H nnwiinumiiiiHiHi ij m mis ihiwhhhibh Jaarvergadering Landarbeïdersbond „St. Deus Ledit' iiitiiitniiiiiiMiMiiiiitiniiiiiiiiiiiiinitiMii B i F. W. A. BROM I GROOTE UITVERKOOP REDE VAN DEN HEER B. N. LOERAKKER S Paul Krugerstr. 19 - Krocht 8 b.d. Nieuwe Groenmarkt i Boekhandel - Religieuze Atfikelsn - Kantoorboekhandel - S wegens verplaatsing onzer zaak Paul Krugerstr. 19 5 S na ar Krocht 8.§J ONGEKEND LAGE PRIJZEN! - ZIET DE ETALAGE! SI 42362 De zetel van Bloembollencultuur UIT BOEK EN BLAD. SPORT EN WEDSTRIJDEN. R. K. F. D. H. V. B. N. V. B. Programma voor Zondag. R.K. V. V. Purmerend. Concordia ILisse I. R.K. Soortv. „G. V. O." Krommenie. De vergadering wordt geopend met een 'geanimeerd woord van. den voorzitter, den heer A. J. Loerakker, deze wenscht de aan wezigen een gelukkig Nieuwjaar, geeft een overzicht van hetgeen te doen stond en het geen geschied is. De naam van St. Deus De- dit is hoog gehouden. Wij hebben gedaan, wat mogelijk was, om de kameraden tot de organisatie te brengen. Er is reden tot dank baarheid. Wii hebben het ledental zien stij gen. Op 1 Januari 1925 7010 leden en 81 adspiranten; 1 Jan. 1926 6930 leden en 218 adspiranten. Het ledental op einde November 1926 be draagt 7500; adspiranten 290, hetgeen een vooruitgang beteekent. Ook op het overige werk kunnen we met dankbaarheid terug zien. Wij hebben laten zien, dat we den vre de liefhebben in samenleving en bedrijf. Schondt men de rechten der arbeiders, dan hebben we laten zien, dat we voor onze rechten weten on te komen. Tegen onzen wil zijn we in den strijd betrokken. Op 1 Jan. 1926 bedroeg het bondskapitaal 'f 185000; volgens de voorloopige balans over 1926 208000.—. Wij zijn nu weer bijeen om te beraad slagen. Niet alle wenschen kunnen worden bevredigd. Hoe de uitslag zij, als we slechts volgens overuiging stemmen, als we slechts beoogen het grootmaken van onzen bond, kunnen we rustig de beslissingen nemen, welke te nemen zijn. Naast het practische werk moet van deze vergadering nog iets anders uitgaan, n.l. een boodschap aan on ze werkgevers van een krachtige organisa tie der landarbeiders, die hun plaats verdie nen voor hun nuttig werk. Zij hebben als wij, den plicht Christen te zijn in de samen leving. Wij hebben een woord te zeggen aan onze gemeentelijke overheid, zij moet we ien, dat de landarbeider moet leven, die.in den winter broodeloos wordt gemaakt. Ook aan de landsoverheid hebben we wat te zeg gen. Bescherming vragen wij ook voor den landarbeider. Den ongeorganiseerden hebben wij te zeggen, dat zij den contributie niet straffeloos in den zak mogen houden, waar door zij indirect de onrust steunen. Jonge vakgenooten moeten wij wijzen op de ge varen, die hen omringen. Met deze punten voor oogen, zullen wij deze dagen nuttig werk kunnen doen voor onze landarbeiders. Gods zegen op dit stre ven afsmeekend, verklaart de heer Loerak ker de vergadering geopend. Punt 2 de agend^ verslag Centrale Com missie, accountants-rapport en financieel be heer. Zonder discussie aangenomen en goed gekeurd. Punt 4. Verkiezing van voorzitter, redac teur en leden van den bestuursraad. De heer Bouhuis vraagt, of er geen maat regelen kunnen genomen worden den vrou wen-arbeid tegen te gaan. Spr. schetst het werk der vrouwen in de bollenschuren en de gevaren, welke hare aanwezigheid voor mannen meebrengt. Spr. roept de medewer king van bestuur en geest- adviseur in, in deze aangelegenheid. Spr vraagt, of het geen door onzen bondsvoorzitter in de Ka mer wordt gezegd, in het orgaan kan wor den opgenomen. De voorzitter wil een verzuim herstellen. In zijn openingswoord is onwillekeurig ver- zujmd den Geestelijk adviseur welkom te heeten. Spr. brengt een woord van welkom aan den voorzitter van den Christelijken Lanaarbeidersbond, den heer Simons, die is binnengekomen. Het doet den voorzitter genoegen uit de vergadering geen kritiek te hebben gehoord omtrent het beleid van 't bestuur. Ten opzichte van den vrouwenarbeid in de Bollenstreek is reeds iets gedaan. Vriend Bouhuis heeft te kennen willen geven, dat er niet voldoende aandacht aan geschon ken is. In het collectief contract staat, dat er geen vrouwen mogen worden aangeno men, zoolang er bruikbare mannen zijn. In den zomer kan vrouwenarbeid niet geheei ontbeerd