Uit de Pers, De liefde van een kunstschilder. Onze veiligheid in 't geding. Dr. Marx geeft zijn opdracht tot vorming van een kabinet aan den Rijkspresident terug. Bijzonderheden over het bezoek van Churchill aan Italië. Een proclamatie van den Britscljen marine-commandant in China. Onder de Radio-berichten: Rijkspresident von Hindenburg geeft Dr. Marx een nieuwe opdracht. Hongarije vraagt opheffing der militaire controle. Het proces der Catalaansche samenzweerders. GEM. BUITENL. BERICHTEN. EEN LORDSZOON VEROORDEELD. DE FONDSEN DER ENGELSCHE VAKVEREENIGINGEN. RECHTZAKEN. De moord in de Asterstraat te Rotterdam. De brand op de aasdom". Voor den Politierechter te Amsterdam. VERKEER EN POSTERIJEN. Aan invoerrecht onderworpen goederen in brieven. Een postzegel die niet wordt uitgegeven. KERK EN SCHOOL. De bijzondere H. B. Scholen. FEUILLETON. Christus of CallesI Merkwaardig verschijnsel! De katholieken n ,r it ','an. aIIe landen bouden thans protestverga- c-c .o.NS.<rant schnjft: denngea tegen de regcering van Mexico, de i# Peus van Rome gelast een algemeenen Bid. „In .Mexico regeert Calles. een geioots- dag voor dat ongelukkige land, en nu komt Hater van onzen tijd. Hij is de tyrar.nieke te midden van deze actie voor onze heiligste uitvoerder van een tyrannieke Grondwet, rechten, de socialistische vakbeweging met waarin aan de Ke.k alle rechten worden eene motie vóór Calles, vóór de regeering ontnomen, zelfs rechten, waarop een mis- van Mexico, vóór de vervolgers van ons ge- daaiger nog aanspraak hcert. En nu, evenals loof. Nooit is zóó duidelijk"gebleken, welk in alle tijaen, zijn weer gcloovigcn opge- een afgrond ons scheidt van het socialisme taan, die met hunne priesters voor de en ziine vakorganisatie, waarheid strijden met den heldenmoed van Zullen nu de oogen opengaan van zoo een martelaar. Calles, als een andere Nero, velen, die zich lieten wijs maken, dat het gevangen nemen, pijni- in de vakorganisatie slechts gaat óm zuiver economische belangen? in een pauselijke encycliek worden vele Zou het mogelijk zijn, dat katholieken, die ietten van deze godsdienstvervolging ge- van de „moderne" vakbeweging nog deel r.oemd met de strenge nauwkeurigheid van uitmaken, zich niet beleedigd gevoelen door Vaticaansche documenten.' In authentieke de gedane keuze tusschen Christus of brieven van Mexicaansche priesters en lee- Calles? Deze mogeüjkeid zou verschrikkclrk ken werden deze feiten nog geregeld aange- zi;nf namen en plaatsen worden zeer dfgers in fiet buitenlandopdracht zaJgevd-; .Vorster beweert, onwettig gelden uitgeeft PPP vrt! Jprj i cr&r) t^tttvrorl iilroi cfsurl" laat hen vervolgen en, vermoorden. void. Dat, precies aangegeven, en liberale bladen ge en bijna eiken dag verschrikkelijke bijzon derheden van beiiigschcnnende misdaden en gruwelijke martelingen, die onder dc regee ring van Calles door onze Mexicaansche ge- Ioofsgenooten worden geleden. In de felheid van deze moderne gods dienstvervolging komt nu de socialistische vakbeweging partij kiezen. En wien kiest zij? Christus of Calles? Zij herhaatt het „Kruisig hem!" cn schaart zich aan de zijde van Calles! Het I. V. V„ de Internationale van de ciaüstische vakbeweging, waarbij ook het V. V. van Nederland aangesloten is, nam ene motie aan, met op twee na algemcene stemmen, die van Polen en Zwitserland, en '-pedaal gesteund van Nederlandsthe zijde, waarin sympathie wordt uitgesproken voor de Mexicaansche regeering!! De motie luidt aldus: „De Generale Raad van het L V. V. volgt riet groote belangstelling de gebeurtenissen .in Mexico. Zijn sympathie is met het Mexi caansche volk en zijn regeering. Het I. V. 1 geeft het Mexicaansche volk de verze kering van den steun van de Internationale arbeidersbeweging in zijn strijd tegen vreemde aanvallen en bemoeiingen. 