w Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. G2MENGD NIEUWS. Bankbiljet van krantenpapier. Het nachtelijk drama te Zundert. De nieuwe inbraak bij Ameling Merkes te Rotterdam. De onbewaakte overwegen. Het landgoed Kersbergen verkocht.1 Poging om beslag te leggen op de „Albert Cuyp". De „doofstomme" te Rotterdam verhaalt zijn levnsgeschiedenis. Als dames praten. Laag water Onveiligheid in Twente. Om een oude veete. Van uitputting gestorven. De Potemkin-film. Diefstal van een kostbaar beeld. Een spuwer. 5 Een damesgymnastiekclub. U5T HET ANÖ- f Onder de Radio-berichten: Hei Duitsch-Tnrksche handels- en kolonisa tie-verdrag te Angora onderteekend. Twee der gearresteerde Mexi- caansche bisschoppen zouden op vrije voeten zijn gesteld. De Fransche ministerraad hijeen. Geen vervroegde ontruiming van Rijnland. Het Duitsch-Turksch Handelsverdrag. De Pokken-commissie van den Volkenbond. Het Berlijnsche straatverkeer. De kabinetscrisis. Kerk en school in Mexico. De draadlooze verbinding LondenNew-Y ork. De Fransche Ministerraad. De toestand in China De gewelddadn in China. De griep te Berlijn. Het bemiddelingsvoorstel van Costa Rica. Het Poolsche ministerie Britsch kabinetsraad over China. De Ver. Staten en Nicaragua. MARKTNIEUWS. SOCIAAL LEVEN. Klachten van zieke mijnwerkers. M liiMill Het nieuwe biljet van Twintig gulden. t Met succes uitgegeven. Terwijl de Nederlandsche Bank nauwelijks 34 dagen geleden het nieuwe biljet van 20 gulden uitgaf, is thans reeds, naar de „Msb." meldt, een valsch biljet vervaardigd, dat door den „componist" met succes bij een Winkelier tc Rotterdam is uitgegeven. Dit nieuwe staaltje van valsch-munterij is behalve up tot date, nog bijzonder kras, doordat het valsche biljet vervaardigd blijkt te z:jn van krantenplaatjcs. In vele bladen hebben, zooals men weet, foto's gestaan van de voor- en achterzijde van het nieuwe bil jet. Jien dezer kranten drukte de foto's al op de ware grootte. Hiervan heeit de bankbiljsttenvervalscher teen dankbaar gebruik gemaakt. Hij knipte de heme foto s van voor- en achterzijde van het biljet zorgvuldig uit, nam een laaie lijm, bestreek beide hehten en plakte ze op el kaar. Na deze eenvoudige bewerking was zijn biljet voor het gebruik gereed, hetgeen uit do uitgifte is gebleken. Een winkelier nam het voor echt ia bewaring en kwam pas na derhand tot de ontdekking, dat bij een valsch biljet had ontvangen. Dat de uitgifte heeft kunnen plaats hebben uitsluitend aieraan te wijten, dat een groot e'! van het publiek de nieuwe biljeten nog met kent Immers, niet alleen dat dit krantenbiljet vaal-zwart van kleur is en er veel te smoe- ..eng uitziet, dan dat men het voor nieuw zou kunnen aanzien, beit het geen water merk (de bijen). Wanneer men het tegen het licht houdt, lichten de drukletters van hetgeen op de pagina achter de foto's heeft gestaan, duide- I i? °-a-.^eest oen op dee wijze be- langwekken d nieuws omtrent een damru- briek. Het biljet voelt door de fijns wel stevig aan, doch zal als men eenige keeren de echte biljetten goed heeft bekeken, door niemand meer voor echt kunnen worden aangenomen, kchuwd' Zi', inmiddeIs nad™kkelijk gewaar- Ket echte biljet bezit een watermerk, is jC :r?s® cn lichtgroen van kleur en heeft duidelijke zwarte letters. Het valsche is vaal, de teekening en de L. vL.Z,ljn onduidelijk, als men het tegen het licht houdt, ontbreekt het watermerk en ziet men drukletters. Bovendien is hit onge- l,.Pe( ,.eentr?le. recherche heeft 't valsche i>ji|€c thans m handen. Omtrent de noodlottige gebeurtenis, Dins dagnacht te half vier, te Zundert, waarbij de •"-jarige Stan Vermeiren door een schot van een maréchausée gedood werd, geeft het le g V°°r N'"Br" nog de volgende De slager Stan Vermeiren was nfkomstirf uit Kijsbergen en sedert een jaar ongeveer m-A oner van Zundert. De vreemdelingen, die bi; hem op bezoek waren, kwamen per auto mobiel, naar men zegt, uit België. De maréchausée. die reeds