In en om Haarlem Maria-Sticbting ingezondenT" Stadsnieuws. V NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Dinsdag 18 Januari 1927 De Memorie ,van mr. dr. J. van der Grinten. lederen middag van 2 tot 3 uur Polikliniek INBRAAK IN HET KENNEMER LYCEUM. Feesiultvoering R. K. Kring. 2000 liter benzine in beslag genomen. TOONEEL. De Spooktrein. HEEMSTEDE. 0 Het voortvarende en doortastende ge meentebestuur vail Heemstede had moeilijk een kundiger pleitbezorger tegen de drei gende annexatie kunnen uitkiezen dan zij deed met den heer Mr. Dr. J. van der Grinten, professor in staats- en administra tief recht aan de R.K. Universiteit te Nij megen, uit te noodigen een Memorie ie schrijven omtrent de toevoeging van een gedeelte der gemeente Heemstede bij de gemeente Haarlem. Zoo iemand dan kon hij in deze overigens doodgeprate zaak nog wat nieuws brengen. En inderdaad geeft de handige Oranje-brochure van 26 pagina's druks in pittige advocatenstijl alles wat er over en vooral vóór de zaak is te zeggen en, zoo kort vóór de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, zal het pleidooi niet nalaten indruk te maken, mis schien zelfs een enkelen voorstander van het wetsontwerp tot tegenstander bekeeren. Het merkwaardige is dat wij, voorstanders toch van een ruime en breed opgevatte grensuitbreiding van Haarlem, het voor min stens tachtig procent met den schrijver eens zijn. Niet omdat wij overtuigd werden door zijn betoog, maar reeds eerder hebben wij de stelling geponeerd, die deze professor nader uitwerkt, dat de fin den huidigen vorm) eenigszins geforceerde expansie voor Haarlem noodlottig kan worden en ook voor Haarlem zelf dus een allerminst gunstige oplossing is. Alleen komen wij tot e°n an dere conclusie dan de hooggeleerde profes sor. Deze betoogt dat otn die reden dit wetsont werp moet worden afgestemd of een ont werp moet worden gemaakt, waar Heem stede buiten valt. Wij hebben ook de conclusie gesteld, dat dit wetsontwerp on voldoende is en dat er *p ander moe' ko men dat in het waarachtig algemeen belang is van deze geheele streek. Wat nu gebo den wordt wij gaan in dezen volkomen met prof. v. d. Grinten accoord is uil sluitend in het belang van Rijk en Provincie' die gebaat zijn bij de opheffing van de nood lijdende gemeenten Schoten en Spaarndam. De jodenfooi, die zij dan nog zullen geven door de gebiedsuitbreiding in het Zuiden ook in dezen deelen wij de meening van Prof. v. d. Grinten zal waarschijnlijk niet verhoeden dat het evenwicht van Haar lem's financiën ir niet geringe mate zal worden verstoord. Waar Prof. v. d. Grinten echter concludeert: dus geen grenswijziging, daar stellen wij de conclusie: dus 'n betere grenswijziging. En wij mplooven, in onze conclusie conse. quenter te zijn dan de schrijver der Me morie, De conclusie van Prof. v. d. Grinten is tweeledig n.l. lo. het ontwerp moet worden verworpen of 2o. in elk geval zóó worden gewijzigd, dat de gemeente Heemslede on aangetast blijft. Zullen velen zich kunnen vereenigen fhet het eerste deel van deze stelling omdat het wetsontwerp in den huidigen vorm geen af doende verbetering schept, met het tweede deel zal geen Haarlemmer accoord gaan, omdat blijkbaar in dit deel der conclusie de meening ligt opgesloten dat Haarlem maar tevreden moet zijn met de toevoeging van Schoten, Spaarndam en het stadsdeel van Haarlemmerliede, En hier ligt in 't overigens zoo wel door wrochte betoog van Prof. v. d. Grinten een hinderlijk hiaat. Terecht merkt de schrijver n.l. op, na uiteengezet te hebben dat bet motief van het verschaffen van bouwterrein aan Haar lem met beirekking lot de gemeente Heem stede van geen beteekenis is, evenmin als het motief der aansluitende bebouwing dat het werkelijke motief voor de annexatie van bet Noordelijk deel van Heemstede is het financieele, de „annexatie van belasting