I GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. UIT DEN OMTREK. SANTPOORT. HEEMSTEDE. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. VRAGENBUS. INGEZONDEN. V/eet U hoe het gaat? HANDEL EN NIJVERHEID. De kolenproductie over 1926. GEMENGD NIEUWS. Familiedrama te Budel. Auto met zes menschen te water Verdachte praktijken. FINANCIËN. Kerkelijke Leening LANDBOUW EN VISSCHERIJ Plannen voor een vee-tentoon stelling te Schagen. Inkrimping der vroege koolteelt, aan den Langendijk. Varkenspest te Waddinxveen. LAATSTE NIEUWS. De moord te Winschoten. Gemeenteraadsverkiezingen in Jerusalem. Dritscke versterkingen voor China. Amerika en China. Door een lawine gedood. GEMEENTEZAKEN. I Bij eene op 23 November 1925 ten over- sraan van notaris A. Bertling alhier, ver leden akte zijn aan de Naau.looze Vennoot schap „Gebroeders A. M. en D. P. Joustra's Aannemersbedrijf en Handelmaatschappij," gevestigd alhier, met ingang van 1 Augustus 1925 in voortdurende erfpacht uitgegeven, twee perceelen bouwterrein aan de Twijn- derslaan, kadastraal bekend gemeente Haar lem sectie K nrs. 2279, groot 714 c.A. en 2277 groot 2874 C.A., en zulks tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van f 1.17 per M2. per jaar, met de bestemming om op dien grond 19 woonhuizen te bouwen Genoemde kadastrale perceelen zijn later gesplitst, zoodat de grond thans kadastraal bekend is sectie K nrs. 2326 tot en met 2334. De vennootschap heeft zich tot ons ge wend met het verzoek te bevorderen, dat de kadastrale perceelen nummers 2330 tot en met 2334, te zanten groot 2874 c.A., als nog aan haar in koop worden afgestaan. (Op deze perceelen bestemd voor den bouw van vijftien woonhuizen zijn thans slechts vier woonhuizen gesticht.) Zij heeft zich be reid verklaard voor dien grond een koopprijs te betalen van f 19.per M2. Onder verwijzing naar de voor Uwe leden ter inzage gelegde stukken, deelen wij U mede, dat de meerderheid in ons College tegen verkoop van bedoelden grond, tegen f 19.per M2., geen bezwaar heeft. In verband daarmede stellen wij U voor, het hierbijgevoegd ontwerpbesluit te be krachtigen. De minderheid in ons college is tegen in williging van het gedaan verzcek. Zij acht het in het algemeen niet juist, dat in erf pacht uitgegeven gronden, na verkoop van eenigen tijd, in koop worden afgestaan. Bij eventueelen verkoop van den in den aanhef genoemden grond dient, naar de meening van die minderheid, wegens der ving van inkomsten door de gemeente, een koopprijs van f 21.per M2. te worden bedongen. B. en W. stellen voor, voor het aanbrengen van schoorsteenen i n drie vertrekken van het gebouw aan de-Bakenessergracht No. 10, in huur af te staan aan de afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale, ter be schikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van f 390.— Te bepalen, dat ter terugbetaling van het sub I genoemd bedrag de door de afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd Centrale te betalen huur behoudens (zooveel noo- dig) goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland met ingang van een nader door Burgemeester en Wet houders vast te stellen tijdstip, gedurende 10 jaren zal worden verhoogd met een be drag van f 50.per jaar. De heeren W. Roodenburg, H. J. L. Klein Schiphorst, J. W. van Santé Jr., G. Wol zak, Hz., stellen voor aan den Heer F. J. Spie te verkoopen een gedeelte bouwterrein gelegen aan de Kruistochtstraat hoek Zomer- vaart ter grootte van pi. m. 446 M2., kadas traal bekend gemeente Haarlem sectie E Nrs. 4795, 4793 en 196, alle gedeeltelijk, tegen den prijs van f 17.— per M2 op de voorwaarden genoemd in het ontwerp besluit voorkomende in raadsstuk 270 (1926) DE HEBA. B. en W. stellen voor ten behoeve van de wedstrijden verbonden aan de van 2029 Mei 1927 te Haarlem te houden tentoon stelling „Heba" een gouden medaille te schenken en daarvoor ter beschikking te stellen van Burgemeester en Wethouders een bedrag van ten hoogste f 75.ten laste der gemeentebegrooting, dienst 1927. JUBILEUM TÏMMERLIEDENVEREE- NIGING „EENSGEZINDHEID". Men schrijft ons Op den lOen Februari a.s. is het 55 jaar geleden, dat deze vereeniging werd opge richt. Dit feit zal in een feestelijke bijeen komst herdacht worden, welke zal plaats vinden op den 12en Februari in de Boven zaal van de Kroon Groote Markt. Op dezen feestavond zullen medewerken een strijkkwartet gevormd uit leden der Haarlemsche Orkestvereeniging het vocaal dubbelmannen-kwartet „Euphotiia" Dir. Nico Hoogerwerf en het humoristisch duo „Musscher", allen uit Haarlem. Vermelding verdient óók nog, dat op dezen feestavond het Vaandel zal onthuld worden. Dit vaandel is vervaardigd op