Uit de Pers. MARKTNIEUWS. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. De eerbied voor het leven. Aan de vruchten zult ge ze kennen, Onder de Radio-berichten: De ongeregelde toestanden te Hankan 'louden aan. Engelschen en Amerikanen evacueeren. Ook in Zuid- en ^"est-China trekken de Engelschen zich terug. Senator Borah spreekt als zijn meening uit, dat interventie der V. S. in Nicaragua zonder grond is. De toestand in Hankau. De toestand in de Engelsche concessie. De Engelschen trekken ook er**g uit Zuid- en West-China. De Engelsche concessie te Kioekiang bedreigd. Een orkaan boven Kamtsjakta. De opstand in Nicaragua. Een aanval van de „Vorwarts" Duitsehland's ontwapening. Hel manifest dei Amerikaansche professoren. GEMENGD NIEUWS. De Egyptische gezant te 's-Gravenhage. De Rijwielbelasting te 's Hage. De waarzeggende waarzegster. Een goede vangst. De griep te Leiden. Lastig werk voor de brandweer Influenza èn Griep Koortswerend en genezend zijn Mijnhardt's Sanapirin-tabletten De inbraak te Hengelo. Een begraafplaats van 4 ton. De kermis te Assen niet afgeschaft. Bewaakte en onbewaakte overwegen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Ministerieel bezoek aan den N. B. Christelijken Boerenbond. STOOMVAARTLIJNEN. KERK EN SCHOOI KUNST EN KENNIS. n 25-jarig zangers-jabileur Het kan niemand verwonderen, dat in een 200 heidenschen tijd als wij beleven ook weer stemmen opgaan, om z.g. onleefwaar- dige levens te vernietigen en, zij het op min der ruwe wijze, toch de methode der Spar tanen weer toe te passen, nl. alle onge neeslijk zwakken, zieken krankzinnigen en misdadig aangelegden eenvoudig te dooden. Eenige dagen geleden critiseerden wij nog een artikel van dr. Bijleveic, waarin in be ginsel iets dergelijks werd bepleit. Het vrijzinnige „Berline*- Tageblatt" bevat te onlangs een artikel van rLn Berlijnschen hoogleeraar Dr Erich Steia, waarin deze geleerde zich, nier op godsdienstige maar op zuiver redelijke gronden, tegen -riit streven verzette. Wij ontkenen aan zijn betoog het onder staande. Waar men te doen heeft met uitgespro ken zwakzinnigen, wordt gewoonlijk be weerd, dat de reusachtige uitgaven en moei ten, die aangewend worden, geschieden zon der dat de menschen of de gemeenschap daarvan nut hebben; het zou beter zijn geld en arbeid voor andere, nuttigere doeleinden te besteden. In de kern der zaak gaat t hier dus om de economische waarde, waaraan hier het leven moet geofferd worden. Nu zijn m.i. dergelijke waaiden steeds van onderge schikten aard, bestemd om te dienen en nooit om te heerschen; juist in dit overwoe keren en overschatten der economische sfe ren schuilt een groot deel van onze ellende en nood. Zij zouden ook menigeen, die ge wetenloos en wien ieder verantwoordelijk heidsgevoel vreemd is, die zich wil ontslaan van zijn verplichtingen tegenover hulpelooze individuen, aanleiding geven hun ter dood- brenging door te zetten. Bedenkt men ver der, dat tot de meest voorkomende oorzaken van idiotisme alcoholisme en syphilis behoo- ren, dat dus aldus de „schuld der ouders zich op de kinderen wreekt, en dat voor die schuld wederom de bouw van onze maat schappij tot zekeren graad verantwoordelijk is te maken, zoo zal men tot afwijzing van een verkorten van het leven van idioten komen. Het is ook niet goed wanneer gezegd Wordt, dat door hun bestaan geen waarden voortgebracht worden. De hulpvaardige men schelijkheid, die in staat is juist bij de ver zorging van deze ongelukkige wezens zich te ontwikkelen en te ontplooien, is in de algemeene waardebepaling tegenwoordig wel is waar gedaald, maar 'ij belichaamt toch een goed" deel der cultuurontwikkeling. En een ware cultuur zonder haar is ondenk baar. Ruwheid en brutaliteit niet