Katholieke Illustratie? G. F. H. PASTOOR - HAARLEM. Ferichfen uit onze vorige op age. Hebt 0 nog geen Scheurkalender DE SPAARNEBANK HAARLEM. Valsch of echt? lets oyer Rentezegels. Hij kost slechts £5' terts, ittti blaadje is geïllustreerd, zeer ruime humoristische tekst Mooi prijzen te verdienen door oplossing der rebussen. Bestel den kalender dadelijk bij onzen bezorger of aan ons kantoor: Nasseulaan 49, Haarlem. 4Vzt)Ct. Leening Noord-Holland. Prijsvraag van Teyier's Tweede Genootschap. Verkcoping. Een „afzichtelijke en onvoegzame Kalender." De Streekteiefoon. lOiVa 101*/, 1013/4 101*/, '001/!6 973/16 973/j6 102 102 27 60 b 6! 57 Vi 58 1721/., 181 Va 221 K 222 b 967/s 98 53 b (78 I7812 184*/» 1871/,-9 82 823/i 76V2 76*/4 249 2471/, 1769/t 176 160 160-1 160* 125 3938/4 79/le 371 2 373/4 696 695 396 395 186*/, 1841/, !74*/s 175 122!/2 12o1/2 1 4303/4 4341/s 417V2 419 452!/e 4551 326 330 330 330b 1721/, 174 M21/2 113 1951/i 195 V. I. C. O 192 V2 197 256 260-2 374 126V4 125 165 96®/i« 43 43 Via De testand van den heer Rijnierse. Pastoor J. P. Reijnenberg Ö.F.M, Louis Hoog weer naar Haarlem. Een Nieuwjaarsfeest. NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 EFFECTEN - PROLONG ATI EN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Statuten. Inbraak. Examen Heilgymnastiek en Massage. BURGERLIJKE STAND. Gevonden dieren en voorwerpen. De werkloosheid in Haarlem. De as. Raadverklezlngen Joy Mac Arden. Jubileum E. A. J. H. v. Ghert. De ullkeerlng aan wsrkioozen. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BL.OFMENDAAL. WIJK AAN ZEE. 12061 17047 400. 1036 13?1 7545 9909 15.46S 100. Prijzen van 65: lï$o 7 ISO 34 Ï7 13351 I789n' DE TOESTAND TE HANKAL. DE ONTPLOFFINGEN AAN BOORD VAN DE „RICHELIEU". De lachen de Cavalier. De veel besproken s. chi'lderij „De Lachende Cavalier" door den eigenaar Dr. C. Hofstede de Groot uitdrukkelijk a<sn Frans Hals toege schreven, door vele andere kenners als een meer en minder verdienstelijke imitatie ge taxeerd, is gereinigd en -van haar vernislaag ontdastn. Volgens de Tela graaf is men daarbij tot een aardige ontdekkinjgekomen, een ont dekking, die zeer verras end was de verf was niet bestand tegen waiter, na bij herhaling met six ces de zoogenaan .de alcoholproef te hebben doorstaan. Onlangs is, naar de Tel. verneemt, de schilderij aan den hnidigm eigenaar terug gegeven «n verleden week Woensdag had dr. Hofstede <de Groot een aantal vooraanstaande vakmannem in zijn huis verzameld. In het ge heel hadden ongeveer d'ertig personen aan zijn uitnoodiging gehoor gegeven, onder wie prof. W. Vogelsang, de directeur van het Frans Halsmuseum te Haa riem, de heer G.D. Gratama e.n vele kunsthandelaren en restau rateurs. Ook was aanwezig notaris Vollgraff. De restaurateurs Van Wijngaarden en Luitwider verwijderden eerst met behulp van alcohol de laag vuile vernis. Deze alcohol was afkomstig van een apotheker en in ver- Zegelde flesschen aangevoerd. De alcohol bleek ook ditmaal geen invloed te hebben op de verf, wat dits een aanwijzing moest zijn dat men met een oud schilderij te doen heeft. Daarna werd een aanvang gemaakt met een bewerking met water, voorzichtigheidshalve eerst in een klein hoekje onderaan/tegen de lijst. Nauwelijks was de Amsterdamsche res taurateur Van Bommel hiermede aangevan gen, of de verf vloog er nf. Jfoodat men zeer waarschijnlijk te doen herft met een soort lijnverf. Ook bleek de plamuurlaag te ont breken. Van deze bevindingen wrrrd vervolgens pro tocol opgemaakt door not" is Vollgraff. 'Na eenige besprekingen werd aan dit do cument nog de verklaring toegevoegd dat naar de meerderheid der aanwezigen meende te mogen aannemen, de „Lachende Cavalier" niet met olieverf is geschilderd. In aansluiting hieraan wiï het blad er ten slotte nog op wijzen, dat alle tot op heden als echt herkende schilderijen van Frans Hals met olieverf zijn gtóchilderd, zoodat voors hands, mede in verband met vroeger door ter zake deskundigen gedane uitspraken, de ver onderstelling niet zeer .gewaagd meer schijnt, dat de „Lachende Cavalier" niet een Frans Hals, doch een moderne nabootsing was. Over de geschiedenis nog het volgende Dr. Hofstede de Groot had in 1923 een certificaat van echtheid voor de bewuste schilderij gegeven. Mede op grond hiervan had de heer Mensing, vaat de firma Frederik Muller, naderhand de schilderij voor 50.000 gekocht. Eenige maanden later be zon de heer Mensing evenwel reeds te twijfe len hij raadpleegde