SS De politieke tact van „de Nederlander". Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Ft I Stadsnieuws. £2® ■SSl PIJLTJES Maandag 24 Januari 1927 50ste Jaargang No. 16463 Aanglüe moet. op slraïfe vcm verlies van olie rechten, geschieden nlterllJK driemaal vier en twintig ure, na het ongeval Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste Blad VAN HET VATICAAN. Agenda 25 Januari WEDEROM EEN INBRAAK TE BLOEMENDAAL. De vermoedelijke dader gepakt. Verkiezing Provinciale Staten. Studiecommissie. Hernieuwde behan deling uitspraken. Scheidsgerecht er waarborgen tegen onttrekking aan jurisdictie scheidsgerecht. A. S. REÏNIERSE Het ziekenapostolaat in het buitenland. Dr. H. v. d. BERG. t Twintig jaren. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen! Per week 0.25 Per kwartaal-3.25 cranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening Nr. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel raag- en aanbod-advertentiën 1-4 «gels 60 ct per plaatsing: elk* regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling 6C ct. per regeL Bij contract helangrijke korting. bij verlies van een f Cf| bij *n breuk van f 1(1 bijverliesy.ee» 1 JU." been of arm andere vtnge» Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflftn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door n!!n1t*li?ken^f}oonf 250." een" voet een hotfgd; 12D,_ duim of wijsvinger «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogens 1 doodehi ken afloop een voet oi een oog Nu met het lengen der dagen de gedachte aan het voorjaar opkomt, gevoelen politieke eiders zich ook al zoo langzamerhand ge drongen om propaganda te gaan maken oor de Statenverkiezingen, welke begin April zullen plaats hebben. Dat is niet af 2 keuren; integendeel, het is zelfs prijzens waardig. In de politieke propaganda komt men niet licht te vroeg en is men niet ge makkelijk overijverig. Want eer de massa is wakker geklopt en warm loopt, moet er heel wat gebeuren. Maar niet elke manier van propaganda is goed te keuren; er zijn manieren, waar mee men oogenschijnlijk een direct voordeel voor zijn partij behaalt, maar waarmee men veel grootere belangen en indirect ook zijn eigen partij schaadt. Zoo is het propagandastukje, hetwelk de politieke redacteur van het christelijk- historisch orgaan „de Nederlander'' Zater dagavond schreef, al weinig bevorderlijk voor wat het staatsleven in Nederland op het oogenblik zoo dringend noodig heeft. „De Nederlander" spoort^ n.m. zijn lezers en lezeressen aan, om er nu al vast op te rekenen, dat zij de eerste week van April in hun woonplaats zijn en niet op reis gaan. Want dan moeten zij stemmen voor de Provinciale Staten. Bestl En op de vraag, of die Statenverkiezingen dan zoo belangrijk zijn, volgt dit antwoord: Waar het om gaat? Het gaat, bij deze verkiezing, voor allen, die zich scharen onder de Christelijk-Historische banier, meer dan ooit te voren, om een antwoord op de vraag: of dit beginsel nog leeft in de har ten van Nêerlands volk, of men in het aan vaarden en gehoorzamen van dit beginsel nog zijn vertrouwen stelt voor de toekomst van ons volk. Sedert de vorige Statenverkiezing in 1923 kort na de jongste Kamerverkie zing van 1925 is er iets van beteekenis gebeurd in Nederland. De Christelijk-Histo rische Unie werd geplaatst voor de vraag, wat zij hooger stelde: de erkenning van het door haar beleden beginsel of het behoud van de regeermacht in handen van inet zekere Christelijke beginseleh instemmende personen het politiek succes of de macht vafi het beginsel? Men begrijpt, wat hier bedoeld wordt. De n.s. Statenverkiezingen