Gemengd Nieuws. 1', Uit den Franschen Ministerraad. Y' De Paus en de vrede. De memoires van Abd el Krim. De opstand in Nicaragua. De toestand te Hank.au. Geen berichten van ontstellenden aard. Het Chineesche unimdtum. De toestand in Hankau. 'De 'daders van den aanslag te Deventer gesignaleerd. Doodelijk ongeluk bij het station te Heerlen. Brand in een bibliotheek. Het spoorwegongeluk bij de Vink. Door en beentje in de keel gestikt. De vermiste brief met 21 Mille. De griep te Amersfoort. De „Lutine". Brand te Heerenveen. Botsing tusschen twee Goederentreinen. Een krankzinnige op de fiets. Gevecht met een haai. Gezonde plaats. Handige oplichters en naieve Dollarbezitters. Kwade gewetens. Noodlottig nieuwjaarsschot. RECHTZAKEN. Nabootsing van een handelsmerk, De knoeierijen te Sint' Philipsland. Twee inbrekers voor de rechtbank. Oneerlijke brievenbesteller. Aanstelling van een bediende door eèn agent. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Meikvoorziening van Amsterdam. Asfalteering van het Museumplein. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nederlands wolproductie De Ministerraad besloot gisterenmorgen hij de hervatting van de parlementaire werkzaamheden in de eerste plaats over te igaan tot het bespreken van de interpella ties nopens het dure leven en de werk loosheid. Wegens de afwezigheid van Briand werd geen besluit genomen be treffende de interpellaties over de buiten- L'landsche politiek. y De pauselijke nuntius te Parijs publiceert 'een communiqué, waarin hij tegenspreekt, j 3 o. dat de Heilige Stoel op eenige wijze de beweging voor autonomie in den Elzas heeft aangemoedigd; 2o. het optreden van den bisschop te Straatsburg ten gunste van het tot rust brengen van de geesten in den ;iElzaa niet volkomen heeft goedgekeurd; ■3o. al dan niet openlijk de beweging tot 'aansluiting van Oostenrijk bij, of samen smelting met, Duitschland heeft aange. moedigd. De Heilige Stoel is bereid, zijn moreelen steun te verleenen aan elke actie, die ten doel heeft den vrede onder de volken te vestigen en te oonsolideeren. Hij weet, dat de vrede niet stevig of duur zaam zou zijn, indien hij niet werd omge- f yen door voldoende waarborgen, maar hij denkt er niet aan ooit richtsnoeren of raad te geven. Het communiqué zegt verder, dat de "rede van den nuntius op Nieuwjaarsdag uitging van dit beginsel. Het is verkeerd er iets anders in te willen ontdekken dan ide erkenning van het oprechte verlangen »aar vrede, dat Frankrijk bezielt. De „Matin" geeft een inleidende samen vatting van de memoires van Abd el Krim, die op het punt staan te verschijnen. Abd el Krim en zijn broeder Si Mohammed heb ben ze aan den oorlogscorrespondent van de „Matin", Roger-Mathieu, gedicteerd. Abd el Krim geeft in zijn herinneringen éen uitzetting van het conflict. Hij vertelt dat hij bij het uitbreken van den oorlog schitterende aanbiedingen kreeg van bui- tenlandsche mogendheden, in geld en wape nen, om van de gelegenheid gebrnik te maken dat Frankrijk troepen aan Marokko onttrok om de Franschen aan te vallen, Abd el Krim verzekert dat zijn strijd als teen Spaansch-Riffijnsche strijd was bedoeld en dat de Fransch-Riffijnsche oorlog een „bloedig misverstand" was. Hij verklaart, dat hij „om zijn prestige te redden, heeft aangevallen en in zijn prestige overwonnen werd". Ondanks het élan van het Fransche leger had hij den guerilla tot in het onein dige kunnen volhouden. Doch er zijn twee mannen gekomen, die den vrede beslist wiiden: Painlevé, minister van oorlog, en Steeg, resident-generaal van Marokko. Door hun diplomatieke ervarenheid wisten zij het vertrouwen der stammen in Krim te ondermijnen, zoodat hij moreel werd gedood. Het Amerikaansche departement van Marine maakt bekend, dat opnieuw oor logsschepen, vergezeld van een extra troep mariniers, naar Nicaragua worden gezor den. De versterkingen bestaan uit twe kruisers, drie destroyers, een duikboot ei een hulpvaartuig, tezamen met vierhon derd mariniers. Het departement van Ma rine zet uiteen, dat de versterkingen noodig zijn, teneinde admiraal Latimer in staat te stellen, de Amerikaansche levens en eigen dommen afdoende te beschermen. De Chineesche autoriteiten te Hankau hebben aan de Britsche autoriteiten mede gedeeld, dat zij in staat en bereid zijn de orde te herstellen. De betoogers zijn echter nog niet uit de concessie verdreven. De Britsche marine-troepen, die versterkt wor