Gemengd Nieuws. MARKTNIEUWS, Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. II De kabinetscrisis in Duitschland. Dreigend conflict in de Duitsche chemische nijverheid. Celluloid fabriek afgebrand. Een samenkomst tusschen Briand en Mussolini? De Quastie der dubbele belasting. De betrekkingen van Tsjecho- Zlowahije met het Vatikaan. Sneeuwstormen en Cyclonen in het gebied der Zwarte zee. De toestand te Hankau. De conferenties van Ministers te Reval. Ook influenza in Spanje. Mexicaansche regeerings- ambtenaren overrompeld. De tocht van Hoare vertraagd. De toestand te Hankau. Opstandige beweging in Mexico Mussolini en de prefecten. Tragedie in het Kaagsche huis van bewaring. Een wethouder geschorst. Gezond Oostburg. Vandalenwerk. Ruzie onder deftige buren. Alles in orde en toen afgekeurd. Als gevolg van verblindende lichten. Griep in de Residentie. De falende „wetenschap" Petroleumlamp door een hond omvergeloopen. Mishandeling van en marktmeester. Gezonde Nederlanders. Het Ned. Leger des Heils. Een visch met een zomerslaap. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. VISSCHERIJ. Mst stelligheid houdt men er rekening mede, dat dr. Curtius direct na zijn terug keer van zijn vacantie-reis naar Wiesbaden door den Rijkspresident met de vorming van een nieuw kabinet zal worden belast. Hij zou moeten trachten, met vaste voor waarden een coalitie-kabinet te vormen op den meest uitgebreiden grondslag. T)c arbeiders in de chemische nijverheid hebben het loontarief opgezegd en eischen loonsverhooging. Op het oogenblik verdie nen de geschoolde arbeiders in de chemische fabrieken 80 pf. en de ongeschoolde 66% tot 70 pf. per uur. Ze hebben geen bepaalde looneischen gesteld, maar wijzen erop, dat hun positie onhoudbaar is geworden. Zij gaan uit van het feit, dat de chemische industrie in het afgeloopen jaar groote winsten heeft gemaakt, zoodat een loonsver. betering wel mogelijk is. Naar uit Zerebst wordt gemeld, is door (onbekende oorzaak brand uitgebroken in de celluoïd-fabriek aldaar, ten gevolge waarvan de geheele fabriek een prooi der ylammen werd. Een arbeider verbrandde; kwee anderen werden zwaar gewond. f In politieke kringen loopt het gerucht, dat In verband met de reis van Briand het plan bestaat, dat deze in een Fransch-Italiaansch grensplaatsje een samenkomst met Mussolini zal hebben. Volgens deze geruchten zou dit zelfs de voornaamste bedoeling zijn van Hriand's reis naar de Fransche Riviera. Het comité van deskundigen, door den IVolkenbond ingesteld om de problemen van de dubbele belasting en de belastingvlucht te onderzoeken, is gisteren te Genève bij eengekomen. Het comité begon met het onderzoek van drie ontwerpen van inter nationale conventies. Het comité zal waar schijnlijk in zijn thans gehouden vergadering niet tot een definitief resultaat kunnen komen, daar de Amerikaansche deskundige niet op tijd te Genève is kunnen aankomen. Volgens een dagblad-bericht treedt naar irich laat aanzien, de Tsjecho-SIowaaksche regeering eind Febr. met het Vatikaan in onderhandeling tot het opheffen van de sedert 1925 bestaande spanning tusschen de regeering en het Vatikaan. De regeering ver zocht het Vatikaan reeds, zijn vertegenwoor diger naar Praag te zenden om met dezen een grondslag te zoeken voor de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tusschen Praag en het Vatikaan. Uit Moskou wordt gemeld, dat zware sneeuwstormen en cyclonen in den Kauka- sus en het Zwarte Zeegebied hevige ver woestingen hebben aangericht. In Bakoe en Tiflis zijn vier personen om het leven geko men, terwijl er meer dan 60 ernstig werden gewond. Er wo'den 20 personen in beide steden vermist. Treinen werden door den storm uit de rails geworpen en in het petro- leumboortorcns door den storm omverge- -worpen. Op de Zwarte Zee zijn verschillen de schepen vergaan. Een lawine kwam Dinsdag terecht op barakken, die werden bewoond door em ployés van de goudmijnen in het gebied van Khakassky in de provincie JenisSei. "Twee en twintig levens gingen verloren. Volgens hier ter plaatse ontvangen ge ruchten zouden alle vrouwen en kinderen te Hankau last hebben gekregen om zich in te schepen als voorbereidende maatregel tot het verlaten van die havenstad; doch de Britsche autoriteiten hier ter stede hebben het gerucht tot dusver niet bevestigd. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de achtste flottilje torpedobooten op vol ledige sterkte is gebracht voor het geval van mogelijken dienst in het Verre Oosten. De flottilje bestaat uit acht eenheden. Vernomen wordt, dat de toestand te Han kau ongetwijfeld thans minder gevaarlijk is. De Britsche mariniers kunnen zoo noodig worden versterkt en kunnen de Chineesche menigte zonder moeite verspreiden. Zij zijn alleen teruggetrokken om strijd te vermij den. DANZIG. 5 Jan. Gemeld wordt, dat de Conferentie der Baltische Ministers van Bui- tenlandsche Zaken te Reval een onderzoek heeft ingesteld naar de vorming van 'n Skan- dinavisch-Baltisch blok, hetwelk bij de ver kiezingen voor den Raad van den Volken bond een bepaalde rol zall spelen. PARIJS, 5 Jan. Naar uit Madrid wordt gemeld, heerscht momenteel in geheel Spanje een hevige griep-epidemie. Te Barcelona liggen meer dan 100.000 personen ziek. De ziekte eischt dagelijks tientallen slacht offers. Te Madrid heerscht de griep even erg als in 1918. NEW YORK, 5 Jan. Naar uit Mexico-City wordt gemeld hebben een 50-tal bewapende Katholieken verscheidene regeeringsambte- naren aangevallen en overrompeld. LONDEN, 5 Jan. Het vliegtuig, waarmede Sir Samuel Hoare naar Indië reist is teza men met de andere machines, welke hem op het laatste traject naar Karachi escorteeren, heden te Jask opgehouden door de abnor maal hevige zandstormen, die in de gebie den van de Perzische Golf heerschen. Wegens den zeer ernstien toestand heb ben alle handelshuizen in de Britsche con cessie te Hankau him deuren voor onbe- paalden tijd gesloten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britsche concessie zal worden ontruimd. In handelskringen wordt meegedeeld, dat de stad Zacatecas. het centrum der zilver mijnen, ingenomen is door 2000 opstandelin gen onder bevel van generaal Gallegos. Er foopen geruchten omtrent verscheiden op standen in andere deelen van het land, dat voorts door roovers zou worden geteisterd, die dagelijks afschuwelijke misdrijven be gaan. Mussolini heeft een circulaire tot de pre fecten gericht, waarin hij hun rol in het openbare leven aangeeft. Daarin wordt o.a. gezegd; Wat er ook gebeure of mij gebeure, het tijdperk van repressailles, vernielinen en gewelddaden is geëindigd. De prefecten moeten met alle middelen betoogingen en zelfs voorbereidingen van betoogingen tegen de zetels van buitenlandsche vertegenwoor digingen verhinderen. De betrekkingen tus schen de volkeren zijn te teer èn er kunnen zulke dingen uit voorkomen, dat 't beslist ontoelaatbaar is, dat zij op genade en on- genade zijn overgeleverd aan de betoogingen van onverantwoordelijke personen of agents provocateurs, die trachten onherstelbare fei ten te plegen. Een justitieel onderzoek ingesteld. De vorige maand werd, zoo lezen we in 3e Tel., in hel Haagsche Huis van Bewa ring de brandstoffenhandclaar M, in gijzeling opgesloten, wegens het niet voldoen van een schuld, De man werd zeer nerveus tén gevol ge dezer opsluiting en gaf onlangs aan fa milieleden, in hel bijzijn van een bewaker, te kennen, dat hij zich v$n het leven wil de berooven. De directie van het Huis van Bewaring schijnt hierop geen voldoende acht te hebben geslagen, met het treurige gevolg, dat de ongelukkige dezer dagen aan zijn voornemen uitvoering heeft kunnen ge ven. Nu het geval ruchtbaar is geworden, zit de directie natuurlijk in zak en