Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. jEMENGD nieuws. He inbraak in den Goudsmids winkel te Rotterdam. Steiger ingestort. Wegens onjuiste aangiff-? Vrachtschip gestrand. Onder een tram vermorzeld. Drie spoorwegongevallen op Oudejaarsdag. Ondank is 's werelds loon. Tegen de Rotlerdamsche roofhoilen. Revolvergevecht in een woonwagenkamp. Offerblokken geledigd. Inbraak in het belastingkantoor te Tilburg. De diefstal van Nederlandsche bankbiljetten te Zurich. Roofoverval te Geffen (N.-Br.) Eenige maanden geleden vervoegde zich te Kerkrade en in de omliggende gemeenten bij weldadige lieden een persoon, die voorgaf priester te zijn, en ook in geestelijke kleeren liep. Hij zeide binnen enkele weken als mis sionaris naar de Missie der Eskimo's te gaan en wist op die manier bij die families groote bedragen aan geld, kleeren en andere benoo- digsheden los te krijgen. Na eenigen tijd, toen bleek, dat van liet gaan naar de missie maar steeds niets kwam, ging men argwaan koesteren én bleek bedoel de persoon (een Diutscher) geen priester te zijn. Door de gemeentepolitie te Kerkrade werd 'n uitgebreid onderzoek ingesteld waar bij ze, volgens de ,,L. K." bevond, dat het bedrag, dat de oplichter, genaamd S., had weten binnen te krijgen, in de duizenden liep. Het is niet altijd zegen wat van boven komt. Door de stoomtram gegrepen en gedood. Brand in een hoedenzaak te Hilversum. Autobus in brand gevlogen. INGEZONDEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Kwartier bordjes te Amsterdam. Commissaris C. van Asperen. Bestrijding der zedeloosheid. Een gevaarlijk sieraad. AND Op Oudejaar vermoord. Door lawines overvallen. De opstandige beweging in Nicaragua. Aardschokken in Californië. Overstroomingen in Perak. Christenvervolgingen in China. Van de daders nog geen spoor. In verband met de inbraak bij de firma 'Ameling Merkes, op den Goudscheweg te Rotterdam, waar voor een waarde van 10.000 aan goud en brillanten, benevens een bedrag van 200 aan kasgeld gestolen is, heeft de politie verschillende personen ge hoord. Onder leiding van den commissaris der UK af dee ling den heer Dijkstra, hebben eenige huiszoekingen plaats gehad. Het onderzoek heeft echter tot dusver geen resultaat opge leverd Drie arbeiders gewond. Bij een in aanbouv, zijnd huis aan de Em- uastraat te Oosterbeek {Geld. stortte een teiger in, waarop drie metselaars aan het werk waren. Allen werden vrij ernstig ge- ewond. Hun toestand is echter niet levens- *e vaar lijk. t Het parket uit Roermond heeft, vergezeld van den commissaris van politie te Venlo een hezoek gebracht aan het expeditie bedrijt der lirma B. en R. aldaar. De boeken en bescheiden werden, naar de „Tel." verneemt, in beslag genomen. De kan toren werden daarop door de firma gesloten, het personeel geschorst en gedeeltelijk ont slagen. Arrestaties hadden niet glaats. Naar verluidt moet een en ander verband houden met onjuiste aangifte van de waarde .van in- en exportgoederen. Uit Delfzijl wordt gemeld: Het vrachtschip ..Alise Schulte" eigenaar de firma Schulte en Bruns te Einden is in den nacht van 26 op 27 December bij Melsteven (Noorsche kust) ge strand. De bemanning is gered. Het schip was in ballast onderweg van Rotterdam naar Nar vik. Het vaartuig wordt als verloren be schouwd. Vrijdagavond te negen uur heeft op den Westersingel hoek Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een afgrijselijk ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Uit de richting der stad naderde een tramwagen van lijn 11, bestuurd door den 29-jarigen conducteur N. v. d. L. De tram, die juist in de bocht was, reed langzaam De 55-jarige Anton J. F. van Pelt, firmant, gewoond hebbende op den Binnenweg, wilde op hel achterbalcon van den bijwagen springen toen hij misstapte en tusschen de wielen geraakte. Nagenoeg vermorzeld werd zijn lijk na eenigen tijd, toen de wagen was opgevijzeld, te voorschijn gehaald. Men ver voerde het naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De heer v. d. Pelt was onge huwd. Den conducteur trof geen schuld. Vrijdagavond heeft bij het station-Dok laan