HOEST,VERKOUDHEID De Gren wiizig'ng van Haarlem. Levensverzekering INFLUENZA De Kerkvervolging in Mexico. De nieuwe Schalkwijker- brug voor voetverkeer geopend. Agenda 16 Januari Agenda 17 Januari Prov. Statenverkiezingen Train of autobus? Dr. H. v. d. Berg. A. S. Rijnierse t« AanrfHing. DE LUSTRUMFEESTEN VAN DEN R.-K. KFINO. J. G. De tweedie Ffr>«c'"cup-gve^ri. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREEN1GING ZIJN GEOPEND: Onze winkelstand. Een liefd&digheidspredicatie. erzekerit Kapitaal ruim21.300.000,- Wiskundige reserve 31 December 1923 2.S99.923.7C Extra waarborgen 283.000.— Voor katholieken, die een Levensverzekering wilier sluiten Is dit de meest aangewezen maatschappij. I Het zooveelste. Onder een wagen. Brand. DE VERKIEZINGEN VOOR DE GEMEENTERADEN Personalia. Theater De Kroon. Dniiri»«baden. OVERVEEN. LAWN-TENNÏS. LAATSTE NIEUWS. SCmiLDVORDFRINGFN TFN LASTE DER GEMEENTE HAARLEM. hoofdbestuur ditmaal getracht een pand ie vinden, dat aan dit bezwaar Zooveel moge- lijk tegemoet komt. Het meent er in ge slaagd te zijn thans een voorstel aan de goedkeuring dér vereeniging te kunnen on derwerpen, dat voer de groote meerderheid der Vereeniging aantrekkelijk en aanneme lijk is. Wat in beginsel vestiging van Se beui's té Haarlem betreft, moge nog opgemerkt Wor den, dat dit jaar de nieuwe regeling in Wer king zal treden dat aangeslotenen bij de telefoonnetten tusschen Haarlem en Leiden voortaan tegen een bepaalde jaarlijksche vergoeding rechtstreeks Verbonden zullen zijn met alle aangeslotenen op het net Lissc en omgekeerd. Ook dé beurs te Haarlem zal dus rechtstreks met 't net Lisse verbonden zijn, zoodat voor gesprekken van en naar de beurs geen interlokaal gesprek meer noodig zal zijn. Het bedoelde partd Is dat der N.V. Haar- lemsche Machinefabriek v.b. Gebr. Figee, gelegen aar, de Le:dschevaart te Haarlem en verder begrensd doof Brouwersvaart, Een- drachtstfaat e;t het Gedempte O, 1. Vaartje. Het is 1 HA. 7 A. 34 c.A. groot met een frontiergté van 97 Meter aan de Leldsehè- vaart. Gelegen op slechts een paar minuten gaans van de Groote Markt, schuin 'tegen over het kantoor van den Bond van Bloem bollenhandelaren aan de Wiihslminastraat, voldoet de ligging van het perceel inderdaad aan de hoogste eischen. Het pand bestaat uit een complex van ge bouwen met open terrein. Deze zijn voor den dienst der vereenigiflg niet aile noodig. maar kunnen voor zoover de vereeniging ze niet gebruikt, door Verharing productief ge maakt worden, zonder eenige hinder Voor de gebouwen zelve. Door verbouwing Van een der groote ma chinehallen wordt éen beurszaal verkregen van 71 bij 26 M. (oppervlakte 1835 M2] met bovenlicht. Met deze beurszaal verbonden zijn 12 te lefooncellen. Het ligt in de bedoeling over de inrichting van de beurszaal overleg le plegen met den Bond van Bloembollsnhan- delaren. De beurszaal beeft door een korte gang verbinding met de zaal der bloe- menkeuringen, groot 26 bij 18 M-, Waartoe de voormaligs teeltenkamer der fabriek, met voortreffelijk bovenlicht van het noorden een ideale gelegenheid biedt. Aan de frontzijde bevinden zich lokalen voer het secretariaat der vtreenig;ng be stemd; nabij den ingang ruime vergaderza len voor Scheidsgerecht en Commissieën. Naast de tot beurszaal in te richten hal ligt een tweede hal die bestemd is voor ga rage en waar 80 auto's op geriefelijke wijze gestald kunnen worden. Aan d3 achterzijde van het pand ligt een open terrein goed betcelbare grond, te be stemmen voor proef- en monstertuin grootte plffl. 10C0 M2. Uit deze opsomming blijkt, dat men hier veel bijeenvindt, Wat, o f Zonder o f na ver bouwing voor hef beoogde doel geschikt is. De gebouwen zijn groctendeels zeer solide van constructie, maar eischen toch voor ear gedeelte een ingrijpende verbouwing. De keften der verbouwing zijn door den door het hoofdbestuur geraadpleegden deskun dige op rond 100.000 begroot. De aankoopsom van het geheele pand ^gebouwen en terrein) bedraagt 180.000, mits de kcop uiterlijk 8 Februari a.s. tot stand komt. De grootst mogelijke meerderheid v«n het hoofdbestuur der vereeniging, adviseert het voorstel Van het hoofdbestuur aan te nemen. De berekening van de stichtings- en in richtingskosten en Exploitatierekening luidt als volgt: aankoop 180.000; koster cverti acht 5300; Wakelaarsbemiddeling 1200; verbouwing 100.000; inrichting ge bouw 20.000; önvoorzlen 5500; totaal 312.000 - v. De inkomsten Worden als volgt geraamd: bijdrage van de gemeente Haarltud 100.000 Krelage-fonds f 26.000; uit saldo rekening der Alg. Vereen, 1926 600; leeningin 18Ö.