UTFEM Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. Ter bescherming der Amerikaansche legatie zijn Amerikaansche mariniers te Managua geland. De kritieke toestand te Hankau. De Britten verdreven uit de concessie aldaar. Onder de Radio-berichten: In de Duitsche chemische industrie dreigt een conflict. Sneeuwstormen en cyclonen teisteren het gebied der zwarte zee. GEM. BUITENL. BERICHTEN. de spionnagezaak stranders DE TELEFOONDIENST LONDEN—NEW YORK. BINNENLANDSCH NIEUWS. De uitwassen van het cadeau-stelsel. De motie-Bulten. Drentsche gezinnen naar Enschede. UIT ONZE OOST. DE OPSTAND IN WEST-SUMATRA. Treinaanslagen. - De bevolking van Padang. - Siboelsoek onder worpen. - Dc militaire macht voldoende. Sawahloento extra bewaakt. De legercommandant naar Atjeh. Pater Vertenten over het volkje der boven-Digoel streken. UIT ONZE WEST. Curasao's Drinkwafervrcagstak. POSTZEGELNIEUWS. Nieuwe uitgiften in Italië. Nieuwe Fransche zegels. Belgische koloniale zegels. Nieuwe uitgiften. FEUILLETON. De politieke toestand in Hongarije. De Christelijk-Sociale partij, waarvan een lid deelneemt aan de regeerings-coalitie, heeft gedreigd met haar leden in de oppo sitie te gaan, wanneer de premier, graaf Bethlen, zóu trachten bij de huidige samen stelling van het parlement den troon in Hongarije te doen bezetten. Dr. Buday, de leider der Christelijk-So- cialen, verklaart dat Bethlen zeker in staat zal zijn de konings-quaestie op te lossen bij het nieuwe parlement, doch hij verwerpt deze mogelijkheid om dat de verkiezing niet onder de leuze van het uitroepen van een koning heeft plaats gehad. Het wordt betwijfeld of Bethlen de op positie van de Christ. Soc. partij op den hals durft te halen. Amerikaansche mari niers naar Nicara ua. Een detachement van 160 Amerikaansche marinesoldaten is door den kruiser „Gal veston" aan land gezet èn zal morgen naar Managua vertrekken, ten einde de Ameri kaansche legatie aldaar te beschermen. Internationale verkeers wegen in Canada, de V. S., Midden- en Zuid- Amerika. Draadloos wordt uit Washington gemeld dat aan het Amerikaansche Congres een voorstel is voorgelegd om machtiging te ver- leenen tot het openen van onderhandelingen betreffende den aanleg van groote, interna tionale verkeerswegen, welke laatste de verbinding zullen moeten vormen tusschen de hoofdsteden van Canada, de Vereenigde Staten en de 17 republieken in Midden- en Zuid-Amerika. Aardschokken in Ca- lifornie. De vrees, dat de aardschokken van Zater dagmorgen jd. in Californië door andere zouden worden gevolgd, werd laat op den dag van Zondag bewaarheid. Calexico en Mexicali werden opnieuw geteisterd door een reeks aardschokken, welke echter min der hevig waren dan die op den Nieuwjaars dag. Toch richtten zij nieuwe verwoestingen aan. Tal van branden braken wederom uit door het omvallen van muren en instorten van daken. Maar het aantal slachtoffers was gering, aangezien alle bewoners van genoemde steden in de open lucht kampeer den. De schokken zijn vermoedelijk veroor zaakt door den Black Butte-vulkaan, circa 40 mijlen bezuiden de grens van CaWfornië gelegen. Donkere rookwolken en zware zwaveldampen werden gedurende verschei dene uren uitgestooten. Calexico en Mexicali bieden den weinigen bezoekers een troosteloos schouwspel. Geen enkel huis in beide steden bleef onbeschadigd. Het ontbreken van verlichting maakt het sombere tooneel nog triester. De toestand te Hankau. Het Japansche nieuwsagentschap ver betert zijn bericht, dat de Britten uit de Britsche concessie te Hankau zijn verdreven, maar handhaaft de mededeeling, dat de Chineezen eenige Britsche magazijnen heb ben gesloten, de Engelschen die zich hierin betonden verdreven en dat de douane- en bestuursgebouwen door de Chineezen zijn bezet. De Engelsche kruisers „Vindictive" en „Carlisle" en de torpedojager „Wishart" zijn naar Hankau opgestoomd. EEN ONGEWOON DUEL. Eergisteren was een groote menigte be zoekers getuige van een spannende roulette- duel in een der speelzalen te Monte Carlo tusschen een bekenden Engelschen edelman en een voornamen Pool. Het resultaat was, dat honderdduizenden francs afwisselend in het bezit der bank kwamen in een strijd, waarin de grootste zetten van dit seizoen werden gedaan. De Brit staat bekend als de grootste En gelsche speler gedurende het winterseizoen te Monte Carlo. Hij werkt steeds volgens eenzelfde systeem. Toen de Brit Maandagmiddag vierdui zend francs placques (4000 frs.) opzette, Zette de Pool die klaarblijkelijk op dit oogenblik had gewacht hetzelfde bedrag aan de andere zijde. Na den slag te hebben gewonnen, wachtte de Pool op den volgen den zet van zijn tegenstander. Dezelfde zet ten werden gedaan. Toen de Edgelschman zijn inzet had verdubbeld en had verloren, zette de Pool het maximum-bedrag en won met nummer acht. Gedurende eenigen tijd zetten beide spe lers voortdurend de maximum-bedragen aan beide zijden. Vijfmalen won de Pool en krijgt een bedrag van 600.000 francs, waarna beiden tweemalen achter elkaar verloren.