leekenapstolaat. Voornaamste Nieuws Woensdag 5 Januari 1927# 50ste Jaargang No. 16447 Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden ulflerllfls. driemaal vier en twintig uren na l\ei ongevaa Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. De tentoonstelling in het Frans Halsmuseum. DE NIEUWJAARSREDE IN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De toestand van handel en industrie in het gebied der Kamer. R.=K. KIESVEREENIGING S „CRSD0 POËSSO" l JAARVERGADERING op Vrijdag 7 Januari 1927, o in het gebouw „St. BAVO te 5 Haarlem. in dit nummer. J. J. WEBER ZOOM OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Faillissmenten. DE TREINHALTE- AAN DE ZANDVOORTSCHE LAAN. VOORLOOPIG VAN DE HAND GEWEZEN De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970 Adverfentiên 35 cents per rege& Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regeL Bij contract belangrijke kortin^_ f OCH bij verlies van een hand, t IOS5 bij verlies van een f KJ1 bü 'n breuk van f AfJ bij vftlies v. eea I aDU." een voet of een oog; ICü." duim of wijsvinger- «W been of arm; 1 ***-'• andere vingen. Alle -> bonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f TJlfiO - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door \lAfi bij een ongeval met - i lLiJ - f wi:svinee.. tegen ongevallen verzékerd voor een der volgende uitkeeringen 1 0000." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 doodelij ken afloop I ««IU. een voet of een oog, duim ot wijsvmge. "t Zou struisvogelpolitiek zijn te ontken nen, dat de socialistische partij momen teel een goed getij heeft. De teleurstelling bij de groote massa, dat. het socialisme den oorlog niet kon voorkomen, is voorbij. Toen volgde een tijdperk van schijnwelvaart, waarin aan sociale eischen gemakkelijk werd toegegeven en waarbij 't socialisme aan den kant van den weg stond. De distributie- maatregelen, waarin een voorproefje van den socialistischen heilstaat werd ge zien, maakten ons vrijheidlievend volk af- keerig van een partij, die de socialisatie op haar program heeft. Bij de verkiezingen mocht de S. D. A. P. zich nog vrijwel hand haven, de partij zelf zag haar ledental niet in groote mate stijgen. De toestand is echter langzamerhand ver anderd, Van de verwachtingen op een ruimer en zorgeloozer leven, door de schijnwelvaart en de oorlogswinsten ge wekt, is niets gekomen. Integendeel, ons land met zijn hoogen levensstandaard en zijn overbevolking kon ter nauwernood de concurrentie tegen landen met lage valuta volhouden. De strijd om het be staan is moeilijk; de werkloosheid is groot, de belastingen zijn hoog en de loonen heb ben een neiging tot dalen. Ook op politiek terrein heerscht malaise. De christelijke partijen kunnen niet bij el kaar komen, vandaar een neutrale regee ring, een zakenkabinet, dat geèn krach tige maatregelen nemen kan en speciaal op sociaal terrein aan handen en voeten is ge bonden. In ,de grootste der politieke par tijen, de Roomsch-Katholieke, heeft het langen tijd gestormd. Het gevaar voor een algeheele versnippering en een uiteenval len naar groepsbelangen is nauwelijks ge keerd. Onder leiding van eenige verblinde en politieke Streber blijftx een deel in een 'zich noemende R.K. Volkspartij de zoo noodige eenheid nog verstoren. Het ontij dig openbaar gemaakte rapport van het R.K. Werkliedenverbond over mistoestan den in de zuidelijke industrie wekte ver bittering en ergernis. Alles bij elkaar maakt de katholieke samenleving in ons land geen rooskleurig en tijd door. Dit en nog veel meer is koren op den socialistischen mo len. In tijden van depressie gaat de roode visscher op vangst, want troebel water is hem lief. Voor de met zulk een kracht dezer da gen ingezette roode propaganda is met opzet dezen tijd gekozen. De mentaliteit der massa leent zich momenteel uitste kend voor roode inblazingen. Er is winst te behalen aan twee kanten. Het Neder- landsche communisme is een totale misluk king gebleken. De eene