te Amsterdam, een ontsporing plaats gehad onder eenigszins vreemde omstan digheden. Bij het vertrek van een goederen trein naar het station W.P. volgde het acherste deel van den trein ploseling een ander spoor, dan het voorste deel had ge daan. Dit werd veroorzaakt door het omleg gen van den wissel, terwijl de trein daar over passeerde. Volgens het personeel zou dit aan kwaadwilligheid te wijten zijn. Door deze manoeuvre met den wissel ont spoorden liefst twee wagons. Een daarvan kwam in aanraking met een wagen welke op i het terrein stond en die daardoor eveneens uit de rails ging. De zijwanden van den tweeden wagen werden ingedrukt. Ook de wissel werd beschadgid. Het ongeval ver oorzaakte geen stagnatie in den dienst. In den ochtend van den Oudejaarsdag is er voorts ook nog een ontsporing geweest op het rangeerterrein van het Centraal station te Amsterdam. Wederom trof het hier een rangeerende locomotief.*die dwars over de rails kwam te staan. Betrekkelijk spoedig kon de machine weer in het spoor worden gebracht, zoodat deze kleine escapade slechs geringe vertraging ver oorzaakte. Niettemin konden tusschen tier en twaalf uur over dit spoor geen treinen aan het tweede en derde perron aankomen of vandaar vertrekken. Rotterdam heeft ten slotte in 1926 ook nog een geval te boeken gekregen. Naar de Tel. verneemt, liep Vrijdagmid dag te ongeveer drie uur een goederen wagen van de Rotlerdamsche Tramweg Maatschappij in de Rosestraat, door onbe kende oorzaak uit de rails. De wagen kan telde, waardoor de lijn in beide richtingen versperd werd. Persoonlijke ongelukken ge beurden er niet. In ongeveer een uur 'ijds had men de baan weer vrij. De materieele schade is niet groot. Oudejaarsavond kwart over 12 liep een verloofd paar langs den Schiedamsche singel te Rotterdam. Terwijl het langs den water kant voortwandelde, struikelde plotseling de meneer en ging kopje onder in den singel. Het meisje verloor echter haar bezinning riet, stak den natten jonkman snel de hand toe en trok hem op het droge. In plaats ech ter dat deze zich dankbaar toonde jegens d? moedige redster zijn levens, overlaadde hij haar met de grolste verwijten, niet omdat zij hem niet had laten verdrinken, doch omdat zij langs den waterkant had willen loopen. Zoo snel zijn beenen hem dragen konden, spoedde hij zich naar zijn woning. Het tr-eis- ke alleen latSnd in den nacht. Langen tijd is Rotterdam berucht geweest om zijn hoofholen en groot was het aantal argelooze „buitenmenschen" dat in één van de vele „klappers" hun geld kwijtraakte. De politie heeft het laatste jaar echter veel suc ces gehad met haar strijd tegen de landhaaien en de statistiek is er om te bevvijzen, d3t de geroofde bedragen steeds minder worden. In 1923 werd in totaal voor 144.000 buit ge maakt, in 1924 bedroeg 't geroofde bedrag bijna de helft, n.l. 77.000 in 1925 was dit cijfer tot 66.000 gedaald. Het afgeloopen jaar is echter een laagterecord geweest, want in 1926 werd slechts voor 3200 geroofd. Cijfers die ongetwijfeld voor zich zelf spre ken. Toch blijft een bedrag van 208.200 over de laatste vier jaar altijd nog de moeite waard. Drie personen gearresteerd, Oudejaarsnacht ishet in het woonwagen kamp op den Heksenberg te Heerlen, bij een twist tot een revolvc'rgevecht gekomen tus schen de woonwagenbewoners, de gebroeders V. en zekeren S. De schutters hadden zich achter bun woonwagens opgesteld en losten talrijke schoten op elkander, echter zon3er te treffen. De politie, die door andere bewo ners, die in grooten angst verkeerden, ge- waarschuw d werd, wist de drie personen te arresteeren en nam twee met schep geladen i revolvers in beslag. De dader betrapt. ie Veil ray is gearresteerd en vervolgens; naar het huis van bewaring <.e Roermond overgebracht een zwerver, zekere K., die in de R. K. kerk op heeterdaad was betrapt bij het ledigen van de offerblokken. K. heeii reeds een zestal vonnissen voor ten zelfde feit achter den ruë. Voor 13.000 aan zegels ontvreemd. In den nachl van 30 op 3! Dec. is inge broken in het kantoor der Rijksbelastingen te Tilburg. Vermist wordt een groote