asch: zij weigerde echter inlichting te geven. Naar het blad verneemt, heeft de Officier van Justitie proces-verbaal laten opmaken eti een justitieel onderzoek ingesteld. De Gemeenteraad van Broek-Sittard heeft als wethouder geschorst den heer Vroemen, wegens het gebruiken van kiezel, welke aan de gemeente behoorde. Als curiositeit wordt uit Oostburg aan de Midd. Ct. gemeld, dat in het afgeloopen jaar zijn overleden vier personen in den ouder dom van resp. 90, 93, 94 en 98 jaar, terwijl de oudste iniyoner, de heer A. Scheerens, op 2 Januari j.l. overleed op 95-jarigen leeftijd. De ouderdom van de overledenen in het afgeloopen jaar bedroeg gemiddeld 70 jaar, Met Nieuwjaarsdag heeft de pastoor Je Uden (N. B.) op den kansel de vraag ge steld, of de parochianen den gruwel der verwoesting niet gezien hadden op het ou de kerkhof. Al de houten kruisen zijn daar weggehaald, de grafmonumenten geschonden, duizenden steenên van de muren gebro ken en meegenomen. We hebben dit allemaal lijdelijk moeten toezien en we hebben het gedeeltelijk laten herstellen maar het was allemaal vergeefsche moeite, het verwoes- tingewerk werd tch voortgezet. Hij deed een beroep op alle welwillende parochia nen en ook op de poli.ie om medewerking •topdat er aan dien gruwel een einde kpme„ In de Sneeuwbalstraat woont de journalist dr. H. C. A. M. en diens echtgenoote Jkvr. W. Beiden konden het niet vinden met hun buren, mevr. I., geb. S., die zij in alles dwars trachtten te .zitten. Onlangs, toen de aschman aan de aeur was, welke steeds de vriendelijkheid heeft, den aschemmer voor mevr. 1. van boven te halen, en het ook toen weer deed, gaf dr. M*. daarovei zijn misnoegen te kennen en maakte hij den aschman duidelijk, dat mevr. I. zelf heel goed in staat was, haar emmer naar beneden te brengen, evengoed als mevr. dr. M., geb. Jkvr. W. dit moest doen. Mevr. I. maakte zich zoodanig boos over de eeuwige bemoeizucht van dr. M. met za ken, die hem totaal niet aangingen, dat zij in haar drift niet schroomde, den doctor voor een ploert en een schoft uit te maken. Het geen voor dr. M. gereede aanleiding was, een aanklacht njegens beleediging in te die nen, wat weer tot gevolg had, dat mevr. I. Woensdag voor den politierechter terecht stond, waar zij nog mededeelde,' dat het echtpaar thans naar den overkant van de straat is verhuisd, hetgeen de verhouding niet beter maakte. Wanneer de familie I. aan T diner zit, vindt dr M. dat zóó belang wekkend, dat hij zijn binocle neemt en naar de eetkamer blijft turen, tot de maaltijd geëindigd is. Mevr. I. kreeg 1 gulden boete, dr. M. den welgemeenden raad, zich voortaan te be moeien met zijn eigen zaken. (Msb.) Men schrijft uit een garnizoensplaats in het centrum des lands: Een corveeër kon als „kok" naar een ander, niet in de nabijheid gelegen garnizoen gaan. Hij toekende daartoe een contract voor den tijd van vier jaren. Hierin werd niet gesproken over keuring. De adspirant-kok moest 3 Januari in zijn nieuwe functie zijn en daarom nam hij in allerijl maatregelen voor het opzeggen van de huishuur, het be stellen van een verhuiswagen, het opzeg gen van electrisch licht en de waterleiding enz. Kortom, hij regelde zooveel mogelijk alles, wat bij een verhuizing geregeld moet worden. Maandagmorgen vertrok hij naar de nieuwe standplaats ('s Hertogenbosch). Doch eerst werd hij nog gekeurd en afge keurd. Nu is het op zichzelf niet logisch, .dat iemand, die, al is het voor kok, in mili tairen dienst bevorderd wordt, opnieuw li chamelijk wordt onderzocht. Maar zeer vreemd mag het toch heeten, dat men iemand een contract voor vier jaar laat teekenen, zonder iets over een keuring te bespreken, terwijl de man dan niet beter weet, of hij is voorwaardelijk aangenomen. Hij maakt vele onkosten, komt voor allerlei moeilijkheden te staan en wordt, afge keurd. (TeL) Oude vrouw overreden. Dinsdagavond