lang vermoed de, dat V., die in het vooral uit da mobili satie-jaren zoo bekende hotel-café-restau- ïant ,J!et v^apen van Nassau" woonde, de drankwet overtrad, hij had geen vergun ning meende in het bezoek der vreemde lingen een gunstige gelegenheid te hebben gevonden om aan haar vermoeden bewijzen blijde brengen. flfcrom werd de inval op touw gezet. Nauwelijks waran de maréchaussées binnen ■of V. greep naar een groot slagersmet om daarmede een der politiedienaren aan te vallen. Wat in het ondeelbaar oogenblik verder Is gebeurd, is moeilijk uit te maken, maar zeker is het, dat de rnaréchaussée die zijn leven bedreigd zag, greep naar zijn revolver. Hij legde zijn aanvaller met een schot neer. De slager was, zooals gemeld, op slag (flood. Het lijk werd in de gelagkamer neergelegd *n ijlings werd hulp ontboden, welke even wel overbodig bleek. Woensdagmorgen in alle vroegte heeft de burgemeester van Zundert, als hulpofficier van Justitie, een langdurig en nauwgezet 'onderzoek ingesteld en het parket uit Breda in kennis gesteld met het gebeurde. Het parket arriveerde spoedig en zette het onderzoek voort. Het drama heeft groote opschudding ver- Wekt m het dorp. Een andere lezing van Het gebeurde. Omtrent het nachtelijk drama, dat zich Dinsdagnacht omstreeks half vier in het wapen van Nassau" te Zundert heeft afge speeld, verneemt het „Dagbl. v. N.-Br." nader van de zijde van de familie van den jverslagene: Stan Vermeiren was Maandag naar de Bredasche veemarkt geweest voor den koop en verkoop van vee. Daar ontmoette hij een collega uit Achtmaal. Des avonds laat keer de men met een auto van Van B. uit Ginne- ken naar Zundert terug, waar V zijn vier gasten nog even wilde onthalen op een boterham. De auto bleef buiten staan. Even later kwam de veldwachter mededeelen, dat het licht van den wagen onvoldoende was en proces-verbaal volgde. Dit proces-verbaal moet nog door twee andere zijn gevolgd; een wegens verboden plaats voor het neer zetten van een auto en een wegens vloeken, omdat de verslagene op eenigszins ruwe wijze tegenover de politie zijn ontstemming te kennen gaf over het herhaaldelijk op treden der politie. Intusschen was de zakenvriend uit Acht maal even naar zijn woning gebracht. Het gezelschap bestond nu verder uit «Jrie mannen (twee uit Ginneken en de sla ger V.) de vrouw van V. en de dienstbode, fn totaal derhalve uit vijf personen. Dit ge zelschap trok zich in de huiskamer van Vermeiren terug, waar men met eten en praten den tijd sleet. Intusschen was hét ruim 3 uur in den nacht geworden. Eens klaps werd er voor de vierde maal geklopt. De vrouw des huizes ontstak het electrische licht in de gang en opende de deur. Twee marechaussees stonden direct in de gang. Vermeiren was spoedig zijn vrouw gevolgd. Tot dezen zei de een der marechaussées: „Vermeiren, wij moeien hier zijn". Vermeiren moet daarop hebben geant woord i „Je kunt alleen het café onder zoeken". Ter verduidelijking diene, dat V. geen vergunning had. Hij beheerde behalve een slagerij ook een hotel De wachtmeester antwoordde, dat hij ook 5n de huiskamer en keuken wilde wezen. Vermeiren vroeg toen inzage van het bevel- schrift van den burgemeester. De rnaréchaussée moet. naar men het blad van voormelde zijde verklaarde, zijn machti ging hebben vertoond, maar tevens den gummistok hebben gehanteerd, waarmee Vermeiren op het hoofd werd getroffen. Vermeiren viel toen ongewapend den marechaussee aan, hetgeen door de vrouw, dienstbode en vermoedelijk ook door de aanwezigen moet zijn geconstateerd. Het licht in de gang brandde. De maréchaussee moet toen hebben ge- roeoen: „Vemeiren. wij schieten!" Juffrouw Vermeiren sprong toen voor haar man en smeekte niet te schieten en' te denken aan haar twee imge kinderen. De marechaussées stieten de vrouw vao zich af «a drongen het café binnen. Een scïïet knalde en Vermeiren werd in I het been getroffen Hij viel, maar richtte zich direct op en liep wankelend toe op den