Sport- en Wedstrijden, R. K. F. D. F. C.—R. C. H. StormvoglsAjax. KORFBAL. N. V. B.-OVERZICHT. Geen zitplaatsn meer. HOCKEY. SCHIETEN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. ZWEMMEN. De Burgemeester met verlof. Verbreeding van de Vijzelstraat. Taxi onderstboven gegooid. Loop der Amsterdamsche bevolking. De chauffeursstaking. Brand in een confectiefabriek. BINNENLANDSCH NIEUWS. De heer Arts wil niet. Het Spellingsvraagstak. Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers. Nieuwe Bulgaarsche zegels. KUNST EN KENNIS. Feestelijke receptie Dr. Willem Rooyaards* 60sten verjaardag. Het programma van den vorigen Zondag heeft door den regen, maar eveneens door de griep, weer veel stagnatie ondervonden. Van alle vastgestelde wedstrijden in den Overgang B vond H. B. C.—E. M. M. slechts doorgang. De Heemstedenaren handhaafden zich als kampioenscandidaten door een 41 overwinning. De beide leiders in de Noordelijke 2e klas se wisten weer een overwinning aan hun to, taal bij te voegen. In de onderlinge verhouding is dus geen wijziging gekomen, doch het begint er nu toch op te lijken, dat Beverwijk tenslotte met den eeretitel zal gaan strijken. De 52 zege op D. O. S. S. bewijst vol- Coende dat de Wijkenaren momenteel in uit stekenden vorm zijn en met een gerust hart kunnen zij de resteerende wedstrijden tege moet zien. De Haarlemsche Yellow Black Boys wach ten nog steeds op n struikelen van Bever wijk en deden er daarom goed aan, de vrij sterke Amsterdamsche Zwaluwen met 30 te kloppen. Aan de mogelijkheid dat Lisse kampioen wordt van de 2e klasse H., valt haast niet meer te twijfelen. De stoere Lissenaren boekten thans weer een stevige 7I-overwinning op het heusch niet zwakke L. en S. Lisse debuteert al zeer fraai als Federatie-club! PROGRAMMA VOOR MORGEN. Overgang B. M. M.—R. K. A. V LimvioS. D. O. Alw. ForwardV. V. Z. De MeerWilskracht. 2e Klasse G. BeverwijkV. V. A. D. O. S. SVolendam. Wilskracht IIZwaluwen. 2e Klasse H. Leiden—Duiven. ConcordiaD. 0. N. K. V an de vastgestelde wedstrijden in den Overgang achten wij die. waarbij de kam pioen-pretendenten betrokken zijn. de be langrijkste. Zoowel Zaandam als Wilskracht krijgen morgen een lastige klip te omztilen en het zou ons niet verwonderen, indien zij tegen bun resp, tegenstanders een veertje moesten laten. Zaandam moet op bezoek bij Alw. For ward. Deze laatste is tot zeer goede dingen in staat en de Zaankanters zullen er alles op moeten zetten, willen zij er zonder kleer scheuren afkomen. loor Wilskracht vreezen wij eveneens. Zij moet haar stadgenoote De Meer bekampen, met welk elftal Wilskracht nog een apoeltie heeft te schillen. Ongetwijfeld zal De Meer trachten haar 1O zege te bevestigen en wij verwachten oaarorr. een een spanr.enden kamp, waarbij een gelijk spel het resultaat wel kon zijn. De overige twee wedstrijden ziin van min der belang. Wij zien Limvio en R. K. A. V. winnen. De leiders der 2e klasse G ontvangen VA ,A„ van wie zij reeds éénmaal wonnen met 32. Vermoedeli'k zal de overwinning ditmaal iets_ grooter zijn. \oler.dam trekt naar Amsterdam, om D. O. S. S. partij te geven. Meer dan één punt durven wij den bezoeker niet toedenken. Tenslotte nog een wedstrijd tusschen 2 Amrierdamsche ploegen, waarbij wij de Zwaluwen het sterkst achten. De Zuidelijke 2e klasse vermeldt een tweetal wedstrijden, waarvan er één zeer bclan"'riik is. In Hiilegom n.l. bindt Concordia den strijd aan tegen D. O. N. K. Dit beteefcent een strijd tusschen twee degradatie-candidaten, zoodat men van een spannende ontmoeting getuige kan zijn Beide elftallen presteerden nog niet veel bijzonders, hoewel D. O. N. K. er steeds be ter „in komt. Afgaande op de jongste pres taties. zou men geneigd zijn een Goudsche zege te verwachten, maar daarvan zijn wij niet overtuigd. Het terreinvoordeel, alsmede de gedachte, dat bij een eventueele neder laag Concordia's kans om van de laatste plaats af te komen, vrijwel verkeken is, doet ons in de meening versterken, dat de Hille- gommers wel een klein kansje op de over winning hebben. Een kleine zege voor de thuisclub achten wij het meest waarschijn lijke -sulfaat. Leiden begint zich ook te roeren. In de s.eute stad zal Duiven ondervinden, dat met Meeershoek c.s. niet te spotten valt en met een kle-.nc nederlaag