a Altijd ter tan hals! Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws BÉf aacjiiifc f40 andere vi PIJLTJES rj BKüa Woensdag 19 Januari 1927 50ste Jaargang No. 18459 Aaooifie moei, op straffe vao verlies van alle reclhtieo, geschieden ulterllfR driemaal vier en twintig oren na Rel onge, at Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad PLAATSELIJK NIEUWS. IN MIÏBS.9RÏAM A. S. RIJNIERSE. Fa i! I issementen van 18 Februari 1927. VERKIEZINOEN PROV. STATEN IN NOORD-HOLLAND. R.-K. Statenkieskrhigorganisatie „Zaandam." De loonactie in het Visscherijbedrijf. OPHEFFING STATION HALFWEG. Halte Vinkebrug. Vroeg voorjaar. Ernstige aanrijding te Noordwijkerhout. Auto te water. Uitvaart en begrafenis van wijlen den heer A, S. Rijnierse. Dievenvanger ij op federatieven grondslag. Wederom een inbraak in bet Paviljoen aan den Zeeweg. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. Van een student, die verstrooid was. - - - - Op den Gooweg te Noordwijkerhout botste een luxe auto tegen een den weg overstekenden melkvrachtauto. Beide kwamen in den greppel langs den weg terecht. Bovenstaande foto geeft een overzicht van de ruïne. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week f 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.5$ Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 f3 lijnen) Postrekening Nc. 5970. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaraen tegen ongevallen verzekerd voor een ••■'«■1—»—- HAARLEMSGHE COURANT Advcrtentiên 33 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling 60 cf, per regel- Bij contract belangrijke korting. de verzekeringsvoorwaaraen f Qfifln 'Levenslange ^eheele ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 bij een ongeval met 250.' ^voe^o? een ^otTsf' 1 125," duiafofwijsvin [gef0; f50 been of arm der volgende uitkeeringen: l «ÜÜU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doödelijken afloop fUU. een voet ot een oog g v.eea vinger. „Dc Roomsche democraat," het veértien- daagsch weekblad van de R.-K. Volks partij", blijft volhouden, dat uit de jongste veroordeeling der „Action Francaise" door Z. H. den Paus de goedkeuring van ver deeldheid onder de Katholieken in Neder land zou te halen zijn. Een nog al wonderlijke conclusie, zult gij zeggen; eene, die er op het eerste oog zeker nog al verdacht uit ziet. De redeneering, om tot zulk een besluit te komen, is dan ook verre van eenvoudig. De laatste allocutie van den Paus geldt niet alleen voor Frankrijk, schrijft de redacteur van „de Roomsche democraat." De Aarts bisschop van Parijs heeft, schrijft het blad verder, het Pauselijk ordewoord in de volgende vijf punten samengevat: lo. Een Katholiek moet zich niet aan sluiten bij een school, die het beginsel leeraart: Politique d'abord politiek voorop en den godsdienst dienstbaar maakt aan de belangen van een politieke partij. 2o. Men moet zich, en ook de anderen en de jongelieden vooral, onttrekken aan eiken invloed gevaarlijk voor het geloof en voor de moraal en schadelijk aan de vorreing der zielen. 3o. Het is een Katholiek niet toegestaan, de „Action Frangaise" te steunen, te propa- geeren, te lezen, zoolang zij als thans ge redigeerd wordt en geredigeerd is. 4o. De Katholieken blijven vrij, elk poli tiek ideaal hun voorkeur te geven, evenals eiken legitiemen regceringsvorm. 