In en om Haarlem Vooroaamste Nieuws Donderdag 13 Jan. 1927»+ 5öste Jaargang No. 16454 moe^» °P slrafle van verliet» van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. PLAATSELIJK NIEUWS. HET ERNSTIG ONGEVAL BIJ 'T HOOGOVENBEDRIJF TE VELZEN. u 1 Vier arbeiders door gas bedwelmd; twee overleden. Moedig reddingswerk. MAZELEN IN HAARLEMMERMEER. Een geval met doodelijken afloop. Een kwestie over leermiddelen voor de R.K. Meisjesschool te Heiloo. VAN ONZE RECHTBANK. De inbraak te Beverwijk. De clandestiene luistervink. De beruchte Zandvoortsche inbreker. BINNENLANDSCH NIEUWS. Onze Bankbiljetten Uit de communistische partij. UIT ONZE OOST. Circa 900 personen gearresteerd. Gékeime Chineezen-vergadering overvallen. Het Terreursysteem der communisten. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. RECHTZAKEN. Ads.-Generaal bij den H. R. De aEotmeojenïspriJs bedraagt voót Haarlem en Agentschappen Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. -f Telefoon No. 13S66 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Adverfentién 35 cents per regel 1 raag- en aanbod-advertentiën 1-4 ■egels 60 ct per plaatsing: elka regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct, per regel. Bij contract belangrijke korting. i^l!LabonTevfl^dwr^ke2rTv3e^tgeHde Verf ke^ngs'?b0rwaarden f .1000 - LeY?nslan8e geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OCJ1 bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfl bij'n breuk van f l fl bij verlies v.ees tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen I dbUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I /3U,"' doodelij ken afloop 1 ^U," een voet of een oog; 1 1^3." duim of wijsvinger3U been of arm I anJdere viagetm i ii «i - f, De eerste zifting van het nieuwe jaar bracht niet de gebruikelijke speech van den burgemeester met de jaarcijfers van Haar lem. s Raads voorzitter bepaalde zich dit maal tot een eenvoudige wensrh, welke door den heer Braai, bij afwezigheid van den nestor v. d. Kamp, werd beantwoord. Natuurlijk werd de annexatie daarbij niet vergeten. Toen werden van de agenda alle stukken afgehamerd, welke zonder discus sie konden worden aangenomen. Die, welke bespreking uitlokten, werden zoolang ter zijde geschoven, om eerst het staartje van de begrooting af te werken. Men herinnert zich, dat dc algemeene beschouwingen over de onderwijsbegrooting door ziekte van mr. Bruch niet konden gehouden worden. Laat van uitstel ditmaal gerust afstel koifen, schreven wij toe: het onderwijs in Haarlem zal er geen zier minder om worden of de Zoo dacht de heer Gerritsz, voorzitter der soc. dem. fractie, er gisterenmiddag ook over. Hij stelde voor, de. onderwijsdebatten iju maar te laten varen, waarmee de bur gemeester graag accoord ging. Maar onze beer Peper wilde er niet van weten: hij wilde getuigen. Mad de voorzitter nu maar een voorstel van zijn wensch gemaakt, de overgroote meerderheid van den Raad zou zeker 't noodelooze debat hebben afgesne den. Maar we zijn in Haarlem nu eenmaal hoffelijk tot 't uiterste en dus kreeg de heer Peper zijn zin om enkele praatjes te ver- koopen over de buitenschool, de wensche- Kjkheid om in het Amsterdamsche kwartier nog een nieuwe openbaar lagere school te stichten, om de scholen beter te verwarmen en te verlichten enz. Toen moesten de andere raadsleden natuurlijk ook getuigen. De heer Gerritsz vroeg eveneens om inlich tingen over de buitenschool; gaf eenige be schouwingen over het feit; dat de gewone H. B. S. en het gymnasium ondanks de lyceum-modegril nog Volop reden van be staan blijken te hebben en maakten eenige interessante opmerkingen over de middel baar technische school. Deze laatst be doelde critiek hoorden