moeten de Rotterdam- mers i.tiiswaarts keeren, waarnvede hun laatste kampioenskans tevens verloren gaat. gezien H. V. V. in Hilversum tegen 't Gooi wel geen succes zal boeken. In de andere afdeeling speelt H. F. C. thuis tegen Hilversum. De eerste wedstrijd fgen de nieuwe eerste klassers werd door de Good Old gewonnen en een herhaling van dit feit, achten wij lang niet buiten gesloten, ofschoon Hilversum ter dege partij zal geven en een spannende kamp aan de Spanjaardslaan kan worden tegenmoet ge zien. E. D. O. wacht al eenige weken tever geefs op een falen van Feijenoord, dat maar niet wil komen en waarschijnlijk ook niet komt. Toch zullen de roodzwarten goed doen hierop niet te rekenen en er allereerst zelf yoor te zorgen geen enkel puntje meer te verliezen. Zondag wacht E. D. O. een allesbehalve makkelijke taak, daar Z. F. C. in eigen huis al meerdere malen heeft bewezen een niet te onderschatten tegenstander te zijn. Oppassen is dus dc boodschap. Wij ver trouwen echter, dat E. D. O. aan haar tal rijke supporters de kampioens-illusies niet zal ontnemen. Feijenoord heeft nog 5 wedstrijden te spelen en er kan dus nog heel wat gebeu ren. Van de 2de klassers speelt Haarlem alleen thuis. Alcmaria komt hier op bezoek Aan een voorspelling kan men zich moeilijk wagen, daar men er nimmer zeker van is, in welken vorm men de Alkmaarders za! aantreffen. Spelen de bezoekers in topvorm, zooals bijv. eenige weken geieden tegen Bloemen-haar volledige elftal. Het ziet er aldus uit: 'AFDEELING IF, le klasse. Eindhoven Willem If. M. V. V. N. A. C Bredania Roermond Noad P. S. V. Wilhelmina B. V. V. AFDEELING V, le klasse. C. V. V. Frisia. G. V. A. V Friesland Leeuwarden Be Quick. W. V. V. Velocitas. Ook a.s. Zondag zal R. C. H. in den wed-, strijd tegen D. F, C. in Dordrecht au grand complet verschijnen, dus met Radsma: Radsma, Kuyt, Krom, Geutskens, Nieuwenhuis, Nachtegeler, Koning, Van Dam. Hanse, De Koning, Brugman. Waar ook nu weer zéér vel op het spel staat, verwachten we, dat alle R. C. H.'ers weer vanaf het begin tot het einde met ongekend enthousiasme zullen spelen en al hebben we weinig hoop op een overwinning, een gelijk spel zou ons reeds meevallen. De kans, dat dan nog bijtijds aan het degra datiegevaar ontkomen wordt, zou daarmede weer eenigszins grooter worden. Aangepakt dus R. C. H.-ers. R. C. H. 2 speelt Zondagmiddag thuis tegen Rapiditas 2. Ajax verschijnt, evenals Stormvogels, met ontnomen. Bïoemenüaal fs echter zeker van ■de tweede plaats en zal haar mooie sei zoen, ook al werd het niet bekroond, toch niet met een nederlaag willen sluiten. Programma voor Zondag: Westelijke le klasse, N Koog a.d. Zaan: Koog ZaandijkD.E.V. A'dam: HerculesSwift, (122 uur.) Z Leiden: Vitesse (L.)O. S. C. R, R'dam: VeloxDee'.os, R'dam: Het ZuidenFluks. Overgangsklasse. A Laren: De GooiersK. V. D. B A'dam: Ready TekcaEendr. A'dam: O. S. C. A.Haarlem, Z Den Haag: H. B. S. Vitesse (H.) Den Haag: H. S. V.—A. L, O. Westelijke 2e klasse, A Hilversum: Excelsior IIOlympia Zeist: De ToversVios. B Haarlem: Haarlem II—Allen Weerbaar C Purmerend: B. E P.Togo. Amsterdam: Swift II Sport, D Zaandam: Z. K V-D V D IL A'dam: D.D.V. IIKoog Zaandijk II, He wedstrijd van den dag in het Westen l» Zondag a.s, Stormvogels—Ajax en men kan er van op aan dat deze ontmoeting den IJmuider penningmeester een record recette zal opleveren. Bekend is reeds, dat een bijzonder groot aantal Amsterdammers hun favorieten zullen vergezellen, 't Belooft dus een drukte van belang te worden in IJmuiden. V at den wedstrijd betreft, zij er op gewezen, dat deze voor een groot deel be slissend is voor het afdeelingskampioen- schop. Beide rivalen hebban momenteel even veel verliespunten. Met 1 wedstrijd meer gespeeld en dus ook een voorsprong van twee punten, bezetten de Ajaxieden de bovenste plaats. Bij eeo overwinning der Amsterdammers, resten hen nog slechts 2 wedstrijden nl. tegen D. F C- én 't Gooi thuis en het is moeilijk denkbaar dat Ajax in deze ont moetingen den verkregen voorsprong nog geheel zal afsaan Nemen we echter aan, dat Stormvogels wint, dan staan de IJmuidenaren er even eens schitterend voor Weliswaar hebben zij dan nog drie wedstrijden te spelen, nl. thuis tegen H. V. V. en Excelsior en uit eveneens tegen Excelsior, doch wij achten Storm vogels zeker in staat om in de eindspurt den voorsprong te behouden. Men ziet dus hoe belangrijk de wedstrijd van Zondag is. Natuurlijk kan bet daarna nog wel anders loopen, dan wij hierboven aantoonden, doch erg waarschijnlijk is dit toch niet Gevaarlijk schijnt het ons om met be trekking tot den uitslag een voorspelling te doen. Zal Ajax' hooger staande techniek zegevieren over het enthousiasme en de ausdauer der blauw-witte ploeg, of zullen deze beide factoren zoo als het maar al te vaak geschiedt de techniek van Ajax in de kiem smoren? 