5o. Voor de verdediging der Kerk en de religieuse vrijheden, moeien zij zich veree nigen buiten alle politieke consideraties om. De R, D. pakt uit deze vijf conclusies de vierde en vijfde en roept dan triomfantelijk uit; ziet ge wel, dat wij gelijk hebber! Maar hoe staat, tie zaak er werkelijk voor? Bij een decreet van de Congregatie van het H. Officie, werden er een aantal boeken van Maurras, een der leiders van de Action Francaise, verboden en tegelijk werd het gelijknamige blad van dezelfde Fransche politieke partij op den Index ge plaatst. In een allocutie heeft de Paus de verdere veroordeeling van deze beweging van Fransche katholieken uitgesproken, om. dat zij de politiek boven den godsdienst stellen en tegelijkertijd geprotesteerd te gen een soortgelijke beweging in Italië, het thscisme, dat in zijn excessen dezelfde fout begaat, n.m. zich niet ontziet Katholieke organisaties en ijverige Katholieke leeken te benadeelen en te mishandelen, zelfs pries, ters aan te vallen. Wanneer men hieruit nu wil besluiten; de woorden van den Paus zijn niet enkel bedoeld aan het adres van een zeker aantal Fransche katholieken en van de uiterste elementen van het Italiaansche fascisme, heeft men in zooverre gelijk, dat ook elders alle, die overdreven vaderlands liefde of wat zij daarvoor aanzien, of wel een bepaalden regeeringsvorm, of een be paald bestuurssysteem boven de belangen van Kerk en Godsdienst stellen, met die zelfde woorden veroordeeld zijn. Maar bui ten Frankrijk en Italië is van dat dwaze chauvinisme onder Katholieken nog niet zoo heel veel, althans niet georganiseerd, te bemerken. Het kleine hoopje fascisten in Nederland, waaronder een aantal Katholie ken schuilen, en dat zich onder leiding van den heer Simon Maas heeft geschaard, heelt niets te beduiden, al is ook deze groep blijkens het laatste nummer van haar or gaan „Nederland" door de veroordee- ling van Daudet pijnlijk getroffen. Maar behalve deze algemeene veroor deeling van het chauvinisme, treffen de laatste pauselijke besluiten de met name genoemde Franscjhe organisatie en niets an ders. Heel consequent heeft de aartsbisschop van Parijs voor de Katholieken van Frank rijk daaruit nu voor zijn geloovigen de zoo toepasselijke conclusies getrokken, conclu sies, die voor Frankrijk en nergens anders gelden. Het Fransche Episcopaat weet het best, wat in dezen tijd en onder de huidige omstandigheden voor de Fransche katholie ken het beste is: n.m. ter verdediging der Kerk in Frankrijk en van de religieuse vrij heden onder het huidige Fransche be wind zich buiten alle politieke overwegin gen om, hecht aaneen te sluiten, terwijl anderszins de Fransche Katholieke staats burger zi;n politieke adspiraties maar op eigen gelegenheid, dus buiten Katho liek part ij ver band moet nastre ven. Wie de ontwikkeling van het Fransche openbare leven in de verte volgt, zal deze bisschoppelijke besluiten begrijpen; kan het zelfs daarnaast betreuren, dat de Katholie ken in Frankrijk nog altijd niet boven hun politieke verdeeldheid zijn uitgegroeid, om hun onderlinge geschillen over republiek en koningschap, bezetting van het Rijnland, schuldbetaling door de Duitschers enz.. ondergeschikt te maken aan een hoogere en meer vruchtbare eenheid op politiek ter rein, waarmee ongetwijfeld de Kerk en de godsdienst, ja de geheele samenleving in Frankrijk zouden zijn gebaat. Maar, de aartsbisschop van Parijs, die dat beter kan beoordeelen dan buitenstaanders, acht daarvoor de tijd niet rijp en ziet momen teel alleen voordeel en welslagen in de organisatie der Katholieken buiten de poli-, riek om. Voor ons zijn dit alles historische ver schijnselen, die wij met belangstelling uit de verte kunnen volgen. Maar wie, zooals de Roomsche Democraat en zelfs eenigs- zins ook al de redacteur van „De Morgen", die men toch voor scherpzinniger zou houden, daaruit nu de conclusie gaat trek ken; dus is ook in Nederland iedereen vrij om in elk gewenscht partijverband zijn politieke idealen na te streven, die slaat de plank toch wel heel ver mis. Wij, Neder- landsche Katholieken, hebben enkel en de thans juist gepubliceerde plannen, om het gebouw op de terreinen-Figee te stichten, en deze plannen hadden zijn volle sympa thie. Hij zeide: „dat is een goed^ plan, zie dat jullie dat voor elkaar krijgt.' In den tusschen gelegen tijd valt zijn voor zitterschap van den Bond van Bloembollen handelaren. De voor den Bond voor ^de exporteurs zoo moeilijke jaren van 23, 24 en '25 heeft hijgde hem toevertrouwde taak op de beste wijze vervuld en het schei den dezen zomer pas, nadat zijn presi dium vanwege bet jubileum mei één jaar alleen naar onze eigen Bisschoppen te luis- j was verlengd viel beiden partij, n zwaar. 