den, blijven nog op de vaartuigen in de ri vier, ten einde den Chineeschen autoritei ten alle gelegenheid te bieden den toestand te beheerschen. Evenwel zijn zij geheel ge reed om in geval van dringenden nood hulp te verleenen. De Britsche concessie ls het dichts bij de Chineesche stad gelegen; de andere buiten- landsche concessies liggen verder langs den rivieroever. In gezaghebbende kringen te Londen is geen enkel bericht van ontstellenden aard ontvangen over den toestand te Hankau, waar de orde door de Kantonneesche auto riteiten wordt gehandhaafd. Vertegenwoordigers van arbeiders, boeren, kooplieden, studenten en soldaten kwamen 4 Januari hijeen en formuleerden een om vangrijk ultimatum, dat, indien het door de Kantonneesche regeering zou worden goed gekeurd, aan den Britschen consul zou worden aangeboden en binnen 72 uur moest worden ingewilligd. Het eischt ver ontschuldigingen en betaling van een schade loosstelling door de Britsche regeering voor degenen, die bij de onlusten van 3 Januari werden gedood en gewond, en bestraffing van de daarbij betrokken Britten; de af schaffing vap alle vrijwilligers en wegzen ding ;van de kanonneerbooten; vrijheid voor de Chineezen om in de Britsche concessie vergaderingen en optochten te houden; en de vorming van anti-Britsche boycot-comités en handhaving door Chineesche troepen van de orde in de Britsche concessies. 1 De toestand te Hankau was gisterenmid dag van dien aard, dat het betreden door ongeacht welken vreemdeling van de Engel- sche vrijwilligers onder medeneming van wajjens en munitie gisteravond begonnen. Een convooi vrachtauto's, die de vrijwilligers vervoerden, werd geëscorteerd tot de plaats, waar de oorlogsschepen geankerd liggen, terwijl Chineesche troepen op den voet volgden uit voorzorg tegen de menigte. De evacuatie was om twee uur in den mor gen geoindigd zonder dat er incidenten plaats hadden. De huizen van verscheidene Engelsche bewoners werden door een tie rende menigte belegerd. Thans handhaven Chineesche troepen de orde. De bevolking is er verwonderd over, dat de concessie ont ruimd is zonder dat zij werd verdedigd. Alle Chineesche arbeiders van Engelsche firma's ontvingen last om deel te nemen aan een anifestatie tegen de Engelsrhen. Poging tot arrestatie is mislukt. In de bosschen bij het sanatorium te Hel- lendoorn (O.) zijn de twee Duitschers ge signaleerd, die onlangs in een hooiberg bij Deventer aangetrof.en werden en toen een aanslag pleegden op de politie. Ook thans het niet gelukt hen te arresteeren. Donderdagmorgen heeft op het stations- emplacement te Heerlen een doodelijk on geval plaats gehad. De heer H. Pommé, Ploegbaas der tunnelwerken, geraakte om streeks half negen bij het oversteken der hoofdlijn onder een personentrein, komende 'lit de richting Maastricht. Hem werd het linkerbeen onder de knie afgereden. Voorts bekwam hij ernstige wonden aan het hoofd. Geestelijke- en medische hulp was spoedig Ier plaatse, doch het mocht niet meer baten. P. overleed reeds een half uur later in hét station. Eiken morgen ongeveer half negen komen twee personentreinen, één uit de richting Maastricht en één uit de richting Sittar'd on geveer terzelfder tijd binnen. Bij het over steken der lijn heeft P. waarschijnlijk den trein uit de richting Sittard zien naderen en hiervoor terugwijkend, is hij onder den trein u't de richting Maastricht geraakt, P. was weduwnaar, 55 jaar oud, en vader yan drie groote kinderen. Hij was reeds 35 jaar bjj de Ned. Spoorwegen in dienst. Ongeveer 5000 boeken verloren. Woensdagavond is tijdens de afwezigheid Van de bewoners door onbekende oorzaak brand uitgebroken in den boekwinkel van van C. van Putten aan de Putschebocht te Rotterdam. De aan dezen winkel verbonden bibliotheek, waarin zich ongeveer 5000 boe ken bevonden, ging geheel in vlammen op. Ook de winkel is gedeeltelijk uitgebrand. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur gebluscht. De schade, die een klei ne 10.000 bedraagt, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De heer A, Melz, uit Rotterdam, een der drie in het Academisch Ziekenhuis te Lei den nog verpleegd wordende gewonden van het spoorwegongeluk bij de Vink, is zoozeer in beterschap toegenomen, dat hij reeds zeer spoedig het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Reeds kan hij weer loopen. Een zij ner armen vereischt echter nog eenige me dische behandeling. Een kindje van den heer Diemcn "te Mus- sclkariaal (Gron.) kroeg bij het middagmaal een beentje m de keel en is op weg naar tten dokter gesliktt Lit—1-ltW In verband met het dezer dagen vermelde bericht, betreffende de vermissing van een aangeteekenden brief met 21.000, verzon den door de Geldersche Credietvereeniging te Winterswijk, deelt de directeur van het Postkantoor te Winterswijk mede, dat blij kens een ingesteld onderzoek de brief in goede orde door het Postkantoor is verzon den, zoodat vermissing aldaar is uitgesloten. Het aantal griep-patiënten neemt ook te Amersfoort sterk toe, vooral onder de schoolkinderen. Te Utrecht neemt de griep eveneens toe. Hier werden drie sterfgevallen geconsta teerd, daar de patiënten er een hevige long ontsteking bij hadden bekomen. De afsluiting van een stukje historie. De directie van het Loodswezen heeft bekend gemaakt, dat de Lutine-kaap op de Westkust van Terschelling verdwenen is en niet meer zal worden opgericht. Deze simpele mededeeling roept onwille keurig een stuk geschiedenis in het geheu gen, waarbij ons land ten nauwste betrok ken was en dat nu afgesloten wordt als een hoofdstuk in een boek. Op 9 October 1799 strandde het Britsche marineschip „Lutine", dat door de koop lieden Benjamins eii Goldsmid uitgerust was om ondermeer een groote geldsom over te brengen van Londen naar Nederland en Duitschland. In de westgronden van Ter schelling. Naar beweerd werd zou de goud- schal nret minder dan tusschen 400.000 en 900.000 pond sterling bedragen en bestemd zijn. gedeeltelijk voor de Britsche troepen op Texel en gedeeltelijk voor kooplieden in Hamburg. Het juiste bedrag is nimmer bekend ge worden doch bleek aanlokkelijk genoeg om verschillende pogingen tot berging te wagen. Het geluk bij deze bergingen was afwisse lend, dan eens was de buit groot en dan weer werd er niets gevonden. Tot het begin dezer eeuw werd ongeveer 1.2 millioen gul den waarde boven gebracht. Een latere expeditie bracht geen geld, doch andere zaken uit het wrak aan de oppervlakte, die voor den historicus nog waarde hebben. Zooals misschien bekend is hangt de groote scheepsbel nog in het ge bouw van Lloyds te Londen en wordt deze bel alleen geluid, als aangekondigd wordt dat een schip vermist wordt. Eenige jaren geleden had men nog het plan een nieuwe expeditie tot berging van waar den of goederen uit het wrak uit te zenden, doch het bleef bij een plan. Nu de kaap verdwenen is en niet meer opgericht wordt ré-llen nieuwe pogtlngen wel achterwege blijven, omdat men genood zaakt zou zijn eerst weer pellingen te gaan nemen om de ligplaats van het wrak terug te vinden. Gepasseerde nacht is de houtloods van den heer Jarings vftorheen firma Van Riesen te Heerenveen, gedeeltelijk afgebrand. Een groote houtvoorraad ging verloren. De ver moedelijke oorzaak is kortsluiting in zijn auto, waarmee de eigenaar pas was thuis gekomen. Alles is verzekerd. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft op het spoorwegemplacement Dordrecht, naar „Het Volk" meldt, een bot sing plaats gehad tusschen goederentrein 2133, welke op den goederentrein 4123 is geloopen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Er is belangrijke mate- riecle schade aangericht. Het verkeer on dervond geen vertraging. Woensdagavond werd de politie te Rijs wijk door het politiebureau aan den Rijs- wïjkschen Weg te 's-Hage gewaarschuwd, dat een gedeeltelijk als vrouw gekleed en waarschijnlijk krankzinnige man per dames fiets in de richting Rijswijk was gereden. Het mocht de politie niet gelukken den man te pakken te krijgen. Wel werd Don derdagmorgen door een jonge dame uit de Eiklaan te Rijswijk aangifte gedaan, dat zij op weg naar huis was lastig gevallen door een man op een damesfiets, die enkel een vrouwenrokje en dameshoedje droeg. De politie meent inderdaad met een krank zinnige te doen te hebben en zet haar on derzoek voort, Te Cronulla bij Sidney was een 15-jarige jongen, MLervyn Allum Dinsdag in diep water aan het zwemmen, toen hij plotse ling door een 12 voet grooten haai Werd aangevallen. Een 18-jarige kameraad, Stan ley Gibbs, die het gevaar zag, waarin Mer- vyn verkeerde, kwam hem te hulp, maar al vorens hij iets kon uitrichten, had de haai het linkerbeen van den ongelukkige open gereten, en ruggelings aanvallend afschu welijke verwondingen aan den knaap toe gebracht. Gibbs wist hem tenslotte te be reiken en hem met een hand vasthoudend, trachtte hij met