m j* Verdraagzaamheid. Swaap, TANDspS"?'8 Voornaamste Nieuws HetOudste Adres GR00TE HOUTSTRAAT 99 KUNSTTANDEN Donderdag 6 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16448 Aangiite moei, op straffe "vam verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na kei ongeval 1 ouüu.- Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Diefstal en verduistering. NOORDWIJKERHOUT. LISSE. ENKHUIZEN. HILLEGOM. BENNEBROEK. NIEUW-VENNEP. AMSTERDAMSCH NIEUWS. VELSEN. HAARLEMMERMEER. R.K. kerk aan het Rusland gesloten. Een toenemende gasaf levering. Het einde eener geliefkoosde wandeling. Brand door onvoorzichtigheid. Raadselachtige schietpartij in den nacht. Wie draagt dit alles? in dit nummer, J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Wisselkoersen en koersen van Banknapier. EcKblc KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.3 6 PARIJS 9.87 BRUSSEL 34.761/* WEENEN 35 60 LONDEN t" 12.12 STOCKHOLM a 66.78 KOPENHAGEN 66.61 OSLO 63.68 BAZEL 48 25 NEW-YORK 2.49 ROME 11.10 PRAAG 7.46 WARSCHAU 27 50 KUNST EN KENNIS. Prof. Rudolf Stang, t fie abonnementsprijs bedraagt voeif Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 jPranco per. post per kwartaal bij jroorurtbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract belangrijke korting. - - r *>-»-bij verlies van een hand, f IOK bij verbes van een fcn - bij hl breuk van f Art bijverliesy.ee» tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeerinsen wwUu. verlies van beide armen, beide beenen of tieide oogen; doodelij ken afloop1 «JU»-' een voet of een oog; I«U« duim of wijsvingervU« been of arm; andere vingst Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfl0(Tl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 1750.- bij een ongeval met f250.- Het Haagsche liberale orgaan „De Nieuwe Courant" heeft Dinsdagavond nog een late nieuwjaarspreek gehouden. Wij moeten bij de jaarwisseling in ons zelf keeren en ons afvragen: zijn wij op den goeden weg? Neen, zegt, de N. Ct en wel om de volgende reden: Sedert de politieke coalitie verbroken is en de staatkundige richtingen der vroegere rechterzijde niet meer gemeenschappelijk optreden, schijnt het of de godsdienstige tegenstellingen worden toegespitst en de vroegere verdraagzaamheid verdwijnt. Wij willen niet zeggen, dat dit verschijnsel een gevolg is van het uiteengaan der gecoali- seerde partijen, maar merkwaardig is het zeker, dat juist in den laatsten tijd de ge- loovigen der beide hoofdrichtingen op godsdienstig gebied elkander niet meer sparen en meer openlijk dan voorheen hun antagonisme den vrijen teugel laten vieren. Zijn het aan de eene zijde bekende predikanten, die hun afkeer van het Katholicisme van de daken prediken, aan den anderen kant worden de R.-K. ge- loovigen aangemaand door hun kerkelijke autoriteit om geen gemeenschap te zoeken met andersdenkenden. Wij willen hier geen feiten vermelden, omdat we de zaak slechts in het algemeen beschouwen. Onze lezers zullen vooral in den laatsten tijd echter herhaaldelijk be richten hebben ontmoet, waaruit de toe spitsing van den geloofshaat duidelijk viel waar te nemen. Dit doet ons de vraag stellen: Zijn wij op den goeden weg? Is het niet treurig, dat landgenooten tegen elkander in het harnas worden gejaagd, omdat zij niet dezelfde geloofsovertuiging hebben? Waarom moet het verschil in tfeloof ook scheiding bren gen op maatschappelijk gebied? Het verschijnsel, door de Nieuwe Courant gesignaleerd, is inderdaad ernstig, daarom is het des te meer te betreuren, dat het blad zegt: „wij willen hier geen feiten ver melden." Gaarne zouden wij eens hebben vernomen, waarin die feiten aan Katholie ken kant bestaan. Wij kunnen slechts één zaak bedenken, waarop het blad mogelijk doelt en waarmee „Het Volk" dezer dagen den spot heeft gedreven, n.m. het verbod van het Nederlandsch Episcopaat aan de R.