50.000 Boeken voor mmm Voor Geest en Hart. Agenda 9 Januari' Agenda 10 Januari (over de „Pastoor Neumann's Geneeswijze") ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Douehebaden. DE WINKELKWESTIE IN HET BAVO-DORP. De griep te Bloemendaal. Personalia. DE LUSTRUMFEESTEN VAN DEN R. K. KRING. Inbraak in het Christelijk Lyceum. De zwijntjesjagers. Verlof Drankwet. R.K. V. „Zwaluwen". „The Yellow Black Boys". HOCKEY. R. K. V. V. Onze Gezellen. HOCKEY. ZWEMMEN. LAATSTE NIEUWS. Griep onder de burgers en het garnizon te Ede. Klipperschip gezonken. Prof. Everts 75 jaar. Voorbarig bericht. Katholiek volksiooneel in Nederland. Het leven van Sïnt Franciscus in Nederlandsch oudste letterkunde. Postduivententoon- Bioscoopvoorstel- Bioscoop-voorstelling, Sociëteit „St. Bavo". stelling, 10 uur, St, Josephgezeltengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 12 tot 2 uur en van half 6 —10 uur. Verplichte opkomst van 8 tot half 10 uur Spaark.s, 8 uur. S iadsschouwburg. „Je meent *t", 8 uur. Schouwburg Janswcg, ,,'r Huishouwe van Jan Steen", kwart over 8. Gem. Concertgebonw. Ledenconcert H. O. V., half 3 uur. „Loxor' -theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Theater „Dè Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 88 uur. Sociëteit „St. Bavp". Cursus Tooneel- bond, 8 uur. Feestavond R.K. Kring, 8 uur. Haarlem's Zanggenot, 8 uur. R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. „Amici- tia8uur. - - St. Josephsgeze.llengebouw, Jansstraat 59.— Repetitie leerlingen „Utile Dulci", 8 uur. Damclub „Ten P." van 8"tot 10 uur in de bovenzaal Hotel „Royal". Stationsplein. Verga dering ter bespreking van de Nederland- sche Handelspolitiek, 8 uur. Bovenzaal „De Kroon". Lezing door Dorf Constantinus Bosschuertf over: „Ooster- sche Liturgie en Oostetsche Kunt", kwart over 8 uur. Aula Teylerstichting. Lezing teekencol lege „Kunst zij ons Doel", 8 uur. Schouwburg Jansweg, ,,'n Huishouwe van Jan Steen", kwart over 8. Theater „De Kroon". ling, 8 uur „Luxor"-Theater. 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit particulier bezit. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie schilderijen van William De- gouve de Nuncques van 9 tot H*f 1 en van half 2 tot 5 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannes en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35' uur, 's avonds van half 8—half 9 uur. s Zaterdags alleen van 9'A12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. 'Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint, Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur >p Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. ILK. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 nur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martharereeniging Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenziinvoor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken de S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor ëiet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergb, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K, Reclasseeringsvereenigintf afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. •)5f: Onder de lezers van deze courant zullen er zeker weinigen zijn, die niet reeds van Pastoor Heumann's Geneeswijze gehoord hebben. De verbreiding van deze Geneeswijze is zeer algemeen. Er zijn, ten blijke hiervan, reeds meer dan 135,000 (honderd vijf en dertig duizend) dank- en erkentelijkheidsbetuigingen over de goede re- sulfaten ontvangen. Nu zijn voor alle lezers van dit blad, die Pastoor Heumann's Geneeswijze nog niet kennen, 50.009 boeken gratis disponibel gesteld, die franco worden toegezonden aan allen die er om vragen. Ieder boek heeft 352 bladzijden en bevat meer dan 150 afbeeldingen. Geen lezef, ge zond of ziek, moet daarom verzuimen zich het boek gratis te laten toezenden, om een beproefden raadgever steeds in huis te hebben. Men behoeft slechts zijn adres op te geven(brief kaart is voldoende) aan: Apotheker L, Miiller, Kalverstraat 199, Amsterdam A 76. Het boek be vat o.a. eene nauwkeurige beschrijving van de volgende kwalen: Aderverkalking, Asthma, Blaas- en Nierziekten, Bloedarmoede en Bleekzucht, Bronchiaalcatarrh, Breuken, Verkoudheid, Uitslag, Gal- en Leverziekten, Jicht, Aambeien, Hoesten, Hoofdpijn, Maag- en Ingewandsziekten, Zenuwlij den, Open Beenen, Rheumatiek, Kwaad Bloed, Verstopping, Waterzucht, enz. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392). De Zondags- er Nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen door: P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539; C. G. Loomeijer Zn., Zijlweg 88, tel 12^95 °n de Scboterbosch- Apotheek, Rijksstraatweg 35, tel. 12711. DE BIBLIOTHEKEN DER ST VINCENTIUS VEREENIGING ZIJN GEOPEND: Nieuwe Groenmarkt 22- Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur Hagestraat 49: W-esdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 tur. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): Dins dag- en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Fn ct douchebadhuis aan den Schofersin- gel zijn in de afgelotfpen week 718 baden genomen en in dat aan den Koudenhorn 612 baden. Hoewel verwacht kon worden, dat de bekende winkelkwestie in het Bavodorp van de baan was, blijkt dit nog niet het geval te zijn. Thans is door de heeren Joh. G. Spruit, H. B. Blom. F. J. Spee, P. J. Velden, J. A. Kuhne, A. B. E. Fenger, G. A. Eekhout, H. E. Spee, W. J. Tervoert, Th. Polak, J. F. ter Wolbeek, C. Zomerdijk, J. B. Fenger, leden, althans bewoners. dezer Wonintf- bouwvereeniging, op grond van het bepaal de bij artikel 17 der statuten, een Buiten gewone Ledenvergadering aangevraagd, waarop zij het hierna volgend voorstel wen- schen behandeld te zien: „Het besluit genomen door de Buitenge wone Ledenvergadering, gehouden op Dins dag 27 April 1926, naar aanleiding van het door een <flmmissie uitgebracht rapport, rpgelende den verkoop vaft de in de per- ceelen der Won:nghouwvereenig;ng ,,S'. Bavo" gevestigde winkeh'ers te niet té doen en de toestand der winkelzaken in het Ba vodorp, zooals deze was voor 27 April 1926, te bestendigen". Door de voorstellers is de volgende ..Ernstige Waarschuwing" aan de bewoners van het Ravo-dorp gericht: Hoewel tot het nemen van strenge maat regelen gerechtigd,, nu de termijn van -uit stel verstreken is, roepen wij onze leden nogmaals en in laatste instantie op tot het hijwonen van de door enkele uwer aan gevraagde vergadering, daar het tot het overgroote deel der leden nog piet is door gedrongen, waftr het in deze kwestie om gent. Naar aanleiding van vorenstaand verzoek heeft het bestuur een buitengewone leden vergadering uitgeschreven op Donderdag 13 Januari 1927, des namidags te 8 uur in het gebouw „St. Bavo". De Agenda vermeldt: Opening jen behandeling van het inge zonden voorstel. Het bestuur meent voor een goede be handeling, te moeten aangeven: I. Toelichting opshet voorstel door een der onderteekenaars van het voorstel. 2. Toelichting door een der leden van de commissie. 3. Gelegenheid voor de leden tot het maken van op- of aanmerkingen. 4. Zoo noodig repliek door een der onder teekenaars. .5 Zoo noodig repliek door een der com missieleden. 6. Stemming omtrent het voorstel. Hoewel omtrent deze aangelegenheid reeds 2 maal een Buitengewone Ledenver gadering werd ui'geschreven, aldus het be stuur, wiist het bestuur hierbij met gepaste vrijmoedigheid, doch met nadruk op Uw plicht de vergadering op 13 Januari 1927 bij te wonen. Immers door kennis te ne men aan de besprekingen, door Uw stem uit te brengen, geeft gij de richting aan, welke Uw bestuur heeft te volgen. He1 bestuur verwacht dan ook dat allen op Donderdag 13 Januari 1027 aanwezig zullen zijn in het gebouw „St Bavo". Aan de leden is het gegeven een beslis sing in laatste instantie te geven en wan neer allen van den ernst der zaak door drongen ter vergadering komen, daardoor 't bewijs van medeleven geven, hun stem zullen uitbrengen, zal een juiste meening van onze vereeniging naar voren Jromen en riet, zoo als door de aanvragers opgemerkt, een be sluit door 66 leden genomen. 