alleen te genover andere bewoners van inrichtingen zou mogelijk het gevolg kunnen zijn; de be paling van de waarde van bet leven, die te genwoordig reeds in breede kringen zeer ge schokt is zou nog verder dalen. Deze laatste bedenkingen gelden ook daar Waar sprake is van zieken met ernstige or ganische kwalen, die op geen enkele ma nier te genezen zijn en die den zieke on dragelijke pijnen veroorzaken, zou de ge neesheer gerechtigd zijn een doodend middel te geven, Jan zou de zieke z-ch al gauw als overbodig en nutteloos gr an beschouwen. Niet zelden zou hem de vrees bekruipen, dat men zich van hem wil ontslaan omdat des noods iedere maatregel iret de ongeneeslijk heid van het lijden en de grootte der smar ten gerechtvaardigd zou kunnen worden. De gevoelens der omgeving, ook van 't ver- Pleegpersoneel zouden (moeten niet altijd! gemakkelijk een ondertoon van gebrek aan toewijding kunnen gaan toonen; ook in zulke gevallen, waarin het dooden heelemaal niet in aanmerking zou kunnen komen. Al kan 01 en misschien ook daar, wa^r men te doen heeft met het dooden var ongeneeslijke zie ken, iets zachter denken; in principe is dat te verwerpen en de wettelijke toelating is onder alle omstandigheaen van de hand te wijzen. Het is te vanzelfsprekend, dat bet tot de taak van den geneesheer, het ver- pleegpersoneel en de familie behoort, het lijden van den patiënt zooveel mogelijk te verzachten, het nem geestelijk draaglijk te maken, dan dat het-' nog noodig is er hier den nadruk op *e 'eggen Het geneeskundig werk is een doelmatig handelen met waarden, die aan het handelen richting geven en waaraan het gemeten wordt." Het anti-rev. „Friesch Dagblad" schrijft: „Wij meenden, dat men de goede vruchten van de inwerking van den socialistisch en geest het best dadr zou kunnen proeven, waar het socialisme gedurende, langen tijd schier onbeperkt had geheerscht en de be volking „gezegend" Welnu, wij waren ge durende verscheidene jaren persoonlijk in de gelegenheid, om de proef op de soip. tc nemen. En we kunnen het niet helpen, dat de resultaten in den rooden Zuid-Oosthoek zijn wat ze zijn: een volk van het grofste materialisme doordrongen, dat geen God kent dan de buik, en geen genot, dan zinne lijk genot. Een volk, waar veel levens moeheid wordt gevonden, waaronder de zelfmoord groote afmetingen aannam. Wat doet nu ,.Het Volk"? Toont het aan, dat wat wij beweerden, een onwaarheid is? Neen: het beweert alleen en vordert stil zwijgend, dat wij dat op zijn gezag zullen aanvaarden, „dat het socialisme hiervoor niet verantwoordelijk is." Wij achten het socialisme er wel en in hoofdzaak alleen voor verantwoordelijk! Het was daar immers gedurende vele jaren beheerscher der geesten! Daar at men den rooden ossehaas en biefstuk. Het is het land, waar Troelstra en Suze zelf heen trekken in verkiezingsdagen, waar de socialistische straatpredikers, den lieden wijs maken, „dat ze in Amerika de treinen met tarwe als brandstof laten loopen, terwijl zij de bewusten daar „doodgaan van den honger" Wie de vruchten wil zien van de prediking van het historisch materia lisme der socialisten bij een volk, dat weinig tegengif genoot in het Evangelie, die reize naar Frieslands Zuid-Oosthoek en zie! Het zal een bevolking aantreffen, die geestelijk zóó arm is, als men slechts zelden vond. Een toestand van stelselmatig ge kweekte ontevredenheid en haat, van doffe moedeloosheid naast lichtzinnige verwaand heid, van werkschuwheid naast onverschil ligheid van onvermoeid schrapen bij angstige vreeze des doods en siddering voor het graf, zonder God en zonder hoop. Een bodem, door het Socialisme geschikt gemaakt, om de Communistische woelingen te kweeken, waar Troelstra het bed- heeft gespreid voor Jo de