Verkeersongevallen. Zware uitslaande brand aan de Lange Heerenvest. Voornaamste Nieuws De kosten van ons Lager Onderwijs. PIJLTJES Dinsdag 18 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16458 Aangïüe moet, op straffe van verlies» van alle rechlen, geschieden uïlerlijk driemaal vier en Iwlnlig uren na hei ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. De a.s. Gemeenteraads verkiezingen. De loonactie in het visscherijbedrijf. Vischkotter gestrand. Auto in de Ringvaart gereden. De autobus en stoomtram. Verkiezing Provinciale Staten. R.K. PROV. KIESKRING VELSEN. Botsing tusschen auto en kinderwagen. EEN INTERESSANT NACHTELIJK SCHOUWSPEL in dit nummer. J, J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. De brand bij de iirma Kaub, aan de Lange Heerenvest. Het bovengedeelte van de perceelen geeft een duidelijk beeld yan de verwoesting. Be abonnementsprijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 franco per post per kwartaal bij .Vooruitbetaling 3.5? Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 13 lijnen) Postrekening Nc. 5970. Aiverfentiên 35 cenls per regA rraag- en aanbod-advertentiên 1-4 regels 60 ct per piaatsmg: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling 60 ct. per regeL Bij contract belangrijke korting. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fnfi fin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kn bij een.ongeval met f DSJfl bij verlies van een hand, IOS bij verlies van een f CO bij 'n breuk van f Af) bijverfiesy.ee» «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 «U. doodelijken afloopeen voet of een oog; duim oi wijsvingerI «V. been ot arm; andere vingen (Ingezonden). „Het verslag van den staat van 't onder wijs over 192324" geeft onder meer het volgende rubriekje over de kosten van het lager onderwijs aan; Jaar Totale kosten Bevolking Kost. p. hfd. 1909 28 millioen 5 millioen 5. 1919 76 millioen 6 millioen 10. 1923 157 millioen 7 millioen 20. De conclusies zijn en terecht Op 'de kosten van het onderwijs dient belang rijk bezuinigd te worden. Toch heeft men de getallen wel wat al te schril voorgesteld en bijzonder eigen aardig gegroepeerd. In de vergelijking der cijfers spreken noch de aanwas der bevolking, noch de waardevermindering van het geld in de juiste scherpte Tevens werd er vergeten aan te stippen, dat juist de ondewijsbevre- diging, zoowel bij 't openbaar onderwijs „ten plattelande", als bij 't bijzonder onder wijs „in 't algemeen" aan schier onhoudbare toestanden een einde heeft gemaakt. Ik bedoel hier voornamelijk: de onvol doende salarieering van 't personeel en de erbarmelijke huisvesting der leerlingen in nogal tamelijk wat scholen. Om deze twee misstanden uit de wereld te kunnen helpen, heeft men diep in de beurs moeten tasten. Nu er veel is ingehaald, zullen ook wel zoo langzamerhand, mede aan de hand van een redelijke bezuiniging, de kosten van ons lager onderwijs een „dragelijker" beeld gaan vertoonen. Wanneer ik bv. 1909 en 1919 met elkaar vergelijk en daarbij tevens den bevolkings aanwas en de waardevermindering van het geld in rekening breng, kom ik tot de volgende slotsom: Jaar Totale Kosten Kosten per hoofd 1909 2X6/5X28:= 67 millioen 2X/5=10 1919 76 millioen ruim 10 Hier zijn èn de totale kosten èn de kos ten per hoofd vrijwel gelijk. Dit moet ook zoo zijn, omdat tusschen 1909 en 1919 geen „noemenswaardige" 6alarii-verbetering en ook geen „bijzondere vermeerdering" van scholen plaats vond. Alleen de aanwas der bevolking en waarde vermindering van het geld deed hier dé totale kosten en de kosten per hoofd regelmatig en in denzelfden zin stijgen. Die stijging baarde dus niet de minste zorg. Zet ik echter 1919 en 1923 naast elkaar, Ban krijg ik rekening houdend met den aanwas der bevolking het volgende: 'Jaar Totale Kosten Kosten per hoofd 1919 7/6X7Ó m.