betalers." Wel acht de Minister, aldus prof. v. d. Grinten, de bewering van de leden der [Tweede Kamer, die het ontwerp kenschet sen als een financieele operatie (bi. 2 Voor- loopig Verslag), „slechts zeer ten deele ge grond" (bl. 2 Memorie van Antwoord), doch niettemin kan Zijne Excellentie bezwaarlijk ontkennen, „dat voor de toevoeging van een deel van Heemstede bij Haarlem mele als grond geldt, dat daardoor een tegemoetko ming wordt verkregen in de verhooging van lasten, welke Haarlem krijgt door de annexa tie van Schoten en Spaarndam," (bl. 3 Mem. ,v, Antw.) En iets verder lezen wij in de brochure: „De hoofdfout van het ontwerp toch schuilt hierin, dat 't de twee verschillende doeleinden tegelijk poogt te bereiken. In de eerste plaats het doel, dat Haarlem bouw terrein verkrijgt; in de tweede plaats hei doel om voor den noodlijdenden toestand, waarin de gemeenten Schoten en Spaarndam verkeeren, een oplossing te verkrijgen, die aan Rijk en Provincie geen geld behoeft te kosten. En hierin is ook de reden gelegen, waarom het ontwerp het beeld geeft van eén vernuftig compromis. Haarlem wordt aan bouwterrein geholpen, de gemeenten Schoten en Spaarndam worden opgeheven, doch tegenover de „verhooging van lasten", die de annexatie in Noordelijke richting oplevert, behoeft Haarlem compensatie in den vorm van de inlijving van de belasting-betalers .van Noord-Heemstede." Dat is zeer juist opgemerkt door Prof. v. d. Grinten, maar de professor en hier ko men wij aan het gewraakte hiaat in de rede neering vergeet aan te geven oe hde de oplossing dan wel moet worden gevonden. Haarlem heeft behoefte aan bouwterrein. Nergeqs waagt de Professor het dit tegen te spieken. Hij keurt ook niet af dat dit bouwterrein wordt gevonden in de richting Schoten. Voorzichtigheidshalve laaf hij zich er niet over uit. Maar» wel heeft de schrij ver er bezwaar tegen dat voor de toevoe ging van de noodlijdende gemeenten Schoten en Spaarndam aan Haarlem comnensatie ge geven wordt door toevoeging bij Haarlem van financieel krachtiger complexen. Of misschien doet de schrijver wel een oplossing aan de hand door den vorm van samenwerking tusschen de gemeentebesturen aan te bevelen. Welnu deze oplossing is in net onder havige geval geheel ondeugdelijk omdat van die samenwerking niets komen kan. Im- ipers samenwerking tusschen Haarlem en de kringgemeenten zou alleen bestaanbaar zijn, indien 'alle bewoners van centrum- en van kringgemzenten gelijkelijk in de lasten zou den deelen. Welnu daartoe is noch Bloe- mendaal, noch Heemstede bereid en moch ten zij er wel toe bereid zijn, wel dan is de beste vorm van samenwerking één groote belangengemeenschap, dus één gemeente. En bier moeten wij toch een eenigszins bittere opmerking plaatsen. Prof. v. d. Grinten beschouwt de grens- wijzigingskwestie vanuit Heemstsedsch stand punt. Dat is zijn recht. Als pleitbezorger dezer bedreigde gemeente is het zelfs zijn plicht, En hij staat zeer sterk in zijn betoog omdat het inderdaad onbillijk is Noordelijk Heemstede alleen te laten dienen als com pensatie voor de gemeenten Scoten en Spaarndam, die aan Haarlem worden toege voegd. Maar Mr. v, d. Grinten had het grenswijzigings-vraagstuk ook kunnen be schouwen vanuit gewestelijk standpunt. En dan zou hij bemerkt hebben dat in Bloe- mendaal en Heemstede een zeer dunne ar beidersbevolking woont In Heemstede in mindere mate dan in Bloemendaal. Dat is geenszins toevallig. De gemeente-poliiiek vooral van Bloemendaal is er jaren lang op gespitst geweest cm uitsluitend de beter gesitueerden tot zich te rekken en de klei nere inkomens te weren. Gesteld dat Haar lem en Schoten eenzelfde pclitiek hadden toegepast, waar zou dan de arbeidersbevol king gebleven zijn? Wat zou er dan ge beurd zijn? De conclusie laten wij aan den lezer over. Maar dit is zeker: ir. onze hui dige