Radio-Omroep, in prijs verlaagd op 12 cent per pakje en kwaliteit onveranderd dasonovertroffen ROTTERDAM. De liefde van een kunstschilder. J Een stfeven naar autonomie in den Elzas. Mussolini houdt zich bezig met de pacifistische organisatie van in het buitenland wonende Italianen. De positie der in Sjanghai gevestigde Nederlanders. Onder de Radio-berichten: De griep in Engeland. Vorige week 326 sterfgevallen, in de daarin voorafgaande 172. Jaspar, de Belgische minister-president, neemt de portefeuille van koloniën; senator Vauthier tot minister van binnenlandsche zaken benoemd. Herdenkingsfeest van de Universiteit van Leuven. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prinses Juliana naar Katwijk aan Zee. Scheuring in de Anti-Revolutionaire partij? Het Nederl.-Belgisch verdrag. Borgstelling door Aannemers. RECHTZAKEN. Ex-deurwaarder veroordeeld. LEGER EN VLOOT. Belangrijke mutaties bij de Marine AMSTERDAMSCH NIEUWS. Amsterdams verbinding met den Rijn. s FEUILLETON. Dc autonomistische be weging in den Elzas. Een bijzondere medewerker van het „Journal" schrijft sinds eenigen tijd in dit blad artikelen over de autonomistische be weging in den Elzas, welke hij een gevaar voor den vrede acht. Hij is thans vrijwel tot zijn conclusie genaderd en betoogt dat er van Duitschldnd uit een sterke propa ganda wordt gevoerd om den Elzas van Frankrijk los te maken. Natuurlijk zijn er tal van ontevredenen in den Elzas, gelijk overal in tijden van malaise, doch nergens, tijdens zijn bezoek, heeft hij den wensch kooren uiten dat Elzas de „Fransche fami lie" maar weer moest verlaten. De Duitsche propaganda echter tracht den Franschen een onjuist denkbeeld der Elzassers te geven en daardoor het Fransche volk in zijn geheel te ontstemmen. Voorts tracht zij een „Elzasser quaestie" in het leven te roepen, hetgeen in het kader der Duitsche nationalisten valt. Niet ver van den Rijn is een dorp gebouwd dat „Elsass- hausen" heet en waar tal van Duitschers, die vroeger in den Elzas gevestigd waren, doch het gebied moesten verlaten, thans wo nen. In tal van Duitsche steden worden Elzasser feesten georganiseerd in nationaal costuum. En de Fransche journalist vreest dat er op een goeden dag in Berlijn een „standbeeld voor Straatsburg" zal worden opgericht, met rouwfloers omhangen, waar delegaties van oud-strijders kransen zullen neerleggen. Spoedig za' er dan ook een Duitsche Déroulède opstaan. Vandaar dat hij er op aandringt dat er krachtig zal worden ingegrepen en een einde zal worden gemaakt aan de actie der anti- Fransche autonomistische beweging. Oneenigheid in het Fran sche Ministerie Het '„Journal" meldt, dat verschillende ministers, door het blad ondervraagd, beslist de geruchten tegenspraken nopens oneenig heid in den boezem van het kabinet over de buitenlandsche politiek. Briand heeft zijn collega's steeds op de hoogte gehouden van zijn onderhandelingen, die geregeld werden goedgekeurd. De Centrale Gasvoorziening De commissarissen van de Berliner Stadti- sche Gazwerke A. G. hebben in een ver gadering, die meer dan vier uren duurde, cie quaestie van de centrale gasvoorziening van Duitschland door een groot buizennet van het Ruhrgebied uit besproken. Men was eenparig van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden van een aansluiting der stad Berlijn aan d.t net voorloopig geen spra ke kan zijn. Ex-Keiz-ri C' a-To* e. Gis eren is geen bulletin uitgegeven over den gezondheidstoestand van prinses Charlotte, maar het einde wordt ieder oogenblik verwacht. V Fascistische organisatie in het buitenland. Nu Mussolini alle autoriteiten in Italië heeft ondergebracht in de fascistische partij en voor zoover zij, geen deel van deze partij wenschten uit te maken van hun functies heeft ontheven, is hij begonnen een plan uil te werken tot het organiseeren van de vele Italianen, die in het buitenland wonen. Volgens dit laatste plan zullen alle Italiaan- !