Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. hmZ/y Fen stap tot samenwerking van Katholieke organisaties In Italië met den Fascistischen staat. Een brand heeft gewoed op Luzon (Phllip- piinen), die vijf duizend menschen dakloos heeft gemaakt Een nieuwe revolutiepoging in Mexico? Onder de Radio-berichten: De pogingen van Dr. Curtius tot vorming eener nieuwe regeering in Duitschiand kunnen thans reeds als mislukt beschouwd worden. Het Proces-Barmat begonnen. Een hevige brand verwoest de oude citadel te Praag. De ontvoering der bisschop pen in Mexico. Gevechten in de stad Cocula. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wetsontwerp op de Coll. A rheid s over eenkomst Minister Kan's reis naar Brabant. Samenvoeging Oorlog en Marine. Gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Directeur „Coudewater". Belastinghstalen op de Postkantoren. Duitsche onderscheidingen. Prof. Veraart over den Politieken toestand. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De Chauffeursstaking in de Hoofdstad. Het reclame'Vraagstuk. Een gecompliceerde botsing. Op het achterbalkon van lijn 5. UIT BOEK EN BLAD- De tuinstad plannen van de Hoofdstad. FEUILLETON. Duitschland's ontwapening. Naar aanleiding van de missie van gene raal von Pawels zegt de „Petit Parisien" dat Berlijn zich zou vergissen indien het zou hopen te profiteeren van de Duitsche poli tieke crisis en van de bedreiging met" een nationalistisch kabinet om verzachting der ontwfpeningsvoorwaarden te krijgen. Het blad voegt er aan toe dat de onverdraagzame houding van Duitschiand geenszins" zijn wensch tot ontruiming van het Rijnland zou dienen. Volgens de „Matin" heeft von Pawels verklaard dat hij geen enkel schriftelijk voor stel meebrengt. Stresernann zou hem vol doende soepele instructies hebben meege geven opdat de onderhandelingen snel en met profijt kunnen worden gevoerd. Wat betreft de oostelijke grenzen schijnt het dat Berlijn zich gemakkelijk bij het Fransche standpunt zal aansluiten en zich zal verbinden geen moeilijkheden te schep pen, doch voor den uitvoer van oorlogsmate riaal loopen de standpunten op het oogen- biik nog zeer uiteên. Een brand In Toulon. Gisteren heeft in een warenhuis te Toulon een ernstige brand gewoed. Het geheele gebouw werd verwoest. Een persoon sprong uit het raam en werd door den val gedood. Onder de puinhoopen werd het verkoolde lijk van een onbekende gevonden. Bij het blusschingswerk werd een persoon ernstig gewond- Geheime opslagplaats ontdekt. De „Matin" verneemt uit Turijn, dat er in een gehucht bij Collegno (Piemont) een groote hoeveelheid aan communisten toebe- hoorende wapenen en munitie is ontdekt. De katholieke organisaties en de staat. De Italiaansche katholieke organisaties hebben door middel van het blad „Unita Cattolica" een oproep gedaan tot actieve deelneming aan de ontwikkeling van den fascistischen staat. Dit katholieke orgaan van de „Associazione Cattolica", een groep, welke alle katholieke vereenigingen voor de opvoeding der Italiaansche jeugd omvat, verklaart dat de Kerk van Rome de macht en de or?an -atic bezit voor de vestiging van een werselijkea staat van samenwerking tusschen alle klassen der gemeenschap. „De fascistische partij kan inderdaad door de beginselen van de practische katholieke kerk inzake sociale en economische betrekkingen aan te hangen, een einde maken aan den klassenstrijd, verklaart het blad. „Ten slotte moet slechts worden erkend, dat alleen moreele macht den socialen vrede tot stand kan brengen. Het staat aan de fascistische partij te beslissen of de katholieken van Italië moeten wachten op de resultaten van ue proefnemingen van den staat op vakver- eenigingsgebied, of dat zij actief zullen deel nemen aan de totstandkoming van dc-, socialen en economischen vrede. Wij geloo- ven, dat de verantwoordelijke mannen van de partij een zoodanig program zullen uit werken, dat het ons mogelijk zal zijn met hen samen te werken. Doch dit kan niet geschieden tenzij de „Associazione Catto- ca" en de partij gezamenlijk optreden. Hevige brand op de Phi- lippijnen. De bladen melden uit Manilla Een hevige brand heeft gewoed op het eiland Luzon. Ongeveer 1000 woningen werden verwoest. Vijfduizend menschen zijn dakloos. De schade wordt op 750.000 dollar geraamd. De vlootpolitiek van Coolidge.. In een door het Nationale Comité van Kerk en Wereldvrede gepubliceerden en door 29 geestelijken en leeken ondertee kenden brief wordt steun verleend aan presi dent Coolidge's politiek tot uitstel van ver dere aanbouw op marinegêbied. De brief spreekt zich uit ten gunste van een wereld omvattend en verstrekkend program van vermindering van bewapening en