geven de eerste gelegenheid aan de kiezers om zich uit te spreken over de aanleiding tot de lange regeeringscrisis tusschen 11 November 19^5 en 11 Maart 1926. En nu wil „de Neder lander" deze verkiezingen voor de provin ciale Staten gebruiken om een uit spraak uit te lokken over de in de Tweede Kamer gevallen beslissing, waarbij het Nederlandsch gezantschap bij het Vaticaan werd opgeheven. En dit wordt dan nog zóó omschreven en verklaard, dat de chr. histo rische kiezers met hun stem aan de Staten- bus vooral moeten laten uitkomen de anti papistische actie, welke de afstemming van het pauselijk gezantschap ingaf, hooger te stellen dan een christelijke regeering, een coalitie van christelijke partijen. Wij zouden allereerst op het gevaarlijke van dit advies voor de christelijk historische Unie zelf kunnen wijzen, 't Is bekend, dat er in de Unie over deze zaak lang niet een stemmig wordt gedacht; dat de beste politici, dc minst bekrompenen ,en meest vooraanstaanden in de christelijk historische partij de gevallen beslissing onjuist achten. Moeten dezen en wie in de Unie gelijkelijk denken, nu ditmaal niet op de lijsten der christelijk historischen stemmen, om hun af keuring over het besluit van 11 November 1925 weer te geven? Maar dit daar gelaten; hoe weinig tactvol toont zich de schrijver van dit stembus advies. hoe beperkt is zijn politieke horizont Het pauselijk gezantschap is een angel in het vleesch der christelijke coalitie geweest, jaren lang; deze is er nu uitgetrokken; dit struikelblok is voorloopig uit den weg geruimd en de christelijk-historischen heb ben daarbij hun zin gekregen. Het land heeft er voor moeten bloeden in een lange, onvruchtbare crisis en ons staatsleven is er door een parlementaire regeering, welke er het gevolg van was, niet beter op geworden. Was het nu niet verstandiger geweest, om over deze treurige zaak maar verder te zwijgen? Waarom moet in bet vooruitzicht van de Statenverkiezingen, welke met de beslissing in de Tweede Kamer niets te maken hebben, nu de wonde in de coalitie weer worden opengereten? Wil „de Neder lander" met opzet de Katholieken een anderen kant dan die eener combinatie van christelijke partijen, uitdrijven? Dan begrijpt het de leider der anti revolutionaire Kamerfractie beter, die nog dezer dagen in een politieke rede te Mid delburg waarschuwde, dat, als men door ging met hoe langer hoe meer tegen de Katholieken te ageeren, de godsdienst vrijheid spoedig in gevaar zou komen, waar van dan de ongeloovïgen zouden profiteeren. En deze ervaren politicus, mr. Heemskerk, nog eens op de vele gevaren, welke een noodmaatregel gegrepen is, niet be stendigd kan worden. De Katholieke Staats partij zal zich in 1929 hebben uit te spreken, hoe weer een normale, parlementaire regee ring gevormd zal worden. Wanneer d e Nederlander nu de Statenverkiezingen had aangegrepen als een goede gelegenheid om over het verleden te zwijgen en lang zamerhand weer tot betere verhoudingen onder de oude coalitie-genooten te komen, zou dit getuigd hebben van gezonden poli- tieken zin; van verantwoordelijkheidsgevoel tegenover het land, hetwelk een christelijk politicus niet -moedwillig in de richting moet drijven van een regeering, waarvan de sociaal-democraten een voornam deel vor men. Dit gebrek aan zelfbeheersching bij d e Nederlander toont al heel weinig politieken tact, zoo er al niet erger achter schuilt. JAARGETIJDE VOOR PAUS BENEDICTUS XV z.g. Men bericht ons uit Rome, 22 Jan.: Hedenmorgen werd, gelijk gedurende ge heel het Pontifikaat van Paus Pius XI zal geschieden, het jaargetijde gezongen voor wijlen Paus