7s dat niet schandelijk? Tegen z.g. progroms, tegen Jodenvervol gingen, hebben de socialisten meermalen geprotesteerd, maar hier, waar het christe nen en katholieken geldt, scharen zij zich penlijk aan de zijde der vervolgers. Niet alleen de' leiders, maar alle leden van de socialistische vakbeweging zijn voor deze handelwijze verantwoordelijk. Ook deze wanneer zij geen protest te- •'■en de aangenomen motie laten hooren kozen vóór Calles en tegen Christus! O ja, de sluwe leiders zullen het anders weten roof te stellen. Zij zullen zeggen, dat n Mexico een strijd wordt gevoerd tegen bet groot-kapitaal, tegede bezitters van netroleumbronnen en dat zij in dezen strijd de partij kozen van den arbeid. Maar deze voorstelling is zeer eenzijdig cn dus valsch. In dezelfde Mexicaansche 'rondwet, waarin maatregelen zijn genomen egen die kapitalisten, staan in dezelfde ar- 'kelen ook de maatregelen tegen de Kerk, En deze laatste maatregelen worden bij de uitvoering nog zeer verscherpt. Met tien lallen van feiten is dit reeds bewezen en wordt het nog iederen dag bevestigd. Zijn sympathie betuigen aan de Mexicaan sche regeering wil daarom zeggen, dat men ^/.ich openlijk schaart aan de zijde van de lartelcoze vervolgers onzer geloofsgenooten in dien Middel-Amerikaanschen Staat. Wij knippen uit het „Hbld.": „Het is een voor de leiding onzer spoor wegen en voor het publiek zeer weinig ver heugend resultaat, waartoe haar onderzoek de commissie-Kraus heeft geleid. Al staat niet onomsloofelijk vast, dat de toestand van den weg het ongeluk bij De ink veroorzaakte, dat Vier fflenschen- levens eischte en een aantal personen min of meer ernstig verwondde, de commissie, die zich van haar groote verantwoordelijk heid ongetwijfeld bewust is geweest heeft niet geaarzeld te zeggen, dat het spoor, waarop het ongeluk plaats had, „niet goed genoeg verzorgd" is geweest. Zij acht de werkwijze, die bij de vernieuwing van het b üastbed is gevolgd, „niet in overeen stemming met de eischen van veilig verkeer" De tusschen Schiedam en Leiden gevolgde werkwijze werdt zelfs aangeduid als „ge vaarlijk voor het snel verkeer.", en er mag zelfs van geluk worden gesproken, dat zich niet reeds tijdens het inbrengen van den ballast ernstiger ongelukken hebben voor gedaan. Dat zijn hoogst ernstige dingen, die de leiders van ons spoorwegbedrijf evenzeer als het pubiiek te denken geven. Wij heb ben de malle campagne, die van eiken op een rangeerterrein ontsporendeh goederen wagen een groot spoorwegongeluk noemt, aan de kaak gesteld en vinden in het' rapport der commissie-Kraus ook nu weer bevestigd, dat de veiligheid van ons spoor wegverkeer relatief d.w.z. in vergelijking met die in andere landen groot is. Maar dat blijkt voor een iets kleiner deel gevolg te zijn van de goede zorgen aan verkeer en spoorbaan besteed, dan wij meenen te mogen aannemen. Het rapport zal moeten leiden tot een herziening van de methode van het opbren gen van een nieuw ballastbed, tot een wijziging van het tempo der venfieuwing van ballast op een bepaald traject, tot een verandering in de samenstelling van de ploegen met dit werk belast, opdat daar meer geschooldheid en meer begrip van verantwoordelijkheid tot uiting komt. Dit dit geschieden zal, en met spoed, mag men boven eiken twijfel verheven achten, Daarmee zal dan elke reden tot bijzon dere bezorgdheid over de veiligheid onzer Nederiandsche sporen zijn verdwenen, maar daarmede is niet ten volle herwonnen wat er verloren ging aan absoluut vertrouwen in de leiding van dit bedrijf, dat door het ongeluk bij De Vink bij menschen, die een oordeel hebben, minder heeft geleden, dan door dit rapport. Dat bedroevende feit zij aanstonds na de verschijning van dit rapport geconsta teerd. De Fransch-Russische voornaamste leiders der vakvereenigingen. Finantieele besprekingen. Men verwacht evenwel, dat de algemeene De Fransch-Russische financieele confe- raad van het Vakverbond op de gedelegeer- rentie aal eerst op 20 Februari haar werk- den een beroep zal doen om het verleden te :;.-amheden hervatten. Deze late datum is vergeten en de meeningeverschillen uit te intusschen slechts gekozen om den Sovjet- wisschen. ambassadeur Rakowski in staat te stellen, zich onverwijld naar Moskou te begeven, waar hij deel moet nemen aan de zitting van het cen traal executief comité der Sovjet-regeering. De onderhandelaars zullen hun besprekingen op nieuwe grondslagen moeten houden, daar alle plannen voor een regeling der tsaristische schuld aan Frankrijk achtereenvolgens ter zijde gesteld zijn. Vakverbond en Mijnwer- kersstakicg. Gisteren is te Londen de conferentie bij eengekomen van afgevaardigden van alle vak vereenigingen om de resultaten te overwegen van het geschil in de mijnindustrie, evenals de wijze, waarop de algemeene staking is ge ëindigd. Het zal op de conferentie, naar men gelooft, levendig