wij graag. Dat dure beestje aan den Kleverparkweg, van welks kosten Haarlem 25 pet. mag betalen zonder er iets over te zeggen te hebben, is velen Haarlemmers een kostbare steen des aan stoots. De heer Gerritsz deelde bovendien nog mee, dat het op die school al heel eigenaardig toegaat. De leerlingen worden van 's ochtends 8% tot 's avonds half zes vast gehouden. Dan wordt er avondwerk opgegeven, berekend naar de capaciteit van den besten en niet van den gemiddelden leerling. Zoodat de meesten nog drie a vier uur huiswerk hebben of wel een studietijd van vijftig uur per week. Wat blijft er zoo doende over voor karaktervorming en het vergaren van andere, niet schoolsche ken nis? Andere onderwijsspecialislen als de heer Boes, mevr. Maarschall en mej. Berdenis maakten nog eenige opmerkingen. Die van de dames waren van weinig betce-kenis. Zoo rroeg mevr. Maarschall al weer eens of het mogelijk was de kinderen onder hooitijd te laten baden. De heer Boes prees hel beleid van den Onderwijswet houder in het algemeen. Alleen het voorbe reidend onderwijs laat nog wel wai <e wenschen: speciaal het noorden van de stad is karig bedeeld. Dan herhaalde de heer Boes zijn vroeger al eens geuite wenschen, om de ouders toch vrij te laten in de keuze van een school. Wethouder Bruch ging het uitvoerigst in op de kwestie der buitenschool. Men weet, dat de Raad indertijd het beginselbesluit heeft genomen, dat van gemeentewege een buitenschool voor 200 kinderen zou ge sticht worden. Herhaaldelijk werd in den Raad gevraagd, hoe het met de uitvoering van dit besluit stond en telkens kon de Wethouder zijn activiteit bewijzen door mee te deelen. hoe talrijke, maar vergeefsche pogingen waren aangewend om een ge schikt terrein te vinden. De werkzaam heden van B. en W. werden gesneden door die der bekende Haarlemsche vereeniging voor de stichting van 'een buitenschool. De Wethouder kwam met de vereeniging in contact, maar trad den heeren sceptisch te gemoet. Men wees hem op een terrein, dat men beschikbaar had, maar hij opperde bezwaar tegen de nabijheid van de T. B. C- lighallen; bovendien leek hem het terrein zelf niet geschikt. B'. en W. zijn toen hun op gaan steken hij de specialiteiten Gorter in Leiden en dr. van de Kasteele in Den Haag en de eerste roemde het Haarlemsche terrein als schitterend, de tweede als ideaal. B. en W. bezochten daarop de buitenschool in Schevingen en... reden abusievelijk de poort van de lighal- len binnen. Zij waren verkeerd; zij moesten daarnaast zijn! Zoo viel ook het bezwaar tegen de nabijheid der iighallen weg. Daar naast komen als voordeelen, welke de Haar!, vereeniging biedt, een terrein tegen een maximum huur van 300 per ja&r; 3de, de aanwezigheid van Meerenberg van waar gemakkelijk voeding is te betrekken er van waaruit de buitenschool ook ver licht en verwarmd kan worden. De Wet houder wilde echter niet over het hoofd niet licht prof. zien, dat Haarlem de sociale en medische verantwoordelijkheid voor de inrichting moet dragen, dat n.m. de juiste kinderen op de buitenschool worden geplaatst. Er is omtrent dit punt nog verschil van meening onder de medici zelf. 'De een meent, dat alle slappe kinderen op een buitenschool behooren; de ander, dat daar alleen de tuberculeus geïnfecteerde moeten worden heen gebracht enz. De beslissing zou als volgt genomen kunnen worden; de Haarlem sche schoolarts draagt een kind voor; de medicus van de buitenschool keurt. Bij gemeen overleg wordt het kind aangeno men. Bij verschil van meening beslist een commissie van medici. Alles bij elkaar leek het B. en W. in meerderheid (met uitzonde ring van Wethouder Reinalda, die hier af wijzend tegenover staat) het best, om met de