- Na het verliezen van dien tweeden inzet wendde de Pool*zich tot zijn echtgenoote en zeide in perfect Engelsch „Wanneer ik den volgenden inzet verlies, houd ik op. Neem dit 1" En hij overhandigde haar een dikken bundel biljetten van 1000 francs. „Ik heb ze en houd ze 1" antwoordde „Mme La Polonaise" onder luid gelach der omsta tders, en zij borg het geld weg in haar taschje. Nummer 22 kwam uit, opnieuw won de bank. De Pool bleef bij zijn woorden en ging Maar hij (en zijn echtgenoote) incasseer den meer dan 4200, terwijl de Engelsche speler geen enkelen winnenden slag had ge maakt. Hij had ongeveer 1000 in het kleine duel verloren. EEN PENDANT VAN DE POTEMKIN- FILM. Als een pendant van de film „Slagschip- kruiser Potemkin", welke eenige maanden geleden te Berlijn groot succes had, ondanks de protesten veler nationalistische organi saties, wordt thans in verscheiden Berlijn- sche bioscopen de patriotische film „Onze Emden" vertoond. De film brengt op het doek de oorlogsavonturen en het einde van den Duitschen kruiser „Emden". De rolprent omvat werkelijke foto's van het tot zinken brengen van koopvaarders en het gevecht met de „Sydney" werd met medewerking der Duitsche marine-autori teiten en verscheidene Duitsche oorlogs schepen, waaronder de huidige kruiser „Em den", opgenomen. Op deze film is uitgebeeld de nauwe kame raadschap tusschen alle rangen op den Duit sche vloot, in tegenstelling met de Potem- kin-film, die in beeld bracht het mishande len van Russische matrozen door hunne of ficieren. De film gaf reeds aanleiding tot onbetee- kenende relletjes in verband met het hijschen van de zwart-wit-roode vlag op een der sche pen in plaats van de republikeinsche vlag, waarbij de muziek een oud monarchistisch lied speelt. De politie moest tusschenbeide komen. HADT U DAT MAAR DADELIJK GEZEGD Portiers zijn, zooals bekend is, zeer beleefde menschen, speciaal rond Kerstmis en Nieuw jaar. De portiers van hooge staatsbeambten maken daarop geen uitzondering. Zij zorgen er voor, dat ^iemand, die daarvoor niet in aanmerking komt, tot hun meester door dringt en er zijn portiers van ministers, die nog minder toegankelijk zijn dan de minister zelf. Dat is overal zoo en ook Warschau maakt op dezen regel geen uitzondering. Daar wenschte onlangs een redacteur van de Glos Prawdy den minister van binnen- landsche zaken te spreken. De portier nam hem van top tot teen op en zei toen „De minister ontvangt niemand vandaag." „Ik kom echter voor een hoogst belang rijke zaak." „Dan zult TT moeten wachten." De journalist wachtte. Een half uur, een heel uur. Dê portier maakte geen aanstalten om hem aan te dienen. De krantenman werd ongeduldig. „Een hoogst belangrijke zaak, zegt u? Waarover gaat 't dan?" vroeg eindelijk de portier. Waarop de redacteur heel zakelijk ant woordde „Ik heb den minister een voorstel gedaan mij een landccncessie te verstrekken voor Midden-Afrika, opdat ik het dal van de Ama- j zone dóór de samenwerking van den bond van schakers en boksers van Cincinnati voor naphtaline kan worden geëxploiteerd en daarom zou ik den minister willen vragen of de temperatuur van Mussolini in graden Celsius moet worden berekend en of de bere kening met logarithmen kan geschieden, ofwel het embryonale systeem de voorkeur verdient, dat toch altijd. „In orde, in orde," onderbrak hem den portier, „dat is wat anders, hadt u dat maar dadelijk gezegd." Waarop hij den bezoeker met uitgestreken beleefdheid naar de vertrekken van den minister geleidde. DE ZELFMOORD. In 1926 was in Hongarije het aantal zelf moorden ongeveer dubbel zoo groot ais in 1925, toen dit aantal reeds 50 hooger was dan In 1924. In 1926 kwamen fn totaal 3644 pogingen tot zelfmoord voor, waarvan 542 met doodelijken afloop tegen 1514 geval len in 1925, waarvan 232 met doodelijken afloop. De