4-4 Zijn helder oordeel en objectiviteit als teren, luisteren dan in den zin van gehoor- zamen. En waar het Nederlandsch Episco paat op den Nijmeegschen Katholiekendag met de* veroordeeling der Nieuw Katho lieke Partij tevens de noodzakelijkheid voor ons land vaststelde van één politieke orga nisatie voor de Nederlandsche Katholieken en mgr. Callier onlangs in zijn antwoord op de vragen der R.-K. Volkspartij het nog eens heeft bekrachtigd, dat uit verdeeld heid onder de Katholieken in Nederland op politiek terrein, slechts schade voor Kerk en godsdienst kan voortvloeien, daar be grijpen wij niet hoe men maar voort kan blijven gaan om in het buitenland, bij buitenlandsche bisschoppen goedkeuring te zoeken voor een opvatting, welke in het eigen land, door de eigen bisschoppen her haaldelijk als verkeerd en verderfelijk is gebrandmerkj. - Het Wkbld. BIClt." wijdt een „In me- moriam aan wijlen d .n heer A. S. Rijnier- se, waaraan wij het volgeide ontleenen: Door het sterven van „Toon Rijnierse", zooals hij immers tfoor zijn collega's ter on derscheiding var. zijn 1 roers genoemd werd, lijdt het bloembollenvak ecu groot verlies. Hij toch was een der op den voorgrond tre dende figuren in het openbare leven van het vak, en hij bekleedde de verschillende func ties op de hem eigene toegewijde manier, veel tact toonend en toch krachtigen wil aan den dag leggend -Met hem is heenge gaan een der bekwaamste, all-round" vak- genooten, die, doorkneed in de kweekers en exporteurszijde van het <'ak beide, als vakman veelzijdig was ontwikkeld, een man die zijn gaven goed gebruikte en eerbied afdwong door zijn rechtschapenheid en rond" borstigheid. Van hem kan zonder overdrijving gezegd worden, dat hij, overal waar hij kwam, vrienden vond en maakte d t hij geen Vij anden had. Als mensch had hij aantrekke lijke eigenschappen Hij was de vertrou wensman van velen, als deskundig vakman genoot hij veler volle vertro wen. Hij was een beminnelijke persoonlijkheid. Hij vereenigde in zich het toeschietelijke, góedlachsche van d"n vaderlijken vriend met het nuchtere, kalme oordeel van den man van ervaring. Zijn werkzaam leven ovc-ziende, zullen ook de ouderen in het vak kunnen getuigen van zijn actief-zijn- in zaken, van het op bouwen van den belangriiken buitenland- schen handel zijner firma, dié op het vaste land in verre uithoeken, den naam heeft van een zeer betrouwbare, goede leverancier. Met zijn broei Piet heeft de thans overle dene lang vóór en na den wereldoorlog Eu ropa bereisd en in de zuidelijke landen, in Zwitserland, in Oostenrijk en op den Balkan, in Rusland en Duitschland, in Scandinavië en Frankrijk een clientèle gevormd, waardoor het huis Rijnierse tot bloei is gebracht. Voor zijn firma, voor zijn drie broers-com pagnons, is hei overlijden van dezen broe der-firmant een baast onherstelbaar verlies. Want al waren de laatste jaren de reizen ingekrompen, vanwege de noodzakelijkheid om zich ter wille van zijn hart te ontzien, voor een belangrijk deel ustte de leiding van den exporthandel nog in zijn handen. En bij den binnenladschen inkoop was bij zeker tot bet laatst toe de spil, waar het om draaide, de kweekerij aan zijn broers Willem en Frans overlatend. Al heeft menigeen daa-aan reeds genoeg, niet alzoo de heer Rijniirse. Hij zocht en "vond gaarne de