-K. vrouwen, om zich anders dan Katho liek te organiseeren. Overigens valt er van Katholieke zijde al heel weinig van onver draagzaamheid tegenover protestantsche Christenen te bespeuren. Integendeel; we hebben een anderen tijd gekend, waarin het noodig was én min of meer tot de traditie behoorde, dat onze dagbladen en tijdschrif ten vervuld waren van polemieken tegen kettersche leerstellingen, verweerschriften tegen anti-papistische uitingen en derge lijke. Die strijd is geluwd en zal niet ge makkelijk opleven. Beiden, zoowel katho lieken als protestanten, hebben een anderen strijd te voeren, een tegen den malerialis- tischen geest van onzen tijd, welke langs socialisme en communisme regelrecht voert tot ongeloof. Het zou dan ook wel eens de moeite waard zijn te vernemen, welke feiten van onverdraagzaamheid aan den kant der Nederlandsche Katholieken uit den laatsten tijd kunnen worden aangevoerd. Zich daar voor beroepen cp bovenstaand verbod van het Episcopaat is toch al te dwaas. De aan onke vrouwen voorgeschreven gedragslijn is niet anders dan het doortrekken van de lijn van Katholieke organisatie, zooals die nu al jaren lang in ons land is aangegeven. Feitelijk was het voorschrift overbodig. Er is in Nederland een R.-K. Vrouwenbond met overal afdeelingen. Katholieke vrouwen mogen zich dus niet anders dan in haar eigen bestaande organisatie vereenigen. Ten overvloede hebben de Bisschoppen toen nog eens de zoogenaamde neutralevrouwen organisaties als verboden voor Katholieken, opgesomd. Er zijn nu eenmaal altijd menscben, voor wie het noodig is, om op een gesloten deur een bordje te hangen: ver boden toegang. Maar wat heeft dat met onverdraag zaamheid te maken? Het liberale blad ge lieve eens te denken aan den tijd, toen zijn eigen partijgenooten in Nederland nog de lakens uitdeelden, hoe toen de Katholieken bij benoemingen in openbare ambten werden behandeld en stelle daartegenover de practijk, de zevenjarige practijk van minis ters' als jnr. Ruys en mr. Aalberse, die op het stuk van benoemingen nooit andere ver wijten hebben gehoord dan van kortzich tige eigen partijgenooten, die meenden, dat er wel eens wat meer Roomschen benoemd konden worden. Verdraagzaamheid is een mooi ding en wanneer de Nieuwe Courant waarschuwt tegen een godsdienstoorlog als het ergste, wat een land en een volk kan overkomen, dan zijn wij het daarmee volkomen eens en willen zelfs meewerken om die verdraag zaamheid te bevorderen. Zij is, zeker in een land met zoo gemengde bevolking als het onze, noodig voor de goede orde, de rust en de welvaart. Maar de liefde kan niet komen van één kant en wij beschouwen het geenszins als verdraagzaamheid, dat van niet-Katholieke zijde telkens weer aan, de grootste onwetendheid en een hardnekkige bijna boosaardige laatdunkendheid, tegen- ,over de Katholieken en den Katholieken godsdienst aan den dag wordt gelegd. Het afgeven op het Bisschoppelijk besluit ten opzichte van de neutrale vrouwenorgani saties is daar weer een voorbeeld van. Wie ook maar een weinig thuis is in het Katho lieke leven der laatste halve eeuw, moest begrijpen, dat hier dc meest natuurlijke en voor de hand liggende waarschuwing werd gegeven. Een ander voorbeeld. Dezer dagen nam de O. H. Crt. een stuk op van een mede werker, die zijn lezers als iets heel bijzon ders komt vertellen, dat Kardinaal Dubois van Parijs heeft toegestaan het radio grafisch uitzenden van een kerkdienst. De man knoopt daaraan een beschouwing vast over de moderniteit der Kerk, over de nieuwigheid, die in de Roomsche Kerk door dringt en over de vraag, of de radio wel op kan tegen „het stemgeluid van een nederi- gen priester, die de harten toch dieper moet roeren dan de preeken van een onzicht- baren herder?" En we krijgén weer eens te hooren dat Galileï indertijd voor een veel mindere „ketterij" door de inquisitie ver oordeeld is; dat ook de Roomsche Kerk met alle nieuwe uitvindingen meegaat en zich nu alleen neg maar aan de nieuwste damestoi letten behoeft aan te passen! Is dat verdraagzaamheid? 