boe veelheid zegels, tot een gezamenlijke waar de van circa 13.000. De politie stelt een onderzoek in. In aansluiting op het bericht omtrent de arrestatie van Randolph, den man in wiens bezit 3 van de 180 bankbiljetten van 1000 werden aangetroffen, welke den Nederlan der Huyser te Zurich ontstolen waren, wordt gemeld, dat de Zwitsersche autoriteiten te Londen diens uitlevering hebben gevraagd. Randolph, die reeds weder op vrije voeten was gelaten, werd opnieuw gearresteerd en in een politie-burau ondergebracht, in af wachting van de onderhandelingen over de uitlevering. Hij zal in elk geval tot 7 Januari vastgehouden worden. Omtrent de arrestatie van Randolph, een filmoperateur van beroep, worden nog de volgende, bijzonderheden meegedeeld: Het kwam vast te slaan, dat de drie bank biljetten, die in hel bezit van Randolph werden aangetroffen, behoorden tot de 180, welke den heer Huyzer in September ont- 'slolen werden. Bij het verhoor van Randolph bekende deze. dat hij met twee andere personen, Davidson en Blaine, hei plan had opgevat Huyzer te berooven, Davidson ontmoette Huyzer en stelde dien zijn vriend Blaine v oor, als iemand die voor een groot Ameri- kuansch concern werkte, en Randolph werd als de secretaris van een makelaarsmaat schappij voorgesteld. Zij wisten Huyzer te bewegen met hen een zaak op te zetten, waarin volgens hen 25 procent winst stak. Het aandeel van Huyzer in deze zaak zou 180.000 bedragen. Deze werden in den i >rm van 180 bankbiljetten van .1000 in witserland aan een der drie „hoofdfirman- m' overhandigd en nboit heeft de heer Hi ivzer ze terug gezien. De heer Huyzer heeft dezer dagen aan de poli tic-au tori feit en te Londen, het dramati sche oogenblik. waarop hij de 180 bankbil jetten aan de officiëele personen van de International Brokers Association zoo was de naam der onderneming overhan digde, uitvoerig verteld. Den 3en September 's middags lc 12 uur, zou hij in een hotel te Ziirich de bankbil jetten overhandigen. Men was overeenge komen dat Davidson en Blaine ook ieder 180.000 zouden meebrengen, om te too- nen, dat zij wel in een positie verkeerden om een zoodanige groote zaak te kunnen financieren. Toen ze allen bij elkaar geze ten waren wilden Davidson en Blaine wat gebruiken. Huyzer nam een kop thee, B-U'ine een glas bier en Davidson een whiskv soda. Huyzer liet even de 180.000 zien. Daarna stapte het heele gezelschap in een auto, om naar het gebouw van de firma te rijden. Huyzer begon zich toen moe en loom te voelen. Toen de aulo stil hield voor een groot gebouw, dat H. niet kende, pro beerde hij uit te slappen, maar hij kon geen arm of been bewegen. Blaine zei, dal hst niet hinderde en dat hij maar in den auto moest blijven. Davidson nam hem het geld, dat hij in een groote enveloppe in zijn hand hield, af en ging daarop het gebouw binnen. Na vijf minuten kwam hij terug met drie kwitanties bij zich, één voor de 180.000 door hém gestort, één voor 20.000 pond van Davidson en één voor 19.000 pond sterling voor Blaine. Davidson zeide, dat alles in orde was en dat zij voor één uur allen hun geld zouden terug hebben. Na eenigen tijd kwam Blaine bij Huyzer en zeide, dat alles verloren was. Davidson deed eerst o! er niets v'an waar was, maar toen Blaine hem een papier liet zien. was ook hij van hun verlies overtuigd. David son en Blance deden vreeselijk opgewon den. De een schreeuwde en de andexe trok zich als van woede en spijt aan de haren. Op dat oogenblik. zei Huyzer, was hij nog ziek geweest. Hij bemerkte nog, dat David son iels in zijn vestzak stopte het bleek later 1000 aan Zwitsersch en'Nederlandsch bankpapier te zijn daarna brachten ze hem naar het station, stopten hem in een slaapwagen en den volgenden ochtend merkte hij, dat hij te Weenen was. Den vol genden dag ging hij naar Ziirich terug, stel de daar de politie van de heele geschie denis op de hoogte, maar tot dusver bleef het een duistere zaak. Zondagmorgen om zeven uur, terwijl ce ouders naar de kerk waren en alleen de zeventienjarig dochter en haar 14-jarig, broertje in huis waren, zijn in de woning van den heer W. van