spreekt de hoop uit, dat de Ver. Staten niets zullen doen om dit te verhinderen en alles wat practisch is om het te bevorderen. Het drankverbod in dcV.S In zijn gisteren gehouden sluitingszitting van het bestuur van de afdeeling Vakver bond van de Federatie van den Arbeid, is aangedrongen op een wijziging van de Vol stead Act, ten einde het vervaardigen en verkoopen van lichte wijnen en bier toe te staan. T roepenverplaatsingen. Generaal-majoor Lepine, commandant van het marine-corps, heeft als reden voor het samentrekkèn van mariniers aan de westkust V3n Amerika opgegeven, dat de mobilisatie van een bztaljon marine-soldaten in San Drego (Californië) is geschied, om in elk noodgeval een strijdmacht gereed te i hebben. Hij verklaarde daf de mobilisatie geen betrekking heeft op den toestand in Mexico, Nicaragua en China, doch zij diende om het bataljon, dat de vorige week van Guantanamo naar Nicaragua werd overge plaatst, te verhangen. Nieuwe revolutiepogin gen in Mexico. Uit El Paso (Texas) wordt geseind, dat een zekere José Gandara, die zich „leider der militaire operaties" noemt, een manifest heeft uitgevaardigd waarin hij een revolutie in Mexico aankondigt. In het manifest wordt senor Rene Pazza als voorloopig president geproclammeerd. De garnizoenscommandant te Juarez, de tegenover El Paso gelegen Mexicaansche grensstad, noemt alle geruchten over revo lutie in Mexico ongegrond. Hij verklaarde, indien revolutionairen de grens zouden trach ten te overschrijden, deze te zullen doen fusilleeren. De kerkvervolging in Mexico. Het gerucht gaat dat alle zeven katholieke aartsbisschoppen in Mexico zijn gearres' teerd, evenals drie en twintig bisschoppen. mogendheden en China. De „Echo de Paris" meldt, dat de Fransche regeering aan de Fransche consuls in China heeft getelegrafeerd, dat de rechten, welke Frankrijk aan de verdragen ontleent, gehand- haafd moeten worden. Elke positie, welke in de huidige omstandigheden wordt prijs gegeven, loopt de kans voor altijd verloren te zijn. e.- r. .J yj°°tbewegingeö. oir Reginald Tyrwhitt, commandant van het Engelsche eskader in Chineesche wate ren, kwam te Sjanghai aan, aan boord van Zijn vlaggeschip „Despatch", Admiraal Wil liams der Amerikaanschë marine wordt van de Philippijnen te Shanghai verwacht aan boord van den kruiser „Pittsburg", welk schip zich zal voegen bij de andere Ameri- kaansche vlooteenheden. Ook de Fransche, Italiaansche en Japan- sche marines beschikken over oorlogsbo dems in den mond van den Yangtse. De Britsche concessie. De vluchtelingen uit de Britsche concessie te Hankau worden in Britsche huizen te Sjanghai ondergebracht. Er worden aldaar vele zendelingen verwacht, daar zij gehoor zullen geven aan de algemeene instructie zich uit het binnenland terug te trekken. Desiderata 7an de R, K Werkgevere- vereeniging. De Algemeene R. K. Werkgeversveree- niging heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer naar aanleidiiig van hel ingediende wetsontwerp tot nadere rege ling van de collectieve arbeidsovereen komst. Adressante brengt hierin enkele opmerkingen, waartoe de bestudeering var het onderhavige onderwerp haar heeft ge brachr, ter kennis van de leden der Tweede Kamer. Zoo betoogt zij ten aanzien van de aansprakelijkheid van contracteerende ver eenigingen voor handelingen van zichzelvc en van haar onder het contract vallende leden, dat het wetsontwerp op dit punt niet ver genoeg gaat. Zegt het ontwerp, dat de vereeniging voor haar leden slechts instaat voor zoover zulks in de overeenkomst 1< bepaald, adressante wil, in verband met het feit, dat op een arbeider gewoonlijk geen verhaal bestaat, de vereeniging wet lelijk aansprakelijk stéllen voor alle han delingen van ha-e leden, indien en voor zoover daardoor inbreuk wordt gemaakt op de bepalingen der collectieve arbeids overeenkomst, tenzij zij bewijst, dat deze handelingen buiten haar voorkennis, zonder haar steun en in strijd met haar besluiten zijn ve-richt. Vocrts maakt de R. K. Werkgeversver- eeniging nog enkele opmerkingen over de verhouding tusschen arbeidscontract en Col lectie! contract, over de ontbindbaarheid van het laatste en over arbitrage. Verschillende landbouw-organisaties bezocht, Omtrent het bezoek van minister Kan aan Noord-Brabant wordt d.d. 11 Jan. aan het Corr. Bur. nader het volgende gemeld: Nadat de minister giste-cn in den vroe gen ochtend alleen een bezoek had ge bracht aan sommige deelen van de voer genomen grenswijziging van Breda, arri veerde hij te 'Tilburg, waar hij werd ont vangen door het bestuur van den Noofd- Brabantsch Christelijken Boerenbond, Waar bij het Kamerlid Vos was, terwijl mede het Kamerlid Wintermans, president