HOEST.VERKOUDHEIo INFLUENZAf GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. Een heilwensch., Rumoerige oogenblikken. Afkeurende woorden aan het adres van B. en W„ die later worden teruggenomen. Uitvoerige discussies over de aanstelling vart twee gemeente-werklieden. Salaris, herziening van gemeentepersoneel. De algemeene beschouwingen om trent de gemeentebegrooting 1927 worden wederom uitgesteld. ZANDVOORT. Overleden; J. Groot, 43 jaar. in doosjes van 6 stuks 4-5 cent. i Bij de goede drogisten Op elke poeder 1 staan de letters A.M. Let hierop! I IJMUIDEN. BEVERWIJK. R. K. V. V. „Beverwijk". R.K. V. V. W. F. C R.-K. V. V. „Concordia" SANTPOORT. l WipsellcoerAen én Roer»en van Bankoapier. R. K. V. V.—Santpoort. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERLIEDE SPAARNWOUDE. EN SCHOTEN. VRAÜENBUS. INGEZONDEN. Vrijdagavond te half 8 vergaderde de raad der gemeente Schoten onder voorzitterschap van den loco-burgemeester mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Aanwezig alle leden. De gemeente in 1926. Alvorens tot behandeling der agenda over "i gaan, neemt ei Voorzitter het woord en spreekt als volgt In deze eerste raadsvergadering van 1927 is het mij een aangename taak U eenige korte mededeelingen te doen omtrent de belangrijkste gebeurtenissen uit 1926 onze gemeente betreffend. Maar allereerst kom ik met den heil wensch tot U, leden van den Raad, dat geluk en zegen in dit jaar in volle maat Uw deel moge zijn en dat Uwe gezinnen voor ramp spoed bewaard mogen blijven. De bevolking vermeerderde door ge boorte roet 439 zielen en door vestiging met 4664 zielen, samen met 5103 zielen, terwijl door overlijden een vermindering van 133 en door vertrek van 2660 zielen viel te con- stateeren, samen alzoo van 2794 zielen. De totale vermeerdering van het zielental be droeg het belangrijke cijfer 2309. In 1926 is de bevolking van Schoten gestegen van 18095 tot 20404 zielen. Met dezen grooten bevolkingsaanwas houdt de aanbouw vaft woningen uitteraard gelijken tred. In 1926 zijn 559 Woningen gereed geko men, terwijl op 31 December 435 woningen in uitvoering waren. 188* bouwvergunningen werden verleend voor woningen, 41 voor tien bouw van garages, schuren eri derge- iijken. Op financieel gebied verdient hoofdzake lijk vermelding het sluiten eener 4% leening bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds ter conversie van' 6 leeningen en gedeeltelijke consolidatie van tijdelijke schuld en ter bestrijding van uitgaven betrek kelijk den bouw van woningen en aankoop van gronden daarvoor. De vaste schuld der gemeente bedroeg op 31 December f 2.266.290 De vlottende schuld 1.020.000 De schuld aan het rijk ter zake van voor schotten aan woningbouwvereenigingen bedroeg op 31 December f 1.303.251. Onder de belangrijke besluiten welke Uw Raad in het afgeloopen jaar heeft genomen wil ik hier vermelden, behalve het reeds gencende tot conversie van geldleenicgen, dat tot wijziging der verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelas ting, ten doel hebbend verlichting van den belastingdruk voor de groote gezinnen tot aankoop van bouwterrein aan den Ver- gierdeweg ten einde te geraken tot oprui ming van krotwoningen tot vaststelling van het heffingspercen tage der Gemeentelijke Inkomstenbelas ting op 4 tot verkoop van een gedeelte van het fabrieksterrein der gasfabriek aan de Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's-Gravenhage tot stichting van een openbare school voor voorbereidend Fröbelonderwijs tot subsidieering van het vervolgonder wijs aan de St, Luciaschool tot het opruimen en verkoopen van 2 noodwoningen en tot benoeming van een gemeentesecretaris. Ten^ slotte wil ik nog mededeelen, dat in 1926 772 processen-verbaal zijn opgemaakt WJEcns overtredingen, van welke slechts 47 wegens openbare dronkenschap ên 194 wegens misdrijven. In dit jaar zal, hoe dan ook, de beslissing vallen Omtrent het zelfstandig voortbestaan onzer gemeente. Moge het ons gegeven zijn onder Gods 2egen tot zoolang eendrachtig en in goede verstandhouding samen te werken tot heil van de belangen, welke aan onze zorgen zijn toevertrouwd. (Applaus). Namens den raad dankt de heer BOXS voor deze woorden en uit wederkeerig de beste wenschen aan het adres van den Voor zitter. Hierna doet de heer VISEE het Voorstel om punt 8 der agenda, het houden der al gemeene beschouwingen met betrekking tot de gemeentebegrooting voor 1927, het eerst te behandelen. Hij licht dit voorstel na der