is de weduwe A. v. Kuil geb. Vonk, die met petroleum ventte op den Lekdijk door den auto van den vracht rijder T. de Bruin aangereden. Vermoede lijk heeft de vrouw door het verblindend licht van een op den weg staanden melk- auto den vrachtwagen niet zien naderen. In ernstigen toestand werd zij naar haar woning vervoerd, waar de vrouw aan de bekomen verwondingen overleed. De vrachtauto en het lijk van de vrouw zijn in beslag genomen. Stijgend aantal zieken. Met het nieuwe jaar is in ons land een kleine griepepidemie meegekomen. Ge lukkig is de ziekte niet van zulken ernsü- £en aard als wij vroeger gekend hebben, na den oorlog, toen ondervoeding het weerstandsvermogen verminderd had. Niet* alleen is de omvang minder, ook de aard der ziekte is minder ems'ig. Met een paar dagen rust komen de meeste pa tiënten er af. Gevallen met doodelijkcn af!Hop zijn nog niet voorgekomen. Toch zijn er daar nog heel wat pa tiënten, die net even te ziek zijn om hun dagelijksche werkzaamheden te verrichten. Heel wat bedrijven ondervinden stagnatie door de vele ziektevermeldingen van het personeel. De doctoren hebben het bij zonder druk. Er zijn families, waarvan alle leden ziek te bed liggen. Om een idee te krijgen van den omvang der ziekte heeft het „Vad." de opgaven der laatste dagen van het aantal ziekmel dingen van het Gemeentepersoneel ge vraagd. Woensdag 1 December 26 Maandag 6 47 Dinsdag 7 37 Zaterdag lt 36 Maandag 27 55 Dinsdag 28 69 Woensdag 29 63 Donderdag 30 52 Vrijdag 31 36 Maandag 3 Januari Dinsdag 4 145 De epidemie fs dus geleidelijk aan ko men zetten blijkens deze cijfers. Het Maandagcijfer is als het ware een samenvatting van de beide voorafgaande feestdagen. En Dinsdag zijn de scholen be gonnen, zoodat op dien dag het onderwijs personeel, dat ziek was, bericht gaf van afwezigheid, Ernstig dat blijkt ook uit deze cijfers wel is de epidemie dus niet. Op de eene pagina van de z.g.n. neutrale „Haagsche Crt." leest men dagelijks ad vertenties van helderzienden, kaartlegsters eet., doch op een andere kan men dezer «da gen het volgende vinden: Onze Parijsche correspondent schrijft: Zooals men weet hecht menigeen nog aan de z.g, „kennis" van hen <J'e handschrif ten hebben bestudeerd. Uit het schrift zou den zij niet alleen het karakter van den schrijver, maar ook diens gesteldheid, zijn verleden, heden en toekomst kunnen ha len, diens indentiteit vaststellen, enz. Her haaldelijk heeft men zelfs in duistere zaken groote waarde gehecht (gedenkt de iameuse aftaire-Dreyfus) aan het oordeel van de schriftkundigen en op hun verklaring zelfs veroordeeld. Enkele wetenschaps-mannen, die^ echter zeer sceptisch staan tegenover deze zwarte kunst, hebben het na veel moeite gedaan gekregen een examen af te nemen van de „officieele" schriftkundigen. Ze legden hun een groot aantal brieven voor, geschreven door iemand, die reeds lang was overle den. En nadat ze lang daarop hadden ge studeerd, maakten de schriftkundigen één stemmig hun rapport op. De ongenoemde schrijver was even zwak van gestel als van karak'er, hij miste elk initiatief, was dom en zonder den minsten geest, vertoonde zelfs teekenen van stompzinnigheid, enz. En wilt u nu weten wiens schrift deze „geleerden" hadden bestudeerd? Dat van Napoleon I. (Ov. Dagbl.) Een hevig uitslaande brand brak Woens dagavond om kwart voor zeven in de Hint hamerstraat te 's-Bosch uit in het pakhuis, gelegen achter het fceeldenmagazijn van den heer Th. Zouteriks. Het geheele pakhuis, dat met veelbrandbaar materiaal gevuld was, stond in een oogenblik in lichtelaaie. Een geweldige vonkenregensteeg uit het bran dende pand omhoog. De brandweer,die dadelijk ter plaatse was, en zag, dat aan blusschen niet te den ken viel, beschermde de omliggende per- ceelen, zoodat deze gespaard bleven. Het pakhuis was in minder detn een half uur uitgebrand. Men vermoedt, dat'de