worden. Spr. is niet blind voor de zedelijkheids gevaren, die hare aanwezigheid oplevert. De voorzitter is bereid deze zaak in een districtsvergadering ter sprake te brengen en te zien, wat er kan bereikt worden. Hst gevaar is ook voor de getrouwden niet denkbeeldig. Dat maakt de zaak zoo moei lijk. Spr. is van meening, dat hetgeen in de Kamer wordt besproken, rechtstreeksch verband houdt met de belangen der land arbeiders, in 't orgaan moet worden opge nomen. De heer v. d. Vlugt uit Lisse brengt in 't midden, dat de gelijkstelling, die er dient te zijn in klassen (werkloosheidsverzekering en contributie moeten correspondeeren) niet is doorgevoerd. Zoo erg is 't niet, meent spr. De praktijk brengt hier eigenaardige moeilijkheden. Lisse heeft zich hieraan steeds gehouden. In 't algemeen kan niet worden gezegd evenwel, dat in naburige afdeelingen in totaal minder wordt betaald. Spr. zal intusschen zijn aandacht aan deze aangelegenheid schenken. Spr. dankt voor het woord van hulde door den heer Nagtzaam gesproken namens de landarbeiders van West-Brabant, Nog enkele opmerkingen worden ge maakt, waarna de voorzitter met genoegen constateert, dat gebleken is, dat het bestuur nog het vertrouwen heeft. Agendanummer 4. Overeenkomstig het bepaalde in art. 20 yan het Huish. Reglement zijn gekozen: Tot voorziter, A. J. Loerakker. Tot redacteur, A. J. Loerakker. Tot leden van den Bestuursraad: voor district I Joh. Brouwer te Blauwhuis; II J, G. Kral te Ter Apelkanaal V H. Kooien te Deurne; VI P. Roovers te Langeweg; VII Jac. v. d. Klundert te Standaa-buiten; IX E. v. d. Acker te Terhole; X J. v. Tol te Alphen; XI C. Zandvliet te 's-Hage; XII C. v. d. Berg te Lisse; XTV J. Driehuis te Vinkeveen. (al deze benoemde zijn aftredenden), voor district III (Drentsceh en Overijselsche Afdeelingen) is geen candidaat opgegeven. Het Hoofdbestuur heeft overeenkomstig het besluit van den Bondsraad, in de vacature G. Th. v. Os, tijdelijk voo-zien door de benoeming van B. Sybom te Erica; Wettelijke regeling collectief contract. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan een bestuursvoorstel, waarbij machti ging wordt verleend, Om, wanneer zulks door wettelijke regeling van het collectief contract noodzakelijk mocht blijken, de sta tuten zoodanig te wijzigen, als in verband met de wettelijke regeling wordt gevorderd. VOORSTELLEN DER AFDEELINGEN. De werkloozenkas. Door de afd. Zoeterwoude, Boschkapelle, Langeweg. Achthuizen en Lisse wdrden voorstellen betreffende de werkloozenkas ingediend. Het bestuur acht de meeste niet uitvoer baar. Het voorstel Lisse om adspiranten van 1618 jaar tot de verzekering toe te laten acht het bestuur een verbetering. Een fi nancieel schema is voor dit doel reeds ge reedgekomen. i De heer Simons spreekt een kort en har telijk woord en roemt de goede samen werking tusschen de beide bonden. Nadat de vergadering is gefotografeerd, wordt ze geschorst tot half acht. AVONDVERGADERING. De beteekenis der collectieve contracten en de verbindendverklaring daarvan. Rede prof. Aengenent. Het vraagstuk der verbindendverklaring der arbeidscontracten is een brandend vraagstuk, bijzonder actueel, niet alleen in landbouwkringen. De uiteenzettingen, die ik zal geven, zijn in drie deelen te splitsen. Wat is te verstaan onder de verbindend verklaring van 't collectief arbeidscontract? Welke voordeelen verwachten de# voorstan ders daarvan? En welke zijn de bezwaren der tegenstanders? Ten derde: welke zijn de voornaamste be palingen door den vosigen arbeids-minister er in neergelegd? De tegenwoordige minister heeft een foor stel tot civiel-rechterlijke regeling inge diend en gezegd, dat hij nog niet zal komen met een publiek-rechtelijke regeling. Dus, een verbindendverklaring is van dezen mi nister waarschijnlijk niet te wachten. Bij de privaat-rechtelijke regeling worden vastge legd de verplichtingen der beide contrac- teerende partijen. Alleen een summiere aanduiding bestaat thans alleen; de verplichtingen zijn niet ge regeld. Wie er zijn verbonden, staat wet telijk niet vast. Als een lid zijn verplich tingen niet nakomt, wie is dan aansprake lijk, de vereeniging of het individu? In 1925 bestonden er 809 collectieve con tracten, waaronder 17 landelijke. Met 't oog daarop dringt een