binnenlandsch nieuws. Uitzending van Politiepersoneel naar Indië. Sneller doorzending van de Indische Mail. De doktoren-kwestie te Breda. Centraal overleg in arbeidszaken. De samenvoeging van „Oorlog" en „Marine". (Vad.) Een slachtoffer van het N ederlandscheBelgisch Verdrag. De Vrijheidsbond. UIT ONZE OOST. Einde van het verzet op W est-Sumatra? Versche troepen naar Padang. Belangrijke arrestatie. Gedrukte stemming op \V.-Sumatra. GEMENGD NIEUWS. Een half jaar lang gesimuleerd. Boerderii tot den grond afgebrand. Diefstal uit een auto. De «riep in ons land. Zwaar weer op de Zuiderzee. De aanrijding van een melkwagen te Hoenlo. Aan den grond gevaren. Lijk gevonden Aanvaring op den Waterweg. Roofoverval in een kapiteinshut. Gewezen politieagenten op het dievenpad. Dr. Cartius met de vorming van een Duitsck kabinet belast. De Griep. De landdag van Memel. Von Pawels confereert met Jules Cambon. Na vijf jaar gearresteerd. De toestand van den Roemeenschen Koning. De reis van den hertog van Yo: k. De paniek in een bioscoop te Montreal. Kerk en Staat in Mexico. De strijd in China. De toestand in Hankau. Amerikaansche troepen in aantocht. De vlucht naar Britsch-Indië. Prof. Fried rich Hirth. Presidentsverkiezingen voor Kamer en Senaat. De stormen in Zuid-Rusland. Spanje en Tanger. Een belangrijke ontdekking op het gebied van kankerbestrijding? MARKTNIEUWS. Naar het Corr Bur. verneemt, hebben op ■verzoek van het Departement van Koloniën, welk verzoek geschiedde in overleg met de Indische regeering, de heeren Broekman, di recteur der Indische politie, met verlof hier te lande, Van t Sant, hoofdcommissaris en Paré, commissaris van politie te 's-Graven- hage, zich bereid verklaard zitting te nemen in een commissie, om de candidaten te schif ten, welke zich aanmelden voor de uitzen ding naar Indië van 14 commissarissen van politie 2e klasse en 70 politieopzieners, De candidaten, die in aanmerking wen- schen te komen voor commissaris, moeten minstens een 5-jarige politie-practijk heb ben, en zij, die solliciteeren voor politieop- ziener, minstens een 6-jarige. De candidaten mogen ten hoogste 30 jaren oud zijn en moe ten liefst ongehuwd zijn of niet meer dan één kind hebben, indien zij gehuwd zijn. Met den „Rotterdam-Lloyd-Rapide". Een vergadering aan boord van de „Patria", Aan boord van het mailschip „Patria™, dat ïn de haven van Rotterdam ligt heeft, zoo meldt de Tel., een vergadering plaats gehad van de directie van den Rotterdamsche Lloyd met vertegenwoordigers van de Fran- sche, Belgische en Nederlandsche spoorwe gen en van de Fransche, Belgische en Ne derlandsche posterijen, allen betrokken bij den nieuwen trein, genaamd: „Rotterdam- Lloyd-Rapide"', die van Marseille naar den Haag zal rijden in aansluiting op de aan komst van Lloyd's mailschepen te Marseille Deze trein zal vanaf langszij van de mail schepen het traject Marseille-Den Haag af leggen in ongeveer 22 uur, en is drieledig opgezet: d.w.z. dat de betreffende gezagvoer der drie dagen te voren bepaalt, op welken dag de trein zal ribden, en ook of deze het Marseille-Arène-slation bij den aanlegplaats van de Rotterdamsche mailschepen 10.05, 15.10 of 20.26 uur verlaten zal. De aankomst Rotterdam D.P. is dan resp. 8.25, 13.35 of 1851, te Den Haag 9.07, 14.07 of 19.26 uur. Indien slecht weder vertraging in de aan komst van de mailschepen doet voorzien, kan de drie dagen te voren genomen be slissing tot 12 uur voor het vertrek van den opgegeven trein alsnog door den gezagvoer der worden gewijzigd, en het vertrek door hem later gesteld worden. Daardoor wordt bereikt, dat elk tijdsvoordeel gedurende de reis verkregen, ten voordeele van het pas sagiers- en mailvervoer blijft. Spoorwegbil jetten naar alle Nederlandsche stations, uit gezonderd die gelegen aan dc lijn Gent Terncuzen, en aan de lijn MechelenTer- neuzen, zullen aan boord verkrijgbaar wor den gesteld. Ook kunnen plaatsen in de slaap- en restauratierijtuigen gereserveerd worden. Inschrijving van bagage heeft aan boord plaats. De mail zal eveneens met dezen'trein, die voor het eerst na aankomst van de mailboot „Insulinde", op ongeveer 12 Maart rijden zal, vervoerd worden, waardoor de Rotterdam sche Lloyd de. gelegenheid opent, dat brie ven na aankomst te Marseille in alle Neder landsche plaatsen aan geadresseerden uitge reikt kunnen worden. Na afloop van de vergadering bood de di rectie van den Rotterdamsche Lloyd den ge delegeerden en den heer Asscher, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parijs, die