Radio-Omroep. De liefde van een kunstschilder. Sovjet Rusland ontstemd over het Fransch-Roemeensche verdrag. Uitsluiting in de Parijsche diamantnijverheid. Het vonnis in het proces tegen de Catalaansche samenzweerders. Dr. Marx aanvaardt opnieuw de opdracht tot kabinetsvorming. Een nederlaag van Cook op de confe rentie van het Rritsche vakverbond. De oprichting van een nieuwe Britsche iiberale oranisatie. De berechting der opstandelingen in den jhngsten Qpstand in Noord-Aibanië. Bij een noodlottige botsing in Round Rock (Texas) werden elf leden van de Korfbalclub der Baylor University gedood. Onder de Radio-berichten: Gruwelijke moord te Frankfort a.M. Charlie Chaplin door journalisten geïnterviewd. Misstanden bij het Leger des Heils te Kopenhagen. Dc rijke oom. KERK EN SCHOOL. Nationale Bedevaart naar Assisië. Voor de zwaar beproefde Missies in China en Mongolië. Middélb. Techn. School te Heerlen. LUCHTVERKEER. Verkenningslichten boven een luchtvaartterrein. б.00—6.20 Lezingen. 9.35—9.50 „Wib- bels" Unferstehung", cotnedie in 3 acten van Müllerschlosser. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het gebruik van superfosfaat. FEUILLETON. Het verdrag van Roeme nië met Frankrijk. De sovjet-regeering heeft de Fransche regëering na de ondertee kening van het Fransch-Roemeensche verdrag een nota over handigd, waarin er met name op wordt ge wezen, dat de Fransche regeering door dit verdrag te sluiten de agressieve gezindheid der leidende kringen in Roemenië steunt, daarmede het vooruitzicht op een vreedzame oplossing der Bessarabische quaestie ver nietigt en de bedreiging van den vrede in Oost-Europa nog grooter maakt. De sovjetregeering beschouwt het sluiten van het garantiepact tusschen Frankrijk en Roemenië als een onvriendelijke daad, in strijd met de belangen der Sovjet-Unie. Conflict in de Parijsche diamantnijverheid. Het verschil tusschen de loonen in de dia mantnijverheid te Antwerpen en Parijs is langzamerhand aanzienlijk gestegen. Het gemiddelde weekloon voor gelijk soort werk bedroeg laatstelijk te Antwerpen 320 Fran sche francs tegen 460 te Parijs. Omdat zoo doende concurrentie onmogelijk werd, en in verband met de verminderde bestellingen had de Parijsche Patroonsvereeniging beslo ten het loon tot 420 francs terug te bren gen. Daar waar de werklieden deze verlaging niet aanvaardden, zou de uitsluiting worden geproclameerd. Aangezien het syndicaat der werklieden inet de vermindering geen genoegen neemt, zijn thans vrijwel alle slijperijen gesloten. Dit is ook het geval' met de slijperij-Asscher te Versailles, waar heden aan het geheele personeel van ruim vijftig man gedaan ge geven is. Uitgesloten van dezen maatregel zijn slechts enkele in den oorlog verminkte werk lieden en leerlingen, voor zoover nog niet als volleerde arbeiders werkzaam. Zooals men weet is de fabriek van de heeren As- scher te Versailles indertijd opgericht om aan weezen van in den oorlog gesneuvelden het vak bij te brengen. Dit onderricht zal dus ongewijzigd worden voortgezet. De Oostenrijksche kroon- juweelen. De kamer van in beschuldigingstelling der Parijsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het geding tusschen ex-keizerin Zita van Oostenrijk en de heeren Jacques en Joseph Bienenfeld te Parijs, met betrekking tot den aankoop, door deze laatsten, van een gedeelte der juweelen van Wijlen keizer Karei ,van Oostenrijk. De kamer bevestigde ten volle het bevel tot ontslag van rechtsvervolging, terwijl de ex-keizerin t<?t de kosten van het proces en ^phadeloostelling aan de heeren Bienen feld werd veroordeeld. Het proces tegen de Cata laansche samenzweerders fn het proces tegen de Catalaansche samen zweerders vroeg het O. M. de veroordeeling van alle beklaagden wegens het in bezit heb ben van wapenen, het daarbij aan de recht bank overlatend een oordeel uit te spreken over de medeplichtigheid van Macia en Garibaldi. De kolonels Macia en Garibaldi, wien het vergrijp van het in bezit hebben van wape nen ten laste werd gelegd, zijn tot twee maan den gevangenisstraf en 100 francs boete ver oordeeld. De andere beklaagden, allen Catalanen, behalve de Italiaan Rizzoii, werden tot een maand gevangenisstraf en 50 francs boete veroordeeld. De beklaagden móeten de kosten van het proces betalen, terwijl eveneens besloten werd, dat de bij hen gevonden wapenen Zullen worden geconfisceerd. Het vonnis Vermeldt dat de medeplichtig- beid