De liefde van een kunstschilder. De benoeming van den Franschen socialistischeu afgevaardigde Fernand Bouisson tot voorzitter der Kanier, wordt in de bSaden leven dig besproliön. Een wetsontwerp tot verpacting van bet luciiers- mcncpolie aan een Fransch-Zweedsch-Amerikaansch Consortium zal de Fransche Kamer spoedig bereiken. De nieuwe, strenge politie verordening in Italië. Een beschuldiging van bolsjewisme door de Mexicaansche regeering afgewezen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. WEDER EEN VERDWENEN VROUW TERUGGEVONDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. HET „RAPPORT", HET VERWEER EN DE PERS. DRANKBESTRIJDING. KUNST EN KENNIS. Het Philips Plaatspanning apparaat voor gelijkstroom. Hoe arsenicum als rattengif het beste werkt. FEUILLETON. De nieuwe Fransche Kamer voorzitter. De bladen zijn m:' aiet uitgepraat over de verkiezing i an den sozklistischen afge vaardigde Fernand Boui'stm tot voorzitter der Kamer. Hij is de eerste socialist die de Kamer zal presidecren, daar Jaurès, Al«- andre Varenne en Bru.net het niet verder ds- vi e-vcorzitter brachten. De „Figaro" - «oc alismc in de Kamer ~nstalleerd, zegt Romier. Kat heeft geweigerd enj met de radicalen het bet. ind te deeien, maar het aanvaardt de ecreposten. Het weet heel goed dat de uücefcning van het bewind met steeds tol ter leidt, maar wel dat het tekleeden van ecreposten vroeg of laat het volledig bezit v?n de macht verzekert. De „Tcmps" kwalificeert de houding der minis erieelc partijen bij de presidentsver kiezing als: zin voor zelfmoord, terwijl het „Journal c'e.-: Dé'oats" meent, dat een inter nat innale of revolutie-partij dc hand op bel parlement heeft gelegd. Vertelt de „Hitma- ri e niet tot welken prijs Bouisson den steun der communisten heeft gekocht? „Ik verbind mij op mijn eer de volstrekte am nestie tc zullen verdedigen. Mijn houding in bet verleden beantwoordt aan die der toekomst", zou Bouisson verklaard hebben. Maar iedereen is het over de persoon Kkheid van Bouissoa eens: een brave ke rel, vol bonhonve. Léon Caudet kenschet- s e hem eens aldus: Men kan er op aan dat hij een goeden eetlust heeft, dat hij niet fc'ijft kieskauwen tegenover een schotel knoflook met olijfolie, en mij dunk', cat wekt vertruowen! Tal van staaltjes worden verteld van de gemoedelijkheid cn bet prestige van Bouis son, wanneet hij als vice-voorzit'er wel eens de zitting der Kamer leidde. Tot vechtpartijen kwam het nooit, dat liet hij niet toe. V/era het rumoerig aan de rech terzijde, dan kon men hem nie s anders .hooren zeggen, dan: „Voyons, monsieur de Baudry d'AsilIon' .Maakten de commu nisten herrie. dan riep hij verwijtend: „Carhin. je t'en prie...." Iedereen lachte en dc kalmte keerde weer. Het laciicrsmonopolie. De ..Matin" deelt mede, dat Poincaré binnenkort aan den mmisterread en de Ka mers een wetsontwerp zal voorleggen, strekkende tot de verpachting van Jie mo nopolie vcor de fabricatie en den verkoop van lucifers aan een Fransch-Zweedsch Amerikaansch coasortorium, met het doel de fabricatie (e verhoogen in verband met den uitvoer. Godslastering. In de iuridische commissie van den Prui- sbebtn Landdag iS pen voorste! van hit Cen trum aangenomen, waarbij de Rijksregeering genoopt wordt om een wijziging in de Pers wet te brengen. Het voorstel van het Centrum beoogt om een onmiddellijke inbeslagneming door de 'politie mogelijk te maken van gedrukte stuk ken. de in botsing komen met de „Gottes- lasterungs-Paragraph," vooral door den aard van de afbeeldingen. Vóór dit voorstel van het Centrum stem den de Duit5ch-Natinnalcn, de Duitschc Volkspartij, dc Economische Vcreeniging en het Centrum. Tegen de democraten, soc.- democraten en communisten. De nieuwe polit'e-verordeningen in Italië. Nieuwe drastische pclitic-verordercingen, die vervat zijn in de r..g. „wet Federzoni," welke door den ministerraad is goedgekeurd, zijn thans gereed. De' nieuwe verordeningen betreffen: 1c. reorganisatie van de politie met ontslag van alle ongeschikte elementen; 2e. fascistische n ilitie zal worden gebruikt als grenspolitie en pchlieke politie, terwijl zij ook belast zal wurden mat het toezicht op de strafkolonie; 3e. personen met crimineele antecsndentcn moeten identiteitsbewijzen bij zich dragen. 