maatschappelijke samenleving is een gemeenschap van bijna uitsluitend goed ge situeerde burgers nog niet mogelijk. Bij elke rijke gemeenschap behoort een groep min der goed gesitueerden. Wij zouden dat een sociale noodzakelijkheid willen noemen. Wij willen dit hetoogen dat de groep bewoners van deze heele streek, Bloemendaal en Haarlem, Heemstede en Schoten bijeen hoort. Alléén op deze basis zou over sa menwerking kunnen gesproken worden. Maa', wij herhalen het, dan is de bcsie vorm van samenwerking één groote belangenge meenschap. Een beroep om „zooveel doenlijk" het historisch gewordene te eerbiedigen gaat niet op. Wie daaraan consequent wil vast- bo'uden komt tot de overtuiging dat wij, net als de Kaninefaten in holen moesten leven en ons in berenhuiden moeten kleeden. De tijden veranderen en wij moeten mede gaan. In onzen tijd van rijwielen, auto's, electri- sche trams, telefoon en radio kunnen er grootere belangengemeenschappen gescha pen worden dan in de middeleeuwen toen alles zich samengroepte om de Groote Kerk. Dat is ook geboden door bezuinigingsover wegingen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat over enkele tientallen jaren de gedachte om groote gemeenten te scheppen gemeen goed zal worden. Zijn wij het dus eens niet Prof. v. d. Grin ten dat het aanhangige wetsontwerp onbe vredigend is omdat het geen der betrokken gemeenten bevredigt, wij verschillen met hem van meening dat verbetering van het ontwerp zou verkregen worden met uit het oniwerp een stuk van Heemstede te ver wijderen, waardoor dan Haarlem, Schoten, Spaarndam en Haarlemmerliede (stadsdeel) als een zelfstandige gemeente een noodlij dend bestaan zou voortslepen naast welge stelde gemeenten als Bloemendaal en Heem stede. Er dient een ander, een beter wetsont werp voor in de plaats te komen, een ont werp dat rekening houdt niet met het Haar- lemsche belang, maar met het algemeen be lang van deze geheele streek. Noemt Prof. v. d. Grinten het onbillijk dat de lasten der annexatie grootendeels op de bewoners van het in te lijven stuk van Heemstede worden verhaald, even on billijk is het dat de bewoners van Haarlem alleen de lasten zouden te dragen tiebben van de in te lijven gemeenten Schoten en •Spaarndam. Men kan in het algemeen een vijand zijn van annexatie, maar toch toegeven dat in bepaalde omstandigheden samenvoeging van een complex gemeenten billijk is. Wij meenen dan ook dat voor Haarlem de toestand nog geheel anders is dan wanneer den Haag b.v. gemeenten als Rijswijk en Voorburg wil annexeefen. In den Haag toch is er geen sprake van dat aan die gemeente, zonder toevoeging van Rijswijk en Voorburg, een redelijke bestaansmogelijkheid ontno men wordt. Voor Haarlem is dit wel bet gevaL (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Aan de Redactie der Nieuwe Haarlemsche Courant. In Uw nr, van 13 Januari jl., Ie blad, tref ik eerst thans onder het hoofd „Uit den Ge meenteraad'- eenige beschouwingen aan over de Middelbare Technische School. Naar aanleiding van hetgeen daarover door het Gemeenteraadslid den heer Gerritsz bij de Begrooting werd te berde gebracht. Behalve verschillende onjuistheden, die op rekening van genoemden heer Gerritsz en van den hem beantwoordenden Wethou der komen en die, naar ik vertrouw, te juister plaatse zullen worden rechtgezet, vind ik de opmerking: „Dat dure beestje aan den Kleverparkweg, van welks kosten de Ge meente Haarlem 25% mag betalen zonder er iets over te zeggen te hebben, is velen Haarlemmers een kostbare steen des aan stoots. Ik vermoed, dat deze opmerking over de kosten, welke volstrekt onjuist is en die een volkomen valsche voorstelling van den werkelijken stand van zaken geeft, op rekening van uw overzichtschrijver moet geboekt worden. Daarom verzoek ik U beleefd deze zaak voor Uw lezers te mogen rechtzetten de Gemeente, waar een