0 De griep heeft thans ook haar greep uit gestrekt naar de Muloschool te Bloemen daal. Niet minder dan 5 leden van het per soneel zijn thans door de ziekte aangetast. Natuuri"k is van een beregelde gang van zaken geen sprake meer. Volgens verklaring van een der dqktoren, is gisteren de griep als 't ware op '1 Over- veensche Tuindorp neergestreken, 't Was tenminste opmerkelijk, hoeveel patiënten er op dien dag plotseling bijkwamen. De heer L. Sybersma, politie-agent (afd. notorbrigade) alhier, is met ingang van 1 Februari benoemd tot gemeente-veldwach ter te Zaandijk. De groote Kringavond. Voor den grooten Kringavond in de Bavo, welke Maandag 10 Jan. a.s. gehouden Wordt, des avonds om 8 uur en die alleen voor leden, donateurs en begunstigers toegankelijk is, wordt de groote zaal in een waardig kleed gestoken en versierd met tapijten, palmen en groen. Het pogramma is bekend. De feestrede werdt gehouden door rector J. G. Jansen uit Amsterdam. In de pauze is er gelegenheid, den mwendigen mènsch te versterken aan eigen ingerichte buffetten, terwijl verschillende attracties en spelen eeni- ge tijd aan een ieder gelegenheid geven zich re ontspannen en aardige prijsjes te winnen. Na de pauze de Kringrevue, die zeer ge slaagd mag heeten en, als we de repetitie's nagaan, een groot succes belooft, alles te samen een echte Kringavond, die een goed idee geeft van den Kring en zijn streven. Er zal dus wel niemand ontbreken ST. FRANCISCUS VAN ASSISIE. Donderdag 13 Januari, des avonds half 9, zal de R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assi- sië" zijn eerste ledenvergadering houden iri het nieuwe jaar. Deze vergadering zal zeer be langrijk zijn, in verband met de a.s. St. Fran- ciscus-feesten. Door het bestuur zijn pogin gen in het werk gesteld, voor de a.s. leden vergadering een bekend spreker uit te noo- digen, die op deze ledenvergadering van a.s. Donderdag een opwekkend woord zal spre- ook in verband met den a.s. Propaganda- feestavond. Het bestuur vertrouwt, dat de le den dit jaar de ledenvergaderingen trouwer zullen bezoeken dan het vorige jaar, het twijfelt er niet aan, of de a.s. ledenverga dering zal zeer zeker druk bezocht worden. Otok de ongeorganiseerde Roomsche be dienden, en dat rijn er nog velen, zijn a.s. Donderdag welkom- In den nacht van Donderdag op Vrijdag, is ingebroken in het Christelijk Lyceum aan de Emmakade. Men is binnengekomen door het raampje van een der toiletten. Uit de kamer van den adminisft-ateur werd een geldkistje, inhoudende 50, onvreemd. De politie stelt een onderzoek ih. - L'; 'j Gisterenmiddag is een heerenrijwiel ont. vreemd, dat geplaatst was voor een pakhuis aan het Nagtzaamplein. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art, 37 der Drank wet, te openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G, D. Brands, om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de heneden-achterzaal van het perceel aan de Nieuwe Gracht No. 3, NAASTENLIEFDE. Ofschoon men niet naar waarheid kap beweren dat de heterogene verzameling, die men publiek noemt, sinds de laatst*» jaren in zachtzinnigheid is vooruitgegaan, en spe ciaal de straatjeugd een voorbeeld van volg zaamheid en zin voor orde is geworden, kan men tegenwoordig het verblijdende feit constateeren, dat het najouwen en schelden op straat minder is geworden. Voor enkele ,'aren neg werd ie,dereen, die eerder mede lijden dan^spot opwekte, uitgelachen en na geroepen; thans is dit gelukkig ten goede veranderd. Daarmede is echter geen breve! van beleefdheid aan het publiek uitgereikt. In veel opzichten laat de openbare beleefd heid, die een vo-m van naastenliefde is, op straat, nog dikwijls te wenschen over. Dezer dagen kwam een beklagenswaardige zieke, die niet rechtstandig kan loopen, verzoeken langs dezen weg een beroep op hét publiek te doen, hem op de straat ongemoeid te