4«. fotografen, „winkels voor den verkoop van gedrukte platen, particuliere detective- bureaux en plaatsen waar dranken worden verkocht, zullen onder voortdurend toezicht der politic staan; 5e. concierges, portiers en bewakers van gebouwen moeten een bewijs van goed zedelijk gedrag bezitten en met de pol:tie samenwerken voor de uilvoering der vetten: 6e. besmettelijke ziekten moeten onmiddellijk door dc artsen, die de gevallen behandelen, bij de politie worden gemeld; 7e. het bedelen op de openbare straat is verboden. De nieuwe verordeningen bevatten verder bcpahn 'en omtrent de materioele uitrusting der politie om elke situatie het hoofd fe kun- ren bieden. Alle wetenschappelijke appara ten moeten ter beschikking van de politie autoriteiten staan. De minister van justitie, Rocca, heeft ver klaard dat het behandelen van strafzaken bespoedigd zal worden. Wanneer, aldus de nrJ nister, „prima facie" het bewijs van schuld vaststaat, dan moet de straf onmid- dclijk op het misdrijf volgen. Elke vertra ging moet worden vermeden. De nieuwe verordeningen zullen geen in vloed F.cbbcn op het toeristenverkeer. l)e vreemdelingen met behoorlijk geviseerde paspoorten zullen geen moeilijkheden onder vinden en aile faciliteiten genieten, die zij ook in andere landen hebben. Naar Nicaragua of China? Donderdag werd melding gemaakt var voorbereidende maritieme maatregelen te San Diego (Caiifo~nië) in verband met den toestand in Nicaragua. Het departement van marine heeft thens volgens een draad loos beric'. t meegedeeld, dat het moeder schip voor vliegtuigen „Holland" te San Diego in gereedheid wordt gehouden vooi het overbrengen van het reservebataljor. mariniers, dat daar voor geval van nood wordt georganiseerd. Er werd op gewezen dat deze troepenbeweging in groote mate afhankelijk is van de ontwikkeling der ge beurtenissen in Nicaragua en China. Tegen dc griep, Volgens een draadloos bericht zullen de Amerikaansche autoriteiten der open bare gezondheid buitengewone voorzorgs maatregelen nemen om te voorkomen dat de thans in Europa heerschende griep naai de V. S. wordt overgebracht. Ontploffing op een schip. Bij het laden van het Engelsche s.s. „Essex Isles is op dit vaartuig een gasolinetank ontploft, waarbij een groot aantal bootwer kers, men vermoedt 37, werden gedood. De beschuldiging van Bolsjewisme. Het Mexicaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin ten stelligste de beschul diging van de band wojdt gewezen, dal Mexico poogt een bolsjewistische hegemo nie tc vestigen in Latijnsch Amerika. Er Wordt aantoegevoegd, dat Mexico niet aansprakelijk is voor de plannen een^r bui- tenlandsche communistische organisatie, welker beginselen in strijd zijn met die der Mexicaansche regeering. Bovenstaande tegenspraak heeft betrek king op de verklaring van Kellogg, den Amerikaanschen minister van buitenlani- sche zaken, dat men het oog heeft op La tijnsch Amerika en Mexico als basis voor communistische werkzaamheid tegen de V S. Kellogg had zich in het aan de Senaats commissie voor de buitenlandsche betrek kingen gerichte stuk, waarin bedoelde ver klaring voorkwam, beroepen op een uitla ting van den sovjet-commissaris voor de' buitenlandsche zaken Tsjitsjerin, da! .Mexico ons een zee- r'escl 'klc nM't:e'- richte beweging aan de Jangtse zich ont wikkeld. In de laatste jaren, aldus Kellogg, heb ben bolsjewistische leiders meer en mee- eendacht gewijd aan de tegen Amerika ge richte bcdrijvighid in Mexico en Latijnsch Amerika, Er werden te dezer, aanzien zeer bepaalde instructies aan de communisten in de V. S. gegeven in de resolutie over dc Amerikaacscbe quaes'tie, door het Executief Comité der Communistische Internationale n Maart 1926 te Moskou aangenomen, waarin werd gezegd, dat de heele beweging voer vrijheid in Amerika gericht was tegen de imperialisten der V. S. De burgeroorlog in China. Maarschalk Tsjang Tso Lin, de dictator van Peking en Mandsjoerije, heett vijf Ja panners tot zijn raadslieden benoemd. De zen hebben hem aangeraden géeri cam pagne tegen de nationalisten te beginnen zoolang de tegen de vreemdelingen ge richte bewcing aan de Jangtse zich ontwik keld. De agitatie 'e Sjanghai. De werkzaamheden der agitators uit zich door een aantal kleir.e stakingen, waaron der buitenlandsche cn Chineescbe onder nemingen te lijden hebben. Het personeel van een Chinecsch magazijn en dat van de tram van Sjanghai staakt, maar de meeste arbeiders der katoenfabrieken zijn weer aan het werk gegaan. De Europeesche concessie te Kanton. Op verzoek van den gemeenteraad der Europeesche wijk Sjamien te Kanton heb- bep Britsche cn Fransche matrozen de bar- ricades hersteld, uit voorzorg met het oog op de verdediging der concessie. Dc toestand in Hankau. Sir Percival Philips seint aan de „Daily Mail": De leden van de Britsche kolonie blijven nog steeds in hèt gebouw van de Asiatic Petroleum Comoapv 7M morf"*1 r'ï slechts voor korten tijd verlaten om een be zoek te brengen aan hun gesioten kanior^.i. Intusschen is de Britsche zaakgelastigde O'Malley zijn besprekingen met Tsjen, den minister van buitenlandsche zaken an Kanton, begonnen. Het stoomschip „Kiangwo." afkomstig van its;ar.g, mei zestig vtuchte.mgeu, vrouwen, zit sinds Zondag nabij Jctsjau a-in den grond. De Britsche kanonneerboot „Cockchafer" verleent assistentie. EEN