andere kunstkenners en geleidelijk groeide de overtuiging van vabchheid. Daarop had de fifma Frederik Muller de tusschenkomst van de Haagsche rechtbank ingeroepen om de gesloten koopovereenkomst nietig te doen verklaren, tevens werd terug gave van de koopsom geëischt. Dr. Hofstede de Groot handhaafde evenwel zijn expertise en kocht het stuk voor zijn collectie aan. De rechtbank benoemde een drietal des kundigen en dezen, prof. dr. W. Marirt, di recteur van hef Mauritshuis, Sir Charles Holmes, directeur van de „National Galery" te Londen en dr. F.E.C. Scheffer, hoog leeraar in de chemie te Delft, hebben toen een rapport uitgebracht, waarin zij eenstemmig verklaarden, dat de schilderij niet van Frans Hals was, maar een moderne schilderij, af komstig van een nabootser. Onder meer was geconstateerd een menging van eenige kleu ren met verdacht modern uitziend ultrama rijn, alsmede de eigenaardig glibberige glans der verf en de niet-zeventiende-eeuwsch aan doende manier van verfoplegging. Kunstma tig ultramarijn is voor het eerst gebruikt in 1826, cobaltblauw ook aangetroffen tusschen 1820 en 1830. Dit zijn eenige van de aanwijzingen op grond waarvan de experts tot valschheid concludeerden. Nog voor het eindvonnis der Haagsche rechtbank werd het stuk met certificaten voor 56.000 teruggenomen, door dengeen, die het indertijd als tusschenpersoon had verkocht en thans in opdracht van dr. Hofstede de Groot bleek te handelen. In Juni 1926, eenige dagen voordat de de finitieve schoonmaak van den lachenden Ca valier zou geschieden, werd het stuk op last der Justitie in beslag genomen, in verband met het onderzoek naar een vermoeden van wijd- vertakten zwendel in oude schilderijen. Ten slotte wordt er nog aan herinnerd dat de Ébagsche restaurateur Van Wijngaarden gezegd werd, zich zelf als lachende cavalier vermomd, te hebben geschilderd. Vanwege den Raad van Arbeid wordt over het volgende geschreven Reeds in het jaar 1923 is vanwege den Raad van Arbeid door een aan de werkgevers toe gezonden circulaire de aandacht gevestigd cp het groote bedrag aan verkoop-provisie, dat telken jare door den verkoop van rente zegels door de postkantoren en de weder verkoopers aan het Invaliditeitsfonds werd onttrokken, en waarin de werkgevers ver zocht werden, de rentezegels rechtstreeksch van den Raad van Arbeid te betrekken, om dat daardoor een belangrijke besparing kon worden verkregen. Aan dit verzoek is door verschillende werkgevers gevolg gegeven, doch dit aantal is nog veel te gering. De Raad van Arbeid heeft dan ook, zulks in verband met een ontvangen^ statistisch overzicht, nogmaals een circulaire aan de werkgevers toegezonden. Waar deze cir culaire slechts is toegezonden kunnen wor den aan de werkgevers die voor hun verze- keringsplichting bedrijf bij den Raad van Arbeid staan ingeschreven, komt het den Raad van Arbeid gewenscht voor deze cir culaire door middel. Van de pers ter alge- rneene kennis te bréngen. I Deze circulaire luidt „Wij ontvingen zooeven een statisch over zicht betreffende den verkoop van rente- Zegels gedurende 1925, verdeeld over de verschillende Raden van Arbeid. Waar het algemeen streven naar bezui niging op de Staatsuitgaven zeer waarschijn lijk ook Uwe instemming zal hebben, achten wij het niet van belang ontbloot, hieruit eenige gegevens onder Uwe aandacht tt brengen. In het jaar 1925 werd in fotaal verkocht aan rcntezegels voor f 32.869.382.05. Zooals U bekend zal 2ijn, worden de ren tezegels verkocht doof de Postkantoren, door de wederverkoopers en door de Raden van Arbeid zelf. Het aandeel der postkantoren in dezen verkoop over 1925 bedroeg f 13.591.530.92 Vz d3t der wederverkoopers f 10.533.720.en dat der Raden f 8 744.131.12 Vil m procen ten uitgedrukt dus resp. 41 32 en 27%. Wanneer wij verder beschouwen, hoe de verdeeling hiervan voor het gebied van den Raad van Arbeid Haarlem is, dan blijkt daar uit dat in 1925 werden verkocht door t a. de Postkantoren 1 413.531.40 41 b. de wederverkoopers f 450.844.