Somant Hat „st:deke Beverwijk" 55 y jaar marktplaats. DE KATHQLIEKE TRATIE Alt/D hX^ÉÉP.. EEN verrassing! SST»" T,et' -SlüSffiS SSL^Tit PARK HOTEL mm STADSNIEUWS DE KOMENDE JUBILEUM VIERING. ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE (S GOUD WAARD! 110*009 ABOHNÉ'S 440,000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN "IJ "WERFKRACHT" „Gevangenisleven." HONKBAL Ihet overzicht van secretaris en penning» UIT DEN OMTREK. De brand bij de firma Kaub. Te water gevallen. Spce!fui:ivereenif*mg „Het Oosterkwartier." Haarl. Accordsonvereeniging „Crescendo." Personalia. Dioc. Haarl. Voetbalbond. SCHOTEN. NIEUW-VENNEP. LAATSTE NIEUWS. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. VELSEN. WIELRENNEN. Is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERT£NTt Eli. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR De aanplanting rondom de huizen in het Witte Veen De toestand te Hankau. Opstandige beweging in Mexico. Handelsverd rag T urkijsArgentinië. Russische in- en uitvoer. Ex-Keizerin Charlotte overleden. Aanvaring op de Seine. Kolentrein ontspoord. De Japansche begrooting. PA3XLAAAI 94 TELEF. 11410 Ap-rtement- en Salon telephoon. Stroomend koud en warm water. Matige prijzen. Intieme zaaltjes voor club- en familie feestjes. 42397 Tj. TEITSMA. X. L. S. schrijft het volgende in de „Msb.": Het „stedeke Beverwijk, niet wijt van Haarlem gelegen", zooals het in oude brieven genoemd wordt, maar tevens de hoofdstad van Kennemerland, bereidt zich voor op een grootsche herdenking van het feit, dat 650 jaar geleden, 19 Juni 1276, van Graaf Flo ris V de eerste toestemming verkregen werd tot het houden van een jaarmarkt. Gaan wij de aanleiding tot die feestelijke herdenking eens kortelijk na en werpen wij een blik in het verleden dezer thans zoo bloeiende gemeente, dan vinden wij, dat Graaf Flcris V op genoemden datum aan die van Wijck een weekmarkt toestond, een „forum ebdomadale videlicet in feris ter- tiis dit laatste wil zeggen: op den derden dag na rustdag, dus Woensdag. Het handvest werd gegeven op den zesden dag vóór de geboorte van den heiligen Joan nes den Doop'er, dus 19 Juni. Het uitgegeven charter schijnt niet meer te bestaan en we moeten ons dus tevreden stellen met een afbeelding uit het Grafelijkheids Register in het Rijks Archief te 's-Gravenhage. Wel is dit het oudst bekende Charter, op Beverwijk betrekking hebbend, maar de eigenlijke stadsrechten werden eerst verleend door Floris' zoon en opvolger, Graaf Jan I, die bij handvest van 1 October 1298 vrijdom van tellen teland en tewqter verleende. Dit stuk, in het Hollandsch gesteld, was gege ven ..op Sente Bavenduch (1 October) 1298 tote Zierixe." erder gaf Graaf Jan, op bede van Ulphar- das den Barsela (van Borssele), Heer van Zandenberg, die toen Heer van Beverwijk schijnt geweest te zijn, bij een handvest van 1 November 1298 bovendien de toestemming tot het houden van twee markten 's jaars, durende een week, de een op St. Michiels- avond. 29 September, de andere „op den dag van de scheiding der apostelen." 1) Voorts schonk hij aan Beverwijk verschillende stadsrechten, o.a. het instellen van een sche penbank, waarvan de leden gekozen werden uit de burgerij, dus een soort van Kanton gerecht, waardoor, buiten schout en baljuw om. alle civiele of burgerlijke kwesties wer den beslecht. Dit charter, dat niet minder dan 67 arti kelen bevat, in het Latijn gesteld, berust op het archief te Beverwijk, waar men er eenvoudig het woord „onleesbaar" op gezet heeft, maar waarvan een volledige vertaling te vjnden is in het Groot Charterboek van Frans van Mierise en een uittreksel in het Nederlandsch Placaet- en Rechtskundig Woordenboek van 1791. Van deze charters, is het eejn zonder zegel het andere met het zegel van den Graaf, met fragmenten in groen, was zeer beschadigd. Dat van Graaf Floris, waar het eigenlijk om gaat, is blijkbaar in Beverwijk zoekgeraakt, maar de grafelijke huishouding zorgde steeds voor afschriften, die op onze Rijks-archieven werden bewaard. Beverwijk was eigenlijk geen stad; het was niet ommuurd en had dus geen poorte^ alzoo een open plaats. In 1573 werden Beverwijk, Purmerend en Grootebroek tct stad voorgedragen, welke onderscheiding alleen aan Purmerend werd toegekend. Omtrent het