UÏTËN PRIJSVERLAGING THAnS Radio-Omroep Nieuwe Baarlemsche Courant Hi AAN ONZE LEZERS De liefde van een kunstschilder. Een verklaring van Cook na zijn Russische reis. De hoopvolle toon In de Nieuwjaarsboodschap van Briand. In het bezette gebied heeft zich een nieuw incident voorgedaan. Talrijke communisten op Sicilië gearresteerd. Een motie van waardeering vopr den arbeid van Hertzog ter Britsche Rijksconferentie. Onder de Radio-berichten: Ontsporing van een sneltrein bij Boekarest; dooderu Britsche uiteenzetting van de nota van Tsjen aan Kellogg. BINNENLANDSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Verkeer op den Waterweg in 1926. UIT ONZE OOST. Twet> verzetslieden neergelegd. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hoe er gevaren moet voorden op de Maas bij Grave, Onderscheiding aan den Oud-Rijksbouwmeester Peters. Radiostation Scheveningen. KUNST EN KENNIS. De Maasbrug te Maastricht. Prof. Dj. W. J. De Haas De Usvogel. KERK EN SCHOOL. Missionarissen van het H. Hart naar Midden-Java. Terug uit de Missie. De Chineesche Bisschoppen. Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver-| tenties te plaatsen in onze eigen AMSTERDAMSCH NIEUWS. Amsterdams haven in 1926. FEUILLETON. Cook en het Bolsjewisme. Cook, dz secretaris der Mijnwerkersfede ratie, uit wiens te Petersburg gehouden rede voor de communisten duidelijk zijn bolsje wistische gezindheid te voorschijn trad, heeft aan den correspondent van den „Manch. Guardian" te Moskou een interview toege- Etaan, dat de door de „Times" geuite ver onderstelling, dat Cook zint op een vernieti ging van de bestaande Internationale van Mijnwerkers vrijwel bevestigt. Cook, die nog Steeds de zichtbare teekenen draagt van over- werktfceid, verklaarde, na een lofzang op wat hij in Rusland had gezien, dat de Engelsche mijnwerkers walgen van de houding, die de Internationale van Mijnwerkers gedurende de Engelsche mijnwerkersstaking had aange nomen. „Ik persoonlijk," zeide Cook, ..zal nooit met de Mij nwer kersinteroationale samen werken, zoolang Frank Hodges, (haar secre taris, die, volgens Cook, alles heeft gedaan om de staking te saboteeren) daarin een offi- cteele positie bekleedt. Mijn collega's in de Engelsche Federatie hebben mij," zoo ver klaarde hij verder, „opgedragen om met den Russische a Mijnwerkersbond te onderhan delen over de stichting van een Engelsch- Russisch mijnwerkerscomité, dat een perma nenten band zal zijn tusschen de mijnwerkers der twee landen. Ik persoonlijk ben er voor, om alle betrekkingen met de tegenwoordige mijnwerkersinternationale geheel af te bre ken, die gedurende de jongste staking haar nutteloosheid, heeft bewezen, en het En- gelsch-Russische Mijnwerkerscomité te ge bruiken als de kern van een nieuwe Mijnwer kersinternationale, die zal worden gebaseerd op de werkelijke beginselen van internatio nale arbeiderssolidariteit. Cook gaf verder uiting aan zijn overtui ging, dat een revolutie in Engeland onver mijdelijk is. Hij zelf was voor het aanwenden van middelen die varieerden van de bom tot de stembus om dé arbeiders te helpen bij de omverwerping van het kapitalisme. Cook liet in het midden of de revolutie zou komen door een algemeene staking of door een politieke overwinning der Arbeiderspartij, welke zou leiden tot nationalisatie van de mijnen en de groote industrieën. Brian ds Nieuwjaars boodschap. Ter gelegenheid van het Nieuwe Jaar heeft Briand het voorbeeld van sommige buiten- landsche staatslieden gevolgd en aan ver schillende Parijsche bladen interviews toe gestaan over de buitenlandsche politiek. Het feit is te Parijs opgemerkt en bespro ken, dat Briand misschien voor de eerste maal openlijk heeft verklaard, dat Locarno de verwezenlijking is van zijn politiek op de conferentie te Cannes in 1922, welker ont wikkeling Millerand verhinderde. In de „Matin" legt Briand er den nadruk op, dat Duitschiand zijn bij de verdragen vastgestelde grenzen door Locarno openlijk en vrijwillig bevestigd heeft en zich verbon den heeft ze nooit met geweld te wijzigen. Briand beschouwt het Italiaansch-Duitsche verdrag als onberispelijk en