't Is slechts één voorbeeld van de ontelbare domheden, die dagelijks aan het adres van de Katho lieke Kerk worden gedebiteerd. Dom; want het besluit van Kardinaal Dubois is heele- maal niet nieuw. In ons eigen land worden op geregelde tijden des Zondags kerkdien sten radiografisch uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam uitgezonden. Dom, want de Katholieke Kerk geeft niemand verlof om des Zondags uit de kerk weg te blijven, de Mis voor zijn luidspreker te hooren en de preek in zijn kamer te volgen, evenmin als iemand permissie heeft om „per telefoon" te biechten. En moet nu in 1926 nog eens de fabel van Galilei's veroordeeling worden weerlegd'? Waarom leest men dan de ge schriften niet van de Katholieke geleer den, die al die praatjes wetenschappelijk en afdoende weerleggen? Verdraagzaamheid is uitmuntend; maar wij mogen dan toch van onze niet-Katholieke Landgenooten eischen, dat zij een weinig respect toonen voor een zoo eeuwen oude instelling en een wereldorganisatie als de Katholieke Kerk. Wanneer zij aflaten met het verspreiden lasterpraatjes en het verkoopen van de meest onzinnige bewe ringen over den Katholieken Godsdienst en de Roomsche kerkelijke instellingen, wan neer zij het gezag in de Katholieke Kerk ongemoeid laten, dan zullen zij over onver draagzaamheid der Katholieken niet te klagen hebben. In het tegengestelde geval zou, wat zij van ons vragen, geen verdraag zaamheid, maar een laf stilzwijgen zijn. En zoo iets kan men van het Roomsche volk zeker niet verwachten! De vorige week was er bij de politie te Zandvoort door een slager aangif 'e ge daan, dat zijn. beide knechts van hem valschheid in geschrifte gepleegd hadden en hem hadden opgelicht. De beide knechts waren echter voortvluchtig. Het bleek dat zij naar het buitenland waren gegaan, waar zij van het geld jjoeden sier hadden ge maakt. Toen het geld op was, keerden zij te voet naar Hob and terug. De een meldde zich zelf aan bij de politie te Zandvoort, terwijl de andere gisteren te Groningen werd aangehouden. Ook deze is Woensdag naar Zandvoort overgebracht en aldaar ter beschikking van den Commissaris van poli tie gesteld. „St. Lucas." Naar aanleiding van het financieel verslag van het R. K. Ziekenhuis- verplegingsfonds „St. Lucas", in de St. Jo- zef.parochiee, alhier, verzoekt men ons he' volgende nog te vermelden: Het aantal verzekerde gezinnen bedroeg 31 Dec. j.l. 289. Op 1 Oct. 1925 bedroeg de schuld der vereeniging aan de verschillen de ziekenhuizen enz., 634.86. 1 Jan. 1926 bedroeg dezelfde schuld nog 442.32. 31 Dec. 1926-was er een voordeelïg saldo in kas van 19.53. De totale inkomsten over 1926 waren 2591.4.8. De totale uitgaven over 1926 bedroegen 2571.95. Verpleegd werden vanaf 1 Oct. 1925 tot 31 Dec. 1926 30 personen gedurende 895 da gen, gespecificeerd als volgt: 19 personen in het academisch ziekenhuis te Leiden ge durende 895 dagen; 5 personen in het St. Elisabethgesticht te Leiden gedurende 183 dagen; 5 personen in de Mariastichting te Haarlem gedurende 89 dagen; 1 persoon in Huize Assisië le Udenhout gedurende 42 da gen. Het ledental is gedurende 1926 sterk vooruitgegaan en houdt nog steeds aan. L. T. B. Gisteravond hield de afdee- ling van den L. T. B. haar jaarlijkscben feestavond in de zaal van het patronaat. Een groot