I O m. Uit de VaderJandsche historie van Cocquermco's dierenrijk. oEMENGD NIEUWS. DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. Men tast nog in het duister. Oe overval moet omstreeks II uur gebeurd zijn. Het ernstig ongeluk te Groningen. Twaalf m<lle verdwenen. In aanraking met den electrischen stroom. Scheuren in tal van huizen te Kerkrade. Zware mist te Rotterdam. Rijn en Lek wassen nog. Het vliegongeluk op de Kooy. Een geheimzinnige saboteur. De gevaarlijke Rijksstraatweg. Fluwijnenvangst of „Poes* ik heb je". RECHTZAKEN. De militaire relletjes te Ede en te Assen. De inbraak in het Kan. Paleis. HANDEL EN NIJVERHEID. De boringen bij Groenlo. Engeland en China. De griep-epidemie in Engeland. Wijziging in de Belgische reeeerim*. De Universiteit van Leaven. Ex-keizerin Charlotte. Uit den Franschen Ministerraad. Sneeuwval in Zuid-Duitschland. Spoorwegongeval. Schouwburgbrand te Philippopel. De beweging tegen de vreemdelingen in China. v'S>r' De roofmoord aan het Bezuidenbout in de Residentie blijkt nog geheimzinniger dan dien op den rentenier Van der Stijl in de Riemerstraat, waaromtrent men ook nog steeds in het duister tast. Werden daar ver schillende aanwijzingen gevonden, bij den moord aan het Bezuidenhout heeft de poli tie slechts enkele geringe bijzonderheden kunnen ontdekken. De politie-deskundige Hesselink uit Arnhem, die Maandag den gc- heelen dag bezig was met zijn onderzoek in liet bewuste perceel, heeft ook Dinsdag den gehcelen voormiddag met nasporingen zoek gebracht. Geen enkele vinger- of voetafdruk heeft hij kunnen vastleggen, noch is er iets gevonden van een spoor in de richting van den dader. Alleen is komen vast te staan, dat de moordenaar de vrouw met e.en zwaar slag wapen een geweldigen klap boven op het hoofd heeft gegeven, ter hoogte van den krtiin. Het slachtoffer is daarop bewusteloos ineengezakt en bij haar val in aanraking gekomen met een stoel, waaraan bloed en haren zijn aangetroffen. Dat de moord met een stoel geschied is, blijkt bij nader onder zoek uitgesloten. De slag kan toegebracht zijn met den achterkant van een bijl of een ijzeren voorwerp. Hoewel de vrouw nog even heeft geleefd, schijnt zij toch al spoe dig na den slag den laatsten adem te heb ben uitgeblazen. Haar zoontje, die om tien minuten over 12 uit school kwam en de vreeselijke ont dekking deed, verklaarde, dat zijn moeder, toen hij haar aanraakte, nog warm was en hij meende zelfs, dat zij nog adem haalde. Dit laatste staat echter niet vast. Eenige belangrijke aanwijzingen omtrent het uur va/i den meord zijn nog wel vast komen te staan. Zoo heeft de bakker, die de familie Wilk tot dagelijkschen klant heeft, aan de politie verklaard, dat hij Maandag morgen omstreeks kwart over 11 aan den winkel kwam, om brood te brengen. Op het zelfde tijdstip komt hij vrijwel altijd haar be dienen en vindt dan de winkeldeur steeds open. Dien morgen bleek tot zijn verbazing echter, dat de winkeldeur »op de knip zat. Hoewel hij dit vreemd vond, schonk hij er geen verdere aandacht aan. Op dit oogenblik was de moordenaar blijkbaar binnen en had, om in zijn afschuwelijk bedrijf niet gestoord te worden, veiligheidshalve de winkeldeur gesloten. Ook de melkboer, die even later kwam, constateerde, dat de deur op slot was. Daar entegen had de kwitantielooper tegen half elf de deur open gevonden. Hij heeft, toen er op zijn geroep niemand kwam, zooals ge meld, ean briefje achtergelaten, dat hij terug zou komen. De melkboer is ongeveer twintig minuten, nadat hij de deur gesloten had gevonden, weder in den winkel terug geweest en vond toen de winkeldeur open. Hij heeft daarop de melkkan, die op de toonbank stond, ge vuld en is zonder iemand gezien te hehben, heengegaan. Ook een 'besteller, die eenige colli's goed moest bezorgen, zag of hoorde niets in den winkel of het achterhuis ei^ daarop deponeerde hij zijn pakken maar in den winkel, met de gedachte, later wel eens ierug te komen. Volgens een verklaring van het zoontje van den heer Wilk, had zijn moeder wel eens de gewoonte, om