Middelbare Technische School is gevestigd, is ingevolge de Nijver heidsonderwijswet verplicht aan de M.T.S. 25% der door het Rijk goedgekeurde „netto kosten" te betalen. De Gemeente, i.e. Haarlem, heeft echter het recht 15% dezer netto-kosten, dus 60% van hare bijdrage, pondspondsgewijze te verhalen op de gemeenten, waar de ouders of voogden van de minderjarige leerlingen of waar de meerderjarige leerlingen zelf ge domicilieerd zijn. Bovendien ontvangt de Gemeente Haarlem 10% der „netto-kosten," dus 40% van het geheele door haar aan de M.T.S. betaalde bedrag terug van de Pro vincie Noord-Holland. De Gemeente Haar lem betaalt dus evenveel voor haar inwoners, wier zonen of pupillen leerling der M. T. S. Zijn, als elke andere gemeente. Ware er geen M. T. S. alhier gevestigd, dan zou de Gemeente Haarlem toch dergelijke bedragen moeten betalen aan de gemeenten, waar dan de Haarlemmers een M. T.S. zouden be zoeken. Zij heeft dan nog het groote voor deel, dat de salarissen van het ruim 30 man sterke personeel en de overige schoolkosten grootendeels te Haarlem besteed worden. Bovendien trekt de M T. S., die zich ge lukkigerwijze in een goeden roep -in den lande en dientengevolgë in voortdurenden bloei mag verheugen, tal van families naar Haarlem en omgéving, die hun zoons aan de M. T. S. toevertrouwen; afgezien nog van hetgeen de vde leerlingen van elders, die te Haarlem gehuisvest zijn, hier besteden en van de belastingen, die de Gemeentekas int van de aan de M. T. S. verbondenen. Ik kan het overigens slechts betreuren, dat Uw overzichtschrijver, op grond van eén (verkeerde praemisse, zien zoo vernneutera heeft in de onvriendelijkheden, gericht aan het adres van de M. T„ S. en haar Bestuur (hetwelk notabene voor bijna de helft dooi den Gemeenteraad benoemd wordt). Met dank voor de plaatsing, mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, De Directeur der Middel bare Technische School te Haarlem, Ir. HOFSTEDE. Naschrift. Ons overzicht was niet anders dan een zwakke weerklank van hetgeen door de heeren Gerritsz en mr. Bruch in den Gemeenteraad over de M. T. S. werd ge zegd. Wij meenden te meer recht te hebben te schrijven, zooals wij deden, omdat daar aan het woord was een serieus, deskundig en waarheidlievend man als onze Wet houder van Onderwijs, die, naar wij boven dien wisten, uiting gaf aan een in Haarlem zeer verbreide meening over de M. T. S. De school aan den Kleverparkweg wordt nog altijd beschouwd als een weeldekind uit de jaren der oorlogswinsten. Wanneer die indruk verkeerd is, dan was het goed, dat de directeur gelegenheid kreeg hem weg te nemen. Wij wachten inmiddels te zijner tijd repliek van de heeren mr. Bruch en Gerritsz. Redactie N. Hi. Ct. HET STUIVERFONDS IN OPSPRAAK. Geachte Redactie. De derde oproep om aanmelding van Zela- trices voor het Stuiverfonds van Herwonnen Levenskracht, is inderdaad een succes ge werden. We zouden bijna verlegen worden met liet aantal Zelatrices, waarover we thans beschikken. Stelt U niet voor, dat wij nu te veel Zelatrices hebben Integendeel, doch nu kunnen we onze actie uitbreiden, en dan zal nog méér dan anders, het Stuiverfonds in opspraak komen. Dat dit een feit is geweest, blijkt wel,doordat velen gehoor hebben gege ven aan onzen derden oproep. Jammer is het, dat onze Secretaris-Pen ningmeester van het Stuiverfonds al eenige dagen ongesteld is. Het gevolg is daarvan, dat de Dames, die zich aangemeld hebben, ook nog niets van ons Stuiverfonds vernomen hebben. Binnen enkele dagen echter zullen onze plannen bekend gemaakt worden, en dan twijfelen wij er niet aan, of een ieder zal ons daarin steunen. Vooral onze Zelatrices zullen de „kern" zijn van het „Stuiverfonds"de in stelling van „Herwonnen Levenskracht". Geachte Redactie, we mogen niet meer plaatsruimte van U verlangen, en wij danken U voor de vele