toe. De heer LOERAKKER kan het Voorstel- Visée wel begrijpen, maar in dit geval kan hij het niet steunen, daar in verband met vertrek van raadsleden, die vroegtijdig de vergadering willen verlaten, het noodig is, dat de nog te houden stemmingen, door den voltalligen raad geschieden. De heer VISEE repliceert en dringt aan op aanneming van zijn voorstel. Hierna wordt het voorstel-Viséè in stem ming gebracht en met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Een vaste aanstelling. Rumoerige oogenblikken. B. en W. stellen voor met ingang van 1 Januari 1927 te benoemen tot hulpfitter bij het gasbedrijf L. H. Dedding. De heer VISEE meent liever de agenda niet te willen behandelen, daar de houding van B. en W, inzake de aanstelling van de wer- lieden Verschuur en Aiting dusdanig is, dat B. en W. den raad negeeren. Dat mag zoo niet blijven en spr.'s fractie wil B. en W. daaromtrent ter verantwoording roepen. Tot driemaal toe is deze zaak behandeld en de raad door B. en W. genegeerd. Bij het begin van de agenda heeft de voor zitter den wensch geuit, het jaar onder Gods Zegen en in goede samenwerking te beginnen, maar zoo beginnen B. en W. thans niet. Voor de negeerende houding van B. en W. is geen enkele reden. Spr. hoopt, dat B. en W. dit zullen inzien en wat spr, vertolkt, meent hij ook, dat ook de meening van den raad is. De VOORZITTER meent, dat op 't oogenblik feitelijk met de algemeene be schouwingen wordt begonnen. En zoo is er straks niet besloten. Dat kan spr. niet toelaten. Dan wordt de leiding der vergadering ver plaatst naar den raad. Punt 1 der agenda is thans aan de orde en punt 1 moet behandeld worden. De heer VISEE meent, dat als de voor zitter dit wil, hij er geen pleizier van zal hebben. De raad heeft de algemeene be schouwingen het eerst gewild en de houding van B. en W. grieft spr. ten zeerste. Daarom stelt spr. voor allereerst te behandelen de aanstelling van Verschuur en Ailing. De VOORZITTER verzet zich daartegen. De heer VISEE neemt een dreigende houding aan en herinnert aan zijn voorstel. Nogmaals stelt de VOORZITTER punt 1 aan de orde. Weth. KLEIN stelt voor het, voorstel- Visée nu eerst te behandelen. De heer LOERAKKER verzet zich hier tegen. Waar de raad zich zoo juist heeft uit gesproken, pleit dit voorstel niet voor samen werking in den raad. De heer VISEE zegt allerminst van plan te zijn, de onderlinge verstandhouding in den raad te verstoren ontstaat dan een min of meer heftig debat tusschen den heer Visée en oen voor zitter. De heer VISEE windt zich op en zet zijn woorden kracht bij, door met de vuist op tafel te slaan. Hij roept, dat zijn fractie met B. en W. niet wil samenwerken, zoolang ge niet erkennen, dat ze geknoeid hebben. De VOORZITTER Dat laat ik mij niet zeggenik laat mij hier niet béleedigen. Als het zoo moet gaan,, dan zal ik de ver gadering moeten sluiten of er zullen maat regelen tegen den heer Visée genomen moeten worden. De heer LOERAKKER handhaaft zijn uitgesproken meening en dóet er een beroep op, de zaak thans niet ter sprake te brengen. De heer VISEE herinnert aan het ver zoek, 30 Dec. j.l. door de S. D. A. P.- fractie gedaan tot een spoedvergadering voor de algemeene beschouwingen ten opzichte van de begrooting 1927. Nu is die kwestie ais het laatste punt op de agenda geplaatst. De S. D. A. P. meent, dat dit niet in de lijn ligt. Wat de kwestie Verschuur-Alting betreft, tegenover de afwijzende houding van B. en W. staat spr.'s fractie toch anders. En spr.'s fractie staat niet alleen in haar meening, wanneer zij er tegenop komt, dat een tot driemaal tóe genomen raadsbesluit niet wordt uitgevoerd. Het is dom vat! B. en W. öm Zöö bruut tegen een raadsbesluit in te gaan. Spr. vraagt nog eens aan B. en W. of het niet verstandiger is, om nu de S. D. A. P.- fractie niet voor her geheele jaar in het har nas te jagen, hét voorstel van weth. Klein aan te nemen. Spr. wil met B, en W. niets te maken hébben, alvorens deze kwestie behandeld is. De heer LOERAKKER adviseert te wachten tot de algemeene beschouwingen. Weth. KLEIN verdedigt nog eens zijn voorstel. De VOORZITTER geeft weth. Klein in overweging dan te wachten en de kwestie te bespreken vóór punt 7, de herziening der jaarwedden van gemeentepersoneel. Hierop trekt weth. KLEIN zijn voor stel in. Het voorstel van B. en W. tót benoeming van den hulpfitter bij het gasbedrijf wordt hierna aangenomen. Benoeming van personeel aan school C. Voóf de benoeming van twee onderwijze ressen