vn-i binnenlandsch nieuws. Uit de Vaderlandsche historie van Cocquernico's dierenrijk. Eerste Kamer en Nederl. Belgisch verdrag. Onderscheidiri'g pater Mazurowski. Het verblijf van Prinses Juliana te Katwijk. Uitvoer van aardappelen naar Duitschland. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Weer kopspijkers gestrooid. Royaards 60 jaar. Grieven uit Watergraafsmeer. GEMENGn NIEUWS. De p. qenteii-inbrekers te Rotterdam. DE ROOFMOORD IN DEN HAAG. Begrafenis van het slachtoffer. Weer in gebruik genomen. Een 14-jarig meisje aangerand. Een der laatsten. Te dicht bij een brandende kachel. Brand te Venlo en te Tilburg. De verdwijning van 12.000 te Rotterdam. Valsche bankbiljetten van 20. De vergeten schoonmoeder. De emolumenten van een President. UIT HET AMD Het proces tegen de Catalaansche samenzweerders. Het proces-Barmat. Een nieuwe opdracht aan Dr. Marx. Hongarije vraagt opheffing van de controle. Noorwegen en de Ver. Staten. De strijd tusschen Kerk en Staat in Mexico. De actie tegen de vreemdelingen in China. De conferentie van het Britsche Vakverbond. Een mysterie. Een rooskleurig vooruitzicht voor den Britschen handel. Een leening voor Krupp. MARKTNIEUWS. Pi .4 -1 Naar het Corr. Bur. mededeelt, komt a.s. Zaterdag de commissie van rapporteurs van «Je Eefste Kamer betreffende het wetsont werp tot goedkeuring van het Nederlandsch- Belgisch tractaat, bijeen. Naar de Msb. verneemt, verscheen Woens dagavond tijdens de wekelijksche vergade ring van de Duitsche meisjes in Huize Padua te Rotterdam, geheel onverwachts de Duitsche Consul, von Hahn, en over handigde aan Pater Mazurowski, voor de aan de Duitschers bewezen diensten, het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis, alsmede een felicitatie van den Duitschen Gezant te Den Haag. Naar wij vernemen zijn de villa's, welke voor het verblijf van Prinses Juliana te Katwijk aan Zee zullen' dienen, gehuurd met ingang van 15 Juni a.s, Of de villa's op dezen datum zullen worden betrokken, hangt van verschillende omstandigheden af. Blijkens mededeelingen in sommige dag bladen, schijnt in kringen van den aard- appelhandel de meening te heerschen, dat met ingang van 15 Februari a.s. het invoer recht op aardappelen in Duitschland aan zienlijk zal worden verhoogd; sommige be richten noemen zelfs een bedrag van 135 per wagon. Naar aanleiding daarvan vestigt de direc tie van den Landbouw er de aandacht op, dat bij het Nederlandsch-Duitsch handels verdrag het invoerrecht op aardappelen na den 15en Febr. is vastgesteld op 1 Mark per 100 K.G. 60. per wagon van 10.000 K.G.), mits die aardappelen vergezeld gaan van een officieele verklaring, inhoudende dat zij in Nederland gegroeid en vóór 1 Decem ber van het vorig jaar gerooid zijn. Met de afgifte van deze verklaringen zijn belast het hoofd van den plantenziekte- kundigendienst te Wageningen, alsmede de rijkslandbouwconsulenten in de onderschei dende provincies. Tal van wielrijders de dupe. Donderdagavond hebben weer eenige •onverlaten in de nabijheid van de garages in het taxibedrijf, welke in het conflict met de chauffeurs betrokken zijn, met kwistige hand kopspijkers op het wegdek gestrooid, een en ander met de bedoeling, bandenpech te veroorzaken bij die taxies, welke door nieuw personeel worden bediend. Met deze onbezonnen daad werd slechts dit bereikt, dat tal van wielrijders ten gevolge van het springen hunner banden, gedwongen' wer den hun weg te voet af te leggen. Het is de politie nog niet gelukt de daders te pak ken te krijgen. De huldiging in den Stadsschouwburg. Een stampvolle en feestelijke Stads schouwburg heeft dr Willem Royaards Donderdagavond gehuldigd, bij opkomst, na ieder bedrijf en ten slotte na afloop, alles met een hartelijke opgetogenheid en warmte die zelfs bij jubilea zeldzaam zijn. I Geen stadswijk is er, die zoo moeilijk voor voetgangers en voertuigen te benade ren