m F binnenlandsch nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. ■''liÜlflIliiiW.'tlH'iilf P Ned. O. Indië en Japan. Na de stormramp 1925. Oe overbrugging van Rijn, Waal en IJsel. De afschaffing der speel' kaarten belasting. Demping van de Lauwerszee? Eerste Kamer en Ned. Belgisch Verdrag. De kinderellende in Drente. Bloemenversiering op Stations. LUCHTVERKEER. Luchtverkeer over de Middellandsche zee. Luchtlijn naar IJsland. VERKEER EN POSTERIJEN. Van Reizen en trekken. UIT ONZE OOST. Door een python gekraakt. KERK EN SCHOOL. O. L. Vr. in 't Zand. Pater F. van Liempt. GEMENGD NIEUWS. De moordaanslag op den Dijk te Rotterdam. Van een man, wiens tabak vergeten was. Een dankbare leeuwin. Inbreker aangehouden. De fraude bij de Boerenleen- Bank te Dodewaard. Nieuwe inbraak bij Ameling Merkes te Rotterdam. Boerderij bij Denekamp afgebrand. De onbewaakte overwegen. Handel in minderwaardige vaniJle. Het ongeluk bij het Tielsche veer. Roodvonk te Groningen. Een ongewone vorm van Liefdadigheid. Pech van de ,,Karimoen". Botsing op een bewaakten overweg. De griep in ons iand. Sterke was Van Maas en Niers. Ontsporing, Door een steen getroffen. "JTTiiïï'TlmirTi Een interview met den Neder- landschen gezant .te Tokio. Te Semarang vertoefde half December «mse gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst, belanghebbenden te woord stond en enkele onderwerpen van meer algemeen be lang besprak tijdens een aan een vertegen woordiger van de „Loc." toegestaan onder houd, waarvan de hoofdzaken hieronder vol gen. Het bezoek van den gezant aan Ned.- Indië draagt in zooverre een officieel karak ter, dat de minister van buitenlandsche za ken het zeer gewenscht heeft geoordeeld, wijl immers de betrekkingen van de over- zeesche gewesten met Japan in menig op zicht belangrijker zijn dan die van het moe derland zelf. Dit feit wordt ook weerspiegeld in de ipiomatieke betrekkingen. De gezantschap- Pen en consulaten zquden eigenlijk slechts organen kunnen zijn van het departement van buitenlandse zaken en als dan de i3che reg<>ering zich met een gezant of consul in verbinding wilde -stellen, zou dit eigenlijk moeten gebeuren via het departe ment van koloniën en dat van buitenland- sche zaken. De praktijk heeft hierin van zelf den juisten weg gewezen, zonder dat een bepaalde gedragslijn is voorgeschreven: de Indische regeering wendt zich rechtstreeks cl de gezantschappen en consulaten van Ihederland in de Aziatische landen en zij ontvangt de mededeelingen van deze diplo matieke en consulaire vertegenwoordigers m *,et Verre Oosten ook rechtstreeks. Het contact tusschen de Indische regeering 'pn de vertegenwoordiging van Nederland jn Japan laat dan ook thans, aldus de heer "abst, niets te wenschen over. Wij laten thans den gezant aan het woord: bijzondere waakzaamheid ten aanzien van e communisten is hem door de Indische re- fieering niet verzocht. Weliswaar bestaat usschen Japan en Sovjet-Rusland een ver drag en wonen er wel Russen in Japan, maar er is nooit iets gebleken van eenig 'Contact met communisten in Indië en als er sovjet-propagandisten zijn, dan hebben die in •'apan de handen vol door de zorgen der Politie, terwijl bovendien Indië een afzon derlijke afdceling in de Derde Internationale heeft en men Japan stellig niet als schakel bezigt. Nadat de gezant een en ander had mede gedeeld omtrent de bestrijding van het Communisme in Japan, kwam als van zelf er sprake: de weermacht. „Abnormaal" is de Japansche weermacht met; er ;s Hechts sprake van een „gezond militairisme". De Japanners maken hun weermacht sterk, maar aan agressie mocht m dit verband volgens den heer Pabst niet Worden gedacht, „Goede verdragen leveren v.oedkoopere waarborgen voor vrijheid van Pendel en bedrijf dan gebiedsuitbreiding!" ziedaar in het kort Japan's meening. Sprekende over het bevorderen van de •'apansche industrie door de regeering men denk aan de sterke toeneming vooral pan de Japansche textielgoederen op de Pled. Ind. markt sinds den oorlog! zette e heer Pabst uiteen, dat die steun niet moest worden