aantal genoodigden vulden de zaal, waar het bekende strijkje er al dade lijk een feestelijke stemming in bracht De voorzitter opende de bijeenkomst met den christelijken groet en heette de aan wezigen welkom. Vervolgens gaf hij een kort resume over den afloop in het bol- lenSedrijf. Intusschen waren den Geestelij- keu Adviseur en den Zeereerw. heer Pas toor ter fees'vergadering gekomen Zij werden door dien voorzitter welkom ge- heeten; in bet bijzonder richtte hij een woord van dank tot den nieuwen Advi seur. De Geesleüjko Adviseur, het woord ne- menre ,zeide te hopen dat de initialen „L T. B." in de praktijk moge beteekenen „Bond van Liefde en Trouw". Hiervoor hoopte hij ijverig te werken. Vervolgens spoorde hij de leden aan te zorgen, dat de twee door den L. T. B. aan gevraagde retraites zoowel voor gehuwden als ongehuwden voltallig zullen worden. De voorzitter heette daarna den heer Ganzeboom van harte welkom en ver leende hem het woord. De heer Ganzeboom hield een rede over de opkomst en den bloei en den Boeren stand in Nederland. In den breede wijdde spr. uit hoe gebrekkig alles in den boeren stand was in de 12de en 13de eeuw. In de 17de en 18de eeuw nam de welvaart van. de boeren toe. Spr. schetste vervolgens ook het ont staan en de opkomst van den Tuinbouw. Spr. besloot 2ijne met aandacht gevolgde rede met er op te wijzen, dat de boeren stand is gebleven de eenvoudige stand. Een donderend applaus brak na deze mcoie rede los. De voorzit.er riep hierna een enkele plaatselijke geestelijke een welkom toe en dankte den spreker voor zijn krachtig pro pagandistisch woord; hij hoopte, dat zijn woorden door de aanwezigen zullen worden naar buiten gedragen. Hierna werden wetenschappelijke en ko mische films vertoond en gaf de heer C. Elfering' eenige voordracht met veel succes. De heer H. P. Zwetsloot, directeur van den Handelsraad, sprak een kort sluitings woord. Allereerst bracht hij dank aan den heer Ganzeboom, vervolgens aan den heer E:fe- ring, aan het strijkje, de filmmaatschappij, aan de plaa' seÜjke geestelijkheid en aan allen, die hebben medegewerkt. Tot slot wees hij op de krachtige Stands organisatie, Volksbond, Hanze en Vrou. bond en spoorde allen aan de afdeeling van den L. T. B. sterk te maken. Hierna sluiting met den Christelijken groet, Kerstveiling. Dinsdag werden ten overstaan van den Notaris G. H. Beker pu bliek verkocht de volgende perceelen. A. ten verzoeke van den heer en Mej. H. Hóf, te Enkhuizen, Een- woonhuis met erf aan het Venedie, Sectie F No. 2349 groot 95 c.A. Kooper werd de heer C. Enzlin teEnkM huizen voor f 4275. B. ten overstaan van de Erven van Mej. de Wed. J. de Wit Pn.; 1. Een woonhuis met Erf aan de Noorder-Boerevaart, hoek Ro- meijnstraat. Sectie D no. 1634, groot 82 c.A. en pl.m. 7 c.A. Wal, Kooper werd de heer J. Wezelman voor f 1005. 2. Een Woonhuis met Erf aldaar, ten Westen van perceel 1 Sectie D no. 1635, groot 84 c.A. en pl.m. 7 c.A. Wal. Kooper werd de heer J. K. Doedes voor f 1005. 3. Een Woonhuis met Erf in de Harp- s tea at, Sectie F No. 2523 groot 72 c.A Kooper werd de heer C, Groot voor f 1455. 4. Een woonhuis met Erf aan de Zuider- Havendijk, hoek Kreupeltje, Sectie F no, 1061 en 1327 ged., groot pl.m. 69 c.A.. 5. Een Woonhuis met Erf aldaar, ten Zuiden van perceel 4, Sectie F no. 1062 en 1327 ged., groot pl.m. 69 c.A. 6. Een Woonhuis met Erf aldaar, ten Zuiden van perceel 5, Sectie F no. 1063 en 1327 ged., groot pl.m. 69 c.A. t 7. Een Woonhuis met Erf aldaar, ten Zuiden van perceel 6, Sectie no. 1064 en 1327 ged., groot pl.m. 69 c.A. Koopers in massa de heeren J. K. Kouwenhoven en J. Boon voor f 3100. C. ten verzoeke van de N V. „Sluis Groots Kon. Zaadteelt en Zaadhandel te En khuizen Een Pakhuis met