toegaan, daar er verwijten zullen worden gericht aan het adres van de Ör. Marx geeft zijn op dracht terug. Bij de voortzetting van zijn pogingen tot vorming van een regeering der middenpar tijen heeft dr. Marx een nieuwe bespreking gehad met dr. Scholz (Volkspartij). Daarna bracht hij rapport uit aan rijkspresident Hin denburg. Wegens het verzet, waarop hij bij zijn po gingen tot vorming van een regeering der mid denpartijen gestooten is, gaf dr. Marx zijn op dracht terug. De rijkspresident heeft zich zijn verdere be slissingen voorbehouden. De Italianen in het Bui tenland. een volledigen „burgerlijken stand" aan leggen van alle Italiaansche onderdanen, die in hun districten wonen. Mirssolini wil op deze wijze een volledig overzicht krijgen van het aantal Italianen dat buiten Italië over de geheele wereld verspreid woont met alle bij zonderheden omtrent hun positie. Churchill's bezoek aan Rome. Winston Churchill, de kanselier der En- gelsche schatkist, heeft een bezoek gebracht aan het Quirinaal, waar hij werd ontvangen door den koning, evenals aan graaf Volpi, den minister van Financiën, met wien hij een onderhoud had, dat meer dan een uur duurde. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat, naar het schijnt, be paalde financieele en scheepvaart- of handels- quaesties zijn besproken en ook quaesties van invoer en uitvoer, v/aarbij beide landen be lang hebben. Graaf Volpi zou Churchill om financieele faciliteiten van den kant van Enge land hebben gevraagd, naar men meent in verband met het stabiliseeren van de lire. Dinsdagavond zouden Churchill en graaf Volpi elkaar opnieuw ontmoeten. Gisteren zou Churchill een bezoek bren gen aan den paus. De beweging tegen de vreemdelingen in Cliina. De Portugecscbe kruiser „Republica" zal van Macao naar Hongkong vertrekken, waar hij zal dokken om zich voor te bereiden voor zijn vertrek naar Shanghai. De kanonneer boot „Patria" zal spoedig naar Kanton ver trekken. v Amerikaansche troepen naar China. Gemeld wordt, dat aan een aantal marine soldaten te San Diego en Guam bevel hebben gekregen, zich gereed te houden om zoo noo- dig naar China te vertrekken. In China verblijven ongeveer twaalfdui zend onderdanen der Vereenigde Staten van wie ongeveer 2500 vrouwen. Het aantal Ame rikaansche firma's, dat zaken doet in China, bedraagt ongeveer 600, waarvan de helft in Sjanghai. De Amerikaansche beleggingen in China bedragen ongeveer 70 millioen dollar. Een proclamatie van ad-- miraal Tyrwhitt. De Britsche marine-commandant in China, vice-admiraa! Tyrwhitt, heeft in Kankau een proclamatie afgekondigd, waarin hij de Brit sche onderdanen oproept, op hun moeilijken post te blijven. Hij heeft hun de verzekering gegeven, dat hij zoo goed mogelijk de Britsche belangen zal beschermen. EEN RIJKE OOM. Te Londen is op het oogenblik een proces gaande over de nalatenschap van 560.000 pond sterling, of bijna zeven millioen gulden, van den 91-jarigen Joseph Browne Martin, die het vorige jaar Januari als vrijgezel stierf. Martin was als eenvoudig suikerbakkertje zijn loopbaan begonnen, maar was er dank zij zijn commercieele energie in geslaagd, zich op te werken en met allerlei handige transacties bovengenoemd kapitaal te verwerven. Martin heeft echter kort na elkaar twee testamenten gemaakt, een in September 1921, het andere in December 1921. Het eerste testament ver deelde de nalatenschap gelijkelijk tusschen veertien neven en nichten, het tweede maakte ten gunste van een der neven een onderscheid Zoodat deze 1.200.000 gulden meer zou ont vangen dan krachtens het eerste testament. Natuurlijk heeft dat den anderen neven en nichten het gevoel gegeven, dat hun onrecht werd aangedaan, zooals steeds het geval is bij erfgenamen, die minder ontvangen dan waar op zij hopen, en het eenige middel was een proces. De dertien neven, die zich benadeeld achten, nu beweren dat toen oom Joseph in December 1921 zijn tweede testament maakte, hij niet wel bij het hoofd was, hetgeen de be voordeelde neef natuurlijk betwist. Sir John Simon verdedigde laatstgenoemde met het betqog, dat niet wel aan te nemen viel, dat de erflater bij het eerste testament wel, en negen weken later, toen hij het tweede testament maakte, niet wel bij het hoofd was. Het eenige wat intusschen gebeurd was, was dat oom oseph kou had gevat, maar overigens was