verleden van het stedeke nog het volgende: Na den dood van Graaf Jan I in 1299 ging de heerlijkheid over aan Jan van Beaumont, den ridderlijken broeder van Graaf Willem III en werd, door het huwelijk van diens dochter Johanna met Louis de Chatillon. Graaf van Blois en Avennes, aan haren echtgenoot gebracht, waarna de uit gestrekte góederen, waarvan Beverwijk de hoofdplaats was en waar de hooge vier schaar gespannen werd, den naam ontvingen van „het baljuwschap van Blois", dat in 1400 bij de grafelijkheid werd ingelijfd. De naam „Beverwijk." houdt verband met de talrijke bedevaarten (Bedevaartwijk), welke naar de kerk van St. Agatha werden ondernomen. In 1347 was het plaatsje reeds belangrijk genoeg om aan Amsterdam hulp te verleenen tegen die van Deventer en in 1468 behoorde het tof de Hollandsche steden, die trouw beloofden aan Karei van Bour- gondië en was toen de tiende stad, of met een stad gelijk gesteld. In 1203 werd het door Lodewijk van Loon in brand gestoken en in 1400 moest het 1000 kronen betalen, omdat het de zijde van vrouw Jacoba gekozen had. Van de troebelen van het Kaas- en Broodvolk had het niet veel te lijden, dank zij de aanwe zigheid van Albrecht van Saksen, maar in 1519 hebben de benden van Lange Pier er duchtig huisgehouden en in 1572 werd het stedeke door de Spanjaarden opnieuw in brand gestoken, zoodat er maar twaalf hui zen gespaard bleven. In 1724 ging de Heerlijkheid over aan de Staten van Holland en werd in 1730 gekocht door mr. Francois van Harencarspel, oud schepen van Amsterdam (wiens tcmbe, een zwart tufsteenen sarcophaag, omgeven door zijn kwartieren, zieh in de groote kerk be vindt). In 1834 werden de laatste rechten door het gemeentebestuur afgekocht. Het merkwaardigste monument is voorze ker de Groote of St. Agathakerk, thans bij de Protestanten in gebruik. Wanneer de eer ste kerk werd gesticht kan niet met zeker heid worden bepaald. Wel vinden wij ve- neld, dat in 1064 de kerk aan den abt van Echternach voor de helft werd afgestaan voor een kapel, die eerst in de XVe. eeuw een parochiekerk geworden is. Den len April 1429 gaf Jacoba van Beijeren aan de uit Heerde verdreven Reguliere Kanunni ken toestemming tot het stichten van e^n klooster, dat den naam ontving van „Maria meer van Genezaret'n. Ook de tegenwoor- Kloosterstraat zal zijn vernoemd. Ook was er een Zusterhuis van de Franciscanessen van Hermon, dat misschien in verband stend met den berg Hermon in Palestina aan het meer van Genesareth. Ook de tegenwoor dige namen Bagijnenstraat en Patersweg zijn vermoedelijk aan die kloosters ontleend. Sommige schrijvers, Hofdijk zelfs, vertel len, dat in de XlVe eeuw, op de plaats, waar nu de Hervormde Kerk staat, „de prach tige priorij der Tempelieren zich verhief". Deze mededeeling berust echter op een dwa ling. Tempeliers, wier orde trouwens reeds in 1312 door Paus Clemens V werd oogehe ven, zijn in Beverwijk nooit geweest. Wat op 163 meter hooge toren dagteekent van om streeks 1400 met een vermoedelijk ouderen onderbouw. Van de grafzerken trekt allereerst onze aandacht die onder het orgel, ten deele aan het oog onttrokken. Zij dekt het graf eens priesters. Op den steen ziet men twee Enge len, die een miskelk houden, door een rijke laat-Gothische omlijsting omgeven: in de vier hoeken de symbolen der Evangelisten. Het opschrift, waarvan het eeuwcijfer ver dwenen is, luidt als volgt: „Int. J., en XIII de 11 dach 1 Junio, starf Heer Claes Mar- tes, Priester va Heyloe, hier begrav" 2). Oude gevels zijn er in Beverwijk nage noeg niet meer te vinden, tenzij een paar trapgevels in Koning- of Bagijnenstraat. Ge- velsteenen bij mijn weten in 't geheel niet. W el stond ,er tot vóór kort geleden een niet onaardige gevelsteen in een huis in de Peperstraat met een afbeelding van „het Slot Koningsbergen", maar het slot zelf heeft nooit in Beverwijk bestaan. Andere kasteelen zooveel te meer. Niet alleen was Beverwijk door een gordel van burchten en sloten omgeven, maar telde er verschei dene op zijn eigen, historischen bodem. Aan den uitgang der plaats, tegen den Alkmaarschen weg, herinnert „de Schans" aan Albrecht van SaRsen.die daar een bol werk opwierp tegen het Kaas en Broodvolk en waar later Barlaimont zich versterkte om tijdens het beleg van Alkmaar