generaal vecht daar tegen den anderen; gezamenlijk klaagt men elkaar in Moskou aan en de grootmo- genden in Rusland zenden hun banblik sems over alle hoofden gezamenlijk. De communisten hier zijn dan ook een armza lig troepje verdoolde schapen geworden en het zal een partij met een sterke organisa tie en met goed-geschoolde propagandis ten als de S. D. A. P. niet moeilijk vallen da kudde van Wijnkoop op te vangen. Anderzijds ook hapert er heel wat aan de mentaliteit der massa. Wie zich onder het volk beweegt kan dagelijks ervaren, hoe veel kwaad de oorlog heeft gedaan, hoe veel geesten er verstoord zijn, hoevelen er ui! hun geestelijk evenwicht zijn geslagen; hoeveel waandenkbeelden, hoeveel verbit tering, haat en afkeer van de maatschappij in den bestaanden vorm er heerschen, ook onder hen, die ons het naaste staan. Nog dezer dagen ontvingen wij een in gezonden stuk, hetwelk wij niet konden plaatsen en zélfs niet beantwoorden, om dat de „abonné" zich niet verwaardigde naam noch adres te noemen, een onhebbe lijkheid, die velen maar niet schijnen te kunnen afleeren. We maken toch van dat stuk even melding, omdat het zoo juist den tijdgeest typeert. Onze Zaterdagsche Leekepreeker had in zijn Kerstbeschouwing gewezen op onze on-christelijke wereld, met zijn oorlogsgeruchten en op het feit, dat er tegenwoordig moeilijk, tenzij uit zelf verded i g i n g van een recht vaardigen oorlog gesproken kon worden. Eenige dagen later verscheen in ons blad een hoofdartikel, om te wijzen op de kra nige manier waarop minister Lambooy het socialistische gedaas over nationale ontwa pening aan de kaak stelde. Wat doet nu de inzender? Hij zet een betoog op om het tegenstrijdige tusschen de twee artikelen aan te toonen, ja, om te bewijzen, dat de Nederlandsche katholieke journalisten en politici heelemaal niet Katholiek zijn, om dat zij den oorlog verdedigen, tegen Chris tus' gebod: gij zult niet dooden, enz., ingaan en ook niet luisteren naar den Paus, die een voorstander is van de persoonlijke dienst weigering!! Dit is geen uitzondering. Voortdurend moe- en wij uit brieven en gesprekken een der gelijke geestesverwarring ontwaren. De corlogs-psychose heerscht nog vrij alge meen en van deze overstuufsche mentali teit profiteeren de roode propagandisten. £4et hun goedkpo£e praatjes over de mo gelijkheid van nationale ontwapening en den onwil van „de bourgeoisie" om daar toe over te gaan, omdat de burgerij de brandkast moet laten beschermen; met de beloften op een ideale samenleving zie Rusland! wanneer de democratie maar eerst over de geheele linie is doorgevoerd, enz., met al dergelijke frazen brengt men de toch al niet heldere hooiden der goe gemeente nog verder van de wijs en het eind van het lied is altijd: sluit u aan bij de S. D. A. P„ zij brengt de uiteindelijke verlossing, zij omvat alle lijdenden en strij denden, zij is niet tegen den godsdienst, werkt slechts voor de verdrukten! Er is maar ééh afdoend middel om deze roode propaganda te keer te gaan n.m. haar op den voet 'te volgen. Welk is het geheim van het roode succes? Geestdrift en huisbezoek. De roode partij mag bogen op een groot aantal vurige tot fanatieke aan hangers, die geen oogenblik van hun vrijen tijd verloren laten gaan qm voor hun zaak te werken. En aan het huisbezoek wordt groote waarde gehecht. Daar spreekt men man tegenover man, daar worden bezwaren opgevangen, uitgelokt en weggepraat. "t Was daarom zoo juist gezien van onzen Bisschop, om reeds twee jaren geleden een oproep te doen voor een leeken-apos- tolaat, In onzen tijd gaat de geloofsafval niet meer hoofdzakelijk doordat men gein- fectéerd wordt met valsche, godsdienstige leerstellingen, waardoor twijfel rijst aan de waarheden van het eigen geloof. Neen, de geloofsafval gaat langs den weg der so ciale ontevredenheid Het materi.