ÜÏTËÏn Radio-Omroep. 99 De liefde van een kunstschilder. BINNENLANDSCH NIEUWS. De arbeidersmarkt in Duitschland. Meer dan twee millioen werk- foozen. In Peking worden voorzorgsmaatregelen genomen tegen eventueele ongeregeldheden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Interlocaal overleg. Vrij van militairen dienst GEMENGD NIEUWS. Autobus in brand gevlogen. Hij meende vergiftigd te zijn. De jeugdige boeven te Alkmaar. De griep in ons land. Een kostbare spoorbaar?, Een Radio-detective. RADIO-NIEUWS. Een oplichter te Raalte aan het werk. Brieven per Radio, Draadlooze telefoon in het Noordpoolgebied. KUNST EN KENNIS. FEUILLETON. m-uizen ziet men tfl liet feit, Hat jarenlang een uitroeiingsjacht op klein wild is ge maakt, zooals wilde katten, haviken, enz. dat op muizen jacht maakt. Meer dan twee millioen j den toestand te confereeren, is telegrafisch in Duitsch- werkloozen land. De werkloosheid in Duitschland is in Januari gestegen tot een totaal van meer dan twee millioen menschen, niet meegere kend de gezinnen van de betreffenden. In dit cijfer zijn in de eerste plaats begrepen, zij, die een wekelijksche ondersteuning krijgen, ten getale van 1.75 millioen, en dan nog degenen, die de z.g. „Fürsorge" gemeten In Berlijn alleen is het aantal werkloozen geste gen tot 290.000. Vergeleken met het vorige laar beteekent dat een stijging van de werk loosheid met een half millioen menschen, die een geldelijke ondersteuning ontvangen. Men moet er rekening mede houden, dat deze werkloosheid tot ongeveer midden Februari nog toenemen zal. Niet vergeten echter moet worden, dat de ambtelijke sta tistieken niet geheel overeenkomstig de waarheid zijn, daar men reeds bewezen heeft, dat voornamelijk op het platteland, van de werkloozen ondersteuningen een verkeerd gebruik gemaakt wordt, om het woord mis bruik niet te gebruiken. In alle geval moet men dezen katastrofalen toestand van de Duitsche arbeidsmarkt niet onderschatten, in verband met de invloeden dis dat hebben kan op politiek en sociaal ;ebied, en men is er dan ook wel van over tuigd in regeeringskringen, dat alle handen aan den arbeid moeten om aan dezen toe stand zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" richt een waarschuwing tot de geheele maat schappij, en wijst op de gevaren, die deze enorme werkloosheid met zich brengt. Op het gebied van organisatie en renta biliteit zijn in het jaar der rationaliseering 1925 belangrijke schreden voorwaarts ge maakt, maar de balans wijst aan de andere zijdi op sociaal gebied een groot passief saldo. Dsze passiviteit is wel in de eerste plaats te wijten aan de stijgende werkloosheid waardoor een veel grooter aantal „overuren" is ontstaan, terwijl prijzen en loonen met noemenswaard veranderden. Dit is voor den enkeling of voor een privé-onderneming misschien begrijpelijk, maar poiitiek en sociaal is deze toestand onhoudbaar. Wan neer men de groote massa van arbeiders voor den staat behouden wil, en daaraan verbin den, dan moeten de belangen, de sociale zoowel de maatschappelijke, met elkander in overeenstemming gebracht worden. De crisis in Duitschland De fractiezitting van het Centrum werd na een langdurige bespreking verdaagd daar de fractie voornemens is met de Duitsch nationale partij van gedachten te wisselen om vast te stellen in hoeverre de D.-natio- nalen bereid zijn zich met de door het frac tie lestuur van het Centrum vastgestelde richtsnoeren te vereenigen. Van den loop dezer onderhandelingen zal het afhangen, of het Centrum aan de regeeringsvorming onder leiding van dr. Marx zal deelnemen De verwerping van het verdrag van Lausanne. De parlementaire redacteur van de „Daily Telegraph" wijst er op, dat de weigering van den Amerikaanschen Senaat om het Amerikaansch-Turksch verdrag van Lau sanne te ratificeeren, een ingewikkelde diplomatieke quaestie in het leven roept. De Ver. Staten zijn nooit in oorlog geweest 'net Turkije en kunnen daarom volgens het internationaal recht eischen, dat de be trekkingen tusschen beide landen geregeld sullen worden volgens de verdragen uit de jaren 1840'50. Volgens deze verdragen zouden de Amerikanen in Turkije nog steeds ten volle onder het recht van capitulatie vallen en zou Amerika vrijelijk net zooveel oorlogsschepen door de zeeëngten mogen zenden als het maar wil, zonder rekening te houden met de desbetreffende conventie van 1923. Intusschen heeft Turkije zoowel de capitulaties als de vrije vaart door de zeeëngten afgeschaft. Er zou dus niets an ders overblijven dan te onderhandelen over een nieuw vergelijk. en de Ver. Nicaragua Staten. Toen dr. Alexandra Cesar, de nieuwe vertegenwoordiger der regeering-Diaz van Nicaragua, heden zijn geloofsbrieven over