Dat's KWATCA m VOLLE MELK KEEPEN G. F, H. PASTOOR - HAARLEM. Zweedsche Epistels. 2: A ND VOORT. HAARLEMMERMEER. Siechts een merk kan a an de spits staan VIJFHUIZEN. HALFWEG. VELSEN. HILLEGOM. BEVERWIJK. HAARLEM. Uitvaart en begrafenis van wijlen den heer A, S. Rijnierse. GEMEENTERAAD. SANTPOORT. HEEMSKERK. Het eisen gebouw van BioemboIIencuftuur. Wederom een inbraak in het Paviljoen aan den Zeeweg. Dioc. Haarl. Voetbalbond. Berichten uit onze vorige oplage Het vliegongeluk ie den Helder. Dr. Marx nog niet geslaagd. In afwachting der verklaringen van Briand. Montenegro zal zich niet afscheiden. P. K. Ziekcn-Comité. Ijc- van „Z groote zaal' amerlust" was weer geheel gevuld yisteiu .-ond werdin een der zalen van het met een belangstellend publiek op den g uw een vergadering gehouden fee la vond, dien dit comité Woensdag gaf, a e „i ach te zoosls we dat reeds op f 'V-l avonden als deze gewend zijn, de echte üe voör.21tter' de keer N. J. Out, zette in DE HANZE. Gis:er„ rond werd ..-gebouw een de Hanze, welke uitstekend bezocht gezellige stemming. Voor dezen avond v.as er een uitgebreid programma samenga- stelJ. Bi, afwezigheid van Dr. Willems en ziekte van Pastoor Bohl. werd de avond geopend door den heer Geers. Van het zakehjke deel verteilen we, dat er in de kleine zaal een verkoop werd gehouden van de geschenken en dat daar ook was de grabbelton, het draaibord en wat meer kan dienen om op zoon avond voor het goede doel de dubbeltjes te doen verhuizen naar de geldla waaruit het comitéfonds nieuwe krachten krijgt. Op het tooneel werden de meer kostbare voorwerpen door middel van het rad van avontuur aan den man gebracht. Er was een rijke verzameling van keurige hand werken, Enkele stukken verdienden den naam van kunstwerk ten volle. Dan waren er tal van andere geschenken. Het geheel was een feewi dat het R. K. Zieken en openingswoord uiteen, dat door een samenloop van omstandigheden deze ver gadering moest vallen op den laatsten dag van het Triduum, hetwelk voor de Roomsche middenstanders is gehouden en dat zoo heerlijk geslaagd is. De Geestelijk adviseur, de WelEerw. heer kapelaan van Bemmelen, hield hierna een cotte toespraak, waarin Z.Eerw. constateerde, dat het Triduum als welgeslaagd :nag worden aangemerkt. Het was een schittering van Roornsch leven in den Roomschen midden stand. Helaas waren er enkele donkere viekjes de deelneming had nog grooter kunnen zijn, doch deze vlekjes moeten aan sporen tot een nog intensiever arbeid aan den opbloei van het middenstandsleven. De Eerw. spr. wees dan op de verplichting van de Roomsche middenstanders, om tot hun eigen organisatie toe te treden/ ZEerw. hoopte, dat dit Triduum, ook bij de leden de overtuiging gevestigd heeft, dat zij niet alleen in naam doch ook in daad lid van hun Room Ccmite aller belangstel!;. en medewerking sche organisatie moeten zijn. De dagen van I Triduum zijn voorbij, de indrukken ver- De heer Peel, humorist, zorgde voor de j vagen, naar Z.Eerw. gal zorgen, dat de liefde, vrooli;ke afwisselingen. Zi-n beschaafde welke deze dagen is opgewekt voor de katho- en luimige voordrachten verwierven een applaus dat wel toonde, hoe de nummers het publiek amuseerden. Een leuke Jazz-Band bracht verdere afwisseling. Een tooneelstukje ..Geheime Opdracht' gespeeld door dc leden van de R. K. Tooneelclub ..Vriendenkring" toonde weer eens, over welke goede krachten deze tooneelvcreeniging beschikt. De heer Kaptein bracht een woord van dank aan het ccmité, wiens werken hij van nabij had gadegeslagen en had leeren waardeeren. Hij bracht dank voor wat licke zaak in de Hanze, nimmer sterft dat zij niet in naam blijft bestaan maar ook in daden. En dar twijfelde ZEerw, er niet aan of we gaan hier in den middenstand een godsdienstig hoogstaand leven tegemoet. Een luid applaus volgde op deze toespraak. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer Christjansen, die een rede zou houden over het cadeau-stelsel en de bestrijding daarvan. In zijn inleiding merkte de heer Jansen op, 4at het niet gemakkelijk zou zijn om den juisten toon te vatten voor de behandeling reeds lot siar.d gebracht was en hooote,van het zakelijk onderwerp, na de dagen dat door aller medewerking op den inge slagen weg zou kunnen worden voortge- gaan. Onder de aanwezigen bemerkten we o.m. burgemeester Van Alphen, wethouder Slé- gers en den heer Jellema, gemeentesecre taris. van geestelijke afzondering, welke de leden achter zich hebben. Tot zijn onderwerp komende zeide spr. dat het cadeaustelsel in den laatsten tijd in het middelpunt van de publieke belang stelling is komen te staan. Nog niet zoo heel lang geleden was dit stelsel min of meer tX i; behoeven er niet aan te twijfelen, monopolie van de vrije markt, waar