GEVELBEKLIMMER. Een beklaagde, die gisteren voor den strafrechter te Berlijn moest verschijnen, had een zonderlinge wijze om in de ge rechtszaal binnen te komen, uitgekozen. Hij ging niet de deur van het gebouw binnen, maar gaf er de voorkeur aan om langs den voorgevel naar boven- te klimmen tot de ae verdieping en door het raam het gebouw binnen ie gaan. Deze gevelbeklimmer had natuurlijk veel bekijks, te meer daar hij twee fotografen mee had genomen om zijn heldendaad te ver eeuwigen. Dc klimmer had echter pech; hij vergiste zich n.l. in het gebouw. Zijn zaak Icwam in het oude gebouw voor, en hij was het nieu we naar boven geklommen. Deze pech was te grooter. toen de deur van de kamer waarin hij was geklommen, van buiten af gesloten bleek tc zijn. Er bleef hem niéts anders over dan langs -denzeiiden weg het gebouw weer te ver'atcn; beneden wachtte dc poU'-ie hen op, die hem naar den rechter in het oude gebouw bracht Deze „Kletterkünstler", de jockey Michac- lis, bad zich daar te verantwoorden voar het veroorzaken van volksoploopcn, waaronder het verkeer volkomen gestremd werd. Wat had hij gedaan? Omdat hij geen werk had en graag wilde verdienen, had hij met .den tooneclspeler Rast afgesproken in het open baar gewaagde klimpartijen te doen, waar door zij de aandacht van filmmaatschappijen op zich hoopten te vestigen, die hen dan allicht zouden engageeren. Samen nu met dezen Rast klom Michaelis eerst op een huis in de Behrenstrasse, waarvan hij door dc brandweer afgehaald moest worden en daarna op het „Mecedes-Palast". Beide keeren hadden zij fotografen meegebracht. De rechter nam als verzachtende omstan digheid aan dat beklaagden zonder werk waren en veroordeelden hen tot twee weken hechtenis. EEN TWEEDE DOiMELA. Door dc politie te Neusladt (a. d. Hardt) is een oplichter gearresteerd, die, wellicht aangetrokken door dc avonturen van Harry Domela, den pseudo-prins weer eens op een dergelijke wijze, tc werk is gegaan. Tc Neusladt verbleef dan sedert cenige dagen een man, die beweerde een natuur lijke zoon van Koning Leopold li van Bel gië te zijn. Hij noemde zich hertog van Ter- vueren Cn zeide dat hij als lid der controle- spoedig bleek, dat deze hertog een Belg was, gezonden. Zijn optreden erwekte geen ach terdocht, totdat hij op een n;cht aangetrof fen werd op het dak van zijn hotel met de klaarblijkelijke bedoeling in da kamer van zijn buurman te komen. De hotelhouder waarschuwde de politie, die hem aan een verhoor onderwierp. De „Hertog" zeide zich niet bewust te zijn op het dak gewandeld te hebban; hij was een slaapwandelaar. Hij werd voorloo- pig in een inrichting ondergebracht; de po litie vroeg in Berlijn om inlichtingen en al spoedg bleek dat deze hertog een Belg was, uit Luik afkomstig. Stephan Otto heette en vroeger militair v'icger was geweest. De politie van bijna alle landen heeft in haar registers verslagen over oplichterijen door dezen pseudo-hertog gepleegd. In Wiesbaden, Londen, Napels lichtte hij men- scben op, onder den naam van prins Karei van België; eens verschean bijin de uni form van het, Belgische garderegiment bij het Amerikaansche bezettingsleger in het Rijn land en overhandigde der, commandeeren den generaal tijdens eön parade van het leger een hooge Belgische militaire orde. He vrouw van een scheepsbouwkundig ingenieur te Live-pool, mevrouw Graham, was sedert een weck verdwenen en vruch teloos zocht haar man mar te t an Tn den nacht an Woensdag op Donderdag heeft men haar thans in uitgeputt n toe stand teruggeven 'en in een 1 dig hui vlak bij haar woning. De beer Graham besloot, Woensdagavond van zijn vergeefsch zoe ken terugkeerand, in bedoeld buis te gaan zoeken, waarvan zij: vrouw, naar hij zich herinnerde, de sleutels had. Met behulp van een politicagent ver schafte hij zich toegang tot het huis, waar van de deur cn slot was. In een der slaap kamers, die eveneons op slot was w :d verdwenen vrouw gevonden. Zij verkeerde in uitgeputien toes end, maar wat net b"- wusteloos en herkende baar man na eenige minuten. Er was 'geen tafel en ook geen voedsel in dc kamer. Blijkbaar had mevrouw Graham acht dagen zonder voed sel of vuur in het huis vertoefd. De vrouw, c{ie 33 jaar oud is, had önlanes aan zenuw- ui .putting geleden en moet bij een vorige gelegenheid al eens tijdelijk haar geheugen jair tijd een der bekendste Parijsehe mo- ning overgebracht. CAROLINE REBOUX. In Parijs is, 37 jaar oud, een merkwaar dige vrouw overleden: Caroline Reboux, die feitelijk tot de créatrices behoort van de mode, welke over de geheele wereld den roem van den Franschen goe .cn sma'k gevestig heeft Zij was de dochter van ba rones Le Roy de Ganssendris en dan' jour nalist Charles Reboux, en zij wijd 'e ziel) aanvankelijk geheel aan de kunst, totdat haar levensomstandigheden haar