&he vereenigingen in Argentinië en Chili worden vereenigd in centrale fascistische groepen, die onder één centrale koloniale commissie komen te staan. De vice-presiden- ten van deze commissie zullen de voor zitters zijn van de afzonderlijke vereenigin gen. De zetel van de centrale koloniale commissie zal waarschijnlijk te Buenos Aires worden gevestigd. Deze zal met den Italiaanschen diplomatieken dienst samen werken. Mussoiini begint met de organisatie der Italianen in Zuid-Amerika, omdat daar het aantal Italianen zeer groot is. Daarna zullen waarschijnlijk gelijke organisaties in andere landen gesticht worden. Het geschil inzake Tacna en Arica. De tekst van de nota van Peru aan Kellogg, den Amerikaanschen minister van Buiten landsche Zaken, bevestigt de verwerping door Peru van het Amerikaansche voorstel tot regeling van het geschil inzake Tacna en Arica. De riota zegt, dat Peru het voor del tot afstand van het gebied van Tacna en Arica aan wen ook, hetzij door verkoo- pfng, hetzij op andere wijze, niet kan aan vaarden. De wrij'ving in Nicaragua. Tweehonderd liberale soldaten onder com mando van generaal Zapata, die onlangs over de grens van Costa Rica werden gedreven, zijn goedgewapend Nicaragua weer binnen gekomen en dreigen thans met aanval op San Juan del Sur, aan de kust van den Stillen Oceaan. Honderd rebellen werden gedood in een gevecht bij Tepatian. De opstandige beweging in Mexico. Bondstroepen zijn per trein naar den staat Jalisco gezonden, waar naar gemeld wor t een opstand heerscht onder leiding van den aartsbisschop van Guadalajara. «a De Nederlanders te Sjanghai. De consul-generaal der Nederlanden voor Midden-China te Sjanghai, de heer Groen man, had blijkens een hier ter stede ontvan gen particulier bericht de vorige maand in het consulaat-generaal een ver ng belegd voor de Nederlandsche kolonie om na te gaan wat ieder eventueel zou kunnen doen in verband met den toestand, zonder zijn kantoor op te geven en zonder lid te worden van een „Volunteer-Corps". In de des betreffende circulaire, gedagteekend 20 December, werd er op gewezen, dat onder de mannen van zaken van verschillende natio naliteit een strooming was om samen te werken teneinde zooveel mogelijk beschik baar te zijn als er moeilijkheden mochten komen. De nadruk werd er op gelegd, dat men in de circulaire geen reden moest zien tot ongerustheid. De bedoeling der bijeen komst was juist een organisatie te helpen vormen zoodanig, dat de verdere loop der gebeurtenissen zonder ongerustheid kon worden tegemoet gezien. Een Chineesche Tsjcka Aan de „Westminster Gazette" wordt uit Sjanghai gemeld dat bevestigd wordt dat de plaatselijke Koeo min tang te Hankau heeft voorgesteld om aan het centraal uitvoerend bewind te Kanton machtiging te verleenen een Tsjeka-organisatie in te stellen naar het model van het beruchte Russische revolutio naire gerechtshof. Het 'eerste doel van deze organisatie zou zich beperken tot verwijde ring van anti-Russische elementen uit de rijen der Koeomintang. Zij, die van een Tsjeka wat te duchten hebben, zouden reeds uit Hankau de vlucht nemen. SPOORWEGONGEVAL. Door verkeerden wisselstand is Maandag middag nabij Douai een kolentrein ont spoord. Twee wagons vielen van den acht meter hoogen spoordijk. Een spoorwegar beider werd ernstig gewond. Men vermoedt dat het ongeval aan kwaadwilligheid is te wijten. EEN VALSCHE PRINS. Duitschland heeft niet het monopolie van valsche prinsen, al heeft het dit waarschijn lijk wel wat betreft den blinden eerbied aan zulke personen betoond. Ook Frankrijk heeft dezer dagen zijn pseudo-prins gehad. Te Nice is n.l. een oplichter gearresteerd, die zich prins Mohammed Zeardsjah al Rcsjid liet noemen en beweerde emir van Toerke- stan te zijn. Hij was afgestapt in een der voornaamste hotels en trok de aandacht door zijn ha f-burger ijke, halfmilitaire kleeder dracht en zijn met Fransche decoraties, o.a. het Legioen van Eer, bezaaide borst. Toen de politie, in stede van naar Duitsch voor beeld met hem goede sier ce maken, hemnaar zijn papieren vroeg, toonde hij een diploma tiek