Pat's KWATfA Maria-Stichting VOlLE-MEllt HERPEN GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Agemcene beschouwingen over Onderwijs. Een ruiling van grond aan de Brouwersvaart. De woningbouw aan de Pijislaan; geen meerdere verstrekking van gelden boven de aanneemsom. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek Geheime Chineer,"n-vergadering overvallen. Het Terreursysteem der communisten. BINNENLAND5CH NIEUWS. Onze Eankbilietten. Hit da communistische partij. UIT ONZE OOST. Circa 900 personen gearresteerd. Slechts een merk kan aan de spits staan AMSTERDAMSCH NIEUWS. Een kantoorbediende-inbreker. (vervolg) Vaststelling suppletoirc begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan d" le suppletoire begrooting voor den dienst van 1926 en een staat van af- en overschrijving Vastgesteld. Aanbrenging bliksembeveiliging B. en W. vagen een crediet van 92" aan voor het aanbrengen van een bliksem afleider op het gemeentelijk lyceum aan de Zijlvest. Het crediet wordt verleend. Verhooging crediet. B. en W. stellen voor, het voor eerste inrichting van de Montessori-school aan de Bakkerst~aat verleende crediet van 137C te verhoogen met f 425. Het crediet wordt verhoogd. Rooilijn Oostvest. B. en W. bieden ter vaststelling aan een rooilijn voor de westzijde der Oostvest. Aldus vastgesteld. Bouw bcsalt-kademuur. B. en W. vragen een nader crediet van 3800 aan voor den bouw van een basalt kademuur langs het Spaarne aan de Frie- sche Varkensmark'. Het crediet wordt verleend. Aankoop grond. 6. en W. vragen machtiging, van N. M. Smit aan te koopen een weiland, groot 1.88.48 H.A. gelegen onder Spaarnwoude, voor welken aankoop zij een crediet van 25.600 aanvragen. Aldus besloten B. en W. s'ellen voor, van de Pure Oil *>f Company of Hol'and voor den prijs van 13.000 over te nemen 764 M2. grond, ge legen aan den SchalkwijkerWeg. Aldus besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, hen te machtigen aan D. Zonneveld voor den prijs van 17. per M2. te verkoopen een perceel grond, gelegen aan de noordzijde van de Welge- legcnstraat, groot ongeveer 28 M2. De machtiging wordt verleend. B. en W. stellen voor, aan M. Nederkoorn te verkoopen 890 M2. bouwterrein, gelegen aan den Zijlweg, Prévinairestraat tegen den priis van 18.50 per M2. Aldus besloten. Reorganisatie Geneeskurd:ge Dienst. B. en W. bicden ter vaststelling aan een aanvulling van het raadsbesluit in zake de reorganisatie v. d. Geneeskundigen Dienst Aldus vastgesteld. Overplaatsing onderwijzers. B. en W. stellen voor den heer B. Bult huis, onderwijzer aan school 4 over te plaat sen naar school 24, en den heer C. J. Knop, onderwijzer aan school 31, over te plaatsen naar school 32. Aldus besloten. Verhooging crediet. B. en W. stellen voor, het voor eerste inrichting van de Montessori-school aan de Bakkerstraat verleende crediet van f 1370 te verhoogen met f 425. Het crediet wordt verhoogd. Rooilijn Oostvest. B. en W. bieden ter vaststelling aan een rooilijn voor de westzijde der Oostvest. Aldus vastgesteld. Bouw basaltkademuur. 73. en W. vragen een nader crediet van f 3.800 aan voor een bouw van een basalt- ktdemuur langs het Spaarne aan de Friesche Vatkensmarkt. Het crediet wordt verleend. Aankoop grond. B. en W. vragen machtiging, van N. M. Smit aan te koopen een weiland, groot 1.88.48 H.A., gelegen ohder Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, voor welken aankoop 2ij een crediet van f 25.600 aanvragen. Aldus besloten, B. en W. stellen voor, van de Pure Oil Company of Holland voor den prijs van f 13.000 over te nemen 764 M2 grond, ge legen aan den Schalkwijkerweg. Aldus besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, hen te machtigen aan D. Zonneveld voor den prijs van f 17 per M2, te verkoopen een perceel grond gelegen aan de noordzijde van de Weigeiegenstrait. groot ongeveer 28 M2. De machtiging wordt verleend. B. en W. stelle t voor, aan M. Nederkoorn te verkoopen 890 M2 bouwterrein, gelegen aan den Zijlweg, Prévinairestraat en Burge meester Sandbergstraat tegen den prijs van f 18,50 per M2. Aldus besloten. Reorganisatie Genees kundige Dienst. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling van het raadsbesluit inzake de reorganisatie van den Geneeskundigen Dienst Aldus vastgesteld. Overplaatsing onderwijzers gelaten kunnen worden voor andere studie dan alleen die aan de ,M.T.S. Verder vraagt spr., of het onderwijs op de scholen niet kan aansluiten aan de Am bachtsschool en informeert naar détacheering van eerkrachten der Middelbare Meisjes school, naar andere middelbare scholen en wel in verband met de salarieering. Ook vestigt bij de aandacht op eventueelen openbare scholenbouw, waarbij naar zijne meening vooral op het onderwijsbelang en niet slecht^ op de financieele gevolgen gelet moet worden. Wat de boschschool betreft, vraagt spr., waar het gebouw zal geplaatst worden. (Dr. Kuenen komt ter vergadering).