ONZE UITKEERINGEN a Een groet woerd. Voornaamste Nieuws W Vrijdag 7 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16449 Aarkgilfe moei, op slnalfe van verlies van alle rechten, geschieden ufierllfk. driemaal vier en fwiniig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. Agenda 8 Januari Tegen gemengde verkeeringen en gemengde huwelijken. -St. Aloysius-feesten. Faillissmenten. VAN ONZE RECHTBANK. DUIVENSPORT. SASSENHEIM. VIJFHUIZEN. in dit nummer. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.32 PARIJS 9.27 BRUSSEL 34.76 WEENEN 35 70 LONDEN 12 13 STOCKHOLM 66.85 KOPENHAGEN 66.65 OSLO 63.621/ BAZEL 48 25 NEW-YORK 2.50 ROME 11 05 PRAAG 7.45 WARSCHAU 27 50 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. KERK EN SCHOOL. 40 Jaar bij het Nijverheids onderwijs. WEERBERICHT. Een eer voor Holland. BENNEBROEK. OP GROND VAN ONZE GRATIS ONGELUKKEN-VERZEKERING Twee en twintig honderd vijftig gulden in de laatste 6 weken tijds! Zeven honderd vijftig gulden Deze uitbetaling had plaats BINNEN acht dagen na den datum van het ongeval. Ieder die dit leest en pog niet tot onze vaste lezers behoort, geven wij den welgemeenden raad: Abonneert U op de Nieuwe Haarlemsche Courant, het beste en meest gelezen Roomsche Dagblad in Uw omgeving. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per'kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Vraag- en aanbod-advertentiên 1-4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. h^t Ziï?' ingeVolgeJde verzekeringsvoorwaarden f Qiino Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^n bij een ongeval met f OCfl bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeermgen 1 JOUd.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I OU.' doodelijkenlflo^I ZOÖ.' TJn voet of een oog verlies van een hand, f 101» bii verlies van een f CJ1 m bij 'nbreukvan f 10 bijverliesv.ee Itto." duim of wijsvingerbeen of arm; <J andere viage Toen in Maart van het vorig jaar het extra-parlementaire Kabinet-de Geer op trad, hebben wij aanstonds de nieuwe regeering een lang leven, vermoedelijk wel tot de nieuwe verkiezingen van 1929, voor speld. Wie de lange crisis, door de afstem ming van den pauselijken gezantschapspost ontstaan, nauwkeurig gevolgd had, kon zulk een voorspelling veilig wagen. De nieuwe intermezzo-regeering zou bij gebrek aan een andere combinatie wel in het leven moeten blijven. Met den dag wordt deze opvatting versterkt en toch laat men van zékere zijde geen gelegenheid voorbij gaan om een an dere regeeringsmeerderheid te forceeren, waarbij dan een parlementair kabinet mo gelijk zou zijn. Men kent de geschiedenis van de drie moties, welke op 19 November doorheen meerderheid van katholieken, vrij zinnig- en sociaal-democraten werden aan genomen en door de regeering als „onuit voerbaar" ter zijde gelegd. Dat was weer eens een prachtige gelegenheid om de on houdbaarheid van het extra-parlementair kabinet te betoogen. Nu kan het geen kwaad, dat de gedachte aan het onnatuurlijke van den tegenwoordi- gen toestand levendig blijft. Ieder, die daar toe het zijne bijdraagt, doet een goed werk; de heeren Albarda en Marchant deden het in de Kamer naar aanleiding van de drie bedoelde moties, de heer van Wijnbergen deed het dézer dagen nog in „de Maasbode" met een betoog over de onhoudbaarheid on zer huwelijkswetgeving, welke de echtschei dingen in de hand werkt en waarin bij de tegenwoordige politieke constellatie geen verbetering is te brengen. Het heeft ons dan ook indertijd wel wat teleurgesteld, dat mr. van Schaik in de Tweede Kamer op een wijze, als sprak hij namens heel de ka tholieke Kamerfractie, de figuur van het ex tra-parlementaire kabinet verdedigde. Er was in die rede vooral één zin, die ons beden kelijk leek en wel deze: ....het is volkomen verkeerd voorge steld, dat de uitvoering der aangenomen moties zou afstuiten op de zoogenaamde schorsing van het parlementaire stelsel. Dat kunnen alleen zij betoogen, die een parle mentair Kabinet, en daaronder