onderschat. „Als men bedenkt", aldus de zegs man „dat Japansche schepen de ruwe atoen uit Britsch Indië halen, die dan in apan verwerkt wordt en als fabrieksgoed met Japansche schepen naar Britsch In- c ie wordt teifcggebracht, waar men daar- me e toch nog scherp met de Britsch-Indi- SC1C fabrikanten kan concurreeren, begrijpt ncn wel dat de Japansche industrie op ve- r 1 wijzen gesteund wordt. De loonen zijn 'a apan niet laag. Weliswaar ontbreekt de dure sociale wetgeving vrijwel geheel, maar Zonder doelbewuste ondersteuning zou de Japansche industrie toch deze hoogte niet kunnen bereiken, welke haar thans in staat stelt tot het opvoeren der Japansche im porten vooral op Oostersche markten. Ja pan zelf wordt door een tariefsmuur om- "ngd, behalve voor die artikelen welke men met missen kan of, in Japan verwerkt, weer "aar elders uitvoert." en slotte weidde de heer Pabst neg uit jVer de beteekenis, ook in de techniek, van apansche vestiging en ondernemingsgeest in °ns Indië. j. "bepaalde concrete plannen voor het ves- k'gen van nieuwe ondernemingen van land- w°UW nli)nl)ouw m Indië zijn mij welis- aar "iet bekend", antwoordde de gezant, „maar wel degelijk," zoo voegde Z. Exc. 'eraan toe, „is de belangstelling voor In- m Japan de laatste jaren bizonder toe- K:n^en. Men pleit in alle kringen voor ver- j lnë dr betrekkingen met de „Nanyb" n daarmede wordt natuurlijk Ned.-Indië niet P de laatste plaats bedoeld." ln aldus besluit de heer Pabst het sprek het is stellig de wil der Japan- j om de goede betrekkingn tusschen Pm en Ned.-ludië ook in dé toekomst te "estendigen. jit werk van het Nat. Comité tot Huip- verleening. Nationaal Comité tot hulpverleening schilU 4 d met de stormramp, welke ver- jtjoc deelen van ons land in Augustus ho~, fisterde, heeft thans zoo goed als ge- *P wjn taak beëindigd. b„Iet verslag van de werkzaamheden en '"dingen van dit comité is reeds in be- Naar verluidt, zal het comité bin- _^r' vermoedelijk de volgende maand bijeenkomen om het verslag definitief afe sfe'len, waarna het zal worden ge- eg 'ceeijd. Voorts zal in deze bijeenkomst ^en beslissmg worden genomen ten aanzien an de bestemming van het kleine overschot Se'den, vvaarover het comité nog be- litsi i1 terwi'' ^e' verder in de bedoeling hel comité dan tevens te ontbinden. p Naar de „Arnh. Crt." verneemt, zal de rt>vinciale Commissie voor de overbrugging Van den Rijn bij Arnhem, de Waal bij Nij megen en den IJsel bij Doesburg over en- ■y weken haar eindrapport vaststellen. ^rnoedelijk ral dit kunnen geschieden na- d® Commissie nog tweemaal in vergade- rirJ| is bijeengekomen. c' blad kan mededeelen, dat thans vast- 5 aaV dat in de Commissie een meerderheid s, die een Rijnoverbrugging bij de Lauwers- sr«cht voorstaat. co.waarden voor teruggave van gestorte gelden. In t Staatsblad is thans afgekondigd de we. van 27 December 1926, tot afschaffing van de speelkaarlenbelasling. paald is, dat aan de fabrikanten van --peel., aarten en aan hen, die in het bezit z'jn van een vergunning tot verkoop en af- «vering van speelkaarten, teruggaaf van de etaclde belasting wordt verleend voor de io->*empe'^e spe"en kaarten, die op 1 April •- 7 onverkocht en ongebruikt bij hoevcel- u aen van> ten minste 12 spellen in hun be- f" YA'n< mi's zij daartoe vóór 10 April 1927 et verzoek doen aan den ontvanger der accijnzen van liurme woonplaats, onder op gave van het aantal spellen van niet meer dan 32 kaarten en van het aantal andere spellen, waarvoor teruggaaf wordt verlangd. Degenen die voor een dergelijke teruggaaf in aanmerking willen komen, dienen zich te onderwerpen aan de maatregelen van con ti ole, welke de minister van Financiën ten aanzien van die spellen, in het belang van het te houden toezicht zal voorschrijven. Deze wet treedt, zooals men weet in werking met ingang van 1 April 1927, Naar de „Prov. Gron. Crt." verneemt, zal zeer binnenkort een bespreking plaats heb ben ten Provinciehuize te Groningen tus schen Ged. Staten van Groningen en de beide rijksinspecteurs voor de werkver schaffing in Friesland en