^ Mevr. MAARSCHALL informeert naar de schoolbaden en meent, dat hierin ver betering aangebracht moet worden. Verder vraagt zij, spoed te betrachten bij de uitvoering van het raadsbesluit inzake de stichting der school voor voorbereidend L. O., opdat deze in den. loop van dit jaar nog ge opend kan worden. De heer KOPPEN maakt enkele bemerkin gen over het begeleiden der kinderen naar gymnastiekonderwijs, de overplaatsing van onderwijzers en over de vacanties der con cierges van de badhuizen. De heer BOES zou gaarne hooren, welke plannen ten opzichte van de boschschool bestaan. Als de gemeente niets doet, kan moge lijk de bestaande vereeniging voor stichting van een boschschool steun verleend worden. Spr. zou gaarne willen, dat bij het voor bereidend L. O. wat vlugger te werk werd gegaan. Ook hoopt hij, dat spoedig een plan komt tot stichting van zoo'n school in het noorden der stad. Verder gaat hij na de nuanceering der 7e klassen. Waarom laat men niet de keuze aan de ouders, zoolang er plaats is op de scholen, zooals zij de keus hebben, wanneer een kine voor het eerst naar school moet Dat .be hoeft niet alleen uit een standenooppunt te geschieden. De ouders kunnen wel andfre reden tot overplaatsing hebben en het gaat daarenboven slechts over een klein aantal kinderen. Spr. informeert naar het feit, dat aan enkele scholen geen oudercommissies bestaan. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM dankt den wethouder van onderwijs, dat deze eerlijk bekend heeft, dat ten aanzien van het lager huishoudonderwijs er nog een leemte te Haarlem bestaat. De stichting eener dergelijke school is om technische redenen nog niet mogelijk. Dan is het woorcTaan mr. BRUCH, die allereerst de kwestie der buitenschool be spreekt. Spr. kan m.ededeelen, dat met de betreffende vereeniging verschillende be sprekingen hebben plaats gehad. B. en W. hebben sceptisch gestaan tegenover de plaats der stichting en over het feit, dat in de nabij heid der- te stichten school een inrichting voor tuberculose-lijders was. De schoolarts was tegen het terrein. B. en W. zijn in Leiden, en Den Haag de buitenscholen gaan bekijken en hebben een onderhoud gehad met prof. Gorter en dr. v. d. Ka teele. Beide deskun digen hebben het terrein bekeken en de een vond het schitterend en de ander een ideaal. Bij de buitenschool te 's-Gravenhage zijn de lighallen gelegen. Bezwaren daartegen bestaan in de practijk niet. Toen hebben B. en W. zich met de be treffende vereeniging in verbinding gesteld. Een eerste voordeel is, dat het terrein goed is, een tweede, dat men het kan krijgen voor bijna niets (f 3C0 per jaar), een derde, dat het gelegen is in de nabijheid van liet prov. ziekenhuis, waarvan men voeding en licht kan verkrijgen. Haarlem moet de medische en sociale verantwoordelijkheid dragen, dat de kinderen, die er moeten komen, er ook werkelijk komen. Daarover is zeer ernstig gesproken. Als de schoolarts voordraagt, keurt de arts der boschschool. Is hun gevoelen gelijk, dan wordt l et kind geplaatst. Is er verschil van meening, dan beslist de zgn. medische commissie. Welke kinderen moeten naar die school Die kinderen, die slap zijn, maar wier slapte hoogst waarschijnlijk een tufcer- culeuse infectie als oorzaak hebben. Een ge- zondheidsschool is voor dit soort kinderen geen panacee. Het bestuur der vereeniging is bereid tot elke reconstructie, door den raad gewen cht. B. en W. zullen daarom met de v ereeniging zoo spoedig mogelijk verder overleggen, tenzij de raad nu mededeelt, dat niet samen gewerkt moet worden met die vereeniging. Spr. komt nu tot de schoolruim te. Er is bijna geen gemeente van de beteekenis van Haarlem, waarin het gemiddelde per klasse zoo laag is. Dat der aanvangsklasse is ier 31 4/27 leerling en bijv. te Amsterdam 36,2. Wel is er het merkwaardige verschijnsel, dat er veel scholen in de binnenstad zijn, maar dat men aan den buiten! ant nog wel een nieuwe wenscht. Spr. noemt een aantal scholen, gemakkelijk bereikbaar vanuit het Amsterdamsche kwartier, waar van het aantal klassen de helft minder dan 25 leerlingen telt. Van overbevolking is geen sprake. Met de electrificatie op de scholen wordt spoed betracht en ook het verdere onderhoud vindt geregeld plaats. B. en W. hebben het gymnasium nooit willen onttronen, maar alleen cpgen erkt, dat bezwaren tegen het gymnasium werden geen plein pouvoir gegeven te hebben, op De heer KOPPEN becritiseert het sjou- deze basis voort te gaan. wen met gemeentelijke diensten naar an. e s De heer PEPER bespreekt ook de kwestie - e t uw in en vindt het bedrag thans gevraagd, der buitenschool en maakt verdere ver- h