Bencdktus XV, gestorven op 22 Januari 1922. De Pontificale Hoogmis werd opgedragen in de Sixtijnsche kapel van het Vaticaan door Z. Em. Kard. Mistrangelo, Aartsbis schop van Florence, eerste Kardinaal tot het purper verheven door Paus Bepedictus. Bij de plechtigheid was Z. H. de Paus I tegenwoordig en allen, die bij de gewone Capella Papale aanwezig moeten zijn. Het College der Kardinalen was voltallig, terwijl de diplomaten bij den H. Stoel, de Aarts bisschoppen en Bisschoppen, de ridders van Malta en van het H. Graf hunne eigene plaatsen innamen. In een bizondere tribune bevonden zich de familieleden van Z. H. den Paus. De H. Vader woonde de plechtigheid bij vanaf den Pauselijken Troon of geknield op een bidbank vóór het altaar. De Pauselijke zangei-, onder leiding van Perosi, voerden meesterlijk de Requiemmis uit door dezen maestro getoonzet. Na de Mis gaf Z H. de Paus vanaf den Troon de absoute onder het zingen en bidden der liturgische gebedèn. Aan 't einde der plechtighied beklom de H. Vader het altaar en schonk plechtig den Zegen aan de aanwezigen. De stoet van Kardinalen geleidde alsdan den Paus terug naar Diens particuliere vertrekken, terwijl de Pauselijke zangers het „Tu es Pertus" zongen. Vele belangstellenden, die een uitnoodi- ging konden bemachtigen, woonden de plechtigheid bij, of stonden opgesteld in de Konings-, of Hertogszalen, waar de Pause lijke stoet doortrok om zich naar de Sixtijnsche kapel te begeven. het christelijk leven, met wijziging der huisgevel. Sociëteit „St. Bavo" College collectan ten „St. Jozef", 8 uur. Cursus Fransch R. K. Vrouwenbond, 8 uur. R. K. Meu belmakers, 8 uur. „St. Caecilia", 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9 uur. St. Josephsgezellengebouw Janss.raat 59 Repetitie Vioolclub, 8 uur. Repetitie Rederijkers „St. Genesius", 8 uur. R.-K. Milifairenvereeniging Zoetestraat 14. Reddingsbrigade „H. Franciscus", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, .concert, 8 uur. Luxor-Thealer Bioscoopvoorstelling 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voóf onverzorgde zuigelingen. Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. R.K. Arbeidsbeurs vooi mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo". Smedestr. 23 Telefoon 10049 Allé werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur, 's Zaterdags qlleen van 9'A—12 uur. R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes Bloemhofstraat 1 Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle Werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fianciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9K- uur R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur 'P Maandag-, Woenstdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uilleenbibliotbeek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleencn van boeken van 2—5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigind Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis "hebben. Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanviagen om versterkende middelen voor arme zieken de' S E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. I R.K, Reclasseeringsvereenigintf »fd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in bet gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. feNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. huwelijkswetgeving, missievrijheid, strafwet, Zondagsrust enz. bedreigen en welke alleen door het samengaan der christelijke partijen Rr>oj)E KRUIS TRANSPORT COLONNE, in één regeering zijn af te wenden. i Telefoon 12685 (bij geen gehoor 19392) D e Nederlander dient langzamer