maréchaussee, die schoot. Een tweede schot brandde los en trof Vermeiren in de zijde. Weer viel de slager neer, maar weer richte hij zich op. Eensklaps zonk de man neer achter het biljart, waarop een derde schot viel, dat Vermeiren midden boven in den schedel trol Onderwijl riepen de beide vrouwen om genade. De man richtte zich nogmaals op: de vrouw ving hem op, waarna beiden vie len; de man was dood; de vrouw bewuste loos. Er waren geen waarschuwingsschoten gelost Dokter de W. en een priester waren aan stonds ter plaatse, maar konden helaas geen hulp meer bieden. De burgemeester nam zoo spoedig moge lijk een verhoor af en ook het parket was Dinsdagmorgen weldra met dr. Hulst uit Leiden ter plaatse; om een onderzoek in te stellen. Het lijk is naar Breda voor sectie- onderzoek overgebracht. Naar het blad verneemt moet drankwet overtreding niet zijn vastgesteld en is Ver meiren tegen de politie alleen zoo opge treden, omdat hij als hotelhouder meende in zijn recht te zijn. De politie bewaart omtrent het gebeurde het stilzwijgen. Terwijl de politie haar onderzoek inzake de nieuwe inbraak bij Ameling Merkes aan den Goudscheweg te Rotterdam krachtig voortzet en ook buiten Rotterdam nasporin- gen doet, is de N.V. zelve wellicht door bedroefdheid over zooveel pech Donder dagmorgen aan het uitverkoopen geslagen. In vette zwarte letters staat op de winkel ruit te lezen: „Wegens inbraak worden de resteerende goederen tegen taxatieprijzen uitverkocht." Het publiek verdringt zich voor de vitrine, angstig loerkd door de etalage of er in den winkel nog niet iets van de geheimzinnige brutale inbrekers te bekennen zou zijn. Vele minder kostbare artikelen, waarvan de inbrekers het nut ze mee te nemen, blijk baar niet hebben ingezien, lagen kriskras in de etalage. (Msb j Naar aanleiding van het bericht in het U, D. waarin de vraag werd gedaan of auto matische aangloeiende seinlampen bij de na dering van treinen geen oplossing zouden kunnen brengen in de quaesfie der onbe waakte overwegen, heeft ir, H. P. Maas Geesteranus aan het HbL medegedeeld, dat reeds lang geleden proeven in deze richting zijn genomen, die echter op niets zijn uit- geloopen. Gebleken is nl. dat iedere schake laar die door een uispringend staafje van de locomotief in werking komt, na veertien da gen reeds defect is, zoodat het ondoenlijk moet worden geacht op deze wijze de over wegen te „beveiligen". Ook het geven van fluitseinen door den machinist, kan in de practijk niet worden doorgevoerd. In de eerste plaats niet omdat de machi nist, gezien het groot aantal onbewaakte overwegen wel aan het fluiten zou kunnen blijven, terwijl het bovendien zeer twijfel achtig is, of dergelijke signalen op een af stand van ca. 830 M, waarop zij nl. nut kunnen hebben wel waarneembaar zouden zijn. Ir, Maas Geesteranus erkende ten volle de moeilijkheden voor het publiek bij mist; bij helder weer echter kan ieder door zelt goed uit te kijken, ongelukken voorkomen. Dit laatste standpunt wordt, zeide hij, ook vol komen gedeeld door het Rijkstoezicht pp de Spoorwegen. Het bekende landgoed Kersbergen, aan den Ulrechtschen weg te Zeist, bij den in gang van de Dorpsstraat is verkocht aan een Zeister combinatie, die het landgoed als villapark gaat exploiteeren. „Kersbergen", „Carsbergen" of „Keers- berche", dateert reeds uit de 14e eeuw en moet eenmaal het jachthuis der bisschop pen van Utrecht geweest zijn. Mr. Josua van Eki, die de Ridderhofstad in 1854 kocht, liet de herinneringen aan het verleden wegne men en gaf aan het voormalig kasteel met zijn ronden toren den vorm van een gewoon vierkant landhuis. In 1885 werd de familie Crommelin te Zeist door erfenis eigenares se en bewoonde Kersbergen tot na den oorlog, toen meer groote landhuizen leeg kwamen te staan. Na nog eenigen tijd ver huurd te zijn geweest is het thans in spe culatieve handen overgegaan. De president der rechtbank weigert verlo! te geven. Namens den eigenaar, den