boodschappen te gaan doen en dan de winkeldeur even te sluiten tot zij terug kwam. Niemand in dc buurt heeft haar echter Maandagmorgen op straat gezien. Alleen heeft een andere melkboer, dan baar gewone, baar tusschen halftien en tien uur voor haar winkelraam buiten zien staan, de pui schoonmakend. Als het markt dag was en de man stond met een kraam op dc markt, had de vrouw de gewoonte, om tegen den middag haar echtgenoot eten te gaan brengen, maar overigens bleef zij steeds zooveel mogelijk in den winkel. Omdat de vrouw nog wel eens wat gaf, kwamen er vrij veel bedelaars aan de deur. In deze richting wordt natuurlijk gezocht en zoo is men nog steeds zoekende naar den voddenkoopman, die gezegd had een partij vodden te komen halen, wat hij blijkbaar niet nagekomen is. Betreffende het bedrag van het gestolene bestaat nog geen zekerheid. De winkelier, de heer Wilk, heeft hieromtrent bij zijn nadere ondervraging door de politie alleen kunnen opgeven, dat hij meer dan 50 uit dc toonbanklade vermiste. Op de vraagj of hij ook aan een ander gezegd had, dat hij verschillende kwitanties zou betalen, kon hij geen positieve verkla ring geven. Hij meent, niets aan een ander le hebben verteld Van de drie gepresenteer de kwitanties van ca. 520, 300 en/ 420 zou hij alleen de eerste betalen en daarvoor was het geld in een pot in de keuken voor het gemak weggelegd en is het ook terug gevonden. Uit de getuigenverklaringen van de buren is nog gebleken, dat in het annex zijnde meubelmagazijn een daar aan het werk zijn de dame omstreeks kwart over elf plotseling een geweldige smak hoorde, gevolgd door een lichte kreet, alsof iemand zich "pijn deed. Hierop heeft men verder geen acht geslagen. Niemand heeft men op dat tijdstip de deur zien in- of uitgaan. Uit het feit, dat men de vrouw achter in de keuken op den grond heeft aangetroffen, wordt afgeleid, dat de vrouw naar achter is gevlucht, nadat de moordenaar haar in den winkel bedreigd heeft. De situatie is zoo, dat achter den winkel zich twee ineenloopende kamers be vinden en daarachter de keuken. Een ach teruitgang heeft men niet. Niets duidt er op, dat reeds in den winkel of in dc kamers een worsteling zou hebben plaats gevon den. Het lijk der vrouw is naar het gemeente ziekenhuis overgebracht voor een gerech- terlijke sectie. Wij vernemen nog, dat verschillende ver dachte personen door de politie aan een verhoor zijn onderworpen, doch met uit zondering van één verdachte, die zijn alibi neg zal moeten bewijzen, zijn allen weer op vrije voeten gesteld. De melkboer van „De Sierkan" verklaarde nog, dat, toen hij tegen tien minuten over 11 aan de winkeldeur kwam en deze ge sloten vond, hij door een raam op de toon bank een melkpannetje zag staan met geld er bij. Even voor half twaalf kwam hij er weer terug en vond de deur toen open en daar hij geld voor een halve liter bij het pannetje zag liggen, deed hij er een dien overeenkomstige hoeveelheid melk in, nadat zijn roepen van „De Sierkan'' onbeant woord was gebleven. In den winkel had hij niets bijzonders opgemerkt. Uit de afgelegde getuigenverklaring is thans vrijwel vast komen te staan, dat de moord omstreeks kwart over elf gebeurd moet zijn, hetgeen klopt met het geconsta teerde door bewoners van het meubelma- gaziin. Uit de getuigenverklaringen is nog van belang, dat de slager, die het vleesch le vert, Maandagmorgen naar zijn zeggen. om tien uur, ïeen hij cle bes'eïïmg bracht, de vrouw vrij zenuwachtig vond. Hij meende in de achterkamer een mannenstem te hebben gehoord. De politie acht het ech'er niet onmogelijk, dat de man zich in den tijd vcrgrst beeft, en misschien nog kwam, toen de ech'genoot, die omstreeks negen uur wegging, nog achter was. DE MINISTER VAN JUSTITIE LOOFT 1000 UIT. De minister van Justitie, mr. Donser, heeft Dinsdagmiddag aan de Haagsche po- litieautoritei en medegedeeld, dat hij een belooning van 1000 besch'kbaar stelt voor den persoon, die de politie zoodanige aanwijzingéh verschaft omtrent den ge- heimzinnigen roofmoord aan het Bezuiden hout, dat