dan te ver staan een Kabinet, berustende op de min of meer vaste samenwerking van groepen in de Kamer, beschouwen als een essentieel element van het parlementaire stelsel. Die opvatting is echter ondeugdelijk. Het wezen van het parlementaire stelsel is slechts, dat er worde geregeerd in overeenstemming met de wenschen van de Volksvertegenwoordi ging. Het veronderstelt niet als noodwendig heid een geregelde, van saamhoorigheid ge tuigende, samenwerking van bepaalde Kamergroepen, minder nog: Kabinetten, voortgekomen uit zoodanige samenwerkende groepen. De zienswijze van den beer Albarda, even als die van den heer Marchant, berust op een opvatting van het parlementaire stelsel, doordrenkt van de leer der volkssouvereini- teit. In wezen wil men niet de Regeering laten regeeren, maar de Volksvertegen woordiging. Dit soort democratie, als van principieel verkeerde origine, is niet de mijne. Wat ons in dit bétoog hinderde was de uitdrukking „volkssouvereiniteit." Reeds meermalen is den laatsten tijd dit groote woord in afkeurenden zin gebruikt, wanneer men het had over de ontwikkeling van den parlementairen regeeringsvorm in onze da gen. Zoo b.v. hield mr. Heemskerk na het optreden van het kabinet-Colijn een groote rede bij de Algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting, waarin ook op dit stra mien der volkssouvereiniteit werd gebor duurd. De leider der anti-revolutionairen had het toen in het bijzonder tegen hen, die de aanwijzing van den heer Colijn tot kabinetsformateur als niet kloppend met de uitspraak der stembus, hadden gewraakt. Zoo iets te beweren is zich plaatsen op 't beginsel, is,, het anti-christelijk beginsel der volkssouvereiniteit verdedigen, zei mr. Heemskerk. Ook wij, die het optreden van het ministerie-Colijn als gevaarlijk voor het parlementaire stelsel, als verzwakking der democratie hadden gelaakt hadden ons dat aan te trekken. En op 8 December hoorden wij van mr. van Schaik betzelfde geluid. In- tusschen had het verdere verloop onzer par lementaire historie toch tot voorzichtigheid moeten manen. Juist het feit, dat de leider van de verliezende partij bij de jongste stembus, tot kabinetsformateur werd aange wezen, was de oorzaak, dat de regeering op piet voldoende vaste basis werd gegrondvest en vallen moest; met 't gevolg, dat het par lementaire stelsel een gevoeligen knak kreeg er een intermezzo-kabinet moest optreden zonder uitzicht op terugkeer van normale toestanden. En hoe gevaarlijk de toestand is bleek wel uit het feit, dat zelfs een scherp zinnig jurist als mr. van Schaik in de Kamer betoogt, dat het parlementaire stelsel even goed kan voortbestaan, wanneer er een reeks regeeringen komt, welke niet steunen op een meerderheid in de Kamer. In het laatste nummer van „De Nieuwe Eeuw" nu heeft prof. mr. v. d. Grinten een gedocumenteerd artikel tegen deze meening van»mr. van Schaik geschreven, een artikel, waarin wel niets nieuws wordt verteld, maar waarin toch aan de hand van wet en historie komt vast te staan, dat het parle mentaire stelsel eischt een regeering, steu nend op een meerdéreid in het parlement, tegenóver een minderheid, een oppositie; enn ministerie, dat „zijn ontstaan niet dankt aan I 's konings vertrouwen, aan diens in zicht in het staatsbeleid, do.-h aan het ver trouwen van het parlement, met welke zienswijze de koning bij het benoemen van ministers rekening moet houden." Dat een hoogleeraar aan de R.K. Univer siteit dit verdedigt, moge anderen met het woord „volkssouvereiniteit" een weinig voorzichtiger doen zijn. Wij moeten de con sequenties van onze eigen besluiten aan durven. De consequentie van het individu- eele kiesrecht is of wel het parlementaire stelsel met een regeering, steunend op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging, (het Engelsche stelsel), zooals wij dit tot nog toe kenden; of wel het Zwitsersche met een sterken Bondsraad en een vrij slappe Bondsvergadering, waarhij echter het volk met het referendum en zelfs met gelegen