Ö0O. Ds jaarlijksche uitgaven worden geraamd op f 6150. Uit de geraamde bedragen blijkt, dat zonder extra heffingen en zonder contri- Jjutieverhooging de jaarlijksche inkomsten gevonden kunnen worden, noodig voor de exploitat'e, zoodat de financieele zijde van het plan als opgelost beschouwd kan wor den, mits de obligatielsening groot ten hoogste 80.000- geplaatst is, die als aanvulling van het op zeer voordeélige voorwaarden te verkrijgen bankcrediet groot 100.000.— moet stftskken. Het Hoofdbestuur meent, dat het hier ontvouwde plan ook die ieden der vereent ging zal kunnen bevredigen, die tegen de vroeger voorgestelde oplossingen bezwaren hadden. Mocht drt het geval zijn en het thins aangeboden plan de goedkeuring der vergadering kunnen verwerven, dan zou het herhaalde uitstel dat de gebouwkwestie heeft ondergaan, ten slotte nog een goede zijde hebban gehad. Behalve den aankoop, doet het hoofdbe stuur in verband hiermede nog het voor stel tot het aangaan van een leening onder hypo hecair verband groot ten minste een honderdduizend gu den tegen een rente gelijk aan het promessen disconto van de Ned, Bank, aflosbaar <n 25 jaar; en tot het aangaan van een obligatleleening groot ten hoogste tachtigduizend gulden, rentende 4H 's jaars, af te lossen uiterlijk in 30 jaar, onder 2« hypothecair verband. geneest men spoedig met Ten slo'te vermelden wij nogj dat, zoo als bekend, ge'eidctijk hef geheele ma chinebedrijf der firma Figée naar het Noor der Buiten-Spaarne ie overgeplaatst. Alleen de kantoren der N.V. zijn nog aan de Leids.chevaart gevestigd. Ook te Haarlem zal, naar wij vernemen, oen groote protestvergadering tegen "de kerkvervolging in Mexico gehouden worden zooals deze In Nijmegen, Den Bosch en an dere steden reeds heeft plaats gehad, Hier voor heeft zich een comité gevormd, be staarde uit de vo'ëend- herren; Mr. J. N. J. E, HEERKENS THIJSSEN, Lid der te Kamer der Staten Gene raal; Wethouder der gemeente Haar lem; Loco-Burgemeester van Schoten, voorzitter en verder in alfabetische volgorde; CHR. v. d. BILT, Lid der 2e Kamer der Staten Generaal Haarlem; Mr. J. B. BOMANS, Lid der 2e Kamer der Staten Generaal, Lid van Gede puteerden Staten van Noord Holland, Haarlem; R. C. A. VAN CRANENBURGH, Nota- ris, Haarlem: Dr. E. A. M. DROOG, Lid der Provin ciale Staten van Noord Holland, wet en in doosjes van 6 stuks 45 cent. Bij de goede drogisten Op elke poeder j staarfde letters A.M. Let hierop! JOS. DE LOBEL, Voorzitter der K.S.A. Haarlem; A. J. LOERAKKER, Lid der 2e Kamer der Staten Generaal, Schoten; TH. v, NEDERHASSELT, wethouder der gem, Bloemendaal, Aerdenhout; A. G. TH. DE NF.YN v. HOOGEWERFF voorzitter A.R.K.A., Haarlem; Mej. F. M. PEETERS, Voorz. R. K. Vrouwenbond, Bloemendaal; Dr. J. F. M. STR^K. Aerdenhout: P. J. M VAN TETERING, Voorz. R.K. Middenstandsvereeniging, Haarlem. Mr. F. VORSTMAN, Voorz. der Ver. „Geloof en Wetenschap", Voorz. Alg R.K, Propaganda Club, Overveen; teurs begunstigers en invité's toegang, Men kan zich als zoodanig nog opgeven bij de bekende adressen, doch moet zich dan haasten, daar bijna alle kaarten reeds uit gegeven zijn. Hedenmorgen is de nieuwe Sciialkwijker- brug nabij de Anthcniestraal voor voet gangers opengesteld Fietsers moeten ech ter» afstappen en vrachtwagens e.d. mo gen de nieuwe brug nog niet passeeren. Voor de bewoners van de An honiestraat is dit feit, zcoa'e wij deze week lieten uitkomen, een heele verheugenis en voor de bewonrs uit de Slachthuisbuurt een om weg minder. SURSEANCE VAN BETALING. Door de N. V. Killegomsche Timmer fabriek, gekestigd en kantoor houdende te Pïiiiegom (procureur mr. M. van Toulon van der Koog), is bij de Haarlemsche rechtbank een verzoekschrift ingediend om surséance van betaling té bekomen. Door de rechtbank is de oproeping van de schuldeischers