Haas en zijn extre misten. Daartusschen leeft een kuddeke Christe nen, dat hoogere beginselen kent, dat nog als een zoutend zout voor algeheelen onder gang in het materialisme bewaard bleef. Dat nog in staat is om het uitgeleefde socialisme, voor zoover het zich niet werpt in de armen van het Communisme, van nieuwe levenskracht te voorzien. Nlu ergert „Het Volk" zich, dat wij deze dingen zeggen zóó scherp, dat zij in de werkelijkheid zijn. Wij kunnen dat niet verbeteren. En wat die „ergernis" betreft, het ver baast zeker niemand, dat het alléén de „fijngevoelige' ziel van „Het Volk is, die hierover leed draagt. Immers het blad be diende zich altoos van zoo zoetvloeiende taal en drukte zich steeds zoo zacht en correct uit over den tegenstander, dat het buiengewoon „onlief" moet heeten, zijn Partij aldus te durven aanspreken. Wij be loven dat spreekt van zelf dan ook onder een vloed van tranen beterschap voor het vervolg." bi officieele kringen te Londen is geen ^kel bericht ontvangen dat den indruk ttlaakt dat de toestand te Hankau thans er- ^er 's dan gisteren. De toestand is echter ®rnstig, en één enkele vonk zou den brand 111 het kruit kunnen doen steken. 258 Engelsche vrouwen en kinderen en Ook eenige mannen zijn gisteren van Hankau "aar Sjanghai vertrokken. i, ^en telegram uit Japansche bron d.d. 6 ~a*1Uari zegt, dat de Engelsche vlag niet lan- !ier boven het gebouw van het Engelsche jCnsulaat-generaal waait. Sedert den och- worden de consulaatsgebouwen door mneesche troepen bewaakt, terwijl dc con- i^1_generaal er nog steeds verblijf houdt. De gelsche onderdanen die nog te Hankau ertoeven, hebben de wijk genomen naar de Bebouwen van de Hongkong Shanghai Bank en de Asiatic Petroleum Company, die even- e«ns door Chineesche troepen en posters ^■^rden bewaakt. De Britsche concessie i^ordt thans beheerd door een comité van I»!' personen, gekozen uit de plaatselijke *-°2o mintang. evacutatie zoowel van Britsche man- r n vrouwen uit Tsjengtoe en van ande- CtteQ *n ^et Zuiden en Westen van 1ina is begonnen. "-bt Kioekiang wordt gemeld, dat gisteren e» opstand uitbrak tegen de Engelsche con- £esne, doch dat militaire politic tijdig aan nam om de menigte te beletten, de conccs- S,eT betreden. 111 totaal zijn zestig Amerikaansche vrou- en en kinderen uit Hankau geëvacueerd. sloten gehouden in de gebouwen der Asiatic Petroleum Company, maar men verwacht dat zij spoedig bevrijd zullen worden. De toestand in de andere concessies is niet be kend, ofschoon de evacuatie van vrouwen en kinderen is aangekondigd. Uit Kamtsjakta wordt gemeld dat een he vige orkaan het schiereiland heeft geteis terd. Vijftig visschersschepen worden ver mist. Ook een kustvaartuig, waarop zich ze ventig personen bevinden, is niet aangeko men. Na een conferentie met president Coo- lidge verklaarde Borah, de voorzitter van de Senaatscommissie van Buitenlandsche Za ken, dat de Vereenigde Staten geen reden hadden om in Nicaragua te intervenieeren. De president had hem niet het bewijs gele verd, dat de levens en eigendommen der Amerikanen in Nicaragua zoodanig in gevaar verkeerden, dat ook maar in de verste ver te interventie van Amerika gerechtvaardigd was. Naar Borah's meening hield zuiver het geweld der Amerikaansche wapens het re gime van president Diaz in stand. Indien er iemand volgens de grondwet recht had op het presidentschap van Nicaragua, was het dr. Sacasa. De „Vorwarts" doet een heftigen aanval op de 'door de rijksregeering ingediende be grooting. Het blad noemt deze begrooting een reusachtig schandaal, vraagt, waar het overschot van. 2 milliard van 1924 gebleven is en beschldigt er in het bijzonder het de partement van de rijksweer van, dat het zich niets aantrekt van het recht