en twee onderwijzers aan de O. L. school aan den Rijksstraatweg 374 (school C) hebben B. en W. de volgende voordrachten opgemaakt Voordracht 1. (Onderwijzeres) 1. G. Cancrinus te Haarlem, 2. J. H. ÉI. v. Ros- sum te Haarlem, 3. S. E. Dibbits te Schel linkhout. Voordracht 2. (onderwijzeres) t 1. J. Dek ker te Houtrakpoldef, 2. E, Wiinia te Scho ten, 3. A. M. P. Balm te Schoten, Voordracht 3. (onderwijzer) 1. G. H. Deunk te Winterswijk, 2. R. van Kammen Ees (Borger), 3. J. Kroes, te Uithoorn. Voordracht 4. (onderwijzer) 1. W. J. de Konink te Leiden, 2. A. P. Kruijt te Zd. Beijerland, 3. J. Doets te Velseroord. Benoemd worden mej. C. Cancrinus, mej. J, Dekker, de heer J. Kroes en de heer W. J. de Kotlink. De verkiezingen voor 2e Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot verdeéling opnieuw der gemeente in stéttldistricten voor de verkie zing van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Provinciale Staten en vanden gemeenteraad. Vefder bieden zij ter vaststelling aan een verordening, regelende de aanwijzing van stêrrtlókalèn vOor' de verschillende stemdis- rricten. Volgens deze verordeningen wordt de gemeente verdeeld in 10 steindistricten. De verordeningen worden Vastgesteld Hierna worden met algemeene stemmen de voorgedragen leden der bureaux benoemd. Grond voor straataanleg, In verband met den bouw van woonhui zen aan de Indische, de Bantam-, de Ban doeng-, de Rembang-, de Besoeki- en aan de Kedoestraat, 'moeten verschillende stuk ken grond van de perceelen kadastraal be kend in sectie B. nos. 6627, 1219 en 1220 aan de gemeente worden overgedragen, met bestemming tot openbare straat. De eigenaar is bereid bedoelden grond kosteloos en om niet over te dragen. De kosten van straataanleg zijn bereids betaald. Mitsdien stellen B. en W. Voor aldus te be sluiten. Na bespreking wordt aldus beslot^i De Kasgeldleening voor 1927. Gedeputeerde Staten dezer provincie ma ken bezwaar tegen de clausule in het raads besluit dd. 21 December j.l., strekkende, dat de rente van de daarin bedoelde kasgeld leening van 1000000.niet meer mag bedragen dan 2% boven het promessen- disconto van de Nederlandsche Bank. Naar de meening van dat Coilege zal het maxi mum-percentage, bij den tegenwoordigen rentestand, niet hooger mogen zijn dan 1% boven het promessen-disconto. Mitsdien stellen B. en W. voor onder in trekking van voormeld raadsbesluit van 21 December j.l., een ander besluit vast te stellen dat aan de bezwaren tegemoet komt. Aldus wordt besloten. De zaak Verschmtr-Aiting. Thans wordt behandeld volgens het voor stel-Visée de kwestie omtrent de aanstel ling van Verschuur en Alting. De heer VISEE herinnert aan de ontstem ming bij de S.D.A.P.-fractie. De handel wijze van B. en W. om een driemaal genomen besluit naast zich neer te leggen, is aller minst wenschelijk en juist. Nu kan men over de aanstelling op zich zelf van meening ver schillen, maar niet over het uitvoeren van een eenmaal genomen raadsbesluit. B. en W. hadden een soepeler houding aan moeten nemen, maar dat hebben ze niet gedaan en zoo iets betreurt spr. Hij vindt zoo iets zeer jammer en spr. vindt het een buitengewoon betreurenswaardig evenement in de verhouding tusschen B.en W. en den raad. Spr. zou het 't verstandigst vinden, dat B. en W. komen met de toezegging dat de motieven om de aanstelling niet te verleenen, niet zoo sterk zijn als die vandenraad, want met een onwilligen raad is het zeer lastig samenwerken. Spr. meent de tolk van alle leden'te zijn, wanneer hij vastlegt, dat zij een dergelijke houding van B. en W. niet gaarne wenschen. Er moet met elkaar te praten zijn, maar B. en W. hebben met den raad niet willen spreken en spr. verwacht, dat B. en W. er kennen, dat er in spr.'s betoog wel iets waars schuilt. B. en W. moeten terwüle van de goede samenwerking nu toch maar reti- reeren. Spr. hoopt, dat hij de toezegging zal krij gen, dat B. en W. de aanstellingen een feit zullen doen worden. De heer LOERAKKER was indertijd tegen de aanstellingen, omdat zij volgens hem in strijd waren met de verordening. Waar echter eenmaal een raadsbesluit is gekomen, moet daarop niét teruggekomen worden thans echter wordt de zaak weer opgehaald en is er misverstand in het spel. De ver ordening is niet goed gewijzigd, waardoor de aanstellingen niet kunnen geschieden. Een bijzonder geval om van die verordening af te wijken is hier niet aanwezig. Wil men de aanstellingen toch, dan dient de vefofdenirtgj gewijzigd te worden. Weth. KLEIN