gelegenheid om zich met volle kracht te gever aan tallooze functies in het openbaar leven van het vak. Hij had daar ambitie en gaven voor. Het begon met het lidmaatschap van het Hoofdbestuur van Bloembollencultuur, in 1911 aanvaard. Na in 191.5 afgetreden te zijn. werd hij reeds in 1916 herkozen en aan het einde van deze tweede vijfjaarlijksche periode waarin hij de laatste drie jaar onder-voorzitter was viel zelfs de waarneming gedurende drie- kwart-jaar van het voorzitterschap der Alg. Vereeniging. Het onverwacht aftreden van den heer Wentholt stelde hem in Maart 1921 voor de niet lichte t->ak om, terwijl een zekere crisis zich in de Alg. Vereeniging voltrok, en met een nog nauwelijks inge werkt Alg. Secr -Penningmeester, de lei ding van zaken op zich te nemen, totat een nieuwe voorzitter zou gevonden zijn. In de December-vergadering van 1921, die samen viel met zijn aftreden als lid van het Hoofd bestuur, werd de heer Rijnierse van deze taak ontheven een taak, die hij met groote bereidwilligheid aanvaardde toen de omstandigheden er toe leidden. De arbeid van oen heer Rijnierse voor de Algemeen e Vereeniging in de jaren van zün lidmaatschap van het Hoofdbestuur en niet in de laatste plaats tijdens bovenbedoelde periode, kenmerkte zich door de groote toewijding, die hii aan den dag legde voor de veelzijdige onderwerpen, die de vereeni ging behandelde en waarover hii zich steeds een objectief oordeel vormde. Bi; hem trad, ook in de laatste jaren, bij herhaling naar voren het onverwoestbare vertrouwen in de toekomst van die vereeniging en steeds was hij een voorstander van de centrale plaats, die deze organisatie in het vak volgens hem toekomt. Dit blijkt het duidelijkst als wij- herinne ren aan zijn poging om in 1921 de Alge- meene Vereeniging een Eigen Gebouw te bezorgen, porfingen, die toen slechts op het liantie af ro'sli'kten. Zijn groote belangstelling voor de Alge- meene Vereeniging bleef ook na zijn aftre den nis lid van het Hoofdbestuur voortdu ren. De laat=te maal dat wij hem spraken t was op 17 December j.l, op de tram in het moeilijke, persoonlijke kwesties betreft, wezen hem als het ware aan om, na zijn aftreden als Hoofdbestuurslid, lid van liet Scheidsgerecht te worden. Wij weten van meer dan één zijde dat de persoon van den heer Rijnierse in de kringen van het Scheidsgerecht op hoogen prijs werd ge steld. Hij zal ook daar moeilijk le vervan gen zijn. Als lid van de Commissie voor de Nomenclatuur (hyacinthen) was hij indertijd een volkomen tof oordeelen bevoegd man. Trouwens zijn kennis van het artikel 'nya- cinthen was groot, als op alle ander gebied was hij hier een vakman van den ouden stempel. Bereidwilligheid was het kenmerk van zijn persoon. Zoo is er veel dat er bij onze lezers zal opkomen bij het weemoedig bericht, dat Toon Rijnierse is gestorven. Hij zal voortleven in onze herinnering als een man, aan wien velen iets verschuldigd zijn en die het algemeen belang boven zijn persoonlijk belang wist te stellen. Dat hij in vrede moge rusten. In staat van faillissement werden ver klaard; G. Vooges, boterhandeiaar te Haarlem; Magdalenastraat 14; curator mr. J, H. J, Simons alhier; N. W. Wamsteeker. vroeger vleeschhan- delaar te O verveen, thans te Velserooord, Rijksstraatweg bij de Kórtenaerstraat; cur. mr. L. A li Cohen, alhier; H. Dieckman, gramofoonhandelaar te Haarlem. Gedempte Raamgracht 70; cur. jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siccatna, alhier; H. G. van Dijk, kleermaker te Zaandam, Heerenstraat 6; curator mr. M. H. de Holl, te Purmerend; G. Kloos, vroeger timmerman en aan nemer en sigarenwinkelier, te Haarlem, Keizerstraat 1; thans timmerman te Sant poort, Hagelingerweg 173; curator mr. G. E. Mellema alhier; C. A. te Wolde, arbeider te Zaandam; Westzanerdijk 119; curator