OnzeVnmwBnriihriek Wsm ONZE KLEEDING lets over de Japan- sche emancipatie. Een coquette matinee. Een en ander over soepen. Baby en zijn bad. Patronen naar Maat Dameshemd voor een bovenwijdte van 96 c.M. 6o Uit de Moppentrommel- Onze tegenwoordige vrijheid is heusch zoo nieuw niet als we misschien wel denken. In Japan hadden de vrouwen, eeuwen en eeuwen vóórdat het Boeddhisme en Confusianisme daar verbreid werd, gelijke rechten als de mannen, zoowel op maat schappelijk als staatkundig gebied. Zij waren schrijfsters, schilderessen, philosophen, geschiedkundigen, kortom zij deden in geen enkel opzicht voor de mannen onder. Een bekende schrijfster uit die dagen is Moerasaki, en haar boek „Gendji Monogatoeri" (de naam van den held) is een der oudste geschriften uit de Japansche litteratuur. Van onderwijs in dien tijd is niets be kend, maar de prestaties van de vrouw op litterair, artistiek en wetenschappelijk gebied, wijzen er wel op, dat meisjes en jongens de zelfde ontwikkeling kregen 450 v. Chr. drong de leer van Boeddha en Coufucius (Chineesche wijsgeer) ook in Japan door. De pioniers van 't Japansche Boed dhisme waren de vrouwen. Ze dolven als 't ware haar eigen graf. Drie vrouwen werden er naar voor- Indië gezonden tot nader onderzoek van den godsdienst: n.1. Djensjenni, Djenzoni en Keizenni. En de invloed van dien godsdienst maakte geleidelijk na tal van jaren de positie van de vrouw onbeduidend. De arbeid voor dé vrouw bleef uitsluitend binnenshuis. 't Onderwijs voor de meisjes werd be perkt tot naaien, weven, koken, sierlijk theeschenken en bloemen schikken; ver der lezen, schrijven en teekenen, maar dat alleen nog maar voor de meisjes uit de allerhoogste standen. Eén ding was er, dat allen meisjes van haar jeugd af goed geleerd werd: n.l. de vermaarde leer van de 3 vormen van gehoorzaamheid. lo. Gehoorzaamheid aan hun ouders in hun jeugd. 2o. Gehoorzaamheid aan hun echtge noot m 't huwelijk. 3o. Gehoorzaamheid aan hun zoons in hun ouderdom. Maar deze opvoeding kwam het karak ter van het Japansche meisje ten goede Alle schrijvers over Japan prijzen haar zachtheid en gedweëe onderdanigheid, haar beschaafde manieren en geruisch- looze bewegingen, haar moederlijke zorg voor haar kinderen en de trouw tegen over haar heer en meester. Want de verdrukking en de gering schatting die zij van het sterke geslacht ondervindt, immers iederen keer dat er een meisje geboren wordt, is het een schande voor de moeder en wordt het haar verweten, heeft haar geenszins slaafscb gemaakt maar in tegendeel de ingeboren waardigheid van een philoso- phische dienares gegeven. Zoo bleven de Japansche vrouwen lan gen tijd. Maar tegen 't einde van de 19e eeuw bracht de Westersche beschaving, die door den Mikado Mutsuhito en graaf Ito haar invloed kon doen gelden, ook voor de vrouw verandering. 't Onderwijs voor de meisjes nam plot seling een hooge vlucht. In 1871 werden 1«V>- De zes bovenstaande modellen wer den speciaal voor de jongere generatie ontworpen. No. 59 is een roestkleurig wollen jon genspakje dat met een ingezet crème vest en bijpassend kraagje is gegarneerd Het broekje wordt door middel van 8 jJalatith knoopen aan het lijfje gezet. No. 60. Meisjesjurk van flescligroene Ottoman zibeline. Van achteren is de jurk geheel recht. In het voorpand zijn over de geheele lengte der jurk 3 uit springende plooien aangebracht, welke tot aan de ceintuur zijn vastgestikt. Deze laatste is evenals de onderkant der mou wen en de halsopening met een wollen festonsteek versierd. No. 62 is een jongemeisjesjapon van oud rose crepella met recht lijfje en twee uitspringende plooien in het rokje. Een beige kraagje met daarbij passende sluitbies en manchetten voltooien het geheel. No. 61 geeft u een beeld van precies dezelfde japon, doch thans onder toe voeging van een zwart fluweelen vest, dat met de stof der garneering of dei- japon zelve wordt gevoerd en op drie rose of beige