=/87 millioen ƒ10 1923 „157 millioen „20 Hier krijgen we een totale vermeerde ring van 70 millioen of per hoofd 10. Waardoor is die vermeerdering ont staan? Ie Door de „bijzondere" snelle toename Van nieuwe scholen. 2e. Door de salarisverhooging van het personeel. 3e Door andere oorzaken, zooals daar zijn: te luxueus inrichten der schoolgebou wen, rentevergoeding aan de schoolbesturen van de geschatte waarde hunner „bestaande" schoolgebouwen, verkleining der klassen, enz. Ik geloof niet, dat ik er zoo'n heel eind naast zal zijn, wanneer ik beweer, dat de eerste en derde oorzaak plus minus 40.000.000 vroegen Immers in de jaren 1919-1923 bad een flinke gemeente zoo gemiddeld per jaar een nieuwe school te stichten. Blijft over 30.000.000. aan salarisvermeerdering of 1000 per jaar en per onderwijzer. Deze 1000. is door de inmiddels inge treden salarisreducties, na 1923, zoo onge veer met 25% verminderd en dan geworden pl.m. 700. Hiervan kan „redelijkerwijs' gesproken heusch niet meer af. De bezuiniging van ons onderwijs moet 'derhalve voornamelijk gezocht worden in den scholenbouw. 'Ik zou wel durven beweren, bevolkings aanwas nu buiten bespreking gelaten: ons lieve Nederland heeft scholen genoeg. Er zal daarom naar middelen gestreefd Bienen te worden, om openbare scholen ia bijzondere om te kunnen zetten en om gekeerd. En waarom kan dat toch niet? In Haarlem trok een bijzondere Nijver- heidsavondscbool in een verlaten gebouw de vereeniging voor ambachtsonderwijs; een Montensorieschool wordt gesticht in een opgeheven openbare lagere school en de zeer gunstig bekend staande R.K. Buitenge wone school heeft geen gebouw met parket vloeren en vensters met glas in lood ge vatte ramen. Hiertegenover staat, dat men in Amsterdam 3 openbare scholen ophief en nog geen drie minuten verder een nieuwe kostbare bijzondere Christelijke school bouwde. De verlaten openbare scholen zijn nog in goeden staat lij 't Gaasterland zag ik een nieuwe school met den Bijbel en een kwartier verder een werkelijk goede, .verlaten openbare school En zoo zal het wel meer gebeuren. Dit nu is geldverspilling en eigenlijk formidabele nonsesse. De geest van 't onderwijs wordt toch niet bepaald door den aard van den schoolgevel of enkel en alleen door 't nieuwe en kost bère gebouw. Was er voor 1919 een „teveel schoolkrotten, nu dreigt er een „teveel aan dragelijke scholen en zal men het nog beloven, solide ex-scholen als pakhuizen te huur zien staan en zal dit weer ten ge- De heeren dr. C. H. Kuenen en J. H. Visser bedanken als raadslid. Blijkens officieele mededeeling van de P A. C. is bij dit lichaam bericht ingeko men van de heeren dr. C. H. Kuenen en J. H. Visser, dat zij voor een eventueele her kiezing als raadslid niet meer in aanmer king wenschen te komen. De heer Visser had sinds Juli 1907 zit ting in den raad en dr. Kuenen sinds 22 Oc tober 1915. Maandagmiddag vond opnieuw een be spreking plaats tusschen het bestuur van de IJmuider Federatie en de besturen der beide Reedersvereenigingen te IJmuiden, zulks naar aanleiding van de j.l. Zaterdag door eerstgenoemde organisatie van de Reeders ontvangen voorstellen. Het bestuur der IJmuider Federatie acht overeenstemming onmogelijk, indien door de Reeders niet zou kunnen worden aan- vaa»j, dat door hen 5 per maand en per man in het