PU ROL bij Brand- en Snij wonden GEMENGD NIEUWS. Een ontslagen politieman en een agent als misdadigers. Geheime distilleerderij te Groningen? Auto te water. Struma in Noordelijk Overijssel en Zuidelijk Drenthe. Vergiftige oesters en mosselen door arsenicumgehalte? De bevolking van Hilversum. De sprekende Hongaar, ex-doofstomme Engelschman. Moordaanslag te Rotterdam. Caféhouder doodgeschoten. Brand te Valkenswaard. duivel te biecht. Jeugdige brandstichter. T ram-derailiement. De ramp van het kruitschip te Leiden. Geheime distilleerderij ontdekt. Van een dolle koe en hollende paarden. Inbraak in het Flora-theater te Den Haag. De griep in ons land. MARKTNIEUWS. Influenza en Griep Sanapirin-tabletten f D De kabinetscrisis in Duitschland. Een nieuw incident in het bezette gebied. Het proces-Barmat. Smokkelaarsbende gearresteerd. De griep-epidemie. Hevige brand. De rechtbank in Angora. De strnd tusschen Kerk en Siaat in Mexico. De toestand in China. Een verzoek om gratie. Bergbeklimmers door een lawine bedolven De Koning van Zweden naar Italië. De Duitsch-Fransche Handelsb esprekingen. De hertog en de hertogii van York te Las Palmas. De nieuv:e Fransche Kama voorzitter. Wat het onderzoek officieel uitwees. Over deze, vooral in Rotterdam gerucht makende zaak, vertelt de „Msb.'' nog hel yolgende: De toedracht der zaak is, hoewel het re sultaat van bet ont^rzoek anders is gewor den, diJi vermoed werd, niettemin even sen sationeel gebleken. Toen de politie na de inbraak bij Ameling- Merkes geen nauwkeurige aanwijzingen om trent de üaaers kon krijgen, is de verzeke ringsmaatschappij, waar Ameling-Merkes bi; geassureerd was, ertoe overgegaan in diverse dagbladen een advertentie te plaatsen, waar in werd medegedeeld, dat ieder, die omtrent den buit aanwijzingen kon geven tot 10 pet. van de waarde, van hetgeen terug zou ko men, zou ontvangen, echter hoogstens tot een bedrag van 500. Dank zij een dezer advertenties is iemand op het bureau Meermansstraat gekomen, die aanwijzingen heeft gegeven, welke een zeer waardevol spoor opleverden. Dit spoor leidde n.l. tot het volgende-. Een agent van politie in functie, te weten Br., zou in zijn woning aan het Reigerspau op Tuindorp Vreewijk, gouden sieraden ver borgen hebben, welke, van de hand moesten worden gedaan. Door bemiddeling van eei „bonafide koopman", die door dc politie i: den arm werd genomen, hebben twee in specteurs van het bureau Meermansstraat dezen Br. Zaterdag j.l. met den buit te pak ken trachten te krijgen. De „koopman" was reeds met de „eige naars" der sieraden in connectie gekomen, doch Zaterdag mislukte dc list, daar de eigenaars nog te bevreesd waren voor ont dekking. Zondagavond j.l. echter ging het beter, de bewuste „koopman" ging naar de woning aan het Reigerspad, waar de politieagent Br. en de ontslagen agent van politie C. v. W. alsmede mej. M. H. een handlangster aanwezig waren. Men trachtte zaken te doen en een groot aantal gouden sieraden werd open en bloot op tafel uitgestald. De inspecteurs hadden inmiddels, bijge staan door zeven rechercheurs, de woning omsingeld en zich in struiken en naburige huizen verdekt opgesteld. Plotseling werd een inval gedaan. Toen de ontslagen agent C. v. W. bemerkte dat hij in de val was geloopen. trok hij een revolver en dreigde te zullen schieten. Men wist hem echter te overmannen, arresteerde eveneens den agent en de handlangster, nam het goud in beslag en bracht allen over naar het bureau in de Meermansstraat, waar de arrestanten in verzekerde bewaring werden gehouden, Men vermoedde toen nog steeds, dat de in beslag genomen sieraden van Ameling- Merkes afkomstig moesten zijn. Het onderzoek, dat met groote kracht werd voortgezet, heeit echter nieuwe resul taten opgeleverd. De ontslagen agent van politie P. werd verdacht, doch een huiszoeking had geen resultaat. Vandaar dat hij, na gearresteerd te zijn. thans weer op vrije voeten moest worden gesteld. Bovendien zijn de in beslag genomen sie raden niet van Ameling-Merkes afkomstig gebleken, doch van verschillende andere misdaden, o- m. onlangs gepleegd bij mevr. L. en bij den heer K. te Hillegersberg, terwijl vermoedelijk ook de buit van een inbraak in Vlaanderen bij de weduwe van Leeuwen erbij