-disme is diep doorgevreten tot in alle klassen der maatschappij; men zoekt, zich hier een hemel op aarde. Wanneer dit niet lukt, geeft men de schuld eerst aan de samen leving, dan aan de politieke partij, waartoe men behoort, ten slotte aan de Kerk en in verbittering over allerlei materieele zaken, die met godsdienst niets te maken hebben en bij gemis aan steun en goede voorlichting, aan raad en troost, klampt men zich vast aan de socialistische drogredenaars, die gouden bergen beloven, met het onvermij delijk gevolg, dat men op den duur zijn ge loof kwijt raakt. Wat wij dus noodig hebben is in iedere parochie, in stad en dorp een goed ge schoold legertje echte, Roomsche pröpagan- disten, die in staat zijn, om te spreken van hart tot hart. Wij behoeven daarbij geen, scheiding te maken tusschen politieke, sociale kwesties en geloofswaarheden. De menschen, waarom het gaat en die behou den moeten worden, zijn verstrikt in het waandenkbeeld van onzen tijd dat, wanneer de Kerk en de godsdienst geen wereld kun nen scheppen, waarin algemeene vrede, welvaart en geluk voor iedereen heerscht, dat dan het geloof geen waarde heeft. Dit is de, kern van alle bezwaren, welke men hoort tegen de misstanden in onze samenleving, tegen de katholieke partij, tegen Roomsche persoonlijkheden en autoriteiten, tegen het gezag, tegen de politiek: alles draait om dit ééne: onze Roomsche menschen moeten weer leeren, evenals hun voorgeslacht, gaarne offers te brengen, met onderwerping tegenslagen van dit leven te dragen, te leeren, dat dit leven slechts een doorgangs huis is naar een beter. Alle moeilijkheden, welke naar voren worden gebracht in onzen tijd, zijn tot deze eenvoudige waarheid terug te brengen en daarom is de eerste en voornaamste eisch aan onze propagandisten te stellen, dat zij vurige, Roomsche aposte len zijn, ten volle overtuigd van de ware beteekenis van het leven. Dan zal men ook niet angstig schiften tusschen politieke en met-politieke propa gandisten. Het Ware leekenapostolaat be grijpt, dat alle middelen moeten worden aangewend om de Roomsche zaak te dienen. In een gezin, waar het geloof wankelt, de godsdienstplichten worden verwaarloosd, is behoefte aan algemeene voorlichting. Daar moet het Katholieke dagblad worden aan bevolen en de zoutelooze neutrale of de socialistische pers worden geweerd; daar moet op de plichten tegenover God en gods dienst, tegenover kerkelijk en wereldlijk gezag gewezen worden, maar evenzeer, wanneer daartoe de tijd is, op den plicht om. als staatsburger zijn stem ilit te brengen op de Katholieke Partij, omdat, afgezien van allerlei jneenigs ver schillen op onderge schikte punten, een machtige Katholieke eenheid de eenige waarborg is voor het be houd onzer godsdienstvrijheid. Laat de geweldige propaganda, welke de sccialisten deze eerste maand van het nieuwe jaar inzetten voor ons een aanspo ring zijn om te ontwaken uit een al te ge makkelijke rust. Er zijn onder ons mannen en vrouwen genoeg met tijd en talent, om het allernoodzakelijkste werk van onzen tijd, het leekeapostolaat, te beoefenen. Geroepenen zijn er in overvloed; moge er ook geesdrift en bereidwilligheid' zijn, om die geroepenen te bezielen tot de daad! De tentoonstelling van schilderijen en primitieven in het Frans Halsmuseum, trekt veel belangstelling. Zondag j.l. telde men 177 betalende bezoekers. In de gisteravond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel heeft de voor zitter, de heer E. H. Krelage, de gebruike lijke Nieuwjaarsrede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Het jaar 1927 is voor de Kamer van bijzondere beteekenis. In de eerste plaats herdenkt zij haar eerste lustrum, daar zij in April 1922 werd geconstitueerd. Deze her denking valt ongeveer samen met het tijd stip waarop vóór 75 jaar de Haarlemsche Kamer van Koophandel in haren oorspron- kelijken vorm werd opgericht. Er is alle aanleiding om dien gedenkdag niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. In cijfers uitgedrukt, steeg het hoogste dossiernummer van het Handelsregister van 3223 in 1922 tot 8531 op 1 Januari 1927; het aantal verstrekte inlichtingen van 1829 tot 8584; het aantal afgegeven certifi caten en legalisaties van 377 to 3140. Het stamkapitaal groeide van rond 83500. aan tot rond 1C4.000.