Bw Uit de Vaderiandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De liefhebberij om te verhuizen. Werkverschaffing in de 1 Diamant-industrie Pierre Monteux. Diefstal van een kistje met geld. SOCIAAL LEVEN. Kindertoeslag in het Bloembollenbedrijf GEMENGD NIEUWS. De roofmoord op het Bezuidenhout. Het drama te Zundert. De berooving van 12.000 te Rotterdam. Onder een steenmassa bedolven. Van venduhuis tot hotel. Onopgehelderde inbraken. Woningtoestand te Rotterdam. Fraude in de boeken. Hollende paarden tegen een auto. Afbrokkeling van de reede van Ameland. De strijd tusschen Kerk ei Staat in Mexico. Briand over de Buitenlandsche politiek. Het verdrag van Frankrijk met Roemenië. De Geeselaars van Bombon. De bevaarbaarheid der Schelde in de Belgische Kamer. Arrestatie van communistische leiders te Wilna. De draadlooze bij de Amerikaansche politie. Moeilijkheden in Engelsche spinnerijen. De Belgische concessie. KERK EN SCHOOL. In plaats van bloemen. MARKTNIEUWS. Jn m |H| In den loop vaji 1926 zijn. door het Be volkingsregister ongeveer 147.000 verhuizin gen geboekt. De aantallen aangiften van vestiging in en vertrek uii de gemeente wo gen tegen elkaar op en beliepen samen rond 47.500, maar nagenoeg 99,500 malen werd woningwisseling binnen de gemeente aangegeven! Wat dit laatste cijfer betee- kent', blijkt bij vergelijking met de laatste jaren. Immers in 1921 was dit aantal z.g. fcinnenverhuizingen nog slechts 51.450. Met het toenemen van den woningvoorraad etijgt dit cijfer belangrijk en is voor 1922 e. v. 67.750, 75.100, 19,730, om in 1925 op 86.000 te springen. In 1926 werden dus nog 13.500 binnenverhuizingen méér behandeld. Men denke ech'.er niet, dat al deze adres veranderingen bnnen den door de Alg. Po litieverordening gestelden termijn van acht dagen aangegeven zijn geworden. Verre van daar. Waar het Bevolkinsregister voor vele diensten van Rijk en gemeente en ook voor vele particulieren een vraagbaak is, dient aan dc regelmatige bijhcud'ng de hand gehouden te worden en het is dan ook dikwijls noodig, de nalatigen aan h»n verplichtingen te herinneren. Waar zachte middelen niet baten, wordt strenger opgetreden en proces-verbaal op gemaakt. Dank zij de medewerking van den kantonrechter komt er een:ge verbetering en misschien wordt langs dezen weg zelfs 'wel bereikt, dat er bijna geen nalatigen meer zijn. Merkwaardig is, dat de meeste halsstarrigen zich schuil houden voor den fiscus en dat onder hen de éénloopende personen de grootste groep vormen. In den loop van 1926 heeft de kanton rechter niet minder dan 123 personen ver oordeeld en wel 104 wegens het n'et aan geven hunner verhuizing, 16 wegens het nie' inleveren hunner verhuisbiljetten bij vesti ging uit andere gemeenten of wegens het niet geven van inlich'ingen, welke gevraagd worden om de bevolkingsregisters te kun nen invullen en 3 wegens overtreding wm art. 436 III van het Wetboek van Straf recht door het opgeven van een valschen naam. De straffen, waartoe deze nalatigen veroordeeld werden, liepen uiteen tusschen geldboeten van 3 tot 50 gulden subsidiair 2 tot 10 dagen hechtenis. Een stagnatie. jNaar de Tel. verneemt, heeft "iet een o-cgenblik gedreigd, dat dc werkverschaffing van de diamantbewerkers beëindigd zou wordeq, daar in verband met verschillende opmerkingen in den Bondsraad van den A. N. D. B. en ook in den diaman handel de firma Rozelaar liever met deze werkver-: schaffing wilde ophouden. Na aandrang van verschillende kanten is de firma echter hiervan teruggekomen en zal de werkverschaffing, welke dreigde ge- likwideerd te worden, voortgezet worden. Zij heeft echter wel eenige stagnatie onder vonden, omdat verschillende goederen niet waren gekocht. Op het abonnementsconcert van a.s. Don derdag zal dc heer Monteux voor dit* seizoen afscheid nemen van de abonné's ,Van het Concertgebouw. De beer Mon eux zal in het volgend sei zoen op denzelfden voet naast den heer Mengelberg als lc;der van het Concertge bouworkest optreden. De magnetische dreg in werking. Op Zondag 9 Jan. werden ten