ij een goedgemutste kerel geweest, die na zijn herstel nog deelnam aan een danspartij op Kerstmis van hetzelfde jaar. De andere ne ven beweren daarentegen, dat hun oom zwak zinnig was, wat zou moeten blijken uit de be wering, dat hij in 1921 te Maidenhead ver toevende, de rivier daar voor de zee te Brigh ton had aangezien, en uit het feit, dat hij on danks zijn welvaart op een zolderkamer had gehuisd. De procureur blijkt intusschen een sterke getuige voor den bevoordeelden, neef, daar hij verklaarde, dat hij Martin een zeer bedrijvig zakenman had gevonden, die zeer precies bleek te weten, wat hij deed. Het verhoor in deze zaak wordt nog voort gezet. Zooals men zich herinnert, is onlangs de Honourable Lawrence Palk, de zoon van Lord Haldon, die op raadselachtige wijze ver dwenen was, aangehouden in verband met te gen hem ingebrachte 'beschuldigingen van op lichting en verduistering. Thans lezen wij in de Engelsche bladen, dat hij door het politie hof van Marylebone tot tweemaal twee maan den gevangenisstraf werd veroordeeld. In het eene geval had hij onder valsche voorwend sels een bedrag van drie pond van een manu- facturenhandelaar verkregen, in het andere geval als borgtochthouder een aantal voor werpen vérduisterd. Hij was in 1922 al eens tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van voorwerpen ter waarde van 640 pond sterling. Woensdagmorgen is voor de „Chancery division" van het Hooggerechtshof het pro ces begonnen reeds in November 1925 aan hangig gemaakt door een zekeren J. F. For- voor politieke doeleinden door het geven van bijdragen uit zijn algemeene middelen aan dat Vakverbond, terwijl de Wet op' de Vakvereenigingen van 1913 slechts bijdra gen voor politieke doeleinden uit een speciaal „politiekfonds" kent. Onder de „politieke doeleinden," die Forster omschrijft, is o.a. de steun van het Vakverbond aan het Arbei dersblad de „Daily Herald". Forster tracht van den rechter een uitspraak te verkrijgen, waarbij het den vakbond verboden wordt, verdere bijdragen aan het Vakverbond te doen, dat het vorig jaar ongeveer vijfduizend gulden van den bond ontving. Dit proces is van verstrekkende beteekenis, als men weet, dat het Vakverbond het vorig jaar in totaal een bedrag ter waarde van 540.000 gul den ontving van de aangesloten vakbonden, en wekt in arbeiderskringen groote belang stelling. WEER EEN OPLICHTER. Na het optreden van een pseudo-zoon van den ex-kroonprins, dat van een z.g. zoon van den Italiaanschen dichter d'Annunzio 1 Do- mela maakt school. Zijn leerling is echter niet zoo handig geweest en moest zijn avontuur spoediger beeindigen met een spoorlooze verdwijning. Urban, een Weener, had een baantje bij een Berlijnsch filmgezelschap. Hij verdiende juist genoeg om het leven te houden. Zoodat hij besloot munt te slaan uit zijn groote ge lijkenis met een zoon van den welbekenden Italiaanschen dichter d'Annunzio, den film regisseur Gabrieilino d'Annunzio. Met groo te brutaliteit gaf hij zich voor dezen uit en spoedig kreeg hij toegang tot de kringen der film-industrie, waarbij hij zich ook de noo- dige credieten wist te verschaffen. Nu wilde echter het toeval, dat een werkelijke zoon van den dichter, een ingenieur, korten tijd tevoren te Berlijn had vertoefd en toen een ongeluk had gekregen, waarvan in de Ber- lijnsche bladen melding was gemaakt, ter wijl het bericht in de Italiaansche pers was overgenomen. Door een en ander kwam het uit, dat de ecjite Gabrieilino d'Annunzio rustig te Rome zat. Waarmee de rol van den pseudo-d'Annunzio was uitgespeeld, DIERENMISHANDELING EN MACHTSMISBRUIK. Te Berlijn is een proces behandeld wegens brandstichting, waarbij het ging om dieren mishandeling en machtsmisbruik. Aangeklaagd waren een bakker en diens knechtde eerste was beschuldigd zijn on dergeschikte te hebben overgehaald den stal in brand te steken, teneinde op die wijze in het bezit te komen der assurantiepenningen voor een daar staand paard. De knecht verklaarde, dat het paard ziek was en dat reeds de slager besteld was. De bakker had hem en een stiefdochter overge haald een hoeveelheid stroo in den stal op te hoopen en benzine erover te gieten; tevens moest het paard met benzine worden inge wreven. Een z.g. onvoorzichtig weggeworpen sigaret, welke de patroon den knecht voor dat doel had gegeven, moest dan het ver dere