d - - koopheoen de menschen tot zich trokken door een cadeautje bij het gekochte artikel aan te bieden, al was het dan ook een blik ken penhouder of potlood, dat nimmer zou leeren schrijven. Men heeft daarom gelachen. Hoe is de toestand nu plotseling geheel veranderd. Nu is het niet alleen de markt koopman de eerzame fabrikant en de bo nafide zakcnmenschen maken van de licht vaardigheid der koopers gebruik. Er wordt tegen het stelsel geschreven en gesproken, heel intellectueel Nederland trekt er een geleerd gezicht bij en intusschen zakt censumecrend Nederland. Wanneer men alles nagaat, ook wat er te koop is in het z.g cadeaustelsel, dan is tnsn geneigd te denken aan de dobbelzucht van onze, overigens zoo goede voorvaderen, de Batavieren. En het geheele cadeaustelsel is toch eigen lijk bedriegeiijk. Het is het best te verge lijken met de handelwijze van de vrouw, die een cadeautje koopt voor haar vader en daarbij verzoekt de rekening maar bij den ouden heer te laten aanbieden. Nog tot voor korten tijd achtte men het met noodig om tegen het stelsel te strijden. Het was een 'abnormaal verschijnsel, een gevolg van den oorlog en het zou bij de nor of bet zal voor de kas van het Comité een schitterenden avor.d geweest zijn. Bouw gzrage „Groot Badhuis". Bij dc aanbi-lading va" den gar,"gebouw voor de Maatschappij „Groot Badhuis", welke ga rage gebouwd zal worden aan de Zuidzijde van het Badhuisplein, die Woensdag werd gehouden, werden acht biljetten* ingeleverd n.l. C. Keur 2475e; L. ten Broeke 252C0; Ruisch !e Haarlem 26.339; Rui- gerdijk er. Bizenberger 21.369. Kouinê 24.486; Holder Haarlem 27380; J. Water 26669 en F. Koper 18.867, De Eeuwige St-lte. Voor een geheel gevulde zaal werd Dinsdagavond in hotel ,,Dc Beurs" te Hoofddorp deer den heer E. J. Weier. directeur van de Excelsior- biosccop te Rotterdam ver'co.id de film; „De Eeuwige Sii'te", die tijdens de laatste Zuidpocl-expedi' ie van Kapitein R. F. 'Scott werd or.jonomen door H. J. Pcnting, den fotograaf en filmoperateur der onder neming. Aanrijding. Dinsdag had op den Spaarn- wouderweg nabij ..Zonnehoeve" een aanrij ding plaats met den bakkersauto van den heer Bors^e, die naar Amsterdam rijdt cn paard en wagen van dén heer C, Vreug- denhil, van den Cruquiusdijk, bestuurd door J. M. De gevolgen bleven niet uit, de auto reed eerst tegen een paal van het elec- trische net, doch raakte ook tevens het achterste gedeelte van den wagen, waar door deze ook flink beschadigd werd. Ook de auto had van deze botsing veel geleden, zoodat het noodig bleek, de firma Kalmt- hout en van Niel op tc bellen, die-spoedig ter plaatse waren met hun hulpmateriaal en de beschadigde auto naar de garage sleepte van den heer B. te Vijfhuizen. Naar men zegt, moet dc oorzaak van dit ongeval te wijten zijn aan den bestuurder van paard en wagen, daar hij niét op tijd en voldoende uithaalde. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Oppassen, Terwijl de heer T. v. K. van den Vijfhuizerdijk zijn fiets stalde in een stalling le Haarlem, werd van deze gelegen heid gebruik gemaakt, om het belasting plaatje van de fiets te halen. Een brutaal stukje werk, daar het plaatje in een buisje om het stuur bevestigd was, zoodat het noodig was, dit onderdeel er eerst af le halen. Lantaarnpaal vernield. De heer P., die met zijn auto achterwaarts uit de garage- van den heer Witte reed, had het ongeluk tegen een drie-armigen lantaarnpaal te rij den, waardoor deze bij den grond afknapte. Deze bijzonder .'rferessan'e wetenschap-maliseering van de toestanden bij handel pclpxe i:!*-, is eer meesterwerk der cme- j en indUstne Wel weer uitslijten. IJdele waan Het geneest niet vanzelf. De dolle matografie. Op sciv '.erende wijze werden de epna- B(-r vertoond san de worstelmg en'den held-baitigen 'rij \an de Brilsche ontdek, kincsreiziger-, voor hel bereiken van hei uilerste einde der aarde. De beste beschrijving is niet in staa' al hét schoone. maar ook het tragische tevens, zoo oed weef te geven als deze film dit doei. De aanwezigen hebben dan ook in den M aren zin des wcords genoten van het beem tot het einde. Besmettelijke ziek e. In de afgeloopen week is alhier 1 ge -al van roodvonk voor- gei allen. Personalia. Te Amsterdam is bevor derd tot arts de heer H. D. Mannings, ge boren te Haarlemmermeer Besire'teli'ke ziekte In de week van 9 trt 16 Januari is in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgevallen. Besmettelijke ziek e. In de af ge loop an week is alhier 1 g, gevallen. .al van roodvonk vcor- Besmettelijke ziekte. In de alsieloopen we k is alhier 1 geval van roodvonk voor- gt* allen. Feestavond R. K. Volksbord. De afdïéüng Beverwijk van den Ned. R. K. Volksbond vierde gisteravond haar jaar feest. De heer Jac. v. Zutphen opent dezen avond met een kort welkomswoord, geeft zijn tevredenheid te kennen dat de zaal zoo goed gevuld is. Hij hoopt ook dat de ver gaderingen der onderafdeelingen en ook de stands erganisaties beter bezocht zullen wor den. Verder nog een krachtigen aansporing tot de leden, om toch vooral toe te treden, tot het 5 cents-fonds voor H. L. Alhoewel dit fonds zoo nuttig en noodig is, zijn hier nog heel weinig deelnemers. Dit moet beter worden, daarom zullen jonge dames worden uiteenoodigd om als zelatricen op te treden, om leden te werven en geld op te halen. Na dezen toespraak v.