nadeele van een familie, wenende in de Korte Lcid- schedwarsstraat een geldkistje met 803, benevens eenige gouden voorwerpen gesto len. De daders hadden zich toegang ver schaft door middel van verbreking van de deur. Er werd aangifte gedaan bij de po li ie van het bureau Leidscheplein en deze kwam tot het vermoeden, dat oen familie lid van het bestelen gezin er meer van wist. Lan het een kwam, het ander en 'ten slotte ■werd de verdenking uitgebreid tot vier jonge mannen, waarvan er drie broers wa ren. Het was opgevallen, dat eenige hier van veel geld hadden xiitgegeven en zoo werd tot de arrestatie overgegaan. Twee er van werden wegens opvoldcend bewijs en vermoedelijke onschuld op vrije voeten gesteld, doch een der broeders en een vriend werden achtergehouden. Deze zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Het geldkistje is nog niet gevonden. Dins dagavond werd in het water van de Bitder- diikkade ter hoogte -van het Kwakersplein gedregd, doch zonder resultaat. Vandaag werd de magnetische dreg in werking ge steld, Er zijn namelijk aanwijzingen, dat het kistje daar ter plaatse in het wa.er is ge worpen. Nu in het bloembollenbedrijf, overeen komstig de bepalingen van het Collectief Contract, voor het eerst een uitkeering is verstrekt aan arbeiders die meer dan twee kinderen beneden 14 jaar te verzorgen heb ben, acht ik het niet zonder belang om naar aanleiding daarvan een paar opmerkingen te maken. Over de uitkeering zelf valt niet veel te zeggen. De Commissie van Beheer, bestaande uit 6 personen, waarvan 3 leden door de werk gevers- en 3 door de arbeidersorganisaties worden benoemd, behoefde slechts het regle ment na te leven, hetwelk bepaalt, dat de uitkeering 12 per in adnmerking komend kind zal zijn; dat dit bedrag in twee ter mijnen en middels de arbeidersvakvereeni- gingen zal worden verstrekt. Thans is de eerste termijn 6 per kind uitgekeerd, of in totaal nagenoeg 5000,Het eenigslc wat daarvan te zeg. gen valt, is, dat deze uitkeering een heel gunstigen indruk heeft gemaakt, ai is het te betreuren dat verschillende gezinshoofden niet in aanmerking kwamen, omdat hun werkgever niet tot het fonds is toegetreden. Doch daarover straks nog een enkel woord. Over het beginsel van kindertoeslag is al zooveel gesproken en zooveel geschreven, dat daarover al weinig nieuws naar voren kan gebracht worden. In onze kringen is men het er vrijwel over eens, dat dc presta tie de grondslag van het loon moet blij ven, doch dat daarnaast ruimte is om een toeslagregeling in te voeren waarbij het aantal kinderen als maatstaf wordt genomen. Door een dergelijke regeling wordt het toonstelsel niet aangetast; zij wordt alleen minder stram toegepast en zal dus de uit werking billijker doen zijn vooral wanneer de regeling, zoodanig is,, dat dc arbeider niet rechtssfreeks van zijn werkgever, doch uit een fonds, althans afgescheiden van het ge wone loon wordt verstrekt. De organisaties van werkgevers en werk nemers in het bloembollenbedrijf hebben dat ook zoo begrepen en daarom den m.i. eenig juisten weg gekozen, n.l, die van fonds vorming. Aangesloten werkgevers betalen twee cents voor elke Rijnlandsche roede, welke zij met bloembollen of aanverwante cul tures beteelen. Deze gelden worden gestort in het fonds dat dan op gezette tijdien den toeslag uitkeert. De eerste uitkeering heeft bewezen dat daaraan geen groote moeilijkheden verbon den zijn. Wel zal de eene werkgever soms iets bijdragen voor de gezinnen van arbei ders bij een andere firma werkzaam, maar op den duur wisselt dat wel zoodanig, dat hierin geen bezwaar kan worden gezien. De opmerking die ik meende te mogen maken is dan ook van geheel anderen aard en wel over de nog niet voldoende deel neming door de werkgevers. Voor de werkgevers geldt m.i. evenzeer als voor de arbeiders de plicht om zich in hun vakvereenigingen te organiseeren. En evenmin als voor de arbeiders kan het na komen van die plicht bezwaren opleveren. Integendeel dat is zoowel voor werkgever als werknemer een groot voordeel. De ar