het atelier van de firma Rietfort hier ter stede, naar een ontwerp van den teekenaar J.A. Luijken alhier. Het 11e lustrum van „Eens gezindheid", wordt op deze wijze waardig gevierd, in overeenstemming met den geest der leden. „Eensgezindheid" is één van oudste vakvereenigingen in Haarlem. Was bij de oprichting het doel steun te verleenen bij ziekte, in latere tijden werd dit doel meer gewijzigd, en werkte zij in de richting zooals bijna alle vakvereenigingen plegen te doen, namelijk ijveren voor betere arbeidsvoor waarden, om te komen tot hooger levenspeil. SPEELTUIN VEREENIGING „FLORA". Hfit bestuur van bovengenoemde veree niging is gewijzigd en thans samengesteld uit onderstaande personen A.J. v.d. Berg, voorzitter A. Wapstra Jr., secretaris, Anjelierstraat 28 mevr. G. Wit- teman-Victor, Penningmeesteresse, Dalia- straat 1 mevr. A. van Wiene van Straaten J.A. Berghegger F. Stolvoort, D. Godijk. De vereeniging is tof beperkte uitbreiding overgegaan. Een bepaald aantal gezinnen, buiten het complex der 182 woningen aan de Pijlslaan, kan zich Maandagavond a.s. laten inschrij ven tusschen 7 en 9 uur aan het secretariaat. BLOEMENDAALSCHF. AMATEUR FOTOGRAFENVEREENIGING. Donderdag 20 Januari vergaderde in de Gem. Concertzaal de Bloeinendaalsche Ama- teur-Fotogmfen-Vereenigmg. Aan den wand hing een Focus-collectie „Water", een be zichtiging overwaard. De griep trachtte de vergadering in de war te doen loopen, want de spreker voor dezen avond kon met komen en de demonstratie van Gevsert- producten moest uitgesteld worden. Van achter de bestuurstafel werd nu een praatje gehouden over stereoscopie door Ir. H. Bekkers, waarna talrijke stereoscopen met plaatjes circuleerden onder de aanwezigen. Daarna sprak de heer C. Mol over Soft- Focus lenzen hun prijzen en verschillen terwijl hij in het bizonder uitwijdde over de mogelijkheid er zelf een te construeeren met behulp var. Punktal-ghsen. De vereeniging heeft den eersten prijs gewonnen in den lanraarnplaatwedstrijd van de N.A.F.V. de inzending en tevens de andere inzendinsen werden geprojecteerd. DOUCHE BADEN. In h i douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de algelospen week 879 baden genomen. in trod. V.- M -! rn 371 en in dat aan het i.oIdijLpleiu öo6 naden ge nomen. NED. NATUURHISTORISCHE VER EENIGING. Donderdagavond a.s. houdt deze vereeni ging een vergadering in Brinkmann, waar ver schillende leden natuurhistorisch teekeri en schilderwerk zullen laten zien, dat met de epidiascoop op het doek geprojecteerd zal worden. De bekende teekenaar van de Ver- kadeplaatjes, J. Voerman Jr., zal o.a. een deel van zijn teckeningen meenemen. Zondagmorgen a.s. om 10 uur komen de leden weer bijeen aan de halte Aerdenhout voor een excursie in het Naaldenveld. Be woners van Aerdenhout, ook niet-leden van de vereeniging zijn op deze wandeling van harte welkom, daar een oogenblik vergaderd zal worden en van bestuurszijde gesproken zal worden over de gedane stappen en ev. nog te voeren actie voor het behoud van het Naal denveld. Op 11 Febr. zal een groote pr^iganda- lezing gehouden worden in de AuL van het Kennemer Lyceum, alwaar de heer Portielje zal spreken over „Vogelpsychologie" en en kele films vertoond zullen worden. Nadere bijzonderheden zullen ter zijner tijd bekend gemaakt worden Deze laatste bijeenkomst is ook voor niet-leden tegen entrée toeganke lijk, opgaven voor het lidmaatschap f 3.-, worden echter gaarne ingewacht aan het se cretariaat Zijlweg 82 c. Overveen, tel. 13406. FEESTAVOND VOOR HET HELDEN DER ZEE FONDS. Heeft Haarlem over het algemeen op Mu ziekgebied een goeden naam, in besloten kring wordt hier vooral veel en vaak zoo degelijk gemusiceerd, dat zelfs beroepsmusici gaarne komen nemen aan de muzieklessenaars onzer liefhebbers. Op 28 Januari, den avond voor versterking van het fonds voor de redders van onze kusten zal in den Stadsschouwburg o.a. zich laten hooren een quintet van dergelijke ernstige musiceerenden, leden en medewer kers van de H. Orkest- en Operette Vereeni ging. Het bekende piano quintet van R. Schumann zal dan namelijk worden gespeeld door de volgende heeren J. Reinalda 1ste viool, Mr. W.J. Keuskamp 2de viool, Dr. W. Maschhaupt alt en Dr. Naessens cello. Moge deze heeren hun welwillend optreden beloond zien door een druk bezoek aan dien avond, die op velerlei gebied veel belooft en alleen reeds door het sympathieke doel velen moet overhalen naar den Schouwburg te gaan. Mevr. Jacobs, Schotersingel 67 B., arm band-horloge J. de Mink, Nassaulaan 46, tram-abonnement R. v. Steeg, Haarl.liede- straat 21, duif Th. Bartels, Baljuwslaan 14, asdop van auto L. Bels, Vwlaerstraat 101, glacé d. handschoen P. Gruiters, Gen. Bothastr. 