Groningen over de wenschelijkheid van een gedeeltelijke inpol dering van de Lauwerszee als een object van werkverschaffing. Voorloopig Verslag de volgende week te verwachten. Naar verluidt, is de volgende week de verschijning te verwachten van het voor- loopig verslag der Eerste Kamer inzake het Nederlandsch-Bclgisch verdrag. Op het oogenblik bevindt dit verslag zien ter definitieve vaststelling in handen der commissie van rapporteurs. Het Tweede Kamerlid mevr. De Vries- Bruins heeft tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gericht: Heeft de minister kennis genomen van het oordeel van professor Scheltema, hooglee raar in de kindergeneeskunde te Groningen, tevens controleerend deskundige van de Re geering van de kinderen, die in de verschil lende vacantiekolonies van or.s lang zijn op genomen, over den gezondheidtoestand der schoolkindeten in de veenstreken van Z.-O. Drente? Is de minister, na kennisneming van het oordeel van dezen bij uitstek deskundige, die in verband met een bezoek aan scholen in de gemeente Ernmen spreekt van „de zwaar ste vormen van kinderellende", die hij ooit heeft waargenomen, niet van meening, dat alles iroet worden gedaan, om hier zoo snel en zoo volledig mogelijk te helpen, ten einde den algemeenen gezondheidstoestand van deze kinderen te verbeteren? Zoo ja, is de minister dan bereid, om, in overleg met de vereenigingen, die zich de uitzending van kinderen naar vacantiekolo nies ten doel stellen, welke vereenigingen in de afgeloopen maanden met den steun van particulieren voor het kind uit de Drentsche veenstreken reeds zeer veel hebben gedaan, maatregelen te beramen om meer dan tot nu toe mogelijk was, afdoende en algemeene hulp te verleenen? Indien van dezè meer algemeene hulpver - lcening de geldmiddelen uit de gewone sub sidies en de particuliere bijdragen niet ge vonden kunnen worden, is de minister dan voornemens, een voorste! Lij de Tweede Kamer in te dienen, ten einde het benoodig- de bedrag van Rijkswege Leschikbaar te kunnen stellen" Naar de Tel. verneemt, koestert de di rectie der Ned. Spoorwegen den wensch, de voorzijde van sommige stations een aan trekkelijker aanzien te geven, ten einde al dus lust tot reizen bij het publiek op te wek ken en aan te kweeken. Als middel daartoe moet de keuze der directie gevallen zijn op bloemenversiering, maar.... er is één be zwaar: het mag geen geld kosten! De oplossing, om uit deze impasse te ko men, wordt gezocht in de richting van „overleg" met de pachters der stations-res taurants. Voor wie het verband tusschen de verfraaiing der stations en het restaurarif- bedrijf niet duidelijk mocht zijn, zij hier me degedeeld dat de pachters wel voordeel zullen hebben van een grooter aantal reizi gers. Op grond hiervan schijnt de directie der Ned. Spoorwegen te meenen, dat het billijk is de pachters der stationsrestau rants de kosten der bloemenversiering te doen dragen, MarseilleTunis in 7 uur. Da:t er een geregeld luchtverkeer bestaat boven de Noordzee, als wij het Nauw van Calais aldus mogen betitelen, is bekend; dat er gestreefd wordt naar een luchtverbinding over den Allantischen Oceaan mag ook als bekend worden aangenomen, maar dat er da gelijks verkeersvliegtuigen in verschillende richtingen de Middellandsche Zee overkrui- seri, zal wellicht minder tot iedereen zijn doorgedrongen. Het luchtverkeer hoven de Middellandsche Zee gaat uit van Fransche en Italiaansche maatschappijen, waarvan de eerste in de meerderheid zijn. Reeds eenige jaren onder hield de Latécoère vliegtuigenfabriek eenige luchtverbindingen met haar eigen gebouw de vliegtuigen tusschen de Fransche Middel landsche Zeekust en het Fransche gebied in Noord-Afrika. Zoo vliegen deze „Lignes Latécoère" dagelijks den afstand Marseil leCasablanca via Barcelona, Alicante en Tanger, waarbij dus grootendeels de Spaan- sche kustlijn wordt gevolgd. Bovendien zijn er nog tweemaal per week diensten tus schen Marokko en Algiers, terwijl viermaal per week van Marseille een toestel via Alicante direct naar Oran oversteekt. Om dat deze lijnen