van de Commissie van Toezicht van de Coöp. Han- delsvereeniging, aanwezig was. De voorzitter van den N. B. Chr. Boe renbond, de heer Van der Ven, heette den minister welkom en wees er o.m. op, dat mr. Kan de eerste minister is, die een bezoek brengt aan deze groote organisatie. Verschillende leden van het bestuur, o.a. de geestelijk adviseur, rector Van Kessel, deden zakelijke medcdeelingen over de werkwijze van den bond, waarvan de minis ter met groote belangstelling kennis nam. Na de lunch werd met auto's naar Veghel gereden, waar de Coöp. Handelsvereeniging van den N ,B. Chr. Boerenbond werd be zocht en de president van het bestuur, de heer Cox en de directeur, de heer Deele, den minister rond geleidden. Het enorme bedrijf had begrijpelijkerwijze "s ministers levendige aandacht. De heer Cox sprak vervolgens den minister in de bestuurskamer toe, waarna deze vertrok naar 's-Hertogenbosch. Aan het middagmaal aldaar werden verschillende toespraken gehouden. De minister, die drie maal het woord voerde, heeft gelegenheid gevonden, naast hartelijken dank voor de warme ontvangst, den energieken bestuurs leden de eer te geven, die hun toekwam. Het „Vad." schrijft: Ter aanvulling van het bericht óver de samenvoeging van de Departementen van Oorlog en Marine deelen we, om misver stand te voorkomen, mede, dat omtrent de samenvoeging der Dern tementen wil, doch omtrent het tijdstip waarop die zal geschie den, geen beslissing is genomen, Voor het gedenkteeken van Juliana van Stolberg is het ontwerp van den beeld houwer Ingen Housz gekozen. Prinses Juliana zal 30 April den eersten steen leggen. Met ingang van 1 Mei a.s. is tot genees- heer-directeur van het Krankzinnigenge sticht „Coudewate-" te Rosmalen als op volger van dr. Hoogveld, benoemd dr, H Schade, 2e geneesheer aan het Geneeskun dig Gesticht „Reinier van Arkel" te 's-Her- tógenbosch, aan welke inrichting dr. Schade reeds vanaf 1912 verbonden was. Cijfers van de eerste week. Een week heeft men nu gelegenheid ge- uad, ook op postkantoren, belasting te be- 'alen. En de cijfers, hierover door den waar- nemendert directeur van het postkantoor, voor Amsterdam c.a. verstrekt, toonen aan, dat het publiek wel het voordeel en het ge mak van de nieuwe regeling inziet. Duidelijk blijkt b.v,, dat vooral de bewo ners van de buitenwijken gaarne van de vijkkantoren gebruik maken. Het wcektotaal voor het hoofdkantoor is S.v. 658 stortingen, voof het wijkkantoor Borgerstraat: 566 en id. Sumatrastraat zelfs: 728. De andere wijkkantoren hebben tota- 'en, varieererd tusschen 81, (Van Eeghen- :fraat) en rond 400. Op het platteland om Amsterdam is de loop niet zoo groot, Nieuwendam heeft een weektotaal van 84, dan volgt Landsmeer: 16 en Sloten (N.-H,) sluit met 14 de rij. Vermeldenswaard is nog, dat Vrijdag en Taterdag verreweg de st'lste dagen zijn. Sijmen-betaal is blijkbaar nog niet geheel vergeten, dat hij die dagen op de ontvang, kantoren niet terecht kon. Mej. Johanna Schwer, medebestuurder an de R K. Internationale Vereeniging tot Bescherming van Meisias, en de heeren Bernh. Biermann en F. Jos. Colonne, mede bestuurders van den „Vere-'n Deutscli Spre- hender Kathol'ken" zijn begiftigd met het ereteekén: Duitsche Roode Kruis Tweede klasse. De R.-K. en een nieuwe partijgroepeering. Voor de club St. Michaël te 's-Hage, hield prof, dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer, een politieke rede over: ,De R.-K. Staatspartij en de politike toe stand." Spr. noemde den huidigen politieken toe stand door en door slecht. Een extra parlementair kabinet ais wij thans hebben, bcteekent een teruggang, een politieke reactie van de zwartste soort. Bovendien hebben wij het met dit extra-kabinet extra slecht getroffen: de ministers van Financiën en van Arbeid, Handel en Nijverheid, aldus spr., zijn een teleurstelling geweest. Dit kabinet moei dan ook zoo spoedig mogelijk van de baan. en daarom moet er gestreefd worden naar een parlementaire meerder heid. Vóór alles echter is rustig beraad en koel overleg noodig. De verwijdering tusschen de vroegere coalitiepartijen wordt eerder grooter dan kleiner. Maar ook aan den anderen kant, met name bij de V.-D en de S.D.A.P., staat het er niet rooskleurig voor. De geschil punten zijn groot en daarom wordt het steeds duidelijker, aldus spr., dat een nieuwe partijgroepeering slechts plaats zal kunnen hebben onder leiding van de katho- i licke partij. Straks, in iï20, zal goed uit gekeken moeten worden, eerst naar rechts en dan naar links. Spr. wil hier een waarschuwing laten hcoren, vooral naar rechts, om de katholie ken niet te dwingen den grootsten* ge- meenen deeler met andere groepen te zoeken. Het sociaal-economische dringt zich bijzonder op, en als de C -H en A.