53, motorhandschoen Bijster, Jacobijnestr. 1, wollen h. handschoen v. d. Aar, Papentorenvest 10 a rd., zw. wollen h. handschoen Politiebureau, Smedestraat, kinderhandschoen H. Rozenheek, Achter straat 19, armbandhorloge J. W Schar- wachter, Vinkestraat 23, kousen Mevr. Arbeum, Joh. de Breukstr. 21, gr. witte poes (Fauna. j. Wisker, Kloosterstraat 52, dek kleed W. Loevesteyn, Rijpstraat 31 rij wielketting J. Konings, Vrouwehekstr. 40, medailleR. Schaart, Leliestraat 35, damesportemonnaie m. i. Werf „Conrad" Spaarndamscheweg, hondenpenning R. Vet- meeren, Burgwal 53b, damesparapluie H. v. Berloo, Vaart traat 2rd., kindertasch yroom en Dreesman, Gr. Houtstraat, reticule v. Vueren, Glipperweg 120, Heemstede, rijwielbel. merk in étui. Tooneel. Voor een goed bezette zaal gaf de damestooneelvereeniging in „Zomer- iust" voor de vierde maal een opvoering van „Het nest ontvlucht tooneelspel in drie bedrijven. Medewerking werd verleend door den heer N. Aris, bariton en Mej. Jeane Visser, piano. Er werd keurig spel gegeven, wat door een aandachtig publiek werd ge volgd en met hartelijk applaus beloond. Ook de zang en het pianospel oogstte veel bijval, zoodat op een goeden avond kan wor den teruggezien. Een bijzonder woord van dank werd door den Z.E. Heer Pastoor na afloop gespro! en voor het prachtige spel. Spr. hoopte, dat de vereeniging nog dikwijls in Santpoort haar spel tifag geven. Muziek. Zaterdagavond gaf de Har monie „Eensgezindheid" eene uitvoering in café Restaurant Dreefzicht. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat dit weer de eerste uitvoering was na 10 jaren, daar in Heemstede absoluut geen gelegenheid is ea Dreefzicht thans de eenige gelegenheid is geworden. De belangstelling was alleszins bevredigend en de uitvoering overtrof werkelijk de ver- wacht;ngen.„Eensgezindheid" heeft bewezen, dat zij niet alleen niet stervende is, maar in de toekomst ook een goede plaats gaat in nemen in de rij der muziekgezelschappen, temeer nog, daar thans geheel met eigen krachten werd gewerkt. Frisch en zuiver klonk de eerste marsch, en Lustspi 1-ouver- ture vatj Kèler Bela, het vrije nam ner war - mede op het a.s concours te 81 iricum wo t uitgeko nen, was keurig. Oor de overige nu nmers waren het aanhoor en meer dan waard, en- het ap 4 a us -11 :szins verdiend. Het duo Harjan uit Haarle n gaf voor en na de pauze eenige nummers. Voor de pauze waren zij werkelijk te plat, waarmede zij wet eenige lachers op hun hand kregen, maar wat voor velen ook een aan toot gaf. Ge- ukkig was dit na de pauze beter. Na afloop bleven de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen en noodde een uit tekend strijkje tot een dans waarvan druk gebruik werd ge makt. Met voldoening 1 an eert-gezindueid terugzien op haar le uit voering na die 10 jaren. R. K. VoUrfcord. H-'eravr-nd wordt in het bondsgebouw aan de Kerk'aan de 'aarvergadering gehouden van den R. K. Volksfcor 1 afd. SchotenJan Gijzsnvaert. De gebruikelijke agenda, als jrarver- slngen enz., bevat he'en e-n zeer b';zonJe punt, n.l. de aftreding van het geheels b"- sluur. Periodiek treden af de heeren W. Roest, B. ven Roon, J. J. Rossier, L. Vis ser en de heer Bcllcman, voorz-'ttcr van de afdeeling, welke laatstgenoemde we'ens ziekte-omsfan-'igheden zich niet meer her kiesbaar stelt. De sec etaris, de heer Bur gers, we ke 22 jaar bestuurder is van deze af-'eehng, tevens mede-opric'ilor, hee't ook zijn functie disponibel geateld en wil voor en herkiezing niet meer in aanmerking ko—en. In den laatrten tijd bestaat er vanwege e an zeer klein gedeelte der ledan een ze- ke-e hetze tegrn het bestuur. Dit is uit velschillende feiten gebleken. Nu heeft het bestuur gemeend, bij deze jaarver'ade-ing de leden in de gelegenheid te stellen, een bestuur te kiezen, geheel samengesteld, zooals zij dat wensehen. Het is deals te be t-even, rat het aesluur z'rh d-o- deze m-'n-'erheid laat lei'cn, terwij} het an 'er- zijds ock hoogst onaangenaam is voor de zeer vele belangelooze arbeid, welke wordt verricht, niets dan ondank te moeten oogsten. Weverwachten, dat de leden zich hé- denavond zullen laten leiden door de ge dachte aan het g-oot maken van den bond, die hun verstrekt eene godsdienstige, ze delijke en maatschappelijke ontwikkeling, en afziet van alle klein-fitterij, wat alleen kan voeren tot afbreuk en versnippering. Schoolbioscoop-demonstratie. In opdracht van Burgemeester en Wethouders stelde de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs een onderzoek in naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van het inrichten eener schoolbioscoop in deze gemeente. Daardoor kwam zij