brand ontstaan is, doordat een hond een petro leumlamp heeft omvergeloopen. De schade wordt door verzekering gedekt. Oudejaarsavond stond het communistische raadslid G. van Burink te Rotterdam met een wagen van het Werkloozen Agitatie- Comité op de markt aan den Goudschesin- gel. De heer Van Burink, die op een stoel geklommen was, voerde luidkeels propa ganda voor dit comité, ondanks het feit, dat hij die plaats op de markt niet gehuurd had. De marktmeester, de heer F. J. J. Gelders, maakte het raadslid hierop attent en ver zocht hem, zich te verwijderen. Toen de heer Van B. hieraan niet onmiddellijk vol deed, wilde de marktmeester hem aan de mouw van zijn jasje van den stoel trekken. De propagandist kreeg echter hulp van den 22-jarïgen expeditieknecht C. v. K. en twee vrouwen, eveneens Van K. genaamd. De marktmeester kreeg enkele gevoelige klap pen en moest door de politie ontzet wor den. Dinsdag heeft de heer Gelders proces verbaal opgemaakt tegen het viertal wegens mishandeling en verzet. Een Rotterdammer, die van statistiek houdt, heeft, volgens het „Rott. Nieuwsbl. een lijst, bijgewerkt van namen en geboor tedata van de oudste Nederlanders. Hij is gekomen tot een twintigtal landgenooten, die in 1927 honderd jaar of ouder worden n.l. één van 104, één van 103, één van 102, vijl van 101 en twaalf van honderd jaar. Namen en geboortedata met opgave van leeftijd door den inzender verzameld, vol gen hier; Mej, N, Schippers, Koog aan de Zaan, 4 Febr. 100 j.j de heeren, Jon, Zeedijk, Alblas» serdam, 28 Febr. 101 en M. Diepenveen. Veenendaal, 18 Maart 101 j.; mevr, de wed. A. Schuitvlot, Amsterdam, 7 April 100 j.; de heer P. Swagemaker, N.-Vosmeer, 10 April 100 j.j mevr, wed. Betten, Oudehome (Fr.), 1 Juli 100 j.; de heeren J. v. d. Bos, Zand- voort, 1 Aug. 100 j. en J. Heisterkamp, Su- derwick (G.), 11 Aug. 101 j.; mevr. wed. G. Hiemstra, Achlum (Fr.) 27 Aug. 100 j.j wed. J. Punt, Willemstad 27 Aug, 102 j.; wed. Braafhart, Ede, 1 Sept. 100 j.; de heer R. P. Calcar, 't Waar (Gr.), 3 Oct. 100 j.j mevr. wed. Timmermans, Deventer, 5 Oct. 100 j.; de heer J. Veenstra, Surhuizum (Fr.), 11 Oct. 100 j.; mevr. wed. Bresijn, Utrecht, 31 Oct. 101 j.; wed. Asselman, Hengstdijk (Z.), 1 Nov. 104 j.; wed. C. Diepeveen, Veenendaal, 25 Nov. 100 j.; de heeren Timp, Utrecht, 22 Nov. 103 en H. Hansen, Grubbenvorst (L.), 23 Dec. 100 j., en mevr. wed. J. Bosch, Amsterdam, 25 Dec. 101 jaar. WANNEER MEN VERKEERD VALT. Een merkwaardig ongeluk heeft dezer dagen een Oostenrijksch Alutnist gehad. Bij de bestijging van een bergtop bij San Can- dido, waar hij zich op Oostenrijkschen bo dem bevond, stortte hij van een vooruitste kend stuk rots en viel op Italiaansch grond gebied. Zwaar gewond werd hii daar door een paar Italiaansche gidsen gevonden, die hem naar een ziekenhuis te Bozen (Italië) brachten. Daar hij geen pas bij zich had, werd hem, nadat hij een weinig hersteld was, te kennen gegegven, dat men hem arrestee ren moest. Was hij een Paar Meter Noordelijker ge vallen, dan was deze misère niet nog bij zijn ongeluk gekomen. Aan de Italiaansche politie verklaarde het slachtoffer, dat zijn bezoek aan Italië wer kelijk ghel onvrijwillig was geweest. In „De Schakel", het gemeenschappelijk orgaan van de instellingen voor maatschap pelijk hulpbetoon te Amsterdam van De cember 1926, schrijft Mr. J. Everts het vol gende: „Van het Legér des Heils" scheidde zich ettelijke jaren geleden .af een organisatie, die zich het Ned. Leger des Heils noemde en zich vervolgens in een uniform stak, dat evenals de naam, bijna als twee druppelen water op dat van het oorspronkelijke Leger gelijkt. In Amsterdam deed dit nieuwe Leger geen werk van eenige beteekenis; in andere plaatsen deed zij, naar ons ter oorc kwam, iets meer, hoewel haar methode van geldinzamelen, haar werkzaamheid, de onvoldoende controle op de gestie der lei