J pastoor J. P. Reijnenberg O.F.M. \*and te begrijpen, dat de buiten parlemen- j Naar wij vernemen, heeft de Zeereerw. «•ire regeringsvorm, waarnaar nu als naar Heer Pastoor J. P. Reii«enbej£ O» Si- gisteren het ziekenhuis St. Joannes de Deo verlaten. Zijn Eerw. zal Woensdag a.s. naar Heer len vertrekken, om aldaar éenigen tijd te verblijven tot herstel zijner gezondheid. In een tijdelijk onbewoonde villa aan de Wilhelminalaan te Bloemendaal is vermoe delijk Vrijdagnacht ingebroken. Ontvreemd werden een groote partij looden pijpen, ko peren kranen en gordijnen. Van deze dief stal werd verdacht zekerej. C. M., wonende te Haarlem aan de Delftstraat, die des nachts van zijnb 'ed werd gelicht en tn ar rest werd gesteld. M. blijft echter ontken nen. doch de politie heeft voldoende bewijs stukken in handen, om hem ter beschikking van de Justitie te stellen. ZUID-HOLLAND. De uitslag der stemming te Hillegom voor no. 2 der groslijst voor de Prov. Sta ten, R. K. Kieskring Leiden, is als volgt: Uitgebracht 188 stemmen: H. Bader, Sas- senheim 116; mr. E. J, M. H. Bolsius, Lei den 3; W. v. d Laan, Voorhout 1; B. N. Loeraker, Hillegom 29; W. de Ruyter te Noordwijk 18; J. C. Stadhouder,. Zouter- woude 21. De stemming voor no. 2 der candidaten- lijst van de Prov. Staten was te Voerhout als volgt: Uitgebracht in totaal 291 stem men. Óp den heer H. Bater 141 stemmen, mr. E. J. M H. Bolsius 2 stemmen, F. G. M. Haaze geen, W. v. d. Laan 48, B. N. Loerakker 69, J A. Ament geen, G. B. J. Paardekooper geen, W. de Ruiter 31, J. C. Staatonder geen. Van onwaarde geen. BOTSING. Nabij Vijfhuizen kwam de landbouwer V. met zijn paard en wagen in botsing met een in de richting Amste dam rijdende auto van den heer B. De wagen werd ernstig be schadigd. De auto kwam tegen een Paa' van het electrisch tiet terecht, werd gedeel telijk vernield en naar een ga~age gesleept. De beide bestuurders kwamen met den schrik vrij. TE WATER. Zaterdag werd op den Hoofdweg, tusschen Nieuw-Vennep en Abbenes een wielrijder door een passeerenden auto, waarvan de chapffeur vermoedelijk niet voldoende uit week, zoodanig qpngereden, dat hij met fiets en al in de sloot werd geslingerd. Gelukkig was er spoedig hulp bij de hand om den man uit zijn benarde positie te bevrijden Na bij een der bewoners van droge kleeren te zi;n voorzien, kon hij de reis voortzetten. ONGELUK. De arbeider V., uit Haarlemmermeer, had het ongeluk met z'ijn hoefd in aanraking te komen met eer in beweging zijnde zaag machine, waardoor hij ernstig werd ver wond. Bil een dokter gebracht zijnde, werd een voorloopig verband gelegd. Opgehouden Bij de gehouden verkoo- ping door notaris Heinsius, van de boeren hofstede van den heer Pruisen, aan den Aalsmeerderweg alhier, is alles opgehouden In bovenaangeduide commissie, benoemd door het Hoofdbestuur de algemeene Ver eeniging van Bloembollencultuur ingevpige besluit van de 154e Algemeene Vergadering, hebben zich bereid verklaard zitting te nemen al voorzitter. Mr. A.H.J. Merens, voorzitter van her Scheidsgerecht te Haar lem, als secretaris, Mr. R.C. Bakhuizen van den Brink, secretaris van het Scheids gerecht te Haarlem, en als leden de heeren T van Egmond re Oegstgeest, C.M. Grul- lemans te Lisse, W.A Plplippo te Hillegom, Jan Roes te Heemstede. S. Schoneveld Johz. te Rijnsburg en A Verduin Jr. te Lisse. Aan een brief van rouwbeklag dien het hoofdbestuur der algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur heeft verzonden aan de familie van wijlen den heer A.S Reimerse, en opgenomen in het orgaan der vereeniging ontleenen wij het volgende De vereeniging heeft Zeer