knoopen sluit. No. 63. Meisjesjurk van geruite wol len stof. Het rokje heeft zoowel in voor als achterpand twee uitspringende plooien, welke aan de voorzijde gedeel telijk door 2 zakjes bedekt worden. Over de voorbaan, langs de zakjes en mou wen loopt een roode tresgarneering, verscheidene Japansche meisjes naar Amerika gezonden om daar haar opleiding te krijgen. In de kleinste dorpen werden er scholen opgericht ten koste van de gemeente, en de leerplichtwet werd ook voor meisjes geldig verklaard. Van 18841891 bloeide het vrouwelijk onderwijs gestadig. Toen kwam de reactie. De moderne meisjes, met haar vrijheid van denken en handelen, kwamen in botsing met haar conservatieve ouders De Japansche vaders en moeders, die de emancipatie van de vrouw niet zoc geleidelijk hadden meegemaakt als de onze en niet zoo plotseling hun eeuwen oude gewoonten en inzichten konden wij zigen, weten al de conflicten in hun ge zinnen aan 't onderwijs. Een krachtige strooming ontstond tegen de ontwikkeling van de meisjes. En 't onderwijs werd hervormd, en meer ge richt op de zedelijke dan verstandelijke vorming, en kreeg een louter practische strekking voor haar toekomst: echtgcnoo- ten en moeders. Deze inzinking was echter van korten duur. Alfred Stead schreef in Japan zijn boek Vrouwen-opvoeding" en de stroo ming voor de emancipatie werd weer krachtiger. .a de groote steden werden Koto-Jo- Gakko's (meisjes II. B. S.) opgericht en na korten tijd kwam in Tokio de vrou wen-Universiteit. Alfred Stead schrijft in zijn boek: „Er is nog één punt, waaraan bijzonder de aandacht dient geschonken te wor den, n.l. de inrichting van de scholen zóó, dat de meisjes minder ongeschikt worden voor haar toekomstig huiselijk leven, welk vraagstuk ook in de Wester sche landen in de toekomst nog opgelost moet worden" en- dat zullen wel velen met hem eens zijn! PALJAS. Voor het oogenblik zoo tusschen op staan en ontbijt is de matinée een aan genaam, bijna onmisbaar kleedingstuk. Behalve dat ze zeer comfortable is bij het nuttigen van ons eerste kopje thee, bewijst ze ons groote diensten bij het opmaken en kappen van ons haar. De hierbij afgebeelde matinée kan men met een weinig handigheid in zeer kor ten tijd en voor een minimum bedrag vervaardigen. Als materiaal neme men zachtgekleurd flanel, b.v. lila, rose of lichtblauw. Het model is uiterst eenvoudig, geheel recht, met wijde mouwen, ronde hals opening en aan de voorzijde gespleten De ondereinden der mouwen kan men evenals de zijkanten van bet jakje ge deeltelijk open laten, dit is niet alleen praktischer, maar staat veel vlugger. Ter versiering van de matinée neme men waschzijde of dunne wol, waarmede men aan de voorzijde twee maal het bijgaande motiei borduurt, de mouwen bewerkt en ten slotte het geheel feston neert Bij rose flanel neme men b.v. witte wol of zijde. Voor het geval, dat de stof lichtblauw is. zal men beter doen met rose of donkerblauw. De sluiting ge schiedt door middel van een smal zijden lintje, in de tint van het borduursel. Desgewenscht kan men deze lintgar- neering op zijde van de matinée en onder aan de mouwen herhalen. MARGUERITE, Er zijn vele, ja zelfs zeer vele soepen bekend, die, zoowel wat smaak, uiterlijk en voeding betreft, zeer uiteenloopen Of deze groote verscheidenheid is ont staan tengevolge van het doel, waarom men soepen aan een maaltijd toevoegt, of wel, dat het omgekeerde het geval is, wil ik in 't midden laten, zeker is het, dat soepen in 't algemeen om verschil lende redenen aan den maaltijd worden toegevoegd. En in verband daarmee kiest men een soep, die in smaak, voeding en gebondenheid met het doel overeen stemt. Een soep kan aan een maaltijd voorafgaan met het doel dit gezellige uur, waarin een rustig familieleven ge noten kan worden, te verlengen. Tengevolge van het „drukke" leven hebben vele huisgenooten. jammer ge noeg, weinig tijd voor een rustigen, genoeglijken maaltijd beschikbaar, waar