werk doen. Honderd mark en een paar nieuwe schoenen waren het beloofde loon geweest. De bakker kreeg anderhalf jaar tucht huis. Voor den knecht werden verzachtende omstandigheden aangenomen, omdat hij afhankelijk was geweest van zijn baas; hij kwam er af met negen maandeh gevangenis straf. DE GRIEP IN DENEMARKEN. De griep in Denemarken blijft zich uit breiden al is de epidemie van een goedaardig karakter. De voorbehoedmaatregelen welke worden toegepast omvatten het sluiten van scholen waar dit noodig wordt geacht, het reeds vermelde verbod van dansen in het openbaar, en verlenging der tijdruimten tusschen twee voorstellingen in bioscopen. In één geval werd het publiek van een open bare terechtzitting te Kopenhagen buiten gesloten. De koning is geheel hersteld; de koningin, die eveneens door griep is aangetast, gaat goed vooruit. DE STORMEN IN ITALIË. Omtrent de stormen, die de laatste dagen in Italië hebben gewoed, wordt nog gemeld, dat vooral in Tirol groote schade is aange richt. Vele telegraaf-, telefoon- en electric:- teitsverbindingen zijn verbroken. Op enkele plaatsen hebben kortsluitingen plaats ge had. Eenige personen zijn gedood. Nabij Bergamo heeft een aardverschuiving plaats gehad. Uit Napels wordt gemeld, dat het water van de Tiber blijft dalen. Vernomen wordt, dat Mussolini alle con- ster tegen den bond van winkelbedienden, sulaten en andere Italiaansche vertegenwoor- waarvan Forster lid is, omdat de bond, naar 't Bleek, Jat deze verdachte zich o; groote schaal met dergelijke praklijke. heeft bezig gehouden. Zij kocht rijwielen,] stofzuigers en waschmachines op afbeta- ing en zoodra ziji die in handen had, maakte zij ze te gelde! Het O. M-, mr. Wolfson, zei, dat zekere vrouw, met wie later zou worden afgere kend, wel een honderd wascbmachines keeht. Het gebeurde wordt door de ver dachte toegeschreven aan de werkloosheid van haar man. Ten onrechte evenwel, want de feiten hebben plaats gehad, toen haar man nog niet werkloos was. Had zij de fei ten niet bedreven, dan zou haar man nog bij de gemeente werkzaam zijn. Het ten laste gelegde feit is bewezen en van een voorwaardelijke veroordeeling mag thans geen sprake wezen. Eisch: twee maanden gevangenisstraf. Ook mr. Servatius verklaarde het feit wettig en overtuigend bewezen te achten. Dit is weer een geval, waarbij men de voor werpen in handen tracht te krijgen alleen met de bedoeling om ze zoo gauw mogelijk te verkoopen. Van het begin af zat hier de kwade trouw voor. Waar deze verdachte blijkbaar op groote schaal de oplichtingen pleegde want in het wezen der zaak heeft men hier met oplichting te doen! kan geen voorwaardelijke veroordeeling worden opgelegd, gelijk de vorige maal ge schiedde, toen nog niet bekend was, wat thans is gebleken. Vandaar dat mr. S. de verdachte, over eenkomstig den eisch van het O. M-, tot twee maanden gevangenisstraf veroordeelde. Dienstweigeraar. Een jongmensch werd met den sterken arm voorgebracht. Mr, Servatius: U is die en die? Verdachte: Ja. Mr, S.: Waar woont u? Verd.: Waar ik woon? In de bijzondere strafgevangenis in Den Haag. Blijkens de voorgelezen dagvaarding had verdachte zich te verantwoorden, omdat hij op 4 October opzettelijk Jiiet in de Oranje-Kazerne is verschenen om zich voor den Krijgsdienst te laten inlijven. Verdachte werd in April 1925 veroordeeld tot 50 boete, omdat bij zich niet had ia- ten inschrijven. De tien dagen hechtenis, die hij moest ondergaan bij niet betaling der boete, heeft hij reeds uitgezeten. Thans ondergaat hij wegens dienstweigering tien maanden gevangenisstraf, hem door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch opgelegd. En om de maat vol te meten, werd hij nu ook nog vervolgd voor het feit, waarvoor hij zich thans te verantwoorden heeft: het zich niet laten inlijven. Het O. M., mr. Wolfson, vorderde 20 boete of twin'ig dagen hechtenis. Mr. S., tot verdachte: Hebt u nog iets te zeggen? Verd. lachend: Neen, dank-je wel. Mr. S.: Deze verdachte heeft zijn stand punt van het begin tot het einde volgehou den en moet nu ook van het begin tot het eind de gevolgen dragen. Ik veroordeel hem tot 20 of 20 dagen hechtenis. Desgevraagd zeide verdach'e niet in hoo- ger beroep te zullen gaan en ook het O. M. deed afstand van het recht tot hooger be roep Tegen den 36-jarigen caféhouder F. de R., die op 6 November j.l. in de Asterstraat te Rotterdam den 22-jarigen havenarb "der K. Reyngoud neergeschoten heeft, werd Donder dag voor de Rotterdamsche Rechtbank vijf jaren gevangenisstraf geëischt. Oorzaak niet aan te geven. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan betreffende den brand aan boord van het stoomschip „Maasdam" De Raad is van oordeel dat de oorzaak van den brand niet met zekerheid is aan te geven. De Raad acht het waarschijnlijk, dat zij een gevolg is van onvoorzichtigheid van van de zijde der passagiers; het is alleszins mogelijk, dat een achteloos weggeworpen brandende sigaret of lucifer is gekomen van onder door de ruimte, welke zich bevindt tusschen het dek en de houten schotten van linnenkamer of voorraadkamer, in een van deze kamertjes zelve en het vuur heeft me degedeeld aan de brandbare voorwerpen, weike zich daar bevonden. Waar de beide kamertjes gebouwd waren legen de koel kast, was de temperatuur daarbinnen uiter aard steeds hoog en alles wat zich er be vond uiterst droog, hetgeen natuurlijk het ontstaan en de uitbreiding van den brand zeer bevorderde. De Raad acht de zich op de „Maasdam" bevindende constructie, waarbij een onbe- kleede wand van de'koelkast de achterzijde vórmt van de linnenkamer en van de op- slagka-ner, niet aanbevelenswaardig. De kapitein heeft alle noodige maatrege len genomen om den brand te blusschen, ziin beleid heeft niets te wenschen over gelaten. vellen van Barbusse. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert Xylophone, trio. 6.50 Weerber., nieuws. 7.05 Concert Da- ventry-kwartet. 7.20 Causerie. 7.35 De 48 preludes van Bach. 7.45 Sport- lezing. 8.05 „Past and Present" 4e deel The past", tooneelstukje. 9.05 Concert A. Hallis, piano. 9i20 Weerber., en nieuws, 9.35 Voorlezing door Mr. Cop- pard. 9.50 „Past and Present." 2e deel „The present", revue. 10.5012.20 Dansmuziek v. h. Savoynte. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert Orkest Locatella en den heer Dufour, zang. 5.055.55 Concert door de Jazz Symphonie. 8.15 11.20 Galaconcert, Artisten uit de Pa- rijzer theaters en Music Hall's Dansmu- KÓNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN 484 en 566 M. 2.50—7.20 Lezingen en lessen. 7.50 „Rosmer- holm," tooneelspel in 4 acten van Hen drik Ibsen. 9.5011.50 Dansmuziek. LANGENBERG, 468.8 M. 11.20—12.20 Orkestconcert. 3.505.15 Orkestcon- concert. 5.356.35 Lezing. 735— 9.20 Bonte avond. Orkest en solisten. 9.2010.20 Dansmuziek. HAMBURG, 394,7 M. 11.50—1.20 Orkestmuziek. 1.252.10 Kamermu ziek. 3.35 Sprookjesmuziek. 5.20 6.10 Concert. Kwartet Carlo. 7.20— 11.15 Boeren-muziek en dans. BRUSSEL, 509 en ANTWERPEN 266 M. 5.205.55 Orkestconcert. Hr. Wattiez zang. 8.50 Orkestconcert. 935 Gramofoonmuziek. Jachtmuziek. 9.50 Esperanto. 10.0510.50 Dans muziek. veel tijd gemoeid zou zijn. Daarom fs de gelegenheid gegeven om aan invoerrecht onderworpen goederen onder bepaalde voorwaarden en als het ware bij wijze van. uitzondering als brief te verzenden. Deze voorwaarden zijn: 1. de zendingen moeten volledig volgens het tarief der brieven gefrankeerd zijn, en 2. voorzien zijn van een behoorlijk ingevuld etiket met het opschrift „Douanen" (peut être ouvert d'office). Deze etiketten zijn hier te lande aan de postkantoren koste loos verkrijgbaar. Meermalen komt het echter voor, dat de* afzenders het port der brieven niet vol ledig hebben voldaan. Naar de TeL ver neemt, kunnen stukken dan alleen aan den geadresseerd worden uitgereikt -tegen betaling van verhoogd briefport (soms vrij hooge bedragen). Ook gebeurt het, dat het vereischte etiket „Douane ontbreekt. In In huurkoop gekregen goederen weer zoo gauw mogelijk ven de hand gedaan. Voor den politierechter mr. Servatius hee f een vrouw zich te verantwoorden ge had wegens verduistering van een in huur koop ontvangen waschmachine met wrin ger, Daags nadat zij het voorwerp in haar bezit had gekregen, verkocht zij het aan een buurvrouw voor 20. Dil, hoewel zij vóór dien tijd reeds tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld was ter zake van een soortgelijk feit. In het internationaal verkeer mogen brieven en andere stukken, welke ner briefpost worden verzonden, in het alge meen geen voorwe-pen bevatten, die aan invoerrecht zijn onderworpen. Nu doen zich gevallen voor. dat voor de verzending van kleine hoeveelheden