handigde, zeide Coolidge N Ofschoon er op verzoek van de regeering heerschaDDlj eigendommen zijner burgers te beschermen, zal deze staat van zaken niet langer voort duren dan noodzakelijk is. uit Washington naar Peking teruggeroepen. De betrekkingen tusschen Mexico en Amerika. Het departement van buitenlandsche Zaken heeft een schriftelijke mededeeling bekend gemaakt, waarin het zegt dat het in beginsel er in toestemt, dat de meeningsverschillen met de Vereenigde Staten aan arbitrage worden onderworpen. HET CHINEESCH-BELGISCH TRACTAAT. Daar de Belgische regeering, ter voldoening aan een wensch der Chineesche regeering, tot den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag het verzoek had gericht tot verlenging van den termijn welken aan de Chineesche regeering was toegestaan voor de indiening van hare contra-memorie in de zaak nopens opzeg ging door China van het Chineesch-Bclgische tractaat, heeft de fungeerende president, op dat verzoek beschikkende, dien termijn, welke aanvankelijk verloopen zou op 16 Maart a.s., vastgesteld op 25 Mei 1927. De zaak zal intusschen gereedblijven tot onderzoek door het Hof tijdens zijn aan staande gewone zitting, waarvan de opening op 15 Juni is vastgesteld, In de mededeeling, waarbij deze beslissing ter kennis van de belanghebbende regeering werd gebracht, is hare aandacht gevestigd op het feit, dat die beslissing medebrengt een overeenkomstige uitbreiding van het tijd perk, gedurende hetwelk de conservatoire maatregelen, bedoeld in de regeling van den president van 8 Januari, van toepassing zullen zijn. STATIONSDIEFSTAL. Aan het station van den Nord-Sud Vau- girard drongen enkele dagen geleden te middernacht twee dieven met den revolver in de hand het bureautje der caissière van het station binnen en namen er een bedrag van 850 francs weg. Op zichzelf was dit geval voor de cassière natuurlijk al onaange naam genoeg, maar bovendien wordt zij door de maatschappij aansprakelijk gesteld voor het gestolen geld. daar zij verzuimd had om volgens het voorschrift de deur van het bureautje van binnen op den ketting te doen HET ECHTSCHEIDINGSPROCES CHAPLIN. Een draadloos bericht uit Los Angeles meldt dat William Young, de advocaat van mevrouw Lita Grey Chaplin, verklaart dat hij zal verzoeken om tot de arrestade van Charlie Chaplin over te gaan, indien de vierduizend dollar, die haar voorloopig per maand als alimentatie zijn toegewezen, niet worden uitgekeerd, zoodra Charlie Chaplin onder de jurisdictie komt van e Hooggerechtshof te Los Angeles. Chaplin, die te New York ziek ligt, heeft negentig dagen tijd, om de dagvaarding van zijn vrouw te beantwoorden. MA FERGUSON. Dinsdag is de nieuwe gouverneur van den staat Texas, de heer Dan Moody, ge- installeerd. Daarmede is voor dezen staat een tijdperk afgesloten, dat in 1924 begon, toen een vrouw als gouverneur werd ge kozen, nl. de bekende „Ma" Ferguson. Ook de staat Wyoming koos in genoemd jaar een vrouwelijke gouverneur, nl. Nellie Ross. Terwijl deze echter haar ambt kalm en flink uitoefende en aan alle zijden goed keuring oogstte, had Texas alleszins reden tot klagen over de wijze, waarop de aan gelegenheden van dezen staat door „Ma" werden behartigd. Of juister: door haar echtgenoot, James Ferguson, die haar voor ganger was geweest, maar van zijn functie was ontheven, en wiens werktuig zij scheen te zijn. De voornaamste werkzaamheden, door „Ma" Ferguson verricht, bestonden in het ver'eenen van gratie op groote Schaal aan alle mogelijke veroordeelden, twee jaar van haar bestuur profiteerden 3600 gevangenen hiervan. Dinsdagmorgen maakte „Ma" nog gauw even van de ge,- legenheid, die de laatste oogenblikken harer heerschappij haai; boden, gebruik, om aan Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan dc Gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin zij o.m. aandringen om bij de vaststelling of herziening van uit breidingsplannon, interlocaal overleg te ple gen. Geen eisch voor openbare betrekkingen. Op de schrif'elijke vragen van het Ka merlid Dr. Deckers betreffende het achter stellen hij benoemingen in een openbare betrekking van hen, die niet vrij zijn van militairen dienst, bij hen, die dat wel zijn, heeft minister De Geer thans geantwoord, dat, na informatie, van alle depar'ementen van algemeen bestuur bericht is ontvangen dat de eisch, dat een gegadigde „vrij van militairen dienst" moet zijn, nimmer ge steld wordt. Alleen wordt bij het departe ment van Waters'aat voor het haven- ka naal- en brugpersoneel, alsmede voor kan- tonniers, de eisch gesteld om den eersten militieplicht vervuld te hebben, of daar van vrijges'eld te zijn, terwijl verder uit inlichtingen van Departement van Arbeid is geb'eken, dat