ÏIWATTA5^ Dot's KVVATTA JAVA REEPEM" b!M-YAN-VALKEMBURG*S'/ ••|LEV ri'!«v VERBREEDING EN VERBETERING KUIKENS WEG. INFLUENZA GRIEP SANAPIRIN-TABLETTEN VELSEN. HILLEGOM. HALFWEG. Slechts één merk kan 't beste zyn HEEMSKERK. BEVERWIJK. HEEMSTEDE. 4 LEEUWARDEN HEEMSKERK. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de raad der gemeente. Voor zitter was burgemeester Wiegman. Afwezig met kennisgeving de leden Dr. v.d. Bergh en A. de Wildt. v Na opening houdt de voorzitter zijn ge wone beschouwingen over 't oude en 't nieuwe jaar. Spreker vindt 't een aangename taak bij 't begin van 't jaar 't verleden en de toekomst te bespreken en tevens de gelegenheid te hebben om in 't algemeen belang eens te zeggen wat hem ienstig lijkt. Allereerst wil spreker behandelen die zaken en bedrijven, waarbij 't Gemeente bestuur niet direct betrokken is. In 't begin van 1926 kon hij hierover een gunstig geluid laten hooren. Spreker heeft zich toen niet gewaagd aan voorspellingen, maar slechts hoopvolle verwachtingen uit gesproken. Helaas, deze zijn niet in vervul ling gegaan. Al reeds in 't voorjaar van 1926 hebben de voor nannen in de tuinderij gewaarschuwd tegen al te hoog gespannen verwachtingen en die hebben goedgezien. Hoeveel de aardbeien, wat hier 't hoofd product is, ook beloofden, we kunnen thans van een mislukten oogst spreken. Het quan tum aardbeien, wat aan de markt kwam, bedroeg nog niet de helft van 1925. Anders maken heel dikwijls de prijzen goed, wat door de hoeveelheid niet gereikt kan worden. Dit is ook niet 't geval geweest, aangezien de prijs der aardbeien laag was. Als oorzaak van dit laatste wordt genoemd de groote voorraad van 1925 en de geringe koopkracht van Duitschland. Van de groenten was de oogst goed, zoo veel wat betreft quaniteit als qualiteit, maar de prijzen treurig. Soms werden de cultuur- kosten niet eens gedekt. Spreker kan zich indenken hoe ontmoedigend het m?et zijn voor een tuinder, als hij z'n mooie producten voor weinig of niets ziet verkoopen. Dikwijls wordt gezegd de tuinders kla gen altijd, maar dit jaar is daar werkelijk reden voor. Dit iaar zijn er verschillenden, die niets verdiend hebben. Voor dezuiken zijn het dan ook tijden van zware zorgen. Geen geld om te eten, Iaat staan om mest en meer dergelijke voor *t bedrijf zoo noodi- ge zaken te koopen. Vandaar ook dat B. en W op verzoek van de Raad zich tot Ged. Staten hebben gewend, om hier de helpen4e hand te willen uitsteken, in den vorm van crediaten. Meerdere tuinders zullen hiermee niet meer te redden zijn en deze deden mis schien dan ook maar beter hun beroep te laten varen. Wat betreft de aflossing van de vorige tuinderscredieten, is er dit jaar nog 7% af gelost, zoodat nu ia totaal 72% is binnen gekomen. De voorzitter is bang om thans verwach tingen Uit te spreken. Toch, wanneer we de zaak nuchter be schouwen zijn de vooruitzichten beter dan verleden jaar. 't Al of niet gelukken van den oogst blijft natuurlijk buiten beschouwing. Immers, thans is, wat betreft de aard beien, alles weg. De conservenfabrieken zijn door de voorraden groenten heen en beginnen alweer onderhandelingen aan te knoop en voor 't komende seizoen, 'n Duitsch fabrikant tracht reeds weer de teelt van spek- boonen, welke dit jaar zoo laag in prijs waren, te verkrijgen. Veel hoop bestaat er dan ook, dat Duitschland weer als flinke kooper zal optreden. De glascultuur, die spr. z'n troetelkindje hoemt, breidt zich steeds meer uit. 't Hesuitzat van de vroege teelten onder glas was best. Tomaten, door prijsdaling in Augustus misschien tegengevallen zijn toch over 't geheel zeer loonend geweest. De toename van glas illustreert zich «enigszins door de toename van 't aantal leden van de Vereen, voor Glascul uur, het welk thans 20 bedraagt. Nog wel niet veel, maar dit geeft hoop voor de toekomst. Spreker ziet in elke kas en elk warenhuis een mooi schilderij, omdat hij weet, dat aan de teelt onder glas vee! werk moet besteed worden, veel meer dan voor die op den kouden grond, 't Gevolg is dus, dat er meer werk komt in de gemeente, dus minder armoe, zorgen en ellende. Wat betreft de vooruitzichten van de tomatenteeltdezen zomer zullen hoogst waarschijnlijk tomatenveilingen in Bever wijk worden gehouden. Daarvoor is noodig een tijdige samenwerking met de veiling- besturen, opdat deze proef goed slage. In de verre toekomst ziet spreker grootere bedrijven ontstaan, niet betreffende de opper vlakte der gronden, maar wel wat betreft 't aantal arbeidskrachten en er dus een trek ont taat van de fabriek naar den tuin en niet omgekeerd zooals thans. Vader zal clan niet