laten. Het pleit niet voor het publiek dat een dergelijk verzoek gedaan moet worden, ofti een zieke te vrijwaren voor een be handeling, die ieder weldenkend mensch zelfs geen openbaren dronkaard geeft. Het moge intusschen helpen. DE GROOTE FRANCISCUS-FEESTEN. Deze feesten, te houden op a.s.Donderdag en Vrijdagavond, verheugen zich in een enor me belangstelling. Deze Franciscus-viering, nu buitenkerkelijk gehouden in de Gemeen telijke Concertzaal onder medewerking van den hoogbegaafden redenaar Rater Zuid geest O.F.M. uit Maastrcicht en van een groot Mannenkoor van 140 Haarlemsche Kerkzanbers Kerkzangers, belooft te worden een schit terend festijn. In het bijzonder wordt de aandacht geves tigd op het volgende Voor den eersten feestavond zijn ge- noodigd de Tertiarissen der Derde-Orde- Afdeelingen te Haarlem, de geheele Reguliere en Seculiere Geestelijkheid, alsmede de E.E. Broeders en Zusters der verschillende Klooster-Orden van Haarlem en Omstreken, de Besturen van verschillende Organisaties, enz., voor zoover er kaarten beschikbaar zijn. De volgende avond, Vrijdag 14 Januari, geheel gelijk aan dien van den vorigen dag, is slechts tegen entrée voor ieder toegankelijk. Reeds nu zijn zeer veel kaarten verkocht en alles wijst er op, dat de zaal spoedig zal zijn uitverkocht. Secretaris: J. C. Kruijver Jr., Tweede Zuidpolderstiaat 16. OFFICIEEL NIEUWS. De leden worden nogmaals verzocht 's Za terdagsmiddags te komen. Degenen die Zaterdagsmiddags gelegenheid hebben, kun nen zich opgeven bij den secretaris ;bij vol doende deelname is de mogelijkheid open gesteld, vriendschappelijke wedstrijden te spelen, ook voor de junioren. Programma Zondag 9 Januari 1927. Teylingen IR.K.V.Z. I, 2 uur, Sassenheim. T.Y.B.B. V—R.K.V.Z. Ill, 1 uur, Schoten. Voor de mannetjes van v. d. Bosch wordt het weer eens hoog tijd, dat er enkele puntjes veroverd worden. Volgens mijn bescheiden meening is daar morgen een mooie gelegen heid voor tegen Teylingen. De Sass'en- heimers schijnen momenteel de kluts ge heel kwijt, getuigen hiervan de groote neder lagen tegen Santpoort eij S. J.C. Tevens Lebben de zwartjes nog wat met Teylingen te vereffenen n.l. de 20 nederlaag op 't Sportpark. Toe, eerste werk er eens hard Voor, en van de meening uitgaan ,,'t Kan, dus 't moet." Vertrek per autobus te kwart over twaalf van *t Houtplein. De jurnioren gaan te gast bij de Geel zwart-benjamins. Het voorbeeldige resultaat tegen de Lyceïsten getuigt van goed kunnen en ook morgen mogen jullie wel weer eens 2 puntjes in de wacht slepen. Allen goed samenspelen en met pingelen. Denk erom, jongens precies één uur beginnen, 't T.Y. B.B.-terrein ligt t./o. de R.K, Kerk te Oud- Schoten. JOOP. Secretaris: H. v. Turnhout, Spaanschevaart- straat 90. Hedenavond van 78 uur contributie betalen in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Dinsdagavond 8 uur bestuursvergadering en Donderdagavond 7 uur clubavond in de R. K. Mil. Vereeniging, Zoetestraat. Voorgesteld als werkende leden R.K. Sportpark voor Haarlem. Secret. H. J. van Tol Jr., Molenwerfslaan te Heemstede. Programma voor 9 Jan. 1927: F. Z. B. ISantpoort II, le terr-, 2 uur, scheidsrechter K-uyver. R. K. V. Z., 2e terr., vrij voor oefening. Geel-Wit IID S. S I, 3e terr., 2 uur, scheidsrechter Hoogenduin. Geel Wit III—D. S. S. II, 1214 uur, scheidsrechter Spolders. WESTELHJKE AFDEELING. Ie klasse B. Rotterdam: VictoriaH. M. D. 2e klasse. B Amsterdam: A'dam IlaHilversum II. 3 Hilversum: Hilversum IIBloemendaal II C Den Haag: T. O. G. O. II—M. H. C. II Secretaris: J. J. Loerakker, Leeuwerik straat 13. Schoten. Wedstrijder. Zondag a.s, T. Y. B. B. IIOnze Gezellen I, 2 uur. Onze Gezellen IIT. Y. B. B. 3, 2 uur. Onze Gezellen 3Vitru 3, 12)4 uur. Daar voor geen der elftallen een com petitiewedstrijd is vastgesteld, #zullen zijhun krachten gaan beproeven tn eenige vriend schappelijke wedstrijden. Het eerste elftal gaaf op bezoek bij het momenteel zeer ste.l'e T Y B. B. II en zal alle zeilen bij moeten zetten om