Nieuwjaarsdag van 1927 begon met 33 pogingen tot zelfmoord, waarvan zeven slaagden. Het groot aantal zelfmoorden wordt toegeschreven aan den slechten eco- nomischen toestand, vooral de groote werk loosheid, ontstaan door de drastische maat regelen, die de Volkenbond heeft voor ge schreven voor den wederopbouw van het land. RIJKE BUIT VAN EEN DIEF. Een groote belooning is uitgeloofd voor het terugbrengen van den Zwarten Diamant, welke eigendom was van Napoleon I en die op geheimzinnige wijze werd gestolen, tezamen met andere juweelen, uit een auto tusschen Perugia en het dorp Colielungo. De juweelen behoorden aan gravin Mo- cenni Faina, en bevonden zich in een lede ren juweelen-kistje. De gravin nam dit kistje mede in haar auto, toen zij vertrok van haar villa naar haar woning in Perugia. Toen de auto laatstgenoemde stad be reikte, was het kistje verdwenen. Het was een open auto en de geheele weg werd afge zocht, doch niets werd gevonden. De gravin heet een afstammelinge van Napoleon te zijn en zij beschouwde den Zwarten Diamant als haar dierbaarst bezit. Behalve de diamant werden eenige sieraden en belangrijke documenten gestolen. De afstand tusschen de villa te Colielungo en Perugia bedraagt slechts enkele mijlen. In verband met de aanhouding te Parijs van den Engelschman Vivian Stranders die, zooals men zich herinnert, wordt beschul digt van spionnage ten dienste van den Duit schen geheimen dienst, heeft volgens de „Daily Mail" Scotland Yard te Londen Vrij dag in een huis aan den Kelletweg te Brixton een aantal documenten in beslag genomen, die gedeeltelijk in het Engelsch gedeeltelijk in het Duitsch waren geschreven, Een van van de twee mannen, die het huis bewonen waarin de documenten gevonden werden, werd bij zijn terugkomst van het vasteland door rechercheurs ondervraagd. Het onder zoek duurt nog voort. De in het Duitsch geschreven documenten worden op het de partement van Oorlog te Londen vertaald. Uit Parijs wordt aan hetzelfde blad ge meld, dat Scotland Yard aan de Fransche justitie een lang rapport heeft toegezonden nopens Strander's levensloop. Dit verslag beschuldigt er Stranders van, dat hij na den oorlog in dienst is getreden van den Duitschen spionnagedienst, eerst om infor maties in Engeland te verkrijgen, later in België. Ook wordt gezegd dat Stranders reeds de aandacht had getrokken van den Engelschen geheimen dienst en onlangs te Dover door zijn handen glipte door zich op de vracht boot in te schepen, terwijl Engelsche recher cheurs hem zochten aan boord van de Ka naalboot, die naar Frankrijk vertrok. De radiografische dienst meldt dat de draadlooze telefoondienst tusschen Lon den en New York Vrijdag a.s. zal worden geopend. De dienst zou later tot de provin cie worden uitgebreid, terwijl de uitbreiding tot de landen, Mie reeds door middel van kabels met Londen zijn verbonden wordt overwogen Het oproepen van New York geschiedt op de normale wijze, zooals men dit bij inter communaal telefoneeren pleegt te doen. De kosten bedragen, zooals gemeld, vijf pd. str. per minuut. Tevens wordt aangekondigd dat de nieuwe Engelsch-Duitsche telefoondienst is ge opend en dat er nu uit Londen en de pro vincie met alle deelen van Duitschland ge sproken kan worden. DE PRINS EN DE BRITSCHE INDUSTRIE. De prins van Wales zal aanwezig zijn bij het diner, dat de Britsche regeering op 21 Februari a.s. geeft in Mansion House ter gelegenheid van de opening op dien dag van de industrieele tentoonstellingen te Londen en Birmingham. Onder de gasten zullen zich o.m. bevinden de hooge commissarissen en de vertegen woordigers der dominions en koloniën, en de gezanten der vreemde mogendheden. EEN DOLLEMAN OP HET DAK. Een veertigjarig man, die Dinsdagmiddag plotseling zijn zinnen kwijtraakte, klom als een kat Caar het dak van zijn huis in Saxby- straat te Brixton, te Londen. De man sprong, met zichtbaar pleizier, van het eene oak op het andere, ondertusschen met leien, waar mede de daken bedekt waren, het publiek op straat bekogelend, waarmede de dolle man zich vier uren bezig hield. Tenslotte trok zijn aandacht een schoorsteenpijp, die hij eenvoudig afbrak en waarvan hij de stee- nen eveneens als projectielen gebruikte. De geschiedenis nam een eind, doordat de man zichzelf met een der steenen bewusteloos sloeg, zoodat hij op het dak in elkaar zikre. Brandweerlieden, die waren gerequireerd om het heerschap in zijn dollemanspel