van Garibaldi in het Catalaansch com plot niet is vastgesteld. Hij werd dus voor dit feit vrijgesproken. Daarentegen werd de beschuldiging inzake het wapenbezit ge handhaafd, een beschuldiging, welke even eens de veroordeeling van Macia en zijn vrienden motiveert. De Spanjaarden en Italianen, die voor de Parijsche rechtbank over hun vaderlands liefde vebhten, zijn elkaar in de voorlaatste zitting haast in de haren gevlogen. De be kende advocaat en Kamerafgevaardigde de Moro-Giafferi verscheen als getuige a de charge van kolonel Macia. Hij verklaarde van het Catalaansch complot niets af te weten. Edoch, Wij leven in eên egoïstisch tijdperk, dat aan eigenbelang is gewijd. Wanneer men, zoo zeide hij, mannen ontmoet, die dwaas genoeg en groot genoeg zijn om hun vrijheid en zelf hun leven op te offeren voor een ideaal dient men hun eerbiedige hulde te brengen. Ik buig mij voor kolonel Macia, een mis, schien verouderde, doch edelmoedige fi guur. (Donderend applaus). Toen RiZzoli ging spreken werden dé ge moederen verhit. Van alle kanten werd op Garibaldi gescholden en Rizzoii schteeuwde dat het vergeefsche moeite was de handlan gers van Garibaldi te beschermen, daar hij ze na afloop den nek omdraaien zou. De Spanjaarden en Italianen vergaten Fransch te spreken en wierpen elkaar scheldwoorden naar het hoofd „Porco, Vigliacco, Agenti di Mussolini l" De president moest de zitting schorsen. De regeeringscrisis in Duitschland. Dr. Marx bezocht den rijkspresident, bracht rapport uit over het besluit van de centrumsfractie en verklaarde, dat hij in den geest van dat besluit de opdracht tot vor ming van een regeering aanvaardde. Het Britsche Vakverbond. Wij maakten reeds nfeldixlg van de motie, waarin de houding van den algemeenen raad ten aanzien der algemeene werkstaking, door de conferentie van het Engelsche Vak* verbond werd goedgekeurd. De conferentie was niet openbaar. Toch is naar buiten uitgelekt, dat Cook het leelijk heeft laten liggen, dank zij vooral een rede van Citrine, den secretaris van den alge meenen raad, die Cook zou hebben ver pletterd. Thomas zou deze nederlaag van Cook hebben uitgelokt door hem te tarten het bewijs te leveren voor de beschuldigin gen van verraad, door Cook tijdens de mijn werkersstaking tegen Thomas geuit, of ze anders in te trekken. Cook hield daarop een rede van een uur om de feiten te releveeren zooals hij zag, waarbij zijn voornaamste beschuldiging was, dat het bekende memo- randum-Samtiel op grond waarvan de al gemeene raad de algemeene staking afge lastte achter den rug van de mijnwer kers om was opgesteld. Toen Cook had uitgesproken kwam Ci trine aan het woord. Hij behandelde aan de hand van de officieele correspondentie Cooks verklaringen, die hij stuk voor stuk recht zette. Uit de correspondentie bleek nl., dat de mijnwerkers op de hoogte waren gehou den van de handelingen van den algemeenen raad gedurende de algemeene staking en de bestuurders der mijnwerkers zelf een samen komst met Sir Herbert Samuel hadden ge had en met hem hadden onderhandeld. Cook verklaarde, dat hij enkele van de tarieven nooit onder het oog had gehad, waarbij ge- interrumpeerd werd, dat Cook's geheugen hem leelijk in den steek liet. De „Liberal council". Vast staat» dat een organisatie zal worden gevormd van die liberalen, voor wie het aan bod van Lloyd George onaannemelijk is. Er wordt verwacht, dat Lord Grey, als hij in Februari te Bradford spreekt, de onaf hankelijke liberalen zal oproepen zich bij deze organisatie te voegen, waarvan hij waarschijnlijk voorzitter Zal zijn. De onder teekenaars van het memorandum van Lord Oxford en een groot aantal invloedrijke liberalen over het geheele land hebben zich reeds bij hen gevoegd. Echter moet er de nadruk op worden gelegd, dat de nieuwe bond niet wil conctir- reeren met de bestaande centrale organi satie, noch met de National Liberal Fede ration. Zij zal geen plaatselijke vereenigin- gen of districten organiseeren, maar alleen trachten een bond te vormen over het ge heele land voor de liberalen, welke zich bij hen wenschen te voegen. De nieuwe organi satie zal zich noemen „Liberal Council" en heeft zich reeds een hoofdkwartier verze kerd in de onmiddellijke nabijheid van het Lagerhuis. Binnenkort, waarschijnlijk echter niet vóór de opening van de nieuwe Lagerhuis zittingen, zal een vergadering worden belegd voor de definitieve oprichting en de ver- dochter, beide