op con trole der rijksuitgaven, dat de rijksdag heeft. Het Rijkskabinet heeft gisteren de bespre kingen betreffende de instructies, welke Gisteren was de toestand zoo -gespannen aan generaal von Pawel-s en legatieraad For- °^eÜjk. De Engelsche concessie is geheel ster zullen worden meegegeven, bij hun on- 6 derhandelingen over Duitschland's ontwape ning; bëindigd. De beide heeren vertrekken heden uit Berlijn. Naar de bladen melden, is te Berlijn op nieuw een nota van den raad van ambassa deurs betreffende de ontwapeningsquaestie aangeboden. Jte a acht der nationalisten. De bankza- ve!>^n ^iec^ stopgezet in weerwil van ae ord er'nöen der nationaliteiten, dat zij de sPan ?0uden handhaven. Men wacht met nisSc,ninÊ den verderen loop der gebeurte- af. De correspondent van Reuter en re Personen worden door portiers opge- Dariac, president voor de subcommissie voor de schulden uit de Kamer van Afge vaardigden, heeft aan Murray Butler, den president van de Columbia-universiteil, een brief geschreven, waarin hij zijn volkomen adhaesie met het manifest der professoren van de universiteit bevestigt. Hij herhaalt dat inzake de schulden het egoïsme van een enkelen geallieerde allen zou kunnen doo den, De thans voorgestelde regeling is, naar het Frankrijk voorkomt, in strijd met de be loften van recht en rede; Frankrijk zou zich niet kunnen voorstellen, dat na het herstel van een duurzamen Europeeschen vrede, de oerlogssmarten zouden voortduren in den vorm van het opbrengen van belastingen ten profijte van Amerika. Een nieuwe bijeen komst van debiteuren is daarom onvermijde lijk tot het verkrijgen van een rechtvaardige, regeling, maar er is hier voor Frankrijk geen sprake van rancune of haat. Het geld zal de keten van Lafayette tot Pershing niet breken. Naar wij vernemen, heeft de Egyptische gezant bij het Nederlandsche Hof, de heer Moussa Pacha, het voornemen zich binnen kort in het particuliere leven terug te trek ken. De gezant zal na zijn vertrek vervangen worden door Aziz Izzet Pacha, die tevens bij het Britsche Hof is geaccrediteerd. Slechts weinig slachtoffers. Niettegenstaande de waarschuwingen aan de wielrijders, dat zij Vrijdag een aan hun -ijwiel bevestigd belastingplaatje-1927 zou den moeten toonen, waren er weder een aantal die aan die verplichting niet hadden voldaan en óf nog het oude plaatje op hun rijwiel hadden, óf er geen enkel op na hiel den: Het aantal van deze nonchalante wiel rijders schijnt echter wel ieder jaar kleiner te worden. Op vier plaatsen in de Residentie is de politie Vrijdag buitengewoon waakzaam geweest. Op de Groenmarkt, de Plaats, het Scbeveningsche Veer en op Plein 1813 had men zich geposteerd. Echter was op geen der vier plaatsen de vangst van overtreders groot. Naar schatting werden er een 50 rijwielen in beslag genomen en naar het kantoor der directe belastingen gebracht. Dc meesten, die zich van hun vervoermiddel beroofd zagen, kozen de wijste partij en begaven zich onmiddellijk naar genoemd kantoor, waar zij er met een geringe boete af kwa men. Zij, die het plaatje in den zak hadden en daardoor althans hun goeden wil getoond hadden, kwamen er zelfs af met 1 gulden boete, de anderen kregen meest 3 gulden te betalen. Degenen, die het op een vonnis van den Politie-rechter laten aankomen, zul len er wel minder goedkoop afkomen. Waar verleden jaar op den eersten dag van de controle de inbeslagneming eenige honderden rijwielen betrof, is de verminde ring wel opmerkelijk. In den loop van 1926 werden in Den Haag 4000 processen-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder plaatje. Donderdagmiddag om drie uur kwam bij een der bewoonsters van de Passage, te Rotterdam, een Zigeunerin, die vroeg of er stoelen te matten