fonds voor de opvarenden zal worden gestort. Het door de Reeders aan geboden bedrag namelijk 2 50 per man en per maand, wordt door de IJmuider Fe deratie t,en eenenmale ontoereikend ge acht. De besturen der Reedersvereenigin- gen zegden toe de zaak opnieuw in over- weging te zullen nemen om uiterlijk Woensdag a.s. hun beslissing te zullen me- dedeelen. Onmiddellijk na deze bespreking vond een bijeenkomst plaats met een groot aantal opvarenden, welke dien morgen wei gerden uit te varen vóóraleer hun positief kon worden medegedeeld of de Reeders den gesteldcn eisch konden inwilligen. Op advies van het bestuur der IJmuider Federatie nam men er genoegen mede, dat de beslissende vergadering nog één reis zou worden uitgesteld en besloot dus weer uit te varen. Hoewel de toestand gesoannen is, blijft het bestuur van de IJmuider Federatie van oerdeel, dat stillegging van het bedrijf voor komen kan worden. In den nacht van Zondag op Maandag is te Noordwijk aan Zee gestrand de vischkot ter „Margaretha" (Zeebrugge 31). Het scheepje, met vijf koppen bemand, zit zeer hoog op het strand. Het was Donderdag j.l uit Zeebrugge vertrokken ter treilvisschcrij. Kapitein V. Vliegink deelde mede, dat hi? den treil verloren, had en daarop 's nachts was vastgeleopen. Het vaartuig is 's middags, nadat assis tentie uit IJmuiden was aangevraagd, door een sleepboot vlotgebracht en daarna naar Zeebrugge vertrokken, - De heer W, K uit Rotterdam was Zondag morgen met een vrachtauto, volgeladen met hengelaars, die in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder hun geluk kwamen beproeven, voor het café van den heer M. aan den Aalsmeerderdijk aldaar, gearriveerd. Terwijl de hengelaars zaten te visschen beging, een zoontje van den heer H., dat in den wagen was blijven zitten, de onvoorzich tigheid om de remmen te verzetten met het gevolg, dat de auto in beweging kwam en achteruit de ringvaart in reed. Het knaapje wist er intijds uit te springen. De heer W. was spoedig met een andere auto en takels ter plaatse' om de reeds diep in het water weggezakten vrachtauto weer op het droge te brengen,, een karweitje, waarmede meer dan drie uren waren ge moeid. Een adres van de Kamer van Koophandel. Voor electrische tram onder voorwaarden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft een adre^ gezonden aan Ged. Stalen van Noord-Iiclland waarin zij zich veroorlooft naar aanleiding van de binnenkort doordat College te nemen beslissing inzake het ver- leenen van autobus-concessies op het tra ject HaarlemLeiden, haar oordeel te dien aanzien mede te deelen. Ten einde zich een oordeel te kunnen vormen van de wenschen, welke met be trekking tot het personenvervoer tusschen Haarlem en Leiden bij belanghebbenden op nijverheids- en handelsgebied in deze streek bestaan, aldus het adres, heeft de Kamer zich tot de afdeelingen van de Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, de afdeelingen van het Holland- sche Bloembollenkweekersgenootschap, Ge plaatselijke middenstandsorganisaties, de aldaar gevesligde groot-industrieën, de bankinstellingen en enkele particulieren gewend met het verzoek haar wel te willen berichten of prijs gesteld wordt op het ver krijgen van een electrische railverbinding, dan wel op de autobusverbinding, als eenig vervoermiddel. Het ingestelde onderzoek heeft uitgewe zen, dat het overgroots gedeelte der bo vengenoemde belanghebbenden de elec trische railverb:nding verkiest boven het autobusvervoermiddel. De Kamer acht deze opvatting van de be langhebbenden juist, op grond van de vol gende overwegingen. De