Kelder, op den hóek van den Dijk, en de Sint Jansstraat, groot ,1.19 Are en 33 c.A. Wal aan den Dijk. Kooper werd de heer S. Vijselaar, alhier voor f2950, zonder wal. D. ten verzoeke van den heer P. Kort Jzn. te Enkhuizen 1. Een perceel Bouwland, genaamd Den Bosch, aan de Zandsloot, hoek Noorder- Kadijk, Sectie B. nos. 164 en 168, samen groot 1.66.70 H.A. 2. Een perceel Bouwland, genaamd De Bosch, aan het Noorder-Kadijk, ten Westen van perceel 1, Sectie B no. 165, groot 41.80 are. Kooper van beide perceelen Jb. Stelling Lzn., alhier voor f 7110. E. Opgehouden. F. ten verzoeke van de Erven van den Heer *C. Kramer Gz. Een woonhuis met Erf aan de Oosterhaven, Sectie F no. 2406, groot 80 c.a., en 15 c. a. Wal. Kooper werd de heer F. de Boer Bzn., voor f 2620. G. ten verzoeke van de Erven van den Heer G. Bijl Pzn. Een Woonhuis met Erf aan de Ooster haven en een perceel bouwterrein aan de Breedstraaf, Sectie F nos. 1388 en 1389, sa men groot 1.68 are, en 19 c.a. Wal aan de Oosterhaven. Kooper van de massa de Gebr. A. en H. de Graaf, alhier voor f 2040. H. Opgehouden. Postduivennieuws. In hotel Bristol te Den Haag is een vergadering gehouden van verschillende afgevaardigden der vereeni- gingen, aangesloten bij den Ned. Postduiven- bond. Het doei dezer vergadering was, de uorichting van afd. I, Zuid-Holland. Dez» afd. I zal er zorg voor dragen, dat geduren de het a.s, vliegseizoen alle afdeeilngen die aangesloten zijn, aan de wedstrijden deel- nemne. De afdeeling werd definitief opge richt en het bestuur als volgt samenge steld; voorz. D. v. Leeuwen, ltd van „Rood- kras", Leiden; seer, P. van Anrooy, „Zwa luw", Maassluis; penningmeester en ringen- adm. J. Adma, „Luchtpost", Rijswijk; le den: J. Vis, „de Eendracht" Voorburg; S. Warmerdam, „de Zwaluw", Hillegom; K. Blansjaar „de Roodkras", Leiden; J. v. d. Burg, „Luchtvermaak" Stompwijk. Er zullen dezen zomer zeer mooie wed vluchten gehouden worden, waaraan „de Zwaluw" zal deelnemen. De duiven zullen dus moeten kampen tegen alle vogels uit geheel Zuid-Holland. VOOR GEBITTEN en, PIJNLOOS TREKKEN Spreekuren alle werkdagen van 10-12 2-4 s' avonds van 7-9. 27913; vermindering dcor overlijden met 206; vermindering dcor vertrek met 20017. Zie lental op 1 Jan. 1927 13174 m. en 12516 vr„ totaal 25690. Op vrije voeten. Naar wij vernemen is W. B„ d;p door de politie Dinsdag te Hui zen werd gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht, als verdacht van in deze. ge meente gepleegde diefstallen, na een ver hoor te hebben endergaan, 's avonds weer op vrije voeten gesteld. De politie zet haar onderzoek voort. Motor- en tractorcursus,In een gehou den vergadering van de afdeeling Haarlem mermeer van dc Heli. Mij. van Landbouw is aan een dertigtal jongelieden een diploma uitgereikt, als een bewijs, dat zij den in deze gemeente vanwege genoemde afdeeling ge houden motor- en tractorcursrs met succes hebben gevolgd. Tevens werd de ge'etfen- heid weder opengesteld voor aanmelding voor den ook in dit jaar te houden cursus. Verwacht wordt dat ook thans weer de animo zoo groot zs lzifn, dat tot het houden van den cursus definitief kan worden be sloten. Ned. R. K. Volksbond. Dinsdagavond vergaderde de R. K. Volksbond. De matig zette vergadering werd door den voorzitter, den heer J. van Bakel, met gebed geopend. Spr. heette de aanwezige leden welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar en wenschte allen een Zalig Nieuwjaar. Hii sprak de hoop uit, dat dit jaar voor alle leden, en In het bijzonder voor de ver eeniging, zoowel individueel als organisa torisch een jaar zou mogen zijn van veel geluk en voorspoed. De notulen werden goedgekeurd, waarna de ingekomen stukken werden behandeld. Als nieuwe leden werden