het een enkelen keer is voorgekomen, dat voor spoedeischen ien arbeid de voorkeur is gegeven aan een candidaat, die niet aans'onds zijn militairen dienst zou hebben te vervullen. Voor bijzondere maatregelen schijnt, naar het oordeel va nden minister, in de ge-ge ven omstandigheden geen reden te be staan. Donderdag is een autobus welke den dienst onderhoud' tusschen Zaltbommel en Tiel, in de nabijheid van Rossum in brand gevlogen. In den auto zaten geen passa giers. Dc twee chauffeurs, die in den za~ ten, wisten zich nog tijdig in veilgfaeid te s'e'len, waarna het voertuig van den Waal dijk afreed. De postzakken, die in den wa gen werden vervoerd, konden worden ge red. En miste zijn portefeuille met 273. 't Was in den la'en avond, dat zekere K., in den Haag, nadat hij eenigen tijd in een café had doorgebracht, naar huis wan delde. Thuisgekomen voelde hij zich min der wel, er in zijn brein kwam het denk beeld op, dat hij vergiftigd was.... Daar was wel degeüjk reden voor, vertelde nu zijn huisgenoo'en. In het café had hij nog al hoog opgegeven over de kans welke hij had om de.... 4000 te krijgen, die be schikbaar gesteld zijn voor degene, die aanwijzingen kan geven, welke tot de ver oordeeling van den dader van den moord aan het Bezuidenhout kan leiden. Er zou dus heel goed, meende hij, een naijverig persoon geweekt kunnen zijh, die ef ook iets van af wis'. De man werd tenslotte op zijn aandrin gen naar het Ziekenhuis aan den Zuid-wal overgebracht, waar zijn maag werd uitge- pompt. Dit vond hij echter zoo'n onaan genaam gevoe', dat hij nu weer hals over kop naar huis terug wilde. Te voet keerde hij daarop terug. Later heeft dezellde K. aangifte gedaan van de vermissing van een por'efeuille, inhoudende 273. ïlog meer bergplaatsen van gestolen nutHge schoolfeestje verrichtte hij alleen eenige goocheltoeren. De professor ging nadien wederom met zijn lijst aan het werk. Hij kwam zelfs tot vier maal bij menschen, die hem reeds betaald hadden Een van degenen, waar hij tot vier maal toe kwam, was de stationschef, wien, eenigszins prikkelbaar, het gezeur begon te vervelen. „Laat me die lijst eens zien? zijn vraag. De overhandigde lijst bleek toen vervalscht. De chef hield het d-cku- ment stevig vast en toen „prof" in de gaten kreeg, dat hij het spel zou verlie zen, werd hij handgemeen Op geroep van de echtgenoote van den chef kwamen twee stationsbeambten aansnellen, die onder he vig schelden en tieren van „Pro£ hem buiten de deur* werkten. De marechaussee heeft proces-verhaal opgemaakt wegens huisvredebreuk, valsch- heid in geschrifte en wegens het beleedi- gen van een ambtenaar in functie. De „prof" bleek te zijn een woonwagen bewoner uit Deventer. Op de lijst was reeds voor pl.m. 60 geteekend. Ook te Schoonhoven heerscht de griep zeer sterk. De helft van 't politiepersoneel is buiten dienst, terwijl ook de posterijen met hulpbestellers den dienst gaande moet houden. In de Betuwe grijpt de griep steeds ver der om zich heen, hier en daar met doode- lijkén afloop. Vooral in Huisen heerscht de ziekte in vrij ernstige mate. Te Nijmegen komen ook vrij wat geval len voor, die echter over het algemeen van lichten aard zijn. In de mijnstreek wordt een spoorweg aan gelegd, die wellicht een der kostbaarste zal worden, welke ooit in ons land is aange legd, meldt het „Vad." Hooge heuvels moe ten worden doorgegraven, soms ufel 12 M. hoog, en het grind, zand en löss worden door treinen vervoerd naar de gedeelten, welke gevuld moeten worden. De doorgraving ge schiedt door drie z.g. stoonvschoppen of le- pelbaggers. Ruim 1 /- jaar zijn de werkzaam heden reeds aan den gang en in dien tijd is ongeveer 550.000 M3. verplaatst. Men heeft berekend, dat plus minus 3 millioen M3. grond zal moeten worden verplaatst. Deze werken verschaffen op dit oogen- blik aan een 300 werklieden, voor het over- groote deel grondwerkers, arbeid. Ook uit technisch oogpunt beschouwd is de in aanleg zijnde spoorweg, die vele mil- lioenen guldens kost, belangrijk. De bodem biedt bij het boren allerlei verrassingen en is zéér waterhoudend. Er ontspringen bronnen bronneties en bestaande bronnen, die sinds menschenheugenis den menschen frisch en lekker drinkwater verschaffen, moeten worden afgeleid. De drukste werkzaamheden worden ver richt in de gemeente Kerkrade. Daar zal ook een bestaande verkeersweg, dc z.g. Wijn gracht, verlegd worden en er zal een nieuwe toegangsweg tot de kom der gemeente wor den aangelegd, die evenwijdig loopt met de electrische tram. Verschillende kunstwerken zijn in aanleg; beeknde Nederlandsche be- tonmaatschapp'jen voeren deze werken, als bruggen en viaducten, uit. De spoorweg wordt als dubbel spoor aan gelegd. Vermoedelijk