in diepe rouw, in het koor der kiezing van een bestuur. De Inlanderspolitiek der Zuid-Afrikaansche regeering. Een aantal op den voorgrond staande Ën- gelschen in Engeland, o.w. wij de namen aantreffen van Brailsford, Jerome K. Jerome, J. A. Spender Welis, Lansburg, heeft aan generaal Her'zog, den premier van Zuid- Afrika, een brief geschreven, waarin zij, als vertegenwoordigers van vele schakeeringen der publieke meening in Engeland, de aan dacht vestigen, op de groeiende ontsteltenis, die in Engeland wordt gevoeld naar aanlei ding van de politiek, die wordt gevolgd te genover de inlandsche volken van Zuid- Afrika. De zaak, waarom het gaat, is naar hun meening zoo belangrijk, niét allleen voor Afrika, doch voor het geheele rijk en de wereld, dat zij niet schromen, zich bloot te stellen aan critiek, dat zij zich mengen in zaken, die louter tot de zorg der Dominions behooren. Het betreft hier een politiek te genover vrij geboren onderdanen van het Britsche rijk, die, zeggen zij, in strijd is met elementaire beginselen van recht en billijk heid en de strekking heeft, een rasconflict uit te lokken, dat verreikende gevolgen kan hebben. De onderteekenaars noemen als voorbeeld van zulke politiek de onlangs aangenomen „Colour Bar BiU", welke ten doel heeft den inlanders te beletten aandeel te nemen aan de ontwikkeling van de industrie en hen te verhinderen door ontwikkeling en bescha ving economische voordeelen te verwerven; het voorstel om de inlanders van de Kaap kolonie te berooven van hun kiesrechtde gevaarlijke en hardnekkige pogingen om In dische immigranten te repatrieeren. De onderteekenaars verklaren, dat zij zich bewust zijn van de moeilijkheden, waarmede generaal Hertzog te kampen heeft, en besef fen het steeds aanwezige gevaar dat den blan ken arbeiders bedreigt, dat hun levensstand aard wordt verlaagd door de concurrentie kleurlingen, doch naar hun meening ligt de remedie niet in de berooving der kleurlingen van hun mogelijkheden en rechten, doch eer der in een streven om hun levensstandaard te verhoogén en hun alle faciliteiten te Ver kenen voor Onderwijs en ervaring. Sneeuwstormen. Een hevige sneeuwstorm heeft boven En geland gewoed, voornamelijk in het Oosten en het Noorden. Er hebben verscheidene ongevallen plaats gehad. Langs de kust on dervond de scheepvaart groote stagnatie. Het proces tusschen de veertien neven en nichten over dè erfenis van den het vorig jaar in den ouderdom van 91 jaar overleden rijken vrijgezel Joseph Browne Martin, die, zooals men zich herinnert, in September 1921 een testament had gemaakt, dat de er fenis van bijna zeven millioen gulden ge lijkelijk tusschen de veertien erfgenamen verdeelde, én in December van hetzelfde jaar een andere wilsbeschikking had getrof fen, die één der neven aanzienlijk bevoor deelde ten koste der andere erven, is Vrij dag geëindigd. De rechterlijke raadsman, die optrad voor belanghebbenden bij het testament van September, gaf, op grond van documenten, waaruit bleek dat Joseph Browne Martin zeer goed wist wat hij deed toen hij het testament wijzigde, zijn verzet op. De rechtbank sprak Zich daarop voor het testament van December uit. Inzake de kosten van het proces behield de rechtbank zich haar uitspraak voor. De begrafenis van ex- Keizcrin Charlotte. De plechtige teraardebestelling van ex- keizerin Charlotte van Mexico had Zater dagmorgen onder sneeuwval plaats, eigenlijk de eerste sneeuw, welke dezen winter is gevallen. Te halftien werd het stoffelijk overschot uit dc tot rouwkapel herschapen en met vele prachtige kransen versierde wapensaal van het kasteel Bouchout naar de kerk van O. L. Vrouwe te Laekeö vervoerd. Op den statiewagen, door vier met Zwarte pluimen bekuifde paarden getrokken en, voorafgegaan door een twaalftal onder officieren, volgden in hofrijtuigen Koning t Albert en zijn beide zoons, Prins Leopold en Karei, de grootmaarschalk van 's Konings hof en de grootmeester van de hofhouding der overleden keizerin. Na de prachtige laan van het kasteel ver laten te hebben, volgde de stoet onder een dichten sneeuwval en temidden van de toe gestroomde bevolking van Meysse en na burige dorpen, den koninklijken straatweg, door Leopold II aangelegd, naar Laeken. Twee eskadrons onder bevel van een kolonel der cavalerie, sloten den stoet. Voor de O. L. Vrouwekerk waren infanterietroepen met de regimentsvlaggen opgesteld. In de geheele met zwart