mv LUCHTVERKEER. Een beroemd Amerikaansch Aviateur vermist. Noodlanding bij Baarn. Vliegtuig over den kop geslagen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Onderscheiding voor Weth. Ter Haar Begrafenis Rechercheur Kok. Manufacturendief gesnapt. Naar een betere melkwinning rond Amsterdam. HANDEL EN NIJVERHEID. Moeilijkheden der industrieën. GEMENGD NIEUWS. De verwisselde Albert Cuyp terecht. De verduistering te Dodewaard. Een wonderdokter te Hilversum. Diefstal uit een woonwagen. Een vreemde geschiedenis. De griep te Deventer. t Een aanval in het donker. Door een tijger verscheurd. Woningen in wijnvaten. Brand in een fabriek te Venlo. Door den mist te water geraakt en verdronken. Het hoofd door den bioscoop op hol gebracht. Een spook verdreven met een gloeiende sleutel. De onbewaakte overwegen. RECHTZAKEN. Ongeval op weg van het werk naar huis. UIT HET AND* t Onder de Radio-berichten: De zomer-residentie van president Wiison door brand verwoest. De schade ruim een millioen dollar. Te Montreal zijn ongeveer honderd personen om het leven gekomen tengevolge van een brand in het Laurier-Theater. De Duitsche Kabinetscrisis. Het zomerverblijf van President Wilson afgebrand Theater-brand te Montreal. De Radio-telefoondienst LondenNew-Y ork. De vliegtocht van Sir Samuel Hoare. fin Uit Portland (Oregon) wordt gemeld, dat He luitenant-vliegenier Oakley G. Kelly, vergezeld van kapitein John Stanley, ge neesheer bij den Amerikaanschen vlieg- dienst, die Donderdagmorgen uit Vancouver waren opgestegen om een jongen man op te halen, die gewond op een bergkam moest liggen, niet op den vastgestelden tijd is teruggekeerd. Daar zij slechts olie voor een korten tocht hadden meegenomen, vreest men, dat zij ofwel in het gebergte, zijn ver dwaald, ofwel een ongeluk hebben gekre gen. Kelley geldt als een der beste Amerikaan- sc,he vliegers. Eenigen tijd heeft hij het af standsrecord op zijn naam gehad. Das was in 1923, toen hij met luitenant Mecready zonder tusschenlanding in 26 uur en 50 minuten van New-York naar San Diego (Californiê) vloog, een afstand van 4200 kilomeier. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag moest een vliegmachine zit Soesterberg, bemand door een sergeant vlieger en een sergeant-waarnemer, ten ge volge van een motordefect bij de spoorlijn tusschen Baarn en Amersfoort een noodlan ding maken. Spoedig arriveerde personeel met een reparatie-auto uit Soesterberg. Nadat de machine gedemonteerd was, ver trok men naar Soesterberg, Het nummer van de machine is 535. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Onder de gemeente Barsingerhom is een vliegtuig uit bet vliegkamp De Kooy bij een noodlanding over den kop geslagen. De be stuurder en zijn mecanicien bleven onge deerd. f VLIEGBOOTEN VOOR DE IMPERIAL V. AIRWAYS, Bestemd voor passagiersvervoer. Bij de vliegtuigenfabriek Short Bros Ltd., te Rochester, zijn momenteel twee vüegboo- len in aanbouw, bestemd voor passagiersver voer op de lijnen van de Imperial Airways. De machines zullen geheel uit metaal wor den vervaardigd en in staat zijn 15 passa giers met bagage en post te vervoeren. De spanwijdte zal 31 M. bedragen; het totaal gewicht 8900 K.G. Er zal brandstof worden medegevoerd voor een afstand van 800 K.M., Voldoende om Noordzee of Middellandsché Zee ove- te steken. Elke machine zal wor den voi paa 3 Bristol „Jupiter VI" mo toren. Wethouder Ter Haar is benoemd tot com- Smandeur in de orde van de Kroon van italic. UITGELEIDE MET TWEE MUZIEKCORPSEN. Belangstelling uit ta.1 van steden, Een volksmenigte van ongewonen om vang was Zaterdagmorgen tusschen half elf en elf uur op de heen in de anders zc<o rustige Indische buurt ten einde getuige te zijn van de uitvaart van den rechercheur P. A. Kok, die op zoo tragische wijze te I-eiden om het leven kwam. Het stoffelijk overschot was 's morgens Vroeg van het 0. L. Vrouwegasthuis naar He R. K. Kerik •op het Ambonplein overge bracht en daar hadden vóór half elf de uitvaartdiensten plaats, nmiddels was een pronte massa belangstellenden naar het plein gestroomd. Hier was een carré vrijge houden en daarbinnen stelden muziekkorp sen en deputatie zich op Recht tegen over de trappen van het nieuwe kerkge bouw stond het Amsterdamseh Politiemu- ziekgezelscbap met zijn banier opgesteld, daarnaast het Rotterdamfiche in zijn don- Lergrijze uniform. En daartegenover en ■daaromheen bevonden zich de vele deputa tion, sommige in uniform, andere in burger- kleeding. Daar waren o.m. de commissarissen H. J. 