goe deren, waarvoor invoerrechten zijn ver schuldigd, niet van de pakketpost geb-uik tfem-akt kan worden, cnHat bie-mede te verkrijgen. De Duitsche postadministratie zal a*. postzegel van 1 mark 20 pf. met de beel tenis van baron von Stein, niet uitgeven. De minister van O. K. en W., heeft de bijz. H. B. S.en aangewezen als bevoegd in 1927 aan haar leerlingen gelegenheid te geven na afgelegd eindexamen, het getuigschrift te 83 vervallen en verzinken onder het zand der duinen! Herbert was geen gevoelsmensch, hij hield niets van de vereering der graven, maai het kontrast tusschen de beide vrouwen, dat nog voortduurde in den dood, drong zich aan hem op. Steeds opnieuw dwaalden zijne gedachten af naar zijn kind, het te ontmoeten in he huis van graaf Woif, daartegen gevoelde hij z:ch niet bestand. Hij bedacht, wie de pre dikant van Kettenstein kon zijn, die een Niet de tweede gade gedacht hij, welke dc A - pracht om hem heen had geschapen, alleen gastvrij verblijf op het Moritzplem had gc- de- e"-ri' ;n bare bekoorlijkheid en eenvou- j vondeOi hij vroeg zich af, pf Veronicas di- i c'.'1 dat hij behoefte had aan rust, I aanwezigheid in dat huis geruststellend voor nu no herinnerde hij z.ch barer. Maar vreemd hem was ofbevestigend, immer was het een toornig aanklagend Geruststellend? Een jaar was sedert geve e'Ë" dat hij "jegens haar koesTerde. Waar-1 Richard's optreden in deze zelfde kam* om bad zii dc betrekking niet anders opge- verloopen, zonder dat iets om bad zij de betrekking niet anders opge vat, waarom moest zij er onder bezwijken? was voorge vallen, dat betrekking had op deze duis Bij de geringe achting, welke hij koesterde tere zaak, voor de eer. voor een zonder getuigen gege- I Zij was dus voor immer afgedaan en - en woor:'. nad, naar zijne meening, allesvan zijn verzekerd standpunt uit dwaalden goed kunnen worden, als zij eene verstandig Herbert's gedachten naar het kleine meisje wijze van Opvatting gehad had en de kradit, Dit medaillon had gehangen aan den zach- omhet onvermijdelijke te dragen. ten ronden hals, hij herinnerde zich nu, hoe Zi n Hik viel op het ontwerp voor een vol en rozig het kind geweest was, hoe bh kostbaar marmeren "edenkteeken voor Mela- het juichen kon in de zeldzame o^e-' b -lie", coor een begaafd kunstenaar op zijn ver- ken, waarin hij met haar had gespeeld. Of zij zoek gemaakt. Feeds on den eersten dag had cp Magdalena geleek? bij 'zich bezig gehouden met dit Weder bekeek hij het portret; het was rootschegedevkteeken en onwillekeurig onbeschrijfelijk schoon, en als hij in ge- dac' t h" aan bet arme ve-iaten graf on het dachten de rij doorliep der vrouwen, welk- kleine Noordzee-eÜatid. Nu was ock haar hij kacde, dan kon geen enkele met haar kind verre en de vriend harer jeugd. Geen vergeleken werden. D'e photographie, welke do m "erd door liefhebbende hand neder- z;ch waarschijnlijk onder h^re eigene, bij jêlegd op den cenToudigan heuvel, hij zou elkander geraapte bezittingen had bevonden toen zij Engeland verliet, had iemand laten omlijsten en der kleine weeze omgehangen. Wellicht werd ze met smart gemist Dit was een vluchtige gedachte, maar het nt- woord lag in de snelle handbeweging, waar mede hij het portretje vast omsloot er. in zijn borstzak stak. Hij kon zich Magdalena zoo levendig voorstellen, nu hare trekker, hem weder aanschouwelijk gemaakt waren n al hunne frisctiheid en jeugdige bekoor- 'ijkheid. Hoe verkwikkend zou heden in deze beangstigende stilte haar vroolijk gesnap ge weest zijn en haar bekoorlijk la-hje, hoe weldadig de zorg, vaarmede zij de wen schen ried, neg eer die werden uitgespro ken. Hier hadden hare schoonheid en be valligheid gepast; met den vasten bode.n onder de voeten van macht en rijkdom zou zij pal gestaan hebben, ook tegen aüd en minachting. Hij keek rond in het stdle vertrek, waar in de zorg gewoond had vele jaren lang; nu was zij gevloden voor den glans van het Jcud, maar ter andere zijde was de ver veling binnengeslopen en had zich neder- :ezet. Het dolle leven zijner jeugd was uit geput, woeste feesten vermoeiden hem. Ook 'ot reizen, dat men hem had aanbevolen na iet zware verlies, gevoelde hij geen lus' en het spel,, dat hem zoo ver had doer afdwalen van eer en trouw, had geen macht meer over hem. Het was vreemd, hoe het geluk hem ver volgde, 6inds hij 't niet