't Zijn moeilijk te beantwoorden vragen. Ook de vorige wedstrijden zeggen ons niet veel. want tegenover Ajax* schitterende 5O-over wining op Blauw-Wit, stelde Stormvogels een niet minder éclatante 61-overwinning In Den H-a* op H. V. V. Beide elftallen hebben een sublieme ver dediging, terwijl de aanval der bezoekers ous iets sterker schijnt Ecther zien wij hi-rin nóg geen reden om een Ajax-over- winning te voorspellen. Bet-ef'ende het re sultaat zullen wij ons dan ook niet uit- la'en. R. C. H. speelt uit te*en D. F. C. en het zou ons, na de gunrii*e resultaten van de laatste weken, heel niet verwonderen, wanneer de Racirgclub ook in Dordrecht een puntje bemachtigde Het gevaar zou meer ea meer worden afgewend, san daal. daar wacht Haarlem een uiterst zware strijd. Haarlem, dat verleden week, ondanks het gelijke spel tegen Schoten, weer een stapje nader tot den begeerden titel kwam, heeft nog een nuttigen voorsprong. Een nederlaag zou de spanning nog doen toenemen, doch wij vertrouwen, dat de roodbroeken zoo verstandig zullen zijn, die groote spanning buiten de deur te houden. Hoe weinig krachtsverschil er in deze afdeeling is, leeren ons de minder goed geplaatsten wel. Niet alleen het gelijke spel van Schoten, doch ook het puntenaantal der onderaan staande clubs, bewijzen dit te over. Schoten bengelt nog steeds onderaan, doch de geel-zwarten spelen lang niet slecht en kunnen rr.ede door hun groot enthousiasme elk tegenstander doen struikelen. Bloemendaa! heeft ook al weinig idee in degradadic-wedstrijden en behaalde ver leden week twee dure puntjes ten koste van Hollandia. dat nu met Schoten weer het meest in de knel zit. Doch elke week kan de situatie zich daar beneden wijzigen, Bloemendaal en Schoten gaan Zondag beide naar Amsterdam, waar resp. tegen Zeeburgia en V. V. A, wordt gespeeld Las tige wedstrijden op zware terreinen. Met 1 puntje, zoowel voor Bloemendaal als Schoten zouden wij reeds vrede kunnen hebben, In de andere afdeeling speelt Zandvoort uit tegen Steeds Hooker te Rotterdam. Dit is één der zwakere zusjes, zoodat wij, ondanks het slechte Rotterdamsche veld, een over winning voor Zandvoort durven voorspellen In de derde klasse vinden we ten slotte nog vermeld HillinenKennemers en T. H. B. U. V. S. Eerstgenoemde ontmoeting zal zeer waarschijnlijk door de bezoekers wor den gewonnen De wedstrijd T.H.B.U.V.S. moet door de Haarlemmers worden gewon nen, willen zij de kans om van de laatste plaats te komen niet geheel zien. verdwijnen. Met de degradatiewedstrijden en de vierde klasse in 't zicht, vertrouwen wij. dat de T. H. B.'ers de tanden eens op elkaar zullen zetten. Zoo ooit dan kan Zondag gewonnen worden. Programma voor Zondag. AFDEELING I, le klasse. D. F. C. R. C. H. 't Gooi H. V. V Stormvogels Ajax, Blauw Wit Excelsir, Sparla V. U. C. 2e klasse A, West Frisia K- F. G. V. V. A. Scóoten. Haarlem Alcmaria Victrix. Helder Hollandia. Zeeburgia Bloemendaal, 2e klasse B. Velox Z. V. V. D. E. C. A. F. C Kampong W. F. C. Donar H. V. C. Voorwaarts Hercules. 4e klasse B. Norvicus Kinheim. 4e klasse C. A. D. W. F. C. A. D, S, V Oosterpark Halfweg A. P. G. S. Reserve le klasse. E. D. O. II Blauw Wit Ajax II H. F. C. IL j Hilversum II D- E- C. n. R. C. II. II Rapiditas II. Reserve 2e klasse A. Hollandia II Stormvogels II. Alcmaria Victrix II Haarlem II. A. F. C. II - V. V. A. IL AFDEELING IL le klasse. Feijenoord A. S. C. H. B. S. - U. V. V. H. F. C. Hilversum Z. F. C. E. D. 9 De Spartaan V. O. C. 2e klasse A V. I. O. S. - M. B. T. S. V. V. Concordia D. H. C. Quick Fortuna C. V. V. St. Hooger Zandvoort 2e kiasse B. L. S. V. - S. V. W. Xerxes O. D. S Merwede H. D. V. S. Un'tas R. F. C. A. D. O. Neptunus. 