ders en op de geldmiddelen openbare eri- tiek uitlokten. Op het oogenblik probeert bet Neder- landsche Leger des Ifeita in Amsterdam partij te trekken van de nieuwjaarsstem ming, die tot mildheid dringt. Er worden bonnetjes verkocht aan de deur bij de bur gerij „voor het leger", door lieden, die uit den aard der zaak voor soldaten van het Leger des Heils worden aangezien (de 'kleur van den petrand is een nuance anders). De bonnetjes geven recht op een maaltijd „aan een der adressen van het Ned. Leger des Heils", terwijl er maar één zulk een gelegenheid, cp beperkte schaal, in onze stad bestaat. Waar die ééne is, heelt men „vergelen" op den bon te ver melden. Men verkooptdie bonnetjes ook in andere gemeenten, waar in 't geheel geen adres van deze instelling bestaat. Dui delijk bewijs, dat men met den bon niet in de eerste plaats den arme wil helpen, maar zichzelf en de geheele bonnetjesverkoop een camouflage is van een openbare inza meling die men niet bij B. en W. heeft aan gevraagd, blijkbaar omdat plaatsing op de lijst van instellingen van weldadigheid in dertijd door B. en W. geweigerd is en men dus ook een afwijzend antwoord voor zag op een aanvrage om te collecteercn En gesteld dat er een aantal der bons ten slotte toch in handen van behoeftigén komt, zullen dit dan niet 't meest waarschijnlijk bedelaars zijn, die bij den kooper toevallig aanbelden? Dit rondstrooien van bons is wel de slechtst denkbare manier van armen zorg. En omdat het „Nederlandsch" Leger des Heils onder valsche vlag probeert te varen en om zijn verkeerde werkmethoden, ver dient deze instelling geen steun!" In de „Zoetwatervisscherij" schrijft H. Aalderink: Aan velen van onze lezers is het zeker bekend, dat er visschen zijn, die zich 's win ters niet veel bewegen en dan weinig of geen voedsel tot zich nemen. Men denke b.v. maar eens aan de zeelt en karper. Deze beesten verkeeren dan in een soort lethargie, in een soort van zorgeloosheid of ongevoe ligheid. Ook zullen er visschers zijn, die weten dat er visschen bestaan, die zich in den winter versteken in de modder, zooals de modderkruiper, en daarin weken lang kunnen blijven leven. Er zullen echter niet velen zijn, aan wie het bekend is, dat er ook een vischsoort be staat, welke een zomerslaap doet en die men uit den grond kan spitten. Het laalste klinkt wel wat ongelooflijk, maar toch is het waar. Die vischsoort vindt men ook niet in Europa, maar in Australië. Ik las daarvan dezer dagen het navolgende: „De bedoelde visch leeft in Nieuw Zeeland en is bij de bewoners onder den naam Kakawai zeer goed bekend. Hij Icomï op Eet noordelijk eiland tamelijk veelvuldig voor en wordt b.v. ge vonden in de Nairarapa-vlakte. Wanneer de inwoners daar met een of ander doel 1 of 2 voet in den grond graven, komt er heel dikwijls met een spit aarde, een zilver blank vischje van eenige centimeters voor den dag, dat veel op een grondel lijkt, maar nog slanker en spitser is. Als het diertje opgegraven wordt schijnt het dood; het leeft echter, hoewel het dadelijk sterft als men het in het water zet, ten minste als het opgraven des zomers geschiedt. Wordt het evenwel tegen het einde van den herfst, als de regentijd begint (dat is in Australië op het eind van Mei of het begin van Juni) opgegraven en in het water gezet, dan neemt men merkwaardige dingen waar. Het geheele vel van den visch laat dan los en wordt afgestroopt, en het dier wordt blijkbaar zeer levenslustig en vroolijk en voelt zich in het natte element thuis. Het geheim van de zaak is dit. De visch houdt een zomerslaap en kruipt daarvoor zoo diep mogelijk in de modder. Hij bedekt kop en kiewen met een gomachtig slijm en kan het daardoor volkomen droog uithou den. Maar ook alleen daardoor in zijn be staan mogelijk, want het water, waarin hij zwemt en zijn plichten waarneemt, droogt in den zomer volkomen uit, zoodat