ruimte, die U ons dezer dagen aan het Stuiverfonds hebt toegestaan. Het Stuiverfonds van Herwonnen Levenskracht. DE ST. FRANCISCUS-FEESTEN. Geachte Redactie, Onder bovenstaanden titel reflecteert de weleerw. Pater Hentzen in Uw blad van gis teren op mijn ingezonden stuk d.d. 15 dezer Naar aanleiding hiervanverzceik ik U beleefd, het navolgende te willen plaatsen in Uw blad van heden. Mijn ingezonden stuk „Franciscushulde geeft m. i. geen aanleiding te concludeeren, dat het mijn streven is een poiimiek uit te lokken of critiek te leveren in afbrekenden zin. Gezien de feiten, is eventueeje reflectie op deszelfs inhoud m. i. van onbeduidende beteekenis. Daden in de nabije toekomst moeten zich door veredeling kenmerken. Dóérn ede wordt onze „Rcomsche Blijd schap" in verheffenden zin bevorderd. Deze gedachte was mij eene aansporing, het oordeel, dat wat terecht in zoovelen onzer leeft, eens openlijk uit te spreken, Ik pleitte derhalve voor een algemeen katholiek belang in opbouwenden geest. Reden waarom ik geen voldoende ter men aanwezig acht mij nader bekend te maken. Met beleefden dank voor verleende plaats ruimte Hoogachtend J. G. Haarlem, 18 Januari 1927. In den nacht van 16 Januari is ingebroken in het schoolgebouw van het Kennemer Lyceum te Overveen, waarbij een vrij aan zienlijk bedrag aan geld, dat toevallig in het gebouw aanwezig was, is gestolen. De in braak moet hebben plaatsgevonden in den avond of den nacht, aangezien de Rector zelf wegens werkzaamheden Zondag tot laat in den namiddag in het gebouw aanwezig is geweest, en de concierge zijn gebruikelijke controle-rondgang nog heeft verricht. Door de politie te Bloemendaal, die de zaak direct met de meeste energie heeft ter hand ge nomen, zijn sporen van den inbreker gevon den. Deze inbraak heeft wel opnieuw bewe zen,' dat de veiligheid in een uitgestrekte gemeente als Bloemendaal, te wenschen overlaat, vooral als het aantal politiediena ren tot het hoognoodige blijft beperkt. Omtrent deze inbraak kunnen wij nog het Volgende mededeelen: De inbreker heeft zich toegang tot het Kennemer Lyceum verschaft door een ruit aan de achterzijde van het gebouw te ver breken. In het gebouw zelf is echter niets beschadigd. Het gestolen bedrag aan geld, ongeveer 500, was geborgen in een bureau van het kantoor der administratrice, dat zich op de eerste etage bevindt. Dit bedrag, het maandsalaris van een der leeraren, was des Zaterdarf- wegens omstan digheden niet uitbe*- daarom zoolang in een bure»- der is er niets ontvreem er toeval, dat zich een bouw bevond. Intusscht Vit deze in braak, gevi dere, die in den laatster al gepleegd worden, dat be politie bewaking or. de com missaris van p d gaf ons dan ook als zij. i, dat dit te wijten is e aantal agenten. Uitbreiding vai. i daar om dringend gewi meen- te als Bloemendaal irach- tige inwoners, met [stek gunstige terreinen 'uen, heeft een afdoende Wd noodig en met het aa. «ns ter beschikking is, is te, waarvan gezegd kan e- meente verantwoord is, In de vergadering vat zal Donderdag a.s, dan o steld, zooals wij reeds me litiecorps met twee agenti Wordt deze uitbreiding doe gekeurd, dan zal dat wedei. goede richting beteekencn. Gisterenavond had in den Stadsschouw burg de Feestuitvoering plaats ter gelegen heid van de sluiting der Lustrumfeesten van den R.K. Kring. De Voorzitter, de heer H.N. Smits opende den 'avond, met alle aanwezigen van harte welkom te heeten. En nu de R.K. Kring aan den Sluitingsavond stond van haar Lustrum, bracht hij den donateurs en donatricen harte lijk dank voor de vele blijken van ondervon den sympathie en daadwerkelijken steun, waar hij ook voor de toekomst op durfde re kenen. Opgevoc-rd werd het bekende Transforma tiespel in vier bedrijven „De Toog van Mijn heer Pastoor", geschreven door P. Th. Ser- vatius van Enschedé. Verliep het spel in den