Radio-Omroep, De liefde van een kunstschilder. ROTTERDAM HANDEL EN NIJVERHEID. Zoutlaag aangeboord bij Groenlo. RECHTZAKEN De moord te Spekholzerheide. KEfcK EN SCHOOI VERKEER EN POSTERIJEN Father Jacq. Cleven. f De nieuwe Missie der missionarissen van het H. Hart op Java. Prof. Dr. H. B. Dorgelo. Tellen van treinreizigers. GEM. BUITENL. BERICHTEN DOOR HET IN GEBRUIK NEMEN! van onze nieuwe, op de meesC moderne wijze ingerichte fabriek èn door de sterk verlaagde prijzen op de Amerikaansche Tabaks- markt kan de prijs van BZK thans gesteld worden op 12 ct. per pakje. DE KWALITEIT BLIJFT ONVERANDERD, DUS ONOVERTROFFE N' BETAALT GEEN 15 ct. MEER KUNST EN KENNIS, •WMéC FEUILLETON voor de Frïescïïe taalwetenschap opnjeuw' materiaal te verzamelen. Is het blad wel ingelicht, dan zullen alle thans voorko mende Friesche dialecten op platen voor de Geluid-Bilbliotheek te Berlijn worden vastgelegd. Dit materiaal, aldus verzameld, kan in de toekomst, wanneer de Friesche dialec ten meer en meer zullen verdwijnen, van groot belang zijn bij het doceeren in de Friesche taalwetenschap. Gedurende dit phonetisch experimenteel onderzoek zal prof. Sicbs aan Friesche studenten en be langstellenden een vacantiecursus in het Friesch geven. king uit te breken als de fegeering het niet eens wordt met den bond van spoorweg personeel, die de autoriteiten beschuldigt van onregelmatigheden bij het beheer van sommige fondsen. De studenten hebben doen weten dat zij aan de beweging zouden deel nemen als teeken van protest tegen de in vasie der V. S. in Nicaragua. De opstand in Nicaragua. Het optreden van de regeering der V. S. tegen Mexico en Nicaragua heeft Zaterdag in het congres der V. S. aanleiding gegeven tot heftige critiek van democratische zijde, Senator Heflin van Alabama verklaarde, dat de regeering een propaganda-campagne voert om de Amerikaansche openbare mee ning voor te bereiden op hetgeen te gebeu ren staat, waarbij hij blijkbaar doelde op mogelijke vijandelijkheden. Senator Wheeler van Montana, die het optreden der regeering toeschreef aan den wensch om de petroleumbelangen te be schermen, vroeg waarom de V. S. geen mari niers hadden gezonden naar Italië en Rusland, toen daar regeeringen omver geworpen werden. De democratische representant Haddles- ton van Alabama betoogde, dat de huidige politiek de V. S. opzettelijk naar een oorlog met Mexico dreef. Liberale troepen ten getale van 1000 man werden gedwongen uit Nandaime terug te trekken wegens de bedreiging der conserva tieven, dat zij het dorp zouden bom bardeeren. President Diaz heeft herhaald bereid te zijn de liberalen aan de regeering te laten deelnemen en biedt voorts algemeene amnestie aan. De minister van buitenlandsche zaken der V. S., Kellogg, heeft niet- officieel ver klaard, dat het zenden van wapens aan de liberale revolutionairen door Mexico een „onvriendschappelijke daad" was. Het uit zenden van den Amerikaanschen kruiser „Galveston" naar de baai van Fonseca, aan de Stille Oceaankust vari Nicaragua, heeft ten doel, het aan land brengen Van wapens, door Mexico aan de opstandelingen gezon den, te beletten. De toestand te Hankau. De „Morning Post" wijst er volgens den Britschen draadloozen dienst op, dat het besluit der zakenlieden om de handelsbe trekkingen niet te hervatten vóór er waar borgen zijn gegeven voor het heden en de toekomst, ten nadeele komt van de Chinee- zen zelf. Het staken van alle zaken in de concessie heeft de heele zakenorganisatie van de Chineesche kooplieden ontwricht. Daar de banken en de zakenhuizen gesloten zijn, zijn alle credietoperaties enz. stopgezet. Vandaar de wensch der Chineesche autori teiten om de concessie te overreden haar zaken onmiddellijk te openen. Geruststellende verzeke ringen van Tsjen. De Kantonneesche minister van buiten- 'sche zaken Tsjen heeft den Amerikaan- en en Britschen zakenlieden de besliste verzekering gegeven, dat zij volledige be scherming zullen ontvangen voor de waar borging hunner belangen. Uit Hankau wordt gemeld, dat alles er kalm schijnt en dat men er algemeen in afwach ting verkeert van de komende dingen, maar dat er een verwoede anti Britsche stemming heerscht, evenals te Woetsjau en Itsjang