is zelf steeds tot een toenadering met Italië bereid. In het „Journal" zegt Briand Locarno is de uitvoering van het verdrag van Ver sailles, daar het dit bevestigt door een vrijelijk aangegane conventie, waarbij een juridisch stelsel in de plaats van het stelsel van ge weld wordt geplaatst. Briand wees op de gunstige wijziging in Duitschiand, waar de kalmte aanstonds is teruggekeerd na de li quidatie van het incident van Landau. Hij gelooft aan een algemeene ontspanning in Europa de oude methodes van de diploma tieke en militaire intimidatie zijn door pro cedures van verzoening, bemiddeling, in terventie en arbitrage vervangen. Briand sprak alle geruchten tegen over meenings- geschillen met zijn onmiddellijke medewer kers, doch erkende dat een uitvoerige par lementaire discussie over de orienteering der huidige Fransche diplomatie binnenkort noodzakelijk is. De ontruiming van het Rijngebied. De „Echo de Paris" begint een enquête over de mogelijke consequenties van een ver vroegde ontruiming van het Rijnland. Het blad publiceert een brief van Clemen- ceau, die melancholiek verklaart te weigeren Zijn meening te geven, daar deze nutteloos zou zijn omdat hij reeds dood is en zelf bij zijn begrafenis aanwezig is geweest. De spionnage-zafk- Stranders. De Berlijnsche correspondent van de „Daily News" heeft een onderhoud gehad met dr. Weber. Dr. Weber verklaarde dat het doel van Stranders reis naar Berlijn en van zijn eigen bezoek aan Frankrijk slechts was de aankoop van machines voor Duitsche firma's, die vóór den koop informaties ver langden. Hij ontkende ten stelligste dat hij of Stranders op eenige wijze in verbinding S onden met een Duitsch spionnagestelsel. Hun verhouding was slechts een van commer- cieelen aard. Hij beschuldigt er een vroegeren handelsvriend van Stranders van, dat die valsche beschuldigingen tegen hem heeft in gebracht bij de Fransche autoriteiten, en ver klaart dat hij een volledig antwoord heeft op de beschuldigingen. Weber deelde mede, dat hij optrad voor de „Handels- en Verkeers- maatschappij." In het bezette gebied een nieuw incident. Uit Kehl wordt gemeld Op OudejaarS' avond hielden een Fransche onderofficier en twee soldaten, die in beschonken toestand verkeerden, een arbeider aan, die per rijwiel passeerde. Zij namen hem de fietslantaarn af, naar het schijnt omdat de arbeider om de Fransche soldaten gelachen had. De Fran' sche soldaten wilden daarop een tweeden ar beider, eveneens op de fiets, aanhouden. De ze ontkwam evenwel, waarop zij dreigden te schieten. Op een aanklacht van den eersten arbei der had de Fransche gendarmerie intusschen reeds een vervolging der daders op touw ge zet. Zij werden spoedig aangehouden en op gesloten. Communisten gearres teerd op Sicilië. Een telegram uit Palermo aan de bladen maakt melding van de arrestatie van talrijke Communiste^, onder wie alle leiders van de communistische organisatie op Sicilië. Er zijn o.a. een honderdtal brochures, kaarten en lijsten met 36.000 namen van leden der communistische partij in beslag ge nomen. Waardeering voor den ar beid van Hertzag. Het Congres der Arbeiderspartij nam na een zeer levendig debat met slechts tien stem men tegen een motie aan, welke groote waar deering uitdrukt voor de grootsche diensten door Hertzog, den premier, op de Rijkscon- conferentie aan Z.-Afrika bewezen, met vreugde de verklaring van de Rijksconferen tie begroet, betreffende de Dominionstates van Zuid-Afrika, en het vertrouwen uit spreekt dat de regeering er naar zal streven, spoedig de nationale vlaggenkwestie te rege len, om aldus mede te helpen aan de bevor dering van de nationale eenheid. Opstandige beweging in Nicaragua. j President Diaz heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij beweert dat de Mexi caansche regeering een nieuwe expeditie naar Nicaragua heeft georganiseerd, uitge rust met wapens, mumtie, vliegmachines en Mexicaansch militair personeel en dat de ontscheping van Amerikaansche fuseliers en mariniers tot het beschermen van leven en eigendom der Amerikanen en andere bui tenlanders geenszins zijn regeering ten goede komt en