is het met den heer Loer- akker niet eens. Het bijzondere is hier, dat aan de betreffende personen reeds is gezegd, dat ze aangesteld zouden worden. De VOORZITTER herinnert er aan, dat straks min of meer overijlde woorden ge sproken Zijn. Het leek alsof B. en W. zich van den raad niets zouden aantrekken. Dat het anders is, is wel al reeds gebleken. B. en W, willen wel degelijk met den raad spreken. In de vorige vergadering is meegedeeld, dat B. en W. na rijp beraad bezwaar moesten blijven maken tegen de aanstellingen. De heer Visée Was in die vergadering niet aan wezig. De aanstellingen kunnen niet verleend worden, omdat zij in strijd zijn met het al gemeen wérkliedenreglemént en die ver ordening kan men zoo maar niet schenden. Het is hier geen kwestie van „rechthaberei". Alleen iii bijzondere gevallen kan worden afgeWeken Van de verordening, die den leef tijdsgrens bepaalt op 35 jaar. Dat iemand ouder is dan 35 jaar is toch geen bijzonder geval, waardoor van dé verordening kan Worden afgeweken. Het is hiér ook geen persoonlijke anti pathie tegenover de betreffende personen, maar B. en W< moeten de verordening hand haven. Of, Zooals dé heer Loerakker zegt, de ver- Ordening niet goed gewijzigd is, weet spr. niet. De heer LOERAKKER wijst er op, dat de meerderheid van dén raad, een andere wijziging feitelijk heeft gewild. De heer VISÉE repliceert. Spr.'s woorden warén niet overijld, want reeds lang heeft hij over deze zaak zijn mee ning willen zeggen. Het is spr. ernst om de zaak in het reine te brengen. De VOORZITTER beantwoordt den heer Visée. Spr. blijft ontkennen, da B. en W. den raad niet voldoende zouden willen er kennen. Wenscht de raad, dat de verordening alsnog weer gewijdigd wordt, dan zullen B. en W. zich er niet tegen verzetten. De heer VISEE vindt het jammer, dat B. en W. tot driemaal toe de Zaak lieten af springen, otndat zij meenden, als zou het bijzondere geval niet aanwezig zijn. Door drie maal bet besluit aan te nemen, legde de raad wel degelijk vast, dat het bijzondere geval er Was. De heer LOERAKKER meent, dat wan neer de aanstellingen verleend worden, den raad vrijheid gegeven moet worden terug te komen op de kwestie van die personen, die meenden op grond van de verordening daar op geen aanspraak meer te moeten maken. De heer JANSEN protesteert tegen de zijdèlingsche beschuldiging, door den heer j Visée jegens B. en W. geuit, als zouden i B. en W.« zich wetens en willens met storen aan een uitgesproken Wensch van den raad. De heer VOS komt hiertegen op. Spr. onderschrijft de meening van den heer Visée. De heer ANTONISSEN wijst er op, dat bij de betreffende personen wél degelijk ver wachtingen Omtrent hun eventueele aan stelling zijn gewekt. Spr. doet een beroep op de bereidwilligheid van B. en W. De VOORZITTER zegt dat B. en W. zeer zeker berid zijn de aanstellingen te verleenen, maar spr. weet niet op welke wijze het kan geschieden i» verband met de verordening. De heer VISéE stelt voor, dat de raad zich uitspreke, dat het bijzonder geval, in het werklieden-reglement bedoeld, hier aanwe zig wordt geacht. Hebben B. en W. die ver klaring, dan is men er. De VOORZITTER zegt, dan indien de raad dit verklaart, de raad ook rekening moet houden met andere personen, die voor een aanstelling dezelfde rechten hebben. Na bespreking wordt aanvaard, dat de raad de vooropgezette bedoeling hesft gehad aah de twee personen een vaste aanstellin; te verleenen. Een definitief voorstel geneest men spoedig met E m volgen, waarbij B. en W. zullen Overwegaj, of nog andere personen gelijke rechten hebben. De heer VISéE Zegt, dat hij terug wil komen op zijn gezegde, als Zou er onwil bij B. en W. zijn. Uit de gehouden bespre kingen is dit niet gebleken. Dit wil spr. thans Verklaren. Nu wordt behandeld het voorstel tot her ziening der jaarwedden voor eenige leden van het gemeentepersoneel. Als gevolg van de besprekingen in de laatste vergadering vat! den raad, hebben B. en W. nagegaan welke onbillijkheden in de bestaande salarisgroepen en de ver houdingen van het gemeentepersoneel be staan en of de positie van enkele tijdelijke ambtenaren nader behoorde te worden ge regeld. Het ingesteld onderzoek heeft tot re sultaat gehad, dat aan de commissie van overleg voor de ambtenaren een vijftal voor stellen is ingezonden, met verzoek daarom trent te willen adviseeren. Mitsdien stellen B. en W, voor vast té stellen a. een 7e wijziging van de secretariever- ordëniftg b een 8e wijziging