beginne niet al te vlot, al spoedig kregen de spelers den goeden toon te pakken en bleef deze ook vlot. Gaston deed z'n best, doch werd door overdrijven ietwat onnatuurlijk. Ook het spel van Organ had er aanzienlijk bij gewonnen als het een tikje vlotter geweest was. De Pastoor speelde heel goed en z'n be zorgdheid voor 't zielenheil van z'n kuddeke werd heel goed weergegeven. Almire is in z'n optreden zeer goed. Hii is de artist, die geen „Bühnenfieber" kent. Op het slot V3n het eer ste bedrijf werkte zeer storend de plotselinge verplaatsing van de ligging van kerk en pas torie van Oost naar West. (of was het bilo catie In het tweede bedrijf is de weigering van den Pastoor zeer goed gemotiveerd en ook de pogingen van Almire om den Pastoor te overreden, hem zijn toog te leenen, psycho logisch juist en zeer keurig ten tooneele ge bracht. 't Is onnoodig het geheele spel in den breede weer te geven. De eer van den avond komt toe aan allen, die hebben meegewerkt, maar in 't bijzonder aan de heeren H. van Glansbeek en J. v.d. Pigge. De vorige weekg af laatstgenoemde ons in de Revue ,,'n Prik en 'n Pluim," al 'n klein voorproefje van Emile, den koster, dien we niet beter konden wen schen. En ook de heer H. van Glansbeek heeft z'n alleszins moeilijke rol zeer tot voldoe ning gespeeld. De metamorphose als Burge meester was zeer goed. En waar z'n figuur te kort schoot om Emile voor te stellen, daar heeft z'n stemwisseling voor ons zeer veel goed gemaakt en wij wenschen den acteur ge luk met hetgeen hij daar wist te bereiken. Er zullen niet velen gevonden worden, die het hem nadoen. Hadelin met z'n tooneelspelers traden zeer in stijl op. De costumeering was up to date, evenals de grimeering. Ook de tooneeiaankleeding was zeer goed gekozen. De R.K. Kring mag ook dezen avond we derom tellen onder het aantal van haar suc cesavonden en wij zijn overtuigd van den blij- venden steun van haar Donateurs en Dona tricen. waar de Leden van de Kring zóó eeni ge malen per jaar daadwerkelijk toonen iets te kunnen en iets moois te genieten geven, want ongetwijfeld hebben alle aanwezigen genoten en is de opkomst een volgenden keer al bij voorbaat verzekerd. Ad muitos annos. 3e KAMERMUZIEKAVOND TOONKUNST. Op Woensdag 19 Januari zal in den Stads schouwburg de 3e Kamermuziekavond der Mij. t. Bev. der Toonkunst plaats vinden. De befaamde sopraanzangeres Liesel von Schuch zal hierbij optreden, terwijl Louis Schnitzler haar op den vleugel zal bege leiden. Het programma vermeld werken van Weber, Schubert, Reger, Dvorak en Striegler. Kurt Striegler, geb. in 1886 te Dresden, genoot zijn eerste muzikale opleiding van een ouderen broer. Later bezocht hij het Conservatorium in Dresden en kreeg les 0.a. van Draeseke, Kutschbach, Urbach en Fahrmann. Zijne composities vonden overal groote waardeering, zoowel in Duitschland als in 't buitenland. Sedert 1914 is hij als „Ka pellmeister" aan de Dresdener Staatsopera verbonden. Door de Rijksveldwachters is een inval gedaan bij de gebr. F. te Nes aan den Am- stel .waarvan vermoed werd, dat zij in strijd met de voorschriften der Hinderwet, benzine hadden opgeslagen. Een hoeveelheid van 2000 liter werd in beslag genomen. Tegen de Gebr. F. werd proces-verbaal opgemaakt. Voor een vrij goed bezette zaal is Zater dagavond in den Stadsschouwburg door de N. V, Vereen. Rotterdamsch Hofstad-Too- neel, dir. Cor van der Lugl Melsert, weder om een opvoering gegeven van „De Spook trein. Dit Engelsche sensatie-blijspel beleefde ook nu wederom een groot succes. Teddie Deakin (Anton Roemer) vooral droeg daar veel toe bij. Zijn spel, vooral voor zijn ontpopping als detective fijn gees tig, boeide de aanwezigen en deed hen schuddebuiken van het lachen. Soul Hodg kin (Willem Huijsmans) was een uitstekend type van een onder-chef van een halte station, terwijl Julia Price (Jo de Boerv. Walraven) een vermeerde geesteszieke krachtig uiibeeldde. Ook de andere rollen waren goed bezet. De aanwezigen waren gul met hun applaus, dat het kostelijke spel dan ook ten volle verdiende. Gevonden dieren en voorwerpen. Th. van Zijp, Assendelverstraag 27, arm bandhorloge A. Hubbers, Botermarkt 20, broche Politiebureau, Smede straat, pakje boordenSchemmeker, Spaarnwouderstr. 