heid tot het nemen van initiatief voor een wetsvoorstel, zelf de bestuursleiding in han den houdt Iets daar tusschen in bestaat niet, of wij moeten terugkeeren van het al gemeen kiesrecht, de macht der volksverte genwoordiging inkrimpen en die van het hoofd van Staat uitbreiden. Noch voor het Zwitsersche stelsel echter, dat aan ons volk vreemd is, noch voor het systeem van terug keer tot den monarchalen regeeringsvorm zal ook maar een eenigszins beteekenend deel van ons volk voelen. Dus rest ons niet anders dan het parlementaire stelsel, zooals we dit de laatste halve eeuw gekend hebben. En daarin is het extra-parlementair kabinet een noodtoestand, welke slechts als ongewenscht en als uitzondering kan wor den aanvaard. Deze consequentie eischt daarom na iedere stembusuitspraak bij de aanwijzing van een kabinetsformateur zoo zuiver mogelijk de gezindheid, de samenstelling der volksverte genwoordiging te peilen en te zoeken naar een regeering, in staat om met een meer derheid van het parlement te regeeren. Iede re, ook de kleinste fout daarbij begaan, wreekt zich aan het parlementaire stelsel zelf. En het is een allerbedenkelijkste mis- vatting om hen, die aan deze consequentie vast houden te best huldigen van aanhangers der leer van de volksuniversiteit. Met zulk een groot woord dient men het behoud van het parlementaire systeem allerminst! Sociëteit „St, Bavo". Provinciale Kies>- kring Velsen, 3 uur. Esperantistenver- eeniging, 5 uur, Vioolonderwijs, 3 uur. Gewone zittingen, 7 uur. Postdui- vententoonstelling, 5 uur. „Geel Wit", 5 uur. St. Jcsephs-gezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Gemeente-Concertgebouw. Kinderfeest R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, v half 3 uur. Stadsschouwburg. Tweede optreden van „Klawdia Gorewa", 8 uur. Jan Steen", kwart over 8 uur. Schouwburg Jansweg. ,,'n Huishóuwe van Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, half 3 en 8 uur. „Luxor"-Theater, Bioscoop-voorstelling, half 3 en 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bols Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot half 1 en van half 2 tot 5 uur Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon (0049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middaös van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur, s Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes - Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Lieidewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur >p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal, en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 2—5 en van 710 uur, be- hal'-e des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleensn van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.ro gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de' S E.^V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Fraitciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Gcd Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K, Reclasseeringsver-enigintf aid. Haar lem. Élken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERTJAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricileitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392). „Sint Bavo" van deze week bevat de volgende lastgeving van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem, welke reeds Zondag j.l. van den kansel is afgelezen; Op alle Zon- en feestdagen zal voortaan in alle kerken en kapellen in het Bisdom onder alle H.H. Missen onmiddellijk vóór het aflezen van het Epistel en Evangelie gebeden worden driemaal het Wees Ge groet, na deze daaraan voorafgaande op wekking: Lsat ons bidden driemaal het „Wees gegroet" om door de voorspraak der Aller heiligste Maagd Maria van God te verkrij gen, dat gemengde verkeeringen en gemeng de huwelijken worden voorkomen. ,.Sint Bavo" van deze weck bevat de volgende kennisgevingen van Z. D. H. den Bisschop van Haa-lem, Mgr. A. J. Callier: I. Het algemeen Comité der St. Aloysius- feesten