veel aan den overledene te danken. Langen tijd was hij lid van ons college Door •zijn ervaring en kennis van zaken, gepaard aan groote be langstelling voor het vakleven en de vereeni ging heeft hij haar onschatbare diensten bewezen en heeft hij ons allen zeer aan zich verplicht. In 1921 was hij bij ontstentenis van een voorzitter dadelijk bereid deze func tie waar te nemen, hij heeft dit gedaan op een wijze, die alie achting afdwong. In talrijke tuncties, voortvloeiende uit zijn lidmaatschap van ons college, deed hij zich kennen als een zeer bekwaam bestuur der en leider en hij zal daar .zeer moeilijk te vervangen zijn De Zeereerw. heer pastoor L. J. Willen- bortf, te Bloemendaal, is gisteren voor eenige dagen naar het buitenland, naar België ver trokken in verband met verschillende be sprekingen betreffende de uitbreiding van het heiizaam werk van het Ziekenapostolaat en om meer bekendheid te geven aan het Triduum voor zieken. Nadat ZijnEerw. gisteravond over dit on derwerp te Breda gesproken had, is hij he den naar Antwerpen gegaan, om daar een conferentie te hebben met den deken van Antwerpen en verschillende vooraanstaande geestelijken. Het moet n.l. in de bedoeling liggen, dit jaar in Antwerpen in vier parochiekerken op hetzelfde tijdstip een Triduum voor zie ken te houden, om daardoor te kunnen be werken, dat alle zieken van Antwerpen en omgeving aan dit Triduum zullen kunnen deelnemen. Morgen vertrekt ZijnEerw. naar Gent en Brugge, om zich daarna naar Namen te be geven, waar hij een bespreking zal hebben met Z. D. H. Mgr. Th, L. Heylen, bisschop van Namen, Hedennacht om drie uur is in de Maria- Stichting, waar hij den laatsten tijd ter ver pleging was opgenomen, in den ouderdom van 82 jaar overleden, de heer dr. H. v. d. Berg, een der oudste en meest bekende ge neesheren van Haarlem, oud-lid van den gemeenteraad, voorzitter van de afd. Haar lem van het Witte Kruis en verdienstelijk werker op 'ociaal gebied in Hsarlem. „Dokter" van den Berg was een be kend en gerespecteerd man, ras-Haarlem mer van den goeden, ouden stempel, die zijn vaderstad liefhad en er veel voor heeft gedaan. Allereerst was hij een voorbeeld van deugdzaam, plichts- en bëginseltrouW Katholiek. Niet alleen braaf, maar ook strijdbaar\als de katholieke zaak dat vroeg. Geen verwijt kan hem treffen ioit zijn be ginselen verloochend te hebben. Als voor beeldig huisvader van een door en door Katholiek en in menig opzicht ook Zeer gelukkig huisgezin, was hem tevens de eer beschoren dat niet minder dan drie zijner kinderen zich aan den Dienst van God wijdden. Wie den heer v. d Berg kennen, moeten begrijpen wat 'n innige voldoening hem dit immer gegeven heeft en wie met hem omging weet ook hoe trotsch hij daar op was. De inwoners van zijne vaderstad diende hij als geneesheer. Zijn vader was in Haarlem reeds stads- chirurg en de zoon ging naar het Amster damse'! Atheneum om daar bij de grootste mannen van zijn tijd Tilanus, van Geuns e.a. de geneeskunde te bestudeeren. In S?t 6 vestigde de heer v. d. Berg zich in Haarlem als arts en woonde in den aan vang in de Anegang. Met groote toewij ding en nog grooter liefde voor zijn vak heeft de dokter zich gewijd, meer dan zestig jaar lang, aan de gezondheid en de verzorging van zijn medemenschen. Nog tot in den tijd kort voor zijn ziekte kon men de pittige figuur door Haarlem's straten zien kruisen. Weer noch wind wa ren in staat hem terug te houden, zoodat van hem mag warden getuigd dat hij op het veld van eer gevallen is. De grootste bekendheid echter had dr. v. d. Berg echter wel door zijn 32-;arig lid maatschap van den