den weg naar die stad open te houden, Op korten afstand van de Schans verhief zich het kasteel der Heeren van Adrichem, die afstamden van de Brederode's. Weste lijk van daar lag Meerestein, in het laatst der XHIe eeuw gesticht door Jan van Eg- mond. Ook Poelenburg, een vierkant ge bouw, door vijvers omringd, waarvan de stichter eveneens stamde uit het huis van Bredercde. Van beide gebouwen is geen steen meer te vinden, evenmin als van Oos- terwijk, door Koenraad Kuser gebouwd en genoemd naar het stamslot zijner moeder, „Oosterwijk" in Zuid-Holland. Later droeg het den naam van „het Huis te Foreest", Westelijk in de duinen vond men het jachtslot Jagerslust of „het Huis de Vlot ter", welks bezitter in 1530 door Willem de Hertping, Heer van Marquette, beleend werd met de vrije jacht in de duinen. On der het nabijgelegen Heemskerk stond het kasteel Rietwijk of Reeuwijk, dat in de 18e eeuw werd gesloopt. In dienzelfden omtrek lag ook het ver maarde kasteel Oud Haarlem, dat in de Vie eeuw door de Ridders van Haarlem moet zijn gesticht. Bij opgravingen in 1850 kwam een vloer te voorschijn, bestaande uit tegels, die rechtlijnige, op den kant in den grond gestoken en kruisgewijze verbonden figu ren vormden, zooals men die ook vindt bij gebouwen uit de IXe en Xe eeuw. Verschei dene dezer gebouwen waren door onder- aardsche gangen met elkaar verbonden, zoo als men er o.a. op de terreinen van Oos terwijk eenige jaren geleden nog heeft ont dekt. Ook kunnen die gangen als vlucht gangen hebben gediend. Gaan wij den Alkmaarschen weg op tot aan de buurtschap Noorddorp en slaan wij even links af, dan verheft zich daar een kleine heuvel, „het Huldtooneel of de Sche- pelenberg" genoemd, de historische plek, waar de Graven van Holland tot Heeren van Kennemerland werden gehuldigd, door He rauten op het schild verheven. Waarschijn lijk heeft reeds Brinio, de bondgenoot van Claudius Civilis, dien heuvel bestegen, maar vast staat, dat vijf Florissen, Arnout en Ro bert de Vries, daar de hulde hebben ont vangen en na hen de ridderlijke Willem II, de Rocmsche koning waar hij de woorden sprak: „Vrede aan de Kerk en de Christe lijke Kudde!" en trouw en bescherming be loofde aan zijn landzaten. Het eerste bewijs der huldiging betrof Albrecht in 1361. In 1863 werd door Jhr. Mr. J. T. Gevers van Endegeest, Heer van Marquette, op deze plek een gedenkteeken opgericht, o.a. met de woorden: „Wandelaar, wil dit gedenk teeken eerbiedigen". Bij onderzoek van den heuvel, onder leiding van Dr. L. J. F. Janssen werden een aantal bronzen voor werpen en ook verkoolde beenderen gevon den, welk een en and^r aan een Germaan- schen grafheuvel doet denken. Al deze historische herinneringen hoopt het stedeke voor den geest terug te roepen in een achtdaagsche feestviering in den zo mer van dit jaar, waartoe grootsche plan nen in voorbereiding zijn. Er zal o.a. een marktplein worden ingericht, zooals het er vermoedelijk in 1276 heeft uitgezien. Verder zal er een winkelweek gehouden worden, verschillende straten worden versiferd en schitterend geïllumineerd. Ook wordt er gedacht aan een blijvend aandenken b.v. een carillon in den grooten toren. Op een vraag of zulks den Katholie ken aanstoot zou geven, werd door den De ken, lid van het Eerecomité, geantwoord, dat hiervoor geen vrees behoefde te bestaan, daar de toren niet het eigendom is van de protestantsche, maar van de burgerlijke ge meente, dus van de geheele burgerij en de Katholieken er evengoed van konden pro- fiteeren. Komen de plannen, zooals men die zich voorstelt, tot verwezenlijking, dan wacht Beverwijk een talrijk bezoek van heinde en ver. INSTITUUT VOOR COMMERCiEEt-6 PROPAGANDA BEZUIDENHQUT 76 'S-GRAVENHAGE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. H. Wielard, Pieter Kiesstraat 19, bril in étuiW.F. Spijkers, Leidscheplein 26rood, grijze handschoen G. Botter, Brouwersstraat 135, grijze dameshandschoen J.J. Schoon- derbeek, Riouwstraat 26 Schoten, bruine heerenhandschoen A.C. Wedekind, Allan- straat 73, motorhandschoen Dekker, Leid scheplein 257, zw. witte katten Fauna C. Alberti, v.d. Vinnestraat 18rd., kinderporte- monnaieKetem, Ripperdastraat 24, bös sleutels N. Bouman, Waldeck-Pyrmont- straat 10, huissleutel A. Langeveld, Rozen straat 51 E, damestascbje m.i. v.d. Vlerk, Zijlstraat 5, damestaschje m.i. H. Roelofs, Esschilderstraat 20rd., damestaschje m.i. J. de Bruin, Eschdoornstraat 13 Schoten, ring (bevragen tusschen 6 en 8% uur n.m.) F. Uitenbosch, Pieter Kiesstraat 50, rijwiel- bel. merk H. Hemels, Amsterdamschevaart 52, rijwielbel. merk. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Nog altijd is het leven in de cel der straf gevangenis voor de meesten een geheim. Met eenige vrees en afschuw kijkt men naar het wel interessante maar toch zoo sombere gebouw, waarin de wetsovertreders zijn opgesloten, om hun vergrijp uit te boeten en men vergeet, dat ook dit stukje wereld een deel der maatschappij is. Althans is het dit geworden, sinds de gevangenis niet meer alléén wordt beschouwd als een plaats van straf en boete, maar ook binnen die dikke muren en zware poorten de meest practische menschlievendheid wordt be oefend. In dit opzicht heeft de meuwe tijd ver anderingen gebracht, die ongetwijfeld ver beteringen mogen heeten. Niet alleen vatten de gevangenisdirecteuren hun taak hoog op, ook de verschillende beambten, met de verzorging der celbewoners belast, zijn niet meer de romantische Cerberussen, maar stellen levendig belang in het zedelijk heil van de gestraften. Vooral echter zijn het de verschillende reclasseeringsinstellingen, die werken voor J meester over 30 jaar. Tevens is medewer- Op de laatste Algemeene Vergadering van king verzekerd van den humorist Max van den Nederlandschen Honkbalbond, in Oc-I La,a^ove.n' V°°r tober 1926, was een ontwerp-Statuten, dat sehng zal zorg dragÜ! evenwel op voorstel van den afgevaardigde Biljarten. De biljartclub „Excelsior" van V.V.G.A. met behandeld werd, omdat heeft het plan opgevat om, nu een nieuw naar zijn meening, daarop nooit de Konink- biljart is geplaatst, eenige prijswedstrijden lijke goedkeuring zou worden verkregen. uit te schrijven. Hiervoor zijn reeds prijzen In de plaats daarvan werd een commissie be- toegezegd, zoodat „Excelsior op aller steun noemd, die dit geval nader zou onderzoeken, en, indien noodig, met een nieuw ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglement zou aankomen. Die commissie is nu gereed want „Honkbalnieuws" deelt mee, dat een buiten gewone Algemeene Vergadering zal worden gehouden op Maandag 21 Februari 1927, in Huize Parkzicht a/d. Hobbemastraat te Am sterdam. In hetzelfde nummer van „Honkbal- nieuws" doet E. B. aan voorspellingen. Ajax en A.G.H.C. wordt een kans op het kampioenschap toebedeeld. Concordia en Quick worden blijkbaar tot de middenmaat gerekend. Blauw-Wit en Z.R.C. zullen ver liezen en winnen, maar meer verliezen dan winnen. En Flaarlem Daarvan staat er dit „Blijft het in de eerste klasse, dan geloof ik wel, dat het een ern~tige candidaat voor de onderste plaats is Maaris het noodig, dat voorspellingen uitkomen Eerste Lustrum. Een Tentoonstelling.fel.eheü der afgezonderden. Wat.de tv» i™.. ttd. T c[ katholieke gevangenen betreft, heeft van- J.L. Rutgers van der Loeft, stads- zelfsprekend de geestelijke aalmoezenier bitliotnecaris, schrijft ons de voornaamste taak, maar met dezen pries- Vandaag voor 5 jaar (19 Jan. 1922) werd J ter werken de leden der R.K. Reclasseerings- onze, met een openbare leeszaal uitgebreide vereeniging samen, om den straftijd voor Stads-Bibliotheek, voor het publiek geopend, den gevangene tot een tijd van verbetering Den avond te voren was deze openstelling eenigszins plechtig, o.a. met een redevoering van wethouder Mr. A. Bruch in de Raadszaal voor eene schaar van genoodigden ingeleid. Aan het meer-eeuwige bestaan van de Stads- Bifcliotheek is heden een eerste lustrum van verjongden toestand toegevoegd, een lustrum, dat de levensvatbaarheid en de behoefte aan een openbare leeszaal en bibliotheek in een groot centrum heeft duidelijk gemaakt. De te maken en zijn terugkeer in de vrije maat schappij te vergemakkelijken. Dit is in de eerste plaats in het belang van den geven- gene, maar toch zeker ook in het belang der samenleving in het algemeen en van de Kerk in het bizonder. Hoe die recksseering is opgezet, hoe ze werkt en welke resultaten ze oplevert, dat weten er nog zoo weinigen. Zelfs zij, die uit welbegrepen menschlievendheid dezen arbeid steunen door een donatie aan de kennen