in aanraking met de directie der N.V. Ned. Mij. voor C'nematografie „Polygoon" te Haarlem, welke zich speciaal toelegt op het vervaar digen van school- en wetenschappelijke films. Aan deze maatschappij is in,enkele gemeen ten van ons land de vertooning van school- füms opgedragen. Zij verhuurt het apparaat, de deskundige bediening, de explicatie en de films. De zeer gunstige getuigenissen, welke in de gemeente Enschedé van het werk dezer onderneming werden afgelegd, heeft de schoolcommissie doen besluiten, de „Polygoon" uit te noodigen een demon stratie te geven. Deze demonstratie zai op Donderdag 27 a.s. om 8 uur plaats hebben in het gymnas tieklokaal der Bloemendaalsche School- vereeniging te Bloemendaal. Leden van den gemeenteraad, onderwijs- autoriteiten, hoofden van scholen en leden van het onderwijzend personeel, zullen zeer zeker van deze gelegenheid gebruik maken, om met deze schoolbioscoop kennis te maken. In elk geval zal hun aanwezigheid op hoogen prijs gesteld worden. Vr, Kunt u mij een middel aan de hand doen, om zwart peau dc suède schoenen die alleen aan de pdnten glad zijn geworden, ge heel glad te maken, zoodat ze lijken op ge wone leeren schoenen. Ik heb van die mogelijkheid meermalen gehoord. Kunt u mij zeggen, hoe dit gedaan moet worden? Antw.: Als u dc schoenen geregeld geheel met cream poet't, bereikt u uw doel, doch het is raadzamer het door een vakman te laten doen. Vr. Ik ben in 't bezit van een obligatie van den Rotterdamscbe Schouwburg, Serie 3420, no. 34, een premie-aandeel van de rlollandsche Grondcredietbank, groot 15, serie 33335, no. 06 en een premie-aandeel van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Vitte Kruis," serie 3704, no. 20. Zijn deze ri uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr. Is voor dt wegenbelasting ook een auto voor ziekenvervoer belastingplichtig? Zoo ja, hoeveel bedraagt deze belasting ^an' j Antw. De wet is ons nog niet in details bekend, zoodat wij u in dezen het ant woord moeten schuldig bbjven Vr. Wanneer men tegen zekeren tijd een verpleegster heeft aangenomen ter verple ging van een persoon, doch deze overlijdt voor dien tijd, moet men dan de verpleeg ster toch iets betalen? Antw. Wettelijk verplicht is men daartoe niet, Vr. Wanneer worde», dit jaar de carna valsfeesten tc 's-Hertogenho* ch gehouden? Antw. Ons niet bekend Vr. Ik wilde per fiets naa; Alkmaar gaan en vandaar pe, boot naar Schiermonnikoog. Vetrekt daarheen vanuit Alkmaar een boot? Wat zijn de kosten? Antw. Vanuit Alkmaar vertrekt, voor zoover ons bekend is. geen boot naar Schiermonnikoog: wel vanuit Ha-lingen en wel tweemaal daags, 's morgens 9 uur en 's middags half 2; 's Zondagsmorgens half 10 en 's avonds half 7 De kosten zijn ons niet bekend. Vr. Is het een katholiek geoorloofd lid te zrn van de Tfaa- letrsch" Coöperatieve Broodbakkerij en Verbrriksvereeniging Vooruitgang U A Antw. U moet inzage tra-.hten te verkrij gen van bescheid-n der v.-eeniging zooals bijv. balans winst- en verliesrekening. In dien daaruit blijkt, dat de coöperatie op He een of andere manier steun verleent aan de S. D. A. P. of N V. V., doei biiv. het af dragen van geld, valt zij onder die ver- eenia'napn, w-r"P.n K' voor een katholiek verbod»n is lid te zün Vr. Kunt u mij ook een inrichting op geven, waar gelegenheid bestaat voor kos- telooze onlriding als veroleegster? Antw Misschien is bet voor u bet ge- mak'-el::' ste dat u zie" wendt tot de Ge- rardus Majellast'c! ling in uwe gemeente. 'Voor den inhoud van deze rnbr'e' ets" de Redactie zich niet verantwoordelijk Gisteren ahd ik weer eens een goeden *ag; toen werd ik door een ouden wel- 'cener verrast met een bij'rage van, 100 kwartjes tegelijk. O, als men geheel op de 'iefdrdig'-eid is aangewezen, dan leert men het zoo 'e waardeeren. 7oo 25 te gelijk De meeste dagen toch is het gezamenlijk bedrag der inkomende girozen-dingen en "ostwisse'bijdragen nog ge-u 50 kwartje»; 'a, menigmaal zie ik de post komen en dan Vergt hij slech s een courant of een ander Vukwerk, m-ar geen kwartjes-zendingen per pcstwissel of giro. Ja! Hat is wat, a's men er naar zit uit te kijken, orrda' d0 bouw van de kapel ter eere v. d. H. Theresia v h. Kindje Je zus niet kan begonnen worden, zoolang de kwart'es er niet zijn. En d~n troosten goede vrienden mij wel, zeggenc'c: „Ach, de menschen hebben er wel een kwart'e voor over, maar ze zien egen de moeite van het zenden cp." Maar geachte lezer(ce), van dien troost of die enkele goede wil kan ik de kapel. 