grootendeels in de onmid dellijke nabijheid van het vasteland vliegen, worden dus ook landvliegtuigen gebezigd. Een tweede maatschappij, welke echter met watervliegtuigen dwars over zee een verbinding lot stand heeft gebracht tusschen de Cöte d'Azur en Tunis, is de Aero-Navale. Deze luchtlijn gaat uit van de vliegtuigen- fabriek welke de Lioré et Olivier-toestellen vervaardigt. Onlangs is een fusie tot stand gekomen tusschen deze maatschappij en de reeds lang bestaande Air Union. Dp vloot van deze combinatie bestaat nu uit een zestal tweemotorige Lioré vliegbooten met 300 paards Hispano motoren, en drie één- motorige vliegbooten met een 420 paards Jupiter. Elk dezer booten kan slechts zes passagiers vervoeren bij een gemiddelde snelheid van 160 K.M. per uur. De route, welke gevolgd wordt is Antibes, Ajaccio op Corsica, Sardinië, Tunis. In het voorjaar zal de lijn doorgetrokken worden naar Mar seille, waardoor men in 7 uur een verbin ding heeft gekregen van deze groote haven stad met de ruïnes van het oude Karthago. Eveneens zal in het voorjaar een proef worden genomen met een verbinding Mar seille-Beyrouth en Marseille-Caïro, waarvan de diensten steeds zullen aansluiten op boo ten der groote scheepvaartlijnen en de Eu ropeesche expresstreinen. Mei deze laatste twee lijnen zou men dus een luchtverbinding krijgen tusschen: Lon den en Karachi, (n.l. Londen-Parijs-Marseil- le-Caïro met de Air Union), Caïro-Karachi (met 'de Imperial Airways); Kopcnhagen- Tunis (door te vliegen Kopenhagen-Amster- dam-Parijs met de K. L. M. en Parijs-Mar- seille-Tunis met de Aero-Navale). Deze laatste verbindingen zijn echter nog afhanke lijk van het eventueel slagen der geprojec teerde luchtlijnen. Vanzelf-sprekend is een dergelijk traject ook niet op één dag uit voerbaar. Een reis Kopenhagen-Tunis zou b.v. drie dagen in beslag nemen, hetgeen toch nog een aanzienlijke tijdsbesparing beteekent. In ieder geval heeft de verkeersvliegboot zijn nut nu reeds twee jaar bewezen boven de blauwe golven van de Middellandsche zee. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is de Duitsche „Luft Hansa" voornemens van den zomer een vasten dienst op IJsland te ope nen. De Duitsche regeering zal subsidie ver leenen, Amerika, „De reis naar Amerika thans onder ieders bereik" is de titel van een pasverschenen brochure van de Holland-Amerika-Lijn, waarin zij de voordeelen van haar verle den jaar ingestelde toeristen derde klasse uiteenzet en een paar programma's voor „trips" naar de Nieuwe Wereld geeft. Eenigen tijd geleden werd, volgens het „Bat. Nbld.", in de nabijheid van Pandjang (Oosthaven) een der in het bosch hout zoe kende kampongbewoners plotseling bij de beenen gegrepen door een vijf zes meter grooten python. In minder dan geen tijd had het beest zich ^m zijn slachtoffer heen geslagen en dit werd eenvoudig gekraakt. Zijn metgezel, die op eenigen afstand dit schouwspel zag, rende naar de naburige kampong om hulp, doch toen hij terug keerde was zijn makker reeds dood en was de slang bezig haar buit het bosch in te sleepen, waa'bij het dier zijn staart om den hals van het slachtoffer had geslagen en het zoo over den grond meesleurde. Zoodra het beest de menschen bemerkte, liet het zijn prooi los en verdween met groote snelheid het bosch in, zoodat ach tervolging onmogelijk was. Het lichaam van het slachtoffer bleek totaal verbrijzeld. Alles, tot aan de sche delbeenderen toe, was gekraakt en •ge broken. Aan de Kapel in 't Zand te Roermond zal dit jaar luisterrijk herdacht worden, dat vijftig jaar geleden het beeld van O. L. Vrouw In 't Zand door Z. D. H. Mgr. Paredis, bisschop van Roermond, gekroond werd. De Zeereerw. Pater Flavianus van Liempt O.F.M., afkomstig uit Den Bosch en sinds 1907 als missionaris werkzaam in den staat Bahia (Brazilië), is benoemd tot pastoor van Thecphile-Ottoni (Brazilië) ter vervan ging van den overleden Pater, pastoor D. de Kok. De dader nog niet gepakt. Omtrent den moordaanslag met een revolver op de 28-jarige vrouw te Rotter dam in de Zwijnenstraat 11 te Rotterdam door