mr. M. H. de Holl te Purmerend; Opgeheven zijn de faillissementen van: de firma C. Wilkes en Co., borstel- makerij te Haarlen, en hare leden C. Len selink en C. Wilkes te Haarlem; curator mr. L. C van Dam, alhier; 2. K Janzweerd, landarbeider te Hoofd dorp Haarlemmermeer; curator mr. P. T'de- man, alhier; Als makelaars werden beëdigd de heeren: J. Reidérs te Haarlem; G. W. Paauw Jr., te Haarlem; M. J. Wanner te Schoten; Tb. Kruyt ie IJmuiden; H Heidstra te Scho ten; A. Rumpt te Schoten; J. Bosma lo Heemstede; J. P. Wit te Purmerend; J. A. van Pel te Heemstede, die sub 1 in omoe- rénde goederen, die sub 2 in electro en radio-apparaten, die sub 3 in meubilair en aanverwante artikelen; die sub 4 in assuran tiën; die sub 5 in onroerende en roerende goederen; die sub 6 in onroerende goede ren, die sub 7 in onroerende goederen;die sub 8 in roerende en onroerende goederen, assurantiën en hypotheken; die sub 9 in* assurantiën, hypotheken en roerende goede ren; Als advocaat en procureur werd beëedigd de heer mr J. A. H. Sanders, alhier. Door het adviseerend College zijn in de vergadering van 8 Januari j.l, de candida- ten voor de a.s. Statenverkiezing als volgt geadviseerd: I J. Valkering Tzn., Limmen. II Jos de Vries, Zaandam. III H. A. J. M. Kusters, Alkmaar. IV W. Boon Jzn., Krommenie. V H. Klaver, Alkmaar. VI L. Groep, Wormerveer. VII C. L. P. M. Rive, Uitgeest. VIII J- F. Kamphuys, Zaandam. IX P.. Ranshuyzen, Zaandam. De houding der Federatie. De IJmuider Federatie heeft medege deeld, dat er een conferentie over de door de Re e der.s vereeniging gedane voorstsellei' ten opzichte van het te stichten fonds heeft plaats gehad op Maandag j.l. De besturen van den Centralen Bond van Transportar beiders, den Chaisteliiken Zeeliedenbond en den Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders wijzen er ons op, dat in dit bericht opnieuw uitdrukkelijk wordt vermeden in eenig opdicht te spreken over de overige gestelde eischen, en over de ver langde verhooging der gages. Het verschil tusschen het Federatiebe stuur en de besturen der overige organisa ties is, dat de laatsten de keuze over de eventueele aanwending der verlangde gage- verhooging ten bate van het te stichter, fonds willen overlaten aan de opvarenden Het Federatiebestuur, hetwelk de mee ning der opvarenden niet heeft gevraagd, en ze geheel negeert, poogt haar ondemo cratische houding te verdoezelen door hef voor te stellen alsof het in vergadering op- dascht heeft verkregen tot het stellen van de eischen, zooals het die tegenover tie Reeders heeft gesteld. Dit nu is naar de meening der drie ove rige organisaties volkomen onjuist. Ook gisteren heeft geen vergadering plaats ge- bad, doch slechts een bespreking met een klein deel der opvarenden van een 4-tal schepen, die zijn opgehouden. De andere schepen zijn naar zee vertrokken. De besturen van de drie bovengenoemde organisaties zijn van oordeel, dat voor het Haarlem had hij iets hooren fluisteren van antwoord der Reedersvereeniging ten op- ziebte van de door de organisatie gestelde eischen en over net voorstel der reeders wat betreft het fonds, met de leden be hoorlijk overleg dient te worden gepleegd, wat met het oog op den aard van het be drijf, eenige dagen zal vorderen. Met ingang van 2 October 1927 wordt het station Halfweg voor personenvervoer op geheven. Halfweg en naaste omgeving, tellende circa 7GÜ0 bewoners, is van dien datum af dus geheel aangewezen op de electrische tram. Op het verzoek van het gemeentebestuur aan de E. S. M om de halte Vinkebrug lijdelijk te verplaatsen van de timmerfa briek „Kennemerland" naar de Vinkebrug, heeft de directie vooralsnog afwijzend be schikt. Dank zij het zachte winterweer, is men op de tuinen reeds bezig de bollen gedeel telijk los te dekken. Zonder groote tegenval. Iers zullen de bloemen vroeg in bloei staan Geen persoonlijke on /elukken. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur had aan de de Langelaan te Noordwijkerhout een erns'ige botsing plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto, geladen met melk van den heer W. te Voorhout. De melk- au'o, welke in-de Langelaan reed stak den Goorweg over, .juist op het oogenblik, dat een luxe auto met groote snelheid uit de richting Noordwijk naderde. Het gevolg was, dat deze de melkauto als het ware opschepte en met grocte kracht opzij duw de, waardoor zij over den kop sloeg en op het bloembollenland van de Firma van Z- en F. terecht kwam, terwijl de luxe auto eveneens omver sloeg en op haar kop in de greppel viel. Wonder hoven wonder kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. De eigenaar van de luxe auto, wonende fe den Haag, vervolgde met een inmiddels gehuurde auto, zijn reis naar Ams'erdam. De kostbare inhoud der melkbussen stroomde grootendeels over den weg; de vrachtauto was totaal vernield. De poli'ie stelt een onderzoek in om trent de eventueele schuldvraag. Men meldt nog nader uit Noordwijker hout; Toen gisterochtend de auto van den heer v. H. v. d. S. uit 's-Jiage in volle vaart den Goorweg af kwnmv uit de richting Noordwijk, reed de melkauto van den heer P. W. uit Voorhout eveneens mei een flinken gang de Lange Laan af. Ter plaa'se waar de Lange Laan den Goorweg kruist ontmoetten de beide auto's elkaar met hel gevolg dat de auto van den héér v. d. S. den melkau'o opnam, welke laatste na tweemaal een buiteling gemaakt te hebben, van den dijk in het bloembollenland rolde, waar de auto van den heer v. d. S. der, melkauto volgde. De melkauto was io'aal versplinterd. De chauffeur kroop zonder letsel van eenige beteekenis onder de res ten van zijn auto uit. Ook de inzi ter.den van den anderen auto, de eigenaar en zijp chauffeur, bekwamen geen letsel. Een fordje, waarin gezeten waren 2 dames en 2 heeren, geraakte vermoedelijk door de gladheid van den Rijksstraatweg, nabij de Vinkebrug in de Amsterdamsche- vaart. De inzittenden konden zich zelf red den en werden in een nabij gelegen woning zooveel mogelijk van droge kleeren voor zien. Het fordje werd door de garage Pollé te Halfweg, met behulp van een takel op het droge gebracht. Onder zeer groote belangstelling had hedenmorgen te Overveen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats, van het stof felijk overschot van wijlen den heer A. S. Rijnierse, in leven een bekend bloembol lenhandelaar en lid van dp firma Gebr. Rijnierse aan de Marcelisvaart te Overveen. Het kerkgebouw was geheel met paro chianen, belangstellenden en zeer vele ver tegenwoordigers van vereenigingen gevuld. Onder hun merkten wij, behalve de fa milieleden van den overledene en het per soneel der firma Gebr. Rijnierse op: den heer J. N. Hendrix, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland: den heer E W. A. var, Nederhasselt, wethouder van Bloeniendaal en de raadsleden, de heeren dr. J. Th. Bornwater en P. Verdegaal; verder depu taties van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, van den Bond van Bloembollenhandelaren, van het Scheidsge recht voor den Bloembollenhandel en van de afdeeling Overveen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, van welke vertegenwoordigers wij noemen; de heeren E. H. Krelage, H. J. Voors, Mr. Bakhuizen van den Brink, mr. dr, W. P. Vis, W. Warnaar, Jhr, F. Teding van Berk- hout Sr,, Mr. Merens; verder nog de no tarissen J. H. Wildervanck de Blecourt en J- van Munster van Heuven en tal van tloembollenhandelaren uit Noord- en Zuid- Holland. De plechtige requiem werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor G. van Niekerk, geassisteerd als diaken door den zeereerw. heer pastoor H. W. van Beek uit Amsterdam, als subdiaken door den zeereerw. pater F, L. Ph. Esser O, E. S.. A., conrector van het R.