civiel-rechtelijke re geling. Daarnaast staat de publiek-rechtelijke re geling, d.i. de verplichtingen, die de con- tracteerende partijen op zich nemen,- ook buiten den kring der organisaties bindend verklaard kunnen worden. Ock deze rege ling is noodig. Komt die er niet, dan blijft t gevaar, dat de ontwikkeling van 't insti tuut collectieve arbeidscontracten groote moeilijkheden oplevert. Dit instituut is in 't belang van den socialen vrede in de maat schappij. De concurrentie van niet anderteekenaars heeft men trachten weg te nemen, door de voorwaarden van 't contract uit te strekken tot niet-geo-ganiseerden, door 't stellen van minder gunstige arbeidsvoorwaarden, dooi t verplichte lidmaatschap te eischen. Deze middelen hebben gefaald. Daarom is geroe pen om het middel: de verbindendverkla ring. De commissie-Drucher heeft gelrachl het daarheen te leiden. De commissie uit werkgeverskringen in 1923 verklaarde zich er voor, en in 't zelfde jaar heeft de Hooge Raad van Arbeid zich voor dit beginsel uitgesproken. Thans komt spr. aan de tweede vraag, door hem gesteld. De voordeelen zijn: 1. door de verbin dendverklaring worden de belemmeringen uit den weg geruimd en de concurrentie der niet-onderteekenaars elimineert, 2. een stap wordt gezet in de richting der bedrijfs organisatie, geheel liggend in de lijn onzer christelijke gedachte en regelend, wat voor het bedrijf wenschelijk wordt geacht. Het ideaal is, dat de betrokken groepen regelen, wat goed voor beide is. Geen staatsdwang, die een zekere eenvormigheid in 't leven roept. 3. Daardoor komt te vervallen 't verplich tend lidmaatschap, een voordeel, waarop de aandacht moet worden gevestigd. Welke zijn de bezwaren? Bezwaren, die gevoeld worden als de vrijheid in 't gedrang komt, voornamelijk uit liberale kringen komend. Het rechtsgoed, de vrijheid, moet onaangetast blijven. Dit is inderdaard een belangrijk goed, dat de staat niet zonder motieven mag aantasten. Blijkt het noodig in 't algemeen belang, dan mag de staat ingrijpen. Het tweede bezwaar is: men belemmert de mogelijkheid van sommige industriëelen, die zwak staan en een onderneming kunnen stichten daar, waar lagere arbeidsloonen kunnen worden betaald. Een dergelijk feit is anti-sociaal, en moet tegengegaan worden. Bezwaren worden aangevoerd door de export-bedrijven, die zich telkens en snel moeten kunnen dlnpassen aan de interna- tionaal-economische verhoudingen. Het ex port-bedrijf zal dus het nadeel der verbin dendverklaring voelen. De moeilijkheid spruit niet voort uit de verbindendverkla ring. Bij bepaalde schommelingen in inter nationale conjunctuur kunnen immers onder bepaalde omstandigheden worden herzien De duur der cont-acten in 't land- en tuin bouwbedrijf is gewoonlijk een jaar. Bij 't verbindend verklaren moeten alle omstan digheden onder 't oog worden gezien. Patroon en arbeider in de exportbedrijven zullen er economisch en financieel op ach teruitgaan, zoo heet het. Er moet onder scheid worden gemaakt tusschen bedrijven voor de nationale en de internationale markt. In de laatste groep kunnen de prij zen niet willekeurig worden vastgesteld. Zij worden vastgesteld door de inte-nationale conjunctuur. Is het wel waar, dat een col lectieve arbeidsovereenkomst de loonen doet stijgen? Neeif. En zeker niet de ver bindendverklaring. De verhooging der loo nen wordt beheerscht door heel andere factoren. De derde vraag is: Welke zijn de voor-* naamste bepalingen van 't ontwerp van wet van Minister Aalberse? 1. Wie zal de verbindendverklaring ver richten? 2. Aan welke voorwaarden moet een collectief contracf voldoen, om verbin dend verklaard te worde»? 