Ons strafstelsel. Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. PIJLTJES -< Vrijdag 21 Januari 1927+* 50ste Jaargang No. 16461 Aangifte moet, op straffe -van verlies van alle rechten, geschieden mlerlijk driemaal vier en twintig uren na l\et ongeval vmges- Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad Reeds 5 jaren lang is St. Melania bezig dit j Twee Vrachtauto's tegen elkaar Agenda 22 Januari HET ST. MELANIA-WERK. MISSIE-WERK. gebotst. Het vangen van boven- en ondermaatscbe visch. De snoekvangst. R.K. Vereeniging voor bijzonder onderwijs. Examinator Diocesanus. Radboudstichting. Voor onze R. K. Tooneel- amateurs. EEN TREFFENDE PLECHTIGHEID TE BEVERWIJK. Het bouwen van burgerwoningen te Heemstede. Beroepsad viseurs. Aanbesteding. in dit nummer. 9 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. WEERBERICHT. VAN ONZE RECHTBANK. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt foot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij yocruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. Adverfentiên 35 cents per regel /raag- en aanbod-advertentiën 1-4 .egels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 60 r* per regel Bij contract belangrijke korting. Alle ibonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OHfifl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 7Sfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f Cfl «gea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUU» verlies van beide armen» beide beenen of beide oogen; doodelij ken afloop«vU." een voet of een oog; - duim oi wijsvingerbeen of arm: andere bij 'n breuk van f40. bij verlies v. ecjf De vorige week is uit de strafgevangenis van Arnhem ontslagen L. van der Linde, één der daders van den bomaanslag aan het Frankenslag te 's Gravenhage. Men herin nert zich de indertijd geruchtmakende zaak van den dienstweigeraar Groenendaal, Twee jeugdige anarchisten waren door de agitatie om den dienstweigeraar vrij te krij gen zóó opgezweept, dat zij een bomaanslag op het huis van majoor Verspeyck pleeg den. Van der Linde werd tót 5 jaar en twee maanden, zijn medeplichtige tot 6 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De eerste is nu ■w.er op vrije voeten en de Haagsche re dacteur van „Het Volk" heeft met hem ge correspondeerd en gesproken. Van een en ander lazen wij een relaas in het roode or gaan. Nu is daarbij veel, wat tegenstaat. Met allerlei opstandige theorieën, daarin ver kondigd, kan men moeilijk meegaan. Maar wel blijkt, dat hier een ontwikkeld mensch aan het woord is met een goede opmer kingsgave. Vandaar dat zijn oordeel over do celstraf en in het algemeen over het Ne- derlandsche gevangeniswezen, nadat hij er meer dan vijf jaren kennis mee heeft ge maakt wel van waarde is. Vooral dit ééne blijkt heel sterk uit het betoog van Van der Linde: de eenzame opsluiting is niet enkel een vreeselijke straf, maar in zooverre mbn er niet enkel vergelding, doch ook opvoe ding en verbetering mee bedoelt, is zij to taal ondeugdelijk. Het eenige wat de ge vangene nog staande houdt is aldus deze anarchist bet bezoek van de leden van den reclasseeringsraad. Ook van der Linde heeft in zijn cel geregeld bezoek gehad van een lid van het Zedelijk Genootschap tot verbetering van gevangenen en deze jeug dige misdadiger schrijft over dien man van de reclasseering: Ruim drie en een half jaar heeft bij mij elke week geregeld bezocht. Wij zijn in dien tijd héél goede vrienden geworden. Had ik hem niet gehad, ik had niet geweten, hoe dien vrecselijken tijd door had moeten komen. Dit is, uit den mond van een jeugdigen, anarchistischen misdadiger, wel de grootste lof voor den mopien reclasseeringsarbeid. En toch hééft de reclasseering deZen communist niet als