vereeniging verder te onderhandelen. De vereeniging is bovendien bereid tot elke door den Raad gewenschte reconstructie. Tenzij B. en W. door een motie van den Raad worden tegengehouden zonden zij aldus de Wethouder op den ingeslagen weg van onderhandelingen voortgaan. Hier lag dus een uitdaging tot een motie over al of niet gemeentelijke exploitatie en wij begrepen, dat er een Onweer zou volgen. De heer Gerritsz pakte de zaak handig aan. Na c'e uitvoerige toelichting van den Wet houder was het bijna niet mogelijk om zon der meer te zeggen: en toch willen wij een gemeentelijke school! Daarom wraakte hij de methode van behandeling. En daarin stond hij aanvankelijk sterk. Wat de Wet houder had meegedeeld was reeds op 15 December bekend. Waarom worden wij hiermee thans op 12 Janauari in den Raad met een mondelinge mededeeling over vallen, vroeg de woordvoerder der S. D. A P.? Waarom krijgen wij geen gelegen- hed om de stukken te bestudeeren; waarom geen schriftelijke informaties? Nu een motie van den Raad afdwingen is de zaak omkeeren en de verantwoordelijkheid, welke in eerste instantie bij B. en W. rust, op der. Raad schuiven. Er was iets logisch in deze redeneering, in zooverre, dat de Wethouder zich in zijn bekende angstvalligheid, om den Raad alles te geven, wat hij geven kan, deze eerste gelegenheid had aangegrepen, om volledig opening van zaken te doen. Had mr. Bruch het wat listiger aangelegd en er zich afge maakt met de opmerking, dat hij binnenkort in 'n nota of voordracht den Raad mededee ling van den stand van zaken zou doen, dan was er niets te verwijten geweest en had de zaak haar natuurlijken loop gehad. Nu maakte het een eenigszins eigenaardigen indruk te hooren vragen: zeg gij, Raad, na mijn mondelinge mededeelingen, of ik ver der mag gaan. Intusschen, dat zijn alles maar vormkwes ties. De zaak, waarom het gaat is deze, zooals de heer Castricum ook liet uitkomen: moet er een dure gemeentelijke exploitatie komen of kan van de werkzaamheden en de voordeelen der al reeds bestaande vereeni ging geprofiteerd worden, om de ver langde buitenschool te krijgen? Wij hopen (lat de Raad niet zai aarzelen en het parti culier initiatief zijn gang zal laten gaan De gemeente en de belastingbetaler! heeft al zorg genoeg! Wat de overige opmerkingen 'betrof, mr. Bruch had gemakkelijk werk de vraag van den heer Peper om nog een nieuwe school af te wijzen. Het gemiddeld aantal leer lingen der eerste klassen is in Haarlem vier minder dan in Amsterdam! En dan nog een nieuwe school er bij vragen! Omtrent de Middelbaar Technische School leek het den Wethouder het best om de Raadsleden, welke zitting hebben in de commissie van toezicht op de school, e(ens voorzichtig te laten informeeren. Men stelle zich daarvan echter niet te veel voor. Bij de opening van de school heeft men de plechtigheid tol drie maal toe met schuimende champagne ge vierd. Daarover hebben B. en W. toen in Den Haag een voorzichtige opmerking ge- maakt, maar zij kregen de pen op hun neus: daar had de gemeente Haarlem zich niet j mee te bemoeien. Verder wees de Wethou der den aandrang om de schoolboden ge durende den leertijd open te stellen, nog maals beslist af. en terecht. Mr.' Bruch wees er op. hoe ^weinig de kinderen op de lagere j scholen nu al reeds, in vergelijking met vroeger, zich leerer, Irainen, leeren werken, zich leeren inspnanen. En dan nog gedu- j rende den schooltijd laten baden, daar is geen denken aan. De opmerking van den j heer Boes, om de ouders hun eigen school te ialen kiezen, ook in tweede instantie, wanneer n.m. on de eerst gekozen school geen piaats is, móest nogmaals worden af gewezen. De bedoeling van dergelijke menschen zei de Wethouder