veelal dien arbeid in -p -en in de taal van het jonge ïn.tituut Reclasseeringsvereeniging op Maandag 24 „boekdeelen Voor een bepaalde herdenking T was na 5 jaar nog geen grond, maar het is toch een begrijpelijke gedachte geweest van de ver zorgers dezer stedelijke inrichting, om de eerste herinneringsdagen te vieren met een kleine tentoon:telling, die tot en met Zater dagmiddag ieder belangstellende in de Raads zaal van het Prinsenhof gaarne zal binnen treden zien. Van oud en nieuw van de oud- Januari a.s. in de groote zaal van St. Bavo een filmavond, ter verklaring van dat mooie werk. Dien avond zal worden vertoond de film „Gevangeniskven", voorafgegaan door een Komische film, terwijl de heer P. Radema ker, hoofdambtenaar van het Centraal Bu reau, deskundig maar ook talentvol spreker, een rede zal houden over het reclasseertngs werk. De donateurs en donatrices eer klaar ste handschriften en de drukken „van voor Iemsche afdeeling zijn hiervoor uitgenoodigd 1500" tot de nieuwste romans is zoo het jen zij kunnen introducées meebrengen tegen een toegatisprijs van 50 cents per persooi. Zeker zullen velen gebruik willen maken van deze mooie gelegenheid, om nu eens een 1) Wordt niet meer Kerkelijk herdacht. Vclgens het Calendarium historico christia- num valt de datum op 15 Juli. 2) Het eeuwcijfer kan uitgesleten zijn of heeft er niet gestaan, wat in die dagen heel gewoon was. De factuur der letters en figuren wijst echter op de XVe eeuw, dus 1114. De brand bij de firma Kaub, juister ge zegd de uitwerking ervan, trekt nog steads belangstelling. Voorbijgangers trachten den geheelen d: g het inwendige van de fabriek op te nemen, om een indruk te krijgen van de verwoesting, die het vuur heeft aangericht. Op de straat vóór het ge bouw ligt nog de hooge stapel hr.lf ver brande en nat gespoten houtwol en plan ken, die tijdens en na den brand uit de fa briek waren gehaald. Het bedrijf ligt thans natuurlijk stil. Naar men ons mede deelde zullen echter binnenkort de noo- dige herstellingen gedaan worden, waa~na dan spoedig het bedrijf weer in werking gesteld zal kunnen woden. De houtbewerkingmachines zijn niet alle door het vuur verwoest; een nauwkeurig onderzoek zei moeten uitmaken in h-e- ve-re zij beschadigd of intact gebleven zi'n. De schade is nog niet geheel opgemaakt. Bij de lossing van een schip met steen kolen, liggende in het Z. B. Spaarne, en bestemd voor de firma Perquin, viel een brandstofwerker P. B., wonende Rozen- prieelstraat, die met een zak steenkool over de loopplank den wal op wilde gaan, van de loopplank af. Hij viel met zijn hoofd j tegen dan walkant aan en daarna te Water, bovengenoemde plaats gestaan heeft, was Direct stelden zijn collega's pogingen in het een klooster der commanderij van St, Jan j werk om ham op het droge te brengen. De te Haarlem, waarvan er in Holland vier be- i n~an was bewusteloos. Gedurende geruimen stonden; Heemskerk, Beverwijk, Hazers- woude en Zoeterwoude. De grondlegging der parochiekerk van St. tijd werden pogingen in het werk gesteld hem tot bewustzrn weder terug te brengen, doch zonder resultaat, waa_op zijn overbrenging Agatha dagteekent uit den tijd van Floris V. i «aar het Gasthuis noodzakelijk werd ge- In 1377 wordt zij als parochiekerk vermeld, toegewijd aan St. Agatha. De pijlers en bo gen (traveeën of doorgangen) zijn waar schijnlijk uit de XUie eeuw afkomstig; denomen. acht. Bij aarkomst aan het gasthuis bleek ech ter, dat hii niet behoefde te worden opge- een en ander uit de schatten van bibliotheek en leeszaal uitgestald, een greepje hier en daar uit de bovenverdieping van het Prinsen hof, voor eenige dagen als reclame voor ons instituut van studie, ontwikkeling en ont spanning, ter bezichtiging bijeengelegd. Wat perkamenten handschriften met miniaturen en sierletters, wat gedegen vroege drukken met houtsneden, die na meer dan 3 eeuwen hun solide fleur behouden hebben, een reeks van Haarlemsch drukwerk uit vroeger eeu wen vooral, wat Haarlemsche couranten, een plukje ouderwetsche kinderwerkjes, boeken over onze stad, en dan natuurlijk een verlei delijk proefje van wat een openbare leerzaal aan smakelijke boeken over kunst, over litte ratuur, over land- en volkenkunde en zooveel meer moet beschikbaar hebben tenslotte een groepje