-R. niet vooruit willen met de sociale Wetgeving, zullen wij dat, zoo besloot spr., bij V.-D. en S.D.A.P. moeten gaan zoeken. Op de rede van prof. Veraart volgde eenige discussie. De grieven der werknemers. De B. A. T. heeft Maandagavond een ul timatum gesteld. Aan alle stakende chauf feurs is nl. een telegram verzonden van den volgenden inhoud: „Sommeeren U tot werkhervatting op be staande arbeidsvoorwaarden uiterlijk mor gen, Dinsdagavond, zes uur. Bij gebreke daarvan is op grönd van wanprestatie dienstbetrekking met ingang Van dit tijd stip geëindigd." Dit is als antwoord te beschouwen op het telegram van den Centr. Bond van Trans portarbeiders, waarbij men zich bereid ver klaarde, te onderhandelen op een basis van een vast lpon Van 16 per week, zonder premie. Maandagavond heeft de stakingsleiding daarop besloten, het posten bij de garages van leden van den B. A. T. te verscherpen. Om half 12 Maandagavond is nog met de chauffeurs, voor zoover zij bereikbaar wa ren, in de „MunltOrén" vergaderd, waar besloten werd, dit laatste telegram voor kennisgeving aan te nemen. Naar de „Tel." verneemt, bedraagt hei aantal stakers ongeveer 120, Zulks in ver band met de werkhervatting bij de „Me teor." De B. A, T.-leden hebben Maandagavond de wagens binnengehouden, alleen dé „Alto" had eenigen tijd een paar auto's op straat. Dinsdagmorgen was de situatie aldus; Bij de „Meteor" is de dienst weer bijna volledig, alleen een paar chauffeurs zijn, door ziekte, afwezig; bij de „Berliet" rijden de directie en een paar man; ook bij de „Alto" is een gedeelte van h<j) wagenpark in exploitatie; bij de overigen, „Renault," „Korthoi," „B. T. B." en „De Ster," wordt niet gere den. De staking is beperkt tot de bij den B. A. T. aangesloten garages; bij alle an dere, stationneerende en niet-stationnee- rende ondernemingen wordt gewoon ge werkt. Van werknemerszijde gaf men de volgen de lezing van de oorzaken, welke tot de staking hebben geleid. Na uitvoerige be sprekingen, werd in December, zij het met eenige restricties het voorstel der patroons aanvaard, behelzende een vast ioon van 14 plus J 2 premie. De nieuwe regeling zou vóór 31 December uitgewerkt worden. Sedert dien hoorde men niets meer, totdat de ondernemers aankondigden, dat zij een regeling hadden ontworpen, waarbij onder meer, zoo zeide men, werd teruggekomen op de verbeteringen welke bij de bespre kingen in December, in de nachtdienstrege- Ungen waren aangebracht. Verder bestaat er bij de chauffeurs een sterke afkeer van het premiestelsel. Dit telsel achten de directies noodig om een zuinige exploitatie te bevorderen, om het aantal .jleege" kilometers zoo laag mogelijk a doen zijn. Maar, zoo redeneert dé chauf- eursorganisatie, dit stelsel hebben de directies voor het beoogde doel niet noo dig. Controle op het economisch rijden is zeer wel anders mogelijk. Iedere chauffeur moet geregeld zijn rittenkaart invullen; door steekproeven hierbij en ook telefonisch kan ten allen tijde worden nagegaan, of een jhauLcur zich wel terstond naar zijn naast- biizijnde garage heeft begeven. Bovendien i' dit ook zijn eigen belang. Hoe eerder in de garage terug, des te gauwer kans op een nieuwen rit. Ook acht men het aantal K.M., waarbo ven dan de premie zou worden betaald te hoog gesteld, zoodat een chauffeur door eer lijk rijden vrijwel niet er boven kan komen en dus zijn toevlucht moet nemen tot het z.g. „neppen," bet rijden vctlgens een hooger tarief, dan de passagier meent, dat hem wordt in rekening gebracht, door de taxa- meter verder door te drukken en op tarief 2 en 3 te zetten. Dinsdagmiddag worden de vier ploegen, waarin de stakers zijn ingedeeld, in „Dili- gentia" ingeschreven. Wethouder De Miranda naar Zwitserland. Naar wij vernemen, zijn wethouder De Miranda en de directeur van het Bouw- en Woning oezicht, de heer Tiaden, n-lar Zwit serland vertrokken, waar Zttrich en eenige andere steden zullen bezocht worden, om eens na te gaan, hoe in dat land en ook in enkele Duitsche plaatsen het reclame- vraagstuk is geregeld en welke verorde ningen daar bes aan, waaraan de reclame aestheiisch wordt getoetst. Zcoals men zich zal herinneren, heeft mevrouw Tilanus bij de begroot ng gewezen op het streven van een Hollander te Zü- ricb, den heer Smits, directeur der Zwit- sersche kunstnijverheidsschool, die door vroegere leerlingen dezer school reclame- biljcttenheeft doen maken. Als gevolg hiervan hadden Zurich en andere plaatsen een Verordening gair.aak', genaamd „Vor- schrifte zum Schutze des Stadt- und Land- schattsbildes", waardoor hel acsthet'sch in zicht in dat land zeer is verbeterd. Me