134, boordPolitiebureau Smedestraat, beursje; F. Moerkerk, Rollandstraat lc, jongenscapeJ. Smink, Heerensingri 57 zw., horlógerand met glasA. Str'ckling Linschotenstraat 8rd., herdershondjeA. v. Dantzig, v. O. de Biuynstraat 83, grijze handschoen W. Kerfen, Gen. Joubertstr. 40rd, bruine h. hadschoenM. Koster, Gasthuislaan 105rd, grijze handschoen Koelemeijer, Breestraat 107, witte ksnder- handschoenP. v.d. Geert, Gasthuislaan 107, grijze dameshandschoen M. Kerkhof, Nagtzaamstraat 10rd„ R.K. Kerkboekje Giebels, Ged. Oudegracht 7, gr, witte poes „Fauna" J. Mens, Scheperstraat 32rd., Schoten, riamesportemonnaie m.l.Bijster, Assendelverstraat 40a, portefeuille m.l. (te bevragen na 2 uur n.m.) T. Hoogenes, Nagtzaamplëin 15, kinderprotemonnaie m. 1.T. Hoogenes, Nagtzaamplëin 15, gym nastiekschoen P. Prins, Assendelverstraat ,22, idem Politiebureau Smedestraat, huis sleutel P. P eijer, Z.B. Spaarne 150, tram- weekkaart W.A. Wesseldijk; Bakkerstraat rijwielbel. merk T. Jansma, Gasthuis tan 170, rozenkrans in étui. Maria-vereeniging. Feestvergadering der Maria-vereeniging op Zondag 16 Jan. 1927. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. De Weleerw. adviseur Kapelaan J. L. C, Witkamp opent de vergadering en spreekt eenige bemoedigende woorden tot de leden om ook vooral de vrouwelijke actie van drank bestrijding sterk te blijven houden. Daarna richt Z.Eerw. een woord van lof en dank tot mevr. A, Swolfs bij gelegenheid van haar afscheid als regisseuse. Zijn woord vatte hij samen in deze zinsnede „Mevrouw, deze vereeniging heeft 14 achter eenvolgende jaren niets anders dan bloei gekend. Dat is een feit van beteekenis. Maar dat alles wordt verklaarbaar wanneer ik erbij voeg „Mevrouw Swolfs had al die jaren de leiding". Als bewijs van dankbare herinnering gaf de tooneelclub aan hare scheidende regisseuse twee bundels keurgedichten van Guido Gezelle in prachtband. Een woord van welkom werd ook gericht tot mevr. Plekken, die voortaan de regisseuse zou zijn en reeds met de dames het tooneel- stuk van Zondagavond instudeerde. Er werd alsdan door de club opgevoerd het stuk „Catharina de Medicis en Elisabeth van Oostenrijk". Er zijn nog maar weinig dilettanten-vereenigmgen die het stu.k aan durfden. Maar de Heemsteedsche dames-club heeft ook dezen avond op schitterende wijze ge toond niet van een zwaar stuk bang te zijn. Een woord van lof voor de prachtige ens- cenreering is hier wel verdiend. Maar boven dat alles kunnen wij het spel zelf niet beter beoordeelen dan met .deze woorden: Er is spel geleverd. De menschen leefden mee en dachten dat zij werkelijk de geschiedenis v.d. Bartholomeus' nacht in de koninklijke paleizen meemaakten. Het stuk was zwaar, maar de toeschouwers hebben het niet ge voeld. Dat is het beste bewijs hoe puik er door de club gespeeld werd. De regisseuse heeft eer van haar eerste werk. Zoo moge de R.K. damestooneel- club doorgaan en aan het R.K. publiek van Heemstede blijven geven zulk mooi, leer zaam en beschaafd spel. En voor de club zelf hebben wij als beste wensch, dat het R.K. publiek van Heem stede het uitstekende werk meer nog waar- deere, opdat de club spele voor echte volle zalen. R.K. Vrouwenbond. Het is steeds het streven van het bestuur, de leden prettige en leerzame avonden te bezorgen. Ook Vrijdagavond bleek dit, toen het voor hare j leden Pater Dr. Fridentius v. d. Borne j O. F. M. bereid had gevonden eene lezing te houden over St. Franciscus De