'ie noodig is niet bouwen. De Kapel kan al'een tot stand komen Is U uw goeden wil omzet in een gcede daa 1; als u zelf overwin' en U de k'eine moeite geeft even een postwissel of giro- bi'jet in te vii'en, en naar het postkantoor e brengen. Die zelfoverwinning, die kleine moeite, vchoogt de verdienste van het goedé werk, Hat gi' er mede verricht. - U weet, ik ben met één enkel kwar'je tevreden; maar dat kwart'e kan ook niet gemist worden. D-arom vraa"1 ik het U nogmaals en me' a1l-n aan'rang: Helot mi nu met die geringe bijdrage. Stuur mij nu werkelijk dat kwart'e, dat ge er wel voo over beft, dan komt te Hoogkerk spoed:' een k-pel 'ot stand ter eere van de t The-esia vrn het Kindje Jezus- e-n schco werk tot behoud des ge'oofs in de arm parochie Zuidhorn. E. Tb. J. HOT-, Pastoor, Zuidhorn (Gron.j Gironummer 66682, Een totaal, van circa 9 millioen ton. Uit de verschenen cijfers omtrent de pro ductie der staats- en particuliere mijner, in Limburg blijkt, dat over 1926 dé pro ductie in vegelijking met de voorafgaande jaren weder aanzienlijk is toegenomen en een sterk stijgende curve vertoont. Niet minder dan 8.850.040 ton, bestaande uit 8,643.372 ton steenkolen en 206,668 ton kolenslik werd naar boven gebracht, zijnde 1.733.731 ton meer dan in het voorafgaande jaar. Nog nooit heeft de Limburgsche kolen- industrie een degelijke toeneming der productie tc zien gegeven. In sterk opklimmende lijn is de produc tie dit jaar vooruitgegaan; de Engelsche staking heeft er niet weinig toe bijgedra gen, dat de productie tot het uiterste werd opgevoerd. De maand December met een opbrengst van rond 800.000 ton steenkool en bijna 12.000 ton kolenslik staat boven aan en gaf in vergelijking met de eerste maand van 1926 een vermeerdering van 150.634 to.n De grootste kwantiteit en de grootste produclieverhooging leverden de staats mijnen; De staatsmijn Emma, die nog voo-tdurend meer produceert, de staats mijn Hendrik vooral, die eerst thans in volle ontplooiing komt en de staatsmijn Maurits, die pas in exploitatie gekomen is en nu reeds een dagproductie van 8500 ton be reikt heeft. Bij de oudste staatsmijn, de Wilhelmina, ging de toeneming minder snel. Van de particuliere mijnen waren net vooral de mijnen Oranje Nassau twee en drie, welke stijgende p oductie-cijfers ver toonden, alsmede de mijn Laura en Ver eeniging. Gedurende de laatste jaren vooral is de opbrengst der Limburgsche mijnen, met uitzondering van 1921, toen eere geringe vermindering te constateeren viel, zee aanzienlijk gestegen. Werd in 1922 de dubbele productie van 1913 bereikt, thans is reeds de dubbele productie van 1922 ove-schreden en ruim viermaal die van 1913 verkregen. Met de bijna negen millioen ton, die de Limbu gsche mijnen in 1926 hebben opge leverd, is de productie tot een zoodanige hoogte gekomen, dat gezegd kan worden, dat Nederland, wat zijn kolenvoorziening betreft, zich bijna onafhankelijk van het buitenland kan maken. Het jaarliiksche binnenlandsch verb-uik is na een belangrijke daling gedurende de oorlogsjaren, de laatste jaren weer aan zienlijk gestegen. In 1^24 werd het verbruik van 1923, n.l. 9.957.0C0 ton bereikt, in 1925 was het verbruik 10.500.000 ton, terwijl in het afgeloopen jaar c.a. 10.800.000 ton ver bruikt werd. In de komende jaren onvoorziene om standigheden builen beschouwing gelaten kan op nog hoogerc productie-ci'fers der mijnen gerekend worden. De staatsmijn Maurits, die weldra haar tweede schacht in gebruik neemt, en binnen enkele ja-en de grootste onzer mijnen gaat worden, de Hendrik, waar steeds meer lagen blootge- ledigd worden, de mijn Oranje Nassau 3 en de Oranje Nassau 4, die dit jaar in exploi tatie komt, de nog in aanleg zijnde mijn Juliana en de belangrijke uitbreiding van de Dominiale mijnen verzekeren een aan merkelijke productie-verhooging. Even- tueele productievermindering van de Oranje Nassau 1 en van de staatsmijn WSE-elmina, welke wel niet lang meer uit zal kunnen blijven, zal hierop van niet al te veel in vloed zijn. Uit onderstaande cijfers kan rren opma ken, in welke mate de productie is toege nomen: Jaar Tonnen Aantal a-beiders 1913 1.873.079 9.715 191S 3.007.925 1S.250 1922 4.570.260 "6.454 1923 5.282.032 8.275 1924 6.179.006 30.143 1925 7.116.260 30.621 1926 8.850.040 31.031 Uit bovs 'aandc cijfers bli'kt tevens Hat de gemiddelde productie pe arbeider de laatste jaren zeer is toegennm-n. De me chaniseering in het Limburgsche mijnbedrijf en de moderne wijze van werken, werken deze toeneming niet weinig in de hand. Vermoedelijk heeft een 58-;arig landbouwer zijn 62-jar'ge vrouw gedood. Zaterdagmiddag heeft zich in dit Noord- Brabantsche dorpje een familiedrama afge speeld, dat tot heden nog niet geheel is op gehelderd. Des middags omstreeks twee uur werd de heer J. J. Visschers, arts aldaar, geroe pen bii het lük van de 62-jarige vrouw E. de W., om den dood van deze vrouw te ccnstateeren. Hem werd medegedeeld, dal de vrouw dood in een hok bij haar woning staande even buiten het dorp, was gevon den. Het vermoeden werd geopperd, dat dc vrouw, die een hoofdwonde vertoonde, een doodelijken val had gedaan. De dokter vond de verklaring verdacht en vroeg waar de man was. Deze bleek evenwel nergens te vinden, waarop men de poÜHe waarschuwde. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dal de landbouwer De W. Zaterdagmiddag te twaalf uur nog met zrn vrouw het mid dageten heeft gebruikt. Wat daarna in dc woning van De W. gebeurde, staat nog niet vast. Van de zes volwassen kinderen was alleen een dochter thuis. Een andere dochter, die n°g bij de familie inwoont, werkte op het land, terwijl een onge trouwde zoon met een voer hooi naar eer nabijgelei'en plaats was. De dokter constateerde, dat de vrouw eer gapende wonde boven het linkeroor haH, ten gevolge waarvan de dood vriï spoedig moet zijn ingetred°n. Vermoedelrk is ver wonding toegebracht met een hard stomp voorwerp. De 58-jarige landbouwer bleef onvindbaar. Volgens verklaringen van een der buren had men hem omstreeks één uur hard zien wegloopen. Dit viel buitengewoon oo, om dat De W. eenigszins mark is en dienten gevolge altrd 'angzaam liep. de woning kwam, nam het lijk der vrouw ir. beslag. Naar de man werd den ge'-ecl-n middag 'eeocht, evenwel zorder resultaat. Omstreeks halfvijf in d'en middag zagen eenige landarbeiders, terugkeerende van hun arbeid, in een wetering de Oud Aa, iets drijven, waarvan zij dachten dat het een Gevulde zak was. Toen zij het op den wal trokken, bleek h"t te zijn het lijk van der '.arAbouwer De W. De plaats, waar het lijk van d°n mar bevonden werd, ligt orrfeveer een half uur van diens 'woning verwijderd. Hij bezat in 'ie buurt geen eigendomm m. Aang-oemer v/erdt dat de man wellicht in drift ijn be'aard.e vrouw heeft mishanceid e- 'een hii het vreesri"'<-e van zi5n daad besef 'e, de hand aan zi-hr-clf sloeg Voorzoover he'-end. was :o de fam'':e P 'V. die tot d-n we'geste!J,'i boerersta" behoort, de orderlirge verhovHin* steeHr accd. Omtrent de apuleid'ng tot dit drama tast men dan ook volkomen in het duister. De eenige getuige, die wellicht kan zéggen wat gebeurde, is de dochter die thuis moet zijn geweest. Het verhaal, dat zij 'heeft ge daan, werd aanstonds in twijfel getrokken en na het vinden van het lijk van den man r.eemt men aan, dat kaar verklaring onjuist is. Ook de justitie te Roermond, die nog Zaterdagavond gewaarschuwd werd, stelt 'n onderzoek in. Zondagavond 11 uur kwam de 35-jarige H. J. K., wonende aan de Boompjes te Ro ter- lam, met zijn auto dc Rijnhaven afrijden in de richting van de Leuvehaven. In den auto zaten behalve de heer K., die chauffeerde nog de 22-jarige mei J. v G-, de 28-jar ge mej. J. A. v. G., de 30-jarige W. P. v. G., welke 2 zusters wonen op het Virulvplein, de 33-jarige mevrouw M v. G. uit de Claas de Vriezelaan, de 26-jarige journalist C. H. G., wonende aan den Beukelsdvk. Waar schijnlijk heeft de heer K. door dikken mist de bocht, die de weg daar maakt naar de vVolfshoek te laat bemerkt en met een vrij groote vaart is hij recht doorgereden. De auto stortie van de steile helKnrf en van de inzittenden zou zeker niemand het 'even er hebben afgebracht zoo de auto niet terecht gekomen was op een langs den kant 'géenden motorboot. De mogelijkheid had ook kunnen bestaan, 'at de auto over den kop van den motorboot geslagen was, doch ze bleef hangen tegen -en naast ligrerden lichter. Bewoners van den Wolfshoek hoorden toen het ongeluk gebeuren (de auto viel ongeveer 3 meter naar beneden) een hevigen slag en dadel^l: daarop hulpgeroep. Zij snelden naar buiten en konden de 6 inzittenden uit hun benarde positie redden De heer K. moest later den pols in het zie kenhuis laten verbinden. De politie stelt een onderzoêk in. Politioneel ingegrepen. Men zal zich ongetwijfeld de zwendelaf- faire der Schiedamsche Express-Bank her inneren, waarover wij destijds uitvoerige berichten publiceerden. De Centrale Re cherche riam toen bij de gebroeders S. en den heer T. de uitgifte C. der coupons in beslag op vermoeden van overtreding der loterijwet. Deze uitgifte bestond uit genummerde coupons. Drie van deze nummers bij elkaar geteld, vormden getallen op enkele waar van fabelachtig hocge geldprijzen beschik baar werden gesteld Voor de koopers kwam het slechts op een weinig geluk en optelkunde aan, aldus spiegelde de Ex press-Bank voor om deze hooge bedra gen in handen te krijgen. Immers de getal len, waarop de enorme prijzen zouden val len, werden openlijk verspreid. Men kocht gretig, doch