alleen voor hem en zijn jongens werk hebben, maar zelfs nog vreemde hulp kunnen gebruiken. In de Bloembollen v.ei dit jaar 'a groote prijsdaling re constateeren. Hoewel ve'en daardoor *n ernstig verlies hebben geleden is de toestand in dit deel van 't tuindersvak nog niet slecht te noemen. Spreker bewijst dit met 'n artikel van den heer Krelage, voorzitter van Bloembollencultuur. De op pervlakte grond, beplant met bollen, be draagt thans in onze gemeente 80 bunder. BOERENBEDRIJF. Hierover viel heel weinig gunstigs van 1925 te vertellen. Moni- en klauwzeer, hoewel met zoo gevaarlijk als verleden jaar, bederft den han del invoerverbod in Engeland en geringe uitvoer naar Spanje. De koeienprijzen zijn dan ook belangrijk gedaald. Wel was er veel gras en goed hooi. De -itivelpioducten waren laag in prijs door de ongunstige economische toestanden in Duitschland en Frankrijk. De melk prijzen, al waren ze niet gunstig, zijn in vergelijking met andere streken niet slecht te noe er. De laagste prijs was per L. 8 ct. De boerenstand gaat nog steeds gebukt onder zware lasten en de hooge pachten zullen ten gevolge hebben, dat er nog veel weiland gescheurd zal worden en gebruikt voor tuinderij. De oppervlakte weiland zal dan ook steeds gaan afnemen. MIDDENSTAND. D eze gaat op en neer met 't tuinbouw- beir ;f en de toestand is dan ook slecht te noe nsa. Bovendien zal al heei moeilijk een krachtige middenstand kunnen ont staan ia Heemskerk door de groote concur rentie van andere pba'sen en zeker niet, als hier niet verrijst een krachtige organisatie. FABRIEKSARBEIDERS EN ANDERE. Deze categorie breidt zich nog steeds uit, om redenen bij de tuinderij reeds vermeld. Het Hoogovenbedrijt kon geregeld veel volk gebruiken en tot nog toe hebben we een open winter, zoodat groote werkloos heid uitbleef. Over dezen stand behoeft dan ook niet geklaagd te worden. Nu behandelt de voorzitter datgene, wat meer de gemeente en gemeentebemoeiingen betreft. Ook dit jaar werden weinige belangrijke besluiten genomen. Dit in verband met den financieelen toestand der gemeente. Spreker heeft sombere verwachtingen, wat betreft de gemeentekas. Immers, thans na 't slechte jaar 1926 moet belasting betaald worden van 't gunstige 1925. De toestand is dan ook verre van rooskleurig. In 1926 werd bestraat 't stuk Puinweg 6000.) 't aanleggen van fietspaden en verbreeding van wegen. Spreker zegt van deze plaats nogmaals dank aan degenen, die voor deze verbreeding hun gronden gratis afstonden. De Hoflanderweg zal geheel verbreed en verbeterd worden. De provincie heeft hier voor uitgetrokken ƒ50.000, terwijl de ge meente voor de verbreeding heeft gezorgd, (kosten 3500). Spreker uit z'n ingenomenheid over den geregelden utobusdienst me Beverwijk, welk onderhouden wordt met zulk goed mat riaal. i n 19 6 wer opge even de O.L. School, dat, we kunnen let begrijpen, door de ouders van de weinige kinderen zee zal zijn be treurd, doch dat met 't oog op de financiën noodzakelijk was. Wat betreft 't Gem. Electr. Bedrijf kwam tot stand 't onder rondsche net voor de kosten van ƒ30.000. i Vooral in de toekomst zal blijken hoe economisch dit is. Immer minder troom- verlies, minder evaren en de hinderlijke palen l:ngs de wegen verdwenen. Langzamerhand wordt dit 'n bedrijf, dat tip-top in orde is, waarna grootere propagan da van B. en W. te verwachten is tot vermeer dering v n het stroomgebruik. Spreker denkt hie aan s ki-pompen e'c. Het woningbedrijf geeft r iet zoo'n gun stig beeld. Aan achterstallige huur is di jaar weder om 300 binnen gekomen, zcodat dit thans nog 700 bedraagt. De huizen waren steeds bezet. Thans is er één open. Geen klachten over bewoning kwamen voor. Spreker wil eindigen met eenige cijfers over den loop der bevolking. Het aantal inwoners op I Jan. 1926 be droeg 4170, toename 52, thans dus 4222. Aantal huwelijken in 1926 r 26. Nieuwgebouwde huizen 14. Tot slot stelt spreker er prijs op van deze plaats dank te zeggen voor de vele belang stel! rig, die hij van zoovelen uit de gemeente bij de aarwi3seling moe t ondervinden. Zijn wïderk erige wen chen spreekt hij uit tot de raadsleden, als vertegenwoordigers van de ingezetenen der gemeente en dus over hun hoof en heen ook tegelijkertijd tot al die ingezetenen. Van ganscher harte wenscht hij den leden en hun gezinnen veel waar geluk en voorspoed in 1927, hij hoopt dat meer welvaart hun aller deel moge zijn en dat hun ziekte en leed gespaard mogen blijven, en zij allen dit jaar 1927 in gezond heid en opgewektheid zullen medewerken in 't bestuur en 't belang van Heemskerk. Weth. v. Duivenvoorde dankte den voor zitter en uitte wederkeerig z'n beste wenschen Hierna worden de notulen vastgesteld Van en h e Gilrisen is 'n verzoek in gekomen om vergun ing tot 't oprichten v n 'n radio-cent ale. 