HEERIUKE E1JNE GCEDKOOPE IL„TABAK Voornaamste Nieuws Hoe men geschiedenis maakt. Stadsnieuws. Vrijdag 14 Januari 1927# 50ste Jaargang No. 16455 - i dultU. Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste Blad Agenda 15 Januar Schouwburg Jansweg. Piano-avond Willem Andriessen. Rustverstoorders te Wijkeroog. VAN ONZE RECHTBANK. DE WINKELKWESTIE IN HET BAVO-DORP. Spr. beantwoordt dan den heer Spruyt. Jaarboekje 1927 voor Katholiek Haarlem. VERKOOPINGEN. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. \V. I. K.—O. V. S. Ce abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 13 lijnen) Postrekening Nc. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regel. Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qftflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7«() bij een ongeval met f O-fj bij verlies van een hand, bij verhes van een f Efl m b j 'n breuk van f jjf] bij verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: **U." doodelijken afloopeen voet of een oog; - It«l« duim of wijsvinger d been of arm; rtu. ande "gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUUV.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 doodelijken afloop l t&eJU." een voet of een oog; - duim of wijsvingerbeen ot arm; andere vinger. Een bepaald soort schriftelijke polemiek ontleent haar bewijsmateriaal en haar gru welverhalen bij voorkeur aan die landen, welke te ver af liggen om een onderzoek of bevest'ging omtrent bepaalde berichten °P gemakkelijke wijze te verkrijgen. .Zoo bijv. uit Zuid-Amerika. Dit geweldige land wordt door verschillende menschenrassen hoofdzakelijk van Spaansche en Indiaan- «che afkomst, bewoond, die in het mee- rendeel der staten nog niet tot een orga nische cultuureenheid samengegroeid zijn De eigenaardige historische en klima'ologi- sche verhoudingen hebben Zuid-Amerika langen tijd als klassieke bodem van de eeuwige revolutie in de openbare meening van Europa bekend doen worden. Het is dus niet te verwonderen, dat men aan «chandaalberichten uit Zuid-Amerika zelfs dan geloof schenkt, wanneer zij ook de Ér ens van het onwaarschijnlijke hebben overschreden. Een, door zijn hatelijke aanvallen tegen het Katholicisme bekend Anglikaansch bisschop, Barnes, heeft het eenigen tijd geleden durven bestaan, gewag te maken "van ergerlijke toestanden onder de katho lieke geestelijkheid in Zuid-Amerika. De katholieke bladen van Engeland hebben bem daarover ter verantwoording geroe pen en openlijk opgevorderd zijne bewijzen daarvoor aan te voeren. Barnes hield zich «ch'er na deze uitdaging stom. Tot ten slotte een zijner vrienden, de Amerikaan Glass, met een aanval kwam. Hij verhaalde in de bladen een geval, waarmee alles viel te bewijzen: hoe hij zelf als protestansch missionaris met zijn vriend Young, een ka tholiek priester, H. von C. tot het lezen van den Bijbel en hel protestantsche geloof bad overgehaald. Hij zette uitvoerig uiteen boe onwetend de katholieken van Zuid- Amerika zijn, waaronder hij had gewerkt en boe hun met name het lezen van den Bijbel nog steeds door den bisschop verboden Was. H. von C., was overigens een zeer be schaafd mensch, maar had tot nu toe nooit een Bijbel in de hand gehad! Hij had er zelfs nooit een gezien, vóór Glass en Young hem een exemplaar bezorgden. Toen waren den priester de oogen opengegaan, aangezien hij in den Bijbel de weerlegging yan den Katholieken godsdienst dadelijk bad erkend. H. von C. had aanstonds aan den bisschop geschreven en van dezen verlof tot het lezen van den Bijbel gevraagd. De bisschop echter had afwijzend op zijn ver zoek beschikt. Aldus het verhaal van den Amerikaan Class. Aangezien deze treffende bekeeringsge- schiedenis in verschillende Engelsche bla den Was opgenomen, gaf zich een in Bra zilië werkzaam missionaris, de.Jezuïten- pater G. Dainese, de ihoèitê, dit ge val nader te onderzoeken. Nu bleek, dat er werkelijk een katholiek priester H. von C. was gweest, die de Kerk den rug had toegekeerd en wiens parochie thans rlonr den Steyler