de uitkeering van de hooge bedragen bleef achterwege. Dat spreekt eigenlijk van zelf, daar de Express-Bank om werkelijk uit te keeren wat zij beloofd had, eenvoudig een liefdadigheidsinstelling had moeten zijn. Het vermoeden, dat be paalde coupons, waarop nummers stonden, welke tot een gunstige combinatie konden leiden niet uitgegeven werden, lag dus voor de hand. Nadat de uitgifte C. in beslag was geno men, hebben de politie en justitie met de hulp van deskundigen een zeer nauwkeu rig onderzoek ingesteld in hoeverre deze praktijken volgens' onze wetgeving straf baar zijn. Aanvankelijk vreesde men daar de za ken zeer slim waren aangepakt niet tot een vervolging te kunnen overgaan, doch thans is, naar dc Msb meldt, het reeds zoover, dat deze zaak is verwezen naar de openbare terechtzitting, waarbij binnen zeer korten tijd de gebroeders S. en de heer T. zich zullen moeten verantwoorden. Terwijl nu het onderzoek tegen deze Ex press-Bank in vollen gang was, is dc re cherche op het spoor gekomen van andere zoogenaamde banken, wier praktijken zeer veel geleken op die der Schiedamsche Bank. Dat deze gelijkenis frappant was is trou wens alleen al hieruit gebleken, dat de hou ders der Express-Bank tegen de houders der andere banken gerechterlijk een klacht hebben ingediend wegens overtreding der auteurswet (in dit geval dus het misbruik maken van hunne vindingen). Deze nieuwe „banken" zijn: „De Rekencentrale", gevestigd Kruiska de, Rotterdam, directeur J. W. De Internationale Handel Mij. „Mercu- rius", gevestigd aan den Mathenesserweg, Rotterdam, directeuren F. H. en J. K. De Internationale Handel Mij. „Voor waarts", ondergebracht in het pand aan den Openrijstuin 13, Rotterdam, een z.g.n, com manditaire Vennootschap, waarin als direc teur voor Nederland en België optreedt de Heer J. S. graaf van L. S. Terwijl de „Rekencentrale" tot nog toe op vrij bescheiden voet de aandacht tracht te te trekken cn coupons uitgaf a 25 cent per stuk en de „Mercuiius" pas in den al- lerlaatsten tijd aan het werk is gegaan haar coupons kosten 50 cent per stuk is de laatste „geluks"-onderneuiing, de „Voor waarts" op grooten schaal, door het gan- sche land aan den arbeid geweest om het publiek, dat nu eenmaal voor een deel ver zot is op het wagen van een kansje, ook al kan men van te voren op zijn vingers natellen, dat de uitslag een teleurstelling zal zijn, a 15 cent per stuk hare coupons aan te bieden. Deze „Voorwaarts", die sterk dóet den ken aan de zaken van wijlen Broekhuys z.n. heeft groote aanplakbiljetten het licht doen zien. Daarop komen o.a mededeelingen voor, waaruit te lezen is, dat als hoofdprijzen drie landhuizen in Overschie en Schiebroek voor de winnaars gereed staan, dat een keurcollectie auto'« motoren en fietsen te verdienen is en dat de prijzen samen niet minder waard zijn dan 200.000 gulden. Bo vendien staat op een der plakkaten het gebouw Open Rijstuin 13 afgebeeld. Door een handigheidje werd het cliché zoo be- weikt, dat dc afbeelding het betrekke lijk groote pand doet zien met vier borden tegen den gevel, waarop staat: „Hoofd zetel Voorwaarts Internationale Handel maatschappij". Hierdoor wordt de indruk gewekt bij de brave burgerij, dat de maatschappij grootsch is opgezet, dcch de werkelijk heid is, dat de zaak is gevestigd in een klein benedenkamertje van dit pand, de directie verwarmt zich daar met een pe troleumkacheltje. De recherche deelde mede, dat in al deze zaken personen de leiding hebben, die door hunne gedragingen reeds korter of langer tijd bij de politie bekend zijn, zoodat voor zichtigheid tegenover hen in het geheel net overbodig is. Van het eerste oogenHik van 'njn optre- 'en af, zijn hunne gangen nauwlettend na gegaan en terwijl men in den beginne geen aanleiding vond, in te grijpen, is thans op rist der justitie beslag gelegd op de uit- jiiten van al deze ondernemingen. Tegen de directies is proces-verhaal op- 'emaakt op vermoeden van overtreding er Icterijwet. De vervolging der Express- ank heelt dit ingrijpen thans mogelijk ge haakt. Door een betrekkelijk groot aantal per sonen, menschen zonder ezn groot of mid delmatig inkomen, is reeds bij de politie geklaagd over het niet voldoen aan de be loften door de directeuren dezer nieuwe dubieuze zaken! Burgers Co.'s Bank te s-Gravenhage bericht de uitgifte op een 7 proc. obliga- tiekening groot 500.000, vanaf Dinsdag Jan. ten laste van de Deutsche Verein vom Heiligen Lande gevestigd te Keulen m stukken van 1000, 500 en 100 tot den koers van 99 L» proc. Aan het geïlluitreerd prospectus ontlee- nen wij de volgende bijzonderheden: De „Deutscher Verein vom Heiligen Lande" werd 11 Maart 1895 opgericht. Zij