een beteren burger aan de maat schappij mogen teruggeven. Het relaas van Van der Linde is één doorloopende aan klacht tegen het strafstelsel van de cel, van de eenzame opsluiting, waardoor de men- schen worden verbitterd, geestelijk verlamd en ongeschikt wanneer de straf lang duurt voor de verdere samenleving. Is het niet wonderlijk, dat deze jonge com munist, na meer dan vijf jaren van de maat schappij en de verderfelijke invloeden zijner oude omgeving te zijn afgesloten nu nog verklaart: Overigens sta ik erop, u te zeggen, dat mijn algemeene, politieke denkbeelden geen wijziging bebben ondergaan, behalve, dat zi; versterkt geworden zijn, Meer dan ooit ben ik overtuigd van de noodzakelijkheid van een zoo scherp mogclijken klassenstrijd. Wie zich echter in het eenzame leven van de veroordeelden indenkt, die zal begrijpen, dat tegen de vele uren van eenzaam peinzen en mokken, de enkele oogenblikken, aan een lid van een reclasseeringsvereeniging of een geestelijke toegestaan om met den ge vangene te spreken, heel vaak onvoldoende zijn, om van een afgedwaalde een beter mensch te maken. Tegen het stelsel van de eenzame opslui ting is nu al jaren lang gesproken en ge schreven. Een der eerste tegenstanders toonde zich mr. Aalberse, die al reeds als jeugdig rechtsgeleerde opkwam tegen een strafsysteem, dat hij erger dan de middel- eeuwsche kwellingen noemde. En hem zijn velen gevolgd. Nog dezer dagen kwamen twee deskundigen op dit gebied met een zeer scherpe veroordeeling. Mr. A. Bisschop Boele schreef in de Januari-aflevering van het maandblad voor de Reclasseering een aanklacht tegen de strafwet, die niet voor ziet in het volgende geval: volgens de wet mag eenzame opsluiting niet langer dan vijf jaar duren. Nu is er een gedetineerde on Breda, die voor twee verschillende delicten tot respectievelijk 5 en 4 jaren gevangenis straf is veroordeeld. Wat zal nu met dezen gevangene gebeuren? Eerst vijf jaar in de cel en dan nog eens vier jaren? Terecht wordt hier gevraagd om een wetstoepassing, die in ieder geval een opsluiting alleen in een cel gedurende negen jaren, verbieden zaL Tegelijkertijd richt zich tegen de celstraf mr. Stipriaan Luiscius in het Nederlandsche ■'«ristenblad. Hij is een verklaard tegenstander van celftraf voor overdag. Voor den nacht is hij er een voorstander van. En dan, om te be wijzen, hoe verschrikkelijk die straf voor sommigen kan zijn, schrijft hij eens het vol gende te hebben hooren vertellen door een auditeur militair: „Toen ik mijn betrekking kreeg, wilde ik eens zien wat de celstraf was. Ik liet mij een uur opsluiten met bevel mij in geen geval voor den afloop daarvan los te laten. Ik zat te denken en te tellen. Ik maakte rekensommen. Ik dacht over alles en nog wat. Ik wist geen raad meer. Ik snakte naar mijn bevrijding." Dan wijst hij er op, dat een half mir be weging, in de lucht onvoldoende is. Hij zou willen, dat voor de gevangenen buitenwerk werd gevonden. Dit is moeilijk, maar, schrijft hij, als men denkt aan onze duinen, waar men aardappelen kan telen; aan onze hei, waar men dennen kan planten; aan onze woeste gronden, welke men ontginnen kan; aan de gebouwen, welke gemaakt moeten worden, aan de dijken, welke ver sterkt moeten worden, enz., dan blijkt dat moeilijke niet onmogelijk te zijn. Er zijn de laatste jaren heel wat verbete ringen in het gevangenisstelsel aangebracht. Twee jaar achtereen heeft mr. Heerkens Tbijssen in de Eerste Kamer daarop bij ien minister van justitie aangedrongen. Gevolg is geweest een circulaire aan de regenten en directeuren der strafinrichtingen om be paalde verzachtingen toe te passen. Boven dien doet de reclasseering schitterend werk, voornamelijk voor veroordeelden met kort stondige straf en voorwaardelijk