—- 45 c. den Ra d v. Arb. f 135.088.65 14 Zooals u wellicht bekend zal zijn, ont vangen de Postkantoren voor hun bemoei ingen een provisie van 2.2 de weder verkoopers 1 terwijl de Raden van Arbeid natuurlijk geen provisie ontvangen. In totaal werd dus in 1925 aan het Invali- diteitsfonds voor verkoopprovisie een bedrag onttrokken van i f 299013.82-j-f 105337.20 is f 404.351.02. Voor het eigen gebied bedroegen deze kortingen resp. f 9097.69 en f 4508.44 is f 13606.13. Hier ligt dus ze r zeker een terrein braak, waarop bezuinigd kan worden, maar om hiertoe te geraken hebben wij m de eerste plaats Uwe medewerking noodig en verzoek u daartoe, indien mogelijk, uwe rentezegels rechtstreeks van den Raad van Arbeid te betrekken. Bij afmname van grootere hoe veelheden zijn wij bereid, de zegels koste loos ten uwent te doen bezorgen. Indien u aangesloten zijt bij den Post- chèque- en Girodienst, kan alsdan volstaan Worden met vermelding aan de achterzijde der kennisgeving van bijschrijving van de gewenschte zegelsindien dit niet het geval is, kunnen door ons op verzoek bestelbil- jetten met briefomslagen worden verstrekt j die portvrij kunnen worden ingezonden en waarna thuisbezorging der zegels plaats heeft, tegen overreiking van het bedrag aan brenger. Wij hopen, dat wij op Uw aller steun in dit streven naar bezuiniging kunnen reke- ft nen. Uit de ontvangen kennisgevingen van bijschrijving op de girorekening van den Raad van Arbeid (17355) blijkt dat vele werkgevers hun medewerking in het streven naar bezuiniging willen verkenen. Doch het behoeven niet alleen de werkgevers te zijn die een groot aantal arbeiders in dienst heb ben. Ook de werkgevers die slechts een dienstbode, huisknecht, werksters etc. in dienst hebben kunnen mede helpen bezui- i nigen, daar ook zij de rentezegels recht streeks van den Raad van Arbeid kunnen be trekken. Hoe meer werkgevers zulks doen, hoe grooter de bezuiniging zijn zal. Hier geldt ook het „vele kleintjes maken een groote." Naar wij vernemen is hat bij de inschrij ving oo bovenstaande leening niet genomen gedeelte thans geplaatst. H.H. Directeuren van Teyier's Sjtichting en de Leden van Teyier's Tweede Genoot schap hebben besloten voor het jaar 1927 de volgende prijsvraag uit te schrijven Men vraagt eene geschiedenis van den Nederlandschen handel op den Levant in de zeventiende eeuw. t Wat de bronnen betreft, waarvan bij de beantwoording gebruik kan worden ge maakt, wordt verwezen naar de uitgave van dr. K. Heeringa in 's Rijks Geschied kundige Publicatiën, No. 9, 10 en 34, en naar De Castries, Les sources inédites de l'histoire du Maroc. De prijs voor het best en voldoend ant woord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van 400. De 'antwoorden moeten worden ingezon den vóór of op den lsten April 1928, opdat Zij voor den lsten Mei 1929 kunnen beoor deeld worden. De verhandelingen moeten in het Neder- landsch, Fransch, Engelsch of Hoogduitsch, met eene Latijnsche letter, vooral goed lees baar (door eene andere hand, dan die van den opsteller of inet de schrijfmachine) ge schreven zijn. Ook moeten zij vóór den bepaalden tijd in haar geheel worden in gezonden geene antwoorden waaraan eenig gedeelte bij de inlevering ontbreekt, zullen tot het dingen naar den gemélden eerèprijs worden toegelaten. Alle ingezonden stukken blijven het eigen dom des Genootschaps, dat de bekroonde verhandelingen, met of zonder vertalm", in zijne werken opneemt, zonder dat de schrijvers, anders dan met toestemming der Stichting, die mogen uitgeven. Ook behoudt het Genootschap aan zich het recht om van de niet bekroonde stukken zoodanig gebruik te maken als het raadzaam zal cor- deelen, hetzij zonder of met vermelding van den naam des schrijvers in het laatste geval echter niet zonder zijne toestemming. Ook worden geene afschriften van de niet bekroonde stukken aan dc schrijvers verleend, dan te hunnen koste. De in te zen den antwoorden moeten, zonder naam en alleen met een spreuk onderteekend, ver gezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behel zende, gezonden worden aan het Fundatie huis van wijlen den Heer P. TEYLER VAN DER HULST te Haarlem. Door notaris m-r, J. A. de la Hayze en mr. dr. A. E. Schouten is Dinsdag in verkoop jebracht de boerenhofstede „Wijlen 't Y," met diverse percêelen bouwland, Perceel 1 en 2 werden afgemijnd op 31.950, perceel 3 werd ingezet op 16.400, perceel 4 op f 16.200, perceel 5 op 16.300, perceel 6 op f 16.400, perceel 7 op 19.800, perceel 8 op f 16.100, perceel 9 óp 11.90, perceel 10 op 16.700, perceel 11 op 46.000, perceel 12 op 16.800 en perceel 13 op 16.700. De heet Van der Waerden heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijveheid da volgende schriftelijke vraag gesteld: Wil de Minister terstond de verspreiding van den afzichtelijken en onvoegzamen reclame-kalender voor de Vrijwillige öuder- domsverzeke-ipg, uitgegeven door