-erd met het feestprogram ma begonnen. De Accordeon vereeniging „IJ nuidens Roem" zorgde voor het muzi kale gedeelte. De beeren Spanjaard en Maanhout, voor het humoristische gedeelte van het programma. Het Accordeon ge- zels bap is bier niet onbekend, de aanwe zigen hebben van hun prachtig spel genoten, wat het velen applaus dan ook bewees. De humoristen zijn genoeg bekend, daar be hoeven wij niet over uit te wijden. Voor de pauze vas het den geestelijk adviseur Kap. van Bemmelen, die het woord richtte tot de aanwezigen. Het deed zijn Eerw. ge noegen zoovelen hier te zien. Jammer echter zezt spreker, dat ook de vergaderingen niet zoo bezocht worden. Voorheen telden de Volksbond 600 leden thans 200, op een feestavond is dit merkbaar, doch op de ver gaderingen is i:et treurig; te meer'daar juist dan ieders belangen kunnen besproken worden. Vooral de dames gold de aansporing, houdt u mannen niet terug van de verga dering, doch spoort ze aan er heen te gaan, ook hun belangen worden daar besproken. Als slot doet spreker een beroep op de welwillendheid der leden om het 5 cents fonds van H L. te steunen om tdch vooral hen diï het r> ;odig hebben te steunen. Schcolhaden. Ingaande deze week is aan liet badhuis van Het Witte Kruis de gelegenheid opengesteld tot het nemen van schoolbalen. De leerlingen van de 5e en 6e klasse, die daarvan gebruik wenschen te maken, moeten zich met een door de hoofden der verschillende scholen in deze gemeente en te Zwanenburg afgegeven bon aanmelden bij den badmeester. noemd. de heer Dirk Zuurbier. Daarna gaf dc Voorz. het woord aan «en heer Schaper, welke dezen avond voor de textielarbeiders zou spreken, maar door bijzondere omstan digheden kon deze avond met door gaan, zoodat hij in korte maar krachtige woorden uiteenzette, hoe wij ons als organisatie- mannen moeten gedragen. Hij schetste in korte doch krachtige woorden, dat het hier in Heemskerk treurig gesteld is met het organisatieleven, van zoo'n groote bijna Kath. gemeente, moest het aantal leden van den Volksbond veel grooter zijn. Als wij tn verschillende plaatsen de niet-Katholieke bonden eens nagaan, die gaan verbazend vooruit den laatsten tijd en dat moeten wij ooit doen. Wij moeten sterk staan tegenover anderen Kijk maar eens in Mexico, Wie dragen daar de schuld Niet de on- katholieken, maar de Katholieken zelf, zoo ook in Frankrijk, maar gelukkig is het hier nog niet zoo ver, wij staan in verschil lende plaatsen nog sterk, daarom moeten wij ook hier sterk staan. Spreker hoopte dan ook dat de Volksbond hier in Heems kerk moge groeien en bloeien. De Voorz. bracht dank aan den heer Schaper voor zijn krachtige woorden en hooptê dat zij weerklank mochten vinden. Daarna kwam aan de orde uitloting vaan del. De Voorz. deelde de verg. mede, dat dit de laatste aandeeien waren. De volgende en laatste nummers zijn 58, 123, 449, 179, 234, 439, 183, 458, 3, 505. 542, 147, 439. 134, 45, 402, 20, 34. 539, 227, 220, 378, 356. 516, 66 en 530. Daar de rondvraag nie,.s opleverde sloot de Voorzitter onder dank en op de gewone wijza deze vergadering. Onder zeer groote belangs'elling had gisterenmorgen t® Ovcrveen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stof felijk overschot van wijlen den heer A, tS, Rijnierse, in leven een bekend bloembol lenhandelaar en lid van de firma1- Gebr. Rijnierse aan de Marcelisvaart te Overveen. Hel kerkgebouw was geheel met paro chianen, belangstellenden cn zeer vele ver tegenwoordigers van vereen! gingen gevuld. Onder hun merkten wij, behalve de fa milieleden van den overledene en het per soneel der firma Gebr. Rijnierse op: den heer J. N. Hendrix, lid van Gedep, Staten van Noord-Holland; den heer E W. A. van Nederhassclt, wethouder van Blosmendaal en de raadsleden, de heeren dr. J. Tb- Bcvrnwater en P. Verdegaal; verder depu taties van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, van den. Bond van Bloembcllenhandekiren, van het Scheidsge- NIEUWE GRACHT 57 - TELEFOON 12066 AFFECTEN - PROLONGATIES - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELID - ASSURANTIËN jacht is in deze dagen eerst recht begonnen en wordt steeds erger. Psychologisch is dit zeer £oed te verklaren. Immers, het wordt eert opbieden tegen eikaar. 