is. Terwijl het thans dus nog niet vaststaat, in hoeverre deze arrestanten verdacht kun nen worden zelf inbrekers te zijn, blijft het een vaststaand feit, dat een ontslagen en een nog in functie zijnde politieman zich met misdadigerspraktijken hebben ingelaten. Moge het onderzoek spoedig klaarheid en zekerheid brengen in deze voor het politie- mps zoo uiterst pijnlijke zaak. Belastingambtenaren hebben bij zekeren S„ wonende aan de Leeuwerikstraat te Groningen een compleet toestel voor het distilleeren van alcohol en derivaten aan getroffen en in beslag genomen. Tegen den bewoner is proces-verbaal opgemaakt. Gedistilleerd werd niet aangetroffen; de politie heeft in samenwerking met de ambtenaren de zaak in onderzoek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is langs den Haagweg te Delft, een auto te water geraakt, welke later door een agent van politie werd gevonden. De agent die alleen de wielen van den auto zag, dacht aan een ernstig ongeluk en liet onmiddellijk een bergingstoestel komen. De auto werd opgehaald, doch er bevond zich niemand in Het bleek dat de wagen, die ernstig bescha digd was toebehoorde aan zekere H., te Den Haag. Bij verder onderzoek verklaarde deze met zijn auto op den weg gereden te hebben en doordat hij verblind werd door een auto, die van tegenovergestelde rich ting naderde, zijn stuur te zijn kwijtgeraakt en in het water te zijn gereden. Hij is later uit het water gekropen. De politie gelooft evenwel dat dronkenschap de oorzaak van het overigens goed afgeloopen ongeval is geweest. Een onderzoek. wijl er in Steenwijk klachten werden ge uit over het in toenemende mate voorko men van Struma (kropgezwel!, heeft de voor zitter van den Gezondheidsraad, de heer Josephss Jitta, in het laatst van de vorige maand een vergadering ten gemeentehuize te Steen wijle gehouden met vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van Steen- wijk en Mcppel en van de gezondheidscom missie in die plaatsen, waarbij tevens tegen woordig waren de betrokken inspecteurs van de Volksgezondheid en de directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoor ziening. De gehouden bespekingen hadden tot re sultaat, dat vanwege den gezondheidsraad een uitgebreid onderzoek zal worden inge steld naar het voorkomen van struma, zoo wel te Steenwijk als te Meppel en in de omgeving van die plaatsen mede in verband roet de wijze van drinkwatervoorziening. Het onderzoek zal zich uitstrekken tot de bevolking van alle scholen, zoowel lagere als middelbare en industriescholen. Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Maand- bl. t. d Verv.": Naar aanleiding van het bericht in de pers en tot ons gerichte vragen, achten wij het wenschelijk, waar het een voor ons land be lang ijkc zaak geldt, deze „vervalsching" na der te beschouwen. Een Engelach deskundige, dr. Chaston Chapman, vond, volgens „The Lancet", een hoeveelheid van 670 milligram arsenicum per K.G. oestervleesch, bij mosselen soms 120 milligram en bij garnalen 174 milligram, Wij merken in de eerste plaats op, met het oog op deze groote hoeveelheden, dat deze beslist een acute arsenicumvergiftiging ten gevolge zouden moeten hebben, doch ontbreken ten deze de noodige wetenschap pelijke gegevens. In de tweede plaats moge te dezer zake vermeld worden, dat hij het scheikundig onderzoek in Duitschland van water uit een der Oostzeehavens, niet on belangrijke hoeveelheden arsenicum werden gevonden, terwijl bij controle-onderzoek de resultaten negatief waren, De bij het eerste onderzoek geconstateerde hoeveelheden ar senicum n.l. bleken uitsluitend afkomstig te zijn uit onzuiver reagentia en materialen (speciaal natronverbindingen) bij het onder zoek gebezigd. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of hier mischien dezelfde oorzaak in het spel is, doch waar zooveel millioenen van onze voortreffelijke oesters, mosselen en garnalen zonder hinder geconsumeerd zijn geworden, achten wij een zoo weinig gedocumenteerde waarschuwing tegen het gebruik er van niet op haar plaats Een behoorlijke behandeling in de oester putten met zuiver water, ter vermijding van eventueele typhusinfectie, blijft natuurlijk geboden. Gedurende 1926 is de bevokipg van Hil versum met niet minder dan 1708 zielen toegenomen tot 47.503. Het geboorteover schot bedroeg 483, het vestigingsoverschot 1225. 