van de verordening betreffende het politiepersoneel c. een verordening, betreffende het per* soneel ten kantore van den gemeenteont vanger d. een 12e wijziging van de verordening regelende het getal eft de bezoldiging van de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten in dienst van het gasbedrijf e. een 1ste wijziging van de verordening betreffende het personeel bij den ophaal- en stortingsdienst, en voorts f. toe te kennen het genot van vrije dienst woning aan den 2en opzichter bij het gas bedrijf, J. C. Rijs. Deze voorstellen wordt met kleine wijzi gingen aangenomen. De Algemeene beschou wingen betreffende de begrooting 1927. Aan de orde is thans het voorstel van B. en W. om desgewenscht algemeene beschou- j wingen te houden met betrekking tot de 'gemeentebegrooting voor 1927. Ingekomen was zooals reeds was meege deeld, een verzoek van den heer J.H. Visée en vier andere leden van den raad, om een spoedvergadering van den raad voor het houden van algemeene beschouwingen. Wegens het late uur (het is intusschen 12 uur geworden) stelt de heer VISEE thans voor, de algemeene be c .ouwingen als eerste punt op de agenda van een volgende ver gadering te stellen. De VOORZITTER zegt dit toe. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen is een verzoek van de voét- balvereeniging Schot%n om over te gaan tot stichting van een sportterrein, B. en W. stellen voor, dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, óp grond dat hierin in het herziene uitbreidingsplan zal worden voorzien. Aldus wordt besloten. Ter inzage is gelegd een rapport van den directeur van gemeentewerken omtrent de stichtingskosten van de 132 woningen aan en bij het Elzenplein. Rondvraag. De rondvraag levert geen bijzondere besprekingen op, waarna de openbare ver gadering gesloten wordt. Burgerlijke Siand van 14 tot en met 20 Januari 1927. Geboren Maartje Carolina, dochter van A. van der Wolde en van C. W. Wiggelo.. Getrouwd: A, Paap en A. Keur. Verkooping. Ten overstaan van no taris W.A. Dolleman werd gisterenmiddag in Hote' „Nummer Eén" openbaar verkocht 1 Het woonhuis m. vrijopgaande boven woning en erf, te IJmuiden, aan de Zee straat No. 17, groot 1.19 Are. Behoorende tot den boedel P. Smit Sr. Kooper v.d. Oordt, IJmuiden, voor 4550.—. 2. Het Woonhuis mét Erf, te IJmuiden, aan de Wilhelminakade No. 70, groot 87 c.A. Eigendom van den heer C.J. Hof, alhier. Kooper Thomas Lub, te IJmuiden-Oost voor 6100. 3. 2 Perceelen grond met booinen, geschikt voor bouwterrein, gelegen aan den Drie- huizerkerkweg te Driehuis-Westerveld, ter breedte van resp. plm, 20 M. en plm. 21 M. en ter grootte resp. 687 M2. en 705 M2. Perceel 1 kooper J.J. Glas, IJmuiden- Oost, voor 3325.perceel II opgehouden. De winkelperceelen met woonhuis en erf, alsmede pakhuis en erf, gelegen aan de Prins Hendrikstraat te IJmuiden, wélke in combinatie op ƒ52500,— werden opge houden. Witte Bioscoop. Een alleramusante film is het die deze week in de Witte Bioscoop wordt vertoond. Max Linder vervult in „De Koning van het Circus" de hoofdrol en doet dit op een wijze die voortdurend de lachspieren in beweging houdt. Als Graaf de Caembert leidt het jongmensch een ta melijk nutteloos leven en wordt daaróm door zijn oom onder strenge bewaking ge steld. Wanneer hij daaraan op allergrap pigste manier weet te ontsnappen, gaat hij dadelijk weer aan den zwier, met het giv ,lg dat hij in minder gunstige conditie weer naar huis keert. In dien toestand ziet hij de etalage van een meubehvinkcl voor zijn kamer aan, stapt daar binnen en begeeft zich ter ruste tot groote stichting van het talrijke publiek dat zich voor de ratnén ver dringt. Zoo zit de film vol van de allergekste en meest dwaze avonturen. Het verdere moet men Zelve gaan zien. Zooals gezegd is het een buitengewone lachfilm. Rodi Roeters. Gedurende de bioscoop voorstellingen van a.s. Zaterdag en Zondag (óók in de middagvoorstelling), treedt in de Witte Bioscoop op de bekende Rodi Roeters, snelteekenaar en caricatuurist, die o.a. nog onlangs met groot succes voorstellingen heeft gegeven in het Tuschinski-Theatcr te Amsterdam. Hieronder eenige beoórdéelingen uit de bladen Iets heel andefs was de snelteekenaar Rodi Roeters, die met zijn wonderbaar teekentalent hét publiek in verrukking bracht. Groot was de verbazing en hilariteit, toen hij achtereenvolgens twee heeren bezoe kers uitteekende. In het nieuwe programma dat Pschor (Rotterdam) sinds gisteren biedt, doet de conferencier Rocfi