beiders hebben dat dan ook vrijwel be grepen en zijn behoudens enkele uitzon deringen allen geqrganiseerd. Met de werkgevers staat dat wel even anders en toch zouden zij raar opzien, wanneer hun collega's die zich wel georganiseerd heb ben, er ook eens den brui aan gaven. Men moet toch de werkelijkheid willen zien. En dan kan een kind het begrijpen, dat wc in den zomer allerhande moeilijk heden zouden ondervinden, indien dc bestu ren van de organisaties niet in de Winter maanden, althans vóór 1 Maart zorgden, dat er een regeling met dc arbeiders getrof fen wordt. Die regeling zelf zal bij afwisseling dan weer bij deze, dan weer bij de andere groep in den smaak vallen; maar onbevredigde wenschen zinken gewoon in het niet wan neer we danken aan hetgeen er zou ge schieden indien we regelloos Uien zomer te gemoet moesten. Dan was er geen sprake van rustig over leg en kwamen de uitersten aan het woord met het onvei'mijdelijk gevolg, dat men dan dc vakvereeniging als een weldaad zou aanvaarden, ófwel: het zoo uiterst gevoe lige bedrijf, dat nu aan duizenden werk en brood verschaft, zou door onderlinge twisten zeer ernstig schade lijden. Ik stel dus voorop de noodzakelijkheid van vakvereeniging, óók voor de werkge vers. Maar de organisaties met hun onrnis- kenbaren breeden blik op de werkelijkheid, hebben voor de werkgevers, die de noodza kelijkheid van vakvereeniging nog niet of nog niet voldoende inzien ruimte gelaten om zich, ook zonder dat zij tot een der Pa troonsorganisaties toetreden, lid te worden van het toeslagfonds. En nu moet het mij toch van het hart, dat er onder dc werkgevers, die desondanks toch niet aan dat groot stuk sociaal werk willen meedoen, ook vele R. K. werkgevers zijn. Dat moet dunkt mij, toch op een mis verstand of op onkunde betreffende de zaak waarover het gaat, berusten. Want het wa ren vooral de R. K. en Christelijk denkende werkgevers, die er steeds en bij elke on derhandeling op hebben gewezen, dat de on- gehuwdeu een zoo onevenredig groot aan deel in elke verbetering hadden welke cr werd aangebracht. Dit is nu een bedrijfsregeling welke uit sluitend ten goede komt aan de groote ge zinnen en wanneer deze proef zou misluk ken zouden ,we wellicht voor goed er van moeien afzien om de bedrijfsregelingen zoo danig te maken, dat er ook de grootst mo gelijke welvaart voor de arbeiders verkre gen wordt. En dat kan nu eenmaal niet an ders of we moeten op eeix of andere wijze de hoofden van dc gezinnen een voorsprong geven. De bedoeling van dit opstel is dan ook geen andere dan de werkgevers, die, om welke reden dan ook, zich niet wenschen te organiseeren, op deze, ook voor hen zoo uiterst belangrijke zaak opwerkzaam te maken. Zij behoeven voor nadere inlichtin gen volstrekt niet bij de arbeidersorganisa ties terecht te komen. De Commissie van Beheer bestaat behalve uit drie arbeiders ook uit drie werkgevers, te weten; de hee- ren Tom M. H. van Wavcren te Bennebroek, J. Warnaar Jz. en Jac. Prins, beiden te Sassenheinx, Ook de arbeiders zullen goed doen hun werkgevers er toe te bewegen tot dit fonds toe te treden, ock al hebben zij er toeval lig geen persoonlijk voordeel van. Het is een zaak van groot belang en het wil mij voorkomen, dat vooral de Christe lijk denkende werkgevers en arbeiders zich voor deze zaak kunnen interesseeren, ook al zou de noodzakelijkheid van organisatie nog niet tot hen zijn doorgedrongen. A. J. L. VERGADERING TRAMPERSONEEL „ST. RAPHAEL". Men meldt ons 13 Februai-i a.s. onder voorzitterschap van den heer Geers te Breda eene verga dering zal worden gehouden voor het ge- heele Tramwegpersoneel georganiseerd in St. Raphael. Op deze vergadering zuflen besprekingen worden gehouden naar aan leiding van het Intern, Chr. Congres te Keu len onlangs gehouden, waarbij de heeren Geers H.B. Lid- en den heer Horvers, bonds- ambtenaar voor het trampersoneel waren afgevaardigd. Tevens zal door periodieke aftreding van twee Bestuursleden een ver kiezing plaats hebben. De aftredende stellen zich herkiesbaar. Gevolg der duizend gulden