paspoort, dat valsch leek te zijn. Bij .een huiszoeking bleek, dat men vermoedelijk met eén oplichter te doen had, die al uit En geland, de V.S. en Zwitserland gezet was. In afwachting dat volledig licht wordtge worpen op zijn identiteit, is hij beschuldigd van het onrechtmatig dragen van decoraties. DE WET OP HET WEDDEN. De Engelsche wet op het wedden, die met ingang van I November jl. in werking trad, blijft in de kringen van paardenbezitters en bookmakers groote ontstemming wekken. De wet zou het bezoek van de wedrennen aanzienlijk hebben doen verminderen en daardoor de bookmakers groote schade be rokkenen. Anderzijds zou reeds gebleken zijn, dat zij de strekking heeft, de rennen zelf en de paardenfokkerij te benadeelen. Er zal daarom bij Churchill, den kanselier der scnatkist, krachtige aandrang worden be oefend om de wet te wijzigen. Volgens de „Evening Standard" zou Churchill daartoe wel bereid zijn, doch alleen op voorwaarde dat de zes millioen pond, die hij zich uit de wedbelasting voorstelt jaarlijks te trekken, daardoor niet verminderen. EEN KERKDAK INGESTORT. Van een kerk te Lambeth (Londen) is Maandagochtend een deel van het dak inge stort op het uur dat er kinderkerk werd houden. De kinderen, van wie er eenige ge wond werden, begonnen te schreeuwen en er ontstond een panickje, dat door de aan wezigen volwassenen echter gestuit werd, zoodat de kinderen, die eerst maar de hoofd deur geloopen waren, ordelijk door een zij deur het gebouw konden verlaten. Onder de stukken steen, die naar beneden kwamen waren er van 15 a 20 kg. Vijftien kinderen werden gewond, Van wie er vier in een zie kenhuis werden opgenomen. In verband met haar studieplannen. Zij zal eenige colleges te Leiden volgen. Naar het Corr. Bur. mededeelt, hebben H, M. de Koningin en Z, K. II. de Prins er hun goedkeuring aan gehecht, dat Prinses Juliana ook na dezen zomer haar studiën zal voortzetten, ten aanzien van enkele voorwerpen, waarin de Prinses bijzonder belang stelt, en wlke voor Prinses van bijzonder gewicht zijn, o.a. door het volgen van cenige colleges aan de Rijks Universiteit te Leiden. Gedurende de dagen, waarop de Prinses daartoe de Hoogeschool zal be zoeken, zal H.K.H een -eigen huis te Katwijk aan Zee bewonen. Voor dit doel is gelijk gemeld, het oog gevallen op de villa ,,'t Bacrle" aan de Boulevard te Katwijk aan Zee, terwijl de daaraan grenzende villa „Hoogcate" inge richt zal worden voor den aan den dienst der Prinses toegevoegden heer met diens gezin. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins heb ben de directie der particuliere zaken van H.M. op het Loo en omstreken, Mej. A. L. Schoch, bereid gevonden, om gedurende de dagen, dat de Prinses te Katwijk ver toefd, dc leiding op zich te nemen over ,,'t Baerle". Prinses Juliana zal de laatste dagen der week bij haar ouders doorbrengen en ver der ook telkens wanneer dit noodig zal zijn, uit Katwijk overkomen. De meening van prof. Visscher. Prof. dr. H. Visscher heeft naar aanlei ding van de geruchten over de vermoede lijke oprichting van een „hervormd anti-revo- lutionaire partij" aan het Hbl. verklaard, dat het conflict tusschen hem en de anti-rev. Kamerclub over het Ned Belgisch verdrag samenvalt met de moeilijkheden in den kiesking Amersfoort Prof. Visscher zeidc, dat door hem zoo lang mogelijk getracht zou worden om de eenheid in de A. R partij te bewaren. Dat neemt niet weg ging hij voort dat wan-, neer mijn vrienden uit de provincie Utrecht, die voor het grootste gedeelte ook mijn leerlingen zijn geweest, mijn hulp zouden inroepen ik hen niet zal afwijzen. Daar denk ik eenvoudig niet aan. Dc bedoeling van de ontevreden amü-revolutionair-her- vormden is dan ook met om een nieuwe partij te stichten. Daartoe zal ik nooit mee werken. Maar wanneer eventueel een uit treding en masse uit de anti-revolutionaire partij zou plaats hebben, zou in ieder geval aanvulling worden gezocht bij een reeds bestaande partij, hetzij de Christ.