h;- v t £en edige defini_ schillende opmerkingen. Spr. uit zijn ont- r stemming over het feit, dat de eenvoudige /'f regeling. verbouwing van lokalen der school aan de beantwoording door wethouder REI- Bakkerstraat nog niet voltooid is. j NALDA wordt het voorstel van B. en W. De heer CASTRICUM meent, dat de aangenomen. wethouder slechts de kwestie gesteld heeft, of van gemeentewege de buitenschool ge sticht moet worden of in samenwerking met de bestaande vereeniging. Spr. is voor het voorstel van B. en W. De heer PEPER dient een motie in, waarin B. en W. uitgenoodigd worden, te zorgen, dat met den aanvang van het cursusjaar 19271928 gevolg gegeven wordt aan het advies van de onderwijs-vakorganitaties ten opzichte van schoolruimte bij het L. O. in het Amsterdamsche kwartier. Wethouder BRUCH geeft een nadere verklaring van de meening van B. en W. over het al- of niet-samenwerken met de bestaande vereeniging. Wethouder Reinalda wenschte als minderheid in elk geval een openbare school. Zoo zijn er misschien meerdere wenschen, ook bij den raad. Spreekt de raad zich echter niet uit, dan kunnen B. en W. verder onderhandelen met de ver eeniging. Spr. beantwoordt voorts nog enkele op merkingen. De motie-Peper heeft bij aan neming het gevolg, dat parallelklassen ge sticht moeten worden. Het is beter, eerst inschrijvingen voor deze school af te wachten. De heer CERRITSZ wijst er op, dat er een raadsbesluit ten opzichte van de bui tenschool is. Wil men daar geen uitvoering aan geven, dan moet men met een nadere regeling bij den raad komen. Men weet op het oogenblik ook r.iets over het terrein. Ook de toelating der kinderen is thans niet te beoordeelen. De S.D.A.P. kan niet af wijken van de uitvoering van het betreffende raadsbesluit zonder dat deze zaak voldoende schriftelijk voorbereid is. Spr. meent, dat de voorzitter van den raad ook tegen dezen gang van zaken den raad brd moeten beschermen. De VOORZITTER meent, dat de raad gevoegelijk af kan wachten de nadere schrif telijke uiteenzetting. De wethouder heeft echter voldoenden uitleg gegeven. Daarover kan de raad zich riet beklrgen. Wethouder BRUCH merkt op, dat B. en W. pogingen genoeg gedaan hebben, het raadsbesluit uit te voeren. Er heeft zich een incident voorgedaan, de heer Peper wenscht daar haring of kuit van en B. en W. geven uitleg. Wenscht men een openbare school, laat men daar dan blijk van geven, maar anders gaan B. en W. verder onderhan delen. Het betreft thans een zakelijke mede- deeling. De heer PEPER trekt zijn motie in. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Ruiling grond. B. en W. stellen voor, met A. van Hooff eer.ige ruiling van grond aan te gaan aan de Brouwersvaart. De heer MJEZéRUS is hier tegen. De gemeente is bij ruiling in het nadeel. Spr. zou daarom aanhouding van het voorstel willen tot nader onderzoek. De opstal is slechts een vierde deel waard van den prijs, welken de gemeente er volgens het voorstel voor moet geven. De heer ROODENBURG becritiseert het, dat eerst nu een nader crediet wordt aangevraagd voor het maken van een toe gangsweg. Is de zaak eerst zoo slecht voor bereid of heeft men maar weer een onvol doend voorstel ingediend? Wethouder REINALDA merkt op, dat de stukken ter visie zijn gelegd vóór tot uitvoering van het raadsbesluit werd over gegaan. Uit het rapport, gevoegd bij de teeke- ningen, bleek, dat noodig was het bouwen van een keermuur. De raad heeft dus met volledige kennis van zaken het voorste! behandeld. Nu komen B. en W. met een voorstel tot het vervolmaken der zaak. Er is ook een belang voor den betrokkene Verzoek verkoop bouwterrein. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschik ken op het verzoek van F. J. Spee, opnieuw een voorstel in te dienen, om hem 446 M2 bouwterrein, gelegen aan de Kruistochtstraat hoek Zomervaart te verkoopen. De heer v.d. Kamp heeft een voorstel ingezonden, het voorstel aan te houden. Wethouder REINALDA weet niet, welke i de motieven van de heer v.d. Kamp zijn. De heer PEPER meent, dat de heer v.d. Kamp zelf gaarne bij de behandeling aan wezig wil zijn. De heeren Roodenburg, Klein Schiphorst, v. Santé en Wolzak dienen een voorstel in, aan Spee 446 M2 grond te verkoopen tegen f 17 per M2. Wethouder REINALDA merkt op, dat dit hetzelfde voorstel is, als een vorige maal door den raad verworpen is. Het voorstel tot aanhouding wordt aange nomen met 244 stemmen. Hierna gaat de raad in geheime zitting. Tegen 7 uur wordt de openbare vergade ring heropend. De woningbouw aan de Pijlslaan. Indertijd is aan den heer C.M.W. v. Em merik, aannemer van den bouw van 182 woningen aan en nabij de Pijlrlaan alkier, surséance van betaling verleemd. De vor deringen ten latte van den heer Van Emme rik bleken toen 154.000 te bedragen. Later is gebleken, dat