beloomng. De in uitzicht gestelde belooning van 1Q0O. door den minister van Justitie en de dringende oproep der politie, hebben reeds Dinsdagmorgen velen bij het commissariaat afdeeling C, belast met moordzaken, zich doen aanmelden. Verschillende aanwijzingen omtrent vermoedelijke daders en verdachten, voldoende om de gelxeele gevangenis te vullen, werden verstrekt. Of onder deze nieuwe mededeelingen gegevens van waarde voorkomen, zal ixatxiurlijk eerst moeten wor den onderzocht. De naspeuringen van dc politie strekken zich ook uit tot over de grenzen. Nog wordt vernomen, dat de begrafenis van het slachtoffer Donderdag zul plaats hebbefi op de Israëlietische Begraafplaats te Wassenaar. Het Vad. meldt nog: De hoofdcommissaris van politic werd Dinsdagmorgen verrast met een merkwaardig teeken van meeleven uit de burgerij. Hij ontving van een onbekende een bedrag van 2000. te voegen bij de 1003. door den minister van Justitie beschikbaar gesteld voor de aanwijzing,, die leidt tót aanhouding er» veroordeeling van den dader. De Haagsche Courant heeft besloten, even als de Minister van Justitie, 1000.— uit te keeren, en de premie dus te brengen op 4000.aan dengene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot de aanhouding en veroordeeling van den dader. Dc lezing van de marechaussee. Het Dbld. van N.-Br. heeft van de mare chaussee te Zundert de volgende lezing van het geval ontvangen, waarbij een slager aldaar de vorige week werd doodgeschoten: „Het vermoeden was gerezen, dat Ier plaatse de Drankwet werd overtreden, doch de wachtmeester K. oordeelde hét beter, niet binnen te treden zonder den betref- fenden schriftelijken last daartoe, daar men vermoedde, dat Van Meer anders den toe gang zou weigeren. Eenmaal in het bezit van dezen last werd tot binnengaan beslo ten; de inmiddels ter plaatse gekomen nacht waker» v. L. zou op het achtererf der woning post vatten om toe te zien dat men langs dien kant eventueel aanwezigen sterken drank niet kon verbergen.-Aldus geschiedde; door kloppen op de voordeur werd tot openen gemaand. Na herhaald geklop ver scheen eerst de eebtgenoote van Van Meer, doch deze opende de deur niet. Daarxxa verscheen Van Meer en op de daartoe door den wachtmeester gedane vordering, open de deze dc deur, na vooraf „papieren" te hebben gevraagd. Toen de marechaussee binnentraden overhandigde d.? wachtmoester den schriftelijken last tot binnentreden, Deze werd door v. d. Méér aangenomen en na vluchtig ingezien te zijn, wedefom terug gegeven. Van Meer liep naar de gang, die toegang tot liet woonvertrek geeft, plaatste zich in volle lengte hiervoor en zeide: „Verder kom je niet". De wachtmeester vorderde toegelaten te worden en toen de wachtmeester hem opzij wilde duwen, kreeg hij van Van Meer een gevoelige trap tegen het onderlichaam. Toen werden de guinmistoken getrokken en klappen uit- ged.eeld. De echtgenoote en de dienstbode van Van Meer kwamen tusschenbeiden en toen zij trachtten de vechtenden tc scheiden, kwam Van Meer in de keuken terecht en maakte zich daar meester van een slagers mes. Hiermede gewapend stormde hij de gang in en viel met het opgeheven mes op den wachtmeester aan. Onder den uit roep: „Ik steek ie kapot" greep hij den wachtmeester bij den keel. Twee gummi stokken bleken onvoldoende om den woeste ling buiten gevecht te stellen. Verschil lende malen had Van Meer al met het mes gestoken naar het hoofd en in de richting van de borst van den wachtmeestci-. Deze wist echter steeds het nx.es te ontwijken en met de gummistok op bet mes te slaan. Zijn helper werd door het waanzinnig op treden van vrouw Van Meer die hem als 't ware aan het lichaam hing, steeds weer van de vechtenden afgetrokken. 