en in Sjensi. Zondagmorgen was alles zeer rustig in de Britsche concessie. De Chineesche politie draagt wapens, maar de Britsche politie, die gisteravond haar functie hervatte, is ongewapend. De Chineesche politie heeft de vernietiging gelast van de anti-Britsche aanplakbiljetten, en openbare bijeenkomsten verboden. De Chineesche soldaten en posters werden gisteren ingetrokken. De raad van beheer der Britsche concessie bestaat uit de Kantonneesche ministers van buitenlandsche zaken, verkeerswezen en financiën. De Britsche draadlooze dienst meldt dat groepjes Engelsche inwoners, die op last van de Britsche autoriteiten in het gebouw van de Asiatic Petroleum Company verblijf- houden, ongemolesteerd door de concessie gewandeld hebben. „proces van internationale politiek." En met een variant op het woord van Napoleon verklaarde hij dat „de eeuwen, gedurende welke mijn familie in den Elzas woont, op mij neerzien." Volgens hem zijn er twee op lossingen öf Frankrijk verloochertt zijn handteekening onder het verdrag van Ver sailles niet en erkent het recht der volken om over zich zelf te beschikken, m dit geval zal hij worden vrij gesproken öf het ge weld gaat voor het, recht, dan moge hij als verrader worden berecht en gefusilleerd. .Voorts kondigt Zorn von Bulach aan dat hij binnenkort een halfmaandeüjksch tijdschrift zal uitgeven. "Hij spoort aan tot een staking van belastingbetalers en zegt De Fransche belastingbiljetten gaan ons evenmin iets aan als de Fransche troepen. De rechtbank heeft de zaak aangehouden. DE KUNSTWERKEN VAN ST. QUEN- TIN. Wij lezen in het „Berl. Tagebl." dat het „Academisch Genootschap" te St. Quentin zich door bemiddeling van de Fransche dele gatie tot den Volkenbond heeft gewend om „de door Duitschland geroofde kunstschat ten van de stad St. Quentin" terug te krij gen. Het „Berl. Tagebl." teekent hierbij aan, dat tijdens den oorlog toen St. Quentin was blootgesteld aan het vuur der gealli eerden, de kunstschatten uit het museum en alle kunstwerken, wier eigenaars dat ver langden, naar Maubeuge werden gebracht en.daar zijn bewaard. De kunstschatten zijn nooit naar Duitschland gebiecht en na den terugtocht werd alles wat zich in het museum te Maubeuge bevond aan de Franschen over gedragen tegen quitantie. Het Berlijnsch blad wijst er op, dat o.a. de pastels van La Tour uit het museum van St. Quentin thans in het Louvre hangen. LEVEND BEDOLVEN. Met 'een enkel woord hebben wij reeds melding gemaakt van een ongeluk te Londen, waar door instorting van een schacht, waar arbeiders aan het werk waren, vier hunner bedolven werden. De werkzaamheden hiel den verband met de uitbreiding der electri- sche centrale van Deptford. De arbeiders werkten in een caisson hun werkzaamheden hielden verband met het leggen van een zinker, die de centrale uit de naburige Theems van water moest voorzien. De be kleeding van de caisson bezweek en het water stroomde naar binnen, modder en ijzerwerk met zich meevoerend. Twee arbeiders waren, zooals wij meldden, aanstonds gered. Een hunner is in het ziekenhuis gestorven. Zater dag hebben duikers het lijk van een der vier bedolvenen bovengebracht. STRIJD TUSSCHEN SMOKKELAARS. De schuilplaats der stnokkelaars te Marion .(Illinois), bekend onder den naam van Shadey Rest, die ten prooi was aan tal rijke verwoede aanvallen van concurreerende smokkelaars is met dynamiet vernield na een nieuw bloedig gevecht, waarbij vier slacht offers' vielen. De geweerschoten der ver dedigers waren weinig doeltreffend tegen over het op hen uit een gepantserde 2uto gerichte mitrailleusevuur. WOENSDAG 12 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie» ber. 2.003.00 Engelsche les voor kin* deren. 3.004.00 Knipcursus. 4.00— 4.30 Huishoudpraatje door Mevr. P.M. Scheffer, over De muzik. opvoeding van onze kinderen. 4.356.15 Concert door het H.D.O.-orkest. Mej. Nellie Vertr-gt- alt. o.a. De onvoltooide symphonie van Schubert. 6.156.45 Vroolijk half uurtje door „Nono". 6.457.45 Ver- volgles en conversatieles Duitsch. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Chris tel. Radiover. Spreker Dr. Ph. A. Land- berg, lid v.d. Chr. Lit. Essayisten kring te Zeist over De levende natuur in psalmen en gezangen. Mej. T. Rieuwerts-piano. De heer S. Bahler-viool, 1. Sonate A-dur, Handel (viool en piano). 