der Doelen aan den Koppeldijk te Geffen, twee mannen binnen gedrongen. De lieden droeöen den hoed diep in de oogen. Het meisje verkeerde aanvankelijk in de meening met schooiers te doen te hebben en wierp de binnendeur dicht met de woorden: „Het is nog te vroeg". Tege lijkertijd trachtte zij, daarbij geholpen door haar broertje, de lusschendeur dicht te houden, maar dit gelukte haar niet. De deur ging open. Haar broertje zag kans naar bui ten te vluchten. Eén der mannen hield daarop hel meisje een revolver voor den neus en zei tegen haar: „Hou je bek, of ik schiet je kapot". Voordat het meisje in staat was te antwoor den, werd zij ernsig gewond door een revol verschot, dat haar de wang openscheurde van haar mond tot aan hei linkeroor. Haar broertje had in dien tijd om hulp geroepen. Het meisje zag nog hoe de indringers zich naar het leege t*ed van haar vader begaven en daar het kussen van afhaalden. Er lag echter niets onder. Daarop namen de woestelingen de vlucht. Naar wij vernemen, had de heer Van der Doelen toevalligerwijze eenige dagen ge leden zijn geld onder een der kussens»van de andere bedden een plaatsje gegeven. Hel bedrag, dat hij op deze manier bewaarde beliep verscheidene'duizenden guldens. De maréchaussee uit Geffen luidt het onderzoek. \an de daders is echter op het oogenblik nog geen spoor gevonden. BRUTALE OPLICHTER AANGEHOU DEN. In het begin dezer week vertoonde het bru tale heerschap zich wederom aan de Neder landsche grens. Nog denzelfden dag werd hij door de Akensche politie met behulp van de gemeente-politie van Kerkrade te Aken ge arresteerd en in de gevangenis aldaar ingeslo ten. PRESIDENT KRUGER'S REISWAGEN. Men zal zich misschien herinneren dat onlangs de oude reiswagen van president Kruger door het bestier ven de Londen- sche City aan generaal Hertzog als geschenk voor Zuid-Afrika is voorgedragen. Lord Kitchener had hem vroeger aan Lord Bear- sted geschonken en dez? had he n weer aan de City gegeven. De wagen is, naar tans gemeld wordt, den 24sten dezer met het motorschip Carnarvon Castle naar Zuid-Afrika vertrokken. De reederij, de Union-Castle Mail Steamship Company, vervoert hem vrachtvrij. Toen de 43-jarige fondsbodc. W. G. bijeen huis op de Mare te Leiden aanbelde, kreeg hij een zwaar voorwerp op zijn arm, waar door dit lichaamsdeel ernstig gewond werd. Het bleek, dat een stuk raamlood, dat in de vensterbank der bovenverdieping was blijven liggen, naar beneden was komen vallen. De 19-jarige N. de H., werkzaam in de Leidsche Katoenfabriek had het ongeluk, toen hij aan een vouwmachine bezig was, een rol uit die machine, op zijn hoofd te krijgen. Hij werd aan het hoofd bloedend verwond. Vrijdagmorgen reed de 40-jarige handelaar in kippen J. G. uit Nieuw-Amsterdam op den weg naar Schoonoord met zijn hondekar toen achter hem uit de richting Sleen de stoomtram naderde. Vermoedelijk door den schrik sprong de hond plotseling opzij, mei het gevolg, dat de wagen omsloeg, de man op de rails terecht kwam en door de tram gegrepen 'werd. Hij werd op slag gedood. De wagen werd r ernield. Ook de hond is gedood. De bewoners met moeite gereed. Een ernstige brand heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een perceel aan den Vaartweg te Hilversum gewoed, waarin een hoedenzaak van mevr. S. is gevestigd. Een agent van politie ontdekte den brand in den winkel, waarna hij de bewoners, die op de bovenverdieping sliepen, na over- klimming van een muur aan de achterzijde, wekte. De heer S. bevond zich reeds in bewuste- loozen toestanden werd met groote moeite naar buiten gedragen. Ook mevrouw S., nog een dame en een kind van tien jaar werden met moeite gered. De brandweer wist den brand tol de be nedenverdieping, die geheel uitbrandde, te beperken. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. Verzekering dekt de schade. Uit Weert wordt gemeld: Vrijdagmorgen vloog alhier de autobus van den onderne mer Van Eyck. uit Asten, in brand. De wa gen werd totaal vernield. De chauffeur wist zich in veiligheid te brengen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE VROUWEN VAN NAZARETH. Doet de Roomsche vrouw genoeg voor de bekeering in Nederland? Ja. lezers, vooral lezeressen, mei deze vraag wil ik beginnen, met deze vraag wi! ik eindigen: doet de Roomsche vrouw ge noeg voor de bekeering in Nederland? Weet zij haar taak? Begrijpt zij, wat haar te doen staat? Is zij zich ten volle bewust, dat de uitbreiding van Jezus' rijk hiér op aarde, voor een groot deel ook van haar afhangt? Zeker, dc Roomsche vrouw heeft haar liefdewerken, waar bij gelegenheid ook aan ongedoopte kinderen terloops wordt wel gedaan. Zeker de Roomsche vrouw heeft haar stichting Bethanië, en de kindercate- chumenaten bloeien in de steden en men werkt daar aan de bekeering van het schoolgaand kind. Maar verder? Verder was er, meenen wij, geen enkele vrouwenorganisatie, die krachtdadig mede werkt aan de bekeering van de jonge vrou wen in Nederland. En toch, ook daarvoor moeten en zuilen wij werken. Wij willen het ongaloovig meisje, de ongeloovige vrouw brengen tot Jesus we willen haar zijn liefde do-en ge voelen. we willen ze geluk geven, heel haar leven lang, een geluk, dat niemand ze ont nemen kan, door /vrouwen van ze te maken, die leven in en met en door Jezus' liefde. Maar daarvoor, om dat groote doel te be reiken, hebben wij vrouwen noodig, vrou wen met een Apostelziei. Ik weet hef, er zijn nog vrouwen, die in zich voelen het vuur van Apostel te willen zijn, in wier zie len laait een machtig enthousiasme van zich heeiemaal willen geven voor één groot doel, vrouwen die moeder willen zijin, moe der maar grooter en verhevener dan de vrouw in het huwelijk, moeder in de zui ver bovennatuurlijken zón, dus breeder en wijder en veel omvattender. Tot die vrouwen, die zich welen Je of feren blij en graag, tot die vrouwen richt ik mij speciaal. Tot haar, die kunnen en willen leven voor één alles bezielende ge dachte: Jezus' liefde uitbreiden in aller herten; Jezus Koning maken over allen; Jezus, gekend, bemind, aanbeden door alle .schepselen. Men behoeft in Nederland (telkens blijkt het immers opnieuw) slechts te wijzen op epn mooi werk van naastenliefde, of op een veelbelovendcn vorm van apostolaat, of van verschillende kanten stroomen er op offerende krachten toe, van kust tot keur, en in een ommezien groeien kleine onder nemingen tot machtige bewegingen op. Moge het voldoende zijn, hier uit te leg gen, welke nieuwe organisatie wij bedoe len, voor welk nieuw werk wij uw persoon lijke medewerking en voor 't allerminst uw sympathie vragen. In Rijswijk (Z.-H.) wonen sinds eenige ja ren de vrouwen van Nazareth", Haar doel is: ongelodvige meisjes (boven den leer plicht) en vrouwen tot het Katholiek ge loof te brengen. Zij willen de vrouw zoowel geestelijk als materieel in betere conditie bren'gen, zij willen haar geven: het Room sche geloof en daarbij een solide positie in de maatschappij. Een. dubbel doel dus: van den éénen kant geestelijk, van den anderen kant zuiver stoffelijk. Toch één in wezen; twee wegen leidend naar één en hetzelfde eindpunt, het vormen van degelijke,Katho lieke vrouwen. Immers, zij willen de vrouw leeren arbeiden, leeren werken in den geest van Christus. Zij willen haar Jezus leeren kennen. o*der en bij en door het werk. Heeft Jezus zelf niet gezegd tot zijn leer lingen: bidt en werkt? Heeft Hij zelf den arbeid niet verheven tot één van de grootste aanbiddings&cten, die wij menschen kunnen stellen? Heeft hij zelf niet 30 jaar gearbeid enkel en alleen, om ons een voorbeeld te zijn? .Met dit tweevoudig doel voor oogen, hebben dé Vrouwen van Nazareth haar eerste „vak-catcchuménaat" opgericht. Daar worden de meisjes Jmecst ongedooplen) op geleid in verschillende vakken. Het prin cipe is te onderwijzen: een hoofdvak, bij vak en een liefhebberijvak. In het hoofdvak, waar zii na psychotech nisch onderzoek den meesten aanleg voor blijken te hebben, worden zij tot eerste klas krachten opgeleid. Om in mogelijken malaisetijd toch in haar levensonderhoud te kunnen voorzien, wordt haar nog een bij vak geleerd. Dit bijvak nu, is niet willekeu rig, maar zal altijd zijn: grondige kennis van huishouding en naaien; daarmede