te Rome heeft verzocht eene kleine geldelijke ondersteuning te mogen vragen Ier bestrijding der noodzakelijke onkosten, verbonden aan de viering dezer feesten te Rome. Terwijl wij dit verzoek bij deze on dersteunen, meenen wij dat het meest een voudige is dat in de verschillende Maria- Ccngregaties der jongens, in ons Bisdom, gedurende de maand Januari, voor dit doel éénmaal eene kleine collecte worde gehou den. De directeuren gelieven de verzamelde gelden op te zenden vóór den ten Februari a.s. aan de resp. Zeereerw. Dekens, die deze gelden gelieven door te -zenden aan den Hoogeerwaarden Plebaan, tegelijk met de collecte voor de Afrikaansche Missie. II, Verder wordt bijzonder op prijs ge steld, dat de levensregel van den H. Aloy- shis zooveel mogelijk worde onderteekend. De directeuren bevelen deze aangelegenheid nog eens warm aan en zenden de onder- teekende formulieren aan den Weleerwaar den heer Pastoor J. B. W. M.^ Möller, Pastoor van het H. Hart te Schiedam. 6 Januari 1927 werd in staat van faiUis- sement verklaard: Jac. Janssen, groenten- handelaar te Haarlem, Koningstraat 46. Curator Mr. R. C. Bakhuyzën van den Brink. Rcchter-Commissaris Mr. J. D. Pasteur, alhier. -v Een radiokwestie. In Koog a. d. Zaan is een Radio-Centrale gevestigd, die aan haar abonné's radiomu- ziek verschaft. De aangeslotenen worden met het centrale ontvangtoestel verbonden en ontvangen per luidspreker of koptelefoon de muziek. Een timmerman in Zaandam, N. B., wilde echter muziek hooren zonder het abonnementsgeld te betalen. Van een der geleidingsdraden maakte hij een aftakking naar zijn woning en verbond die met een koptelefoon. Door de eene pool der tele foon met een draad te verbinden en de- dere door zijn lichaam met de aarde, werd de aansluiting met de Centrale verkregen. H-ij had zich nu gisteren voor de Recht- j bank te verantwoorden wegens ontvreem ding van electrische energie Verdachte verklaarde zich hieraan niel schuldig te voelen; wel wist hij, dat hij iets ongeoorloofds deed, maar niet, dat hij elec- frischen stroom van den eigenaar der Cen- tiale ontvreemdde. Anderen hadden hein verteld, ho hij zijn telefoon met den draad moest verbinden, om muziek te hooren. Getuige A. B., eigenaar van de Centrale, verklaarde, dat dergelijke clandstiene aan sluitingen meer voorkomen. Hij had deze zaak laten vervolgen, om te laten beslissen of hier sprake was van diefstal van electri- schen stroom of niet. De tweede getuige-deskurdige verklaarde eveneens dat door de aftakking stroom aan de Centrale werd onttrokken. De Officier van Justitie achtte de verduis tering van electrische energie bewezen en vroeg veroordeeling tot een geldboete van 3.subs. 1 dag. Uitspraken van 6 Januari 1927. ,D. S., varensgezel, ged., verduistering, 3 maanden gev.-straf met aftrek prev. hech tenis tot 20 Januari 1927, J. L. S., chauffeur te Schoten, het von nis van den Kantonrechter te Haarlem be vestigd. A. K„ chauffeur-vrachtrijder te Hoofd dorp, de vonnissen van den Kantonrech ter te Haarlemmermeer vernietigd en bekl ontslagen van alle rechtsvervolging. J. de G. chauffeur le Schoten, het aan zijn schuld de dood van een -inder te wijten hebben" 50 boete subs. 10 da gen hechtenis, J. E. van L., meubelmaker le Hamburg, vermeling, 1 maand gev.-straf. H. S., diefstal van vee uit de weide, 3 maanden gev.-straf met aftrek prev. hech tenis 'ot 20 Januari1927. J. B. te flpendam, diefstal van vee uit de weide, 6 maanden gev.