SS ■4 iMsiisHMCiuraiciP Dit nummer bestaat nit 20 bladzijden, waarnoder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De jaarvergadering der R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" Voornaamste Nieuws f3000.- f750.' SSSSioï! f250.-1125.- SSffiSSl f50 - KT»™ f *0.- Leekepreeken. Zaterdag 8 Januari 1927# 4» 50ste Jaargang No. 16450 Aangliie moet, op slrafie van ternes van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeentezaken. Wij controleeren Uwe uitlotingen gratis mei volledige garantie tegen renteverlies Diefstal te Houtrakpolder. De verkoop van de Weldadigheidszegels. Postbestelling te VogelenzangBennebroek. EEN INTERESSANTE REDE VAN PATER J. CORVER S.C.J. „Tijdgeest en Apostolaat". in dit nummer. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De woningbouw aan de Pijlslaan Een gestoorde filmvertooning. ZWEMMEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. MEUWE Advertenties 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 /egels 60 cL per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regeL Bij contract belangrijke korting. bij verlies v. een 170. DE STER IN HET OOSTEN. Er is geen ontroerender verhaal, geen aan grijpender poëzie ,dan die is afgebeeld op de triptiek van d. a kersttijd. Negentien eeu wen lang hebben er zich aan verlustigd en ieder jaar opnieuw wordt 't menschdom ge grepen door de ta'reelen van een kind in een kribbe, als eenige verwarming de adem van een os en een ezel en als gezelschap aanbiddende herders; van de besnijdenis van datzelfde kind, in de armen van een jeug dige moeder, waarover als een schaduw ge bogen staat een oude ziener, een wonder bare toekomst voorspellend; en als derde tafreel rijke en machtige vorsten, afstap pend van hun kameelen en neerknielend voor het kind, goud en wierook offerend als aan een koningszoon. Vooral het besluit van de Kersttrilogie, het verhaal van de reis der Drie Koningen, is in den eenvoud en om de teekenende bijzonderheden, waarmee Matthaeus het vertelt, van aangrijpende kracht. Het is het verhaal van een roeping, het laat zien, hoe de menscb voor een taak wordt aangewezen en hoe een edelmoedige «iel aan die stem gehoor geeft. Wordt het verhaal der ,,Drie Koningen" 'de poëtische vertelling van de Ster in het Oosten, wel zóó door ons begrepen en ge waardeerd? Laten wij nog even luisteren naar enkele te weinig beluisterde noten in het Evangelie verhaal. Er kwamen, zegt de Evangelist, in 'de dagen, dat Jezus in Bethlehem geboren was, wijze mannen, sterrekundigen, van het Oosten naar Jeruzalem. In dien éénen zin ligt het verhaal van drie menschenlevens be sloten. Er volgt uit, dat er op verren af stand van Palestina's hoofdstad menschen leefden in de verwachting van een bijzon dere gebeurtenis; die uit de schriften of de mondelinge overlevering de geboorte van een machtigen Koning en bevrijder der Jo den verwachtten. Tot zij op 't onverwachts aan het oostelijk firmament een ster zien schitteren van ongemeenen glans. En zonder aarzelen laten zij hun rijdieren zade len en ondernemen een voor dien tijd moeieliiken en gevaarlijken tocht door de woestijn en rijden naar Jeruzalem. Geen twijfel aan het welslagen van hun reis kan hen hebben weerhouden; want als zij in Je ruzalem aankomen gaan zij regelrecht naar Herodes, den koning dier dagen, en stellen hem, volgens het Evangelieverhaal, als de meest natuurlijke zaak der wereld de vraag; Waar is hij, die ah Koning der Joden zoo pas geboren is? Want wij hebben Zijn ster in het Oosten gezien en zijn gekomen om Hem te aanbidden. Hieruit spreekt een vaste óvertuiging en een onwankelbaar geloof in éen roepstem. En als hun alt geboorteplaats Bethlehem is aangewezen, rijden zij daar heen en zien weer de ste. voor hen uit, dezelfde, die hen in het Oosten had opge vorderd en die ster volgen zij, tot zij staan blijft boven den stal, waarin een arm kind ligt. En ook hier vertelt de Evangelist niets van eenige aarzeling over