te stuiten, brachten hem naar beneden en ver voerden hem naar een krankzinnigenge sticht, Geen der naar het publiek geworpen projectielen trof doel. INFLUENZA IN ENGELAND. Ook Londen krijgt zijn deel in de influen- zagolf, welke van Japan tot West-Europa het Noordelijk halfrond teistert. Maar de epidemie is er volgens een onderzoek van gisteren nog niet zoo ernstig als op het vaste land. Doch het bericht dat te Montpellier in Frankrijk, een stad van 80.000 inwoners, op. één dag 32 sterfgevallen voorkwamen, wordt in de Engelsche hoofdstad als een waarschuwing beschouwd In de Londensdhe City zijn de gevolgen1 der ziekte echter reeds ter dege merkbaar, De meeste kantoren werken met een incom pleet personeel, tengevolge van vele zieken. In verscheidene gevallen is 25 proc. van het personeel ziek. De ziekte draagt echter geen kwaadaardig karakter meestal zijn de aangetasten na twee of drie dagen w#er beter. „Ga naar bed en zie af van feesten en bijeenkomsten 1" luidt de raad der medici. DAWES' VREDESPRIJS. Volgens een draadloos bericht heeft de Vice President der Vereenigde Staten, Dawes' een cheque ontvangen ten bedrage van circa 15.000 dollars zijnde zijn aandeel in den Nobelprijs voor den Vrede, welke prijs aan Dawes werd verleend als belooning voor zijn arbeid ter bevordering van den wereld vrede door het opstellen van het plan-Dawes. Dawes maakte nog niet bekend welke bestemming hij aan de gelden zou geven. EEN ZOMERVERBLIJF VOOR. COOLIDGE. Blijkens een draadloos bericht hebben de wenschen der afgevaardigden van de Weste lijke Staten in het Amerikaansche Congres, dat president Coolidge zijn zomer-vacanties zal doorbrengen in het Westen der Vereenigde Staten, geleid tot het indienen van een wets voorstel door den afgevaardigde Talor, waarin een crediet wordt gevraagd van 25.000 dol lars voor den bouw van een „Zomer-Witte Huis" in het Nationale Park in de Rocky Mountains (Colorado). ZONDERLING HAARWATER. Ook de drooggelegde Amerikaan wil gaarne, zoover hij dit tenminste al niet doet, tenminste met Kerstmis en op Oudejaars avond de alcoholwetten ontduiken. En daar in slaagt hij gemeenlijk wel. Zoo is 't voor laatste Nieuwjaar vrij overvloedig besproeid geworden. En nu, enkele dagen geleden, zal 't ook wel niet aan 't begeerde vocht heb ben ontbroken. Een paar weken vóór Kerstmis werd in de Amerikaansche bladen een nieuw haar- middel aangeprezen, dat gretig werd ge kocht. Iedereen kocht „Odor of Paradix Hair Tonie" en uitsluitend in groote fles- schen. Het was een sterk alcoholisch meng sel, waarvan een prima likeur kon gemaakt worden. Toen de beambten er achter kwamen, was het te laat. Betrekkelijk weinig flesschen kon den in beslag genomen worden. Het verbruik van „haarwater" was te groot geweest.Voor velen was het blijkbaar een aangenaam Kerstgeschenk geweest, ondanks het feit, dat de flesch 5 dollar kostte. En ook op Oudejaar zalmen er zeer zeker, waar niets beters voorradig was, met „Paradise Hair Tonie" geklonken hebben. Prosit 1 De Rotterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft met 22 tegen 3 stemmen besloten een subsidie van 1250 te verlee- nen aan het comité van actie tot bestrijding van het cadeau-stelsel en daarbij het ver trouwen uitgesproken, dat het comité alleen de uitwassent van het cadeau-stelsel zal bestrijden. De Vereenigingsraad van de Ned. Veree- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel beeft een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van de aangenomen motie-Bulten door de Tweede Kamer, aan de Regeering wordt verzocht de motie-Bulten uit te voe ren en daarnaast maatregelen te treffen, waardoor verhoogingen of uitkeeringan, welke aan het rijkspersoneel worden ver leend, ook aan het spoorwegpersoneel wor den' toegekend. Nog deze week zal de emigratie van Drentsche gezinnen naar Enschedé begin nen. In November j.l. zijn reeds zes gezin nen daar gearriveerd, maar nu begint toch eerst „de groote trek". Dc eerste weken worden 34 gezinnen verwacht, welke gehuis vest zullen worden in woningen van bouw- ve-ecnigingen, over verschillende deelen der stad verspreid. In de eerste 3 maanden, dus vóór 1 Juni a,s> worden in totaal 200 Drentsche gezinnen te Enschedé verwacht. Uit Padang wordt g-meld: De voorwielen van den locomotief van een trein zijn voor bij Siloengkan gederailleerd, ten gevolge van een over dc baan gespannen ketting. Dc trein arriveerde met