voor een groote nederlaag behoed te blijven. Het bes te is van het begin 'ot het eind enthousiast aan te pakken, zoodal het ten minste een eervolle nederlaag blijft. Met dit al is het een goede training voor den laatsten com petitiewedstrijd tegen D S. S, I. Het 2e elftal krijgt het 3e elftal van de Black Boys op bezcek. Het vorig seizoen mochten zij tegen d't elftal geen successen behalen en werden zelfs eenmal m. dubbele cijfers geslagen. Het spelpeil van het 2e elftal -is echter sti kken verbeterd, zoodat het een aardige, spannende wedstrijd kan worden. Ten slotte speelt bet nieuw opgerichte juniorenelftal een wedstrijd tegen Vitrix 3. Daar dit de eerste wedstrijd is valt er van de resultaten niet veel te zeggen. L. H. F. C.— A. S. C. H. F. C. speelt morgen met het onder staande elftal: v. d. Meulen, Weber, v. Haeren, v. Houten, Kuiper, Reuvekamp Gille, Homan, Miezerus, de Koning, Sigmond, v. d. Berg. H. V. B.-ELFTAL. Dc commissie, belast met de samenstelling van hel IL Y, B.-e!£tal, stelde het volgende elftal samen: de Jong, (Zeemeeuwen), Nieborg, Van Es, (St.voge's) (R. C. H.) P. Muhringer, Koeleman, v. Tongeren, Haarlem, Schoten, R. C. H. Drommel, Munk, Engelen, v. Dalen, Zeem-, Bennebr, Hillinen, Haarlem, B. Serné, R. C. H. Evenwel dient opgemerkt te worden, dat bovengenoemd elital niet definitief is vast gesteld en zeer waarschijnlijk nog veran derd zal worden. Over eenige plaatsen was de commissie het niet eens. Nadat dit elftal tegen een sterken tegenstander gespeeld heeft, zal de commissie het elftal, indien zulks noodig blijkt, alsnog wijzigen. HOCKEY-OVERZICHT. Na een ruime maand Stilstand, begint dan Zondag het competitierad weer te draaien, W. v. Houten, Bleekersvaartweg 45,Heem-' a's 's dan ook slechts in een vertraagd stede en H. Dirks, Bisschop Ottostr. 7, tempo. Voor Haarlem staan alleen twee 2e Haarlem. Voor morgen zijn er voor onze: klasse-wedstrijden op het programma. De elftallen geen competitiewedstrijden vast-1 wedstrijd Hilversum II—Bloemendaal II, is gesteld de gepubliceerde wedstrijd V.V.A. Ihiervan nog de belangrijkste; de Bloemen- T.Y.B.B. I is op verzoek van V.V.A. uit- dalers staan met 2 punten voorsprong op gesteld. Hilversum aan den kop, hebben echter ook De navolgende vriendschappelijke wed- een wedstrijd meer gespeeld. Het is dus nog altijd oppassen. De eerste ontmoeting te Bloemendaal had een gelijk spel tot fesul- taat. De andere strijd is die tusschen T. O. G. D. II en M. H. C. II in Den Haag, een strijd tusschen kop (T. O. G. O. II) en middelmoot (M. H. C. II) Gezien het fraaie resultaat van de Hagenaars tegen het sterke Haagsche Lyceum, is het een wagen een Haarlemsche overwinning te verwachten. Maar misschien denken de gasten in Den Haag er morgen anders over. Zooals reeds vermeld, is de volgende week een Engelsch studentenelftaj Cam- bridge, in ons land. Niet minder dan 5 wed strijden in 7 dagen moeten afgewerkt wor den n.l.: 8 Januari: AmsterdamCambridge: It Januari: Oostelijk elftal-Cambridge: 12 Ja.nuari: HilversumCambridge; 13 Januari: Ned. Studenten-elftalCambridge en 15 Januari: „Pioniers"—Cambridge. NATIONAAL ZWEMFEEST „DE WATERRATTEN," Nu de inschrijvingen voor deze wedstrij den thans definitief gesloten zijn, kunnen, we mededeelen, dat deze schitterend zijn, zoo zullen Maandag alle bekende Neder - landsche zwc—mers naar, de Bavostad komen, om deel te nemen aan de wedstrij den in Stoops-Bad, welke gehouden worden ten bate van het Olympiade Zwemfonda 1928. Onder anderen hebDen ingeschreven R. Wijss, kampioen van Zwitscherland, H. v. Essen, kampioen van Nederland, Mej, Baron, kampioen van Europa, Mej. B'raun Tutenberg, kampioen van Nederland. De Waterratten Estafette-ploeg, kampioen van Nederland en ook andere. Door de commissie, welke deze wedstrij den organiseert, is bepaald dat allzwemmer» in serie's zwemmen Iedere zwemmer wordt naar gelang van zijn snelheid in serie ge plaatst, dit is èn voor den zwemmer èn vooP den toeschouwer prettig, daar dit spanning