veroordeel den. Tegenover het ergste echter, de een zame opsluiting door sommigen slimmer dan de doodstraf geacht is nog niets van beteekenis gedaan Het wordt tijd, dat hier een principieele wijziging komt. Er zijn lan den, als b.v. Spanje, waar, men de eenzame opsluijjng in de cel in het geheel niet kent. Daar is iedere gevangene verplicht te arbeiden onder toezicht. De arbeid en liefst in de open lucht, is de beste heelmeester er. opvoeder, de steun ook voor hen, die de veroordeelden geestelijk willen opheffen. De eenzaamheid stompt af en voert öf wel tot zielloosheid, öf wel tot ongeneeselijke ver bittering en haat tegen de maatschappij en tot razernij. Wanneer zal er nu eens een bewindsman komen, die den moed beeft de oplossing van dit gewichtige vraagstuk aan te pakken? en laatste avond zal wederom een afgerond geheel vormen. I sticht is, heeft dit roomsche Missiewerk voor de Inlandsche vrouw op zich geno men reuze Missie-gebied te ontginnen; reeds j 5 lange jaren klinkt deze Missieklok over Sociëteit „St. Bavo" Examen Schoon schrijven 6 uur Esperantistenveree- niging 3 uur A. R. Rijks Kieskring 3 uur Zorgvliets Bloei 8 uur „Geel-Wit" -5 uur Gewone zittin gen 7 uur Vioolonderwijs 3 uur. St. Josephsgezelleugebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R.-K. Militoirenvereeniging Zoetestraat 14 R. K. Voetbalverpcniging „Victrix" 7 uur. Gem. Concertgebouw Concert Haarl. Accordeonverecniging „Crescendo" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs voot mannen en jon gens. Sociëteit ,.St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sir.t Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23. Van 810 uur .p Maandag-, Woenstdag- en' Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zott en Feestdagen. Uilleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging Bloemhofstraat 1 Zondags en Wopnsdzgs van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671. St, Elisabeth's Vereenlging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de' S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 1—2 uur R K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor tot Mevr. Coebergh, God Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseering;vercenidino »fd. Haar lem, Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVER3AND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen "aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 {bij geen gehoor 19392) Voor Roomsch Haarlem en omstreken klinkt dgzer dagen een nieuw geluid! Neen, het is niet nieuw, het is het be kende, geliefde geluid van de Missieklok, die alle roomsche harten tegenwoordig in vuur zet. Een nieuwe klank is er alleen in en die klinkt ons in de óoren, als de klacht van de Inlandsche vrouw, als een zucht uit haar donkere kampongwoning; een zucht na!ar God, naar Christus, onzen en ook haren Verlosser. Welnu, Katholieken van Groot-Haarlem, wij willen nu dat heerlijke Mis-iK werk ter hand nemen en aan de vroi.-yen in ons prachtig Indië Christus brengen, den voor haar nog onbekenden God en met Hem be schaving en vreugde. Het S. Mclania-wcrk, waarvan nu voor Haarlem en omstreken een afdeeling ge- Nederlands beemden en nu pas hooren wi; in Haarlem dat luiden! Maar dat is niet uwe schuld, Roomsche Haarlemmers, dat is mijn schuld: mea culpa!.... want al wel 2 of 3 jaren is het mij zoo vriendelijk gevraagd, om mee te luiden, mee te trekken aan het touw van die klok, opdat ook in Haarlem wijd-uit haar plechtige, sonore klank zou mogen gehoord worden; maar. Enfin, ik behoef geen openbare biecht te spreken, nietwaar! Tot nu toe was er al leen maar een correspondentschap in Haar lem van het St. Melania-werk, verzorgd door een vriendelijke dame uit Indië, nu kan ik u medédeelen, dat