geïnstalleerd de heeren F. Sassen en D. de Wit. Het doel was geweest deze vergadering te houden al siaarvergadermg. .Dit kon ech ter door omstandigheden niet doorgaan en besloten werd de jaarvergadering te hou den in Februari, Besloten werd op de jaarvergadering de bestuursverkiezing te houden, waarbij pe riodiek moeten aftreden de heeren J. v. Ba kel, voorz.; J. Oleijerhoek, J. G. Weijers, H. v. Bakel en Th. v. Kesteren. Alle altre denden stellen zich weer voor het bestuur beschikbaar. De heer Huisman stelde voor, den voor zitter bij acclamatie te herkiezen, waartegcj de voorzitter zich, gezien het daarvoor ge plaatste reglementsartikel verzette. Medegedeeld werd, dat 14 dagen voor den aanvang der volgende vergadering can- didaenlijsten konden worden ingezonden. Als vertegenwoordigers van den Volksbond werden tot het bijwonen der feestuitvoe- ring van „Kunst na Arbeid" benoemd de heeren T. Atten en Th. v. Kesteren. Dè voorzitter deelde mede, dat Donder dag te 10 uur een H. Mis zal worden gele zen voor de leden van de afdeeling. De inmiddels gekomen geest. adv. werd door den voorzitter toegesproken. Spr. wenschte zijn eerw. een Zalig Nieuwjaar, en hoopte dat dit jaar voor Zijn eerw. een jaar naar zijn hartewensch moge wezen. De Wel- eerw, heer kapelaan dankte den voorzitter voor-zijne woorden, wenschte de vereeni ging wederkeerig een zalig nieuwjaar Als slot gaf de geest. adv. een overzicht over de Anglicaansche Kerk, welk overzicht de vol gende vergadering vervolgd wordt. Met een dankwoord aan allen en in 't bijzonder aan den Geest. Adv. sloot de voorzitter de ver gadering met gebed. - Door de zoldertrap gevallen. De arbei der T. Boon, in dienst van den landbouwer P. de Zeeuw, alhier, had het ongeluk, toen hij met gereedschap van den zolder kwam, door de trap te vallen, waarbij hij zich ern stig kneusde, zoodat hii zich onder dokters behandeling moest stellen Personalia. De besteller bij de Posterijen en Telegrafie, J. de Boer, alhier, wordt over geplaatst naar Haarlem. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 4 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voor gevallen. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week van 26 Dec. 1926 tot 2 Jan. 1927 zijn in deze gemeente 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. Loop der bevolking. Zielental op 1 ^ati. 1926 25526; vermeerdering door geboorte 717 vermeerdering door vestiging 1670; totaal In verband met de stichting van 'n nieuw R. K. kerkgebouw in Amsterdam-West zal de R. K. kerk van St. Augustinus aan het Rusland voor den dienst worden gesloten. De lage tarieven. De directie der Gemeente-gasfabrieken deelt mede: Gestadig gaat de gaslevèring vooruit, wat niet te verwonderen is met de lage tarieven voor verwarming en voor de industrie. De laatste jaren hadden het volgende verloop; Meer dan Aflevering het vorige in jaar M3. 1922 75.189.538 9.131.641 13.82 192 381.083.530 5.893.992 7.84 1924 83.215.373 2.130.843 2.63 1925 88.031.790 4.817.417 5.79 192 693.654.490 5.622.700 6.39 In 1927 mag dus verwacht worden een af levering van 100 milloen M3 gas. De hoog ste aflevering vond plaats in 1914 en 1915 met 103 millioen M3. Daarna kwamen de slechte jaren met de bekende rantsoenee ring, waarin de aflevering daalde tot 66 millioen M3. Door de toenmalige hooge ko- lenprijzen mogst het gas zelfs tegen een prijs van 23 cent per M3 berekend worden en niettegenstaande dien enorm hoogen prijs werden groote verliezen geleden Gelei delijk daalden echter de prijzen en steeg de aflevering. De prijs die thans voer het gas voor de industrie en de verwarming berekend wordt, is nog nimmer zoo laag geweest, zelfs niet in de voor de gasfabrieken meest gunstige jaren. Gold toen ook voor