2 Orgelspel. 3 le ged. van de rede. 4 Orgelspel. 5 Viool concert A-moll, Bach. 6 Orgelspel. 7 2e ged. van de rede. 8 Orgelspel. Sa-Z Andan tino, Kreisler. b-Menuet, Beethoven, c- Humoreske Aulin (viool en piano). 10 •Drie sonaten van Scarlatti (piano). 11 So natine, Schubert (viool en piano). 10.30 Dansmuziek door het Radio-dansorkest o.l.v. Hans Mossel. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert, Daventry-kwartet en solisten (contra alt tenor-cello). 12.05 Vocaal concert. Het Excelsior mannenkwartet. 12.25 Con cert (vervolg). 1.202.20 Orkestcon cert. 3.20 Concert. Daventry-kwartet en solisten (fluit-bariton-mezzo sopraan). 4.05 Lezing Introductory talk tot special series bij Miss Power and Mrs. Mac Iver. 4.20 Concert. Varick piano-trio. 4.4Ö Concert (vervolg). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelbespeling in de New Gallery Kinema. 6.40 Tuin-praatje. 6.50 Weerber., nieuws. 7.05 Vervolg orgel bespeling. 7.20 Lezing The Year's work of the league of nations. 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. Pianomu ziek. 7.45 Causerie Women in Africa. 8.05 Liederen van Wallace. A. Burch-bari- ton. 8.25 H. Leoni-lichte balladen. O. Messel-humorist. 8.50 Voorlezing uit de 5e acte van „King "John", Shakespeare. 9.05 Liederen van Brahms, zang met piano- begel. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Concert. 9.50 „Independent means", tooneelstuk in 4 acten van S. Houghton. - 11.2012.20 Dansmuziek van de Ciro- club. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Persber. en muziek. 12.50 2.10 Concert. Orkest en Cadex-zang. 5.055.55 Concert door de Jazz Sympho nie. 9.0510.50 Gala concert. Orkest en artisten van de Paryzer theaters en muziek- hall's. KONTGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 11.20—12.00 en 2.507.20 Lezingen en lessen. 8.20 Concert door het blaas-orkest. 9.50 11.50 Dansmuziek door het orkest Ette. LANGENBERG 468.8 M. 10.20—i 1.50 Orkestconcert. 3.505.20 Kamermu- •ziek. 7.359.20 Concert. Orkest. L. Modes-sopraan. W. Strienz-bas. Aria's van Mozart, Haydn, Cornelius. Wotan's afscheid uit „Die Walküre". Orkestwer ken van Gluck, Goldmark. 9.2010.20 Dansmuziek. HAMBURG 394.7 M. 1.25—2.05 Ka mermuziek. 3.353.50 Orkestconcert. 3.505.35 Dansmuziek. 7.2011.15 „Carmen", opera van Bizet. Daarna con cert in cafe Continental. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 De Radio-courant. 8.50 10,50 Galaconcert. Groot orkest en so listen. Ter dikte van meer dan 300 M. Nadat reeds bij de boring Hupsel, welke door de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken „Heerlen" ten Noorden van Groenlo*wordt uitgevoerd, een zoutlaag ter dikte van bijna honderd meter was aangeboord, heeft, naar de Tel. verneemt, deze maatschappij thans bij haar boring Meinsink, ten Westen van Groenlo, een zoutlaag aangeboord van meer dan drie honderd meter Het onderste ge deelte van de zoutlaag is nog niet bereikt, daar de boring zich nog in het zout be vindt. Hoeveel de dikte van de zoutlaag de drie honderd meter zal overschrijden, valt nog niet te zeggen. Ter vergelijking diene, dat de dikte van de zoutlaag, die thans is aangeboord, gelijk is aan ongeveer driemaal de hoogte van den Utrechtschen Dom. Deze laag bestaat uit helder, wit keukenzout. Wederom vijftien jaar geëischt. Het Gerechtshof te 's Bosch zette dc be- handeling voort van de zaak tegen Arie I Wakker, melkknecht te Kerkrade, den ver dachte van den moord op vrouw B. te Spek holzerheide. Dr. Casparie verklaarde dat verdachte's verstandelijke vermogens gebrekkig zijn ont wikkeld. Hij heeft weinig doorzicht en over leg en moet tot de psychopaten gerekend worden. Hij is gevaarlijk'en behoort volgens deskundige, onder toezicht te worden ge steld. Zijn bioscoopimpulsie zou hem tot de daad gebracht hebben. De man meende n.l. dat, evenals in de bioscoop, de vrouw, die hij neersloeg wel weer op zou staan. De adv.