daaruit dc vcroordecling van den dader volgt. Omtrent dit droevig ongeluk dat aan drie personen het leven kostte, kan nog het vol- gennde gemeld worden: Een gezelschap van zes personen, drie jonge mannen en drie meisjes, was uit ge weest. Zij hadden met een kapauto, bestuurd door den 23-jarigen J. Teuben, naar Pa- terswolde en Haren een plezierritje gemaakt. De meisjes zouden achtereenvolgens naar huis worden gebracht. Een van haar, een dienstmeisje, wonende in de H. W. Mesdag- straat, had juist de auto verlaten. Met de anderen reed men door de Taco Mesdag straat naar den A-weg Een der meisjes, mej. Wienema, moest naar de Nicuwstraat in bet Zuid-Oosten der stad. Dc auto schijnt de bocht niet te hebben genomen en reed vlak voor de Taco Mes dagstraat het Hoendiep in. Twee der inzittenden, de iongelui M. Roorda en H. Jager, zaten achter in den wagen. Zit hebben zich weten te redden en zwemmende den wal bereikt. Van de ge- heele auto was niets te zien. Men wist alleen, dat er onder het groezelige water oppervlak in het Hoendiep een auto lag waarin zich nog drie personen moesten be vinden. n.l. genoemde Teuben en de twee meis:es. Een van baar bad na^ft den chauffeur gezeten, bet andere tuss'-hen de beide jonge mannen in, die kans hadden gezien zich te redden. Inmiddels werden de politie en de brand weer gewaarschuwd. Het duurde nog al eenigert tijd voordat het Stnck-toestel ter plaafse verschenen was Van de overzijde van het kanaal naderden schippers met een n'aam Al boomende stalden zij vast, waar de auto in bet water lag Een groot aanta] m""sclen, dat op bet gerucht van het onheil was toeschoten, assisteerde de politie, om n et dreglünen zoo mogelijk nip te bieden. Eenigen van ben be gaven zich te water en bevestigden touwen aan bet voertuig. Al trekkende trachtten zii "eramenliik den auto on te l'<-hfen maa» de dikke touwen brak-u herhaal d-l"k af. F'u- delök slaagde bef Sinck-fnestel er in den watfen on te busrh-n en haalden schippers met bun hoorton de lüken op. De pof'tie-dof-t"r eonst-'-e-rt» Jen Jood van de drie druukeb'rtrfen. De lüken we-den binnengebracht in bet naburige café Ban- dringa". De fun^ec-nde boofdeemmissaris van politie, de heer Toncks, leidde bet on derzoek. Ge'.ra-bt wordt, de id"»«*tit"<t van het d»»- üe slachtoffer vast fe steller De nolifi- d:e de treurige tiHing moest br"nrfen aan de :"'st van een zware ziekte h-rsfel'—- da moe der van mei. Wienema hoopte aldaar te vernemen, wie de derde was. Een kantoorlooper gearresteerd. De politie te Rotterdam werd gedurend enkele dagen beziggehouden met een sen- sationcele berooving van 12.000 van een kantoorlooper, die echter onder zulke ver dachte omstandigheden zou hebben plaats gehad, dat de politie ten slotte tot arres tatie van den kantoorlooper zelf is over gegaan. Over de toedracht dezer zaak wordt het volgende vernomen: Zaterdagmorgen ruim tien uur Ontving de kantoorlooper J. W. v. V., in dienst van de firma B. C. O. aan de Wijnstraat van de bijbank de- Amsterdamsche Bank aan den Coolsingel voor zijn patroon twaa'f bankbiljetten van 1000. Volgens zijn ver klaringen deed de man de biljetten in een bruin lederen tasch, welke hij in den lin ker binnenzak van zijn overjas stak. De portefeuille was aan de zijde, waar zij niet sloot, met een riempje aan een ketting bevestigd, welke v. V. om den hals droeg De kantoorlooper begaf zich, nadat hij do bank ve laten had, over den Coobingel en door de St. Laurensstraat naar de Korte Hoogstraat, waar hij voor een der étalages van het „Warenhuis" bleef staan kijken Plotseling werd hij daar aangesproken door twee mannen, die hem in i'eb oken Duitsch den weg naar de Jonker Fransstraat vroe gen. Nadat Van V. dezen gewezen had, zeide een der Duitscbers tot zijn kame raad: geef hem een sig-ar. Deze haalde daarop iets uit zijn zak, dat op een siga renkoker leek, doch hij zeide, dat hij toe vallig geen sigaren bij zich had. De kan toorlooper antwoordde: Ik boef geen sigaar. Wij zijn op de wereld Om elkaar te heipen. De beide Duitschers verdwenen