—de jaarlijksche bijdragen van ongeveer 20.000.in 1922 tot ongeveer 30.000.in 1927. Wat niet onder cijfers gebracht worden kan, het is de invloed, die van de werk zaamheid der Kamer uitgaat, het nut, dat zij voor handel en nijverheid afwerpt. Wanneer men de cijfers verneemt, die zooeven genoemd werden, moet men, dunkt mij, erkennen, dat de Kamer zich inder daad tot een instituut ontwikkeld heeft, dat groote diensten bewijst aan industrieelen en handelaren. Het is noodzakelijk, alles in het werk te stellen om de Kamers van Kophandel zoo volledig en spoedig mogelijk te voorzien van alle hierteo strekkende gegevens, die voor het overgroote deel door het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid moeten wor den verstrekt. Ofschoon dit ook werkelijk geschiedt, is toch de wijze der distributie van de gegevens aan de Kamer nog voor verbetering vatbaar. Dat in 't algemeen bij clen rijks-economischen voorlichtingsdienst verbetering noodig geacht wordt, zal ook wel mogen worden afgeleid uit de instelling loor de betrokken ministers van eene com missie, die belast is met een onderzoek naar eene reorganisatie van dien dienst Merk waardigerwijze zijn de Kamers van Koop handel, die toch de aangewezen lichamen rijn en ook zullen moeten blijven, dm voor de verspreiding der gegevens van den voor lichtingsdienst te zorgen, niet in de com missie vertegenwoordigd Kan met voldoening worden vastgesteld, dat dé bovengschetste werkzaamheid der Kamers inderdaad onontbeerlijk is voor handel en nijverheid, minder reden tot tevredenheid geeft de opvatting van d overheidsorganen over de adviseerende taak der Kamers. Spr. ging dit nader na en wees er op, dat men door gemeenschappelijke bespreking in de Vereeniging van Kamers van Koophandel de moeilijkheden, hieraan verbonden, tracht teC'ondervangen. Spr. roemde de samenwerking van groot- en kleinbedrijf en wees er op dat met vol doening mag worden vastgesteld, dat in het afgcloopen vijfjarig tijdvak, op één enkele uitzondering na, nimmer een tegenstelling 'tusschen de beide afdeelingen tot uiting is gekomen. Dan besprak spr. handel en industrie in het gebied der Kamer. De metaalindustrie. In de metaalindustrie, in zijn verschillen de vertakkingen, was over 't algemeen vol doende, zelfs druk werk, ofschoon door eenige industrieelen geklaagd wordt, dat het wegens de sche~pe mededinging van hc'. buitenland niet loonend was. Het Hoog- overbedriif had een ernstigen tegenslag door het bezwijken van de groote opslagkraan in Februari, waardoor ook de nog slechts kort in bedrijf gestelde hoogoven No. 2 moest worden gedoofd. Deze bleek een langdurig: repa-atie te behoeven, zoodat aanzienlijke bedrijfsschade ontstond. Intusschen is deze oven in November weder in gebruik geno men. De levering van gas a^n gemeenten werd uitgebreid tot Beverwijk. De rubberlabricage. De rubberfabriek te Velsen werkte bijna het geheele jaar op volle capaciteit. Ook in de papierindustrie aldaar konden alle ma chines in vol bedrijf worden gehouden en werd de toestand, ofschoon de prijzen voor verschillende kwaliteiten in de tweede helft van het jaar achteruitliepen, bevredigend genoemd. De kalkzandsteenindustrie. De toestand in de kalkzandsteenindustrie was daarentegen zeer slecht en is na reeds zoovele slappe jaren sinds 1921, thans tot een noodtoestand uitgegroeid, hoofdzakelijk tengevolge van de door de depreciatie der valuta sterk bevorderde Belgische concur rentie. De grafische vakken. Wat de grafische vakken betreft, wordt vooral in het boekdrukkersbedrijf geklaagd over onderlinge concurrentie, terwijl in de steendrukkerijen de toestand over 't alge meen gunstig genoemd wordt," mede tenge volge van de afnemende buitenlandsche mededinging. Voedings- en genotmiddelen. In de groep der voedings- en genotmid delen verdient vermelding, dat de