waren. Er waren geen kapotte stoelen. Toen vroeg de bruine vrouw: mag ik u dan de toekomst voorspellen? Haar donkere oogen leken in een mysteri euze toekomst te kijken. De juffrouw wilde óók zien achter het gordijn en zij liet dc Zigeunerin binnen. Bruine vingers gleden langs de handpalm der blanke vrouw, die doorhuiverd werd van ontsluierde geheimen. Even beefden de lippen van de Zigeunerin; toen klonk het vast: Uw man, die zeeman is, zal spoedig huiswaarts keeren. Bij zijne terugkomst zult gij een geldstuk vermissen.... De bruine vrouw verdween even geheim zinnig als zij gekomen was. De juffrouw heeft nog eens in het bakje gekeken, waaruit zij het geldstukje had ge haald, dat de Zigeunerin als loon gevraagd had. Haar geloof in waarzegsters is thans onwankelbaar, want voorspelling is uitge komen: de juffrouw vermist een briefje van vijf en twintig gulden. Maar" zij heeft te vroeg gekeken! (Msb.) Met de aanhouding van de gebrs. B. uit Bleijerheide (Limb.) heeft de Kerkraadsche politie een goede vangst gedaan. Zij zijn debet aan den diefstal op Eersten Kerst dag gepleegd in den winkel van Sch., al daar, terwijl voorts gebleken is, dat zij ook de dade-s zijn van de 5 diefstallen metb'-aak gepleegd den laatsten tijd in Bleijerheide, Chèvremont, Kaalheide 'en Spekholzerheide. Bijna alle gestolen goederen van allerlei soort konden in beslag genomen worden. De gebrs. B„ die niet gunstig bekend staan, zijn in het Huis van Bewaring te Maastricht ingesloten. Het aantal gevallen van griep, neemt te Leiden bij den dag toe. Gelukkig heeft de ziekte een goedaardig verloop. JEUGDIGE DEUGNIET. Een 14-jarig jongmensch, afkomstig uit Enschede, en leerling der Mulo-school ajdaar, is te Amersfoort aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van een revol ver en een bedrag van 75. Morgen wordt hij naar Enschede teruggebracht. DE ONMISBARE. Onlangs werd gemeld, dat de gemeente raad van Grambergen besloot de betreirking i van nachtwacht af te schaffen. „De Stan daard" verneemt thans, dat de burgerij den titularis niet wil missen. Zij heeft besloten de gelden voor zijn bezoldiging bijeen te brengen. Door een lichtkoker binnen gekomen. Op de tweede étagé van het perceel De Sillestraat 7 bij de Theresiastraat te 's-Hege, is in den nacht van Donderdag op Vrijdagnacht brand ontstaan. De rook was zoo doordringend, dat de brandweer niet op de gewoue wijze kon binnenkomen. Zij is daarop met schufladders boven op het dak geklommen en heeft zich van daar af doorj een lichtkoker laten afzakken, Kruipendel (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25 cl over den vloer en gewapend met rookmas- kers hebben de brandweermannen aldus de voorkamer weten te bereiken. Toen zagen zij, dat van een divan-rustbed, dat met een soort zeegras gevuld was geweest, de ge- heele inhoud was weggesmeuld Zij vonden een vloerkleed, dat door den brand ver nield was, terwijl in den vloer eenige gaten waren gebrand. Met behulp van een straal van de motor spuit wist de brandweer erger te voor komen. De brand was spoedig gebluscht. De kamer was bewoond door mevr. J. C. R„ die alleen thuis was en in nachtgewaad de straat op moest vluchjen. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaats gehad. De oor zaak is tot nu toe niet met zekerheid vast te stellen. De aangehoudene D„ verdacht van een poging tot inbraak bij de firma Van Wezel te Hengelo (O.), is op vrije voeten gesteld. Met - de nieuwe begraafplaats aan den Stienserweg te Leeuwarden, welke eenige jaren geleden is aangelegd, is de gemeente tot nog toe niet bijzonder gelukkig geweest. Destijds toch heeft de nieuwe doodenakker heel wat pennen in beweging gebracht, toen bekend werd, dat met den aanleg iets min der dan honderdduizend