'Versteeg, als waarnemend corpschef, J, J. Ploos van Arnstel en E. J. Pater, welke laatste de chef van wijlen Kok, vertegen woordigers van het hoofdbestuur van den •"•-K. Politiebond St. Michaël, en van de «fdeelingen Bussum, Rotterdam:, Hilversum, Ltrecht, Haarlem en Amsterdam, van den Christelijken Bond van Poiitie-ambtenarcn, ^an den Algemeenen Bond van Politieper soneel, in Nederland, van den Amster- Hamschen fnspecteursbond, van de Amster- damsche Rechercheurs Verecniging, een ^Vertegenwoordiging bestaande uit inspec- ®urs, brigadiers en rechercheurs van de Centrale Recherche te Amsterdam en Rot terdam, een deputatie van de Haagsche Po- vertegenwoordiger® van de bijzondere "'ijiksveldlwacht te Amsterdam, een deta- chcment militaire politie onder bevel van .^en luitenant, een groot aantal Amster- damsche politieagenten in groot tenue en met de helm, een groep namens de Delft- ®ehe politie en brandweer, een deputatie van de Amsterdamsche brandweer en ten slotte zestien man met twee inspecteurs, v ertegenwoordigende de politie te Leiden. Om krwart voor elf gingen de deuren der i^er,c epen en werd de kist door Amster damsche politieagenten rrnar de koets ge- bet°hooi?P oogenblik ontblootte ieder De muziek eer politie speelde daarbij t enk. Aan het hoofd van den stoet ging het politie,muziekgezelschap, vlak voor den lijkwagen welke behangen was met kransen, terwijl een landauer met een groot aantal bloemstukken volgde. Onder en schat van kransen en bloemen waren f van den Bond van Inspecteurs, het J-eidsche politiepersoneel, den wnd. burge- pe.?,s.ter val» Leiden, den ALg. Bond van °li iepersoneel, de Centrale Recherche, de creen. van rechercheurs Kracht door Ésn- ,racht, de brigade Rijksvaldwacht Amster- Achter deze landauer met bloemen volgde officieele detachement der - politie van msterdam. Na de volgrijtuigen kwamen a groot aantal corporaties, j oor de politiebureau's aan de Stadhou- e®rsKade, het Frederik Hendrikplantsoen de 'Sparend straat werd stilgehouden, v ''|ar telkenmale nieuwe kransen bij de e'e bloemen werden gevoegd. Om half rAe.e kwam de stoet op het kerkhof St, Barbara aan, toen de lijkkoets het kerkhof; dal voor publiek gesloten wia9, opreed, werd oor het muziekkorps van de Amsterdam- SCrf Poli' ie treurmuziek gespeeld. Door agenten van politie werd de kist de kapel gedragen. Nadat de absoute Was verricht, droegen wederom agenteg het stoffelijk overschot naar het graf. Daar werd niet gesproken, maar door den heer Van Duyn, voorzitter van de afdeeling Am sterdam van den R.K. Politiebond St. Mi chael, werd gebeden. Eenige maanden geleden werd een bedien de, die werkzaam was in een manufacturen zaak op den -Amstelveenscheweg te Am sterdam, wegens diefstal ontslagen. De zaak kwam toen niet bij de politie, doch deze werd eenige dagen geleden niettemin in het geval gemengd. Het was de politie na melijk opgevallen, dat in een pandhuis ver schillende malen manufacturen en hoeden gedeponeerd werd en het bleek, dat meestal een vrouw deze bracht. Men kwam er achter, dat zij de echtgenoote was van den ontslagen bediende. Het slot was, dat de bediende gearresteerd werd. Een partij goederen ten bedrage van een paar honderd gulden werd in beslag genomen. Natuurlijk is voor vee! grootere waarde gestolen. Naar de Tel. verneemt, zijn Zaterdag de statuten der Vereeniging voor Hygiënische Melkwinning alhier, waarvan de heer D. Kooiman, burgemeester van Purmerend en lid van Ged. Staten van Noord-Holland voor zitter is en de heer C. Wolmerstey, secre taris van den Alg. Ned. Bond van Melkvee houders secretaris, koninklijk goedgekeurd. Hieronder volgen de voornaamste artike len uit deze statuten: Art. 3: De Vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van een hygiënische melk winning in het meikwinningsgebied van Am sterdam en van de kringgemeenten van het keurigsgebïed Amsterdam. Art. 4: De Vereeniging tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg en wel door: a. het doèn oprichten van een controle- station voor melk; b. het streven naar redelijke betaling Van hygiënisch gewonnen melk; c. het bevorderen van de aansluiting van de bedrijven der veehouders aan de water leiding en het electrische net; d. het bevorderen van maatregelen tot het weren uit de stallen van vee, lijdende aan tuberculose en aan andere ziekten, die op de melk een ongunstigen invloed uitoefe nen; e. het geven van voorlichting omtrent melk- en stalhygiëne; f. het geven van advies en het verleenen van steun aan melkveehouders. Art. 8; Het bestuur, dat belast is met de leiding der zaken, de Vereeniging betreffen de, bestaaat uit 9 personen. De bestuursleden worden door de alge- meene vergadering gekozen en wel één be stuurslid uit de ondersteunende leden, 3 be- stuurdsleden uit de buitengewone leden en 4 uit de gewone leden. Voorts heeft een door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam aan te wijzen vertegenwoordiger der gemeente zitting in het bestuur. HET RAPPORT VAN DEN NIJVER- HEIDSRAAD. De valuta-concurrcntie niet de hoofdoor zaak. Invloed van loonen en werk tijden. Voor en tegen regeerings, maatregelen. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de Nijverheidsraad eenigen tijd geleden den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in een zeventiental rapporten en een daar uit opgemaakt overzicht op de hoogte ge steld van de resultaten van het onderzoek, dat hij door een uit zijn midden benoemde commissie had doen instellen naar den toe stand van verschillende takken van nijver heid ten gevolge van valuta-concurrentie en andere oorzaken. Dit onderzoek heeft omvat verschillende onderdeden der metaal-indus trie, de steenbakkerijen, de dakpannenfa- brieken, de gresbuizen-industrie, de aarde werk- en porcelein-industrie, de glas- en kristalfabrieken, de groenten-conservenin- dustrie, de borstelindustrie, de chemische industrie, de verfwarenindustrie, verschei dene onderdeden der textiel-industrie, de leerindustrie, de schoenfabrieken, de meu bel- en houtwarenindustrie, de schelpkalkin- dustrie, de papierfabrieken en de hoeden- industrie. Aan het nit de rapporten opgemaakt over zicht is het volgende ontleend: Voorop gesteld is, dat de rapporten slechts door het onderzoek vastgestelde feiten en overigens mededeelingen of wenschen van belanghebbenden bevatten en dat de Raad daaraan op geenerlei wijze conclusies heeft verbonden en voorts, dat het onderzoek in de maanden Augustus en September heeft plaats gevonden, zoodat de rapporten moe ten worden beschouwd in het licht van de economische verhoudingen op dat oogenblik, verhoudingen, die zich intusschen op som mige punten o.a. door de stabiliteit van den Belgischen franc wel gewijzigd hebben. Uit het onderzoek is duidelijk gebleken, dat vele der onderzochte takken van nij verheid, moeilijkheden, meestal zelfs van ernstigen aard, ondervinden. Het valt op, dat dit méér het geval is bij industrieele on dernemingen, die z.g. massa-artikelen ver vaardigen dan bij fabrieken, die zich op het aanmaken van kwaliteits-artikefen toeleg gen. Ook tocnen de rapporten aan, dat de moeilijkheden niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats uit de concurrentie ten ge volge van de daling van buitenlandscbe va luta voortspruiten. Het heeft den Raad getroffen, dat er in alle rapporten' op is gewezen, dat de Ne- derlandsche nijverheid vergeleken bij de bui- tenlandsche industrie in een nadeelige po sitie is gekomen, niet alleen omdat in Ne derland door een reeks van omstandigheden de levensstandaard veel hooger is dan die in de aangrenzende staten, doch ook, om dat hier de sociale wetgeving op menig punt veel meer is uitgewerkt en vooral ook veel nauwkeuriger wordt toegepast dan in die landen. De loonen. Een belangrijke post vormen vooral de loonen. Voor vele takken van nijverheid be dragen de in Nederland uitgekeerde loonen zelfs het dubbele en meer van die, welke voor gelijksoortig werk in België wordt be taald. Met verschillende gegevens is verder voor verschillende industrieën aangetoond, dat in België langer wordt gewerkt dan in Neder land. Wel wordt erkend, dat voor verschil lende industrietakken in Nederland over- werkvergunningen worden gegeven, doch oyc:- het algemeen wordt de werktijd in Ne derland niet voldoende geacht, om de in dustrie in staat te stellen, der bultenlandsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Het onderzoek heeft voorts bewezen, zoo wordt gezegd, dat verschillende takken van nijverheid nadeel ondervinden van de valu- ta-concurrentic, zoowel op de binnenland- sche als op de buitenlandscbe markt. Een gevolg van de valutaconcurrentie is een hevige onderlinge concurrentie tusschen de verschillende Nederlandsche fabrieken in 'n bepaalde branche. Een ande^ gevolg van deze soort concurrentie is, dat een gilde van va luta—grossiers is opgekomen, welker minder waardige practijken het industrieele bedrijfs leven zeer bemoeilijken. Weer een ander gevolg van de valutaconcurrentie is, dat verschillende industrieelen er toe zijn over gegaan handelaar in valuta-goederen van hunne branche te worden. De moeilijkheden, die de Nederlandsche industrie in het buitenland ondervindt, zijn behalve aan valutaconcurrentie, toe te schrijven aan protectionistische maatregelen van andere landen, welke maatregelen van vooral na den oorlog zeer zijn toegenomen en verzwaard. Een andere oorzaak, waaraan verschillen de industrieelen den slechten toestand van hun bedrijf wijten is de toepassing van de z.g. „dumping methodes". Speciaal van Duit- sche en Cechoslovakijsche