het „Bu reau Vrijwillige Rijkspensioenverzekerlng, Statenbolwerk 1, te Haarlem," doen stop pen en de exemplaren, die zijn uitgegaan, doen opvragen? De voorzitter van den Raad van Arbeid in Haarlem, wien wij om inlichtingen om trent deze aangelegenheid vroegen, meen de ons in dit stadium van de zaak niet te woord te kunnen staan, wijl hij geroepen zal worden Z. Ex. den Minister op zijn vra gen te antwoorden. Verder kunnen wij mededêelen, dat ef tweê kalenders zijn uitgegeven, zoodat nog niet met algeheele zekerheid is uit te ma ken, tegen welke der twee kalenders de bezwaren gaan. Wij lezen In het „Weekblad voor Bloem bollencultuur": Naar men weet doet het hoofdbestuur reeds meer dan een jaar pogingen, om het zoover te krijgen, dat alle vakgenoot en die een tele foon hebben,- gelegenheid krijgen om tegen betaling van een toeslag op hun abonnement, aewoon locaal te telefoneeren met de aange slotenen op het telefoonnet Lisse, waarop jHillegom, Lisse, Sassenheim, thans ook Ben- nebroek en Noordwijk en een deel van Voor- I hout zijn aange Eén telefoonnet dus voor de geheele streek tusschen Haarlem en Leiden voorzoover het de bloembollenfirma's aangaat. Deze pogin gen hebben eindelijk succes gehad, zooals de belanghebbenden, die zich indertijd bij het hoofdbestuur voor zulk cea regeling hebben opgegeven, hebben kunnen lezen in een cir culaire hun direct na Kerstmis toegezonden. Zij, die zich voor 9 Januari bij het Secre tariaat opgeven door onderteekening en in zending van de bij de circulaire ingesloten verklaring, zullen, hoogstwaarschijnlijk vanaf 1 April 1927, locaal dus zonder een inter communale verbinding aan te vragen kun nen telefoneeren met allen die op het net- Lisse zijn aangesloten. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 VA Nederl. 1917 1001/le 4% N. 1. 1926 B. 6% N.-l. 1923 D.. Holl. I-loyd Oude Vaart ditó Gem. Eigend Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie 181i/a Rottérd. Llóyd 1631/., Holl. Stoomboot Jurgens gew Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde .- 187*/4 Kon. Olie 3875exd U. S. Steel l57i/4 158 Marine comm. Marine pref. Java Cultuur Vorstenlanden Poerwoderjo Oude Deli A'dam Rubber Allied Sumatra Oostkust Del; Bat. Rubber Dordtscbe Petr. Southern Rails 165'i/g Naar wij vernemen is de toestand van den bekenden bollenicweeker den heer Rijnierse, die in de Maria Stichting een operatie heeft ondergaan, redelijk wel. Heden Ifkd hij een rustigen nacht doorgebracht. Naar wij Vernemen, is de toestand van den ZeereerW. heer Pastoor J. P. Réijnen- berg O F.M., gunstig. Verwacht wordt, dai Z.eerw. binnenkort weer in dc pastorie aan de Nieuwe Groenmarkt zal kunnen terug- kecren. (Lcurdes); C. Nieuwenhuizen, De Clecq- straat 105a, motorbandschoenen; v. Roo- den, Tulpenstraat 10 zW., zwarte hond; De Graaf, Nieuwe Gracht 19, bruine hand schoenen; Politiebureau, Smedestraat, kin derhandschoentjes; Rijbroek, A, L, Dyse- rinckstraat 52, jas (met brood); Roubosch, Warmoesstraat 12, kantoorkruk; Politiebu reau, Smedestraat, kaart B, A. t. n, An- dringa; P. Smit, Gr, v. Wiedstraat 19, da- niespo-temonnaie m. i.; Otger, Brouwers straat 10, petje; A. Beringen, Elzenplein 45, Schoten, damesportemonnaie m. i.; Soe verein, Talmaströat 12, heerenporlemon- naie m. i, J. Scherpenhuizen, Colterman- straat 4 rood, portemonnaie m. i.; Broek hof, Kleine Houtst-aat 80, ring met sleutels; E. Visser, Bellamystraat 16, sierspeld; H, Dekkers, Camplaan, Heemstede, melkbus'- sleutel; H, Stremming, Saenredamstraat 13 rood; zweep. Naar we in de „Gooi- en Eemlander" le zen, zal de heer Louis Hoog zich metterwóqn te Haarlem komen vestigen. In bovengenoemd blad schrijft H. F. K, naar aanleiding daarvan het volgende; Een bekend kunstenaar gaat het Gooi verlaten: Louis Hoog, die vijftien jaar te Blaricum heeft gewoond en gewerkt, znl Zich binnenkort vestigen in zijn geboorte- en vaderstad Haarlem. Louis Hoog behoort tot de „stillen in den lande". De reclame-trom heeft hij nooit ge roerd, zich op den voorgrond stellen om eigen voortreffelijkheden naar voren te drin gen of zichzelf te bewiefooken deed hij nimmer maar tvat hij dan wél deed was: zich met heiligen ernst en groote liefde aan de Kunst wijden en haar dienen op de meest waardige wijze. En als Louis Hoog zich eens in het openbaar op het podium vertoonde het gebeurde maar heel zelden om ons iets voor te Spelen van eigen werk, dan was liet altijd zeer de moeite waard naar hem te luisteren