Nog een lesje van den tegenstanüer. Voornaamste Nieuws Woensdag 12 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16453 Aangifte moei, op straffe van verlies van alle rechlen, geschieden uiterlijk driemaal vier en fwinfig uren na hel ongeval Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad A Bil dB liberalen demonstratie °P één bijeenkomst van den PLAATSELIJK NIEUWS. De Westeinder plassen. F aillissementen. Personalia. VEILIGHEID OP HET TRAJECT AMSTERDAM—ROTTERDAM. Verkiezing Prov. Staten De stemming voor de Prov. Staten. De Nederlandsche Handels politiek en het treffen van retorsie-maatregelen. DE INBRAAK IN HET KANTOOR DER A. P. C. Voor het Amsterdamsch Gerechtshof wederom 4 jaar geëischt. Uit den boom gevallen. Gevonen dieren en voorwerpen. HEEMSTEDE. Het Woonwagenkamp. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Ne. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. raag- en aanbod-advertentiën 1*4 egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfifSfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 72ft bij e<*n ongeval met f OSft bij verlies van een hand, JOK M bij verhes van een f CO bij'n breuk van f Ift m bij verlies v. eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkecringen 1 «UUti." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: dU/ doodelij ken afloopeen voet of een oog; duim of wijsvinger«U been of arm; andere re vinger» Dezer dagen heeft de Vrijheidsbond zijn jaarvergadering gehouden en daar, behalve vele andere zaken, die van minder algemeen belang zijn, twee onderwerpen behandeld, welke nog eens ten duidelijkste aantoonen, hoe de liberaal ook in de politiek diame traal tegenover de christelijke levensgedach te staat. Vrijheidsbond. Jammer, dat het program van den bond in zijn sociale paragraaf nog wat verschilt van dat der S D A P Wanneer die twee elkaar op dit ééne sociale punt eens 1 konden naderen, welk een prachtige gelegen heid was er dan weer voor een linksche concentratie en voor een kans op herstel van een parlementair kabinet. Want in anti- christelijke opvatting doet de Vrijheidsbond voor de S. D. A. P. niet onder. Allereerst de kwestie van het geven van ontslag aan huwende vrouwelijke ambtena ren. 't Is, naar men weet. een oude zaak, welke geregeld in de Tweede Kamer op nieuw ter sprake komt. Onder het kabinet- Ruys is de mogelijkheid om vrouwelijke ambtenaren bij huwelijk te ontslaan vastge legd in de wet en tal van gemeenten maken daarvan, speciaal tegenover onderwijzeres sen, gebruik. Nu moest een verstandig mensch, die onze Nederlandsche samenleving met haar moeilijken strijd om het bestaan en baar groeiende overbevolking, met helde re oog:n bekijkt, alleen al uit practische overwegingen bet toejuicl-en, dat in Over heidsdienst de huwende ambtenares ontsla gen wordt en daardoor een van de vele dui zenden thans niet benoembaren gelegenheid krijgt een openvallende plaats te bezetten. Behalve echter het gezond verstand dringt het christelijk beginsel daartoe: de overheid moet voor haar ambtenaren niet de verlei ding scheppen om boven hun stand van een dubbel inkomen als gehuwden te leven en daardoor hun gezinsplichten te verwaarloo- zen. Dit is zóó menschkundig, dat een ont slag aan een huwende ambtenares voor een christen mensch de meest natuurlijke zaak van de wereld lijkt. Niet zoo voor onze li beralen. Op de jongste jaarvergadering van den Vrijheidsbond hield de heer De Boer een inleiding, waarin hij drie stellingen ver dedigde: de eerste, om als liberaal beginsel voorop te zetten, dat de overheid geen ont slag wegens huwelijk verleenen mag; twee andere stellingen, om althans in gevallen, waarin het huwelijk een beletsel blijkt of dreigt te worden voor een richtige vervul ling van het ambt, aan de overheid bevoegd heid te geven tot het verleenen van onge vraagd ontslag. Daarop brak in de vergadering een storm van verontwaardiging los. Hoe durfde een liberaal ontslag wegens huwelijk aan een ambtenares ook maar als uitzondering te verdedigen! De overheid heeft met