'n Dergelijk verzoe was ook aanwezig van 't Technisch Bureau Nijman te Bever wijk. B. en W. stellen vóóreerstgenoemden adressant z'n verzoek toe te staan en dan verder eerst de zaak af te wachten. Wordt goedgevonden. 't Patronaatsbestuur dankt voor de ver leende subsidie. 't Gemeentebestuur van Haarlem heeft ingezonden de begroot ng van den Keurings dienst voor Waren, kring Haarlem. Wordt goedgekeurd. Mededeel rig va Ged, Staten, dat zij de goedkeuring van de leening voor 't eiec- trisch net hebben verdaazd. VERPLAATSING WOONWAGEN KAMP. Op voorstel van B. en W. wordt hiervoor aangewezen'n gedeelte van het Armenland gelegen aan dj Z. Madeweg. GASOVEREENKOMST MET BEVER WIJK. Door misverstand moet hierin een kleine wijziging gebracht worden Van de winst krijgt Beverwijk niet eerst 1 ct. per M3 van het door haar gebruikte gas, maar I ct. per M3. van de totale, dus ook door deze gemeente gebruikte hoeveelheid. Na enkele opmerkingen wordt deze wij ziging goedgekeurd. WI ZIGING B^GROOTING 1927. Deze wijzigingen zijn meest van adminis tratieven aard. Ged. Staten wijzen er echter op, dat wegens opheffing der O.L. School de woning van 't schoolhoofd geen ambt woning meer is en dus niet als zoodanig kan verhuurd worden B. en W. stellen vóór deze woning aan het oud-' oof 1, den hee Mok, ti verhuren voor f 0 per jaar. Dit wordt goedgekeurd. B. en W. steilen vóór 't stuk Kuikensweg, vanaf den heer G. Koper tot aan de z.g. Batterij en vandaar tot aan de Straatweg nieuw te bestraten en tevens de breedte hiervan te brengen van 3 op 4 M. Tevens langs dezen weg fietspaden aan te leggen. De kosten worden geraamd op 9.500. De gronden, benocdigd voor de verbreeding, zijn voor een deel al gratis afgestaan. De heer Beentjes vraagt of de oude stee- nen niet gebruikt kunnen worden, maar uit 't antwoord van den voorzitter blijkt, dat deze op zijn. Dezelfde, alsmede de heer Klaasse zouden dit werk willen aanbesteden. Weth. van Duivenvoorde vreest voor weinig so'ied werk. De heer Beentjes ver wacht echter dan goedkooper klaar te zijn en doet daarom 'n voorste! in dien geest. Dit komt in stemming en wordt verwor pen met 5 tegen 4 stemmen, die van de heeren i Klaasse, de Vries, Beentjes en Henncman. Het plan van B. en W. wordt daarna goed gekeurd. BESTRATING KL. HOUTWEG. B. en W. stellen vóór 't eerste gedeelte van den KI, Houtweg te bestraten, aangezien adners thans verharding en na enkele jaren toch bestrating noodig is. De kosten bedra gen 1200. Wordt z.h. st. goedgevonden. ARTIKEL 265 i GEMEENTEWET. B. en W. stellen vóór bij de Kroon in beroep te gaan over een beslissing van den belastinginspecteur, waarbij iemand, die de i gemeente heeft verlaten, niet meer beschouwd j wordt hier zijn domicilie te hebben, terwij! i B. en W. van meening zijn, dat dit laatste wsl 't geval is, Dus slechts, volgens hun Koortswerend en genezend zijn (Wettig bes.hermd legen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75, 40 en 25jet gadering te verzuimen, wat door de vergade ring goedgekeurd werd. Hij vroeg tevens om propaganda te maken om meer jongere leden in de ver. te krijgen. Niets meer aan de orde, sloot de voor zitter op de gebruikelijke wijze deze goed- bezette vergadering. meening 'n verhuizing „op papier". Dit wordt aangenomen. VERKIEZING LEDEN HOOFDSTEM BUREAU. Tot leden hiervan worden gekozen de heeren P. Schuijt, J, de Wilde, C. Baltus en Jc. Beentjes. Tot plaatsvervangers de heeren J. v. Duivenvoorde, Wentink en Klaasse. Tot ieden van Stembureau I worden be noemd de heeren de Wilde en Jac. Beentjes, plaatsvervangers de heeren P. Schuijt en P, de Vries. Idem van Stembureau II de heeren v. Duivenvoorde, Klaasse en Henneman, plaats vervangers de heeren A. de Wildt en Wen- tink. 't Presentiegeld voor deze functie's zal wederom 5.per dag bedragen. RONDVRAAG. De heer Wentink heeft graag eenige ver betering van de Molenweg tusschen de Streng en de Noorderlaan. De voorzitter zegt toe dit te onderzoeken, j De heer de Vries heeft gehoord van sloo- pingsplannen van het Alg. Armenhuis. De voorzitter verwijst hem om inlichtin gen hiervoor naar 't Algem. Armbestuur. Omtrent de bemoeiingen van B, en W. inzake de credietverleening 'aan tuinders kan nog niets positiefs worden meegedeeld. Hierna volgt sluiting. Onderling Paarden- en Hittenfonds. De jaarvergadering van het Onderling Paar den- en Hittenfonds werd gehouden Donder dagavond in het café van den heer J. Aarden- burg, alhier. De voorzitter de heer C. Baltus, opende deze vergadering en heette allen welkom. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. In het afgeioopen jaar bedroegen de ont vangsten f 1460.73 de uitgaven f 1543.03. Het-nadeelig saldo is f 82,30. Het aantal leden bedroeg 1 Januari 1927 131. Het kapitaal bedroeg toen f 23.080. Het aantal verliezen over 1926 bedroeg 8 stuks. Medegedeeld werd, dat als een lid zich zich aanmeldt hij f 1.inleggeld moet be talen, wat de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. De heer C. Baltus werd met bijna algemee- ne stemmen als vooizatter herkozen en tot bestuursleden de heeren L. Krunendonk en S. de Ruijter Tot leden der controle-commissie wer den benoemd de heeren Jo Strik en Jb, Beentjes. De voorzitter bracht dank aan allen en sloot dan deze goedgeslaagde vergadering R. K. Ondersteuningsfonds. Vrijdag avond 7 uur, 21 dezer, vergaderde boven genoemde vereeniging haar jaarvergadering in de K. S. A, alhier. De voorzitter, de heer Y. Schuijl, heette allen welkom op deze eerste vergadering in het jaar 1927 en sprak den wensch uit, dat dit jaar gunstiger moge zijn dan het afge ioopen jaar. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter bracht dank aan den sec retaris voor zijn gehouden notulen. Verslag penningmeester Uitgekeerd aan 68 zieken Uitkeering voor 3 overledenen Andere uitgaven, lijkwagen, boeken enz. Totaal Qntvangen Nadeelig saldo f 1293.50 120,— 273.57 f 1687.07 1490.41 f 196.66 De voorz. deelde de vergadering mede, dat het bestuur van meaning is, in plaats van drie maanden een contributie te heffen van 15 cent, aangezien de kas er slecht voor stond en dit 4 maanden te doen, wat door de vergadering werd aangenomen. De voorz. kwam even terug op het voor gaande punt n. 1. de geldzaken, en vroeg aan de Commissie de heeren C. Baltus, P. Klaasse en S. de Ruijter, of zij even ver slag over het nazien der boeken en kas van den penningmeester wilden geven. Bij monde van den heer Klaasse, deelde hij de ver gadering mede, dat zij alle bescheiden en de boeken in de beste orde bevonden hadden. De voorzitter vroeg of de vergadering er mede sccoord ging, dat dezelfde commissie weder 'benoemd werd, hetgeen de goed keuring der vergadering wegdroeg. Vervolg punt mededeelingen De voorzitter deelde mede, dat het bestuur na rijp te hebben overwogen, het beter acht, dat voortaan de ziekenbriefjes, zooals vroeger, weder door het bestuur worden afgegeven, dat dit beter is voor de controle. Na een paar opmerkingen, welke door dén voorz. werden beantwoord, dat het toch beter is, dat niet de dokter, maar de briefjes door het bestuur moeten worden afgegeven en wel ma den dag, dat de leden ziek worden. Het Komt meermalen voor, dat, als de dokter komt, zij zeggen Ik ben al 3 of 4 dagen in huis wegens ziekte, dat dan de Dokter ter goeder trouw de briefjes 4 dagen vroeger af tee kent en dat is lied natuurlijk, maar als nu iemand ziek wordt moeten zij denzelfden dag een briefje bij het bestuur komen halen, zoodat ook dat briefje door de n dokter moet worden geteekend. De vergadering keurde dit punt goed. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat men den ZeerEerw. Heer Pastoor Heijt- veld had gevraagd om als G.A. van deze ver. toe te treden, maar daar dit bij Z. Doorl. Hoogw, den Bisschop moet worden aange vraagd, is dit gedaan en het antwoord luidt dat deze ver. geen officieele vereeniging is en dan ook geen G. A. kan worden benoemd. Nu is het bestuur van meenhig den Pastoor, welke in deze ver, veel belang stelt, te vragen of Zijn Eerw. evengoed de vergaderingen met zijn tegenwoordigheid wil vereeren, De voorzitter las een dankbetuiging voor van de Eerw. Zusters voor de gift, door de ver. aan de Zusters uitgekeerd voor lokaal huur eveneens een dankbetuiging van den heer B. de Roode, voor de prompte uit betaling bij de ziekte en het over-lijden van Ziin broer Jan, Aan de orde is bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren IJ. Schuijt Jac. Schuijt en B. Beentjes werden bij accla matie weder herkozen. Punt 6, Presentielijst 247 namen werden afgeroepen, waarvan vele niet ter vergadering waren. Aan de rondvraag gekomen, vroeg de heer C. Rosloot of het niet mogelijk is om de. contributie te brengen op 25 cent. Dan kon de uitkeering ook hooger worden, omdat men met f 6.uitkeering niet veel kan doen. Ook de heer Klaasse is van dezelfde gevoelens en geeft het bestuur in overweging om dit punt aan te houden tot een ander ja:-.?. De heer J. de Ruijter zegt, dat wij niet uit het oog moeten verhezen, dat het een ondersteuning betreft en da; voer 10 cent in de week aan contributie geen groote uit keering kaa en rrag gegeven worden. ïlij geeft het bestuur in overweging dit punt Burgerlijke Stand. Ondertrouwd G. Haveman en St. Rozema H. Castri- cum en E. GrootW.G. Scheeres en J. vah Dijk. GetrouwdP. Blaauw en K.A. Meij P, de Graaf en A.M. Bol; P.Th, Kint en M. v.d. Zwet. Geboren J. Korfde Vries, d,Th,J. Offenbeek—Jobse, d.E.J. Broekhuizen— Ntgg, 2 z.A.E.C. SchaapLuster, z. M.G. KleynHillenius, d. G.G. Smal Bakker, d.W.M.