-straf voorwaar delijk met proeftijd van 2 jaar. O. V., mijnwerker te Weigenie (België) gedetineerd, diefstal, 3 maanden gev. straf met aftrek prv. hechtenis; tot 20-1-27. C. W. P. J. van t Walderveen, kleerma ker te Schoten; Diefstal, 4 maanden gev. straf met aftrek prev. hechtenis, tot 20-1-27. M. v. d. E. timmerman le Haarlem, gede tineerd, Diefstal; 6 maanden gev straf, met aftrek prev. hechtenis tot 20-1-27. FILM OVER DE HAWAI1EILANDEN. Begin November is voor de leden der St. Joscphgezellen-vereeniging een film ver toond van de Hawaii-eilanden. Wij hebben daar toen uitvoerig melding van gemaakt. De Paer beloofde toen, nog eens terug te zullen komen en dan zou de filmvertooning voor iedereen toegankelijk zijn. Welnu, gis teravond is Pater Orelius van de Paters der H. H. Harten uit Ginneken, in den schouwburg aan den Jansweg gekomen, en gelukkig heeft hij vrij veel bezoekers getrok ken. Nu, de verlooning was een druk bezoek overwaard. Het is een schitterende film en de aanwezigen hebben genoten, niet het minst door de aangename explicatie en den prettigen verteltrant van pater Orelius. De film gaf prachtig weer de geroemde schoonheid van de Hawaii-eilanden en de schitterende opnemingen van den weelderi- gen plantengroei maakteeen aller bewonde ring gaande. De afbeeldingen van de vuur spuwende bergen, waaronder de Kilauea, een der grootste werkende krater der we reld. vervullen met ontzag en treffen, on danks hun steeds dreigende verschrikkingen, door hun grootschheid. Daarnaast werden nog vele interressante beelden vertoond van de bewoners en hun leefwijze. Voor de pauze werden lichtbeelden ver toond van het leven van pater Damiaan, den held van Molokai, welke lichtbeelden ook zeer de belangstelling van allen trokken. Dc Ned. Alg. Bond van Posduivenlief- hebbers, afdeeling A, (Noord Holland), had Zaterdag en Zondag haar jaarlijksche Provinciale Tentoonstelling hier ter stede, in het gebouw St. Bavo, Smedstraat. Voor deze tentoonstelling zijn 450 postduiven ingeschreven, uit alle deelen van Noord- Holland. Ze zijn verdeeld in 51 klasse, waaronder zijn van 28 stuks vogels in een klas. Tot keurmeester zijn aangewezen de heeren B. Slot. Haarlem, Zeelenberg, Rot terdam en H. Kuchlein, Amserdam. Deze zullen zeker geen gemakkelijke taak heb ben. Voor deze tentoonstelling zijn een buiten gewoon aantal eereprijzen uitgeloofd, welke op de tentoonstelling zijn te bezichtigen. Vele fabrikanten hebben hieraan medege werkt. De firma v. Rossem, Rotterdam, schonk eenige pakken tabak, firma Baldoot, Eau de Cologne, Heinekens Brouwerij, groote verg. zilveren medailje, enz. Verder zijn een 30 zilveren medaljes, vele kunst voorwerpen als schoors te en-garnituur, schilderijen enz., benevens 100 aan con- tanlen en zilveren beker. De tentoonstelling wordt Zaterdagmid dag 5 uur geopend. Personalia. Tot plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid is voor het tijdvak van 1 Januari 1927 tot 1 Ja nuari 1928 benoemd W. Warnaar, alhier. HAARLEMMERMEER. Ontslag raadslid. De heer P. Borst, lid van den gemeenteraad van Haarlem mermeer, heeft als zoodanig wegens ver trek uit de gemeente ontslag genomen met ingang van 1 Februari a.s. In zijn plaats komt volgens de lijst van anti-revolutionnaire candidaten voor een benoeming in aanmerking de heer F. H. Bos te Zwanenburg. Ook heeft hij met in gang van denzelfden datum ontslag gevraagd als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, belast met het voltrekken van huwelijken. Bijna 5 jaren is de heer Borst met buiten gewone ambitie als zoodanig werkzaam ge weest en vele ingezetenen zullen de uitne mende wijze, waarop hij deze taak vetyulde, ongetwijfeld steeds in dankbaarheid ge denken. Toestand van den veestapel. In het afgeloopen jaar werd op een 70-tal boer derijen mond- en klauwzeer geconstateerd. De ziekte droeg echter steeds een goed aardig karakter en er kwamen geen sterf gevallen onder de aangetaste runderen voor. De toestand van den veestapel in dezen polder kan gunstig worden genoemd. Met moeite gered. Terwijl schipper F. Dinsdag in de Genievaart zijn schip met een vaarboom voortduwde, brak plotseling deze boom doormidden, met het gevolg, dat hij zijn evenwicht verloor, voorover van het dek viel en in het water terecht kwam. Niet dan met moeite kon de man door personen, die op zijn hulpgeschrei kwamen toesnellen, worden gered. Schietwedstrijd. In een Woensdag avond te Hoofddorp gehouden vergadering van de schietcommissie voor Haarlemmer meer met de plaatselijke leiders, waarbij ook