noopt an een lucratiever werkkring te zoeken. Zij leerde het modevak en werd in ezn paar jaar tijd een der bkeendste Parijsehe mo distes. I .Als modiste van hef keizerlijk hof van Napoleon ill telde zij i_e aristocratie van geheel Europa onder haar klanten, In haar wening had zij een Saloa, die door ver maarde schilders, musici en schrijvers werd bezocht. Haar zoon Paul is een der jonge Fransche letterkundigen. Ook op het gebied der arbeiders-bewe ging heeft zij goed werk gedaan. Zij slreetd' naar verbetering van he'. lot der vrouwe lijke arbeilers en bracht haar beginselen in haar eigen ateliers in de praktijk. DE HOF-INBREKER, i Koning Emanuel, die een hartstochtelijk verzamelaar van oude munt in is, wilde dezer dagen de voor het bewaren dezer munten speciaal ingerichte sa e openen, toen het slot bleek te weigeren. Niemand vermocht de deur te openen en met toe stemming van Mussolini werd beslot an een berucht inbreker uit de gevangenis te ont bieden. Spoedig verscheen daarop een hofauto met .een wegens ta! van inbraken in gevan genschap zuchtend individu, die aan het paleis werd afgezet. Onder cle nieuwsgie rige blikken van den koning en tal van hofambtenaren begon hij zijn werk. Met groote behendigheid slaagde hij er in dc deur te openen. De koning onderhield zich op opgewekte wijze met' den misdadiger, die de vas'.e over'.uig'ng had, dat dit incident we! lot verkorting van zijn straf zou leiden. Tot dusver echter heeft hij er nog niets van gehoord. WEENSCHE SCHOUWBURGEN. In de slaatsopera heelt Zaterdag den 15- deu d.rn. de première plaats van het laatste werk van Richard Strauss „Intermezzo.' Strauss zal zelf dirigeeren en daarmede wordt om zoo te zeggen de vrede bezegeld, die Weennen of nog liever de Opera met den Meester gesloten beeft. Woedend had Strauss de Opera cn de concertaal den rug toegekeerd en dc oneenigheid, die destijds net den directeur van dc opera Franz Schalk uitgebroken was, en die zijn grond had in persoonlijke wrijvingen, en niet het minst aan verschillende intriges te wijten, scheen niet meer te overbruggen. Hoewel Strauss in het Belvedèrcpark een heerlijk huis had laten bouwen, vertoefde hij slechts te Weenen als gast en voor korten tijd, en slechts de radiohoorders konden eenmaal het genoegen smaken om hem te hooren als begeleider van den zanger Franz Steiner. In de opera kwam hij nooit meer. Het was aan den nieuwen generaal-directeur om Strauss weer in dc opera tc rupgen brengen, en dat dit hem gelukt is, moge hem als een verdienste aangerekend worden. Langdurige onderhandelingen, waaraan ook financicelc moeilijkheden waren "verbonden, moesten gevoerd worden, maar het resultaat dat met groote vreugde werd begroet, is dan toch, dat Richard Strauss weer bereid is met eigen werken en ook die van vreemden in de opera als dirigent op te treden. ZooaTs gezegd dus dc opvoering van zijn „Inter mezzo" bekroont de verzoening. Deze, op muziek gezette episode uit het leven van den Meester is door de Staatsopera op de heerlijkste wijze aangekleed, en is te be schouwen als het hoogtepunt van het sei zoen, naast de opvoeringen van „Turandot," Puccini's laatste meesterwerk. In het „Burg theater," dat een zwaren strijd te strijden heeft tegen zijn Bcrlijnsche concurrenten, om zijn plaats aan de spits der Duitschc theaters te behouden, is een kwestie ont staan waaraan heel het theaterlievende Weenen deelneemt. Ida Roland, de vrouw van den leider van de pan—Europeesche beweging, Coudenhove-Kalergi, zal, naar het heet niet opnieuw geëngageerd worden. De directeur Harterich weigert het verdrag met haar te vernieuwen, en nu heeft zich, daar mevrouw Roland over een groote en goed bewerkte aanhang bij de pers verzekerd, een courantenpolemiek over deze kwestie Ontsponnen, of de directeur het recht heeft mevrouw Roland werkelijk te ontslaan, of wel dat zij voor het*Burgtheater ir.oet wor den behouden. De directeur heeft echter be sloten, dat zij ontslagen wordt. Onder dit opschrift releveert „de R.K. Werkgever" van 12 Jan.,' ons artikel van 7 Dec. Jammer", waarin de procedure, die in den Raad van Overleg gevolgd zou wor- I den, wordt besproken cp waarin de nadruk gelegd wordt op de goede bedoeling der werkgevers, om te trachten aan gebleken misstanden een einde te helpen maken". „Het doet ons leed aldus „De R.Kv Werkgever" dat dit artikel van de Nieuwe Haarlemmer ons eerst onlangs onder de oogen is gekomen, waardoor het antwoord op de vragen, die op het eind van het citaat gesteld worden, eenigszins vertraagd is geworden." Daarna vervolgf het orgaan der algemeene R.K. Werkgeversvereniging „Waarom heeft het zoo lang geduurd, voordat het „rapport" door de A.R.K.W.V. en het R.K. Verbond beantwoord werd? Was er ee nprocedure vastgesteld nopens de behandeling van het „rapport" Zou