3e klasse A. Hillinen Kennemers. Lugdunum L. F. C. T. HL B. U. V. S. /3e klasse B. Schoonhoven Bodegraven. Gouda R- V. C. AFDEELING HL le klasse. Rob. et Vel. D. O. T. O. Enschede Vitesse. Hengelo Z. A. G Wageningen Ensch. Boys, Go Ahead Heracles, de Boer, H. Anderiesen, Van Kol, Schetters, W. Anderiesen, Ma-tens, Hamel, Volkers, Hordijk, Iseger, Twelker. Donderdag waren de zitplaatsen van overdekte en onoverdekte tribune op het Stormvogels-terrein al uitverkocht. Wat de staanplaatsen betreffen, heeft het bestuur extra maatregelen genomen. WEDSTRIJDEN VAN JEUGD- EN KFURELFT ALLEN. Naar verluidt, zullen in de maand Februari, diverse wedstrijden van keur- en jcugd- eKtallen plaats vinden, een en ander om een goed overzicht te verkrijgen over het mate- 'iaal voor 1928. Als plaatsen waar deze ontmoetingen zul len plaats vinden, wore'en voorloopig Rotter - drm, Deventer en Groningen genoemd. De meeste competitiewedstrijden, voor namelijk voor de eerste klassen, zuilen dan niet door kunnen gaan. Het ware o.i. verstandiger geweest nu de competitie reeds zoover gevorderd is deze eerst af te werken. TSJPJ? Te Utrecht heeft het bestuur van den Ned. Hockeybond gisteren het elftal samen- gesteld, dat op 20 -Febr. a.s. te Amsterdam i het Stadion de Belgen zal ontmoeten. Het elftal luidt: C. Hardebeck (Amsterd,), doel, J. v. Beugen Bik (Bloemend.), en A Tres- ng (H. 0. C.), achter. E. Duson (Amsterd.), A v. d. Wall Bake Hilversum) en J. Ankerman (H. D. M.), midden. H. Rus (Amsterd.), A Kop (Bloemend), G. Kr Iff (H. O. C.)B' v d. Veen (Amsterd.) en H. Visser 't .H°°ft (M. H. C.voor. Reserves: J. Ceuvel (Hilvers.), R. de Waal Amsterd.) en F. Hubrechts (M. H. C.). HET HOCKEYPROGRAMMA. WESTELIJKE AFDEELING. Ie klasse. A Hilversum: Hift.ersumBloemendaal. Den Haag: H.O.C.—T.O.G.O. B Heemstede: M.H C.Amsterdam Den Haag: H.D.M.Utrecht. 2e klasse A Den Haag: HoutrustHOG II Rotterdam; Victoria IID.St.H.C, B Bloemendaal: Bloemendaal li- Amsterdam II B Amsterdam: AmateursA'dam II a C Den Haag: Haagsch LyceumM.H.C. II De laatste competitie-Zondag voor Haar lem; tevens de belangrijkste! En voor Bloemendaal en voor M.H.C. is het morgen: er op of er onder. Bloemen daal gaat naar Hilversum en speelt daar om haar laatste kans. Men zie den stand van den kop in haar afdeeling: Hilversum 7 5 2 2212 10 Bloemendaal 7 4 3 227 8 H.O.C. 6 3 12 1315 7 Wint Bloemendaal morgen in Hilversum tegen de club van dien naam, dan komt zij in puntenaantal gelijk met haar, doch heb ben de oranje-hemden dan een beter doel- gemiddelde. Alleen H.O.C. is dan nog in staat boven Bloemendaal te komen door de haar nog resteerende wedstrijden tegen T.O.G-O. en Gooi te winnen, iets wat nog lang niet. zeker is. Laat de H.O.C. ook maar één puntje in den strijd, dan heeft Bloe mendaal door een beter doelgemiddelde toch nog de zoo begeerde titel en eer. Be grijpelijk is het dus alleszins, dat Bloemen daal haar sterkste combinatie in het veld brengt: Kop zal weer van de partij zijn, v.Beugen Bik aanvankelijk verhinderd, gaat nu toch mede. Maar ook Hilversum, met de veilige haven vlak in het gezicht, zal niet zoo maar het slachtoffer worden; een gelijk spel brengt de club van Quarles bijna, een overwinning zeker, tot het kampioen schap. Het zal er dus warm toegaan in Hil versum. Valt dus in Hilversum morgen een beslis sing, de beslissing oin de andere afdeeling wordt eveneens dan een feit. Daar zijn het de Musschen, die hun laatste wedstrijd spe len tegen de concurrentie aandoende Am sterdammers. Hier is de stand: M.H.C. 7 7 22—3 10 Amsterdam 6 5 1 263 10 De eenige verloren wedstrijd van Am sterdam is die tegen M.H.C. achter het Sta- I dion. Amsterdam wil deze nederlaag, al was het de kleinst mogelijke, natuurlijk wreken en zal met geen andere gedachten het terrein aan den Meerweg betreden. Bo vendien is voor haar al evenmin de kans op kampioenschap uitgesloten, want zij kan dan nog gelijk komen met M.H.C. en haar iets beter moyenne is dan de oorzaak van haar kampioenschap. Maar de hoofdstede lingen vinden tegenover zich een nog on geslagen club, die er de grootste eer in stelt ook ongeslagen te blijven. Daarom zul len de Musschen zich niet tevreden willen stellen met een gelijk spel, ook al is dat voldoende voor het behoud van de eerste plaats. In de voorhoede van de thuisclub komt een kleine wijziging, daar Mingels weer in den aanval is opgenomen, een wij ziging, die wel een verbetering zal blijken. Resumeerende dus ook aan den Meerweg een warme partij! Bloemendaal II speelt Zondag haar iaat- sten wedstrijd tegen Amsterdam lib; een wedstrijd waarbij niets valt te winnen of te verliezen. Hilversum II is practisch in deze afdeeling de kampioen. Het is voor de jonge Bloemendalers wel zuur na het be loofde land van vlak nabij te hebben ge zien, door nu geheel afstand te moeten doen de club die haar die illusie heeft NATIONALE COMPETITIE WEDSTRIJD BUKS 1926 1927. UITSLAG EERSTE RONDE. Staande houding 1ste klasse. 