vrouw Tilanus drong er teen op aan, dat Amsterdam het voorbeeld zou volgen. Het doel van de reis van wethouder De Mi randa is, van een en ander kennis te ne men en na te gaan; in hoeverre in hei Zwit- sersche systeem iets gelegen ka zijn, dat hier ter stede toegepast kan worden. Een stilstaande auto tegen het trottoir, een rijdende Gooische stoomtram en twee voer tuigen, die elkaar op hetzelfde punt willen passeeren, dit gaat bezwaarlijk op den Mid denweg. Deze situatie deed zich Zaterdag voor bij de kweekerij „Flora" en toen zijn de spaanders gevallen. Voor de kweekerij stond een auto stil; uit de richting van de stad kwamen de Gooische Stoomtram en een auto en van Diemen een paard en wa gén. Dit laatste voertuig kwam te dicht bij de tram, de treeplank greep den wagen en wierp hem tegen den stilstaanlen auto. Deze laatste werd zwaar beschadigd. De voerman kwam er met den schrik af. Op het achterbalkon stond een man die een straat ver te herkennen was als kunst schilder. Alles aan hem was artistiek en zijn donkere oogen glansden als hij ze opsloeg naar een of ander brok natuur, stadsbeeld of wolkenspel hij was een minnaar van het schoone, waar hij her vond, hoe hij het vond, en soms zonder dat hij het vond. „Uwes collega het 't nou koud sèt zei Gerrit de conducteur, terwijl de tram over het Rembrandtplein schoot. „Hè vroeg de schilder, „Hij daar 1" De conducteur wees met zijn duim naar het standbeeld van Rembrandt, waar een dun laagje versche, natté sneeuw oplag. De schilder gaf géén antwoord en staarde droomerig naar De Kroon waar een mooi meisje voor een raam een kop koffie zat te drinken. Een jongmertsch met een brutaal gezicht en een slordig jasje om zijn mager lijf, keek van Rembrandt naar den schilder en van den schilder naar Rembrandt. Toen schraapte hij zijn keel en zei „Me óók wat moois met die Frans Hals beweging in de Haag. Mijn kop t'r af as fan Wijngaarde die lachende Kaafelier niet self hep geschilderd. Wat 'n linke snuiter. Had üwes an de echtheid getwijfeld De schilder haalde onmerkbaar zijn schou ders op cn keek naar de wolkenlucht boven Schiller. „Wat mijn anbetreft," zei Gernt, „sijne het alleméal bedriegers. Hoe ken iemand nou wete of een schilderij voör tien jaar of foor honderd jaar is gemaakt. Da's allemaal jèn. Se frijfe d'r op met een doekie met water en met een doekie met jeneefer, en dan segge se maar 't schilderij is fan het jaar faaftien- honderd faaf en tachentig, anno dominee de soofeelste. Maar as ik t'r de sente foor had, koch 'k nóóit 'n schilderij 1" ,,'t Gefal bewijst," constateerde het jong- liiensch met beslistheid „datse tegeswoordig net pursies soo best kenne schildere as froe- ger. Beter, seg ik. 't Materiaal is verbeterd, de verf van nou is feel en feel beter, 't houdt meer, en 't Jinneweefsel is óók feel beter. Maar as 't niet oud is, deugt 't otnmers niet. As iedereen nou die lachende Kaafelier net eefe mooi findt, of-t-ie fan fe Wijngaarde is of fan Frans Hals, waarom moet-ie dan meer waard Weese as-t-ie oud is Ken uwes mijn dit an me ferstand brenge De schilder, tot wien deze vraag gericht was, keek met zijn donkere glanzende oogen naar het jongmensch, zei niets en stak be hoedzaam een Virginia-sisaret op. „Wat sou het," zei Gerrit, „allemaal kon- kelefoesies. Fan de week hep me frouw 'n pracbtschilderij gekocht in de Franse besar. Drie guldentjes: 't hangt in me foorkamer, en mijn sou het niks verbaase as tót nou oofer honderd jaar d'r wél één fan Frans Hals bleek te weese. Allemaal triiC man, werk fan faaffn de laatste slag, klafere troef, vertel mijn wat." De tram was de laatste halte op het Fre- deriksplein voorbij en reed op een sukkel drafje de Pijp in. Handkruk, de bestuurder, stond grimmig voor zijn ruit en verwenschte zwijgend het Amsterdamsche klimaat. Een paar meeuwen vlogen krijschend boven de Gerard Dou- straat en spaarzame sneeuw-vlokken vielen uit de lichtgrijze lucht. Op het achterbalcon waagde het jong mensch nog eenmaal een poging den schil der wat mededeelzamer te maken. „Die fan Wijngaarde," zei hij „die make se niks. Hij hèt trouwes al bericht faa de justitie datte se het 'r bij late. Daar sit het een en an der échter, wat uwes De schilder blies eea rookwolk uit en mompelde iets onverstaanbaars. Toen tikte hij Gerrit op den schouder en zei „volgende halte." Op de brug bij de Stadhouderskade stapte hij uit, en keek in gedachten naar het grauwe water dat naar den breeden Amstel kabbelde. „Een rère snuiter," meende bet jong mensch op het achterbalcon. „Hij loopt seeker ofer se meisie te pitkere," zei Gerrit. „Die meissies van die schilders make het maar uit en an, uit en an, je ken altijd op t'r lui gesicht leese offe se de bons hebbe gekrege." „'t Benne geen dégelijke mense," mom pelde de ander. „Néé," zei Gerrit, „nog foor geen fier- duitstuk benne se goed. Sintuurbaan I" En hij trok nijdig aan het belkoord. (Maandagmorgen), DONDERDAG, 13 JANUARI. HIEVERSUM, 1050 M, 12.00 Politieker. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen. 5.006.45 Concert door Ler H. D. O.-orkest. Cor Wijchers, tenor, mei begel. van Martha Polak. Berstein-prno. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. Handels recht. 7.45 Politieber. 0.00 Persber. 8.10 Uitzending van het concert in het Concertgebouw te Amsterdam. Het Con certgebouw-orkest, o.l.v. Pierre Monteux, solist Marix Loevenssohn. 1. Antieke danza, Respighi. 2. Cello-concert, Henr. Bosmans, solist met orkest. 3. Nocturnes. De bussy. 4. Symphonie C. gr. t„ Schu bert. Daarna dansmuziek door het Radio dansorkest o.l.v. Hans Mossel. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert, Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 12.05 Solisténconcert (piano en viool). 12.25 Concert (ver volg). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Evensong van de Westminster Abby. 4.20 Vocaal concert door de Cloister Singers en Th. Marshall, piano. 5.20 Causerie. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwbulletin. 6.40 Concert. Da ventry-kwartet. 6.50 Weerber., nieuws, 7.05 Concert, Daventry-kwartet. - 7.20 Lezing In Lotusland. 7.35 De 48 preludes en fugues van Bach. Piano muziek. 7.45 Lezing Don t call it a dog.... 8.05 Variété (humorist en suncopatie). 8.30 Tekstvoorlezing van „Hymn of praise". 8.35 „Hymn of praise", van Mendelssohn, door het koer van de Norwich Cathedraal en het stede lijk orkest van Norwich. D. Norton, sop raan. E. Aitken, sopraan. A. J. Willink, tenor. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Liederen van Brahms. 9.50 Concert door de strijkband van H. M. Royal Ma rines. 10.20 De 7 eeuwen van mecha nische muziek. Muziekinstrumenten van de laatste 7 eeuwen. 10.5012.23 Dansmuziek van het Savoyhtel. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011,20 Persber. en muziek. 12.502.10 Orkest Locatelli en Mme Dall, zang. 5.055.55 Klassieke ma tinee. 9.0510.50 Concert, orkest en vocale solisten uit de Parijzer theaters en muziekaal-hall's. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. eu BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—7.20 Lezing en lessen.7.50 „Die Scheiden^- reise", muzik. klucht in 3 acten van Hirsch. 9.5011.50 Dansmuziek doorde Kermbach kapel. LANGENBERG, 468.8 M. 10.20—11.50 Orkestconcert. 3.505.20 Concert door het groote radio-orkest. 7.35 9.20 Melodrama's, „Enoch Arden", van Tennyson, muziek van Strauss. 9.20 10.50 Dansmuziek. HAMBURG, 394 M. 11.50—1.20 Orkest concert. 1.25 2.10 Kamermuziek. 4.205.15 Uit de werken van Lortzing, orkest en zang. 5.206.10 orkestcon cert. 7.2011.15 „Giratenmusik", comedie van Schurek. BRUSSEL, 509 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.206.20 Kindermatinee. 8.20 De Radio-courant. 8.5010.50 Ork' concert. Naar verluidt, heeft de subcommissie vöor de volkshuisvesting der Tuinstadcommissie een bezoek gebracht aan het Gooi, om daar aan de grens van deze streek een terrein in oogenschouw te nemen, dat door een der leden, als geschikt voor de stich ting van een tuinstad was aangewezen. Het staat op het oogenblik in het geheel niet vast, wanneer de commissie me haar eindrapport gereed zal zijn. TIJDSCHRIFT VOOR R. K. OUDERS EN OPVOEDERS. (9e aargang). Ie aflevering Januari. fïet Nederlandsche Boekhuis Tilburg. Vol moed begint 't Tijdschrift zijn 9de.i jaargang. Wat hier gepresteerd wordt, schijnt over 't algemeen veel waardeering te vindei Diep ernstig en innig geloovig spreekt Anny Berkvens-Hulsmans over 't Nieuwe Jaar We staan aan 't einde van een jaar. En al de dagen die wij doorleefden, zullen eens vóór of tegen ons getuigen. En al de dagen, die ons in nieuwe jaar gesc-.onken worden, Zullen ook bijdragen tot ons hoogste geluk of strekken tot ons ongeluk." Wat willen we nu? 