voor den wedstrijd zeer verhoogd. Kaarten voor deze wedstrijden zijn rog verkrijgbaar bij A. J. v. d. Meer, Bakker straat 2a. strijden worden gespeeld T.Y.B.B, 2Onze Gezellen 1, 2 uur. Onze Gezellen 2—T.Y.B.B. 3, 2 uur. LJENK EDE, 8 Jan. Ook hier deden griep en uw fluenze hun intrede; zoowel onder de bur gers als militaire bevolking komen talrijke gevallen voor; tot op heden toe zijn de ge vallen van goedaardig karakter; voor «lei militairen zijn extra ziek en-verblijven in gericht. BftÊSKENS, 8 Jan. Heden Vertrek hl&H het klipperschip „Niet zonder Gods Zegen", van schipper J. Jongman, naar Catzand, mei een lading phpsfaat. Ter hoogte van den vuurtoren van Nieuwesluis stiet hel schip op een- berm, waarbij het een lok bekwam. Korten tijd later begon bet te zinken. De bemanning vond den tijd zich in een roei boot te bergen met medeneming van «et» klein deel van den inventaris. Schip en la ding zijn verzekerd. De berging werd op gedragen aan Van der Tak's Bergingmaat schappij. DELFT, 8 Jan. Prof. Ir. S. G. Everts, oud- hoogleeraar. van de Technische Hoogeschool te Delft, wonende te Den Haag. hoopt 18 Jan. a.s. zijn 75sten geboortedag te ber denken. ROME, 8 Jan. Het bericht, dat d« Fransche minister van buitenlandsche zaken gedurende z'n verblijf aan de Riveira ia een Fransch-Italiaansche grensplaats eait ontmoeting zou hebben met Mussolini, wordt hier niet bevestigd en men acht in politieke krinéen een dergelijke conferentie voorbarig. Volgens de Giornale d'ïtalia zal evenwel half Jan. te Rome een andere be langrijke ontmoeting plaats hebben tusschen Churchill, den Britschen kanselier voor dn schatkist; Mussolini en graaf Volpi. Het wemelt in onze steden en dorpen van jeugdige en minder jeugdige menschen, die zich voelen aangetrokken door de tooneel- speelkunsf. Velen van hen missen de gele genheid, om zich door behoorlijke studie voor te bereiden op de kunstbeoefening, die toch inderdaad voor de ontwikkeling en be schaving van ons volk van groot belang is. Anderen vul en door een groot natuurlijk talent aan, wat hun door het gemis aan op leiding ontbreekt, maar zouden met hun spel zoovael meer goeds bereiken, als zij zich beter bewust maakten van hun schoone taak. Het kan een deugd zijn, een schoone kunst uit liefhebberij te beoefenen, maar dan mag men die kunst niet dienstbaar maken aan zijn kleine persoonlijke belangen, maar moet men bereid zijn haar te dienen in ernst en in trouw. Dit is de voorwaarde, waarop men zijn werk vruchtbaar kan maken en recht verkrijgt op de achting van hen, die het ama- teurstooneel weten te waardeeren. Wordt de taak en de beteekenis van ons volkstooneel zelfs door zijn beoefenaars dik wijls slecht begrepen, nog minde* zijn er op de hoogte van de wijze, waarop het drama en zijn vertooning zich in den loop der tijden heeft ontwikkeld. Toch is dit stuk vader- landsche geschiedenis bijzonder interessant en de kennis daarvan vormt een grondslag ▼03r een zuiverder begrip en een betere toe passing van het hedendaagsche tooneel. 't Is waar, dat de geschiedkundigen ons weinig weten te vertellen over de beoefening dezer kunst in het eerste deel onzer vader- een vrucht van schoonen oorsprong. Het geestelijk drama der Middeleeuwen kwam voort uif den met schoone ceremoniën en rijke symboliek opgeluisterden eeredienst en toen naast de priesters ook de kunstzin nige leeken aan die prachtige vertooningen deelnamen, werd het treffende misteriespel geboren, dat zich door de eeuwen heen als een heerlijke uiting ^an godsdienst- en schoonheidszin heeft gehandhaafd. Tegelijk met het .rr.isterie ontwikkelden zich de heiligen- en mirakelspelen, waarbij de kunst uit de kerk naar buiten trad, haar tooneelen opsloeg op de pleinen, en tot de opvoering van abele spelen en „sotternieën" leidde. Steeds meer verwereldlijkte de dra matische kunst en de gezelschappen der re derijkers traden op met hunne „spelen van sinne". In de vijftiende en zestiende eeuw kwamen de rederijkerskamers tot grooten bloei, een