dat de toekomst van Nicaragua en ten slotte van heel Midden-Amerika op het spel staat in het heerschende conflict tus schen zijn regeering en de regeling Calles van Mexico. Ontvoering van twee bui tenlanders. De Engelsche legatie verzocht om de be scherming door Mexicaansche soldaten van een aan Engelschen toebehoorende mijn bij Parral (Mexico) en wel naar aanleiding van de ontvoering Dinsdag jl. van twee harer Amerikaansche employés, die tegen een los geld van tienduizend pesos zullen worden vrijgelaten. De Amerikaansche employés werden door de bandieten in vrijheid gesteld tegen een som var 10 pesos. De Mexicaansche Petro- leumwetten. De eerste dag van de nieuwe petroleum- en landwetten is'zonder incidenten verloo- pen. Naar de meening van de Mexicaansche regeering hebben de voornaamste buitenland sche petroleummaatschappijen, daar zij ver zuimd hebben zich aan te melden, door be vestiging van hun rechtstitel op het land en de pachten, die zij voor 1907 verkregen, het recht op de erkenning van hun rechten op zoodanige eigendommen verloren hebben, doch men vraagt zich af of de Mexicaansche regeering thans bepaalde stukken land zal overnemen en tot welke actie de buiten landsche regeeringen in dit geval zullen over gaan. Totnogtoe maken de berichten uit Tampico geen melding van confiscatie van petroleumeigendommen. In de Kamer deden de afgevaardigden opnieuw aanvallen' op de Vereenigde Staten, wegens hun politiek tegenover Mexico en latijnsch Amerika. Er werd verbitterde cri- tiek geoefend op het Amerikaansche depar tement van Buitenlandsche Zaken, terwijl de zaal weergalmde van de toejuichingen van Calles voor zijn verzet tegen de agressie der Vereenigde Staten. Een spreker verklaarde, dat Mexico den weg effende voor de con-1 solidatie van alle Spaansch-Amerikaansche volken tegen de overkeersching der Vereenig de Staten en dat de Mexicanen, mogen zij dan geen succesrijke dollarjagers zijn en niet gelijk de Yankees weten hoe zij de dol- lardiplomatie moeten toepassen, weten hoe te sterven voor hun eer en "den strijd te voeren tegen vreemde indringers. Nieuwjaarsboodschap van Calles. Klaarblijkelijk met het oog op de positie van de petroleumindustrie, doch zonder dat dit werd gezegd, verklaart Calles, de presi dent, in een Nieuwjaarsboodschap aan het Mexicaansche volk, dat hij niet voornemens is, aan een constitutioneele wet een inter pretatie te geven, die wettige belangen zou kunnen benadeelen, in Mexico, gevestigd. Het land, zegt hij verder, heeft geleden door valsche voorstelling door zijn vijanden in het buitenland. Het Engelsche memo randum. Sjen, de Kantonneesche minister van Buitenlandsche Zaken, zond telegrafische een nota aan Kellogg, betreffende het ver melde voornemen der Vereenigde Staten om het Engelsche memorandum in zake China goed te keuren. Sjdn zegt, dat in weerwil van de uitvoering uiteengezette gevoelens, de werkelijke beteekenis van het Engelsche voorstel nopens de surtaxes is, dat tweederde van de nieuwe belasting naar de vijanden van de Kantonneesche regeering zou gaan, die in staat zou zijn den burgeroorlog voort té zetten, wanneer hun oorlogsfondsen werden aangevuld, waardoor de bevrijding van China van het buitenlandsche imperialisme zou worden vertraagd. .Sjen meent ook, dat de voorstellen in zake de surtaxes den honger der militaristen zal aanwakkeren om in de verdragshavens, »n het b-zonder Sjanghai, waar veertig pCt. der surtaxes wordt ver zameld, den baas te spelen. cms land van (Jroofe bel.ikenis mag wor den geacht. Wij kunnen, zei hij, trotsch zijn op dezen dag, nu ons land met dezen zakelijk en omroep andere landen is voor- gegaan. Spr. voegde hieraan woorden van dank toe tot hen, die aan de totstandkoming van dezen omroep hebben medegewerkt. Toen werd tot bezichtiging van de interne installatie en van de seinmasten e.d. van het station overgegaan, gevolgd door een tocht naar Meyendel, waar de ontvangst installatie is. 20.266 schepen binnengekomen, tegen 13.883 in 1925, Gedurende 1926 zijn den Nieuwen Wa terweg binnengekomen 20.266 schepen, waaronder 16.199 stoomschepen, 16 zeil- schej>en; 68 zeelichters, 3777 bunkerbooten; 58 vreemde sleepbooten, 98 bijleggers, 5 vreemde marine-vaartuigen, 14 stuks bag- germachinesmateriaal, 8 sloopers en 23 stoomers tegen 13.888 in 1925. Boven dien kwamen den Waterweg binnen 867 vreemde stoomtreilers en wel om te bun keren. Uit Koetaradja wordt gemeld. Een patrouille onder kapitein Gosenson legde aan de Westkust van Atjeh twee verzetslieden neer, Vier verzetslieden heb ben zich aangemeld. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Limburg maakt bekend, dat in verband met den bouw der stuw te Grave tot nadere aan- kcndiging de scheepvaart op de Maas ter plaats moet geschieden langs den rechter oever der rivier door het daarvoor met bolbakens en tonnen aangegeven vaarwa ter. Op den in de rivier aanwezigen stroom- pijler zal een seinmast worden geplaatst, welke des daags aan de voor de scheep vaart vrije zijde twee zwarte bollen boven elkander zal vertoonen. Des nachts zal de mast aan d« voor de scheepvaart vrije zijde van een helder wit licht voorzien zijn, met daarboven een rood licht. Aan de niet vrije zijde zal hij een rood licht vertoonen. Met deze kennisgeving komt te vervallen de kennisgeving voor de scheepvaart ter plaatse van Mei 1926. H. M. de Koningin heeft de zilveren me daille voor kunsten en wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje, verleend aan den oud-rijksbouwmeester, den heer C. H. Peters. Geopend voor de uitzending van zakelijke berichten. In het Rijiks-radio-telefoonstation te Scheveningen-haven is Maandagmorgen de omroep voor zakelijke berichten in gebruik genomen, waarbij de minister van Water staat mr. H. van der Vegte, den zender voor het publiek heeft opengesteld met een korte rede. Behalve de minister waren o.m. aanwe zig mr. W. A. baron van Ittersum, refe rendaris van het dep. van Waterstaat; G. J. Hofker, inspecteur der Posterijen en Te legrafie; H. J. Claasen, referendaris bij het hoofdbestuur der P. en T.; ir. Völter, on der wiens technische leiding de omroep tot s'and kwam en eenige anderen. Na den minister voerde het woord de directeur van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, de heer M. S. Vaz Dias, die zeide het een groot voorrecht te achten ook eenige woorden met dezen nieuwen zender door het luchtruim te sturen. Nog spraken de heer J. A, Geluk, secre taris van den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) die de mark berichtenverzending aan kondigde, dr. Jos de Cock en de heer A. A. Scheevers. .De heer Chr. Vüweg sjwak namens de Ver. De Nederlandsche Dagbladpers. In den beperkten kring der genoodigden heeft vervolgens de heer G. J. Hofker, namen» den wegens ongesteldheid verhin derden directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, uitdrukking gegeven aan den dank der administratie voor de belangstel ling door den minis'er betoond om als eerste-omronp-spreker den omroep in wer king te stellen. Voorts dankte hij de bee- ren Claasen die onder de auspiciën van den D. G. de organisatie van den omroep leidde en ir. Völter, die in een bijzon der korten tijd voor den bouw van het station zorgde. Ir. Völter gaf een uiteenzetting van de werking en de beteekenis van het station. Minister van de Vegte heeft daarop ge constateerd, dat in het eenvoudige gebouw thans een dienst is geopend, welke voor MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den prijs van mond- en hla jwzeerserum, ten gebruike voor toepas sing voor uitvoer bestemd vee, tevens voor de gevallen, waarin het als uitzondering aan buitenlandsche Regeeringen, instituten e.d. wordt afgeleverd, bepaald op 2.50 per 100 kub. c.M. In een gecombineerde vergadering van de leden en genoodigden van het Provinciaal Ge nootschap voor geschiedenis, taal en kunst, „Limburg" en van de R. K. Volksuniversiteit „De Blauwe Bloem" hield dr. Fel. Rutten in de feestzaal National te Venlo een voordracht over kunstmonumenten in Limburg, die toe gelicht werd met lichtbeelden. De lezing was een warm pleidooi voor het behoud der Maasbrug te Maastricht, die een ongeëvenaard geschiedkundig monument ge noemd werd. De druk bezochte vergadering