is als Watergraafsmeer. De spoorweg overgangen vormen een zeer belangrijken hinderpaal, de tram kan er niet komen en reet den Ringdijk, die een behoorlijke ver keersweg zou kunnen zijn, indien men er eenige aandacht aan wijdde, is het ellendig gesteld. Voor het verkeer deugt het met groote keien bestrate en totaal verwaar loosde wegdek in geen geval en nooit ziet men dan ook een auto den tocht hierover wagen. Ook de benedenzijdc leent zich niet voor uitgebreid verkeer omdat zij te smal is, terwijl de voetganger er geen trottoir vindt om veilig te kunnen wandelen. Doch aschter dien Riugdijk ligt een dicht bevolkt complex van Zacherias Jansestraat, Willem Beukelsslraat, Wakketstraat en Si mon Stevinstraat. De bewoners er van heb ben reeds met de overige Meerbewoners meermalen op een betere verbinding aange drongen en o.a. de wenschelijkheid betoogd een noodbruggetje te slaas tegenover dit complex, speciaal tegenover de Willem Beukelsslraat ten einde via de Ringvaart een verbinding te krijgen met de Transvaal- buurt. Eindelijk is dezer dagen dat bruggetje ge bouwd, doch tot veler verwondering niet tegenover het drukst bevolkte gedeelte van Watergraafsmeer. Men heeft het gelegd in het verlengde van de Schalkburgerstraat. Aan den anderen kant komt het uit op eenboerderij, die, zij moge wel onder houden en vriendelijk zijn, toch niet een drukke passage zal trekken. De bewoners van het bedoelde huizencomplex zullen eerst tien minuten moeten loopen alvorens ze dit bruggetie bereiken. Ze zijn dus door deze verbinding niet gebaat, wat wel het geval geweest zou zijn indien men haar gebouwd had in het verlengde van de Willem Beukels- straat. Ziehier, in bet kort samengevat weer een der vele grieven van de Watergraafsmeer- bewoners. Een deel der gestolen sieratfcn herkend. De politie van het bureau Meerroansstr., te Rotterdam, zet nog onvermoeid haar on derzoek door in de zaak van de gestolen sieraden, in verband waarmeede o.a. de agent B., die inmiddels ontslagen is en de al eerder ontslagen agent W., die gelijk be kend is, in de woning van eerstgenoemde aar het Reigerspad gearresteerd zijn. B„ die met de andere verdachten in het Huis v. Bewaring zit opgesloten, heeft intusschen een volledige bekentenis afgelegd. De zilveren en gouden voorwerpen, des tijds in beslag genomen, zijn voor 't grootste gedeelte door belanghebbenden erkend en het is gebleken, dat d'e voorwerpen afkom stig zijn van diefstallen, gepleegd te Hille- gersberg, Bloemendaal en VlaardSngen. Van de sieraden, die nog niet herkend zijn, zal zoo spoedig mogelijk «en toto .ver schijnen ia het Politieblad* Bij de begrafenis van mej. Wille, 't slacht offer van den gruwelijken roofmoord op het Bezuidenhout in Den Haag, bleek weer hoe het publiek meevoelt met die slachtoffers van moorden. In de omgeving van het ziekenhuis aan den Zuidwal, langs de Lange Beestenmarkt en Hoogezand hadden zich duizenden opge steld, waaronder ook het vrouwelijk element sterk vertegenwoordigd was. De traditie wil, dat de moordenaar zich dan onder de nieuwsgierigen ophoudt en dus hadden zich onder de nieuwsgierigen ver schillende inspecteurs opgesteld, die met arendsblikken de omstanders monsterden Tegen 10 uur vertrok de lijkstoet uit het ziekenhuis, bestaande uit een lijkaulo met het stoffelijk overschot van mej. Wilk daarachter twee volgauto's met de famflde- leden. De teraardebestelling had plaats op de Israëlitische begraafplaats in de gemeente Wassenaar, waar men legen 11 uur aan kwam. De groote afstand was reden, dat dc belangstelling hier niet zoo groot was als in de residentie, hoewel vele geloofsgenoo- ten van de getroffen familie ook naar hier getogen waren en voorts honderden be woners van Wassenaar naar het kerkhof waren gekomen. Onder hen, die van hun deelneming blijk gaven, behoorden o. a. de Commissaris van Politie, de heer P. Kramer, belast met het