de schulden uit het restant der aanneemsom niet konden worden vol daan, doch daartoe in totaal ruim 15.000 te kort kwam. Door jde bewindvoerders is toen verzocht, 15.000 boven de aanneem som uit te keeren. B. en W. stellen voor, dit verzoek van de hand te wijzen, daar op het tijd" tip der verleening van de surséance van betaling het nog uit te betalen gedeelte van de aan nemingssom voldoende kon worden geacht om den bouw te voltooien. De heer GERRITSZ is voor het voor stel van B. en W. Met het standpunt der bewindvoerders kan hij zich niet vereeniren. Spr. gaat de geschiedenis der verleening van de surséance van betaling na. Op het tijd'tip dier verleening was er voldoende geld aanwezig, om de schuldeischers te voldoen. Dat is ook later in een rapport vastge:teld. Als er iemand aansprakelijk gesteld moet worden, zijn dat de bewind voerders. Deze hebben de veronderstelling gewekt, dat de schuldei-diers voldaan zou den kunnen worden. Waarom wendt men zich tct de geneente, nu deze dit werk aan besteed heeft? Spr. ziet ook geen enkelen grond van billijkheid. Men roert de knoeierij met het schilderwerk aan daardoor zou het schil derwerk meer gekost hebben. Maar dat geschiedde vóór de surséance van betaling. Dat schilderwerk was door den aannemer onder-aanbesteed, dus daaraan heeft de ge meente geen schuld. Spr. ziet dus noch rechts-, noch billijk- heidsgrond voor vergoeding. Vroeger is de schade op ƒ20.000 begroot, thans weer hooger. Men is in die schatting dus nogal vrijmoedig. Men vraagt ƒ15.000 onder het motief, dat, als de arbitrage slecht uitvalt, de gemeente nog meer zou moeten betalen. Spr. kan zich niet indenhen, dat de arbitrage commissie de gemeente in l.et ongelijk zou stellen. Uit angst voor mogelijk eenzijdige uitspraak behoeft rr.en niet cp zij te gaan. Als de schulaeiscl ers te kort komen, is dat niet de schuld der gemeente. De raad heeft te letten op de belangen van alle ge- beter zouden behandelen dan de aannemer alleen. Maar is dat nu een reden voor ver goeding Toch wil men de gemeente laten vergoeden. Alle aannemers zijn technisch bekwaam, een werk uit te voeren. Maar de Aannemers- bond acht het billijk, een werk aan den laag- sten inschrijver te gunnen. Want zou men dit niet doen, dan wordt op dien persoon het odium geladen, financieel niet krachtig te staan. De heeren zien de zaak van het aannemersstandpunt. Spr. zal het oogenblik zegenen, dat men de aannemers er buiten laat. De heer JOH. VISSER (C.H.) „Ver kiezingen 1" Wethouder REINALDA „Niet om de verkiezingen. Dat is klein-politiek gedoe van den heèr Visser, zooals wij dat van hem ge wend zijn." Spr. gaat verder na, hoe de stukken uit wijzen, dat er een bankgarantie was. De be kwaamheid was er ook en B. en W. werden geadviseerd, het werk aan Van Emmerik te gunnen. En nu is het mis geloopen 1 Moet men nu zeggen, dat de gemeente het werk niet aan v.Emmerik had moeten gunnen? Het gaat om een vermoedelijk proces voor de gemeente. M<oet men de zaak nu afkoopen In een adres wordt van f 20.000 schade gesproken en men vraagt f 15.000. Voor den Raad van Arbitrage wordt f 40.340 gevraagd. Het kan nooit, dat men voor indirecte schade, door het geknoei met het schilderwerk veroorzaakt, f 25.000 vraagt. Spr. herinnert aan uitspraken van den Raad van Arbeid betreffende geschillen met de aannemers, waarbij het recht naar een zijde overhelde en een verwrongen recht wOrd. Moet men nu voor zoo'n rechtspraak wij ken Spr. wil een onrecht niet afkoopen. Afge wacht moet worden het verloop der proce dure. Wordt de gemeente veroordeeld en is dit -maar even volgens de gewone rechts- practijk van dien' Arbitrageraad, dan zullen B. en W. niet aarzelen, een beroep te doen op den raad, de kwestie aan het burgerlijk recht te onderwerpen. De heer KEESEN dient een voorstel in, waarin de raad zich uitsrpeekt, bij aan neming van het voorstel-Roodenburg of bij arbitrale uitspraak in de uitkeering te be grijpen het loon, uit te betalen aan de schil dersgezellen. De heer PEPER trekt nu zijn voorstellen daarom wil hij medewerken tot ruiling van m.eentenaren. Of de huurders moeten ce- B. en W. stellen voor, den heer B. Bult- I geraakt en dat" men daarom is tegemoet huis, onderwijzer aan school 4 over te plaat sen naar school 24, en den heer C. J. Knop, onderwijzer aan school 31, over te plaatsen naar school 32. Aldus besloten. DE BEGROOTING VOOR 1927. Hierna worden de algemeene beschou wingen gehouden over hoofstuk VIII, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. der gemeer.te-begrooting voor 1927. De heer GERRITSZ stelt voor, geen algemeene beschouwingen te houden, omdat deze toch geen nut hebben. De heer PEPER gaat hiermede niet accoord. Besloten wordt, de beschouwingen te houden. De heer PEPER maakt verschillende be