25 Jaar geleden bedroeg dc bevol king nauwelijks 20.000 zielen. N Omtrent den „doofstommen" Engelsch man, die zich na vijf maanden ontpopte als een sprekende Hongaar en gedurende al dien tijd, zooals gemeld, voor rekening van het Engelsche consulaat in het ziekenhuis aan den Coolsmgel te Rotterdam werd ver pleegd, verluidt thans nader, dat de man thans overgebracb' is naar het hoofdbureau van politie. Zoodra zijn nationaliteit zal zijn vastgesteld, wordt hij over de grens gezet. Naar de cbef van den Vreemdelingen dienst mededeelde, worden al zijn opgaven met de grootst mogelijke reserve aanvaard. Zijn mededeelingen zijn nu naar het Con sulaat doorgezonden en zullzn in Hongarije nauwkeurig worden onderzocht. Eerst daarna zal een beslissing worden genomen. De toestand van den man is zeer guns ig. Hij verklaarde zeer verheugd te zijn, dal hij geen doofstomheid meer behoefde te simuleeren. Voor geen geld ter wereld, zoo verklaarde hij, zou ik nogmaals z,j'k een periode meemaken. Personen, die zien vijf maanden lang als doofstom gedragen, behooren wel tot de uitzonderingen. De chef van den Vreemdelingendienst heeft al heel wat simulan'en gezien, maar langer dan drie dagen hielden zij hun spelletje ge woonlijk niet uit. Het geval van den Hon- gaar is dus wel een bijzonderheid. Een 28-jarige vrouw in de borst geschoten. Dinsdagavond te ongeveer kwart over '.ien heeft op een bovenkamer in de Zwij- nensteeg bij den Schiedamschen Dijk te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad op de 28-jarige vrouw M. W, Dobber, die een bovenkamer bewoonde op 20/11. De vrouw, die van verdachte zedeü is, bevond zich op baar kamer met een vreemdeling. Plotseling kwam een Argen- tijnsch zeeman, die vroeger met haar heeft samengeleefd, doch door zijn werk ge noodzaakt was, haar alleen te laten, dc kamer binnen, Toen hij bemerkte, dat zij niet alleen was, stak hij dermate in woede, dat hij een browning trok en een schot loste, dat de vrouw in de linkerzijde van dc borst trof. Onmiddellijk daarop vluchtte de Argentijn. De man, die bij de getroffene was, tmaakte ten spoedigste alarm, zoodat het schot was bovendien gehoord de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst en de politie zeer spoedig ter plaatse waren. De vrouw, die ernstig gewond bleek te zijn, doch het bewustzijn nog niet had ver loren, werd onmiddellijk naar het zieken hui aan den Coolsingel overgebracht, waar een operatie dringend noodig bleek. Deze operatie schijnt geslaagd te zijn, te ongeveer half twaalf althans kon het slacht offer in niet hopeloozen toestand te bed worden gelegd. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzok naar den dader in. Nader verneemt de Msb., dat de dader 31 jaar oud is en E. L. heet. De map is me het s.s. „Aneconda" aangekomen, beeft voor een groot bedrag aan geld geleend en is naar de kamer der vrouw gegaan, ver moedelijk met wraakplannen. Hij heeft de deur ingeduwd, daar dc vrouw hem niet binnen wilde laten, heeft jas en handschoenen, loen hij binnen was, uitgetrokken en de vrouw, die wilde vluchten, beetgegrepen. Onmiddellijk daarna trok hij zijn revolver en schoot dc vrouw op korten afstand in de reebterbors'. De toestand der vrouw is zoo ernstig, dat zij niet gehoord kan worden. De politie zoekt naar den dader in alle' richtingen. Ten huize van den slager-caféhouder S. V le Zundert waren Dinsdagnacht eenigc vreem delingen op bezoek. De marechaussees ver moedden, dat daar een Drankwet-overtre ding zou plaats hebben en deden een inval in het huis. V. greep bij de komst der politiemannen een slagersmes en dreigde hen daarmede. Een der marchaussees loste daarop uit zelfbehoud een schot, met het gevolg, dat de slager-caféhouder dood ter aarde stortte. De getroffene is een 35-jarig persoon en vader van 2 kinderen. In den nacht van Maandag op Dinsda?? woedde een felle brand in de Fabrieksstraat te Valkenswaard. De manufacturenzaak van den heer Hompes werd een prooi der vlam- men. Wegehs het gebrekkige brandhlusch- materlaa! kon aan blusschen niet gedacht worden. De belendende perceelen bleven ge spaard Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. van