belangrijke vertra ging. te Sawaloento. Een andere trein moest stoppen, daar er steenhoopen op de rails la gen. Onderweg weid hij beschoten. Het personeel van den trein ruimde de steen hoopen op, waarna de trein veilig te Sawa loento aankwam. De postverbinding te Sid- oengjoeng is onmogelijk. De geheele mannelijke bevolking van Pa- dang-Siboelsoek is onderworpen; 267 gevan genen zijn ender militair geleide naar Sawa loento gebracht. Woensdag wordt een actie ingezet tegen Siloengkan. Dc militaire macht in het verzetsgebied is ruim voldoende. Gepantserde locomotieven. Sawahloento wordt, naar uit Padang ge meld wordt, extra bewaakt. Benden van dertig tot vijftig man werden in het heuvel land in den nacht Van 3 op 4 Januari j.l. gesignaleerd. De veldpolitie te Moearakla- ban kreeg aanraking met een bende, waar van één lid werd neergelegd In den vooravond van Dinsdag j.l. werd de woning var den leider der cokesfabriek van de Qmbilinmijnen beschoten. Si-üjoend- joeng is nu geheel onderworpen. De kapitein der infanterie Hille, die met een brigade uit Padang-Pandjang was opgerukt, legde vier man neer. Woensdagmorgen werd met volle kracht een actie in het Siloengkansche ingezet. Het traject SawahloentoSolok wordt bereden door gepantserde locomotieven, terwijl en kele rijtuigen eveneens gepantserd zijn, ter bescherming van het treinpersoneel. De legercommandant, generaal La Lau, is met de „Tambora" naar Atjeh vertrokken voor een inspectie.. Pater Vertenten, de welbekende missiona ris in Zuid-Guinea beeft jaren geleden eens met den assistent-resident Van Haastert en een troep politie-soldalen een tocht gemaakt naar het volkje der boven-Digoelstreken, die het land bewonen dat straks tot woon plaats zal strekken aan de verbannen com munisten. De lieden rondom Assike, zoo vertelt hij ongeveer in zijn verslag van dien tocht, zijn nog wel menscheneters, maar toch reeds „tam" door de nabijheid van ons bestuur, 't Is een uiterst schuw, vreesachtig volkje, vóór onze komst blootgesteld aan de vree- seliikste koppesnelierstochten der kust-Ka- ja-Kaja's, die in hunne prauwen de Digoel- reis maakten om hier de nederzettingen uit te moorden. Zoodoende zijn de Assike- ers er toe gekomen hun huizen te bouwen in hoornen of op palen van wel 8 a 10 M. hoog, waarin ze betrekkelijk veilig waren, tot de Kaja-Kaja's op het idee kwamen om die hooge nesten met brandpijlen te beschieten en zoodoende de bewoners te dwingen er uit te komen! De bewoners der bovenstreken ziin heel anders dan die veelgeplaagde Assike-ers. Kwiek, stevig, ineengedrongen, schichtig rondkijkend, immer waakzaam, immer ge wapend, zijn ze wel het oe-type van den echten primitieven oerwoudbewoner. De kleeding bestaat voor de vrouwen uit een kort grasrokje, voor de inannan in hoofdzaak uit een versiering van honden- en varkens tanden en schelpsnoeren. Ter verhooging van het uiterlijk schoon worden ook nog een paar slagtanden dwars door het neusscbot gestoken en veelkleurige strepen op lichaam en aangezicht geschilderd. Het zijn menscheneters uit principe; een smakelijk boutje van den „homo sapiens" is voor hen de grootste tractatie;; menschen- vleesch is dan ook bij hen een gangbaar han delsartikel, een hee' been met dij en al gaat voor een ijzeren bijl, een sappig „haasje" voor een snoer van de geliefde kauri-schelp- jes. Regelmatig gaan ze uit op menschen- jacht, en wee den ongelukkige, dien ze al leen in het woud aantreffen! Om hun buit te vangen, graven ze op de boschpaden diepe kuilen, welke met takken overdekt worden en zoo een val vormen, waaruit niet te ontkomen is Of wel, ze plaatsen op de paden aangepunte bamboes en pijlen en blij ven dan in de nabijheid op de loer,, om, gewaarschuwd door e n onwillekeurigen kreet van iemand, die zich aan zoo'n voet angel kwetst, er op los te gaan! Vinde* ze hun buit nie! in het'woud of in naburige kampongs, dan zij ze volstrekt niet afkeerig van het smakelijk product van ei gen bodem, 't Viel den bezoekers op, dat er in de kleine nederzettingen zoo weinig vrouwen en ouden van dagen waren. De re den was heel eenvoudig: „nam-nam" (opge geten) verklaarden de goedige natuurkin deren grijnzend en hun buik wrijvend! Waarom ook niet die oudjes geven niets dan overlast op de zwerftochten, en vrou wen zijn er altijd wel genoeg te rooven! Ook zieken en gewonden worden op zulk een grondige wijze „behandeld", zelfs de eigen kinderen ontsnappen