Pater F. Ne'ienbroek werd be diend. Hij wendde zich tot dezen priester en vernam van hem, dat H. von C. zich niet wegens het lezen van den Bijbel tot den bisschop had gewend, maar.omdat hij trouwen wilde! De correspondentie met den bisschop, die den trouwlustigen geeste lijke van zijn voornemens wilde afbrengen, liep uitsluitend over deze huwelijksaange legenheid. Men ziet intusschen weer eens uit dit geval, hoe voorzichtig men met praatjes tegen den katholieken godsdienst en de geestelijkheid moet zijn. Sociëteit „St. Bavo" - „Geel-Wit" 5 uur Centr. Raad Noordholland half 3 uur Examen Schoonschrijven 6 uur Zorgvliet s Bloei 8 uur Vioolonder- wijs 3 uur Gewone zittingen 7 uur. St. Josephsgezellengebouw Jansstraat 59. -Geopend van 8 tot 10 uur. Stadsschouwburg Ver. Rott. Hofstad Too- neel „Dc spooktrein" 8 uur. Theater „De KroonBioscoopvoorstel- 'ing, 8 uur UITVAART EN BEGRAFENIS PASTOOR G.J.R. KUYPERS. Gisteren heeft te Leimuiden de uitvaart en begrafenis plaats gehad van den Zeer- eerw. heer G.J.R. Kuypers, oud-pastoor der parochie aldaar en overleden in het zie kenhuis „St. Joannes de Deo", alhier. Des morgens om half tien werden de Lauden gezongen in de parochiekerk, waar bij agens was de Zeereervv. heer J.S. v. Bu- chem, pastoor te Rijswijk (oud-kapelaan van den ovérledërie)", met assistentie van den Zeereerw. heer J.J.J. Noordman, aalmoe zenier, den weieerw. pater Th. v. Haaster, kapelaan te Alkmaar, en den weieerw. zeer- gel. pater dr. S. v. Ègmont O.F.M. te Wij- chen als ceremoniarius. Daarna .werd de plechtige Requiem-Mis opgedragen door den Zeereerw. heer A.H. J. Sprenger, pastoor te Leimuiden, met de zelfde assistentie. Na het evangelie hield pastoor Sprenger de lijkrede. De beaarding geschiedde eveneens door den pasto'oï' der parochie. Bij de plecht'gheid waren aanwezig de Hoogeerw. heer J.M. Hellegers, deken te Alphen aaii den. Rijn, de Zeereerw. heeren pastoors F. Keet van Bodegraven, W. v. Straelen, yan Ouc(-Ade, F. v. Nes van Nieuw- v:en, J. v. d. Bom van Aarlanderveen, M, v.d. Burg, van Nieuw-Vennep, en Hellegers, em.-pastoor, en de weieerw. heeren kapelaans J. Lips van Alphen en G. Boes van Bodegra ven; MEDEDEELINGEN RAAD. D.D. 12 JANUARI 1927. Een besluit van Ged. «Staten, waarbij zij hunne beslissing omtrent de begrooting der gemeente, dienst 1927, hebben verdaagd en waarbij zij machtiging verleenen om over de posten van uitgaaf, waartegen geene bedenkingen bestaan, tot op de helft der aangevraagde sommen te beschikken b. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies le. een verzoekschrift van C. J. A. Mole naars om aan hem te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen ten westen van de Gasthuislaan 2e. een verzoekschrift van het Diaconessen- huis om subsidie voor een te bouwen af- deeling voor tuberculose-lijders 3e. een verzoekschrift van A. Mars ea.. om de noodige besluiten te nemen, opdat in deze gemeente de kinderen, die het voor bereidend onderwijs op de Montessorischool hebben genoten, het verdere onderwijs even eens met dezelfde leermethode kunnen volgen c. Besloten wordt a. de huur van den bij raadsbesluit van 28 Juli 1926, aan wijlen J.M.A.J. Mulders verhuurden grond achter het perceel aan de Nieuwe Gracht No. 51 met ingang van 1 Ja nuari 1927 over te schrijven op naam van Mrs. A.H.J. Merens en L.V. Hoog b. aan den Centralen Meldings- en Op- roepingsdienst „Ongevallendienst" ten doel hebbende het verleenen van Eerste Hulp bij Ongevallen in den ruimsten zin van het woord, een crediet te verstrekken van f 300. Edith von Schrenck. Als het uitstorten van een zak rijst in een glazen schotel werkt Edith von Schrenck haar programma af. Sprankelend en twinke lend glijdt ieder nummer over je heen, zon der dat de bewuste fantasie, waaruit ieder nummer bestaat, eenig spoor van indruk of herkenning in je achterlaat. Of is dit juist een misvatting van het begrip erover, dat Edith von Schrenck zich ervan maakt, en poogt zij slechts door 'n aaneenschakeling van sterke, soms geforceerde