't Is makkelijker in sleurige een tonigheid een leven vol fouten te doorleven. Maar in de eeuwigheid dragen al de uren van ons aardsche leven een stempel van zegening of vervloeking. Zulk diep-religieuze gedach ten, moeten 't leven van ouders en opvoeders bezielen, dag op dag, om steeds de wils kracht der kinderen tot iets hoogers op ie voeren. Dr. Deelen geeft in 'n derde artikel over „Eerste Hulp bij Ongelukken" eenige prac tische aanwijzigingen over een verband leggen, 't Is niet zoo eenvoudig als men gewoonlijk meent. Wonden ontsmetten moet een niet-deskundige niet probeeren. Hier krijgen we de gevaren te hooren, die er aan verbonden zijn. Het vijfde vervolg stuk over meisjesopvoeding, spreekt nog eens over „Opvoeding en Moederschap". Vooral over de eerste vorming van 't kind spreekt dit stuk. Daar zijn twee periodes te onderscheiden de eerste vorming, die door inwerking van buitenaf geschiedt en de vor ming door eigen inwerking, de zelfvorming. Die eersteinwerking moet dikwijls niets anders zijn dan een versterking, 'n aanmoedi ging van de zich uitende natuurinstincten. De zelfvorming blijft geheel 't leven door plicht, 't Is de doelbewuste voltooiing van den opbouw der persoonlijkheid, die door anderen is begonnen. Ze veronderstelt het zich bewustzijn van het groote levensdoelen een sterke bezieking door 't ideaal van het meisje. Onder den titel „Een paar ver standige gesprekken met uw jongen", begint Boseker een stuk, dat aan de kinderen kan voorgelezen worden. Hier gaat 't over de vraag „Waar komen we vandaan Een goed idee voor 'n intiem contact tusschen ouders en kinderen. De laatste blz. geeft Aphorismen uit de bekende werken vaa groote pedagogen. V. L. Nog altijd werd Magdalena'» terugkeer en haar dood verzwegen; nog altijd het geheim b< waard, dat hare geschiedenis omzweefde. Richerds diep beleedigd gevoel duldde geen Iwijfel aan de waarheid harer verklaring, teder oflgeloovig lachje, iedere medelijdende blik, welke men op Veronica had kunnen werpen, zou hem getroffen hebben als een persoonlijk verwijt, dat hij het niet verstond, om de rechten van het kind geldig te tcaken. Maar hoe verlatener dit kind hem toe scheen, des te meer lief en dc plaats die het verwierf in Werners huis, zorg, die Esther het betoonde, verschaften de nieuwe schoonzuster spoedig zijn ver trouwen. Of hij echter, niettegenstaande alles, de kleine niet liever in Theresa's armen zag, of de frissc'ie lir'de hem niet gesd deed, ée liefde, die het kind ten deel viel, alle-n ter wille van zichzelve, niet met 't uitzicht op een geliefde echtgenoote of ter gedach tenis aan de vrouw, die ver aan het zee strand uitrustte van haar leed, dit vroeg hij had hij hel kleine mei3rf de moederlijke zichzelven vaak af, als hij zag vol bevrediging, boe wel het Veronica was, daaronven in het slot toer. zij gedu rende de huwelijksreis van het jonge paar aan dc jeugdige gravin op haar dringend verzoek was overgegeven. Ook hij was daar gast geweest en somwijlen, als hij aan Theresia's zijde den frisschen machtigen stroom des levens daarheen zag vlieten, het golven en dringen, 't scheppen en werken, dan vloog daar iets als lenlezoe'te door zijn terneder- gtbogen geest eu dan scheen hem de wereld weer schoon toe. Het rusteloos zo'eken en verlangen naar ie verlorene had nu opgehouden en in de rust der zelfs smartelijke zekerheid 2ou hij tezond hebben kunnen worden, ware de aan ''.agdalera begane schuld verzoend geweest. Maar de overtuiging, dat graaf Herbert de man was, wiens snood verraad haar het hart febroken had, de straffeloosheid, waarii. dc-zc leefde, maakten zijn genezing onmo- 'elijk. Waarheid, waarheid, dat was he" waarnaar hij dorstte. Hij mocht daarop geen acht slaan, of hij Theresa's vader dooielijk kwetste in zijne beilig-volgehouden familie- eer, als hij in den lkatsten spruit van het edele geslacht den ouden naam beschimpte en in aanraking bracht me' de ■echtbank, maar hel was het bewustzijn van ijn strevcr., wat zich plaatste tusschen hem -n de familie cn hem wegdreef vin den gast vrijen haard Geen oprechte vriendschap •vilde hij ruilen tegen geheime vijandschap, rijn edel hart kwam daar tegen op. Twn dagen na Werner's kosr.Lt, toen hij het 1 ne- resa had toevertrouwd, wie de moeder wa» van het kind en nadat hij het haren \adci lezegd had, wien hij der. schuldige achtte, Iwee dagen da.arna vertrok bij. Naar Weenen, naar mijn schildersgezel, had hij gezegd, toer. de predikant hem vroeg, maar welken weg ik neem en met hoelang oponthoud, dat moet ge mij niet vragen. Nu waren twee maanden voorbijgegaan, zonder dat hij iets van zich had laten hoo- en en de predikant moest zijn jonge vrouw steeds opnieuw verzekeren, dat dit een oud, ingeworteld gebrek zijns broeders was, wat echter geen aanleiding gaf, zich over hem bezorgd te maken. Werner en Esther hadden zich nu huiselijk ingericht, den v/crkkring in oogen- schouw genomen hem aangewezen, en bevon den, dat bet lot hem rijk gezegend had. Zooals hij daar zat met zijn boek in het met wijngaardloof begroeide prieel van z'n tuin, na de werkzaamheden van den morgen, met kalm behagen zich verheugend in den schooneo herfstnamiddag, vertegenwoordigde hij het beeld van huiselijk geluk en de jeugdige huisvrouw, die naderde ovei het kiezelpad van den zorgvuldig onderhon den tuin en zelve het