hem niets overblijft dan in den grond te kruipen en te gaan dutten. Zijn nieuwe huid heeft roode vlekken en hij heeft daardoor iels van een kleine forel, maar behoort toch niet tot die familie. Het vleesch van den zonder ling roerat men als smakelijk. Bij het lezen van het vorenstaande herinnerde ik tnij iets gelezen te hebben waaruit blijkt, dat ook snoek zich tijdelijk in den modder kan versteken. In de „Angelfisscherei" schreef indertijd baron von Ehrenkreutz het vol gende: „In het Osnabrucksche verkeerde ik een tijdlang op een landgoed, vanwaar een weg een eind liep langs een sloot, bijna geheel gevuld met slijk. Niemand vermoedde daarin visch. Daar de sloot geen toevoer had, droogde zij gedurende den geheelen zomer bijna geheel uit. Terwijl ik eens daarlangs wandelde, zag ik in een kleinen waterplas een kleinen snoek staan. Bij gebrek aan iets anders nam ik een hark, waarmede ik dacht hem te vangen. De snoek verdween echter. Ik woelde met de hark in het slijk en nu nu ontdekte ik niet één, maar verscheidene visschen, die met de koppen naar boven kwamen en naar lucht en water hapten. Ik kon ze met de handen grijpen en kreeg tot verbazing van alle slotbewoners een dozijn groote en kleine snoeken, waaronder een van 8 pond. Ook beb ik bij het lezen van het stuk betreffende de Australische Kakawai ge dacht aan onze paling, dien men meer malen in den grond aantreft. Een paar dikke exemplaren vond met o. a. te Leeu warden bij het afgraven van den Wirdumer- poortdwinger, terwijl ook verschillende zee- visschen zich in het zand werken, om zich voor haar vijanden vrijwel onvindbaar te maken. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. AMSTEL 4/1 v. Sfax naar Riem. BATAVIER III 5/1 v.m. 9 uur 20 v. Rott. te Gravesend. DUBHE 4/1 v, Bremen n. Rotterdam. GAZELLE m.s., 4/1 te Cuxhaven. NAALDWIJK 4/1 v. Bilbao n. R'dam. NEPTUNUS Oosterhuis 4/1 v. Norresundy naar Helsingborg. NOORD 5/1 v. Bizetta te Tunis. PEURSUM 3/1 v. Norfolk n. Havana. RUURLO 4/1 Algiers gep., Sulina naar Korsör. SEBU 2/1 v. Lissabon naar R'dam, pass. 4/1 Ouessant. VERTROUWEN m.s., 3/1 v, Fasbörg te Holtenau. VREDENBURG 4/1 v. St. John N.B, naar Napels. IJSELMONDE 3/1 v. Norfolk^ n. Havana. ZAAN 4/1 v. Golfc Aranci naar Sfax. BAWEAN 5/1 v. Java te Amsterdam. P.C. HOOFT (uitr.) 4/1 te Sabang. REMBRANDT (uitr.) 4/1 te Port Said. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND 5/1 v. Buenos Ayres te R'dam. MONTFERLAND (uitr.) 4/1 te Monte- vidoo. ORANIA 5/1 v. A'dain n. Buenos Ayres. KON. NEDERL, STOOMB. MIJ. KON. WEST-INDIë MAILD. ACHILLES 4/1 v. Fiume te Gravosa. BENNEKOM (thuisr.) 4/1 te Duinkerken. BERENICE 4/1 v. Malta n. Alexandrië. CALYPSO 5/1 v. West-Indië l.v. Havre, te Amsterdam. CRIJNSSEN 3/1 v. Bremen n. Hamburg. DEUCALION 5/1 v. A'dam te R'dam. DIDO 3/1 v. A'dam te Stettin. DOROS Malta n. A'dam pass. 41 Dung»» ness. EUTERPE 4/1 v. Musel te Oporto. HAARLEM 4/1 v. Balboa n. Pavta. ILOS van Lisabon naar Amsterdam. IRENE 3/1 v. Valencia naar A'dam. NERO 5/1 v. Danzig te A'dam. ORION 4/1 v. Palermo te Cathagena. PLUTO 4/1 v. Barcelona naar Genua. POLLUX 5/1 v. A'dam naar Hamburg. ULYSSES 4/1 v. Smyrna n. Constantinopel VENUS 3/1 v. Aux Cayes n. Pto, Cortez. HOLLAND AFRIKA LIJN. BILDERDIJK (thuisr.) 1/1 te Marseille. HOLLAND—AMERIKA LIJN. MOERDIJK 4/1 v. Vancouver te Seat Je, NOORDERDIJK, Pacifickust n. Rott .4/1 te San Francisco. SPAARNDAM, Rott. n. New Orleans 5,1 te Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. SOEKABOEMI (thuisr.) pass. 4/1 Finisterre HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN SOMMELDIJK (thuisr.) pass. 4/1 Gibraltar HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. GEMMA (uitr.) 5/1 v. Yokohama. OLDEKERK (thuisr.) 4/1 van Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. DELFLAND (thuisr.) 2/1 v. Seconde». HELDER (uitr.) 4/1 v. Lagos. MINERVA 4/1 van Lagos n. Op oio. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG 5/1 uit den N. Waterweg* naar Hamburg. JACATRA (thuisr.) 5/1 te Bimlipatanv SAMARINDA (thuisr.) 5/1 te Suez. SLAMAT (thuisr.) pass. 5/1 Perim. TABANAN (thuisr.) pass. 4/1 Finisterre. TAMBORA 5/1 v. Batavia n. R'dam. TAPANOELI (uitr.) 5/1 te Belawan. ROTTERDAM-Z.-AMERIKA LIJN, ALDABI (thuisr.) 4/1 Las Palmas. AMSTERDAM, 5 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.255.40, id. blauwen f 4.80—5, id. bravo's f 44.50, id. bl. eigenheimers f 4, id. roodstar f 3.753.80, id. juin per 50 kg. f 2.102.20, id. bonte star f 4.20, id. eigen heimers f 3.703.80, id. eigenheimer poters f 2.803, id. blauwe poters f 2.402.50, id. bonte poters f 2.402.50, id. roodstar riters f 2.70. Flakkeesche eigenheimers 3.804, id. roodstar f 3.753.80, id. hL eigenheimers f 4, id'. bravo's f 44.50, id. juin (50 kg.) f 2.10—2.20. Spuische eigen heimers f 3.904, roodstar f 3.753.90, id. blauwe eigenheimers f 4. Friesche borgers f 4, id. raadstar f 3.904 p. hl. VEENENDAAL, 4 Jan. (Weekmarkt). Eieren f 7.508.25. Aanvoer 70.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1017. Aanvoer 90 stuks. Handel flauw. MAASTRICHT, 5 Jan. Botermijn. Prij zen hoogste f 2.13, midden- f 2.13, laagste f 2.04. Aanvoer 113.950 kg. WOERDEN 5 Jan. Kaas. Ter markt waren 110 partijen. Prijzen Goudsche f 40— 47, rijksmerk le s. f 4953, 2e s. f 44 47. Handel matig. ASSEN, 5 Jan. Eieren. Op de heden gehou den eiermarkt van de V. P. N. waren aange voerd 51.000 stuks. Prijs f 710. PURMEREND, 5 Jan. 1927. AfslagvereenU ging Beemster, Purmerend nn Omstreken- Witlof 3024 ct. per K.G.; Roode kool 3 7,50, Savove kool 35.50 per 100 stuks; Spruitkool 1.403.15 per 15 K.G. Boere- kool 1.203.20 per 100 struiken. Prei 3 7.50 per 100 bos. St. Nicoiaaspeer 5.30 —13.40 per IOC K.G. IJMUIDEN, 5 Jan. Heden waren aan da Rijksvischafslag 10 stoomtreilers. De prij zen warer. als volgt tarbot f 2.201.90, tongen f 2.101.45 per kg. griet f 5026, gr. schol f 3428, md. schol f 3830, zet- schol f 43—32, kl. schol f 37—30, 29—22, scharren f 227.50 per 50 kg.roggen f 3514 per hoop vleet f 2.601.90 per stuk pieterman en poon f 1413, gr. schel- visch f 7159, md. id. f 5226, kL md. id, f 40—22, id. f 29—13.50, 17—8.50 per 50 kg. kabrljauw f 7445 per 125 kg. gr, gullen f 2715.50, kl. id. f 148, wijting f 134.90 per 50 kg. AMSTERDAM, 5 Jan. Vee. Ter vee markt fcwaren heden aangevoerd 254 vette kalveren, le qual. f 1.10—1.22, 2e f 0.90— 1.98, 3e f 0.720.88, per kg. levend gewicht j 51 nuchtere kalveren f 1222, 454 varkens, Hollandsche, overz. en Geldersrhe f 0.83— 0.64, vette varkens f 0.78—0.82 per kg- slachtgewicht. f 148. De nieuwe professor bereik te den grond het eerst met het dikste gedeelte van zijn rug. Nu wilde het toeval, dat op deze plek van de republiek Cocquer- nica een cactus groeide met bij zondere scherpe en lange do rens. Daarop ging meneer tame lijk stevig zitten. Nummer 148. 149. Het beviel de cactus zóó goed bij meneer Doolittle, dat ze volstrekt niet los wilde la ten. Maar de nieuwe professor stelde daar heelemaal geen prijs op. Hij riep een diender en die peuterde met zijn hellebaard de cactus los. Alleen de dorens ble ven als aandenken in meneers rug steken. f 150, Toen de olifant tot stil, stand gebracht was, vereenigde het heele voorname gezelschap zich weer voor een bezoek aan het regeeringsgebouw, waar de Tweede Kamer van de republiek Cocquernica vergaderde. Op den gevel van dit paleis stond „Pro Patria", d-w.x. „Voor het Va derland". Nummer 150, 151. In de Tweede Kamer werd juist een voorstel van Baron Dwarskijker, de giraffe, behan deld, om de straten van de Hoofdstad niet met water, doch met eau-de-Cologne te bespui ten, in verband met de weers omstandigheden. ,Wordt vervolgd, Nummer 149. m Nummer 151,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7