Kapitein Schell aanwezig was, is thans definitief besloten op Zaterdag 12 Februari a.s. van 2 tot 8 uur namiddags in de groote achterzaal van hotel „De Landbouw" een grooten schietwedstrijd te houden, waaraan alle bijzondere vrijwilligers van den land storm uit dezen polder kunnen deelnemen. Er zal volgens klasse-indeeling worden ge schoten, terwijl hiervoor een groote prach tige collectie prijzen beschikbaar wordt gesteld. Ook zal dan een vrije-baan-wedstrijd plaats hebben om mooie prijzen. Van verschillende ingezetenen zijn voor dezen wedstrijd bijdragen ontvangen. De prijzen zullen direct na afloop van den wedstrijd worden uitgereikt. Ongetwijfeld Zullen vele landstormers zich de moeite getroosten naar Hoofddorp te komen om met elkaar te kampen. De commissie stelt al het mogelijke in het werk om den wedstrijd een gezellig karakter te doen dragen en een goed verloop te doen hebben. Aangehouden. Het is de politie ge lukt den tweeden vermoedelijken dader te achterhalen van den hulstdiefsial onlangs hier gepleegd. Het is een persoon uit Huizen. Gen on bekende van de politie. Hij is in de plaats zijner inwoning aangehouden Wit, bij welke laatste tevens gelegenheid is plaatsen te bespreken. ZANDVOORT. Vervoer van steenen. Het vervoeren van 250.000 steenen naar den Golfbaanweg is opgedragen aan L. Keur voor den prijs van f 1.60 per duizend en het vervoeren van 250.000 steenen naar Plan Noord is opgedragen aan A. Keur'voor een bedrag van ƒ1.85 per 1000. e Bouw remise. Het houwen van een remise met 2 bovenwoningen aan den Belt weg alhier is gegund aan L. ten Broeke voor een bedrag van i 30960. Gemeenteraad. Een spcedeischende vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort is belegd op Vrijdag, 7 Januari 1927, (hedenavond), des namiddags hafl 9 Eenigst punt der agenda Intrekking van het raadsbesluit van 30 December 1926, waarbij de heer B. Borst werd benoemd tot vast onderwijzer aan de U.L.O. school. TOELICHTING. Het Rijkstoezicbt op het Lager Onderwijs vereenigt zich niet met de vaste aanstelling van den heer Borst tot onderwijzer aan de U.L.O. school, daar de benoeming is in strijd met de Lager Onderwijswet. Het verdient aanbeveling de benoeming in te trekken. Burgemeester en Wethouders kunnen dan den heer Borst een tijdelijke aanstelling aan de U.L.O. school geven. Tooneelavond uitgesteld. Doordat een drietal tooneeliisten van Bc-ubers Ensem ble, dat hier „Een huishouden van Jan j Steen" zou geven in Monopole, slachtoffers geworden zijn van een griep aanval, kon deze avond niet' doorgaan. Lunapark. De vergadering van het Lunapark-comité en B. en W., die Donder dagavond gehouden zou worden, is ui:ge steld. HALFWEG. Bedankt. De heer D. Zwaneveld, be stuurslid en secretaris van de Vahteeken- school. heeft als zoodanig ontslag genomen. Prol. Mr. A. van Gijn voorzitter der liberale Tweede-Kamer-fractie. Hooge Raad van Arbeid. Benoeming van leden. De bestrijding van het Communisme in Indië. Preventieve maatregelen en leger- uitbreiding in voorbereiding. Persconferentie bij den Landvoogd. De knoeierijen te Sint Philipsiand. De ex- secretaris en de gewezen burgemeester moe ten zich verantwoorden. De melkvoorziening van Amsterdam. Het N" 'erl.-Beigiscb Verdrag. Een adres van het Verbond van Nederlacdsche werk lieden. De kritieke toestand te' Hankau. Dc Britsche concessie ontruimd. De Vereenigde Staten hebben opnieuw versterkingen gezonden naar Nicaragua. De Pauselijke nuntius te Parijs legt een verklaring ai over de vredesgezindheid van den Paus. Het programma der regeeringspartijen in Oostenrijk. De Bataaf. De sportolub „De Bataaf' houdt Zondag a.s. in café Cornelissen een clubwedstrijd op Home-trainers. Ongeval. Donderdagmorgen zakte op het Plein alhier een onbeker.de man in elkaar. De politie, die vlug ter plaatse was,requi- reerde een ziekenauto van Matthot uit Haar lem, waarmede de ongelukkige naar de Maria- Stichting te Haarlem werd overgebracht. Bevolking. In 1926 werden geboren 114 personen, overleden 43 personen? terwijl 35 huwelijken werden voltrokken en 1 echt scheiding werd ingeschreven. 