niet aan dit lot! Zoo berichtten een paar vogeljagers, die eenige inboorlingen in die streek hadden ge huurd als gidsen, dat dezen op het oogenblik van vertrek verklaarden de reis een dag uit te moetan stellen, omdat er een ongeluk in hun huis gebeurd was. Den volgenden dag meldden ze zich aan, en bleken bij wiize van mondvoorraad eeni ge bloedige brokken bij zich te hebben van het kind, dat den vorigen dag uit het hooge palenhuis wAs gevallen en zich deerlijk had gekwetst. De gedwongen kolonisten zijn natuurlijk geheel veilig, mits ze zich houden aan de bevelen en blijven op de beschermde plaats van vestiging. Doen ze dat niet en willen ze door de bosschen hun vrijheid zoeken, dan wordt dat waarschi'nlijk een wandeling rechtstreeks naar het Papiésche braadspit! Aan dr_ Ir. Versluys een onderzoek opgedragen. Volgens berichten aan de „Amigos di Curacao" is door den minister van Koloniën VRIJDAG 7 DECEMBER HILVERSUM 1050 M. 1200 Politie berichten; 56.45 Concert door het H. D. O.-orkest. Prof. Henri Wilhelmus uit Boedapest, piano; 6.457.15 en 7.15 7.45. Vervolgles en conversatieles Fransch; 7.45 Politieberichten; 10 uur Politieberichten; 8.10 Nationale Draadlooze Omroep. Uitzending uit het Concertgebouw. 1 H. D. O. 2 K. R. O." 3 De N. C. F. V. 4 De V. A. R. A. Her denkingsavond Fr. Chopin 1. Chopin her dacht in een rede van Israël Querido; 2. Chopin-voordracht door Dirk Schafer a. Rondo op. 16; b. Marcia Funèbre uit de Sonate op. 35; 3. Uitvoering van (In de Studio): Het trio voor piano, viool, cello. Op 18-jarigen leeftijd door C'nopin gecom poneerd. Trio uit leden van het H. D. O.- orkest; 4. 2e ged. van de Chopin-voor dracht door Dirk Schafer: a. Mazurka op. 17 no. 4, b. Impromptu op. 29 no. 1. c. Nocture op .55 no. 1. d.Valse brillanle op 42 e. Berceuse op, 57, f. Etude op. ?5 nn. 11 Vrijz. Prot. Omroeo. DAVENTRY -1600 M. 11.20. Concert Het Daventry-kwartet en solisten (contra, alt, tenor, cello, piano); 12.50 Orgel- concer van de St. Mary Le Bowkerk; I.202.20 Orkestconcert; 3.20 concert. Corelli Windeatts band en solisten (so praan, bariton, viool); 5.20 Causerie Three pilgrimages; 5,35 Kinderuurtje; 6.20 Orkestconcert; 6.50 Weerbericht, nieuws; 7.05 Orkestconcert; 7.20 Muziek-critiek; 7.35 De 48 preludes en Fuges van Bach; 7.45 Lezing: Ou Corsica; 8.05 „The vow", karakter schets van James Bernard; 8.20 „Maud" zangcyclus door F. Ranalow, bariton; 9.05 Fantaisie in C-moll, Mozart. LI. De- derich, piano; 9.20 Weerbericht en nieuws; 9.35 Causerie; 9.50 „My programma", samengesteld door Lord Basing; 11.201.50 Dansmuziek. PARIS „Radio Paris" 1750 M. 10.50—1 11,20 Nieuwsberichten en muziek; 12.50 2.10 Concert. Orkest Gayina en Mme. Nieika, zang; 5.055.55 Concert-Trio piano, viool, cello. Declamatie en zang; 9.0510.20 Concert-orkest, jazzband ea vocale solisten, KÖNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLI JN 484 en 566 M. 11.20-1 11.50 en 2.207.20 Lezingen en lessen; 7.50 „Eine florcntïnische Tragodie" van Oscar Wilde. Daarna kamermuziek van Beethoven Het Havemannkwartet (2 violen viola en cello); 9.5041.50 Dansmuziek. LANGEN BERG 468.8 11.20—11.50 Orkestconcert 3.505.20 Orkestconcert 7.359.05 Symphonie-concert. Groot Orkest (50 musici) en Eng. Grape, piano 1. Militar-symphonie, Haydn; 2. Piano concert D-moll, Mozart. 3. Symphonie in B-dur, Schubert; 4. Ouverture van „Dia schone Melusine", Mendelssohn-Bartholdy HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.10 Kamer muziek; 3.354.20 Exotische muziek; 5.206.10 Vroolijk concert; 7.20— 9.35 Gebr. Posikwartet (2 violen, viola en cello) M. Jada, zang. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 2.66 M. 7.50 De Fadio-Coura.it 8.2010.50 Opera-avond, Versterkt orkest. dc heer dr. ir. J. Versluys, oud-directeur van de drinkwaterleiding te Soerabaja op Java, aangewezen om het vraagstuk van de watervoorziening van Curacao volgens het plan-Molengraaf nader te komen onder zoeken. De beer Versluys is mijnbouwkunde geoloog en een in Holland algemeen er kend specialiteit van den eersten rang. Vermoedelijk zal de heer Versluys in dei eerste dagen van Februari te Curacao worden verwacht. Italië heeft twee postzegels voor ex presse bestelling uitgegeven, een (blauw) met opschrift expresse van 1.25 lire en een (blauw en rrod) met inschrift expres, v-u 2.50 lire. In Frankrijk verschenen eenige nieuwe postzegels; 45 ct. (violet): 50 cent (rood), 75 cent (lila), type 'Semeuse; 30 cent (groen) en 90 cent (rood), type Pasteur; 10 fr. (groen en rood), type Merson; 25 c. op 30 c. (blauw), 25 c. op 35 c. (violet), 90 c. op 1.05 fr. (rood), 1.10 fr. op 1.40 fr. (rood), type Semeuse; 50 c. op 75 c» (blauw) en 50 c. op fr. 1.25 (id.), type Pasteur; en de postzegels: 50 c. op 10 c.; 60 c. op 1 c.; 1 fr. op 60 c. en 2 fr. op 60 c. benevens een nieuw postzegel van 3 (rood). Deze week heeft te Brussel de uitgifte) plaats van nieuwe koloniale postzegels. De zegels voor den Congo, Urundi en Ruanda worden verkocht in dc waarden van 15 c,( 75 c. en fr, 1.25. Britsch Marokko gaf eenige nieuwe zegels uitr een opdruk 3 pesede's op 21-'; schilling en met nieuwe watermerk 25, 40 en 75 c. Voor Syrië, Libanon en Aluxlen ver schenen voor elk land de volgende op drukken: 3.50 op 72, 8 op 12, 12 op 1.25 piaster, 4.5Q p. op 75, 7.50 p. op 2.50, 15 op 25 p. RUSSISCHE ZEGELS. In Rusland is een nieuwe serie postze gels verschenen, ongetand, in dc waarde van 1 kopeke tot 5 roebel. 70 Bliksemsnel overdacht hij zijn toestand, geen twijfel, dat was hij, hij had dit oogen- b.ik sinds maanden verwacht, maar nu het daar was, scheen het hem toch nog een overval toe. Nu moest hij den schilder ontvangen, twee dagen voor de bruiloft en zoo nabij de reddende haven nog vergaan? De aan dacht trekken kon het niet, als hij Richard met het oog op de nabijzijnde familie gebeurtenissen en zijnen zoo noodigen tijd liet afwijzen, maar de onzekerheid over datgene, wat dreigend zich opdeed, zoude hem verteerd hebben. Hij wierp een snel len, onderzoekenden blik in den sp:egel, om een oordeel te kunnen vellen over zijn uiter'ijk, s reek met de hand over zijn ge laat en gaf toen het bevel, den beer te laten binnenkomen. Het volgend oogenblik stonden zij tegen over elkander als twee doodsvijanden en eenige seconden lang keken zij elkander aan. als wilde de een de kracht des ande ren meten. De schilder nam eerst bet .woord. t Heer graai, zeide hij, ik kom uw tijd voor een haif uur in beslag nemen voor eene aangelegenheid, die voor mij van het uiter ste gewicht is en waaraan gij wellicht des te eerder gehoor zult geven als ik u vooraf zeg, dat zij u niet onverschillig zal zijn, Herbert boog koel en noodde met een ba- weging der hand den schilder uit, plaats te nemen. Hij beheerschte lederen trek, iedere spier van zijn gelaat; hij had zoo vaak zich verplaatst in dit oogenblik, dat hij er mede vertrouwd was, als met eene goed ingestu deerde en van builen geleerde lol. Eenige jaren geleden, zoo begon Richard, woonde in het huis uws vaders een jonge dame, Magdalena Göring genaamd, als opvoedster der jonge gravin. Een .oogenblik zweeg hij en Herbert boog bedaard, en onbewogen, maar toestem mend het hoofd. Dit jonge meisje, ging Richard voort, stond geheel alleen op dc wereld, zij had geen andere beschermers, dan mijn broe der en mij. Het gelaat van den graaf onderging eeni ge verandering, het nam de uitdrukking aan an hoffelijke opmerkzaamheid, als bereid de hij zich voor op eene hem onbekende mededeeling Maar Ricard liet zich niet misleiden, hij wist, dat de graaf bekend was met alle bijzonderhed-n van Magdalena s lot en dat hij die verloochende om eenige reden, dit vermeerderde de achterdocht van den schilder. Ge zult weten, ging hij voort, dat zij Tannensee voor eenige jaren op gebeimnis- volle wijze verliet, want mevrouw de gravin was niet geheel zonder grond vertoornd over een stap harer gouvernante, waardoor zii 'naar huis gecompromitteerd dacht te zijn. Met welk een smart mijn broeder en mij dit verdwijnen vervulde, dit behoort bier niet thuis; genoeg, als ik u in het kort zeg, dal wij haar onophoudelijk en tever geefs gezocht hebben, daar men op sluwe wijze ons op een dwaalspoor heelt zoeken le. brengen. De brieven, die wij in handen kregen, waren van Parijs afgezonden, ter wijl de uitkomst heefe geleerd, dat ze in Londen geschreven zijn. Een sneller tempo van Herberts polsslag was het stille bewijs, dat zijn tegenstander het doel meer nabij kwam; uiterlijk bleef hij een volslagen bewegingloos, zwijgend toeschouwer, die zijne belangstelling door niets verraadde. Wij konden langen tijd geen vermoeden opvatten, wie haar ontvoerder kon zijn; zij zelve bewaarde daarover een angstig zwij gen en den naam, hier en daar gefluisterd, verwierp ik, want ik meende den man, wel ke dien naam droeg, beter te kennen. Nu eindelijk is