en de schuldenares bevolen t belangstelling was ook deren avond zeer groot. Alles verliep in dezelfde volgörde als den eersten avond. De muzikale uuvoenng had er dezen tweeden avond nog bij ge wonnen. Over het algemeen werd er nog beter gezongen dan den eersten avond. Na afloop oeuandic raUr en.zou aue werkers en vooral den heer v Kessel, op zeer hartelijke wijze en bracht hun een wel verdiende hulde. Sociëteit „Sk Bavo" Tooneelclub „Ami- citia" 8 uur. St. Josephgezeliengebouw, Jansstraat 59. Geopend van i2 tot 2 uur en van half 6 10 uur Verpl cl.te opkomst van 8 tot half 10 uur Spaark s, 8 uur. Gem. Concertgebouw Middag-concert „H. O. V." half 3 uur. Stadsschouwburg N. V. Groot Tooneel „Janus Tulp" 8 uur. Schouwburg-Jansweg Kindermatinée half 3 uur „De Walsdroom" kwart over 8 uur. Frans Hals-Museum Tentoonstelling van werken uit pa ticulier bezit. Theater „De Kroon". Bioscoopvoorstel ling, 88 uur. tegen Zaterdag 29 Januari 1927, des namid- I "m rs XrTVd'ri dag» 2 uur, in het rechtsgebouw te Haarlem, Q WETERINGS, Hoofdredacteur Jansstr2at '81 ten einde%p het ver2oek te N. H. Crt., Haarlem; worden gehoord. C. H. WEUSiJNK, Inspecteur L. O. Als bewindvoerder is benoemd, ten einde voorloopig met de schuldenares het beheer over hare zaken te voeren, mr. L. V. Hoog, Haarlem; P. P. WIEGMAN. Bloemendaal De protestvergadering zal gehouden wor- advocaat en procureur/te Haarlem, den in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw op Maandag 31 Januari a.s. Er zal eén Spreker Optreden en door een uitgelezen tenor zullen drie lieddren wor den gezongen. De vergadering zal toegankelijk zijn voor sl'e Katholieken van Haarlem en omgeving, gratis, maar op Vertoon van kaarten, welke op een nader bekend te maken wijze zul len worden verstrekt. Er zal eer, collecte worden gehouden voor hef v. d. Heydefcnds (tot ste,un van de vervolgde priesters in Mexico). De R.K. Kiesvereaniging „Uithoorn II" to Dc Kwaltei, heeft als candidatén voor de groslijst gesteld de heeren: 1, H. Berg kamp; 2. Dr. E. A. M. Droog; 3. J. P. Ni;s- sen; 4. A. J. Loerakker; 5. G. A. Verkade. EEN VERWEERSCHRIFT VAN Mr. Dr. J. VAN DER GRINTEN NOPENS DE ANNEXATIE VAN HEEMSTEDE. Van de hand van Mr. Dr. J. van der Grinten, hoogleeraar te Nijmegen is in op dracht van het gemeentebestuur van Heem stede verschenen een memorie omtrent de toevoeging van een gedeelte der gemeente Heemstede bij Haarlem in verband met de annexatie. Waar wij deze brochure, die 26 pagina's' beslaat, kort voor het afdrukken van onze courant ontvangen, volstaan wij met het vermelden van de volgende eindconclusies. De schrijver meent te hebben aangetoond, dat dit ontwerp, dat tent lotte geen der be trokken gemeenten bevredigt, niet aanne melijk is. Door zijn grootrchen opzet, die veel verder gaat dan het „strikt noodzake lijke," vertoont het de figuur van een finan cieel* transactie, waarvan zoowel Haarlem als Heemstede slachtoffers dreigen te wor den. De beste cplossing is derhalve onge twijfeld verwerping van 'het geheele ontwerp. Als dan eerlang een wettelijke regeling van gemeenschappelijke belangen van ge meenten zal zijn tot stand gekomen, kan,11,,1 Voor zoover mij bekend, is dit feest ter worden overwogen, welke voorzieningen met Door het Hoofdbestuur der Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel is aan Gedeputeerde Staten van alle provincies een adres gezonden inzake het verstrekken Van concessies voor autobuslijnen. Daarin wordt o.m. gezegd, dat, waar in een streek een spoorweg of een tramweg onderneming behoorlijk in dc behoefte van het verkeer vdorzict, daar niet anders dan in zeer buitengewone omstandigheden een tergunning tot exploitatie van een autobus bedrijf zal worden gegeven, Dr. H. v. d. Berg, die reeds gcruimen tijd ziek is, is thans in de Mériastichting ter verpleging opgenomen. Zijn toestand is nog steeds dezelfde. Bij het afdrukken, ontvingen wij het be richt, dat hedenmo gen in de Msriastieh- ting in den ouderdom v;n 64 jaren is over leden de heer A. S. Rijnierse, de welbe kende blocmboHenkweeker, wonende te Overveen. Gisterenmiddag ongeveer 3 uur, had op dc Ged. Oude Gracht een aanrijding plaats tusschen een auto en een wagen