Roeters zich ook kennen als een handig en vermake.ijk carcaturist, het publiek is zelfs niet veilig voor zijn vaar dige teekenstift. Daverende toejuichingen vielen hem ten deel. Beverwijk I V. V. A. I, H, Piët. Beverwijk II R, K. V. Z. I, uitgesteld. Beverwijk IV Limmen I, uitgesteld. Dus reeds de laatste thuiswedstrijd, waar van het eénigste onzeker is: zou Roel dit seizoen moeten visschen? Iri Beverwijk heb ben den supporters nög% geen doelpunt bij de roodbroeken zien maliën en het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de verdediging zich nu zal laten passeeren. Hou vol Roell Toch was Zondag j.l. niet de achterhoede, maar de voorhoede het l^este deel. De hervormde störmlime speelde een technisch hoog staand spel, Zoo vol afwisseling, dat een toch niet benauwde back als Kemenade er vaak naast greep. Zondag a.s, zullen we zien of dit niet eens een toéValligén „bril- lant plag" was Van eefi nieuwe voorhoede, die zijn beste beentje voor zette. De half- iinie is het meest constante deel van hét elftal; de Ruytêf is hier sinds het begin van het seizoen merkwaardig hard vooruitge gaan en nu .,up to the level". Succes, Zon dag' en denkt et om, dan nog 3 puntjes en het kampioenschap is zeker, zelfs als onze concurrenten alles winnen en dat is nog niet zekerl Eens rekenden zij op Volendam en nu de Wijkers. Voor ?G is de stand: Beverwijk I 9 7 2 0 16 26— 7 1.11 T. Y. B. B. 10 6 4 0 16 27— 7 1.60 Volendam 7 3 0 4 6 13—16 0.87 D. O. S. S. 7 2 1 4 5 11—23 0.87 V. V. A. 6 2 0 4 4 11—15 0.66. Zwaluwen 8 2 0 6 4 11—19 0.50 Wilskracht 7 1 1 5 3 6—19 0.42 Voor 3A der D. H. V. B. Vorward II 7 4 2 1 10 33—11 1.42 Beverwijk IV 8 5 1 2 11 23—14 1.37 kimmen I 7 4 1 2 9 17—10 1.28 Vitesse II 8 4 2 2 10—30 18 1,25 Voorwaarts II 8 0 3 5 3 14'43 0.37 G. V. O. II 6 0 1 5 1 4—25 0.16 Zondag a.s. wederom rust en de Volgende Week naar S.J.C. wat «lira inziens de be slissing wordt voor het kampioenschap in 1 B. Hef 2de elftal Is, na een klas te zijn ver laagd, geheel vaB het fooneel verdwenen. Voor den speler, die in den wedstriid Teylingen IW. F. C. I zijn beeft brak. is tot nu toe ingekomen van de Ver. Teylm- gen pl.m. 28.—, W.F.C. 40.De onkosten voor bet vervoer van Sassenheim naar Beverwijk werden ook door de Ver. Teylingen betaald. De Ver. Teylingen, ook namens den speler, J. P. Niesten, onzen oprechten dank voor financiëelen steun en mogen wij hier aan toevoegen, dat deze daad van medeleven de schoonste propa ganda der R. K. Voetbalver, is. Secr. Para! el weg 13, Hillegom. Programma voor 23 Januari 1927. Concordia 1D. O. N. K,, 2 uur. Concordia 2Victrix, half 1. R. K. V. Z. 3Concordia 3, 2 uur. Zooals men ziet een volledig programma. Het zal mij benieuwen, hoeveel punten ik Zondagavond in ontvangst te nemen krijg. A.c. Maandagavond om 8 uur ledenverga dering, Convocaties zijn verzonden, Stille Omgang. Het genootsd V i den Stillen Omgang, afdeeling Ve' Driehuis houdt zijn jaarvergadering op Maandag 24 Januari in de R.K. Sclrool te Driehuis. De agenda vermeldt o.a. bestuursver kiezing wegens periodiek aftreden van den penningmeester en mededeeling voo de a.s. bedevaart. Ook bestaat dan gèlegenheid zich als lid op te geven. De vergadering vangt aan te half acht. 22 JANUARI Tooneel. De R.K. Damestöoneel- vereeniging van Driehuis gêeft op Wier verzoek voor de vierde maai een opvoering van „Het nest ontvlucht". Dit wordt nu in „Zomerlust" te Santpoort gegeven op Zondag 23 Januari, aanvang half acht. Medewerking wordt verleend door den heer N. Aris, bariton en Mej. Jeane'Vissér, piano. Secr. Th. Hijnen, Zeeweg 250 H. Velsen Driehuis. Programma voor Zondag 23 Januari. Teijlingen ISantpoort I 2 uur. Santpoort IIT.Z.B. I uitgesteld. Morgen trekt het eerste elftal naar Sas senheim, om den strijd tegen Teijlingen aan te binden. In Santpoort werd met 7—0 ge wonnen, maar de 'feijlingers zullen alle pogingen in 't werk .stellen om op deze smadelijke nederlaag revanche te némen. Met goed plaatsen en tijdig afgeVèh ver wacht ik wel een kleine overwinning aan onze zijde; een gelijk spel toeh zeker. Al- leii dus je best gedaan. De wedstrijd van het tweede elftal tegen T.Z.B. I is wegéns de hecrschende griep uitgesteld. Leden, die in de gelegenheid zijn vérge zellen zooveel mogelijk het eerste elftal. Het vertrek is pér autobus, orii 12.15 uur precies, vanaf café Zomerlust té Santpoort. Allen op tijd aanwezig. Veel succes! THEO H. R.K. Radiovereniging. Vrijdag 21 Januari had in dé St. Josefschool te Hoofd* dorp