volgde met de grootste belangstelling de toelichtingen van den spreker. Prof. Dr. W. J. de Haas, hoogleeraar in de natuurkunde en de meterio-logie te Lei den is, naar gemeld wordt, in het Diaco- nessenhuis aldaar opgenomen, waar hij een zeer ernstige operatic heeft ondergaan. Zijn boestand was Maandag zeer bevredigend. De correspondent te Workuro' Van de „Leeuwarder Crt," schrijft; Ja, de ijsvogeljes zijn er weer en ik ge loof zelfs, dat er in de laatste week veel zijn aangekomen. Op den eersten Kerstdag zag ik er wel negen. Dat was wel verrassend vceL Zij zaten daar als prorikjuweelen van de vo gelwereld zich te ko-esteren in het heldere zonnelicht aan 'den waterkant. Moge u de eigenaardige lichaamsbouw niet bijzonder aanstaan, op de kleurscba- keering van het gevederte durft ge toch geen aanmerking te maken. Die kleuren pracht te beschrijven zou niet gemakkelijk zijn, want niet te noemen nuances van hlauw en groen en bruin en rood komen er in voor. En dan die weerschijn, werlke u verbijstert, als ge den ijsvogel nu eens be neden u en later weer boven u waarneemt? Wie in de gelegenheid komt, moet eens op dat groote verschil letten. Ik bedoel dat verschil van kleur naar gelang van dfe plaats van waarneming. Er werd mij na de Kerstdagen reeds een paar keer het aanbod gedaan er een te schieten voor museum of verzamelaar. Ik heb dat aanbod bruusk geweigerd. Zoo'n pronkjuweel behoort thuis in de natuur en moet liefst gezien worden bij witbevroren of. besneeuwde velden, wegen en ijsvlakten. Dan sleeks dat blauw en groen en rood het meest af. Tracht eens den ijsvogel waar te nemen 'bij zijn vischvangst, als bij gezien is op een paal of ta'k boven het watfer. Wanneer hij dan pijlsnel neerschiet en onderduikt, om een klein vischje of waterinsect te ver schalken, is die verrassend vlugge bewe ging voldoende om u den vreemden, plom pen lichaamsbouw te doen vergeten. Ziet ■ge een opgezet exemplaar in een museum dan vindt ge den kop te groot, den snavel te lang en te zwaar, en den staart belache lijk klein. De ijsvogel», die ge nu waarneemt, zijn onze wintergasten. Zij vertoeven slechts tijdelijk in deze streken. Daarom is het nu zaak op uwe wandelingen en tocht jes naar bui'en goed op te letten. Langs kanalen en vaarten hebt ge kans met deze juweeltjes uit de vogelwereld kennis te ma ken. Zoon eerste kennismaking is werkelijk onvergetelijk. In den zomer zijn er hier ook wel j>aren. Die vallen door het groen der boomen en der weilanden mindèr in bet oog. Ik ken er in mijne omgeving minsten» drie paartjes. Waar ze nestelen is mij steeds een raadsel gebleven. Binnenkort zullen naar wij uit goede bron vernemen, de Paters Missionarissen van hel H.. Hart der Nederlandsche provincie een BETAALT OU3 GEEN 15 CT. MEER Ooor <S% sterk verlaagd» prijzen op de Ameri kaansche Tabakémarkt en het in gebruik nemen van onze nieuwe fabriek kan de prijs van BZK thans gesteld worden op 12 cL per cna Kwaliteit blijft onveranderd, dus onovertroffe» SEDCnONEgRP »'-5i§SHEEE8S$e» WOENSDAG 5 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur Politic- berichten. 23 Engelsche les voor kin deren. 44.30 Halfuurtje voor de huis vrouw verzorgd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 4.356.15 Concert door het H.D.O.-orkest, Annie Lieman, so praan. 6.156.45 Lezing „Lief en leed in de Vogelwereld," door den heer A. v.d. Heyden, oud-Hoofdonderw. 6.45 7.15 en 7.157.45, Verbolgles en conver satieles Duitsch. 7.45 Politieberichten. 10 uur Persberichten. 8.10 Christel. Radio-avond Mevr. v. d. HorstBleekrode, piano, den heer A. B., Bleekrode, viool, den heer H. v.d. Horst Jr. cello, Mevr. Cante, Zang. De heer W. San- tema spreekt pl.m. 15 minuten in het Friesch tot de Friezen. 1. Sonate da Ca mera, Locatella, (viool en piano), 2. So nate G-dur. Breval (cello en piano). 3. Aria uit de Cantate „Ich hatte viel be kommernis", Bach (zang), 4. Cavatina uit de Freischütz", Weber (zang). 5. Ie ged. van de rede door den heer G. v. Raven- Zwaay, over „De hedendaagsche koor zang in Nederland." 6. Preludium u.d. 5e suite Bach (cello). 7. Preludes op 28, nos. 6, 7, 9, 21, Chopin (piano). 