er kans hebben bestaan, dat werkgevers en rbeiiers door ouderling overleg tot elkarr waren gekomen Ziehier vragen, die van voldoende belang zijn, om er even bij stil te staan. Ee st een woord over de procedure. Toen he" „rapport" einde Juli aan den Raad van Overleg werd ter hand gesteld, heeft een vergadering plaats gehad van het Dagelij ksch Bestuur der A.R.K.W.V. Be sloten werd de bij het R.K. Verbond aan gesloten vakbonden afschrift te geven van dit deel van het rapport, dat op het speciale bedrijf, waarin die vakbond optreedt, be trekking had. Verder werd besloten tot alle van zuiver particulieren aard: geschillen tus» scken huurders en verhuurders, privé loon- kwesiies tusschen een werkgever en een werknemer, wrijvingen in den boezem van besloten vereenigingen, enz. enz. of die om andere redenen, waarvan den aanbieder persoonlijk mededecling gedaan wordt, niet ot r openbaarheid geschikt zijn. DE NIET-KATHOLIEKE PERS II. LIMBURG. Ijl dc vergadering van de R.K. Kiesver- eeniging te Waubach (L.)^werd op verzoek van den voorzitter der R.K.K.V. met alge meene stemmen aangenomen 't besluit om geen candidaat voor de Provinciale Staten te steunen, die zonder bisschoppelijk verlof de Courant, de Nieuwe Rotterdammer of andere neutrale of liberale bladen e st. Dit besluit werd op wensch der vergadering door den voorzitter doorgezonden naar 't kring- en hoofdbestuur van dep P..K. Kiezersbond. (De Morgen.) SANATORIUM VOOR DRANKZUCH TIGEN. De „Nieuwe Koerier" meldt Sinds eenige dagen hebben de Eerw. Pa ters Camiilianen, die onder Roermonds be volking zooveel sympathie genieten, zich we derom in de nabijheid onzer stad gevestigd. Het kasteel Schöndeln is thans hun St. Ca- millushuis geworden. ,Iriet Dr. Ariënsfonds voor de verpleging van drankzuchtigen, had tot nu toe haar sanatorium, dat aan de zorgen der Paters Camiilianen is toevertrouwd, ge vestigd te Vaals. Thans is het naar Schöndeln overgeplaatst. Het gebouw is voor zijn tegenwoordige be stemming geschikt gemaakt. Tot rector is be noemd de Z.E., pater Berens, die zich voor- loopig met twee eerw. broeders in het Camil- lushuis gevestigd heeft, waar op het oogenblik tien patiënten verpleegd worden. Deze houden zich o.m. bezig met de fabri cage van limonade, die ten deele voor eigen gebruik en ten deele voor den handel bestemd is. De inwijding van het hujs zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. 1 met name genoemde „losse" werkgevers onder toezending van een afschrift van de hen betreffende passages uit het rapport, het verzoek te richten, hun kantteekeningen op de beschuldigingen te maken. De vakbonden hebben hun antwoord weer in bestuursvergaderingen moeten vast stellen, nadat eerst wederom de leden waren geraadpleegd, de antwoorden der „losse" leden zijn geconstateerd moeten worden, herhaaldelijk moest geconfereerd worden over zaken, die nog niet geheel duidelijk geworden waren kortom het samenstellen van het Verweer eischte een zeer grooten arbeid. Het materiaal voor het antwoord op het rapport was juist bijeen, toen de geruchten over publicatie van het „rapport" vasteren vorm gingen aannemen. Wanneer alles normaal was verloopen, zouden in de mpand December de eerste besprekingen over rapport en antwoord in den Raad van Overleg gehouden zijn. Getalmd is er van werkgeverszijde vol strekt niet,' dat is trouwens van arbeiders zijde ook niet beweerd. Hoe de zaak dan verder in den Raad van Overleg behandeld zou zijn, valt moeilijk te zeggen. Die procedure zou eerst vast gesteld zijn, nadat de schriftelijke gedachten- wisseling zou zijn afgeloopen. Was er kans, dat partijen het met elkaar eens geworden zouden zijn Op deze vraag past slechts dit antwoord wannéér het R.K. Werkliedenverbond en de A.R.K.W.V. niet overtuigd geweest waren, dat het behandelen van klachten tenslotte tot resultaat zou hebben, dat men tot elkander zou komen, dan zouden beide organisaties zich niet de moeite getroost hebben deze ingewikkelde materie iti studie te nemen. Het feit alleen, dat deze kwestie geëntameerd is, levert op zichzelf een sterk vermoeden, dat partijen stellig verwachtten, dat er cenig resultaat zou worden bereikt. Trouwens, dat resultaat Hg voor het grijpen de beschuldiging „de R.K. Werkgevers staan in sociaal opzicht achter bij hun anders denkende collega's" moest bewezen worden door het R.K, Werkliedenverbond volgens den algemcenen regel van de bewijsleer, dat op den aanklager de bewijslast rust. Welnu het R.K. Werkliedenverbond zou in die bewijslevering slagen of het zou daarin falen. In beide gevallen was een resultaat bereikt. Nu kan men natuurlijk bij deze* tamelijk simpele probleemstelling nog wel allerlei andere zaken te pas (of liever te onpas) bren gen, maar in eerste instantie rustte op het R.K. Werkliedenverbond slechts