3. Welke bepa lingen zijn geschikt voqr verbindendverkla ring en welke niet? 4. Wie moet worden geconsulteerd? Het antwoord op vraag 1 luidt: de minis ter van arbeid. Vraag 2: de wet noemt twee voorwaarden (art. 2 en art. 4). Het coll"ctief contract moet van overwegende beteekenis zijn, moet uitdrukken den wil van de meer derheid. Ten tweede het verzoek tot verbindend verklaring moet uitgaan van één der par tijen, bij 't contract betrokken (art. 4). Het contract mag niet zijn in strijd met 't algemeen belang Vraag 3. Niet alle bepalingen zijn vatbaar voor verbindendverklaring. Bepalingen b.v. over 't aantal leerlingen, die omtrent ge schillen komen in aanmerking. Niet in aan merking komen bepalingen betrekking heb bend op dwang, of arbeiders betrekken bij 't bepalen van prijzen. Bij vraag 4 komt op de eerste plaats in aanme-king onpartijdige voorlichting door de commissie. Spr. eindigt met den wensch uit te spre ken, dat publiekrechtelijke regeling spoedig een feit moge worden. Naar aanleiding dezer rede worden enkele vragen gesteld, die de geleerde spreker beantwoordt, waa-na de voorzitter een woord van dank spreekt voor de glasheldere rede, door prof. Aengenent. De beteekenis van sociale verzekeringswet ten voor de landarbeiders. De Landarbeiderswet is sinds 1918 inge voerd, uitsluitend voor landarbeiders. Twee pogingen, om daarin veranderingen te bren- enkele regels geschiedt en dan volgt het be sluit geheel fcigisch uit het zakelijk betoog. En zoo ergens, dan is de verleiding bij de economie voor het geven van persoonlijke beschouwingen toch al heel' groot. Naast dezen bewonderenswaardigen we- tenschappelijken zin maken wij kennis met een voortreffelijk docent, die uitmunt in twee voor een leeraar aller voornaamste eigenschappen: talent voor systeem en ge- mak in het geven van heldere definities. Het boek van mr. Vorstman is als het bouw werk van een architect, die bij zijn ontwerp schijnbaar geen,moeilijkheden gekend heelt, waarin alle toegangen en doorgangen en op gangen op de meest natuurlijke wijze vol gen zoodat 't geheel binnen de gegeven ruim te 't grootste nu sorteert. Hicrvoorwas noo dig iemand, die de onmetelijke stof geheel en al' beheerschte en niet zooals het zoo vaak met samenstellers van handboeken gaat een of meer bestaande werken volgde, omwerkte, aanvulde en corrigeerde Mr. Vorstman heeft zelf zijn stof geordend, geschift, verdeeld en onderverdeeld. Zoo doende hebben wij een handboek der eco nomie gekregen, zelfstandig geschreven door een Nederlander en wel door iemand tot op den laatsten dag op de hoogte van zijn tijd. Het boek is ingericht voor studie, ten gebruike bij het onderricht in de Staathuis houdkunde en voor zelfstudie. Voor leer aren in de economie lijkt het een ideaal boek, de decent spreekt hier zóó klaar en krachtig,, dat hun taak met zulk een hand boek al heel licht werdt. Bijgévolg is dit werkje voor zelfstudie het aangewezen hand boek. Maar ook zij, die meenen doorkneed te zijn in de economie, zullen dit practische werk van mr. Vorstman met vrucht aan schaffen, Er is zocveel, wat ons, wanne»! wij ouder worden, van onze eenmaal' parate kennis ontglipt. En vooral is het geen schande te erkennen voor de tallooze eco nomische begrippen niet altijd de juiste de finitie bij de hand te hebben. Wie dit com pendium van economie, waaraan het prac- tisch alphabetisch register niet ontbreekt, in zijn boekenkast bij de hand zet, zal er dikwijls met dankbaarheid gebruik vèm ma ken. Daarvan heeft een aandachtige inzage ons de volle overtuiging gegeven! gen, zijn destijds mislukt. (Schaper, Fleskens) Spr. zet de werking dezer wet uiteen. Onderscheid dient gemaakt te worden tus schen de Landarbeiderswet en de Woning wet. In strijd met de wet moet worden geacht het streven van een of ander particulier, die tegen hoogen prijs zijn grond aan een ver eeniging wil slijten en ook de belemmeren de bepalingen, die een gepaalde gemeente heeft gesteld. Spr. komt thans tol de Invaliditeitswet, waarmee de meesten onder ons wel ver trouwd zijn. Spr. behandelt de waarde van deze wet, de gemoedsbezwaren van sommi ge groepen tegen het plakken, tegen de te dure uitvoering der wet. Thans wordt door sommige Raden van Arbeid overleg ge pleegd met de organisaties. Dit streven wil spr. gaarne steunen. Er zijn werkgevers en dit zijn er vele die tegenover den werknemer deze wet misbruiken: je kunt in dienst komen, maar zonder plakken. Deze misstanden uit den weg ruimen, is ernstige plicht. Spr. spoort den arbeider aan te be verderen, dat er voor hem geplakt wordt en illustreert met cijfers de groote beteekenis dezer wet voor de arbeides. De heer Loerakker bespreekt hierna de Ziektewet. Aan deze wet van Talma zijn groote bezwaren verbonden. Minister Aal berse gaf in 1919 te kennen de wet-Talma te willen invoeren. De Hooge Raad van Ar beid werd om advies gevraagd. Bij werk gevers en