zijde wordt een dergelijke concurrentie ondervonden. Overproductie in het buitenland. Er is nog een factor die ongunstig werkt; Na den jorlog zijn in het buitenland ver schillende takken van nijverheid abnormaal uitgebreid, waardoor een overproductie is ontstaan, die niet nagelaten heeft invloed uit te oefenen, zoowel op de Nederlandsche als op de buitenlandsche markt. Een gevolg van de door de industrie on dervonden moeilijkheden is, dat verscillende bedrijven genoodzaakt zijn hun productie in te krimpen, waardoor de werkgelegenheid wordt verminderd. Over de maatregelen, die genomen kun nen worden, om in den toestand van de verschillende industrietakken verbetering te brengen, loopen de meeningen van de be langhebbenden in het algemeen nogal uiteen. Belanghebbenden hebben verschillende mid delen daartoe aanbevolen De voornaamste daarvan zijn het instellen van invoerverbo den met invoerconsenten in den geest van de~Schoenenwet, verhooging van het tarief van invoerrechten voor sommige artikelen, omzetting van het geldende recht ad valo rem in een recht op het gewicht voor enkele producten, vrijstelling van invoerrecht voor bepaalde grondstoffen en bevordering van het gebruik van goederen van Nederlandsch fabrikaat door de overheid. Enkele fabrikanten zijn van meening, dat de moeilijkheden, voortspruitende uit bui tenlandsche verhoudingen, moeten uitzieken en dat daartegen van overheidswege geen maatregelen moeten worden genomen. TE ROTTERDAM DOOR DE JUSTITIE IN BESLAG GENOMEN. Experts ontkennen de echtheid. Begin Oct. maakten de bladen melding van een eigenaardige scliilderijenkwestie met een interessant proces en de verwisse ling van Rubens en Cuyp in de Bank van Leening te 's-Gravenhage. De zaak stond in het kort'gememoreerd als volgt: Een antiquair Benjamins te Rotterdam kocht van een Duitsche dame, die drie schilderijen in de Bank van Lecning te Den Haag had afgegeven voor een bedrag van 800 gulden de beleenbriefjes van twee dezer doeken. Hij kreeg er twee foto's bij en ging korten tijd later de briefjes hij had zich overtuigd dat de kisten met de doeken zich in de bank bevonden inwis selen, waarvoor hij 4000 gulden plus de rente moest betalen, De schilderijen wareq, verpakt en eerst later toen B. ze uitpakte, bleek hem, dat een der doeken niet het werk was, dat het volgens de foto moest zijn, doch een portret, waarop rechts een staande jongen en een zittend meisje voor komen, terwijl links een meisje over een ooi gebukt staat. B. stelde de bank hiervan in »kennis, doch kreeg ten antwoord, dat de nummers van de briefjes en de teruggegeven schil derijen klopten en dat vergissing uitgesloten was. Zijn eisch om het schilderij dat de foto aanwees, terug te krijgen, werd afgewezen, men gaf hem ten slotte in overweging, ge noegen te nemen met bet doek, dat hij ont vangen had, daar het vermoedelijk meer waard zou zijn, dan het doek dat de foto aanwees. Hierin schikte de heer B. zich ten slotte, hij zond de doeken naar Londen om ze daar van de hand te doen. Groot was zijn verwondering, toen hij na eenige maanden, in October van het vorig jaar van de Haagsche Bank van Leening bericht kreeg, dat er toch een verwisseling had plaats gehad en dat het schilderij door hem in ontvangst genomen, een echte Albert Cuyp was. Thans is gebleken, dat deze zaak zich als volgt heeft toegedragen. In Januari van 1926 had de Duitsche dame drie doeken, naar haar weten een Albert Cuyp met de zooevru beschreven voorstelling, en twee schilderijen uit de Rubenschool resp. voorstellende een Petrus-kop en 'n drie naakt-figuren waarbij een bok, in de Haagsche Bank ven Leening afgegeven. Zij had de nummers van de twee doeken uit de school van Rubens mei de foto's aan den heer Benjamis verkocht en deze had de Petruskop en de Albert Cuyp in bezit gekregen. Toen hij hierover recla meerde, had men hem gezegd, dat daar vergissing uitgesloten was, hij genoegen moest nemen met de schilderij, waarop de drie kindertjes met de ooi, te meer daar dit gemakkelijker verkoopbaar zou zijlr, dan dat met de naaktfiguren. Toen de Duitsche dame echter later van de bank bericht had gekregen, dat de Albert Cuyp op een der briefjes was af gegeven, wilde zij dit doek tot eiken prijs terug hebben. De heer B. repliceerde echter door te zeggen, dat hij er lang genoeg op gestaan had, het schilderij, dat in overeenstemming was met de foto, in handen te krijgen en daarom niet meer aan het verzoek van de bank kon voldoen, te meer daar de doeken te Londen op verkooping waren. Toen heeft de Bank van Leening werk gemaakt van deze zaak bij de politie met gevolg dat door de gemeente Den Haag een aanklacht wegens verduistering werd in gediend tegen den