met fruit, die uit het Gr Heiligland kwam. Het ge volg was, dat van den wagen een mand met fruit op straat viel, terwijl eem wiel beschadigd werd De chauffeur der auto, had, volgens enkele voorbijgangers, geen signalen gegeven; hij bood den fruithande laar een schadevergoeding aan. FRANC1SCUS-HULDE Geachte heer Redacteur Het spijt mij, dat u het niet wenschelijk oordeelde onderstaande regelen te publi- ceeren alvorens het feest had plaats gehad. Beleefd verzoek ik u deze thans te willen opnemen in uw blad van heden. Het programma van het Francisc us-Con cert d.d. 13 en 14 dezer beteekende voor mij eene groote teleurstelling Deze was twee ledig le. wat het karakter der feestviering be- betrekking tot Haarlem en omgeving be- hooren te worden getroffen. Een tweede oplost ing is verbetering van het ontwerp. Op welke wijze Voor de inlijving van een deel van Heem stede bij Haarlem kan slechts één motief in aanmerking komen en wel het financieele. Doch dit financieele motief is geheel on deugdelijk, want het is in strijd met het algemeen belang, dat op dezen grond een welvarende gemeente wordt verminkt en het is onrechtvaardig, dat de tarten der annexatie grootendêels op de bewoners van het in te lijven stuk van Heemstede worden verhaald. De annexatie van een deel van Heem stede voldoet dus in geenen deele aan het criterium, dat voor elke grensverlegging behoort te gelden, te weten dat het alge meen belang de inlijving vordert. De expan sie van Haarlem in de richting van Heem stede wordt door geen enkel redelijk argu ment gemotiveerd. Daarom behoort dus in elk geval de an nexatie van een stuk van Heemstede uit het ontwerp te worden verwijderd. De Commissie van Rapporteurs heeft blijkens haar onder dagte»kening van 2 December 1926 uitgebracht verslag gepoogd den Minister te bewegen alsnog een naar hare meening meer aannemelijke nieuwe grenslijn tusschen Haarlem en Heemstede in het ontwerp <5p te nemen. Doch ook de grenslijn, die deze Commissie aangeeft, is niet te aanvaarden, omdat ook deze grens de verminking van Heemstede tot gevolg heeft en door deze wijziging de strijd met de be ginselen der rechtvaardigheid en met het algemeen belang, die het wetsontwerp onaan nemelijk maakt, dus geenszins wordt op geheven. Waar de verminking van Heemstede tenslotte op geen anderen grond wordt voorgesteld dan om het abslouut verwerpe lijke motief voor Haarlem een gunstig belastinggebied te scheppen, zoo zoude de wetgever ten eenenmale in strijd handelen met zijn taak hef algemeen welzijn te dienen, indien dit voorstel werd geaccepteerd. Het contra-argument, dat de annexatie van Noordelijk Heemstede in den opzet van het ontwerp'niet kan worden gemist, kan alleen tot-deze conclusie voeren, dat dan het ge heele wetsontwerp behoort te verdwijnen, hetgeen ook inderdaad de beste oplossing is De conclusie is dus het ontwerp moet worden verworpen, of in elk geval zoo worden gewijzigd, dat de gemeente Heemstede onaan getast blijft. stede althans voor de parochianen, die geen lid zijn dei Derde Orde niet alge meen kerkelijk gevierd. Wel mochten zij bij de Derde Orde-viering tegenwoordig zijn, maar dit Franciscus Concert stond in het teeken van „het feest voor allen". Het lijkt mij toch met juist de concertzaal te kiezen voor het glanspunt van algemeene Franciscus-hulde. In beginsel ben ik aller minst tegen eenen' dergelijken feestavond, mits tevoren voor allen als Zoodanig eene gelijkwaardige kerkelijke viering heeft plaats gehad, want deze blijft primair 2e. Wat den vorm der feestviering betreft. Wij hebben het voorrecht te leven in een tijd van liturgische herleving. Kerkelijke musici van naam hebben den hardnekkigen strijd aangebonden tegen d:n ouden thea- tralen stijl en streven naar beleving van den waren geest der Kerk, Hoe jammer is het nu, dat deze feestge legenheid helaas is benut om z'n hart nog eens op te haten, zelfs aan kerkelijk verboden muziek-lectuur 1 De pompeuze opzet en de keuze van sommige nummers/ vooral wat de „Te Dcum" van Verhulst betreft, is inderdaad betreurenswaardig 1 Het Evangelie van den 5en Zondag na Drie koningen schetst de parabel van den man, die goed zaad op zijn akker zaaide, maar zijn vijand