een niet onbelangrijk aan- aeel in de totstandkoming van het boven genoemde heeft gehad, een lunch aan, aan boord van de „Patria". Het doklersconflict te Breda duurt nog steeds voort. Het bestuur van de afdeeling Breda en Omstreken van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst maakt be kend, dat door de leden der afdeeling geen assistentie wordt verleend of hulp wordt verschaft op verzoek van geneeskundgie ambtenaren der gemeente. Evenals zulks voor 1924 en 1925 is ge schied, heeft het „Bureau van Centraal overlegin arbeidszaken voor Werkgevers bonden' uit den inhoud der halfmaande- lijksche- overzichten, aangevuld met de gegevens uit andere bronnen, in het bijzon der die van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een overzicht samengesteld van de voornaamste gebeurtenissen op arbeids gebied gedurende 1926. In de „Alg. Inleiding" van deze publi catie wordt o.m. gezegd, dat, in 't algemeen gezegd, in 1926 een verdere stabilisatie der arbeidsvoorwaarden plaats vond. „Natuurlijk vonden er wijzigingen plaats en gingen deze hier en daar gepaard rnet conflicten, doch noch de wijzigingen, noch de conflicten waren zoodanig, dat 1926 daardoor zou worden gekenmerkt." Naar aanleiding van berichten omtrent samenvoeging van de Departementen van Oorlog en van Marine, kan van zeer be- trouwbare zijde worden medegedeeld, dat op het oogenblik noch omtrent die samen voeging zelf, noch nopens de wijze waarop deze tof stand zou worden gebracht, eeni- gerlai beslissing is genomen, £r is sinds ettelijke weken esn schorpe concurrentie ontbrand tusscben de „Tele graaf met baar volkseditie „De Courant'' eenerzijds en „Het Volk", thans in Amste"- dam roet een ochtend-uitgave verschijnend, a°n den anderen kant. Laatstgenoemd °rgaan zoekt zijn kracht in hoofdzaak in allerlei onthullingen over» a-beidstoestan- aan e.d. bij de „Telegraaf", een methode, cJ,e b.v, de communistische „Tribune" weer 'Het succes toepast op „Het Volk" zelf. Uit de „Vo!k"-publicaties blijkt intus- scben wel, dat de „Telegraaf" haar licht zinnig karakter niet verloochent als het gaat om personeel te benoemen of te ont slaan. Een opzienbarende onthulling houdt ver band met het plotseling stopzetten van de „relegraaf'-corapagne voor bet Nederl.- Belgisch verdrag. „Het Volk" weet er het volgende over niedc te deelen: ..hen der „Telegraaf'-redacteuren, de heer mr. R. H, Dijkstra, was door dc hoofd redactie speciaal belast mei de campagne en gunste van genoemd verdrag, waarvan 'n*1 -r™1 hartstocht in de koiemmen yan Telegraaf" kweet. Deze actie, die rouwenj geheel in de Fransch-Bclgische lijn van de „Telegraaf'-politlck hg, heeft aanleiding gegeven tot geharnaste protes ten van invloedrijke zijde bij den bezitter van „De Telegraaf", den heer H. M. C noldert, te Parijs, Daarop is een lid de- ïoolürcdactie, de heer Verbiest, naar Parijs' ontboden, waar hem de opdracht gegeven t werd d.e campagne, die zoo hevige ontstem- ïosng gewekt had, te staken. Ter algehcelc 1 voldoening van Se machtige onïevredenen werd ook een zoenoffer gebracht: den redacteur, die met de gelaakte campagne was belast, den heer mr. Dijkstra, werd medegedeeld, dat de hoofdredactie op zijn verdere medewerking geen prijs stelde. Op de gebruikelijke wijze, met drie maanden salaris, ging hij de straat op." In een Vrijdag te Rotterdam gehouden al- gemeene vergadering van den Vrijheidsbond, werd Mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Indië, tol voorzitter gekozen. KRACHTIG GEWAPEND OPTREDEN. Poging tot moord op den ass. detnang van Pau Lima; nog vijf oproerlingen neer gelegd en eenige arrestaties. Uit persoonlijke wraakneming is er, naar uit Padang wordt gemeld, plotseling gescho ten op drie in dc voorgalerij vau een in- landsche woning zittende personen. Eén werd gedood en én zwaar gewond. De ernstig gewonde is een oud kamponghoofd van Alai. Geconstateerd is, dat twee per sonen geschoten hebben, doch verscheidene anderen waren er bij aanwezig. Drie daders werden gearresteerd. Opvallend is, dat de bevolking, die aan den grooten weg naar de Ommelanden woont, naar padang trekt. In den nacht van 9 op 10 Januari is een poging tot moord gedaan op den assistent- demang van Pau Lima in de Ommelanden. Drie personen weiden neergelegd en één gearresteerd. In het Taroengtoengsche zijn twee ver zetslieden neergelegd; één militair werd daar gewond, „De Locomotief" zegt, dat, ofschoon de toestand nog niet normaal is, door 't krach tig gewapend optreden het verzet als ge broken kan worden beschouwd. Uit Koetaradja wordt nog gemeld, dat de stremmingen, wclke door de banjirs in het treinverkeer veroorzaakt waren, eenigszins cpgeheven zijn. Hel autoverkeer is nog steeds onmogelijk. Een kwaadwillige heeft zich te Tapatoean aangemeld. De gouverneur is naar Sabang vertrokken ter verwelkoming van den legercommandant, die 10 Januari tc Koetaradja verwacht werd. De doodvonnissen Het partijbestuur der S.D.A.P. besloot in zijn Zaterdag gehouden vergadering, naar „Het Volk" meldt, een telegram aan den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië te zenden van den volgenden inhoud: „Het partijbestuur der Soc.