arbeiders bestond destijds het voornemen zelf de wet uit te voeren. Dat plan werd verpolitiekt. Op het Sociaal Congres te Utrecht, en kele jaren geleden, is de uitvoering der wet andermaal ter sprake gekomen, Spr. toont aan, hoe naast het christelijke ook hét ka tholieke element voor 'deze wet heeft ge ijverd. (Dr. Kortenhorst, mr. van Spaen- donck). Spr. schetst de lijdensgeschiedenis van de Ziektewet: een gesel, alleen beoo- gend de. zaak te verschuiven. Waarom geen Ziektewet ingevoerd, die steunt op de bedrijven, zeer goed van toe passing op 't land- en tuinbouwbedrijf. Dertien jaar wachten de arbeiders nu al, telkens wordt een nieuw systeem be dacht. De minister doet of hij een predikatie houdt en zeggen wil: ik wil met al mijn pa rochianen vrede houden. Spr. spreekt den wensch uit, dat er ten slotte een Ziektewet zal komen vooi* de landarbeiders. Is het dan geen wet-Talma, dan een gewijzigde wet. Spr. besluit zijn rede met het voorlezen eener motie. De voorzitter dankt zijn broer voor de uit gesproken rede, Nu de gemeente Haarlem niet bereid is 100.000 subsidie te geven aan de Alge- meene Vereeniging voor Bloembol'enctil- tuur, indien haar een gedeelte van het bui ten „Spaar en Hout" wordt afgestaan voor een koopsom, die niet de goedkeuring vin den gemeenteraad van Haarlem heeft, wordt zooals wij reeds veronderstelden, door het hoofdbestuur ook gedacht aan een ander gebouw voor zetel van Bollenculiur in Haar lem zelf. Er zijn voor dat doel eenige aan biedingen gedaan aan het hoofdbestuur. O.m. is te koop het complex gebouwen der ma chinefabriek v.h. Figée aan de Leidsche Vaart. Deze machinefabriek is bijna geheel overgebracht naar het Noorder Spaarne. Het complex was ook reeds te koop aange boden aan de Coöperatieve Kaarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling, doch deze heeft ten slotte, zooals bekend, haar keus bepaald op de terreinen der firma Polman Mooy aan den Kleinen Houtweg. Ook nog andere terreinen komen voor de vestiging van den zetel van Bcllencultuur in aanmer king. Zoo het buiten „Wcstrust," aan den Kleinen Houtweg, nabij de Badhuisstraat en een heerenhuis in het centrum der stad, Waarop ten slotte het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur het oog zal laten valen, is ons nog niet bekend, PROF, VAN SLOGTEREN OVER ZIJN REIS NAAR AMERIKA. In een bijeenkomst, te houden op Maandag 24 Januari 1927, des namiddags om 2 uur, waarschijnlijk in de bijzaal (benedenzaal) van het Beursgebouw, Lange Begijrestraat, zal op verzoek van het Centraal Bloembollen- Comité, Prof. Dr. E. van Slogteren, Direc teur van het Laboratorium voor Bloembol len onderzoek te Lisse, mcdedeclingen doen over zijn jongste reis naar de Vereenigde Staten van N.-Amerika. Hoofdlijnen der economie, door mr. F. Vorstman. (H- D. Tjeenk Willink Zoon.) Artikelen, brochures, referaten over een of ander onderwerp van Staathuishoudkunde verschijnen er tegenwoording in onoverzien baar getal. Heel de openbare pennenstrijd staat min of meer in het teeken der econo mie. Maar handboeken over Staathuishoud kunde verschijnen slechts sporadisch, wat niemand verwondert, die eenig begrip heeft van, den omvang van dezen tak van weten schap. 't Lijkt wel haast onbegonnen werk, om zich aan ét schrijven van een „handboek d'er economie" te zetten en daarin dan ook alle moderne economische stroomingen en denkbeelden op te nemen. Onze stadgenoot, mr.Vorstman, leeraar in de Staatswetenschap pen, heeft zich nochtans voor die taak ge zet en hij heeft het wonder gewrocht in even tweehonderd pagina's de „hoofdlijnen der economie" samen te vatten. In een Een regelig voorwoord zegt hii zelf van zijn ar beid: „Vóór alles streefd^ ik naar bondig heid in de formuleering, waardoor de om vang binnen redelijke grenzen kon blijven, voorts naar duidelijkheid en de grootst mo gelijke overzichtigheid." Welnu, laten wij erkennen, dat wij dit werkje doorbladerende, met klimmende ver rassing bemerkten, dat de schrijver in dit streven volkomen is geslaagd. Er staat in dit boek niet één woord te veel, In. onzen tijd van wijdloopigheid er. woordverspilling is het een lust een schrij ^r te ontmoeten, die zich zelf zóó wee' W beheerschen, dat hij 200 pagina's kan la ten voldrukken met zuiver zakelijke, feite lijke