meer zocht. Sedert zijn huwelijk met Melanie had hij niet meer winnen ontbrak ten laatste de bekoorlijk beid der prikkeling. Maar dat zou weder- keeren, moest wederkeeren, want hij mocht op 33-jarigen leeftijd geen grijsaard zijn niet zich laten bespotten door het leven, omdat hij een droombeeld had nagejaagd. Hij liet het hoofd in den leunstoel neer vallen en sloot de oogen, maar hij opende ze weder, omdat ket schoone beeld, dal nem verontrustte, levendiger nog hem voor oogen stond, als hij die sloot. Daar werd een zijdeur geopend, niet op de stille wijze van goedgeschoolde bed'en- ?en, maar met hoorbaren druk en daar traa iemand binnen met flinken veerkrachtiger, mannelijken tred. Herbert wendde het hoiofd om. Maar als verlamd bleef hij zitten, de wijdopengesperde oogen strak op den bin nentredende gericht. Kent gemij? vroeg Constantijn, toen hij vlak voor hem stond. Geen broederlijke groet werd gevoegd bij de korte vraag, in ie diepbewogen stem lag een vreemde klank Plotseling kreeg Herbert weer leven, '■et bloed, dat dreigde stil te staan, stroom- 'e snel naar het hart terug: Constantijn' Tonstantijn! riep hij uit, zijt gij het? Bij het contrast met de ontzettende een aamhe-d, welke hij voor eenige minuten had gevoeld, maakte eene warme gewaar wording zich meester van deze koele natuur toen hij den gezel zijner jeugd voor zich zag, .rij hreirlde de armen uit. uij stond op een zedelijk zoo oneindig lager standpunt dan deg^hen, die onder zijne ontzaglijke schuld tegenover Constantijn een - Constantijn, Constantijn, matig u, riep Her. oogenblik week voor de vreugde hem weder te zién. Maar in Constantijn's verachtelijke terug wijzing lag zijne veroordeeling. Raak mij niet aan, zeide hij, de hand van een eerlijk man komt u niet toe. Herbert was doodsbleek geworden, het zachte gevoel was gevloden. Hij stond weder daar, ten strijde bereid, als zoo vaak reeds Laat mij een oogenblik tot mijzelven komen, 'hernam hij, met reuzenkracht zijne aandoe ning bedwingend; ik moet eerst de gedach te leeren begrijpen, dat gij leett cn voor mij staat in vleesch en bloed. Eene minutenlange pauze volgde, waarin Constantijn bedaard voor den graaf bleet staan. Vanwaar komt gij? zeide eindelijk de laatste diep ademhalend. bert uit, sidderend van woede en schaamte, of ik vergeet, wat gij eens waart. Dat hebt ge lang reeds gedaan, ik neem geen woord terug van datgene, wat ik zeide en verzacht ook niets. Ik wil antwoord; duidelijk kort bondig antwoord. Wanneer zult gij de vrouw, welke gij bedrogen, wan neer het kind, dat gij verloochend hebt, uwen naam geven, wanneer toestemmen, dat gij u schandelijk hebt gedragen ten mijnen opzichte en mijn eerlijken naam hebt ge stolen, om uwe misdaad te bedekken? Noo't, nooi'l riep Herbert buiten zich zeiven uit, zelfs niet met mijn laatsten ademtodht. De publieke meening zal u dwingen, daar zij u richt, hernam Cons'antijn koel bloedig, en gij weet, waaraan gij schuld Uit Afrika. Maar dat komt er hier niet op hebt. Het is een zaak, welke niet alleen het aan, wij hebben, zooals ge weet, veel ge- zedelijk gevoel van ieder rechtschapen wiciftiger dingen te bespreken. Ik ben hier om mijnen eerlijken naam terug te vorderen Herbert zag, dat Ccnstantijn reeds wist wat er was voorgevallen en dat hiermede 'e strijd was aangebroken. Met een oogop slag overzag hij al het gevaarlijke van zijn toestand, als altijd zocht hij zijne redding ;n liegen en ontglippen. Wat een merkwaardig wederzien, zeide hij bitter, ik weet inder daad niet, wat gij daarmede bedoelt. Laat die uitvluchten achterwege, Herbert, 'ij moet het weten uit onzen jongelingstijd, r!at ik die haat en u daarmede niet vrijlaat. Wanneer en waar wilt gij de ongehoorde verloren bij het spef en aan hef bestendig misdaad leden, dat het bewustzijn zijner daad bekennen, welke gij hebt begaan? mensch hindert, zij druisebt ook aan 'egen de begrippen van welvoegelijkheid van u'C e'gen stand. Daar du'dt men wel lichtzin nigheid, leugen en buitensporigheid, maar voor de lage misdaad schaamt men zich hier als daar. Herbert antwoordde niets; het was noch vrees, noch schulobesef, dat hem deed ver stommen,alleen het onverwachte van zijn van zijn toestand, de vreeselijke ontroering, gingen ditmaal ziin krachten te boven. (Wordt vervolgd)..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 6