door de huisvrouw zich gedwongen ziet, den maaltijd zoo kort, doch voedzaam mogelijk te maken. Maar ook tengevolge van de dure tijden, moeten soepen, die dienen om een maaltijd te verlengen en gezellig te maken, meer cn meer tot de zeldzaam heden behooren. Nu weet ik wel ,dat er goedkoopc soe pen zijn, die eveneens aan bovenge noemd doel beantwoorden kunnen, doch meestal vervalt de huisvrouw in wat duurdere soepen, om de echte dure soe pen achterwege te laten, want deze behoeven ook niet gekozen te worden. Voor dit doel wordt door de huisvrouw heel vaak vermicellisoep gekozen. Let u maar eens op: in vele gezinnen wordt Zondags meestal deze soep genoten, bij verjaardagen eveneens. Op zich zelf een zeer smakelijk gerecht, maar vrij kost baar, Als men bedenkt, dat voor deze soep kalfspoulet cn kalfsgehakt noodig is, weten de huisvrouwen maar al te goed, dat deze soep niet tot de goed- koope hoort. Andere soepen, die voor dit doel in aanmerking komen, zijn bijvoorbeeld: vrij dunne groentesoep, tomatensoep, kerrysoep en dergelijke. Deze laatste drie kunnen zoowel dure, als goedkoope ge rechten zijn. Gebruikt men voor deze soepen bouillon, dan worden ze vrij prij zig, immers vleesch behoort tot onze duurste levensmiddelen. Daarentegen gebruikt men bouillonblokjes of water, waarop velen zeer minachtend neerzien, dan behoeft de prijs geen oorzaak te zijn dat dit gerecht achterwege blijft Hoewel bijvoorbeeld groentesoep één van die soepen is, die zeer smakelijk met „water" klaar te maken is, behoort ze, op deze wijze bereid, tot de uitzon deringen. Een tweede doel, aan 't gebmifc van soepen verbonden, is, dat ze den eetlust kunnen opwekken. Deze eigenschap wordt alleen aan „bouillonsoepen" toe geschreven- Bouillon, dat wil zeggen, geurig aftrek sel van vleesch, is een drank, waaraan men meestal een te groote waarde hecht als voedingsmiddel. Wanneer er een zieke is, en men vraagt belangstel lend naar den toestand van den patiënt, krijgt men dikwijls met de grootste ver-. mkkïng ten antwoord: 't gaat goed voor uit; de eetlust wordt, beter, de patiënt heeft bouillon mogen gebruiken! Waar om die verrukking over 't gebruik van bouillon?! Alleen daarom, dat men meent, dat men door 't gebmik van genoemden drank sterk en krachtig zal worden. En juist deze beteekenis aan bouillon toe te schrijven is foutief Gaat men de voedende bestanddeelen van dezen drank na, dan bevat hij heel wei nig, nagenoeg geen eiwit, iets, haast niets, vet, veel geurige stoffen en water Maflr wat bouillon dan wel doen mag?! Wel, die geurige stoffen prikkelen de spijsverteringsorganen, daardoor worden de sappen, die voor dc vertering noodig zijn, afgescheiden, de persoon krijgt trek cn eet dientengevolge beter Dus door 't gebruik van bouillon wordt men niet sterker, maar krijgt eetlust, eet meer en wordt daardoor krachtiger en sterker. Met dit doel, worden deze soort soe pen meestal in bijzondere gevallen ge geven, bijvoorbeeld aan herstellende zie ken of slecht etende menschen. De soepen bevatten in dit geval heel wei nig bindmiddel en voor afwisseling iets groente. Wil men veel succes van deze spijzen hebben, dan verdient het aanbe veling ze ongeveer een half uur voor tafel te geven, en om den patiënt niet den indruk te geven, dat hij al veel ge bruikt heeft, deze soep in een bouillon kop op te doen. Een derde en zeer belangrijke betee kenis, die we aan soepen geven, is, dat ze dienst kunnen doen als aanvulling van den maaltijd, omdat ze een bijzon der hooge voedingswaarde hebben. Tot deze rubriek worden bijvoorbeeld gere kend: dikke groentesoepen, boonen- en erwtensoepen. Voornamelijk boonen- en erwtensoepen zijn het, die een hoofdbe standdeel van een maaltijd kunnen vor men. Immers boonen zoowel als erwten bevatten veel eiwit, veel meelstoffen en wanneer daaraan toegevoegd wordt vet vleesch, is het niet "moeilijk te begrijpen, dat deze soepen, aangevuld met eer.' toespijs met