en als componist èn als pianist. Want Hoog is een consciëntieus kunstenaar, die genoot en rtög geniet van hetgeen de klassieke grootmeesters ons schonken en die san heh heeft geleerd en nóg leert door den onuitputtelijken rijkdom van diepe ge dachten en onverwelkbare schoonheid door hen in hun werk neergelegd. Zij, die het voorrecht hadden tot Louis Hoog's leerlin gen* te behooren, weten hoe serieus hij zijn taak opvatte en hoe hij z'n élèves bovenal nader bracht tot hel edele en schoone wat de Toonkunst ons schenken kan. Belangrijk werk heeft Hoog gedurende de jaren, welke hij in het Gooi doorbracht, voltooid. Z'n Suite, Passacagiia, Koraal-va riaties en de Passacagiia voor groot strijk orkest getuigen alle van zijn groot talent en de zeer interessante opzet en kunstzin nige uitwerking Zijner composities bewijzen ten volle dat Louis Hoog een knap kunste naar is. En verwonderd heeft het mij nooit, dat hoogst bekwame vakmensehen ender wie bekende orkest-dirigenten in ons land onomwonden hun gtoole waardeering over zijn werk hebben uitgesproken. Of Louis Hoog met een bloedend hart het Gooi zal verlaten? Ik betwijfel het. Want in z'n naaste omgeving heeft men hem niet verwend door belangstelling, noch hem over laden met vriendelijkheid. En die af te be delen ligt allerminst in z'n aard! Daarom leefde hij rustig én afgezonderd in z'n aar dige woning te Blaricum, waar hij zich on gestoord aan z'n werk kon wijden, En zijn onvermoeiden geest en zijn groote arbeids- lust gaan alweer uil naar nieuwe plannen, die hij hoopt te verwezenlijken in de stad der Damiaatjes, waar hij als zeventienjarige knaap den organist der Bavo-kerk op orgel concert en bij kerkdienst reéds Verving én waar hij eens tusschen twee gezangverzen zóó mooi aan het improviseeren sloeg, dat, toen het tijd was, de gemeente, al luiste rend. vergaat in te vallenl Onze beste wenschen vergezellen Louis Hoog en zijn gezin bij het vertrek naar Haarlem! Moge hem daar in alle opzichten geschonken worden wat hij er hoopt te zul len vinden, mege ook daar z'n heldere geest en z'n warm hart hem nog tot veel mooie dingen inspiréeren, moge ook daar „Frau Musica" hem blijven zegenen! Een bijzonderheid was er Dinsdagavond de Gemeentelijke Concertzaal te aanschou wen. De tooneelvereenlging „Jacob van Len- nep" hield haar feestelijke Nieuwjaars bijeenkomst en had zich hiervoor de me- De „Staatscourant" beval de statuten vat, de Algemeene Patroonsvereeniging voor de Bouwbedrijven in Haarlem cii aangrenzende gemeenten, alhier In den afgcloopen nacht is ingebroken in perceel Clyvralaan 20, bewoond door de familie K. Men is binnengekomen door het uitsnijden van een ruit uit de keukendeur, waarna het slot kon worden geopend, De be nedenverdieping werd afgezocht. Uit enkele schrijfbureaus werden sleutels en een bedrag van 15 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Geslaagd zijn voor het examen heilgym nastiek en massage, de dames Brink te Amersfoort; Ossendrijver, te Rotterdam: Van Sluvs-Leguit te Alkmaar; Ketel te Haarlem; S. Graeuwen, Van Hauweningen, Van Els- hout, Pieters, De Haan, Leyefiaar, allen te den Haag; Sanders, Van der Velden, beiden te Rotterdam en de heeren Britsma te Utrecht; Van Swinderen te Nijmegen; Van Kempen te Soest; De Vries, Smit, beiden te Middelburg; Crucq, te Den Haag; Burgwal, te Hilversum; Bakker, Katwijk a ld. Rijn; H, Campen, Haarlem. Ondertrouwd: 5 Januari. P. J. v. d. Vegt en H. Burger. - J. J. Huis en E. Bcuma. P. Hartman en M. M. A. E. J. Bleidie- sel. N. v, d. Kamp en J. O. Boxtart. Getrouwd: 5 Januari; J. H. Schil ntan en H. R. Stötefa'k. J. Heijkoop cu A. C. Tork. IJ. G. Mulder en M. Sequenz. J. de Mooij en M. v. d. Pieterman. W, Wever en A. Knol. Geboren: 2 Januari: M. v. Brederodc v. d. Vijgh, d. 3 Januari: G. A. van Alewijkv, Dijk, z, B, Jonker—Wei land z. 5 Januari: C. G. Outde Graaf, z. A. v, d, NóllKoek, 2. J. de VriesLu't, z. 3 Januari: H. Roeland Ruifrok, d. Overleden. 4 Januari: A. Wessêlhvk Boogaard, 74 jaar, v. Marumstraat. M. G. v. d. WeidenVissers, 36 |aar, Hasse- 'aerspléin. Terug te bekomen bij: «L Vi d. Sehaaf, Klopperaingel 173, broche deWerking verzekerd van den draaimolen van den heer H. v. Leeuwen, die voor hé' publiek van Haarlem en Scholen geen onbekende is. Het deed grapp-'g aan dezen origineelen draaimolen in die groote zaal te zien rond toeren, Daar, waar anders de Bach- en H. O. V.