er een afdeeling van het St. Melania-werk gesticht is; mede door de krachtdadige hulp van eenige dames uit Overveen; zoodat zelfs de eerste vergade ring van het voorloopig bestuur in de pas torie van den Z. Eerw. heer van Niekerk, pastoor te Overveen, gehouden is; daar heeft dus de St. Mclania-vereeniging, voor Haar lem en Omstreken het levenslicht aan schouwd. In hoofdzaak weet ge nu al, wat het St. Melania-werk beoogt, n.l. „Opheffing van de Inlandsche vrouw". Hoe doet de vereenigng dit prachtige, om- De bestuurder van een ledige vrachtauto J. H. M., wilde Donderdag op den Schinkel- dijk in Haarlemmermeer uitwijken voor een andere zwaarbeladen vrachtauto, bestuurd door T. K. Vermoedelijk doordat K. te iaat of niet voldoende uitweek, kwamen de auto's met elkaar in botsing. De schok was zoo hevig, dat van den auto van M. de radia- teur nagenoeg geheel werd vernield en ook aan de carrosserie belangrijke schade werd toegebracht. Persoonlijke ongelukken kwa- gelukkig niet voor. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld. Nu het bestuur van den Haarlemmermeer- polder reeds voor een groot gedeelte uit voering heeft gegeven aan het besluit om ter versterking van den vischstand in de wateren van dezen polder pootvisch uit te zetten, wordt door de politie streng toe zicht gehouden op de naleving van het uit gevaardigd verbod tot het vangen van ondermaatse!) visch en werd te*en een per- vangrijke werk, vraagt ge nu zeker? Wel, soon, wegens een ter zake begane over- ik kan u hiervan in dit stukje niet veel treding reeds proces-verbaal door de politie zeggen; alleen dit, maar niet schrikken: opgemaakt. Geld moet er zijnl Geld moet binnen- Dri er ook nog visch' wordt gevangen stroomen, want kleine Inlandsche meisjes ver boven de gestelde maat, bleek Donder- moeten op Roomsche scholen gebracht dag toen een hengelaar in de genievaart ongeveer van een worden; bij ziekte moeten we de Javaan- alhar, een snoek v,ng sche vrouw een Roomsche verpleegster kun- hak en meter lengte, nen geven; bij de geboorte van haar kindje De man had er een heele sjouw aan en eep Roomsche verloskundige. dier had veel bekijks. Ge begrijpt, dat hiervoor geld noodig is. Scholen moeten gesticht worden, verpleeg- Twee autoparken te Hoofddorp, sters en verloskundigen moeten opgeleid worden! Maar geen nood! Voor de Missie, Men schrijft ons uit Hoofddorp: we weten het immers allemaal, stroomt het Was het vroeger een uitzondering als men teld binnen °P Donderdag bij de Beurs te Hoofddorp Onze Missiezusters doen al jaren lang auto zag, omdat vrijwel alle landbou- pionierswerk in Indië, zij helpen ook met *ers andere zakenmenschen met paard ons Melania-werk flink mee, maar er zijn wagen of per rijwiel naar de graanbeurs ii ii V ir. kwamen, thans is dit geheel anders gewor- i!e^n,:a?°St_el,en..n00d,g en dle m° i den en hebben de landbouwers enz. hun Indië kunnen leven. Wilt ge alles van het prachtige werk we ten, koopt dan het kleine boekje voor 20 ct. „De Inlandsche vrouw en het St. Melania- werk", koopt dan ook onze briefkaarten met de H. Melania er op; gij moet die Hei lige kennen en haar levensgeschiedenis. Dit nog: De stoot tot oprichting van een afdeeling van dit schitterende Missiewerk is van den R. K. Vrouwenbond uitgegaan. De groote Propaganda-avond voor het St. Melania-werk is Zaterdag 29 Januari in den Schouwburg Jansweg. Ijverige dames zullen u kaarten te koop aanbieden; er zijn plaatsen voor ieders beurs. Er zijn maai pl.m. 550 plaatsen in den schouwburg, dat is niet veel, er mogc.n dus geen kaarten on verkocht blijven. Alle Katholieken van Haarlem, vooral de vrouwen, moeten op Zaterdag 29 Januari present zijn. Koopt dus al onze kaarten. Op de markt 's Maandags zou men schreeuwen „Alles moet