* BalmPauw, z. H. Keyer—Venmans, d.S, v.d. Bosch—v. Hemert, z.A. MarsOldenburg, z. H. Huigende Jong, z. G. de Greef Plpeger, d.A. TaatSchonenberg, z. Overleden Elisabeth van der Wal, 9 tnnd., d, v. J. v.d Wal Joannes Peter v.d. Wal, 2 jaar, v. J. v.d. Wal Klaas Bakker, 69 j., echtgen. v. M Behuis Maaike Smit, 66 j., echtgen. v. K. de Pagter Leendert Zwart, 11/2 j., z. v. L. Zwart Ernst Becker, 41 j,, gehuwd Wilhelm Wessel, 25 j„ geh. Theodora van Bakel, 84 j., wed. van N. Jasperse Arie de Groot, 72 j., echtgen. v. D. C, Kaan Joh. C. J, Nukoop, 34 j„ ongeh.Geertje Veenstra, 76 j., echtgen. v. J, Ruydenaars Aafje Alders, 2 j., d. v J. Alders Hendrik Smit, 68 j„ echtgen, v. M.A. v. Nieuwendijk Aaltje Hallie, 93 j., wed. v. L. Eeltjes Johanna Christina Allbrecht, 85 i„ wed. v. C.B. Pogge. De Post, Gisteravond gaf de tooneel- club „De Post" haar 7e groote Nieuwjaars uitvoering in café „Flora." Evenals andere jaren was ook nu weer eenige dagen te voren de groote zaal van Flora geheel uitverkocht en geen wonder, want de postmannen kennen uitstekend de manier, om met het Hülegom- schë publiek waarmee zij dagelijks omgaan, na de drukte van het nieuwe jaar een avond gezellig door te brengen. Dank zij de medewerking van den heer H. G. Hoogervorst was het podium aan beide zijden keurig met groen en planten versierd, terwijl tusschen het groen het symbool van de club prijkte n.l. een postman in uniform met het „Gelukkig Nieuwjaar" in de hand. Onder opluistering van het Jazz-band ge zelschap uit Haarlem, stroomde het publiek de zaal binnen en toen te circa 8 uur alien gezeten waren werd het tooneelscherm open getrokken om het eers'e bedrijf van „On schuld Zegepraalt," drama in 4 bedrijven voor het voetlicht te brengen, Het decor was keurig en gaf een goed beeld van de warrtida met tuin van het café „Het Kriekenhof." Dat de Post het verlangen van de 'oezoe- kers(sters) kent, moge blijken uit de aardige attractie welke tusschen de bedrijven het pubhek bezorgd werd door de optreding van den bekenden goochelaar Prof. Antonini. Deze wist spoedig van den ernst, luim te maken en had onmiddellijk alle lachers op zijn hand. Onbegrijpelijk waren zijn toeren bij hef goochelen met guldens en daarna in het buikspreken. Dat de aanwezigen ge noten, bleek wel uit het herhaaldelijk ap plaus. Door deze manier van programma- samenstelling behoefde het publiek voor de noodige toneelveranderingen niet te wachten en wérd hun steeds iets anders geboden- Na de uitvoering bleef nien nog een poosje gezellig bijeen. Er gaat thans, weer de roep „De Post is origineel1," tot volgend jaar dus Ook van ons aan de postmannen een woord van hulde 1 R.K. Vrouwenbond. Gisteravond hield de afd. Hillegom van den R.K. Vrou wenbond de jaarvergadering in hotel Sis termans. De opkomst was goed. Mevr. Litjens van den Donk opende mettden Chr. groet en een woord van welkom, waarna door de secretaresse het jaarverslag werd gelezen. Vervolgens wordt medegedeeld dat binnen kort de moedercursus opnieuw geopend zal worden bij genoegzame deelname, op geven kan men zich hiervoor tot 10 Februari bij mevr. Litjens van den Donk Op twee Februari zal in beide kerken een H. Mis voor de leden van den Vr. Bond worden gelezen. Een zestal leden zullen binnenkort in retraite gaan. Uit het jaarverslag van de penningmees- teresse bleek dat een mooi batig saldo in kas is-Vervolgens werd door den Geestelijk adviseur een lezing gehouden over „Kerk- consecratie", welke lezing zeer leerzaam v/as en met bijzondere aandacht gevolgd werd. fïierna had de bestuursverkiezing plaat? en werden de aftredende bestuurs leden de dames Grauw, en Boot-van Looy bij acclamatie herkozen. Vervolgens werden ccni; e mededeelingen gedaan over den feest avond welke op 10 Februari zal worden ge houden, Voor dezen fcestai o d zal de damès- tooneelclub haar medew. rring verleeqen. Hierna rondvraag en sluiting. Bamnieuws. Donderdag speelde Ge zellig Samenzijn alhier onder bevredigende belangstelling haar eersten cpmpetitie-wed- strijd in den R.K. Volksbond tegen de Jonge Dammer I uit Haarlem. De heer Van de Poel, voorz. van Gcz. S. sprak een openingswoord dat beantwoord werd door den keer Hop staken, als Dritricts-voorziiter. Hierna begon te kwart voor 8 de wedstrijd. Drie uur later waren er 5 partijen uitde 5 hangpartijen worden later in Hillegom gespeeld. De stand is op het oogentlik 6—1 voor „de Jonge Dammer I". Maandag a.s. speelt Gez. S- we derom (nu te Haarlem) tegen „Theorie en Praktijk" om 7.30 in het St. Antoniuspatro- naat. Laatstgenoemde is momenteel kam pioen van het District Haarlem en Omstre ken. Gez. S. zal dus wel moeten oppassen I Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de woning van dr. K. Een hserenrijwiel, gouden- en ziLve- re- voorwerpen en een bedrag van onge veer j 70.- wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. te overwegen. Dezelfde spr, vraagt aan hut; iinh"n wet 1681 leden. Ivartl H - Af t. Af I - f .'If. A 1751 L a|. fn u*. a^-1 bestuur of het niet mogelijk is, diegenen welke den ouderdom van 70 jaren en daar boven, vrij te stellen van boeten om de ver- R.K. Ziekenfonds. Het R.K. Ziekenfonds hield Woensdagavond haar jaarvergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de heer R Beentjes cn heette allen ■welkom. De notulen werden vastgesteld, na 'n opmerking van enkele leden. Hierna werd uitgebracht hef jaarverslag van den secretaris Hierin werd gewag gemaakt van den slechten en zorgbarenoen financieel an toe stand, en van den grooten ijver er» toewij. ding van de geeeskudige adviseur. _K»t ledental bedraagt thans 322 huisge. Uit het jaarverslag van den penning meester stippen we aan: Ontvangsten ruim 14.100, uitgaven in totaal 12.860.63, batig saldo pl.ns, 1250; de reserve van 't vorig, jaar buiten beschou wing gelaten, bedraagt 't nadeelig saldo 860. De verificateur deelde mee, dal de boe ken en bescheiden stipt in orde zijn, Deze verslagen worden dan onder dank goedge keurd. De heer C, Brouwer kwam op z'n ont slagname als bestuurslid terug. Uit 'n bericht van de Eerw. Overste van de Mariasticbting te Haarlem blijkt, dat voortaan de ziekenverpleging 4 per dag bedraagt voor een volwassene, wat een groote vermeerdering van uitgaven voor de vereeniging beteekent De voorzitter bracht dank aan den Geestel. Adviseur voor zijn werk om de tarieven te veriagen, al is dit niet met gun- stigen uitslag bekroond De verpleging in het ziekenhuis ,,St. Joan de Deo" bedraagt 2.25 per dag, zoodat vooi de mannelüke leden van deze inrichting zooveel mogelijk gebruik zal gemaakt worden Het bestuui begroot de meerdere uitga ven hiervoor cp 600. Het bestuur stelt voor de contributie onveranderd te laten, gezien den toestand der geldmiddelen. Dc verloskundige hulp zal dan echter geheel gratis zijn. De heer Gouweleeuw vreest door de ver hooging in prijs van de ziekenhuisverpleging, 't volgend jaar voor 'n groot nadeelig sal do te staan. De beer Commandeur vraagt terugwer kende kracht van de bepaling van gratis verloskundige hulp. De voorzitter zegt dit laatste toe. Wat betreft de vrees van den heer Goii- weUeuw meent 't bestuur dat deze onge grond is. aangezien 1926 een büzonder bn- vpordeelig jaar is geweest wat betreft zie kenhuisverpleging. De heer Gouweleeuw vond 't toch beter 'n verhooging per gezin in te voeren, aan- geziRn 'n verhooging per Ui zwaar drukt op dc groote gezinnen. De voorzitter antwoordde, dat dit ook door 't bestuur overwogen is. Maar dit zal r-oote moeilijkheden geven, aangezien door kleine gezinnen naar verhouding al veel wordt bijgedragen. De voorzitter stelt dan voor 't bestuurs voorstel aan te nemen Dit geschiedt met aUemeene sten men. Hierna volgde bestuursverkiezing Gekozen werden de heeren C. Cornelis- se, afir., C. Brouwer en J. v. Tun-n, Tot voorzitter werd benoemd de heer Cornelisse. Tot verificateurs werden gekozen de hee ren W. Mei'er en P. Koper, De heer P. Koper wenschte uitbreiding van het daUelijksch beduur en scheiding van de functie secretaris-nenn'ngmeèster. Het bestuur zegde toe, dit tc overwegen. De nieuwuekozen voorzitter beval zich in de welwillendheid der leden aan en hoopte op aangename samenwerking met het bestuur. Hij brengt ter kennis van de vergarfering, dat voortaan geen ziekenhuis patiënten meer in Alkmaar zullen verpleegd wo-den. Nog wordt goedgevonden ook voor 1927 den leden wederom een vrij lidmaats-hap der Ger. Mawllavere-niging te verstrekken. Hierna volgde sluiting onder dank aan alle aanwezigen, HMUIDEN. Gecombineerde vergadering. Door den R.K. Volksbond, den R.K. Metaal- bewerkersbond en den R.K, Haven- en Transportarbeidersbond werd een gecom bineerde vergadering gehouden, De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en hect'e