een Argentijnsch zeeman gepleegd, konden Woensdagmorgen nog geen nadere bijzonderheden gemeld worden. Men vreest, dat de dader terstond de stad heeft verla ten en hoopt slechts hem ergens aan den grens te pakken te krijgen. Telefonisch wer den onmiddellijk alle grensstations gewaar schuwd en met het uitvoerige signalement van den Argentijn in kennis gesteld. De toestand van de vrouw was eerst zeer ernstig, doch Woensdag tamelijk bevredi gend. De kogel kon echter niet uit haar lichaam worden verwijderd. De volgende tragisch-komische gebeurte nis heeft zich te Kerlevin (Frankrijk) afge speeld: Een zekere Mme Raignau, die uit Plouyë, waar zij inkoopen was wezen doen, terug keerde, werd door haar echtgenoot verrast met de vraag, of zij er aan gedacht had, tabak voor hem mede te brengen. Gp het ontkennend antwoord der vrouw barstte haar heetgebakerde echtvriend in hevige woede los; daarna greep hij een touw, liep naar den stal en hing zich op. Gelukkig kwam zijn buurman nog juist bijtijds toeijlen om het koord door te snij den en kon hem aldus het leven redden. Hét klinkt als een sprookje of een der vele fabels en het doet zelfs denken aan het verhaal van Daudet's beroemden Tarta- rin de Tarascon, dien wij reeds hooren zeg gen „figurez vous qu'un certain soir en plein Sahara"; maar toch ondanks dit alles, moet het waar gebeurd zijn, wat in het onder staande bericht wordt vermeld. Een temmer, behoorend tot een reizend circus te Leicester (Engeland), was bezig een leeuwin met haar zes jongen te voeden, toen uit een andere, niet goed gesloten kooi een groote Afrikaansclie leeuw binnendrong, die zich op den temmer wierp. De veei kleinere leeuwin liet haar jongen een oogen blik in den steek en viel den grooten leeuw met zulk een moed en onverschrokkenheid aan, dat de leeuw den temmer los moest laten en zich tegen de leeuwin verdedigen. De temmer, die zwaar gewond was, had gelegenheid zich uit de kooi te laten vallen, waarna de leeuwin, dapper geholpen door haar vijf weken oude jongen erin slaagde den indringer te doen afdeinzen. Ander per soneel kon den door bloedverlies woeden den leeuw in een naderbij geschoven kooi lokken. Een eigenaardigheid is nog, dat dezelfde temmer voor drie jaar in Dundee, nagenoeg op dezelfde wijze aan den dood is ontsnapt, toen hij een ziek leeuwenjong melk te drin ken gaf, en ook door een anderen leeuw aangevallen werd. 's Mans leven is niet in gevaar. Maandagnacht is ingebroken in de villa van den heer Van W„ an de Parklaan te Sittard. Een groote hoeveelheid tafelzilver I werd ontvreemd. Enkele politiemannen, die in de omgeving van de Parklaan iets ver dachts hadden bemerkt, hielden het oog in i n^t zeil en wisten den dader, zekeren P., een Duitscher, omstreeks 4 uur, aan te houden. Al het gestolene werd nog in zijn bezit.-gevonden. (L. K.) Nair thans vaststaat zal het bedrag, dat bij de Boerenleenbank te Dodewaard ver duisterd is, o-p circa 15.000 moeten wor den gesteld. Opnieuw voor duizenden gestolen. Ongeoorloofde brutaliteit. Wij lezen in de „Msb.": In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft opnieuw een zeer opzienbarende in braak plaats gehad in den goudsmidswinkel van de N. V. Ameling-Merkes goud- en zil- verhandel, directeur J. H. Abrahamson aan den Goudscheweg 168 te Rotterdam. Wij releveerden naar aanleiding van de geruchtmakende arrestatie van een agent en een ontslagen agent van politie in een huis aan het Reigerspad uitvoerig de in braak, welke in dezen zelfden winkel in den nacht van 29 op 30 December plaats had en deden daarbij o.m. mededeelingen, hoe de dieven binnenkwamen en gemakke lijk hun slag konden slaan, daar de winkel aan de achterzijde slechts door een paar glazen deuren was afgesloten. Door een advertentie van de Assuradeurs van Ameling Merkes werd een spoor gevon den, dat leidde tot de arrestatie van den agent Br. en den ontslagen agent C. v. W. Zooals wij later meldden is echter niet komen vast te staan, dat deze mannen bij de inbraak betrokken zijn geweest. „Un homme averti en vaut deux", is een spreekwoord, dat, zooals