weg", dat is niet netjes, maar ik zeg het nu toch ook maar: „Alles moet wegi" Van het propagandafeeet zeg ik niets; U kunt het programma lezen op de keerzijde van uw toegangskaart. Niet eens extra geld voor 't programma te betalen! Dus Roomsche vrienden tot 29 Januari in den schouwburg. Vrijdag 28 Jan', en Zaterdag 29 Jan. plaatsbespreken aan 't loket op de gewone uren. F. A. M. PEETERS. De „Heba." In verband met de „Heba", de ten toonstelling van) banketbakkerij, ko kerij en verwante vakken, is door den' heer Liepman Snoek een affiche vervaardigd, waarvan wij hier naast een repro ductie geven. De tentoonstelling zal van 2029 Mei a.s. in het Brongebouw gehouden worden. S3 TENIOONSTELUNGaa f1"9ANKf.rEMlKËK-jt» !jp0pw"™VAK,<EN^a raeBRONCEBOtJWEï kfi mgw tr v wwwtcw*/!*"' inj Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van de R. K. Vereeniging voor R K. Bijz Onderwijs m het bisdom Haarlem a's opvolger van wijlen den beer mr. R, B. Ledeboer den heer mr. A. J. M. Leesberg, van Almaar (St, Bavo). Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Examinator Diocesanvs als op volger van den Hoogeerw. Heer Kanunnik H. J. Zondag. Deken en Pastoor te Vogelen zang, aan wien eervol ontslag is verleend, den Weleerw, Zeergeleerden Heer Dr. Th. M. Vlaming, pastoor te Berkel. (St. Bavo). H.H, D.D. H.H de Bisschoppen van Neder land hébben benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Radboudstichting den heer mr. A. Blaissc, notaris te Amsterdam, als opvolger van den heer P. P. Wiegman, aan wien overeenkomstig diens verzoek eervol ontslag is verleend geworden. (St. Bavo). Maandag aanstaande te kwart over acht uur zal de heer H B. v d. Sande in St. Bavo, Smedestraat, zijn tweeden les-avond geven over R. K Volkstoneel. Degenen, die den eersten avond niet konden bijwonen, zullen dan nog gelegenheid hebben de praktische zijde van het Katholieke tooneeivraagstuk door dezen spreker te zien belichten. De toegangsprijs, aan de zaal tc voldoen, behoeft, zóoals reeds eerder gemeld, voor niemand een bezwaar te zijn, isoocjat, bijv. ook leden van patronaats- en gezellentooneel, wier opkomst de vorige maal niet zoo groot was, dezen interessanten paarden en wagens als vervoermiddel ver wisseld voor een auto, hetgeen aan het lan delijke dorp op zoo'n beursdag een geheel ander aanzien geeft Het aantal auto's is iedere week zóo groot dat voor plaatsing ook reeds eenigen tijd ge bruik wordt gemaakt van een groot gedeelte van 't marktplein, zoodat niet ten onrechte wordt gesproken van „het autopark bij de Beurs" en "het autopark aan het Markt plein". Hedenochtend had van uit de Bissch. Kweekschool te Beverwijk de plechtige Uit vaart plaats van het stoLelijk overschot van den kweekeling, Theo DaamSn, afkom stig van Am-sterdam, die na een korte onge steldheid hier is overleden. Nadat de lijk kist in de kapel was geplaatst, welke in rouw was gehuld, werden gisterenavond de Metten gezongen door alle kwcekelingen. Hedenochtend vroeg werden de Lauden gezongen, waarna om half negen door den regent van den Kweekschool, de Hoogeerw. Heer J. B. Höppener, de Requiemmis werd opgedragen, waarbij de familie van den over ledene, de leeraren en de kweekelingen, tegenwoordig waren. Toen de Requiemmis geëindigd was, droegen eenige kweekelingen het stoffelijk overschot van hun mede-stu dent onder plechtig klokgelui uit de kapel in den gercedstaanden lijkauto. De HoogEerw. Regent, de leeraren en de kweekelingen volgden daarna den lükauio in nlechtige stoet tot de grens van Beverwijk hij den spooroverweg. COMMISSI VAN TOF7TCHT OP DE RIJKSBLOEMBOLLENSCHOOL. De heer G. Vlasveld, te Sassenheim, js op verzoek eervol ontslagen als lid van oc Commissie van Toezicht op de Rijksbloem- bollcnschool te Lisse. In zijn plaats is be noemd de heer C. M. Grullemans. HET SCHEIDSGERECHT VOOR DEN BLOEMBOLLENHANDEL. Tot leden van het Scheidsgerecht voor den B'oembollcnhandel zijn herbenoemd de heeren J. T. Reijdon, Teun Bcekee, F. W. Roozen en F. van Egmond. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer K. Brasser, is benoemd de heer Jb Kooi man Pzn., te Andijk. DE STATIONSNAMEN VELSEROORD EN IJMUIDEN-OOST. Door eenige bewoners van het oude Vel- seroord was aan de directie der Ned Spoorwegen verzoch', ook voor de Spoor wegen de namen te veranderen, omdat zij thans veel last ondervinden met het ont vangen van goederen. Blijkens een antwoord van de directie der Ned. Spoorwegen heef! de directie aan den minister van Waterstaat voorgesteld met ingang van den datum, waarop invoe ring van de eventueele nieuwe dienstrege ling plaats vindt, de benaming van 't sta tiën „Velsen" te wijzigen in „Velsen I Tmuiden-Oost" en die van de*~stopplaats „IJmuid en-Oost" in „TJmuidcn-Juliana- kade". Voorts de namen van de nieuwe stopplaatsen aan den spoorweg Haarlem- Ui'geestVelsenIJmuiden vast te stellen als „Zeeweg" en „IJmuidenCasembroot- straat". In een der bovenzalen van hotel Termi nus te Utrecht heeit de architect B. Oos terboom gistermorgen aanbesteed het bou wen van 13 burgerwoonhuizen met bijko mende werken, op terreinen, gelegen aan de Van 't Hofstraat te Heemstede. Er werd als volgt ingescreven: N.V. Sa menwerking te Bilthoven 185.750; fa. gebr. Scheveke te Leeuwarden 228.228; P, J. Gijsman te Leiden ƒ217.243; G. en J. Broertjes te Heemstede en Bloemendaal f 228.900; Wijts te 's-Heriogenbosch, 240.000; Mooten te Moordrecht 227.770 L. Breuker te Utrecht ƒ203.448; Gebr. van Hameren te Deil ƒ230.550; van Kleef te Vleuten ƒ219.400; de Zaansche Coöp. Bou- v/ersbond te Wormerveer ƒ222.000; Mij. tot uitvoering van bouwkundige werken te Willemstad 228.740; F, de Vries te Bilt hoven ƒ210.200; D. Kaai te Ede ƒ230.000; avond zullen kunnen bijwonen. Deze tweede Bosma en Groen te Amersfoort 207.200; In Haarl-em komt een bureau voor de beroepskeuze. Met de voorbereiding is men druk bezig. Er zal zijn een Centraal Bureau van gemeentewege met natuurlijk een ge meentelijk bercepsad.viseur en daarnaast of liever daaromheen een Christelijk Bureau voor Beroepskeuze, een R.-.K Bureau en een ja ook zijl socialistisch bureau voor de beroepskeuze. Er is nu door den ge meenteraad een grondslag voor dit nieuwe instituut goedgekeurd, waaronder gewerkt zal worden en het is te verwachten, dat die wel voldoen zal. Daar is tenminste goe de hoop cp. Maar ik herinner mij nog levendig, dat in de „Nieuwe Haarl. Crt." een inzender eens dë vraag heeft geopperd of wij met de instelling van dat soort bureaux wel op den goeden weg zijn. En hij waagde dve veron derstelling dat, veel beter dan een ambte naar, die de kinderen alleen uit rapporten kent en een kwartiertje praten, de onder wijzers de aangewezen menschen zijn om de kinderen van advies te dienen inzake beroepskeuze. Daarvoor zouden die ondier- wijzers aan elke school b.v. één, zeg het hoofd .der school dan wat scholing dienen te genieten in dezen nieuwen tak van sociale wetenschao en ook moeten zij natuurlijk de hulp kunnen inroepen van medici, van de ouders der betrekken kinderen en van menschen, die van den toestand van handel en industrie op de hoogte zijn. Het leek mij een gezond denkbeeld en merkwaardig is nu en bericht, dnt ik een dezer dagen las, over de wijze, waarop men in Engeland tracht de kwestie der beroeps keuze te regelen. Die komt overeen met 't in de „N. H. Crt." ontwikkelde denkbeeld. Wij lezen het volgende: „Meer en meer wordt men er in Engel- sche kringen van doordrongen, dat beroeps keuze zeer gewichtige beslissingen mee brengt, waarbij ook