merkingen, o.m. over de bevolking van de scholen 13 en 14. Het advies van de onder wijzers-organisaties, daar parallelkhssen te maken, is door B. en W. naast hen neergelegd. Spr, betoogt de noodzakelijkheid van den bouw eener nieuwe school in het Amster damsche kwartier. Hij klaagt er over, dat in sommige scholen geen electrisch licht is en becritiseert het onderhoud der scholen. De heer GERRITSZ zal ook slechts enkele opmerkingen maken en geen breed-opgezette beschouwingen houden. Het blijkt, dat er vooruitzichten Zijn voor het gemeentelijk lyceum, maar aan het be houd van 't gymnasium behoeft niet getwijfeld te worden. Voor het M.O. is een goede plaats weggelegd. Spr. bespreekt dan het onderwijs aan de Mi id. Tecnn. School en vraagt, hoe de ge zondheidstoestand daar is, de resultaten der examens, enz. De schooldagen zijn reeds lang en er wordt een verlenging gevonden denr het verrichten van avondwerk, waarvan 3 a 4 uur het minimum is. Men overlaadt dnrdoor de leerlingen. Voor dezen is geen grhgealieid, zich karaktereigenschappen of andere ontwikkeling eigen te maken. Zij Zij i afgewerkt tegen den tijd, dat de vacan ties beginnen. Er wordt ook te veel met proe ven gewerkt. Die jongelui krijgen een een zijdige opvoeding daar en spr. zou gaarne vernemen, waarom aldus het onderwijs daar geleid wordt. Zou niet wat meer ruimte willen komen aan den smaak van den tegen- woordigen tijd. Het gymnacium en l.et geheele M. O. gaat goed en de sombere profetieën te dien opzichte zijn gelukkig niet ver wezenlijkt. Wat de Midd. Techn. School betreft, daar wordt veel van de leerlingen gevergd. 44 tot 50 lesuren zijn er. B. en W. zullen aan de gecommitteerden in het college vragen, die zaak in het midden te brengen en B. en W. daaromtrent te berichten. Het gemeentebe stuur heeft daarover echter weinig te zeggen. Zelfs is eens door B. en W. een opmerking gemaakt over het feit, dat een gebouw drie maal geopend is en dat daarbij telkens cham pagne geschonken is. Maar uit Den Haag werd geantwoord, dat wij daar niets mede te maken hadden en hadden te betalen. Spr. legt uit, dat men minder dan vroeger op de scholen leert de techniek van het ge heugen. Er is reeds beweerd, dat het werk eerst op gymnasium of H.B.S. begint. Spr. twijfelt er aan, dat de nieuwe schoei voor voor bereidend L. O. 1 September 1927 geopend zal kunnen zijn. De kwestie van het begeleiden van leer lingen op de fiets zal onderzocht worden. Hef voorbereidend L. O. is niet het sterk ste onderdeel van het onderwijsbeleid van den grond. Betaalt de gemeente nu te veel voor de verbetering van den plaatselijken toestand? Dat ontkennen B. en W. Het iroet de ge meente iets waard zijn, tot verbetering te komen. Spr. legt uit, hoe men tot den prijs van 27.300 is gekomen. Dit bedrag is normaal en van eert gift kan niet gesproken worden. Een deel van het bedrijf van den betrokkene wordt door de ruiling hem ont nomen en nu kan hij het. geld der ruiling gebruiken voor vernieuwing van dat deel van dat bedrijf, hoewel dit bedrag niet vol doende is, zoodat ook hij een financieel offer moet brengen. De heer MIEZéRUS dient een voorstel in, het voorstel aan te houden en B. en W. uit te noodigen, nadere voorstellen in te dienen. De heer WOLZAK is voor het voorstel van B. en W. Spr. gelooft, dat de gemeente wel economischer had kunnen werken. De voorgestelde prijs is behoorlijk. Maar thans kan men moeilijk anders handelen. Daaren boven heeft de man eeh bedrijf, waarvan het gedeeltelijke verlies vergoed moet wor den. Het is ook heel begrijpelijk, dat iemand, die er kans toe ziet, haalt, wat er van te halen is. Spr. is echter van oordeel, dat in derge lijke gevallen Openbare Werken de zaak beter in stilte kan voorbereiden. Wethouder REINALDA antwoordt, dat wanneer er van uitbreiding sprake is, de belangen der particulieren tegengesteld zijn aan die der gemeente. Niet de volle waarde van 100% moet vergoed worden aan de par ticulieren. Moet m en wacl ten met het ma ken van de brug, tot alle noodige grond eigendom der gemeente is? Dat geeft be lemmering. De ccnsequentie van het aan vaarden van het uitbreidingsplan daar ter plaatse is, dat n.en een cffer brengt en op billijke wijze den grend in eigendom tracht te verkrijgen. Daarenboven moet de man te gemcet gekon en worden in het gedeeltelijk verlies van zijn bedrijf. De heer VAN LIEMT vraagt, of de heer Miezcrus wel een uitgerekend heeft, welke Wethouder BRUCH deelt mede, dat de minderheid van B. en W. voor het voorstel van den keer Roodenburg is en wel uit een oogpunt van wijs beleid en practischen zin. Het voorstel Roodenburg wordt verworpen met 1511 stemmen. Voor de leden Klein Schiphorst, Miezérus, Wolzak, de Boer, J. Visser( C.H.), De Braai, Keerkens Thijs- sen, Brucb, Roodenburg, Berdenis