tevens re kening houdend en overwegend, dat het grootste deel der meisjes tenslotte alleen die groote laak te vervullen krijgen, die ze wacht als gehuwde vrouw, n.l. móeder te zijn. Verstandig overleg en zelf weten te leiden en regelen wordt bij haar allen aan gekweekt (het groote middel: zelfopvoe ding, maar daarover later)- En dan krijgen de meesten nog les in een liefhebberijvak, dat ze voor haar pleizier beoefenen, op den koop toé. De hoofdvakken, die er op het oogenblik worden onderwezen, zijn: machinaal breien, lingerie- en cosluumnaaien, boekbinden. Natuurlijk zal bij ieder nieuw vakcatechu- menaat de ontwikkeling anders zijn en zul len die vakken worden onderwezen, welke voor de meisjes de beste vooruitzichten openen. Het werk hier leeft en groeit; het vakcatecWumenaat voor meisjes in in het klein begonnen en opgegroeid en nu is het oogenblik gekomen, dal het zijn wieken verder en breeder gaat uitslaan. Er moeten meerdere dergelijke vak-catechumenatcn komen. Lag het eerste vrouwelijk vakcate- chumenaat een eind buiten de stad, hel tweede zal binnen de stad liggen. Namen wij in onzen eersten tijd slechts, interne leerlingen aan, de bedoeling is thans ook externe meisjes in de leer te nemen. Rustte in den aanvang de geheele leiding in han den van „De Vrouwen van Nazareth" zelf; thans gaan zij er externe liefst gediplomeer de krachten bijnemen om in de dringende behoeften te voorzien. Behoefte toch aan een vakcatechumenaal hebben alle catechumenen von den leeftijd, waarin men een vak leert. En die zijn er van vele soorten. En wij willen die soorten doen groeien en bloeien. Vrouwen, gij allen, die er naar verlangt. Apostel te zijn, eerst in uw eigen vaderland en later in de hall beschaafde missielanden (Java, Japan, Brazilië, Canada), vrouwen met een mannelijk missionarishart wij mogen u blijde toeroepen: „de lang verwachte en vaak gevraagde organisatie bestaat than:;, ze leeft, ze groeit, ze bloeit." Jonge vrouwen, gij die U geschikt voelt meisjes op te leiden voor alle lagere en hoogert vakken, komt en sluit u aan bij de Vrouwen van Nazareth. Naast interne leden, die zich door een eed van gehoorzaamheid en een gelofle van kuischheid vast aan het werk verbinden en dan ook in twee jaar proeftijd voor haar prachtige taak worden opgeleid, zoeken wij op het Oogenblik ool< een reeks externe leden: uitsluitend be kwame liefst gediplomeerde v?kleeraressen (coupeuse-raodiste, huishoudkundige, diploma fraaie handwerken) die genegen zijn met of zonder inwoning, ons te helpen in de vak opleiding onzer leerlingen. Dezen behoeven zich niet vast le ve binden. En wie b.v. in de wintermaanden vrij zou zijn, maar in den zomer door andere bezigheden in beslag genomen zou worden, kan voor dien winter tijd een uitstekend extern lid worden. We gaan naar Java, zoo gauw mogelijk en daar kunnen we niet zonder onderwijze ressen, jeugdleidsters. En speciaal voor Java hebben wc noodig Universiteits-studenten, vrouwen met academische opleiding"). De vakcatechumenaten hier in Holland zijn slechts de aanloop; het groote werk toch zal ten slotte plaats vinden buiten Holland, ook daarvoor kunnen wc krachten gebrui ken. Laten dan komen alle vrouwen, die edelmoedig durven zijn, laten komen allen, die graag haar leven geven, om anderen dicht bij Jezus te brengen, laten komen allen, die zich enkel vrouw voelen, dat is enkel liefde en laten zij zich aansluiten jbij ,,de Vrouwen van Nazareth", om mei haar samen zich le richten lot „de" vrouw bij i uitnemendheid, de t>rouw van Nazareth. Maria, om evenais Maria, Jezus in ons op bovennatuurlijke wijze te doen leven en groeien, Rijswijk, (Z.H.I, Hukze „de Voorde" 1 Jan. 1927 MARGUERITE VAN GTLSE. Overste der Vrouwen van Nazateth. Spoedig zal een aanvang gemaakt word met het aanbrengen der kwartierbordjes, Noord, Oost, Zuid, West en Centrum bij de straatnamen, ah gevolg van de indeeling van de stad in verschillende kwartieren. De commissaris vJn politie van het bureau J. D. Meyerplein, de heer C. van Asperen, die reeds geruimen tijd ongesteld was, is in de Nederl. Hervormde Diaconessen- Inrichting