heer Blitz, heeft mr. Bourlier Donderdag getracht bij den officier van justitie, mr. Rombach, te Rotterdam, beslag te leggen op de veel be sproken „Albert Cuyp". Zooals men zich herinnert, is dit schilderij j.l. Vrijdag bij een expediteur te Rotter dam door de justitie in beslag genomen. eD president van de rechtbank heeft ech ter het door mr. Bourlier gedane verzoek om beslag te mogen leggen, geweigerd, op grond van het feit, dat de zaak nog in voor onderzoek is. Een avontuurlijke loopbaan. Zcoals wij reeds berichtten, is de ge heimzinnige vreemdeling, die vijf maanden lang als „doofstomme" in een Rolterdamsch ziekenhui® verpleegd is en r.ich uitgaf voor een oud-soldaat van het Bri sche leger, eindelijk door de mand gevallen. Naar men weet heeft hij dezer dagen bekend al dien tijd doofstomheid gesimuleerd te heb ben, ook was hij geen Engelschman maar n Hongaar. Verschillende Engelsche bladen maken uitvoerig melding van dit zonderlinge geval. Zoo lezen wij in de „Daily Mail", dat het bedrog van den man eigenlijk ontdekt is doordat het opgevallen was, dat hij, wan neer de Hongaarsche consul tot hem sprak in de Hongaarsche taal, altijd zenuwachtig werd. Zondag j.l. schreef een dokter op zijn leitje: „Ge kunt spreken en ge kunt hooren". Dit joeg den man zoodanig den schrik om het hart, dat hij zijn bed uit sprong en den dokter te lijf wilde. Het blad deelt dan verder mede, hoe de bekentenis van den z.g. doofstomme luidde. Hij maakte een schriftelijke verklaring voor den Hongaarschen consul, welke in hoofd zaak op het volgende neerkomt. Hij is in 1894 in een plaatsje in Hongarije geboren. Zijn vader was een spoorwegarbeider, die aan den drank verslaafd was. Zijn moeder leed aan tering. Als jongen van tien^ iaar lie hij weg uit een inrichting en ging hij.te voet door Luxemburg naar Parijs. Later is hij weer naar zijn vaderland teruggekeerd. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij naar het front gezonden. Versrh liende ma- lea werd hij gewond, la het begin van 1918 werd hij ?n een asy! opgestoten als een ge vaarlijk krakzinnige, maar in het eind van datzelfde jaar werd hij weer als genezen on slagen. Hij is toen naar zijn moeder te ruggekeerd, die weldra stierf. Tijdens het roode bewind in Hongarije werd hij met vijf van zijn kameraden ter dood veroordeeld. Hij wist echter te ontsnappen en begon een handel in varkens. La er ging hij stelen met het gevolg, dat hij twee jaar gevange nisstraf veroordeeld werd. Hij ging naar \X eenen, waar een filmacteur hem den raad gaf te doen alsof hij doofstom was en op uie manier liefdadige menschen te bewe gen hem geld te geven om naar Rio de Janeiro te kunnen gaan. Hij leerde enkele teekens te maken met zijn vingers en sprak gedurende een jaar niet. Voordat hij naar Nederland ging, zwierf hij door Oostenrijk, Cchechoslovakije, Polen en Dui'schland. Tot zoover het verhaal van den „doof stomme De politieautoriteiten staan ech ter, volgens he Engelsche blad, zeer gere serveerd tegenover deze verklaringen en achten het geenszins uitgesloten, dat de man nog steeds aan het fantaseeren is. Ze hadden nog door willen gaan. Maandag zijn zestien draadlooze telefoon gespreken tusschen Londen en New-York gewisseld De verbinding was goed met on derbrekingen, die niet langer dan eenige se conden duurden. Een Amerikaanschc dame belde, meldt de „N. R. Ct.", een vriendin in Londen op en er ontwikkelde zich een gesprek, dat 28 minuten geduurd heeft en slechts afgebroken moest worden omdat een ander de „lijn aangevraagd had. Het vrien dinnen-praatje kostte 700 dollar of 1750 gul den! Als een sterk contrast bij vorig jaar, is vermeldenswaard, dat te Pannerden, waar een jaar geleden de dijk door het water be zweek, de Rijn thans zoo laag staat, dat een tjalkschip aan den grond zit en gelicht zal moeten worden. Naar uit Rijssen gemeld wordt, wordt daar de omgeving onveilig gemaakt door dieven, Zco werd, zooals wij reeds meldden, in het