bewegingen door te dringen tot het schoonheidsgevoel van het auditorium, en het te dwingen haar presta ties mooi te vinden, zonder het 't recht toe te kennen naar ontleding te vragen Laat de inwerking van het modernisme in haar kunst soms niet toe, de plast ek conse quent door te voeren tot men de vermeende realiteit kan benaderen, en dit er steeds als 't ware op een been doorheen loopt De vaste bouwlijn van iedere creatie afzonderlijk was dikwijls niet te pakken te krijgen, al zal deze vaak in een onzichtbaar détail wel aanwezig zijn geweest. Zeer veel werk besteedde zij aan lijn en stand en de resul taten hiervan waren dan ook naar onze mee ning, de verkwikkingen in den chaos van onbegrepenheden. Het „Gothischen lied", met muziek van A. Skriabine was met de Italiana van Ig'noto meer te waardeeren dan al de anderen. Hierin zag men de schoonheid van haar dans en de gratie harer bewegingen, en kon dit blijven volgen tot zelfs in de kleinste geste. Vooral in eerstgenoemde wekte zij onmiskenbaar een devote stemming. De zeer bijzondere wijze van opvatting, betreffende den Tempeltanz, waarbij vooral de muziek van Edw. Grieg zeer suggestief werkt en zij zich in vervoering laat meeslee- pen voor een ongezienen afgod, toont, on danks alles hare beheersching over de gave van haar kunst. Haar rhythme is zuiver en haar gevoel intens, al wordt dit laatste vaak zoo gecamoufleerd door haar sprankelende bewegingen, dat men ternauwernood aan het bestaan ervan kan gelooven. In „Herbst" van A. Skriabine vonden wij een groote mate van overdrevenheden, die het geheel als een uiting van waanzin deed schijnen, terwijl de mistroostigheid in ,,So:n- mer" de blijheid verduisterde. De schamele voorraad publiek toonde zich dankbaar met j applaus. Het programma, hetwelk de pianist Wil lem Andriessen hedenavond in den Stadsschouwburg alhier, ten gehoore ral brengen, vermeldt werken van: Sweeünck, Couperin, Bach, Debussy, Castclnuovo Todos-co en Chopin. Een zeer interessant programma dus, het welk der concertbezoekers een avond van kunstgenot waarborgt. Het zoo rustige Velsen (Noord) is weer eens opgeschrikt door een aantal inbraken. Gisternacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan den Schulpweg en Koningsweg aldaar. Zoo hebben ze op den Schulpweg bij een rijwielhandelaar de werkplaats opengebroken en daaruit een heerenrijwiel medegenomen; aan een da mesrijwiel schenen zij geen behoefte te hebben, want dat lieten de gasten staan. Aan den Koningsweg maakten zij de voor deur van de woning van den heer J. open en hebben van de kapstok een zoo goed als nieuwe overjas aangetrokken. Een paar perceelen verder gekomen kwamen de die ven binnen bij den heer A., waar zij niet minder dan 110 wisten te vinden. Bij het vierde perceel gekomen, konden ze het niet verder brengen dan tot medeneming van een fietslantaarn en eenige belasting plaatjes. Van de daders nog geen spoor. SCHOOL TE OVERVEEN GESLOTEN. Op advies van den schoolarts is de O.L. school te Overveen gesloten tot Maandag 24 Januari, in verband met de heerschende griep. VERKIEZING PROV. STATEN. In de gehouden vergadering der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Be verwijk-werden tot candidatén voor de Prov: Staten gesteld de heeren: 1. Dr Droog, aftr., 2. W. Heilker. aftr., 3. J. P. Nijssen, 4. J. J. Bisschop, 5. A, J. Loerak ker; Door het Adviseerend College in den R. K. Statenkieskring „Zaandam" is het volgende politiek advies voor de candidaat- stelling voor de Prov. Staten opgemaakt; 1. J. Valkering Tzn., te Limmen; 2. J, J. de Vries te Zaandam; 3. mr. H. A. J. Kusters te Alkmaar, 4. W. Boon Jz., te Krommenie; 5. H. Klaver te Alkmaar; 6. L. Groep te Wormerveer; 7. dr. P. Rivè te Uitgeest; 8. J. F; Kamphuis te Zaandam; 9. P. F. Rans- huijzen te Zaandam. J. B., los werkman te Beverwijk en H. J. P., los werkman te Beverwijk, beidon ge detineerd in het Huis van Bewaring; „dief stal door twee of meer vereenigde perso nen", J, B. zes maanden gevangenisstraf; H. J, P. een jaar