suikerfa briek te Halfweg tengevolge van de lage suikerprijzen niet in staat was den landbou wers een prijs voor de bieten te bieden, waarvoor zij voldoende bieten voor de fabriek konden contracteeren. De gecon tracteerde hoeveelheid was te gering om ze door de fabriek te laten verwerken. In de chocolade-, evenals in de margarinefabri- cage was de toestand gelijk aan dien van het vorige jaar. In het bakkersbedrijf ondervindt men nog steeds de moeilijkheden, voortspruitende uit de sociale wetgeving, met name van de wet op de afschaffing van den bakkers nachta beid, waarin in een der groote be drijven met goed gevolg getracht werd doo: mechanische inrichting te voorzien, D; mcelprijzen bleven, behoudens zeer kleine schommelingen, nagenoeg stationnair, zoodat de broodprijzen geen verandering ondergin gen. r' Aanvang 81 uur. J AGENDA: J 1. Opening. 2, Notulen. 3. Jaarver- slag Secretaris, 4. Jaarverslag g - Penningmeester. 5. Rede van den ZeerEerw. Pater J. Corver S.C.J. te Amsterdam. 6. Mededeelingen be- e treffende canadidaten Prov. Staten. 7. Rondvraag en sluiten. g HET BESTUUR. De bouwvakken, In de bouwvakken bleef, ten opzichte van ande-e bedrijven, een abnormale verhouding in de loonen bestaan. Wel strekten de lagere rentevoet, geldruimte en de lagere hypotheekrente tot aanmoediging van het bouwbedrijf, maar na een opleving in de voorjaarsmaanden trad daarna weer stil stand en werkloosheid in. De geringe of geheel ontbrekende behoefte aan uitbreiding bij de industrie en den handeldrijvenden middenstand en de weinige geneigdheid tot particulieren woningbouw hebben op het bouwvak een ongunstigen invloed. De van het bouwbedrijf afhankeliike ambachten ondervonden daarvan den terugslag. De Noordzeevisscberij. De uitkomsten van de Noordzeevisscherij mogen niet onbevredigend genoemd worden. In tegenstelling met de klachten uit vorige jaren over den slechten vischrtand der Noordzee heeft dit jaar, vooral in de laatste maanden, veel ruimere vangsten opgeleverd. Ofschoon de Engelsche kolenstaking de kolenvoórziening voor sommige reederijen ongunstig beïnvloed heeft, waren de bedon gen vischprijzen beter wegens vermeerderde vraag uit Engeland. De handel op België en Frankrijk daarentegen was belangrijk m'nder dan het vorige jaar, wegens den lagen Fran- kerkoers en beschermende maatregelen van Frankrijk. Zwitserland nam minder af, omdat de Belgische en Fransche visschersplaatsen daar wegens hun eigen lage valuta goed- kooper konden leveren dan Nederland Ofschoon de handel op Didtschland toenam, werd deze weer benadeeld door lage Duit- sceh speciale spoortarieven en den grooten aanvoer van goedkoops IJslandsche-, Noord kaap- en Wittezeevisch. Ten aanzien van de haringvisscherij steken de te IJmuiden behaalde resultaten niet ongunstig af bij die van andere haven plaatsen. De tuinbouw. In den tuinbouw steken de resultaten van den zoogenaamden luxetuinbouw zooals de bloembollenteelt en de Aalsmeersche culturen, gunstig af b'i die van den nuts- tuinbouw, waartoe groente- en fruitteelt te rekenen is. In laatstbedoelde takken was de teelt niet loonend. 9e bloembollenuitvoer nam, ondanks belemmerende bepalingen in Amerika, nog eenigszins toe; de prijzen waren echter dooreengemomen lager dan het vorig jaar. Het exportcijfer bereikte rond 32 millioen K.G.,, statistieke waarde 43 miüloen gulden (teger, resp, 30 millioen K.G. en 45 millioen in 1925'. Te Aalsmeer neemt de uitbreiding der bedrijven steeds grooter vlucht. Voor kas senbouw is de vier laatste jaren resp. uit gegeven 193.000, 209000, 389.000 en 469.000 In 't algemeen kunnen de resultaten be- bevredigend genoemd worden, ofschoon de inkomsten minder waren dan in 1925, voor namelijk ten gevolge van de nog onbevredi- genden toestand van Duitschland, De Middenstand. Van den (inmiddels afgetreden] voorzitter der Middens'andscemtrale voor Haarlem en omliggende gemeenten werd een zeer uit voerig rapport ontvangen omtrent den toe stand van den Middenstand in 