doek, waarop zilveren versiersels, behangen kerk hadden de ministers, de hoofden der departementen, de ministers van staat, de hoofden der buiten- landsche gezantschappen, onder wier Ridder Huyssé van Kattendijke bij afwezigheid van jhr. Van Vredenburgh Nederland vertegen woordigde, alsmede delegaties van de recht banken, Van de Rekenkamer, het ambte narencorps en de militaire autoriteiten plaats genomen. Op het altaar brandde een hon derdtal kaarsen, en een nooge lijkbaar, door tal van kaarsen omringd, verhief zich te midden van de kerk. Reeds had Prinses Clementine, weduwe van Prins Victor Napo leon en dochter van Leopold II, met haar 1 kerk plaats genomen, toen stipt te elf uur Koningin Elisabeth met 's konings zuster, de Hertogin van Vendome, haar beide doch ters en de prinsessen Astrid en Marie-José, eveneens in diepen rouw, onder klaroenge schal in hét koor plaats nam. Even later, met eenige vertraging ten gevolge van den sneeuwval, verscheen de lijkstoet op het kerkplein. Door soldaten werd het stoffelijk omhulsel der keizerin in de kerk gebracht, gevolgd door den Ko ning en de Prinsen Leopold en Karei. De plechtige Mis van Requiem werd door de parochiale geestelijkheid, met den pastoor deken vooraan, opgedragen, in aanwezig heid van den Aartsbisschop van Mechelen, mgr. Van Roey, die na afloop van de Mis met de witte mijter op het hoofd de lijkge- beden zegde. Door soldaten werd vervol gens de lijkkist naar den grafkelder van het Koninklijke Huis, onder het koor der kerk, gedragen. In dezen monumentalen kelder, waar wit marmer de wanden en vloer dekt, werd de kist nog even neergezet. Daarna werd zij met wijwater besproeid en in het wit marmeren graf neergelaten. Alléén de Koning, de beide Prinsen, de grootmar schalk van het hof, de ministers, de voor zitters van Kamer en Senaat, de voorzitter en de procureur-generaal van het Hof van Cassatie en twee hoofdambtenaren van het departement van justitie, belast met het opmaken van de begrafenisacte, woonden dit slotgedeelte van de plechtigheid bij. Langs den breeden wit-marmeren trap begaven de aanwezigen zich weer naar de kerk. KlaroengeschalHet vorstenhuis verlaat het gebouw. Alle hoofden zijn gebo gen. Voor eeuwig rust thans de onzalige koningsdochter, die één kort oógenblik het geluk op deze aarde heeft gekend, die een kort .moment ook door de schitterende hoop op één schoone toekomst werd be zield om geluk en hoop te boeten met zestig jaren droeve afzondering, reeds afgestorven van de wereld vóór de dood zelf aan het leven een einde maakte. (Hdbi.) De jongste opstand in Noord-Albanië. Uit Skoetari wordt gemeld De krijgs raad, welke is ingesteld naar aanleiding van den jongsten opstand in Noord-Albanië, heeft 1200 personen doen arresteeren, velen van hen tot gevangenisstraf en 30 ter dood veroordeeld. Een groot opstandelingen lei ders werden bij verstek veroordeeld. Reeds Zouden 30 ter dood veroordeelden zijn terechtgesteld. Nog meer doodvonnis sen worden verwacht. Ëen groot aantal re bellen werden tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Actie tegen den Poolschen staat. De minister van justitie heeft den Sejm- maarschalk een regeeringsvoorstel doen toe komen, waarin wordt verzocht de vijf ge arresteerde Wit-Russische afgevaardigden ter beschikking der justitie te stellen. Ernstige botsing. Uit Round Rock (Texas) wordt geseind: Elf leden der korfbalclub van de Baulor universiteit zijn gedood en elf gewond bij een botsing tusschen een motorbus en een sneltrein. De Amerikaanschc lc- gerbegrootinjj. Het Representantenhuis heeft de leger- begrooting, die voorziet in een staand leger van 118.750 man en 157.000 millioen dol lars groot is, aangenomen en doorgezonden naar den Senaat.' De begrooting werd aan genomen met 235 tegen 4 stemmen, nadat het Huis voor den tweeden keer het voorstel van het begroolingsbureau voor een staand leger van 115.000 man had verworpen. De beweging tegen de vreemdelingen in China. Berichten, van verschillende plaatsen af komstig, melden dat de Chineesche vak verenigingen hun politiek voortzetten van het vasthouden van buitenlanders, ten einde zich te verzekeren van de inwilliging van hun eischen. Een Fransch postambtenaar te Kioekiang werd door posters vier-en-twintig uur gevangen gehouden en eerst losgelaten, toen zij den waarborg kregen, dat hij naar Nantsjang zou worden gezonden met ver tegenwoordigers der stakers, teneinde van