-Hist., die van ds. Kersten of anderszins. Een hervormd- anti-revolutionaire partij zal door mij nooit worden gemaakt, omdat de politiek inter kerkelijk is cn verder versnippering der A. R. patij bij mij nooit steun zal vinden. Wat zou trouwens een hervormd-anti- revolutionaire partij zijn? Een partij die de belangen van de Hervormde Kerk dient? Hierover, d.w.z. over de Hervormde Kerk, wordt immers veel te veschillend geoor deeld. Gezien den stand van zaken, geloof ik op dit oogenblik niet, dat een uittreding direct aanstaande is. Wanneer men evenwel doorgaat, zoo ein digde prof. Visscher, om uit bet oog te ver liezen, dat de anti-revolutionaire partij niet is een partij die specifiek tot de Gerefor meerde Kerk behoort, zullen verdere con flicten op den duur niet kunnen uitblijven. Rechterlijke ambtenaren te Utrecht vragen verwerping. Leden der Rechterlijke macht te Utrecht hebben tot de Eerste Kamer het volgende adres gericht: „Ondergeteekenden, allen leden van de Rechterlijke Macht te Utrecht, overtuigd dat de tot standkoming van het op 3 April 1525 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag in strijd zou zijn met 's Lands belang, wenden zich tot Uwe Hooge Vergadering met het eerbiedig en dringend verzoek, het ontwerp van wet tot goedkeuring van bo vengenoemd verdrag c.a. niet aan te ne men." Het adres is onderteekend door dc hee- ren Jhr. mr J. W. M. Bosch van Oud-Ame- lisweer'd, President der Arrondissements- Rechtbank, oud-lid van de Eerste Kamer; Mr. S. Triezenberg, Vice-President; Mr. F. Haverschmidt; Mr Dr. S. van Brakel; Mr M. E. Havelaar; Mr. G. van der Flier; Mr. J E. van der Meulen en Mr. J. W. Suringar, Rechters; Mr. A N. Fabius, Substituut-Of ficier van Justitie; Mr. J. Hooft Graafland Griffier en Mr. II. L. Wilkens cn Mr. G. J Kronenberg, Substituut-Griffier der Arron- dissemenls-Rechtbank. De heeren Jhr. Mr. A, Calkoen, Officier van Justitie en Mr.'P. Oosting, Substituut- Officier van Justitie, waren door ongesteld heid verhinderd het adres, waarmee zij in stemmen, te onderteekenen. Naar de Msb. verneemt, is op een bijeen komst van gegadigden voor den bouw van drie scholen te Alkmaar besloten voor die betreffende kwesties geen inschrijfbiljetten in te voeren, hetgeen voortvloeit uit de wei gerachtige houding van den architect om een in die bestekken voorkomende verkapte borgstelling—clausule upit de bestekken te schrappen. WONING-ONTRUIMING. Mag deze op de openbafe straat geschieden Een eigenaardige kwestie werd den kan tonrechter, mr. Hollander, te 's-Graven hage ter berechting voorgelegd. Het gold tul. de vraag of eén deurwaarder, die ingevolge een vonnis van den kanton rechter een woning moet ontruimen wegens huurschuld van den bewoner, zonder speciale toestemming van B. en W. de open bare straat mag bezigen voor de deponeering der meubelen. In casu had dc ambtenaar vad het O.M. bij dit kantongerecht, mr. Loke, proces verbaal opgemaakt tegen den deurwaarder H. L. C. v.d. Groen, omdat z. i. voor het op straat zetten van meubelen e.d. vergunning van B. en W. is vereischt, terwijl deze in. hetl onderhavige geval zooals trouwens rege is niet speciaal werd verleend. De kantonrechter deelde mede, dat een fout in de dagvaarding is geslopen. Niet te half zeven 's avonds, doch te half 10 's mor gens heeft de ontruiming plaats gehad. De agent heeft te half 7 geconstateerd, dat de meubelen nog aanwezig waren. De employé van den deurwaarder, van Erkelens, als getuige gehoord, bevestigde, dat de boedel inderdaad den geheelen mid dag nog op straat heeft gestaan. De ontrui ming geschiedde ingevolge vonnis van den kantonrechter. (Gelach). KantonrechterKomt het wel meer voor dat een uitgezette boedel een dag op straat blijft staan. Get.Ja, dikwijls 'n halven dag. Er is niet altijd gelegenheid om den boel direct weer te bergen, De agent A, C. Steenhuizen zegt, proces verbaal te heebbn opgemaakt in opdracht van den hoofdcommissaris van politie. De amb. van het O. M. mr. I^oke, maakt de opmerking, dat, hoewel ongetwijfeld de opdracht tot ontruiming door