoorwegen besloten, om bij strenge vorst de treinen zoo klein mogelijk te maken, door n.l., waar 't maar eenigszins doenlijk is, rijtuigen te laten uitvallen. Voor treinen, welke niet kleiner gemaakt kunnen worden, wegens drukte van het verkeer, zal de maatregel van splitsing toegepast wor den. Hiervoor is thans een groot aantal facultatieve voör- en volgtreinen ingeleged, dic dadelijk kunnen gaan loopen, zoodra de weersgesteldheid dat noodzakelijk maakt. In Italië zijn ter herinnering aan Fran- ciscus van Asslaië nieuwe zegels van 30 cent verschenen. Dezl zijn grijs-groen van kleur en dragen een afbeelding van een heilige. Geautoriseerd door een speciale wel. zullen gedurende vijf jaar in Frankrijk post zegels worden verkocht ten voordeele van de amortisatie-kas der nationale schuld en wel van fr. 0.50 en fr. 1.50. Op de eerste komt een toealag van 25 c., op de tweede van 50 c. Bovendien wordt nog een post kaart uitgegeven van 40 c. met een toeslag DINSDAG 4 JANUARL HILVERSUM 1050 M. 12 uur Poü- tiéber. 4.306 uur Vooravondco- - eert door het H. D. O.-orkest. Jookvrou Minny de Jonge, sopraan 66.30 uur Pianoconcert door Fran» Wiemann 6,30^-6.45 uur Laadbouwkwartiert verzorgd doos het Kon. Ned. Landbouw- comité. De heer Cfoesen, over; De bc- teekenis van den landbouw voor de samenleving 6.45—7.15 en 7.15—7.45 uur Vervolgles en conversatieles En- gelsch 7.45 uur Politieber. IC unr Persber. 8.1010.30 nur R.- K. Omroep. Venlosche orkestver. „De Philharmoriie „Venlo Kerkkoor van St. Nicolaas Mevr. Russel, piano. De heeren J. Kesseler, clarinet. M. M. Koenders, xylophoon. C. Verberkt, trombone. F. Wetjens, piston. W. Geyers, orgel. Eere avond voor den hëer Tbeo Jordans. Ila. Floréntiner Grand Mercia Itêdiana, Fucik. b. LajghetlO quintet. Mozart, clarinet en strijkkwartet, c. Andante Cantabile u. h. strijkkwartet op. 11, Tschaikowsky, or- kestver. 2. Fantasie impromptu op. 66 (Cis. kl. tj, ChOpin, piano. 3a. Hymnus de Spirilu Sancto, b. Tantum Ergo, Die- penbfock, kerkkoor. 4. Le Domino Noir, Auber, Philharmonic. 5. Teil fantasie, Kruger, xylophoon. 6. Krijgsmarsch- Gebet-Schlachthymnê, u. d. opera Rienzi. Wagner, trombone en Philharmonie. 7. Moll symphonie Uuvollendet, Schubert, Orkestver. 8. As-dur Ballade, Chopm, piano 9a. Anima Christi op. 18 no. 3, Vranken, b. Ave Maria, Witt, kerkkoor. 10. Ungarische Weisen, Kruger, xyl°" phoon. 11. Rigoletto „Concert Polka Wittemann, piston. 12. Finale Stead Fast and True, Teïke, Philharmonie. 10.30 uur Dansmuziek door het radio dansorkest o. 1. V. Hans Mossel. 2.00—3.00 Knipcursus. DAVENTRY 16O0 M. 11.20 uur Concert door het Daventrvkwartet en solisten, sopraan, banjo, fluit 1.20 2.20 uur Concert door het J. H. Squire Celeste octet 3.20 uur Concert, so praan, bariton, viool, piano 4.20 uur Orkestconcert 5.20 uur Causerie. On a tin Whistle 5.35 uur Kinder uurtje 6.20 uur Gedichtenvoorle zing: Songs of a broken airman 6.30 uur"Dansimnuek 6.50 uur Weer- ber., nieuws 7.05 uur Dansmuziek 7.20 uur Lezing: Going steerage 7.35 uur De 48 preludes en fugues van Bach 7,45 uur Lezing A night in a Lapp Hut 8.05 uur Variété, synco- patie, humoristen, karakter-comeóienne 9.05 uur Rondo's van Mozart, door Hilda Dedefich, piano 9.20 uur Weerber., nieuws 9.35 uur Causerie 9.50 uur Fransche kamernniz'-ck. L. Bleiszet-hobo, Y. Ereizencm. Blcuzet, piano. D. Stevens, sopraan H. Craxton, pianobegel. 10.50—12.20 nur Dans muziek door de Howaxd-band. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 —11.20 uur Nieuws en muziek 12.50—2.10 uur Concert Locastelli en Hr. Telly, zang 5.05—5.55 uur Trio concert, piano, viool, cello 9.051036 uur Fragmenten van de opera „Tbais van Massenet. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. BERLIJN 484 en 566 M. 2.50—7.50 uur Lezingen en lessen 7.50 uur Bonte avond. Dictrichkwartet. P. Per- mond, sopraan, K. Platen, declamatie. LANGENBERG 468.8 M. 10.20—11.50 uur Orkestconcert 3.505.20 trar Orkestconcert. Populaire muziek. HAMBURG 394.7 M. 11.50—1.20 uur Orkestconcert 1.252.05 uur Orkestconcert .335—4.20 uur Fa bels en satyr es Kamer-orkest 5.20 6.10 uur Vroolijk concert 6.45 11.15 uur „Rigoletto BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5.20—6.20 uur Dansmuziek 8.50—10.50 uur Galaconcert. Om 9.50 uur onderbroken door lezing. van 10 c. Deze toeslag wordt in de amorti satie-kas gestort In 1927 zal een nieuwe ecric postzegels worden uitgegeven in de waarden van 15, 20, 25, 30, 35 en 40 oere. Behalve deze, blij ven de oude zegel» van 50 oere en daar boven eveneens in gebruik. NEDERLANDS VLIEGTUIGINDUS TRIE. Twee belangrijke opdrachten. Naar het Corr. Bur. mededeelt is dezer da- gen het contract geteekend met de Nationale 1 Vliegtuig Industrie alhier voor den bouw hier te lande van achttien zcevliegtuigen van het type Dornier-Wal. De Nationale Vliegtuig Industrie heeft daarmede het licencerecht voor Nederland en Koloniën voor den bouw van Dornier-vliegtuigen verkregen. De vlieg- booten zullen van Jjetzelfde type zijn als de reeds in Indië aanwezige toestellen, welke in het vorig jaar in Italië zijn gekocht, alleen met deze uitzondering dat zij, in stede van met twee Rolls-Royce motoren met twee Laurent Dietrich motoren uitgerust zullen worden. Hiermede wordt het motorvermogen op gevoerd tot 900 P. K„ waardoor de snelheid en de mee te voeren nuttige last belangrijk verhoogd kunnen worden. - Daarnaast verkreeg de Nederlandscht Vliegtuigenfabriek te Amsterdam opdracht tot het bouwen van een grcot zeevliegtuig, type T. IV voorzien van drijvers en uitgerust met twee Laurent-Dietrich motoren van 450 P.K. Dit vliegtuig dient als proefstel voor een verder te volgen serie. De nieuwe vliegtuigen zijn bestemd voor de Marine in Ned.-Indië. 67 „Zijt gij alleen voor het kind in de stad gekomen?'' vroeg hij met belangstelling. Opnieuw schemerde door de bruin achtig fluweelen huid van haar schoon ge laat het lichtbewogen bloed. „Ik kan geen onwaarheid spreken, sig- nor." zeide zij openhartig, „tot u nimmer, Het was niet alleen het kind, dat mij hier heen trok, maar meer nog de wensch iets van u te vernemen. Voor drie weken, toen juffrouw Esther uit Engeland terugge keerd was, nam papa. toen hij iets met haar te bespreken had, mij mede hierheen en zij liet mij het schoone kind zien, dat zij als erfdeel van een gestorven vriendin had medegebracht. Het is wonderlijk, welk een sympathie de kleine voor mij gevoelde, wel licht, dat eeo instinctmatig gevoel haar zegt, dat'wij bij elkaar behooren, omdat ik ook geen moeder heb. Uit den mond van het kind hoorde ik het eerst uw naam. Oom Richard, zeide het kléine meisje, ach, en ik vernam, dat gij dit waart, dat gij u in de stad bevondt en dagelijks hier in- en uit- gingt. Signor Ricardo, iioe kondet gij zoo dicht bij ons zijn, zonder ons op te zoeken, waar ik toch uwer gedacht heb, iedcren dagl Ik kwam een uur