't Begon met een balonnetje 't werden meer en grootere balonnetjes en eejimaal zoover op 't hellend vlak groeiden de „cadeaux" aan, totdat het stelsel alle perken van toelaatbaarheid te buiten gaaf. Het werden theeserviezen, eetserviezen, keukeninrichtingen, ameu blementen. Een opschroeverij tegen elkaar. En 't loopt de spuigaten uit, nu zelfs de overheid, die toch eigenlijk het voorbeeld diende te geven van een goede handels politiek, medegesleurd wordt, 't Gemeente- electricireitsbedrijf te A.dam geeft op de stofzuigers een strijkbout cadeau. In Arn hem krijgt de zooveelste kooper van een artikel van 't gasbedrijf een „gaskacheltje" of i.d. „cadeau". Neen, niet cadeau want de ff voorgaande koopers hebben het „cadeau", hetwelk de 109ste kooper ontvangt, reeds betaald en zij konden het misschien minder goed missen, dan de gelukkige. Zoo ver en zoo onlogisch heeft 't stelsel zich uitgeleefd. Voor geen er.kele categorie, welke er bij hetrokken is, de.ugt dit stelsel. Wanneer het verdwijnt en het ware te wenschen van heel spoedig dan zou wei iswaar 't sociale vraagstuk niet opgelost zijn. Maar toch. is het een ziekelijkheid, dat dc fabrikant driekwart van zijn tijd, van ziin initiatief, van zijn geld misschien, moet uitbuiten in een richting waarvan hij geen I verstand heeft. Het is een bewijs van de hulpeloosheid om de artikelen op een nor male manier aan de markt te brengen. Het comité van actie tegen 't stelsel ontving di rect bijdragen van fabrikanten, die zelf het cadeaustelsel hadden omdat anderen het ook voeren. Zij zouden het echter liever i vandaag dan morgen willen missen. Het stelsel schept wanverhoudingen tus- schen den winkelier onderling en tusschen den winkelier en den concurent. Bovendien slaan de middenstanders elkaar kapot. De heer Jansen toonde dit met een helder betoog aan en wees er tenslotte op, dat hét tenslotte tegenover den consument niet eerlijk is, om bij de teruggaande inkomens van dezen tijd de menschen te brengen tot het koopen van artikelen, welke zij zich in normale omstandigheden nimmer zouden hebben aangeschaft. De consumenten moe ten daarbij hun „cadeaux" dubbel en dwars betalen. Er dient zoo spoedig mogelijk met het stelsel te worden gebroken. Negentig van de honderd willen direct, maar zij kunnen I niet om de 10 anderen. Er zijn twee wegen. De wettelijke en die van het particulier initiatief. Deze laatste dient het eerst be wandeld en in hef uiterste geval de wette lijke weg. Spr. spoorde dan aan om mede te werken. Er is hier voor de middenstanders positief werk te doen. Laten zij zich krachtig or- ganiseeren. Met een voortreffelijk pleidooi in deze richting besloot de heer Jansen zijn rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een zeer dankbaar gebruik gemaakt, waarna deze uitstekend geslaagde vergade ring werd gesloten. Tengevolge van een misverstand is in ons Raadsverslag van gisteren een gedeelte der discussie op een verkeerde plaats terechtge komen. Onder het hoofdje „Avondvergadering" behoort, achter den zin „De voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit gaarne in overweging zullen nemen." te volgen het gedeelte, gisteren geplaatst in de vijfde kolom en beginnende met den Kaar en zullen orden uitgegeven ter teeke-zin „Bij het hoofdstuk belastingen stellen ning en geeft dan meteen uw offertje, niet B en W. voor"enz. alleen nu maar gerc rid. i De lezers zullen dan vanzelf het verband Na de pauze werd het programma verder terug vinden tusschen het gedeelte, waarin afgewerkt en het duurde nog" geruimen tijd sprake ,s van het voorstel inzake de subsidie 4 i van den Bond van Mobilisatie-Invaliden in voordat de voorzitter, met een woord van dc vijfde kolom> onderaaa e„ het advies van dan; e... arm vee /..aden mee gewerktden voorzitter in de 4e alinea onder het hoofd tot welslagen van a feestavond deu j „Avondvergadering." avond kon sluiten. Jubileum A. de Groot. Op 1 April a.s. hoopt onze dokter, de heer A. de Groot Lz„ den dag te herdenken, waarop hij zich vóór 25 jaar te dezer plaatse vestigde. Dezen dag wenschen zijn talrijke patieii- ten niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Te dien einde werd gisteravond een vergadering belegd, welke buitengewoon druk bezocht was. Op deze bijeenkomst werd een comité van 5 personen gekozen, dat de plannen zal voorbereiden. Dit comité Écstaat uit de heeren. L. H. Rings, J. E. Sluyters, W. y. Leeuwen, J. Kleyn en B. de Boer. Concert. Het fanfarecorps „Wilhclnyin 1 geeft hedenavond, 8 uur, in café „Zoroer- lust1' zijn eerste concert, ender directorium van den heer C. J. Hagemeijer. Ter afwisseling zal