-Dem, Arbei derspartij, ofschoon betreurend en afkeurend de oproerige beweging in Indië, die naar zijn oordeel niet den juisten weg volgt, waar langs hel Indische volk zijn rechten en be langen kan doen behartigen, dringt er bij U ten ernstigste op aan, dal de doodvonnissen tegen opstandelingen uitgesproken, niet ten uitvoer worden gelegd." Communistische lidmaatschapskaarten ingeleverd. Het binnenlandsch bestuur belegde, vol gens bericht uit Batavia, in de Ommelanden een groote volksvergadering, waarin het nut- telooze van bet verzet onder het oog werd gebracht. Honderden communistische lid maatschapskaarten werden ingeleverd. De treinenloop Sawahloento-Padang is normaal. Het „Soer. Handelsblad" zegt, dat nu hee! duidelijk bljikt, dat slechts een klein ge deelte van Tanah-Datar „in opstand" is, voor zoover dan over opstand in de zuivere beteekenis van dat woerd kan gesproken werden. Politiek valt dc conclusie te trek ken, dat het met de gebeurtenissen ter Su matra's Westkust niet zoo'n vaart is ge- lcopen. Tot dusver betrof het alleen het kleinste deel van de genoemde streek, welkr vrij los staal van de Minangkabausche adat. Het zou' veel ernstiger geweest zijn, indien de streken, waar dc vroegere zetel van de Minangkabausche vorsten gevestigd was, en welke als bakermat van de Mihan''kabau- sche adat gelden, zooals de onderaf deeling Fort-Van-der-Caoellen en de districten Boea en Lintau, inderdaad in opstand waren ge komen, Dan zou het oproer gemakkelijk over hebben kunnen slaan raar de adatvaste stre ken, zooals Agam en Paiacombo, terwiil ze ker een algemeene opstand in dat gebied heel moe'lnk zou te bedwingen ri:i. De rel letjes van thans dragen zoo duideliik't ken merk van communistlschen ooz.et, dat moet betwijfeld worden ot de andere bevolking zich zal laten meeliepen en in het karretje van Moskou zal meerijden. Aanmelding van een der leiders. Twaalf brigades marechaussee, onder de kapitein.? Akkersdijk en Wissema, zullen, naar uit Batavia gemeld wordt, uit Tand jong Priok naar Padang vertrekken ter ver vanging van de oververmoeide troepen al daar. De resident te Padang bezocht Siloen- kang, waar verscheidene witte vlaggen wa len uitgestoken. Gebleken is, dat van dl vier hulponderwijzers er drie gedood zijn: ren is gevlucht. Onder hen, die zich gemeld hebben, be vindt zich een voorname leider. Particulieren hervatten hei reizen met de treinen. In Soengeilassie zijn 32 personen ge arresteerd. Communistisch hoofdle'der te Solo aangehouden. De communistische hoofdleider van den aanvail op Savvahan, op wiens hoqfd een premie mas gesteld, is te Solo gearresteerd. Talrijke arrestaties. Uit Fort van der Capellen wordt geseind, dat de stemming ter hoofdplaats en elders zeer gedrukt is. Een poging is gedaan om schen over te halen tot een aanval op Fort van der Capellen. In het Siloengkangsche zijn circa 550 personen gearresteerd. Het totaal aantal dooden bedraagt circa 100. benige tientallen opstandelingen hebben zich aangemeld. „Doofstomme" Engelschman, die zich ontpopt als Hongaar. Men zal zich misschien nog herinneren, dat in Augustus an het vorige jaar te Rot terdam een doofstomme vreemdeling werd gebracht, die men te Enschede zwervende 1 had aangetroffen Mef veel moeite slaagde de chef van de Vreemdelingenpolitie er in van den man te vernemen, dat hij een En gelschman was en door den oorlog zijn spraak, zijn gehoor en zijn. geheugen was kwijtgeraakt Op verzoek van den Engei- schen consul te Rotterdam hebban verschil lende Engelscbe bladen het portret van het oorlogsslachtoffer geplaatst. OoK heeft men herhaaldelijk per draadloozc 't signalement van den i man verspreid. Alles was echter tevergeefs. Ten einde raad bracht men den man onder in het Ziekenhuis aan den Cool- singel. Vóór eenige dagen bemerkten de ver pleegsters tot haar groote verbazing, dat de man weer normaal