is de voortzetting van de „Palastinaverein der Katholieken Deutschlands" en van dc Verein vom Heiligen Grabe die beido uit het jaar 1855 dateeren Het doel der vereeniging, die bii Keizerlijke Kabinets order rechtpersoonlijkheid heeft verkregen, is Palestina voor het Christendom terug te winnen en voo pelgrims passende verblijven te bouwen en te beheeren. De vereengiing staat onder bescherming van het Duitsche Rijk en is door den H Stoel te Rome goedgekeurd De vereeniging geniet vele kerkelijke privilegies In den loop der jaren heeft zij uit Duitsche middelen de beroemde „Dormitio" op den berg Sin met het daarbij gelegen klooster thans Eenediktijnen- Abdij gesticht. Voor de pelgrims heeft zij te Jersalem, Emmaus en te Tabgha aan het meer van Genesareti uitstekend ingerichte pelgvimsverblijven gebouwd Verder stichtte zij te Jerusalem een meisjes-lyceum. De vereeniging heeft ontegenzeggelijk grootsch werk in het Heilig Land verricht. De Paters Benediktijnen en Lazaristen en de Zusters van den H. Carolus Borromeus die door de vereeniging «nra Palestina gebracht zijn, ondersteunen haar streven krachtdadig. Thans wenscht de vereeniging met goed- van Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Patriarch van Jerusalem een eleening groot 500.000 aan te gaan in het bijzonder ter uitbreiding van het Benediktijnenklooster op den berg Sion. In de buitengewone vergade ring van 15 December 1926 werd aan het dagèlijksche bestuur daar-oe machtiging ver leend. De vereeniging is ten volle aansprakelijk voor alle verplichtingen uit deze leening voortvloeiende Zij heeft bij notarieele acte zich verbonden rent.» en aflossingen als eer ste post in hare begrootinj' op te nemen. Aangezien het Aartsbisdom Keulen zich schriftelijk heeft verbonden de obligatiehou ders voor verliezen te beschermen, heeft het zich tot meerdcie zekerheid verplicht onderstaande eigendommen, die te zijnen name in het kadaster inge.chreven staan, gedurede den looptijd dezer leening niet tc belasten, noch te vervreemden. Het bestuur van de Paaschtentoonstel- lingsvereeniging te Schagen, besloot aan de al1emeene vergadering voor te stellen onj e'nd 'September of begin Oc'ober aldaar een tentoonste'ling te houden van fokvee en geregistreerd wolvee. Men wil hiervan, maken een grooten fokveedag voor een groot deel van Noo'd-Holland, voor welke belangrijke zaak reeds een aantal deskundL gen zijn medewerking heeft verleend. Uit Langendijk wordt gemeld: In een groot deel van deze belangrijke tuinbouwstreek in Noord-Holland was de vroege-koolteelt van voorname be'eekenis. Een tuinbouw-'.elling, waarbij vanwege de tuinbouwersorgan'saties een onderzoek werd ingesteld naar de oppervlakte, heeft uitge wezen. dat deze teelt van vroege kool aan- merke'ijk wordt ingekrompen, daar zij niet meer loonend is. Duitschland was voor ons land de' voornaamste afnemer, doch nu zulke hooge invoerrechten voor de vroege kool zijn ingevoerd, is het uitgesloten, dat deze teelt met kans op een voordeeli£c exploitat'e kan worden bestendigd. Men zal nu trachten een vroegere soort bloemkool in cultuur te brengen, welke de vroege kool vervangt. Bij verschillende veehouders te Wad dinxveen kemt z-g. varkenspest voor. Thans is reeds een 20-tal dieren overleden en onder scherp toezicht begraven (Tel.). WINSCHOTEN. 24 Jan. Omtrent de vechtpartij te Winschoten, waarbij de 24- jarige J. J. Broekmans werd doodgestoken vernemen wij nader, dat de dader, Dudo Dekker tc Blijham, aldaar is gearresteerd. JERUSALEM, 24 Jan. Aan den vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen te Jeru salem wordt een felle strijd gevoerd tus schen de partijen van de Arabische Execu- lore en de aanhangers van den Arabischcn burgemeester, waarbij beide partijen, trach ten een bloc te vormen met de Joden. Dc aanhangers der Executieve zijn zelfs zoo ver gegaan, de JoHen zekere privileges te be loven, al\pok hun houding ten opzichte van het Zionisme te wijzigen. IONDEN, 24 Jan. Twee bateljons die op Malta zijn, kregen orders, zich gereed te houden om naar China te vertrekken. Ver nomen wordt, dat het 2e bataljon grenadiers op orders wacht om binnen enkele dagen naar Malta te vertrekken. NFAV-YORK, 24 Jan. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de Amerikaansche •t^eering haar pol'Fek tegerover China nog 'riet definitief heeft vastgesteld. Er zijn al- lren maatregelen genomen om zoo nooHig die Amerikaansche onderdanen te evacuec- ren. WEENEN, 24 Jan. In het Rackgebied heeft 7'indagroiddag een lawine plaats gehad. Een spoorwega:beide- werd bedol ven. Z'jn lük is later onder da sneeuw vandaan gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 10