daarop in de St. Laurensstraat, terwijl Van V. de Hoogstraat opging. Ter hoogte van de Steigerschekerk viel het hem op, dat dc menschen zoo naar hem keken en onmiddellijk daa-op kwam hij tot de ontdekking, dat over de linker zijde van zijn jas een 30 c.M. lange snede zichtbaar was, die van dc revers tot aan den zijzak liep. De portefeuille, die bij de plaats van dc snede zich bevond, was ver dwenen. De man trachtte beide Duitschers nog op te sporen, doch zij bleken verdwenen te zijn. Ten slotte deed hij aangifte van de berooving aan het hoofdbureau van ooli'ie aan het Haagsche Veer en daa-im bij de politie aan het bureau Grootc Paauwen- steeg. Hij verklaarde er niets van bemerkt te hebben, dat zijn jas werd doorgesneden. Dit kwam de politie nog al onwaarschijn lijk voor, zoodat men besloot den man aan te houden. Als bijzonderheid kan worden medege deeld, dat dezelfde kantoorlooper in Maart 1919 in dienst der zelfde firma eveneens aangifte deed van berooving van 2000 Deze zaak is toen nimmer tot klaarheK gekomen. In de meubelfabriek van de firma Mod derkolk en Dijs te Waddinxveen, viel de arbeide- K. met een ijzerei^ voorwerp, dat hij in de hand had, op een draad, welke onder electrischen stroom stond. Hoewel de stroom snel werd uitgeschakeld, had de man toch ernstige brandwonden bekomen. Uit Kerkrade wordt bericht, dat de ver zakkingen en het scheu-en der huizen thans in de.geheele gemeente zichtbaar zijn. Te Chevrem'ont, waar ruim een jaar geleden ongeveer 200 huizen gebouwd werden, zijn dc verzakkingen vooral merkbaar. In bijna al deze huizen vertoonen zich de kleine scheuren, terwijl de dwa-ssteenen boven de keldergaten invallen. In de oude kolonie te Chevremont is, in de Quirinusstraat, het trottoir over een afstand van vijf Meter 10 a 15 c.M. gezakt. De buizen daar dragen de sporen der ve -zakkingen en verschei dene ervan zijn onbewoond. Een huis ver toonde een scheur in den voorgevel van links naar rechts, zoodat deze als het ware in tweeën gedeeld was. Ongelukken zijn nog niet voorgekomen. De scheepvaart ligt nagenoeg stil. Ten gevolge van den hevigen mist ligt de scheepvaart te Rotterdam nagenoeg stil. Sinds Dinsdagmorgen 4 uur is geen enkel schip te Rotterdamsche haven binnengeko men. De veerdiensten worden nog onder houden, doch het wagenveer is stopgezet Het water in Rijn en Lek is, naar ui! Wijk bij Duurstede wordt gemeld, de laat ste dagen weer aan bet wassen. Maandag morgen was de waterstand 4.70 M. boven N. A. P. Dc uiterwaarden beginnen onder te loopen. De commandant van het vliegkamp Dc Kooy deelt naifr aanleiding van het vl'eg- ongeluk, waarhij de bestuurder Lievense ernstig gewond is. mede, dat het neerge storte vliegtuig in geen enkel opzicht uiterst moeilijk te besturen was. Het is door tientallen vliegers bevlogen zondet eenige klacht en bezwaar. Het toestel had dan ook zeer .goede vliegeigenschappen doch vereischte door zijn lichtheid eenige meerdere aandacht bij de besturing. Het vliegtuig was, naar men meldt, drie jaar geleden geleverd door de vliegtuigfa briek Holland. Op een der regenstations van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut is het, aldus Natura, in Juli 1926 in één week tweemaal voorgekomen, dat dc t-echterbuis van den regenmeter „moedwillig", zooals de waar nemer het meldde, met bladeren was dicht- gestopt, zoodat dc gevallen regen in den trechter bleef staan en aan verdamping was blootgesteld Afsluiting van hef ter rein, na den eersten keer, had de He ha ling niet voorkomen. Er werden intusschen allerlei gissingen gemaakt, zonder dat er zekere aanwijzingen waren. Totdat op zekeren avond de saboteur, of liever de saboteuse, op heete-daad werd betrapt Het was.... een kleine behangersbij (Mc- gachile centuurcularis], die de trechterbuis voor haar neefbouw had wi'len annexcerer en blijkbaar te derden male beproefde ei een behangsel van stukjes blad in aan te brengen. Meestal graven deze diertjes in den grond eerst een gang, die daarna be hangen wordt. Dit exemplaar wilde zich echter werk besnaren, door