8. Tweede ged. rede. 9. Aria u.h. oratorium „Paulus" Mendelssohn (zang) los. Liebestreu, Brahms (zang), b.-Feldeinsamkeit, Brahm c. Wiegelied, Brahms (zang), 11. Romanze F-dur Beethoven (viool, piano, cello). 12 Trio no. 3 C-moll, Beethoven (piano, viool, cello). 3.00—4.00 Knipcursus, 10.30 Dansmu ziek door het H-D.O.-orkest o. L v. Hans Mossel. DAVENTRY, 1600 M. 11-20 Concert door het Daventry-kwartet en solisten, (sopraan, bariton, hobo, piano). 1.2Ö 2.20 Orkestconcert. 4.05 Causerie. 4.20 Solistenconcert (sopraan, piano, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Be speling v. h. concertorgel van de New Gallery Kinema. 6.40 Tuinbouw- raatje. 6.50 Weerbericht, nieuws. .05 Orgelconcert (vervolg). 7.20 Le zing v. h. ministerie van Gezondheid. 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. 7.45 Lezing „The garden of the town" 8.05 James Bernard „Twee karakter schetsen", A. nippy tongue" en „A wi dows wiles." 8.20 Licht symphonïe- programma. Werken van Sir. F. Cowen. Symphonie-orkest. 9.05 10e Sonate van Mozart, H. Dederich, piano. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Causerie. 9.50 Symphonie-concert, door een lid v.h. orkest samengesteld. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest en Hr. Léoni- Zang. 5.055.55 Dansmuziek door de Jazz Symphonie. 9.05 Galaconcert. Orkest, vocale en instrument, solisten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1120—12.00 en 2.506.50 Lezingen en lessen. 6.50 „Ein Maskenball", opera in 3 acten van Verdi. 9.5011.50 Dansmuziek door het orkest. Ette. LANGENBERG 468.8 M. 10.20—11.50 Orkestconcert. 3.505.20 Orkestcon cert. Populaire muziek. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.05 Ka mermuziek. 3.505.05 Dansmuziek. 5.20—6.10 Concert. 7.20 „Wrack" plat- Duitsch volksstuk in 4 acten. 835— 11.15 Dandonium-concert. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 De Radio-Courant. 8.50 10.50 Galaconcert. Groot orkest en so listen gedeelte overnemen van de Missie der Pa ter» Jezuieten op Midden-Java. Na 34-jarigen arbeid in de Surinaamsche Missie arriveerde met het ».s. „Prins der Nederlanden" de Zeereerw. Pater A. Ne- derveen C.ss.R. om te Amsterdam gedu rende eenige maanden een welverdiende rust te genieten. Met hem kwam de Zeer Eerw. Pater N. Dieben C-es.R., die vele jaren èn in Brazilië èn in Suriname werk zaam was. v Na hun bezoek aan Nijmegen en het Mis siehuis te Helden-Panningen hebben de Chineesche bisschoppen Zaterdag oa» land weer verlaten. i 200 schepen meer binnengekomen dan het voorgaande jaar. In het afgeloopen jaar kwamen in de fcsw ven binnen 3199 schepen met een gezamen- lijken bruio-inhoud van 19.792.537 M3. In 1925 bedroegen deze getallen resp. 2999 schepen en 18.625.543 M3. 68 Tannensee was ontruimd en graai Wolf teruggegeven. De schulden des opperjacht- meesters waren betaald en het prachtige huis was overgegaan in handen van zijn zoon. Hij had, op verlangen zijner bruid, dm staatsdienst verlaten, hare uitgebreide bezittingen hadden behoefte aan een waak zaam oog en Herbert haastte zich, hare wenschen te vervullen. Want, zij wa» een eigenzinnige, verwende jonge dame, van Kindsheid af gewoon haar wil als toonaan gevend in den familiekring te beschouwen, en nu voornemen», hpar jong leven aan de zijde van haren gemaal te genieten in on beperkte vrijheid, niet verstoord door den arbeid, die beroepsplichten met zich bren gen. Zij beminde ehm met een luimig gemoed; het was meer eigenzinnigheid geweest dan trouw, die haar alle aanzoeken had doen afwijzen, tot Herbert door een duidelijk aanzoek haar ja woord verkreeg. Het was zijne immer sla gende overredingskunst gelukt, haar de overtuiging te schenken, dat zij het ge weest was, die door hare luimen de ver vulling zijner wenschen zoo lang had ver hinderd en zij vond daarin geen geringe prikkel voor hare ijdelheid. De verdenking, dat hare verloofde een9 een neiging ge voeld had voor de schoone gouvernante zijner zuster had hij gezorgd, dat bij nie mand opkwam en he| gerucht, dat bij aan zoek bij Theresa gedaan had, had nauwe- lijks het oor bereikt