teleurstelling, niets over twijfel, niets omtrent een opko mend vermoeden van vergissing of dwaling Enkel maar dit ééne: zij waren verheugd de ster weer te zien en wel met een aller grootste vreugde, de ster boven den stal.. En binnengaande vonden zij het kind met Maria, zijn moeder en peervallend op hun knieën aanbaden zij het en offerden ge schenken, goud, wierook en myrrhe. Dit volgen van de ster is het meest tref fende verhaal van het gehoorzamen aan een roeping, hetwelk de wereldliteratuur kent. Daarom blijft het alle geslachten grijpen, omdat het in zijn eenvoud zoo ontwijfelbaar echt en waar aanvoelt. En toch is de histo rie zelf de meest onwaarschijnlijke, welke een dichterlijke verbeelding maar uiidenk'-n kan: dat ergens in Klein-Azië drie aanzien lijke en geleerde mannen, wellicht onafhan kelijk van elkaar, op het vreemde schijnsel van een ster besluiten een reis van dagen en nachten wellicht, vol moeilijkheden en gevaren te ondernemen en zich door die ster laten brengen in een hut, waar een arme vrouw, kind nog welhaast, een zuige ling toont, in een paar doeken gewonden; en dat die grooten der aarde voor dat arme kind knielen, het als God erkennen en god delijke vereering bewijzen. Alleen bet geloof, alleen de overtuiging, dat een hoogere inspraak de Wijzen uit het Oosten verlichtte, doet het Evangeliever haal aannemelijk maken. Maar waarom blijft dan het Driekoningen- verhaal geslacht na geslacht boeien, ook de vele duizenden, die geen of weinig begrip hebben van genade en goddelijke inspraken? Omdat „het volgen der ster" in ieder nog niet geheel bedorven menschenhart iets wakker roept van de eeuwigheidsgedachte, van een Vader, die boven de sterren leeft en der schepselen lot leidt met vaste hand. Want de mensch mag zich onder zijn mede- menschen, in het volle leven, in drukke ge zelschappen, zelfstandig, onafhankelijk, sterk en machtig gevoelen, alleen aan het strand van de zee, of onder den nachthemel, be zaaid met milliarden sterren, waarvan hij weet, dat ieder grooter is dan de aardbol, alleen tegenover den dood en het mysterie na dit leven gevoelt hij zijn nietigheid en dringen de geweldige vragen zich op: waar ga ik heen, waarom ben ik hier? En in die eeuwigheidsmeditatie komt dan het gevoel van hulpeloosheid hem overweldigen en hij grijpt oir, zich heen naar een steun en heime lijk komt dan het verlangen op: ging er voor mij ook maar een ster vooruit, zooals voor 'de Wijzen in het Oosten! Zulk een duidelijk teeken zou ik gaarne volgen! En niet enkel de twijfelaars in het geloof slaken zulke ijdele zuchten. Er zijn er even eens velen onder de christenen, die het meer of minder bewust, vaag en b&lf uitge sproken den Schepper misduiden, dat hun geen leidenSfe ster op hun levensweg is mee gegeven. Zij zouden anders willen leven dan thans, omdat zij veel onchristelijks voelen in hun dngelüks'-he tijkzij zouden minder van de wereld willen zijn zelfs naar vol maaktheid willen streven; alleen de leidende ster ontbreekt hun. En zoolang deze weg blijft, volharden zij in een levensgang, waar over zij zelf onvoldaan zijn. Hebben zij eenig recht van spreken? Valt er met reden te klagen? Neen; immers voor alle menschen en zeker voor ons, Chris tenen, is de Ster in het Oosten opgegaan. De beteekenis en het doel van onzen levens weg ligt klaar en helder beschenen door hooger licht voor ons open. Aarzeling kan hier enkel uit zelfverblinding voortkomen. Maar, zoo klagen er toch velen, er is in een menschenleven zoo veel duisters en onbestemd; zooveel raadselachtig en onze ker. Er gebeurt zooveel, wat ons als het ware benevelt cn bedwelmt en den weg zoek maakt. Daar hebt ge de keuze van een le vensstaat; de keuze van een beroep; de keuze van een levensgezel of gezellin vóór de poort van het huwelijk; slagen van wat het blinde noodlot lijkt, sterfgevallen; het wegrukken van onmisbare levens; tegensla gen ei}., armoede, zonder aanwijsbare schuld; raadsels bij de opvoeding van