kwam en strooide onkruid tusschen de tarwe Overigens vraag ik mij af waarom nu niet iemand gekozen, die als musicus voor zijn taak is berekend en den goeden geest <uer benadert? Kunt u zich, mijnheer de Redacteur, eene Kerstnacht-viering denken met. Opera-nummers Deze zijn immers wars van alle Kribbe-gcdachten. Even min nu past ter huldiging van Franciscus een Liedertafcl in dezen vorm. Hoewel ik mij persoonlijk van critiek op de uitvoering wil onthouden, beluisterde ik dien avond eenige karakteristieke uit latingen van den volksmond, als „Ik heb niets van Franciscus hooren zingen". „Wat ging dat allemaal hardik heb er hoofdpijn van" „Ik daoht dat m'n ooren eraf vlogen 1" enz. De beoordeeling dezer spontane „recensies" laat ik in het midden, maar hier ontsluit zich eene volksziel, die betere impressie waard is Hoe dan?? Zie eens naar de spontane huldiging der Chineesche Bisschoppen in het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding der Schola Cantorum. Verre was daar alle theatrale geest 1 Daar vierde Roomsch Amsterdam een echt-kfttholiek feest in den meest verheffenden zin. Zie verder de Franciscus-programma's in den lande. Voor zoover mij bekend staat Haar lem ten deze alléén. Velen betreuren het dan met mij, dat deze profane psyche door de Kerkelijke Overheid werd getollereerd, ter huldiging van een Heilige, die de bescheidenheid en den kin derlijken eenvoud zóózeer liefhad. Ge kent ongetwijfeld Franciscus' Zonnelied. Welk houder der gemeent© Heemitade, te j door de leden, met een kienwedttrijd, werd Heemstede; I Donderdagavond een gezellige reünie voor J. N. HENDRIX, Lid der Ged. Staten oud-leden gehouden, die ook al uitstekend van Noord Holland. Aerdenhout; geslaagd is. Tusschen alle bedrijven door TH. HOOU, Lid, der Prov. Staten van js eiken 4Vond ernstig gerepeteerd voor de Noord Holland Haarlem; slotuitvoering in den W. v. (4 HULST, Voorzitter R. K. Politie Bond. Haarlem; Schouwburg tu» aeene naïve blijheid en verheven zieleschoon- Na de viering van den Krtngvenaardag h -H a*' w h*„ Schoner TH. S. J. JANZEN Hzn„ Bloemendaal; P. J. VAN KESSEL, Voorz. v. d. Bijz. Rr>-d de- St. Ver., Haarie-"' Dr. TH. TH. KOOT, Voorzitter der R.K. Kiesvereenlging. Haarlem; W. J. B. VAN LÏEMT, Voorz. K. v. K. aid. Kleinbedrijf, Haarlem; welke a.s. Maandag 17 Jan. plaats heeft. De hernieuwden opvoering van „de Toog van meneer Pastoor" belooft een groot succes. In verband met verschillende aanvragen vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat geen entree-kaarten worden verkocht, plaats, die ter gelegenheid van de St. Behalve'invité's hebben alleen ieden, dona- Franciscusleesten werd gehouden. De be held stijgt daar omhoog tot den Schepper der Wereld 1 Daarin ademt de geest, dien Franciscus aan de menschen heeft willen brengen. Ik kon mij dan ook dezen feestavond onder voornoemde omstandigheden niet indenken als een „hulde" aan den Poverello van Assisie. U, mijnheer de Redacteur, betuig ik mijn beleefden dank voor verleende plaatsruimte. Gisteravond had de tweede uitvoering Sociëteit „St. Bavo" Elcctriceinspatroons 8 uur Haarlem's Zanggenot 8 uur Kanarietcelt 8 uur Bestuur R. K. Grafische Bond 8 uur Ledenverga dering Bakkers 8 uur Rcdcri,kers kamer „Alberdingk Thijm" 8 uur Reram Novarum-commissie 8 uur R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. St. Jocepbsgezellengebouw -- Jansslraiit 59 Repetitie leerlingen „Utile Dulci' 8 uur Damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur in de bovenzaal. R. K. Militairenvereenigir.g Zoetestraat 14 R. K. Mannenkoor „Philip Loots" 8 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Sme4estr. 23 Telefoop 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur, s avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9!412 uur R.K Arbèidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Te! 