-concerten weerk'onken, dreunden thans de zware belgeluiden van den ca- roussel, die hei-flikkerde in de electrische verlichting. De pka sing kon geschieden doordat men uit den vloer eemge planken had genomen en in het daardoor ontstane gat den steun paal had geplaatst. De vinding is we! origineel en de tal rijke gasten amuseerden Zich dan ook uit stekend. Men schrijft ons: Haarlem neemt met het cijfer der werk loosheid geen ongunstige plaats in op de lijst van de statistiek, maar hei aantal werldoo- zen in sommige groepen is nog steeds tame lijk groot te noemen. Dit laatste geldt bijv, voor de groepen, werkzaam in het bouwbe drijf en verder de transportarbeiders, waar onder ook de groep losse arbeiders begre pen is. Voor dc laatse categorie is het aan tal ernstig toegenomen, wat wel blijkt uit het feit, dat bijv. bij den Centr. Bond van Transportarbeiders thans 1/6 deel Van bet ledental als werkloos zich eiken dag komt melden. Het ligt in de bedoeling dat bij de a-.s. raadsverkiezingen wederom wordt deelge nomen met een z.g. lijst-v. d. Kamp, naar de heer v. d. Kamp ons mededeelde. Dat wil dus zeggen een wilde lijst, die door geen bestaande Politieke Partij wordt gepatroni seerd, Dóc-r vestiging buiten de gemeente zal op die Sijst echter niet meer voorkomen de heer A. de Bóer. nu no. 2 op die lijst en als zoodanig lid van den gemeenteraad. Zooal» wij reed,® meldden ^zal op het 5e Gemeentelijk Orgelconcert op Vrijdag 7 Januari a.s. de sopraanzangeres Jóy Mac Arden uit Parijs haar medewerk'ng ver leend. Jóy Mac Arden, doch'er eener Bloemen d-a akeke familie, kreeg haar eerste oplei ding van mevr. de Haan Mamfarges 4e Rotterdam; daarna studeerde zij bij Hans Hey Birgit Engel's echtgenoot en leeraar te Kopenhagen, waar zij vele concern en o.a, met de weduwe van Grieg zong en aan de Koninklijke opera in 't Deensch debu teerde, Vervolgens studeerde zij het Wag ner repertoire in bi) madame Charles Ca hier in Duitschland, waarna zij haar studie voleindigde bij den I' al aan Roberto Ta- manti die, uit Rusland door de bo'sjewiki verdreven, zich in Den Haag vestigde. Zij trad op in vele oratoria, llederavon- den en opera's in Holland, debuteerde en gasteert nu nog aan da opera te Parijs, waar zij sedert haar huwelijk in 1922 met Dr. DemarqueUe, gevestigd is. Hedenmorgen werd de heer E. v. Ghert op het Stadhuis, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum gehuldigd. De Bur gemeester sprak hem in waardeerende Woorden toe en overhandigde hem het ge bruikelijke couvert. Ve le ambtenaren kwamen den jubilaris in den loop van dert dag compiimenteeren. Dinsdagmiddag heeft het Burgeriiik Armbe stuur vergaderd met de drie Vakcentrales, In deze vergadering zijn besproken de wen schen dier centrales, cm de uitkéerirg aan verzekerde arbeiders honger te stellen dan die van niet-verzekerde arbeiders en om deze uitkeerihg over de vakcentrales te la ten' loopen. Het bleek, dat het Burgerlijk Armbestuur niet onwelwillend tegenover déze wenschen stond. Echter zullen zij nog nader overwo gen worden. De beslissing volgt later. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. v d. Werf, Sc'nalkburger- gracht 80, een zwarte kip. J. Warmerdam' Colensostfaat 31, een hend; G. Pool, de la Reestraat 71, een grijze kat; P. J. in 't Veld, Vroomstraat 4, Haarlem, een kindef- taschje; J. v d. Bijl, Pres. Sleijnstraat 96, een manchetknoop; Jonker, Lucas Meijer- straat 1, een schoolrapport; P. Veen, Soen- dastraat 26, een koralen halsketting; C. Warné, de la Reijstraat 36, een kinlerpor- temonnaie; J. H. y. d Deijl, Baljuwslaan 19, Haarlem, een rozenkrans; A. Kramer, Eiken straat 3, een kinderhandschoentje; P. Hos, Bothastraal 111, een uniformpet; J. Iepen burg, de la Reijstraat 93, een gebreide handw schoen; A. Sierveld, Bothastraat 116, een zak met inhoud, W. Lodder, Colensostraat 32, een gouden h.eerenring; C. Jamin, Cron- jéstraat 22, een heerenrijwiel; Mastenbroek, Rijksstraatweg 177, eenhóndenhalsbartd. Aan het Bureau van Politie: een wollen hand schoen, een bruine gle--'hoed, een wollen kinderschoentje, een kïnc. rmutsje. een ge breide handschoen, een heerenrijwiel, een horlogeketting, een paar handwarmers, een zweep, en een paar kinderhandschoenen. FRANSCH OP DE O, L. SCHOOL. In verband met het afwijzend besluit van de Tweede Kamer omtrent het geven van lessen gedurende 2 uren per week in een der moderne talen, zal vanaf 1 Januari 1927 aart de openbare lagere school in deze ge meente onder de gewone lesuren geen on derwijs meer gegeven