1. Generaal Joubert, Overveen, 97, 97, 96, 95, 93 tot. 478; 2. St. Hbertus, Breda, 98, 98, 96, 95, 89 rot 476; 3. Merwede, Dor drecht, 98, 96, 94, 90, 90 tot. 468 4. Bloe mendaal, Commando, Bi'daal, 96, 96, 93, 92, 89 tot. 466; 5. Generaal van Merlen, Haar lem, 97, 94, 92, 91, 84 tot. 458; 6. Voor Vaderland en Koning, Haarlem, 93, 91, 91, 90, 86 tot. 451 Hoogste korpsschutter: J. Braamker, Bre da, 98, P. J. Hecker, Dordrecht 98, gelijke serie Staande houding 2de klasse. 1. Graaf Floris V Vogelenzang, 95, 94, 93, 87, 87 tot. 456; 2. Generaal Joubert, Over veen, 96, 91, 91, 89, 85 tot. 452; 3. Bloemen daal Commando, Bi'daal, 95, 91, 89. 89, 86 tot. 450; 4. Gen. van Merlen, Haarlem, 96, 95, 88, 85, 77 tot. 441. Hoogste korpsschutter E. van Konijnen burg, Overveen, 96. Staande houding 3de klasse. 1. Generaal Cronjé, Schoten, 91, 89, 87, 86, 85 tot. 438; 2. Gen. Joubert II, Overveen, 90, 90, 89, 86, 68 tot. 423; 3. Gen. Joubert II, Overveen, 95, 94, 91, 80, 60 tot. 420; 4. Graaf Floris V, Vogelenzang, 92, 84, 83, 82, 78 tot. 419; 5. Generaal Joubert III, Overveen, 86, 86, 82, 81, 65 tot. 400. Hoogste korpsschutter: G. Brouwer, Over veen, 95. x KNIELENDE HOUDING, lste lasse. 1.- Merwede, Dordrecht, 100, 100, 99, 96, 96 tot. 491; 2. Piet Cronjé, Ermelo, 100, 99, 96, 96, 95 tot. 480; 3. Bi'daal Commando, Bi'daal, 98, 98, 97, 97, 95 tot. 485; 4. Prins Hendrik, Maassluis, 99, 98, 98, 95, 94 tot. 484; 5. Jan v. Glijmes, Bergen op Zoom, 99, 97, 96, 96, 94 tot. 482; 6. St. Hubertus, Breda, 98, 98, 97, 97, 92 tot. 482; 7. Gen. Joubert, Overveen, 99, 98, 98, 96, 91 tot. 482; 8. Wilhelmina, Terheyden, 97, 95, 95, 93, 92 tot. 472; 9. Frederik Hendrik, Delft, 97, 96, 93, 92, 92 tot. 470; 10. Oranje Nassau, Dordrecht, 97, 92, 92, 92, 91 tot. 464; 11. Gen. van Merlen, Haarlem, 96, 94, 91, 90, 90 tot. 461; 12. Tijr, Lunteren, 93' 92, 85, 84, 84 tot. 438: 13. Wilhelmina, Vlaardingen, nog niet ingeleverd; 14. Heerenveen en Omstreken, nog niet ingeleverd. Hoogste korpsschutterA. Visser, Er melo, 100 punten; A. H. Korthaes, Dor drecht, 100 punten; C. van Altenburg, Dor drecht, 100 punten. 2de klasse. 1. Wilhelmina, Terheyden, 98, 97, 95, 95, 93 tot. 478; 2. Burgerwacht Rozenburg, 97-, 95, 95, 95, 91 tot. 473; 3. Zwolsche Burgerwacht, 98, 96, 95, 95, 89 tot. 473; 4. St. Hubertus, Breda, 96, 95, 94, 94, 93 tot. 472; 5. Gen. Joubert, Overveen, 97, 96, 95, 95, 89 tot. 472; 6. Graaf Floris, Vogelenzang, 98, 93, 92, 92, 91 tot. 471; 7. V. Koningin en Vad., Apeldoorn, 98, 95, 95, 91, 90 tof. 469; 8. Piet Cronjé, Ermelo, 95, 95, 94, 93, 91 tot. 468; 9. Baarn en Om streken, 95, 95, 93, 92, 90 tot. 465; 10. Oranje Nassau, Dordrecht, 97, 94, 91, 91, 90 tot. 463; 11. Wassenaarsche Politie Schietver., 96, 95, 94, 89, 87 tot. 461; 12. Majoor Bo- wier, Hilversum, 93, 92, 90, 88, 87 tot. 450; 13. Prins Hendrik, Maassluis, 97, 95, 89, 86, 83 tot. 450; 14. Gen. van Merlen, Haarlem, 95, 94, 90, 89, 82 tot. 450; 15. Gen. Cronjé, Schoten, 93, 92, 89, 89, 85 tot. 448; 16. Frederik Hendrik, Delft 93, 91, 89, 87, 86 tot. 446; 17. Nunspeetsche Schietclub, 93, 92, 92, 92, 71 tot. 440; 18. Heerenveen en Omstreken, nog niet ingeleverd; 19. Wil helmina, Vlaardingen, nog niet ingeleverd. Hoogste kort schutter: N. van Keulen, Vogelenzang, 98; P. J. Roeien, Vogelenzang, 98; D. Hoekstra, Apeldoorn, 98; E. Huttin- ga, Zwolle, 98; A. Beljaards, Terheyden, 98 punten. 3de klasse. 