de fiets om direct bij de bron te infor- tr.eeren. Een tik aan den hoed en: „Mijnheer wat is er te doen?" „O, niet veel bijzonders. Wij zijn de com miezen van de fietsplaatjes." (Onderdrukte kleurverandering dezerzijds) „Ach zoo, ja, waarom zorgen die menschen sok niet tijdig een plaatje tc koopen," mop perden wij en g'ngen een beetje voor 't stuut van onze fiets staan. „De „M, C." heeft hér, toch tijdig gewaarschuwd?" De kommiezen waren 't gloeiend met ons eens en na bun veel succes gewenscht te hebben, wij met onze fiets af. Een half uur later waren we ook in 't be zit van een rijwielplaatje!!.... De 15-jarige dienstbode van een veehou der te Leegkerk, heeft brand gesticht, ten gevolge waarvan Maandagmiddag de schuur van dien veehouder gevaar heeft geloopen m vlammen op te gaan. Buren hebben tijdig het vuur kunnen blusschen. Het meisje heeft bekend. Een reden voor haar daad kon zij niet opgeven. Van de electrische tram, die Maandagmid dag ie kwart over één van Middelburg naar Vlissingen vertrok, is bij de wissel te Oost en West Souburg de motorwagen uit de rails geloopen Ter plaatse moesten de rei zigers van de volgende trammen overstappen tot de wagen weer in de rails was gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen bij de ont sporing niet voor. Heden, Woensdag, is het 120 jaar geleden dat te Leiden een schip, geladen met 37.000 pond buskruit en dat ligplaats had genomen op het Rapenburg tusschen de Koepoorts gracht en de St. Jacobsgracht, in de lucht is gevlogen, waarbij ongeveer 125 menschen om het leven zijn gekomen en een nog grooter aantal door het instorten der huizen werd verminkt of gewend. De ontploffing had plaats des namiddags kwart over vier, en veroorzaakte een der grootste rampen, welke ons land hebben ge troffen. Zoo schreef ook de rerfeerina in D laag aan het Leidsche gemeentebestuur. Aan weerszijden van het Rapenburg werden de deftige heerenhuizen voor een groot deel tot puin of stortten in en in tal van andere straten, o.a. de Koepoortgracht, de Vliet, de Cellbroersgracht, het Levendaal, de Hooge- woerd, de Nieuwsteeg, de Kolksteeg met de ■Pieterskerk die zwaar werd beschadigd, de Langebrug, de Breestraat en vele andere tusschengelegen straten verwisselden de hui zen tot puinhopen of werden ernstig geteis terd. Onder de perceelen, die instortten, waren ook vier scholen, namelijk de school van het Nut tol het Algemeen aan den hoek van de Langebrug, de school van den heer Ver- burgh, die van de wed. Schneither en een Joodsche school De lijken van tal van leer lingen zijn eenige dagen later te voorschijn gehaald. De kinderen van de Joodsche school zijn eenige dagen later op de Jood sche begraafplaats te Katwijk-Binnen ter aarde besteld. Nog duidt een grafsteen uit dien lijd, in een hoek van den muur gemet seld, welke grafsteen nog onlangs door de zorg der Joodsche gemeente te Leiden is gerestaureerd, de plaats aan, waar deze on gelukkige slachtoffers begraven liggen. Zooals uit oude documenten uit dien tijd blijkt, werd de slag, docr de ontploffing ver oorzaakt, tot zelfs in Zwolle en Friesland gehoord. Zoodra koning Lodewijk Napoleon, die in Den Haag vertoefde, van de ramp kennis nam, begaf hij zich naar Leiden, waar hij reeds denzeffden avond te 9 uur aankwam en persoonlijk aan bet reddingswerk deel nam, en daarbij, zocals in de „Leidsche Cou rant" van 15 Januari 1807 te lezen staat, een som van 10 ducaten uit zijn persoonlijke kas uitloofde voor ieder, die een slachtoffer, dood of levend, van onder de puinhoopen te voorschijn haalde. De regeering stelde dade lijk belangrijke sommen beschikbaar en uit alle deelen des lands stroomden belangrijke giften binnen. Koning Lodewijk stelde ook nog hel Huis ten Bosch beschikbaar voor hen, die zonder onderdak waren gekomen. Voorzoover uit de geschiedenis bekend, heeft een dergelijke ramp nog eens plaats gehad en wel in Delft, waar op Maandag 12 October 1654 des voormiddags half elf het buskruitmagazijn ,,'t Secreet van Hol land! genaamd, met 90.000 pond buskruit in de lucht vloog. Tweehonderd huizen wer den tot puinhoopen en 300 werden zwaar beschadigd. Het aantal slachtoffers was ook hier groot, doch is nooit met zekerheid be kend