zal over 5 16 jaar de lijn in gebruik genomen kunnen worden. In de kom van Kerkrade en te Spekhol- zerheide komen stations. Tc Chevremont wórdt een halte gebouwd. Er is reeds 50.000 M3 puin gestort. ruimer gebied bestreken dan verwacht was en op 30 Augustus werd een mededeeling van de „Bayrupert" duidelijk ontvangen aan boord van de Baymand" en de „Baychime die zich respectievelijk op een afstand van 600 en 1100 mijlen in het Noordpoolgebied bevonden. De „Bayrupert" lag te Burweill in de Hudson-baai, de „Baymaud" in de Kroninggolf en de „Baychime" in de Dol fijnstraat. Naar men dezer dagen de aanzegger van Daventry heeft kunnen hooren mededeelen, wordt thans in Londen met succes, gebruik gemaakt van een op een motorrijwiel ge monteerd radio-peilstation, waarmede ge- nereerende amateurs met groote nauwkeu righeid kunnen worden opgezocht. Men be weert, dat de nauwkeurigheid van de pei ling zoo groot is, dat onfeilbaar zeker^ het huis, waarin de stoorder zich bevindt, wordt aangewezen. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. O. Wij achten ons verplicht onze Katholieke luisteraars te waarschuwen voor iets, dat' zeer verkeerde gevolgen kao hebben en veel teleurstelling kan verwekken. Steeds meer en meer gebeurt het, dat vooral in de groote steden zoogenaamde radio-centrale's wotden opgericht, waarbij meerdere luisteraars zich aansluiten, welke dan van 'dengene, die het gemeenschappelijk ontvangtoestel exploiteert, ook tevens iederen dag het programma ontvangen. Deze exploitant kiest zelf de nummers uit, welke hij van zijn toestel naar de bij hem aangesloten luisteraars per draad doorzendt. En hierin ligt een groot gevaar verscholen. Gewoonlijk is deze een radio-handelaar, of althans iemand, die óf niet katholiek is óf niet voldoende ontwikkeld óf een niet moreel hooggenoeg staande persoonlijkheid, om een goede keuze uit de programmanummers te doen, en moeten de luisteraars, die zich bij hem hebben aangesloten, tevreden zijn met wat hij van zijn toestel uit doorzendt. Zoo komt het voor, dat Katholieken niets van den K. R. O. hooren, omdat mijnheer de exploitant wat anders mooi vindt. Ook zijn er sommigen, die zich niet ontzien door te zenden, wat nu juist niet geschikt is voor ieders ooren. Wij waarschuwen dus onze Katholieke luisteraars, dat zij eerst zich vergewissen of degene bij wiens centrale zij zich aansluiten iemand is, dien men onder alle op: ic iten ver trouwen kan, en zoo ja, dat zij onverbidde lijk de conditie stellen te allen tijde, wanneer zij het willen hun eigen K. R. te hooren. Ik weet niet of deze wijze van luisteren ook zoo voordeelig is als het wel schijnt. Het is mij namelijk gebleken, dat sommige exploi tanten van zoogenaamde centrale's heel goed weten te rekenen, en ongemerkt van hun luisteraars zooveel voor zich weten te bedin gen, dat het vrijwel, wat de kosten betreft, even duur uitkomt als men zich op beschei den schaal een eenvoudig goed drielamps- toestel aanschaft. Doch dat moet ieder maar voor zich zélf weten. Mijn bedoeling was geen andere, dan onze katholieke luisteraars te waarschu wen opdat zij geen contract afsluiten alvorens wel degelijk onderzocht te hebben, dat alles in het reine is, en de K.R.O., kun eigen instel ling niet worde uitgeschakeld. Tot slot een vriendelijk doch dringend verzoek. Wij kunnen ons ntet belasten met het aannemen van abonnementen op den R. K. xRadio-gids. Het adres daarvoor is R. K. Radio-gids, Heerengracht 253, Amsterdam. L. H. PERQUIN Voorzitter K. R. O. L. H. Warner. 8.35 Studio, kerkdienst 9.05 Orgelconcert (vervolg). 9.15 Cau serie St. Christopher's college. 9.2U Weerber. nieuws. 9.3510.50 Concert door het Sandler-orkest van Grand Ho tel Eastbourne, L. Gowing, tenor, A. Sandler, viool. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.35—1.05 Preek door Pere Gillet. 1.05—2.10 Concert, Orkest en Riviere, zang. 5.05—5.55, Concert door de Jazz Symphonic. 8.50ij..20 Concert Dansmuziek door Mario Cazes en zijn Kó°NIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN 484 en 366 M. 8.20—10.50 Morgenwijding. j.0.5012.10 Mili taire muziek. 3.505.20 Orkestcon- cert. 7.50—9.50 Bonte avond Orkest en solisten (bariton, bandonioncither, trio kunstpijper). 9.50—11.50 Dansmuziek HAMBURG, 394.7 M. 8.35—10.15 Finsch concert. 10.50—11.50 Opera-concert 12.251.05 Orkestconcert. 1.05 1.50 Kamermuziek. 4.20—5.50 Or kestconcert. 7.209.50 Vroolijk con cert. Zang en muziek uit opera's en ope- rette's. LANGENBERG, 469 M. 8.20—9.20 Morgenconcert. 10.3511.35 Feest van R. M. Rilke. 11.35—12.35 Con cert We#f. strijkkwartet. 3.50505.20 Kamermuziek. 5.507.05 Bokswed strijd Breitenstatter-Rösemann. 7.20 9.50 „Fidelio", opera van Beethoven, 9.5010.50 Orkestconcert. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 8.20 De Radio-Courant. 8.50 —10.50 Concert Orkest en Hr. Jans, zang Peking neemt voorzorgs maatregelen. Tot nog toe zijn er geen teekenen, die in Peking wijzen op ongeregeldheden en sta kingen of aan vreemdelingen vijandige gevoe lens, doch de autoriteiten nemen toch alle voorzorgsmaatregelen. Men gelooft, dat de Mantsjoerijsche strijdkrachten vastbesloten zijn om ongeregeldheden te voorkomen. De schildwachten zijn verdubbeld en hebben de bajonet op 't geweer. Een kanon is ge plaatst voor 't gebouw van Reuter en vele andere buitenlandsche gebouwen. Patrouilles kruisen den geheelen nacht door de stad. De Amerikaansche gezant te Peking, die zich naar Amerika begaf om met Kellogy, den minister van buitenlandsche zaken over EEN MUIZENPLAAG IN CALIFORNIA In California, in de buurt van Bakersfield, heerscht een zoodanige muizenplaag, dat men er spreekt van een „bewegend kleed". De muizen kunnen in de korenvelden geen voedsel meer vinden en trekken nu in heele troepen door het land op zoek naar voed sel. Haar getal is zoo groot, dat het verkeer er belemmering van ondervindt; automo bielen zouden zelfs van tijd tot tijd door het ongedierte gedwongen worden te stop pen. Iedereen die in het gebied kleeren uit zijn kasten haalt, schudt ze eerst goed uit, omdat men vreest, dat er zich muizen in bevinden. Vergiftigd graan, op den weg der muizen uitgestrooid, heeft een groot aantal der muizen vernietigd, zonder den zwerm echter te verminderen. Thans is men over gegaan tot het gebruik van giftig gas. De oorzaak van de weelderige voortplanting der meer bergplaatsen van goederen ontdekt. Bij bet verhoor van de twee aangehouden 'eugdige inbrekers, die bekend hebben, komen telkens nieuwe inbraken aan het licht en worden gestolen goederen aange bracht. Donderdag is een groote hoeveel heid goederen uit het Russenduin te Ber gen aan Zee gehaaid, voornamelijk dekens en etenswaren; een inventaris geschikt voor een huishouding. Hiervan is, naar de Gedurende f verneem', het grootste deel afkomstig van diefstal uit de villa „Op de Hoogte van den heer Schoch en uit de villa „Kreil van den heer Kooy- De gestolen revolver ii teruggevonden op den zolder van de ouders van den verdachte T. Voorts zijn nog ges'olen goederen gevonden in de W. C. bij de muziektent en in een kuil bij den Uilenvangersweg. De hoeveelheid ont vreemde goederen is zeer groot. Het is voor de politie een moeilijk werk, allés te nventariseeren. De verdach'e B. is nog steeds voort vluchtig. Vermoed wordt, dat hij zich in de duinen ophoudt. Dezer dagen vervoegde zich, volgens Het Volk, bij verschillende ingezetenen te Raalte een als heer gekleed persoon, zich noemende professor J. A. Accarni, me', een inteekenüjst, gewaarmerkt door den burge meester, waarop hij gelden inzamelde voor een, zooals hij zeide, nuttig en leerzaam feestje voor de schoolkinderen, Op dat In een oogwenk over. Met ophef wordt er in de Engelsche pers melding gemaakt van een inderdaad opzien barende uitvinding op radiogebied, gedaan door een der oudste assistenten van Marconi ir. G. M. Wright. Het betreft een verrassen de vereenvoudiging van het draadloos over brengen van foto's, teekeningen en hand schriften. Tot nog toe was daarvoor een zeer ingewikkelde machinerie noodig en nam het procédé nog al wat tijd in beslag. Het nieuwe apparaat van Wright waarvan inmiddels geen nadere bijzonderheden bekend ge maakt worden moet zoo wonderbaarlijk vlug en eenvoudig werken, dat het voor com- mercieele doeleinden reeds binnen enkele weken gecombineerd zal worden met de beam-verbinding met Amerika en Australië. Het apparaat zal uitsluitend gebruikt wor den voor het overbrengen van brieven en op drachten, desgewenschf vergezeld van schels tee keningen, voorts voor het overzenden van gesigneerde waardepapieren etc. De dienst doende telegraafambtenaar zal niets anders te doen hebben, dan een kaart van bepaalde afmetingen die het publiek voor dat doel aan het loket kan koopen in een gleuf van het toestel te schuiven, een handle over te halen, en.... met feillooze zekerheid zal binnen enkele oogenblikken alles wat dooi den afzender op die kaart was geschreven of geteekend, gereproduceerd staan op een dergelijke kaart in het ontvangtoestel te Syd ney of New York. Wanneer deze vinding in de practijk zal slagen, zou zij niets minder dan een revo lutie in het postverkeer beteekenen. Over een afstand van 1100 mijlen. De menschelijke stem is voor het eerst van het eene koopvaardijschip naar het andere overgebracht en wel gedurende de laatste reis van de „Bayrupert". Dit schip was te Montreal uitgerust met een TOO Watt Mar coni draadloos telefoontoestel voor het in het begin van den zomer uitvoer naar de handels posten in de Budsonbaai. Er werd eeri veel ZONDAG 23 JANUARI. HILVERSUM, 1050 M, 8.30—9.30 v.m. R.K. Morgenwijding, Mej. C. E. M. Boonstra, sopraan, Mej. C. Logger, piano Spr. Mevr. S. Logger-Kuntz, over „In- tronisatie en leekenapostolaat." 