ouderwetsche (niet alle verou derde) romans van vóór de Oprtandigen, dat vreedzaam troont boven het clubje nieuwste ontspanningslectuur, waarvoor zooveel lees lustige harten van leeszaalbezoekers en be zoeksters het warmst kloppen. In keurig bewerkte tabellen, waarin men de geschoolde hand van den heer Bruggemans herkent, kan de bezoeker zich vergewissen van den gegroeiden stand van het bedrijf in zijn eerste 5 levensjaren. Door dé speeltuinvereeniging „Het Ooster kwartier" werd gisteravond een goed bezochte vergadering gehouden in de school aan de i Karolingestraat. Een overzicht werd gegeven van de diverse clubs en het resultaat hiervan. Uit dit over zicht bleek, dat er onder de jeugd groote ani no bestaat voor de deelname aan deze clubs wat o. m. bewezen werd door het werk dat door hen reeds werd verricht o. m. het cartonnagewerk, het houtsnijwerk enz. Het bestuur wenscht nog grooteren bloei aan de vereeniging te geven, door de jeugd ook nog op andere wijze bezig te houden. Op het prograamma staat de oprichting van een muziekcorps, Mandolineclub, Kinder zangkoor, Natuurgenot en het doen van wandelingen, waarvoor echter een groot aantal medewerkers noodig zal zijn. Door de Haarl. Accordeonvereen. C res cendo wordt Zaterdag 22 Januari een uit voering gegeven in de groote zaai van het Gem. Concertgebouw. Op dezen avond zullen verder medewerking verleenen Stella See- mer Nederlandsch Groote Cabaret Diva en de populaire karakterhumorist Pierre Leen- houts. De heeren P. Arnoldus en A. Hartog, ge diplomeerden der afdeeling Werktuigbouw kunde der Middelbare Technische School te Haarlem, zijn aangesteld, tot bedrijn- assistent bij de N.V. Vereenigde Touw- fabrieken te Leiderdorp. De heer K. Tania, gediplomeerde der afdeeling Scheep s'oouwkunde der Middel bare Technische School te Haarlem is be noemd tot teekenaar bij de Nederl. Dok- maatschappij te Arusterda.ii. FE ZWIJNTJESJAGERS. Tusschen Maandagavond en Dinsdagmor gen is een rijwiel ontvreemd uit een poort v&aast een nerceel in de Parklaan, - - kijkje te nemen binnen de gevangenis. De film is buitengewoon interfcsznt en pakken de, dan menig sensationeel bioscoop-drama Burg. stand. Geboren: d, van E. S. Stavinga-Schouw; d. van A. E. M. Fluijter- Ravcnsbergzn; z. van K. Bouman-v. Gis sen; d. van A. M. Stut-v. Stijn; z. van S. P. H. v. d. Ploeg-Ooste-hout; z. van M. C. M. van Arnhem-Bouwhuis; z. van J. M. Brouwer-Bac.; z. van M. J. J. de Bruin- Meerwan; z. van H, V. Zandstra-Gerz; d. van E. Haije-Kok; z. van A. C. Neuman- Lewis; z. van E. J. van den Haak Ruijgrok- van den Werve; z. van D. J. van Driesten- Luijken; z, van A. Dekker-ten Broeke; z. van J. de Graaf Berghuis; z. van J. D op- pert-van Heijdfe; z. van M. Lantrvcld- Hartland; z. van A M. C. van( Rossum- Vog'ls; d. van A. Kaandorp-Wteter; z. van C. H. Stoop-Mooiman; z. van E. C. S - belis-de Jong; z. van E. Th. Pluvier-Eijl- ders; d. van S, Posma-Wilderom; z. van B. W. Blckland-Maas; z. van A. S. Hoek- stravVeenstra; z. van F. H. M. Vooges- Gemke; z. van C. J. Kruijer-Dekker. Onrle-trouwd; C, Zuidervaart en M. Bak ker; J. Roodenkerk en P. de Waal; J. P. A, van Schaik en C. M. Balk; A. GraencveM en S. M. J. Oitolini; M. F, Amesz en W. J. A. Dorgeloh; M. Nieuwjaar en T. Koning. Getrouwd: G. Kegge met A. B. J. van den Broek; J. van Slooten met W. Inge- laat; M. J. Bruijn met A. de Jong; G. H. Gerritsen met L. C. Markesteijn; S, Hijma met J. M. Stroo Cloeck; F. J, L. de Bruin met N. J. van Leeuw; H. van der Zee met A. L. de Wit;J. Roede kerk met P, de Wari; A. Tam met J, Duivenvoorden; A. H. Mulder met V, E. Meenhorst; H, Nier- hake met M. Zwanenburg; *C, Zuidervaart met M. Bakker, Overleden: J. Bakker, 43 j.; S. Blankert, 72 j.; D. Ruijgvoorn, 52 j.; M. E. Beije", echtgenoote van F. Akersloot, 76 j,; G. B. Meulenb oek, wed, A. Bosch, 74 j.; R. G, van Diik, echtgenoote van M. de Hong, f7 j.; H. Oehse, wed. J. P. G. Ghijs; 70 j I. M. van Bakel, echtgenoote van J. B. Kora, 59 j.; J. J. Zandvliet, 52 j.; S. Fliers, wed. A. J. Bekman, 76 j.; G, Leeuw, 76 j. en medewerking kan rekenen, „Excelsior" wist dit seizoen voor den N.B.B, den 2den prijs te veroveren en daar zij voor het eerst in den Bond speelde, is dit wel een waar succes te noemen. Veiling, Op de eiërenveiling te Nieuw- Vennep 18 Jan. waren aangevoerd ruim 5000 eieren. Prijzen vanaf 7.70 tot 9.50. UITSLAGEN 16 JANUARI. Ie klasse A Amsterdam: RKAV 2—PVCB Ouderkerk: NEA 1Zwaluwen 2 Amsterdam: VIC 1GVO 1 B flrarlem: RKVZ 1Geel Wit 1 Santpoort: Santp. 