de sluier opgeheven, die dit treurig geheim bedekte. Magdalena's trouwakte, die in onze banden is, noemt den naam van haren echtgenoot hij heet: Constantijn Wangen. Hij keek den graaf aan, die beweging loos met versteenden blik in zijne positie volhardde. Mijn vriend is dood. was zijn eenig antwoord, terwijl hij volstrekt geen verwondering loonde over deze mededee ling. Ge zult van dit ongeluk gehoord hebben, Helaas, heer graaf, en juist daarin ligt de moeielijkheid van deze voor mij zoo droevige zaak, want nu zijn er zoovele punten onopgehelderd gebleve», waarover ik volstrekt zekerheid moet hebben. Wist gij, heer graaf, van het geheime huwelijk uws vriend? Herberts trekken werden koeler en te rugstootender, toen hij antwoordde: Ver geef mij, mijnheer Lenz, gij loverschrijdt in uwe vragen eenigszins de grenzen der bescheidenheid, want gij begeeft u op een gebied, dat niet 'alleen mij aangaat. Ge- •jteid, mi'a vriend had reden gehad, gedu rende zijn leven een sluier te spreiden over al de bijzonderheden dezer zaak en ik had zijn geheim gekend en geëerbiedigd, dan geeft dc dood mij nimmer de vrijheid, dezen sluier op te heffen. Gij hebt gelijk, hernam de schilder, laat mij de vraag anders inrichten. Hebt ge ooit Magdalena, de latere mevrouw Wangen, in Londen gezien -in hare huiselijke omgeving, zoodat gij in staat en bereid zoudt zijn, mij hel een en ander mede te deelen, dat alleen betrekking heeft op haar persoon en op haar toenmalig leven? Met een trotsche beweging wierp graaf Herbert het hoofd achterover. Het spijt mij, mijnheer Lenz, u dat antwoord te moeten weigeren, ook ai was ik in staat het te ge ven, Gelooft ge werkelijk, dat, al was mij het vertrouwen waardig gekeurd, dit zoo zorgvuldig bewaard geheim te deelen, ik mij- zelven zoo onwaardig zou maken, om te praten als een schoolknaap? Of denkt ge mij eenvoudig genoeg, om, als ik zonder te j weten mijns vriends heiligdom betreden had, zijne vrouw door mijn gebabbel te compro- mitteeren en tegelijkertijd mijn eigen aan klager te worden? Het is mij niet recht dui delijk, ingeval gij bovendien gewtetiigd zijt tót dergelijke vragen, waarom gij die niet richt tot de dame, welke ze betreffen. De schilder stond op; wist gij dat niet, heer graaf, hernam hij langzaam en keek zijn tegenstander strak in net gelaat Mag dalena is dood. Plotseling schrikte Herbert op, als ratelen de donder weerklonk het in zijn oor en de ontzetting stond in vlammend schrift op zij ne bleeke trekken te lezen. In een tijdsver loop van weinige seconden zag hij een vree- selijk beeld hij zag de schoone vrouw op de golven drijven, hare oogen, door den dood gebroken, aanklagend ten hemel blik ken. Hij kon geen woord uitbrengen, bij was het vergeten, dat bij werd bespied, hij was een slecht rekenaar geweest, want deze uit komst had hij, op Magdalena's moederliefde bouwend, niet verwacht. De stem van dén schilder deed hem tot zichzelven komen. De tijding schijnt u diep te treffen, heer graaf, zeide hij koud, die per dan dit gewoonlijk het geval is bij eene oppervlakkige bekendheid met de persoon. Het spijt mij, u verschrikt ir. hebben. Dit woord bracht hem weder tot zichzel ven; hij zag den afgrond aan zijne voeten cn met geweldige krachtsinspanning over won hij dc duizeling, die hem overmeester de en dreigde te doen neerstorten. Mijn vriend en ik hadden elkander lief als broe ders, hernam hij op een toon, die van ster ke ontroering beefde het lot van hen, die hij achterliet, kan mij nooit onverschillig zijn. Daarom zult gij mij eene nadere mede deeling omtrent het einde van mevrouw Wangen zeker wel wilien doen. Eenige oogenblikken nog beschouwd* Richard de doodelijke spanning in de trek ken zijns tegenstanders, die tevergeefs trachtte ze te beheerschen en toen ant woordde bij: Nu ik u overtuigd Heb, dat gi mij onrechtvaardiglijk van onbescheidenheid hebt beschuldigd, heer graaf, wil ik geen '■waad met kwaad vergelden, Magdalena keerde weder tot den eenigen vriend, dien zij kon vinden, op het armzalige kleine ei land, waar heen hij gebannen werd, toen zijne nasporingen naar de verlorene lastig wd~n, Zfi schonk b-m haar kind entoen-.- En toen? heraalde de graaf met bleeke lippen, toen Ricard even zweeg, Tci sti'rf zii c"n zeer gewonen alledaag- schen dood, heer graaf, zeide hij met bittere ironie: zii stierf aan een gebroken hart. (Wcrdt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6