den commissaris de goedkeuring te verkrijgen op hun eischen. Straatgevechten te Sjanghai. De „British United Press" meldt uit Sjanghai dat daar 5000 oproermakers, groc- tendeels stakend trampersoneel, de stad bin nendrongen en na een gevecht met de politie werden teruggedreven. Troepen met ma chinegeweren werden opgeroepen, doch er werd niet geschoten en de orde werd her steld. Daarna werd in de straten gepatrouil leerd door bereden detachementen en pant serauto's. De omnibusdienst in Sjanghai ligt thans ook stil ten gevolge van de intimi datie van het personeel door de stakers. Uit Hankau wordt gemeld, dat daar het zakenleven heden zal worden hervat. Dit is een gevolg van de onderhandelingen over de Britsche concessies tusschen den Brit- schen diplomatieken vertegenwoordiger O'Malley en den Kantonneeschen minister van buitenlandsche zaken Sjer 21 Maart—2 April 1927. MetPschrijft ons Binnen twéé weken wordt de inschrijving gesloten voor de Nationale Bedevaart naar Assisië, georganiseerd door de Bisschoppe lijk erkende Vereeniging tot samenstelling van Bédevaarten, die jaarlijks ook de groote nationale pelgrimstochten naar Lourdes orga niseert. Het bestuur van genoemde vereeniging stelde het op prijs in het jubeljaar van St. Franciscus ook naar Assisië een nationale bedevaart te organiseeren. Daartoe besluitende, stond één ding te voren vast Assisië is de hoofdzaak, Assisië is het hoofdmoment der reis, Assisië is het doel. Het ware een kleine moeite een uitvoerig program op te stellen, allerlei plaatsen aan te doen en te bezoeken, Rome, Napels, Venetië, enz. in het reisplan op te nemen. Zóó zou een plan eruit zien, dat door een reisbureau wordt opgezet, dat 't liefst een Zoo groot en langdurig mogelijke reis maakt, en onder 't inotto „Assisië" deelnemers trekken wil. Dit was en is het doel van de Nationale Vereeniging tot samenstelling van Bede vaarten niet 1 Daarom staat in dit reisplan de pelgrims tocht naar Assisië vóórop. Daarom werd in Assisië een Nederlandsch Triduum geor ganiseerd onder leiding van Patef Borrö- maeus de Greeve O.F.M. Daarom wordt Rome ditmaal niet bezocht, want voor Rome is een bezoek van drie, vier dagen géén bezoek, en maakt men dit bezoek langer, dan is niet meer Assisië, maar Rome hoofd zaak. Men kan het hiermede oneens zijn. Doch ieder oprecht Franciscus-vereerder en Fran- ciscus-vriend zal instemmen, dat het hier geboden pelgrims-reisplan zuiver het Assisië- karakter bewaart, en een échte St. Francis- cus-pelgrimage is. Natuurlijk wordt het schcone Van Italië (en Zwitserland) niet achteloos voorbijgegaan. Luzern, Bologna, Florence (met tocht naar Alverna-berg) en Lugano worden bezocht en bewonderd. Niet in razende vlucht van eene stad naar de andere, doch in een rustige, ver deeling der beschikbare twee weken reizens. De reistijd is niet te lang genomen. In alles is rekening gehouden met de rijke ervaring opgedaan bij de groote Rome-reis, in 1925 Zoo goed geslaagd. Hier besliste geen reis bureau. doch uitsluitend het belang der bedevaart. Zóó is de geest, die de organisatie dezer nationale bedevaart naar Assisië bezielt. Mogen velen, die met dezen geest instem men, zich opgeven voor deelname aan dezen echten pelgrimstocht naar St. Franciscus' Heiligdommen. Voldaan, in alle opzichten, zal men huiswaarts keeren Het adres, tot aanvrage vaft prospecti, is Secretariaat Vereen. Nat. Bedevaarten, Be gijnengang 15, Venlo. Zie verder de advertentie in dit blad onder de rubriek Kerknieuws. Elfde Lijst. Bij den penningmeester van het Comité tot steun der zwaar beproefde missies van China en Mongolië kapelaan Ant. de Wit te Arnhem (giro 63879) is tot heden in- totaal binnengekomen het bedrag van f 20.021.95. Dc stichting van een niéuw schoolge bouw voor de middelbare technische school te Heerlen is thans verzekerd, daar het bestuur daartoe dc officieele machtiging van het Rijk mocht ontvangen. Ten dienste van het onderwijs zal het nieuwe gebouw worden voorzien van de incest moderne technische installaties, machines cn instru menten. Met den bouw zal spoedig een aanvang worden gemaakt en men hoopt nog vóór het einde des jaars het nieuwe gebouw in gebruik te kunnen nemen. Op het ten behoeve van het binnenlandsch luchtverkeer opengesteld luchtvaartterrein dé Kooy van den Marine-Luchtvaartdienst zijn ten behoeve van proefnemingen een Neon- cn een Pintseh- (wit) verkennings- iicht opgesteld. Het Neonlicht is aangebracht op de N.W. punt van de Noordelijke vliegtuigloods en bestaat uit een ijzeren opstand in den vorm van een afgeknotten kegel, langs den buiten omtrek waarvan op regelmatige Wijze een twaalftal NeonbuizeU in vértikale richting zijn aangebracht, welke een rood licht ver toornen. Het Flintsch-licht is aangebracht op de LW, punt van de zuidelijke vliegtuigloods. Het vertoont een witte schittering om de twee, dan wel om de vier seconden, af- DINSDAG 25 JANUARI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politic- ber. 3.004.00 Knipcursus. 