bestaanszekerheid aaa. van het aanwezige railvervoermiddel is, uit financieel oogpunt bekeken, grooter dan van welke particuliere autobusondernemin ook. Daarnaast zullen bij een uitsluitend autobusvervoer de belemmeringen op dezen volge hebben, dat we, om den overvloed j weg van een dergelijk jn omvang worden van pakhuizen te doen verminderen, een daj hiervan groote nadeden, grooten hin- nieuwe Oost-Indische Compagnie moeten dgr m] rgeds b;j beperkt yervoer het gaan oprichten. j gevai voor alle andere vervoermiddelen, De voorstanders van openbaar- en bijzon- duj. V0Qr het vervoer in het algemeen, zon der onderwijs dienen zich dus te beraden hrf geyolg Hiervoor en onder toezicht van de Overheid van schoolgebouwen te ruilen in 't waarachtig belang van een juiste en onschuldige bezui niging op 't onderwijs. Misschien worden de kosten dan nog wel eens 15per hoofd En dat zou al een heele stap in de goede richting zijn. H. J. J. SPOOK. hoeft slech's gedacht te worden aan het opnemen van een massaal personenvervoer, hetwelk mei railverbinding mogelijk is en minder kosten met zich brengt dan wan neer datzelfde vervoer per autobus zou dienen te geschieden. Voorts geeft bet railvervoermiddel een zekerheid omtrent het in gebruik nemen van een voor het vervoer bepaald aangewezen gedeelte van den weg, op igen kosten door de tram ge maakt of door haar als concessie van der den in eigendom of gebruik verkregen, ter wijl de autobus zich aan de wegzijde kan begeven, wanneer het noodig is, doch dat in de praktijk hiervan meer dan eens niets terecht zal blijken te komen. Ten slotte worde nog opgemerkt, dat in dien de autobus als eenig vervoermiddel dienst moet doen, een niet te vermijden tariefsverhooging daarvan het gevolg zal zijn. De aanvullende vervoerstaak, welke de autobus thans naast de tram vervult zal, zoodra laatstgenoemde verdwenen is, geheel van karakter veranderen, daar deze dan te zorgen heeft voor een voldoende surplus aan plaatsruimte, wil zij haar taak naar behooren vervullen en hiermede is verhooging der tarieven onvermijdelijk ver honden. Aan de hand van het ingestelde onder zoek en op grond van het bovenstaande heeft de Kamer dan ook eenstemmig beslo ten aan het College van Ged. St. te advi- seeren de bewuste autobus-concessies op dezen weg niet te verleenen, indien de ze kerheid bestaat, dat de bestaande stoom tram binnen zoo kort moglijken tijd geelec- trificeerd wordt. Aan de Directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij behooren daarbij eenige voorwaar den te worden opgelegd. In de eerste plaats dient als uiterste ter mijn voor de totstandkoming dezer electri- ficatie een jaar vestgesteld te worden. In de tweede plaats dient in de conces sievoorwaarden voor de tram een bepaling opgenomen te worden omtrent den rijtijd, terwijl het tevens zeer gewenscht is, dat concessies aan autobus-ondernemingen ver leend blijven, zoolang bovenbedoelde elec- trificatie nog niet is tot stand gekomen. De Kamer zou bet in hooge mate op prijs stellen, indien Uw College met het boven staande wel rekening zou willen houden, aangezien voor handel en nijverheid in deze streek verre te verkiezen is boven autobus verbinding. De groslijst voor de Prov. Staten bevat de volgende namen alfabetisch: (de cijfers achter de namen wijzen het aantal plaatse lijke candidaatstellingen aan): H. J. Berg kamp, aftr., 19; J, J, Bisschop, 2; Dr. E A. M. Droog, aftr., 22; P. Heieker, 14; C. Jan sen 1;,J G van Kessel, 1; A. J. Loerak ker, 188; J. P. Nijssen, 16; A. J. M. Primus, 1; J. A, A. Straman, 2; J. W. Sieverding, 