gevangenisstraf met aftr. prev. hechtenis tot en met 27 Jan. 1927. H. K., los werkman, wonende te Amster dam; P. B., grondwerker, wonende te Oost- zaan, biden gedetineerd in het Huis van Bewaring: „poging tot diefstal door twee cf meer vereenigde personen"; H. K. drie maanden gevangenisstraf met aftr, prev hechtenis tot en met 27 Jan. 1927; P. B., drie maanden gevangenisstraf voorwaard. J. T., arbeider, wonende te Roeiofarends- veen: Appèl overtr. Vuurwapenwet, vrij gesproken. P. de R., chauffeur, wonende te Velser- oord, gem. Velsen; Appèl overtreding Mo tor- en Rijwielwet, vrijgesproken. N. B„ timmerman, wonende te Zaandam, De Woningbouwvereeniging „St. Bavo" hield gisteravond een buitengewone leden vergadering ter bespreking van de winkel kwestie. De voorzitter, de heer Donsen, sprak een kort nieuwjaarswoord en gaf nog eens een breedvoerige uiteenzetting van de kwes tie. Hij wees er op, dat deze vergadering verzocht was juist door hen, die de vorige vergaderingen niet bijgewoond hadden en bedankt hadden als lid der katholieke vak organisaties en daardoor opgehouden hadden, lid te zijn der woningbouwvereniging. I Behandeld werd dan het voorstel. „Het besluit genomen door de Buiten gewone Ledenvergadering, gehouden op Dinsdag 27 April 1926, naar aanleiding van het door een commissie uitgebracht I rapport, regelende den verkoop van de in de perceelen der Woningbouw vereeniging „St. Bavo" gevestigde winkeliers te niet te doen en de toestand der winkelzaken in het Bavodorp, zooals deze was voor 27 April 1926, te bestendigen." De heer Felix meent, dat stelselmatig onrust in de roomsche organisatie gestookt wordt. Zij handelen in het belang der ver eeniging. Als het aan twijfel onderhevig is, dat zij lid zijn, moet hun voorstel ook niet behandeld worden. De heer Kuhne vraagt daarvan de bewijzen. De heer Felix vraagt of 't wettig geriomln besluit wél opnieuw besproken moet worden. Het bestuur noemt het zelf niet juist. Het zijn telkens dezelfde menschen die de onrust plegen te stoken. Zij worden gedreven door dingen, naar spr. vreest, welke niet in den haak zijn. De heer Kuhne „Het zijn de Volks- partijers zeg het maar." De heer Felix „Juist 1" De heer Kuhne „Dat is gemeen." Er ontstaat dan groot rumoer, warbij ongeveer de heele vergadering het woord voert. De voorzitter maant tot kalmte aan. Men is hier, om de belangen der woningbouw vereeniging te bespreken en niet de politiek. Opgemerkt wordt, dat van degenen, die de vergadering verzocht hadden,slechts 6 Volks- partijers zijn. De heer Spruijt, eerste onderteekenaar van het verzoek, een vergadering bijeen te roepen, licht vervolgens dit verzoek toe. Spr. noemt den toegestanen termijn van 6 maanden te kort. Hij durft verklaren, dat het heele geval draait om de zaak-Blom, die zijn zaak een geheel ander cachet gegeven heeft, wat volgens spr. toe te juichen is. Als hij zijn zaak opnieuw moet wijzigen en hij slechts melkslijter mag zijn, is hij zijn broodwinning kwijt. Hij zal dan weg moeten gaan het perceel komt leeg te staan en de onkosten daarvan zullen op de huur der andere huurders verhaald moeten worden. Spr. behandelt nog enkele ander gevallen en vraagt, of men den huisvrouwen wel kan voorschrijven, waar zij moeten koopen. De menschen zullen naar winkelzaken in aangrenzende kwartieren gaan. Juist het toelaten der vrije concurrentie zal de prijzen doen dalen, spr. spoort daarom aan, de men schen vrij te^ laten in het drijven hunner Zaken. De heer Keesen, voorzitter der indertijd ingestelde commissie, bespreekt het stand punt der commissie. Hij wil spreken als voorzitter der commissie en zijn persoon lijke meening achterwege laten. Spr. geeft een uitvoerige historische uiteenzetting der kwestie. Hij schetste het ontstaan der com missie, die de zaak moest onderzoeken. Terug verkregen moest worden de toestand, dat de winkeliers niet alle artikelen konden verkoopen, maar ieder in zijn branche moest blijven, opdat geen oneerlijke concurrentie zou heerschen. Contact werd gezocht met den