vruchten, een voldoenden maaltijd kunnen uitmaken. Een stevige groentesoep kan men bijvoorbeeld vooraf laten gaan aan: vleesch, groente en aardappelen. Hierbij een nagerecht zou overdadig zijn, omdat de soep hier aanvulling is. i en slotte nog dit. Alle soepen kun nen in twee groote rubrieken verdeeld worden en wel in: bouillon-soepen en magere soepen Magere soepen zijn die soepen, die op vastendagen gegeten mogen worden, 't Kunnen zijn soepen, die te beschouwen zijn als een afkooksel van plantaardige stoffen, bijvoorbeeld groenten .macaroni, rijst, vermicelli: of een afkooksel van viscli, of een afkooksel van schaaldie ren. Hoewel deze laatste heel smakelijk kunnen zijn, komen ze bij ons zeer wei nig voor. (Wordt vervolgd), CATHAR1NA. Het is zeerbegrijpelijk dat baby's eerste bad een heele gebeurtenis is.- Zoo'n klein menschje lijkt zoo broos en teer en breekbaar; en kan zoo licht uit onze handen glippen Maar van die breek- en val-mogelijkheden worden er meestal geen verwezenlijkt. Daar moet men z'n hoofdaandacht niet aan schen ken. Wél echter moet men zorgen, dat alle benoodigdheden aanwezig zijn voor men begint met het baden, anders vat de kleine wereldburger kou. Zorg dat dc kamer lekker warm is. 't Is wellicht het beste kalm te wachten tot iedereen naar zijn of haar werk is, en het huis rustig is geworden. Men hoeft dan ook geen plotseling openen van deu ren en dientengevolge soms tocht te vreezen. Tocht is heel slecht voor baby, veel slechter dan flink-koude buiten lucht. Als hij gezond is, zal hem koude buitenlucht wel goed, maar geen kwaad doen. En nu zoekt u eerst bijeen wat u noo dig denkt te hebben: zijn bleertjes, zeep, handdoek en verdere toiletzaken. Ver geet niet de oude, zachte witte lapjes voor zijn neus, en wat boorwater als zijn oogen een beetje ontstoken zijn. .Vul het bad half met water ea voel dan welke men met aardige witte, zwarte of beige knoopjes kan versieren De ver dere garneering bestaat uit een wit kraagje, rood zijden das en rooden lak ceintuur No. 64 is een aardig jongenspakje van donkerbruin fluweel, dat gegarneerd is met kraag en manchetten van zacht groene of goudkleurige crêpe de chine. MARGUERITE. met uw elleboog of de temperatuur goed is. Dit is een zeer ouderwetsche manier, maar even betrouwbaar als de duurste thermometer. Als baby wat zenuwachtig van aard is, en bang voor dat vreemde bad, leg dan een handdoek over het bad heen en laat hem straks voorzichtig met hand doek en al in 't water zakken. Na hem zoo cenige malen aan baden te hebben gewend, zal hij er spoedig mee vertrouwd raken en geen vrees meer hebben. U hebt natuurlijk een rubberschort aan, nietwaar? Bindt daaroverheen een oude badhanddoek, waaraan u bandjes hebt genaaid. Rubber is te koud om de kleine baby op te leggen en een losse handdoek wil nog wel eens wegglijden. Neem baby op uw schoot en wasch nu eerst de krullebol met zeep en spoel goed schoon. Pas op dat er geen zeep in de oogjes loopt. Wrijf voorzichtig zijn haar wat droog. Zeep hem beelcmaal in, nog steeds op uw schoot, maar doe geen zeep op z'n gezichtje Hierna legt u hem in 't water Grijp hem achter langs zijn rugje bij z'n linker elelboog en wasch alle zeep weg met uw rechterhand. Zorg dat u niets iaat zitten, want zoo'n teer kindervel- letje kan daar niet tegen Laat hem zoolang hij nog niet zelf over eind zit niet langer dan twee minuten in het water. Zoodra hij opzit en prettig kan plassen met z'n handjes, mag hij vijf minuten in het water blijven. Neem hem weer op uw schoot en droog hem af, vlug, met een oude, zach te handdoek Niet wrijven, maar meer betten. Verzorg hem dan verder met poeder en olie, al naar gelang dat noo dig is. Kleed hem nu aan. maar laat nem geen oogenblik opzitten als hij dat ttS zichzelf nog niet kan. Z'n kleertjes kunnen het best allemaal van voren sluiten, dan boeft u hem niet telkens om te keeren. Wanneer alle kleeren aan zijn, wrijf dan met uw