dat verbruik de uniforme prijs van 7 cent per M3., thans wordt bij vastrecht slechts 4 cent per M3. in rekening gebracht. De aflevering van 100 millioen M3 zal be staan uit circa 70 kolengas. waarvoor noodig zal zijn o.a. 155.000 ton kolen, dus in wagons van 10 ton 15.500 wagons. Stel le we eiken wagori op een lengte van 7 me ter, dan vormen die wagons een lengte van circa 10754 Kilometer, ruim den afstand van Amsterdam naar Dordrecht. De hoogste aflevering in het afgeloopen jaar vond plaats op 24 December, mei 327.560 M3. In de Kerstweek werd afgele verd 2.055.380 M3 geliikstaande met de ge heele aflevering in 1925 in plaatsen als Bergen-op-Zoom, Middelburg, Zutphen, en». In de volgende maand zal begonnen wor den met de zandophooging van het terrein tusschen Haarlemmerweg, Admiraal de Ruy- terweg en Kostverlorenkade. Dan verdwijnt nog een oud stuk'e Amsterdam, dat vroege: tct het weinige landelijk schoon vlak bij de stad behoorde, waarin het Slatuinen- pad lag. 's Zondags werd daar door vele ouders met hun kroost gewandeld langs slootjes met wilgen en weilanden met koeien, en 's avonds was het er niet minder druk, om dat er geen lantaarns stonden. Het Sla tuinenpad is reeds afgesloten en spoedig zal het tot de Amsterdamsche herinneringen behooren, herinneringen van landelijken en liefelijken aard uit onze jeugdjaren. In het terrein ligt ook nog een oude meel- molen, met „De Gooyer" op het Funen de laatste twee in onze stad. Getracht zal wor den dezen te sparen. Of de speeltuin zal kunnen blijven be staan, is, nog de vraag. Het op te hoogen terrein is nog niet ge heel eigendom der gemeente. Het grenst aan den grond, waar de markthallen gebouwd zullen worden, Hoe het stratenplan zal worden,, is nog niet uitgemaakt; ook niet of er een rechte verkeersweg zal worden aangelegd, welke den Haarlemmerweg langs het Marktter rein en door de Hugo de Groctbuurt met de Rozengracht zal verbinden. Hierdoor zou de bochtige Admiraal de Ruyterweg aan be langrijkheid verliezen. Kruidenierswinkel uitgebrand. Dinsdagavond, om bij twaalven, werd de Egelantiersstraat in rep en roer gebracht door een lel uitslaand brandje, dat was uitgebroken in den kruidenierswinkel van Th. Bijkerk, in die straat op nummer 120 gevestigd. De kruidenier of een der huis genooten had, toen hij geld in den muntme ter wilde werpen, een brandend eindje siga ret op een gedeelte van de uitstalkast van den winkel gelegd. Vermoedelijk is een vonk of gloeiende asch op poetsgoed, dat bene den lag, gevallen. Toen de familie te bed lag, werd plotseling brand ontdekt. Het vuur vond gretig voedsel in de aanwezige voor raden en in een oogwenk stond dc winkel in lichtelaaie. De huisgenooten konden bij tijds de vlucht nemen: de bewoners der boven gelegen étages, die zich allen te bed bevonden, eveneens. Desniettegenstaande werd de aanrukkende brandweer door de buren ontvangen met de mededeeling, dat nog bewoners in het huis waren achterge bleven, Later bleek dit een vergissing te zijn, trouwens het onderzoek, dat dc brand- wachts instelden, bevestigde zulks ook. Het vuur, dat een oogenblik fel uitsloeg, werd met twee stralen op de motorspuit bedwongen. De winkel brandde geheel uii, een klein kamertje daarachter gedeeltelijk De verzekering bedraagt 15'X). Er was zeer veel publiek op de been. Drie schoten door een raam gelost. Een kogel in een bed gevonden, In den nacht van 3 op 4 Januari hoorde de echtgenoote van een kellner, die op een der bovenverdiepingen van een perceel in de Amstelstraat woonachtig is, een plof in de kamer. Zij dacht dat er iets was gevallen en toen haar man vlak daarna thuis kwam sprak zij het vermoeden uit, dat een schil derij van den muur was gevallen of dat er iets op een der kasten