de andere cn met zijn voe ten bet ondier op een afstand tc houden. Tweemaal gelukte zulks, maar de haai her nieuwde zijn aanval, en het water werd rood gekleurd van bloed Op het hulpgeroep snelden meerderen toe en het gelukte eindelijk Gibbs en Allum aan den oever te krijgen. Deze laatste was bewusteloos en stierf op weg naar h?t zie kenhuis. Te St. Joachimsmoer, een plaatsje tus schen Tilburg en Dongen overleed in 1926 niemand. In de rue d'Omesson te Parijs had een Hollander, Peter Cohen de Roy, een 21- iarige jongeman, met zekeren Bernard Huysmans, eveneens van Nederlandsche nationaliteit, een chemisch laboratorium ingericht, waar zij met behulp van een bijzonder apparaat van een papieren dollar, naar zij voorgaven er twee konden maken. Een tweetal Polen, Uger en Chrzanowsld zochten de straten af naar Yankee's, van wie werd vermoed, dat zij wel een ader lating van een paar dollars konden ver dragen en trachtten hen naar het laborato rium mee te tronen, om hun dollars aan de proef te onderwerpen, Daar aangekomen overhandigden dezen hun papieren dollars aan den „scheikundige" die ze schijnbaar in zijn apparaat deed, maar ze handig in zijn zak deed verdwijnen. Een kortsluiting veroorzaakte dan een brandje in het apparaat, de Yankee'» hoor den dan het papier knisteren en in de overtuiging dat er werkelijk een ongelukje had plaas gehad, In welke meening zij nog door de beleefde verontschuldigingen van de oplichters werden versterkt, lieten zij zich gemakcklijk met een zoet lijntje aan de deur zetten, Cohen en zijn kornuiten moeten hetzelfde spelletje ook in België, Duitschland en Zwitserland hebben gespeeld. Wat zij er mee in den zak hebben gertoken is niet bij be nadering te zeggen. Voorloopig echter zul len zij hun bedrijf moeten laten rusten. Alle vier zijn ze door de politie in ver zekerde bewaring gesteld. Op hoogeren leeftijd schijnt een kwaad geweten zwaarder te drukken dan in de jaren van jeugdigen overmoed. Zoo ont ving het Zweedsche douane-beheer dezer dagen een brief met een biljet van honderd kronen. De schrijver deelde mee, dat het geld het verschuldigde recht was voor den invoer van een pels, dien hij dertig jaar ge leden frauduleus binnen de grens had weten te krijgen. Hij was nu 75 jaar oud en op grond van een gewijzigde levensbeschouwing wilde hij het toen gepleegde onrecht her stellen. Dit voorval brengt een ander feit in her innering, dat kort na het overlijden yan den Zweedschen minister van financiën, Thorsson, in de lente van 1925, werd ver teld. Thorsson, een voormalig schoenmaker, was socialist en had zich door zijn persoon lijke hoedanigheden de achting van links en rechts verworven. Op zekeren dag kocht hij aan het loket van het hoofd station een groot aantal kaartjes naar ver schillende, zelfs ver verwijderde plaatsen. De ambtenaar aan het loket zag tot zijn verbazing, dat de minister, dien hij voor een gewoon burger hield, de kaartjes na ze te hebben betaald, stuk voor stuk ver scheurde. De verklaring van het mysterie was, dat Thorsson, die als minister een vrij- biljet had, een propaganda-reis voor zijn partij had gemaakt en hij meende, dat de ver voerkosten daarvoor niet op den staat mochten drukken. Met het koopen der kaartjes betaalde hij dus zijn schuld af. Uit Enschede wondt gemeld. Op Nieuwjaarsmorgen heeft op een boe renhofstede, even over de grens, een nood lottig ongeluk plaats gehad. Toen eenige buren den landbouwer Fieke bezochten, om hem hun Nieuwjaarsrwenschen aan te bieden, trad een jonge knecht, de Neder lander Jorissen, de bezoekers tegemoet, trok een revolver en loste eenige schoten. Een jongeman. Berkemeyer geheeten, werd door een kogel in het hoofd getroffen. Ern stig verwond werd de jongen naar het zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. Jorissen werd door de politie gearresteerd. A»1 De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag een zaak tegen een bewoner van Terschelling, die het handelsmerk van den veenhessen-kweeker aldaar, C. Bloem, had nagebootst. Beiden zonden de bessen in kistjes" van 30 1 naar Engeland, waar ze als Cramberr'.cs ja den handel kwamen. Het merle van Bloem was gedeponeerd, Dé eisch luidde twee maanden gevangenisstraf en puibliceering van het vonnis. De ex-secretaris-ontvanger en de gewezen burgemeester moeten zich verantwoorden. Behandeling der zaak voor de Rechtbank te Breda. Voor de arrondissement» rechtbank te Breda stonden