1 oen de gummistok den wachtmeester ontviel, riep deze: Schiet, want hij steekt mij dood!" De marechausee zag dit gevaar ook in, draalde geen oogenblik, doch losttc een schot op Van Meer. Of dit schot Van Meer trof is niet bekend; wel echter, dat Van Meer na dit schot nog éénmaal met het mes naar den wachmeester stak, waarop een tweede schot door den maréchaussee gelost werd. Nu liet Van Meer den wachtmeester los, maakte een bukkende beweging en trachtte nog den wachtmeester in het onderlijf te steken. De wachtmeester had nu echter kans gezien om ook zijn revolver te trekken en schoot op zijn beurt op den aanvaller. Hierop stortte v. Meer op den grond, zonder zich meer op te richten. Ter wijl de wachtmeester het roes in beslag xiam, dat aan Van Meer was onvallen, ijlde de marechaussee om geneeskundige- en geestelijke hulp, jammer genoeg te laai kwam. c Betreffende de berooving van den kan- loorlooper te Rotterdam, J. W. van V., tot een bedrag van 12.000, in verband waar mede de kantoorlooper zelf was gearres teerd. kan; nog wo-den medegedeeld, dat de politie met den Officier van Justitie een bespreking heeft gehad. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De politie, heeft nog geen termen kunnen vinden den kantoor looper in vrijheid te stellen. Op de staatsmijn „Maurits" te Lutterade heeft Dinsdagavond een doodelijk ongeval plaats gehad. Te halfzes was op de 391 M. hooge verdieping de 31-jari.ge Duitsche hou wer W. F. werkzaam met het zetten van een drietal houwen. Toen hij hiermede klaar was, heeft hij een der steunpiaren weg ge nomen, waarna de drie bouwen in elkaar stortten. Na twee uur wist men den onge lukkige te bevrijden, maar deze was reeds terstond door de vallende steenmassa ge dood, Hij was gehuwd. Langer dan 40 jaar is een gedeelte van den ou*den burcht te Leiden als venduhuis ixx gebruik geweest. Enkele dagen per week kon men dan ook het Burchtplien gevuld zien inet diverse roerende 'goederen. Vooral in den zomer, als duizenden vreemdelingen bij l#xn bezoek aan Leiden in de eerste plaats hun schreden richtten naar den histo- rischen burcht, was deze toestand velen een ergernis. Daaraan is nu een einde gekomen. De huurovereenkomst tusschen de gemeente en de Leidsche Notarissen is ontbonden en de lokaliteiten, tot nog toe tot verkoop huis ingericht, zullen herschapen worden m een hotel, waarvan de architectuur in over eenstemming zal worden gebracht met de pittoreske omgeving. Intusschen hebben de Vereenigde Notarissen de hand gelegd op een patriciërswoning, aan de Hoogewoerd, dal- den laatsten tijd was ingericht tot sociëteit en studentenhuis vap de R.K. Studentcn- vereeniging „St, Augustinus". De opgespoorde sieraden le Rotterdam. Onverzwakt zet de politie tc Rotterdam haar onderzoek in de zaak yan de gestolen sieraden, in verband waarmede een agent van politie en een ontslagen politieman wer den gearresteerd, voort. Zooals men weet herkenden eenige inwoner? van Hillegcrs- borg en Vlaardingen reeds een gedeelte van dc in beslag genomen sieraden. Er bleef evenwel nog wat over, dat de politie niet heeft kunnen indentificeeren. Men ging na. Welke belangrijke inbraken den laatsten tijd gepleegd waren, en waarin momenteel nog geen licht was verkregen. Ook dc rivierpolitie werd jn bet onderzoek betrokken, omdat bekend was, dat aan boord van in de haven liggende of gelegen hebbende schepen diefstallen met braak wa ren gepleegd. Een gouden horloge dat zich bij de in bc- 'slag genomen voorwerpen bevond, zon af komstig zijn van een inbraak aan boord van het Engelschc s.s. „Nottingham". Dit schip doet geregeld de Rotterdamsche ha ven aan en liet horloge werd daarom bij de rivierpolitie gedeponeerd, om het zoodra mogelijk aan den kapitem te kunnen toonen. Deze is echter tot heden nog niet in de Rotterdamsche haven teruggeweest. Het onderzoek der politie strekte zich ook uit tot dc gemeente Bloemcndaal. Ddar was J voor eenïgen tijd eveneens ingebroken, bij welke gelegenheid zeer waardevolle sieraden' waren gestolen. De benadeelden hebben thans een gedeelte van het in beslag ge- nomene als hun eigendom herkend. Op 1 December j.l, bedroeg te Rotterdam het aantal bij anderen inwonende gezinnen op dien datum 6858, of 74 minder dan op 1 Nov. Het aantal bewoonde niet-woningen (schuiten e.d.) nam in November toe met 6 en bedroeg aan het eind van die maand 568; wat het aantal bewoonde eigen wo ningen betreft, waren deze cijfers ondersch. 