geworden Ook Rotterdam heeft een ontploffing van buskruit gekend, juist 100 jaar geleden, na melijk den 5den Januari 1827, toen een kruit- molen in de lucht vloog, waarbij tal van hui zen vrij ernstig werden beschadigd. De politie in Den Haag heeft aldaar een geheime distilleerderij ontdekt in een percel in den Z. O Buitensingel, waar een groote partij gedistileerd. alsmede een ketel, een koelvat, verschillende grondstoffen en een groote partij spiritus in beslag zijn genomen. Tegen den eigenaar van het perceel, den heer P, J. M-, werd proces-verbaal opge maakt. Te Nieuw en St. Joosland, werd een vaars? die naar de slachtplaats werd ge bracht, onder weg woest en stiet zich in den veewagen een hoorn af. In de stal bij de slachtplaats wist het dier zich los te rukken en door een raam te springen; op de achterplaats werd het neergeschoten. Door het brullen van de vaars, was het paard van de veewagen op hol geslagen; de wagen reed daarbij tegen een paal en werd erg beschadigd. Het paard werd ge grepen. Een vrachtrijder, die paeseerde, kwam een kijkje nemen en liet zijn paard en wagen aan een jeugdigen knecht over. Ook dit paard sloeg op hol, de wagen reed ook tegen een paal en sloeg om. Wonder boveq wonder liep dit drievoudig ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. De daders gestoord. In den n;u De griep breidt zich, naar uit Heerlen wordt gemeld, in de mijnstreek nog steeds uit: doodelijke gevallen doen zich echter tot nu toe niet voor. De laatste dagen doen zich in de om liggende plaatsen van Roermond veel griepgevallen voor. In de stad zelf is de ziekte van weinig beteekenis. Er heerscht op het oogenblik onder de bevolking van Sas van Gent een ware griep-epidemie. Fabrieken en scholen on dervinden den weerslag daarvan in hooge mate. De eenige do'kter, die anders deze en omliggende plaatsen bediende, heeft zich zelfs van de hulp van een assistent moeten verzekeren, aangezien hij alleen he' aan tal patiënten niet kan behandelen. Geluk kig is de ziekte niet van kwaadaardigen aard. ten nuchtere kalveren prijshoudend, sware en nuchtere met veel vraag wolvee prijs- houdend met goeden handel. Prijzen voor varkens, biggen en zouters iets lager. EDE. 10 Jan. (Weekmarkt). Eieren. Aan-j voer 45.000 st., f 7.509.10 per 100 st. 60 biggen f 8—15 p. stuk PUTRMEREND, 11 Jan. Eieren. Aan1 de veilingen werden aangevoerd 42.000 kippen- f 6.709.10 en 1500 eenden- f 7.60 8.10 per 100 st. ROERMOND, 10 Jan. Eieren. Aanvoer 1.150.000 stuks. Hoogste prijs kipoen- f 10.20, middelprijs f 9.45. laagste f 8.70 idem kleine f 7.808.60 eenden- f 9.9.60. VENLO, 10 Jan. Eieren. (Coöp. Veiling ver.) Aangevoerd 250.0C0 st. Prijzen kippen- f 9.20—10.10, idem kleine f 6.90—9.10 eenden- f 9.90 ganzen f 24. Koortswerend en genezend zijn (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth en Drog. Buisje 75, 40 en 2-5 et. GRONINGEN, 11 Jan. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst 11 Jan. f 4 Jan. „13.00-13.50 „13.00-13.80 13.00-13.50 „13.00-13.80 „10.25-11.25 „10.25-11.25 „10.00-11.00 9.75-10.75 Zwanenb. gerst „10.50-11.25 „10.50-11.50 Zomergerst 10.00-10.80 9.75-10.65 Witte haver 8.50- 9.30 8.50- 9.40 Zwarte haver 8.50- 9.40 8.50- 9.25 Gele haver 8.50- 9.75 8.50- 9.75 BI. Peulvr. Gr. erwten 14.00-24.00 14.00-24.50 p Jj /V1/ Ir pee Paardeboonen lll00-13*00 1LOO-13JJO Wierboonen 11.00-13.00 „11.00-13.00 Waalsche b. 14.00-16.50 „14.00-17.00 Karwijzaad „25.00-39.50 „30.00-40.0C Koolzaad „16.00-22.50 16.00-22.75 Geel mosterdz. „16.00-29.00 „16.00-30.00 Kanariezaad „10.00-12.00 „10.00-12.75 Lijnz-, blauwbl. „12.00-19.25 „12.00-19.00 Idem, wirbl. „12.00-19.25 „12,00-19.00 Blauw maanz. 