het-hu welijk van haar ambtenaren niets te maken en heeft daarvan met haar. vingers af te blijven. En de vergadering nam dan ook en kel de eerste stelling aan, waarin het libe rale beginsel van onthouding der overheid zuiver en onvervalschl tot uiting kwam. Als tweede belangrijk onderwerp stond op de agenda een bespreking van de huwe lijkswetgeving, met als inleider het liberale Tweede Kamerlid, mr. Knottebelt. Deze in-1 leider oogstte niet anders dan levendig ap plaus en een door hem voorgestelde motie, waarin werd aangedrongen op „verbetering" der huwelijkswetgeving naar het beginsel van wettelijke gelijkstelling van man en vrouw werd met agemeene stemmen aan genomen. Geen wonder dat de spreker applaus kreeg. De Vrijheidsbond, zei hij, heeft tot nu toe niet bewust partij gekozen in zake de richting, waarin de huwelijkswetgeving ver anderd moet worden. Da* moest nu maar eens definitief gebeuren. En deze richting moest zijn: volkomen gelijkheid van man en vrouw in den geest, waarin twee mensch en een vennootschap aangaan Wanneer er ge schillen voorkomen, dan moet er een derde zijn, die beslist, de kantonrechter of een gezinsraad. Een gezinsraad lachte den spre ker niet toe: maar de rechter kon heel goed als arbiter optreden tusschen man en vrouw. En nu volgde deze eigenaardige redenee ring: natuurlijk behoeft niemand van deze rechten gebruik te maken; wanneer twee menschen een gezin opzetten, waarin vol gens overeenkomst de man de vrouw als zijn dienstbode beschouwt, dan kunnen die menschen gerust hun gang gaan. Iedereen is vrij zijn eigen verhoudingen binnen het hu welijk te regelen. Maar zij, die de gelijkheid van den mati en de vrouw in hel huwelijk erkend willen zien, moeten daarvoor steun vinden in de wet! Ziedaar weer de eigen dunkelijke liberale redeneering: de Staat moet ingericht worden, de samenleving moet het uiterlijk aanzien hebben volgens libe raal model Wien dat niet aanstaat, hij ga cp particulier terrein zijn eigen gang; wij zijn liberaal genoeg om ieder vrij te laten, mits de Staat en de wet slechts op liberale leest geschoeid zijn. Eenzelfde geest heeft voorgezeten, toen de liberale onderwijswetgeving werd ge maakt: de openbare school is het model; een ieder heeft daarnaast gelegenheid om o p eigenkosten bijzondere scholen op te richten. Men weet, waarop dit is uitgeloo- pen. Met de huwelijkswetgeving wil men nu de zaak omkeeren. In de Nederlandsche wet wprdt althans in dit opzicht nog het chris telijk beginsel gehuldigd en het christelijk karakter van ons volk erkend, dat de staat den man beschouwt als het hoofd der hu welijksgemeenschap. Prachtig, zegt de libe raal; laat dat over aan christelijke men schen, die kunnen dat op eigen gelegenheid belijden; maar gij, Staat, zult dat christe lijke over boord werpen. Merkwaardig die dubbele anti-christelijke Verleden week hebben wij gewezen op de geweldige propaganda, welke de S. D. A. P. aan het voeren is om haar ledenaantal en het getal der lezers op de roode dagblad pers uit te breiden en hebben wij gevraagd: is daaruit voor ons geen les te trekken? Vandaag vragen wij hetzelfde aan vele Ka tholieken, maar dan vooral aan de voor aanstaanden onder ons en aan de voorman nen in het vereenigingsleven en wel naar aanleiding van een artikel in „Het Volk" van gisterenavond. Een der roode voorman nen schiijft n.m. het volgende en „Het Volk plaatst dit in zijn eerste kolom: Met groote waardeering heb ik het be sluit, dat ons dagblad voortaan, evenais andere bladen, in een ochtend- en avond editie zal verschijnen, begroet. Daarme.de is voldaan aan de meerdere malen geopperde wenschen van vele, zoo niet alle partiige- nooten, en van zeer groote aantallen vak- vereenigingsmannen. Het spreekt vanzelf, dat dit diep ingrijpende besluit niet alleen groote verantwoordelijkheid heeft gelegd op de schouders van hen, die de beslissing hebben genomen, het legt ook groote verplichtingen op aan de leden van de partij en de vakbe- weging. Zij toch moeten alles doen en mogen niets nalaten, waardoor het