sterken invloed uitoefenend op :t letterkundig leven. Op het volkstooneel had de Hervorming een knellende uitwerking, vooral in ons Noordelijk Nederland, al bracht ze haar eigen literatuur voort. Koe het groote too neel opleefde önder den invloed der renais sance vordert een breedëre omschrijving. Dan is er het gouden tijdperk voor de Noord- Nederlandsche letterkunde bij de opkomst der Republiek, als Hooft, Vondel, Breero, Coster en anderen hun talenten ten toon spreiden. Daarop gaat het weer in dalende lijn, de achttiende en negentiende eeuw vor men geen bloeitijd voor de vaderlandsche kunst, al zijn ze belangwekkend voor onzen leergierigen geest. Is dit alles van belang voor onze actrices landsche geschiedenis. Des te treffender is en acteurs op het liefhebberij-tooneel Zeer 't voor ons. Katholieken, op te merken, hoe zeker, als het op bevattelijken en onderhou- in den bloeitijd van den godsdienst en het denden toon wordt behandeld. Dan kunnen kerkelijk leven de dramatische kunst uit dien uit die geschiedenis ook gemakkelijk de les- woordige dilettanten zich hebben te richten. Het hedendaagsche liefhebfcerijtooneel be gint zich, onder den invloed van kunstzin nige leiders en gesteund door schrijvers, die weten wat goed is voor ons volk, op te rich ten uit zijn maar al te duidelijk blijkend ver val. Er is bij de ernstige beoefenaars der volkskunst een eerlijk streven, om haar weer een beteekenende plaats te doen innemen als beschavingsfactor. Zij moet in haar eigen kring kunnen concurreeren met het groot- onzer geschreven taal aanvaardt, gelden, wat tijdsorde betreft, als de eerste onzer dichters. Hij heeft enorm veel geschreven en meer nog vertaald. En alles, voor zooverre ik weet, in rijm. Hij schreef een algemeene geschiedenis, een menigte lofzangen op Maria en berijmde ook een groot deel van den Bijbel. Hij is dan ook vaak geprezen als een zeer gciecf latinist. Hij gaf verder een groote be schrijving over bloemen, planten en minera- tooneel en ook met den levenvervlakkenden len („Der Naturen Bloeme)" genaamd d.i bioscoop. Minder dus om wat geleerdheid aan den man te brengen,'dan om dat schoone streven naar volksverheffing aan te moedi gen, dienen de lessen ov^r Volkstooneel van de R.K. Voksuniversiteit, die onder leiding van „Alberdingh Thijm" op 10 en 24 Januari a.s. in het Gebouw St. Bavo worden gege ven. H. B. v. d. S. Wie eenigermate op de hoogte is van de Geschiedenis onzer Letteren, die weet, dat de vroegste 'tijd, waarm gevoelens en ge dachten in Nederlandsche taalvormen wer den te boek gesteld, dat de vroegste tijd daarvan valt in de twaalfde eeuw. De geschriften uit nog vroegere eeuwen zijn geschreven in een taal, die men m.i. be zwaarlijk „Nederlandsch" kan noemen, daar het een taal is, uit vermenging en vervor ming, dus onderlinge verrijking, van ver schillende dialecten of streektalen ontstaan, en die aan hef eigenlijke „Nederlandsch" geboorte en gestalte gaf. Jacob van Maerland, naar middeleeuwsch gebruik naar de plaats van herkomst, hier het dorpje Maarland in Zeeland, genaamd, werd geboren omtrent 1235 en is gestorven te Damme bij Brugge, waar hij koster was. Deze Jacob van Maerland kan, als men de rijken grond oprees als eea weelderige plant, sen worden getrokken, waarnaar onze tegen-1 bovenstaande uiteenzetting over het begin de b^oetn of het puik der natuur.) Had hij niets anders gedaan, dan kon zijn werk zich vereeuwigd hebben, als zijnde van belang uit kultureel, geschiedkundig en taalkundig oogpunt. In vele strophische gedichten openbaart hij echter ook zulk een gevoel en zulk eene verbeelding en een kracht en zuiverheid van uitdrukking, die hem werkelijk tot dichter en met tot rijmelaar stempelen. De H. Franciscus „van Assisië" behoeft men er dit jaar niet bij te voegen werd ge boren 1182 en stierf 1226. Aan dezen heilige wijdde Maerlant een zijner uitgebreidste werken. Utrechtsche vrienden, zoo zegt hij, hebben hem hiertoe aangespoord. Hij vertaalde het uit het La tijn, waarin