-K. Lyceum, terwijl als ceremoniarius fungeerde de welecrw, heer Kapelaan G. J. W. van Dijk. Het zangkoor voerde onder bekwame leiding van den heer Olivier Koop op ver dienstelijke wijze de drie-stemmige Missa da Requiem van Perosi uit. Na de H. Mis werd de absoute verricht door pastoor van Niekerk. waarna de be grafenis plaats had op het R.-K. Kerkhof. Een groot aantal kransen van de ver schillende vereenigingen werd door leden van het personeel der firma Gebr. Rijnierse achter de lijkbaar aangedragen. Het zang koor zong de gebruikelijke kerkelijke ge- Het aantal inbraken, vooral in de omge ving van Haarlem, neemt den laatsten lijd onrustbarend toe De omgeving van Haavlsm schijnt onder het dievengilde een zekere vermaaldheid te krijgen. En in Bloemendaa! is de burgerij zoo ver, dat het klachten richt tot het gemeentebestuur over de on veiligheid der bewoners en aandringt op een betere bewaking tegen het bandieten- dom. Donderdag zal in den gemeenteraad daar dan ook een voorstel worden behan deld om het aantal agenten met twee uit te breiden. Wij zijn echter geneigd te meenen, hoezeer een bepaald aantal bewakers in elke gemeente ook noodig is, dat het aantal agenten nie'l de hoofdzaak is. Van veel meer beiang is het systeem, dat wordt toegepast om de veiligheid in een gemeente te ver zekeren. Ieder politieman weet dat bet on mogelijk is iederen inbreker op heeterdaad te betrappen. Men kan een korps agenten niet uitsturen en tegen hen zeggen; zorgt nu dat er vannacht geen inbraken plaats hebben. Daar zijn de heeren langvingers veel te handig voor. Men moet zorgen, en dat niet door in iedere laan of straat van de gemeente een agent neer te zetten, dat geen inbreker zich veilig op het te bewaken gebied kan wagen. Daarvoor is een handig in elkaar sluitend systeem noodig. Daarvoor is noodig en dit is waar wij op willen aandringen een hartelijke en innige samenwerking tusschen de politie korpsen van de verschillende gemeenten in een rayon. Welnu die samenwerking laat, het spijt ons dat te moeten zeggen, in Haar lem en omgeving veel te wenschen over. Daar heerscht een kinderachtige naijver tus schen de korpsen, waarvan de burgerij de dupe wordt. Wie hiervan de schuld draagt, laten wij opzettelijk onbesproken, om daar door de kans te verhoogen dat er een betere verstandhouding tusschen de verschillende korpsen ontstaat. Zeker, hel gebeurt wel dat de buitengemeenten eens gebruik maken van het portretten- en duimafdrukken-archief der Haarlemsche politie. Zeker, het gebeurt wel dat een in de buitengemeenten gepakte dief aan Haarlem wordt uitgeleverd om te laten onderzoeken of hij daar ook wat op zijn kerfstok heeft. Maar de uitwisseling van gegevens, het verstrekken van hulp kon veel en veel hartelijker zijn. Men misgunt elkan der de eer een misdaad aan het licht te hebben gebracht, men is doodsbenauwd dat een vreemd politieman op vreemden bode"1 een misdadiger pakt. Zoo is de toestand en dat is kinderachtig. Hoe nuttig zouden b.v. bij tijd en wijle de schat van gegevens zijn, waarover de Haarlemsche politie be schikt, ook vóór de beveiliging van den om trek. Hoe nuttig zouden dikwiils bekwame politiemannen uit den omtrek door Haarlem kunnen gebruikt worden Ook omgekeerd. Het schijnt zoo erg te zijn dat als een poli tieman uit A. zou weten dat er 's nachts in de gemeente B. zal worden ingebroken, deze wetenschap niet aan de politie van de ge meente B. wordt medegedeeld. Wr hopen dat de burgemeesters van de verschillende gemeenten zullen streven een betere ver standhouding uisschen de korpsen onderling te scheppen. Dat kan en dat is gewenscht. Dat kan als de goede wil maar voorzit. En