onderzoek in de moordzaak en het bestuur van de Marktkcopliedenvereeniging uit Den Haag „Vrede door Recht", waarbij de heer Wilk aangesloten is. In het lijkenhuis van de begraafplaats werden eerst dc godsdienstige plechtigheden verricht, waarbij behalve de heer Wilk en zijn zoon ook een broeder van het slacht offer aanwezig was, waarna de heer I. J. van Gelder, rabbijn der Ned. Israëlitische Gemeente te 's Gravenhage, een treffende rede hield. Zelfs voor hem, die over het grootste redenaarstalent beschikt,'v zeide spreker, is het niet doenlijk het schrijnende leed en de smart onder woorden te brengen van hen, die hier thans onder gebukt gaan. Wanneer men de gemoedsuitingen van het publiek ontleedt, zal men bij het overgroote deel twee elementen analyseeren, ten eer ste afgrijzen en afschuw; ten tweede mede lijden en deernis. Wij moeten het gevoel van medelijden faten overheersehen. Hier heerscht de wijding van den doodenakker. rat men hier met respect de doode ge denken, die een vrouw van buitengewone activiteit was in het bestieren van haar gezin en in het drijven der zaak. De moeilijkheden in Polen brachten haar en haar familie hierheen. Met de sobere middelen, waarover het gezin beschikte, slaagde men er in, de kinderen een intel- lectueele en religieuse ontwikkeling te ge ven. Nu is deze vrouw op jeugdigen leeftijd weggerukt en zullen man en kinderen de zorgzame echtgenoote en liefdevolle moeder moeten missen. Ten slotte wenschte spr. een eere-szluut te brengen aan deze vrouw, dat zij in vrede moge gekomen zijn in hooger sferen en daar de belooning zal ontvangen voor haar edel leven, in het belang van haar dierbaar ge zin. Wij nemen thans afscheid van dit edele mensch zoo besloot de rabbijn zijn ge dachtenisrede die groote ontroering wekte. Hierna trad dc stoet ondier bet uitspre ken van, gebeden naar de groeve, waar de vader, het zoontje en verdere familieleden van de verslagene luid weenend eenige schoppen zand op de kist wierpen. Nadat men in het lijkenhuisje nog gebe den had voor de zielerust ep ook de zoon een gebed voor zijn moeder had uitgespro ken, was de plechtigheid afgeloopen, die alle aanwezigen diep had ontroerd. Nog steeds houdt de trek naar het Alexanderveld aan van personen, die mee- nen inlichtingen te kunnen verschaffen in verband met de moordzaak, of die een bui tenkansje willen kvagen de uitgeloofde 4000 in de wacht te sleepen. Naar de Tel. verneemt, had hun aantal heden namiddag de 400 reeds overschreden. Een aantal in specteurs houdt zich, onder leiding van commissaris Kramer, bezig met het in ont vangst nemen, schiften en ordenen der me dedeelingen. Zooals vanzelf spreekt, zijn er talrijke „aanwijzingen", die, ofschoon zij zorgvuldig genoteerd worden, voorshands als waardeloos materiaal kunnen worden be schouwd. Er zijn echter ook verklaringen bij, die van verschillende zijden, onafhankelijk van elkaar, de politie bereiken. Deze komen uit den aard der zaak het eerst voor onderzoek in aanmerking, voor zoover zij althans niet een spoor betreffen, dat door de politie reeds nagegaan wordt of met negatief resul taat nagegaan is. Ook, de echtgenoot van het slachtoffer, de heer Wilk, is, zooals vanzelf spreekt, zeer uitvoerig ondervraagd, naar zijn zaken relaties, naar het juiste bedrag van het ver miste geld, enz Veel wijzer is de politie echter uit de inlichtingen, die hij kon ver schaffen, niet geworden. Alleen zou, vol gens de jongste verklaringen van W., het geroofde bedrag zich bepalen tot hetgeen uit de toonbanklade wordt vermist. De politie heeft zich een oogenblik de vraag gesteld, of wellicht verband moet worden gelegd tusschen den moord in de Engelenburgsfraat en die op bet Bezuiden hout, zulks in verband met het feit, dat de man, die destijds als verdachte van dezen moord werd vervolgd, doch in hooger be roep door het gerechtshof werd vrijgesprol ken, dezer