390 en 124.402. Het aantal leegstaande woningen, „dat plaatselijk bekend is", was op 1 December 2979. Het „geheele aantal" leegstaande wo ningen kan echter, volgens de opgaaf van den Woningdienst, gesteld worden op 3600 a 3700. De politie te Enschedé heeft Maandag avond te zijnen huize gearresteerd den 44- iarigen J. G., bedrijfsleider in een der textiel fabrieken, Al sinds eenige jaren had hij fraude gepleegd in de loonboeken, hetgeen thans door een toeval aan het licht was ge komen. Hierdoor waren de betrokken firma zoowel als dc arbeiders financieel sterk benadeeld. Het bedrag, dat op deze wijze fraudeleus door hem was ontvangen, be droeg vele duizenden. Het onderzoek is nog in vollen gang. Intusschen heeft G. reeds bekend. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. (Vad.) Te Montfoort raakten twee paarden, ge spannen voor een boerenwagen op hol en renden den dijk af. De paarden liepen ver der regelrecht op n auto aan, die van de richting Oudewater naderde. De autobestuur der, het gevaar ziende, zette zijn wagen onmiddellijk langs den weg en sprong uit den auto. Nauwelijks was hij cr uit of de ren nende paarden vlogen dwars door het voor ruit van den auto op de plaats waar zoo- ëven de chauffeur zat. Auto en boerenwagen werden zwaar beschadigd en de paarden werden gewond De auto werd naar de garage gesleept Door de stormen van dc laatste maanden is de reede van Hollum op Ameland zoo danig achteruit gegaan, dat de schepen el ders een veilige haven moeten gaan zoeken. De helft der eilandbewoners wan via deze reede geen handel met het vasteland meer onderhouden. Het heele Westelijke gedeelte van h^ eiland wordt vanuit Harlingen en Leeuwarden via de reede van Hollum van voedsel voorzien, wat voordeeliger is dan via Holwerd naar Nes. De afgebrokkelde reede is op het oogenblik in een zoodanigen toe stand, dat zij nauwelijks schuilplaats kan bieden aan schepen, die er bij stormweer komen binnenvallen. Onder de bewoners van Hollum circuleert een lijst, ten einde den^ minister van Waterstaat over dezen noodl toestand te kunnen adresseeren. fYersey met succes worden bekroond, aüe agenten van kleine draadlooze toestellen met één lamp zullen worden voorzien, welke hun in staat stelt in verbinding te treden met het hoofdbureau van politie. De toestellen zullen de grootte van ge wone sigarettenkokers hebben. De polit:e- agenten zullen over een straal van 6 K.M. alle seinen uit het hoofdbureau ontvangen. Dinsdag publiceerden wij een telegram, dat meldde, dat de regeering van Mexico per trein troepen had gezonden naar den staat Jalisco in verband met een uitgebro ken opstand. Uit een bericht uit New York aan de „limes" blijkt, dat het hier een godsdienstoorlog betreft, die onder leiding staat van den aartsbisschop mgr. Francesco Drozco y Jiménez. Deze geestelijke heeft onder den kreet: „Viva, Christo Rey!" den fakkel van den opstand geheven en in korten tijd zijn strijd macht van 400 tot 2000 man vergroot. Pre sident Calles rekent op den steun der boe ren van Jalisco, wien hij geweren en muni tie zou hebben gezonden om mede te helpen Jen opstand te onderdrukken. In de Kamercommissie voor buitenland- sche zaken heeft Briand een uiteenzetting gegeven van de politiek van Frankrijk te Lcearnc, Genèvc en Thoiry. Hij verzeker de, dat de regeering het geheel eens is over alle quacstics en een uitsluitend, pacifisti sche politiek zal voeren. Hij hoopt, dat de zelfde wil bij Duitschland zijn taak zal ver gemakkelijken. Hij sprak formeel tegen dat hij het be ginsel cener vervroegde ontruiming ontrui ming van het Rijnland zonder tegenpresta tie zou hebben aanvaard, en zette nader uiteen, dat Frankrijk c';o handen volkomen vrij hield. Indien Duitschland nochtans ge bruik maakt van het uit het verdrag voort vloeiende recht cn een vervroegde ontrui ming zou vragen, het aan dan ministerraad zal staan om te onderzoeken en te be slissen ef de aangeboden waarborgen ten opzichte der schadevérgoeding en