heer B. Het gevolg van deze justitioneele inmen ging heeft thans, naar de Msb. meidt, re sultaat gehad, waardoor het niettemin nog in het geheel niet zeker is, dat de heer B. verder justitieel zal behoeven te worden vervolgd. Toen nl. de Haagsche politie na eenigen tijd te weten was gekomen, dat de Albert f Cuyp die volgens Hollandsche experts echt moet zijn en een handelswaarde van 10 a 20 duizend gulden moet bezitten, vermoedelijk in Londen zou zijn verkocht, gaf zij de zaak over aan de Rotterdam- sche recherche, die den inspectfeur G. W. Valken naar Londen stuurde om nasporin gen te doen, Deze inspecteur kwam daar bij de be kende schilderijcuhandelaars Christie en an Asser te weten, dat de Albert Cuyp bij hen te koop was geboden. Christie had echter de overtuiging gekregen, dat het doek geen echte Albert Cuyp was en daar om slechts 70 pond sterling voor geboden. Asser was niet zeker of het een Cuyp zou zijn ja dan neen, doch betwijfelde in elk geval, dat het hooge handelswaarde zou i hebben en bood 100 pond, De beer Benjamins achtte deze bedragen beide te laag, met gevolg, dat de beide schilderijen terug werden gezonden naar Rotterdam, waar ze op naam van den heer B. bij een expeditie-firma in kisten in be waring werden gesteld. Uit Londen teruggekeerd heeft de in specteur de beide doeken Vrijdagmorgen bij de expeditiefirma in beslag genomen. Het zal thans door mr. Huyser, die als rechtercommissaris in deze zaak is aan-' gewezen en door den officier van justitie, mr. Rombach, beiden te Rotterdam uitge maakt moeten worden, in hoeverre of de heer B. schuldig kan zijn, door zijn weige ring de al dan niet echte Albert Cuyp aan de Haagsche Bank van Leening terug te geven. De in beslag genomen doeken, de Petruskop uit de Rubenschool en de drie kinderen met het ooi, zuilen vermoedelijk voorloopig in de handen der justitie blijven. Het derde, door de Duitsche dame destijds beleende doek nl iJe naaktfiguren met den bok uit de school van Rubens is nog in de Bank van Lecning te Den Haag. Met belangstelling kan het resultaat in deze kwestie, welke door den twijfel om trent de echtheid der Cuyp dubbel interes sant is, worden afgewacht. De feilloosheid van de administratie der Gemeentelijke Bank van Leening te Den Haag is inmiddels wel een bureaucratische waan gebleken. De heer H. K. te Dodewaard, thans als verdacht van verduistering ten nadeele van de Boerenleenbank alhier, gedetineerd te Tiel, heeft den raad medegedeeld, dat hij ontslag neemt als wethouder, lid van den raad, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, lid der schattiugscommissie voor de rijks inkomstenbelasting en lid der commissie tot beheer van het Nutsfonds. Te Hilversum heeft zich een geval voor- 'gedaan van onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Een vrouw, die de laatste 6 jaren niet heeft kunnen loopen, werd bezocht door een z.g.n. wonderdokter, die haar betrekkelijk spoedige beterschap toezegde. De vrouw ging een blind vertrouwen stellen in dezen won derdokter, die met krommen rug, de schou ders in de hoogte en opgeblazen wangen haar verschillende malen in het gelaat blies, haar beenen en schouders bestreek en haar ook kruiden voorschreef, waarvoor zij f 2.50 vooruit moest betalen. Het vrouwtje gebruikte den inhoud van drie flessclien, zijnde een geelachtig vocht. Ook de dochter van de vrouw is onder de „bekwame" behandeling geweest. De zieken wachten echter tot nu op beterschap en zijn thans overtuigd, dat zij bedrogen zijn. Vermoedelijk zijn meerdere personen de dupe van dezen wonderarts geworden. De politie heeft thans de zaak in handen. Vrijdag is ter beschikking van de justitie gesteld een door de politie onder Drumpt gearresteerde knecht van de firma Giessen Janvier, wier kermiswoonwagen na de Tiel- sche kermis onder Drumpt een standplaats had gevonden. Toen de heer Janvier en zijn vrouw naar hun eigendom eens kwamen kijken, bleek, dat een indringer dien wagen voor zijn gebruik had iftgericht en de daarin aanwezige levensmiddelen en dranken had gebruikt, terwijl een klok en een étui met iff veren lepels waren verdwenen. De aan gehoudene heeft volledig bekend. Een 15-jarig meisje uit den Haag werd door haar ouders, tegen haar zin naar een kost school te Bussum gezonden en werd te dien einde in den Haag op den trein naar Bussum gezet. Aan het eerstvolgend station, Leiden, stap te het kind uit en is door Leiden's straten gaan zwerven. Moe geworden is zij in een der straten achter de Haarlemmerstraat in een aldaar staande handwagen gaan uitrusten. Zoo werd zij door een paar mannen ge vonden die door 't meisje in vertrouwen wer den genomen. Ten einde haar een verdere ontsnapping te