5.00 6.30 Concert door het H.D.O.-orkes:^ Me}. J. Schetzer, sopraan. 6.306.43 Landbouwpraatje, over Landbouwmoei- lijkheden, door den heer J. Wuiten Jzn. 6.457.45 Vervol gier een conversatie les Engelsch. 7.45 Politieber. 10.CO Persber. 8.10 R.K. Avond. Een Avond in 's-Hertogenbosch. 1. Kon. Muziekcorps Goulmy Baar. (1). L'Ëntrée des Giadia- teurs, Fucik. (2). Ballet Faust. 2. R. Gevers, bariton a. Aan U alléén, Gijsels. b-Dies Irae, Verhulst. 3. Rede door Mr. F. J. v. Lanschot, Burgemeester van den Bosch, over De Historie dezer Stad. 4. Kon. Ver. 's-Hertogenbosch Mannenkoor, Dir. P. Kallenbach. a. Vereenigingslied, Kallen- bach. b. Hymne an die Musik, Lachner. c. Gloria in excelsis, Verhey. 5. Hr. Mar. Ogier Jr., toonkunstenaar, met pianobegel. van Ir. v. Nooren a. Tempo di Menuetto, Pugnani-Kreiler. b. Lento ma non troppo, R. Strauss, op. 8. c. Allegretto poeo mosso, C. Franck, 6. HóogEw. Hr. Kanunnik J. Brekelmans, Plebaan der Kathedraal van St. Jan, over De jaarlijksche Om gang der Zoete Lieve Vrouwe van *s-Her- tógenbosch. 7 Bosch' Gem. Koor, Dir. F. v. Amelsfoort. Keren uit het Oratorium „Judas Maeabaus", Handel. Gem. man nen-, vrouwen- en kinderkoren. 8. 's-Her togenbosch Mandoline orkest „Apollo", Dir. H. Mulders, a. Kreigsmarsch der Priester uit Athalia, Mendelssohn-Bar- tholdy. b. Ein lustige Schlittenfahrt, Th. Ritter. Pauze. 9. Parochiaal gem. koor van St. Jacob, Dir. Eerw. Heer A. Pesters. Credo uit de Missa Papae Marcelli v. Palestrina. c. Marialicd. 10. Rede door Z.Ew. Heer Pastoor Perquin.O.P. 11. Kon. Muziekcorps Goulmy en Baar a. Marche populair, b. Oud Wilhelmus. 12. Orgel concert uit de Kathedraal van St. Jan. Hr. Kallenbach-, organist, a. Fantasie e. kl. t.. Bach. b. Marche Solonelle, Maüly, 13. Carillonconcert van de St. Janstoren door den Stadsbeiaardier A. v. Balkom. a. Ave Maria, Schubert, b. Gavotto, double di tempo, de Fesch, c. Giga, Couperin. d. Andante cantabile, Denya. e. Chanson polonaise, Wiemawski. Mijn Moedertaal, Brandt-Buys. f. Bede, Diedrich. DAVENTRY 1600 M. 11.20 Concert. Het Daventry-kwartet en solisten (piano- bariton). 12.20 Voorlezing Robert Burns, met muziek, ülustr. 12.35 Con cert (vervolg). -— 1.202.20 Concert. St. James strijkkwartet en E. Fenton, contra alt. 3.20 Lezing Elementary music. 4.20 Orkestconcert. 5.2Ö Lezing Books to Read. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijd sein, weerber., nieuws. - 7.05 Dans muziek. 7.20 Lesing Building a village Hril. 7.35 Fiaflomuziêk. Bach's 48 preludes en feugues. 7.45 Lezing How foreign offices and embassies work. 8.05 Licht Symphonieconccrt. E. Schu mann, sopraan, Symphonie-orkest. 9.05 Fransche liedjes door H. Henschel gezongen. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Lezing Beethoven His rhythmic values. 9.55 Symphonieconcert (ver volg). 10.50 Werken van R. Burns. 11.2012.20 Dansmuziek. Olympia-dans- band. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 10.50^11.20 Nieuwsber. en muziek. 12.502.10 Concert. Orkest Locatelli en Mme. M. Valentino, zang. 5.055.55 Concert. Trio (piano-viool-cello). 9.05 10.50 Concert. Orkest en vocale solisten. LANGENBERG 469 M. 3.50—5.15 Orkestconcert. 5.20—5.45, 5.456.00, KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. en BERLIJN -- 484 en 566 M. 2.50— 7.20 Lezingen en Lessen. 7.50 Gedich- tenvoorlezing van Wasser::.ann. 8.50 9.50 Concert door de Berliner-Funk- kapellé. HAMBURG 394,7 M. 11.50—1.20 Orkestconcert 1.252.05 Kamermu ziek. 5.2Ö6.10 Vrooüik concert 7.20—8.20 Bölscbe's werken. 