nadat gij vertrokken waart, maar een enkele korte ure en toch scheidde dat uur ons opnieuw zoo ver! Gij waart hier geweest, zoo menigén dag; hadt met juffrouw Esther gesproken en met het vreemde kind gespeeld en mij.... mij waart ge vergelen.; Even lachte hij. „En toen troostet gij u zeiven; ook als in vroeger dagen," zeide hij. „Neen, zoo niet. Ilc zeide tot mijzelven, dat gij zeer ongelukkig geweest zijl, dat gij nog steeds lijdt en dat de ware vriend schap geduldig moet zijn en standvastig." Nog steeds leefde die sterke, fiere liefde in haar, zij het dan ook bedekt met den zachten sluier van haar ontwikkeld vrou welijk gevoel. En met ongewonen klank klopte die aan zijn weerspannig hart. ,-ïk dank u," zeide hij eenvoudig, „Een zoo trouw aandenken ben ik niet altijd .waardig geweest, want er waren tijden, waarin ik vol zelfzucht alles vergat, behalve mijn eigen lot en vandaar, dat ik in het geheel niet van mij liet hooren. Maar steeds heb ik voor u een zoo warme vriendschap gekoesterd, dat de verandering in uwe omstandigheden, niet alleen de uiterlijke, die toch slechts een aangename toegift zijn, maar de innerlijke, de betrekking van de dochter tot den vader, mij hartelijk ver- j heugd hebben. Nimmer gedacht ik uwer, zonder mij voor te stellen, hoe o'elukkig gij 1 zijn moest." „Gij gedacht mijner dan toch," zeide zij. terwijl een blijde glans hare schoone oogen deed schitteren, „hoe verheugt mij dat." „Ja, somwijlen," hernam hij. „maar dan dacht ik aan een jonge dame in de voorname wereld, aan graaf Wanger- loh's éenig kind, omgeven door glans en weelde en ik vind mijne kleine kloosterlinge, wel schooner geworden en een weinig be daarder, maar steeds nog Theresa!" Met een beweging zoo levendig, dat het kind er bijna van ontwaakte en een angstig geluid deed hooren, riep het jonge meisje zacht, met een van vreugde bewogen stem uil: „Dit is het eerste waarlijk goede woord, dat gij tot mij spreekt, signor Ricardo, want ik mag niet anders zijn en worden dan die Theresa, die uit vroeger tijden aanspraak maakt op uw vriendschap. En nu gij met den lieven vertrouwelijken naam den ban uwer afgetrokkenheid hebt opgeheven, zeg mij nu ook, wat u zoo ver van ons gehouden heeft, jaren lang." Het ongeluk, zeide hij kortaf. En stonden wij u in droeve dagen niet even na als in blijde, zeide zij verwijtend, of was 't mijne verdiende straf, omdat ik eens vol trots en onverstand mij wilde verzet ten tegen datgene, waarnaar gij vurig ver- langdet als een geluk? Ik ben geen kind meer; ik heb het leeren inzien, hoe weinig dc mensch meester is van zijn lot, hoe bij alle schijnbare vrijheid wij toch geleid wor- dnnr onzichtbare draden en hoe het eenige, dat aan ons wordt overgelaten, de manier is en de wijze, waarop wij geluk en ongeluk dragen. Gij hebt gelijk, zeide hij; het was niet al leen het ongeluk, er lag nog iets anders scheidend tusschen ons. Hare donkere oogen blikten hem onder zoekend aan en hare stomme vraag beant woordend ging hij voort: Gij Weet dat Magdalena verdween en hoe; dat wij lftiar zochten in de bestendige vrees, dat haar ge luk van kórten duur zijn zou. Deze vrees was zeer natuurlijk, want er was weinig dat vertrouwen wekte in de wijze, waarop zij was ontrukt aan allen, die haar eens be hulpzaam waren en genegen. Wat had haar man te vreczen gehad van ons beiden? Bezwaren of hinderpalen konden toch alleen voortkomen uit hunne eigen omstandig heden, wij