alle, waaronder de spreker, de heer F. Spit, hartelijk welkom. Spr. betiixgd? zijne tevredenheid over de j opkomst, hoopte dat deze avond vruchtbaar j zou zijn en gaf het woord aan. den sprker, den heer F. Spit. Deze zette in een duidelijke rede uiteen, hoe het werken der Vak- en Standsorgani- saries behoorde te worden opgevat en nagekomen. Ook bij wat gebeurt op Gemeentegebied of Staatkundig terrein zal rekening moeten gehouden worden met onze Roomsche or ganisatie, Spr. spoorde allen aan mede het Nut van de Standsorganisatie op te werken en hoog te houden. Hopende dat later de jongere krachten dit zullen voortzetten op den ingeslagen goeden weg. Hierop volgde een dankbaar applaus en werd spreker door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor zijn keurige rede. Vervolgens nam de heer C. Maas het woord. Spreker deelde mede waarom deze vergadering zoo gecombineerd was, waarvan niemand kennis droeg. Het deed hem ge noegen, dat men hem dit niet ten kwade duidde, daar het hier gaat om de Standsor ganisatie in IJmuiden welke dreigde te zullen verdwijnen. Door hem in overleg met andere besturen, en den Geestelijken Adviseur heeft men getracht om deze ver gadering te beleggen als bovengenoemd. Spreker gaf zijn tevredenheid te kennen dat vele aan den oproep gehoor hadden ge geven. Hierna nam de Geestelijke Adviseur het woord, en gaf te kennen hoe noodzakelijk het is zich aaneen te sluiten. Bedoeld wordt in Vak- en Standsorganisatie, opdat het worde een leger zoo groot en machtig dat men weerstand kan bieden aan alles wat zich mocht voordoen, De toestand in Mexico, had zeer zeker voor een groot deel voorko- mfti kunnen worden indien de katholieken daar aaneen waren gesloten, als R.K. ar beiders. Laat dit voor ons een waarschuwing wezen. De Geestelijke Adviseur stelde dan ook een groot vertrouwen in de besprekingen van dezen avond. Tijdens de gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan ruim gebruik werd gemaakt, werd ook gevraagd wat zal er nu in het vervolg worden gedaan opdat de Volksbond afd. ÏJnuudeu weer moge groeien en bloeien. Medegedeeld werd dat binnen zeer korten tijd een gecombineerde bestuursvergadering gehouden zal worden om het program van actie saam te stellen. Niets meer aan de orde zijnde werden allen voor de medewer king dank gebracht en sloot de Voorzitter met den Chr, groet. Ongeval. J.l, ZaterdJagmiddag cm clrra 4 uur had aan den spoorwegoverweg nabij het station, alhier, een ongeluk plaats, het welk betrekkelijk goed is afgcloopsn. Een zekere A, K., wonende Plantiusstjraat, eed per rijwiel, waar voorop rijn 8-jarig zoontje was gezeten, juist op dien spoor overweg, tem plotseling de voorvork van zijn liels brak, waardoor K. over zijn zoon tje heensjnakte en bewusteloos bleef liggen. Door eenige spoorwegarbeiders werd de man in een personcelkamer van bet station binnengebracht en door den inmiddels ont boden dokter van Haze'en geholpen. De man had een kleine hoofdwonde ba- komen door ziin val. Zijn zoontje kwam met den schrik vrij. R. K. S. V. „BEVERWIJK." BEVERWIJK—V.V.A. 6—0. Zooals we voorspelden maakten de Wij kers een half dozijn doelpunten, en met een beetje geluk hadden ze er ook een dozijn kunnen krijgen. Vooral voor de rust hadden Kuyer en Coen de gewoonte om er rakelings langs te schieten, terwijl een prachtdoelpunt van de laatste wegens off-side werd gean nuleerd. V.V.A. wint den toss en de Wijkers trap pen af, waarbij de Amsterdarr.sche aan voerder reeds „Beverwijk" vervangt voor „kampioenen." Dadelijk blijkt al, dat de roodbroeken grootsche plannen hebben, maar de doelman en de rechtsback spelen een prachtpartij. Een hard schot van Ccen werkt den keeper echter niet goed weg en juist zal Kuyer zijn hoofd onder de bal zetten als de rechtsback deze wegpakt. Penalty I Bart haalt van Zutphen naar voren en het „dub beltjes-publiek" belust op dit evenement rent naar het V.V.A.-doel. Juist heeft dc fluit van Piët geklonken of de keeper hoort de bal in 't net, gezien heeft hij hem niet 10, Na twintig minuten is Thijs de achter hoede te vlug af en geeft den doelman geen kans 20. Even later zigzagt Coen door de achterhoede en schiet ijselijk hard in. Piët geeft echter off-die. Dan komt er zoowaar de voorhoede van V.V.A. duchtig opzetten en de linksbinnen met zijn vleugelman zijn zeer gevaarlijk. Joosten blijft de situatie echter meester. Dan komt de Amsterdara- sche midvoor vrij, angstig fluisteren er stem men het eerste doelpunt Een hard laag schot volgt, maar Roel van den Hout redt meesterlijk. Het 1$ maar goed dat hij in zijn laatsten thuiswedstrijd nog eens goed