van een »oc staande gang gebruik te maken. Gedurende het jaar 1926 hebben er 62 aanrijdingen van motorvoertuigen plaats gehad op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en de Hakkelaarsbrug. Twee doo- den zijn er gevallen en tien personen lie pen zulke ernstige verwondingen op, dat ziekenhuisverpleging noodzakelijk was. Bo vendien zijn zeven automobielen in de vaart gereden wegens gladheid van den weg. Hoewel het aantal ter kennis van de po litie gekomzn ongevallen niet m'nder is dan voiige jaren, heef de gevaarlijke weg toch veel minder slachtoffers geëischt. Een zonderling avontuur. Het gebeurde te Uden, vertelt „Hoi Hsgzn." Bij landbouwer V. had een fluwijn al her haalde malen he'. strooien dak der schuu kapot gebeten. Aangespoord door de hooge prijzen die er op de U denmarkt voor flu wijnen- en bunsingshuiden (resp. 25 en 6) gegeven worden, zag de knecht een zoogenaamde „Ulliagskist" te leenen en zette die in de schuur op de plaats waar de indringer passeerde Op een morgen van week lag de val dich: en ihen hoorde dat er iets in zat. Heel voorzichtig droeg de knecht dc k'st in de woonkamer opjat de kostelijke gevangene toch maar niet zou on snappen. Hij stak een zak aan de kist om ze drarin te laten loopen en vervol gens te dcoden. Maar op het kritiek mo ment sprong het dier uil de kist, neven den zak, boven over de kas', heen. Een greoie stolp vloog met die manoeuvre tot gruize lementen op den vloer, meteen had men al gezien dat het de kat was van buurman die me daar die 'our du force uitvoerde. Heel vlug werd de deur geopend en poes rende met grooten honger pardoes naar huis, waar ze reeds twee dagen werd ver mist. (Historisch). Voor het Hoog Militair Gerechtshof inden Haag zijn Dinsdag de zaken behandeld, wel ke in verband staan met de ongeregeldheden die zich hebben voorgedaan onder de mili tairen te Assen en Ede. De belangstelling voor deze zaken was groot. Het eerst werd behandeld de zaak tegen J. P. R., 24 jaar, laatstelijk gewoon dienstplichig soldaat van het 9e reg. inf., die door den Krijgsraad te Den Bosch we gens opruiing is veroordeeld tot één jaar en twee maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en met ontslag uit den militairen dienst. Verd. heeft, naar bii erkende, op 20 Sept. f.1., toen er onder manschappen te Assen ongeregeldheden ontstonden, opgeruid tot ongehoorzaamheid en tot het plegen van verzet. Verd heeft niet de bedoeling gehad relletjes uit te lokken. Maar toen de zaak eenmaal aan het rolbn was, is hij één van de ergste onruststokers geweest. Voordat een en ander voorgevallen was. heeft hij nog al wat bier gedronken Aanleiding hier voor was liet feit, dat een der kameraden een eersten prijs gewonnen had en dat een ander zou gaan trouwen. Op het moment dat de verd. zijn op ruiende woorden sprak, heeft hij het zeer gevaarlijke daarvan niet zoo direct ingezien. Anders zou hij zich m'sschien nog wel eens 'bedacht h-bben. Doordat allen medededen, heeft verd. zich er ook mee bemoeid. De president, mr. Scheper: Maar u was een van de ergsten, dat erkent u zelf. V-rdachte: Ja, dat is wel zoo. Verd. zei verder in booger beroep te zijn gekomen, o^dat hij de opgelegde straf veel te zwaar vindt. De president merkte hiertegen op, dat de straf zoo zwaar is, in verband m-t de om- standJaheden en de ernstige gevolgen van i het gebeurde. Vervolgens stonden terecht H. K., G. F., J. O., A. J. D., alle vier 23 jaar en W. J. A. K., 27 jaar, allen laatstelijk gewoon d cns plichtig soldaat van het 11e regiment infanterie te Ede. Verdachten zouden zich in den avond van den 20en Sept. j.l. schul dig gemaakt hebben aan militair oproer. Dien avond heeft een groot aantal mili ai- ren op oproerige wijze de invrijheidstellin' geëischt van twee kameraden, die in arrest zouden zijn gesteld. Verdachten zouden daaraan hebben medegedaan. Verder zou den zij niet voldaan hebben aan bevelen cm zich na'ar bed te begeven. Verdachten ontkenden in hoofdzaak wat hun ten laste was gelegd. Als getuige werd gehoord kapitein Koe nen. Deze