den kanton rechter is gegeven, daarbij niet wordt ge zegd, op welke wijze zij moet plaats hebben en met name niet, dat daarvoor de openbare straat mag worden gebezigd. Al leverde de ontruiming in dit geval geen verkeersbezwaren op, hoe zou men echter erover denken, indien zulk een ontruiming in de Korte of Lange Poten moest geschie den? Mr. Veegens geeft toe, dat in zoo'n geval plaatsing der meubelen niet op de openbare straat zou mogen geschieden. Mr. Loke tot zijn requisitoir komend, constateerde, dat het hier een principieel geval betreft. Spr. acht schuld aan de zijde van de uitzettende partij aanwezig en eischte 50 cent boete subsidiair één dag hechtenis. Mr Veegens begon zijn verdediging met de opmerking, dat de wijze, waarop hier in het publiek proces-verbaal werd gemaakt, op den bewusten dag, tegen den deurwaar der, niet sympathiek was, te minder, waar de populariteit van een deurwaarder in een volksbuurt toch al te wensch en laat. De ontruiming geschiedde ingevolge wet telijk vonnis. De wijze, waarop de ontrui ming moest geschieden, was, naar den regel, niet aangegeven. In casu was plaatsing op de openbare straat voor korten tijd onlogisch te achten. Van uitlokking was geen sprale. Van Erkelens kan zich beroepen op art 43 vna het Wetboek van Strafrecht, volgens hetwelk niet strafbaar is hij, die een feit begaat, ter uitvoering van een ambtelijk bevel, gegeven door het daartoe bevoegde gezag. Hij heeft zijn plicht gedaan. Ten aanzien van den deurwaarder beroept de gemachtigde zich verder op de artt. 40 en 42, volgens welke niet straft aar is hij, die een feit begaat, waartoe hij door overmacht is gedrongen en hij die handelt ter uitvoe ring van een wettelijk voorschrift. Mede beroept gem. zich op de artt. 122, 123 en 124 van het Wetboek van Burgelijke rechtvordering. Het gaat er niet om of verdachte bevoegd was tot uitzetting want dat was hij doch of hij de openbare straat daarvoor mocht bezigen. Maar wat had de deurwaarder dan moeten doen? Had hij de meubelen mee moeten nemen Hiertoe zou hij naar mee ning van gemachtigde niet bevoegd zijn ge weest. Restte dus een zoo kort mogelijke deponeering buiten de woning, op zoodanige wij'ze, dat het verkeer nier werd belemmerd. In den regel dient zulk een plaatsing niet langer dan anderhalf uur. Het ware toch zeer omslachtig, daarvoor telkenmale vergunning van B. en W. te vragen. Het geldt hier feitelijk een caoutchouc-be- paling. Bij allerlei transporten, bestellingen van groote voorwerpen e.d. 'worden' deze wel even op de stoep of op de straat neerge legd, teneinde daarop te worden geheschen op een wagen of in een perceel te worden binnengebracht. Nergens is bepaald, hoe lang die deponeering uiterlijk mag duren. Maar bovendien de deurwaarder zet de goederen in een geval als het onderwerpe- lijke tijdelijk neer, a thans laat ze neerzetten, en dan is verder de eigenaar aansprakelijk. De ambtenaar dient hier het ministerie te beschermen. De deurwaarder kon bij de executie geen verdere voorwaarden stehen dan die welke uit het vonnis, waarbij de uitzetting was gelast, voortvloeiden. Nog verwijst spr. naar een kantonrech- telijk vonnis van 2 Mei 1906 uit Delft, waarbij ontslag van rechtsvervolging in een analoog geval plaats had. Ook hier concludeert gemachtigde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 29 dezer. De rechtbank te Maastricht veroordeelde Dinsdag den ex-deurwaarder van de ge meente Sittard, J H. H., ter zake van het zich wederrechtelijk 'oeëeigenen van gelden tot een bedrag van ruiir 3800 in den tijd van -234 jaar, conform den eisch, tot een gevangenisstraf van 8 maanden. Bij" K. B. is met ingang van 26 Januari le. de vice-admi-aal C. Fock, eervol ont heven van de betrekking van commandant der Marine te Willemsoord tevens com mandant der stelling van den H-Fer; 2e rijn bevorderd: lot schout-bij-nacht, de kapiteins t.z. jhr. J. C. F. von Mühlen, H- Ms. adjudant, tijdelijk adjudapt van Z, K. H. den Prins der Nederlanden, hertog van Meck!enbu-g; W, Lam, C. Aronstein en L J Quant. 