de H. Bonaventura in 1260 reeds hét leven van zijn H. Vader beschreef. Daar hij, een groot geleerde en logisch geschoolde schrijver, kon putten en geput heeft uit de mededeelingen, die de persoon lijke omgang met Franciscus' eerste zonen hem verschafte, heeft zijne beschrijving dus wat geloofwaardigheid betreft, te vergelij ken met de Overlevering, als kenbron van de geloofswaarheden. Hoe St. Bonaventura's Franciscusleven al zoo vroeg bij ons is bekend geraakt, zoodat men Maerland aanspoorde het te vertalen, zal wel nagevorscht en gevonden zijn. Boe ken in die dagen, als zijnde overgeschreven en doorgaans fraai met kleurige inkten langs de kantlijn beteekend en met groote geschil derde sierletters bij 't begin van een nieuw hoofdstuk voorzien «verlucht" is de term waren een zeldzaam, want uiterst kostbaar bezit. Het werk zal wel behoort hebben aan een kloosterboekerij. Ik weet alleen, dat er een proefschrift over dit werk van Maerland bestaat. Dit zal waarschijnlijk wel alles heb ben nagepluisd. Een der treffendste fragmenten uit de vele treffende gebeurtenissen, die ons door dit oudste Franciscusleven worden verhaald, moge hier een plaats vinden. In de naive taal van den Middeleeuwen klinkt het weliswaar heel anders dan ik het geven kan, maar ik heb het willen berijmen, zoo getrouw mogelijk, om te laten zien het onvoldragene van de gedachte, het minder- geordende der voorstelling, het minder- bescbaafde van de schildering der feiten en het onaffe van den versbouw, wat alles onze latere en vooral nieuwere dichters zoo aan trekkelijk maakt. Het is het fragmentSint Franciscus met zijn metgezel voor den Sul tan (1219, 6e Kruistocht). Zoodan de sultan hem kwam vragen, Wat toch hier hij kwam bejagen Vanwaar hij kwam en wie hem zond? Franciscus onvervaard deed kond, Dat God hem hier had heen gezonden Dat hij aan hem en zijne luiden Den weg ten hemel zou beduiden En hem dan tevens doen verstaan Het heil der Evangelie-blaan. En met een kracht van ziel en zinnen Die wel eenieder moest gewinnen, Spreekt hij van de Drievuldigheid Van éénen God en Zaligheid, Dat men 't Woord hier zag beleven „Ik zal aan u de wijsheid geven En woorden leggen tn uw mond, Die al uw harten in het rond Niet zullen K\innen weder streven, Zoodat ze zich gewonnen geven." En de sultan die bezag Den grooten, heeten wil, die lag ld hem, en zijne deugden. Hij hoorde hem met groote vreugde En zei, dat hij hem helpen zou Als Frans een tijd nog blijven wou, Franciscus zei, als God hem ried „Zult gij benevens heel uw diet (volk) Tot Jezus u bekeeren Ik zal dan graag tot Zijne eere En naar Zijn Wil dan blijven nu Ik eisch dan echter ook van U, Dat men Uw Godes Mammets (Mobammeds) leef Vergelijkt met die van Onzen Heer En ge een groot vuur aan doet steken. Ik zal dan met zijn priesters zaen (terstond! Temidden van het vuur dan gaan, Opdat gij kennen moogt daarbij, Wat geloof het zekerst zij En wat gaat bovenal. i Dit dan men houden zal." Toen hij dit sprak tot den soudaan (sultan). Sprak deze „Denk met, dat ik waan. Dat één van mijne papen hier Zich wagen zal al in dit vier. Om den Godsdienst te beschermen Zal er geen Zich zoö verwermen." Want de sultan had gezien Al ras een van 'zijn papenviiên Toen hij Franciscus zeggen hoorde, Die voor hem zoo zware woorden. Het was een oude, hoog van namen De beste van de papen samen. Franciscus nu terstond hervat „Wilt gij aan mij beloven, dat Gij en uw volk belijdt Gods wet, Als ik er uit kom onverlet, Ik zal terstond in 't vuur dan gaan. En zou ik bijgeval vergaan Dat men 't aan niets wijten zal Dan aan mijn zondental. Maar mocht ook door de macht des Heeren Mij het vuur geen letsel deren, Dan belijdt ook altegader Christus, als Uw God en Vader, Uw Behoeder en Uw Heer. Dat vraag ik op uw eer De sultan gaf hem te verstaan, Dat hij dit niet dorst aan te gaan. Hij had vrees, als dit geschiedde, Voor verwarring onder z'n lieden. (Wordt vervolgd). H. DE RIJS! I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2