spreken kon. De Vreem delingendienst nam de zaak opnieuw ter hand, En nu bekende de man, dat hij gesi muleerd had. Thans was hij tot inkeer ge komen en zou hij de waarheid verklaren: hij was geen Engelschman, maar een Hongaar. Men heeft het Hongaarsche consulaat in kennis gesteld met deze verklaring, waar mee men na de opgedane ervaring natuurlijk zeer voorzichtig is. Het Engelsche consulaat had gedurende ruim vijf maanden de verplegingskosten van den man in het Ziekenhuis betaald, Twee kleine meisjes met moeite gered. Maandagavond is de boerderij van den heer Van der Ploeg onder Tzum fFriesland) lot den grond afgebrand. Met moeite konden de vrouw des huizes de twee kleine rneis- ies redden. Ook bet vee kon gered wor den: de inboedel ging echter nagenoeg ge heel verloren. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan. De daders achtervolgd en ontkomen. Zaterdagavond omstreeks halftwaalf wer den uit den ante van den heer M. Maes, uit St-amproy (Limb.) welke voor een hotel te Weert stond, eenige doozen met kleeding- stukken, benevens een Dartij waardevolle goederen gestolen. De dief heelt met een mes. hetwelk ter olaatse werd teruggevon den, de kap van den auto opengesneden. Juist toen hii zich met zijn buit wilde ver wijderen. wed hii door een bezoeker van het hotel ongemerkt, waarop een wilde ach tervolging in de duisternis volgde. De dief verdween echterfover de velden in de rich ting Roermond Het heerschen van dc griep onder het ver plegend personeel van het Academisch Zie kenhuis te Leiden is oorzaak, dat de di rectie heeft moeten besluiten, voorloopig al leen in gevallen, waarin dit strikt noodza- kel k is, patiënten ter verpleging op te ne men. Deze maatregel houdt verbai-d hierme de, dat het Academische Ziekenhuis ook een onderwijsinstelling is en thans de Kerstvac canties nog in vollen gang zijn. Tc Muiden heerscht de griep in zqp hevige mate, dat de geneesheer, dr. Schmitz, een lijdelijk arts heeft aangesteld, ten einde hem bij te staan. In Muiden zelf zijn meer dan 250, in Muiderberg 200 patiënten, Geheeie huisgezinnen zijn aangetast. Zondagmiddag is te Lemmer binnengeko- menbel ijzeren tjalkscbip „Anna Elisabeth", schipper J. Pol, uit Rotterdam, op reis met een lading veevoeder van Koog aan de Zaan naar Leeuwarden. Dit vaartuig was vlak voor dc haven doOr een zware bui overval len en tegen den Oostelijken dam geslingerd. De schipper wist echter nog de haven bin nen te loopen. Het bleek toen echter, dat het schip lek was en begon te zinken. Men heeft het daarop in de vluchthaven aan den grond Gesleept, waar men nu druk bezig is met het te lichten. Vaartuig en lading zijn verzekerd. In aansluiting met ons bericht omtrent het aanrijden van een melkwagen te Hoenio op Zaterdagmiddag j.l., kan nog worden ge meld, dat de melfcrijdei J. Olthof te Diepen veen, wien het ongeluk overkwam, door den schok van den wagen werd geslingerd en op enkele centimeters van de rails met hét hoofd op den grond terechtkwam. Alvorens den overweg te passeeren, heeft O. nog uitgekeken doch kon door den mist en het ter plaaise aanwezige seinhuisje den trein niet zien aankomen. Eerst toen deze tot op een afstand van 2 M was genaderd, zag hij hem, te 'aat echter om nog achter uit tc rijden Was de wagen iets verder op de rails geweest, dan zou de trein waar schijnlijk rijn gederailleerd, omdat de wagen zwaar beladen was Enkele uren na de aanrijding is een mo torrijder op denzelfden overweg, terwijl een trein passeerde, aan den dood ontsnapt, doordat dc spoorwegarbeider Burgers hem nog juist bijtijds vastgreep en terugtrok, Het stoomschip „Batavier V!" met passa giers en stukgoederen van Rotterdam naar Hamburg is Zondagavond tengevolge van den mist bij Vlaardingen aan den grond ge varen. De „Batavier VI" is Maandagmorgen weer vlot gekomen en heeft de reid voort gezet. Het stoomschip „Joego-Slavië," geladen met graan op weg van Braila naar Antwer pen is op de Schelde nabij Bath gestrand. Vier sleepbooteii verleenden assistentie. Te Ubachtsberg (Limb.) is in den kalk oven van de ilrma K. het lijk gevonden van den 39-jarigen K. uit Simpelveld die sedert eenigen tijd vermist werd. De justitie doet onderzoek of de man door uitstroomende gassen verstikte, dan wel op andere wijze het leven heeft verloren. Twee schepen beliepen aanmerkelijke schade. Toen Zondagnacht het Amerikaansche stoomschip „Annaconda" naar New York vertrok, kwam het even beneden Maas sluis ten gevolge van den mist, in aanva ring met het eveneens uitgaande Fransche