worden in de Frn- scbe taal, zooals tot nog to geschiedde. Onmiddellijk na het bekend, wórden van dit besluit heef' de Ouderfiommissie alhier in samenwerking met het hoofd der O. L, en U. L. O. school een vergadering belegd, ten einde plannen te beramen, in deze behoefte op adere wijze te voorzien. De Oudercom missie is eenparig van oordeel, dat het voor een gemeente als Heemstede, waar het over groots deel van de leerlingen der openbare school is aangewezen op voortgezet onder wijs, van zeer groot belang is, dat deze aangelegenheid ernstig onder de oogen ge zien wordt. Getracht zal dan ook worden om te ko men tol de stichting van een cursus voor Fransch buiten de gewone lesuren voor de leerlingen van de 5e en 6e klasse der lagere school. Aan de ouders van de leerPngen van die klassen, die reeds nu onderwijs in Fransrh ontvingen, i van di< voornemen ken nis gegeven. De bedoeling is de lesuren te bepalen op Woensdag- en Zaterdagmiddag en deze uren z.oodanig te kiezen, dat de middag zelf voor on^erwitztrs en leerlingen zooveel mogelijk vrii blijft De Oudercom missie zal zich met de regeling van een en ander belasten en heeft reeds de zekerheid, dat op de medewerking van het Onderwij zend personeel in deze. uiterst belangrijke materie gerekend kan worden. Hst is voor de leerlingen, die aanstonds zijn aangewezen óp voortgezet onderwijs van zeer groot be lang, dat deze poging slaagt. Wanneer bl':kt dat een voldoende aantal leerlingen zich aanmeldt vqpr het volgen van dez"n cursus, dan zal hiervoor aan het gemeentebestuur de beschikbaa*ste!ling worden gevraagd van een paar lokaliteiten der openbare school. Burgerlijke S'and. Ondertrouwd: J. H. Zee man en A. C. Cramer, J. Mooter en C. Polak. W. H. A, Vermeulen en E, K"oo- rtians. F G. Insintfer en M. A. Guénin. Getrouwd: J. A. van Pel m't F. v. d. Meii. Geboren: d. Van G. WesterveldZand vliet. d. van A. G. Sougé—Verdouw, d. van J. C. van Eerde—Fontijné, d. van A. P. Schoutenvan Deursen. Overleden: A. J. van Oostendorp, 89 j. M, O. Spiegel, 72 j. A. J. Schreuder. 72 jaar^.J. D. Matthieu, 61 jaar. G. Ra venhorst, 53 jaar. Besmeito'ij'ke ziekte. In de af^eloopen week heeft zich alhier 1 geval vari rood vonk voorgedaan. Een Jubileum. Bij het berirr van het nieuwe jaar herdacht de hoofdonderwijzer der openbare school het feit, dat hij vóót 49 'aar in functie trad als Vastbeiioemd on derwijzer. Deze herdenking werd in huise- tijken kring gevierd. 443e STA ATÉLOTERLL Trekking van WoemdPR 5 JanuSfi. 4e Klasse 3e Lijst. Ilooge pi ijzen: 8481 ƒ5000. 1808 1500. 1467 18539 1000. 29 5 15 61 100 136 196 212 373 402 430 459 518 635 637 649 665 687 710 713 899 914 1029 1078 1079 1120 1197 1221 1250 1277 1293 1328 1351 1376 1386 14 08 1432 1528 1557 1606 1703 1722 1789 1817 1828 1880 1886 1890 1899 1985 1992 2082 2143 2306 2329 2335 2399 2410 2441 24b2 2502 2562 2646 2685 2689 2706 2769 2797 2992 3047, 3131 3626 3178 3253 3426 3487 3505 3510 3635 3746 3876 3885 3920 3927 394'' 4070 4197 4206 4240 4253 42:9 43S5 4476 4529 4595 4891 4898 -.929 4965 5041 5048 5050 5083 5110 5137 5140 5159 5190 5211 5228 5246 3263 531Ö 5311 5324 5393 5-112 5427 5434 5576 5621 5645 5737 5756 5783 5827 584.1 5887 5892 5893 5911 5987 6036 613" 6162 6237 6251 6303 63'0 6322 6370 6416 6484 6506 6528 6548 6604 6606 6639 6666 6704 6717 G743 6803 6811 6823 6854 6873 6916 6946 7039 7051: 7113 7285 7387 7450 7485 7603 7644 7666 7766 7785 7814 7871 7900 7921 7935 7980 8021 8037 8053 817» 8221 8261 8353 8,159 8453 8471 8611 8627 8719 8771 8807 8«48 905! 9065 9076 9083 9133 9166 9173 9207. 9344 9498 9517 952' 9525 9570 9578 9585 9591 9622 9714 97-19 9779 9885 9SÖS 10007 10042 10062 10067 10108 10134 1018» 10208 10304 10372 10412 10477 1,1489 10491 10504 10541 10559 10577 1059.5 10601 10868 10875 10939 10940 10946 10947 1U97K 11018 11035 11037 11047 11054 11065 11487 11101 11114 11214 11230 11253 11304 11314 11340 11405 11445 11462 11520 11566 11591 11657 11668 11700 11773 11797 11862 11874! 119,38 11983 12017 126.13 12124 12207 12239 12248 12288 12322 12378 12435 12521 1254c 12565 12578 12672 12689 12731 12748 1279Ü 12812 12816 12822 12903 12905 12938 12965 13247 13355 13365 13379 13407 1346.1 13527 13560 13566 13585 13643 13703 13742 13752 13796 13802 13808 13824 14000 14017 14021 14038 14058 14094 14111 14162 14305 14216 14249 14318 14351 14385 14416 144311 14449 .14574 14581 14663 1469, 14765 14777, 14894 15165 15269 15313 15331 15351 143ö3| 15534! 