de meeste zegs wijzen, een groote waarheid bevat. Men doet, op gegeven oogcnblikken, goed, zich deze waarheid te realiseeren. Het is dan ook, zonder dat wij durven be- oordeelen of de N. V. Ameling-Me'kes te dezen opzichte in gebreke is gebleven, uiterst merkwaardig, dat, terwijl nog geen twee weken geleden voor circa 10.000 aan sieraden werden gestolen, thans uit het zelfde pand voor een vermoedelijk nog hoogere waarde kon worden weggehaald, zonder dat de dieven onmiddellijk betrapt werden. In het belang van het onderzoek, volstaan wij met de mededeeling, dat de politie ook thans onmiddellijk een zoo uitgebreid mo gelijk onderzoek heeft ingesteld, waarvan de resultaten nog niet bekend kunnen wor den gemaakt. Dat de inbrekers haast ongelooflijk bru taal en handig moeten zijn, is uit deze nieuwe inbraak te concludeeren. Maandagmiddag brandde te Tilgte, in de gemeente Denekamp de boerderij van Bocr- richter op Keizer totaal af. Als oorzaak wordt opgegeven het doorbranden van een balk, waarop de schoorsteen rustte. De brandweer uit Denekamp werd te hulp ge roepen, daar de dichtbij gelegen boerderij van Looman op Veldscholten groot gevaar 'iep Bij deze is alleen de schuur afgebrand. Een man door den trein gedood. Nabij Deventer is Woensdagmorgen op de spoorbaan DeventerZwolle op korten' af stand van een overweg het lijk gevonden van den ruim vijfligjarigen arbeider U .v. d. S. aldaar, die dootr een trein bleek over reden te zijn. Hij -werd sedert gisterenavond uit zijn woning vermist. Koop geen opengespleten stokjes. Eenige maanden geleden trof een keur meester van den keuringsdienst te Amster dam. een partij vanille aah, die eenigszins afwijkend van uiterlijk was, en die voor be lachelijk lagen prijs verkocht werd, aldus schrijft „Voeding en Hygiëne." De afwijking van het normale uiterlijk bestond voornn- melij'k hierin, dat alle stekjes overlangs ge spleten waren. Daar dit er op wees. dat het artikel wel eens reeds gebruikte vanille kon zijn, dat er bij voorbeeld reeds één keer ex tract van getrokken was, lcreeg het labora torium een monster er van in onderzoek, slaagde er echter niet in, door bepaling van chemische reactie te bewijzen, dat het arti kel geen origineel jwoduct was. De hulp van het Koloniaal Instituut -werd toen ingeroepen, dat bevestigde, dat che misch onderzoek van de vanille niet tot een beslist oordeel over diT"artikel leidde, maar de mogelijkheid open liet, dat men hier te doen zou hebben met afval uit de chooc- ladefabricage, waar men overlangs openge sneden vanillestokjes in do heete cacao- riiassa pleegt le dompen, voor de bereiding van vanille-chocolade. De vanillestokjes zijn hierop met water afgewasschen en <fe troebeling van Jit waschwater microscopisch onderzocht. Daar in bleken inderdaad cacao-bestanddeelen rijkelijk voor te komen, Vooral dé Typische gezwollen zetmeelkörrels, zooais die in be reide chocolade voorkomen. Het vermoeden van het Instituut werd dus bewaarheid. De vanille was afval uit de chocolade-industrie. Men koope dus geen opengespleten vanille stokjes. Men herinnert zich, dat op 6 October j.l. de auto van den heer Bekaar, waarin mede zijn vrouw en schoonmoeder gezeten wa ren, van de gierpont in de Waal reed, ten gevolge waarvan alle drie verdronken. Het justitieel onderzoek in deze zaak heeft vastgesteld; lo. dat de heer Bekaar alleen dc handrem heeft gebruikt die daarbij afgebroken 2o. dat de haak, waarmee de afsluitket- ting aan de pont was bevestigd, dóór de auto uit het oog is gelicht; 3o. dat het personeel in het toepassen van de voorgeschreven veiligheidsmaatrege len in geen enkel opzicht is te kort ge schoten. De afdeeling Groningen van hef Neder- landsche Roode Kruis stelde een 27-tal le dikanten met toebehooren en verder mate riaal voor de geheele inrichting van een noodziekenverblijf in de lagere school aan de Violenstraat te Groningen ter beschik king voor de verpleging der aldaar van ge meentewege ondergebrachte herstellende roodvonkpatiënten, die eerst io de barak van bet Groningsche Zieken huis zijn opge