winkelier Blom, die van alles was gaan verkoopen en deze verklaarde zich bereid, de artikelen af te laten vloeien, welke niet in zijn zaak pasten. Hij vond zelf de toestand niet gezond. Hij zou terug gaan tot den verkoop van melk en zuivelproducten. De manier waarop en de termijn, waarin de afvloeiing der arti kelen zou geschieden, zou nader geregeld worden. Vervolgens is contact gezocht met de an dere winkeliers en men kwam tot verschillen de resultaten. Later bleek een nieuwe bespreking noodig met de drie meest-belanghebbenden en toen kwanj de heer Blom met bezwaren, welke noch door de commissie, noch door de beide andere winkeliers konden worden gedeeld. Blom wilde de bewoners verplichten, te koo pen bij de winkeliers in het Bavo-dorp. Die verplichting kon niet toegezegd worden, maar toegezegd werd, in het rapport een be roep te doen op de bewoners, slechts te koo pen in 't Bavodorp. Zou de heer Blom terugge keerd zijn tot de melk- en zuivel-branche, dan zou hij vele bewoners van het Bavo-dorp als klant gekregen hebben. Op de vergadering, waar het rapport werd vastgesteld, wat den heer Blom bekend was, was deze niet aanwezig. Spr. vraagt, of het rapport niet vastgesteld had moeten worden, zooals geschied is, in verv band met de houding van den heer Blom. Ook op de ledenvergadering, waar het rap port behandeld weid, was de heer Blom niet aanwezig. Het rapport is aanvaard en spr. dacht toen, dat de zaak uit was. De commissie was een stemmig in haar oordeel en 90% der winke liers was er voor. Maar nu geeft men de commissie een klap in het gezicht, door de zaak ongedaan te willen maken. Dat acht spr. Onorganisatorisch. De heer Blom heeft verklaard, kruideniers- artikelen te zijn gaan verkoopen, omdat men daar 's Zondags, als zijn winkel open was en die der anderen gesloten, naar vroeg. Het ge volg daarvan was, dat de andere winkels ook open moesten blijven. En dat past niet in een roomsch dorp. Hef ging om de belangen van alle winke liers in het algemeen en van ieder in het bijzon der. Het beginsel behoort in een katholieke bouwvereeniging te heerschen, dat iederen winkelier zooveel mogelijk de broodwin ning gewaarborgd was. De winkeliers namen allen mondeling genoegen met de voorwaar den van het bestuur. Schriftelijke toestem ming werd niét verlangd, omdat men rekende op het solidariteitsgevoel der winkeliers. Spr. noemde een vrije winkelnering voor het Bavo-dorp niet juistde economisch j Zwakkeren moeten het onderspit delven. Zij, die over financiën kunnen beschikken, hebben dan een voorsprong op de anderen. Die laatsten moeten dan minder huur gaan j betalen of gaan weg, de winkelhuizen blijven leeg en de lasten komen op de andere bewo ners te drukken. Spr. zal in 't belang der zaak geen persoon lijke dingen naar voren brengen. Hierna was er gelegenheid voor de leden tot het maken van op- of aanmerkingen. Hiervan werd door verschillenden gebruik gemaakt, waarbij de heer Scholte uiteen zette, dat hij gedwongen was, andere artikelen te verkoopen, omdat het bestuur een coöperatie in kruidenierswaren naast sprekers kruide nierswinkel heeft toegelaten. Spr. wil heen gaan maar laat men hem het geld geven, dat hij in de zaak gestoken heeft. Laat men een nieuwe commissie benoemen, maar dan een, die naar eer en geweten handelt en waarvan de voorzitter benoemd is door den Bisschop. De voorzitter geeft een nadere uiteenzet ting van de kwestie-Scholte. „Arbeid Adelt" liet Scholte los en de zaak werd overgebracht naar Bijnsdorp en later werd die afdeeling op geheven. Moest men toen Bijnsdorp zonder broodwinning laten? Kon men hem laten gaan? Geroep „Dat was toch de afspraak 1" De voorzitter merkt op, dat men wel de coöperatie wilde laten gaan, maar niet een man, een winkelier. De heer Blom gelooft niet, dat er veel soli dariteit bij de bewoners is. Hij denkt niet, de bewoners van het Bavo-dorp als klant te krijgen. De heer Spee wijst op de moeilijkheid, dat er een nieuw complex woningen in de nabij heid van het Bavo-dorp kan komen. Daar