15399 15436 15489 15501 15515 16632 15548 15552 15572 15631 15658 15 "08 15849 15933 15941 15950 15967 16027 16069 1607.7 16090 16093 16117 16151 16181 16272 16276 16399 16379 16380 16464 16567 16741 1675"' 16792 168.68 16872 16901 16902 16904 169 i r 16995 17020 17034 17035 17170 17217 17222, 17330 17364 17377 17402 17418 17442 17455- 17435 17503 17597 176r 17694 17770 177711 17778 17816 17837 17863 17872 17894 17953 18009 18013 .7,050 18149 18217 18307 18325 18344 18345 18346 18481 18595 '866o 18766 18805 18910 18929 '"068 1909' 19125 19149 19167 19256 19307 39315 10.337 19379 19416 19460 19534 19551 19557 19584 19610 19727 19778 1980S 19868 19876 19902 20005, 20009 20019 20023 20152 20158 2016^ 20204; 20408 20430 20165 20470 20499 20634 20653, 20708 207.33 20762 20845 20862 20863 20593' 20905 ■20955 20964 20971 20999 ONDERSCHEIDING, AMSTERDAM, 5 Jan. Door den Koning van Denemarken is Dr. G. Lind, thans arts te Amsterdam, benoemd tot ridder van de Daneborg-orde. LIJK GEVONDEN. WINTERSWIJK, 5 Jan. Dezer dagen is in een der leemputten aan den Mistcrweg al hier, een rijwiel gevonden, dat afkomstig bleek te zijn van den 24-jarigen B. die kor ten tijd geleden, de ouderlijke woning ver- 1-ten heeft en daar tot op heden riet was teruggekeerd. De politie stelde naar aan leiding van deze vondst een onderzoek in en haalde het lijk van B. uit een der kullen op. Het staat nog met vast óf hier een ongeluk heeft plaats gehad of dat B. in een vlaag van waanzin zich van 't leven heeft beroofd. De Chineezen bezetten de Sritsche concessie. SJANGHAI, 5 Jan. Volgens een telegra fisch bericht uit Hankau zijn gisteravond Jhineezen de Brilsehc concessie binnenge komen, Zij hebben liet douanekantoor bezet eü het bestuursgebouw en verdreven de Britten uit de concessie De Chineesche politie patrouilleert in^de concessie en handhaaft de orde, Dc Britten nog niet verdreven? Critieke situtatie. SJANGHAI, 5 Jan, Het bericht uit Japr.n- sche bron, volgens hetwelk de Engelschen uit de Britschë concessie te Hankau zouden zijn verdreven, is nog niet bevestigd, maav de toestand is critiek. De Britschë autori teiten het onmogelijk acahtend de woedende Chineesche volksmassa tegen te houden zon der van de vuurwapenen te doen gebruik maken, lieten de concessie over aan het ge zag der Kantonneesche troepen. Het be schikbare Britschë detachement was onvol doende om den toestand te beheerschen en zou vernietigd zijn, indien het niet ware teruggetrokken, hetgeen de burgerlijke be volking in gevaar Zou brengen. Geruststellende berichte". SJANGHAI, 5 Jan. Volgens een iaaiste bericht van Reuterscorrespondcnt te Han kau, van gisteren gedateerd, is er 's morgens een groote bijeenkomst gehouden, waar vertegenwoordigers van de regeering en van alle vakvereenigingen aanwézig waren. Men beweerde dat vele Chineezen gedood of ge wond zouden Zijn bij de botsingen met i'e Britschë mariniers. Het doel van de verga dering was zich te organiseeren ter ontwa pening van de Britschë strijdkrachten en de vermeestering der vreemde concessies. Ten •"evolge van een overeenkomst tusschen de Chineesche en Britschë autoriteiten dat de handhaving van de orde in de Britschë con cessie aad de Chineezen zou worden overge laten, werdén geen Britschë marinctroepen aan wal gebracht. Te half drie 's middags werden de onbewaakte barricades bij dc ingangen der concessie verwijderd. Blijkbaar handelde de menigte naar een te voren vastgesteld plan en geleidelijk stroomden de Chineezen de concessie binnen, waarbij het Britschë oorlogsgedenktecken gedeeltelijk werd verwoest. Vrijwilligers worden opge roepen. De verdedigingsmaclit is voldoende. De situatie is op het oogenbük niet ernst g. De door dc Chineezen gezonden troepen be heerschen den toestand, EEN PROTEST. MANAGUA, 5 Jan Amerika, Duitschland en Grooi-BrittanniS hebben geprotesteerd tegen het recruteeren van alle landbouwers, zoowel de inboorlingen, in. het leger Van president Didz, daar het niet hinllen halen van den rijpen oogst een ernstig verlies bc teekent. MEW YORK, 5 Jan. Zóoals thans vaststaat, zijn hij de explosies, aan boord van het Fransche opleidingsschip Richelieu, in de haven van Bal imore, 12 personen Verbrand en 31 gewond. EEN NIEUW CONCERTGEBOUW TE WEENEN. WEENEN, 5 Jan. De wereldmuziak- bond is voornemens ter herdenk'ng v3ti Beethoven te Weenen een Concertgebouw le doen oprichten voor 10.000 toehoorders en 4000 medewerkenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2