kinderen. Hoeveel twee- ep driesprongen komen er niet op ons levenspad, die ons in vertwijfe ling doen staan en doen vragen: waarheen nu? Matthaeus' verhaal over de Wijzen in het Oosten geeft ons het antwoord. Was die Ster, die daar aan den Oosterhemel voor de verbaasde blikken der drie Oosterlingen blonk, zelf niet een groot raadsel? Zij wer den geroepen, meenden dit althans, maar waarheen? Zullen er geen vragen vol twijfel bij hen gerezen zijn? Maar zij onderdrukten allen twijfel en gingen op weg, onwetend van hun doel, onzeker van het einde. Zij gingen en volgden. Ziedaar de eenige manier om veilig en gerust door het leven te' gaan; de ware gesteltenis van enkel te willen wat de Schepper van ons wil. Maar aan die gestel tenis ontbreekt juist bij velen heel wat. Zij willen een teeken van den Hemel, maar zóó een, dat zij niet enkel het begin, maar ook het midden en het einde van den weg kun nen overzien. Zij willen niet enkel, zooals de drie Wijzen, door de ster in het Oosten wor den opgeroepen, maar er tevens een stem bij hooren, die zegt, wat zij op hun tocht zullen ervaren. En toch, de drie Wijzen za gen niets anders dan de Ster boven de woes tijn; zij volgden, naar Jeruzalem, naar Hero des en raakten haar toen kwijt. En weer op weg gaande verscheen ze weer en eerst in Bethlehem zagen ze hun einddoel, maar ge heel anders, dan zij zich hadden ingebeeld. Doch zij waren getrouw gebleven, hadden niet geaarzeld oj getwijfeld en toen volgde ook de belooning: de genade om in een arm kind den Christus te zien. Vraag eens degenen, die reeds een groot eind van den levensweg hebben afgelegd en die gij bewondert om- hun rustigen gang, om de kalmte van hun gemoed, om de zekerheid van hun blik en den nooit stervenden glim lach om hun lippen. Vraag eens die weinige gelukkige stervelingen, wie niets schijnt te kunnen schokken in het geloof en Godsver trouwen, ot zij steeds een ster als geleidster op hun jsnd hebben gehad. En zij zullen u zeggen: ja! Iedere tegenslag, iedere onver wachte gebeurtenis, ieder raadsel in mijn leven, was mij als een wenk van boven. En dan luisterde ik, stil en aandachtig, en vroeg om licht en vooral om kracht, om niet mijn eigen wil te doen, maar Gods wil te mogen volgen. Ziedaar het geheim. Wij spelen te veel onze eigen voorzienigheid. Bij iedere gebeur tenis in ons leven slaan wij aan het werk met menschelijke berekeningen. Over een schijnbaar ongeluk, dat wellicht als een ge luk voor ons bedoeld is, slaan wij aan het jammeren en nemen in wilde smart de meest dwaze besluiten. Een schijnbaar geluk, dat inderdaad een beproeving is en een gevaar, maakt ons duizelig en brengt onze zinnen op bol; wij genieten er van en vergeten onze hoogere bestemming. Ziedaar de reden, waarom wij vergeefs klagen, dat ons geen Ster verschijnt, welke wij kunnen volgen. De sterren zijn er, maar onze volgzaamheid ont breekt! Laten de Wijzen uit het Oosten ons lee- ren, dat het niet voldoende is om geroepen te worden door een lichtend schijnsel, maat dat het welslagen van onzen tocht gelegen is in onze gesteltenis van bereidwiligheid en volgzaamheid, HOMO SAPIENS. noemden datum op de hulpkantoren Benne- brcek en Vogelenzang gelegenheid bestaan de met trein 870 aangebrachte avondbladen gedurende de openstellingsuren van het hulpkantoor kosteloos af te halen. B. en W, vragen den Raad machtiging van N. M. Smit aan te koopen een weiland, groot 1.88.48 H.A., kadastraal Haarlemmerliede en Spaarnwoude, sectie E. Nrs. 212, 213, 233 en 237. B. en W. stellen voor het voor eerste inrichting van de Montessori-school aan de Bakkerstraat verleende crediet van 1370 te verhoogen met 425. B. en W. stellen voor met ingang van 27 Januari te benoemen tot gemeente-vroed vrouw Mevr, H. v. Tijn-Oostra, tegen een jaarwedde van ,400. B. en W. stellen voor den heer G. A v. Schaik definitief te benoemen tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de H. B, S. B, met 5-jarigen cursus. B, en W. stellen voor