komen dan ook winkels in en als die goedkoo- per zijn, gaan de menschen daar naar toe. De heer Keesen beantwoordt de verschil lende opmerkingen, waarbij hij hekelt de houding van hen, die een vorige maal deze kwestie niet naar voren hebben gebracht, hoewel dit toch had moeten geschieden, maar wel een pamflet de wereld in' gezonden is. -V Na nog eenige verdere bespreking wordt het voorstel, om het besluit van 27 April 1926 in tetrekken, verworpen met 5149 stemmen en 2 onthoudingen. Hierna wordt de vergadering gesloten. OF SCHOLING NOODIG IS? De heer H. de Rijk, secretaris der R.K. Volksuniversiteit schrijft ons Het mag zeker wel eens frank en vrij ge zegd worden, dat er op de vergaderingen va het Algemeen Bestuur der R.K.V.U. meer malen uiting aan de verwondering gegeven is over het feit, dat onze lesavonden en Lezin gen zoo weinig bezocht worden door men schen uit den arbeidenden stand. Verklaringen en verontschuldigingen wor den geuit en aangenomen, leedwezen wordt uitgedrukt, maar met dat al het feit, dat we weinigen uit dezen stand op onze avonden Zien, blijft als feit bestaan. Op het waarom hebben we thans hier niet in te gaan. Het moge echter gezegd worden, dat het Bestuur de hoop, hierin verbetering te krijgen niet opgeeft en zulks dit jaar pro beert door, behalve den gegeven apolo- getischen cursus, er nog een te doen geven door Mr. Vorstman over de Inrichting van onzen Stagt d.i. van Nederland en onze Oost- en West-Indiën. De eerste les wordt gegeven al dezen avond in de zaal „St. Bavo" en op de zeven volgende Vrijdagen volgen de andere. Het zal een zoogenaamde werkcursus zijn. Er zal gevraagd kunnen worden. Er zal met potlood op papier worden aange- teekend en het aangeteekende dient thuis te worden uitgewerkt. Zoo wordt het ook op een universiteit gedaan. Ik wil maar <eg gen, dat men er zich op dezen cursus niet voor behoeft te schamen. En dat is geen naaperij, maar het beste middel om de dingen te onthouden. En dit is hoog noodig, want bij zulk een cursus steunt de volgende les op de voorgaande, die dus- beklijven moet. Behalve over den Staat en de Staats machten, over koning en volk, zal, blijkens het schema in onze programma-boekjes vervat, die in de katholieke boek- en beel denwinkels nog gratis te krijgen zijn, de cursus handelen over hun rechten en plich ten over verdediging, rechtspraak, gods dienst, onderwijs, armenzorg, koloniën en wat dies meer zij. VC ie weet met wat een overbluffende bru taliteit van den kant der doorgaans meer belezene en meer politiek- en polemisch geschoolde rooie broeders onze tamme Room sche werklieden dikwijls worden aan en lastig gevallen, hij zal alleen reeds uit de ti tels en stof de overtuiging erlangen, dat scholing in dit opzicht voor de onzen ge biedend noodzakelijk is. Het Bestuur van derf Volksbond heeft deze overtuiging ook en heeft daarom op Zich genomen om dezen cursus te doen ge ven. Ik meen, gratis voor eigen leden en tegen een heel kleinen toegangsprijs voor anderen, opdat toch niemand, die lust had, hem te volgen, door geldelijk bezwaar, zou weerhouden worden. Scholing op dit gebied te ontvangen van iemand als Mr. Vorstman, kan immers van onberekenbaar nut zijn. Onze werklieden toch, zij die helaas ook op dit gebied zoo dikwijls steenen voor brood moeten slikken, zullen door zulk een cursus in staat worden gesteld om zich, als staatsburger, een juist oordeel te vormen over het staatsleven en om de raadselen en moeilijkheden, die dit staatsleven als ieder ander leven in zich draagt, tenminste zakelijk te kunnen be spreken en naar eigen inzicht mede te helpen oplossen. Als stomme kuddebeesten, worden wij, Roomschen, ter stembus gedreven, zoo zal men ons weer spoedig verwijten, gelijk men 1 DE kwaliteit smaak! U DE qeur behaagt U DE prijs verbaast U Dti zijn de wonderen van ons in den verkiezingsstrijd al lange jaren verweten heeft. Ik meen echter, dat wie een cursus als dezen gevolgd zal hebben, niet als een stom kuddedier, maar redelijk en wei-bezonnen en kalm en