3e, is aan de benoemde schouten-bij nacht W. Lam en C. Aronstein eerstge noemde op zijn verzoek, wegens Iangdu- rigen dienst eervoi ontslag uit den" zee dienst verleend onder dankbetuiging voor de door hen aan den lande bewezen goede diensten; 4e. is de betrekking van commandant der marine te Willemsoord tevens com mandant der Stelling van den Helder, op gedragen aan den benoemden schout-bij nacht L J. Quant; 5c, met den lOen Februari 1927 aan den vice-admiraal C. Fock op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder danlt- betuiging voor de door hem aan den Lande bewezen langdurige en gewichtige diensten; 6e. met den 16cn Februari 1927 aan Hr. Ms. adjudant, tijdeli'k adjudant van Z. K. H den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklenbu-g, den benoemd.en schout-bij nacht jhr. J. C. F. von Mühlen, wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging «oor de door hem aan den Lande bewezen goede diensten. Hervatting der besprekingen. Naar verluidt, is de hoofdingenieur van DONDERDAG 20 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie- ber 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen. 5.006.45 Concert door het H.D.O.-orkest, Bons Lensky.viool. 6.457.45 De beginselen van het Burge- lijk recht en het Handelsrecht. 7.45 Politieber. 10.00 Persber. 8.10 Een avond in Oss, Harmonie „Kunstliefde ver mag alles" Dir. J. J Hermans, mannen koor „Excelsior", dir Th. Wanden, „Cantemus Domini", koor der Paters kerk, dir. J. Pulles, de heer Ceulemans en Koeken, viool en piano. Kwartet uit de Harmonie. Solisten De heeren Noc v. Ederen, tenor, G. v Erp, pistonnist, R. Jansen, tenor, C. Peters, bariton. Spreker; De beer A. Kolkman, voorzitter van de Harmonie K. V. A. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert, Barnardo's Homes musical boys band, en solisten (bas, viool, piano). 12.05 Concert Westminster-strijkkwartet. 12.25 Vervolg kwarretmuziek. 1.20 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing Before ans after the great war-ahundred years ago. 3.20 Evensong van de West minster Abbey. 4.15 Convcert door muziekver. van Worcester. 5.20 Lezmg Up hill and down dale 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Concert door het Daventry- kwartet. 6.35 Landbouwprijzen. 6.40 Daventry-kwartet (vervolg). 6.50 Weerber., nieuws. 7.05 Girl guides- programma. 7.20 Lezing Curiosities of the port, of London. 7.35 De 48 pre ludes en fugues van Bach. 7.45 Lezing r Arica's clearing House. 8.05 Stem en persoonlijkheid 2, Speciale proef van Prof, Pear. 8.20 Berlioz-avond Het Natuio- nal Concert. Halle-koor en 4 koper-orkes- ten. T, Davies, tenor, o m. Requiem (Messe de Morts). 9.35 Weerber., nieuws. 9.55 vervolg National-Concert. 10.30 Lezing Wandering in the Bal kans. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 10.5011.10 Noeuvvsber. en muziek. 12.502.10 Concert, orkest Locatelli en Mme Mirault, zang 5.055.55 Kin deruurtje. 9.0510.50 Orkestconcert. KONIGSWUSTERHAU5EN, 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 1.50—7.20 Lezing en lessen. 7.50 Concert, soio- kwartet Patria. 8.20 Virtuosen-avond, (piano, viool, cello). 9.5011.50 Dans muziek. LANGENBERG, 468.8 M, 11.20—12.20 Orkestconcert 3.505.15 Populair orkesfconcert. 7.358.50 Vocaal con cert. 8.509.50 lezing Deutscher Humor in Poesie und Prosa HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkest-concert. 1.252, Kamermu ziek. 3.35 Cello-concert. 4.20—5.15 Concert. 5.206.10 Orkest-concert.— 8.3511.15 Balalaika-concert. BRUSSEL, 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5 206.20 Kindermatinee. 8.50 Orkest-concert. 9.50 Engelsche liedjes en declamaties. 