hulppostkantoor van het naburige Bomerbroek ingebroken. Voorts poogden in het Enterbroek, ve-moedelijk dezelfde personen, in een afgelegen boer derij hun slag te slaan. De boer, die zijn hond losliet, wist de dieven op de vlucht te jagen. In dc omgeving van Rijssen zijn Woens dagavond twee personen gesignaleerd. Ver moedelijk zijn het de bewuste Duitschers, die den aanslag pleegden op dc Deventer- sche politie. De politie is dag en nacht in de weer. Op het oogenblik worden verschillende wegen afgezet om de vluchtenden te kunnen arres teeren. Te Oostburg (Zeeland) ontstond, naar aanleiding van een oude veete, een vecht partij tusschen zekeren de M. en zijn zoon eenerzijds en de gebr. de R, anderzijds. Men ontzag zich niet daarbij van stokken en een degen gebruik te maken. Vader de M. werd zoo ernstig verwond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Een der gebr. de R. was met den degen bewerkt. Tragisch einde van een zwerver. Woensdagnacht werd door de politie te Roosendaal een man gevonden op het trot toir in de Molenstraat, die daar van uit putting was neergevallen. De agenten droe gen hem naar dc politiewacht, waar een geneesheer algeheele verzwakking consta teerde en den man naar het ziekenhuis Cha-itas liet vervoeren ter verpleging. Het bleek te zijn zekere J. H. uit Terneuzen, die zwervende was. Nog in den loop van den nacht is de man in bet ziekenhuis over leden. De exploitatie-commissie van het Spaar bank-gebouw en het bestuur van de Protes- tantsche Werkliedenvereeniging Gustaaf Adolf te Tiel hebben geweigerd hun zaal beschikbaar te stellen voor het vertoonen van de film Potemkin. Op het einde van November werd uit een R.-K. kapel te Briick, in het Rijnland, een beeld gestolen, voorstellende „De Moeder Gods". Aan het beeld ontbrak voor eenigen tij<f geleden een arm, terwijl het kindeke een hand miste. Nadien is het beeld, dat reeds in de 15de eeuw bestond, gerestau reerd. De lengte is 1,35 k 1.40 Meter. De kleeding van de madonna is rood geschil derd, terwijl de figuur zelf verguld is ge west. De kroon op het'hoofd van de Moeder Gods zit los en ter betere bevestiging van deze kroon is in het hoofd een groefje aan gebracht. Het is niet onmogelijk, dat de dief van olan is het'gestolen beeld, dat groote waar de heeft, hier te lande te koop aan te bie den. Maandag werd door mevr. W., wonende in de Voorburgstraat te Rotterdam bij de poli tie aan den Bergsingel aangifte gedaan, dat reeds sedert eenige maanden, des morgens tusschen 7 en 8 uur een onbekende tegen haar voordeur spuugt. Dinsdagmorgen heeft een agent in burger zich in de nabijheid van het huis van mevr W. geposteerd en een 52-jarigen man gear resteerd, die zich omstreeks den tijd, dat dit steeds voorkwam, aan de onsmakelijke daad bezondigde. De man werd toen onmiddellijk aangehouden en bleek G. J. H. te heeten. rijwielhersteller te zijn, wonende in de Voorburgstraat. Hij zeide niet tc weten, waarom hij dit deed en ontkende er zich reeds meermalen aan te hebben schuldig ge maakt. Het merkwaardige is, dat in den laatsten tijd reeds drie personen in Rotterdam op verschillende plaatsen geregeld hetzelfde deden als deze man. Men vermoedt, dat dit een ziekelijke afwijking is, welke zich pas in den laatsten tijd openbaart. Even vóór de Kerstdagen verscheen er in het R.K. dagblad „Ons Noorden", te Gro ningen, een advertentie van ongeveer den volgenden inhoud. „Een R.K. Damesgym nastiekclub kan nog eenige leden aannemen Leeftijd tusschen 70 en 80 jaar, dan zijn alle leeftijden vertegenwoordigd." De aandacht van de Roomsch-Katholie- ken in deze stad was daardoor 'gevestigd op de nieuwe gymnastiekclub, opgericht door dames uit den gegoeden koopmans stand. Tal van commentaren, uit den aart der zaak meerendecls lachwekkend, deder weldra de ronde. In de meeste gesprekken kwam echte- toch duidelijk tot uiting, dat de oprichting van deze club zeer juist gevoeld wordt ab 'a teeken van den modernen tijdgeest, de