1Beverwijk 2 2e klasse A Noord-Scharwoude: Voorw, 1 VVZ 2 Beverwijk: DEM 1ARC 1 3e klasse. A Hoorn: Forwa-d 2GVO 2 D Bennebroek: BSM 1Geel Wit 2 2—0 5— 4—1 4—1 2—C 2—0 8—0 3—C 9—: F Den Haag: L. en S. 2Westlandia 1 02 G Sassenheim: Teylmgïn 2AVV 1 H Ro.terdam: Spartaan 2GWG 2 4e klasse. B Amsterdam: St. Louis 2DOSS 3 D Purmerend: Purmerend 2 Amsteldijk 2 E Heemstede: KBC 3RKVZ 2 6—C 2—0 R.K, Volksbond. Deze hield gisteravond in gebouw „St. Bavo" te Haarlem haar jaarliikschen fe-stavond. Dat deze avonden zeer in trek zijn, bewees wel de groote op komst. De groote zaal van „St, Bavo" was geheel gevuld. De voorzitter, de heer J. G. v. Kessel, opende de feesteliike bijeenkomst met een hartelijke speechje en vervolgens gaf „Eu'-honia" een mo >i nummertje ten beste. Het verdere van den avond was het woord aan de Rederijker-kamer „Alber- dingk Thijm", welke het indertijd reeds uit voerig gerecenseerde tooneelstuk „Kostbare Levens" opvoerde. Zij oogstte ook thans wederom een groot succes. De aanwezigen genoten vo'oo van het goede en vlotte spel en van den keurigen inhoud van het stuk. TijJens de pauzen bracht „Euphonia" nog menig mooi nummertje ten gehoore. Veel solPc'lanten. Voor de b"t*ekking van rn-'erwijzer aan de Mulo school aan den Vijverweg hebben zich 23 sollicitanten aangemeld. Volkstrirljes. De „Bloemendaalsche Vereqniging voor Vo^stuinen" houdt Dins- da.gavond 27 Januari hare jaarvergadering in Café Roozendaal te Overvecn. Punten van behandeling zullen o.m. zijn: jaarver slagen van secretaris en penningmeester, verslag van de Commirs:e van onderzoek, verkiezing van bestuursleden wegens per. aftreden van de heeren J. J. Huiringa en J. Vermeer. Verloting van perceelen teel grond enz. S'ilk Ou-gon'h Het genoot--hen „De Stille Omgang" hipld zijn ve-gadering in het vereemgingsgebouw. De opkomst was bevredigend. De voo-zifter opende de verbad-ring op de gebruikrirke wijze en heette de aan wezigen welkom. De notulen werden onveranderd goedge keurd. De penningmeester b-acht versla* u;t van den fcn~ntieelen toestand Er is 9*. in kas. De boeken en bescheiden werden door twee der aanwezigen nagezien en in orde bevonden. De voorzitter dankte den penningmees ter voor zijn correct werk. Volgens roester zou de penningmeester aftreden en hij stelde zich niet meer her- kiésbrar. Oclc de voorzitter en de secretaris ra gen zich liever vervangen, zoodat het geheele bestuur en bloc wilde aftreden, v/aar enkele leden op tegen waren. Ten slotte besloot het bestuur aan te blijven. Van de rondvraag werd een ruim g bruik Op twee ronden: 2. ~Buschen!-a*en— 'gemarkt, waarna de voorzitter de verga- Thollembeek 356 p.; 3. Koch—Rielens 291 dering met gebed sloot, p.; 4, WambstLacquehay 207 p. j Op drie ronden: 5. Mac NamaraPetri I Veloen's Zekenfon' s. As. Zat-rcag 454, jheeft het bestuur van Vclsen s Ziekenfonds Op vier ronden: 6. RauschHürtgen een feestvergadering uitgeschreven, ter ge- 91 punten. legenheid van het 30-;arig bestaan der ver- Afgelegd is 361.4:580 K.M. eenigin*. Het nr^b-'-m.-'a ber-.t u't-l-Uend 2—9 5—1 2—0 F Haarlem: Victrix 2Onze Gezellen 2 2—5 6—1 7—2 4 3—5 2 9—2 G Lisse: Lisse 3—Leiden 3 H Den Kaag: VAC 2—AVV 2 K Rotterdam: Activi as 1Duiven Rotterdam: Spartaan 3Ignatio LorenzTonari winnen. Het DuitschItaliaansche koppel Lorenz Tonani is er in geslaagd den zesdaagsche te Berlijn te winnen. Van Kempen heeft met zijn kopcélgenoot Bauer niet veel ge luk gehad. Tegen het einde van den wed strijd bedroeg het aantal ronden achter stand van genoemd koppel er niet minder dan 6, meerendeels verkregen door slecht aflossen van den Duitscher. De jury verbood den koppels Bauer-van Kempen en BehrendSkupinski het ver der mederijden, waartoe zij reglementair bevoegd is, wanneer een achterstand van 6 of meer ronden bestaat. Van Kempen had tevoren bijna alle sprints gewonnen en verzamelde het grootste aantal punten. De einduitslag iuidde: 1. LorenzTonani 170 p. J De burgemeester der gemeente Wester broek, voorzitter dei commissie tot aanplan ting rondom de huizen in