zijner tegenwoordige bruid, toen zijn liefdesverklaring dit reeds tegensprak. Het was een groot voordeel voor hem ge- 1 weest dat hij haar jawoord gekregen had, nog vóór dat zijns vaders dood bekend was, dat hij in het kritieke oogenblik, onder het voorwendsel van zijn moeder eenigen troost te verschalfen, openlijk met deze verloving voor den dag kon komen en hiermede den dreigenden val kon verhoeden. Het was een wilde jacht geweest, om het dringen der schuldeischers te ontkomen; naam en stand liepen gevaar, zooveel had hij verloren op de vertwijfelde vlucht, wat kostbare schat ten zijn voor de eer van den man en zijn vader had het den dood gebracht. Maar hij zelf, hij wilde niet sterven, nog niet, daarvoor was het nog tijd genoeg. Hij sloot de oogen en waagde een koenen sprong over den steilen, ontzettenden af grond die sprong gelukte en zijn ver volgers stonden aan de andere zijde en keken verbaasd hem na. Een oogenblik zet te zijn borst zich uit in het gevoel der ver kregen vrijheid, die ééne gewaarwording, dat hij grond voelde onder zijn voeten. Maar toen zag hij rond zich. Huiverend be merkte hij dat een nieuw gevaar hem dreig de de vertwijfelde sprong had hem ge bracht op een duizelingwekkenden rots wand, vanwaar nauwelijks ontvluchten mo gelijk was. Struikelde hier zijn voet, dan was hij verpletterd; iedere siddering kon hem den dood brengen daarom koen en voorzichtig naar beneden, naar beneden. Evenals die waaghalzen van jagers, wier haren in het aangezicht van een gruwzamen dood in korte uren vergrijsd zijn, zoo ook was ziine ziel een tijdlang als verstijfd Geestelijk en iichameUjk was hij een geheel ander mensch geworden, en toch was het in hem zoo helder, zoo onverbiddellijk helder. Een van beiden moest onderliggen, of de vrouw die hem gevolgd was in teedere trouwe, of de glans zijner positie, de schijn zijner eer en van het zoet genot. En hij twij felde niet. Wel was het een gevaarlijke weg, de weg die benedenwaarts leidde, het angszweet parelde op zijn anders zoo stalen voorhoofd en menigmaal beving hem de vrees, dat zijn voet zou uitglijden en hij zou neerstorten. Alles had hij zoo goed berekend, alleen niet zijn eigen kracht. Hij had de omstandighe den goed beschouwd, Magdelena's tegen stand niet te min geschat, maar er waren oogen blikken waarin hij niet zeker meende te zijn van zijn eigen misdadige onbe schaamdheid. Het deed hem genoegen, dat hij nu met zijn oom op zoo vreemden, innerlijk ge spannen voet lee de. De vernedering, welle graaf Wolf hem deed ondervinden, toen hij trotseerend getoond had, dat de keus eener gade alleen een geld- geen hartskwestie voor hem was, was gering, vergeleken mot de verlichting die hij gcvoeldep door deze onmin ontkomen te zijn aan den vorschen- den blik eens mans, een blik, gescherpt in een lang en veel bewogen leven. De omstandigheden waren hem boven dien ook gunstig. Men weet zijne terugge trokkenheid, zijn droevig gelaat aan den plotselingen dood zijns vaders en men was bijna bevredigd, dat dit ongeluk eenen zoo diepen indruk gemaakt had op het gemoed van den zoon, wien men anders geene groote gevoeligheid kon toekennen. Dat hij in tegenstelling van vroeger dagen, stil voor zichzelf leefde, was bovendien een gebod der etiquette gedurende den rouw- tijd en als hij daarbij te yer ging zoo prees men dit en zocht men de reden daarvan in de betrekking tot zijne bruid, welke hem werkelijke bevrediging scheen te schenken. Des te verklaarbaarder was het ook 'dat hij de toebereidselen tot de bruiloft bespoe digde. Hoe meer hij zich van de buiten wereld afsloot des te dringerder moest hij behoefte gevoelen, om in een gelukkig tehuis vergelding te vinden voor de genie tingen vaa voorheen. De rouwtijd van zijn bruid, die haren grootvader verloren had, was geëindigd, het was nu niet meer dan wenschelijk, dat zij de eenzaamheid van haar leven verkortte en zich inniger sloot aan den beschermer, die zij zich had verkoren, terwijl het voor de gravin-weduwe een troost zijn moest het ledig in den familiekring te zien aangevuld, ledige in den familiekring te zien aangevuld door de intrede