vinger wat borax en honing langs z'n kaken Dit voorkomt uitslag, blaren en al dergelijke ongemakken. Als hij last heeft van zijn oogen, wasch ze dan voorzichtig met boorwater. Ge bruik voor elk oog een apart stukje verband gaas of een stukje zacht wit goed en verbrand dit dadelijk, want niets is zoo besmettelijk als oog-ontsteking. Wanneer dit allemaal is afgeloopen, geef hem dan te eten en ga daarna zijn wasch doen. Dit moet zeker iederen dag zonder mankeeren gebeuren. Dan is baby denkelijk al gaan slapen en u kunt uw huiselijk werk beginnen. Onze lezeressen kunnen van onze mode-ontwerpen nauwkeurig naar maat geknipte patronen ontvangen, tegen uiterst billijke prijzen, die voor elk model afzonderlijk worden opgegeven. Men neme daarvoor zorgvuldig de maat op de volgende wijze: Voordat men de maat gaat nemen, bindt men een bandje om de taillé, waar door men de juiste lengte van voor-, zij- en ruglengte af kan meten. Bovenwijdte De geheele bovenwijdte wordt genomen over het breedst van den rug. (volg voorh.) Taillewijdte De taillewijdte wordt genomen strak om de taille Heupwijdte De heupwijdtc wordt genomen 15 c.M onder de taille, vooral niet te strak Voorlengte. De voorlengte wordt gqno- men vanuit den hals tot het bandje. Zijlengte De zijlengte wordt genomen vanuit het oksel tot het bandje. Ruglengte. De ruglengte wordt geno men vanuit den rugwervel tot het bandje. Schouder-, Elleboog- en Polslengte, waarbij men steeds den centimeter bij den hals laat liggen (volg voorb.) Elleboogwijdte. Hierbij houdt men den arm gebogen, daar anders de mouw te nauw zou worden Polswijdte Vuistwijdte. Armsgatwijdte. Heele lengte. De geheele lengte van japon ol mantel wordt vanuit den hals gemeten. Met het maal nemen gelieve men nauwkeurig op het voorbeeld te letten. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan: „Het Patronen Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad Binnen enkele dagen volgt dan franco toezending van het patroon. DAV. PRIJZEN DER PATRONEN. No. 59 0.80 No. 60 0.80 No. 61 0.90. No. 62 0.85. No. 63 0.80. No 64 0.80. HAAR METHODE. „Toen we vijf taar geleden trouw den, kwamen mijn man en ik overeen, dat hij in de groote en ik in de kleine zaken de baas was." „ZooEn heeft die methode .goed gewerkt „Zeker, heel goed. Ach. tot nu toe hebben zich geen groote zaken voor gedaan Benciodigd: 3 el fijne katoen, 2 el en- iredeux van 3 c.M. breedte, VA el ri viertje (open randje). Onderstaand dameshemd is gemaakt van fijne katoen, in tegenstelling met de tegenwoordige hemden, welke veelal in verschillende kleuren van tricot ver vaardigd zijn. De lengte is 95 c.M. Men kan het hemd, volgens dc maten die zoom, dien men 1A c.M. breed maakt. ïn plaats van zooals gewoonlijk gebeurt, eerst den hals af te werken, nemen we in dit geval eerst de armsgaten, zoodat de entredeux van den hals in één lijn door kan loopen Hierna zet men langs het armsgat een rivjèrtje, en werkt het aan den achterkant met een smal naadje af. Langs den anderen kant van aangegeven zijn, knippen; het entredeux wordt er natuurlijk afgerekend. Aan den voor- en achterkant wordt 4 c.M. ruimte" bijgerekend. Later haalt men deze 4 c.M. in en bevestigt ze aan de entre deux. Dit entredeux wordt afgewerkt met een rechte bies, welke na afwer king 1 c.M. breed is. Is het hemd geknipt, dan stikt men eerst de naden, terwijl men er voor zorgt, dat aan den onderkant 4 c.M. recht blijft, voor de breedte van den het riviertje zet men een schuine bies, welke na afwerking eveneens 1 c.M. breed wordt Het entredeux van den hals stikt men eerst aan den achterkant, terwijl men dan aan den voorkant de bies er overheen zet, zoodat de rafels onzichtbaar worden en beide kanten netjes afgewerkt zijn. De biezen voor den hals zoowel als de schuine biezen voor het armsgat kan men maken van de uitknipsels, die men na het knippen van het hemd overhoudt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8