8.20 11.15 „Drei kleine Madel", operette. BRUSSEL 509 M. en ANTWERPEN 266 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.5010.50 Orkestconcert. Om 9.50 onderbroken Lezing. heekelijk van de instelling van 't apparaa! in verband met de proefneming. De lichten worden dagelijks ontstoken v»n 2 uur 30 tot 3 uur 30. Kort geleden werd in Londen een ver gadering gehouden ter gelegenheid van de stichting der Internationale Vereeniging van Superfosfaat-Fabrikanten. Op deze vergadering werd o.a. vastgesteld, dat het verbruik van Superfosfaat over de geheele wereld ongeveér 13 millioen ton per jaar bedraagt, wat een zeer belangrijke hoe veelheid is. Omgerekend in zuiver torfor- zuur bedraagt het jaarlij ksch wereldverbruik ongeveer 2.500.000 ton, tegen ongeveer 1.000.000 ton stikstof en 1.350.000 ton kali, zoodat het verbruik van forforzuur aanzien lijk meer is dan van de andere twee voor de planten beuoödigde voedingsstoffen te zamen, wat wel een helder licht werpt op het groote belang van fosforzuur voor den op bouw van alle plantaardig en dierlijk leven. Hoe intensiever tegenwoordig landbouw en veeteelt werken, des te meer wordt het noodig deze bedrijven van voldoende fosfor zuur te voorzien, bij vookeur in een vorm, waarin de jonge planten het gemakkelijk opnemen, dus zooals het in Superfosfaat wordt aangetroffen. 85 Dachten beiden daaraan, toen hunne öogen elkander ontmoetten, gevoelden zij hot Dog eenmaal, hoe innig zij verbonden waren geweest, en Herberts weg ver af» dwaalde van eer en deugd, eer een klove tusschen beö ontstond, veel dieper dan het graf, dat gegraven zou worden voor een .van beiden? Volgens gebruik werd de laatste poging gedaan tot verzoening. Graaf Wolf, die bei den na stond, den een door banden des hloeds, den ander door geheime sympathie en het stille geloof aan zijn goed recht, trad als bemiddelaar op. Maar de poging mis lukte; de oi.de man wist bovendien, dat die hier niets beteekende, dan een leege vorm en er was spoedig genoeg aan ,voldaan. Hij laadde de pistolen. Vervolgens werden de afstanden bepaald, Herbert's oog volgde droomerig iedere sohred, hi) had. een lichte aanmaning van zijn secondant noodig, om «ntrukt te worden aan zijne gedachten. Er waren vijftien schreden afstand geno- oicn; op het gegeven teeken kwam Her- bert vooruit en schopt. Had zijne hand ge-, beefd, zonk zijn moed, toen hij blikte in die trouwe, eerlijke oogen, welkè zoo be daard en doordringend op hem rustten? De kogel miste. Wellicht zag Constantijn daarin eene be doeling, een donkere schaduw van toorn vloog over zijn tot dusverre strak geaat, ook hij trad vooruit en zijn schot trof Her bert's linker schouder en wondde die. Een oogenblik van diepe stilte Herbert stond nog vast; Conslantijn's schot had hem helderheid weergegeven en wilskracht. Een woeste toorn over de onverbiddelijkheid zijns tegenstanders greep hem plotseling aan, gepaard met een gevoel) van tegenweer. Het gold eer om eer, bij nam de laatste vijf schreden, mikte en mikte goed. Het schot, knallend door dé stille winter lucht, had Constantijn midden in het hart getroffen; hij wierp de armen in de hoogte en stortte ruggelings in de sneeuw. De secondanten en graaf Wolf sprongen toe; de dokter onderzocht met angstige spanning, alleen Herbert stond beweging loos, als versfeend op zijn plaats, het pistool nog in de slap neerhangende hand. Hij is dood, zeide de dokter zacht en toch zoo duideijk, dat het weerklonk aan Her berts' oor als bazuingeschal, de kogel is door het hart gegaan, Toen kreeg Herbert leven. Hij snelde toe en stortte voorover naast zijn vriend in de sneeuw, die rood gekleurd werd door de eerste bloeddruppolen. Hef is logen, logen om mij te bedriegen, riep hij uit. Hij is niet dood, dokter, ik weet het beter, doe uw plicht! Hij boog zich voorover en luisterde aan het hart, dat zoo trouw voor hern geklopt had. Alles stil het woud, de menschen om hem heen, de hemel boven hem, alleer niet het weegeklaag in zijn eigen hart. Hij bedekte het gelaat met de handen en wat hem niet gebeurd was sedert zijne kin derjaren, hij weende, deende bitter en lang. Eenige minuten lang stonden de mannen daar, diep aangedaan, om hem heen, toen verbrak graaf Wolf het zwijgen. Verman u, Herbert, het is onherroepelijk, draag het ongeluk als een man. Laat aan mij de zorg over voor den doode, ging hij voort op tee- deren toon, ik weet wat hij waard was, hij was een zeldzaam menscb. Herbert stond op en keek wezenloos rond. Waar wilt gij heen, graaf Wangerloh? vraagde de cavalerie-officier, welke hem als secondant gediend had. Hebt gij iets beslo ten voor zoodanig geval? Neen, hernam hij toonloos, daar heb ik niét aan gedacht. Laat mij blijven, waar hij blijft. De mannen zagen elkander