nomen geweest. Tijdens een schitterend bal, Zaterdag avond door mevr. Pilsoedski, de echtge- noote van den eersten minister, te War schau gegeven, bemerkte een dame na een dans met een jongeman die eveD te voren aan haar was voorgesteld, dat haar met diamanten bezette armband verdwenen was. Zij trachtte eerst den jongeman terug te vin den, maar ook deze bleek verdwenen. Zij bracht dan ook een vriendin van het geval öp de hoogte en deze stelde haar voor aan de in de zaal aanwezige detectiven. Spoedig hadden dezen uilgevorscht, dat enkele minuten na de vermissing van den armband twee mannen het bal hadden ver laten en in een luxueuse auto waren ge stapt, zoo luxueus, dat een der agenten die buiten het gebouw dienst deed het verstan dig had gevonden het nummer van den auto te noteeren. Een paar uur later werd de kuto terug gevonden voor een imposant gebouw in een deftige wijk. De politie, van meening, dat zij met gevaarlijke bandieten te doen zou krijgen, maakte zich gereed, om het gebouw met de revolver in de hand binnen te gaan. Wie schetst haar verbazing teen ze op de deur van het huis te lezen kregen: „Ver- eeniglng tot hulpverleening aan de armen Van Warschau." "Vastgesteld werd, dat zij in korten tijd zestien dergelijke diefstallen hadden begaan en dat zij het bedrag van den verkoop der gestolen juweelen aan liefdadigheidsinstellin gen hadden afgedragen. Er werden nauwkeurig bijgehouden boe ken gevonden, waarin diefstallen en giften stonden opgeteckend. De zonderlinge dieven, Oldavinski en Bil- kowsski geheetèn, beiden rijk en bekende fabrikanten, zijn gearresteerd en ter obser vatie naar een krankzinnigengesticht ge bracht. Door mist in het kanaal van Suez. In den avond van den 12en December kwam het s.s. „Karimoen", het vracht schip van de S. M. „Nederland," dat in het Suezkanaal was vastgeloopen en daar door eenigé Vertraging opliep, de haven van Belawan binnen. Omtrent dit avontuur kon de „Deli Crt." nog de volgende bijzon derheden mededeelen: Na vertrek uit Port Said op 5 Novem ber, 's avonds om 9 uur, werd in convooi door het kanaal gevaren, een Engelsch- man voorop en daarachter, met den ge- bruikelijken afstand van 20 minuten, de „Karimoen". Na 3 uur varen, dus om streeks middernacht, werd men tusschen K.M. 33 en 34 door een mist overvallen. Aan bakboordswal lag een baggermolen gemeerd en de Engekchtnan verminderde aanzienlijk vaart, stopte zelfs en begon té drijven, ten einde den moien met helder zicht te kunnen passeeren, waardoor ook de „Karimoen" gedwongen was te stoppen. Dit duurde vrij lang, omdat het schip zwaar geladen was en men den stroom van voren had, wat tot gevolg had, dat bet schip in een minder gunstige positie, name lijk bijna dwars m het kanaal "kwam te liggen. .Daarop wen' besloten te meren. Terwijl men hiermede bezig was, bleek, dat het 'schip met het roer de bank had geraatrt aan stuurboordswal, omdat men achteruit een metaalklank had gehoord. Bij het eer ste onderzoek aan de bovenwatersche stuurinrichting, werd deze in orde bevon den en draaide alles gewoon. Doordat het donker was en, natuurlijk, omdat het on der water lag, kon men een eventueel de fect aan het roer niet constateeren. Bij verder opvaren bij opklarenden mist bleek echter, dat het schip onbestuurbaar gewor den wës, zoodat het vermoeden rees, dat het roer verbogen was. Bij daglicht werd een verder onderzoek ingesteld, met behulp van duikers en toen bleek, dat de roerkoning boven de flens van ^hel roer, ongeveer 36 graden verwron gen was, waardoor het stuur zoo men het naar stuurboord draade, heelemaa! door sloeg, terwijl het, naar bakboodszijde ge draaid, niet verder dan midscheeps kwam. Toen dit defect eenmaal geconstateerd was, besloot men, nadat hulp van sleeo- bootèn was ingeroepen, naar Suez koersr te zetten, dat, voornamelijk omdat slechts overdag mocht worden gestoomd en veel last van ochtendmist ondervonden werd, eerst na drie dagen varens bereikt werd. Een nieuw ingesteld onderzoek met dui kers bracht dezelfde resultaten. Besloten wed, het schip omhoog te werken door