1; G. A. Verkade, 6 en P. G van Wes, 4. NOORD-HOLLAND. Op de groslijst der S. D. A. P. van het Gewest Noord-Holland-Zuid voor de Prov. verkiezingen, komen de volgende candidaten voor van de besturen, gerangschikt naar voorkeur: 1. M. A, Reinalda, Haarlem; 2. W. v. d. Vall, Heilo; 3. mevr. Miedeina-Zon- dervan, Amsterdam; 4. W. F. Visser, Velsen; 5. J. Joosten, Haarlem; 6. C. Spaargaren Dzn., Aalsmeer. Toegevoegd door de afdee lingen, in volgorde door het lot bepaald: 7. H. J. Klein, Schoten; 8. W. Scheffer; Haar lemmermeer; 9. J. H, Visée, Schoten; 10. P de Bier, Amsterdam; 11. J. Visser, Bever wijk. De anti-rev. partij zal in de Staten-kies- kringen Haarlem—Zaandam met een gecom bineerde lijst uitkomen. De lijst bevat de volgende namen: 1. Mr. A. Bruch, Haarlem; 2. D. L. Harms Hoorn, 3. K. Kan, Zaandam; 4. Mr. F. J. D. Theyse, Bloemandaal; 5. L. Slingenberg, Zaandijk; 6. G. Wolzak Hzn., Haarlem; 7. Mr D. Sluis, Alkmaar; 8. P. G. Diepersloot, Schoten; 9. H J. Linzel, Zaan dam; 10. C. ten Boom, Haarlem; 11. C. H. Hoijtink, Alkmaar; 12. H. H. Felderhof, Bloemendaal; 13. A J. Riemersma, Krom menie en 14. W. F. Jansen, Schoten. Voor den Kieskring Velsen is de volgende candidatenlijst opgemaakt. 1. A. Colijn, Nieuwer-Amstel; 2. F, P. Ver meulen, IJmuiden; 3. S. van Wijk, Haarlem mermeer; 4. Mr. A. Slob, Haarlemmermeer; 5. P. van der Meer, Aalsmeer; 6. Ds. W- Bijleveld, Haarlem; 7. A. Biesheuvel, Half weg; 8. J. de Bree, Nieuwer-Amstel; 9. J. Verkuyl, Heemstede; 10. F. H. Bos, Haar lemmermeer. Ongeveer te half 5 Zaterdagmiddag 'had onder de gemeente Lisse, even over de Lisserbrug, een ongeval plaats, dat wonder genoeg zonder persoonlijke ongelukken af liep. De werkman S. B. ging met vrouw en kind, welke laatste in een kinderwagen gezeten in de richting Hillegom. Achter hem kwam een auto aan. Plotse ling reed de automobilist den kinderwagen aan en sleurden den wagen mede, waar door het kind er uit werd geslingerd. I?it kind kwam er wonder genoeg zonder let sel af, doch de wagen was versplinterd. B, hield den chauffeur staande, tot de poli tie verschenen was, welke inmiddels door den aldaar wonenden heer de V. was opge beld. Nadat procesverbaal was opgemaakt, beloofde de chaffeur aan den heer van B, 70 schadevergoeding voor den ver nielden kinderwagen te zullen voldoen, waarna hij zijn reis kon vervolgen. Een schel telefoongerinkel, geruimen tijd na het middernachtelijk uur, was de voor bode, dat er iets bijzonders op til was. En jawel, medegedeeld werd, dat er een hevige brand uitgebroken was bij den heer Kaub aan de Lange Heerenvest. Dat was wat! Veel ernstige branden doen zich in Haar lem gelukkig niet voor, maar nu er dan toch eens was, haastten wij ons er heen. Een kisten- en timmerfabriek in brand, vol brandbaar materiaal dus? Maar op het Spaarne was geen rook te zien! En oo,: geen vuurgloed aan den hemel! Zou het bericht dan toch overdreven zijn? Nabij de Langebrug ontmoetten wij reeds men- schen, die van den brand terugkeerden. Zou het dan heusch niets bijzonders zijn? Maar nauwelijks op de Lange Heerenvest gakomen, zagen wij, in hoe groote om geving het terrein afgezet was en, alsof op ons gewacht was, laaiden met vernieuwde woede de vlammen aan den vQorkant op Een wirwar van slangen lag over den grond uitgespreid. Van alle kanten werd hét vuur bestreden Vanaf de Lange Heeren vest, vanuit de Anthoniestraat, den Burg wal en de Raamsteeg, werd met een twaalf tal stralen de strijd met het vernielende element gevoerd, maar het scheen niet te helpen, het vuur breidde zich steeds uit. Wij gingen een poort van