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fienciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8—'9'A uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur 'P Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavcreenig'ng Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenziin voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de- S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur R K Kraamverzorging van de Derde Oz.de St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde le richten tot Mevr Coèbergh, Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.K. Reclassaeiingrver-enHind aid. Haar- lem. Eiken Donderdagavond ha'f 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiijsvereeniging, N Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikking8- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392). Dc Zondegs- er Nachtdienst der apo theken wordt deze week waargenomen nomen door de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Tel, itISO en de Bosch- en Vaart-Apotheek, Boe kenrodestraat 13, Tel. 13290. Nieuwe Groenmarkt 22- Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Klarenbeekstraat 60; Woensdagavond van half 8 tot 9 uur Hagestraat 49: Wcesdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 mr. Gen, de Ia Reystraat 17 fSchoten): Dins dag- en Vrijdagavond van 8 to* 9 uur. De N. V. v. Basten's Woninginrichting heeft haar zaak in het pand Wagenweg 102, aanmerkelijk uitgebreid en verbeterd. On der architectuur van den heer J. C. Slagter heelt de aannemer S. Planting de omvang rijke verbouwing in den korten tijd van twee maanden uitgevoerd; het schilderwerk is van den heer S. F. Hack, De winkel en de toonzalen zijn 10 M. dieper gebouwd, waar door de verkoop- en expositieruimte onge veer is verdubbeld; dc voorgevel is even eens verbouwd, waardoor nu ook ter rech terzijde van de deur een etalage is ge maakt. De zalen en toonkamers zijn smaakvol in gericht. In de stemmige en tevens rijks en tourage komen de verschillende meubelen: tafels, fauteuils, canapés, zilverkasten, bu reaux, boekenkasten, hallbanken, dressoirs, schemerlampen, Perzische en andere tapij ten enz., des te beter uit. De eerste etage is eveneens tot toonzaal ingericht, waar in verschillende toonka mers de keuze van een ameublement uit een rijke sorteering gemakkelijk wordt ge maakt, daarnaast is een aparte toonzaal voor eetkamer-ameublementen ingericht. Op»de tweede etage tenslo'tc vindt men in een eveneens uitgebreide en fraaie toon zaal de slaapkamer-ameublementen, De gehee'e zaak heeft door de verbou- w:ng aan uiterlijk aspect en exposi ie- ruimte ten zeerste gewennen; de zaak lean daardoor onder de eerste van deze soort in Haarlem gerekend worden. In de kerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, alhier, zal morgen. Zondag tó Jan. door deD Weleêrw. pater Florentius Driessen uit Wychen onder alle H,H. Mis- sen een lieidadigheidspredicatie gehouden worden en een collecte worden gehouden E.R.K. te IJ. JEGEi. ten bate van de arme gezinnen der parochie. Feitelijk zou een aansporing overbodig zijn, daar ieder waarachtig Katholiek gaarne en veel voor de armen moet en zal over hebben. Toch is het misschien wel gewenscht om de parochianen van O L. Vr. van den H. Rozenkrans aan deze iiefdadigheidspre- dicatie en ccllecte te herinneren en hen op te wekken met milde hand te geven. Zij doen er en bij uitstek charitatief werk mede. Gisterenavond is het verkeerspaaltje met de reflector-glaasjes, op de vluchtheuvel bij de Parklaan, door een auto omver gered en Gisterenmiddag omstreeks 12 uur reed in de Jacobijnestiraat een met een paard be spannen vierwielige wagen, waaraan tus schen de voor- en achterwielen vijf kinde ren hingen. Een van deze, de 10-;arige E. v. L., wonende Oudewcg 76, sprong er af; hij viel en kwam onder het achterwiel, dat hem óver de beenen ging. Met twee gebroken bemien en ezn gebroken po'u werd hij ogenomen. Nadat ter plaatse door den Ongevallendi-mst de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer naar St. Elisabethsgaslhuis vervoerd. In perceel Kokstraat 13B rood, ont stond gisterenmiddag halt vier brand dnor- dat een laken, dat op een rekje bij de ka chel werd gedroogd vlam vatte Het rekje en het laken verbrandde terwijl een f-'' teuii een stoel en het vloerkleed bescha digd werd. Door een burger werd met em mers water het vuur gebluscht. Naar wij vernemen zal zeer waarschijn lijk de sluitingstermijn voor de candidaat- stelling voor den gemeenteraad bepaald wor