vergoding van het lichaam. De dames ginge" zich nu onderwerpen aan de'mode, die nu heeft voorgeschreven, dat vrouwea van el. Een leeftijd geregeld moeten gymnastTseeren voor het behoud van hare lichamelijke schoonheid en gezondheid. In zooverre had de spotter zijn waarschijnlijk doel bereikt. Hij had de oprichting aan de kaak gesteld. Maandag 3 Januari, verscheen in datzelfde blad de volgende advertentie: „Vrijdag a.s, om 4K- uur, gebouw St Jansstraat, opvoering van: „Dc Damesgym nastiekclub: Hoe ouder hoe gekker" ofte wel „Door dik en dun". Uniforme regeling. Geschikt voor alle leeftijden van 17 tot 8C jaar, voor moeders zoowel als dochters. Gaat dat zien!" Deze spot in 3e a3verfentie!colommen van „Ons Noordengaf niet alleen stof tot spreken, maar ook aanleiding tot het lan- ceeren van alle mogelijke gissingen naar den persoon van den spotgeest-adverteerder. En nü komt de klap op de vuurpijl Zaterdag 8 Jan., biedt de directie van „Ons Noorden" aan de dames excuus aan voor het plaatsen van boven afgedrukte ad vertentie! Onnoodig te zeggen, dat er toen nog veel meer gjjntjes werden gemaakt. •(De Morgen.) BERLIJN, 13 Jan. Gisteren is te Angora het Duitsch-Turksch handels- en kolonisatie verdrag onderteekend. Dit is de eerste maal na den oorlog, dat! Turkije een verdrag afsluit met een groote j mogendheid, waarbij door beide partijen de zelfde condities zijn gesteld. BERLIJN, 13 Jan. De Pokken-Commis sie van den Volkenbond is heden onder voorzitterschap van den Portugeeschen "hoogleeraar Rieardo Jorjé in het Robert Koch-Instituut te Berlijn bijeengekomen. BERLIJN, 13 Jan. De verkeerscommis- sie uit het Berlijnsche gemeentebestuur besloot tot invoering van eenheids-plaats- kaarten van 20 pfenning voor de Berlijnsche tram-, ondergrondsche spoor- en autobus lijnen met inbegrip tot het recht van over stappen. Verder is besloten tot het aangaan van een verkeersleening van 90 million M BERLIJN, 13 Jan. Ook heden hield de pauze aan in de bemoeiingen in zake de vorming van een nieuwe regeering. Dr. Cur- tius onderneemt intusschen stappen, die verband houden met zijn op hedenavond vastgestelde onderhoud met de leiders der Centrumpartij, bij welke gclcgenbeid hem de gronden van hun besluit zullen worden medegedeeld De andere partijen nemen een afwachtende houding aan. Heden heeft dr, Curtius vertegenwoordi gers ontvangen van het Rijksverbond der Dnitsche Industrie, den Industrie Handelsdag en de Vereeniging van Duitsche Werkgevers bonden, om met hen den economischen toe stand te bespreken. BERLIJN, 13 Jan. Naar uit New-York wordt gemeld, zijn 2 van de 20 gearresteerde lvisschoppen in Mexico weer op vrije voeten gesteld. LONDEN, 13 Jan. De directeur-generaal van de Posterijen maakt bekend, dat de transatlantische telefoondienst uigebreid zal worden tot alle plaatsen in den staat New- York, mf' ingang van a.s. Zaterdag. PARIJS, 13 Jan. De ministerraad beeft zich heden, naar wordt medegedeeld in een officieus communiqué bezig gehouden met de buitenlandsche politiek; Briand heeft daaromtrent een uitvoerig verslag uitge bracht. Na afloop van de zitting, weigerden de ministers verklaringen aan de pers af te leggen. Desniettemin wordt in de bladen gemeld,' dat ook nu Briand weer heeft tegen gesproken, dat de houding tegenover Duitschland zou worden gewijzigd in dien zin, dat zal worden overgegaan tot de ver vroegde ontruiming van Rijnland. Ook weten de bladen nog mede te deelen, dat Briand door zijn verdere verklaringen den ministerraad heeft tevreden gesteld. LONDEN, 13 Jan. (V. D.) Naar uit Hankau wordt gemeld, heeft O Malley, de Britsche legatieraad tc Peking, gisteren een langdurig onderhoud gehad met den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sjen, O'Malley heeft thans geconfereerd met de vertegenwoordigers van de locale Kamer van Koophandel en met particulieren van de Britsche concessie te Kankau, die hem hunne inzichten omtrent den toestand uit