de fabriek binnen en hadden van daaruit een gezicht op den vuurhaard Deze bevond zich achter in de uitgestrekte fabrieksgebouwen De familie Kaub had zich wat lang onder houden met een logé en wilde zich later dan gewoonlijk ter ruste begeven. Vanaf het raam van zijn slaapkamer ont dekte een der zoons den brand en onmid dellijk werden politie en brandweer ge waarschuwd. Dit was kort na middarnacht en weldra was de brandweer, met volledig materiaal, waaronder de nieuwe motorbrandspuit, aanwezig. Het blusschingswerk bleek een heel karwei te zijn en met vereende krachten werd het aangevangen. Er dreigde gevaar voor het. aangrenzende woonhuis van de familie Kaub, waaruit de meest waarde volle zaken werden uitgedragen. Ook het kantoor werd ontruimd en de administratie en andere zaken in veiligheid gebracht. De. machines, welke in de fabriek ston den, konden niet gered worden. Zij wer den zwaar beschadigd door de ontzetten de hitte en het vele water. En ondertusschen brandde het vuur lustig voort. Hoewel als een zee van water over de vlammen werd uitgestort, scheen dit niet te helpen, Was men het vuur oogenschijnlijk op een enkele plaats meester, dan dook het daarnaast weer op en richtte men de water stralen daarop, dan kwamen de vlammen op de naar het scheen gedoofde plaats weer te voorschijn. Langzaam kwamen de vlammen naar voren en daar werd de kroonlijst aangetast. De vurige tongen lek ten langs den dakrand, kronkelden zich langs een dakraampje en zetten dit weldra geheel in. vlammen. Het kapelletje trok zichtbaar krom, brandde geheel door en helde geheel naar achteren over. Ieder oogenblik kon het omlaag storten, doch het gebeurde toch niet. Toen wij het terrein van den brand verlieten, stond het nog steeds in zijn hellenden stand. Vooral toen het vuur meer naar voren kwam, vormde de brand een imposant schouwspel. Hoog laaiden de vlammen op en nu en dan scheen het bovengedeelte als één groote vuurbol te zijn. Op de ver schillende verdiepingen zag men de ruiter, hel verlicht en vol laaien gloed stonden de vertrekken in het gebouw. Ruiten werden stuk geslagen, dakpannen stortten omlaag, tot plotseling met donde rend geraas een gedeelte van het dak in stortte, kort daarop gevolgd door een twee de instorting. Een regen van vonken spatte omhoog en als een gouden-regen-vuurwerk spreidden zij zich uit over de daken der hui zen en óver de Lange Heerenvest. Een schitterend gezicht, waarnaar men volbewon- dering moest staren ondanks de wetenschap, dat zooveel moois, zooveel kostbaars ver nietigd werd. Die vuurbollen hielden langen tijd aan en verdwenen eerst, toen het vuur oversprong naar het gedeelte, boven het kantoor gelegen, om daar weer nieuw voed sel te vinden en met verdubbelde kracht het verwoestingswerk voort te zetten. De brandweer scheen maciv.eloos.12 stralen en geen glimp van verminde-ing van het vuurde nieuwe motorspuit werkte op volle kracht en het eentonige geronk van den motor klonk triestig in den stillen nacht. Aan de andere kant der Lange Heerenvest stond de laatste trarr.diensi der Amsterdam- sche tram. De passagiers ?r van waren over gestapt in een andere dienst en zoo verder vervoerd. Het gedeelte der lijn op de Lange Heeren vest was stroomloos gemaakt op verzoek der brandweer, omdat dit beter was met het oog op de vele zware waterstralen, welke uitgeworpen werden en omdat er korten tijd kans bestond, dat de voorgevel voorover zou slaan en op de draden der tram terecht zou kunnen komen. En voort ploeterden de brandweerlieden, onder leiding van commandant Van den Broek! Hard werd er gewerkt