den heer B. Bult huis, onderwijzer aan school 4 over te plaat sen naar school 24, en den heer C. J. Knop, onderwijzer aan school 31, over te plaatsen naar school 32, zijn stem te kunnen uitbrengen op dè groslijst. Het bestuur is wel bereid dit jaar deze maatregel zoo soepel mogelijk te hand haven, maar men dienst toch te zorgen, dal vóór den bepaalden tijd het ledental is leven zoo leeg geworden en ontaard tot een leege dolle jool, een roes. Die inzinking maakt ook ons Holland heidensch. Men moet dat eens hooren en beluisteren in het volle leven; dan hoort men opgevoerd, opdat er een zoo groot moge- het, J)e lucht hangt vol met spotlach voor lijke bevrediging zal kunnen plaats vin-i eer en deugd. De heer van Tetering prijst deze ziens wijze vqn het bestuur, maar dringt er toch op aan, dat, wanneer eenmaal het Politiek Advies bekend wordt, de deuren voor toe treding gesloten worden. De voorzitter antwoordt, dat dit ook de bedoeling van het bestuur is. Verder spoort de voorzitter aan tot bij woning van den cursus in Staatsinrichting, die onder auspiciën van de R. K. Volks universiteit 14 Januari aanvangt. Uit de mededeelingen, die door den secre. taris worden gedaan, stippen wij aan, dat door het bestuur ais candidaten voor de Prov. Staten worden aanbevelen: Mr. Bomans en de heer Hooy, beide aftredend en de heer v. Kessel uit Bloemendaal als eerste plaatsvervanger. Tot en met 6 Januari was gelegenheid om candidaten op te geven; deze zijn echter niet ingediend. Verder is het wenschelijk, dat een vaca- Een 20-jarige jongeman, genaamd M., en sedert een half jaar in dienst bij den wa genmaker S., in den Houtrakpolder, heeft zics schuldig gemaakt aan diefstal. S. heeft n.l. een wagenmakerij, die binnenshuis m verbinding staat met een smederij van V, en een rijwielzaak van H. Doordat S. ziek werd, zag hij zich genoodzaakt M. te ont slaan. Het toeval wilde, dat ook V. en v. H. ziek waren, zocdat alle 3 zaken waren gesloten, M. heeft van den bstaanden toe stand gebruik gemaakt en verschillende dee- len hout, kogellagers en rijwielonderdeelet: ontvreemd, naar schatting een waarde van p.l.m. 300. Gedeeltelijk was het gestolene ondergebracht in zijn kosthuis, de rest in 'n smederij1' in den Grooten IJpolder. De politie, die aanstonds een ijverig onder zoek instelde, had spoedig mooie resultaten te boeken; zoo goed als alles is opgespoord. De dader, die inmiddels naar Gorinchem vertrokken was, is op verzoek van de po litie aldaar gearresteerd en naar Halfweg overgebracht. Het moet in de bedoeling van M. zijn geweest, om binnenkort voor eigen rekening te beginnen. Gedurende de maand Decembera dat de weldadigheidszegeis voor het kind werden verkocht, zijn in totaal 108096 zegels ver kocht onder verdeeld in 30694 zegpls van 2 ct. (kostprijs 4 ct.i; 26 708 zegels van 5 ct. (kostprijs 8 ct.); 39.0040 zegels van 10 ct. (kostprijs 13 ct.) en 11.654 zegels van 15 ct. (kostprijs 18 ct.) Met ingang van 10 dezer zal de laatste bestelling te VogelenzangBennebroek plaats hebben in aansluiting op de treinen, die te Vogelenzang te 4.31 en 4.43 n.m. aan komen. Er zal' voorts mei ingang, van laatstge- In gebouw St. Bavo hield de R.-K. Kies vereeniging „Credo Pugno" Vrijdagavond haar jaarvergadering. De bijeenkomst, die maar matig bezet was, werd bij ontstentenis van den presi dent dr, Th. Koot, geleid dóór den Vice- vborzilier, den heer M. L. A. Klein, di« na opening met den Christelijken groet de aanwezigen en in 't bijzonder pater Cor- ver welkom hèette. Waar de vergadering nog onder het octaaf van Nieuwjaarsdag gehouden wordt, uit spr. tevens een geluk- wensch voor het nieuwe jaar, dat voor de vereeniging om tweeërlei redenen een be langrijk jaar is, n.l. wegens de verkiezingen voor Prov. Staten en voor den gemeente raad, welke laatste, naar spr. hoopt, ge houden mogen worden voor Groot-Haar lem. Wil echter de verkiezing goede vruchten afwerpen voor de R. K. Staats partij, dan moeten alle „hands' aan dek en daarom doet spr. vooral een beroep op de propagandisten, want er zal veel van hen gevorderd worden. Reeds in de andere politieke partijen is men met krachtige ac- ïie voor de verkiezingen begonnen en spr. hoopt, dat die actie Weerklank moge vinden hij de R.