aan den Overtoom alhier opge nomen. De R. K. Vereeniging tot bestrijding der Zedeloosheid (Voor Eer en Deugd) houdt 11 Januari een groote vergadering, opgeluisterd niet muziek en zang, in de zalen van het feestgebouw „Bellevue." Spreker Pater Han- ricus van de orde der Capticijnen, tnet het onderwerp: Schandlectuur en N. Malthu sianisme. Het koor der St. Dominicus-kerk en mejuffrouw Nellie Verkroost, sopraan, verleenen hun welwillende medewerking, Deze vergadering zal per radio worden uitgezonden. Polshorloges zijn licht te beschadigen voor werpen, die het best niet anders dan opge borgen in vest- of borstzakje gedragen kun nen worden. Maar de zaak kan ook voor de gezondheid nadeelige zijde hebben, gelijk in een gezin te Amsterdam gebleken is. Daar at men gestampten pot; een der huisgenooten voelde een stukje glas in den mond en wat bleek? Dat hef. dienstmeisje het voedsel had be reid, terwijl zij haar horloge om den pols had, waarbij het glas, 'zonder dat ze dit be merkt had, er véas afgesprongen, in het eten terecht gekomen en daaronder mede was fijngemaakt. Er zal wel geen huismoeder zijn, die, dit lezende, zich niet voorneemt, om onder geen beding toe te laten, dat haar personeel, in de keuken, een dergelijk gevaarlijk sieraad draagt. Enzelf het voorbeeld te gever DE TRAM IN PLAN-WEST. Doortrekking van twee lijnen in Juli a.s. Naar de Tel. verneemt zal de docr.rekking van de lijnen 7 en 17 niet eerder een feit zijn dan 1 Juli 1927. De directie der gemeente tram hoopt zoo vroeg mogelijk een aanvang te doen maken met de werkzaamheden, de baan en de bovenleiding betreffende. Een gunstig voorjaar kan daarop invloed uitoefenen en in dit geval wordt 1 Juli als de datum genoemd. Het spoor van lijn 7 ver- eischt werkzaamheden in de Jan Evertsen- straat en op het Mercatorplein, dat van lijn 17 op de Postjesweg, op een gedeelte van den Hoofdwee en op het Surinameplein. Eerst West, dan Oost is het parool van de directie, omdat het hier een geïsoleerde wijk betreft. Wanneer de werkzaamheden in West haar beslag zullen hebben gekregen, komen de andere veranderingen aan de beurt. Hier onder is niet begrepen de ver anderde routes der buslijnen, immers deze hangen alleen af van de levering van de nieuwe bestelde motorbussen. De doortrekking,van lijn 13 over een ge deelte van de E.S.M.-baan zal zeker na 1 Juli plaats vinden. Het wagenpark van de gemeentetram be hoeft voor deze veranderingen niet te worden uitgebreid. Het plan, ons doel in Java hier nog kort weer te geven, zou te ver voeren. Uit Kowno wordt gemeld: Volgens de „Litausche Rundschau" hebben in het dorp Blaudschius op oudejaarsavond roovers een gezin van zes personen vermoord. Nadat zij in den nacht de woning waren binnengedron gen en den 27-jarigen boer en zijn echtge- r.oott hadjen doodgeschoten, sneden zij den vier kinderen d,e keel ai. Na hun misdaad staken zij het huis in brand, waarna zij de vlucht namen. De toegesnelde buren konden lechts de lijken uit de vlammen redden. Volgens een bericht uit Innsbruck had op Nieuwjaarsdag bij den Arlberg een ontzet tend lawine-ongeluk plaats. Twee ski-par tijen. w.o. 7 Engelschen, werden door zware lawines overvallen en in de diepte medége- sleurd. Van de tien personen, die omlaag stortten, konden er vier dood en drie zwaar gewond geborgen worden, terwijl de overigen als verloren beschouwd moeten worden. De regeering-Diaz heeft geweigerd, de be middeling, door Costa Rica aangeboden, te aanvaarden, op grond, dat haar erkenning door de V. S. bemiddeling onnoodig maakt. De liberalen erke, nen, dat hun totaal aan tal dooden en gewonden in de jongste cirie- daagsche gevechten 82 bedraagt. Naar hun raming hebben de conservatieven 150 dooden en gewonden verloren. Er zijn aardschokken waargenomen op punten, welke onderling op 150 mijl afstand gelegen zijn. Van verliezen a„n menschen- levens wordt geen melding geblaakt. Uit SanFrancisca wordt gemeld, d>t de aardschokken er waren een heele reeks en zij werden met lusschenpoozen van twee minuten waargenomen in het zuiden van Californië voor een millioen dollar schade hebben