is niet anders, dan standenscholen te scheppen en daar zijn B'. en W. niet voor'te'vinden, zoo lang de Raad in dien geest niet een perti nente uitspraak heeft gedaan. Hierna kwamen de nog resleerende agen dapunten aan de orde. De heer Miezerus maakte bezwaar tegen de. voordracht om) den eigenaar van de perceelen Brouwers vaart 20| en 22 rn verband met den bouw van de brug over die vaart grond te ver strekken voor de oprichting van een nieuw bedrijf na afbraak van de bestaande op stallen benevens een som van 27.300. De heer Miezerus achtte deze som veel ie hoog. Er ontspon zich een uitvoerig debat, waarbij de heeren Van Liemt en Klein Schiphorst den Wethouder Reinlada steun den. Een voorstel van den heer Miezerus om de voordracht aan te houden, werd ten slotte verworpen. Dan kwam aan de orde het verzoek van de bewindvoerders van den befaamden woningbouw aan de Pijlslaan, om J 15.000 boven de aannemingssom te mogen ont vangen. Zooals men weet, was aan den aannemer Van Emmerik, surséance van be taling verleend. De vorderingen bedroegen toen 154.000. Later, bleken de schulden uit het resLant van de aanneemsom niet te kunnen worden voldaan. En nu vroegen de bewindvoerders aan den Raad om 15.000 boven de aanneemsom uit te kee- ren. B. en W. stelden in meerderheid voor om dat verzoek af te wijzen. De zaak scheen zóó gewichtig, dat de Raad er te kwart voor vijf voor in geheime zitting ging en eerst te zeven uur weer de deuren opende. Toen werd over de voordracht nog in het openbaar ruim een uur gepraat, zoodat de raadsvergadering zoo maar in één stuk van half twee tot acht uur duurde en de Raad in het nieuwe jaar meteen een record sloeg. Wie zich voor het geval in teresseert, leze er het uitvoerig verslag op na. De zaak komt in het kort hierop heer, dat naar het strenge recht gemeten er geen aanleiding was om 15.000 boven de aan neemsom te geven. Maar een deel van den Raad, (waaronder ook de wethouders Bruch en Heerkens Thyssen) meenden dat het getuigde kan practischen zin en billijk heid om geen arbitrage af te wachten en 't verzoek maar toe te staan. In dien geest had de heer Roodenburg een voorstel inge diend Er waren echter slechts 26 leden aanwezig. Hierdoor werd het voorstel met 11 tegen 15 stemmen verworpen. Dus valt de beslissing nu builen den Raad. Gistermorgen heeft op het terrein van liet hoogovenbedrijf te Velsen een ernstig ongeluk plaats gehad. Vier arbeiders, in dienst bij de aannemers van werken op het terrein van het Hoogovenbedrijf „Gute Hoif- nungswerke," zijn door gas bedwelmd ge raakt. Bij twee van hen konden de levensgeesten onmïddelliik weer opgewekt worden. Men vreest evenwel voor het leven van de beide mdere arbeiders. Bij het afzenden van dit bericht waren ondanks de aanhoudende pogingen met het zuurstof-apparaat de levensgeesten van bei en nog niet weder opgewekt. Nader meldt men ons: Twee van de bedwelmde arbeiders, Duit- sche werklieden, zijn hedenmiddag overle den. Het ongeluk gebeurde, terwijl de werk lieden twee buizen van een gasleiding ver bonden. enige andere werklieden, die licht be dwelmd werden, konden spoedig bijge bracht worden. (Reeds geplaatst in een groot deel onzer vorige oplage.) Nader kunnen wij nog mcöedeelen: Dezer dagen worden op het terrein van het hoogovenbedrijf bouwwerkzaamheden uitgevoerd, welke door de Gute Hoffnungs- hiitte te Qberhausen zijn aangenomen. Daartoe behoort de aanleg van een gaslei ding voor het transport van hoogovengas naar een cokesovenbakkerii, welke rog in aanbouw is. In clen oven bevindt zich een windverhitter. Bij den nieuwen hoogoven waren hedenmorgen vier Duitsche monteurs in dienst bij de Gute Hoffnungshütte aan den arbeid. Om te voorkomen dat gas