heeft laten zien hoe hij keepen kan, want in de meeste wedstrijden heeft hij minder te doen gehad. Als de partijen aan elkaar gewaagd zijn, is het tijd voor de thee, die dus met 20 voor Beverwijk aanbreekt. Het spel is «nog maar even begonnen of Thijs legt den bal voor de voeten van Dekker, die er 30 van maak*. Nu schijnen de rood broeken het welletjes te vinden. V.V.A. profiteert hiervan om in 't offensief te komen en Roel wordt duchtig aan de tand gevoeld. Een doelpunt 1 Buitenspel 1 Dit schudt de heeren wakker en met een heilig vuur be zield werpen de „rood-witten" zich weer in den strijd: in de volgende tien minuten war den er drie goals gescoord Thijs 4 en 6, ter wijl Kuyer no. 5 voor zijn rekening nam. Nog elf minuten Het publiek heeft doei- puntenhonger en loeit om meer, corner o» corner, schot op schot steeds zweeft de bal voor het V.V.A.-doel, terwijl de Bever- wij ksche achterhoede een wandelingetje maakt, gedrieën. Coen heeft bepaald pech als hij de back in 't doel schiet, waardoor de bal weer terugstuit en 51 te onbaatzuchtig zijn buur een kans geeft, toen hijzelf ou schieten. De stand blijft echter 60, waar mede de Beverwijkers in geen een der 6 thuiswedstrijden een doelpunt tegen zich zagen maken, zooals blijkt uit de uitslagen der thuiswedstrijden B.DD.O.S.S. 5—0. B.Volendam 1—0, 3.—T.Y.B.B, 0—0, B.Wilskr. II 3—0, B.—Zwaluwen 30, B.—V.V.A. 60, dus 18 voor en 0 tegen op eigen terrein. Proficiat, roodbroeken. Ontvlucht.--Gisteravond heelt de politia op de Breestraat aangehouden J. D, B„ e»n verpleegd uit het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch", waaruit hij ontvlucht was. Hij is naar die inrichting teruggebracht. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd: J. de Lange en A. E. Mello. H. Zonjep en NL E, Smit, Geboren: F. BrcekkampKnapen, r. M, v. Wijck—Lek, d. W. M, BrasBak ker. d. D. C. HaartmanKooiman, d, Overleden: Th, F, J, Daamen, 17 j, Wernke, 3 mnd, (overleden te Haarlem). VELSEN. St. Johannes de Deo. Den eersten der twee propagauda-avonden kan men als een der mooiste rekenen, die op dit gebied werden georganiseerd. De voorzitter opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze en na de verhindering van den Geestelijk Adviseur te hebben medegedeeld, nam de heer Brussel van het hoofdbestuur, in plaats van den heer Kleis, die was verhinderd de propaganda-rede te houden, het woord. Spr. schetste het groo te doel der R.K. Vakorganisatie en wendda zich vooral tot de jongeren, om veel propagan da voor de vakorganisatie te maken en een drachtig samen te werken voor een betere toe komst der arbeidersklasse. Na de rede werd „De Hellas" opgevoerd door het R.K, Too- neelgezelschap „Kunstkring" van IJmuiden. Het.tooneelstuk is op voortreffelijke wijze op gevoerd. De hoofdrollen, zooals Ferdinand Bernard, Willem en Lovink werden schitte rend vertoikt. Ook de andere rollen werden goed vervuld, tot zelfs de kleine Frieda. Hoe- el .et geen afbreuk deed aan het gepreste te- de zouden we wel willen opmerken, dat een betere grime den ouden Lovink niet nadeelig zou wezen. Dit gezelschap, dat onder regie van den heer Ncysen staat, heeft dezen avond veel tot het succes bijgedragen. Onder de pau ze werd er een collecte gehouden voor het nieuwe vaandel. Nog zij vermeld dat het strijkje „Utile Duld" zich tusschen de be drijven liet hooren. Nu deze avond een groot succes is gewer den, zal er a.s. Zondagavond ongetwijfeld nog meer belangstelling bestaan. Velsen's Ziekenfonds. Zaterdag werd het feest van Velsen's Ziekenfonds gevierd. De zaal van Hotel de Prins bleek te klein voor het groot aantal belangstellenden. Om ruim 8 uur opende de heer v. Gameren den avond en feliciteerde de leden der vereenidng. Spr. wendde zich tot elk der cud-bestuursleden af zonderlijk, en bracht hun hulde en dank voor het werk wat zij verricht hebben.Daarna voer den verschillende oud-bestuursleden bet v/oord om de vereeniging te compli.nenteeren. Ook Dr. de Weert en Dr. Bos, die vroeger te Velsen woonden, konden hun felicitatie niet achterwege laten. Het verslag over de 30 jaren werd voorgelezen, waarna het strijkje zich liet hooren en Max van Laarhoven de rest van den avond vulde met medewerking van het „Concordia" strijkje. 't Geheel was een gezellige avond, Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 17 tot en mat 22 Januari genomen 382 douchebaden en 37 kuipbaden. Aan 41 kinderen werd een gratis scnoolbad verstrekt. Gelegenheid voor kostcloore school- baden bestaat op Woensdagmldag van 2 tot 4 en van 5 »m, tot 8 nm. voor volwassenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 2