-K. propagandisten, in dien zin, dat ook zij de actie met ijver zullen begin nen. De parochiale propagandaclubs laten nog wel eens wat te wenschen over, naar spr. meent, ten opzichte van het ledental. Spr. hoopt, dat daarin verandering moge komen en dat 1927 een gezegend jaar moge zijn in de politiek. De notulen worden hierna goedgekeurd. In zijn jaarverslag wijst de secretaris er op, dat 1926 kan worden gekenmerkt als een alleszins bevredigend jaar. De leden vergaderingen waren echter niet bijzonder ture-Klijn in de Politieke Advies Commis sie wordt aangevuld. Voorgedragen worden de heeren v. d. Linden en Spruit. Een der leden vraagt, waarom op de aan beveling voor de Prov. Staten als eerste plaatsvervanger geen Haarlemmer is ge plaatst. De voorzitter antwoordt, dat de kieskring ook o.a. Bloemendaal omvat en het bestuur heeft gemeend, dat het niet alles aan de buitengemeenten moet ontnemen. Trouwens, de heer v. Kessel is ook aftredend van de vorige lijst. Door deze aanbeveling is ver der ook gevolg gegeven aan den wensch van het landelijk bestuur om zoowel intellec- tueelen, middenstand en arbeidersstand te doen vertegenwoordigen. Mededeeling word! gedaan van het feit, dat het bestuur den heer Luyten, hoofd der R. K. sehool aan de Gedempte Oude Gracht bereid heeft gevonden, in het bestuur zit ting te nemen. Het bestuur zal intusschen nog een tweeden persoon voor de aanbe velen trachten te verkrijgen. Na een kort inleidend woord van den voorzitter verkrijgt daarna de WelEerw. pater J. Corver S.C.J. het woord. Rede pater Corver. Een politieke rede in den strengen zin van het woord, aldus vangt spr. aan, mag men van mij niet verwachten, alhoewel, wanneer de omstandigheden dit eiscben, het de plicht is van den priester voor de heiligste rech- iHii van zijn God en Koning op te komen. Toch zal spr.s rede soms wel de politiek raken. Bespreken wil spr. den huidigen heiden- schen tijdgeest; het menschdom, dat zich ontwringt aan het gareel van Gods wetten; den heidenschen tijdgeest met zijn gevolgen, n.l. de afvloeiing van God en van het Evan gelie, en het eenige middel daartegen; het menschdom terugdrijven naar God en het Evangelie. Dat moet onze edele taak zijn, vooral ook als lid der R. K, Kiesvereeni ging. „Tijdgeest en Apostolaat,' zoo zou spr. zijn rede willen betitelen. Geen eeuw, aldus spr. is zoo ontwrongen aan Gods heilige wetten, als de huidige, de eeuw. van het modern heidendom. Staat er nog wel een tweede zulk e'en blad in het geschiedenis boek? De menschen dulden het niet meer te loopen in het gareel van het geloof. Het ge goed bezet. Daarom verbindt de secretaris j loof en de zedelijkheid zijn weggeschroeid in zijn veslag aan deze opmerking een op wekkend woord. Als een belangrijke gebeurtenis in 1926 mag worden genoemd de reorganisatie der R.-K. Staatspartij en de samenstelling van den partijraad. Betreurenswaardig is het, dat het leden tal der R.-K. Kiesvereeniging zoo achter uit gaat. De secretaris spoort de R.-K. kiezers en kiezeressen aan om zich bij de R.-K. Kiesvereeniging aan te sluiten en be sluit zijn verslag met den wensch, dat allen zich mogen scharen achter het banier der R.-K. Kiesvereeniging. De voorzitter vestigt nog eens de aan dacht op het geringe vergadering'bezoek. Dit kan misschien thans zijn oorzaak vin den in het feit, dat ook andere R.-K. vcr- eenigingen dezen avond vergaderen. Dit was aan het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging niet bekend. Het financieel verslag van den penning meester vermeldt aan ontvangsten f 1174.34, uitgaven 697.92, een batig saldo dus van 476.42. Minder gunstig is het feit, dat het le dental in het algeloopen jaar met 230 te rugliep en nu nog 1360 bedraagt. Daardoor komt er dus minder belang stelling voor de R.