-generaal eischtc dezelfde straf als door de rechtbank te Maastricht opgelegd was, n.l. vijftien jaar gevangenisstraf. Mr. Tonnaer pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 24 dezer. In het St. Josephstudiehuis ie Tilburg is na voorzien te zijn van de H. H. Sacramen ten der Stervenden in den ouderdom van 47 jaar overleden de Weleerw. father Jacq. Cleven, priester-missionaris der St. Joseph- Congregatie van Mill Hill, Gelijk de bladen reeds gemeld hebben, heeft de Nederlapdsche provincie der Mis sionarissen van het H. Hart (Tilburg) een haar door Z. E den Kardinaal-Prefect der Propaganda Fide aangeboden missie op Java aangenomen. De nieuwe missie omvat de residenties Pekalongan, Banjoemas en Kedoe. Deze laat ste echter met uitzondering van de beide onderafdeelingen Temanggoeng en Mage- lang. Op het geheele gebied, dat aan de zorgen van de missionarissen van het H. Hart wordt toevertrouwd, wonen circa zes millioen Javanen, Er bestaat nog geen enkele statie voor inlanders, noch eenige vaste vestiging voor de Europeaoen. Men treft alleen kerkjes aan te Tegal en Tjiltjap, welke plaatsen eens of meermalen per maand op dienstreis bezocht worden. In Pekalongan woedt op dienstreis H. Mis gelezen in een gouvernements-pak- huis. In Porworedjo is een Katholieke Hol- landsch-Inlandsche school. De nieuwe missie zal, evenals de overige missies van Java, bliiven onder het bestuur van den Apostolisch Vicaris van Batavia. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, in de afdeeling der algemeene we tenschappen, om onderwijs ie geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde, dr. H. B. Dorgelo, te Eindhoven. Naar wij vernemen, zullen op Zondag 16 en 23 dezer, aan alle sta'ions der Ncd. Spoorwegen de reizigers per klasse geteld worden. Een en ander dient om den om vang van het passagiersvervoer op Zondag na te kunnen gaan. schonk toch zijn zegen. Mijne Esther is op recht. door en door, en zij zal dit blijven, zoo schreef hij. De ergste leugen, die een mensch kan spreken is de leugen aan zijn eigen overtuiging. In de lente, als hef ijs gesmolten zal zijn en de vaart naar uw eenzaam eiland niet meer gevaarlijk is, dan moogt gij haar komen halen. Maar het lot was Werner gunstiger, dan hij kon wenschen; het eiland, waarop hij met Esther zoovele smartelijke uren had doorleefd, dit eiland zou niet de zetel zijn van zijn jeugdig geluk. Toen sneeuw en ijs gesmolten waren, en Esther het christendom had omhelsd, toen droeg men den ouden predikant van Ket- tenstein ten grave en de vriendelijke pas torie, waaroo graaf Wolf rechten had, werd den schoonzoon van den ouden Ruben als huwelijksgeschenk aangeboden. Het huwelijksfeest, de overgang naar den nieuwen schoonen werkkring van zijn broe der, waren voor Richard even zoovele voor wendsels om zijn vertrek nog steeds uit te stellen, ofschoon zijn onderhoud met Her* bert zoo geheel zonder goeden uitslag ge bleven was. Was het de wensch, getuige te worden van een geluk, dat hem zelf niet ten deel geval len was, was het de zorg om het kind tier vrouw, die het ideaal zijner jeugd' geweest was, of ketende hem het te lang ontbeerde geluk onder menschen te zijn, du; hem beschouwden als nauw aan hem ver want, genoeg, het scheiden viel hem zwaai, iWordt vervolgd.} Ziet ge wel riet ge wel, zeide Geerd goedhartig, mijnheer denkt als ik. Hoe lief Esther ook voor Veronica wos, het kind gaf de voorkeur aan d'cn zonne schijn, verspreid over Theresa's gelaat, bo ven dien zachten ernst van Esther. „Hoe gelukkig dat Veronica bij d is!" zeide Richard. „En toch zal ook dit geluk eindigen, als zoo- menig ander," sprak Theresa. ..Nadere aanspraken zullen zich doen gelden en haar terugvorderen." „Er bestaan geen nadere aanspraken dan die, welke de liefde maakt," Jiemam hij. „Zij heeft vader noch moeder, broeder noch zus ter, zij slaat geheel alleen in de wereld." „Arm kind," zeide zij medelijdend. „Ik weet het wel, dat zij volstrekt geen fami lie heeft. Juffrouw Esther, hoe karig overi gens in hare mededeelingen omtrent mijn lievelinge, heeft dit meer dan eens gezegd." Opeens maakte hij er zich een verwijt van, dat Theresa nog altijd gesloten was buiten het vertrouwen, een vertrouwen, waartoe zij gerechtigd was door haar deelneming in Veronica's lot, temeer daar bat onderhoud

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6