welbewust bij het ingewikkelde Raderwerk van Staat zal staan, even bewust en gerust en redelijk als hij ook bij het Rader werk onzer Kerk staat. Wie hier leert, zal leeren inzien, dat het wachtwoord onzer leiders, ook op staat kundig gebied, niet gegeven wordt naar wille keur en eigenbelang en zal beseffen, dat brutaal krijgsgeschreeuw geen leiding, maar misleiding is. En weer aangebast en aangebeten, zal hij van zich af kunnen bijten en zijn te ontvangen wachtwoord weten te verklaren en te recht vaardigen. Het is er weer en het ziet er weer keurig uit, in even handelbaar formaat a!s verleden jaar. Wat dat betreft zijn v.ij, Roomsch- Katholieken, op de andere Haarlemmers heel wat vooruit. Die bezitten zoo'n nuttig Jaarboekske niet meer, sinds de uitgave van „het jaarboekje voor de stad Haarlem" in 1922 is gestaakt. Toch zijn de gegevens in dergelijke uitgaven verwerkt van groot nut voor wie ze bij tijd en wijle noodig hebben. Jammer alleen maar, dat het debiet beperkt is, wat de verschijning immer weer in gevaar brengt. Maar nu het er dan ook weer is, geeft het reden tot vreugde. Tot vreugde, dankbaarheid en trots. Een woord van dank zij gebracht aan den redacteur van het boek je, den beer Jos. de Lobel. Wat 'n zorgen, wat 'n moeiten deze zich voor dc samen stelling getroost, kunnen alleen ingewijden beoordeelen en heele verhalen, droevige en prettige, zou de heer de I.obel kunnen doen over wat er al zoo aan dit uiterlijk zoo on schuldige werk vastzit. De zorg en de accu ratesse waarmede het boekje is samenge steld, is typeerend voor de werkwijze en den persoon van den schrijver. Wij konden er. na een vluchtige beschouwing, geen fouten in ontdekken. Wat voor dit soort uitgaven de grootste lof is. Een reden tot fierheid is de verschijning van dit werkje ook weer voor Katholiek Haarlem, omdat het den groei en den welstand van ons rijke, bloeiende Haarlcmsche Katholiek leven vaststelt en vastlegt voor de toekomst. Ver leden jaar hebben wij uit het toen versche nen boekje eenige grepen gedaan, die voor onze lezers wel ren verrassing moesten we zen, toen zij er door te weten kwamen hoe rijk en veelzijdig ons Roomsch vereenigings- Icven is. Tal van nuttige gegevens over Roomsche vercerigingen en Roomsrhe en nict-Room-sche lichamen verhoogen de bruik baarheid van het boekje in hooge mate. Wanneer wij nu nog vermelden, dat de inrichting van het jaarboekje even practisch is als verleden jaar, dan mcenen wij door deze voorloopige aankondiging dc nieuws gierigheid van het publiek voldoende te heb ben opgewekt om er eens kennis mede te maken. Een groote verdienste van de in richting is ook, dat de zeer vele advertenties op weinig hinderlijke wijze in den tekst zijn verwerkt. Uitslag van de perceelen, verkocht in ,.'t Notarishuis", Bilderdiikstraat 1, b. d. Zijlweg Haarlem, op Donderdag 13 Ja- uari 1927, Notaris R. C. A. VAN CHANENBURGH. No. 1. Het Winkelhuis met Woonhuis en Erf te Haarlem aan dc Oostzijde van de Barteljoriss'raat. Get. No. 9. Gekocht door W. P. Houtkamp q.q. voor 38.000. No. 2. Het Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Oostvest, Get. No. 44. 'No. 3. Het Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Oostvest. Get. no. 46. De perceelen 2 en 3 gecombineerd. Ge kocht door H. J. Bakker voor 4600. No. 4. Het Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Haarlemmerliedestraat. Gel. No. 15. Gekocht dcor W. Traksel, voor 1570. No. 5. Het Woonhuis er. Erf te Haarlem .aan de Drossestraat. Get. No. 8. Gekocht door F. A. Groen q.q. voor 1510. No. 6» Het Woonhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Kerkhofstraat. Get. No. 5zw. en r. No. 7. Het Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Kerkhofstraat. Get. No. 7. De perceelen 6 en 7 gecombineerd. Gekoch' door H. J. v Goor voor 1925. No. 8. Het Woonhuis en Erf te Haarlem aan de Wagenmakerslaan. Get. No. 7. Gekocht door H. J. Bakker voor 2300. No. 9. Het perceel Bouwterrein te Scho ten aan de Mentawistraat. Opgehouden voor 1975. Notaris