aan; er klonk een beslist vreemde klank in Herberts stem, de Vreeselijke rüacht dézer ure, welke hem volkomen overweldigde, had de diepste diepten van zijn hart aangegrepen en zachte stemmen, uit zijn jeugd cedea zich hooren. Dat ware verkeerd; Herbert, want het gaat uwe krachten te boven en doet hem geen goed meer, zeide graaf Wolf. De anders zoo koude man van de wereld viel den officier om den hals en weende als een kind, breng mij weg, Geierstein, waarheen ge wilt. Naar Buchendorf, fluisterde de oude heer, blijf gij bij hem. Dat is helaas onmogelijk, heer graaf, ik moet lieden eene dienstreis maken. Maar wellicht is het beter, dat wij naar de stad terugrijden, waar hij toch ten minste de toe spraak van een of ander vriend, of van zijn moeder vindt. De oude graaf knikte. Zoo ga, ritmeester en, aïs het u mogelijk is, zqrg voor uw ver trek voor het noodige. Een toestemmende blik volgde als ant woord, maar toen. Herbert weggeleid zou worden, maakte hij zich los en ging eerst nóg eens naar den doode, wiens gelaat een bedaarde en vreedzame uitdrukking ver toonde. Gij zorgt voor alles, oom, vóór alios niet waar? Waardig, eenvoudig en groot, zöoals hij heeft geleefd. Voor alles, als ware hij mijn zoon, zeide graaf Wolf diep bewogen, Herbert Met zich door zijn vriend weg leiden en eenige minuten later, toeu men er op rekenen kon dat hij wég was, maakte inera toebereidselen om Constantijn weg te voeren naar Tanaensee. Richard deed het rijtuig Zoo dicht moge lijk bij de plaats des ongeluk» komen, de doode werd er in gelegd en de dokter en Richard plaatsten zich bij hem, terwijl graaf Wolf alleen voorurtreed naar Tannensee, Op het landgoed, dat nu weder aan zijn rechtmatigen heer toebehoorde, bevonden zich nog verscheidene lieden, welke den op- pirjachtmeester gediend en Constantijn ge kend hadden. Toen voor langen tijd het bericht van zijn dood uit Afrika overkwam, had men hiervoor levendige deelneming ge voeld, niet alleen, in dê kringen, waarin hij door zijne beirekking tot de grafelijke fa milie bijna ais evenboorlig werd beschouwd, maar ook bij de bedienden, welke hij steeds een bemiddelaar, een goedig, rechtvaardig beschermer was geweest. Van zijn onver wachte terugkomst uit het verre land wist hier niemand, want eer nog het tehuiszijn zijne rechten deed gelden, hieven reeds ver raad en trouweloosheid het hoofd op en bluschten het warme gevoel uit, dat hij had medegebracht van over de zee. Na de verpletterende ontdekking Ontbraken hem moed en lust. het leven aan te nemen, zoo als het zich aanbood; Hij kon niet verschij nen in de kringen, welke hem als Herberts broeder beschouwden, zonder te vroeg het doodelijk geheim te verraden, dat hem scheidde voor immer. De mededeelingen van den predikanl Lenz, die zich met zijn vrouw en de kleine Veronica, bij zijn landheer bevond, vulden de gapingen aan in de aanduidingen, welke graaf Wolf den eersten avond had gegeven en toen riep een telegram Richard ijlings uil Weenen ten, strijdplaats. Van beide zijden was het wederzien stormachtig, diepbewogen, Gij fjeloofdet aan mij, gij braakt een lans voor den doodgewaande, die u den dank had móeten schuldig blijven, sta dan ook nu mij ter zijde bij den beslissenden gang, dien ik zelve doe voor mijne eer, had de zwaar- fceleedigde man tot Richard gezegd. Gij moet berusten in datgene, wat zwart op wit stond; want voof uwe beweringen sprak niets, dan uwe verdenking en dc uil- spraak eener doodzieke. Ik echter, ik ben de getuige der ongelukkige vrouw en ver dedig mijn eigen zaak. Ik wil mijne eer teru hebben, en, na de voldoening, mijn recht. De predikant was met Esther en het kind heengegaan. Met het oog op het onweder, dat dreigde zich te ontlasten en belangen gold, welke heen van zoo nabij betroffen, erd de lucht hen te drukkend. De noodige Jormaliteiten waren spoedig in acht geno men, het was het belang van beide partijen, dat de beslissing zoo spoedig mogelijk viel, want Constantijn was de vrijwillige gevan genschap moede en Herberts zenuwachtige opgewondenheid had een hoogte bereikt, welke hem onbekwaam m-aakle tot denken, tot eten, tot slapen. Nog eenmaal stonden Herbert en Richard tegenover elkander, toen, de laatste In naar.i van Constantijn bij den graaf kwam; hel was een ontmoeting vol doodelijken haal ter eene, vol diepe verachting ter andere zhde. (Wordt vervolgd,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1927 | | pagina 7