7 JANUARI EcRbTt LAATSTE KOERS KOERS i i i t t Eaometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand. De heer L. van Essen Rzn., directeur der Nijverheidsschool te Utrecht, was Maandag gedurende 40 jaren werkzaam, bij het Nijver heidsonderwijs. Daarom was t feest in zijn onderwijsinrichting en vele autoriteiten, col lega's en vrienden waren bijeengekomen om hem te huldigen Onder hen werden opge merkt de burgemeester, de gemeentesecre taris de inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs, de heer H. J. de Groot, wet houder van Schaik, de inspecteurs van het Nijverheidsonderwijs G. Groothaar" en W. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.33. Medegedeeld door bet Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naarwaarnemingen in den morgen van 7 Januari. Hoogste Barometerstand 770.7 m.M. te Corunja. Laagste Barometerstand 746.9 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Januari: Matige tot krachtigen Z.W. tot W. of N.W. wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk regenbuien later iels kouder. Cool, alsmede vele vertegenwoordigers van bonden onder wie een van den R. K. Bond „St. Bernardus". Namens het bestuur der school heeft de heer van Heteren den jubilaris hartelijk toe gesproken en hem een geschenk aangebo den. Daarna sprak de heer C. Menke namen» de commissie van de leeraren en bood bloe men aan en eveneens een geschenk. Vervol gens voerde het woord de inspecteur-gene raal van bet Nijverheids-onderwijs de 'neer de Groot, die mede namens zijn echtgenoote bloemen aanbood, waarna nog het woord 'voerden dc burgemeester Dr. J. P. Fockema Anareae, de heer Ellens voorzitter van de Bond van Directeuren vin Nijverheidsonder wijs, de heer Menke namens den Bond van Vakschoolleera: en en K. 'iliz namens de school voor de Grafische Vakken. De heer van Essen heeft allen sprekers daarna dank gezegd. De heer W, C, van der Sterr benoemd tot dr. hom causa. f Volgens een bericht uit Kaapstad, is de heer W. C. van dei Sterr, directeur der drie hoeksmeting van di Un-e van Zuid-Afrika, benoêmd tot dr. hon causa aan de Univer siteit van Kaaps'atl. De heer v d. Sterr is in Holland gebrren en heeft hier zijn oplei ding gehad, waarna* hij in 1891 in Transvaal is toegelaten als gouvernementslandmeter. Tal van publicaties op topografisch gebied en de geheele omvorming der Zuid-Afrikaan- sche landmeting op zijn instigatie hebben een algemeene bewondering voor zijn werk uitgelokt, dat thans door deze eerepromotie is bekroond. De electrische verlichting. Geheel onverwachts zalen Donderdagavond om streeks acht uur al de bewoners van hier, die aangesloten zijn op het electrisch net, zonder licht, zoadat noodgedwongen de oude petroleumlampen of kaarsen moesten worden opgezocht. Ook de straatverlichting was uit. Er zal hier of daar wel een defect geweest zijn, want na een uurtie kon er weer genolen worden van het dure maar mooie licht. Liefdadigheidsvoorstelling. Ten bate van de plaatselijke vereeniging „Het Witte Kruis" zal Woensdag 12 Januari, 's avond? half acht, in de zaal van den R.-K. Volks- j bond een liefdadigheidsuitvoering gegever, worden met medewerking van de Tooneel- vreeniging „Nut en Genoegen". Oogvoerd zal worden „Pierre- de Gelei- boef", drama In 5 bedrijven en „Een kleine vergissing", blijspel in één bedrijf. Beide stukken hebben kort geleden reeds een groot succes geboekt en het verdient aanbeveling deze opvoering te gaan zien. Kaarten voor deze uitvoering zijn te ver krijgen a 0.75 eerste rang en 0.50 twee de rang, te Vogelenzang bij den heer E Schroer en te Bennebroek bij de sigaren winkels van de heeren J. de Wit en G. B. betaalden wij gisteren aan de Wed. C. RUYGVOORN. Visserseind 55, Spaarndam, wegens het engeval met doo- delijken afloop dat haar echtgenoot trof bij zijn werk zaamheden aan de Haarlemsche Ijzergieterij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1