L. VAN DOESBURGH. Nc. 10. Eên Hoerenhuis met Tuin en Erf te Haarlem aan de Wi'helminastraat. Get. No. 1. Gekocht door K. L. IJzerman', q.q. voor 13.025. Notaris N. J. ROEFLATE. No. 1115. Vijf Huizen. Erven en Straat te Haarlem, aan de Barendsestraat. No. 11 opgehouden voor 2900. Nos. 1215 gekocht door C. v. Roode voor 5075. Nos. 1617. Twee Huizen en Erven te Haarlem aan de Lange Poellaan. De roofoverval op het hnlppostkantoor te Drunen voor de Rechtbank te 's Bosch. Wetsontwerp ingediend tot wijziging der Zegelwet. Het militair optreden in West-Sumatra. Benden opstandelingen in 't nauw gebracht. Een valsch bankbiljet van krantenpapier uitgegeven- 20.van Met ingang van 1 Januari 1929 is door de regecring te Peking de douane-autonomie van China afgekondigd. In den Franschen Ministerraad heeft Briand verklaard, dat van een vervroegde ontruiming van Rijnland ^een sprake is. Van de gearresteerde Mexicaansche bis schoppen zouden er twee op vrije voeten zijn gesteld. In het Poolsche ministerie zullen voor- loopig geene wijzigingen komen. Een nieuwe drankwet. Het voorontwerp. Voorstel tot invoering van de plaatselijke keuze. Barometerstand, 9 uur v.tn., 7.38 Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.43. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Januari. Hoogste Barometerstand 766.1 m.M. le Haparanda. Laagste Barometerstand 735.3 m.M. te Shields. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Januari Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z.W. wind; betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk eenige regen of hagelbuien; weinig veran dering in temperatuur. No. 16 gekocht door W. Traksel voor 1430. No. 17 gekocht door F. C. Blok voor 1280. Notarissen A. BERTLING en G. WOLZAK Hzn. No. 18. Het Huis en Erf te Haarlem aan het Begijnhof. Get. No. 26. Gekocht door A. Akersloot, voor 1538. ENGLISH ASSOCIATION. enEen zeer markante figuur, een man, sprankelend van humor en geest, iemand met een aangeboren talent voor verzen zeggen, trad Donderdagavond op voor de English Association. Pref. Walter Ripman, Chief Inspector of schools of the University of London, heeft op smakelijke en aantrekkelijke wijze zijn onderwerp: „The genius of the English for nonsense", behandeld. De spreker behandelt de „nonsense" in de Engelsche litteratuur uit verschillende t.dperken en bij verschillende schrijvers. Versjes, rijmpjes, vertellingen, die ook in onze taal voortleven van geslacht op ge slacht en door klanknaboo'sende bijvoegin gen, uitsluitend voor het rijm en verder geheel zonder beieekenis, juist daarin het geheim van hun voortbestaan vinden. Een aardige collectie teekeningen, waar ender sommig# van onmiskenbaar talent getuigden, dienden ter illustra ie van de bekende „limerichs", waarvan we er heel wat te zien en te hooren kregen. Geestig waren de d:erenvertellingen uit Hil'aire Belloc s Book of beasts. Elles in Wonder- land, voor ons niet onbekend door de HoHairdsehe vertaling, fcehoerde eveneens lot de voordrachten, die prof. Ripman met meesterschap wist weer te geven. Na de pauze zagen we den spreker op z'n best. Toen kwam het talent van den lecturer tot volle ontdooiing en was het contact met het publiek, da' blijken gaf de voordracht zeer te waardeeren, volle dig. De mentaliteit, de frissche. jeugdige, en fijne geest, de figuur van den spreker, het werkte alles bijzonder mee om dea avond tot dit succes op te voeren. Nadat de voorzitter, de heer Proper, een woord van dank hed gesproken, gaf de spreker nog een toegift, dat evenals zijn overige voordrachten „instructive" was, zooals Prof. Ripman heel cuolijk telkenmale verze kerde. De gehouden biljartwedstrijd tusschen de le klas-spelers van W. I. K. en O. V. S. mag voor W. I. K. schitterend genoemd worden. De uitslag is: W. I. K. O. V. S. 103 77 100 98 103 95 100 56 493 326 De g< eele voorstand van W, I. K. Is op heden 61 caramboles. De 2e kl ssers ontmoeten elkander op 18 Jan. in de Begijnestraat,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1