1. Alle gretto, Sonate op lo. no. 2. Beethoven (piano) 2. Aria 21 „Hore Israël" Elias, Mendelssohn (sopraan), 3. Kerstlied „Kin- deke Jesu" Boonstra (sopraan), 4. Rede door Mevr. S. Logger-Kuntz, 5. Aria „Nun beut die Flur" Scopfung, Haydn, (sopraan). 6. Lieder ohne Worte op 62 no. 4. Mendelsschon (piano). 9.50 v.m. Dienst in de Ned. Herv. Kerk (Groote kerk) te Rotterdam, Ds. J. J. Stam, voor ganger. 1. Zingen Ps. 25:2 en 7, 2, Votum 3. Zondebelijdenis. 4. Zingen Gez. 83:3, 5. Schriftlezing Ps. 25. 6. Gebed. 7. Tekst Ps. 25:4. 8. Zingen Gez. 194:1, 3, 4, 5, 9. Preek. 10. Orgelspel. 11. Gebed. 12. Zin gen Gez. 197:11 en 36. 13. Zegebede. 14. Stilgebed. 15. Orgelspel. 1.30 Concert door het Cither-kwartet fam. Lorang, Den Haag. 2.30 Namiddagconcert door de Amsterdamsche orkestver. o.l. van Frans van Diepenbeek, in „Artis" te Amsterdam. 6.30 Dienst in het Ge bouw v. d. N.P.S. te Hilversum. Spreker Ds. M. W. J. van Linschoten, Ferd, Kloek, orgel. Het V.P.R.O.-koor. - Concert van de V.P.R.O. en H.D.O. Spreker Dr. C. E- Hooykaas, Mej. J Walen, piano. Het H.D.O., symphonie- concert o.l. van Willem vaa Warmelo. 1. Symphonie no. 1 in C, dur, Beethoven, 2. Pianoconcert no.3, C. Moll Beethoven, 3. Rede door Dr. Hooykaas over De Reli- gieuse Boodschap van Rembrandt's kunst 4. Masques et Bergamasques, Faure. 5. In modo populari, Cui. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Populaire kamermuziek. Het Virtuoso-kwartet (2 violen, viola, cello) J. Ching, piano. Het London mannen octet, E. Thesiger, Ru- meensche volksliedjes „The bard of the Dimbovitza". 5.355.50 Voorlezing uit het Oude Testament Genesis XII en XIII. 8.20 De klokken van de St. Bo- tolphskerk. 8.27 Orgel-concert door Steeds het JVieitwste tnRaalO. Cgf Wihfarta'/ve derdeffim/c/iyeuriadoryd MAANDAG 24 JANUARL HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politieber. 3.304.00 Vrouwenhalfuurtje. - 5.00—6.00 Kinderuurtje, door mevr. Ant. v. Dijk. 6.056.45 Concert door het H. D. O.-orkest. 6.45—7.15 Tuinbcuw- halfuurtje. 7.15—7.45 Engelsche les voor beginners. 7.45 Politieber. 10.15 Persber. 8.10 „Een avond ia Breda". 1. Kon. Zangv. „Beda's Man nenkoor", dir. W. Robert Jr. 2. K. E. Muziekver. „De Unie", dir. A. v. Tilburg. 3. Symphonieörkest van de Stafmuziek van het 6e R. I., dir. L. de Moree. 4. Bre- cl asche Mandolineclub „Apollo", dir. C, de Jong. 5. Mr. Dr. W. G. A. v. Sons- beeck, burgemeester van Breda, houdr een rede. 6. Mevr. L. v. Nieuwenhoven en H. v. Nieuwenhoven, zang en piano. 7. Kees Heerkens en Mich. Busch, piano en cello. 8. Henri 't Sas, letterkundige en voordrachtskunstenaar. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Concert. Daventry kwartet en solisten (contra alt, piano, sopraan, bariton). 1.2C2.20 Orgelconcert, van de St. Michaels kerk. 3.20 Lezing North-West Spain. 4.20 Concert door de R. A. C. aansband. - 4.35 Lezing The movements of living creatures. 4.50 Dansmuziek (vervolg), 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.05 Orkest concert. 7.20 Dram. critiek. 7.35 Pianomuziek, Bach's 48 préludes en fugues. 7.45 Spaansche causerie. 8.05 „The Beggar's Opera", van Mr. Gay. 9.05 Fransche liederen door H. Henschel, zang. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Cau serie G. B. Shaw. 9.50 Variété (ko miek, syncopatie duettisten, humorist). 10.20—11.20 „Julius Caesar", van Sha kespeare. I*.2012.20 Dansmuziek Alfredoband. PARIJS „RADIO PARIS", 1750 M. 10.5011.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert, orkest Gayina Mile. Demonthy, zang. 5.05—5.55 Literaire matinee. Declamatie en gedichten. Mile. Griffon, zang. 9.0510.50 „Le gour et la nuit", operette van Lecocq. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. en BERLIJN, 484 en 566 M. 1.50—6.50 Lezingen en lessen. 6.50 „Otello", opera in 4 acten van Verdi. 9.5011.50 Dansmuziek. Ette-orkest. HAMBURG, 394.7 M. 11.50—1.20 Orkestconcert. 1.252.05 Kamer muziek. 3.35 Cither- en jodel-concert. 5.205.50 Orkestconcert. 7.20— 9.50 Liedjes bij de luit, kwartetzang. LANGENBERG, 469 M. 11.20—12.20 Orkestconcert. 3.203.50 Lezing. 3.504.35 Koor, zang. 4.355.15 Zitherconcert. 7.35—8.50 Zithercon- cert. 8.50H.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 469 M. en ANTWERPEN, 266 M. 8.50 Orkestconcert. 9.25 „L. Auberge", scène. 9.55 Spaansche lezing. 