40.00-60.00 40.00-64.00 Dc korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, inkandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. ROTTERDAM, 11 Januari. Vee. Ter markt waren aangevoerd 226 paarden, 15 veulens, 1062 magere runderen, ƒ20 vette runderen, 426 vette en graskalveren, 797 nuchtere kalveren, 232 schapen of lammeren, 14 varkens, 135 biggen. Dc prijzen waren als volgt koeien le qual. 97V2102 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7060 c., ossen le qual. 9092 c., 2e qual. 8070 c„ 3e qual. 6050 c., stieren le qual. 8085 c., 2e qual. 7060 c„ 3e qual. 50 c. per kg. vette kalveren le qual. 150175 c., 2e qual. 125—105 c„ 3e qual. 8570 c„ melkkoeien f 200400, kalf koeien f 215425, stieren f 185385, pinken f 150165, vaarzen f 160 185, werkpaarden f 100225, slacht- paarden f 90150, hitten f 95155, gras- kalveren f nuchtere kalveren f 917, fokkalveren f 1727, biggen f 818, over- loopers f 1936. Vet vee en vette kalveren in le soorten met redelijken handel 2e en 3e soorten zeer mat g verhandeld. Melk- en kalfkoeien met redelijken handel, in de goede soorten prijs houdend. Nuchtere kalveren goed verhan deld. Biggen en overlocpers bij matigen aanvoer traag verhandeld. Paarden met matigen handel. Eieren. (Rotterd. Veiling). Aanvoer 100.000 stuks. Prijzen kippen- f 8.309.80, id. kleine f 6.25—8.20 eenden- f 7.90—9.90. AMSTERDAM, 11 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 5.105.25, id. blauwen f 4.805, id. bl. eigenheimers f 3.80—4, roodstar f 3 6C3.70 per hl. Zeeuwsche Juin per 50 kg. f 22.10 id. eigenheimers f 3.6C3.70, id. eigenheimers poters f 2.802.90, id. blauwe peters f 2.4C—2.50, id. bonte poters f 2.402.50 Anna PauwJowna zand f 45, id. id. roodstar f 3.7C3.90 Hillegommer zandaardappelen f 4.505.50 Flakkeesche eigenheimers f 3.603.80. id. roodstar f 3.603.80 id. poters f 2.802.90 Spui- sche eigenheimers f 3.8C4, ld. roodstar f 3.60—3.80, id. graafjes f 2.903 Friesche borgers f 3.8C4 per hl. BODEGRAVEN, 11 Jan. Kaas. Ter markt waren 178 wagens. Prijzen f 4248 >4, rijks- merk le soort f 4852, 2e soort f 43—47. Handel matig. PURMEREND, 11 Jan. Kaas. Aanvoer 12 stapels fabrieksbaas met merk f 44, 5 st boerenkaas met merk f 47. Boter. Aanvoer 654 kg. f 2.202.25 per kg. Vee. Aanvoer 384 runderen, als 185 vette koeien 6595 ct. per kg., melk- en geldekoeien f 120325, 39 vette kalveren f 1.401.60 per kg. 22 nuchtere kalveren f 1037, 14 slieren, 34 paarden f 10C210, 1139 schapen, vette schapen f 2538, overliouders f 1528, 6C6 vette varkens, slachtvarkens 6468 ct., zou ters 6367 ct. per kg. 61 magere varkens f 2240, 202 biggen f 1022 en 29 geiten en bokken. De handel was over het alge meen matig prijshoudend. Eieren. Kippen- f 7.25—8.25, eenden- f 7. ELST (Bet.). 10 Jan. Fruitveiling V. V. O. B. Bramleys Seedling 2329, extra goud- reinetten 3739, le soort 2731, 2e soort 1725, extra bellefleur 3325, le soort 2731, 2e soort 2425, rabauwen 1012, boschappels 2225, winter jannen 1213, Brederos 1718, beugelzoet 1015, jas- appels 2022, campagnezoet 2021, enkele benderzoet 1820, huismans 1517 ct. per kg. GRONINGEN, U Jan. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 350390, 2e f 275 300, 3e f 175200 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e f 250—300 kalfvaarzen le soort f 300320, 2e s. f 175200 vare- mkoeien le s. f 100325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.78 2e s. f 0.640.68 slachtvee le s. 0.820.84, 2e s. f 0.740.78 p. kg. slachtgewicht, melkschapen f 4050, vette schapen le s. f 3539, 2e s. f 2532, weideschapen le s. f 3638, 2e s. f 2528. weidelammcren f IC14vette kalveren f 1.201.26, 2e s. f 1.101.15, vette lamme ren f 1719, loopvarkens f 1720, vette varkens le s. f 0.580.61, 2e s. f 0.54—0.56, Londensche varkens zouters f 0.580.62, biggen f 6—12, f 11.50 per week. Aanvoer 114 vette koeien, 279 kalveren, 376 melk- en kalfkoeien, 64 stieren, 506 schapen* 1005 vette en Londensche varkens, 488 magere varkens en biggen. Het kalfvee, melkvee en de stieren werden prijshoudend verhandeld. Voor het slachtvee hielden de prijzen zich met moeite staande. Vette kalveren vlug en hooper. Nuchtere stierkalveren lager, deze brachten f 610 op. De wolveehandel had bij kleinen aanvoer iets vlugger verloop. Vette varkens bij overgrooten handel met "rijzen. Zouters prijs' Aangaande dc bespreking van den rijks minister voor economische zaken met den democraat Koch, welke gis erenochtend is gehouden, wordt vernomen, dat Koch den rijksminister geantwoord heeft, dat onder handelingen met de democraten eigenlijk geen doel hebben, daar de minis'er eerst de positie van het centrum duidelijk moet kennen. De Centrurafractie uit den Rijksdag is thans voor hedenmiddag zes uur bijeen geroepen. In deze zit ing zou de beslissing over de kwestie der regeeringsvorming