de school een woord moet meespreken. Het plan is thans geopperd, vcor elke school een „carrier-master" aan te stellen, een beroepsadviseur, die eiken leerling, die de school verlaat, ter zijde staat in het kiezen en zoeken van werk. Hij zou inlich tingen moeten verwerven bij de onderwij zers der leerlingen, met de ouders gaan spreken, alle mogelijke informaties zien te krijgen omtrent den ÜchameÜjken en geeste lijken toestand van 't kind en den leerling ten slotte in het beroep brengen, dat het best bij diens aanleg en omstandigheden past." Ik geloof, dat het ten slotte met het in stituut voor de beroepskeuze dien kant keen moet. Die nieuwe wetenschap ver keert nog in de groeiperiode, maar het in Engeland geopperde denkbeeld lijkt mij ge zond en nuchter. „Daar krijgt men op dit moment de on derwijzers niet voor," vertelde mij eens een gemeentelijke autoriteit, die het weten kan Het is mogelijk, maar ook voor die moei lijkheid moet toch een oplossing te vinder zijn, dunkt mij. Bnsch te Wormerveer ƒ250.870; Krijger te Bergambacht 217.775 De Groot te Utrecht ƒ218.445. De gunning is aangehouden. „BLOEMBOLLENYEÏLING BEVERWIJK". Donderdag 20 Januari werd voor het eerst van dit jaar wederom een veiling van gladiatoren gehouden in de ha! van „Ken- nemerland". De aanvoer van plantgoed was zeer groot en overtrof dan ook verre de verwachting. Van de zijde der koopers was eveneens zeer veel belangstelling, en zeer vele lfwee- kers van naam van andere plaatsen waren aanwezig. De handel was levendig en alle soorten gingen voor zeer goede prijzen van de hand, zoodat de inbrengers aan deze vei ling, zeker alle reden zullen hebben tot tevredenheid over de besteede prijzen. IN MEMORIAM A. S. RIJNIERSE. Het „Kweekersblad" wijdt een „inmemo- riam" aan wijlen den heer A. S. Rijnierse, te Overveen, waaraan wij het volgende ontleenen: De heer Ant. Rijnierse heeft veel gedaan voor het vakvereenigingsleven als vice- voorzitter en voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren, als tijdelijk voor zitter van de Algemeene Vereeniging, lid van het Scheidsgerecht, Commissie van Nomenclatuur voor Hyacinthen, Commissie voor het eisen gebouw, enz. Maar vooral veel beeft Rijnierse gedaan om de partijen, die er zijn, die verschillende richtingen uit willen, bij elkaar te brengen. Zijn jo viaal, rondborstig optreden dwong vertrou wen af. Met zijn broers samen is het be drijf ontwikkeld. De kweckerij is in orde, maar ook de handelszaak. De firma heeft haar cliënten over vrijwel geheel Europa en voert een goede reputatie. Dit was voor een groot deel te danken aan den overle dene. Toon met zijn rondborstig karakter, wist met zijn klanten in het buitenland net te handelen als hij het hier deed: vertrouwen wekkend en vertrouwenswaardig. Ook in kweekerskringen stond Rijnierse gunstig aangeschreven. De kwaliteit van de te leveren waar moest best zijn, maar was dat zoo, dan had men nooit geen moeilijk heden met hem of de firma. Zijn broers zullen hert missen in de zaak, maar ook in den omgang. Maar ook het vak zal hem missen, omdat hij op zoc ondubbelzinnige wijze heeft blijk gegeven veel te willen maar ook te kunnen voor het vak. De algemeene achting en sympathie, die men den overledene toedraagt, moge de familie een troost zijn en eenigszins ver lichten het verlies door haar geleden. Hij ruste in vrede. Hedenmorgen werd door of vanwege den Hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland aanbesteed: het maken van werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland, benoorden strand- paal 9.800, ingevolge de wet van 15 Juli 1898. Raming 125.000. Ingeschreven werd als volgt: A. C. Kooy- man, Vlieland, 142.000; C. Klinkert, Oud- Karspel, 150.000.J. Roskamp Czn., Sliedrecht 