10.20—10.50 Orkestconcert. WENKEN VOOR VEILIGHEID EN VOLKSGEZONDHEID. De Gezondheidsraad schrijft ons I. Bescherm bij het autogeenlasschen altijd Uw oogen tegen schadelijk stralen der vlam. II. Lood, loodwit en loodmenie behooren tot de gevaarlij keste vijanden van den arbei der. Ze zijn afdoende te bestrijden, maar dit gelukt alleen bij voortdurende zorg. Zinde lijkheid is daartoe het eerste vereischte. III. De tijd, besteed aan beveiliging is altijd minder dan die, noodig voor de ge nezing van een ongeval, indien althans ge nezing mogelijk is. IV. Ondeugdelijk gereedschap, zooals loszittende hamers, gescheurde hamerstelen, uitgesleten schroefsleutels, veroorzaken ern stige ongevallen. V. Motorrijder en automobilist. Rijd niet hard en rijd niet onvoorzichtig. Gij hebt anderer recht op veiligheid te eer biedigen. Denk nimmer, dat gij door een signaal te geven, geheel uw plicht hebt ge daan uitkijken en voorzichtig rijden, blij ven toch geboden. 84 Maar Constantijn begreep dit zwijgen, hij hield het voor aarzelen en ging dringend voort: „Ge hebt het wel verstaan, uwe misdaad in dichte sluiers te hullen, want gij hebt het hulpgeschrei uwer vrouw verstikt en het piaten van uw kind heeft u niet verraden. Slechts weinig menschen weten er van en zoozeer ontbreken tot dusverre de bewijzen uwer daad, dat niet eens het gerucht het steeds bereide, zich aan u waagde. Maar nu ben ik hier; de doode heeft een getuige ge- onde# en het kind een beschermer. Wilt ge mij dus zeggen, hoe en waar gij mij ten schelm geworden zijt?T' Eindelijk, eindelijk kreeg Herbert ge dachten en woorden terug. „Doe geen moeite Constantijn. Ik zou met u even korte metten kunnen maken als met tien overspannen schilder, die pogingen deed tot afpersing, maar bij u is het werke Uk een ander geval. Als gij mij in staal icht tot een zoo vermetel spel, dan zult gi' wel weten, dat ik dit niet opgeef bij het erste verlies; men verdubbelt den inzet en acelt verder. Want gesteld, ik had datgene Icdreven, wat gij met den naam van misdrijf bestempelt, dan zou- denonze kansen niet eens gelijk zijn, het is in dit geval niet: „Gij of ik." Nadat ik de bewering, dat Magdalena mijne vrouw zou geweest zijn, eenmaal heb verklaard te zijn een leugen, nadat ik een betrekking tot het kind beslist heb ontkend en hef overgelaten aan de zorg van vreemde lie den, zou een bekentenis gelijkbeteekenend rijn met een doodvonnis. Ikgevoel echter nog geen lust tot sterven en gij zult den zoogenaamden dief uwer eer toch ergens anders moeten zoeken. In ieder geval zal het u veel moeilijker vallen te bewijzen, dat gij niet Magdaiena's echtgenoot geweest zijt, dan dat ik het wel was. Ik denk in tusschen beter over u, dan gij over mij ik geloof n.l., dat iemand uwen naam mis bruikt heeft, maar dat is ook het eenige, lat ik wil toegeven. Schijnbaar had hij tamelijk bedaard ge sproken, maar toch droogde hij met zijn zakdoek het bleeke voorhoofd af. Als gij een hart hadt met menscheijk ge voel, hernam Constantijn, dan zou ik u daaraan kunnen herinneren, welk een engel de vrouw was, welke gij hebt vertreden; dan kon ik u zeggen, hoe haar einde was door u! Waart gij vatbaar voor eenig waar en natuurlijk gevoel, dan cou ik uw kind u 'ebracht hebben, uw lief, klein kind en u eggen: Red van uwe eer, wat nog te red- 'en is, wasch uwe schuld aan de uwen af foor ecne vrijmoedige bekentenis vol he- -cuw, door een Omarming vol liefde voor Veronica, dan hadt gij ten minste slechts eene rekening te vereffenen. Met mij. Maar de natuur vergat u, van alles, wat den mensch verheft en gelukkig maakt, bezit gij niets! Ik doe ook slechts een beroép op uwe koele berekening, waarin gij steeds een meester waart. Bedenk wel, uwe kan sen verbeteren door eene bekentenis. Dat gevoelt gij zelve, de aarde heeft slechts plaats voor een van ons beiden; maar als gij ter elfder ure de uwen erkent, vrijwillig erkent,, dan behoeft niemand buitende weinigen, die het weten, te vernemen, hoe gij u aan mij hebt vergrepen. Wat ons van broeders maakt tot doodsvijanden, dat is onze zaak en zal met den overhlijven.de in het graf dalen, want ik alleen wil rechter daarin zijn. Overleg, Herbert; men behoeft tot dit besluit niet oprecht te zijn als de duiven, maar listig als de slangen! Neen, neen en eeuwig neenl riep Herbert uit, wiens kunstmatige rust telkens opnieuw verdween bij de pijn dezer ure. Ik ben geen onnoozele gek, ik beken geen schuld, waar ik van geen- schuld weet. Ik loochen re beslist en heb u niets meer te zeggen. Uitgeput zoirfc hij in den leunstoel neder Constantijn nam zij hoed en ging heen., zender naar hem om te zien. Toen de deur gesloten werd, schrok Her- bert op, ver voorovergebogen luisterde hij met een gevoel, een zwakke hoop gelij' als zou Constantijn terugkomen en een an der einde