die samenwerking kan er komen met be- behoud van de volkomen zelfstandigheid van ieder korps. Maar dan moet elke vliegen- afvangerij, elke pikanterie vreemd zijn aan deze samenwerking. En wanneer zulks noo dig is, moet aan iederen heilige zijn kaarsje worden gegeven, moet in ieder voorkomend geval de eere gegeven worden aan wie deze toeko nt. Waprom zou dit niet kunnen? Politiemannen zijn toch geen kinderen. Naar wij hooren is de Haarlemsche Commissaris van Politie volkomen tot deze hartelijke sa menwerking bereid, een samenwerking dus, als we het zoo noemen mogen, op federatie- ren grondslag. zangen. Nadat Voor de zielerust van den overiedene een gebed gestort was, dankte de broer van den overledene, de heer S. P. Rijnierse, vcor de be'angstelling bij het overlijden en voor de laats'e eer thans aan de nagedachtenis van zijn broer gebracht. Voor den zooveelsten keer werd door ongenoode gasten een bezoek gebracht aan het Paviljoen aan den Zeeweg, nabij het Bloemendaalsche strand, eigenaar de heer Dijkstra. Dit café wordt na afloop van het seizoen gesloten en een groot gedeelte van den inventaris blijft daarin bewaard. Door verbreking van een raam zijn de gas ten binnengekomen. Ontvreemd werden vier witte kielen, een broodtrommel, 100 Aluminium lepeltjes en verschillend glas werk. Een onderzoek wordt door de po litie ingesteld. De boringen bij Groenlo. Tweede kolen- laag gevonden. Zware mist te Botterdam. De scheep vaart lig! nagenoeg stil. Naar een 48-urige werkweek in de zui velindustrie? De rooimoord in Den Haag. Men tast nog in het duister. De overval moet omstreeks 11 uur geschied zijn. r Prinses Juliana in verband met haar stu dieplannen naar Katwijk a. Zee. Zij zal eenige colleges te Leiden volgen. De inbraak in hef koninklijk paleis te Amsterdam. Plaatsing van den dader in een krankzinnigengesticht. De militaire relletjes te Ede en Assen voor het Hoog Militair Gerechtshof. Belangrijke mutaties bij de marine. 9 Prof. Visscher over een event, scheuring in de anii-rev. partij. Het NederL-Belgisch verdrag. Rechter lijke ambtenaren te Utrecht vragen ver werping. i De Minister var Justitie heeit 1000 uitgeloofd in zake den rooimoord in Den Haag. De griep-epidomie in Engeland. Vorige week 326 personen overleden; in de daarin voorafgaande week 172. De Belgische minister-president Jaspar heeft de portefeuille van Koloniën aan vaard; senator Vauthier benoemd tot mi nister van binnenlandsche zaken. Herdenkingsfeesten der universiteit te Leuven in Juni a.s. Prinses Charlotte, ex-Keizerin van Mexico is hedenmorgen overleden. Zie verder Laatste Nieuws. llliltl Hlfe Barometerstand: 9 uur v.m. 7.59 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 51. Medegedeeld door het Ned. Kon. MeieoroL Instituut te De Bildt. Naar waarmemingen in den morgen van 19 Januari 1927. Hoogste Barometerstand 7709 m.M. te Haparanda. Laagsie Barometerstand 75S.8 m.M. te Helder. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Januari:- Matige Z. W. tot W. wind. betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; later wellicht eenige regen; stijging van temperatuur. Op 3 Januari j.l. Werd voor een sigaren winkel aan den Bloemendaalscheweg te Bloemendaal den geheelen dag een hee- enrijwiel onbeheerd achtergelaten. Ten lotte werd hiervan kennis gegeven aan de politie, die 't rijwiel aan den politiepost te Overveen deponeerde. Sindsdien had nie mand iets van zich laten hooren, totdat gisteren zich een persoon aan het bureau kwam aanmelden, die opgaf dat zijn kar retje was gestolen. Bij onderzoek bleek, dat het bewuste rijwiel het eigendom was van dezen persoon, een student. Toen eindelijk werd het hem duidelijk, dat hij zijn rijwiel had laten staan. Het was inmiddels al 18 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1