stoomschip „Nantaise." Beide vaartuigen kregen aanzienlijke schade en moesten te- rugkeeren naar Rotterdam. De „Annaconda" werd onmiddellijk naar de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij ter reparatie ge bracht. Toen men een onderzoek in de rui men instelde, vond men daar..,, vijf ver stekelingen: één Hollander, de 26-jarige A. M. J, B. van Rotterdam en vier Italianen. Zij werden naar de Parkhaven gebracht, waar bleek, dat de Hollander gesignaleerd stond als deserteur. Hij is overgeleverd aan dc militaire politie. De Italianen zullen over de grer.s worden gebracht. De „Nantaise" heeft voorloopig ligplaats genomen op de rivier aan goei 25. Zondagmorgen, om half vijf werti de Itali- aansche kapitein, D. C. aan boord van het Italiaansche schip Angeio Brunetti, liggende bij het terrein van Swarttei aan de Waal haven. Noordzijde te Rotterdam, gewekt door rumoer in zijn kajuit. Hij stak licht aan en zag toen twee man nen, die bezig waren in te breken in zijn kajuit. Een hunner bevond zich reeds bin nen, terwijl de tweede juist pogingen aan- wendcTe om fn 3e fiut ïïoor fe dringen. De kapitein sprong uit zijn kajuit en pakte den eersten indringer beet, doch de ander gaf hem met den kolf van een pistool zulk een slag in het gelaat, dat hij omver tuimelde en bewusteloos bleef liggen. Hij zag alleen nog dat de tweede indringer naar een kast liep en een kistje wegnam. Het rumoer trok de aandacht van den eer ste officier en een matroos. Toen deze evenwel bij de kapiteinshut kwamen, ver dwenen de indringers juist over de loop plank naar den wal. Het kistje, waarin veer tig mark en een zwartlederen portefeuille met scheepspapieren waren geborgen is la ter ledig teruggevonden. De scheepspapie ren werden Zondagmiddag ontdekt op het terrein van Swarttei. Daar kapitein D. C. ernstige wonden aan het gelaat had bekomen, werd geneeskundi ge hulp ontboden. De politie heeft nog ge tracht met behulp van honden de indringers op te sporen, doch dit leverde geen resul taat op. De daders van de inbraak bij een Rotierdamschen goudsmid. In den nacht van Woensdag 29 op Don derdag 30 December is ingebroken in den goudsmidswinkel van de firma Hineling Merkes aan den Goudschen weg te Rotter dam; na geruimen tijd speuren kregen de inspecteurs van Oudbeusden en recher cheur van Biesheuvel enkele aanwijzingen in handen, waardoor zij een strik konden zet ten om de helers tc vangen. In een samen komst welke rechercheur van Biesheuvel Zondag met de vermoedelijke helers had, kwam de geheeie buit bestaande uit onge veer 10.000 aan gouden ringen, broche's enz., en een bedrag van 200 op tafel. Op dat oogenblik kwam inspecteur van Oud- heusden met enkele politicagenten binnen en de beiers C. v. W., A. B., en M. L. W. H. werden gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau. Het is niet uitgesloten, dat deze drie ge arresteerden bij een tweetal andere inbra ken betrokken zijn. Inmiddels was men ook de vermoedelijke daders op het spoor gekomen, en Maandag morgen zijn nog enkele personen gearres teerd; W, en P. Deze is vroeger pglitieagent geweest en is thans slager. Wegens verre gaand wangedrag was hij in het voorjaar van 1926 uit den dienst ontslagen, De dader is eveneens agent van politie geweest en om streeks denzelfden tijd wegens zijn immoreel gedrag buiten den dienst ontslagen. Een andere arrestant B. is nog politieagent. Het spreekt vanzelf, dat deze arrestaties in 't Rotterdamsche politiekorps een groote op schudding hebben verwekt, In de Msb. lezen we aangaande deze ge ruchtmakende zaak nog het volgende: Het politioneel onderzoek heeft thans ont stellende' resultaten opgeleverd. Niet alleen dat het gebleken is, dat twee ontslagen po litieagenten, te weten P„ die wegens wan- gedrag in den dienst in het voobjaar van 1926 werd ontslagen en W., aan wie wegens immoreel gedrag omstreeks denzelfden tijd ontslag werd gegeven, als vermoe delijke daders zijn gearresteerd, doch bovendien is, naar wordt vernomen de agent van politie van het Bureau Paul Krugerstr., B„ verdacht van medeplichtigheid, in ver zekerde bewaring gesteld. Zeer waarschijnlijk hebben deze drie man nen in den bewusten nacht, terwijl een hun ner op den Goudscheweg de wacht hield vermoedelijk degeen die nog agent was de inbraak gepleegd. De twee anderen zijn door een brandgang aan den Goudschesingel cn na over eenige schuttingen te zijn geklommen en door den tuin van den bakker Wuylenburg, aan de achterzijde van den winkel gekomen, waar openslaande glazen deuren