129.000.M. C. v. d. Plas. Om de minimum-loonen in de metaal industrie. Het antwoord der werkgevers. De roofmoord in Den Haag. Begraienir van het slachtofier. De loontoeslag in het mijnbedrijf. De directies hebben besloten tot opheffing. Uitvoer van aardappelen naar Duitse' land. Het verblijf van Prinses Juliana te Kat. wijk. De particuliere autobusondernemers teg' de spoorbussen der NederL Spoorwegen. Dreigend conflict in de textieindustrie. Dr. Marx geeft aan President von Hin denburg zijn opdracht tot vorming van een kabinet terug. Deze verstrekt hem eea nieuwe opdracht. Onthullingen in het proces-Barmat be tredende eigenaardige toestanden bij dr Pruisische Staatsbank. Bijzonderheden uit het proces der Cata- laansche samenzweerders. Zie verder Laatste Nienws. iitHiMUf, Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.55. Medegedeeld door bet Ned. Kon. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Januari 1927. Hoogste barometerstand 766.0 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 743.2 m.M. te Stosnorvay. Verwachting: matige, later toenemende, Z. tot W wind, zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, wellicht voor afgegaan door eenige sneeuw; later stijging van temperatuur. Dordrecht, f 128.000.J. de Vries, Heem stede, 126.100.— en 125.540.—; L. v. d. Valk, Heemstede 137.478.J. Linden- bergh Czn., Wemeldinge, 135.000.N.V. Aannemersbedrijf, v. h. W. 't Hoen, Heldef, ƒ120.000.— en ƒ115 000.—; P. Daalder. Alkmaar, 130.000.— en 136.000.—; J. W. Roeloffs, Papendrecht, 123.980.I. C. Kooyman, Harlingen, 135.100. Uitspraken van 20 Januari 1927. J. P. v. d. K-, kleermaker, wonzndc te Rotterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, twee misdrijven van diefstal, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats des misdrijfs heeft verschaft door middel van braak en inklim ming, drie jaar gev.straf met aftrek prev. hecht, tot en met 3 Februari 1927. 1. W. V., los werkman, wonende te Haar lem; 2. H. v. R., los werkman, wonende te Haarlem, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, sub. 1 twee misdrijven van diefstal, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats des mis drijfs heeft verschaft door braak en inklim ming; een jaar gev.straf met aftrek prev. hechtenis tot en met 3 Febr. 1927; sub. 2 heling en medeolichtigheid aan diefstal, waarbij de schuldige zich den toegang tot de plaats des misdrijfs heeft verschaft door middel van braak en inklimming; een jaar en zes maanden gev.straf met aftr. prev. hechtenis tot en met 3 Februari 1927. J. L. P., kellner, wonende te Heemstede, tkans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Haarlem, diefstal, vrijgesproken. A. J. de K.. glazenwasscher, wonende te Haarlem en gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, diefstal, drie maanden gev.straf, met aftrek prev. hechtenis tot en met 3 Februari 1927. H C W., bloemenkoopman, wonende te Heemstede, art. 247 Wetb. van Strafrecht, een maand gev.straf. A. W. R., bloemenhandclaar, wonende te Haarlem, art. 249 Wetb. van Strafrecht, drie maanden gev.straf v.v. proeftijd 2 jaren. J. H. V., zonder beroep, wonende te Roe- lofarer.dsveen, thans gedetineerd in 't Huis van Bewaring te Haarlem, diefstal, zes we ken gev.straf met aftrek prev. hechtenis, welke geheel in mindering wordt gebracht met entslag uit prev. hecht. J. F. S„ wonende te Haarlem, thans ver blijvende in het Rijksopvoedingsgesticht te Doelinchem, diefstal, een mrand gev.straf v.v. proeftijd 2 jaren. Voor het machinisten-examen slaagde te 's-Gravenhage de heer J. van der Bijl, alhier. Onze stadgenoot, de heer W. P. van der Hors*, is benoemd tot machinist derde klas op een der schepen der Holland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1