d'oor eenige dames en heeren worden opgeveerd het toongcl- slukjc ,.De militaire Willemsorde". Bevolking. Loop der bevolking, ge durende het jaar 1926. Aantal inwoners op I Januari 1927 4179, geboorten 137, over leden 44. huwelijken 30. Ingekomen per sonen Aantal vrouwen 139. mannen 98 Totaal 237. Vertrokken Aantal vrouwen 163, mannen 131. Totaal 294. Totale ver meerdering 36- zoodat op I Januari 1927 het aantal inwoners 4215 'bedraagt. Hoogoven. Den heer P de Zeeuw, werk zaam aan het Hoogovcnbedrijf te Velsen, is in her ruim van een schip gevallen, zoodat hij met een ziekenauto naar zijn woning al hier vervoerd moest worden. Hij heeft ont- velkngen opgeloopen aan zijn hoofd en rug, zoodat hij met een weekje rust misschien weder aan zijn werk kan. R. K. Volksbond. Gisteravond ver gaderde bovengenoemde ver. in de K. S A. alhier. De Voorz., de heer M. R. de Bruijn, open de deze eerste vergadering van dit jaar, heette allen welkom in het bijzonder onze G. A. den WelEerw. heer Roeivmk. Hij sprak den wensch uit dat dir jaar gunstiger resul taten mogen opbrengen clan 1926. Het iaar 1926 is toch vooral voor den Volksbond een jaar geweest van achteruitgang. Nier alleen op de kas maar in het bizonder de vermin dering van het ledenaantal. Het vorig jaar telde de ver. 75 leden en nu helaas maar 58. Dat kan zoo niet langer, zoodat wij dan ook veel voor deze vereeniging moeten doen, door propaganda te maken, om lief aantal te verdubbelen. Daarna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna jaarverslag van den Secr. den heer W. van Tunen, welke na voorlezing door de, vergadering met een applaus werd begroeD De Voorz. bracht daarna dan voor zijn schit terend jaarverslag. Daarna jaarverslag Pen ningmeester welke met een nadeelig saldo sloot van f 3.Jaarverslag onderafdeeling, Bouwv.arb. welke met een voordeelig saldo sloor van f 186.22 Punt 5 der agenda Begrooting 1927, welke met. een ontvangst en uitgaaf sloot van f 379.76. De begroting werd in zijn ge- heei goedgekeurd, behalve de post van f 75.-voor St. Nicolaasfeest of Tridium met feestvergadering, wat op een volgende vergadering ter tafel zal komen. Punt 6 der agenda: Bestuursverkiezing. Aftredende waren de Voorz. M. R. de Bruijn, B. Been tjes Penningm. en M. Kunnen, 2de Secr. De Voorz. stelde zich als voorzitter niet meer herkiesbaar, wel wilde hij in het bestuur zitting nemen. Op een vraag van den heer Pekel waaiom de Voorz. bedankte, gaf hij als reden op, dat hij veel te ver weg woonde, en dat toch een Voorz. steeds voeling moet houden met den Secretaris, zoodat het beter is een anderen voorz. te kiezen. Tot stemming overgegaan werden de aftredenden allen weder herkozen. Daarna stemming voor een Voorzitter. De heer H. van der Zon, behaalde de meeste stemmen, maar door de vele functie de meeste stemmen, maar door de vele func ties van van der Zon, moest hij tot zijn spijt voor het Voorzitterschap bedanken. Tot slot van het liedje was, dat ook dit punt aange houden zal worden tot de volgende verga dering. Punt 7 Voorstel van het bestuur tot het aanstellen van een vas'te bode voor het op- haka van co.ntribu.tie. Tot bode werd be recht voor den Blocmbollenhandel en van de afdeeling Overveen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, van welke ver egenwocriigers wij noemen: de heeren F.. II. Krclage, II. J. Voors, Mr Bakhuizen van den Brink, mr. dr. W. P. Vis, W. Warnaar, Jhr. F. Ted'ng van Berk hout Sr., Mr. Merens; verder nog de no tarissen J. II. Wildervanck de Blecourt en J- van Munster van Heuven en tol van t'oembollenhaiidelaren uit Noord- en Zuid- I'olland. J)e 'plechtige requiem Werd opgedragen door dqn zeereerw. heer pastoor G. van Niekerk, geassisteerd als diaken door den zeereerw. heer pas'oor H. W. van Beek uit Amsterdam, als subdiaken door den zeereerw. pater F. L. Ph Esser O. E. S, A conrector van het R.-K. Lyceum, terwijl als ceremoniarius fungeerde de wcleetw, heer Kapelaan G. J. W. van Dijk. Het zangkoor voerde onder bekwame, leiding van den heer Olivier Koop op ver dienstelijke wijze de drie-stemmige MiSsa da Requiem van Percri uit, Na de H. Mis werd de absoute verricht door pastoor van Niekerk, waarna dc be grafenis plaats had cp het R.