één taak bewijslevering van zijn beschuldiging. Ondeï die „andere zaken", die in debat worden gebracht behoort ook deze kan er geen vorm gevonden worden, waardoor R.K. werkgevers en arbeiders elkander beter leeren verstaan? Een zeer belangrijke vraag, die op zichzelf moet worden bekeken, doch die eerst aan de orde zou komen, wan neer de „beschuldiging" afgeprocedeerd zou zijn. - Bovendien was op deze vraag ruim een jaar geleden een voorloopig antwoord ge geven door een daad n.l. door de oprichting van den Raad van Overleg. Natuurlijk was dit instituut op zichzelf nog geen ideaal zeker niet van het R.K. Werkliedenverbond, maar bij welslagen van dat instituut, kon toch de zoo noodige „betere geest" gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen. Het eerste groote werk, dat de Raad van Overleg ondernam, was de behandeling van de meergenoemde beschuldiging. Met de Redactie van de Nieuwe Haar lemmer zijn wij geneigd het „jammer" te vinden, dat door de publicatie van het 1,rapport" dit eerste groote werk van den Raad van Overleg tevens het groote échec voor dat instituut is geworden. Maar aan wie de schuld Toch zeker niet aan den Raad van Overleg zelf 1 Dat instituut treft geen enkele blaam. Men kan uit deze geheele onverkwikkelijke geschiedenis zeer veel lessen trekken, maar er behoort toch wel een zeer wilde fantasie toe, om uit het gebeurde de conclusie af te leiden, dat de vorm van het overleg tusschen R.K. werkgevers en R.K. arbeiders ondeugde lijk is gebleken en dat in dien vorm nood zakelijk verandering rtloet komen." INGEZONDEN STUKKEN. De „Liirib. Koerier" bespreekt het aantal „ingezonden stukken", welke dat blad wor den toegezonden. Uit den voortdurenden groei concludeert het blad terecht tot een goede verstandhouding tusschen krant en le zers. Intusschen is het ons vooral tc doen om het slot van de „Limb. Koerier", dat ook voor andere lezers van belang is. We lezen: „We waardeeren de medewerking van on ze lezers, wat voor ons een bewijs is van hun meeleven met hun courant, en wat hun groot groot vertrouwen toonk, in de nauwgezet heid, waarmee de redactie haar ambtsge heim bewaart ten aanzien van cle herkomst der stukken. Slechts eenige verzoeken hebben we aan penvoerders van ingezonden stukken te doen: Geeft de redactie steeds uw naam, beroep en adres op. Dit is ook noodig voor even tueel antwoord per brief aan den inzender. Stukken, waarvan de schrijver zich niet aan een tot geheimhouding verplichte redactie durft noemen, gaan reddeloos de prullentand in. Schrijft steeds met inkt en gebruikt het papier slechts aan één zijde, Weest in uwe polemieken steeds zoo hof felijk mogelijk (dat werkt overtuigender dan felheid) en richt u steeds gelijk men in een vergadering tot den voorzitter doet tot de redactie en niet rechtstreeks tot uw opponent. Probeert nooit, eene door de redactie ge- loten discussie te heropenen; dat kan zij 'och niet toestaan. Schrijft wat ge te zeggen hebt, zoo kort mogelijk en bepaal u tot de hoofdzaken. Dat bevordert de duidelijkheid." Natuurlijk, zoo zegt het blad nog, worden vaak stukken aangeboden, die voor plaat- sing heelemaal niet in aanmerking kunnen komen: ais ze b.v. onderwerpen behandelen zéér gunstige resultaten. Men schrijft ons: Dc N. V.' Philips' Radio zal thans ook ten dienste van hen, die over een gefijikstroom- aansluiting van 200250 Volt beschikken, een plaaispanningapparaat op de markt brengen, met behulp waarvan de anode spanning uit het lichtnet kan worden be trokken. Op het apparaat zijn twee regelknoppen aangebracht. Met één daarvan, geme kt „Volt" wordt de anodespanning voor dc laagfrcquentversterkerlampcn ingesteld. Bij een netspanning van 220 Volt kan bij een. stroomafname van 14 mA nog efen anode spanning van 150 Volt verkregen worden, terwijl bij 120 Volt anodespanning 20 mA onttrokken kan worden. Ook voor zeer geringe stroomafnamen is het apparaat in ruime grenzen regelbaar. Zoo kan bij een fotalen anodestroom van slechts 3 mA de anodespanning nog tot 50 Volt worden teruggebracht. Met behulp van een twee den knop gemerkt „Det", kan een tweede spanning worden afgenomen, die in 3 trap pen regelbaar is en die 30 tot 80 Volt lager is dan de spanning, die met den knop „Volt" wordt ingesteld. Deze lagere spanning is voor detector en hoogfrequentversterklamp bestemd. Het plaatspanningsapparaat is door voor geschakelde weerstanden volkomen bevei ligd, terwijl door de uitvoering met verzon ken stekerbussen het aanraken van sterk stroom-voerende deeien onmogelijk is. Waar het anodestroom-verbruik van een modern ontvangtoestel zoo aanzienlijk is, dat bij een geregeld verbruik van het ont vangtoestel een vernieuwing der anor'ebat- terij na enkele maanden noodzakelijk i1* wordt door dit plaatspanningapparaat voor gclijkstroomnetten