10.20-10.50 Dans muziek. den Rijkswaterstaat, dr. L. R. Wentbolt, aan wien opdracht was gegeven voor een onderzoek naar de mees! gewenschte op lossing van een verbeterden scheepvaart weg van Amsterdam naar den Rijn, uit Cairo, waar hij een scheepvaartkundig congres heeft bijgewoond, teruggekeerd. Binnenkort zullen nu in het bekende comi'é de besprekingen over deze verbin ding worden voortgezet. Het conflict in het Taxi-bedrijf Conferentie met den Rijksbemiddelaar. Naar wij vernemen, heeft de Rijksbemid- delaar Mr. S. de Vries Czn. beide partijen, betrokken bij de staking in het taxi-bedrijf tot een conferentie opgeroepen, voor het verstrekken van inlichtingen nopens dit conflict. BZK LOUIS DOBBELMANN 42685 81""" Ik heb tenminste belang gesteld in het lot der moeder, de jonge schoone gouver nante, die zich op zoo gehiemzinnige wijze verwijderde uit het huis mijns broeders, hernam zij. Magdalena! riep de dokter uit in de hoog- 4e verrassing. Ja, hare bekoorlijkheid is het, welke uit die kinderoogen blikt. En reeds dood welk een vruchtbare oogst heeft de dood gehad in den jaren, waarin hare vrienden haar zochten en met wien zij was gehuwd. Zelfs op dit oogenblik, waarin zijne deel neming 'zoo levendig was opgewekt, ontging hem de spanning niet in de trekken van den graaf. Zij leefde in Londen tot haar man haar verliet, tot zij stervend zich voortsleepte naar de vrienden barer jeugd. Zij was reeds doodziek toen zij haar doel bereikte, zij had slechts weinige heldere oogenblikken; maar bare papieren waren in de beste orde en spraken voor haar. De trouwakte noemt dokter Constantijn Wangen uit B.... en in de geboorte-akte wordt hij als vader aan geduid- Een lange pauze volgde, geen spoor van ontsteltenis was te zien op Constantijns gelaat; maar hij trad een schrede terug en keek den graaf onderzoekend aan. Daar hij de zaak niet begrijpen kon, maakte de vrees zich van hem meester, dat graaf Wolf nu en dan aan verstandsverbijstering leed. Theresa nam nu het woord. Zoo is het, heer dokter; maar dat het zoo was, dit kostte haar het leven. De duisternis welke deze zaak omzweeft, bedekt een ongehoord boevenstuk! En daarom ziet ge mij dubbel aangedaan, dat gij, de doodgewaande, weder onder de levenden verschijnt. God laat mij wachten, maar Hij blijft niet uit. Arme, arme Magdalena, eindelijk is uw getuige daar. Alle kleur was geweken uit Constantijns gebruind gelaat. Ik begrijp dit alles nog niet, alleen zooveel gevoel ik duidelijk, zeidc hij, dat men mij bschuidigd heeft van een eer loosheid. O gravin, dat was gruwelijk. Ik had geen recht op uwe liefde, maar wel op uw geloof aan mijne rechtschapenheid, 'k treed ook voor u on, riep zij levendig uit. ik geloofde aan u, steeds en ten allen tijde. Ik sprak u vrij in iederen traan, dien ik om u heb geweend, in ieder woord dat ik sprak tot de weinigen, die het treurig geheim kennen, in ieder 'iefkoozing, welke het verlaten kind ontving. Lang en onderzoekend keek hij haar aan Gij geloofdet aan mij ten allen tijde, zeide hij eindelijk, diep ademhalend, hoe goed mij dat doet, gravin! Nu heeft het leven nog waarde voor mij. Hij boog zich over de hand en kuste die dit oogenblik maakt jaren goed. Maar nu help mij, om mij eenigszins te schikken in den vreeselijken toestand, waarin men mij heeft geplaatst. Welke beweeggronden heeft men mij toe geschreven, waarom heeft de doode zelve dc waarheid niet gezegd? Men twijfelde aan hare toerekenbaarheid, Rernam graaf Wolf; en ieder bewijs ontbrak. Zij zelve betuigde bijna vertwijfelend, dat gij niet haar echtgenoot waart, niet de de vader van haar kind, maar hare papie ren maakten hare verklaringen tot logen. Veronica draagt uw naam, wie van ons mocht haar dien ontnemen? De man, dien Magdalena noemde, erkende het kind niet. Als een donderwolk toog over Constan tijns gelaat, de hand, waarmede hij op de tafel steunde, beefde. Daartoe zal ik hem dwingen, zeide hij kortaf. Kent gij hem dan? vraagde graaf Wolf getroffen. Eene vrcuw weglokken van de trouwe be scherming der haren en hare liefde ver raden; den vriend zijner jeugd snood de eer ontstelen en hem beladen snet eigen schande, zijn kind verloochenen en het der barmhartigheid van vreemde menschen prijs geven cn dat ales uitvoeren met een ver metelheid zonder wederga, daartoe acht ik slechts één enkele in staat, heer