1. Jan v. Glijmes, Bergen op Zoom, 98, 97, 96, 92, 92 tot. 475; 2. Allemansgeest II, Voorschoten, 95, 95, 94, 94, 93 tot. 471; 3. Piet Cronjé, Ermelo, 96, 94, 91, 91, 90 tot. 462; 4. Wassenaarsche Politie Schietver., 96, 95, 93, 92, 86 tot. 462; 5. Zwolsche Bur gerwacht I, 96, 95, 94, 90, 86 tot. 461; 6. Tijr I, Lunteren, 95, 92, 91, 89, 88 tot. 455; 7. Allemansgeest I, Voorschoten, 98, 96, 94, 93, 71 tot. 452; 8. V. Ko aingin en Vad., Apelcloorn, 94, 92, 91, 85, 79 tot. 451; 9. Oranje Nassau, Dordrecht, 95, 94, 91, 87, 83 tot. 450; 10. Majoor Bowier, Hilversum, 90, 90, 88, 86, 84 tot. 438; 11. Gen. Cronjé, Schoten, 96, 86, 85, 83, 82 tot. 432; 12. Burgerwacht Rozenburg I, 91, 87, 86, 84, 82 tot. 430; 13. Zwolsche Burgerwacht III, 90, 88, 85, 85, 81 tot. 429; 14. Zwolsche Bur gerwacht II, 94, 92, 89, 84, 66 tot. 425; 15. Burgerwacht Rozenburg II, 91, 90, 82, 74, 68 tot. 405; 16. Tijr II, Lunteren, 96, 86, 84, 78, 60 tot. 404; 17. Baarn en Omstreken, 90, 69, 67, 58, 17 tot. 301; 18. Wilhelmina I, Vlaardingen, nog niet ingeleverd; 19. Wil helmina II, Vlaardingen, nog niet ingeleverd. Hoogste korpsschutter: A. S. Woerd man, Bergen op Zoom, 98; A. J. van Vliet, Voorschoten, 98 punten. „Het Y" dat ook zijn tournée in Duitsch- land organiseert, van de Duitsche vereeni- gingen voor een zwemavond gevraagd heeft, is hem onbekend. Telegrafisch heelt hij thans „Het Y" mede gedeeld, buiten Holland in geen enkelen zwefwedstrijd te zullen uitkomen. ARNE BORG'S AMATEURISME. Zijn tournée beperkt zich tot Holland. Naar de Tel. meldt, heeft Arne Borg ver- 'riaard, dat de beschuldiging en, in Holland Dn Duitschland geuit naar aanleiding van zijn "inancieele eischen voor zijn voorgenomen Europeesche tournee, welke eischen niei met een zuivere opvatting van het amateu risme overeen zouden stemmen, onjuist zijn. Arne Borg heeft zelf met de Amsterdamsche zwemvereeniging „Het Y" zijn voorwaarden als amateur voor den tocht geregeld. Wat De burgemeester, de heer W. de Vlugt, zal zich de volgende week voor eenigen tijd bui'enslands begeven, ten einde een zijner zoons naar Southampton te brengen. Deze wordt namelijk door een bank instelling, waar hij een betrekking vervult, naar China en Japan uitgezonden. Vandaag reden de tramwagens van lijn 16 en 4 in de richting Ferdinand Bolstraat voor het eerst op het verbreede, derde ge deelte van de Vijzelstraat. De volgende week wordt ook het tweede spoor aange sloten. In de geheele Vijzelstraat ligt dus nu dubbelspoor en bet wachten van de trams op elkaar, waardoor het verkeer in Lcid- sche- en Weesperstraat zooveel vertraging ondervindt, daar alleen op de bruggen de wagens elkaar kunnen passeeren, is thans daarmede vervallen. Door stakende chajiffeurs. In den nacht van 20 op 21 Jan. heeft ich weer een incident voorgedaan in ver band met de staking onder de taxichauf feurs. Te ongeveer half een bracht een wagen van de Renault Taxi Maatschappij een gezelschap van eenige heeren naar een café ia de Plantage, waartegenover de Asta-garage gelegen is. De chauffeur zag, dat een troepje stakers in de nabijheid samenschoolde en achtte het daarom raad zaam de wacht te houden bij zijn wagen. Plotseling werd hij echter door een dertigtal personen ingesloten en op zijde geduwd en voordat hij wist wat er gebeurde gre pen de stakers zijn taxi bij de treeplank en gooiden haar met vereende krachten onderstboven, zoodat zij op haar zijde op het trottoir kwam te liggen. De wagen was 'egen deze manoeuvre niet bestand en iverd zwaar beschadigd. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in. Men hoopt de schuldigen spoe dig te vinden. Daling van het sterftecijfer. Het Gemeentelijk Bureau van Statistiek deelt omtrent de bevolking gedurende 1926 het volgende mede: De bevolking steeg met 8.485 personen en wel van 718046 op 1 Jan. tot 726531 op 31 Dec. 1926. De toeneming was grooter dan in 1925; toen bedroeg zij slechts 5825. Welis waar was het geboortecijfer wederom lager dan in het voorafgaande jaar (13539 levend geborenen tegen 13764 in 1925, of per 1000 inwoners resp. 18,74 en 19,25) doch het aan tal overledenen was ondanks de bevolkings vermeerdering eveneens lager. Er stierven 6411 personen of 85 minder dan in 1925 zoo dat het sterftecijfer daalde van 9.08 per 1000 in 1925 tot 8.87 per 1000 in 1926. Het z.g. geboorteoverschot d.i. het verschil tus schen het aantal geborenen en dat der over ledenen bedroeg derhalve 7128, of 139 minder dan in 1925. Anders dan in het voorafgegane jaar was 'n 1926 het aantal personen, dat zich