orgaan, dat aitijd voor onze klasse o.p de bres staat, dat ons een steun is in den strijd, dien wij op poli tiek gebied hebben te voeren, wordt gele zen door alle klassebewusle arbeiders. Niet het minst de leiders van de beweging zijn verplcbt alles te doen en niets na te laten, om „Het Volk" er in fe brengen. En nu moet het mij van het hart, dat ik mij wel een beetje heb geërgerd, dat er in een 3-tal nummers van „De Telegraaf" interviews voorkwamen van eenige voormannen in de beweging. Stenhuis, v. d. Walle en Danz hebben geen aanleiding gevonden, >m dan man van de „Telegraaf" die een vraagge sprek met hen scheen noodig te hebben om tegen ons eigen blad te kunnen uitkomen, op een fatsoenlijke manier de deur te wijzen, 't Is natuurlijk mogelijk, dat zij het voor de vakbeweging van grooter belang achtten aan de „Telegraaf" een interview toe te staan dan, hem buiten de deur te zetten maar, als we nagaan, wat er in het Holdert- orgaan in dat interview is vermeld gewor den, dan kunnen we de noodwendigheid daarvan niet inzien.... Hoofdzaak is, dat een dergelijke soort van medewerking aan de „Telegraaf" en daarmede aan de „Courant" beteekent te- genpropaganda voor ons eigen dagblad en daarmee spreek ik den wensch uit, dat elke poging van het arbeiders-vijandelijke orgaan, om welke medewerking dan ook van onze mannen te verkrijgen, worde afgewezen. De heeren van de „Telegraaf" slaan cr munt uit tegen onze pogingen, om ons eigen dag blad in de gezinnen der arbeiders te bren gen en dat moet naar mijn meening worden voorkomen. De leuze moet zijn: „Het Volk" voor de arbeiders! Ziedaar iets, wat velen onder ons zich ook voor gezegd kunnen houden. Op Congressen, vergaderingen, Katho liekendagen worlen maar telkens weer aan fanfares aangeheven: Steunt de Katholieke Pers! Maar wanneer het op de daad aan komt. dan wordt van dien steun maar al te vaak weinig, zelfs het tegendeel bemerkt. Nog maar al te veel vooraanstaande Katho lieken zien gaarne hun naam prijken in z.g. neutrale bladen in plaats van te ■'.eggen; wanneer ik iets heb mee te deelen, dan heb ik daarvoor mijn eigen Roomsche blad, waarin ik tot mijn eigen geloofsgenooten spreek. Wanneer dit dan belangrijk genoeg is ook voor anderen, moet de niet-Katho- iieke pers het maar overnemen. Wanneer zal deze stelregel ook onder ons nu eens alge meen gehuldigd worden? Op vragen van den heer Hooij betreffen de de droogmaking der Westeinderplas hebben Ged. Staten als volgt geantwoord: Nadat de concessionaris voor de droog making van den Westeinderplas, S. ten Bok- kel Huinink, te Ubbergen, onder dagteeke-' ning van 22 Maart 1924, tol Gedeputeerde Staten het verzoek gericht had hem, ir.eti toepassing der Wet van 23 Mei 1899 (Stbl. no 129) (Belemmeringenwet), voor de uit voering der droogmakingswerken ontheffing te verleenen van verschillende, in de keur van het Hoogheemraadschap van Rijnland voorkomende verbodsbepalingen onder min der bezwarende voorwaarden dan Dijkgraaf en Hoogheemraden van genoemd Hoogheem raadschap aan hunne ter zake betrekking hebbende beschikking van "7 Februari 1923 hadden verbonden, zijn Gedeputeerde Sta ten zoowel met Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd als met den concessionaris in overleg getreden. Nadat dit overleg beëin digd was, hebben Gedeputeerde Staten bij besluit van 20 Mei 1925, no. 126, de gevraag de ontheffing verleend en daaraan de voor waarden verbonden, die naar hunne mee ning op grond van de ontheffing in het be lang van Rijnland moesten worden gesteld. Hoewel de gestelde vragen hiermede reeds beantwoord zijn, hebben Gedeputeerde Sta ten geen bezwaar daa aan toe te voegen, dat zoowel de concessionaris als Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland van hun besluit bij de Kroon in beroep zijn gekomen. Naar aanleiding' daarvan heeft htm College den Minister van Waterstaat bij schrijven van 23 December 1925, no. 115. nader van ad vies gediend; in de openbare vergadering van de atdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State van 29 