de aangekondigde vergadering plaats om té komen tot oprichting van een R, K. Radiovereeniging. De* op komst kon niet schitterend worden genoemd. De heer Heijlker heette allen welkom eö gaf na eenige beschouwingen aangaande hét R.K. Radio-zendstation, een schema van de verschillende wijzen waarop een R.K. Radio vereeniging kan worden opgericht. De oprichting van een R.K. Radiover eeniging met een weeklijksche contributie per gezin, als ook eene, gevormd door de plaatselijke vereenigingén, alsmede eene on der leiding van het Kerkbestifur. Na eenige discussie spraken alle aanwezigen zich uit voor oprichting van een R.K. Radiovereeni ging, welke zich tot taak stelt wekelijks R.K. Radioavonden te doen houden. Gok Voor de kinderen zal er veel te genieten zijn, door het houden van kinderuurtjes, welke zoodanig zullen worden gehouden, dat alle hiervan zonder bezwaar ervan zullen kunnen genieten. Ook voor de Patronaten zal, indien het plan verwezenlijkt wordt, de Radio een groote aanwinst zijn. Een voorloopig commissie, bestaande uit denfZeerËerw. Éleef Pastoor en de heeren P. Heijlker, Jos. Pompes, H. Venbert, C. Beers, Helder en Mulder, zullen het plan nader onder de~oogj»n zien en op een binnen kort te beleggen vergadering inet omlijnde plannen komen, Biljartwedstrijd,— Donderdagavond werd irt café Kroon alhier de massawedstrijd tusschen K.O.T. van hier en Onderlinge Vriendschap uit Haarlem voortgezet. Het resultaat is, dat thans, na 11 partijen ge speeld te hebben K.O.T. voor staat met 2563 carb. tegen 2506 carb. voor Onderlinge Vriendschap. Donderdag a.s. cal ifl cafe Engwerda, Lange Begijnenstraat te Haarlem den eindwedstrijd plaats hebben. EnHot c KOERS LAATSTE KOERS BERLIJN 59.32 PARIJS 9.92 BRUSSEL 34.591/5 WEENEN i t 35.20 LONDEN I2.i4*/é STOCKHOLM 66.80 KOPENHAGEN 66.65 OSLO 1 66.80 BAZEL p r 48.20 NEW-YORK 2.501/^ ROME 1 10.83 PRAAG 7.44 WARSCHAU Personalia. Voor het examen Engel- sehe Handelscorrespondentie (diploma ver- eeniging van leeraren in de Handelswe tenschappen) slaagde mej. L. Commandeur, alhier, Bekeurd. Dóór de politie zijn weder om een aantal automobilisten bekeurd We gens te hard rijden in de kom van het dorp. Burgert. Stand. Ondertrouwd: J. Deugd 21 j. en G. Memelaar 19 jaar. Overleden; M. de Graaf ra. 76 j.; Al. Dek ker, 75 j .vr. Propagandaclub „Leo Xllf. Gis terenavond had ia het patronaatsgebcmw, Tugelastraat, Schoten, de derde propaganda- vergadering plaats, ten doel hebbende de neutraal- en niet-katholiek georganiseerden te overtuigen van het nut van de Katholieke Vakorganisatie. De WelEerw. Heer Kapelarn C. Vis trad als eefste spreker op en behandel de eerst„Waarom Katholiek georgani seerd en daarna „De R.K. Vereehiging en het arbeids-vraagstuk." De stellingen, die Z. Eerw. in beide gedeelten ontwikkelde, wist spr. duidelijk en gevoelvol te verklaren. Hij zette uiteen hoe het liberalisme het verderf voor dén arbeider was geweest, hoe daaruit het Socialisme voortsproot, waarvan ook voor den arbeider nooit eenig geluk is te verwach ten, omdat «r enkel en alleen het materialis me betracht, zonder rekening te hóuden met het Godsbestaan. Zónder God is niets mo gelijk. Met den klassenstrijd komen we er niet. Wel door hervorming en dit kan alleen geschieden op den grondslag van de encycliek „Rerum Novarum'Ieder mensch heeft niet alleen het recht, dcch ook den plicht zich te organiseefeti de katholiek in een katholieke organisatie. Een treffend beeld gaf Z. Eerw. van de Kerkvervolging in Mexico. Bij een góede katholieke organisatie was daar zulks niet mogelijk geweest. Tot slot gaf Z. Eerw. een prachtige peroratie „In het Kruisteeken zult gij overwinnen". De heer Vollaerts, Vrijgestelde van den Katholieken bouwvakarbeidersbond, be handelde hierna meer het practische gedeelte van hetgeen leeft en heerscht in de Katholieke vakorganisatie. Hij vroeg in de allereerste plaats het vertrouwen van de arbeiders in de leiders der Katholieke organisatie. Daarbij moet men ook opzeggen het abonnement op een socialistische of neutraal dagblad, daar voor in de plaats de katholieke pers steunen. Spr. las eenige citaten betreffende de Kerk vervolging in Mexico. De contributie geof- ferd aan de moderne vakorganisatie steunt den strijd tegen Christus. Spreker eindigt met een krachtige aansporing den zwaren strijd te hel pen strijden, om te komen tot het ware geluk. De heer Dekker, voorzitter bracht beiden sprekers dank en herinnerde er aan, dat op 17 Februari de laatste groote propaganda- vergadering wordt gehouden in „St. Bavo". Biljartwedstrijd W.I.K.