-K. Kerkhof. Een groot aantal kransen van de vsr- rehill-nde vereenigingen werd door leden van het personeel der firma Gebr. Rijnierse achter de lijkbaar aangedragen. Het zang koor zeng de gebruikelijke kerkelijke ge zangen. Nadat vcor dc zielsrust van den overledene een gebed gestort .was, dankte dc broer van den overledene, de heer S. P. Rijnierse, voor de bc'angstelling bij het overlijden en voor de laats'e eer thans aan de nagedachtenis van zijn broer gebracht. leden der aldeelin^en en van dc veree- niging Bloembollencultuur zijn uitgenoo- clitfd, Zaterdag 22 Januari, des middags 2 Uur, bet terrein en dc Jcbouwen aan de Leidschevaart, waar het Hootdbe&tuur het eigen gebouw wil vestigen, le bezichtigen. Voor den zooveelsten keer werd door orgenoodc gasten een bezoek gebracht aan het Paviljoen aan den Zeeweg, nabij het Bloemezdaalsche sirand, eigenaar de heer Dijkstra. Dit café wordt na afloop van het seizoen gesloten en een groot gedeelte van den inventaris blijft daarin bewaard- Door verbreking van een raam zijn de gas ten binnengekomen. Ontvreemd werden vier witte kielen, een broodtrommel, 100 Aluminium lepeltjes en verschillend glas werk. Een onderzoek wordt door de po litie ingesteld. UITSLAGEN 16 JANUARI. 1e klasse A Amsterdam: RKAV 2--PVCB 2—0 Ouderkerk: NEA 1—Zwaluwen 2 5—2 Amsterdam: VIC 1—GVO 1 41 B Haarlem: RKVZ 1—Geel Wit 1 .4—1 Santpoort: Santp, 1Beverwijk 2 20 2ö klasse A Noord-Scharwoude: Voorw. 1 VVZ 2 2—0 Beverwijk: DEM 1ARC 1 80 3e klasse. A Hoorn: Forward 2—GVO 2 3—0 D Bennebroek: BSM 1—Geel Wit 2 9—2 F Den Haag: L, en S, 2Westlandia 1 02 G Sassenheim: Teylingen 2AVV 1 60 II Rotterdam: Spartaan 2GWG 2 2—0 4e klasse B Amsterdam: St. Louis 2DOSS 3 29 D Purmerend: Purmerend 2 Amsteldijk 2 5—1 E Heemstede:!,H3C 3—RKVZ 2 2—0 F Haarlem: Victrix 2Onze Gezellen 2 25 G Lisse: Lisse 3Leiden 3 61 H Den Haag: VAC 2—AVV 2 7—2 K Rotterdam: Activitas 1Duiven 4 35 1 Rotterdam: Spartaan 3Ignatio 2 92 De aankomst on Göteborg. Van een charmante gastheer. En een charman te gastvrouw. We stonden stil. Als het maar tijd werd. We waren al 36 uur tusschen de wielen ge wiegd, in slaap- en gewone wagens, over pon ten en veeren, en men snakte naar het einde en naar rust. Want men zegge niet minachtend in een trein zit je toch. Parbleu Óaar wordt iedereen op den duur dood-, doodmoe van. Dat was dus Göteborg. Nu, Göteborg mag er wezen. Laat het stationnetje wat houterig zij*n, daarachter ligt een stad met een beman ning van 250.000 koppen, een stad, die breed uit gebouwd is met breede rechte straten, met groote huizen en groote winkels. Er wa ren hier al dadelijk zoovele dingen die deden denken aan plaatsen in de United States. Bij voorbeeld de flikkerlichten op de wegkrui- singen als waarschuwingsseinen voor auto mobilisten, de acht-etages hooge apartment- houses, de Kerstboom op het kerkplein, de kettingen om de wielen der wagens. En toch ook Göteberg was niet het eind doel van de reis. Dat was Varmland, de oud ste provincie van Zweden, die zich uitstrekt langs de Nocrsche grens. Daar, waar gewin- tersport wordt, geskid, gesleed, daarheen ging de tocht, En dies namen we na een zalige nachtrust in Hotel Eggers den volgenden morgen een treintje Noordwaarts, allereerst naar Trolhattan. Ik kende Trolhattan uit aardrijkskunde- boekjes. Een goede leeraar had mij trachten in te pompen, dat er watervallen waren. Wel nu, watervallen zijn erEn sluizen 1 Midden in de stroomversnellingen heeft men sluizen gebouwd en deze hebben een diepte van 20 Meter. En machtig mooi was dat schouwspel de ijskegels aan den kant van de sluismuren en het water rnet donderend geraas naar binnen stroomend. Dat was in hooge mate impo neerend. Nu over het stadje, 't Ding telt 20.000 in woners. Maar niettemin is daar een hotel, dat de stoutste verwachtingen overtreft. Begint u zich even in te denken een plaatsje in Neder land van twintig duizend zielen. Laat het zijn zooiets als Enkhuizen, Zutphen, Meppel, Cu- i lemborg. Welnu, Trolhattan bezat een eerste klas hotel, dat voor geen hotel van den Haag j behoeft onder te doen wat uitvoering en keu- j ken betreft. Daar waren schitterend bekleeae dans- en vergaderzalen, eetzalen. Daar speelde in het Restaurant eiken dag, middag en avond, een Itaüaansch strijkje Altijd een portier aan het station om te zorgen vopr dc i bagage. Directeur John Land was hier onze char- mante gastheer. Die kerels weten waarlijk j gasten te ontvangen. We waren met een trio j Nederlandsche journalisten en we werden keurig afgehaald aan het station, en na aan- I komst in het hotel werd een diner gereser- j veerd waarbij letterlijk niets was ontzien om j een goeden indruk te scheppen. Ge kent die Zweedsche diners, 't Begint gemeenlijk met de wereldberoemde Smörgas. een verbeterde editie van onze ETors d' oeuvre. Tegelijkertijd wordt hierbij 'n Snaps gedron ken, welke in een enkele teug dient te worden leeggedronken wil men aan de vormen be- j antwoorden. Wijn en champagne staan niet geregeld pp het menu, wel Madeira of iets van den aard, terwijl er tot besluit steeds een glas Swedenpunch genuttigd wordt. Dat is de j „Specialité du Pays". Het wordt gedronken t als slappe thee. 