Sep tember 1926 heeft de behandeling van dit beroep plaats gehad. Op 11 Januari 1927 werden in staat van faillissement verklaard: W. B. Vermeulen, portier te Haarlem, Kleine Houtweg 39; curator mr. H. Ph. Visser 't Hooft alhier; J. A Koopman, reiziger in papierwaren te Haarlem, Duvevoordestraat 25, curator mr. B. Bonman, alhier; M. Jongejans Gzn.. te Nieuw-Vennep, Haarlemmermeer, van beroep graanhande laar; curator mr. A. F, H, Scheurs, alhier; G. Bruyns, Bloembollenkweeker en han delaar te Wijk-aan-Duin; curator mr. Julius Hoog, alhier; Rechter-commissaris mr. J. D, Pasteur, alhier. Als advocaat en procureur bij de Haar- lemsche Rechtbank, werd, na belofte, toe gelaten, mevr. Wijsmuller van t Wout te Heemstede. Baanonderzoek vanwege de Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen, zullen de heeren ir. H. E. Hoekstra en ir. H. PMaas Geesteranus. resp. chef van den Dienst van Tractie en van Weg en Werken der Ned. Spoorwegen, heden met treinen van de ge wone dienstregeling van Amsterdam naar Rotterdam heen en weer rezen om zich per soonlijk van de gesteldheid van de baan te overtuigen. Afwisselijd za! op de Iocomtief en in het laatste rijtuig van de betrokken treinen gereisd worden, om den gang van het materieel goed te kunnen observeeren. Het laatste rijtuig der treinen zal een coupé bevatten welke uitzich op de baan geelt. Deze coupé wordt voor genoemde beeren gereserveerd. NOORD-HOLLAND. Voor de verzamellijst voor de a.s. verkie zingen vcor de Prov. Staten zijn in den R. K. Prov. Statenkieskring Hoorn ingeleverd de navolgende candidaten: C. van Baar, Purmerend, J. M. van Baar, Becmster, A. Commandeur, Spanbroek, P. Dekker, Scho en, Haarlem, N. Dekker, Obdam, P, J. de Jong Kz., Lutjebroek, P. Luykx, de Rijp, Th. C. P M. Kolfschoten, Edam, N. Raat, f?ervershoef, C. Rood, Bovenkarspel, E. chaaper, Krommenie, W. C. Snel, Mcdejn- blik, J. J. H. Stultiens, Hoorn, E. J. M. Stumpel, Hoorn, A. Woestenburg, Enkhui zen, G. de Wolf, Purmerend. De R.-K. Kiesvereeniging te Buitenvel- dertAmstelveen stelde voor de verkiez n- gen voor de Prov. Staten de volgende candidaten. 1. II. Bergkamp; 2. Dr. E. A. M. Droog; 3. A. J. Loerakker; 4. P. J- Heilker; 5. P. G. van Wees. In de gehouden jaarvergadering der R.-kJ K'esvereeniging te Santpoort werden als candidaat gesteld voor de Prov Staten de heeren J. P. Nijssen te Santpoort, Dr. E. A. M. Droog te Heemstede en A. J. Loerakker te Schoten. De afd. Amsterdam van den Vrijheids bond hgeft de volgende voorloopige candi- datenlijst voor de a.s. Provinciale Staten verkiezing vastgesteld; 1, A. Asscher, 2. Walrave Boissevain, 3. dr. R. H. J. Vos, 4. J. J. Korff, 5. mr. C. H. Guépin, 6. mevr. Boissevain-Pijnappel, 7. Martin van Crefeld, 8. W. H. Elles, 9. dr. J. Koetser, 10. mej. Louise C. A. van Eeghen, 11. Lod. van Nierp, 12. mr. K. Jansma, 13. mr. J. H. L. Bergsma. Blijkens een juist verschenen Provin cial Blad van Noord-Holland is door Ged. Staten de definitieve datum der stemming voor de verkiezing van leden der Prov. Staten bepaald op Woensdag 6 April a.s. Reeds eerder was de dag der candidaat- stelling vastgesteld op 22 Februari. Maandagavond werd de door de Kamer van Koophandel georganiseerde avond gehouden in hotel Royal voor de ingeschrevenen van het Handelsregister en de leden van de Mij. van Nijverheid en Handel. In deze vergadering behandelden de heeren mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris van de Kamer van Koophandel te Tilburg en mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, de vraag: Is wijziging van de Nederlandsche handels politiek wenschelijk en moet daarbij de mogelijkheid van retorsie-maatregelen worden geopend? De voorzitter, de heer E. H. Krelage, weet de met zoo goede opkomst aan het heerschen der griep en wees /ar op, dat deze vergadering een gevolg was van een in de Kamer van Koophandel aangenomen motie-Hooij. Allereerst was dan het woord aan den heer Van Spaendonck. Deze wees er op, dat er een toenemende strooming is tot afwijking van den vrijhan del. Voor