van de schoondochter. De bruiloft zou in stilte gevierd worden en vervolgens zou het jonge paar een lange reis doen naar het zuiden, een plan door de bruid gemaakt, maar door Herbert toegejuicht met een levendigheid, welke in den laatsten tijd op een in het oog vallende wijze aan zijn overige handelingen had ontbroken. Zijn verloofdle was op de goe deren van haar grootvader gebleven' terwijl hij in de stad de toebereidselen maakte voor het huwelijk en de beschikkin gen voor zijn lange afwezigheid. Het beheer over het groote ver logen zijner bruid was gemakshalve nu reeds in zijn handen gelegd en hij zoo doende in de gelegenheid gesteld in Enge land, zoowel als thuis, zijn schulden in stilte en zonder opzienbaren te voldoen. Zoo waren dan ds zorgen gebannen, die hem dag en oacht hadden verontrust, en nochtans ontvlood de slaap zijn legerstede. Telkens en telkens keerden zijne gedachten terug tot de vrouw, die hij wilde vernietigen en wier kreet van vertwijfeling hem be wezen had, dlat de smart haar niet had gedood. Twee dagen nog was hij in ven, twee dagen, nadat hij het ongehoorde Londen gebleven, twee dagen, nadat hij het ongehoorde, het misdadige had gewaagd. Hij had zijne woning niet ver laten, maar gewacht en gewacht dag en nacht, of zij niet komen zou. Hij was voorbereid op een tooneel, dat wellicht opzien zou baren en had zich hiertegen ge wapend met al de gruwzame onverbidde lijkheid van zijn karakter. Hij wachtte koortsachtig ontroerd, hij telde de uren; maar niemand kwam. Hij waagde het niet, inlichtingen in te winnen, de vrees verdubbelde zijne voor zichtigheid van voorheen, waarmede hij ook zelfs de minste nalatigheid vermijdde, welke hem had kunnen compromitteeren. Maar in de duisternis van. den nacht sloop hij om hare woning, steeds in de verwachting, dat er iets zou voorvallen. Het matte licht der lamp scheen door de neergelaten gordijnen, maar geen geluid drong door tot hem, geen beweging werd zichtbaar, overal zwijgen, overal slaap. Eeuwige slaap? Herbert huiverde, dat wilde hij niet. Hij keerde terug, meer ver slagen en vermoeid naar den geest, dan ooit na een dier woeste gelagen, die hij had bijgewoond, terwijl zij vol geduld te vergeefs wachtte op zijne wederkomst. Hij wierp zich op zijn leger nedier en overdacht zijne plannen opnieuw in a'le bijizonderhe- den, in alle mogelijke gevallen, die zouden kuMxes dienga toJt zijne verdediging. Hij bekende het zich zelve, dat zijne hoofdbe rekening gegrond was op Magdalena's ka-* rakter, op de hoop, dat zij hulpeloos en radeloos, overweldigd door de grootte van haar ongeluk, het hoofd zoude buigen en zijne wenschen vervullen. Haar hart was als kneedbaar was in zijne hand, haar wils kracht luttel. Zij was een hulpeiooze vrouw, welke de wereld niet kende, alleen, in een. vreemd land, zonder raadgever. Hem stond alles ter zijde, wat de zege beloofde: macht en aanzien, menschenkennis, ove.-lcg en bewijzen. Hij had daarop gerekend, dat zij het schandaal schuwen zou, omdat hij haar toch het middel had aan de hand gedaan tot een vreedzaam, eervol bestaan; maar hij had niet bedacht, dat zijn verlangen een bedrog bevatte, waarvan zij in haar onschuld geen besef had. Bij haar zedelijk, bewustzijn stiel hij op een tegenstand, waarop hij niet had gerekend. Slechts vluchtig was de moge lijkheid bij hem opgekomen, tegenover haar te zullen staan man tegen man nu ging het verder, als Magdalena's licha melijke kracht het volhield en hij overzag toornig en met een angstig hart de nieuwe dreigende gevaren. Hij schuwde dit uiter ste meer, dan hij zichzelven bekende; want al bleven de moeilijkheden, welke daaruit voor hemzelve voortsproten, ook het ge wichtigst voor hem, toch schaamde hij zich de vrouw, die vertreden aan zijne voeten lag, door laffe beschuldigingen nog dieper in het stol te doen zinken. Dit middel zoude hij slechts aanwenden in den uiter sten nood, zeide hij verschoonend tot zich zelven en hij overwoog nog eenmaal, of hij door verstandige toespraak zou trachten invloed op haar uit te oefenen. {Wordt vervolgd^ j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6