eenzetten. \Colgens berichten uit de andere centra zijn de zendelingen en andere per sonen van tal van geïsoleerde plaatsen, zooals uit Sjé Sjoean en andere provincies in de Jangsé-havens aangekomen. Op hun tocht hebben zij vele transportmoei'ijkbe- den te overwinnen gehad ten gevolge van arbeidersonlusten en soms laag water in de rivier de Jangaé. Er hebben ook stakingsrelletjes te 'Sjang hai plaats gehad, doch het geluk'.e de po litie, de orde zonder te veel moeite te herstellen. POETSJOU, 13 Jan. Studenten plun deren een Japansch magazijn alhier. Een groo'.e hoeveelheid koopwaren sleepten zij weg en verbrandden ze vervolgens. BERLIJN, 13 Jan. Momenteel zijn in de gemeentelijke ziekenhu'zen alhier opge nomen 899 grieplijders; sedert gisteren zijn er 100 patiënten bijgekomen. NEW YORK, 13 Jan. Naar thans be kend is geworden, heeft Sacasa, den presi dent van Co®'a Rica, doen weten, dat hij diens bemiddelingsvoorstel in dank aan vaardt. President Diaz heeft nog geen definitieve beslissing genomen inzake dit bemidde lingsvoorstel. Naar de Glos Prawdi, het blad van Pil sudski, meld!, zijn er voorloopig geen wij zigingen meer in het Poolsche ministerie te verwachten, daar Pilsudski het noodig acht het minister-presidentschap met zijn ambt van minister van oorlog te blijven vereeni gen. Hij is daartoe des te beter in staab nu Bartel, door de benoeming van een minis ter van onderwijs, van deze portefeuille ontheven is en Pilsudski beter dan tot dus ver als plaatsvervangend-minister-presidenl kan terzijde staan. In 3en gisteren gehouden kabinetsraad, die door 13 van de 21 tninis'ers werd bij gewoond, daar de 8 overigen nog met va- cantie zijn, heeft sir Austen Chamberlain een uitvoerig verslag uitgebracht over den toestand in China, aan de hand van een door hem on'vangen rapport. De beraadsla- gigen konden echter, naar verluidt niet doorgaan, aangezien het rapport van den legatieraad O'Malley uit Hankau eerst over 2 a 3 dagen kan worden verwacht. Waar schijnlijk zal dan onmiddellijk weer een ka- bine'sraad worden bijeengeroepen. Over de loopbaan van den legatieraad O'Malley, die gister een onderhoud van eenige uren met den Kantonneeschen mi nister van buitenlandsche zaken, Sjen, ge had heeft, kan worden medegedeeld, dat hij' na aan het Foreign Office te zijn verbon den geweest, als eerste secretaris, in 1925 tijdelijk naar Moskou werd gezonden, wel ke ervaringen hem thans te pas zullen kun nen komen. In December 1925 werd hij naar Peking overgeplaatst. Senator Borah heeft opn'euw in den Se naat de regeeringspolitiek nopens Nicara gua scherp veroordeeld. Hij heeft meege deeld, in het geheel niet voldaan te zijn j over de verklaringen, afgelegd in de com missie voor de buitenlandsche zaken uit den Senaat, AMSTERDAM, 14 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 55.25, id. blauwen f 4.754.90, id. bravo's id. bl. eigenh. f 3.803.90, id. roodstar f 3.603.70, id. Juin per 50 kg, f 22.10, id. eigenh. f 3.603.70, id. eigenh. poters f 2.803, id. blauwe poters f 2.25 2.40, id. bonte peters f 2.252.40, id. roodst, poters f 22.25, Anna Pauwlowna Zand f 45, id. roodstar f 3.703.80, Hillegom- mer Zandaardappelen f 4.505.50, Flak- keesche eigenh. f 3.603.80, id. roodstar f 3.60—3.70. ifd. bl. eigenh. f 3.80—4, id. Juin per 50 kg. f 22.10, Spuische eigenh. f 3.803.90, id. oodstar f 3.603.70, Friesche borgers f 3.804, alles per hl. DELFT, 13 Jan. Boter. Aanvoer 6/8, en 2/16 v. te zamen 140 kg. Prijs f 2.402.45 per kg. Handel vlug. ELST (Bet.) 12 Jan. Fruitveiling V. V. O. B. Engelsche bellefleur 3138, extra bellefleur 34—36, le s. 28—32, 2e s. 22—24, extra goudreinetten 45, le s. 33—44, 2e s. 2527, 3e s. 1320, Eysdener Klumpkes 1924, rabauwen 912, Spaansche rabau wen 1119, Brederos 1318, winterjan- nen 1112, bergamotten 1012, pondspren 1617, rouweling 2224. huismans IS IS, campagnezoet 2430, enkelsbenderzoet 1822, ct. per kg. WIJK BIJ DUURSTEDE, 12 Jan. Fruit. Belleflaur 2831 c., 2e