die strooming zijn verschillende .symptomen aan te wijzen, o.m. de stichting van de Vereeniging voor actieve Handels politiek, Dat zij nog niet meer invloed uit oefent, is volgens spr. te wijten aan het feit, dat een belangrijk deel der grootj pers haar doodzwijgt. Spr. noemde daar eenige-' voorbeelden van. Spr. wees er verder op, dat ook bij den pur sang vrijhandel een verlangen naar wederkeerigheidspolitiek bestaat, waarbij hij herinnerde aan de meening van de Aro- sterdamsche en Rotterdamsche Kamers van Koophandel in zake het crediet-object en het plan-v. d. Be-gh. Dit laatste meende spr. als een utopie te kunnen beschouwen. Tot zijn eigenlijke onderwerp komende, ging spr. na, dat de Tarielwet van 1862 practisch den vrijhandel bracht. Het ontwerp-tariefwet-Harte bracht de ge dachte aan retorsie-maatregelen naar voren, doch eerst na den .oorlog heeft zich deze gedachte meer ontwikkeld. Spr. ging dan de nadeelen na van het Handelsverdrag NederlandDuitschland, waarbij hij wees op de onvolkomendheid van de meest-begunstiging van den Neder- landschen tuinbouw. Spr. haalde hierbij vele voorbeelden aan en stipte aan, hoe in hel buitenland bij het sluiten Van handels verdragen de binnenlandsche producten in bescherming worden genomen, Spr. constateerde, dat de meest-begun- stigings-clausule niet meer voldoende is. Voor de industrie is door het Nederl. Duitsche verd-ag niets bereikt en wat be reikt is voor den tuinbouw, is gegaan ten koste van de industrie. Bij het sluiten van handelsverdragen streeft men er in het buitenland naar. economische voordeelen te verkrijgen bij den export. Het streven van spr. en zijn medestanders is het combineeren van de meest-begunstiging met het wederkeerig heidsbeginsel, Spr. wees vervolgens op de belangrijk heid van Nederland als afnemer van hel buitenland, vooral ook van Duitschland en Engeland. Het wederkeerigheidsbeginsel kan zich uiten door het vaststellen van een maxi mum en een minimum-tarief, door reductie te verleenen op het. autonoom tarief, door de rechten op de in te voeren goederen fe verhoogen, door onbelaste artikelen doo invoerrechten te treffen. Spr. en zijn medestanders zijn voor het heffen van dubbel-tarief-invoerrechten. Vijftien Kamers van Koophandel hebben zich voor het wederkeerigheidsbeginsel uitgsproken. Dit beginsel is ook reeds in de wet opgenomen. Spr. ging verder na, hoe naar zijn mee ning niet gevreesd behoeft te worden, dat bij hét treffen van maatregelen in abnor male omstandigheden, na het eindigen dier omstandigheden de maatregelen zullen be stendigd worden. Dat heeft z. i. wel het z. g. Schoenenwetje bewezen Verder be sprak spr. de valuta-kwestie en het dum ping-stelsel. Ook ten aanzien van deze kwesties achtte spr, het noodig, dat ten minste de mogelijkheid bestond tot het treffen van maatregelen. Spr. en zijn medestanders zijn van mee ning, dat men bij het buitenland moet ko men met practische voorstellen tot verla ging en zelfs verdwijning van de hooge tariefmuren. De vrijhandelgedachle is wel te .veteenigen met het w^ierkeerigiheids- stelsel. Na een korte pauze was het woord aan mr. Josephus Jitta, die van oordeel was, dat de redeneering van mr. Van Spaen donck zou leiden tot protectie. Spr. wilde een drietal vragen bespreken en wel: Hoe moet men het vraagstuk der handelspoli tiek beschouwen? Wat is de bijzondere positie van Nederland ten aanzien van zijn welvaart en handelspolitiek? Wal is het voorbeeld van het buitenland waard? Ver der zou spr. een beschouwing houdéfo- over de vraag, of protectie wenschelijk is en ol de vrijhandel beschermd moet worden dooi strijdmiddelen. Het vraagstuk der handelspolitiek moet beschouwd worden uit een oogpunt van algemeen belang. Spr. besprak dan het vraagstuk der arbeidsverdeeling en hel in- en uilvoerar- gument. De im- en export behoeven niet tegen elkander op te wegen. Spr. besp-ak dan ook het schoenenwetje, waarbij hij opmerkte, dat geen prijsdaling in de schoenenindustrie zich heelt vorge- daan. Er is geen enkele vrijhandelaar, die nim