veilig heid bevredigend zijn. Betreffende de ontwapening herinnerde Briand er aan, dat dje gezantenraad nieuwe Duitsche voorstellen verwachtte. Hij hoopte, dat er vóór 1 Februari overeenstemming zou worden bereikt, daar dit de datura was. waarop dc quaestic automatisch bij der 1 Volkenbcndsraad aanhangig zou worden ge maakt, indien geen regeling was getroffen. Briand wees cp de verbetering der Fransch-Itaiiaansche betrekkingen, kondig de aan, dat er binnenkort Fransch-Spaansche j onderhandelingen nopens Tanger zouden j werden geopend en deelde mede, dat Frank- rijk in China een politiek van waakzaam heid en voorzichtigheid zal voeren, ten einde de Fransche belangen in het Verre Oosten te beschermen. Bij het dien 10en Januari voor den duur van tien jaar geteekend en heden gepubli ceerd verdrag verbinden Frankrijk en Roe menië zich om tot geen enkelen aanval of oorlog hun toevlucht te nemen, behalve in een wettig geval van zelfverdediging of krachtens besluit van den Volkenbond. Dc ecrrecticneelc rechtbank heeft bij verstek de geeselaars van den pastoor van Bcrobon tot straffen van acht en zes maan den gevangenis veroordeeld. (Men herinnert zich dat een groepje fa natici, leden van O. L. Vrouwe-der-Trancn, tc Bordeaux, naar Bombon was gekomen om den pastoor, wien zij duivelsche macht toe schreven, te geeselen.) In de Kamerzitting van gisleren heeft de munster van Openbare Werken, Baels, mbcgcdeeld, dat de regeering besloten heeft een commissie in ta stellen voor het bestudeeren der middelen om de veiligheid der scheepvaart op de Schelde te waar- bergen. De Kamerleden Van Cauwelaert en Sa- myn hadden voor deze zitting interpella tes aangekondigd. Van Cauwelaert had goedgevonden zijn interpellatie te verdagen, omdat door de regeering Maandag laat nog allerlei maatregelen waren genomen cm de wrakken op de Schelde terstond 'e laten verwijderen. Samijn wi'dc van geen verdaging van zijn interpellatie weten en hield in het Ne. derlandsch een uitvoerig betoog over den onhoudbaren toestand op dc Schelde. In den laa'sten tijd deden zirh, zeide spr., ongevallen op de Schelde voor. Hij verwijt het departement van Openbare Werken een laakbare onverschilligheid in het bewaken der scheepvaart en gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, Wrakken van schepen, gezonken elf en- zeven maanden geleden, zijn nog niet weg geruimd, Samijn beschuldigde vervolgens het de. partement van O. W. meer rekening te hcuden met de belangen der verzekerings maatschappijen' dan met die der scheep- vaart. De Minister van Marine, Anseelc, ant woordde in het Nederlandsch, Hij gaf toe, dat de bevoegdheid der regeering cm bjj stranding onmiddellijk in te grijpen moest werden uitgebreid. Hij beloofde al 't zijne te zullefl doen cm de juist ingestelde 'Scheldc-commissie tot een spoedig resultaat te doen komen. Min ster Baels cn'kende, dat door de stranding van dc „Depute Henri Durép' dc „Alps Marin" e.a. de scheepvaart op de Schelde ooit gevaar heeft geloopen. Hij ook meende dat de nieuwe Schelde-com- missic de moeilijkheden spoedig zcu oplos sen. Het Kamerlid Krelinger, die het instellen der Schelde-coramissie toejuichte, achtte het noodzakelijk, dat aan een ambtenaar van greo'e technische bekwaamheid en vastberadenheid de bevoegdheid gegeven moest werden om de besluiten der com missie tc doen uitvoeren. Dit Kamerlid wees nog op het onts'aan van een nieuwe zichtbare zandbank aan den ingang van dc haven van Antwerpen. Gisterenacht zijn te Wilna alle leden van het afdeelingsbestuur der communisti sche partij aldaar gearresteerd. Het gevon den materiaal moet het bewijs hebben ge leverd van de samenwerk'ng der commu nisten met de Wi'-Russische Hromada. De Wit-Russiscbe Bank te Wilna heeft haar bedrijf moeten stopzet en, daar al haar directeuren en procuratiehouders zijn gearresteerd. Gemeld wordt, dat als dc proefnemingen Drie Britsche katoenspinnerijen te Han- kau zijn gedwongen een aandeel te nemen in een arbeidsconflict ten gevolge van de buitensporige eischen der half-geschoolde