maken aan dit onderhoud. Mas weldra hoorde hij heg rollen van een rijtuig det snel wegreed. Was het een droom geweest, die zich be angstigend neergelegd had op zijne ziel? Hti meende de herinnering uit zijn hart gerukt te hebben aan de vrouw, welke hij den dood had aangedaan en der vertwijfeling prijsgegeven. En weer klopte die herinne ring bij den vermoeiden eenzame, zachtkens aan. Den vriend had hij beschouwt als een gestorvene en zijne have verkwist en nu stond hij voor hem en vorderde die have terug. Weinige minuten geleden nog, geloofde hij, dat alles hem onverschillig geworden was; nu onderscheidde hij duidelijkg wat nog waarde voor hem had: De schijn der eer! Hij wist, dat Constantijn zich niet liet ver blinden en de diepe verachting van iemand, dien hij, in weerwil, van zijn verraad, de beste en sterkste gevoelens had toegewijd, welke zijn trouweloos hart kon koesteren, veroorzaakte hem een woesten, toomeloozen toorn. O, hij had gelijk: de aarde had geer plaats voor beiden, na deze ontmoeting niet. Achterwaarts, zoo meende hij, kon hij niet, dus voorwaarts, voorwaarts! VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een dikke ijskorst bedekte het meer van Tannensee; de booten en de kleine zeil- vaartuigen, die het in den zomer bevolk ten, hadden moeten wijkqn voor de sleden waarmede de bewoners van den tegenover- .stelden oever over kwamen. In het vroege morgenuur, waarin wij het 'n der. winterzonneschijn voor ons zien lig- en, was de greote oppervïnkte nog ledig de sneeuw, welke des nachts in groote massa daaroo gevallen was, lag nog in vlek kelooze reinheid erover uitgespreid. Maar e&n dea oever waren reeds versche wagen sporen zichtbaar, welke, van twee verschil lende richtingen afkomstig, samenliepen en zich in het woud verloren. Zij weken af, zoowel van den grooten landweg, als van het kleine kasteel van Tannensee, dat tus schen zijne met sneeuw beladen boomen reuzen zijn winterslaap hield. Goed inge pakt lag het in de hoede zijner gesoten vensters en deuren. Slechts twee kamers waren van hare bekleedsels ontdaan, en als he dere oogen blikten de groote spiegelrui ten naar buiten iri den besneeuwden tuin De kamer? waren ledig, met overschot van een nauwelijks aangeroerd ontbijt op tafel, verscheidene onordelijk neergeworpen toiletartikelen bewezen, dat hier iemand zijn dag begonnen was, begonnen zonder die vroolijkheid en gemoedsrust, welke de steeds zich vernieuwende zorgen en p ichten des dagelijkschen levens het beste doet ge dijen. Graaf Wolf's oude kamerdienaar ruimde op. Sedert lange jaren vertrouwd met de gewoonten en met de levenswijze van zijn lieer, tot op zekere hoogte ingewijd in de geheime geschiedenis van het huis, kon hij !och volstrekt niet begrijpen, welke reden jraaf Wangcrloh in deze bittere Januari- ;oude gevoerd had uit zijn behage ijk 'mus aar Tannensee en wat zelfs hem met het anbreken van den dag den slaap ontrukt :n naar den landweg gedreven had. Niets kwam. zijne vermoedens te hulp. Dat hadden- hoogstens de wagensporen kunnen doen, welke aan het meer hier en daar het woud inliepen. Had de oude Geert zijn heer mogen volgen, dan zoude hij gezien hebben, dat het rijtuig met nog twee andere bij' elkaar kwamen welke allen stilhielden op een plaats in het woud, vanwaar een voet pad leidde naar een eenzaam gelegen open plek. De oude heer verliet het rijtuig en ging het korte eind te voet. Hij was de laatste, die aankwam. Reeds vijf andere mannen waren er aanwezig, die wij ten dcele kennen. Constantijn, aan zijne zijde Richard en graaf Herbert met een of ficier der cava erie, benevens een. dokter. Het was doodstil in het woud, het scherp ste oor vernam niets, dan somwijlen 't kra ken van een takje onder den last van de sneeuw. Ook de korte, noodzakelijke ge sprekken werden gevoerd op fluisterenden toon. Constantijn stond daar, bedaard wach tend, terwijl de secondanten hun toeberei- selen maaken en zije oogen dwaalden over de open p ek. Het was een gezellig plekje, dat in den schoonen zomertijd steeds hem gelokt had, als hem als jonge knaap het jonge hart soms droef werd in de vreemde omgeving; een plekje, waar hij met Herbert en zijne gezellen vroolijke, uilgelaten spe en gespeeld, waar hij eens hem het leven gered had. Dit was geweest op een dag, toen een trotsche den geveld werd, over weike de houtvester het doodvonnis had uitgesproken. In stoute eigenwijsheid was Herbert tegen het verbod des houthakkers, te dicht gekomen bij de plaats, waar de kolossus moest vallen met eigen levens gevaar rukte Constantijn hem weg en de arm van den jeugdigen redder werd ge kwetst door den top des booms, welke hem nog raakto (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10