te Am sterdam vestr'gde, grooter dan dat van hen, dat de stad verliet. Er vestigden zich 35366 'larsonen, terwijl er 34009 vertrokken, zoo- dat het vestigingsoverschot 1357 bedroeg. '925 had daarentegen een vfcrtrckoverschot van 1445. De griepepidemie is, naar de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst mededeelt, nog steeds afnemende. Ook in het aantal kwaadaardige gevallen is geen stijging te bespeuren. ZOO'N AAP VAN EEN AAP. In een der vele café's die de Hoofdstad rijk is behoorde tot den inventaris ook een aap. Deze aap had zijn goede vrienden onder de vaste klanten. Een dezer dagen ging hij met een der klanten, die tevens een huis vriend was, eens op stap om boodschappen te doen. Ze zwierven door de stad. Daar de afstanden nog al groot zijn en de tram het meevoeren van dieren verbiedt, werd hier en daar in een gelegenheid waar „vergun ning" is, gerust. De aap, gewend om ook wel eens een glaas je te verschalken, gevoelde zich in die ge legenheden ook als gast en dro.ik lustig mee. Het gevolg was, dat beiden te veel aan Bacchus offerden en samen dronken wer den. In zijn dronkenschap verloochende het beestje ook zijn aard niet en wist uit een der zakken van zijn vriend een gulden te stelen. Daar hij echter geen bergplaats had voor dit muntstuk heeft hij het vermoedelijk later weer weggeworpen. Intusschen raakten beide „vrienden" el kaar kwijt. De man bereikte goed zijn wo ning, maar de aap ging zwerven en werd tenslotte slapende op een stoep aangetroffen. Een goed burger nam hem op en bracht hem bij de politie. Hij heeft daar een paar dagen gezeten en is nu weer door zijn baas afgehaald. R.-K. ORATORIUM-VEREENIGING AMSTERDAM. Op 25 en 28 Januari a.s. zal de R.-K. Oratorium-Vereeniging voor het eerst in Nederland uitvoeren het Oratorium „Trit- tico Francescano" van den priester-compo nist Don Licinio Refice, met medewerking van het versterkt Haarlemsch Orkest en Jo v. IjzerVincent, Louis van Tulder, Jac. Ordeman en D. IngenSoet als solisten. De componist zal de uitvoering op 28 Januari zelf leiden. Licinio Refice werd geboren den 12en Februari 1885 te Patrica (prov. Rome). Hij is thans koorleider aan de Maria-Maggiore basiliek te Rome en leeraar in de Harmonie Instrumentatie en Aesthetische Kritiek der Pauselijke Muziekschool. Van zijn hand ver schenen reeds vele Missen, Motetten, Psal men en Hymnen en een zevental oratoria Hij is de opvolger van Don Lorenzo Perosi. Voortzetting der actie. In de Vrijdag gehouden vergadering van de stakende taxi-caulfeurs werd door de heer an Sormani en Overs' verslag uitge bracht van hun bespreking met den rijks- bemiddelaar, mr. De Vries. In de publicatie van het bestuur van et B. A. T., waarin voorkomt, dat de Werkgevers in ieder geval zouden weigeren met het b'sttuw van den C-nrialen Bond te ond?rbandelen werd een bewijs van zwakte der wergkgevers gezien. Daarte genover werd het standpurt der stakings- ieiding gestrid, welke z«ch tegenover den rijksbemiddelaar bereid heelt verklaard een scheidsgerecht te willen aanvaarden. Naar aanleiding van de mededeelingen vas werkgeverszijde, dat de stakers wel het geduld zullen verliezen, om hun actie voort te zetten, werd besloten de actie tegen het premie-systeem met alle kracht tot het uiterste te blijven voeren. Nieuwe maatregelen te dezen einde, zoo werd ver klaard, zijn in bewerking. Dienaangaande heeft een bespreking plaats met het be stuur van den Amsterdamscben Bestuur- dersbond. Voorts heeft de Centrale Bond verhoo- ging van de stakingsuitkeering in uitzicht gesteld. Om bij zevenen werd Vrijdagavond de brandweer gealarmeerd voor een brand ia perceel Nieuwe Keizersgracht 14, in welk gebouw is gevestigd de confectiefabriek van de N.V. A. Scheffe* en S. Dresden. Het vuur bleek te woeden in het sous- terrain, dat tot bergplaats dient van balen stof en afgewerkt kleeding. Om binnen te komen moest de brandweer den toegang van 't soust"rrain en van de belétage for- ceeren, daarna kon een straal naar binnen worden gebracht. Het vuur ontwikkelde een verstikkenden rook, zooJat het de b-andweer bii den aanval niet gemakkelijk gemaakt werd Een gedeelte van de opge slagen goederen en wel in het midden van bet sousterrain verbrandde; een gedeelte kreeg waterschade. De oorzaak is niet m-t zekerheid vast te stellen; het is intusschen zeer waarschijn lijk, dat iemand in deze ruimte een sigaret heeft gerookt en dat het weggeworpen stompe of vonken op papier de oorzaak zijn van het gebeurde. De firma is tegen brand verzekerd. De afdeeling Tilburg van de R.