in ien oven zou stroomen, had men voor de verbindingsgassen een asbest-vorm ge niaalst. hetgeen ook de vorige dagen was geschied Op zeker moment hoorde men huiten schreeuwen, waarop de arbeiders toesófioten. De smeltmeester van d r K. begaf zich onmiddellijk in den over. en slaagde er in twee der monteurs, die het dichtst bij den ingang lagen en bewusteloos waren, naar bui'en te trekken Daarop begaf hij zich opnieuw in den oven en wist ook de twee andere, ever- eens bewustelooze monteurs in veiligheid te brengen Onmiddellijk werden de man nen naar dc verbandkamer van het hoog.- ovenbedrij? vervoerd, .waar de verhand- meester de eerste -hulp verleende. Later kwamen drie doktoren om hulp te bieden. De twee monteurs, die het eerst uit den oven weggetrokken waren, heeft men. ge lijk bekend, weer tot bewustzijn terug kun nen brengen, de twee anderen moeten, naar werd vastgesteld, bij het naar builen bren gen reeds overleden zijn. geweest. De smeltmeester v. d. K. heeft zich zeer moedig gedragen. Als een tragische bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat het werk door de Gute Hoffnungshütte juist gisteren zou wor den afgeleverd. In de zes weken dat het werk heeft geduurd is niet het kleinste ongeval voorgekomen. De omgekomen monteurs zijn Becker en Wessel; zij waren woonachtig te Obcrhau- sen. Zij laten vrouw en kinderen achter. Een der geredde monteurs deelde later mee. dat hij bemerkte dat er gas in den windverhitter stroomde. Hij begaf zich spoe dig naaf den uitgang, maar is dicht daarbij bedwelmd neergevallen. Bij het onderzoek bleek het asbestscherm nog voor de opening te staan Rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. Naar wij vernemen doen zich in Haar lemmermeer ook eenige gevallen van maze len voor. In het gezin van v. d. B. te Vijf huizen is een bijna 2-jarig kind aan deze ziekte overleden. Beroep bij Gedep. Staten. In een openbare zitting werd Woensdag middag voor Gedep. Staten van Noord- Holland onder voorzitterschap van Jhr. mr. dr. A. Roëll, behandeld het beroep van het R.K. Kerkbestuur te Heiloo tegen het raads besluit der gemeente Heiloo, waarbij afwij zend beschikt werd op een verzoek om een som gelds beschikbaar te stellen voor school- méubelen en leermiddelen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool krachtens artikel 72. der Lager Onderwijs-wet. Ter mondelinge toelichting van het beroep was namens het Kerkbestuur aanwezig de heer W. Tamis Jr., terwijl namens het ge meentebestuur optrad de gemeentesecreta ris, de heer W Bruul. Voordat aan beide partijen gelegenheid gegeven werd, hun standpunt nader toe te lichten, zette de voorzitter van Gedep. Staten aan de hand der stukken de kwestie uiteen. In Maart 1926 diende het kerkbestuur van St. Willibrordus te Heiloo, onder wiens be heer de meisjesschool ressorteert, de aanvra ge in om schoolmeubeien en leermiddelen tot een bedrag van f 891.10, waarvan een be- drag van f 276.65 voor aanvulling van school boeken. Deze aanvrage werd o. m. gegrond op het feit, dat het aantal leerlingen der school met circa 20 pet. was toegenomen. De gemeenteraad besliste evenwel afwij zend op dit verzoek, omdat in de aanvrage ook schoolboeken begrepen waren, die in artikel 72 der L. O.-wet, krachtens welk ar tikel de aanvrage plaats had, niet genoemd worden. Het kerkbestuur kwam van deze beslissing in vberoep bii Gedep. Staten van Noord- Holland en voerde daarbij aan, dat zijn in ziens onder art 72 wel degelijk schoolboe ken begrepen zijn en dat de aanvrage ge daan was, omdat de toename van het aan tal leerlingen daartoe noodzaakte. Het ge meentebestuur adviseerde het beroep te ver werpen. De hoofdinspecteur bij het L.O. deelde het standpunt van het gemeente bestuur van Heiloo niet en achtte de afwij zende houding niet billijk. Over het aange vraagde bedrag kan evenwel gesproken wor den. Ten slotte adviseert de hoofdinspecteur dat Gedep. Staten hun medewerking-tot het inwilligen der aanvrage zullen verleenen. Namens het kerkbestuur sprak thans de heer TAMIS, die mededeelde, dat het school bestuur op het standpunt blijft, dat in art. 72 der L.