Donderdag terecht C. v. B„ gemeente-secretari» en ontvanger van St. Philipsland en L. N., ex-burgemeester van die gemeente, than» wonende te Den Haag. De tecretaris werd beschuldigd van ver- Valsching van de notulen eener vergadering van B. en W. en van het register over 1925 en 1926 der kaaigelden en van het vernie tigen dezer registers over 1921 tot 1925. De ex-burgemeester had zich te verant woorden, omdat hij den kademeester zijner gemeente diens register van liggelden deed vervalschcn door een bedrag aan liggeld niet te doen opnemen, wat een nadeel van plm. 200 a 400 kon veroorzaken. Allereerst werd behandeld de zaak tegen den secretaris. Er waren zes getuigen gedag vaard, waarvan twee door ziekte verhinderd waren. De secretaris had op 10 Aug. j.l. de op 3 Maart tevoren goedgekeurde notulen der vergadering van B. en W. doen verval- schen door den ambtenaar ter secretarie C. de R- te doen inschrijven „4o om 200.- liggeld op den dienst 1926 over te brengen." Bovendien had hij in den zomer van 1926 uit het register der ontvangen kaai- en lig gelden eenige bladzijden gescheurd en er andere voor in de plaats bevestigd, benevens eenige cijfers uitgeradeerd en er onjuiste bedragen door J. B. doen invullen. Uit het verhoor bleek, dat de secretaris een willig werktuig was ii^handen van den burgemeester. Wat getuigen verklaren. Get. mr. T„ referendaris ter provinciale griffie van Zeeland te Middelburg legde eenige verklaringen af betreffende de ge meente-administratie en de instructies van den secretaris. Get. J. de R„ klerk ter gemeente-secre- tarie, verklaarde, hoe de secretaris eens zeer zenuwachtig de secretarie binnenkwam en getuige opdroeg bovenvermelden zin bij de notulen te voegen. Het was tijdens de raadsvergadering en toen de secretaris met het notulenboek de vergaderzaal binnen was, hoorde get. N, zeggen: „Neen secreta ris dat is bijgeschreven. De knoeierijen in het register der liggelden werden door dezen getuige herkend als te zijn van de hand van J. B Deze B. als getuige gedagvaard, was we gens ziekte afwezig. De volgende getuige, de heer A. N. van D., landbouwer te St, Philipsland en wethouder dezer gemeente, plaatsvervangend burge meester, had don indruk gekregen, dat de burgemeester op te grooten voet leefde. Het was een krachtige persoonlijkheid, die zijn wil aan zijn ondergeschikten kon opdringen, De secretaris en de burgemeester werden beiden ten volle vertrouwd door den wet houder De verdachte, de secretaris, was bang voor den burgemeester, dien hij tot alles in staat achtte. Uit vrees voor den burgemeester had de secretaris alle» voor den weihouder verzwegen. Get. P. J. N., landbouwer en sinds 1923 lid van den Raad, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de secretaris zeer onzelfstandig was en geheel onder den invloed stond van den burgemeester. De commissie uit den Raad tot controlee ren der rekening was tot de ontdekking ge komen, dat er 200 te weinig was geno teerd voor ontvangen liggelden. Op getuige's vraag in de raadsvergadering van 10 Aug, om nadere inlichtingen, kwam de secretaris met het vervalschte notulen boek en kwam de zaak aan het rollen. De beëedigde verklaring van getuige J. B., die.door ziekte verhinderd was, werd door den griffier voorgelezen en betrof hoofdza kelijk de manier van innen en verantwoor den der kaai- en liggelden. In de latere ja ren van de uitvoering van zijn ambt werd aan getuige door den secretaris opgedragen, om in December niet alle ontvangen gelden op de gewone manier fe verantwoorden, daar het totaal bedrag dan te hoog zou worden in verband met de begrooting. Op deze wijze werden bedragen van 500 en 700 niet op de juiste manier verantwoord. Hierna werd verdachte gehoord. Deze verklaarde, dat de fraude in 1921 begon. Verschillende uitgaven, zooal» declaraties voor reis- en verblijfkosten van den burge meester als commissaris der N.V. Provin ciale Waterleiding Maatschappij, werden ge daan op last van den burgemeester, van de kade-gelden. De secretaris, die eens ruzie met den burgemeester had, was sedert bang voor hem en deed wat deze verlangde uit vrees, in zijn betrekking geschaad te wor den. Zonder dat er sprake was van een vriend schapsband tusschen hen, haalde verdachte de kastanjes uit het vuur. Verdachte achtte zich dan ook letterlijk gedwongen, om de verschillende compromitteerende stukken te verbranden, totdat het hem te machig werd en hij'weigerde, de