den op 12 April, terwijl de verlciezing voor de gemeenteraden zal plaats hebben op 24 Mei. Voor Haarlem en de bij de annexatie betroklcen gemeenten, zullen in verband met dc grenswijziging waarschijnlijk speciale maatregelen genomen moeten worden. Voor het laatstleden gehouden Federatie- examen Mercurius in het Boekhouden slaag den de heeren C. Staal en G. v. d. Mey, Schoten, beiden candidatén van den heer Th. Westerhoven te Bloemendaal. EEN ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR R.K. WERKLOOZEN. In de zgn. Guskens?,aal van gebouw „St. Bavo" was deze: dagen een interessante middag georganiseerd voor de R.K. werx- loozen. De heer M.L.A. Klein hield voor hen een lezing over zijn reis naar Rome, welke lezing opgeluisterd werd door de vertooning van lichtbeelden. De penning meester van den R.K. bouwvakarbeiders- bond had daarvoor welwillend zijn projec tielantaarn beschikbaar gesteld. De heer Klein vertelde Op onderhouden de, prettige wijze van zijn re.s en de vele keurige lichtbeelden zorgden er mede voor, dat liet een zeer aangename middag weru, wat bevestigd werd door het luide applaus der aanwezigen. De wereldgebeurtenissen in het Theater De Kroon zijn deze week daardoor interes sant, dat men het geheele- verloop van een ernstig vliegongeluk kan volgen van den start der machine a,, tot het ongeluk toe. Twee komische 2 acters gaan vooraf en al is 't over het algemeen nooit goed deze on der de loupe te nemen, „Het meisje van buiten," en „Een ongeluk zit in een klein hoekje," maken een gunstige uitzondering. De hoofdfilm van deze week is bijzonder geestig. Zij bestaat uit 7 acten en staat in het teeken van boksen. Maar zelfs zij die een anti-nathle legen deze liefhebberij heb ben, zullen zich er heusch niet mee vervelen. Integendeel „Oh, baby," is een 28-jarige jongeman, die sinds zijn 16e jaar opgehou den heeft met verder te groeien. Zijn leeftijd brengt echter mee, dat hij ook een beroep uitoefent en hij heeft het bedrijf van boks manager uitgelrozen, waar hij veel liefde voor bezit. Dan komt er een kleine episode in zijn leven, die hem lang zal heugen. Om een zijner vrienden gencyegen te doen, vervult hij de rol van eer. 9-jar;g meisje, om als dochtertje te fungeeren voor een suiker tante. Dc regisseur heeft hem alles doen mee maker., wat maar eenigszins in een dergelijke situatie mogelijk is. Dat het schuchtere meisje in een stil hoekje betrapt wordt bij het rooken van een groeten stgaar, de kin dervisite waarbij hij zich (natuurlijk) hoogst onbeholpen gedraagt, enz. enz. Van tijd tot lijd kan men dan ook echt smakelijk laclien, terwijl de geheele film amuseert. Mede in verband met het Russische danser- paar, dat weder eenHc fraaie, eigenaardige dansen geeft, en enkele details uit de hoofd film, is voorbehoud voor volwassen nood zakelijk. In het douchebadhuis aan het Hofdijkplein zijn in de afgeioopen week 821 baden ge nomen, in dat aan het Leidscheplein 915, in dat aan dén Koudenhorn 409 en in dat aan den Schotersingel zijn 1287 baden genomen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan dc fa. Loman en Co. voor den oroeftijd van één iaar vergunning is verleend tot oprichting van een inrichting tot het bereiden en veredelen van bont. VA»"k?<*5r!n<* Pravl»C'ale On de door bet bestuur van den Vrij heidsbond vastgest-.ldc candidatenlijst voor de a.s Statenverkiezing komt da naam van het aftredend lid dr. M, de Hartogh niet voor. Naar het „Hbl." bericht is dit naar aan leiding van het feit, dat den heer De Har togh een plaats op de li'St was toebedacht waarmede bfj zich ni"t kort verenigen. Wij hoo-den verluiden dat h»t voo-ne- men rou bestaan voor d»'t aftredende Sta tenlid een afzondtrliike lijst in te dienen. Diefstal. Ten nadeelc van den heer va» i Reode waren ijzeren balken ontvreemd I Hiervan verdacht werd aangehouden zekere M; uit Haarlem, die met een handkar de voorwerpen vervoerde Het gestolen ijzer werd door de politie in beslag genomen. Ontvreemd. Bij de politic werd aan gifte gedaan dat uit een keuken van een perceel op den Lonbar Petriewtg, en uit een keuken aan de kweekduinscheweg een por- tcmonnaic met een groot bedrag aan geld was ontvreemd. Leen Roozen Nz. f