gemeeteraad van Haar lem. Bij de jongste periodieke verkiezin gen stelde hij zich niet meer herkiesbaar en hij is teen om zijn vele verdiensten op ver schillende wijze en vele malen gehuldigd. Zoo goed als nimmer verzuimde hij een raadszitting en zijn advies werd op hoogen prijs gesteld. Ter t gelegenheid van zijn 30-jarig raadslidmaatschap is hij op ken merkende wijze gehuldigd en de Regeering erkende zijn verdiensten door hem te be noemen tot Officier in de orde van Oranje- Nassau. In onderscheiden raadscommissies heefl hij belangrijk werk verricht. O.m. was hij warm pieiicr voor de stichting van een open baar Slachthuis; commissaris der Stads- Apotheek, ruim 20 jaar regent van het broote Gasthuis. In deze opsomming mag vooral niet vergeten worden zijn lidmaat schap van de Commissie van Toezicht op .ïaarlem's Muziekkorps. Hij was gemeente geneesheer. En bovenal bekend was hij als voorzitter van het Witte Kruis. In deze qualiieit dankt Haarlem hem voor een goed deel de stichting der Volksdouchebadhuizen, een instelling, die zijn zorg en liefde had en die nog jaren lang 's dokters v. d. Berg's ver diensten voor het openbare leven in Haar- iem zullen verkondigen. Ook mogen wij niet vergeten dat dokter v. d. Berg vele jaren voorzitter was van den R. K. Bond van Ziekenverpleegsters. Ook hierin heeft hij veel en verdiensteilijk werk gedaan. Hij was er de oprichter- van. Hij was adviseur en ge neesheer van verschillende ziekenfondsen ep stichtingen, bestuurslid van de H. O. V. enz. Een zoo hoogbejaard en algemeen geacht man heeft natuurlijk vele jubilea gevierd. Wij noemen zijn 25- en 30-jarig lidmaatschap van den raad, zijn artsen-jubileum en het bereiken van den 80-jarigen leeftijd. En bij al deze gelegenheden werden wij opnieuw getroffen door de groote belangstelling die de heer v. d. Berg ondervond. Ook vele malen hebben wij de verdiensten van den heer v. d. Berg dan in het licht gesteld. Wij veroorloven ons hier nog even af te drukken een gedeelte van wat wij bij een dier gele genheden schreven. „Weinig Haarlemmers hebben zich in den loop der jaren zoo populair weten te ma ken, in den goeden zin des woords, als de heer, als „dokter" van den Berg. En weinig Haarlemmers ook zijn in krantenartikelen en openbare redevoeringen zoo herhaalde lijk en zoo terecht geprezen als onze goede dokter. Een Haarlemmer van het hoofd tot de voeten is de heer v, d. Berg, ,een Haarlem mer van geboorte, een Haarlemmer ook, die ide stad zijner inwoning niet alleen groote liefde en wijding toedroeg, maar haar ook in velerlei opzicht van dienst is geweest. I En dan weien de ingewijden wel dat wij daarmede niet uitsluitend doelen op de vele kranken en zwakken, die van zijn kunde en medische wetenschap in den loop der jaren ^profiteerden dokter v. d. Berg's practijk mocht er in haar tijd wezen en wij vergeten hierbij niet de jarenlange practijk als ge meente-geneesheer, waardoor vooral de ar men met den heer v. d. Berg in aanraking kwamen, maar ook wel degelijk op het feit dat dokter v. d. Berg zich vele verdien sten heeft verworven voor de openbare zaak. Tot aan de laatste verkiezingen maakte de lieer y. d. Berg deel uit van den Haarlem- De jaarlijksche Meyerink-uitvoeringên zullen weldra tot het verleden beiiOoren. Zaterdag a.s. zal de laatste worden gege ven in den Stadsschouwburg; de org-nisa- tor en de ziel van deze uitvoeringen, de heer Meijerink. zal dan het werk, dat zijn levenswerk is geworden, neerleggen. De ingespannen arbeid, die deze uitvoeringen met ziph brengen, wordt hem te zwaar. Dafc liij ongaarne dit besluit heeft genomen, daar zal iedereen, die ook maar eeniger- mate den twintigjarigen arbeid in dienst der T. B. C.