verwerking van een deel der lading «n het aanbrengen van ballast, totdat het achter schip twee voet gerezen zou zijn, waardoor de flens boven water kwam en de bouten konden worden ontkoppeld. Ook de roerstellen werden afgekoppeld waarna de roerkoning t met een bok werd verwijderd en op een draaibank in de fa briek te Suez werd rechtgezet, waarna hij weer kón worden ingebracht. Den 24sten November, 's middags om drie uur was het schip weer zeewaardig en een uur later werd de reis voolgezet. Ten gevolge van het langdurige stilliggen heeft zich natuurlijk allerhande vuil aan de scheepsromp vastgezet, met het gevolg, dat de „Karimoen", die andero gemakkelijk 11/4 mijl vaart, thans ternauwernood elf kon halen en zich zelfs nu en dan met een 10-mijls gangetje tevreden moest stel len. VC oensdagmörgen, te ongeveer elf Uur, is aan den spoorwegovergang aan t het einde van den Paraielweg te Delft een ongelijk gebeurd, dat wonder boven wonder nog ta- melijk goed is afgeloopen Een vrachtauto van de firma Haasenkamp reed over den overweg, toen plotseling een sneltrein na derde. Het achterste deel van den vracht auto werd totaal versplinterd. Hij kwam er gelukkig met lichte verwondingen aan hoofd en handen af. Na aan het station verbon den te 'Zijn, kon de man huiswaarts worden vervoerd. De afsluilboonien van den Overweg bleken niet te zijn gesloten, toen het ongeluk plaats had, daar het wekkerioestel defect was. Het uitzicht op den naderenden trein was bovendien door en stilstaanden trein belemmerd. Naar wij nader vernemen is door de Ne- derlandsche Vereeniging reeds herhaaldelijk bij de directie van de Ned. Spoorwegen geklaagd over den toestand 4er plaatse, en gewezen op het gevaar aldaar. Te Utrecht ineemt het aantal griepgeval len, dat al een groote hoogte heeft bereikt, nog toe. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst gelooft, dat het hoogtepunt der ziekte nog niet is bereikt. Te Zuilen waren Woensdag de berge- meester, de secretaris, de gemeente-ont vanger en 30 pCt. der schoolkinderen ziek van de griep. Ook daar is de ziekte echter niet van ernstigen aard. Ten gevolge van den overvloedigen. regenval in de laatste weken zijn de rivie ren de Maas en de Niers sterk gewassen; de landerijen, in deze streek aan "beide rivieren gelegen, zijn weder overstroomd. Meh meldt uit Gemert aan het ,.Hgz." d.3. 12 Januari: Gisterennamiddag is de goederentrein, gaande van de richting s-Bosch naar Hel mond, halverwege Erp-Gemert uit de rails gèloopen. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, terwijl eenige maleriëeie schade werd geleden. Het verkeer had eenig oponthoud. Te Venlo viel Woensdag op onopgehel derde wijze een radiaalsteen van een in aan bouw "zijnden schoorsteen voor een waren huis. De schoorsteen had reeds een hoogte van 19 meter bereikt. De op den grond wer kende opperman P. W. werd door den fleer, die een gewicht hnd van 3K.G.. op het hoofd getroffen. Bewusteloos werd de Jon geman naar het R. K. gasthuis „SL Joseph" vervoerd, alwaar schedelbreuk geconsta teerd werd. Er hestaat weinig hoop oj> behotjd. 156. Meneer Doolittle was juist aan een zeer indrukwekkend deel van de eau 3e cologne ge komen en hij vond het lachen der kamerleden eenvoudig onge past. Hevig trok hij aan de bel om de vergadering tot te manen. 157. Toen de bel niet hielp, nam de driftige voorzitter zijn toevlucht tot de Turksche trom. Die werd in de Tweede Kamer van Doolittle alleen gebruikt, als er hevige ruzie was. Zooiets komt in de beste families voor. Nummer' 156. Nummer 157. 158. Maar meneer Doolittle wilde de lachenden zóó hard laten schrikken, dat hij finaaal door het vel van de Turksche trom heensloeg. Natuurlijk scha terden ze toen nog veel harder en meneer Doolittle werd al maar nijdiger. Nummer 158, 159. Meneer Doolittle wilde zijn arm terugtrekken, maar dat lukte niet: dc trommel ging mee. Woedend hief hij het ge vaarte boven zijn hoofd en slin gerde het de zaal in, naar di lachende afgevaardigden. .Wordt vervolgd. Nummer 159,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 3