naar een tuin dc gemakkeliik te verbreken afsluiting waren. Daar hebben- zij door het verwijderen der deurpinnen, 4e deuren eenvoud g kunnen opendraaien en zijn geheel ongemerkt kun nen binnendringen. Een en ander bewijst echter, dat zij met dc situatie uitstekend op de hoogte moeten zijn geweest, misschien wel, omdat zij destijds als dienaren van de wet de situatie konden verkennen, zonder de minste argwaan te wekken. Het onderzoek, dat door de politie van het bureau Meermanstr, met groote kracht is gevoerd, wees korten tijd geleden uit, dat drie mannen, die gearresteerd ziin, en resp, C. v. W„ A. B. en M. L. W. H. beeten, waarschijnlijk helers waren van het gestolen goud. De politie heelt toen een list bedacht om deze kerels, die reeds meer met de justitie in aanraking moeten geweest zijn, op heeterdaad te betrappen. De rechercheur Bicsheuvel heeft de helers er n.l. toe kunnen brengen, door zich als ge- interesseerde voor 't gestolene voor te doen, Zondag j.l. een groot deeli van het goud en zilver aan hem te laten toonen. Op dat moment is inspecteur van Oud- heusden met hulp binnengekomen en dc ar restatie volgde. Een dergelijk geval als dat van den Am- sterdamschen rechercheur Kok dus, doch met gelukkigen, inplaats van met fragischen afloop. Tegen de ontslagen agenten koesterde men reeds eenigen tijd argwaan. Men ging hun gangen na en bemerkte dat zij misschien ook betrokken zijn geweest bij andere misdaden, welke hier den laatsten lijd opzien hebben gewekt, n.l. de inbraak bij den goudsmid Smalbroek en die bij de firma Mok. De gearresteerde helers moeten nadere inlichtingen over de ontslagen en den nog in dienst zijnden politieman hebben gegeven, althans Maandag zijn zij vermoedelijk kort na elkaar gearresteerd. Vanzelfsprekend hebben deze arrestaties in politiekringen enorme opschudding ge wekt. Indien het verdere onderzcek inderdaad uitwijst, dat de inbraak geschied is, zooals vermoedt wordt, valt bet zeer te betreuren, dat juist twee vroegere agenten en een man, die nog als man der wet fungeerde, zich op deze wijze hebben ontpopt. Het ontslag aan de twee eersten pleit niet temin voor de controle, welke op de hou- i ding van de agenten wordt uitgeoefend. Rijkspresident von Hindenburg heeft, nadat hij gisteren de parlijlijders had ont vangen, gisteravond dr. Curtius tot kabi netsformateur benoemd. Naar verluidt wil Curtius probeeren een zuiver burgerlijke regeeing met inbegrip van de Duitsch-nationalen te vormen. Of schoon de fracties tot dusver nog niet héb ben vergaderd staat het toch wel vast, dat deze plannen geen kans op verwezenlijking hebben. De democraten zullen in geen geval mee doen. Alles hangt echter af van de beslis sing van het centrum, dat eerst heden ver gadert. Het lijdt evenwel geen twijfel, dat ook het centrum zal weigeren aan de vor ming van een dergelijke rechlsche regeering mee te werken. De sociaal-democratische partijraad heeft gistermiddag vergaderd. Er werd een reso lutie aangenomen, waarin de houding van de rijksdagfractie werd goedgekeurd en en waarin nogmaals werd verklaard, dat de sociaal-democratische fractie bereid is met de andere republikeinsche partijen samen een regeering te vormen. Het „Berl, Tag." verneemt, dat de griep zich de laatste dagen te Berlijn sterk uit breidt. Moer dan 600 personen zijn in dc ziekenhuizen opgenomen, van wie er reeds vijf zijn overleden. De militaire bevelhebber beeft de bfjeen- roeping van den landdag van Memel ver boden. De gouverneur beeft dit verbod be krachtigd. Wegens het verbod der zitting van den landdag, waarin wantrouwen zou worden uitgesproken in het den landdag opgedron gen directorium-Schwcllus en zou worden geprotsteerd tegen dc onrechtmatige be lemmering der bijeenkomst van den landdag door de militaire dictatuur, heeft de land dag lot den gouverneur van het Memclge- bied een protest gericht, dat door alle aan wezige afgevaardigden van het eenheids front werd onderteekend. Generaal Von Pawels en Forster begaven zich gisterenmiddag naar het secretariaat der gezantenconfe-~"'tie, waar zij 'n langdu rige conferentie hadden met den voorzitter Jules Cambon. Er zullen nog andere bespre kingen plaats hebben voordat de conferentie bijeenkomt. Het eerste contract ging niet vergezeld van het overhandigen van schrif telijke documenten. Gemeld wordt, dat de politie te Milaan den voormaligen inspecteur van het ministe rie voor de Bevriide Gebieden, Giovanni Merro, die na 1 millioen lire verduisterd te hebben, vijf jaar geleden spoorloos