-K. Kiesvereeniging en tevens minder in kas. Gaat 't zoo door, dan zullen de vergaderingen spoedig voor le dige stoelen gehouden worden. Oorzaken daarvan zijn misschien de slechte tijdsomstandigheden, de werkloos heid, het oprichten der R.-K. Volkspartij enz. Alles moet gedaan worden om het le dental op te voeren en de animo voor het bezoeken der vergaderingen te versterken. Het financieel verslag sluit met den wensch, dat 1927 een goed jaar moge zijn Beide verslagen worden goedgekeurd, waarna de voorzitter er op wijst, dat, hoe wel 1926 een gunstig jaar was, de kas toch wel aan bloedarmoede lijdt en 1927 zal veel vragen. Een verschijnsel acht spr. het, dat steeds legen de verkiezingen het ledental der kiesvereeniging oploopt, maar daarbij wil spr. er tevens de aandacht op vestigen, dat volgens nieuwe reglementaire bepaling, men twee maanden lid behoort tezijn om door de vlammen van lage lusten en harts tocht en daarmede is de Liefde uit het maatschappelijk organisme weggevloeid. De Liefde is verwrongen, verlaagd tot passie en drift. De geheele aardbol is één chaos, waarin alle» door den modernen tijdgeest is aan getast; alles schijnt onderstboven te moeten. Het oude, hechte, fundamenteele is uit den smaak en moet plaats maken voor een broos zedelijk gebou^r, een aluminiumgebouw. Hinderpalen, zooals God, geloof, religie enz. moeten uit den weg worden geruimd en dat heet dan cultuur, beschaving, vrijheid. Ja, een vrijheid, die alles ondermijnt en gelijk slaat met het los zijn van allen dwang en beheersching, waarmee de mensch om- kluwd wordt. Dat heet vrijheid Als de mensch geëmancipeerd is van God, ailes doet tegen Zijn heilige wetten in, dan juicht de menigte. Dat is juist de vergissing van onze wereld, dat vrijheid synoniem geworden-is met ongebondenheid, losbandigheid. Maar alleen de overwinning van zich zelf leidt tot de grootste vrijheid. Nu nog, na 2000 jaren is het menschdom op zoek naar moraal en dit. heet dan de crisis der moraal. Wij katholieken weten, dat ons geloof en het katholicisme alleen antwoord kan geven op dit zoeken, want de grootste en sterkste zedelijke macht is het katholicisme, dat heerlijk levend organisme, toegerust voor alle eeuwen. De godsdiensiloosheid is de hoofdbron van alle zedelijk kwaad en de ééne hoofd bron. De rest is er het gevolg van, In kernachtige bewoordingen en met rake typeering der toestanden bespreekt spr. meer gedetailleerd den heidenschen tijd geest, die ook in ons land ingang heeft ge vonden. Zeker er leeft nog goed en be proefd geloof in ons land en vele heerlijke Vanwaar nu die onzalige tijdgeest en dat verval? Vele en verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te geven, maar de hoofdoor zaak is het grootelijks ontbreken van ge loofskennis bij de slappe katholieken. En de heidensche tijdgeest maakt zijn slachtoffers onder alle rangen en standen en ook onder ons, Roomsched, helaas! In scherpe trekken schetst spr. de tal rijke vormen, waaronder het moderne kwaad opduikt. Hèvig is het verlangen van den mensch, maar dat verlangen zal alleen be vredigd worden in God en Godsdienst. Ons hart is onrustig totdat het rust in God. De strijd is fel, is hevig en de moderne mensch heeft zulk een slappen wil. Juist die onevenredigheid tusschen wil en verlangen is een der grootste bronnen van ellende; het is de innerlijke strijd tusschen de mensch dierlijke lust en het groot- menschelijk geweten. Dat is de ellende van onzen tijd. Gods geboden zijn verbannen en waar Christus verdwijnt, verdwijnt recht, liefde en moraal. Concludeerend stelt spr. vast: Twee wonden zijn er geslagen; een schromelijk tekort aan onderlinge liefde en een teveel aan eigen-liefde. Een middel ter genezing? Eén middel is er en dat is het eenige: Terug naar God! Terug naar Christus! Terug naar het Evan gelie! Dat zal de oplossing blijken te zijn van de sociale kwestie en de instauratie