ongetwijfeld in een sinds lang gevoelde behoefte voorzien. de gewensebte uitwerking te hebben, Eerst dan bleek arsenicum op ratten wanneer de sugstantie in allerfijnste vorm gegeven wordt. Niet altijd heeft arsenicum als rattengil de gewenschte uitwerking. Meermalen toch komt het voor, dat ratten en muizen zon der er nadeel van te ondervinden een hoe veelheid van dit gif tot zich nemen, die fei telijk doodelijk voor hen had moeten zijn. Het werkt dan integendeel, evenals bij den mensch, die arsenicum als geneesmiddel ge bruikt, eerder versterkend. Dr. O. F. Hedenburg nu, van het Mellon- Instituut te Pittsburg, vermoedt, dat bij groo- tere arsenicum-doses, de giftige werking dan uitblijft, wanneer de substantie niet fijn ge noeg verdeeld is en dus ook grootere, niet- resorbeerbare partikels bevat. Om nu een gelijkmatige en zekere uitwerking te ver krijgen, wreef dr. H het arsenicum zoo fijn mogelijk, doch bereikte nog niet het ge wenschte resultaat. Daarop voegde hij aan het water, waarin hij het arsenicum fijnwreef een of ander organisch colloid, arabiscbe gom of lijm, toe Toen kon hij het gif naar verkiezing zoo fijn krijgen als hij wilde, en verkreeg zoodoende een colloidale oplossing. In dezen vorm werkt het buitengewoon snel en zeker, óók in kleine doses. Een hoeveel-' heid arsenicum, die in gewonen vorm een rat binnen 24 uur doodde, deed dit in 30 minuten, wanneer ze in colloidalen vorm gegeven werd. Proeven op groote schaal, daarmede in het vrije veld genomen, gaven eveneens 78 Hij vroeg niet veel inlichtingen, maar met de zekerheid vSn iemand, die bekend is met dc omstandigheden en plaatselijke gesteld heid, noemde hij straat en huisnummer var. het Wangerlohsche paleis, dat hij na een korten rit bereikte. Te midden der verlichte huizen aan beide zijden stond het stil en duister daar. De vreemdeling liet onderzoekend den blik gaan langs de lange vensterrijen; zij waren dicht gesloten, geen lichtstraal viel door de neer gelaten gordijnen, alleen aan den ingang in de bediendenkamer was het schijnsel eener lamp zichtbaar. Maar hierdoor liet hij zich niet misleiden, wellicht wist hij, dat zich achteraan het gebouw op de binnenplaats uitziande bewoonde familiekamers bevon den, waar men na het diner gewoon was de koffie te gebruiken. Met frisschen moed belde hij en het volgend oogenblik opende een bediende de deur Is zijne excellentie tehuis? vroeg de vreemdeling. De bediende keek bij deze vraag met on verholen verbazing in het gelaat van den vreemdeling. Zijne excellentie? herhaalde hij op gcrekten toon. Nu ja, zijne excellentie, of anders mevrouw dc gravin, hernam de heer op een: toon, waarin een licht ongedul klonk, dat meer het aanstaren van den man, dan zijn dralen gold. Zijne excellentie is reeds anderhalf jaar dood. zeide de bediende, hiermede tegelijk de reden van zijne verwondering te kennen gevend. Zichtbaar ontsteld, trad de vreemdeKng een schrede achteruit; in zijn zekerheid,'die toch wel te groot geweest was, had hij aan zoo iets niet gedacht. Doodl herhaalde hij op een toon van spijt. Maar mevrouw dc gravin, is toch wel, is te hopen? O ja, zoo tamelijk, zeide de bediende, den onbekende met stijgende belangstelling be schouwende. Meld mij dan aan, zeide hij, een kaartje te voorschijn halende. Mevrouw de gravin woont hier niet meer sedert de jonge graaf gehuwd is en is bo vendien ook op reis. Deze kleine wederwaardigheid scheen den vreemdeling niet te bedroeven, hij verwijl de alleen bij de meer aangename tijding. Ge huwd? riep hij uit en zijn stem klonk vroo- lijk, is dan tenminste de graaf thuis? Neen, hernam de bediende, eenigszins be dremmeld, de graaf is twee uur geleden op reis gegaan, om de begrafenis bij te wonen van zijne vrouw op het landgoed. Mevrouw de gravin en de jonggeboren gravin zijn voor vier dagen gestorvenl Mijn God! riep de vreemdeling ontzet uit, welk een welkomst. Op dit oogenblik werd eene deur ge opend naast de bediendenkamer. Een oude grijze man kwam te voorschijn, die in de hoog opgeheven hand een lamp droeg, wier licht scherp op het gelaat van den vreem deling viel. Maar op hetzelfde oogenblik viel ze ook kletterend op den grond en de oude stiet een kreet van schrik uit. Heer dokter, o heer dokter Wangen, of is het uw geest? Een licht glimlachje gleed over het ge laat, dat bij de berichten van den bediende zoo verduisterd was. Neen, mijn oude Jonas, ik ben het zelf in levenden lijve. Daar hebt ge mijn hand, opdat gij kunt zien, dat die van vleesch en bloed is. God, wat een vreugde- Neen, deze blijd schap! riep de oude bediende, nog steeds kampend met zijn schrik. Hoe is zoo iets mogelijk en wat zal mijnheer de graaf zeg gen. Ach, heer dokter, hoeveel ongelukken zijn der familie overkomen, hoeveel! En nu komt er een zoo onverwachte vreugde, waaraan