dagen juist uit de gevangenis was ontslagen, waar hij éenigen tijd heeft vertoefd wegens een door hem gepleegde inbraak. Gebleken is evenwel, dat deze man zich in den vroegen morgen van den dag, waarop de moord is gepleegd, te Vlaar- dingen aan boord heeft begeven van een schip, dat dienzelfden middag naar Frank rijk is vertrokken, en waarvoor hij zich als hulpstoker had laten aanmonsteren. Het wordt uitermate onwaarschijnlijk ge acht, dat hij zich in dien tusschentijd van het schip heeft kunnen verwijderen, om den moord te plegen. De zaak zal echter nader onderzocht worden, wanneer het schip, dat geen radio-installatie bezit, de plaats ziiner bestemm'ng heeft bereikt. De politiepost voor het huis, waar de moord is gebeurd, is thans opgeheven. Sinds eenige dingen is de locomotief van den bij de Vink ontspoorden trein weer in rfebruik genomen. Dezelfde hoofdmachinist, de heer Muller, doet er weer dienst op. De politie te Zevenaar heeft gevankelijk naar Arnhem overgebracht den 22-jarigen, ongehuwdlen arbeider J. D., te Zevenaar, tegen wien sterke vermoedens bestaan, dat hij de aanrander is van het 14-jarig doch tertje van den landbouwer R. Voor een soortgelijk misdrijf onderging D. reeds een half jaar gevangenisstraf, terwijl ook een jongere broeder veroordleeld werd wegens een zedenmisdrijf. Bij confrontatie wees 't meisje den verdachte, die echter alles ont kent, pertinent als den dader aan. Een der laatste schuitenjagers in ons land, de 70-jarige Gerrit Oosterom, te Montfoort, wiens vader en grootvader meer dan een eeuw op deze wijze hun brood verdienden, heeft zijn laatste jagerspaard aan de slacht bank verkocht. De motor heeft hem over troefd. Dinsdag j.l. had mej. H. v, K., wonende in de Kerkstraat te Katwijk a. d. Rijn, het ongeluk te dicht bij een brandende kachel te komen, waardoor haar kleeren vlam vat ten. Zij had dusdanige brandwonden beko men, dat opname in het Academisch Zieken huis te Leiden noodzakelijk bleek. Donder dagnacht is zij aan de bekomen brandwon den bezweken. Te Venlo is Donderdagmorgen in de Rum- merstraat, ten huize van den arbeider Va lentin brand uitgebroken, terwijl de vader op het werk was. Alle vier kinderen waarvan de jongste in de wieg lag de moeder is overleden waren in de woon kamer. Toen de hrand ontdekt werd, stond het woonvertrek in lichte laaie. Het te drogen hangend waschgoed, gordijnen, enz. stonden in vlam. Men slaagde erin de vier kinderen van een wissen dood te redden, al ging dit ook met moeite gepaard. Met be hulp van de buren gelukte het de vlammen te blusschen. Woensdagnacht om 2 uur is de woning van den heer v. d. Brekel, Oude Langstraat, te Tilburg, geheel uitgebrand. Een getal kin deren, dat op zolder sliep, kon slechts met moeite gered worden. Het belendende per ceel brandde eveneens geheel uit. De brand ontstond door onbekende oorzaak in een kleerkast. De kantoorlooper in het Huis van Bewaring opgesloten. De 52-jarige kantoorlooper W. J. v, V., te Rotterdam die bij de politie aangifte deed dat hij van een bedrag van 12.000 was beroofd, in verband waarmede hij zelf ge arresteerd werd op grond van het vermoe den, dat deze aangifte valsch was, is door- den rechter-coramissaris gehoord. Hij is thans in het Huis van Bewaring opgesloten. Donderdagmorgen is te Rotterdam op 't Noordplein aangehouden de reiziger S., die in een winkel in het Noordelijk stadsdeel een bankbiljet van 20, dat op de bekende wijze vervalscht was, had uitgegeven. Daar ver moed wordt, dat deze man de vervaardiger is van meerdere van deze den laatsten tijd vervalschte bankbiljetten, is hij overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Uit Loosduinen schrijft men aan „Het Vaderland": Is het bericht omtrent het vergeten van een schoolkind niets vreemd meer, onge woner is de vermelding van een vergeten schoonmoeder. Het gebeurde Zondagavond. Een tuinder, bewoner van