gulden gemoeid was geweest. Later bleek bovendien, dat de begraaplaats vol water stond; zij was toen nog slechts weinige maanden in ge bruik. Wie er een kijkje nam, kon waar nemen, hoe hier en daar het grondwater tot boven, de grindlaag der paden was ge stegen. De directie van gemeentewerken hefeft thans na een proefneming welke bijna 'n jaar duurde, als baar meening kenbaar gemaakt, dat afdoende verbetering kan worden ver kregen, indien het terrein door tamelijk breede draineeringsgleuven van poreuze samenstelling wordt doorsneden. Deze ver betering zal echter een groote som gelds vorderen en het is aan twijfel onderhevig, of het gemeentebestuur hiervoor te vinden zal zijn, daar de nieuwe begraafplaats nu reeds meer dan vierhonderdduizend gulden heeft gekost. De gemeenteraad van Assen beeft eer voorstel van den heer Veeninga om de kermis af te schaffen, met negen tegen vijf stemmen verworpen. Uit een overzicht van de Amerikaansche Interstate Commerce over 1925 gepubliceerd aangaande de overwegen der spoorwegen daar te lande en waarvan het Hbl. cijfers ontving, blijkt, dat er in Ame-ika in totaal zijn 27161 bewaakte spooroverwegen en 205.594 onbewaakte, terwijl er in dat jaar 8668 nieuwe overwegen bijkwamen en 776: werden opgeheven, zoodat aan bet einde van dat jaar het totaal-aantal overwegen in Amerika bedroeg 233.658, Van de bewaakte overwegen waren e- 6298 afgesloten door hekken e.a., 7902 be waakt door een wachter, 5710 voorzien van een hoorbaar en zichtbaar signaal, 5649 voorzien van een hoorbaar signaal en 1602 van een zichtbaar signaa.l Op de overwegen zijn in 1925 in Amerika voorgekomen 5479 ongevallen, waarbij 2206 personen gedood en 6555 personen gewond werden. Van deze ongevallen werden 24 treinontsporingen veroorzaakt op de over wegen. Van dc bijna twintig milüoen auto mobielen of om precies te zijn 19.954.347 auto's die Amerika telt, waren er 4576 bij deze ongevallen betrokken. Hiervan werden 999 door een trein van terzijde aan gereden. Maandag 10 Januari a.s. zal door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een bezoek worden gebracht aan den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond. In den voormiddag zal Z.Exc. door het hoofdbestuur van den bond wor den ontvangen op het hoofdkantoor van den N. C. B. te Tilburg. Bij deze ontvangst zul len tevens aanwezig zijn de voorzitters der diverse instellingen van den N. C. B. Het doel van Z. Exc. is, zich op de hoogte te stellen van de taak, inrichting en werk wijze van deze R. K. Boeren-o-ganisatie, cffe zïcfi uftstreSf over <fe bisdommen 's-Hertogenbosch en Breda en nagenoeg 40.0C0 leden telt Van Tilburg uit is de Minister voorne mens een bezoek te brengen aan de fabrie ken van de Coöp. Handelsvereeniging van den N. C. B. te Veghel. BLOEMKOOLTEELT. Onder leiding van de heeren P. Slot te Broek op Langendijk en W. Balk te Alkmaar, is eqn commissie naar Italië ver trokken om daar vanwege de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland studie te maken van de bloemkool teelt en in het bijzonder van het winnen van zaad. Ook zal aan de wijze van oog sten bijzondere aandacht worden gewijd. De slechte resultaten met dc bloemkoolteelt in de Streek en Langendijk. de laatste jaren opgedaan, doen naar middelen uitzien om die te verbeteren. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ABSIA 6/1 Curasao te San Pedro. ALDERAMIN 6/1 v. Baltimore te Imming- ham. AMELAND 5/1 v. Las Palmas, La Plata n. Antwerpen. ARY SCHEFFER 5/1 v. Rott. te Havre. BATAVIER V 7/1 v.m. 8 u. 50 v. Rott. te Gravesend. BRITSUM 6/1 v. Dakar n. Foundigio Ugne. DEN HAAG 6/1 New Orleans n. Rotterdam. EEM 6/1 Sagres gep., Rotterd. n. Huelva. GROENLO 6/1 Sagres pep., Barry n. Bona. HELENA 6/1 Quessant gep., Port Beira n. Vlaardingen. MAGDALENA 6/1 Sagres gep., Rotterd. n. Bagncli. NAALDWIJK 7/1 Quessant hgep., Bilbao n. Rott. SEINE, sleepb., 6/1 Malta, Port Said n. Cas- tellon. SULTAN VAN LjANGKAT 6/1 Gibraltar gep., Rotterd. n. Constantza. TERNEUZEN 5/1 v. Rotterd. te Marseille. TEXELSTROOM 5/1 v. Amsterd. te Man- 4chester. TUNIS A. 29/12 Frank Delmas, Rott. WOENSDRECHT 5/1 v.m. 10 u. 33 op 500 m. W. v. Valentia gesign., Galveston n. Land's End v.o. IJSELDIJK 6/1 Kaap Frio gep., v. Roott. n. B. Aires (v. o.). ZAANDIJK 6/1 Finisterre gep., Huelva n. Rotterdam. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. GROTIUS (thuisr.) 6/1 cv. Colombo. MOENA (uitr.) 6/1 v. Suez. RONDO (thuisr.) 7/1 te Londen. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) 3/1 v. Teneriffe. GELRIA (thuisr.) pass. 6/1 Quessant. ORANIA (uitr.) 6/1 v. Cherbourg. KON. NED. STB. MIJ KON W.-L MAILD. ACHILLES 6/1 v. Gravosa n. Bari. AMERSFOORT (uitr.) 4/1 v. Mollendo. AURORA 7/1 v. Hamburg te Amsterdam. DIDO 6/1 v. Stettin te Gothenburg. EOS 7/1 v. Amst. te Rott. FAUNA 6/1 v. Vigo n. Lissabon. FLORA 5/1 v. New York n. Curasao. HEBE 6/1 v. Gibraltar n. Lissabon. IRENE, Valencia n. Rott., pass. 5/1 Gi braltar. NEPTUNUS 6/1 v. Gibraltar n. Oran. NOTOS 7/1 v. Amst. te Rotterdam. POLLUX 6/1 v. Amst. te Hamburg. STELLA 6/1 v. Algiers n. Amst. ULYSSES. 6/1 v. Smyrna te Constantinopel. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BOEROE 7/1 v. East London n. Durban. MAPIA 7/1 v. Antwerpen n. Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECKTDIJK, Rett. n/d. Pacifickttst, 6/1 v. Londen. MAASDAM, Rott. n. New York, 6/i 's midd. 12 u. 200 mijl W. v. Scilly. MONTGOMERYSHIRE 7/1 v'd. Pacific- kusr, 1. v. Hamburg, te Rotterdam. NEBRASKA 5/1 San Francisoo n. Rotter dam. VOLENDAM, Rott. n. New York 7/1 v.m. v. Southampton. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ABBEKERK 6/1 v. Bremengi. TRott. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. KOUDEKERK (uitr.) 6/1 te Port Said. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OLDEKERK (thuisr.) 6/1 te Penang. SIMALOER (thuisr.) 8 '1 n.tn. 2 u. te Rott. verwacht. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. RIJNLAND 6/1 v. Hamburg n. Amsterdam. IJSTROOM (thuisr.) 6/1 te Havre. JAVA—NEW YORK LIJN. BINTANG, New York n. Java, pass. 4/1 Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG 6/1 v. Rott. te Hamburg. INSULINDE (uitr.) 6/1 n.m. 2 u. te Mar seille. KEDOE (uitr.) 6/1 v. Suez. TABANAN 7/1 v. Batavia te Rotterdam, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI (thuidr.) 6/1 v. Las Palmas POELDIJK (uitr.) 6/1 te Antwerpen. STOOMVAART-MIJ OCEAAN. JASON 6,1 Liverpool te Batavia. AMSTERDAM, 7 Jan Aardappelen. (Be richt v./d mak. Jac. Knoop.) Zeeuw sche Bonten f 4.204.30. id. Blauwen f 4:905, id. Bh Eigenheimers f 3.904, id. Rood star f 3.60—3.70. id. Juin per 50 kg. f 2—2.10, id. Eigenheimers f 3.703.80, id. Eigen heimer poters f 2.802.90, id. Blauwe po tets f 2.402.50, id. Bonte poters f 2.402.50, id. Roodstar poters f 2.70, Anna Paulowna Zand Roodsrar f 3.804, Flakkeesche Eigen heimers f 3.753.80, id. Roodstar f 3.70— 3.80, ld. Eigenh. poters f 2.903, Spuische Eigenheimers f 3.803.90, id. Graafjes f 3 per hl. MIDDELHARNIS, 4 Jan. (Centrale Groenten- en Fruitveiling.) Uien tnet U. C. B. Merk grove f 1.90, gewone f 2.162.20, drielingen f 1.24, Pieklers f 1.41, uien zonder U.C.B. Merk grove f 1.80, gewone f 1.60, Pieklers f 1.24, alles per inclusief de baal Aanvoer 30.000 kg. LEEUWARDEN, 7 Jan. Boter. Aanvoer 4'3 en 40 6 v. Mijn hoogste prijs f 2.11, tnid- denprijs f 2.10, laagste f 1.85. Veiling hoogste prijs f 1:99. laagste f 1.58. Noteering van de commissie f 2.14. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) f 2.12. Kaas. Sleutel kaas f 0.390.59. nagelkaas f 0.18—0.41, Goudsche f 035—0.90, Edam mer f 0.320.71. Aanvoer 29.073. ZWOLLE, 7 Jan. Boter. Aangevoerd 15/3 v., 10/6 en 380 stukken, samen 590 kg. Prijzen per l/8v.f4346perkg. f2.202.40 Vee. Aangevoerd 635 runderen. 178 gras kalveren, 165 nuchtere kalveren, 22 schapen, 171 varkens en 711 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.6Ó0.90, id. kalveren f 1.201.00, idem varkens f 0.600.64 per kg. schapen f 1428. Handel in neurende en verschgeka''de koeien alsmede vaarzen traag, vet vee redelijk, stieren en kalveren minder goed. LEIDEN, 7 man. Kaas. Aanvoer 68 par tijen. Handel matig. Goudsche le soort f 4750, 2e soort f 4246 i-eidsche le soort f 4852, 2e soort f 4Q46. Vee. Aanvoer 7 stiereK f 2.504.20, 91 kalf en melkkoeien f 2.253.00, 205 vare koeien f 1.602.75, 262 vette ossen en kot en f 2.604.75, 5696 ct. p. kg. 4 vette kal veren 115170 ct. p. kg, 89 nuchtere al- veren f 715, 870 vette schapen f 23—36, 680 weide schapen f 1829, 467 magere varkens f 17i 50, 673 biggen f714. LEEUWARDEN, 7 Jan. Vee. Aangevoerd 103 stieren f 180—450, 252 vette kceien 160—350, per kg. f 0.70—0.92 530 melk en kalfkoeien f 140390 52 vetet kalveren f40—85, 110 pinken f60—150, 238 nuch tere kalveren f 916, 245 vette schapen f2537, 90 weideschapen f 1527; 1183 lammeren f 1624, 1314 vette varkens f55145 per kg. f 0.590.66, 112 magere varkens f2555, 220 kleine biggen f 7-'ó 15. 22 paarden, 23 bokken. Handel in gebruiksvee stug, vette koeien en stieren goed prijshoudend, vette kalveren vaster, nuchter kalveren minder goed, var kens goed prijshoudend, woivee iets flauwer, zouters f 0.600.64 per kg. Eieren. Aanvoer 14.000 kippen-, f 6 Vt— 10, 200 eenden- f 89 pier 100 st. ALKMAAR, 7 Jan. Kaas. Ter markt waren 90 stapels, wegende 95.000 kg. Fa- brie ks kaas kleine f 45, commissie f 46, boe renkaas kleine f 46 commissie f 45, Handel matig. UTRECHT, 7 Jan. Kaas. Aangevoerd 26 partijen, tezamen 6500 kg. Prijzen le soort f 41—42, 2e soort f 28—40, rijksmerk f 4045, zware f 49. Handel matig. VOOR DE ZWAAR BEPROEFDE MISSIES VAN CHINA EN MONGOLIË. Het Comité tot steun der zwaar beproefde missies van China en Mongolië meldt, dat thans in to aal bij den aigemeenen Penning meester den Weleerw heer Ant. de Wit, kapelaan te Arnhem (giro 63879) is ingeko men 19.291.15. Op 12 Februari a.s. zal naar uit Amster dam gemeld wordt, Richard van Helvoirt Pel zijn 25-jarig zangersjubileum vieren. De feestelijkheid zal in Den Haag plaats vin den. Een commissie ter voorbereiding is bezig zich te vormen. 152. In de ministerbank zaten Methusalem, de minister van het spuitwezen, Snorrekop, de mi nister van Marine, en Ossentong, de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, met aandacht naar dep geachten af gevaardigde Dwarskijker te luis teren. Nummer 152. 153. Toen meneer Doolittle de vergaderzaal binnentrad, stond voorzitter Huilebalk dadelijk zijn plaats aan hem af. Meneer legde zijn steek voor den langen neus van secretaris Miereneter en hield een gloedvol betoog over de heerlijke frischheid van eau de cologne. 154. Doch Miereneter kon de verleiding niet weerstaan, stil letjes den steek van meneer Doolittls op te zetten en eens even te kijken in zijn zakspiegel of het hoofddeksel hem niet prachtig stond. Nu, hij was buitengewoon niet zichzelf tevreden en nam zich voor, óók zoo'n mooien steek te koopen. Nummer 153, Nummer 154. 155. Maar de geachte afgevaar digden konden zich niet goed houden bij dezen schelmenstreek van secretaris Miereneter. Een algemeen gelach steeg uit de anders zoo ernstige vergade ring 00- .Wordt vervolgd, Nummer 155,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 11