Ó.-wet ook schoolboeken begrepen zijn. De heer BRUÜL verdedigde, het standpunt van het gemeentebestuur van Heiloo. Spr. verklaarde daarbij, dat het de bedoeling was van het gemeentebestuur, door een af wijzende beschikking een beslissing in hoog ste instantie uit te lokken. De VOORZITTER informeerde of de aan vrage een normale is of het gevolg is uit sluitend van het uitbreiden van het aantal leerlingen. Dc heer TAMIS antwoordde, dat de aan vrage gedeeltelijk een normale is, gedeelte lijk ook veroorzaakt wordt door de toe name van leerlingen. Nadat nog enkele vragen gesteld waren, werd de openbare behandeling gesloten. Ge dep. Staten zullen later uitspraak doen, De Rechbank veroordeelde heden J. B. tot 6 maanden gevangenisstraf en H. P. tot jaar gevangenisstraf, wegens inbraak te Beverwijk, gepleegd in den nacht van 23 op 24 November j.l. De officier had tegen B- acht maanden en legen P. een jaar gevangenistraf geëischt. N. B., te Zaandam, die clandestien radio- mo.ziek opving van de Eerste Ned. Radio- Centrale te Koog a. d. Za.un, zonder abonné van deze cenfrale te zijn, werd lieden over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 3. boete spbs. 1 dag hechtenis. VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. De 25e veroordeeling. De Rechtbank behandelde heden de zaak legen den 44-jariger J. P. v. d. K-, die in den nacht van 4 op 5 December heeft inge broken in een villa te Zandvoort, en zich bovendien heelt schuldig gemaakt aan ver schillende inbraken gevolgd door diefstal te Bloemendaal. Aerdenbout, Heemstede, en Katwijk. Hij was indertijd door de Zandvoortsche politie in een huis te Zandvoort ontdekt, waar hij zich in het sousterrain onder een matras had verborgen. Heden had hi^zich te verantwoorden voor de inbraken te Zandvoort en Aerdenhout. De officier las de uitvoerige dagvaarding voor, waarin beklaagde ten laste wordt ge legd een grool aantal voorwerpen zilveren messen, vorken, eierdopjes, bonbonnires, fruitschalen enz., te hebben ontvreemd. De verdachte ontkent ten deeie; volgens he.ra zijn verschillende vootwrpen in de dag vaardig genomd, die hij niet heeft ontvremd, zelfs niet heeft gezien. Als eerste getuige werd gehoord de heer Th. S., die de villa „De Zwaluwe" dezen zomer gemeubileerd had verhuurd. Op het einde van Augustus kwam de villa zonder bewoners. Op het bericht van de inbraak, is hij naar de villa gegaan, vond daar de ge broken ruit en alle kasten in de grootste wanorde; verschillende voorwerpen waren verdwenen. De heer J. T., die 's zomers een villa bewoónt aan den Mr. Enschedé weg. Getuige had op den morgen van den inbraak gecon stateerd, dat een ruit was uitgesneden, waardoor de spanjolet kon worden omge draaid. Een groot aantal voorwerpen ver miste getuige. De villa was onbewoond, zoo dat getuige eerst van den inbraak hoorde, toen de politie hem ielefonisch gewaar schuwd had. De Officier van Justitie zeide, dat ver dachte nu voor de 25ste maal in het be klaagdenbankje staal; een treurig jubileum. Een zware straf moet hier opgelegd worden; verdachte heeft getoond zich niet tc laten beïnvloeden door de jaren, die hij heef doorgebracht in de gevangenis. Eerst 18 Oct. 1926 is vrdachte ontslagen uit de gevangnis, eenige maanden later pleegde hij dze inbraken. Spr. vraagt een