mer strijdmiddelen wenscht. Wel moet men er zich terdege rekenschap van geven, vóór men dit doet. Aan, de hand van cijfers geeft spr. aan, dat een stijging van den Nederlandschen export heeft plaats gevonden. De nijver heidsproducten-uitvoer steeg van 1920 1925 met 50 pet. en de landbouwproducten export met 150 pet. Spr. vestigde de aandacht op het verbod van invoer van versch varkensvleesch in Engeland. Men heeft geen retorsie-maat regelen toegepast, maar de exporteurs heb ben andere maatregelen getroffen. Het ver- sche varkensvleesch werd op andere mark ten gebracht en naar Engeland b-acht men gezouten varkensvleesch. Het gevolg was dat de uitvoer naar Duitschland steeg van 800 tot 900 ton en naar Engeland van 12 millioen tot 28 millioen kilogram. Het feit alleen, dat men in het buiten land protectie-maatregelen treft, mag voor Nederland geen aanleiding zijn, dit ook te doen. De omstandigheden in het buiten land zijn niet gelijk aan die in Nederland en de gevolgen in het buitenland zijn aller- t-eurigst. Als de regeling nu in het buiten land slecht werkt, moet dan toch in Neder land zoo'n regeling getroffen worden? Spr. concludeert, dat er geen enkelt reden is, terug te komen op de beproefde handelspolitiek, welke de laatste 60 jaai gevoerd is. Spr. was van oordeel, dat de Vereeni ging voor actieve handelspolitiek wel dege lijk voor protectie is, omdat men voelt, dat het treffen van represaille-maatregelen niet te scheiden is van het protectie-stelsel. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Van Hardenbroek bev»l den vrijhandel aan en wees er op, dat naar zijn meening bescherming van den handel duurte brengt. De heer Hooij bestreed den heer Jiita, waarbij hij alsizijn meening te kennen gaf, dat Nederland meer bereikt zou hebben bij het sluiten van het Nederlandsch-Duit- schc handelsverdrag, als het het wederkee- righeids-stelsel had kunnen toepassen. De heer Teding van Berkhout meende, dat het de industrie niet zoo goed ging door de hooge loonen en zwaren belastingdruk. Spr. vroeg zich af, of geen verbetering te verkri;igen zou zijn door toepassing van retorsie-maatregelen, zonder dat men naar protectie gaat. Spr. meende, dat de Indische voordeelige saldi mede een reden zijn, dat de Neder landsche nijverheid niet voldoende gesteund wordt. Het Aziatische gevaar bedreigt ook onze koloniën en als dat gevaar eens wer kelijkheid geworden zou zijn, is het volgens spr., niet onmogelijk, dat zelfs de meest verstokte vrijhandelaar anders denkl over het treffen van retors?e-maatrègelen dan thans. De heer Krelage wees er op, dat hij niei alleen staat in de meening van het omve •- halen der tariefmuren. O.m, is de econc mische conferentie van den Volkenbon eenzelfde meening toegedaan. Er is than: een reactie aan het opkomen tegen d; hooge tarieven. Hierna werd door beide inleiders gerepli ceerd, waarbij de heer Jitta mededeelde in principe voor te zijn, in sommige geval len mede te werken tot de heffing van een dubbel tarief, mits het tarief niet hooger dan 8 pet. wordt. Hierna sprak de voorzitter een kort dankwoord, waarna de bijeenkomst gesloten werd. In aansluiting op hetgeen wij reeds giste ren berichtten, kunnen wij thans nog het volgende medeelen: Voor het Amsterdamsch Gerechtshof diende gisteren de zaak tegen Ks., een der beide beklaagden, die zich te verantwoorden hebben gehad ter zake van de bekende in braak bij de American Petroleum Cy. te Haarlem. Zooals men zich herinneren zal, zijn des tijds genoemde Ks. en K., zijn medebeklaag- de, door de rechtbank te Haarlem van dit misdrijf vrijgesproken. De officier was van deze vonnissen in hooger beroep gegaan. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde Ks. bij verstek tot vier 'aar gevangenis straf. Na zijn arrestatie is Ks. tegen het arrest van het Gerechtshof in verzet ge komen. In zijn arrest heeft het Hof toen een nieuw onderzoek gelast. Er werd een tiental getuigen gehoord. De meesten a décharge, allen op last van het Hof gedagvaard. De laatste getuige, die onder eede werd gehoord, was K.. die thans in verband met deze zaak zij a straf uitzit. De president, mr. Bijieveld, wees o.m. er op, dat hij alleen gehoord werd, omdat de verdediger van Ks, dit namens zijn cliënt had verzocht Daarop verzocht de president den verdediger, K. te ondervragen. Verdediger: „Zijn zaak is nu afgeloopen, zou nU het oogenblik niet gekomen zijn voor hem, om er licht in te brengen?" K.: „Ik heb niets mede te deelen, ik ben onschuldig veroordeeld voor een zaak, waar ik part noch deel aan heb." K. vaart dan heftig uit tegen de politie en moet tot de orde worden geroepen. Daarna is het woord aan den procureur- generaal, mr. Baron van Harinxma thoe Slooten, die bekrachtiging van het arrest van het Gerechtshof (vier jaar gevangenis straf) eischte.... Vervolgens hield de verdediger, mr. W. de Rijke, uit Haarlem, die beide verdachten in alle instanties heeft verdedigd, zijn pleidooi. Voor pl. staat het vast, dat Ks. op den be- wuslen Vrijdagavond niet is uit geweest. Waar het Hof deze zaak reeds lang kent, verzocht pl. thans den knoop door te hak ken en zijn cliënt los te laten. Nadat de proc.-generaat zich hiertegen ver zet had, trok mr. De Rijke zijn verzoek in. Het Hof bepaalde daarop de uitspraak op 25 Januari. Dinsdag was de houthakker T., wonende te Heemstede^ op de Bui enplaats van de familie van Hoorn aan den Parkweg, aan het hoornen kappen, toen hij plotseling, vermoedelijk door de gladheid van den boom, uitgleed en uit en boom viel. Per politie-brandcard werd hij naar de politiepost te Bloemendaal gebracht, waar Dr. Brongersma de eerste hulp verleende. Geconstateerd werd, dat een paar ribben waren gekneusd. Later werd hij naar het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Terug te bekomen bij: F. D. Alink, Lange Veerstraat 23a, bewijs rijkspostspaarbank. Th. Thijssen, Schoterweg 2, damesccintuur, S. Engel, Harmenjansstraat 27, gewicht. N. A, Langerhuizen, Eikenstraat 47, Schoten, avotorhandschoen. H, Broekman, Grebber- traat 2a, lederen dameshandschoen. T. Val- enduuk, Wagenmakerslaan 21 zw., nappa 'ameshandschoen. A. Hakhof, Oosterstraal 14, gllacé dameshandschoen. A. J. Buis, Z.B. Spaarne 19 O.Z., zw. gele herdershond, v. Baaren, Lange Poellaan 15'b., zm. bruine hond, „Fauna." J. J. Wempe, Voorzorg straat 72, kwitantie. G. Jonker, Soutman- traat 38, pet. J. Reis, Oranjeboomstraat 34, tasch met zakdoek. D. Jacobs, Lange '.akenstraat 27, tasch met schriften. H. Broekman. Kruisstraat 44 (Hofje), tasch m.i. P. W. Prikker, Oostvest 10, schooltasch m.i. B. J. te Kieiie, Iordensstraat 38, Vulpenhou der. J. v. d. Kamp, Jan Steenstraat 44, ring. A. Bezem, Adr. Loosjesstraat 42, rijwielbel.- ■nerk in étui. Meyer, Koningsteynstraat 13 zwart, rozenkrans. A. Kluiskens. Brouwersstraat 48, tram abonnement; Politiebureau Smedestraa', kinderbeursje; A. Buys, Anthoniestraat 51m, brief (Kerkhof); W. de Zwaan, Zomm-kade 294, kindercape; W. Duurlo, Heereasingel 23, étui m. i. T. Ticmann, K. Margaretha- straa' 84rood, handbeschermer; J. v. Huis, Oranjestraat 135, hamer; Mast. Kruisweg 21, zw. bruine hond, Fauna; Perron Sta tionsgebouw Ned. Sp. wegen, zw. br. hond. Fauna; P. Edam, Zcchers raat 43, bast. herder; B. v. d. Voort, L. Hofstraat 15, smoushond; Postkantoor Zijlstraat, bru'ne heerenhandschoen; A. Dollé, Klaverstraat 5, hondenhalsband; Olders, Pladellas raat 8, idem; De Keyzer, Zuid Polderstraat 85, grijze heerenhandschoen; Bakels, Iordens straat 69, halsketting; M. v. Leupen, Ein- denhoutstraat 61, grijze poes, Fauna; Krui - hof, Botermarkt 14, witte poes, Fauna. Th. v. Musscher, Botermarkt 29, ke'tinkje; J. de Blauw, Hasselaersplein 2. kraag:e; Poli tiebureau Smedestraat, hondenmuilkorf; F. Heeremans, Hier. v. Alphenstr. 