men haa.st niet durft gelooven, zoc onbegrijpelijk is ze. Toegenegenheid en de zekerheid welkom te zijn, klonken den vreemdeling tegen uit de woorden van den ouden man, op dit oogenblik twijfelde hij niet, of de ontvangst van den heer zou des knechts evenaren; plotseling gevoelde hij zich zoozeer opnieuw verplaatst in de grafelijke familie, dat het pas ondervonden leed, hetwelk die familie had getroffen, hem zeer na ter harte ging. Maar ik bid u, heer dokter, kom boven in de kamer van den graaf, ging Jonas voort. Daar is het goed warm. het vuur in de haard brandt nog cn gij zult stellig nog me te vragen hebben, waarop ik echter nog ver ward genoeg antwoord zal geven, eer ik mijn zinnen weder bij elkander heb. Spoedig, Anton, steek de gaskronen in ae ga een lamp in de kamer van den graaf. Ik k' niets doen, niets, zoo beven al mijne leden Hij nam Constantijn pels cn shawl af e ging hem voor de breede met zwarte tapij teh belegde marmeren trappen op, die naa: de eerste verdieping leidden. Afgevallc: bladeren cn bloesems lagen hier en daa verspreid op den donkeren grond; bij he licht der snel ontstoken gasvlammen, wie: licht het daglicht nabij kwam, zag men eerst een menigte en pracht der gewassen welke in kuipen en potten vjoer gn trappen sier den. Maar de candalabers aan den vpet van den trap waren met zwart overtrokken, de groote spiegels boven in den gang me' rouwfloers bedekt en als verstolen loerden de marmeren koppen der standbeelden, die anders 't schoonste sieraad daarvan uit maakten, tusschen de cypressen te voor schijn, als hadden zij zich verschrikt ver cholen voor de pracht des doods. Hier is mevrouw dé gravin afgedragen, zc' le oude knecht fluisterend, als ware de ma esteit van den dood nog aanwezig, men hac" 'iet zoo geheel anders gewacht. Boven in de kamer van Herbert brandden de tampen helder, de oude Jonas plaatste een leunstoel bij den prachtigen haard, waarin de kolen nóg glommen. Is de opperjachtmeester reeds lang dood?, begon Constantijn, hiermede den bedien- uitnoodigend de berichten aan te vullen, Uke hij slechts in schets gegeven had. Afhttien maanden, heer dokter, 't Was n groot ongeluk, want hij had nog lang kunnen leven; het was toch een zoo itatig, krachtig man. 's Morgens, na een groot feest jannensee, verongelutye hij op de jacht ->or het afgaan van zijn eigen geweer. Was graaf Herbert toen reeds gehuwd? Neen, heer dokter; hij verloofde zich den- ltden dag, waarop het ongeluk op de jacht laats vond; een droeve en een blijde bood- chap kwapi tegelijk in huis. Mevrouw de ravin beurde deze vreugde toch eenigszins >p. En met wie verloofde zich graaf Herbrt? roeg Constantijn met zichtbare belangstel- 'ing. Met freule Von Votz, die toen ook juist ouwde, over haren grootvader. Het huwe. lijk had in weerwil van het sterfgeval op Tannen, reeds einde November plaats. Dit was beter voor den graaf en de freule, want anzc jonge graaf was door het ongeluk te eer getroffen. Hij was nauwelijks te her kennen, zoo ziek en vervallen zag hij er uit. Jaarbij kwam, dat mevrouw de gravin er terk naar verlangde Tannensee te verlaten, Jat Tannensee, hetwelk nu toch ontruimd moest worden en daar .nu in alles eene ver andering plaats had en de freule ook geheel alleen in Buchendorf woonde, zoo werd het huwelijk in stilte voltrokken. Tannensee ontruimd? vroeg Constantijn niet zonder verbazing. Hij dacht aan de slechte verhouding, welke tuschen de fami lieleden bestond en vroeg zichzelven af, hoe of graaf Wolf zich geplaatst zou hebben te genóver de familie. De oude bediende ried den gang zijner ge dachten, hij had te lang in de familie ver keerd, om niet iets te weten van hunne zorgen. Jawel, heer dokter; graaf Wangerloh van Kettenstein heeft heA onder zijn eigen beheer genomen. Hij dacht, dat het voor on zen jongen heer te veel zoude zijn, omdat freule Von Vulz zulke rijke goederen ten hu welijk medebracht en vreesde ook, dat me vrouw de gravin hier te smartelijke herin neringen aan den dood des opper jachtmees ters zoude hebben. Maar hij heeft voor alles gezorgd, ging hij voort in een soort van geestvervoering. Hij was hier, dagen en we ken lang, mevrouw de gravin mocfft niets weten van wat nu, ge weet het we], wat de dood, als hij onverwacht komt, zoo met zich brengt. De geheele inboedel is van Tan nensee naar de nieuwe woning der gravin overgebracht. De graaf van Kettenstein is nog bij h?t huwelijk tegenwoordig geweest en toen toen is hij er in het geheel niet meer geweest, zoo eindigde de oude man eenigszins verlegen zijn bericht En wie woont nu op Tannensee? vraagde Constantijn. Niemand, heer dokter, alleen een opzich ter, in den zomer echter komen de bewoners van Kettenstein er veertien dagen tot drie weken doorbrehgen, {Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10