vergemakkelijken, namen de mannen haar mee en verstrekten haar manne- kleeren. Intusschen had de kostschool te Bussum de familie te 's Gravenhage gewaarschuwd dat het meisje niet ter plaatse aangekomen was en werd de politie in den arm genomen. Een en ander had tot resultaat, dat het meisje ontdekt werd en aan de ouders kon worden teruggegeven. (Vad.) Het aantal onder behandeling zijnde griep gevallen bedraagt te Deventer ruim 1100. Eén patient is overleden. De boerenknecht H. W. is 's avonds na een bezoek aan de ouderlijke woning gebracht te hebben, op den Almeloschen weg te Raalte door twee onbekend gebleven personen van de fiets getrokken. Doordat hij een eiec- trischen lantaarn op de fiets had, stond hij in volkomen duister toen de fiets stilstond. Een electrische zaklantaarn werd hem vooij de oogen gehouden en terwijl hij hoorde roe pen „Zoo ben jij het" voelde H. W. dat hij met een mes werd gestoken. Een worste ling volgde, waarbij een der aanranders werd neergeslagen. De ander vluchtte en werd door H. W. nagezet, doch deze moest het door de duisternis opgeven. De andere aanrander was inmiddels ook verdwenen. H. W, werd gewond aan wang en bovenarm en werd door dr. de Boer verbonden. Hij heeft een vermoeden omtrent de daders kenbaar gemaakt aan de politie, die de zaak onderzoekt. Deze is er evenwel nog niet in geslaagd een spoor te vinden. (Zw.-Crt.) In de omgeving van Dharbad (Engelsch- Indië), terroriseerde sinds maanden een tijger een der dorpen. Behalve een aantal stuks vee, was ook een iniandsche vrouw door het dier verscheurd. Twee Engelschen, de heeren Lewis en Bathgate, besloten te trachten het neer te leggen. Een klopjacht werd georgani seerd en toen de tijger verscheen schoten de beide jagers, die in een boom waren geklommen, er hun geweer op af. Gewond vluchtte het dier naar zijn schuilplaats. Een der beide jagers, de heer Lewis, volgde het, doch hij had nog slechts enkele passen gedaan, of de tijger keerde zich om, wierp zich op hem en begon hem te verscheuren. Bathgate, die eenige stappen verder zijn geweer op nieuw stond te laden, zag het verschrikke lijke tooneel. Hij wierp zijn vuurwapen weg, greep een bijl en sloeg daarmee met alle kracht den tijger op den kop. Deze keerde zich daarop tegen hem en wierp hem omver. Bathgate viel in zwijm. Toen hij weer tot zichzelve kwam, zag hij den tijger, het lijk van zijn vriend meesleepcnd, in het struik gewas verdwijnen. Meer dood dan levend sleepte zich Bath gate naar het dorp, waar hij den treurigen afloop van de jacht vertelde. Een nieuwe drijfjacht werd ondernemen, maar slechts het verminkte lijk van Lewis werd 'gevonden. De tijger was verdwenen. Sinds is hij met zijn bedrijf in dezelfde streek doorgegaan en heeft opnieuw een iniandsche vrouw weg gesleept. In de onmiddellijke nabijheid var, Cleve land in den staat Ohio, bevindt zich een dorp. waarvan de huizen alle uit wijnvaten be staan. Door het alcoholverbod in de Ver. Staten was het bestaan van een groote wijnfirma in die plaats onmogelijk geworden, en zij besloot over te gaan tot liquidatie van haar voorraden. Een speculatief burger kocht nu 36 groote vaten op en liet ze tot somerver- blijven inrichten. Hijzelf maakte het zich, niet ongelijk aan Diogenes, in een dier vaten gemakkelijk, woonde er maandenlang in en verklaarde, dat zijn nieuwe woning het ideaal verblijf was. Deze wijnvaten, uit stevig eikenhout ver vaardigd, zijn ongeveer 20 jaar oud en wegen elk 3900 Kg. Ieder kon een paar duizend liter wijn bevatten. Ze staan op forsche fun damenten, zijn van deuren en ramen voor zien, worden electrisch verwarmd en ver licht. Voor een badkamer is in de beperkte ruimte wel is waar geen gelegenheid, maar één der vaten is tot openbaar badhuis inge richt, en de tonbewoners kunnen daar naar hartelust hun zin voor lichamelijke reinheid bevredigen. Vrijdagavond brak brand uit te Venlo in het complex gebouwen, waarin gevestigd zijn de schoolmeubelfabriek en timmerwerk plaats D. C. Valk, de schrijfmachine-afdee- ling Woschke en de beelden- en verffabriek van den heer J. W. Thijssen en Co. De brand ontstond, na het vertrek van het personeel, in de schildersafdeeling van Thijssen. De vlammen sloegen weldra hoog uit het dak, gevoed door oliën en vetten. Dank zij het spoedig aanrukken der motorspuiten van Venlo en Blerik konden zeven slangen wor den uitgelegd. Met behulp van militairen werden de auto's en de benzinevoorraad verwijderd. Spoedig stortte het dak van de verf- en beel denfabriek in. De belendende perceelen bleven gespaard. Alleen de beelden- en verf fabriek brandde uit. Alles is verzekerd op beurspolis. De schade bij de firma Thijssen zal ca. f 10.000 beloopen. Vrijdagavond