van Ber- lekom en J. Visser (R.K.). De heer KEESEN trekt zijn voorstel in, doch behoudt zich het recht voor, het later opnieuw in te dienen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen^ Om 8 uur wordt de vergadering dan ge sloten. De agendapunten, welke niet be handeld zijn kunnen worden, zullen in een j oen. volgende vergadering, welke waarschijnlijk j over 14 dagen plaats zal vinden, worden be- handeld. kogels, neerzonk. De moordenaars dwongen at vrouw bij het afmaken van haar echtge noot tegenwoordig te zijn Nadat hij was neergeschoten, werd Leurs met klewangs bewerkt De assistent-resident Karsen ont zette de weduwe en weezen na een ge vecht, waarbij de communisten 21 dooden kregen, zestig werden gevangen genonen. Naar het „Nieuws van den Dag v N. I nog meldt, werd de Amfcoineesche korpo raal Lohanupessy, die toevallig met jacht- verlof te Moeara-Kelaban in de buurt van de gevangenis vertoefde, aangevallen door eenige tientallen communisten, die uit auto's kwamen. Hij opende een snelvuur in ru'k een tempo, dat de aanvallers afdro pen, omdat zij meenden een brigade voor zich te hebben. In relatie met Csn'on. De recherrhe te Semnrang heeft een Se- heime vergadering overv-Ucn van de Chi- necsche Arbeidersvereniging „Kong Tong welke bijgewoond* werd door twaalf leden van de „Kuo-M'n-Tang". Gevonden ge schriften toonden aan, dat de vereeniging in relatie staal met Canton. Thans duizenden roodc kaarten ingeleverd. De twaalf marechaussee-brigades te Padang gearriveerd. Uit Batavia wordt gemeld: Communisten passen Dij hun terreursys- teem in de Ommelanden te Padang de vol gende methode loc: Twee partijen, welke ieder onderver deeld waren, hebben maandenlang kaarten voor de „Partij-Communist-Indonesia" ver kocht. De leiders van de onder-secties geno ten een tiende deel van de entrees en con tributies. De rest werd via taliooze sectie leiders naar de hoofdleiders gezonden. In totaal zijn er duizenden ontvangen. De hoofdleider Sipatei terroriseerde niet per soonlijk. Hij trachtte wel sympathie te win nen. Er zijn thans duizenden roode kaar ten ingeleverd. Te Padang zijn de twaalf brigades mare chaussee, komende van Java onder de grootste belangstelling gearriveerd. Zij zijn bgstemd voor Padang, Padang-Pandjang en Fort de Koek. De landvoogd heeft telegrafisch den re sident van Padang verzocht het spoorweg personeel hulde te brengen voor zijn gedrag en houding in de gepasseerde moeilijke da- talen, als de lact op het woningcomplex gelegd wordt, of de belastingbetalers moeten betalen, als de gemeente het geld geeft. Dan is het Sijmen betaal. Maar rpr. acht dit niet juist. Als de arbitrage ten nadeele der gemeente uitvalt, zal men gedwongen moe ten betalen. Maar spr. kan er niet toe mede werken, vrijwillig te betalen. De heer KLEIN SCRIPHORST kan Zich voorstellen, dat de staat, alle schuld eischers te kunnen betalen oogenschijnlijk juist geweest is» Maar wanneer vcorge. pie- geld wordt, dat bij verdere levering door leveranciers, de gelden wel betaald kunnen worden waardoor door leveranciers zelfs bedrijfskapitaal er in gestoken if, en dit ioept later mis, dan meent ipr., dat de opdracht gever, in dit feval de gemeente, die schade meet vergoeden. Wat de arbitrage betreft, deze viel vroe ger altijd ten nadeele der aannen.ers uit. Als dat nu is ten voordeele van hen, dan is het nu pas goed. Het schilderwerk, aan de woningen uit gevoerd, is 100 te duur en alleen dit is reeds een reden, dat de arbitrage ten voor deele van den aannemer uitvalt. De heer ROODENBURG was aanvanke lijk voor afwijzing van liet verzoekschrift, omdat geen steekhoudende motieven aan gevoerd zijn. Er kan echter een billijkheids- motief zijn, reeds door den heer Klein Schip horst aangevoerd. Spr. gelooft, dat de kansen van arbitrage voor de gemeente slecht staan. Spr. stelt daarem vcor, om, van het aan hangige gedirg af te zijn en zonder eer.ige verplichting te erkennen, de bewindvoerders f 15.CC0 te geven. De beer 1-EFER stelt voor het bedrag op f 16.330 te stellen. Verder stelt hij voor, er toe mede te werken, dat de gedupeerde schildersgezellen alsnog het achterstallige weekloon uit te betalen. De beer VI C LZAK meent, dat er een grond van billijkheid is vcor vergoeding. Er is belangrijke schade geleden bij de uitvoering van het schilderwerk en daar moet eenige schadevergoeding voor gegeven worden. De heer CASTRICUM vraagt nadere inlichtingen over het gunnen ar_n den aan nemer. Het toezicht door de bewindvoerders B. en W. Er is wel iets gedaan en men is er j Roodenburg en v. Santé. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. vergoeding gegeven moet worden bij ont- {s allesbehalve geweest, wat het zijn mo-st. eigening voor gekapitaliseerde tedrijfs- Spr. maakt nog verdere opmerkingen, welke schade. Spr. gelcoft, dat de gemeente thans door het rumoer in den raad niet te verstaan goedkooper uit is, dan in het eerste geval. Wethouder SLINGENBERG gelooft niet, dat als principe aangenomen moet worden de meening, dat gekapitaliseerde bedrijfsschade vergoed meet werden. Het vcorstel-Miezérus wordt met 21—-6 stemmen verworpen. Voor de leden Mie zérus, De Beer, J. Visser (C. H.), De Braai, Die van f 40 cn 63 vervallen. Naar het „U D." verneemt, zullen de bankbiljetten van 40 en 60 met ertijd vervallen, terwijl nog een nieuw biljet van f 50 zal worden ingevoerd. Hierin zcu de oplossing le zoeken zijn, waarom de b'ljetten van 20 zijn uitge geven. Bij het partijbestuur der Communistische Partij is, naar „De Tribune" meldt, bericht ingekomen van den heer H. Sneevliet, dat hij voor zijn lidmaatschap van het partij bestuur en voor alle andere func ies in de Communistische Partij Holland moest be danken. Van den heer E. Bouwman is eveneens bij het partijbestuur bericht ingekomen, dat hij als lid daarvan bedankt. Hoe lui'enant Simons sneuvelde. De moord op den heer Leurs. Weerzinwekkende tooneelen. De speciale correspondent van Aneta meldt uit Sawahloento het volgende: Alle hoofdleiders van den opstand op Sumatra zijn gevangen of gedood, met uitzondering van Taib. Het gevaar voor verdere aanslagen is geweken Het trein verkeer via Siloengkang naar Moeara- Kelabau wordt door militairen bewaakt, aangezien wraakneming van kleine benden niet uitgesloten wordt geacht De tunnel bij Sawahloento wordt zeer scherp bewaakt, Sawahloento is omringd door militairen en politieposten Het autoverkeer is des avonds verboden De politie k«..ft in de hoofdstad een 21- jarig jongmensen au.gehouden, die onrecht matig te Amersloort een po. tkwitantie ten bedrage van 20C had geind De politie beefi het zondenregister van dezen jeugdigen vriend een; nageplozen en heeft de ervaring opgedaan, dat zij hier met een gcraffineerden deugniet te doen had. Het bleek, dat hij al, knaap van veertien jaar als jongde bediende bij een firma in ijzerwaren op de Gelderschekade in betrek king was gekomen. In November 1925 zegde Lij zijn betrekking op met de mededeeling, dat hij zijn positif ging verbeteren. In 1926 had hij geen werk, doch leefde op grooten voet. Hij gal veel geld uit en maakte met zijn vriender .goeden sier. Waar het geld vandaan was gekomen, is nu gebleken. Hij wist op een ot andere manier tot de kan toorlokalen van zijn vroegeren patroon door te dringen Men neemt aan, dat h:j via een zolderluik van bet dak af is binnengekomen, doch niet onmogelijk is het, dat hij met val- sche sleutels de vocdeur heeft geopend. Hoe het ook zij, hij wist de sleutels van de brandkast te vinden en maakte deze open. Een bedrag van 500 werd gemist. Op straat gekomen heeft hij de sleutqls in het water geworpen: had hij dit niet gedaan en te weer op hun vroegere plaats gehangen, dan had men nooit aan diefstal van „bui ten af" gedacht. In Augustus van het vorige jaar drong hij opnieuw het kantoor binnen en brak een paar lessenaars open. Ditmaal nam hij een bedrag van zestig gulden mede. Ook nu I zocht de politie tevergeefs een spoor van Ik doorkruiste het geheele verzetsge- ,,en bied, alles is rustig, in het Soloksche wordt Dezer dagen ontving zijn vroegere patroon de veldarbeid gewoon verricht Siloenkang e£n verzoci£ 0!T1 0fferte van een koopman is uitgestorven, Moeara-Kelaban is zeer rus tig, Padang-Siboesoek en Tandjoeng-Gam- paloe zi;n verlaten Totaal zijn 900 per- in Amersfoort Zooals gebruikelijk is, werd onderzocht of de tirma met hem in relatie stond. Uit de agenda bleek, dat dit het sonen gearresteerd. Moearo, een belangrijk j g£va[ was yre, md vond men net dus toen nog steeds mee bezig. Spr. bespreekt de eenkeidsschool en vraagt, of altijd in den wensch der ouders tot plaat- ring der kinderen toegestemd rr.oet worden, waardoor op de eene school de klassen te klein en op de andere de klassen te groot worden. Spr. gelooft, dat n en dit niet n.oet doen, omdat veelal alleen een andere school gewenscht wordt, omdat rren een school niet netjes en fatsoenlijk vindt. Ongelegitin eerde 'keuze alleen om deze reden is in strijd met de bedoeling der wet. B. en W. zijn voor het behoud der ouder commissies. De heer GEkRITSZ heeft zich geërgerd Overplaatsing bureau Keu ringsdienst van Waren. B. en W. stellen voor: 1. Met intrekking van het bepaalde sub. Ic van het raadsbesluit van 3 Maart 1926, en behoudens goedkeuring van den Minister van Arbeid, I.andel en Nijverheid, over te gaan tot overplaatsing van de administratie van den Keuringsdienst van Waren vanuit perceel Karrpersingel 4 naar het perceel Botermarkt 1*0, zulks tr.et ingagn van een aan de mededeeling over de buitenschool, j dccr Eurgen eester en Wethouders te be- De