verdween heeft gearresteerd. Hii bleek het geld te Weenen verteerd te hebben en poogde thans onder een valschen naam Italië binnen te komen. De koning heeft het paleis verlaten en twee bijeenkomsten te zijner eer bijgewoond. Hij scheen in goede gezondheid te ver keer en. De „Renown" met den hertog en de her togin van York is op reis naar Austalië te Las Palmas aangekomen. Officieel wordt bevestigd, dat bij de ramp in de bioscoop gisteren 76 kinderen zijn omgekomen, van wie 60 door verstikking, 11 door brandwonden gevolgd door verstik king. De leeftijden der slachoffers loopen uiteen van 5 tot 17 jaar. De materieele schade is niet van belang: slechts een balkon en een trap zijn door den brand, beschad'gd. Volgens een V.D. bericht zijn de directeur en de onderdirecteu- der bioscoop te Mon treal, waar Zondag bij een begin van brand een paniek ontstond, aangehouden. Bisschop Tabasco, die optreedt als secretaris der katholieke Mexicaansche bisschoppen, is met vijf andere bisschop- oen gearresteerd. Tabasco voerde sedert het begin der crisis tussohen de regeerina en de ke~k herhaaldelijk uit naam der kerk het woord. Uit officiëele kringen verluidt, dat er nog geen enkele stap is gedaan met het oog op de erkenning der regeering van Kanton. De binnenlandsche toestand wordt steeds ernstiger. Te Sjoenking is oproer tegen de vreemdelingen uilgeb oken. De menigte ontwijdde het buitenlandsche kerkhof. De Mandsjoerijsche troepen zetten htm opmarsch naar het Noordoosten, gericht tegen de nationalisten in het noorden, voort, met het doel de ravilailleering van Feng Joe Hsiang van Rusland uit te ba» letten. LONDEN. De anti-Britsche aanplakbil jetten in de Britsche concessie zijn alle verwijderd. O'Malley van de Britsche le gatie te Peking wordt heden te Hankau verwacht. Het sluiten der Britsche ban ken en handelszaken heelt voor de Cbi- neezen zelf blijkbaar eveneens ernstige nadeelen gehad en zij trachten thans de Engelschen te overreden bun zaken te hervatten, welker werkzaamheid naar thans wordt erkend dus niet uitsluitend in het belang der vreemdelingen is. Het departement van marine meldt, dat 300 fuseliers en matrozen, thans te Guain gestationneerd, onverwijld naar Chinan zul len worden getransporteerd. LONDEN, 10 Jan. Na het volbrengen van de vlucht van Londen naar Delhi dooi den minister van de Luchtvaart. Sir Samuel Hoce heeft de Koning een telegram van gelukwensch gericht aan Sir Eric Geddes, president van de Imperial Airways. De Koning drukt daarin als zijn meening uit, dat het feit van dc goede overtocht een, gunstig teeken is voor de toekomst va» den dienst. BERLIJN, 10 Jan. Te Miinchen is in den ouderdom van 81 jaar overleden een der beste kenners van de Chineesche taai en letterkunde, Prof. Friedrich Hirth, die gedurende 27 jaren en tot het begin van den wereldoorlog bij de Chineesche douanen werkzaam was, en hoogleeraar in de Chi neesche taal was aan de Columbia-Univer- siteit te New-York. PARIJS, 10 Jan. In de wandelgangen van den Senaat worden de volgende can didaten genoemd voor president van wen. Senaat: Maurice, Sarraut. Paul Douruer, voorzitter van de financiëele commissie Albert Lebrun, vice-president van den Senaat en Steeg. Algemeen is men van meening, dat de verkiezing van den nieu wen president van den Senaat in geenen deele van invloed zal zijn op de positie van de regeering en de politieke richting van der Senaat. Voor het presidentschap \an dc Kamer worder genoemd: Buisson, Franklin Bouil lon, Colrat en anderen. De verkiezingen hebben morgen plaats. RIGA, 10 Jan. De stormen in bet ge» bied bij de Zwarte Zee zijn nog niet uit gewoed. Sedert Zondag werden er weef vier Turksche schepen vermist. In de Kau- kasus zijn tot dusverre 200 personen ten gevolge van de stormen gedood. Ook dc gouvernementen Samarra en de Wolgare- publiek worden zwaar door dc stormen geteisterd. BFRLIJN, ,10 Jan. Naar uit Tetoean wordt gemeldT worden er uitgebreide mili taire maatregelen in de Spaansche Tanger- zóne getroffen. Volgens deze berichten worden daar bruggen opgeblazen, en is do artillerie mobiel gemaakt. Naar voorts nog gemeld wordt, Is er ont dekt, dat er een opstand we-d voorbereid tegen de Spaansche autoriteiten; ook vrerd een groot wapendepót ontdekt. LONDEN, 10 Jan. Dr. Thomas Lums» den, die twee jaar geleden zijn pracfijk in Westend heeft opgegeven, met het doel zich geheel aan de onderzoekingen op het gebied van de kankerbestrijding te kunnen wijden, schijnt ontdekkingen te hebben ge daan, waaromtrent de