—O.V.S. De le klas spelers van genoemde clubs hebben deze week elkander ontmoet. De uitslag is: W. I. K. 86, 100, 87, 75, totaal 348; O. V. S. 100, 79, 100, 100, totaal 379. De geheele voorstand is voor W. I. K. 30 caramboles, A. s. Dinsdag spelen de 3e klassara. Burgerl. Stand ven Vrijdag 14 tol Don derdag 20 Jan. Geboren: d. van A. Th. Schutte^-Veth; z. van Th, G. T. Thoolen— Bleeker; z. van M. C. van de Klashorst—» Verbeek; d. levehl. van M. L. H. ten Hagen —van BaarS; d. van W. J. Van den Berg Bakker. Ondertrouwd: H, L. C. Broesen en E. H. de Flines; G. Corheiissen en M. J. Pou- wèls; J, H. Buhner en M. Grootegoed. Getrouwd: J. Winter en C. N. Zonneveld; J. J. H. Surendonk en F. M. Hunger. Overleden: L. N. Roozen, 45 j.; A. Grut. terink 58 j. Vr.: Worden er te 's Gravénhagt nog slteds euréussefe gegeven over hét Kath. Geloof voor niet-Kathoiieken? Zoo ja, waar en wanneer worden deze cursussen gegeven? Is bet ook bekend. Wie dc cursussen geeft? Zoo ja, kunt ohs dan den naam en woon plaats van den. pater ef geestélke mede. deelen? Antw.: In 's Gravenhage wordt In een zaal ian de Pr.storie Da Cóstastraat een cur sus over het Katholiek Geloof en de Ka tholieke gebruiken gegven door Pater Da- niëls S. J.. wiens adres is: Pastori, Laan 27, tc 's Gravenhage. Vr.: Wij hebben ons bovenhuis verhuurd en mondeling afgesproken, dat niet boven ons hóófd (de keuken) gewasschefi mocht worden inet 6en oudérwetsche wasch- maehine. welke zoo'n leven maakt, dat het geheele huis er vin dreunt. Zij hebben ge legenheid genoeg oin op hun zolder te wasschen, doèh dat is hun te omslachtig. Hebben wij hét fedbt hun dat wasschen beletten. Afitw.i Ihdiën 4e voorwaarden eener overeenkomst niet nagekomen worden, ia dit èen redeti, oü» die overeenkomst niet te handhaven. U kunt dan de hnur opzeggen. moet natuurlijk kunnen béwijzen, welke voorwaarden er bij bet verhuren gesteld zijn. Vf. Kunt u mij oök zeggen öf et in Haar» lem een gemeentelijk woningbureau bestaat en zoo ja, wanneer het geopend is? Antw. Te Haarlem bestaat geen gemeen telijk woningbureau. Vr, Kan iemand, die zich fe Haarlem moet vestigen, ook in aanmerking komen Voör een gemeentewoning, gebouwd op het land aan de Pijlslaan? Zoo ja, waaf moet toen ïieh dan ver- voegen? Antw. Wend n tot het bureau van Bouw» en Woningtoezicht, Kruisstraat 45. Vr. Kunt u mij het adres opgeven van het comité, tot hetwelk men zich moet wenden voor irlich tinge betreffende het aanvragen van een Hongaatsch kind? Antw,: Wend tot den heer L. Speet, Hof 6. Alkmaar Vr. Mijn wér1 sier ia 3 dagen ziek. No ben ik genoodz; ffft' -ha#f ontslag te geven, daar dit van lacgdungen aard is. Ze wérkt 3Yt dg per week en ontvangt haar salari» ook per Week. Hoelng moet ik baar nu uit. betalen? Antw. U kunt haar met een opzegtermijn vas een Week den diëtist opzeggen. Vr. Ik heb een werkster, die éénmaél in de week haar werk komt verrichten. We gens ziete heeft zif één keer niet gewerkt. .Moet ik haar voor dien tenen dag, dat zij afwezig is, looft tlitkéefe!»? Antw.-. Ja, Vr. Wanneer vindt de 3e uitkeering tun dé Hanzebank plaats? Antw. Ons niet bekend. Vom den Inhoud van deze rubriek steft de Redactie ufcb niet eacsprakellfk. Mijnheer de Redaetenr. U zoudt ons ten zeerste verplichten door onderstaande ingezonden stukje in uw veelgelezen u.t.. ie willen plaatsen. Bij voor. baat onzen d&nkl WIE WIL ONS STEUNEN. f Nauwelijks is bet nieuwe jaar begonnen, of ook wij willen eens een beroep doen op de vrijgevigheid van de lezers en lezeressen van dit blad. Om in zekere ontspanningsbe- hoefte te voorzien, hebben we alhier eene R. K. Volksbibliotheek opgericht Iedereen zal wel overtuigd zijn van het noodzakejijke en nuttige hiérvan, Vooral in de Mijnstreek. Aangezien ons plaatsje evenwel uitsluitend uit arbeiders bestaat, kunnen we onmoge lijk het benoodigde bedrag verkrijgen om een voldoend aantal boeken ean te schaffen en zijn we genoodzaakt owe hulp in te poe pen. Mogelijk zijn er wel onder n, die uit nw boekenkast één of meer werkjes kont mis sen en welke een geschikt plaatsje zouden kunnen innemen in onze bijna leege boeken- rek. We vertrouwen er dan ook vast op, dat u heden nog één <rf meer boeken zult zenden aan den Z.Eeerw. Pater Albertua Zoetmulder of aan ondergeteekende. Bij voorbaat onzen oprechten dankt Kaalhcide-Kerkerade. !9 Jan, 1927. J. A. VRANCKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7