was omgevallen. De kellner ging eens polshoogte nemen, doch toen hij in de kamer rond liep hoorde hii plotseling een vrij harden knal. Het geluid scheen van buiten te komen. Even later toen hij in de slaapkamer was, werd dat herhaald. Zonder er verder over na te denken kleedde hij zich in het duister uit. Bij het in bed stappen hield hij de hand op het hoofdkussen en voelde daarbij een hard voorwerp. Hij meende aanvankelijk, dat hij een stukie steenkool had gevonden en wierp dit od de tafel. Den volgenden morgen evenwel bleek, dat het een kogel was. Het kaliber revolver waarmede het projectie! was afgevuurd moet vrij groot geweest zijn: de kogel was gedeeltelijk platgeslagen. De man stelde de politie van het gebeurde in kennis en een rechercheur verscheen om een onderzoek in te stellen. In de eerste plaats vond deze een kogelgat in de ruit van de bewuste slaapkamer. Het viel niet moeilijk te bepalen van welk huis aan de achterzijde dc schoten waren gelost en de tweede ontdekking was, dat van een huis op den Amstel een der ruiten van een achterkamer drie kogelgaatjes vertoonde. De bewoner werd aan een verhoor onder- wopen én deze verklaarde dat hij in den afgeloopen nacht zijn revolver bad schoon gemaakt, waarbij vermoedelijk drie schoten gelost waren. Er wordt echter vermoed, dat de man, zijn vrouw door het lossen van de schoten schrik heeft willen aanjagen. De revolver is in beslag genomen. Twee der geloste schoten zijn vermoede lijk in de lucht gegaan; het de-de heeft htt huis van den kellner getroffen" en waarna het projectiel het hoofdkussen heeft geraakt. Een winkelier in hecrenmodeartikelen, die De opstand in West-Sumatra. Trei-ean- slagen. De bevolking van Padang. Siioel- soek onderworpen. De militaire macht vol doende. Bezoldiging van spoorwegpersoneel. Her* classificatie der standplaatsen gevraagd. Raadselachtige schietpartij in den nacht. Drie schoten door een raam gelost De griep in de Residentie. De haringvisscherij op de Noordzee. Scheveningsche bedrijven met stopzetting bedreigd. Uitzending van Nederlandsche kinderen in 1926. De kritieke toestand te Hankau. De Brf» ten zouden de concessie hebben verlaten en de zaken hebben gesloten. Er dreigt een conflict in de Duitsche che mische industrie. Het Zwarte Zee gebied wordt geteisterd door sneeuwstormen en cyclonen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.31, Medegedeeld door "het Ned. Kon. Meteorok. Instituut te De Bildt, Naar waarnemingen in den morgen vat» 6 Januari. Hoogste Barometerstand 769.7 m-M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 719.5 m.M. te Vestman oer. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Januari: Matige tot krachtige, Z. W. tot W.. in 't N. wellicht toenemende wind, betrokken tot zwaar bewolkt; regenbuien, in 't N. des nachts zachter. Overigens weinig verande ring in temperatuur. 6 JANUARI i f f f t V f zijn zaak gevestigd heeft in de Javastraat. kwam dezer dagen bij het opmaken van de balans tot de ontstellende ontdekking, dat een groote partij artikelen uit zijn inventa ris ontvreemd was. De diefstallen moeten reeds geruimen tijd geleden hebben plaats gehad. De waarde wordt begroot op 3 a 4000 gulden. De politie stelt een onder zoek in. Te Boppard (Rijnland) is in den ouder dom van 95 jaren overleden prof. Rudolf Stang, oud-proiessor in de teekenkunst aan de Academie te Amsterdam. Zeer belangrijke gravures zijn door zijn hand vervaardigd. Zoo graveerde hij den Sposalizio van Rafael, een werk van 7 ja ren en het avondmaal van Leonardo, dat 13 jarer in beslag nam. Het gemeentebe stuur van Milaan deed destijds een Hj- zonde- staketsel voor hem bouwen om dit laatste werk mogelijk te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1