verklaarde, dat speciaal de eer- s'e twee vrdachten op den voorgrond zijn getreden en het woord veerden voor de anderen. Deze verdachten zeiden tegen den kapitem, dat zij niet naar bed zouden gaan, zoolang zij niet wisten, hoe he' met de beide arrestanten zou afloopen. Kapi tein Jansen heeft aan deze verdachten persoonlijk bevel gegeven om zich naar bed te begeven. Zij bleven echter op dezelfde manier doorgaan. La'er heeft kapitein Jan- sen dezen verdachten voor de tweede maal nogmaa's een dergelijk bevel gegeven. Ook de laatste verdachte voldeed niet aan een bevel van kap'teïn Jansen om naar bed te gaan. Verdachte O. heeft van getuige geëischt, het arrestantenlokaal te mogen inspec'ee- ren. Dit werd geweigerd en getuige gaf O. bevel, zich naar bed te begeven. Hieraan werd geen gevolg gegeven. Vervolgens werd nog gehoord kapitein Jansen, die in hoofdzaak de verk'aringen van den ver gen getuige beves'igle. Het aandeel van verdachte D. konden beide kapiteins zich niet precies herinne ren. Wel wist kapitein Jansen, dat D. hem eenige koeren in de rede is gevallen. De laats'e verdachte heeft z'ch, toen hij gearresteerd werd, daartegen verzet, daarbij de hulp inroepende van zijn kameraden. Een sergeant van de militaire politic verklaarde, dat verdachte W. J. A. K. te gen hem gezegd heeft, dat. wanneer hij getui-'e op de kamer van verdachte en de zijnen zou komen, verdachte hem aan de bajonet zou steken. Hierna werden verschi'lende ge'uigen a décharge gehoord, o. w. eenige diens'plich- f:ge scldaten van het 10e R. I-, die getuige zijn geweest van de ongeregeldheden. Deze getuigen legden voor één of meerdere der verdachten verklarinleu af in gunstigen zin. Het woord was vervc'gens weer aan den advocaat-fiscaal, mr. Brants. De Krijgsraad te 's-Boscb heeft de ver dachten veroordeeld resp. tot 10, 10, 8, 8 en 10 maanden gevangenisstraf, voor al'en met af rek van het voorarrest en ontslag uit den mi'itairen di-ns'. Spr. achtte de verdachten mede schuliig can het voorge vallene, hoewel hij hun n:et als erns i'je misdadigers wil^e beschouwen. Ecbter cischt het feit z.L ernstige bestraffing. De adv.-fiscaa! eischte ten sio te bevestiging van het vonnis van den krijgsraad. Mr. S. de Jeng, als verded' r'er voor de eerste vier optredend, verwachtte, dat het Hof deze personen nie' meer zal geven dan hun z.i. toekomt n.l., dat de op te leg gen straf niet boven de reeds enderg-ne hechtenis zal uitgaan. Mr. van Zhnicq Bergmans betoogde, da' de vijfde verdachte geheel buiten bet eigenlijke relletje stond. Komt het Bef voor een der hande'ingen van de verdachten toch 'ot een veroordee ling, dan is er naar spr.'s meen'ng alle aan leiding voor de uiterste clementie. Het Hof zal later uitspraak doen, waar schijnlijk over veertien dagen. Plaatsing van den dader !n een krankzinnigengesticht geëischt. Voor de Vierde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank heeft zi h Dinsdag wegens diefstal te veran woorden gehad de 40- jarige smid-bankwerker C. M., zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam. M. was :en laste gelegd dat hij in den nacht van 26 op 27 Aug. j.l. van het vorig jaar in het Koninklijk Pale s te Amsterdam heeft weggenomen een aantal officiers- en commandeurskruisen, eenige mc "ai'les en een sleutel, toebehoorende aan Jhr. C. C. Th. Six, na zich toegang tot het paleis te hebben verschaft dcor over een schutting te klimmen en een paneel van een deur open te breken. Jhr. Six, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, verklaarde, als getuige gehoord, dat hij zich ten tijde van de inbraak met verlof te Velp bevond. Na telefonisch gewaarschuwd tc zijn, is hij dad e'ijk naar Amsterdam gegaan. Iiij trof zijn slaapkamer in het paleis in desola'en toestand aan. Behalve dat gel. verschil lende deccrat'es miste, waren get.'s unifor men, die in een blikken dcos lagen, geheel verkoold. Verd., die volledig bekende, zeide des nachts twee uur aan den achterkant van het paleis over de schutting te zijn geklom men. Met een beitel had hij vervolgans een deur