aangericht. De schokken begonnen te middernacht en nog uren daarna voelde men trillingen. Speciaal dc stad Calexico en ook de over de MexicaanSche grens ge legen plaats Mexicali hebben le lijden ge had. In andere grensplaatsen is eveneens schade veroorzaakt. De gouverneur van Neder-Califórnië ver klaart, dat te Mexicali in Mexico de krijgs wet moest afgekondigd worden ten gevolge der aardschokken. Er zijn in die plaats zware branden uitgebroken, die op hun beurt heel wat schade aanrichten. Doordien de waterleidingbuizen braken, was hel blus- schingswerk al zeer moeilijk. De straten zijn voor het verkeer gesloten. Slechts voetgan gers kunnen er zich zij 't met moeite, tengevolge van de groote massa's pum voortbewegen. In alle Maleische staten wordt de moed van den sultan van Perak geprezen, die aan het hoofd van zijn ambtenaren met ge vaar van zijn leven aan de "adding van de slachtoffers der overstrcomingen heeft meegeholpen. De overstroomingen, veroorzaakt door een stijging van 13 M. van het water der rivieren in de omgeving van Kualakangsar, hebban tal van do, pen van inlanders weg gespoeld. In heel Perak speelden zich af schuwelijke too'.ieelen af. Bij de bruggen zijn de wa er we gen versperd door de lij ken van kinderen, die door hun ouders in wrakke bootjes waren gezet, in de hoop, hen het leven te doen behouden. Men gelooft, dat er zeer veel menschen ver dronken zijn en duizenden dakloos zijn ge worden. De schade is niet te becijferen. Roomsch-Katholieke priesters, die van hun posten te Hankau zijn aangekomen, maken gewag van talrijke daden, welke tegen de vreemdelingen en tegen de Chris tenen gericht zijn. Chinee.-cb gepeupel heeft vaak kerken aangevallen en in brand ge sloken en eigendommen van Katholieken geplunderd. Te Kiockiang bevinden zich reeds zes vreemde torpedobooten. De Cantonneesche commissaris van Buï- landsche Zaken heeft den buitenlandschen consuls meegedeeld, dat met ingang van 1 Januari een belasting op allen gewonen invoer en 5 pCt. op luxeartikelen zal wor. den geheven. Aan de „Times" wordt gemeld, dat de Britsche regeering den Britsehen missiona rissen heeft aanbevolen, zich terug te trekken uit de provincie Kiangst, m verband met de moeilijkheden om hun leven te be scherm en' tijdens de daar heerschende onlusten. Uit Hankau wordt verder aan de „Ti mes" gemeld, dat de R.K. bisschop aldaar aan de missionarissen in de provincie heeft opgedragen, naar Hankau terug te keeren ter wille van hun veiligheid. De buitenlandsche concessie he Kicekang is door soldaten afgezet, die hel binnenkp- men en het verlaten der concessie beletten. Een Britsche kanonneerboot verleent as- sistenie. Dé nationalistische zuidelijke regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbi; de sleden Hankau, Woetsjang en Hanyang worden samengesmolten tot één agglome raat, dat Woehau heet. Dit zal de hoofd stad der nationalistische regeering zijn. Nummer 140 140. Ook moesten meneer en mevrouw kennis makèn met Professor Buffel, die plant- en dierkunde onderwees. Professor Steenbok, die les gaf in het bok sen, professor Ezel, die zangles gaf en Professor Bison, die de natuurwetenschappen beoefende. Zij waren allemaal groote geleer den, tot zelfs bij de meikevers en de langpoolmuggen beroemd. 141. Maar een van de grootste lichten aan de hoogeschool van Doohitle was mevrouw Lama var, Peru. Zij onderwees volks dansen. Vooral ,,'k Had mijn brilletje al voor mijn oogen" v/as zeer geliefd onder de stu denten. 4PF 142. Meneer Doolitfle werd tij dens zijn bezoek aan de Hoo- geschool benoemd tot doctor in alle dierenwetenschappen. Wat zag hij er deftig uit, toen hij als professor was uitgedost. Aïe- vrouw was nog nooit zoo trotsch op hem geweest. Nummer 142 143. Api Baviani, die een bio scoop had in Doolittlc, nam dade lijk een prachtige opname van den nieuwen professor, die een redevoering hield, waarin hij glashelder aantoonde, dat de beesten net zoo knap konden zijn als de menschen, indien ze er maar voldoende moeite voor deden Wordt vervolgd, Nummer 141 Nummer 143.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8