het Witte Veen, deelt ons mede, dat door de N. V. het landschap Drente een bedrag van 20°0. beschikbaar is gesteld voor aanschaffing van vruchtboomen heesters enz; dat in allerlei vorm giften binnenkomen voor de 50 bewoners met ziin 1 H. A. land, waar van de helft reeds is omgezet. De nieuwe bewoners hebben voor het a.s. voo-jaar nog aan alles behoefte, oir hun bedrijfje aan den gang te krijgen, in de allereerste plaats aan poot-aardappelen De burgemeester wil gaarne voor de distributie zorg dragen van alles wat hij ontvangt. LONDEN, 19 Jan Sir Percival Philips, meldt uit Hankau aar, de Daily-Mail: de Britsche onderdanen, di in het gebouw van de Aziatische Petroleum-Compy, wonen én reeds 10 dagen uit hun huizen zijn ver dreven, genieten thans meer vrijheid. Zij slapen echter nog in het gebouw der Pe- troIeum-Mij. NEW-YORK, 19 Jan. Generaal Car- valjo, die te New-Orleans vertoeft, heeft verklaard, dat gewapende opstanden zijn uitgebroken in 8 Mexicaansche staten. Een leger, onder aanvoering van generaal Reyes versloeg verscheidene afdeelingen van de troepen van Calles. ANGORA, 19 Jan. Het Handelsverdrag tusschen Turkije en Argentinië, is gerati- ficerd. MOSKOU, 19 Jan. De uitvoer over de E'uropeesche grens bedroeg in Dec. 1926 75.590.C0Ö roebel en de invoer 34.700.000 roebel. BRUSSEL, 19 Jan. Prinses Charlotte ex-keizerin van Mexico, is hedenmorgen te 7 uur overleden. PARIJS, 19 Jan. Op de Seine heeft een aanvaring plaats gehad tusschen twee schepen; een der schepen is gezonken, waatbij 2 leden der bemanning verdronken. PARIJS, 19 Jan In 300 Fransche scholen werd gisteren een protest-demon stratie gehouden tegen een vroegere ont ruiming van het Rijnland. HET INTERNATION. ARBEIDSBUREAU. BERLIJN, 18 Jan. (V.D) De begro tingscommissie van den Rijksdag heeft een bedrag van 490 duizend mark toegestaan, als bijdrage van Duitschland in de kosten van het Internationaal Arbeidsbureau. In een resolutie wordt van de Rijksregeering verlangd, dat deze krachtig op zal komen voor de gevoelde behoefte, dat Duitschland op de juiste wijze in het Nationaal Ar beidsbureau zal zijn vertegenwoordigd, het- dC3n vooral is te bereiken door de aanstel- lirg van een plaatsvervangende Duitschen directeur, terwijl voorts de Duitsche taal er dezelfde rechten moet genieten als de andere talen, DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. BERLIJN, 18 Jan (V.D.) Het officieel© communiqué inzake de onderhandeling tot vorming eener nieuwe regeering, luidt als volgt; „In vervolg op de gisteren plaats gehad hebbende besprekingen inzake de re- neeringsvorming heeft Rijkskanselier Dr. Marx hedenochtend allereerst den leider der Duitsch-Nationalen Graaf Westarp ont vangen tot het houden van een gedachten- wisseling. In aansluiting hierop besprak hij dien toestand met den leider van de Beier- sche Volkspartij, den prelaat Leicht. Van een onderhoud met de leiding der Economi sche Partij kon niets komen, waar de frac tievoorzitters zich momenteel niet te Ber lijn bevinden." Des avonds ontving Marx den fractielei der der S D. Partij, Muller—Franken en het bestuur dier Centrum-Partij. HET DERDE GRIFPBERIC3T VAN DEN VOLKENBOND. GENEVE, 18 Jan. (V.D.) Het heden gepubliceerde derde griepbericht van den Volkenbond wijst op een verdere uitbrei ding van t?c epidemie, cie zich thans ook in de Vereenigde Staten doet gevoelen. Italië en Oostenrijk hebben medegedeeld, dat zij tot dusverre van griep verschoond bleven. PARIJS, 18 Ja. Door verkeerden wis selstand is gistermiddag bij Douai een ko len rein ontspoord. 2 wagons vielen van den 8 M. hooien spoordijk. Een spoorweg arbeider werd ernstig gewond. Vermoede lijk is het ongeval aan kwaadwill gheij ie wijten. TOKIO, 19 Jan, In de begrooting die in de volgende maand aan het Lager huis ter bespreking zal worden voorgelegd, tenzij de ontbinding van het Lagerhuis tusschenbeide kemt, worden de staats inkomsten geraamd op 1559 millïoen yen en de uitgaven op 1730 millioen, waarvan 25a millioen bestemd zi;n voor de marine en 212 millioen voor het leger. De Minister van financiën heeft aan 't Lagerhuis verzekerd, dat de Japansche regeering de noodige I voorbereidingen heeft getroffen tot het verhoogen van het goud-embargo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 8