1926. Bij voor during wordt geklaagd over de hooge belastingen in Haarlem, vooral zwaar drukkende door de hooge opcenten op de Rijks-, Inkomsten-, Vermogens- en Pers. belastingen, door de afzonderlijke gemeen telijke heffingen als straatbelasting en za kelijke bedrijfsbelasting, hooge schoolgelden enz., enz., waardoor ook de Middens and op zeer hooge lasten zit, hoogere prijzen moet vragen dan wellicht in naburige plaat sen nood'g is, tengevolge waarvan het le ven in Haarlem duur is. Deze ongunstige factoren worden nog vermeerderd door de gevolgen van den beperk en arbeidsdag, die, hoe juist ook in beginsel, in de toepas sing het stellig niet in die mate verwachte gevolg heeft, dat de werknemers in hun vrije uren als concurren'en van de He- staande zaken in bepaalde bedrijfstakken optreden. Voorts beklaagt de Middenstand zich over het gebrek aan samenwerking tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten, de weinig vriendschappelijike onderlinge hou ding, die de aanhangige grensregeling reeds gedurende een reeks van jaren heeft doen ontstaan en over de schadelijke gevolgen van de onzekerheid in dit opzicht voor den bloei van tal van zaken en bedrijven. Dan is er nog het vraagstuk van het be treden van het terrein van den particulieren handel door de Haarlemsche gemeentebe drijven, om van tal van andere bezwaren, buiten «de overheisbemoeiingen niet te spreken. Het Bankbedrijf. Het bankbedrijf geeft uit den aard een afspiegeling van den toestind in de ver- sch llende bedrijven in het gebied der Ka mer. Zoo leverden de credietbehoeften van de bollenstreek geen moeilijkheden op, ter wijl het zeer bezwaar'ijk blijft aan visscherij en vischhandel steeds de verlaagde credie- ten te verstrekken. Ook bij het verstrekken van credieten aan de nijverheid bleef groo te voorzichtigheid geboden. Da Effectenhandel De effectenhandel ter beurze was dit jaar niet zoo levendig als in het vorige jaar, 'oorc'at er niet zulke groote koersfiuctua- ies op de aandeelenmarkt plaats hadden. Dit werd echter voor de beleggingskantoren .uimschoots goedgemaakt door het groot aantal conversies van 6 en 7 pCt. gemeen'e :n andere obligat es in obligaties van het 4Vi a 5 pCt, rente-type, waardoor niette genstaande den overvloed van buitsnland- sche emissies van hooger rentende obliga ties voldoende vraag bij het beleggend pu- bliek bleek te bestaan. Ook die buiten landsche obligaties werden grif opgeno men. Hel verkeer. Omtrent het verkeerswezen zijn op het oogenblik ons alleen eenige gegevens van de Noord-Zuid-Ho'Iandsche Tramweg Mij. bekend. Hieruit blijkt, dat de verlaging van het tarief een zeer gunstigsn invloed had op het aantal reizigers en dat het ver voer iijdens den bloeitijd veel aanzienlijker was dan in het jaar 1925 toen de bezoekers blijkbaar de voorkeur gaven aan de bloe mententoonstelling boven de bloemenvel den. Sedert Augustus nam echter het aan- al reizigers als gevolg van den kwartier- dienst der autobuslijnen en de ook daar ingevoerde tariefsverlaging. Het goederen vervoer op de lijn HaarlemLeiden nam geregeld af door uitbreiding van het aantal vrachtauto's en word', met uitzondering van vee, met 1 Januari 1927 stopgezet. De beurtvaart De beurtvaart, die stationnair bleef, con stateert opnieuw de hooge haven- en kade- gele en te Haarlem, waardoor het transito- verkeer deze gemeente vermijdt, zoodat het doodsch en stil in onze haven is. De vracht vaart wordt in sterke mate gedrukt door het s'opzetten der suikerfabriek te Halfweg waardoor er te veel scbeepsruimte beschik baar kwam, met, als gevolg, dalende vracht prijzen voor ander vervoer. Spr. herinnerde dan aan de werkzaam heden der Kamer en wees er op, dat De plannen voor de verbouwing van het door de Kamer aangekochte pand Nassau- plein 6 na zorgvuldige voorbereiding en overleg tusschen het bureau der Kamer en den heer Klein Schiphorst, aan wien het ontwerp en uitvoering van dit werk is op gedragen, zijn vastgesteld tot een bedrag waarop reeds