en ja, tegen 2 uur kon de heer v. d. Broek verklaren: „Wij beginnen te winnen." Het was zoo! De winst was aan de zijde der kranige brandweer, die zichweer zoo dapper weerde. De kracht van het vuus verminderde, de helle gloed verdween en een somber zwart trad er voor in de plaats: akelig en doodsch; als treurend over de ver nieling. Slechts op den verren achtergrond bleef nog een lichte schijn van spelende vlammen, maar ook deze zouden wel be dwongen worden. Toch duurde het nog tot half 4, alvorens de brandweer in kon ruk ken. En het nog smeulende vuur moest nog tot hedenmorgen voortdurend nat gehouden worden. „DE VLOOT VAART NIET UIT", Ziehier een krantenberichtje uit het Ka tholiek Volendam. „Gedurende de vernieu wing der H. Missie, welke de 'geheele week duurt, vaart de vloot niet u i L" Je wordt er even stil van als je dit bewijs van ir.tens, echt Roomsch leven, zoo een voudig weg geschreven, op je redactietafel vindt. Vanwege de H. Missie, vaart de vloot niet uit, blijven de visschers dus binnen, ligt zoo goed als het heele dorpsbedrijf stil, derven de betrokkenen dus inkomsten. Wat drommel nog toe, dat is wat anders dan wat wij doen, nietwaar? Wij wekken elkaar op om de een of an dere propaganda vergadering bij te wonen en zijn dan heel enthousiast als de zaal driekwart gevuld is voor een bijeenkomst, met als buitengewone attractie een of ander amusementsnummer; wij zijn dolblij als een uitnoodiging om op de twee overgebleven katholieke feestdagen de zaken te sluiten voor vijftig procent succes heeft; voor ons is een algemeene H. Communie, waaraan goed wordt deelgenomen, een reden om te roemen in de degelijke katholiciteit van een parochie. O, neen, wij dingen niets af op de vurig heid der Haarlemsche katholieken. Hun ge loofsijver, hun milddadigheid, hun strijdlust ook om pal te staan voor de verdediging van onze Moeder de H. Kerk staan buiten kijf en verdienen lof. Prachtige staaltjes van individueel vurig geloofsleven zijn onder de katholieken van Haarlem en ruime omgeving aan te wijzen, maar zoo'n berichtje uit Vo lendam: „gedurende de vernieuwing der H. Missie, vaart de vloot niet uit", 's jonge, daar is een heele meditatie op te houden. Een heele bevolking, die op openbare wijze meeleeft met het kerkelijk leven! Het herinnert me aan een ondervinding die een onzer katholieke voormannen op deed te Volendam in de dagen der revolutie- bedreiging in 1918. Ook in Volendam zou gesproken worden om de menschen op te wekken zich te we ren tegen het revoluticgevaar. Dat zou ge beuren op Zondag. Dan was de vloot bin nen. Zondagmiddag n? de vespers. De zaal van het patronaatsgebouw liep vol met stoere visschers. Zeshonderd. Zwijgend, allen getooid met de bekende muts. Het was een geweldig gezicht die zeshonderd berenmut sen in die zaal. En muisstil was het, be angstigend stil. De spreker begon. Het bleef stil. Muisstil De spreker wss bang dat hij het contact miste met de vergadering. Hij raakte er door van streek bijna. Totdat hij een tirade lanceerde (we kennen ze wel, nietwaar?) waarin hij de mannen van Volen dam opriep tot Verdediging van Kerk, Vor stin en Vaderland. Toen kwam het. Ineens. Geen handgeklap, maar een voetgetrappel en bijvalsbetuiging, dat eerst zacht begon als een aankomende wind en aanzwelde tot een orkaan. Dan weer was 't muisstil. Tot een nieuwe tirade kwam en weer datzelfde on weer naderde, aanzwol, toornde en verging. Het was geweldig omdat het zoo beangsti gend was. Zoo vertelde mij die voorman zijn bevin ding in Volendam. Het klopt met dat be richt uit Volendam: „gedurende de vernieu wing der H. Missie, vaart de vloot niet uit." Wetsontwerp tot aanvulling van het Wefb. van Stralr. met een artikel tot bestrijding der flesschentrekkerij. Opbrengst der rijwielbelasting in 1926, Ernstsig vliegongeluk bij De Kooy. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake steun aan mobilisatie-slachtoffers. Smokkelarij op groote schaal te Venlo. Het Rijk voor duizenden guldens benadeeld. Opzienbarende roofmoord in Den Haag op klaarlichten dag. Een adresbeweging door geheel Neder* land tegen het Ned. Belg. verdrag. Ernstig auto-ongelnk in Groningen. Drie personen verdronken. Hfet spoorwegongeluk bij de Vink. Resul taat der Commissie van Onderzoek, inge steld door den Minister van Waterstaat. De heeren Dr. C. H. Kuenen en J. H. Visser wenschen niet meer voor verkiezing als raadsKd in aanmerking te komen. Zware brand aan de Lange Heerenvest te Haarlem. Candidaatstelling Provinciale Staten, kies-1 kring Velsen. De Duitscche voorstellen inzake de ves tingwerken in Oost-Pruisen worden door de geallieerde deskundigen onbevredigend ge acht. De actie tegen den Poolschen Staat. Nieuwe arrestaties. De Belgische regeering staat hare con cessie in Tientsin aan China aL De ruime fabrieken en werkplaatsen bieden een troosteloozen aanblik. Verbrand en geblakerd met ingestort dak staat daar nu nog slechts hef treurige overblijfsel van de gisteren nog in volle actie zijnde fabriek, waarin thans het water stroomt, dat ook van alle kanten afdruipt.... De schade was hedennacht nog niet te begrooten, maar er zou, naar verondersteld werd, een zeer groot bedrag mee gemoeid zijn. Barometerstand, 7.53 Vooruit* Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 4.50. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarmemingen in den morgen van 18 Januari 1927. Hoogste Barometerstand 771.1 m.M, to Isafjord. Laagste Barometerstand 746.4 m.M. te Rochefort. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Jan.: Zwakke tot matigen wind urt N. tot W. Op het terrein van den brand waren o.m. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt; wei aanwezig wethouder Reinalda, de gemeente-. nig of geen neerslag in het Z. In N. kans secretaris, mr. Wesstra en het raads-| op regen- of sneeuwbuien; temperatuur op lid, de heer Van Liemt. Er waren overigens niet veel nieuwsgie rigen op de been. Het schouwspel was wel mooi, maar de nacht was koud! Ook leden van E. H. B. O. waren aan wezig en moesten nog hulp bieden. Een nevenbewoonster had het op haar zenuwen gekregen en wilde niet langer in haar huis blijven. Toevallig stond er een particuliere auto van iemand uit Heemstede. De inzitten den werden door iemand van den eerste- hulpdienst aangeklampt en bereid gevonden, de juffrouw, die intusschen wat gekalmeerd was, naar familie in de stad te brengen, waar zij verder den nacht kon doorbrengen. Nog werd door den E. H. B. O.-dienst een brandweerman, die aan een pink gekwetst was, verbonden, het vriespunt tot lichte dooi. Toen we naar huis terugkeerden, dreven dikke, zware rookwolken stadwaarts.... Het officieele politie-rapport meldt het volgende over den brand: Om tien minuten over twaalven werd hedennacht een uitslaande brand gemeld in perceel Lange Heerenvest 114. waarin gevestigd is de houthandel van de N. V. voorheen J. E. A. Kaub. De oorzaak is onbekend. De brand is ont staan in de kistenmakerij. Om half zes gisterenmiddag had de direc teur bij een ronde niets bijzonders ontdekt. De heer Kaub Sr., die naast de fabriek woont, ontdekte den brand omstreeks 12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1