koffiegerei droeg, vol maakte dit beeld. Waarom laat ge u niet helpen, Esther? Gij zijt zoo zwaar beladen, zeide h'i, toen hij xa? dat zij bovendien aan den :,rm nog 'n mam' droeg met haar werk, met couranten en hoeken. Omdat de menschen mij niet zoolang moe ten kunnen aanzien, dat ik een verwend stadskind ben cn niet onder hen opgegroeid, hernam zij, het blad nederzettend. Ik wil nu eenmaal een echte predikantsvrouw worden, ook uiterlijk: wil leeren aanvatten en mijzelf bedienen, om u door kleine bewijzen ver trouwelijker en meer bekend te worden. Gij zijt altijd mijn goede en verstandige Esther, zeide hij schertsend. Welk een aantal talenten spreidt gij ten toon, wat vefeenigt gij al in één persoon! Gade, huisvrouw, zie ke '.verpleegster, leerares, tuinierster, En nu bricidrangster, zeide zij, in de schort» voortgaande, Voor het oogenblik is u de uit oefening van dit beroep zeker wel het aan genaamste. Hij greep naar den omhoog gehouden briei in zichtbaar blijde verrassing. Van Richard) riep hij, eindelijk. Hij wilde het couvert verbreken, maar reikte hem over de tafel heen zijne vrouv» aan. Lees gij hem mij voor, dat is mij een dubbel genot. ja, ja, voegde hij erbij, toen zij aarzelde, en hij bezwaar las op haar gelaat, zijn Wij niet één, zijl gij niet, als Richard zelve vet- zekerd, zijn trouwe, lieve zuster? Zij liet zjcb overhalen, zette zich tegenover hem neder en opende den brief. Twee, drie velletjes, hij haait zijn schade in, zeide zij, flat levert lectuur op voor den gansclien namid- Jag. Bedenk u, mijn goede Werner, las zij, os gij u nog met mij in wilt laten, nadat ik zoo lang gezwegen heb, want :k kom tot u zon der eenige veronri jhuldiging, aileen met een hart vol berouw: ik ben nog de oóde, onver beterlijke zondaar. Onverschilligheid is het niet, die mij deed zwijgen, God weet dit, maar het onvermogen om den loon te vinden, die stemt met het volle accoord van uw geluk. Wij moesten eerst beiden de noodige overgangen maken, opdat de klank harmonisch wezen zou. I Git zijt nu tehuis in uwe nieuwe wereld en ik, in de oude eenzaamheid, die mij lokte, en nu toch, in weerwil van mijn ijverigen arbeid, niet ten volle bevredigt. Dat komt, omdat ik na mijn langdurig dwalen cn wan delen opnieuw de betoovciing 'neb gevoelil der huiselijkheid, die ik ontbeerd heb sederi de dagen, dat ik met u in de vacantie tót cn- ze ouders wederkeerde en zij, de armen uit breidend, Op den drempel stonden. Weet gij het nog Werner? Hoe lang is dat geleden en hoe frisch de herinnering! Vaak heeft het mij gesmart geen tehuis meer te hebben; niet in den eersten tijd. na den dood onzer ouders, gij weet, dat ik er toen aan dacht, zelve een nestje te bouwen, maar in den langen tijd, die toen volgde, waarin wij ieder afzonderlijk in de wereld stonden en kampten om het stuk grond ou der onze voeten. Gij hebt nu een gelukkig te huis, dat sieraad des levens, verworven cn ik den roem. Ach, Werner, hij is koud, als ons de liefde daarbij niet toelacht, dan laai bij het harte ledig. Somwijlen overmeestert mij een onbeschrij felijk, zetr onmannelijk verlangen en ik weel niet waarheen en waarnaar. Naar u, dei. trouwen vriend mijner icugd, naar Theresa, bij wie Veronica speelt in den stillen slot tuin, of naar het verla'en graf aan het zee strand, waar zij slaapt? De toekomst van bet kind dit is de hoofdvraag mijns levens in alle opzichten en ik ben 't lot dankbaar, dat het mij iets geeft om voor te zorgen. Zij is nu mijn eigen kind; ik denk dikwijls aan baar en veel, maar, is dit niet zonderling, ik vermag haar beeld niel meer te Scheiden van Theresa's beeld, ik kan niet denken aan een van beiden afzonderlijk. Er ligt iets bijzonder teeders in de lie.de, die zij mijne verlatene lieveling bewijst, ict-> verkwikkends in den adem van het frissche leven, dat zij om zich heen spreidt, in dj blijmoedigheid, waarmede zij het leven op neemt en spelend of standvastig de iiindai- pa'ien overwint, die dit leven haar biecu. Ik gun graaf Wangerloh dezen kostbaren schat na de bittere ontgoochelingen er. moei lijkheden zijner jeugd; het cindwecgs dat nog te zomen zullen afleggen, Zal zij hen: licht maken. Als wij de verandering door den tijd te weeggebracht aan ons zeiven niel bemerken, dan toch wel aan anderen. Hoe beeft hear karakter, dat nog onontwikkeld, zooveel ruws en onvriendelijks vertoonde, zich pr.v h- tlg gevormd, welk een sterkte en veerkracht ligt daar in haar frisschen. geest, welk o, zachtheid en liefde in haar gemoed Hj ha: r eigen wil. Haar geest zal ten zegen worden voor Veronica, ais hare liefde tot het kind van duur zal zijn. (Wordt vervolgd.l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6