een wat achtera! gelegen perceel aan den Haagweg, zou met zijn vrouw naar den Schouwburg gaan. De moeder van den tuinder, die bij haar zoon inwoont, zou dien avond naar familie gaan. Toen de tijd van vertrek daar was, en schoonmoeder den kinderen een genoeglij ken avond had gewenscht, kwam mama, toen zij het huis wilde verlaten, tot de ontdekking dat zij een en ander op haar slaapkamer had laten liggen. Zij spoedde zich naar boven om dit te gaan halen. In middels was de aulo voorgekomen en ver lieten man en vrouw de woning, terwijl vooraf de trapdeur op de knip en de hoofdafsluiter van het electrische licht af gesloten werd. Vóór schoonmama reclu begreep wat er gebeurde, stemd zij in volslagen duisternis op het trapportaal en hoorde zij den auto weg'uffen. In het don ker trachtte zij de trap te vinden. Toen haar dit gelukt was, werd de daling aan vaard, maar helaas, de trapdeur bleek ge- slo' en. Dan maar weer op het gevoel naar bo ven haar kamer opgezocht. Zij schoof dan het raam open en zag in de verte op den Haagweg menschen loopen. In verschil lende toonaarden trachtte zij door luid roe pen de aandacht op zich te vestigen. Dit lukte echter niet dadelijk, vandaar dat haar geroep meer en meer overging in een ang stig hulpgeschrei. Dat nu trok de aan dacht van een tweetal poli ie-agenten, die jjuis naar dc stad togen. Voorzichtig na derden zij de villa en de dame voor het raam bemerkende, traden zij naar voren en hoorden wat onheil haar overkomen was. Een ladder werd daarop uit de schuur ge haald en tegen het raam geplaatst en spoe dig had men het slachtoffer door het raam gewerkt en langs de ladder naar beneden gehaald. Als mén president is van de Vereenig- de Staten en men heeft dan nog bet geluk vele bewonderaars te tellen, heeft meii buitenkansjes, die een gewoon menschen- kind niet beschoren zijn. Eiken dag ontvangt president Coolidge cadeautjes, en dat niet alleen uit Ame rika, maar ook uit het buitenland. Deels zijn de edele gevers geestdriftige vereer ders van het staatshoofd, vaak echter ook vertegenwoordigers van firma's, die het Witte Huis aan hun producten willen her inneren Zoo groot is het aantal binnenkomende gaven, dat de president er met geen mo gelijkheid raad mee weet Veel wordt aan liefdadige instellingen gestuurd, maar dik wijls is het de vraag wat met het cadeau aan te vangen. 't Zijn namelijk soms dc ongelooflijkste ingrediënten die aan Coolidge's residentie worden afgegeven. Wat bijvoorbeeld moet hij doen met den wilden beer, dien hij uit Mexico kreeg toegestuurd? 't Is bekend, dat de president veel van dieren houdt. Dus stuurt men hem een ongetemden beer, of een gcgarandeerd-echt Australisch schaap; of een struisvogel Tenslotte kunnen deze exemplaren in den dierentuin worden on dergebracht. Dat gaat echter niet zoo voor de honden en katten die bij kudden tege lijk aan het Witte Huis worden afgegeven en waarvoor het dikwijls moeilijk is een liefhebber te vinden Coolidge "houdt van Schotsche herders. Als hij Wilde kon hij een kennel met tien duizend Schotsche herders .hebben. Tegen Kerstmis komen wagonladingen met kalkoenen in zijn paleis aan. Soms volstaan de schenkers niet met een een voudige toezending; zoo wilde ditmaal een jonge dame uxt Vermont den kafkoen zelf in de presidentieele keuken klaarmaken en hem zelf op de tafel van den presi dent opdienen. Reusachtig is de hoeveelheid appelen, die Coolidge krijgt toegestuurd. Men weet, dat hij ze graag lust en dat werd zijn ongeluk. Kazen, kantwerken, boeken, platen, parels zijn eveneens geschenken die hij dagelijks ontvangt. Met Kerstmis kreeg mevrouw Coolidge onder anaere 200 pond kandijsuiker en een groote hoeveelheid stoffen. Ontelbaar is het aantal wandel stokken. die den president werden ver. eerd. Als hij ze allemaal heeft bewaard, moet Hij er een heel arsenaal van bezit ten. Vaak zijn het zeldzame curiositeiten. Zoo is een dezer stokken gemaakt uit hout van het geboortehuis van Abraham Lin coln en een andere uit hout van een boom, die voor bet geboortehui: van Washington stond. 