mededeelingen zonder zich te later verleiden tot het geven van persoonlijke waardèering. Slechts een enkele maal wordt bij wijze van conclusie een oordeel uitge sproken, wat niet dan zeer spaarzaam, in De eerste voetbaldag in het nieuwe jaar heeft een bevredigend aantal wedstrijden gegeven. Bijzondere verrassingen deden zich niet voor en in de verschillende standen kwam dan ook weinig verandering. De strijd om de begeerde plaats in Over gang B wordt steeds heviger temeer daar de diverse candidaten elkander thans moeten gaan bestrijden. De groote strijd in Heemstede tusschen H. B. C. en Wilskracht eindigde in een puntloos gelijk spel. De Amsterdammers hadden in 8 weken niet gespeeld, .zoodat dit resultaat voor hen een kranige prestatie genoemd mag worden. Wanneer Wilskracht in den vervolge ge regeld kan gaan spelen, zal de groote Amsterdamsche nog wel van zich doen spreken. Met dit al zijn de Heemstedenaren nu reeds vier punten kwijt en het heeft er allen schijn van, dat we niet op een her nieuwd kampioenschap behoeven te rekenen. Zaandam verspeelde wel is waar één puntje teven Limvio, maar dat viel ons werkelijk niet tegen. Limvio was den laatsten tijd zoo in vorm, dat wij den Zaankanters niet veel succes konden toe denken. De Meer deed goed werk door AIw. Forward in eigen hol een stevige 41- nederlaag toe te brengen, terwijl ook S.D.O. zich van haar beste zijde liet kennen. R. K. A. V. werd het slachtoffer en kreeg met 62 een flink pak slaag, In de Noordelijke 2e klasse gaat he't er i naar uitzien, dat Beverwijk met den eere- j titel zal gaan strijken. De Haarlemsche Yellow Black Boys moesten met leede oogen aanzien, dat de stoere Wijkenaren een schitterende 40- overwining wisten te behalen op het toch heusch niet zwkke Volendam. Op dezen wedstrijd had T. Y. B. B. haar hoop ge vestigd, dus was het voor haar een zeer groote teleursteling, dat Volendam er niet in slaagde Beverwijk te kloppen. Het pleit inmiddels vodor de kracht van Beverwijk en wij vermoeden dat zij in de resteerende wedstrijden zeer weinig punten zal verspelen, vermoedelijk niet zooveel, dat zij zich door T. Y. B. B. van de bovenste plaats -ziet verdrongen. D. O. S. S. haalde een krachttoer uit door Zwaluwen met 10 te verslaan. Hieruit blijkt dus, dat een derby schier altijd een verrassing oplevert. De Zuidelijke afdeeling vermeldde slechts één wedstrijd. Deze bracht echter een groote verrassing, waarmede Lisse gebaat is. De Rotterdamsche Duiven werden n(. in Gouda met 41 door D. O, N. K. geslagen. Zou deze laatste haar ouden vorm teruggevonden hebben? PROGRAMMA VOOR MORGEN. Overgang B. Alw. ForwardR.K. A. V, LimvioWilskracht. De MeerH. B. C. S. D O.—E. M M 2e klasse G. BeverwijkZwaluwen. Wilskracht II—D. O. S, S, 2e klasse H. D. O, N. K.—Gr. Willem II. ConcordiaLisse LeidenL. en S. Voor H. B. C. staat weer een zware vved- :trijd op het programma. De Heemstedenaren zullen het in den \msterdamschen polder niet gemakkelijk hebben tegen De Meer. Wil H, B, C. haar kleine kans behouden, dan dient deze wed strijd gewonnen te worden, een prestatie waartoe wij van der Vlugt en zijn mannen wel in staat achten. Maar. dan moet er aan- gepakt worden, H. B. C.'ers! Wilskracht krijgt tnorgen eveneens een lastig karwei op te knappen. Weten de Amsterdammers Limvio te kloppen, dan stijgen hun kansen zeer, doch j o.i. zullen zij het hoogstens tot een gelijk spel brengen. Bij de twee overige wedstrijden geven wij Alw. Forward' en S. D. O. wel eenige kans op beide punten. In 2 G, een tweetal ontmoetingen. Beverwijk ontvangt de Amste-damsche Zwaluwen. Wij kunnen moeilijk anders dan een overwinning voor de thuisclub voor spellen. De andere wedstrijd is van belang voor de bezitting der onderste plaats. O.i. zal Wilskracht II iets vaster op de laatste plaats gedrukt worden. De leiders van de Zuidelijke 2e klasse trekken morgen naar Hillegom om daar hun aloude tegenstander, Concordia, te ont moeten. Hoewel op papier Lisse veel sterker is, kan men toch een spannenden strijd ver wachten, daar Concordia er een ee- in zal stellen den Lissenaren een nederlaag toe te brengen. De Hillegommers zijn nog lang niet buiten gevaar, zoodat Lisse op een warmen ónt- vangst kan rekenen. Wij verwachten een geduchten kamp en het zou ons niet