graaf! riep hij buiten zich zelfven uit. De oude heer week verschrikt achteruit. In deze uitspraak lag een zekerheid, welke zijn geheimste yermoedens bevestigden. Neen, neen, noem den naam niet, ik wil hem niet hooren, mag hem niet hooren, viel hij heftig uit, hij was rein en schitterde door de eeuwen heen! Gij kent hem dus, gij weet, dat hij baar lijk bevlekt is, beer graai? Strijd niet daar tegen. Ge zijt geen man des schijns, maar der gerechtigheid, en ook verborgen hart zeer doet wee. Gij werpt den glans van eeuwen in de weegschaal, in mijn eigen eer; ze weegt mij een wereld. Toestemmend1 boog graaf Wangerioh het hoofd en Constantijn ging voort: Gij siddert voor den slag, die een van uw geslacht treft, wat zoudt ge gevoelen als uw eigen persoon beladen werd met onuittvischbaren smaad? Graaf Wangerioh reikte hem de hand; ik begrijp u volkomen, maar misken mij ook niet, Het valt mij ontzaglijk zwaar uit uwe hantl gelaten aan te nemen, waartegen mijn familiegevoel zich zoo levendig heeft ver zet. Niemand graaft zijn eigen graf. Zoolang geen bewijzen zijn bijgebracht, zoolang Herbert ziéh zeiven voor onschuldig ver klaart, zoolang trek ik mij niet van hem af! En in uw hart, heer graaf? Ik zou deze vraag onbeantwoord kun nen laten, maar ik wensch u een beetje bewijs te geven van mijn vertrouwen, door ze u te beantwoorden. In mijn hbrt heeft mijn neef geen plaats, alleen in mijn stam boom. Maar in elk geval zal ik beproeven den naam te beschermen. Het doet mij leed van u, heer graaf, en om deze ure, waarnaar ik zoo büjde heb gesmacht, maar ik moet mijzelven recht vaardigen. Laat mij hopen, dat geen per soonlijke vijandschap tegenover mij daaruit voortvloeie. Wangen, Wangen, wat denkt gij van mij? riep graaf Wolf gekrenkt uit. Ik trek geen partij tegen u, ofschoon de bewijzen tegen u zouden kunnen spreken in de oogen der wereld. Ik geloof u op uw woord, dat gij niet schuldig zijt en wil dat vrij en met vreugde bekennen; maar uwe verdenking kan ik niet deelen. ik moet Het is een ellendige geschiedenis, maar hoe ze ook eindigt, mijne hoogachtig blijvc u ver zekerd. Dankend boog Constantijn het hoofd. Uwe achting is mij zeer dierbaar, heer graaf, zeide hij. Veroorloof mii, dat ik nu afscheid neem, de verschrikkelijke ontroering, de ontdekking, door den makker mijner jeugd zoo vrceselijk bedrogen te zijn, maakt dat ik voor het oogenblik buiten staat bij tot eenige beslissing. Eerst moet ik het begru pen, dat hij mij onteeren wilde, eer ik onderzoek, hoe hij dit heeft aangelegd. Ik spreek u weer, als ik bedaard ben, heer •'raaf; vaarwel, gravin. Hij reikte Tberesia de hand en verliet. J"ir ha-en vader gevolgd, de kamer. Toen deze teruggekeerd was stond zij. de oogen oo de deur gericht, nog op de- zeFde plaats. Het was geen gelukkige ure. waa-'n hü wederkwam, zeide dc graaf diep zuchtend, terwijl hij in een leunstoel neerzonk Het was de réchte ure, papa, want zij brengt licht. Geen mensch kan richten tusschen Herbert en hem, maar God zal het doen; Magdalena heeft niet tevergeefs Hem aangeroepen in den hoogsten nood! VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK, Graaf Herbert had zijn eenzaam maal ge ëindigd. Hij zat daar, bet hoofd gesteund door de hand, zonder zich te verroeren. Eindeloos lang, naar het den bedienenden jage» toescheen, die tersluiks opnieuw steeds naar de klok keek. Het licht der lampen weerkaatste schitterend het zilve- «ren tafelgerei en dea fonkelenden wiin in de kristallen karaffen, maar het verhelderde niet het bewolkte ge'aat van den man, die alleen zat aan zijn* rijken disch. Zijn hand brak gedachteloos de amandelen, die voor hem stonden, zonder dat hij ze proefde; alleen bracht hij af en toe zijn glas aan de lippen. Hij was den vorigen avond wedergekeerd "*ehad. Altüd w»s het lot hem gunstig nu het laatste oogenblik, zij het dan ook door groote, diep ingrrpende gebeurtenissen Het had wein'g gescheeld, of hij had den inzet vermetel spel (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6