-K. Volks» nzrlir heeft in hare vergadering van 20 Ja» ruari j.l. de volgende motie aangenomen: De Afdeeling Tilburg der R.-K. Volkspartij overwegende, dat besprekingen hebben -•laats gehad tusschen leidende persoonlijk heden uit de R.-K. Staatspartij en Volks- nartij om op politiek gebied de eenheid onder de katholieken van Nederland te her stellen; van meening, dat de persoonlijke bestrij ding der R.-K. Volkspartij in de R.-K. Dag bladpers en persoonlijk ook door o. a. Prof. Veraart een wederaansluiting dezer Partij bij de R.-K. Staatspartij ten zeerste be moeilijkt; van oordeel, dat echter ft priori tedere poging om bedoelde eenheid te bereiken moet worden gewezen van de hand; spreekt als hare meening uit, dat <le tegenwoordige poï'tieke verhoudingen het niet-wenschelijk maken op samensmelting der genoemde partijen aan te sturen, als zijnde het oogenblik daartoe ongeschikt en zeer ontijdig; verklaart volkomen vertrouwen te stel len in hare leiders en meer in het bijzon der in het. optreden van haar Kamerlid mr, P. M. Arts in de vertegenwoordigende lichamen; besluit dieze motie ter kennis te brengen van de Pers. Spoedig een beslissing verwacht. Naar de Tel. verneemt, is vermoedelijk reeds binnenkort de beslissing te wachten in zake het spellingsvraagstuk. Het is, naar men weet, sedert langen tijd de bedoebng een einde te maken aan den huidigen chaos op het gebied der spel ling en tot dit doel een nieuwe spelling in het leven te roepen en toe te laten. Deze nieuwe spelling zou dan zijn een compromis tusschen de verschillende stroo mingen nopens het vraagstuk. De ofFcieele spelling De Vries en Te Winkel blijf', volgens het blad, gehandhaafd, zoodat men dus geheel vrij blijft om hetzij deze of de te wachten nieuwe spelling te bezigen. Een commissie van advies ingesteld. Bij Kon, BesL is ingesteld een commissie van advies voor de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers met daaraan ver bonden Proefs'ation en Voorlichtingsdienst ten bate van de Lederindustrie te Wad- wijk, en zijn in deze commissie benoemd? tot lid en voorzitter de heer ir. J. L. van Gijn, directeur der Eers'e Nederlandsche Kronolederfabriek v.h. Gebr. Naeff, te Lochem; tot leden de heeren: M. A. van Loon, oud-lederhandelaar, te 's-Graven- bage; L J. Uytendaal, directeur N.V.. Le- derfabriek „Noord-Brabant" te Gilze-Rijen; J. J. Klijberg, direc'eur der N.V. W, KlijbergPernot's Stoom schoenfabriek „Hol landia", te Waalwijk; J. H. M. Mannaerts, lid der firma J. Mannaerts, schoenfabrikan ten, te Tilburg; W. Donker Pznoud-voor zitter van den Nederlandschen Bond van Sch oenmak erspa'roons- en Schoenwinke- liersvereeniging, te Rotterdam; mr. J. A. G> M. van Hellenberg Hubar. voorzitter van de Nationale Federatie voo- de Vakoplei ding van Schoenmakers en Schoenwtnke- liers, te 's-Gravenhage; C. Roestenberg, vocr'zi ter van den Nederlandschen R-K- Lcderbewerkersbond te Waalwijk, terwijl aan de commissie als secretaris is toege voegd de heer H. van der Waerden, direc teur van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers met daaraan verbonden Proefstation voor de Lederindustrie, te Waalwijk. De Fransche posterijen moeten voorne mens zijn postzegelverzamelaars op luxe zegels, gedrukt op bijzonder papier, te ont halen. Ze zullen duurder zijn dan gewone zegels. Door dr. Willem Royaards werd gisteren middag in een der tentoonstellingszalen van Arti te Amsterdam ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag receptie gehouden. En kele bloemstukken gaven een feestelijk aanzien aan de zaal. O.a. was daar geëx poseerd een maquette vervaardigd door den architect Slothouwer van den te bou wen Rcyaards-schouwburg. Vele kunstenaars in de eerste plaats too- neelspelers, maar ook schilder, bouwkun digen en anderen kwamen den 60-jarigen acteur gelukwenschen aanbieden. Een groet aantal telegrammen van geluk wenschen kwam in. Daaronder was er een van den burgemeester, die door ambtsbe zigheden verhinderd wr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 14