moesten er belang' bij hebben, Magdalena behulpzaam te zijn, nu de onher roepelijke stap toch eenmaal gedaan was. Deze voortdurende en ongegronde geheim- houdingvook voor ons, maakte de verdenking wakker, dat de man, dien zij zoo blindelings vertrouwde, niet eerlijk was in zijne bedoe lingen en handelingen, en mijn argwaan zoekt hem nog steeds in kringen, die u zeer na staan, mijne genadige gravin. En daarom vermoedt gij ons? vroeg zij in oprechte bewondering de handen vou wend. Hij schaamde zich in zijne onrechtvaardig heid; ik vermijd de sfeer waarin gij leeft, een sfeer, .welke zooveel bedrog cn trou weloosheid bevat, waarin de schitterende glans der hoogten zoo vele ondiepten ver bergt. In het huis des opperjachtmeesters is Magdalena slecht behoed en zonder vêr- schooning gericht uit dat Huis heeft men getracht het doodvonnis uit te spreken over hare eer. Gij kunt niet verwachten, dat aangename gedachten in mij opkomen, als ik dezen jrtaam hoor, die ook de uwe is, dat ik gelaten spotlachjes en schouderop- halingen zal verdragen, terwijl ik zwijgen moet en wachten. Zij stond op en legde voorzichtig het sla pende kind op een sofa neder, opdat 't niet zou ontwaken en trad op hem toe.Wacht dan zeide zij hartelijk, laat u niet misleiden; niet in uw recht, maar ook niet in uwe rechtvaardigheid. Wellicht is de dag nabij, waarop zij wederkeert, vrij en gelukkig. Hij maakte een afwijzende beweging mei de hand; zijn gevoel overstelpte hem, daar vrees én hoop lang reeds hadden stilge staan aan haar graf Neen, neen, riep hij ongeduldig uit, dat is voorbij en ik wil geen medelijden, neen, ik wil alleen nog voldoening. Weet gij dan iets van haar lot! riep zij verschrikt uit, hebt gij haar gevonden? Hij vermeed haren onderzoekenden blik. Ik kan mij daarover niet uitlaten, gravin, maar gij ziet mij toegerust tot een feilen strijd, tot de strijd, waarbij de naam en de eer van een oud geslacht de inleg zal zijn. Naast zoo bittere vijandige gevoelens, die mij behecrschen gij ziet het vinden \riendelijke en onbezorgde herinneringen geen plaats meer, Langzaam trad zij terug en zag hem eenige seconden treurig en strak aan; maar dan weder straalden hare schoone oogen opnieuw met levendig vuur, het geloof aan zichzelve en aan de alles overheerschende macht harer liefde begaf haar niet. Gij moogt den band verscheuren, dien ons ver bindt,, zeide zij met een opflikkering van den ouden trots, maar ik duld het niet. De liefde zegt; men overwint zelfs den dood; zoude zij niet de vijandschap bedwingen, die een menschenhart opbouwt zonder grond? Een gevoel van beschaming greep hem aan tegenover deze onwankelbare liefde Zoo verklaart gij mij in allen erst den oor log, zeide hij, zichzelven met geweld drin gend tot scherts. Maar zij bleef ernstig. Ja, den oorlog, hernam zij met schitterenden blik, maar daarna den vrede schoone, onverstoor bare vrede. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De laatste handwerkslieden en* décora teurs hadden het paleis van graaf Wanger- loh in de residentie verlaten; het statige gebouw was een nieuw, schitterend kleed gegeven en een kostbaren tooi. Graaf Her- bert bereidde zich ter bruiloft. Een geweldige ommekeer had daar plaats gegrepen in zijn omstandigheden, grooter aan de wereld vermoedde en het kwam er nu op aan de nieuwe toestanden steun te geven en vastheid. (Wordt yervolgd.J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7