raad kan deze zaak nu niet beoordeelen. j-a]en datum en En komt er geen n otie, dan gaan B. en W. j pj -pen ge; ceve van de inrichting van het verder onderhandelen met de vereeniging. I erceej pctertrarkt 10 vcor huisvesting der TTo «rooV liaH <;rhriftehik voorbereid moeten 1 i ra- i *- administratie van den Keuringsdienst voor- De zaak had schriftelijk voorbereid moeten worden Er zijn buitengewone overwegingen zijn. Spr. informeert, waar het geld der ver goeair.g vandaar, moet komen, van de ge rr.eer.te of van de bewcrers. Wethouder REINALDA antwoordt op de laatste vrarg, dat die gelden op de be woners verhaald moeten worden. In de adressen is met geen enkel woord gesproken van het schilderwerk. Die kwestie van het schilderwerk is onder zocht. Volledige overeenstemming is te dier Zake bereikf en bewindvoerders hebben ver klaard, dat geen geschil hieromtrent meer bestaat en hebben van de rechten daaromtrent afstand gedaan. De gemeente staat los van den onder aannemer van het schilderwerk. Van de knoeierij met het schilderwerk heeft de aannemer schade ondervonden. Maar moet deze verhar ld worden op de gemeente De knoeierij vond plaats vóór de surséance van betaling. De gemeente heeft geen sur séance van betalihg verleend, ook niet ge vraagd, want zij had er geen behpefte aan. De aannemer lieeft die gevraagd, om niet failliet verklaard te worden. Er :s geen spr-''.e van, dat de oude schuldeischers voor de surséance van betaling voldaan zullen wor den en cp het voldoen der nieuwe schuld eischers na de surséance is nog een tekort van f 18.CC0 behalve de memorieposteri. Er is i-iemard die de bvernnciers voor knoopount voor Djambi, is nagenoeg zon der verkeer De stemming onder de Europeanen te Sawahloen'o is zeer rustig en opgewekter en minder geprikkeld dan te Padang. Over het sneuvelen van luitenant Simons zijn nog de volgende bijzonderheden te ver melden de naam van den koopman niet in het kaartregisier voorkwam Er werd verder gezocht en toen trol men den naam aan in het orderboek. Hierin stond nog een oude rchuld van den koopman aan de firma vermeld. Er werd over gecofespondeerd en het gevolg was, dat de boekhouder zich naar Amersfoort De auto, waarin luitenant Simons zat, begaf. De koopman verklaarde, dat de post werd gesommeerd halt te houden Hij betaald was en toonde hem de kwitantie, meende met politie te doen te hebben, £r werd geïnformeerd bii het postkantoor waarom hij uit den auto stapte, doch toen en j,;er bw-am men lot de ervaring, dat de hij bemerkte, dat hij verzetslieden voor zich i vroegere bediende de pestkwitantfe had ge had, sommeerde hij hen zich over te geven. ;nd bad met mam en adres voor de Op hetzelfde oogenblik werd een salvo ge lost, waardoor luitenant Simons doodelijk getroffen werd Omtrent den moord op der. wegbaas van den waterstaat Leurs te Siloenkang, kan het onderstaand worden medegedeeld: Honderden communisten, onder aanvoe ring van Salim. die gekleed was in een oude officiersuniform versierd met veel rood, kwamen aanzetten De troeoen droegen voor een deel roods hemden, allen hadden een band om, versierd met de Sovjet-emblemen Zij passeerden na den --nval op het station het huis van Leurs, die vader is van vijf jonge kinderen. Op de vraag wat zij van plan waren, werd hem geantwoord, dat men hem wilde ver moorden, hij moest zich op de eeuwigheid voorbereiden. Leurs antwoordde, dat hij 'ch zou overgeven indien zijn vrouw en inderen gesnaard bleven, wat de misdadi- •V-s beloofden Leurs ging daarop naar L» terwpl dé raak reeds 15 December te- meld, ter tesclikking van B. en W. te s«el- altruïsten aanzit.. De hot.tlever-ncser heeft kend was. De S.D.A.P. wü geacht worden, i len een crediet van ten hoogste f 3.550. gedacht, dat de bewindvoerders de zaak 1 huiten waar hij dadelijk, doorzeefd van ontvangst van het geld geteekend. Het gevolg was, dat de jongeman in zijn woning in de Jacob van Campenstraat door rechercheurs van het bureau Warmoesstraat gearresteerd wed Hij bekende en verklaar de tevens, dat hij bij de laatste inbraak in het kaartsysteem van zijn -roegeren patroon had ontdekt, dat de Amersfoortsche koop man nog 200 schuldig was Hij sch-eef het bedrag op, vernietigde de kaart en deed de schuld al zoc administratief verdwijnen. Zelf inde hij per postkwiiantie het bedrag. Bij ae huiszoeking vonden de recher cheurs een koffer met vijf kostbare bont mantels. Oogenblikkelijk werden deze her kend als afkomstig te zijn van een inbraak, die in November in een huis on de Heeren- rfracht gepleegd was. Aanvr-r'relijk ontkende de arrestant dat hij de inbraak gepleegd had en vertelde, dat hii de mantels an on bekenden' op het Pembr ""'tplein had ge kocht. Ten slotte viel hij toch door de mand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7