gevangenis straf op te leggen van 4 aar. De vrdedigr. mr. G. Mellma refererde zich aan den eisch van den Oific:er. (Wordt vervolgd). Die van 40 en 60 vervallen. Naar het „U D." verneemt, zullen de bankbiljetten van 40 en 60 met'ertijd vervallen, terwijl nog een nieuw biljet van 50 zal worden ingevoerd. Hierin zcu de oplossing te zoeken zijn, waarom de biljetten van 20 zijn uitge geven. Bij hst partijbestuur der Communistische Partij is, naar „De Tribune meldt, bericht ingekomen van den heer H. Sneevliet, dat hij voor zijn lidmaatschap van het partij bestuur en voor alle andere func'.ies in de Communistische Partij Holland moest be danken. Van den heer E. Bouwman is eveneens bij het partijbestuur bericht ingekomen, dat hij als lid daarvan bedankt. Hoe luitenant Simons sneuvelde. De moord op den neer Lews. Weerzinwekkende tooneelen. De speciale correspondent van Aneia meldt uit Sawahloento het volgende: Alle hoofdleiders van den opstand op Sumatra zijn gevangen of gedood, met uitzondering van Taib. Het gevaar voor verdere aanslagen is geweken Het trein verkeer via Siloengkang naar Moeara- Kelabau wordt door miiitairen bewaakt, aangezien wraakneming van kleine benden niet uitgesloten wordt geacht. De tunnel bij Sawahloento wordt zeer scherp bewaakt, Sawahloento is omringd door miiitairen en politieposten. Het autoverkeer is des avonds verboden. Ik doorkruiste het geheele verzetsge- bied. alles is rustig, in het Soloksche wordt de veldarbeid gewoon verricht. Siloenkang is uitgestorven, Moeara-Kelaban is zeer rus tig, Padang-Siboesoek en Tandjoeng-Gam- paloe zijn verlaten Totaal zijn 900 per sonen gearresteerd. Moearo, een belangrijk knooppunt voor Djambi, is nagenoeg zon der verkeer. De stemming onder de Europeanen te Sawahloento is zeer rustig en opgewekter en minder geprikkeld dan te Padang. Over het sneuvelen van luitenant Simons zijn nog de volgende bijzonderheden te ver melden: De auto, waarin luitenant Simons zat, werd gesommeerd halt te houden Hij meende met politie te doen te hebben, waarom hij uit den auto stapte, d°ch toen hij bemerkte, dat hij verzetslieden voor zich had, sommeerde hij hen zich over te geven. Op hetzelfde oogenblik werd een salvo ge lost, waardoor luitenant Simons doodelijk getroffen werd Omtrent den moord op den wegbaas van den waterstaat Leurs te Siloenkang, kan het onderstaand worden medegedeeld: Honderden communisten, onder aanvoe ring van Saiim, die gekleed was in een oude officiersuniform versierd met veel rood, kwamen. aanzetten. De troepen droegen voor een deel roode hemden, allen hadden een band om, versierd met de Sovjet-emblemen. Zij passeerden na den aanval op het station het huis van Leurs, die vader is van vijf jonge kinderen. Op de vraag wat zij van plan waren, werd hem geantwoord, dat men hem wilde ver moorden, hij moest zich op de eeuwigheid voorbereiden. Leurs antwoordde, dat hij zich zou overgeven indien zijn vrouw en kinderen gespaard bleven, wat de misdadi gers beloofden. Leurs ging daarop naar buiten waar hii dadelijk, doorzeefd van kogels, neerzonk. De moordenaars dwongen dc- vrouw bii het afmaken van haar echtge noot tegenwoordig te zijn Nadat hij was neergeschoten, werd Leurs met klewangs bewerkt. De assistent-resident Karsen ont zette de weduwe en weezee na- een ge vecht. waarbij de communisten 21 dooden kregen, zestig werden gevangen genomen. Naar het „Nieuws van den Dag v. N. I. nog meldt, werd de Amfyoineesche korpo raal Lohsmtpessy. die toevallig met jacht- verlof te Moeara-Kelaban in de buurt van de gevangenis vertoefde, aangevallen door eenige tientallen communisten, die uit auto's kwamen. Hi) opende een snelvuur in zulk een tempo, dat de aanvallers afdro pen, omdat