arbeiders. Gisterenochtend stelden zich eenige door de vakvereenigingen gezonden groepen in de fabriek op, doch honderdtallen arbei ders drongen er op aan den arbeid voort tc zetten. Moeten de ondernemingen haar bedrijf stopzetten, dan wordt het aantal werkloo- zen op 10.000 geschat. Naar uit Sjanghai wordt gemeld is giste ren in een Japansche wolspinnerij te Sjang hai een oproer uitgebroken. Daarbij werden drie Chineezen gedood en verscheidene personen gewond. Later bleek dat de drie gedoode Chinee zen bekende agitatoren waren. De overdracht van de souvereine rech ten der Belgische concessie in Tientsin zal slechts geschieden na sluiting van het han delsverdrag tusschen België en China. Als no. 190 der G.G.G.-uitgaven bracht de Federatie van Liturgische Vcreenigin- gen een eenvoudige kaart, draagster noch tans van een verheven gedachte welke mét dit sober stukje drukwerk alleszins verdiend gepropageerd te worden. De kaart is n.l. bestemd, om door den clerus te worden gebezigd als kennisge ving, dat als bewijs van deelneming bij een sterfgeval door nabestaanden of vrien den aan den onderteekenenden geestelijke is verzocht, bet H, Misoffer voor de ziele- rust van de(n) overledene op te dragen cn zulks ter vervanging van het zenden van bloemen. Behalve voor onderteekening van den celebreerenden priester is er op de kaart ruimte opengelaten voor den naam van dengene, die op deze wijze naar echt- katholieken, doch te weinig gepractisecr- den trant van zijn sympathie voor de(n) afgestorvene wenscht te doen blijken. Rond den tekst van het formulier is een stemmige randversiering aangebracht in liturgische rouwkleuren. Moge deze uitgave er het hare toe bij dragen. dat een vaak te zeer veronacht zaamde en door wereldsche uiterlijkheid verdrongen Roomschc praktijk wederom in eerc wordt hersteld! AMSTERDAM, 19 Jan. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 256 vette kalveren, le quaiiteit 405120 ct2e qua!. 90—102 ct., 3e qual. 70—88 ct. per kg. levend gewicht. 60 nuchtere kalveren i 12 18 per stuk. 420 varkens, Hollandsche Overe en Geldersche, le quaiiteit vleeschvarkens 7880 ct-, vette varkens 7577-c, per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 19 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeiuwschq. ponten f 5—5.25. id. blauwen f 4.75—5.10, id. bravo's f 3.804, id. bl. eigenheimers f 3.70—3.75, id. roodstar f 3.603.70, id. luin per 50 kg. f 2—2.10, id. eigenheimers 1 3.503.80, id. eigenh. poters f 2-802.90, poters f 2.252.40, id. bonte poters f 2.25 2.40, id. roodstar poters f 2.252.40, Anna Pauwl. zand f 4—5, id. roodstar f 3.70 3.80, Hillegom. f 4—5.50 Flakkeesche eigenheimers f 3.703-80, ul. roodstar f 3.7_0 3.80, id. b!. eigenheimers f 3.703.75, id. bravo's f 3.804, id. juin f 2.40 (per 60 kg), Spuische eigenheimers f 3.803.90, id. roodstar f 3.703.80. Frieschc bergers f 3.80—4 p. hl. ASSEN, 19 Jan. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V. P. N. waren van het hoofd der politie in den staat New arngevoerd 76.5C0 stuks, Pii.s f 6.SC10. 176. Toen ontmoette het ge zelschap de vrouwelijke pro fessor Lama van Peru weer- Mevrouw de professor moest onderzoeken of de films wel mooi genoeg waren voor kleine beesten. Anders werden ze af gekeurd en mochten alleen nog vertoond worden aan de groote beesten. 17b. 177. Het hooge gezelschap kreeg patuurlijk prachtplaatseii. vlak bij het doek. Want achter in de zaal kon je de film niet *oed zien, omdat hij zoo danste. Verder waren ze in Cocquernica nog niet gekomen met de bio scoop. 178, In 't begin was alles prachtig, maar toen meneer Doolittle zjéhzelf zag verschij nen met zijn zakdoe.k op 't hoofd, werd hij onrustig. Het publiek in de zaal begon te gichelen en dat kwam heelc- maal niet tc pas. 178. 179. Maar nog erger werd bet, toen meneer Doolittle óók zijn eigen tuimelslag van het ladder tje moest aanschouwen, opge luisterd dcor het gierend ge lach van alle aanwezigen. Dal kon tcch zoo niet langer. ,Wordt vervolgd, /- 179.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7