opengebroken. Na een kleine om zwerving in het paleis, waar verd. n et be kend was, kwam hij in een hallc je, waar- cp zit- en slaapkamer van jhr. Six uitko- men. In de slaapkamer heeft hij een blik ken trommel met de hand opengewerkt en daaruit een aantal kruisen gehaald en in den zak gestoken, meenende dat zij alle maal van goud waren. In den trommel had hij 'n kaars geplaatst om een en ander be ter te kunnen bekijken. Daar de kleeren in den trcmmel door verd.'s onvoorzicht'g- heid in brand waren gevlogen, heeft hij bel 1 deksel dicht geworpen om zoo het vuur uit te dooven. Daarop heeft hij het paleis langs den weg, dien hij gekomen was, ver laten. Verd. verklaarde ten slo'te circa anderhalf uur in het paleis te hebben door gebracht. Als getuigen-deskundigen werden ge hoord de psych'athers prof. Bouman en dr. Overbeek, die in het rapport, da: zij om trent verd. hebben uitgebracht, conc'udee- ren, dat M. lijdt aan debilitas men is en geen accomodatie vermogen met maat schappelijke omstandigheden kent. Deskundigen achten het noodzakelijk dat hij vcor zijn geheele verdere leven in een krankzinnigengesticht zal worden ver pleegd. Op verzoek van den verdachte waren enkele getu'gen a décharge gedagvaard, o. w. dc directeur van het krankzinnigenge sticht te Wocnsel (gem. Eindhoven), dr Reitsma, en de geneesheer van dat ge sticht, dr. Polet, die verd. geruimen tijd te Medemblik behandeld. Zij verklaarden, dal zij bij verd. geen psycfiopafliologische afwijkingen hadden ges» constateerd. Het O. M-. mr. Wolf son, eisebte, dat- verd. van rechtsvervolg ng ontslagen en geplaatst zal warden in een krankzinni gengesticht met een proeftijd van ten hoog ste één jaar. Dc verdediger, mr. Mulderije, sprak in zijn pleidooi echter dc boop uit, da dc rechtbank bet geestelijk doodvonnis, door de psychiaters voor verd uilgeschreven, niet zal teekenen en dat zij aan verd. ge vangenisstraf wegens diefstal zal opleggen. Uitspraak over 14 dagen. Tweede kolenlaag gevonden. Naar de Tel. verneemt, werd Maandag officieel een tweede kolenlaag geconsta teerd bij de boring „Hupsel", welka door de Nederlandsche Maatschappij tot het ver richten van Mijnbouwkundigc Werken te Herlen, ten Noorden van Groenlo wordt u'tgevoerd. Tevens verneemt bet blad, dat de boring „Meinsink", die door bovengenoemde maat schappij ten Westen van Groenlo werd uit gevoerd, zich nog steeds in het zout be vind nu reeds ter dikte van bijna 400 meter. Naar verluidt beduiden de in de gisteren gehouden zitting van het kabinet genomen besluiten geen nieuwe fase in de Britsche politiek in China. Zij machtigen de Britsche vertegenwoordigers om ten opzichte van den huidigen toestand de breede beginselen, welke de Britsche politiek sedert de Was- hingtonsche conferentie van 1922 hebben ge leid, in bijzonderheden toe te passen. Deze beginselen zijn: lo. verzoeningsgezindheid jegens de Chineezen; 2o. de bescherming der Britsche onderdanen en belangen in China. Gedurende de jongste maanden zi'n deze beg'nselen herhaaldelijk en ooenlijk ter kennis gebracht, o.a. in de verklaring van Myles Lampson. den B '.tschen gezant, in de China Association te Londen, October il., en in het Britsche memomndum van verle den maand. Het is uidelijk gemaakt dat de Britsche retfeenng sympathiseert met he wettige aspiraties der Chineesche nationa listen en 'et bun wensch behandeld te wor den in een geest van weJerzijdsche verzoe ningsgezindheid. De maritieme en militaire maatregelen, welke mochten worden geno men, houden daarom geen aanval in, doch zijn zuiver voorzorgsmaatregelen. Het ministerie van openbare gezondheid deelt mede, dat er in de week welke op 15 Januari eindigde, in Engeland en Wales 326 personen aan de griep zijn overleden, tegen 172 gedurende de .voorgaande week. Ten gevolge van het overlijden va» Pécher neemt Jaspar, de minister-president, de por tefeuille van koloniën. Vauthier, liberaal senator, is tot minister van binnerlandsche zaken benoemd, ter ver vanging van Jaspar. De besluiten zullen heden in het Staats blad