s. 1726 c., ster appels 29—32 c., 2e s. 15—18 c„, goudrei netten 29—41 c„ 2e s. 2226 c„ camp. zoet 19—26 c., 2e s. 14—17 c., tulp appelen 19— 21 c., rabauwen 1518 c., 2e s. 69 c,} Westl. bellefleur 18—22 c„ 2e s. 12—15 c., zoete paradijs 2022 c., 2e s. 1214 c., klum kes 26—29 c., 2e s. 16—20 c„ zcete court- pendu 20—24 c„ 2c s, 16—18 c., winter mannen 1013 c., 2e s. 57 c., samuels 1012 c., 2e s. 56 c., gieserwildeman 1113 c., 2e s. 7—8 c. per kg. HOORN, 13 Jan. Kaas. Aangevoerd 7 stapels fabriekskaas f 45 1 st. boerenkaas f 44 1 st. boerencommissie f 44 9 st,, we gende 10.070 kg. Handel matig. HALFWEG, 13 Jan. Eierveiling. Aan voer 4600 kippen-, f 8.409.45, 40 eenden- f 10.40. MEDEMBLIK, 11 Januari 1927. Veiling bericht van dc R. K. Marktvereeniging „St. Jozef" Kool: Bloemkool 1.6012.10 per 100 stuks; Deensche Witte kool 2.75— 3.75 per 100 stuks; Roode Kool 1.10—4.10 per 100 stuks Savooie 1.003.65 per 100 stuks; UienGr oote Geele 1.552.10 per Halve H, L. UITHOORN, 13 Januari. Op de kaas markt waren aangevoerd 15 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort R. M. 44449; zonder Rijksmerk 4045. Handel vlug. ALPHEN AAN DEN RIJN, 11 Jan. Kaas- markt. Aangevoerd 23 wagens, le soort f47 50; 2e soort 4246. Zware geen aanvoer. Handel matig. HOOFDDORP, 13 Januari. Tarwe nieuwe 13.50—14.50; Rogge 10.50—11.50; Gerst Chevalier 10.50—11.50; Winlergerst f 10 11; Haver 910.25; Witte Duiveboonen 13.5014.50; Paardeboonen f 1212.50, Groene erwten 1423; Schokkers 38 44; Karwei 4042; Geel mosterd 26 28; Blauwmaanzaad 5860; Kanariezaad f 12.50—13.50. Alles per 100 K.G, De Neutrale Mijnwerkersbcmd heeft, naar de Tel. uit Kerkrade verneemt, een schrij ven gericht tot het comité der samenwer kende mijnwerkersbonden te Heerlen, waarin zij mededeelen, meermalen klach ten te hebben ontvangen van zieke mijn werkers, die door den controleerenden fondsarts aan den arbeid worden gehouden, terwijl zij zich niet in staat achten den arbeid te hervatten. Het is gebeurd, zoo wordt gezegd, dat de fondsarts den pa tiënt geadviseerd heeft een nieuwe zieken- kaart te nemen. Dit herhaalde zich eemge malen, waarvan het gevolg was, dat het bestuur van den mijn werkersbon d de uit— keering van ziekengeld aan den betrokken mijnwerker heeft stopgezet. Het meende, dat het een ongewenschte en onhoudbare toestand is indien een controleerende fondsarts den patiënt aanzet den arbeidte te hervatten, terwijl aan den anderen kant die fondsarts den patiënt aanraadt een nieuwe ziekenkaart te nemen. In deze ge vallen toch moet de arts er van overtuigd zijn, dat de patiënt den arbeid niet kan her vatten. Intusschen verzoekt het comité deze aan gelegenheid op de eerstvolgende vergade ring aan de orde te brengen en den samen- werkenden bonden wordt verzocht alle middelen te beramen om aan dezen onge- wenschten toestand een einde te maken. 160. De gehavende trommel be schreef een sierlijke bocht door de lucht en plofte toen precies o-m den langen hals van afge vaardigde 'Dwarskijker, die bet juist op het gebied van de eau de cologne zoio roerend met Doolittle eens was. Nummer 160 161. Wat waren de Tweede Ka merleden verontwaardigd. Jonk heer Leo van Twist, de groote bulderbas, schreeuwde, dat het heele gebouw er van dreunde: „Een schandaal is het! Een grof schandaal! De afgevaardigden zijn onschendbaar, zij mogen niet gemolesteerd worden!" Nummer 161. ■M. 162. Ook de andere afgevaar digden waren verontwaardigd. Joris Goochelaar, rang oetan en hoofdman van de bezuinigings partij, riep luid, dat de onkos ten van de gescheurde trom mel terugbetaald moesten wor den Nummer 162,. 163. Meneer Doolittle begreep nu eerst, wat hij misdreven bad. Het zweet brak hem van alle kanten uit en hij probeerde in het voorzittersgestoelte weg te kruipen. Mevrouw maakte zich gereed om haar beroemden man met baar leven te verdedigen. 1 1 ,Word* vervolgd, ófmTi 'YÏVTa Nummer 163,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10