Het „Wkbi. voor BI. C." schrijft In den nacht van Woenrdag op Donderdag is na een zeer korte, hevige ongestridheid ten gevolge van griep te Over- j veen overleden de heer L. Roozen Nz., in den ouderdom van slechts 45 jaar. Dit trei- fend sterfgeval van dezen rran in de kracht van zijn leven berooft het bloemtollenvak van een harer beste beoefenaren. De heer Leen Roozen was een vakrran van groote bekwaam heid, die zeer gezien was onder zijn collega's en die bekend stond als een exporteur, die een groot vertrouwen onder zijn Engelrche clientèle had. Hij stelde er een eer in z'jn klanten zoo goed mogelijk te bedienen en daardoor heeft hij het vak goede dien;ten bewezen. Zijn aangename perroonlijkheid werd door een ieder gewaardeerd en hij laat niet alleen fn zijn onmiddellijke omgeving een moeilijk te vervullen plaats open. De deelnerrihg is dan ook algemeen en zija nagedachtenis zal in eere worden gel ouden door allen die hem gekend hebben. Nog steeds bli kt ieder jaar dat er een te-» kort is aan tennisbanen in Haarlem en Om streken, Daarom 'mag men zich verheugen dat er thans weer een drietal roodc g-ra- velbanen worden aangelegd aan den Aer- denhoutsweg, vlak bij de Zandvoortscho laan. Het werk zal'worden uitgevoerd door de firma Eilers te Amsterdam. Tevens komt bij dit complex banen een oefenmuur met. een inrichting om verschil lende slagen te kunnen aanleeren en hot sre'peil te kunnen opvoeren. Een aardig clubhuis en een ruimte voor stalling van fietsen en auto's vullen het geheel aan. Wanneer het weer meewerkt zullen d« benen met April geopend worden, AANVARING, HOEK VAN HOLLAND, 1 Jan. Heden nacht omstreeks t uur, zijn het Nederl. s.s. Mapia van de stoomvaartmaatschappij Ne derland op weg van Rotterdam naar Pori- Natal en het Noorsche s.s Erie op weg van Narvik naar Rotterdam, in den Nieuw u Waterweg, nabij Maassluis met elkaar in aanvaring geweest. Het s.s. Mapia is met schade naar Rotterdam teruggekeerd. Het s.s. Erie dat door de aanvaring een gat heeft gekregen, heeft de reis naar Rotter dam voortgezet. AANVARING TUSSCHEN 2 ENGELSCHB STOOMSCHEPEN. HOEK v. HOLLAND. 15 Jan. Het En- gclsch s.s. Cormaran. dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag naar Liverpool was vertrokken is van morgen met schade ep de rede van Vlissingen teruggekeerd. Vol gens een bericht van den kapitein, is ge noemd s.s. nabij het vuurschip Wandelaar in aanvaring geweest met het Britsche s.s. Leicester. Naar de schade dien de| Cormaran bij de aanvaring heeft opgeloopen, wordt een onderzoek ingesteld. DE VERWARRING IN CHINA. PARIJS, 15 Jan. Havas-telegrammen uit New-York melden, dat volgens berichten uit Shanghai aan de Araerikaansche bladen Engeland zou afzien van de opperste leiding in alle concessies in China. In Chineesche kringen is men van oordeel, dat Frankrijk, Italië en Japan, hierdoor verplicht zouden worden gelijke maatregelen te nemen. De minister van biüDnlandsche zaken van Can ton zou den Britschcn vertegenwoordiger hebben gevraagd afstand te doen van de Britsche consessie in Hankow. PEKING, 15 Jan. Een telegram uit Fukjen meldt, dat de soldaten uit Canton de eigen dommen der zendelingen in beslag nemen. De Amerikaansche autoriteiten hebben de missionarissen aangezegd, Fukien direct te verlaten. De bandelooze soldaten vermeien alle vreemde eigendommen en de autoritei ten zijn niet in staat hen te beteugelen; de Britsche zaken en banken te Hankan bjïj- ven nog gesloten. CHURCHILL IN ITALIë. LONDEN, 15 Jan De kanselier voor da de schatkist Churchill wordt heden te Bria- disi verwacht. Hij zal zich naar Róme be geven tot het houden van besprekingen met Mussolini en den minister van financiën Volpi. BURGEMEESTER en WE%fOU. DEFS van HAARLEM, noodigen Be langhebbenden, die over het jaar 1926 een'gs leverantiën of werkzaamheden ten dienste der gemeente hebben ge daan, uit, voor zoover zij dat jnog niet ticden, hunne vorderingen uilerFjk in de eerste helft der maand Februari e.k., vergezeld van de afgegeven orderbiljetten, in te zenden ter Secretarie der gemeente of aan den ambtenaar, die de order heeft ge geven-. 42572 Haarlem, 15 Januari 1927,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2