is de 63-jarige mej. Van H. door den zwaren mist misleid, aan de Rijn kade te water geraakt en verdronken. Een familie te Enschedé vermiste op een der Kerstdagen een bankbiljet van f 25 en den Maandag daarop nogmaals twee van f 25. Van dit geval werd aan de politie kennis gegeven. Uit een onderzoek bleek al spoedig, dat men hier met iemand te doen moest hebben, die in het huis van de familie goed bekend was. Van inbraak was althans geen sprake. Er kon wor den vastgesteld, dat de deuren op gewone wijze met sleutels moesten zijn geopend. De vrouw des huizes herinnerde zich, dat zij bij een harer kennissen op bezoek was geweest en dat telkens na dat bezoek de diefstal had plaats gehad. Het bleek nu weldra, dat een 14-jarige knaap uit het gezin van die kennis, zoodra de dame haar mantel aan den kap stok had gehangen, daaruit de sleutels had weggenomen en 't bezoek aan 't dan leeg staand huis had gebracht. Woensdag jJ. nu heeft hij twee briefjes van f 25 met een boodschapper aan de bestolen familie terug gezonden, maar met het derde briefje was hij na afloop van den schooltijd spoorloos verdwenen. De politie vroeg opsporing van den»jongen aan en Donderdag kwam uit Amersfoort bericht, dat daar een 14-jarige knaap was aangehouden. Hij had des nachts in het Leger des Heils geslapen en was den volgenden morgen naar de soldaten op de heide gegaan. Bij zijn aanhouding werd een revolver op hem gevonden, die hij eveneens uit het huis had ontvreemd, terwijl van de meegenomen f 25 een gedeelte nog in zijn bezit was. Dra was er nu een einde aan dc. historie gemaakt. De jeugdige avonturier werd op transport gesteld naar Enschedé, waar hij werd verhoord. Aanvankelijk ont kende hij, doch later kwam het er uit op welke wijze hij de sleutels had verkregen en dat hij het gestolen geld ergens op een stuk land onder den grond verstopte. Maar at werd hem op den duur toch te benauw en hij had besloten met een deel van zijn buit ca vlucht te nemen. Uit de wijze waarop het ge val zich heeft toegedragen, is wel aan te ne men, dat verkeerde lectuur of bioscoopbezoek invloed op zijn daden heeft gehad. De jongen is voorloopig aan zijn ouders teruggegeven. ("Z.w. Cit.) Sedert een paar weken spookt het bij een paar gezinnen te Axel (Zeeland). Dezer dagen werden ook de spookverschijnselen ook waar genomen bij een familielid, wonende aan den Kanaaldijk aldaar. Toen de man 's avonds huiswaarts keerde en de deur van zijn woning wilde openen met den huissleutel, bleek dit onmogelijk. Na lang tobben werd een buur man te hulp geroepen, die den raad gaf om den sleutel gloeiend te maken. Dit geschiedde en de roodgloeiende sleutel werd daarna met een nijptang in het sleutelgat gestoken. Tot aller verbazing ging de deur plotseling open. Merkwaardig is, dat sindsdien ook geen spookverschijnselen meer zijn waargenomen bij de andere families. Zaterdagmiddag is op den onbewaakten overweg van de lijn Zwolle-Deventer nabij Hoenloo onder Olst een melkwagen aange reden. Het paard werd vermorzeld. De veer man wist bijtijds van den wagen te spangen en bleef ongedeerd. Meerijden op den bok met een kennis Een arbeider te Amsterdam reed na sfloop van zijn werkzaamheden mee op een paard en kar, bestuurd door een zijner kennissen. Toen hij onderweg zou afstappen bleef hij met zijn schoen aan het lemoen haken en viel. Ten gevolge van dezen val moest hij in het ziekenhuis worden opgenomen. De Rijksverzekeringsbank weigerde scha deloosstelling krachtens de Ongevallenwet toe te kennen, daar onder deze omstandig heden naar haar meening niet kan worden worden gesproken van een normalen gang van het werk in den zin der wet geen sprake is. Van deze beslissing ging de arbeider in be roep bij den Raad van Beroep te Amsterdam. Deze Raad was van oordeel, dat hier inder daad sprake was van een bedrijfsongeval, daar getroffene, toen het ongeval hem overkwam, zich langs den kortsten en gebruikelijken weg naar zijn woning had begeven. Het meerijdeiK op den bok van een bekenden koetsier is te Amsterdam zoo iets gebruikelijks, dat het voor een werkman in die stad stellig op één lijn kan worden gesteld met het gaan naar het werk per rijw.el of per tram. De getroffene kon dus wel aanspraak maken op schadeloos stelling ingevolge de Ongevallenwet. Van deze uitspraak kwam de Rijksverze keringsbank in hooger beroep bij den Cen- tralen Raad van Beroep alhier. Dezer dagen heeft deze Raad de uitspraak van den Raad van Beroep te Amsterdam, met overneming harer gronden, bevestigd. De ..Sozial-demokratische Pressedienst" behandelt in een uitvoerig artikel de regee- ringscrisis en komt daarin tot de volgende conclusie: „Zoo blijft dus een regeering van het midden