verwachtingen nog al hoog gespannen zijn. Evenwel zijn nog geen officiëele mededcelingen gedaan, daar Dr. Lumsden eerst zeker wil zijn van zijn zaak. Vernomen wordt echter, dat het Dr. Lumsden gelukt is, een krachtig werkend serum te vervaardigen, dat niet alleen rat ten van de 7.iekte genas, doch deze ook voor de kanker onaantastbaar maakt. Hij heeft nu nog de taak dezelfde proeven cp menschen te nemen. Dr. Lumsden heeft hierover een lezing gehouden voor de Pathological Society te Londen; zijn medcdeelingen hebben groo ten indruk gemaakt. ROTTERDAM, 10 Jan. Vlas. Aange voerd 7000 kg. Holl. geel f 0.651 22.400 kg. blauw f 0.701.20 24.000 kg. Gro- ningsch f 0.651 1800 kg. Wit Zeeuwsch f 0.600.70 100 kg. dauwroot f per kg. Handel tamelijk vlug. Aardappelen. Brielsche Eigenh. f 3.80 4.25, Zeeuwsche idem f 3.503.80, Westl. poters f 2.302.70, blauwe Eigenheimers f 3.754, 'Zeeuwsche bonte f 55.30, id. blauwe f 4.805.20, bravo's f 44.40 per baal. Tamelijke aanvoer, vraag kalm. Fijne Zaden. Blauw Maanzaad f 6062, kar wijzaad f 4043, lijnzaad voer- f 17If, zaai f 2021, koolzaad f 2324, mosterd zaad geel f 2729, boekweit Manchoer stoo- mend f 13, Dec./Jan. afl. gestort f 12.75. Ajuin, groote f 1.902, met flinken aan voer klein f 1.25, met weinig aanvoer en handel. Vetwaren. Agfpedaan 100 tros. Wilson extra premier j'us f 47 en 200 tres. Februari- j Mrt. afl. gecombineerd f 48. Vee. Ter markt waren aangevoerd 638 vette runderen, 243 vette graskalveren, 1003 schapen of lammeren, 1117 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 0.98—1.02, 2e qual. f 0.90—0.80, 3e qual. f 0.700.60, ossen le qual. f 0.900.92, 2e qual. f 0.800 70, 3e qual. f 0.600.50, kalveren le qual. f 1.501.75, 2e qual. f 1.25 1.05, 3e qual. f 0.960.75, rchaoen le qual. f 0.68—0.70. 2e qual. f 0.60—0.50, 3e qual. f 0.40,lammeren f 0.75—0.80, var kens le qual. f 0.660.68, 2e qual. f 0.64 0.60, 3e qual. f 0.58—0.54, export f 0.62-0.66. Vet vee en vette kalveren bij redelijken aanvoer eveneens met matigen handel. Var kens redelijk verhandeld, prijzen voor prima soorten iets noteering. Binnenlandsche Granen. Tarwe met ruim aanbod, lag.r verkocht. Rogge niet getoond. Gerst chev. lager f 1112, prima blanke daarboven. Haver f 9%—10. Erwten kleine groene ruim ter markt. Prima qualiteiten vrijwel onveranderd f 19—22, overigens lager f 1618^4. Schokkers met tamelijk aanbod, nagenoeg onveranderd verkocht. Bruine boo- nen blijven flauw gestemd f 1213, blanke grove qual. daarboven betaald. Buitenlandsche granen prijshoudend. Rogge Western Gulf disp. f 12.75, stmd. f 12.50, Western II disp. f 12.20. Zuid- Russ, naar qual. disn. f 11.8012.60, La Plata disp. f 12.60. Gerst Canada III disp. f 230 id. tough aang. f 223 48 pd. malting disp. f 217, strrd. f 213215, Donau disp. naar qual. f 1217228, Zuid-Russ. disp. f 223. Haver Canada III disp. f 11.40, 39 pd. dipj^wa disp. f 10.50 54 kg. Pomrr.er- sche disp. f 10.30. Zuid-Duitsche disp. f 9,70, 46/47 kg. N. Russ. aangek, f 930. Mais. La Plata disp. f 167 aangelk. f 163 164 stmd. f 164165 Donau Galfox disp. f 170 stmd. f 168 Zuid-Russ. stmd. f 164. AMSTERDAM, 10 Jan. Aardappelen. (Bericht van de makel. Jac. Knoop). Zeeuw sche benten f 5.205.30, id. blauwen f 4.80— 5, id. bravo's f 4.4.25, id. bl. eigenheimers f 3.904, id. Roodstar f 3.60—3.80 per hl; juin f 2.102.20 per 50 kg; Eigenheimers f 3.603.80, id. peters f 2.803, blauws poters f 2.402.50, bonte poters f Z40— 2.50, Roodstar poters f 2.402.60; Anna Paulowna Zand f 4—4, id. Roodstar f 3.70— 3.90; Hillegommer Zandaardappelen f 4.50— 5.50; Flakkeesche Eigenheimers f 3.75— 3.80, id. Roodstar f 3.703.80, id. bl. Eigen heimers f 3.904, id. Bravo's f 44.25, Souische Eigenheimers f 3.803.90, id. Roodstar f 3.703.80, id. blauwe Eigen heimers f 3.904, Friesche Borgers f 3.80— 4. AMSTERDAM, 10 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 580 vetta koeien, waarvan de prijzen waren: le quali- teit 90104 ct„ 2e qualiteit 7690 ct., 3e qual. 6076 c. per kg slachtgewicht 120 melk- en kalfkoeien f 350500 per stuk. 83 vette kalveren le qualiteit 90104 ct» 2e qual. 8090 ct„ 3e qual. 7080 ct. per kg. levend gewicht, 58 nuchtere kalveren f 1222, 76 schapen f 2332 per stuk; 700 varkens, (Hollandsche, Overz. Gelderscle) le qual. f 0.820^83, 2e qual. f 0.81—-C.82, vette varkens f 0.770.80 per kg slachtge wicht; 59 paarden f 1C0225. ALKMAAR, 10 Jan. Varkens. Aange voerd 723 varkens, vette f 0.68—0.63, zou ters f 0.680,68 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7