van den gevallen mensch. „Omnia instaurare in Christo." Alles herstellen in Christus! Dat devies moet weerklank vinden in aller geest en hart. Van de individueele verbete ring intusschen zal de massale verbetering afhangen. Dat aileen kan het Evangelie bereiken. Met het Evangelie ten grondslag is elk land een paradijs, zonder het Evangelie is het waarlijk een hel. Dat bekeerings-.verk is het werk van de leden der R. K. Kiesvereeniging; dat is hun apostelwerk; onze heiligste beginselen hoog voor zich uit te dragen om door hun levens voorbeeld allen te trekken. Debezieling van het apostolaat zij dc kracht van den arbeid. Ieder propagandist moet onwankelbaar in zijn levenswandel staan, want de saneering der maatschappij kan alleen komen van hechte katholieken. Laat anderen bluffen, wij houden ons „Credo" hoog. Wij gelcoven in geen internationale, tenzij in dc R.-K. Internationale. De echte vrijheid, gelijkheid en broeder schap is alleen in de groote R. K. Interna tionale. „Met het kruis in top, zoo varen wij ten hoogen hemel op." Al kost het moeite en mannenmoed: „Pugno," wij blijven vechten, wij blijven strijden voor onze Roomsche beginselen. Nu: Vooruit. „In nomine Domini," In den naam des Heeren. In een enthousiaste peroratie eindigde spr. zijn rede. Een langdurig en hartelijk applaus was het welverdiende loon, waar aan de voorzitter nog woorden van oprech ten dank toevoegde. Vervolgens werd een stemming gehouden voor de vervulling der vacature-Klein in de P. A. C. Uitgebracht werden op den heer v. d. Linden 31 stemmen, op den heer Spruit 21 stemmen en 2 stemmen van onwaarde, zoo dat gekozen was de heer v. d. Linden, die de benoeming aannam. In de commissie tot nazien van de boeken en bescheiden van den penningmeester, werden benoemd de heeren v, Opzeeland en Hubers. Medegedeeld werd nog, dat in de ver gadering van 18 Febr. a.s. door den heer Chris Jansen uit Amsterdam een rede zal gehouden worden. Na een kort en krachtig opwekkend woord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met den Christelijken groet. Het melkbdrijf in de Hoofdstad. Het con tract tusschen veehouders en handel De treindienst op West-Sumatra weder normaal. 4.5 tnillioen voor legernitbrelding. Een telegram van den gouverneur-generaal. Uitvoering vleeschkeuringswet. Einde van den overgangstermijn op 31 Mei a.s. Alkmaar's kaasomzet in 1926 met 12 mil- lioen gulden verminderd. Moeilijkheden der industrieën. Het rapport van den Nijverheidsraad. De valuta-concur- rentie niet de hoofdoorzaak. Voor en tegen regeeringsmaatregeien. De formatie der Gerechtshoven. Inkrimping van het aantal kantongerechten. Inzake de schuldregeling met Rusland heeft de Franschc regeering een gezant- schapsraad naar Moskou gezonden ter on derhandeling. De onrust te Hankan duurt voort. Engel- scken en Amerikanen evacueeren. Ook in 't Zuiden en Westen van China trekken de Engelschen weg. Senator Borah spreekt als zijn meening uit, dat er geen reden is voor de V, S» voor interventie in Nicaragua. Barometerstand, 9 uur v.m., 7.68 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.34 en overmorgen cm 4.35. Groote Houtstraat 187, Tel 12504 Zorgvuldige bediening in elk opzicht. Verzegelde zakken. Ook A'dam, Hilversum, Bussum, Leiden. Op den 9den Januari a.s. zal den heer F. van der Meij, ladingmeester aan bet goede renstation, nabij de Vischhal tc IJmuiden, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij den H. IJ. S. M.. De heer F. van der Meij was vanaf 9 Januari 1902 tot en met 4 April 1913 aan genoemd station in dienst alsa schaailknecht en sinds 5 April 1913 tot heden als ladingmeester. Daar den a.s. jubilaris gedurende zijn 25 dienstjaren enkel en alleen te IJmuiden zijn arbeid heeft verricht zoo zal het hem op dien dag aan belangstelling niet ontbreken. Aan den Raad der gemeente Haarlem is door A. de Vries Zn., Gebr. van Lunen burg, Maatschappij Metselmateriaien, firma Peltenburg Zoon, C. Molenaar, Heenk's