-bestrijding kent, van overtuigd zijn, zoo goed als het Haarlemsche Lighal fonds het voornemen, ofschoon het geëer biedigd moet worden, zal betreuren. Den heer Meijerink zelf is misschien het besluit 't zwaarst gevallen want zijn onvermoeide werkkracht, zijn geheele staat van dienst, waarborgt, dat hij slechts zijn taak heeft opgegeven, omdat hij het moest, omdat zij voor hem te zwaar was. Twintig jaar heeft hij gezwoegd en gewerkt, om ieder jaar den feestavond te doen slagen en een ruime recette af te dragen ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds. Twintig jaar heeft hij zijn zorgen aan het Lighalfonds gegeven; alleen ingewijden weten wat dit beteekent, welke geweldige arbeid ge durende deze twintig jaren is verricht. Het Haarlemsche Lighalfonds zal niet licht den persoon vinden, die den heer Meyerink kan vervangen; en met zulk een voorgan ger zal het dien jXaatsvervange- zwaar val len het .werk van den heer Meyerink te: vervullen. Wij meénen dat een officieele erkenning! van den sympathieken arbeid van den nu scheidenden socialen werker wel op haar plaats zou zijn geweest. Al moge de heer Meijerink persoonlijk niet hechten aan een lintje, iedereen, die zijn werk kent, zou liet aangenaam geweest zijn, te vernemen, dat de regecring in dit geval haar erken ning van den charitatieven arbeid had be- wezen. Willy Martens, t De kolenproductie over 1926. Een totaal van circa 9 millioen ton. Het loonconflict te Winterswijk. Onge veer 130 arbeiders bij de actie betrokken. De roofmoord in Den Haag. Belangrijke gegevens op het spoor? De hoofdgetuige wordt in Amsterdam gezocht. De organisatie der R.-K. Fehrieks-arheid- sters. Een beslissing van het Doorluchtig Episcopaat, Een commissie R.-K. Sociale HoogeschooL Een nieuwe, liberale, Britsche organisa tie, de „Liberal Council". Het vonnis inzake het Catalaansche com plot. Conflict in de Parijsche diamant-industrie. De Sovjet-regeering ontstemd qver het Fra- sch-Roemeensche verdrag. Berechting der deelnemers aan den jong- sten opstand in Albanië. Te Frankiurt a. d. M. wordt een jnwelicr vermoord. Familie-drama té Budel, Vermoedelijk doodde een 58-jarig landbouwer zijn 62- jarige vrouw. Politioneel ingrijpen in verdachte prac- tijken te Rotterdam. schen Raad. Twee en dertig )aar lang vanaf September 1891, bezette hij zijn raadszetel. Zijn 25-jarig en 30-jarig jubilé als raadshd werden destijds zeer feestelijk «kerdaent. En j zulks behoeft niet te verwonderen. Dokter v. d. Berg was een dier menschen, die tot op het laatste oogenblik, dat hij deel uitmaakte van den Raad, ieders respect had. Met alle raadsleden leefde hij op den meest vriendschappelijken voet. Hij was er steeds op zijn post. Wij gelooven niet dat hij meer dan een keer of drie een raadszitting heeft verzuimd. Zijn adviezen waren immer helder en werden zeer op prijs gesteld en hij wist zich bij de bespre king van onderwerpen in hooge mate te beperken. Hygiënische onderwerpen kon den echter op de warme belangstelling van den dokter rekenen; zelden verzuimde, hij daarover het woord te voeren en ook de Haarlemsche Orkestvereeniging vond in hem een warm pleitbezorger. In vele commissies had Hij zitting, o.m. als commissaris der Stads-Apotheek en als regent van het Groote Gasthuis. Strijdlust was hem weliswaar vreemd, doch immer toch ook deed hij zich als principieel en trouw Katholiek kennen. De laatste jaren was hij de nestor van den Raad en als zoodanig was het immer een lust naar zijn welverzorgde speeches te luisteren, hoewel de plaats van zijn