't Is geen wonder, dat Coolidge de han den wel eens wringt en een schietgebedje prevelt, dat de goedgeefschheid van zijn bewonderaars een weinig beperkt moge worden? Het proces tegen de Catalaansche sa menzweerders en Ricciotti Garibaldi is gisteren voor de correctioneele rechtbank te Parijs begonnen. De verdedigers der verschillende be klaagden verzochten de zaak hunner cliën ten te scheiden van die van Garibaldi en legden den nadruk op het verschil tusschen hen, idealistische republikeinen, en Gari baldi, een agent provocateur, dien zij aan den kaak stelden. De rechtbank onthield zich van conclu sies en begon met het verhoor. Garibaldi verzekerde dat hij zich reeds in hechtenis bevond, toen men vernam, dat het complot verijdeld was, zoodat hij het niet heeft verraden. De heer Benoit, commissaris der gehei me politie, verklaarde dat hij slechts gun stige inlichtingen omtrent de Catalanen kon verstrekken, doch dat ten opzichte van Garibaldi de enquête heeft vastgesteld, dat hij een agent provocateur der Ialiaansche regeering was, Garibadi, geprest met vragen, erkende meer dan 600.000 lire te hebben ontvangen. De zitting werd opgeheven. Gisteren is de oud-president van de Staatsbank Exz. von Dombois, thans we gens het bereiken van de leeftijdsgrens ge- pensionneerd, als getuige gehoord. Veel kón de oude heer niet meer vertellen, daar hij zich de details van de zaak niet meer wist te herinneren Hij had Barmat ontvangen op introductie en aanbeveling van den toea- maligen minister van financiën Lüdemann en van den rijkskanselier Bauer. Het eerste crediet, dat Barmat van de Staatsbank heeft gekregen, bedroeg 72.000 Mark; het was door wissels en vreemd geld ruim schoots gedekt. Veel meer wist Excellen tie er niet van. Hij had de verdere trans acties met Barmat aan dr., Rühe overgela ten. Later was Helhvig er ook nog aan te pas gekomen. Omtrent het aangroeien van de credieten van Barmat had Hellwig hem weliswaar niet in bijzonderheden ingelicht, maar hij was daartoe ook niet verplicht geweest. Vast omlijnde voorschriften be stonden dienaangaande niet. ,In mijn kwaliteit van president", zeide von Dombois, „ging mij deze kwestie slechts zeer zijdelings aan. Mijn speciale gebied waren de credieten, die de steden en andere openbare instellingen aan vroegen." Op de vraag van den president, hoeveel crediet de Staatsbank naar de meening van getuige aan Barmat had mogen verstrek ken, antwoordde Dombois glimlachend: „Dat hing van onze brandkast af. In het eerste kwartaal van 1924 hadden we zoo veel geld, dat we het om geen rente te ver liezen zoo spoedig mogelijk moesten onder brengen." Over dr. Hellwig was Dombois goed te spreken. „Ik ben _van meening," zeide hij, „dat dr. Hellwig vast overtuigd is geweest van de soliditeit van Barmat." Nadat dr. Marx gisterenmiddag tot dc overtuiging was gekomen, dat een kabinet van het midden met ondersteuning van de sociaal-democraten op het oogenblik onmo gelijk is, en in dezen zin aan -den rijkspre sident rapport had uHgebracht, heelt Hin denburg hem een nieuwe opdracl^ gegeven, n.l. te trachten, een burgerlijke meerder- lyeidsregeëring met inbegrip van de Duitsch- nationalen te vormen. Marx heeft evenals de eerste maal om bedenktijd gevraagd; hij schijnt evenwel bereid te zijn, deze op dracht te aanvaarden, mits het centrum zich bereid verklaart, deel van zulk een sterk naar rechts georiënteerde regeering uit te maken. De centrumfractie is reeds urenlang bij een, zonder nog tot een beslissing te zijn gekomen. Naar verluidt dragen de debat ten in de fractie een zeer heftig karakter. Dr. Stresemann heeft zich eveneens voor een dergelijke meerderheidsregeering der burgerlijke partijen uitgesproken. De