val len. Het bestuur van het Centrum zal zich reeds heden met den politieken toestand bezighouden. Reeds thans staat vast, dat de poging van Curt us om een burgerlijke regeering sa men te ste'len is mislukt. Het bestuur van de centrumfractie heeft nog gtsterenavonc vergaderd en zooeven als zijn meening te kennen gegeven, dat er tegen een kabinet- Curtius eins ige bezwaren van binnen- landsch en buitenlandscb politieken aard bestaan. Een formeelc beslissing heeft het bestuur nog niet genomen, daar de defini tieve beslissing bij de frac ie berust. Het spreekt echter vanzelf, dat de fractie haar bestuur niet zal desavcueeren. Naar eerst thans bekend wordt, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondaj eenige Duitschers door twee beschonken Fransche soldaten aangevallen en is een jong meisje zoo ernstig mishandeld, dat zij bewusteloos werd. Het gemeentebestuur van Mainz heeft stappen gedaan bij de Fransche militaire autoriteiten. Gistermorgen om tien uur is het proces tegen de gebroeders Barmat en hun negen medebeklaagden begonnen. De rechtbank die voor dit proces uitgebreid is, wordt ge presideerd door Gerechtsdirector Neumann, terwijl het openhaar ministerie wordt waar genomen door Oberstaatsanwalt Trautmann, die bijgestaan wordt door de Staatsanwalten Raasch, Sturm en Erich, De beklaagden zitten met hun verdedigers aan twee tafels, die voor de eigenlijke be klaagdenbank zijn geplaatst. Er is zeer groote belangstelling op de publieke tribune. Als deskundigen zijn verschenen prof Leichner en de regeeringsraad Seltmann Ook de beklaagde Lange-Hegermann, vroe ger afgevaardigde in den Rijksdag voor hel Centrum, is aanwezig. De president begon met het verhoor van de beklaagden. Het eerst werd de hoofdbe- klaagde Julius Barmat gehoord. De Berlijnsche recherche is er in geslaagd een groote internationale smokkelaarsbende, welke een uitgebreide organisatie bezat voor den verboden handel in bedwelmende mid delen, onschadelijk te maken. Zij arresteer de twee Russische kooplieden en een groot aantal handlangers, bij wie zij 14 pond ruw opium en 13 kg. van een ander bedwelmend middel vond. Op voorstel vaiv verschillende departe menten van gezondheid in Europa, Amerika en Australië is het Volkenbondssecretariaat voornemens mededeelingen omtrent de uit- breidng en den stand van de griep-epidemie te verzamelen. Blijkens een mededeeling van het Volken bondssecretariaat treedt de griep tot dusvc; het hevigst op in Zwitserland en Frankrijk, minder ernstig in Duitschland en de andert Europeesche landen. Gisteravond heeft een hevige brand ge woed in de oude citadel te Praag, welke thans is ingericht voor het autobedrijf der posterijen. Twintig postauto's^en een groote voorraad materiaal werden een prooi der vlammen. De gehcele citadel is uitgebrand. De schade bidraagt vele millioenen kronen. Een brandweerman en een soldaat wer den gewond. Dc westelijke „rechtbank der onafhanke lijkheid", welker zetel zich te Angora be vindt, publiceert een verslag van haar werk zaamheden van 1 Maart 1925 tot 31 Dec. 1926. Gedurende deze 22 maanden behan delde zij 340 zaken, waarbij 2351 personen betrokken waren, van wie er 9'18 schuldig werden bevonden en gestraft. Er werden 1237 personen vrijgesproken de zaken van 166 anderen werden verdaagd. Van de scbnl- digen werden er 204 ter dood veroordeeld, van wie er 133 zün opgehangen; de andere 71 waren bij verstek veroordeeld Van de ?04 doodvonnissen werden er 50 uitgespro ken wegens politieke misdrijven. Voo-ls werden 13 personen tot 1-venslange en 635 tot ti'delijke gevangenisstraf veroordeeld, terwijl er 96 tijdelijk cf voor altijd werden verbannen. De cijfers van de oostelijke rechtbank der onafhankelijkheid zijn nog niet gepubliceerd. De bisschop van Tabasco is naar onbeken de bestemming weggevoerd. Men zegt, dat hij zal worden verbamyer. Volgens berichten nit Guadalajara zijn in een gevecht tusschen katholieken en ge meentelijke autoriteiten in de stad Cocula (staat Jalisco) 21 personen gedood en 10 gewond. Bij het gevecht in Cocula zijn de burge meester en een afgevaardigde voor dit dis trict gedood. In den staat Coahuila hebben de bonds- troepen een bende opstandelingen versla ten, twee hunner gedood, tien