's Avonds zijn we verder.gereisd. Nu ik het over reizen heb het spoorwegverkeer in dit land is in orde. Treinen gaan stipt op tijd. De wagens zien er goed verzorgd uit, evenals trouwens de beambten. Ze konden stuk voor stuk doorgaan voor Zweedsche militairen. En men is daarbij de hoffelijkheid zelve, al valt het absoluut gebrek aan kennis van een der moderne talen wel erg op. 't Was eenvou dig een tref als er eens een conducteur een mondjevol Frar.sch, Duitsc'n of Engelscb sprak. Door het besneeuwde landschap spoedde heel laat in den avond onze trein zich voort in de richting Karlstad. We moesten over stappen bij Kil, weik plaatsje zijn naam eer aandeed. In Karlstad namen we onzen intrek in het Grand Hotel. Vandaar uit zou den vol- genclen morgen de eerste auto-tocht beginnen. Karlstad is een hyper-gezellig provincie- plaatsje, 't Is niet groot, maar niettemin het centrum van Varmland. Op een aardig dorps- pleintje staat daar een stevige politie-agent. Over het algemeen is dat niets bijzonders meer dorpjes hebben stevige politie-agenten. Maar deze meneer Lind is niemand anders dan de wereldrecordhouder hamerwerpen, en als zoodanig een beroemd athleet. In ieder geval kneep hij mijn rechterhand zoowat fijn bij de kennismaking, zoodat ik hem eiken vol genden keer wat ontweek. Ik moet nog langer mee. Er zou een autorit ondernomen worden naar een ski-fabriek. Dat leek heel wat maar het werd niets. De ski-fabriek bestond uit een klein schuurtje en de Directeur gaf in een blauwe kiel uitleg in het Zweedsch wat geen onzer verstond. De sherry was goed. Wat de fabricage van de ski's betreft, h?t ging l. ier al in elke meubelfabriek. Eerst werd het hout gedroogd, daarna in een vorm geperst, was bijgeschaafd, en geolied. Een verdienste was, dat ons een paar van die dingen werden ge offreerd, zoodat de Nederlandsche pers over een dag of wat de hooglanden van Zweden gaat onveilig maken met deze horizontale stelten. Als dat maar goed afloopt Dit was Gösta Berüng's land. Flier werd ons getoond 'de kroeg te Ekeby, het hoofd kwartier van de Kavaliers, welbekend uit Selma Lagerlöfs sage. Of eigenlijk is het geen sage Gösta Berling was een bestaande per soonlij kheid. Daar stond ookhet huis, waar Selma Lagerlöf tijdelijk woonde voor het ver werken van haar boek. Daar waren zooveel plekjes met een historie. In den avond naar stad. Was in Trolhattan een charmante gastheer, thans waren we aan de zorgen toevertrouwd van Miss Oden, „the most perfect hostess I have ever met". In vloeiend Engelsch ontving zij ons en vertelde zij van de stad, die haar dierbaar was. Hier sprak, een vrouw een zeer jonge vrouw, op wie/r)'*temin de groote verantwoordelijkheid rust v het drijven van een groot hotel. En met stijgende bewondering heb ik uren lang gadegeslagen hoe deze vrouw van de wereld, wie St. Moritz en Menton en Brighton toch duizend maal meer moest aanlokken, met een enkele oogwenk of vingerwijzing den gang van zaken regelde. En dat deed zonder dat ze op eenigerlei wijze daartoe gedrongen was. Ook op het daarna volgend bal waren wij genoodigd als gast van Miss Oden en ik gun de den lezer gaarne eens een kijkje achter d$ coulissen. Hoe in dat provincie-stadje een elite was vergaard, hoeveel heeren in rok daar w'aren, hoeveel dames in de meest schitteren de toiletten. Men waande zich waarlijk in Parijs. Dat is het „savoir vivre" der Zweden. Een „band" van twintig man speelde de laat ste Yankee-moppen, dingen die ik in Neder- and nog niet hooren mocht, wel in New York - Zou eeh plaats als Karlstad gaan boven onze steden Wezen ook de titels der films (The Big Parade, Silence, Ben-Hur) niet overdui delijk uit dat wat vermaak betreft onoogelijke stadjes als dit toch zeker een heel stuk verder zijn, dan tallooze plaatsen in ons eigen land Een oord als Karlstad of Trolhattan lijkt voor ons Nederlanders zoo'n beetje een uit hoek der wereld. Maar van deze Zweedsche plaatsen gaat een bekoring uit, die ik er nooit aan had toegedacht. En ik weet maar al te goed, dat dit niet mijn laatste bezoek is aan Varmland. Het is er te mooi voor. Over de wintersport en wat daaraan vast zit in een volgend artikel. H. ROOZEN. 443e STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 19 januari. 5e Klasse 3e Lijst Hooge prijzen: 18579 ƒ10.000. 8108 16894 17"0 1000. 10034 10683 10926 19796 400. 18136 200. 5254 5683 8292 10306 17924 18886. J98i3tf 100. i Prijzen van 70: 216 274 587 654 723 832 913 1006 1052 1200 1260 1393 1746 1853 2043 2224 2300 2376 2468 2471 2690 2922 2942 3107 3151 3174 3221 3460 3507 3763 4077 -4148 4234 4593 4779, 4803 5226 5305 5404 5451 5493 5722 6290 6313 6529 6591 6595 6610 6726! 