democratische fractie zal naar alle waarschijnlijkheid weigeren, deel van een dergelijk kabinet uit te maken. Mocht deze burgerlijke regeering inder daad tot stand komen, dan zal dr. Gessier waarschijnlijk wel weer als rijksweer- minister terugkomen, In officieele kringen worden de berich- 'en, volgens welke de Hongaarsche regee ring bij de groote mogendheden slappen zou hebben gedaan in de aangelegenheid van de opheffing der militaire controle, be. vestigd. De betreffende stappen werden bij de gezanten-conferen'ie gedaan. Over de noodzakelijkheid ook dc andere regeeringen hiervan, mededeeling te doen, is niet ge sproken. De Noorsche legatie deelt mede, dat de gezant Bryn is teruggeroepen. Er wordt geen reden opgegeven, maar men meent, dat hij met de regeering van meening ver schilde omtrent de eischen door Noorwe gen ten aanzien van de scheepvaart aan de Ver. Staten gesteld. Diaz, de bisschop van Tabasco, die den 14den Januari Tatachula (Mexico) verliet met bestemming naar de grens van Guate mala na tot deportatie te zijn veroordeeld wegens het aanstoken van oproer, is thans door president Chaon gemachtigd het grondgebied van Guatemala te betreden. Diaz, die in den afgeloopen nacht in Ayu'la, de grensplaats van Guatemala, aankwam, weigerde elk commentaar op zijn verbanning, doch deelde den correspondent van Reuter mede, dat hij zich den 26en naar Cuba denkt in te schepen. Een door de Spaansche regeering ont vangen officieel telegram uit China beves tigt, dat de Spaansche kerk en het wees huis in Toetsioe zijn geplunderd, dat meer dan twin'ig kinderen, die zich in het wees huis bevonden, zijn vermoord en de par ticuliere woning van dan Spaanschcn bis schop in Foekien is geplunderd. De regeering besloot den lichten kruiser „Bias de Lezo" voor vertrek naar Sjanghai in gereedheid te doan brengen. Een menigte heeft een overval gedaan op een vaartuig, dat te Amoy voor anker lag en onder welke passagiers zich tien Spaan sche priesters, twaalf nonnen en elf Chi- neesche weezen bevonden, die met moeite werden beschermd. Het schijnt dat beweerd werd dat de priesters de Chineesche zuigelingen hadden vermoord. De menigte toonde twee kinde ren als bewijs voor de duivelsche misda digheid der buitenlanders. Een ernstig meeningsverschil tusschen het Britsche Vakverbond en de Mijnwer kersfederatie inzake de algemeene staking is tot uiting gekomen door de rapporten, welke aan de conferentie van vakvereeni- gingsgedelegeerden zijn voorgelegd. Het rapport van den T. U. C. verklaart, dat de staking beëindigd werd, omdat dc houding der Mijnwerkersfederatie een voortzetting nutteloos deed zijn, terwijl het rapport der federatie or ernstig over k'aagt dat, terwijl de poging der werkge vers in 1925 om de loonen te verlagen door de vakvereenigingen, die de mijnwer kers steunden, erijdeld werd, de T. U. C. ïn gebreke blee! om In 1926 zijn steun te hernieuwen. De arbeiders gingen de staking in zonder er zich van bewust te zijn, dat de T. U. C. voornemens was ze te laten schieten- De Federatie is besloten het ver loren terrein te herwinnen en zoekt den steun der gehecle vakbeweging BERLIJN, 20 Jan. Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, is bij Carcavada het lijk gevonden van den onlangs verdwenen Ialiaanschen gezantschapssecretaris van het gezantschap te Rio Sciacca. Of zijn dood aan een misdaad of aan een ongeluk is toe te schrijven, is nog niet opgehelderd. LONDEN, 20 Jan. De regeerings-han- delsexperts hebben de laatste hand gelegd aan hun onderzoek izake den Britschen handel en de industrie „van na de staking". Blijkens een verklaring afgelegd op het departement voor den Overzeeschen Han del, getuigt het rapport der deskundigen van een zeker oplimisme. omdat zij van oordeel zijn, dat de arbeid aan ervaring gewonnen heeft, de wereld naar hg/adel smacht en de Engelsche prijzen meerma len lager zijn