de ministerieelc goedkeuring verkregen is. Inrichting eigen gebouw. Op de verdieping gelijkstraats worden het secretariaat en de lokaliteiten voor het handelsregister gevestigd; secretaris, ad juncts ecretaris, de boekhouding en de cor- respondentieafdeeling vinden daar hun bureaux; een ruime wachtkamer voor het publiek staat in verbinding met de afdee- ling Handelsregister, welke onmiddellijk aansluit aan de zeer ruime brandvrije kluis, waarin de dossiers van het Handelsregister bewaard worden. In den tuin wordt een uit bouw gemaakt voor telefooncentrale, mate riaalbergplaats en werkplaafs voor het reproduceeren en expedieeren van stukken. In aile opzichten ontstaat hierdoor een groote verbetering van den tegenworrdigen toestand, waardoor het personeel der Kamer nog beter zijn taak zal kunnen vervullen. Waar thans die arbeid door de minder doel matige inrichting van de lokaliteiten soms onder ongunstige omstandigheden moet ge schieden, spreekt spr. gaarne de waardee ring der Kamer uit voor de wijze, waarop de secretaris en de overige ambtenaren ook dit jaar hun taak hebben verricht. Op de eerste verdieping wordt een ruime vergaderzaal ingericht, waarmede een vestiaire en toiletgelegenheid verbonden is; verder is hier een kleinere zaal voor com missie- en bureauvergaderingen. De tweede verdieping komt, zoolang de Kamer de daar gelegen vertrekken niet zelve noodig heeft, voor verhuring in aanmerking, terwijl het gebouw voorts.nog ruimschoots gelegenheid biedt voor huisvesting van huisbewaarders en voor opstelling van bibliotheek en archief. Het jaarlijksche budget der Kamer zal door dezen aankoop en verbouwing niet verhoogd, op den duur zelfs verminderd worden. Tusschen het bureau der Kamer en de Haarlemsche postautoriteiten hadden meer malen besprekingen plaats ten einde de postdienst zooveel mogelijk in het belang van het zakenleven te doen functioneeren. Hoewel van deze autoriteiten de meest be reidwillige medewerking ondervonden werd, stuit een in alle opzichten goede regeling af op de algemeene voorschriften van het Hoofdbestuur, die o.a., wat de steeds verder doorgevoerde beperking van bestellingen betreft, evenals de, vooral in vergelijking met de tarieven in het buiten land, nog steeds veel te hooge portiën, in lijnrechten strijd zijn met de belangen van handel en nijverheid. Nu het staatsbedrij. der Posterijen weder een belangrijk batig saldo afwerpt, is er alle aanleiding om krachtig op verlaging van porti en verbete ring van den postdienst aan te dringen. Vergelijkt men den voor den handel zoo voortreffelijk functioneerenden Nederland- schen postdienst van vóór den oorlog met den tegenwoordigen stand van zaken, dan zou men bij den laatsten bijna van „handels belemmeringen" kunnen spreken. En de handelsbelemmeringen buiten onze grenzen zijn toch waarlijk ernstig genoeg; er be hoeven geen binnenlandsche bij te komen. In alle landen, ook in die, welke omringd zijn door de hoogste tariefmuren, wordt het besef levendig, dat die muren moeten wor den verlaagd of omvergehaald. Spr. haalde ten bewijze hiervan eenige uitspraken van bekende internationale persoonlijkheden aan en wenschte ten slotte allen toe, te kunnen bijdragen tot de economische pacificatie. De opstand op Sumatra. De bevolking werd ontzien. De opium-smokkelaars. Een slachfoffer var zijn plicht. Hoe de opium-smokkelaars te werk gingen. Een schijnvertocning te Rotter dam. Twee stationsinbraken in Den Haag. Het confl'ct in de Bouwvakken. De pa troons geven niet toe. De wolproductie van Nederland in 1926. Een herderlijk schrijven van Kardinaal Dubois van Parijs inzake de Action Fran- qaise. s Het onderzoek inzake de elgcmeenc st». king te Engeland zal deze maand een aan- vang nemen. Verklaringen van den Po eischen mini», ter van buitenlandsche zaken. De Amerikaansche gezant te P.king naar de V. S. ontboden. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit, lacht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.30. Medegedeeld door bet Ned. Kon. MetcoroL Instituut te De Bi.'dt. Naar waarnemingen in den morgen val» 5 Januari. Hoogste Barometerstand 779.1 m.M. te Coruno, Laagste Barometerstand 739.5 miM. te Ingoe. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 Januari: Matige tot krachtige Z., wellicht krachtige Z.W. tot W. wind; betrokken tot zwaar be- bewolkt, regenbuien, zachter. N. J. van der Voort, destijds beheerend vennoot van genoemde firma, curator Mr- J. van der Vegt alhier. DE FAILLISSEMENTEN IN 1926. In het jaar 1926 werden uitgesproken door de Rechtbank alhier: 278 faillissementen tegen 267 in 1925. Op 4 Januari 1927 werden in staat van faillissement verklaard: J.Brouwer, bloemist en koopman te Over- veen, Ziilweg 69 a; curator Mr. G. W. C. PFester Sr., alhier. F. Kruyer, handelaar in comestibles en ge vogelte te Heemstede; curator Mr. F. A. Da vidson, alhier. De firma C. Wilkes Co., borstelmakerij ie Haarlem, Oranjeboomstraat 167 en 48 en de vennooten C. Lanselink te Haarlem, Melkboerensteeg 3 en C. Wilkes te Haarlem, Oranjèboomstraat 167; curator nar. L. G. van Dam, alhier. Opgeheven werd het faillissement van Jac. Turk, los werkman te Roelof Arendsveen; uitgesproken 23 November 1926; curator Mr. F. M. Hagemeyer, Vernietigd werd het faill'ssementvan H. A. Osendarp, vischhandelaar te IJmuiden; cu- ator Mr. A. Bruch, alhier, uitgesproken 29 December j.l. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: A. Wernik, loodgieter te Haarlem; curator Ir. Silvain Groen, alhier. Chr. Janse, timmerman en aannemer te aarlen; curator Mr. J. C. Y, Nieuwenhuys alhier. De ontbonden Handelsvennootschap onder Ie firma „Chemisch Pharmaceutische Fa briek Gysvo", destijds te Haarlem; curator Mr, J. van der Vegt, alhier. Naar wij uit goede bron vernemen is ook de laatste aanvrage om een treinhalte in te stellen bij de Zandvoortschelaan, onder HeemstedeAerdenhr.ut door de directie der Ned. Spoorwegen overwogen en voor- loopig van de hand gewezen, als zijnde niet van overwegend belang. Deze beslissing getuigt niet van een klaar en duidelijk inzicht in dé toestanden, wan neer deze aanvragen telkens weer worden afgewezen en de directie der spoorwegen weigerachtig blijft om een halte bij de Zandvoortschelaan of daaromtrent in te stellen, althans, waneer dit besluit ook zal gelden als de electrische trein in werking komt. Wanneer ook in dat geval het besluit gehandhaafd blijft, laat de directie der spoorwegen dan nooit meer klagen over concurretnie van autobussen, want dit be sluit getuigt van onwelwillendheid van haar zijde. Inderdaad, zulk een beslissing moedigt het toch niet aan, om met de Nea_ Spoor wegen of daarmede in verband jstaande maatschappijen, wij denken hie-- aan de concessie-aanvrage voor de lijn Kaarlerr. Leiden en de houding der N. Z. H., welke maatschappij nauw verwant is aan de Ned, Spoorwegen in zee te gaan, wanneer teg.n alle evidentie in geweigerd wordt om een halte in te stellen. Iemand, die in Aerden- hout of aan de Koediefslaan woont en per electrische trein naar Leiden wil, zal daar voor eerst naar het station in Haarlem moe ten gaan. Dat doet niemand. Dan neemt men de autobus, wat zeer begrijpelijk is. Intusschen is het te verwachten en te hopen, dat bij de inwerkingtreding der electrische treinen, alsnog tot het stichten van een halte aan de Zandvoorfschela'Xi wordt besloten. NEDERLANDSCHE HANDELSPOLITIEK. Voor de ingeschrevenen in het Handels register wordt in „Royal" (hotelinnang). Sta tionsplein, Haarlem, on Maandag 19 Januari 1927, des avonds te 8 uur, door de heeraa Mr. B. J, M, van Snaendonck, Secretaris der Kamer van Kooph-ndel te Tilburg en Mr. A. C Josephus Jitta, Secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, te 's Graver- hage, een inleiding gehouden over de vraag: „Is wijziging van de Nederlandsche Han delspolitiek wenschelük en moet daazbr de mogelijkheid van retorsie-maatregelen wor den .geopend?."'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1