zij meenden een brigade voor zich te hebben. In relatie met Canton. De recherche !e Semarang haeft een ge heime vergadering overvallen van de Chi- neesche Arbeidersvereniging „Kcng Tong" welke bijgewoond werd door twaalf «leden van de „Kuo-Min-Tang" Gevonden ge schriften toonden aan, dat de vereeniging in relatie staat met Canton. Thans duizenden roode kaarten ingeleverd. De twaalf marechaussee-brigades te Padang gearriveerd. Uit Batavia wordt gemeld: Communisten passen oii hun tarreursvs- Het terreur-systeem der Communisten op West-Sumatra. Twaalf brigades marechaus sees te Padang aangekomen. Een sieelkolenlaag bij Groenlo .aange boord. De afschaffing der speelkaarten belasting. Voorwaarden voor teruggave van gestorte gelden. Mr. W. J. Berger benoemd tot Advocaat- Generaal bij den Hoogen Raad. De Eerste Kamer en het Ned. Belgisch verdrag. Voorloopig verslag de volgende week te verwachten. De kindcrellende in Drente. Het antwoord van Mexico op de bood schap van Coolidge. De Rijn te Bad Ems builen zijn oevers getreden. De Belgische ministerraad heeft de be lasting op de vreemdelingen opgeheven. Roemeensch-Russisch grensincident President Coolidge vraagt een aanvullend crediet van 4.495.000 dollar voor de lucht vloot. Zendelingen in China mishandeld en be roofd. Een delegatie van katholieke organisa tie» bij Mussolini. Licht op. De lantaarns moeten morgen Barometerstand, 9 uur v.m., 7.45 Achteruit, worden opgestoken om 4.41. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeleoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Januari Hoogste Barometerstand 767.4 m.M. te Choruna. Laagste Barometerstand 728.3 m.M. te Aberdeen. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Januari. Krachtige, aanvankelijk stormachtige Z.W. tot N.W. wind; betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring; regen en ha. gelbuien; kouder. teem in de Ommelanden te Padang de vol gende methode toe: Twee partijen, welke ieder onderver deeld waren, hebben maandenlang kaarten voor de „Partij-Ccmmunist-Indonesia" ver kocht. De leiders van de onder-secties geno ten een tiende deel van de entrees en con tributies. De rest werd via tallooze sectie leiders naar de hoofdleiders gezonden. In totaal ziin er duizenden ontvangen. De hoofdleider Sipatei terroriseerde niet per soonlijk. Hij trachtte wel sympathie te win nen. Er zijn thans duizenden roode kaar ten ingeleverd. Te Padang zijn de twaalf brigades mare chaussee, komende van Java onder dc grootste belangstelling gearriveerd. Zij zijn bestemd voor Padang. Padang-Pandjang en Fort de Koek. De landvoogd heeft telegrafisch den re sident van Padang verzocht het spoorweg personeel hulde te brengen voor zijn gedrag en houding in de gepasseerde moeilijke da- gen. Mr. W. J. Berger benoemd. Bij K. B. is heden benoemd lot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen mr. W. J. Berger, thans rechter in de arr. rechtbank, alhier. Mr. Berger, die geroepen is in ons hoog ste rechtscollege de nlaats in te nemen, welke laatstelijk was bezet door nu wijlen mr. Ledeboer, werd in 1S83 te Venlo gebo ren. Na in 1907 aan de Gemeente Univer siteit te Amsterdam te zijn gepromoveerd, was de heer Berger eerst eenigen tijd werk zaam aan het Departement van Jus'itie, waaraan hij 17 Juni 1912 benoemd werd tot substiiuut-griffier bij de rechtbank te Rot terdam. Dit ambt verwisselde hij in Mei 1916 met dat van rech'er in de rechtbank te Breda Na deze rechterlijke betrekking gedurende ong. drie 'aar te hebben ver vuld, werd mr. Berger 10 Maart 1919 be noemd tot rech'er in de Haagsche recht bank, waarbij hij laatstelijk zitting had ia de civiele kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1