6973 6983 706.1 7280 7374 7.385 7500 7664 7776 8100 8336 8363 8625 8921 8951 8971 8974 91^0 9169 9780- 9554 9634 9692 9846 9952 10242 10451 10534; 11262 11285 11345 11401 11524 11552 11675 11714 11795 11907 12243 12316 12391 12480 12621 12635 12801 12966 13350 13612 1364* 13730 13844 14079 14135 14160 J4224 14330 14445 14487 14741 14775 14887 14900 .15055 15101 15119 15158 15169 15261 15274 1540.5 .15504 1.5509 15610 15707 15812 15829 16143 16496 16782 17195 17216 17331 17351 17413 17486 17497 17535 17557 17960 18100 18101 18387 18447 18476 18544 18582 18636 18765 18845 18922 18954 19002 19078 19498 19520 19747 19954 20018 20222 20326 20362 20521, 20573 194 605 1071 1316 1568 1813 2156 2422 2807 2984 3379 3727 4044 4189 4556 4771 5104 5477 5791 6017 6327 6636 6828 7063 7314 7538 7730 7924 8171 8484 8803 8901 9309 9535 9778 9939 10166 10605 10799 10993 1.1181 11451 11710 11949 12296 12567 12963 13354 13551 13783 14090 14258 14370 14593 14925 15088 15306 15411 15722 16064 16479 16775 17080 17350 17605 17881 18017 18378 18913 19396 19614 19848 20112 20666 '20920 5e 198 754 1088 1324 1624 1916 2205 2454 2830 3035 3382 3762 4063 4248 4560 4860 5129 5552 5858 6033 6335 6644 6834 7151 7316 7541 7743 7961 8177 8515 8811 8981 9319 9582 9780 9968 10196 10612 10841 11061 11209 11468 11731 11980 12376 12673 13065 13357 13557 13799 14096 14269 14419 14628 149.37 15190 15334 15495 15781 16058 16518 16873 17(183 17354 17633 17916 18051 18496 19009 19400 19624 19885 20234 20744 20978 Klasse NIETEN: 269 346 365 922 1147 1487 1770 19S9 2280 2725 2929 3173 3517 3849 413.3 4329 4643 4996 5191 5603 5937 6276 6563 6700 6942 7240 7424 7641 7837 8009 8368 8673 8847 9093 9423 9681 9877 m.z. 18562; 907 921 1115 1142 1402 1442 1644 1689 1933 1944 2209 2222 2516 2537 2882 2918 3056 3120 3-164 3514 3S03 3843 4075 4097 4249 4308 4610 4626 4916 4991 5146 5166 5561 5583 5881 5922 6106* 6275 6534 6539 6649 6654 6913 6914 7171 7227 7318 7332 7591 7624 7783 7787 7964 7989 8272 8335 8649 8656 8821 8842 9049 9071 9325 9341 9639 9677 9794 9850 10028 10036 10050 10301 10328 10336 10680 10771 10777 10860 10920 10930 11152 11157 11159 11220 11273 11291 11488 11504 11531 11774 11815 11892 11996 12015 12035 12412 12432 12457 12702 12761 12809 13074 13098 13227 13394 13460 13476 13559 13617 13637 13800 13863 13909 14137 14217 14234 14282 14302 14320 14422 14328 14512 14660 14703 14717 15013 15020 15066 15208 15215 15231 15339 15342 15349 15602 15625 15654 15942 15970 15982 16113 16220 16260 16581 16594 16715 16905 16944 170?5 17130 17279 17321 17400 17417 17469 17664 17679 17728 17973 17981 17983 18155 18191 18278 18609 18731 18738 19045 19058 19173 19480 19487 19507 10688 19696 19697 19082 20035 20086 20359 20515 20603 20782 20787 20835 20991 20997 2c Lijst: 4802 m.z. 17041 m.z. 7041. 494 958 1166 1533 1794 2084 2345 2735 2031 3273 3550 3912 41 f.6 4428 4676 4998 5358 5687 5973 6292 6590 67c? 6997 7249 7452 7654 7861 8041 8431 8732 8875 8172 9487 9739 9897 10095 1U488 10778 10938 11175 11423 11557 11905 12141 12167 12843 13241 13487 13670 13916 14235 14.356 14544 14778 15075 15276 15359 15683 16042 16298 16734 17038 17334 17490 17763 17986 182S7 18764 19354 19573 19799 20099 20628 20S51 5 IS 992> 117» 1541 1803' 2108 2363 2774 2933 3343 3555»! 39345 415» 4483 4683 500S 54751 57211 6007: 6307\ 6599» 6809 7:'"O 7307» 748» 7720 7922! 8079i 8454 8727, 887» 9f91j 95201 10131! lOólTl 10782] 10986- 1117» 11424- 11661: 11915 121511 12514! 129441 132561 13521.1 1368.5' 13970' 14239 14359! 14503j 148211] 15081 152S3 153741 156891 1605»! 16399 16773 17Ü6S' 17342 1.7502 17SOO 18011 8299! 1883» 19355 1957» I9SJ0 20104 20645 208691 4801; 18572: DEN HAAG, 19 Jan. De korporaal konstabel Lievense, die op 17 dezer met een klein vliegtuig nabij het vliegkamp De Kooi neerstortte, is in het hospitaal te Den Helder aan de gevolgen van de bekomen verwon dingen overleden. BERLIJN, 19 Jan De pogingen van Dr, Marx om tot een oplossing van de regee- ringscrisis te komen, zijn tot nu toe niet gelukt. Men wacht thans op het besluit van de Soc. Democr. Rijksdagfractie en op de- houding, welke het Centrum zal aannemen. Een groote moeilijkheid vormt het feit, dat het Centrum schijnt vast te houden aan den persoon van Dr Gessier, als rijks weerminis- ter PARIJS, 19 Jan. Er bestaat groote belangstelling voor de verklaringen die de minister van Buiten!. Zaken zal afleggen. De bladen wijzen er op, dat volgens het commu niqué van de gister gehouden zitting van den Ministerraad, namens het geheele ka binet zal spreken. BELGRADO, 19 Jan. Officieel worden de berichten, die de laatste dagen de ronde deden, omtrent de plannen tot afscheiding van Montenegro, tegengesproken. Deze be richten zullen hun oorzaak vinden in de grensincidenten, die 'de laatste dagen met rooversbenden aan de \lbanische grens heb ben plaats gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2