verwonderen indien de leiders een veerije moesten laten. Het Goudsche D. O. N. K. ontvangt de reserves van Graaf Wikem. Na de fraaie prestatie op verleden Zondag durven wij den Gouwenaars een overwinning te voor spellen. Tenslotte in Leiden een ontmoeting tus schen de club van dien naam en het Haag- schen L. en S. Meershoek c.s. hebben tot op heden nog niet veel bijzonders gcprestee~d en een nieuwe nederlaag ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. Of zou Leiden thans' eens uit een ander vaatje gaan tappen? Wij hopen het, maar vooralsnog geven wij L. en S. de meeste kans. Dank zij de gunstige weersomstandighe den hebben er Zondag j.l. vele wdestrijden plaats gehad. De competitie heeft dit jaar al een zeer vlot verloop en wanneer de competitielelder cio deze wijze voortgaat, zullen wij vermoe delijk van zweet voetbal verstoken bliiven. Over de wedstrüden van verleden Zon dag valt bet-ekkelijk weinig te vertellen. In de eerste klasse A wist G. V. O. zich te handhaven door een 31 zege op P.V.C.B. De belangrijke wedstrijd in 1 B tusschen S. J. C. en Teylingen, eindigde in een 61 overwinning voor eerstgenoemde. Teylingen is er den laatsten tijd wel uit en haar kampioenskansen zijn door de laat ste zware nederlagen vrijwel tot nul gere duceerd. Gcel-Wit speelde een goeden wedstrijd tegen het sterke Santpoort doch moest des ondanks met 21 het onderspit delven. De overige wedstrijden waren van minder be- lang. De volledige uitslagen stonden Woensdag j.l. in ons blad vermeldt Programma voor morgen. Ie klasse A. A.B.C.India (1 uur) G.V.O.—De Meer II V.I.C—N.E.A. Zwaluwen IIR.K.A.V. II le klasse B. W.F.C.Santpoort Teylingen—R.K.V.Z. 2e klasse A. D.E.M.Vitesse 2e klasse C, T.Z.B.Santpoort II Concordia IIO.V.V. 3e klasse A. LimmenVitesse II Voorwaarts IIBeverwijk IV 3e klasse D. Geel Wit II—D.S.S. D.E.S.—B.S.M. 4e klasse A. Vitesse IIILimmen II Beverwijk VG.V.O. III H.B.C. III- 4e klasse E. -W.F.C. II 4e klasse F. Victrix IIAlliance Geel Wit III—D.S.S. II (half een) Voor de Noordelijke le klasse B krijgt G.V.O. bezoek van De Meer II. In verband mét de fraaie kampioenskansen zijn wij er van overtuigd dat de menschen uit Krom menie er alles op zullen zetten om dezen wedstrijd in een overwinning te doeil ein digen, waarin zij tenslotte wel zullen slagen. Maar dan mag de tegenpartij niet onderschat worden, G.V.O.1 De Meer II is een niet te versmaden te genstander. Wij houden het op G.V.O. In de le klasse B. ontvangt W. F. C. op haar terrein Santpoort. De leiders hebben aan Santpoort geen gemakkelijke tegenstanders en moeten alle zeilen bijzetten om de kranige Santpoorters van het lijf te houden. Santpoort is momen teel in goeden vorm en het zou geen ver wondering verwekken indien W. F. C. een veertje moest laten. De Haarlemsche Zwaluwen vliegen naar Teylingen en kunnen daar misschien hoog stens een gelijk spel bevechten. R. K. V. Z. is er totaal uit en is aan-haar eer verplicht weer eens voor punten te zorgen. Tegen Teylingen gaat dat echter zeer moeilijk en wij denken dan ook het meest aan een nederlaag. Maar de menschen uit Sassen- heim zijn ook danig aan het aftakelen, zoo dat een verrassing niet is uitgesloten. Voor de 2e klasse A. is de belangrijke wedstrijd tuschen de beide leidende elftal len vastgesteld. Dat zal spannen in Bever wijk. Wij achten D. E. H. de sterkste, in welk geval de kampioenstitel haar moeilijk meer kan ontgaan. De Zandvoort Boys ontvangen in 2 C. de reserves van Santpoort. T. Z. B. ontpopt zich als een der sterkste elftallen in deze afdeeling en zal morgen haar nog zeer goede kansen ongetwijfeld verbeteren. In Hillegom kan Conco-dia II het tegen O. V. V. niet bolwerken. Of zouden de Hil legommers eens voor een verrassing zor- gen? De overige wedstrijden zijn in het pro gramma vermeld. AFDEELING I. le klasse. 't GooiDFC StormvogelsRCH Blauw-WitHVV VUCAjax ExcelsiorSparta 2e klasse A. WAWest Frisia HaarlemKFC HelderSchoten BloemendaalAlcmaria Victrix HoilandiaZeeburgia 2e klasse B. DEC—'Velox KampongZVV DO NARVoorwaarts 4e klasse B» NorvicusDIO AuroraKinheim 4e klasse C RODI-APGS OosterparkHalfweg Reserve le klasse, Aiax 2EDO 2 Hilversum 2Blauw-Wit 2 RCH 2—HFC 2 De Spartaan 2DEC 2 Reserve 2e klasse A. Alcmaria Victrix 2Hoilandia 2 AFC 2Stormvogels 2 Blauw-Wit 3—WA 2 AFDEELING II. le klasse. HBSF eijenoord HFC—ASC ZFC—UW V O CHilversum EDO—De Spartaan SVV—VIOS DHCBMT 2e klasse A. F ortunaConcordia ZandvoortQuick CVVSteeds Hooge. 