bescheiden over 1924 te vernietigen. Alle radeeringen en onrcgel- metigheden werden door verdachte erkend. Hij had dit gedaan, om de commissie tot na zien der rekeningen te misleiden en den toe stand anders voor te stellen dan deze was. Het verbranden der gegevens was, om e»n verduistering^ van pl.m. f 6000 niet te kun nen vaststellen. De burgemeester had op één dag ruim 4 aan sigaren of sigaretten doen declareeren. Hierna werd gepauzeerd. Nadat de rechtbank gepauzeerd had, Vroeg, na heropening der zitting de ver dediger van den ex-burgemeester onmid dellijk na voorlezing der dagvaarding onbe voegdverklaring van de rechtbank, daar zijn cliënt was gedagvaard voor den politie rechter te verschijnen. Na een langdurig verblijf in raadkamer verklaarde de rechtbank zich onbevoegd. Ook in de zaak tegen den secretaris bleek eenzelfde vergissing te zijn gebaan, waarna de rechtbank zich ook hier onbevoegd ver klaarde, zoodat beide zaken uitgesteld zijn. Zij maakten de omstreken van Arnhem onveilig. Tegen ieder een jaar geëischt. Voor de Amhemsche rechtbank stonden terecht de 22-jarige A. J. en de 24-jarige W. M., beiden arbeiders te Arnhem. Aan verdachten was ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 30 Juni op 1 Juli 1.1. hadden ingebroken in de woning van den heer Th. G. Q. aan den Utrechtschenweg en voorts in den loop van den zomer van 1925 in de villa van den heer M. aan den Velperweg. Verdachte J. bekende. Met M. had hij het plan gemaakt om in te breken in het huis van den heer G. Q. Uit dé serre hadden zij meegenomen twee gordijnen, twee vlioer- kleeden, een schaal, een porceleinen vaas, tvvee Chineesche vaasjes, een Perzisch kleedje en een wandbord. Verd, had daarna de mand met het ge- stolenc van zijn collega gekocht voor 2, Een kleedje had hij aan zijn meisje gegeven. In den loop van den zomer waren zij ook samen tweemaal in de villa van den heer M. aan den Velperweg geweest, waar zij 16 planken hadden weggenomen en een lin nen muurbespanning hadden verscheurd cn vernield. Verdachte M. bekende ook zich aan beide inbrakej^ jtg hebben schuldig gemaakt. De 'tegels Hadden zij voor 'f 1 '6 verk'ocUt en dat geld samen gedkjid. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat in het najaar beiden hadden terechtgestaan voor de inbraak in de villa van den advocaat-generaal. Er kan «enigszins rekening mee worden gehouden, dat zij ieder nog twee jaar ge vangenisstraf te goed hebben. Spr. eischte tegen ieder één jaar gevangenisstraf. Over 14 dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Het Gerechtshof te 's-Bosch heeft Maan dag de zaak tegen den besteller der poste rijen te Gulpen P. J. L. S. behandeld, die wegens toeëigening van een postwissel van 22.50, door de rechtbank te Maastricht veroordeeld was tot twee maanden gevan genisstraf. De adv.-gen. eischte dezelfde straf. Wie moet als werkgever beschouwd worden? Den Centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een beroepspro cedure betreffende een te Nijmegen woon achtig generaal-vertegenwoordiger van een hier tc lande gevestigde levensverzeke- ringsmaatschappij. Op het kantoor van de zen agent die van de maatschappij een ge garandeerde provisie genoot, was een be diende werkzaam, dien hij persoonlijk had aangenomen en dien hij ook zelf kon ont slaan. Het salaris van dien bediende be taalde hij van het bedrag, dat hij voor kan tooruitgaven van de maatschappij ontving. Onder deze omstandigheden meende dc verzekeringsagent de werkgever van den voor hem werkzaam zijnden kantoorbedien de te zijn, zoodat hij zich verplicht achtte, ingevolge de Ongevallenwet-1921 aangifte te doen van de uitoefening van een ver- zckeringsplichtig bedrijf. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank wilde echter van verzekeringsplicht niets weten. Naar zijn meening moest de maat schappij als werkgeefster van den bedien de beschouwd worden. De Raad van Beroep te Arnhem, waar bij de agent in beroep ging, vereenigde zich met deze opvatting van het Bankbe- stuur. Klagers argument, dat hij ook nog achtte dezen Raad geen beletsel tot het aannemen van een loondienstverhouding tusschen klager en de maatschappij, waar van hij generaal-agent is. De Centrale Raad van Beroep heelt thans de uitspraak van den Raad van Be roep te Arnhem bevestigd. Eiscben van het melkbesluit Het volgende wordt gemeld: Zij, die het bedrijf van melikverkooper willen gaan uitoefenen, zullen