verschijnen. Den 28en en 29en Juni a.s. viërt de Roomsch Katholieke universiteit te Leuven, die»in 1427 door Paus Martinus V werd ge sticht, haar vijfhonderd-jarig bestaan. Al de universiteiten van de wereld en academiën zullen uitgenoodigd worden om zich bij de feestelijkheden, die bij deze gelegenheid zul len plaats hebben, te laten vertegenwoor digen. De Belgische bischoppen en de pauselijke nuntius, mgr. Micara, zullen bij de plechtige herdenking aanwezig zijn. Keizerin Charlotte is hedenochtend be diend. Er is thans geen enkele hoop meer. Om tien uur gisterenavond was prinses Charlotte stervende. De ministerraad heeft de verklaringen goedgekeurd, die Briand heden in de Kamer- commissie voor de buitenlandscbe zaken zal afleggen. De raad heeft de tijdelijke opdracht van Varenne als gouverneur-generaal van Indo china verlengd. Na afloop van den ministerraad ver klaarden Briand en Sarraut dat er in den boezem van het kabinet in alle opzichten volkomen overeenstemming beersebt. Briand deèlde, in strijd met sommige persberichten, mede, dat het openbare debat in de eerste plaats in den Senaat aan de orde zal komen. In het Noorden van Zwaben beeft de enorme sneeuwval ernstige storing in het electrische net aangericht. Ook bet telefoon verkeer ondervindt stagnatie. Zoo is ge durende eenigen tijd Friedrichshafen bijna niet langs telefoniscken weg te bereiken geweest. De storingen zijn in jaren niet zoo ernstig geweest als thans. Groote masten zijn onder den zwaren sneeuwlast bezweken. Te Leutkircb ligt de sneeuw bijna ee« ha'ven meter boog. Volgens een mededeeling van de direitie der Rijksspoorwegen is gisterenvoormiddag een goederentrein te Poggenhagen nabij Wunstorf door een onveilig signaal tegen een andere* rangeerenden goederentrein op gereden, waardoor verscheidene wagons ontspoorden. Een bij deze botsing afgekop pelde wagon reed tegen een op het em placement van het station Poggenhagen staanden personentrein aan. Een slapende reiziger werd gedood. Eenige beambten Ho pen lichte verwondingen op. Een hevige brand heeft den stadsschouw burg, het z.g. Sofia-theater, te Philippopel totaal vernield. Tijdens den zeer moeilijken blusschingsarbeid stortte het plafond in, met het gevclg, dat vele brandweerlieden onder het puin bedolven werden. Men vreest, dat er dooden en gewonden zullen zijn. Een bericht meldt nag, dat de schade or twee millioen lei wordt geschat. In den Landdag beeft de minister van Bui tenlandscbe Zaken er op gewezen, dat Ja pan's houding tegenover China onveranderd is en dat Japan 'n eccnomische toenadering tot China wenscht. Het zou China's souverei- nifeit en territoriale integriteit eerbiedigen en medewerken tot de verwezenlijking van China's rechtmatige aspiraties, inmenging in China's binnenlandschen strijd vermijden, en geduld en verdraagzaamheid betrachten in den tegenwoordigen toestand, ofschoon het alle redelijke middelen zou -aanwenden om zijn wettige rechten en belangen te bescher- 172. Terwijl Apus Bavianus Senior en zijn vrouw japon en hoed van Mevrouw in orde brachten, legde deze in gedach ten haar eene poezelige handje in het speldenbakje. Dadelijk gaf ze een gil, alsof ze levend gevild werd. J.l UW,'Uf.U LIJJJUjIUI li II11 iffiiijlïiniiii ürr»rsi. r}prÖ£Z0PK VANOONATrtAN Oooliti HtUÊN. pqA.C.Ht PPrMfAE^ m_ii 173, „Nu zie je het zelf, dier bare Gladys, boe hoogst onaan genaam die ellendige spelden zijn," zei meneer heel tevreden. „Ik denk dat je 't wel nooit meer vergeten zult, nu je ze'f eens een lesje hebt gehad. Daarom is het maar goed." 174. 's-Avonds brachten me neer en mevrouw in gezelschap van Kokkie en Flippie Hane- poot een bezoek aan het Jona than-Theater, waar de aan komst van Cocquernico's wel doeners op de film werd ver toond. U4, 175. Eerst maakte meneer ken nis met de bioscoop-comm'ssie Die moest nagaan of de films wel goed genoeg waren voor groote beesten. Anders werden ze afgekeurd en mochten alleen nog aan de menschen vertoond worden. $ford'. vervolgd, 1 'iifg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7