41, Bij de behandeling van de gemeentebe- grooting voor 1927 hebben wij nog weer eens kunnen hooren hoe het gemeente bestuur hulde gebracht werd voor de wijze waarop onze gemeente wordt beheerd. Daar is dan ook volkomen aanleiding voor. Een van de vele redene% welke voor die hulde bestaan is wel, dat ons gemeen'ebe- stuur steeds een open oog heeft voor ver betering van minder gewenschte toestan- Jen, welke hier en daar nog moch en be- taan, waardoor de aantrekkelijkheid, om rich hier te vestigen, steeds sterker wordt. Dit wil echter nog niet zeggen, dat niet steeds wat te wenschen overblijft. Met de uitvoering van diverse verbeteringen moet natuurlijk ook met de financiën, welke, Belasting betalen op de postkantoren. Cijfers van de eerste week. Wetsontwerp op de collectieve arbeids overeenkomst. Desiderata van de R.-K- W erkge vers vereeniging. Minister Kan's reis naar Brabant. Ver schillende landbouworganisaties bezocht. De chaulfeursstaking in de Hoofdstad. De grieven der werknemers. Een ontslagen politieman en een agent als misdadigers. Wat het onderzoek officieel uitwees. Ontwikkelingsdagen te Nijmegen van den R.-K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Installatie van de commissie voor den Economischen Voorlichtingsdienst. Moordaanslag te Rotterdam op een vrouw. Poging tot samenwerking van een aantal katholieke organisaties in Italië met de fascistische regeering. Een nieuwe revolutionnaire beweging in Mexico? Een brand op het eiland Luzon (Philip- pijnen) maakt vijf duizend /nenschen dak loos. De pogingen van Dr. Cnrtins om een nieuwe Duitsche regeering te vormen, kun nen thans reeds als mislukt worden be schouwd. Wederom een Fransch-Duitsch incident te Mainz. Het proces-Barmat in Dnitschland be gonnen. De gemeenteraad der Settlements te Sjanghai kondigt een proclamatie ai, inzake onregelmatigheden. Roovers hebben een dorp in Sjantoeng verbrand, waarbij ongeveer 1000 menschen zijn omgebracht. Zie verder ook Laatste Nieuws. ItlfHHVfff' Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.40. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 12 Januari. Hoogste Barometerstand 773.1 m.M. te Corinia. Laagste Barometerstand 733.3 m.M. te Yanmayen. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Januari: Matige, later weer sterk toenemende Z. tol W. wind, betrokken met regen, later op klarend en kouder. daarmede gemoeid zijn, rekening worden gehouden. Het tempo van toe te passen verbeteringen zal daarom niet steeds naar ieders zin zijn. Evenzoo kan men verschil lend oordeelen over het feit, welke ver betering het meest urgent is. Op een toestand, welke nu niet bepaald een prettigen indruk maakt, meenen wij toch wel te mogen wijzen. We bedoelen hier het woonwagenkamp. Zij, die wel eens een wandeling maken langs den Meerweg, waarvan het eers'e gedeelte zoo prachtig verbeterd en verbreed is, weten, dat een terrein bij de Ringvaart dienst doet voor standplaats van de woonwagens, welke onze gemeente aandoen. Dit terrein zelf heeft al wat verbetering ondergaand door de plaa'sing van een schuurtje voor stalling van de paarden, doen de plaats voor dit kamp aldaar is toch niet de meest geschikte. We wiken hier slechts twee redenen aanvoeren. Eerstens is het een ontsiering voor de gemeente en moet het op vele toeristen, die daar vooral in de zomermaanden onze gemeente binnen ko men, niet den indruk maken, welke onze gemeente verdient en laten we on^ cus niet op zijn voordeeligst zien, doch in de tweede plaats is het terrein ook voor de betrokken personen n:et zonder bezwaar. Vooral in herfst en wintertijd, wanneer we volop regen en stormwind krijgen, is dit terrein, grenzende aan de Haarlemmer meer en zonder de minste beschutting, een van de koudste plekken, welke men voor genoemd doel bedenken kan. Om deze twee redenen al zou verplaat sing van het kamp naar een tert-ein, gele gen aan een minder drukken verkeersweg en meer beschut, zeer zeker billijken. Het ligt niet op onzen weg daarvoor een be paald terrein aan te wijzen, doch wij twij felen niet of ons gemeentebes iiur weet ook hier wel een geschikte oplossing voor te vinden. Misschien dat dan, voor de zo- merdrukte langs dezen weg weer begiat, de toestand ter plaatse een anderen en meer gunstigen indruk kan maken, ka dit than» het geval is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1