2e klasse B. Xerxes—LSV Merwede—SVW UnitasODS NeptunusHermes-DVS RFC—ADO 3e klasse A, AlphenDe Kennemers LugdunumVSV LFCTHB AFDEELING Hl. le klasse. Robur et VelocitasVitesse DOTO—ZAC EnschedeEnschcdesche Boy» HengeloHeracles Wageningen—Go Ahead AFDEELING IV. le klasse MWEindhoven BredaniaWillem II NOADNAC BWRoermond PSVWilhelmina AFDEELING V. le klasse- GVAV—WW VelocitasFrisia LeeuwardenGW VeendamBe Quick. Doordat Unity Zondag tegen Zwaluwen III gelijk speelde en N. V. A. I verloor van V. V. Z. III, zijn de kansen om kampioen te worden voor de Purmerenders aanmerke lijk gestegen; P. heef tn.l. 4 ve-l^spunten, terwijl Unity er 5 telt en N. V. A. 6. Zondag a.s. wacht het eerste een zware en belangrijke wedstrijd en wel tegen Unity I te Amsterdam in de Watergraafsmeer. Wint P., dan is Voor Unity I de kans op het kampioenschap zoo goed als verkeken, doch verliest P., dan is de kans voor hen al heel gering. Daarom moet er gewonnen worden Het tweede elftal speelt te Nieuwendam tegen V. V. A. III, de leiders van hun afdee ling. Gezien het spel van Zondag 1.1., achten we het tweede tot goede dingen in staat. D envorigen keer werd er van V. V. A. ver loren met 32. Nu wordt er gewonnen, nietwaar jongens? Maandag 1.1. stond er in het verslag ver meld, dat P. II de tweede plaats inneemt, doch dit is onjuist, P. II bezet momenteel de de-de plaats. Supporters, die Zondag a.s. het eerste elftal naar Amsterdam wenschen te verge zellen, worden verzocht zich op te geven bij het Bestuur. Daar het aanmoedigen van een elftal veel invloed hebben kan op het spel, verzoeken wij al de supporters zoo veel mogelijk mee op te trekken. Zijn er vele supporters, dan zal er een auto extra rijden. De kosten zijn zoo laag mogelijk gesteld. Op Zondag, 9 Januari, te 2 nor. Op het Concordia-terrein wordt morgen de eerste on'moeting gespeeld tusschen bo vengenoemde vereenigingen. Reeds van oud» is dit steeds een zeer aantrekkelijke wedstrijd geweest en aan spanning heeft het nooit on'broken. Het is zoo goed als een plaatselijke ontmoeting. Als men de ranglijst nagaat, komt men tot de ontdek king, dat het verschil nogal groot is. Op papier is Lisse sterker dan de Hillegom mers en de Lissenaren zullen er op belust zijn hunne posi'ie morgen danig te verbe teren, daar staat echter tegenover, dat Concordia danig in het nauw is gekomen, na de wedstrijden van 1.1. Zondag en men weet, dat een kat in nood soms rare spron gen kan maken. Met dit voor oogen, kan men morgen op een spannende ontmoeting rekenen en zullen de beide rivalen elkaar geen duimbreed toegeven. Laat ons hopen op een spannende, maar bovenal fairen wedstrijd, waarin de sterks'e zegeviereü Het Conccrd'a-terrin is gelegen aan de Meerstraat achter het kerkhof der St. Mar- 'inus Parochie. P. DE GROOT, Seer. Cone. R.-K. SPORTVER. „G. V. O." Programma voor a,s. Zondag, G. V. O. IDe Meer 2 2 uur C. Laas. Beverwijk 5G. V. O. 3 2 uur Aldus twee wedstrijden, die, naar wij hopen, 4 punten zullen opleveren. De kan sen hiervoor zijn voor beide elftallen zeer mooi en zal beide goed te pas komen. Het eerste bezet momenteel de boven ste plaats met 3 punten voorsprong op nummer 2 en 3. Nummer 3 is de Meer 2, die daarom hun uiterste best zullen doen om den achterstand te verkleinen. G. V. O. zal natuurlijk alles op het spel zet'en deze gevaarlijke concurrent een nederlaag toe te brengen en daardoor van de kam pioenstitel uit te schakelen. Een spannende kamp staat ons dus te wachten. Dat alle supporter aanwezig zijn, om de wi hemden aan te moedigen. G. V. O. speelt n.l. in het wit, daar de bezoekers dezelfde clubkleu ren hebben als de onzen. Dus supporters, niet in de war wezen, hoor! Het derde staat er minder mooi voor, staat op de beruchte plaats. Maar wanneer jullie winnen, wordt de eer gegund aan de tegenstanders, die thans nog één punt meer hebben. Waardebabys van Beverwijk er den laatsten tijd wat „uit" zijn, verwachten wij bij hard werken een overwinning, vooral wanneer één van de oudere bestuursleden jullie vergezelt. .Veel succes!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 12