raadszetel, vooral voor de pers, veel van de bekoorlijkheid en sierlijkheid zijner re devoeringen deed verloren gaan, omdat dc slechte acoustiek der zaak het stemgeluid van den nestor niet ver genoeg droeg. Im mers wist hij in die korte toespraken, iets eigens, iets treffends te vlechten, in ver band met de tijdsomstandigheden. Niet alleen echter in den gemeenteraad liggen de verdiensten van dén heer H. v. d TBerg. Wel zelden zal de afdeeling Haar lem van Het Witie Kruis een ijveriger en vindingrijker voorzitter hebben gehad dan de heer H. v. d. Berg is. Het Witte Kruis heeft zeer veel goeds gedaan in Haarlem. Daarvan weten ook en vooral de arme zieken mede te praten, maar meer alge meen wordt nog het werk van Het Wit.e Kruis gewaardeerd door den bouw en de exploitatie van een drietal volks aouche- brdhuizen en der vereeniging zelfs in 1889 heeft dokter v. d. Berg ijverig medegewerkt en nog hebben zij zijn onverdeelde belang stelling. Het werk van het Witte Kruis was voor een groot deel het werk van dokter v. d. Berg. We zullen de vele functies en waardig heden, die dokter v. d. Berg bekleedde, niet alle memoreeren, maar ééne mogen wij toch niet ovrslaan. Deze is: zijn voor zitterschap van den R.-K. Bond van Zie kenverpleegsters. In die hoedanigheid heeft hij heerlijk stil en voortreffelijk werk ge leverd voor de Roomschc organisatie. Door zijn persoonlijk voorbeeld, door zijn initiatief, zijn doorzicht en voortvarend heid, heeft dokten v. d. Berg in Haarlem uiimiKi, Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden 'opgestoken om 5.O0. Naar waarnemingën in den morgen van 24 Januari 1927. Hoogste Barometer stand 767.3 m.M. te Zürich. Laagste Barometerstand 731.9 m.M. te Vestmanoer. Verwachting: matige tol krachtige Z. tot Z.W. wind; betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of regenbuien; iets zachter. een rol van beteekenis vervuld, gedurende een grooten menschenleeftijd." Toen de heer v. d. Berg voor de laatste maal de raadszitting bijwoonde, sprak de burgemeester van Haarlem hem als volgt toe: „Inzonderheid wensch ik dank te zeggen tot den scheidenden nestor onzer vergade ring, tot u, Dr. van den Bergl Ik meen dat u daarop aanspraak hebt uit hoofde van de reeks van 32 jaren, waarin u van deze ver gadering deel hebt uitgemaakt. Zelden of nooit hebt ge op deze bijeen komsten ontbroken en ik mag het u als eene voortreffelijke eigenschap aanrekenen, dat u op het gebied waarop ge u thuis voelde, uwe meening steeds kort en duide lijk uiteenzette. Waar ge thans gemeend hebt uwe plaats aan jongeren te moeten afstaan, zeg ik u in het bijzonder gaarne namens de Gemeente dank voor k\ wat ge in die lange jaren voor haar deed." En de heer Mr. Heerkens Thijssen hul digde hem bij gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, o.m. als volgt, toen hij net woord voerde namens de huldigingscom- DE ZETEL VAN BLOEMBOLLENCULTUUR. BEZICHTIGING VAN DE TERREINEN- FIGEE. Zaterdagmiddag te twee uur was er voor de leden van de besturen der aidee- lingen en verdere leden der vereeniging, die daarin belangstelden, gelegenheid om de terreinen en gebouwen te bezichtigen van de Haarlemsche machinefabriek voorheen Gebrs. Figée aan de Leidschevaart, welke terreinen en gebouwen het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, zooals bekend, zal voorste.Ier. .-an te koopen, om daarin den zetel der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur le vestigen. Voor de bezichtiging was veel belangstelling, zooa'.s ook bovenstaande toto toont. Onze fotograaf kiekte de belangstellenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 1