dan die der buitenlandsche firma's verlangd worden. De aandacht wordt gevestigd op het enorme aantal groote contracten voor het buitenland, hetwelk ondanks sterke buitenlandsche concurrentie door Britsche handelshui zen verkregen werd. In sommige gevallen waren Engelsche iirma's in staat afleve ring toe te zeggen, binnen een derde van den tijd, die door buitenlandsche concur renten gevraagd wordt. Oorzaak van dezen vooruitgang is betere organisatie. BERLIJN, 20 Jan. (V-D-) In aansluiting op het bericht uit de „Berliner Zeitung am Mittag" wordt nog gemeld, dat van de leening groot 60 millioen mark, voor de firma Krupp, welke door een Berlijnsch bankconsortorium werd overgenomen, 15 millioen mark in Nederland zal worden uitgegeven. AMSTERDAM, 20 Jan. Aardappelen. (Bericht vd. Mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 55.25, Blauwen f 4.80—5, Bravo's f 3.804, BI. Eigenheimers f 3.703.80, Roodstar f 3.603.70, Eigenheimers f 3.60 3.80, Eigenheimer poters f 2.302./0, Blauwe poters f 2.252.40, Bonte poters f 2.252.40, Roodstar poters f 2.252.40 Anna Paulowna Zandaardappelen f 4 5.50 Flakkeesche Eigenheimers f 3.804, Rioodstar f 3.80, BI. Eigenheimers f 3.75 3.80, Juin (60 kilo f 2.40, poters f 2.80 2.90 Spuische Eigenheimers f 3.803.90, Roodstar f 3.703.80, Blauwe Eigenheimers f 3.753.80, Bravo's f 3.80—4, Graafjes f 3 Friesche Borgers f 3.904, p. hl. ASSEN, 19 Jan. Vee. Op de markt waren aangevoerd 113 koeien, 26 pinken, 6 kalve ren, 8 Fr. schapen, 8 drachtige varkens, 4 guste varkens, 3 loopvarken.,,. 7 geiten, 780 biggen, stieren f 80140, vette koeien f 150 225, kalfkoeien f 200325, melkkoeien f 180—300, guste koeien f 140200, vaarzen f 180250, pinken f 120160, kalveren f 60100, Fr. schapen f 2228, guste var kens f 5567.50, geieten f 514, biggen f9-6. ELST (Bet.) 19'Jan. Fruit. (Veiling V. V. O. B.) Goudreinetten extra 42—49, le soort 3441, 2e s. 2530, extra bellefleur 3536, le s. 2933, 2e s. 13—20, dubbele belle fleur 3036, rabauwen 1115, kastanje paradijs 1722, bramleijs seedling 2535, Precent of Engeland 27, Annanas reinetten 1318, koningszuur 2728, Corre Roelof* 2021, enkele benderzoet 1824, Comtesse de Paris 2127, Josephine de Malines 24, ijsbonten 1617, Kamperveentjes 1112, wiqterjannen 13—14, pondsperen 1517, gisser wildeman 14—15, bergamotperen 1113, brederos 1718 ct. per kg. WIJK BIJ DUURSTEDE, 19 Jan. Fruit, B .lhflevr 2731, sterappelen 2632, goud reinetten 3437, jasappelen 16—19, cam pagne zoet 1820, Westl. bellefleur 1921, ijsbouten 1012, winterjannen 912, Ijzen- dijkers 1013, Samuaelsperen 9—12 c. DELFT, 20 Jan. Boter. Aanvoer 6/8 en 3/16 v., te zamen 150 kg. Prijs f 2.32 Yz2.45 per kg. Handel vlug. HOORN, 20 Jan. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabriekskaas f 44 st. boerenkaas f st. boerencommissie f totaal 6 stapels, wegende 6783 kg. Handel goed. ALPHEN AAN DEN RIJN. 20 Jan. 1927. Kaasmarkt. Aangevoerd 22 wagens. Met R. M. le soort ƒ4951; 2e soort ƒ4548. zware 52. Handel matig. v-ZVV 180. Dadelijk het licht op! riep meneer Doolittle. En toen dat gebeurd was, stapte, bij met groote passen naar Apus Bavia- nus, den directeur van de bio scoop. Hij had hem even wat te vertellen. 181. „Wat beteekent dat?" bulderde meneer Doolittle, ter wijl hij Apus Bavianus bij een van zijn groote ooren greep. „U laat mij uitlachen in de bio scoop, die naar mijzelf genoemd 182, Dadelijk werd de ongeluk kige directeur door twee agen ten beetgepakt en opgebracht naar bet bureau. Maar hij jam merde zoo vreeselijk, dat presi dent Kokkie de agenten terug riep. 183 gen „Wat heb je nog te zeg- snoodaard," bulderde me neer Doolittle. „Ik zal direct de slechte stukken uit de film knippen, meneer," huilde Apus Bavianus. „Maar hoe kon ik het weten? De bioscoop-commissie heeft de film goedgekeurd." S?ord; vervolgd, 3ir»flio 183.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7