over, welke zich met de stem men van de sociaal-democraten zal hand haven en haar wetgevenden arbeid ten uit voer zal brengen met den steun der sociaal democraten. Men mag dat betreuren, doch op liet oogenblik is noch naar de eene, noch naar de andere zijde de door ons verlangde meerderheidsvorming mogelijk". „De sociaal-democraten zijn onder deze omstandigheden bereid, b.v. een regeering- Marx te ondersteunen. Voor hen komen er slechts de groote zakelijke gezichtspunten op aan; een regeering, die vast op den grond slag van de republikeinsche grondwet staat; voortzetting van de verzoeningspolitiek; tenuitvoerlegging, van de reorganisatie der rijksweer; oplossing van het vraagstuk in zake den arbeidstijd, in dien zin, dat de achturendag wettelijk wordt vastgesteld; uitbreiding der sociale politiek'.' „Het zal afhangen van de houding, welke de middenpartijen tegenover deze zakelijke punten zullen aannemen, of een regeerings- vorming uit die partijen tot een duurzame oplossing van de regeeringscrisis zal kunnen lqiden. De eerste voorwaarde daartoe is evenwel, dat de middenpartijen het onder ling eens worden". Aan de Parijsche editie van de „New York Herald" wordt uit New-York geseind: Te Long Branch (New Jersey) is het prach tige palcis „Shadowluwnde zomerresi dentie van president Wilson, door brand venvoest. De schade wordt geraamd op i.250.000 dollar. Te Boston werden door brand een histo risch gebouw en twee belendende villa's vernield. Naar gemeld wordt, zijn bijna Londeid personen om het leven gekomen bij een brand, die het Laurier-Theater te Montreal verwoestte. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. 't Eerste gesprek een succes. LONDEN, 8 Jan. (V.D.) Met betrekking tot de opening van den draadloozen tele foondienst Londen-New-Ycrk wordt van of- licieelc Engclsche zijde medegedeeld, dat het gesprek, gevoerd tusschen Sir Evelijn Murray, de Secretaris- generaal van bet i Postkantoor tc Londen en Mr. Walter Gif ford, President van de American Tckphon and Telegraph Coy te New York, aan beide zijden zeer duidellijk kon worden verstaan en tot de grootst mogelijke tevredenheid aanleiding heeft gegeven. Een Londensch dagblad-directeur, die gdurende acht minu ten gesproken heeft, verklaarde, dat hij zelfs geen enkele keer den ander behoefde te verzoeken te herhalen wat hij zeide. Het was zoo zeide hij alsof ik sprak met een der voorsteden van Locden; alleen veel duidelijker. Het onderhoud tusschen Mr. Walter Gif ford en Sir Evelyn Murray had betrekking op den belangrijken invloed, welken de nieuwe dienst zal hebben op de vergemak kelijking van het zakenleven en de bevor dering van het speciaal verkeer tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en, in het aiigemeen. dc versterking van de banden tusschen beide landen. Door middel van dezen nieuwen telefoon dienst werden groeten gewisseld tusschen den Burgeueester van New-York en des Lord-Mayor van Londen. De opening van den dienst beeft te kwart voor twee plaats gehad en wat de mécani- ciens te New York het eerst hoorden was niet hei geluid der menschelijke stem, maar.... het klokkengelui van St. Pauk- Cathedral. Een speciale telefoonleiding was voor deze gelegenheid aangelegd naar den zuidelijken toren van de CathedraaL LONDEN, 9 Jan. Gisteren is de minister van de luchtvaart, Sir Samuel Hoare te Delhi gearriveerd. Deze vliegtocht van Londen naar Delhi, met de vliegmachine Hercules, welke werd volbracht in 36 vlieguren, waarbij een afstand werd afgelegd van 63C0 mijlen, is een zeer belangrijk resultaat op het gebied van de civiele lucht vaart. Op den morgen van 27 December was het gezelschap van Croydon vertrok ken. en 12 dagen na deze arriveerde men te Delhi, precies op het tijdstip, dat men zich had voorgesteld. Zelfs had men eerder kunnen arriveeren, indien men dit gewild had, want de reizigers hadden nog eenigen tijd verloren met het houden van proef vluchten met een machine, ook al methet houden van vluchten om eens den om- tjrek te verkennen enz enz. De reizigers hebben gevlogen over de mqest verschillen de klimaatgebieden; over de meeste hoofd steden van de Oude Wereld, over de grootste rivieren daarvan, over bergen van 5000 voet hoog, over vulkanen en over woestijnen en zeeën van duizenden mijlen breedte. De koning en tal van vooraanstaande personen hebben felicitatietelegrammen gezonden bij de veilige aankomst. Den reizigers werd een officieelen ontvangst bereid. Sir Samuel Hoare gaf als zijn meening te kennen, dat als de dienst eenmaal gevorderd zal zijn, de reis in één week kan worden gedaan, en eventueel, indien ook 's nachts werd doorgevlogen in vijf dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3