gevangen genomen en van dezen er negen terecht gesteld. De Britsche kolonie heeft haar levendige 'nstenzming betuigd met de proclamatie van Jen gemeenteraad te Shanghai betreffende le bescherming van de internationale con cessies. Mea heeft van harte het besluit der banken te Hank au en van andere buizen be- jroet om hun kantoren niet te openen zoo lang geen overeenstemming verkregen is aangaande den toestand en waarborgen zijn verschait. De handelslieden hebben hun gezigheden iog niet hervat. Zij zijn naar uit andere bron wordt gemeld nog steeds in de gebou wen van dc Asiatic Petroleum Comp. ge huisvest. De Kantonneezen wenschen ccn hervatting van den handel, daar dit voor hen een middel is om aan fondsen te ko men. In Sjanghai wordt overal gezocht naar verborgen wapenen en opruiers, met het gevolg dat daar meer dan 100 personen zijn gearresteerd. Uit Peking wordt gemeld, dat in de pro- inci Sjangioeng bandieten een dorp in brand hebben gestoken en alle inwoners, en getale van circa 1000, hebben omge bracht. Dit moet een wraakneming zijn voor zen actie, tegen deze rooversbende onder nomen. Er zijn geen vreemdelingen bij be trokken. Dc toestand in het binnenland van China wordt^ voortdurend slechter. Behalve de Britten, veriaten ook vele Amerikanen de steden in het binnenland. Amerikaansche vrouwen en kinderen verlaten Itsjang. Te Tsjoengking hebben Kantonneesche «oldateo en een menigte de buitenlandsche fcegraa.plaats ontwijd en de zerken geschon- den en omgegooid. Te Maagdenburg liepen geruchten, vol gens welke de executie van den roofmoor denaar zeer binnenkort zou plaats hebben. In tegenstelling hiermede wordt echter ge meld, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. Schroder heeft door zijn ver dediger een verzoek om g-atie doen indie nen, waaromtrent door de .uisische regee ring nog niet is besiist. Naar uit Meran wordt gemeld, zijn een drietal bergbeklimmers door een lawine b* dolven. Na den terugkeer van den Zweedschen Kroonprins van diens wereldreis, zal de Koning van Zweden midden Februari via Duitschland naar Italië reizen om daar aan de Koningin een bezoek te brengen. Dc Ko ning, die te Rome zal vertoeven, zal daar na geruimen tijd te Nizza doorbrengen. De aanvang van de tegen midden Januari vastgestelde onderhandelingen inzake bet Duitsch-Fransche h mdelsverdrag, is opge schort, daar het nieuwe Fransche douane tarief, dat den grondslag van de bespre kingen zal uitmaken, en van Duilsche zijcd® nog aan een nader onderzoek moet worden onderworpen, eerst heden gereed gekomen is. Derhalve wordt verlenging van het op 21 Februari a-s teneinde loopende voorloo- pige handelsverdrag overwogen. De hertog en de hertogin van York heb ben een enthousiaste ontvangst gehad bij het aan land gaan te Las Palmas. Zij werden door den Spaanschen gouverneur en andere autoriteiten ontvangen; vervolgens reden zij per auto door de met vlaggen versierde straten naar het Koningin Victoria-zieken- huis, aan welke stichting zij een bezoek brachten Ook werden nog enkele stichtin gen van B-ilsche onderdanen bezocht. Dc landing was moeilijk, en een oogen blik scheen het, alsof bet niet zou lukken, waardoor het geheele programma in de war zou zijn gestuurd. In verband met de on gunstige weersomstandigheden kon dan ook het diner, dat aan boord van de „Renown" aan de autorileiten zou worden geboden geen voortgang hebben. Bouisson is met 284 stemmen tot Kamer voorzitter gekozen. Maginot kreeg 106 sL Na een verkiezing, waarbij de partijen krachtig tegenover elkaar stonden, werd de socialistische candidaat Fernand Bouisson ia dc derde ronde tot president van de Ka mer gekozen. Na de tweede ronde trok de radicaal-socialistische candidaat Bouyssou zich te zijnen gunste terug. De redenen van de verkiezing van den mTitanten socialist tot Kamervoorzitter rim niet alleen van po litieken aard, want Bouisson heeft uitmun tende kwaliteiten als president ge'oond. wat hem vele st— m-n van ni"t-so-'»!'s'en he-ft bezorgd. N:et'-min bewiM *-et f-;t d-t ^'dus een cr>-ie!ist d*»n g<v°a'.i*den ^—til PAï-et opvolut, dat het kart"! r:»t en de K'mer steeds be'eid b1:''t -ich haar linkschc meerderheid te herinneren,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7