IJzernandel. Samenwerkende Patroonsver- ceniging in de Bouwbedrijven, P. Pape, D. Baes Zn., N.V. Stoomtimmer- en Meubel fabriek v.h. G. F. J. Beccsri, firma Pieter Schoen, Eerste Rotterdamsche Maatschappij tot Verzekering van Ongevaiien een request gericht, waarin zij uiteenztten, dat zij werk- zaamhenen, leveranties en andere prastaties ten behoeve van dien na de verleening van getuigenissen zijn daarvoor aan te halen, j surséance var. betaling hebben verrich; en Maar daarnaast is veel, zeer veel armoede 'uit dien hooide nog te vorderen is het be en ellende op geestelijk gebied. drag van 150.000 door de bewindvoerders De moderne menscb stelt zich blijkbaar in hun request genoemd, in zijn leven slechts twee polen: zwoegen en Z wenschen het verzoek van de bewind- vermaak. voerders met aandrang te ondersteunen. De wijde horizon in het menschelijk be- j Zij verzoeken daarom een bedrag van staan is vernauwd en van duizenden is het (twintigduizend gulden boven het thans be schikbaar gedeelte der aanneemsom aan be windvoerders uit te keeren om te strekken tot voldoening van adressanten en tot bil lijke vergoeding der door bewindvoerders bewezen diensten. Bij dé bioscoopvoorstelling, die gister avond in café „Rusthoek" te Bloemendaal werd gegeven, had een klein incident plaats. Pas was de vertooning van het hoofdnum mer „De Sheik" begonnen, of het toestel werd stopgezet, daar de film op last van de Paramount film-compagnie te Amsterdam, door een deurwaarder in beslag werd geno men, aangezien de operateur, die de film vertoonde, niet het recht bezat deze film openbaar af te draaien. De aanwezigen werden eenigszins tevre den gesteld, doordat er een paar andere films voor in de plaats werden gegeven. LUXOR-THEATER. Na een zeer verdienstelijke natuurop name van „Op de baren" waar men op en top van de watersj>ort kan genieten, zonder den kouden waterwind te voelen, komt er een comédie in 2 actes „Meer geluk dsn wijsheid", Hoewel wij voor een dergelijk geluk zouden passen, en ook niet naar de bescheiden wijsheid, die hier aan oer-stom- heid grenst, zouden willen solliciteeren. krijgt men toch vele vermakelijke momenten te zien. O.a. een spoorwegongeluk, althans auto-ongeluk door den trein, meer althans een sympathiek ongeluk op een onbewaak- ten overweg. Luxor-nieuws brengt de gebruikelijken Polygom actualiteiten van onzen eigen, grond, welke daardoor alleen reeds meer dere aandacht verdienen. Het Hoofdnummer bestaat uit 8 acten. is getiteld „Kiki en is genomen voor bet bekende blijspel van André Picard en David Belasco, De inhoud is van nul en geener waarde, wat echter dubbel en dwars vergoed wordt door talrijke'aardige opnamen. Een zeer eenvoudig krantenmeisje zeer geforceerd er. onnatuurlijk door Norma Tal- madge gespeeld, wil hooger op en krijgt op typische wijze een betrekking als koriste bij een revue. De directeur hiervan wli haar graag kwijt, doch zij blijft als een klit han gen, zet het 'neele huis op stelten en doet duizend andere dingen, die nergens op lijken. In de 8ste acte, wanneer zij op straat gezet zal worden, weet zij door schijndood haar vervoer onmogelijk te maken en dan ontdekt de directeur pas dat hij die „halve jongen" heeft lief gekregen. »De rest laat zich raden. Om een avond van vroolijkheid te heb ber., meenen wij voor volwassenen geen bezwaar te moeten maken. Het orkest verdient extra vermelding voor de muzikale illustratie, die in vele op zichten meer dan uitsiekend was. Voor de nationale zwemwedstrijden op 10 Januari a.s. van de Waterratten, heb ben de volgende vereenigingen ingeschreven; AZ, DJK, HDZ, HZ DC. ODZ. RZC. DWR, LZC, ADZ en „het IJ". Verder zullen nog deelnemen voor de schoolestafettc de volgende scholen: Middelbaar Technische School; Hoogere Burgerschool B; de Han delsschool en de M.U.L.O.-schooL Voorts zal nog een waterpolomatch gespeeld wor den tusschen de zeventallen vaa D.W.R. J en L. Z. C. IL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1