goed doen, alvorens zich te vestigen, of alvorens een zaak, of een wijk over te nemen, zich om inlichtingen te wenden tot den Keurings dienst van waren. Nieuwe en overgenomen zaken toch zul len aan alle eiscben, in het Melkbesluit en door B. en W. gesteld, moeten voldoen, willen de eigenaars niet blootstaan aan het ontvangen van een verklaring van B. en W., dat de bij hen in ge"bruik zijnde lokali teit ongeschikt is voor het bewaren oi ba- handelen van melk. R, Een nieuw pïan. In. verband met de bekende plannen voor den bouw van een groot theater Op het Mu seumplein en het feit, dat op het voorloo- pige asphzlteeringsplan voor 1927 opnieuw hel Museumplein en de omliggende straten zijn gebracht, hetgeen Met elkaar ln tegen spraak blijkt te zijn, deelde wethouder Ter Haar mede, diat het thans in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt, in elk geval te beginnen met het noordelijk gedeelte van het plein te asfalteeren, indien het plan door den Raad is goedgekeurd. Dit betrefi dus het deel benoorden de lijn Jacob van Campenstraat—Honthorststraat. Het terrein, voor het nieuwe theater be stemd, Wordt dus nog vrijgelaten. In den loop dezer maand zal de waarne mend directeur van P. W., de heer De Graaf, weer, evenals vorige jaren, in een bijeen komst van raadsleden het nieuwe asfaltee- ringsplan toelichten. •-» f? AMSTERDAM (tho'srl) pass. 6/1 VI.';- singen v. Antwerpen n. Hamburg. AURORA 5/1 v. Hamburg n. Amsterdam. BACCHUS 5/1 V. Samos n. Piraeus. GANYMEDES 5/1 v- Algiers n. Smyriv. NEPTUNUS 5/1 v. Lissabon te Gibraltar. HANS ARP 3/1 v. Volo te Yerakini. ORPHEUS 5/1 v. Aiot. te Bordeaux. PANGBOURNE 3/1 v. Bilbao te Cartha- 8ena' T„ SEA GLORY 5/1 v. Alexandne te Piraeus. TELLUS 5/1 v. Triest n. Fiume. THESEUS 5/1 v. Tarragona n. Malaga. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. STAGEN 6/1 v. Batavia n. Saigon. HOLLAND-AFRIKA LIJN. BILDERDIJK (thuisr.) 4/1 v. Marseille n. KLIPFONTEIN (uitr.) 5/1 te Kilindini. JAGERSFONTEIN (thuisr.) 5/1 te Port Natal. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BINNENDIJK 6/1 v. Baltimore te Rotterd. DRECHTDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, 5 I te Londen. MONTGOMERYSHIRE 5/1 v. Hamburg n. Rotterdam. VOLENDAM vertr. 6/1 v. Rotterd. n. New York en was 3 u. 15 v.m. in zee. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK 5/1 v. Hamburg n. Bremer. ARENDSKERK 6/1 v. Australië te Rotter dam. SOEKABOEMI (thuisr.) pass. 6/1 Quessant. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. ANDIJK (thuisr.) 5/1 Perim gep. STREEFKERK (uitr.) 6/1 v. Suez. IJSELDIJK (uitr.) pass. 5/1 Gibraltar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. GEMMA (uitr.) 5/1 v. Yokohama. OOSTKERK (uitr.) 5/1 v. Genua. ZOSMA (uitr.) 6/1 v. Penang. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN- ALBIREO (uitr.) 4/1 v. Dakar n. Bathurst. REGGESTROOM 5/1 v. Amst. te Hamburg. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISALAK 4/1 v. Shanghai n. Dairen. JAVA-NEW YORK LIJN. RHESUS v. New York n. Batavia, 6/1 v. Pa- dang n. Sabang. ROTTERD AMSCHE LLOYD. MEDAN (thuisr.) 6/1 Point de Galle gep. PALEMBANG (uitr.) 5/1 v. Genua. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE (thuisr.) 5/1 te Santos. ALHENA 6/1 v. Rotterd. n. Hamburg. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. AGAMEMNON, v. Batavia n. Amsterdam, 4/1 v. Marseille. PKÉMIUS v. Japan n. Amsterdam 1 '1 v. Cebu. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALCHIBA 5/1 v. New York te Bremen. ALCOR 5/1 Fernando Noronha gep., Ro- sario n. Palmas (v.o.). AMELAND 5/1 Las Palmas, Rosario n. Rotterdam. AMRUM 29/12 v. Pladjoe n. Batavia. BATAVIER VI 6/1 v.m. 9 u. 5 v. Rott. te Gravesend. DONAU 4/1 te Salonica, Braile n. Hamburg. DRENTE 1/1 V. Singapore n. Bangkok. IRIS 29/12 v. Karachi n. Rangoon. ISAR 3/1 v. Hamburg te Constantinopel. JUNO 1/1 te Singapore, Colombo Aroe Baai. MIRACH 5/1 's midd. 12 u. 270 mijl W. v. Scilly. New York n. Bremen10/1 te Bremen verwacht. NEPTUNUS, Oosterhuis, 5/1 v. Norre- sundby te Helsingborg. OCEAAN, De Winter, 5/1 v, Plymouth n. Duinkerken. ODER 3/1 v. Piraeus n. Hamburg. RIJN 6/1 Dover gep., Rott. n. Bordeaux. SCHOKLAND 5/1 v, Newcastle n. Amster dam. SCOPAS 31/12 7 u. v.m. Scilly gep., New York n. Bremen. ST. JANSLAND 5/1 v. Newcastle te Sluis kil. STAD DORDRECHT 4/1 v. Vlaardingen te Oxelösund. SULTAN V. KOETEI 29/12 v. Batavia n. Balik Papan. UNIO 31/12 v. Singapore n. Pladjoe. UTRECHT 1/1 v. Soerabaja te Pladjoe. VALKENBURG 4/1 v. Malmö n. VOORWAARTS 3/1 v. Wiek n. IJmuiden. VULCANUS 1/1 v. Hongkong n. Amoy. ZAANDIJK 3/1 v. Heulva n. Rotterdam. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. JOHAN DE WITT (uitr.) 5/1 te Southamp ton. REMBRANDT (uitr.) 5/1 v. Suez. SAPAROEA (uitr.) pass. 6/1 Gravesend v. Londen. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) 5/1 11 u. v.m. v. Vigo. ORANIA (uitr.) pass. 6/1 7 u. v.m. East bourne. SALLAND (thuisr.) 4/1 v. Montevideo. KON. NED. STB. MIJ. W.-I. MAILD. AGAMEMNON 5/1 v. Barcelona'tc Genua. AMSTERDAM, 6 Jan. Aardappelen. (Bericht v d makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten 5.255.50, Blauwen 4.905-, Bravo's 44.50, Roodstar 3.703.80, Juin per 50 kg. ƒ2.10—2.20, Bonte star 4—4.20, Eigenheimers 3.703.80, Ei genheimers 3.70—3.80, Eigenheimer po ters 2.903, Blauwe poters 2.402.60, Bonte poters ƒ2.402.60, Roodstar poters 2.40—2.60Anna Paulowna Zand 4.75 4, Roodstar 3.803.90 Hillegommer Zandaarddppelen 45.50; Flakkcesche Eigenheimers 3.753.90 Roodstar 3.70 3.80 BI. Eigenheimers 4, Bravo's 4 4.50 Spuische Eigenheimers 3.803.90 Roodstar ƒ3.753.80, blauwe Eigenheimers 4 Friesche Borgers 3.904 per hl. ASSEN, 5 Jan. Vee. Op de markt waren aangevoerd 173 koeien, 27 pinken, 10 kalveren, 10 Fr. schapen, 4 drachtige var kens, 6 loopvarkens, 4 geiten, 458 biggen, Stieren ƒ50—150, vette koeien ƒ150250, kalfkoeien ƒ160—325, melkkoeien ƒ160 300, guste koeien 140225, vaarzen 150 260, pinken ƒ80—190, kalveren ƒ4080, Fr. schapen ƒ25—30, drachtige varkens ƒ5080, locpvarkens ƒ1520, geiten ƒ5 12, biggen 510, zouters 0.560.6C per kg. DELFT, 6 Jan. Boter. Aanvoer 5*8 er. 1/16 v., wegende 110 kilo. Prijs ƒ2.40 a ƒ2.45 per kg" Handel vlug. HALFWEG, 5 Jan.' Eierveiling. Aanvoer 4000 kippen-, ƒ89.20 ;A100 eenden, 9.1C 9.20. Handel vlug. HOORN, 6 Jan. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabriekskaas ƒ45, st. boerenkaas 1 st. boerencommissie ƒ42, totaal 7 stapels, wegende 9795 kg. Handel vlug. ELST (Bet.), 5 Jan. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Bergamotperen 81 211, winter- I jannen 1213, ijsbonten 1315, gieser wildemans 1215, brederos 1819, Ave- I zaatsche kappels 1017, Eysdner klump- I kes 27—29, rabauwen 1012, Engelsche i bellefleur 2736, Spaansche rabauwen 13 18, goedreinetten le soort 3238, 2e s. 24—26, extra 4146, bellefleur le s. 3032, 2e s. 1820, extra 3537, jasappels 2122, pomme d'orange 2122, enkele benderzoet 1320, campagnezoet 2326, huismans 1416 ct. per kg. WIJK BIJ DUURSTEDE, 5 Jan. Fruit. Jasappels 16—22 c., 2e s. 1216c., goud- reinetten 2938c., 2e s. 20—26 c., ster appels 2942 c., 2e s. 1619 c., bellefleur 2932 c., 2e s. 1822 c., camp. zoet 1622 c., 2e s. 13—16 c., gertroelof 1520 c., 2e s. 1012 c., tulpappels 1923 c., 2e s. 10—13 c., winterjannen 912 c., 2e s. 47 c., gieserwildeman 1013 c., 2e s. 89 c., samuelperen 1012 c., 2 e s. 57 c., stoof peren 913 c., 2e s. 48 c. per kg. IJMUIDEN, 5 Jan. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den altlag de stoom- treiler» IJM 272 (Derika XV) met 4368; IJM 432 (Schiedijk) met 4912; IJM 327 (Victoria) met 2484; IJM 2 (Christine) met 4332; IJM 325 (Gloria) met 1865; IJM 47 (Tubantia) met 2259; IJM 118 (Beatrice) met 2205: IJM 130 (Eendracht I) met 4131; IJM 159 (Jullie Streiff) met 152' aan besomming. TV.» In 1926 ongeveer 2.8 mill. K.G. De wolproductie van ons land in het alge- loopen jaar 1926 wordt door de Wolbank ge schat op 2.2 millioen K.g. scheerwol en 600.000 K.g. blootwol, hetgeen resp. overeen komt met 1.32 millioen en 480.800 K.g. ge- walschen product. De voorraad per ultimo December wordt geschat op 600.000 K.G. Tevens zij er aan herinnerd, dat ons land, volgens de veetclling van 1921 ruim 660.000 schapen bezit (het wereld-schapenbeslag wordt geschat op 500 550 millioen stuks.) De grootste schapenhouders van Europa zijn, zooals bekend Rusland (62,) Engeland (23) en Spanje (18 mill.), daarna volgen Italië (11), Roemenië (12) en Frankrijk (10), Joego slavië (7), Bugarije (9), Duitschland (5) en Griekenland (5). In Amerika zijn het vooral de Ver. Staten (41) Argentinië (46) en Uruguay (14) en Peru (111. Van dc overige schapenlanden noemen we nog Z.-Afrika met 32 mill., Australië met 88, Nieuw-Zeeland met 24, Klein-Azië niet 11 SB. .Siberië .met 19 .millioen schapen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7