belangstelling was niet zóó groot als i verwacht mocht worden, waaraan het slechte I weer niet vreemd zal zijn. Mevr. Droog opende met gebed, en hield eene korte inleiding voor den gewijden spre- ker, benevens een propagandistisch woord I voor de te houden internationale bidweek, j om den Hemel ta smeeken eenheid van kerk I te verkrijgen, en welke bidweek gehouden I wordt van 1825 Januari a.s., waarna de i presidente het woord geeft aan den gewijden spreker. Reeds een paar maanden lang, aldus spr. is vanuit Rome vernomen de stem tot viering j van het eeuwfeest van den Heiligen Fran- i ciscus van Assisië. Nederland wórdt door j pers en radio in feeststemming gebracht, j Toch wil spr. hier geen feestrede houden, j doch meer zich bepalen tot eene overtui- j gingsrede, omdat, als wij weten wat de H. Franciscus is geweest, de feeststemming j die komende is, daardoor versterkt zal wor den. Wij dienen Franciscus te kennen als den grooten Ridder-zanger uit de middel-1 eeuwen, die, trots den feilen strijd die over j hem gevoerd is, gebleven is de heilige katho- i liek, uit een tijd waarvan de moderne spre- j ken van de donkere middeleeuwen. Uitvoerig schetste de gewijde spreker het j leven aan dezen groote heilige. Hoe hij als jong ridder een vroolijk leven leidde, tot hij ij bij het dienen eener H. Mis eene ingeving'; kreeg, en het evangelie over het uitzenden der Apostelen, zich aan den dienst van Goa j1 te wijden zijn ridderkleeding uitwierp, en in eene pij als ridderzanger de wereld introk, j zingend van Gods liefde, deze voor Hem j trachtte te veroveren. Hij is de meest idieele vervolger van Chris- jj tus geworden in zijn armoede. Hij predikte i, die niet in hoofdzaak, maar hij gaf het voor- beeld. Vrijheid, blijheid en gemeenschapszin waren drie eigenschappen waarop zijn lever, j was gericht. De geboden der Kerk waren j geen knellende banden meer. In elk schepsel j| zag hij Christus en zijn werk. In het lijder. zag hij den glimlach van Gods genade, alle standen respecteerde hij, een ieder wees hij op zijn plichten, nooit iemand krenken, en dan in een tijd van gedurigen strijd. Kan zulk een ridder opleving brengen in j dezen kouden en mistigen tijd, vraagt spr. Zeker, en dan behoeven wij niet terug naar j de middeleeuwem, maar wel naar de grond- gedachte van die groote heilige, te leven voor j alles wat God betreft. Die natuurlijkheid in het geloofsleven, er. als voornaamste, de eenvoud. Dat hij uit j alles muziek kon maken was groot, maar zijn eenvoud was grooter. Die eenvoud had hij geërft na den Kerst nacht, zijn liefde tot God kende geen gren- j zen. Onze tijd, aldus spr. verlangt naar dien eenvoud en in vele landen zijn geestelijke j verbonden gesticht, om te trachten te krij- i gen het consequente Katholicisme, een echt Katholiek leven in blijheid. Hier in Neder- land, zegt spr., geeft de Derde Orde van den H. Franciscus de oplossing hoe geleefd moet worden volgens het H. Evangelie. Hier wordt voorgehouden hoe het goede van dezen mo derne tijd en het kwade voorgehouden. Hier heerscht die vrijheid, blijheid, activiteit en sociaal gevoel. Spr. besluit met een aansporing om mede te vieren het eeuwfeest van den H. Fran ciscus. Het zangkoor „St., Agnes" voerde daarna uit een Kerststukje „De bloeiende Kerst rozen" van Ko Luyken Slijper, en muziek van Mej. Annie 3or.arius, onder leiding van Mej. Wille. De aanwezigen toonden door een langdu rig applaus dat zij van het vertoonde geno ten hadden. Daarna sloot de presidente met de gebrui kelijke gebeden. Badhuis. in het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 16 t./m. 15 Januari genomen 367 douchebaden en 27 kuipbaden. Aan 4S kinderen werd een gratis school- bnd verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schcolbaden bestaat op Woensdagmiddag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 9